نسخه شماره 3469 - 1393/02/18 -


گـزارش عملکرد کلي دوره فعاليت شركت صبـانيرو

مديرعامل لوله‌سازي ماهشهر مطرح کرد:
توان توليد لوله گاز ترش را در داخل داريم


تامين منابع مالي چالش بزرگ احداث نيروگاه‌هاي بادي


دانش و تجربه در سديد پنجاه ساله


گروه صنعتي سديد معتقد به توسعه پايدار كيفي در بهداشت، ايمني و محيط زيست مي باشد


حضور سديد در نمايشگاه جانبي نخستين هم انديشي نظام جديد قراردادهاي صنعت نفت ايران

از سوي مدير عامل گروه صنعتي سديد تشريح شد:
دستاورد‌هاي نيم قرن تلاش گروه صنعتي سديد


گــروه صنعتي سديد در گذر زمـــان


سديد منتخب جشنواره برترين شرکت‌هاي ايران (تاپکس)


سديد منتخب صد شرکت برتر


تشريح افــق فعاليت گروه صنعتي ســديد


گروه صنعتي سديد فخر آفرين عرصه ملي در گذر زمان


نسل جديد توربين‌هاي بادي


 گـزارش عملکرد کلي دوره فعاليت شركت صبـانيرو 

انرژي باد يكي از انرژي‌هاي تجديدپذير سبز مي‌باشد كه در سال‌هاي اخير به شدت مورد توجه كشورهاي جهان به خصوص كشورهاي پيشرفته بوده و سرمايه‌گذاريهاي عظيمي‌در اين صنعت صورت پذيرفته است.

مزيت‌هاي انرژي باد، از چنان ويژگي‌هاي برجسته‌اي برخوردار است كه كشورهاي عضو اتحاديه‌ اروپا را بر آن داشته طي يك برنامه‌ريزي همه جانبه، ساليانه با صرف 24 ميليارد يورو، در هر سال 28 هزار مگاوات ظرفيت جديد ايجاد کنند. استفاده از انرژي باد جهت توليد برق در ايران، خوشبختانه از يك دهه پيش آغاز شده ولي ضروري است روند توسعه آن از شتاب بيشتري برخوردار گردد. با توجه به سياست‌هاي كلان نظام مقدس جمهوري اسلامي‌در خصوص حفظ و ذخيره منابع سوخت فسيلي كشور براي آيندگان و همچنين توافقات بين‌المللي در مورد كاهش گازهاي گلخانه‌اي و جلوگيري از آلودگيهاي زيست محيطي ناشي از مصرف سوخت‌هاي فسيلي و تنوع بخشي به منابع انرژي، استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير و پاك در دستور كار دولت محترم جمهوري اسلامي ‌ايران قرار گرفت.

در همين خصوص شركت صبانيرو در فروردين ماه سال 1379 تأسيس و در تاريخ 20 آبان ماه 1382 توسط وزير محترم وقت نيرو جناب آقاي مهندس بيطرف و وزير محترم وقت صنايع و معادن جناب آقاي مهندس جهانگيري افتتاح و با به كارگيري شريك خارجي (شركت دانماركي وستاس كه يكي از معتبرترين سازندگان توربين بادي دنيا مي‌باشد) بعنوان پيمانكار ساخت توربين 660 كيلوواتي در كشور انتخاب گرديد. صبانيرو تنها سازنده توربين بادي در كشور و خاورميانه است كه يكي از مناسب‌ترين توربين‌هاي بادي با زيرساخت‌ها و امكانات موجود در كشور را با قيمتي پايين‌تر از قيمت جهاني آنها توليد مي‌كند و اين توانايي را دارد كه صنعت ساخت توربين باد را توسعه دهد.

به دليل شرايط سياسي و اعمال تحريم‌هاي ظالمانه بين‌المللي برعليه جمهوري اسلامي‌ايران و عدم تامين قطعات و تجهيزات مورد نياز، شرکت صبانيرو اقدام به ساخت داخل نمودن بيش از چند صد قطعه موجود در توربين 660 و 710 كيلوواتي نمود که البته با توجه به اينكه بعضي از قطعات داراي تكنولوژي خاص سازنده مي‌باشد اين امر موجب بكارگيري و همكاري منابع دانشگاهي، پژوهشي و صنعتي با پيمانكار جهت ساخت داخل نمودن مواد اوليه‌ (به‌عنوان مثال مواد اوليه شامل پري‌پرگ، ژل‌كت و انواع رزين و ...) شد.

اين شرکت با همكاري مراكز دانشگاهي، پژوهشي و صنعتي داخلي توانسته است تا كنون بيش از 90درصد مواد اوليه وتجهيزات توربين باد را ساخت داخل نمايد و با انجام فعاليت‌هاي تحقيقاتي و همچنين ساخت سالني به منظور كروماته كردن Aluminum Ring توانست قطعه روت‌جوينت که قطعه‌اي انحصاري بوده و تكنولوژي آن در دنيا فقط در اختيار شركت وستاس بوده، را توليد نمايد. صنعت نوپاي توليد توربين‌هاي بادي در كشور در مراحل ابتدايي خود بوده و با توجه به محدوديت‌هاي بين‌المللي در شرايط سختي رشد نموده و به حدي رسيده است كه بتواند با توليد قطعات توربين بادي با كيفيت مشابه و بعضاً بهتر از نمونه‌هاي خارجي خود و قيمتي پايين‌تر از قيمت جهاني با آنها رقابت نمايد و از طرفي با توجه به شناسايي بيش از 30 هزار مگاوات پتانسيل برق بادي در سطح كشور و صدور مجوز احداث بيش از 600 مگاوات نيروگاه برق بادي به بخش خصوصي ميبايست دولت تمامي‌حمايت‌هاي لازم را از توليدكننده داخلي توربين بادي بعمل آورد، چرا كه در حال حاضر متقاضيان بخش خصوصي نيز به دليل عدم امكان منابع مالي بانكي قادر به ثبت سفارش نمي‌باشند و با تقويت توليدكننده داخلي مي‌توان فرصت و امكان تامين سهم قابل ملاحظه‌اي از تقاضاي بخش خصوصي را فراهم آورد.با عنايت به تمامي‌موارد ياد شده بالا و عزم دولت محترم جمهوري اسلامي‌ايران در توسعه صنعت باد و همچنين ظرفيت‌هاي بوجود آمده جهت حمايت از توليدكنندگان و صنعت‌گران داخلي و توسعه تكنولوژي بومي‌بدست آمده در جهت ساخت توربين‌هاي مگاواتي مناسب با شرايط اقليمي‌و زيرساخت‌هاي كشور، در حال حاضر مي‌بايست سفارش‌هاي ساخت توربين به سازندگان داخلي ادامه يابد زيرا در غيراينصورت صنعت مذكور در كشور از بين خواهد رفت و توليد و تهيه تجهيرات و مواد اوليه‌اي باقيمانده اين صنعت (تا مرحله خودكفايي كامل) كه در مرحله تحقيقاتي، پژوهشي و آزمايش مي‌باشد به نتيجه (توليد صنعتي) نرسيده و تمامي‌ تلاشها، هزينه‌ها و زحمات متحمل شده در اين راستا بدون نتيجه خواهد ماند.

اهداف شركت صبانيرو:

• ايجاد زمينه‌اي مناسب جهت توسعه امكانات توليد برق از طريق پتانسيل باد موجود در كشور

• اشاعه و توسعه فرهنگ استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير در كشور

• كمك به كاهش استفاده از سوخت‌هاي فسيلي كه در نتيجة نصب و بهره‌برداري هر چه بيشتر توربين‌هاي بادي حاصل خواهد شد.

• كاهش آلودگي محيط زيست و تأمين هواي پاك براي زندگي سالم‌تر

چند نمونه از پروژه‌هاي برق بادي احداث شده توسط شركت صبانيرو:

1- نيروگاه بادي منجيل در استان گيلان شامل مناطق هرزويل، سياهپوش و منجيل به ظرفيت 90 مگاوات

2- نيروگاه بادي بينالود در استان خراسان رضوي به ظرفيت 4/28 مگاوات

3- نيروگاه پوشكين پس در كشور ارمنستان به ظرفيت 64/2 مگاوات

4- نصب و راه‌اندازي توربين باد در خواف به ظرفيت 42/1 مگاوات

5- نصب و راه‌اندازي توربين باد به صورت پايلوت در تبريز، زابل، اردبيل، ماهشهر، اصفهان و شيراز به ظرفيت 6مگاوات

پروژه‌هاي آتي

1- احداث نيروگاه بادي خواف به ظرفيت 100 مگاوات براي گروه صنعتي سديد در دست اجرا مي‌باشد.

2- احداث نيروگاه بادي در كشور گرجستان به ظرفيت 90 مگاوات كه قرارداد آن ميان طرفين نهائي شده و مقدمات اجرائي آن در آينده نزديك صورت خواهد پذيرفت.

3- واگذاري احداث نيروگاه بادي به ظرفيت 33 مگاوات (قرارداد درحال تنظيم مي‌باشد).

4- قرارداد فروش 7 دستگاه توربين 710 کيلوواتي به ظرفيت 5 مگاوات به شرکت توليد نيروي برق سبز بينالود.

قابليت‌ها و توانمندي‌هاي شرکت صبانيرو:

1- ارائه خدمات مشاوره‌اي و مطالعاتي در زمينه سنجش پتانسيل مناطق بادخيز

2- طراحي جانمائي استقرار توربين‌ها و احداث نيروگاه برق بادي

3- توليد و ساخت توربين‌هاي بادي 660 و 710 كيلووات و نصب و راه‌اندازي توربين‌ها

4- ارائه خدمات پس از فروش توربين‌هاي بادي (به همراه تأمين و تعمير قطعات مربوطه)

5- طراحي، ساخت و توليد انواع قالبها و قطعات كامپوزيتي

6- انجام فرايند طراحي مفهومي‌و طراحي اوليه توربين باد در مقياس مگاوات مگاواتي

7- بومي‌شدن دانش فني و ساخت قطعات توربين باد در داخل كشور از جمله:

• قطعات كامپوزيتي مانند: پره، دماغه، پوشش ماشين خانه، قطعه اتصال ريشه پره

• مجموعه‌هاي فني: بادنما، بادسنج، سيستم ترمز، گيربكس، ژنراتور، بيرينگ و ...

• تجهيزات الكترونيكي: تابلوهاي كنترل، قطعات الكترونيك و هشداردهنده و...

• قطعات فلزي مانند: برج، شاسي، محور اصلي، يافينگر،پوش‌راد، تراورس هولدر و ...

• قطعات ريخته‌گري مانند:‌هاب، چرخدنده شاسي، هوزينگ وهاب ژنراتور، ديسك ترمز و ..

8- دستيابي به 90 درصد خود كفايي در توليد قطعات و تجهيزات توربين باد در داخل كشور

9- برگزاري دوره‌هاي آموزشي در خصوص توربين‌هاي بادي


 مديرعامل لوله‌سازي ماهشهر مطرح کرد:
 توان توليد لوله گاز ترش را در داخل داريم 

واحد صنعتي لوله‌سازي ماهشهر به همراه ساير توليد کنندگان داخلي مي توانند تمام نياز داخل براي لوله‌هاي گاز ترش را تامين نمايند.

اميني، مدير عامل شرکت لوله‌سازي ماهشهر با بيان مطلب فوق افزود: در گذشته، تمامي لوله‌هاي موردنياز براي انتقال گاز ترش از طريق واردات تامين مي شد. اما در طول سه سال اخير كارخانه‌هاي داخلي خود را تجهيز نموده و آزمايشگاه‌هايي براي تست لوله‌هاي گاز ترش راه اندازي كرده‌اند.

وي ادامه داد: هر يک از پروژه‌هاي فازهاي پارس جنوبي به حدود 200 كيلومتر لوله گاز ترش نياز دارند. براين اساس، مجموعه سديد در توافق با شرکت سالزگيتر كشور آلمان، آزمايشگاه‌ تست لوله‌هاي گاز ترش را راه‌اندازي و امكان توليد آن را براي خود ميسر كرده است. در حال حاضر هر سه شركت لوله‌ساز قطور و از جمله شرکت لوله‌سازي ماهشهر از شرکت‌هاي تابعه گروه صنعتي سديد‌،امكان توليد لوله گاز ترش را دارند. بنابراين بهترين راه حمايت از توليد کنندگان داخلي، واگذاري پروژه‌هاي ملي و استفاده از تمامي ظرفيتهاي توليدي آنها مي باشد. وي ميزان توليد داخل در کشور را پاسخگوي نياز مصرف دانست و گفت: اكنون ميزان توليدات داخلي مي‌تواند جوابگوي مصرف داخلي باشد. در حال حاضر كل نياز به اين لوله‌ها در كشور‌، شايد كم‌تر از 500 هزار تن باشد‌؛ اين در حالي است كه سه كارخانه لوله‌ساز کشور بالاي يك ميليون تن ظرفيت توليد دارند. در نتيجه اين امكان براي شركت‌هاي داخلي وجود دارد كه مجموعه نياز داخل را در يك سال توليد کرده و تحويل کارفرما (شرکت ملي گاز ايران و پيمانکاران مجري پروژه ) دهند.

مدير عامل لوله‌سازي ماهشهر توليدات اين شرکت را مقرون به صرفه تر از نمونه خارجي آن دانست و اظهار کرد: لوله‌ مناسب براي محيط ترش كه در داخل توليد مي‌شود هم‌ کيفيت لوله‌اي است كه از خارج وارد مي‌شود و اگر ورق گاز ترش در داخل کشور توليد مي‌شد قيمت تمام شده لوله‌ها که هم اکنون با نمونه خارجي برابري مي‌كند، بسيار ارزانتر مي شد.

وي تصريح کرد: حضور در نمايشگاه‌هايي چون نمايشگاه‌هاي نفت، گاز ، پالايش و پتروشيمي‌مي‌تواند در جلب توجه به توليدات داخلي موثر باشد. درحالت عادي نمي‌توان مجموعه اطلاعات شركت‌هاي مختلف را يك‌جا جمع آوري كرد، اما در نمايشگاه‌ها همه شركت‌ها حضور دارند و همه درصدد معرفي خود هستند، پس مي‌توان اميدوار بود که مجموعه اطلاعات مورد نياز را در يك نمايشگاه كسب كرد. در واقع مي‌توان نمايشگاه نفت، ‌گاز‌، پالايش‌ و پتروشيمي‌را فرصتي مناسب براي افراد متخصص در اين حوزه دانست كه براي پروژه‌هاي بعدي خود نيز بتوانند تبادل نظر و تعامل داشته باشند.


 تامين منابع مالي چالش بزرگ احداث نيروگاه‌هاي بادي 

مشکل عمده تمامي سازندگان نيروگاه‌هاي بادي بخش خصوصي ،تامين منابع مالي است. محمد علي نيازي مدير عامل شرکت توان باد با بيان مطلب فوق افزود: به دليل تحريم‌ها امکان تامين منابع مالي از خارج کشور وجود نداشته و از همين رو براي تامين منابع مالي متکي به منابع داخلي هستيم. وي اظهار داشت: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه شرکت توانير موظف است با توليدکنندگان برق بخش خصوصي قرارداد خريد قطعي منعقد نمايد و پس از بهره برداري برق توليدي را با قيمت مصوب خريداري کند.

وي ادامه داد: در همين قانون پيش بيني شده که شرکت توانير براي راه اندازي سريع‌تر اين نيروگاه‌ها از منابع خود به توليدکنندگان برق پيش پرداخت نيز بپردازد اما متاسفانه به دليل کمبود منابع هنوز اين کار انجام نشده و شايد يکي از علل طولاني شدن اين پروژه‌ها پس از طي مراحل مختلف اداري براي اخذ مجوز‌هاي لازم ، مشکل پيش پرداخت و تامين مالي پروژه باشد . نيازي تاکيد کرد:چنانچه دولت بتواند اين مشکل را براي بخش خصوصي حل کند، قطعا ظرفيت‌هاي بسيار بالايي براي توليد برق از انرژي پاک مثل باد و خورشيد ايجاد خواهد شد و متقابلا در مصرف سوخت‌هاي فسيلي صرفه جويي و در مسير بهتري استفاده خواهد شد که اين در واقع از مزاياي مهم و بارز نيروگاه‌هاي بادي و خورشيدي است که علت اصلي سرمايه‌گذاري بالاي اوليه اين نيروگاهها مي‌باشد. وي با اشاره به پروژه احداث نيروگاه 100 مگاواتي شرکت توان باد گفت: با توجه به اينکه تامين مالي پروژه زمان بر شده گروه صنعتي سديد تامين مالي خريد و نصب 2 توربين 710 کيلوواتي آن را به عهده گرفته تا پروژه متوقف نشود.

وي ادامه داد: توربين اول اين پروژه نصب و راه اندازي شده و توربين دوم نيز اوايل سال آينده به شبکه سراسري برق متصل خواهد شد و همزمان براي فاينانس کامل پروژه با بانک‌هاي داخلي و همچنين از طريق منابع خارجي در حال مذاکره هستيم و اميدواريم با بهبود شرايط اقتصادي و سياسي بتوانيم هر چه سريعتر منابع مالي لازم را تامين کرده و پروژه را بطور کامل اجرايي کنيم. وي در خصوص نحوه فروش برق توليدي در نيروگاه بادي گفت: براي فروش برق اين واحد بر اساس قراردادي که با شرکت توانير منعقد شده طي 20 سال به ميزان برقي که وارد شبکه مي شود بر اساس نرخ مصوب دولتي ،مبلغ فروش را دريافت خواهيم کرد.

نيازي تصريح کرد: مشکل عمده در ايران اين است که تاکنون با اين مسئله به طور شعاري برخورد شده و حتي مزارع بادي که توسط دولت در منجيل و رودبار تاسيس شده بيشتر حالت سمبوليک داشته و در ايران در طول ده سال گذشته کمتر از 100 مگاوات توربين بادي نصب شده درصورتيکه در چين فقط در سال 2012 بيش از 12 هزار مگاوات توربين بادي نصب شده است. وي ادامه داد: پروژه نيروگاه بادي اين شرکت در شهرستان خواف (جنوب استان خراسان رضوي ) قرار دارد که از نظر سرعت باد بسيار مستعد است و در واقع حدود سه سال روند اخذ مجوزهاي مختلف از سازمان‌هاي دولتي از جمله محيط زيست و منابع طبيعي براي اخذ زمين و مجوزهاي مختلف از وزارت نيرو براي احداث نيروگاه زمان صرف شده است. وي در خصوص اقدامات انجام شده براي تامين منابع مالي پروژه گفت: با يکي از بانک‌هاي عامل در داخل ايران به منظور استفاده از منابع صندوق توسعه ملي براي احداث نيروگاه مذاکرات اوليه انجام شده است ولي هنوز به نتيجه قطعي نرسيده است. وي ميزان سرمايه گذاري اين پروژه را بيش از 400 ميليارد تومان دانست و گفت: با توجه به تغيير نرخ ارز و افزايش قيمت‌ها ميزان سرمايه لازم براي اين پروژه ،حدودا 400 ميليارد تومان خواهد بود که به محض تامين ،عمليات ساخت و نصب توربين‌هاي بادي شروع خواهد شد . دوره نصب و راه اندازي اين پروژه 5/ 2 سال پيش بيني شده و پس از 5/2 عمليات بهره برداري شروع خواهد شد. نيازي با اشاره به ميزان توليد برق نيروگاه خواف گفت: نيروگاه خواف که با توجه به سرعت متوسط باد در منطقه خواف و نوع توربين‌هاي نصب شده ساليانه بطور متوسط 427 هزار مگاوات ساعت برق توليد خواهد کرد و به شبکه سراسري منتقل خواهد کرد. وي با اشاره به فاز دوم پروژه احداث نيروگاه 300 مگاواتي گفت: براي اين نيروگاه 300 مگاواتي مطالعات اوليه انجام شده و براي سازمان انرژي‌هاي نو ارسال شده که پس از اتمام فاز اول ،اجراي فاز دوم آغاز خواهد شد. نيازي تصريح کرد: دولت يازدهم عزم خود را جزم کرده تا حمايت بيشتري از سرمايه‌گذاري در احداث نيروگاههاي تجديدپذير داشته باشد و در نخستين مرحله نيز نرخ خريد برق توليدي را افزايش داده اين اقدام اخير باعث اقتصادي شدن توليد برق از طريق انرژي باد شده و گام بعدي که انتظار آن ميرود دولت بردارد حل مشکل تامين مالي اين پروژه‌ها است که بستگي به شرايط سياسي و اقتصادي دولت دارد که اميدواريم با توجه به حرکتي که دولت آغاز کرده اين مشکل نيز به‌زودي مرتفع شود.


 دانش و تجربه در سديد پنجاه ساله 
نويسنده : اميرحسين کاوه *

سديد در دي ماه 1342 در تهران متولد شد و امروز در حالي 50 سالگي او را جشن مي گيريم که افتخار پايه گذاري بسياري از صنايع استراتژيک کشور را دارد و در اقصي نقاط ايران اسلامي در حال اجراي پروژه‌هاي ملي براي مردم عزيز کشورش است. 50 سال کار و تلاش و بهره مند از سه نسل تلاشگران جهادي، امروز در سديد فرزنداني مشغول به کار وتوليد هستند که دانش مهندسي خود را با تجربه پدري که او هم کارگر زحمت کش سديد بوده در آميخته و رشد و بقاء و اعتلاي سديد را آبرو و افتخار خود و خانواده مي‌دانند.

گروه صنعتي سديد با بيش از 2000 شاغل با فعاليت مستمر و اثرگذار در رشته‌هاي صنعتي موردنياز و حياتي کشور بارها بعنوان توليدکننده نمونه و دهها عناوين ديگر مورد تشويق و قدرداني قرار گرفته است.

مسلماً اگر سديد موفق و سودآور و در مسير رشد و تعالي باشد آينه تمام نمايي براي ديگر علاقمندان سرمايه گذاري در کار و توليد کشور خواهد بود، اين موضوع مسئوليت و بار سنگيني بر دوش کارکنان و مديران از يک طرف و از طرف ديگر بر دوش صاحبان مناصب در دولت خواهد گذشت.

خوشبختانه تاکنون سديد به‌رغم آماده نبودن فضاي کسب و کار توانسته سربلند و استوار مسير خود را طي کنند و اکنون انتظار داريم با کمک و مساعدت مسئولين ناهمواري‌هاي موجود پيش رو هموار گردد و اميدوارانه منتظريم براساس سياست‌هاي بسيارمهم اقتصاد مقاومتي ابلاغي مقام معظم رهبري (مد ظله العالي) شرايط فعال‌سازي کليه امکانات و منابع مالي و سرمايه‌هاي انساني و علمي کشور تسهيل و تشويق گردد. ان‌شاء الله

* معاون توسعه منابع انساني و تشکيلات

گروه صنعتي سديد


 گروه صنعتي سديد معتقد به توسعه پايدار كيفي در بهداشت، ايمني و محيط زيست مي باشد 

بهداشت ، ايمني ، محيط زيست (HSE ) :

الف : موفقيت بلند مدت گروه صنعتي سديد بستگي به توانايي پيشرفت مداوم در کيفيت توليدات دارد وقتي اين کارها را انجام مي دهيم ما از افراد و محيط محافطت مي کنيم . اهميت اين موضوع با اطمينان از سلامت انسانها در ارتباط است.

ب : اهميت با ايمني در فرايند توليد (operation ) محافظت از محيط زيست – بالابردن سطح کيفيت ، حسن نيت و خوشبيني ، انسجام سازماني و تعهد سازماني را تقويت مي نمايم

ج : ما معتقديم به :

• محافطت و تلاش براي ارتقاء سلامتي و ايمني و محافظت نيروي انساني در تمام زمانها

• مشتري مداري و رضايت مشتري

• برنامه ريزي براي عکس العمل مناسب و بهينه سازي فرايند انجام کار در مواجهه با هر گونه خطر احتمالي

• رفع عدم تطابقها در کيفيت و HSE

• کاهش اثرات محيطي و کمک به کاهش آلودگي در انجام کار – کاهش گاز هاي سمي و بازيافت صنعتي

• به کار گيري تمام مهارتهاي فني و تخصصي اصول ايمني ، بهداشت و حفظ محيط زيست و کيفيت در مهندسي و طراحي توليدات و ارائه خدمات

• از قابليت و کارآيي هاي اصول ايمني ، بهداشت محيط زيست و دانش و اطلاعات موجود در سازمان در حل مشکلات گروه و شرکتهاي تابعه بهره مي گيريم و مسائل را شفاف با سهامدارانمان در ميان مي گذاريم

• با توجه به استانداردهاي اصول ايمني ، بهداشت و محيط زيست و کمک دانش – توانايها و قابليتهاي کارکنان و مديران بعنوان سرمايه هاي اصلي گروه صنعتي سديد هرگونه بحران احتمالي را مديريت و برنامه ريزي مي نمائيم

• بمنظور اطمينان خاطر از پايداري سازمان اين سياست مرتبا مورد بررسي قرار مي گيرد

بهداشت ، ايمني ، محيط زيست و کيفيت ( HSEQ )

الف : موفقيت بلند مدت گروه صنعتي سديد به توانايي پيشرفت مداوم در کيفيت توليدات بستگي دارد و اينگونه با افزايش فرايند سطح کيفيت از محيط و افراد محافظت
مي نمائيم

ب : با ايمني در فرايند توليد (operation ) محافظت از محيط زيست ، بالابردن سطح کيفيت محصولات ، حسن نيت و خوشبيني ، انسجام و تعهد سازماني را تقويت مي نمائيم

ج : ما باور داريم در توسعه گروه صنعتي سديد اين مباحث بسيار موثر است تا ضمن کاهش سيستماتيک ضرر و زيان احتمالي آن را مديريت نمائيم و اينگونه ارزش افزوده اي گروه صنعتي سديد و زير مجموعه ها بوجود مي آيد.


 حضور سديد در نمايشگاه جانبي نخستين هم انديشي نظام جديد قراردادهاي صنعت نفت ايران 

حضور گروه صنعتي سديد در نخستين هم انديشي نظام جديد قراردادهاي صنعت نفت ايران با هدف تبيين چارچوب هاي وزارت نفت و توسعه تعامل با شرکتهاي معتبر داخلي و بين المللي در سوم و چهارم اسفند ماه 92 همايش هم انديشي نظام جديد قراردادهاي صنعت نفت ايران روز يکشنبه (4 اسفندماه) با برگزاري نشست خبري اعضاي کميته بازنگري قراردادهاي نفتي به کار خود پايان داد. همايش هم انديشي نظام جديد قراردادهاي صنعت نفت ايران (شنبه سوم اسفند) با حضور بيژن زنگنه، وزير نفت آغاز به کار کرد.

 


 از سوي مدير عامل گروه صنعتي سديد تشريح شد:
 دستاورد‌هاي نيم قرن تلاش گروه صنعتي سديد 

محمد نژاد مدير گروه صنعتي سديد با اشاره به پنجاهمين سالگرد تاسيس گروه صنعتي سديد افتخارات کسب شده طي اين مدت را حاصل تلاش گروهي مجموعه دانست و گفت : اين مجموعه در زمينه‌هاي مختلف صنعت به‌عنوان يك هلدينگ پيشرو با تلاش وكوشش مضاعف در جهت حفظ جايگاه خود و افزايش ظرفيت توليد ملي كشور فعاليت مي نمايد.

وي با اشاره به زمينه‌هاي فعاليت گروه صنعتي سديد گفت: زمينه كاري اين گروه صنعتي مشاركت در طرح‌هاي توسعه نفت وگاز، ساخت كارخانجات صنعتي- مهندسي، ساخت و نصب و راه‌اندازي سازه‌هاي دريايي- توليد پمپهاي صنعتي و ساخت لوله‌هاي فولادي جهت انتقال نفت،گاز،آب و تامين برق كشور از طريق انرژي‌هاي تجديد پذير است.

محمد نژاد با اشاره به شرايط خاص كشور وتحريمهاي ظالمانه گفت : نياز امروز كشور ، تلاش وكوشش مضاعف جهت عبور از تحريمها است.

وي در ادامه به تشريح برنامه‌هاي سال آينده اين گروه صنعتي پرداخت و گفت: همه‌ ما به بهبود شرايط اميدواريم و براي اينكه بتوانيم از مشكلات موجود، فاصله بگيريم و تلاش كرده‌ايم تنوع کاري در کار اين گروه ايجاد شود تا بتوانيم بازار فعلي را فعال‌تر کنيم و بازارهاي جديدي بدست آوريم. در واقع يکي از اصلي‌ترين استراتژي‌هاي اتخاذشده ورود گسترده‌تر به بخش نفت و گاز است. خوشبختانه وزارت نفت همکاري خوبي با مجموعه سديد داشته است ،همچنين در حال مراوده و مکاتبه با ديگر مجموعه‌هاي وزارت نفت مثل شرکت فلات قاره و نفت مرکزي حضور در تامين تجهيزات مورد نياز و انجام پروژه‌هاي آنها هستيم.

محمد نژاد ادامه داد: استراتژي ديگر ما ورود به پروژه‌هايي است که به صورت«Epcf» اجرا مي‌شوند. تامين مالي اين پروژه‌ها از سوي پيمانکار و شرکاي آن انجام مي‌شود که اين کار عمدتا در شرکت ملي گاز و نفت و سازمان‌هاي آب منطقه‌اي و وزارت نيرو به يک رويه تبديل شده است. درواقع گروه صنعتي سديد و ديگر شرکت‌هاي پيمانکار توانسته‌اند بانک‌هايي را متقاعد کنند که در زمينه تامين مالي همکارشان شوند و با اين شيوه در چند پروژه وارد شده‌ايم و در حال مذاکره هستيم.

وي خاطرنشان ساخت: راهکار ديگري که در پروژه‌هاي «Epcf» مطرح است، مذاکره با طرف‌هاي خارجي و استفاده از منابع صندوق توسعه ملي است که در اين جهت هم، گام‌هاي خوبي برداشته شده است. بنابراين سديد در استراتژي خود به اين نتيجه رسيده است که انتظار براي واگذاري پروژه‌هايي که دولت تامين مالي آن‌ها را برعهده دارد، در شرايط فعلي واقع‌بينانه‌ نيست و خودمان بايد به دنبال ايجاد فرصت و توسعه کاري باشيم و به کارفرما پيشنهادهاي جامعي عرضه کنيم.

در اين رابطه ناچاريم وارد قراردادهايي به صورت

« Epcf» , «BOT»و «BOO» شويم که با توجه به تيم کارشناسي موجود در سديد، تمام اين قراردادها در حال پيگيري است.

محمد نژاد استراتژي ديگر سديد را فعال كردن بخش بازرگاني خواند و گفت: فعال کردن بخش بازرگاني داخلي و خارجي، تنظيم رابطه با کارفرماها و استفاده موثر از فرصت‌هاي بازار، استراتژي ديگر ماست و در اين زمينه قراردادهايي منعقد کرده‌ايم.

او از تحول در ستاد گروه صنعتي سديد به عنوان استراتژي خروج از بحران ياد کرد و گفت: هدف ازاين کار ظرفيت‌سازي در ستاد شرکت است، زيرا ايجاد مسئوليت‌هاي جديد و حرکت به سوي آينده‌ پرکارتر، نظارت موثر بر شرکت‌هاي زير مجموعه و ايجاد تنوع در کار شرکت‌هاي زير مجموعه به يك ستاد قوي نياز دارد.

مدير عامل گروه صنعتي سديد درخصوص تاثير لوله‌سازي در صنعت نفت و گاز اظهارداشت: وقتي بحث خودكفايي ملي در نفت را مطرح مي‌كنيم، بخش قابل توجهي از آن بحث لوله است. در توزيع و انتقال گاز، حدود 60 درصد كل هزينه، خريد لوله است. در بخش پالايشگاه پايپينگ نيز بيش از 50 درصد سهم كار ساخت و حدود 25 درصد اقلام خريد را به خود اختصاص مي‌دهند. لوله يك كالاي استراتژيك است و البته تنوع و تكثر آن را هم بايد در نظر گرفت. محمد نژاد در پايان تاكيد كرد: هم اکنون گروه صنعتي سديد در بخش‌هاي ديگري چون انرژي بادي و ساخت جكت‌ها و سکوهاي فراساحلي فعال است و قصد داريم با گسترش اين فعاليت‌ها، به اهداف مورد نظرمان برسيم.

وي با اشاره به «ماموريت گروه صنعتي سديد بعنوان يك هولدينگ با رويكرد ارزش آفريني و هم افزايي اقتصادي، گفت: ماموريت گروه صنعتي سديد به‌عنوان يك هلدينگ با رويكرد ارزش آفريني و هم افزايي اقتصادي است.

وي افزود: از ديگر اقداماتي که براي کوتاه مدت برنامه‌ريزي شده درصنايع بالادستي و پايين دستي حوزه‌هاي نفت وگاز، توليد لوله‌هاي قطور فولادي انتقال نفت،گاز،آب و اجراي خطوط لوله است.

محمد نژاد اظهار کرد: همچنين ساخت کارخانه‌هاي صنعتي، ساخت توربين‌هاي آبي و بادي مگاواتي، طراحي و ساخت انواع پمپ‌هاي صنايع نفت و گاز و پتروشيمي، طراحي و ساخت تجهيزات راهداري، انجام فعاليت‌هاي بازرگاني از ديگر اقدامات در دست اجرا است.

وي همچنين توجه ويژه به سرمايه گذاري در سهام شركتهاي بورسي و غير بورسي را از ديگر ماموريت‌هاي گروه صنعتي سديد عنوان کرد.

وي در خصوص توانمندي‌هاي گروه صنعتي سديد نسبت به ساير شرکت‌هاي هم سطح، گفت: سابقه طولاني، تخصص، حسن شهرت و بهره‌مندي از متخصصان كارآمد و پيشرفته‌ترين فناوري‌هاي توليد و وجود توانمندي‌هاي نرم‌افزاري و سخت افزاري؛ موجب شده است گروه صنعتي سديد به عنوان سازماني پيشرو، معتبر و خوشنام درکشور و منطقه شناخته شود.


 گــروه صنعتي سديد در گذر زمـــان 

فعاليت گروه صنعتي سديد از لحاظ زماني به دو دوره تاريخي قبل و بعد از انقلاب اسلامي برمي‌گردد اما به لحاظ روند توليد و تغييرات مديريتي در دوره‌هاي مختلف شرايط متفاوتي را تجربه کرده که مشروح کامل اين روند تکاملي در پي آمده است.

هيات موسس قبل ازانقلاب اسلامي‌ايران :

گروه صنعتي سديد در سال 1342 با نام شرکت ماشين سازي فتحي و پسران کار خود را در زمينه ماشين سازي در تهران منطقه سه راه آذري آغاز کرد واز سال 1342 الي 1346در همين زمينه فعاليت مي کرد . مي‌توان گفت كه اين مجموعه ازاولين شركت‌هاي بزرگ ماشين سازي كشور محسوب مي‌شود در ادامه فعاليت اين شرکت کرده و با تاسيس شرکتي تحت عنوان پروفيل نيمه سبك ،فعاليت خود را ادامه داد. در سال 1346 در زمين مكان فعلي كه شركت لوله وتجهيزات وديگرشركت‌ها هستند بتدريج كارخانه لوله وپروفيل نيمه سبك شكل مي‌گيرد . درسال 1351 كارخانه اي با نام ريخته گري تاسيس وماشين آلات آن خريداري و راه اندازي مي‌شود .

ابداع ونوآوري درشركت لوله وپروفيل نيمه سبك :

محصول اوليه توليدي اين شرکت از يک طرح آلماني الگو برداري شده بود که البته در اين روش ساخت پروفيل نسبت به نمونه آلماني متفاوت بود وتجهيزات ساخت در ابتدا لوله توليد مي‌كرد ولوله توليدي در مرحله بعدي تبديل به پروفيل مي‌شد واين ابداع دو نتيجه مهم داشت اول اينكه با يك ماشين لوله سازي انواع محصولاتي كه يك قطرلوله داشت مي‌توانست توليد كند مثلاً پروفيل 10×30 و 20×20 و 15×25 كه همه اين محصولات بايك ماشين توليد مي‌شد ودر واقع در اين واحد صنعتي موفق به ابداع روشي شده بودند که با سه ماشين كه قالب‌هاي مختلف داشت ويك ماشين لوله سازي مي‌توانستند در يک زمان سه نوع محصول را توليد كنند كه درآن زمان در نوع خود بي نظير بود. نکته دوم آنکه بدون داشتن دستگاه لوله سازي و با استفاده ازلوله ساخته شده ديگركارخانجات امكان توليد انواع پروفيل وجودداشت .

شرايط بعدازانقلاب اسلامي‌ايران :

درسال 1358 (يك سال بعدازانقلاب اسلامي‌ايران ) اعضاء شوراي كارخانه درجلسه اي تصميم مي‌گيرند كه شركت را ملي اعلام كنند لذا به سازمان صنايع ملي مراجعه مي‌كنند . مديرعامل وقت سازمان صنايع ملي بعد از بررسي سودوزيان شركت به اين جمع بندي مي‌رسد كه اين شركت مشمول بند «ج» قانون حفاظت و توسعه صنايع مي‌باشد .در آن زمان بند« ج» به شركت‌هايي اطلاق مي‌شد كه بدهي شان به بانك‌ها بيشترازدارائي‌هايشان بود وبه اين دليل اين مجموعه هم مشمول قانون حفاظت شد . اين شركت بعد ازانقلاب اولين مجموعه مديريتش با سازمان صنايع ملي اداره مي‌شود. درزمان وزارت مهندس‌هاشمي وي تصميم مي‌گيرد وزارت صنايع سنگين شكل گرفته و رشد كند و در رابطه با برنامه ريزي كه شده بود مقرر مي‌شود كه سازمان صنايع ملي زيرمجموعه سازماني وزارت صنايع وسازمان گسترش نوسازي شود. در اين رابطه مقدماتي فراهم مي‌شود ازجمله اينكه يك تعداد ازواحدهاي صنعتي بين اين دوسازمان جابجا شوند.بنابراين تصميم ، شركت‌هايي مثل شركت پروفيل نيمه سبك زيرنظر سازمان گسترش قرارگرفتند .

ساختارسازماني وتوان فني مهندسي درآن مقطع زماني:

از نظرساختارمجموعه پروفيل نيمه سبك درقالب يك شركت زيرنظرسازمان گسترش اداره مي‌شد ، درآن مقطع كل شركت 930 نفرپرسنل داشت ازاين تعداد 500 نفرمطلقاً بي سواد بودند وتعداد ليسانس‌هاي موجود9 نفربودند كه اغلب ‌گرايش مالي واداري داشتند بهمراه 3نفرمهندس كه براي كارورزي به شركت مراجعه كرده بودند . 4 ليسانسه درامورمالي مشغول فعاليت بودند.

همچنين حدود 10 الي 12 نفرديپلم حضورداشت و مابقي پرسنل يعني حدود 400 نفرنيزداراي تحصيلات ابتدائي و متوسطه بودند كه سطح تحصيلات پرسنل شركت در آن موقع بسيارنامناسب بوده آن هم شركتي با اين وسعت كه دو صنعت پيچيده ماشين سازي و ريخته گري را بايد اداره مي‌كرد . كه اين نوع صنعت دربرنامه توسعه صنعتي از صنايع محوري بودند .

شركت لوله و پروفيل درآن مقطع زماني بزرگترين ظرفيت ساخت لوله و پروفيل كشوررادارابود و خيلي مورد توجه وزارت صنايع سنگين آن موقع بود به اين دليل كه محصول پردرآمد و ويژه اي براي اين وزارت خانه محسوب مي‌شد البته ناگفته نماند كه درآن زمان كارخانجات ماشين سازي و ريخته گري بيشترمورد توجه مسئولين وزارتخانه بودند . مثلا شركت ماشين‌سازي قراردادي باكارخانه فولادمباركه دررابطه با ساخت ماشين آلات وتجهيزات كارگاه خنك كاري شمش منعقد كرده بودند كه بسياروسيع وپردرآمد بود .

اصلاح ساختارسازماني سديدودلائل آن :

درهمين سال درجلسات هيات مديره بحث مفصلي درزمينه ساختارسديد شكل گرفت البته با الگوگرفتن از ساختار ماشين‌سازي اراك يعني چهارمعاونت زيرنظرمديرعامل فعاليت مي‌كرد معاونت توليد، معاونت مهندسي، معاونت پشتيباني يا تشكيلاتي و معاونت فني . به اين دليل تغييرساختارمطرح شد چون دركارخانه ماشين سازي زمان تحويل قرارداد شركت مباركه به بن بست برخورد كرده بود زيرا مديركارخانه كه يك مهندس مكانيك بود برنامه توليد را نوشته بود كه بسيارپيچيده بود وبه نتيجه نمي‌رسيد بنابراين درسال 1369 تقسيم كار بدين شكل صورت گرفت . معاونت توليد ، معاونت مهندسي ، معاونت تشكيلات و بدين ترتيب مديران كارگاهها وبرنامه ريزي وانبارها زيرنظرمعاونت توليد ، واحدتكنولوژي، كنترل كيفي و واحدطراحي ماشين زيرنظر معاونت مهندسي .

واحدانبارها، فروش، تداركات ، اموراداري وامورمالي زيرنظر معاونت تشكيلات قرارگرفت . واحدتعميرات هرسه كارخانه اعم از برق ، مكانيك وجرثقيل ويك تعدادكارگاههاي جنبي مانند واحد ساختمان ، فلزكاري ، آهنگري زيرنظرمعاونت فني قرارگرفت. كه مسئول اين واحد اول مهندس رفاهي بود وبعد مهندس نايبي مسئوليت را پذيرفت .

ذكراين نكته مهم است كه هيات مديره دراين مقطع در رابطه با پروژه فولادمباركه حساسيت بيش ازاندازه اي داشت از اينرو براي برنامه‌ريزي در زمان تحويل بين معاوت‌هاي مختلف گروه مشکل بوجود آمد از اين رو سال 1364 سال شروع تفكرعلمي‌درسديد بود به اين مفهوم كه هيات مديره به يك جمع بندي جديدرسيد (لازم به ذكراست كه يادآورشويم مديران تا اين مقطع هيچ تفكرمديريتي بلند مدت نداشتند يعني عمرمديريت‌ها كوتاه مدت بود وهيچ نگاه بلندمدتي براي اداره شركت حاكم نبود) .

يك حركت مهم كه تا اين تاريخ اتفاق افتاد با كمك نهضت سوادآموزي كل پرسنل بيسواد كه آمارشان 500 نفربود همه با سوادشدند حتي 12 نفرديپلم گرفتند وتا مرز ورود به دانشگاه هم پيش رفتند البته اين حركت تا سال 1368 بطول انجاميد .

دراين مقطع مسائل جديدي درمسيرمديريت ارشد قرارگرفت اول اينكه مديران جديد كه باتحصيلات دانشگاهي آمده بودند ودرراس واحدها فعاليت مي‌كردند مشكلات درون واحدي خود را حل كرده بودند وبعدازاين مرحله انتظار كمك ازديگر واحدها را داشتند . دراين راستا براي تحقق اين هدف در ايام نوروز سال 1364 اعضاء هيات مديره تصميم گرفتند ازتعطيلات سالانه خود استفاده نكنند و درجهت برنامه ريزي اهداف كلان طي جلسات متعددي درشركت حضورداشته باشند . بنابراين اولين برنامه راهبردي شركت كه همه ويژگي‌هاي يك برنامه كلان را داشته باشد دراين سال تكميل شد ، با اين نگاه كه به سوالات زيرپاسخ بدهد :

آيا مي‌خواهيم ادامه فعاليت بدهيم يا خير؟ مثلاً درزمينه توليد لوله وپروفيل ادامه فعاليت بدهيم يا خير؟ درهمين رابطه جايگاه سديددربازاركجاست ؟

آيا اين جايگاه فعلي را مي‌خواهيم حفظ كنيم ياگسترش دهيم؟

ويا اينكه تنوع محصول ايجادكنيم ويا تغييردرنوع محصول ؟

آغازتغييرات راهبردي واستراتژيك درسديد ازسال 1364 :

دراين موارد بحث‌هاي مفصلي درهيات مديره صورت گرفت ودرنهايت به نظرات علمي‌اعضاء هيات مديره وتعدادي ازمعاونتها بسنده شد كه درواقع ازنظرعلمي‌برنامه ريزي جامع استراتژيك وراهبردي صورت نگرفت براساس اطلاعات آن موقع هيات مديره مشخص شد كه قراراست دركشورتغييراتي صورت بگيرد .

بدين ترتيب شركت لوله وپروفيل مي‌توانست ادامه فعاليت بدهدوازنظرتكنولوژي توسعه يابد . كه درهمين جلسات بحث ساخت لوله‌هاي قطورفولادي براي مصارف نفت وگاز بعنوان يك ايده مهم تغييرمطرح شد . درهيات مديره سه نگاه حاكم بود يكي اينكه ساخت لوله وپروفيل ساختماني را رها كرده وهمه انرژي را صرف ساخت لوله‌هاي قطور کنند ديگر اينكه لوله وپروفيل را ادامه داده وتوسعه دهند ونگاه ديگراينكه هردورا دركنارهم توسعه دهند كه بالاخره اين نگاه غالب شد درشركت ونتيجه آن هم همين كارخانه اسپيرال است كه توليد لوله‌هاي قطوررا انجام مي‌دهد . درواقع شروع ايده خريد ونصب اسپيرال ازسال 1364 اتفاق افتاد .

جمع بندي اطلاعات هيات مديره دررابطه با كارخانجات ريخته‌گري وماشين سازي هم به اينجا منجرشد كه براساس برنامه‌ريزي‌هاي دولت مقررشده بود دركشورپنج شركت فولادسازي ساخته شود كه عبارت بودند از فولادهرمزگان ، فولاد آذربايجان ، فولاد خراسان ، طرح وتوسعه فولاد مباركه وطرح وتوسعه فولاد ذوب آهن وهمچنين طرح وتوسعه فولاداهواز. وهمچنين مقررشده بود هفت كارخانه شكر ساخته شود كه همه اين پروژه‌ها احداث شد . با توجه به اينكه ماشين آلات لوله سازي تقريباً مستهلك شده بودند مقررشد برنامه هيات مديره متمركزبرسه فعاليت در زمينه ساخت تجهيزات براي كارخانجات شكر ‌و كارخانجات فولادسازي و ساخت لوله‌هاي قطور باشد . در ريخته‌گري هم گرايش بسمت ساخت غلطك بود كه براي اين منظور در سال 1361 يك گروه تحقيقاتي شكل گرفته بود ودرسال 1364اولين توليدات غلطك نورد آغازشد . هيات مديره اين احساس را داشت كه يك محصول استراتژيك وموفقيت آميز توليدشده است ، بعلاوه برنامه ريزي براي توليدقطعات ريخته گري مخصوصاً قطعات خودرو به روش ماشيني نه دستي دردستوركارقرارگرفت . بنابراين اينها ايده‌هايي بود كه درسال 1364 به عنوان نگاه به محصول و بازارمحصول درنظرگرفته شده بود .

شروع ساخت ادوات دفاعي در زمان جنگ تحميلي درشركت سديد :

درآن مقطع ازسوي فرمانده عمليات سپاه تهران به شركت مراجعه كرده ودررابطه با طرح توليد گلوله توپ ؛ خمپاره وگلوله كاتيوشا با روش فورج مطالبي را عنوان كرده بودندوبا توجه به ذكراين مطلب كه ظرفيت فورج درايران كم است ولي با روش ريخته گري درايران مي‌توان به توليد انبوه دست پيداكرد (كه نياز فوري جبهه‌هاي جنگ تحميلي بود) وهمچنين با توجه به كارگاه مجهز تراشكاري درماشين سازي ، لذا فرمانده سپاه وقت تعداد 700عدد خمپاره 60 را جهت ماشين كاري به كارخانه تحويل مي‌دهد كه انجام مراحل ماشينكاري اين خمپاره‌ها انجام مي‌شود وگزارش مي‌شود كه درمرحله پرتاب تجربه موفقي داشته است. لذا دراين پروژه يك قرارداد30 هزار خمپاره جهت ماشينكاري با سديد به امضاء مي‌رسيد كه مجموعه ماشين سازي خيلي سريع اين كاررا انجام داده است . مرحله بعد تقاضا كردند كه سديد محورساخت وتوليدخمپاره 120 باشد كه 21 كارخانه جانبي زيرنظرسديد قرارمي‌گيرد ازجمله خط ريخته گري ايران خودرو ، وخط ريخته گري لوله سازي خوزستان همچنين خط ماشين كاري ايران خودرو وبسياري ازديگركارخانه‌هادراختيارشركت سديد قرارگرفت كه انرژي اعضاء هيات مديره صرف اين پروژه شد. حتي شخص وزيردرجلسه اي مطرح كرد كه فعلاً پروژه مباركه را متوقف كنيد وبايد پروژه‌هاي دفاعي راانجام دهيد لذا پروژه مباركه 3 سال به تعويق افتاد ودرسال 1368 شروع مجدد آن بود . دررابطه با ساخت پروژه خمپاره 120 درشركت سديدروزي 4800 خمپاره ساخته شد درحالي كه صنايع دفاع با همه امكاناتش روزي 800 خمپاره به جبهه‌ها تحويل مي‌داد . شركت لوله وماشين سازي هم درگيرساخت لوله‌هاي توپ 107 شدند كه واقعاً كارارزنده اي بود وتك تك كارخانهاي صنعتي مانند ماشين سازي اراك وتبريزدرگيرپروژه‌هاي دفاعي شدند . لذا تمام برنامه‌هاي راهبردي كه هيات مديره مصوب كرده بود متوقف شد بدليل ساخت ادوات دفاعي تا سال 1367 كه قطعنامه آتش بس پذيرفته شد .

شروع استفاده از كامپوترهاي P.C درسديد (تحول نرم‌افزاري):

از سال 1367به بعد يك تغييرات جديدساختاري درسديد بوجودآمد . بدليل حل مشكلات مديريتي قبل واحدي بنام خدمات مديريت بوجود آمد كه اعضاء آن مهندسان صنايع ومهندسان كامپيوتربودند كه اولين جرقه‌هاي استفاده از P.C درسديد زده شد وبه همين دليل درواحد خدمات مديريت سه نفرمهندس كامپوتر ودونفرمهندس صنايع استخدام شده بودند.

در همين زمان تغيير ساختار سازماني گروه صنعتي سديد پيشنهاد و در دستور کار قرار گرفت. چرا که فعاليت سه کارخانه موجود يعني ريخته گري ، ماشين سازي ولوله وپروفيل سازي هيچ ارتباط منطقي ازنظرساختارباهم نداشتند .

شروع تغييرساختارسازماني :

ازسال 1367 شروع تغييرساختارسازماني درسديد بود به اين شكل كه معاونت ماشين سازي ، معاونت لوله وپروفيل، معاونت ريخته گري ومعاونت طرح وبرنامه وواحدهاي تعميرات ، انبارها ، فروش و... هركدام ازشركت‌ها مستقل شد و تحت نظرمعاونت خودش قرارگرفت و مقررشد درچند بعد سخت افزاري و نرم‌افزاري تحولي درسديد بوجودآيد، در بعد سخت افزاري شركت متمركزشد برروي دوپروژه يكي احداث خط لوله‌هاي قطوراسپيرال و ديگري طرحي بود شامل 10هزارتن غلطك و6هزارتن قطعات ريخته‌گري به‌روش ماشيني و چون منابع مالي محدود بود طرح توسعه كارخانه لوله سازي پيشرفت خوبي داشت ولي ساخت غلطك با توجه به اينكه نقشه‌هاي اجرائي هم تهيه شده بود بدليل كم بودمنابع مالي متوقف شد .

آغازتحولات ديدگاه مديران سديد :

بحث تفليك شركت‌ها ازسال 72 شروع شد ، درگروه صنعتي سديد ازاوايل انقلاب نگاه خاصي حاكم بود . درواقع تعبيرخودكفايي صنعتي كه بعدها شد خوداتكائي صنعتي ويا به مفهوم عامترمي‌توان گفت (استقلال صنعتي) حاكم بود كه ضرورت آن نگاه ، استقلال صنعتي را مي‌طلبيد كه اينگونه نگاه دردهه 60 و دهه 70 تقريباً نگاه غالب برحيات سديد بود . اما دردهه 80 به دليل تحولات محيطي تغييري هم درنگاه مسئولان آن زمان سديد بوجودآمد و نگاه متكي به استقلال اقتصادي، يعني محوربودن شركت ماشين سازي وريخته گري مطرح بود . درواقع دريك نگاه صنعتي صحيح ، تمايل به افزايش توليد ناخالص داخلي بخشي ازآن درگرو افزايش توان توليد داخلي است وهمچنين استفاده بهترازپتانسيل‌هايي كه وجود دارد . لذا با توجه به اين مسئله ازهمان اوايل انقلاب بيگانه ستيزي درفرهنگ كشورما حاكم بود اما درنگاه مصرف اجناس خارجي برعكس اين مطلب بود . درآن زمان مسئولين دولتي نگاهشان اين بود كه خريدازيك شركت خارجي بمراتب راحترازمنابع داخل است .

درهيات مديره سديد اين تفكرحاكم بود كه اين نگاه غلط بوده وتلاش مسئولين اين بود كه توان صنعتي كشورازجمله سهم سديد درتوليدناخالص داخلي افزليش يافته وازگذشته بيشترشود. بهمين دليل دردهه 60 عمده تلاش هيات مديره برروي ساخت محصول درداخل شكل گرفت وبه همين دلائل مجموعه سديد درگير پروژه‌هاي عمراني بودند مانندپروژه مباركه ، توسعه لوله نورداهوازوساخت كارخانه ايران منيزيم (كه كلاً ساخت شركت سديدبود) بنابراين سديد درگيرساخت تجهيزات صنعتي بود .

يعني تجهيزاتي كه عمدتاً توسط يك شركت خارجي طراحي شده بود وسديد فقط سازنده آن بود . اين مسئله مطرح بود كه توسعه صنعتي كشور ، درگرو بالارفتن سهم بخش صنعت درتوليد ناخالص ملي است ودرشركت سديد بخاطرجايگاه ويژه صنعت ماشين سازي وريخته گري ، توجه ويژه اي به اين صنعت وجودداشت يعني نگاه مديريت وقت سديد اينگونه بود واحساس مي‌كردند كه منافع بنگاه سديد بايد درچهارچوب مطرح شده دربالا باشد يعني درچهارچوب يك نگاه ملي سامان بگيرد ودرهمين راستا مقوله سودآوري درشركت سديد درآن تاريخ بحث درجه دوم اهميت بود (البته نه اينكه هيات مديره بي تفاوت به نظام سوددهي باشد چون كليه پروژه‌هاي اجرائي درآنموقع هيچكدام ضررنكرده اند مثلا قرارداد فولاد مباركه كه با قيمت 119 ميليون تومان بسته شده بود ولي درنهايت با مبلغ 420 ميليون تومان تمام شد ومبلغ 380 ميليون تعديل گرفته شد و40 ميليون تومان هم مواداوليه مازاد را فروختند ولي ازسال 68 كه پروژه تمام شده بود وصول مطالبات تا سال 73 بطول انجاميد ) .

لازم بذكراست يادآوري شود كه بخش خصوصي نمي‌تواند چنين نگاهي به اجراء پروژه‌هاي ملي داشته باشد ولي مديران دولتي با نگاه توسعه سهم بيشترصنعت كشوردرتوليد ناخالص ملي به مسئله نگاه مي‌كنند . البته درهمينجا بايد گفت كه متاسفانه طي سال‌هاي گذشته اين نگاه كم رنگ شده ومسئولين كمتربه جايگاه ماشين سازي و.. درتوسعه صنعتي قائل شدند ويعني توجهي كه دراين سال‌ها به صنعت خودرو شد اگردرصنعت ماشين سازي ويا هررشته ديگرصنعتي شده بود شرايط بمراتب بهترازاين مي‌شد .

شروع ايجادايده واحد طراحي درشركت سديد :

دهه 70 شروع ايده طراحي درخانواده سديد وبه همين دليل شركتي با نام سديد تدبيردرسال 1372 تاسيس شد كه ماموريت اصلي اين شركت طراحي ومهندسي پروژه‌هاي سديد بود وتا زماني طولاني يكي ازشركت‌هاي بزرگ وموفق مهندسي دركشوربود .

نقش مديريت منابع انساني درسديد :

دراينجا جا دارد كه يك مسئله مهم ديگرمطرح شود وآن بحث مديريت منابع انساني است . ذكراين نكته مهم است كه درسال 1382 بازديدي كه مديران شستا ازلوله وپروفيل سديدداشتند مخصوصا مديران سهام وبا نگاه بورسي يعني فقط دنبال خريد شركت‌ها بودند به اين جمع بندي رسيدند كه نظم وانضباط كاري خاص دراين مجموعه حاكم است وتحت تاثير نسبت دلبستگي پرسنل به كارشان قرارگرفتند بنابراين به اين نتيجه رسيدند كه دراين شركت ازنظرتعارض جدي پرسنل ومديران وجودندارد ، چون اين مسئله مهم است ودربعضي ازشركت‌ها درابتداء ورود كاملا مشهود است اين تعارض . اين نظم ونظام حاكم درآن مقطع بسيارارزنده بودچون بازديد تقريباً بدون اطلاع قبلي صورت گرفته بود يعني استفاده ازكلاه ايمني توسط همه پرسنل ، نظافت محيط وغيرو چشمگيروارزنده بود . ومشخص بود كه بهره وري نيروي كاربيشتراست ومشخصا شركت لوله وپروفيل روبه روشد بود.


 سديد منتخب جشنواره برترين شرکت‌هاي ايران (تاپکس) 

در جشنواره برترين شرکت‌هاي ايران (topex) که با هدف تجليل از واحدهاي نمونه صنعتي، تجاري و خدماتي کشوربرگزار شد، گروه صنعتي سديد به عنوان شرکت برتر، منتخب شد.

لزوم معرفي ملي و بين المللي شرکت‌هاي موفق ايراني و ارتباط موثر صنعت با اصحاب رسانه از اهم اهداف اين جشنواره بوده که حضور اساتيد دانشگاه وکارشناسان و مديران بنام و مجرب منجر به ايجاد نظرات کارشناسانه و مباحث علمي سازنده در اين جشنواره شده است.

اين جشنواره با ايجاد ارتباط تنگاتنگ ميان شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري، فعالان اقتصادي، اتاق‌هاي بازرگاني و شوراهاي همکاري مشترک خارجي مصمم به ايجاد تعامل سازنده و جذب سرمايه براي صنايع داخلي است.

از مهمترين اهداف اين جشنواره تعامل هرچه بيشتر مسئولين با مديران و فعالان بخش صنعت جهت همفکري، همدلي و همسوئي مفيدتر، جهت سازندگي و اعتلاي صنعت و تجارت کشور است.

دبيرخانه اين جشنواره با تلاش در ايجاد فضاي رقابت سازنده بين اصحاب صنعت در فراخوان‌هاي جداگانه کوشيده است تا تاثير منطقي و موثري بر تلاش شرکت‌ها جهت اخذ نام شرکت برتردر فضاي رقابتي داشتهباشد.

بر همين اساس گروه صنعتي سديد در سالجاري موفق به دريافت لوح به عنوان برترين شرکت در جشنواره برترين شرکت‌هاي ايران شده است.

گردآوري اطلاعات گسترده از شرکت‌هاي ثبت نام شده و بررسي‌هاي کارشناسانه و تخصصي توسط کميته علمي جشنواره روي اين اطلاعات، براساس معيارهاي مصوب ستاد برگزاري از ملاک‌هاي اصلي انتخاب شرکت‌ها در جشنواره است.


 سديد منتخب صد شرکت برتر 

گروه صنعتي سديد در شانزدهمين جشنواره شرکت‌هاي برتر ايران، بر اساس اطلاعات و داده‌هاي 500 شرکت برتر ايران رتبه کسب کرده است. بر اين اساس گروه صنعتي سديد در سال جاري در بين 250 شرکت برتر ايران بوده و اميد آن مي رود با تلاش و کوشش کارکنان در سال آتي با رشد و ارتقا سطح کيفي و کمي شرکت مواجه شود.

شرکت سديد تأمين مهندسي

فعال در زمينه بازرگاني فرآورده‌هاي نفتي و محصولات پتروشيمي

شرکت سديد تأمين مهندسي به عنوان يکي از شرکت‌هاي زيرمجموعه گروه صنعتي سديد در ابتداي سال 1388 با هدف ايجاد هم‌افزايي در تحقق برنامه‌هاي عملياتي شرکت‌هاي وابسته گروه فعاليت خود را آغاز نمود. مأموريت شرکت فعاليت در زمينه تأمين و تدارکات، فروش و توسعه بازار و نيز توسعه فعاليت‌هاي مهندسي شرکت‌هاي گروه مي‌باشد.

اخيراً اين شرکت با توجه به شناخت و ارتباط با منابع و سازندگان معتبر و شناخته شده بين‌المللي فعال در زمينه نفت و گاز و پتروشيمي، تأمين کالاهاي مورد نياز شرکت‌هاي تابعه وزارت نفت، نيرو و پيمانکاران مربوطه را در دستور کار خود قرار داده و در اين زمينه اقداماتي را آغاز نموده است. همچنين اين شرکت بخش فرآورده‌هاي نفتي نيز تأسيس نموده که فعاليت‌هاي آن شامل خريد فرآورده‌هاي نفتي اعم از گازوئيل،گازمايع،گوگردو مازوت توليدي ايران و کشور عراق و فروش و صدور آن به متقاضيان و يا کشورهاي ديگر مي‌باشد. باتوجه به همکاري و همياري شرکت‌هاي تابعه گروه صنعتي سديد انتظار مي‌رود که شرکت سديد تأمين مهندسي ضمن امکان دستيابي به بازارهاي جهاني در راستاي فروش مصنوعات ديگر شرکت‌ها و فرآورده‌هاي نفتي و گازي، منبع خوب تأمين کالاهاي مورد نياز مجموعه سديد و شرکت‌هاي ديگر باشد.


 تشريح افــق فعاليت گروه صنعتي ســديد 

سيد حميد عطايي مديرعامل گروه صنعتي سديد با اشاره به دستاورد‌هاي نيم قرن تلاش در اين شرکت گفت:« منابع انساني والاترين سرمايه سازمان بوده و با بهره‌گيري از كاركناني متخصص، كارآمد و داراي وجدان كاري بالا، شايسته، وفادار و امانت‌دار و با رشد قابليت‌هاي آنها و جلب مشارکتشان درکليه امور؛ شاهد ارتقاء و موفقيت روزافزون سديد خواهيم بود.

وي اظهار داشت: مي‌بايست به ارزش‌هاي اسلامي ‌و اجتماعي احترام گذاشت و به استانداردهاي زيست محيطي پايبند بود.

عطايي همچنين بر بازدهي مالي به سهامداران حقيقي و حقوقي شرکت تاکيد کرد و گفت: بازدهي مناسب به سهامداران حقيقي و حقوقي و ساير ذي نفعان گروه يکي از اصول اوليه اين شرکت است.

وي همچنين تصريح کرد: به‌کارگيري فناوري‌هاي نوين، نوآوري، مديريت روزآمد و بهبود مستمر فعاليت‌ها، طي چند سال آتي؛ گروه صنعتي سديد را قادر مي‌سازد تا ضمن حفظ موقعيت خود به عنوان شرکتي تراز اول در اجراي پروژه‌هاي پيمانكاري عمومي، بازرگاني، فولاد و نفت و گاز، انرژي و رهبري بازار توليد لوله‌هاي قطور فولادي در كشور و منطقه؛ همسو با فرآيند جهاني شدن اقتصاد، با تنوع محصولات و خدمات خود؛ حضور مستمر در بازارهاي بين‌المللي را مدنظر قرار دهد و اين موقعيت را در عرصه جهاني به منصه ظهور برساند.»

وي تمركز بر فعاليت‌هاي كارخانجات و شركت‌هاي گروه صنعتي سديد و حضور در صنايع بالادستي و پايين دستي نفت و گاز،تشكيل EPC در زمينه نفت و ‌گاز و پتروشيمي‌و خطوط انتقال را از اهداف کيفي اسن شرکت اعلام کرد.

همچنين توسعه قلمرو جغرافيايي بازار محصولات و خدمات و حضور در بازارهاي جهاني و منطقه و ارتقاي سطح قابليت‌هاي سازماني وبهره گيري از فرصتهاي حاصل از عرضه سهام شركت‌ها در قالب اصل 44 و جذب سرمايه‌گذران خارجي جهت حضور در پروژه‌هاي مختلف را از ديگر اهداف سديد برشمرد.

عطايي با تاکيد برمديريت و اداره سيستماتيك شركت‌هاي تابعه توسط هولدينگ، تدوين و نظارت و همكاري در تدوين برنامه راهبردي شركت‌هاي تابعه را از اصول اوليه شرکت دانست.

وي همچنين بر صادرات بخشي از توليد لوله‌هاي قطور فولادي به خارج از كشور و مشاركت يا سرمايه گذاري در زنجيره تامين توليد لوله‌هاي قطور از جمله تامين ورق‌هاي فولادي نيز تاکيد کرد و گفت:توسعه نظام ارتباطات گروه با محافل علمي، سنديكاها ، انجمن‌ها، دستگاه‌هاي دولتي و نهادهاي قانون‌گذاري در داخل و خارج به صورت سيستماتيك و رشد قابليت‌هاي نيروي انساني، ايجاد نظام ارزيابي ميزان رضايت مشتريان ،تكميل سبد كالاهاي مورد نياز نفت و گاز مطابق با استاندارد‌هاي جهاني و تنوع در پورتفوي گروه و ايجاد هلدينگ‌هاي تخصصي مي تواند ما را در رسيدن به اهداف کيفي شرکت ياري کند.

وي در خصوص اهم اقدامات انجام شده در گروه صنعتي سديد اظهار داشت:نصب توربين 710 مگاواتي از سوي صبا نيرو و همچنين ساخت و توليد بزرگترين پمپ آبي کشور از سوي تسديد از مهمترين اقدامات گروه صنعتي سديد در سال جاري بود.

وي تصريح کرد: اين مجموعه در زمينه‌هاي مختلف صنعت به‌عنوان يك هلدينگ پيشرو با تلاش وكوشش مضاعف در جهت حفظ جايگاه خود و افزايش ظرفيت توليد ملي كشور فعاليت مي‌نمايد.

وي با اشاره به زمينه‌هاي فعاليت گروه صنعتي سديد گفت: زمينه‌كاري اين گروه صنعتي مشاركت در طرح‌هاي توسعه نفت وگاز، ساخت كارخانه‌جات صنعتي- مهندسي، ساخت و نصب و راه اندازي سازه‌هاي دريايي- توليد پمپ‌هاي صنعتي و ساخت لوله‌هاي فولادي جهت انتقال نفت،گاز،آب و تامين برق كشور از طريق انرژي‌هاي تجديدپذير است.

مهندس عطايي با اشاره به شرايط خاص كشور و تحريم‌ها گفت : نياز امروز كشور ، تلاش وكوشش مضاعف جهت عبور از تحريم‌ها است.

وي در ادامه افزود: مسئله‌ اساسي اين است كه در هر كشوري توسعه و پيشرفت در ادامه‌ توسعه‌ زيرساخت‌ها انجام مي‌شود. تا زماني كه زيرساخت‌ها توسعه پيدا نكند، هيچ كشوري توسعه كامل پيدا نخواهد كرد.

رييس هيات مديره گروه صنعتي سديد در تشريح برنامه‌هاي آتي اين مجموعه گفت: همه‌ ما به بهبود شرايط اميدواريم و براي اينكه بتوانيم از مشكلات موجود، فاصله بگيريم، پورتفوليو گروه را به سمت وسوهاي مختلف برده‌ايم. ما در عرصه‌ نفت و گاز حضور داشته‌ايم و هم اكنون با تشكيل شركت توسعه نفت و گاز سديد و استفاده از افراد مجرب و كارشناسان حرفه‌اي و با سابقه مي‌خواهيم با قدرت تمام وارد عرصه‌ نفت و گاز بشويم و با توان بيش‌تري در اين عرصه حركت كنيم. رييس هيات مديره گروه صنعتي سديد، در توضيح بخش‌هاي مختلف اين گروه صنعتي گفت: گروه صنعتي سديد به‌عنوان يكي از بزرگترين هلدينگ‌هاي صنعتي كشور (شامل 15 شركت) بيش ازنيم قرن در صنعت كشور نقش آفرين است.

اميدواريم با اعتماد بيشتر به شركت‌هاي خصوصي درجهت حمايت از كار وسرمايه ملي پروژه‌ها به آنها واگذار شود. عطايي در پايان تاكيد كرد: سديد تلاش مي‌کند با کمک به توسعه زيرساخت‌ها سبب پيشرفت كشور شود.


 گروه صنعتي سديد فخر آفرين عرصه ملي در گذر زمان 
نويسنده : دکتر غنيمي فرد*

براي مقاوم کردن ستون‌هاي توليد در کشورمان نياز به موسساتي داريم که بدون ادعا و با کوشش و تلاش فراوان در هر شرايطي سعي ميکنند خود را پا به پاي فن آوري جهان جلو ببرند. شرکت سديد از همان زمان که به عنوان شرکت پروفيل نيمه سبک در ايران فعاليت مي کرد داراي اين ويژگي بود که خود را در سطحي نگهدارد که مايه افتخار و اتکاي صنايع کشور باشد. حتي من بخاطر دارم که در همان سال‌هاي قبل از انقلاب اين شرکت به کار توليد پروفيل آلومينيوم روآورده بود که درآن زمان در ايران کاملا تازگي داشت اما ديري نپاييد ده‌ها توليدکننده پروفيل آلومينيوم از قدرت 300 تن بر سانتي متر مربع تا قدرت 1200 متر بر سانتي متر مربع تاسيس شده و جامعه صنعتي ما را متحول کردند. در آن موقع پرس‌هاي مثلا 1200 تني توسط يک شرکت آلماني يا يک شرکت ايتاليايي براي کشور ما ارسال مي شد که قيمت آنها با چنين ظرفيتي 5 ميليون دلار کمتر نبود ولي شرکت سديد که آن موقع به پروفيل نيمه سبک معروف بود اين پرس‌ها را با قيمت مناسب تر به ترتيبي که بعد از کامل تر شدن با کليه تجهيزاتش به پانصد هزار تومان بيشتر نمي رسيد ،توليد کرد و اکنون بيش از 15 پرس از سري پرس‌هاي فوق آن ايام به کار مشغول است .

علاوه بر آن شرکت سديد کارهاي بسياري ارزنده اي انجام داده است مسائلي که شايد در گذشته مجبور بوديم از کارشناسان خارجي براي انجام آنها بهره بگيريم اما در حال حاضر شرکت سديد انجام آنها را با موفقيت پشت سر گذاشته است.مثلا اتاقکي که در بالاي برج ميلاد با سازه فلزي انجام شده توسط کارشناسان گروه صنعتي سديد صورت گرفته و اين مايه افتخار ملي است. اگر بخواهم يکايک فعاليت‌هاي اين شرکت را نام ببرم از حوصله بحث ما خارج است اما چنين سازمان‌هايي که اشتغال زايي زيادي ايجاد مي کنند نبايستي مجبور به پرداخت ماليات و بهره بانکي باشند و بايد حمايت شوند تا ما را در ارتقاء سطح فن آوري کشور تقويت کنند.

* رئيس سابق خانه صنعت و معدن تهران


 نسل جديد توربين‌هاي بادي 

نسل جديدي از توربين‌هاي ارتقاء يافته از سوي شرکت صبا نيرو اولين و تنها سازنده توربين بادي در ايران رونمايي شد. به گزارش روابط عمومي گروه صنعتي سديد ،در اين مراسم احمد کاوياني رئيس هيئت مديره شركت صبانيرو، توسعه انرژي‌هاي نو و توليد برق بواسطه آن را منوط به اصلاح قيمت برق دانست و گفت:سرمايه گذاري بخش خصوصي و توسعه انرژي‌هاي نو در كشور نيازمند اصلاح قيمت برق است. وي افزود: اتمام انرژي‌هاي فسيلي، لزوم رعايت مسائل زيست محيطي و اقتصاد انرژي از جمله عللي بوده كه باعث حركت دنيا به سمت استفاده از انرژي‌هاي نو مثل انرژي بادي شده و كشور ما هم از اين امر مستثني نيست. وي ادامه داد: برنامه ريزان و سياستگذاران كشور از 15 سال قبل با جديت وارد اين عرصه شده اند و به عبارتي با وجودي كه اين انرژي مورد نياز است، اما هنوز اراده‌اي قوي براي تحقق اين خواسته مشاهده نمي‌شود.

اين كارشناس صنعت برق با اشاره به برنامه وزير نيروي دولت يازدهم براي توليد 500 مگاوات انرژي نو در سال جديد اظهار كرد: با سابقه 13 ساله در اين صنعت در حال حاضر كمي ‌بيش از 95 مگاوات ظرفيت نصب شده انرژي برق بادي در كشور وجود دارد و در ساير انرژي‌هاي نو هم به توليدات بزرگي نرسيده‌ايم. وي ادامه داد: گروه سديد با هدف اداي وظيفه ملي براي توسعه انرژي‌هاي نو در كشور به درخواست وزير نيرو در دولت هشتم وارد اين عرصه شد.

كاوياني افزود: بدون نگاه اقتصادي، كارخانه راه اندازي و تكنولوژي توليد توربين‌هاي بادي وارد كشور شد و امروز هم گروه سديد هزينه‌هاي اقتصادي نشدن اين صنعت را مي‌پردازد. كاوياني خاطرنشان كرد: اصلاح وضعيت اقتصاد انرژي نيازمند اصلاح قيمت خريد برق است و در صورتي كه قيمت خريد برق اصلاح شود ، بخش خصوصي در اين صنعت سرمايه‌گذاري خواهد كرد.