نسخه شماره 3469 - 1393/02/18 -

مديرعامل شرکت مترو تهران:
ارزانتر از ديگر کشورها مترو مي‌سازيم

رييس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران اعلام کرد:
157بيمارستان شهر تهران مولدزباله بيمارستاني


روابط تهران و ايروان گسترش مي‌يابد


تبديل خانه جلال آل‌احمد و سيمين دانشور به موزه


تشکيل کارگروه‌هاي ويژه سلامت در شوراي شهر تهران


پيشرفت نمودار نوسازي بافت هاي فرسوده مهمتر از شتاب گرفتن نوسازي است


دريچه خبر


گذري در شهر


 مديرعامل شرکت مترو تهران:
 ارزانتر از ديگر کشورها مترو مي‌سازيم 

مديرعامل شرکت مترو تهران گفت: هم اکنون در متروي تهران 30 تا 40 درصد از نظر هزينه، ارزانتر از ديگر کشورها مترو مي‌سازيم و آماده انتقال تجارب و دانش فني به ديگر کشورها ازجمله کشورهاي همسايه هستيم.هابيل درويشي در سمينـار «امکان‌سنجي بومي‌سازي پست‌هاي برق مترو و چالش‌هاي روبرو» که روز سه‌شنبه در محل سالن اجتماعات اين شرکت و با حضور مديران قطارهاي شهري کلانشهرها، مسوولاني از وزارت صنايع، نمايندگان مجلس، استادان دانشگاه‌ها، فعالان، صاحبنظران و کارشناسان بخش خصوصي برگزار شد، گفت: بدون شک اين توانمندي در شرکت‌هاي داخلي وجود دارد که شرکت مترو به اتکاي توان مهندسي بومي، در بخش تجهيزات مترو همانند بخش ساختمان به خودکفايي 100درصد برسد. وي افزود: امروز صنعت مترو در بخش احداث ساختمان، طراحي و مطالعه، 100 درصد خودکفا شده و در ساخت تجهيزات نيز بيش از 50 درصد از توان داخلي استفاده مي‌کند. مديرعامل شرکت مترو تهران تاکيد کرد که شرکت مترو تهران مطابق با رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب که در نامگذاري سال 93 به روشني آمده است با مديريت جهادي معطوف به اقتصاد مقاومتي حرکت خواهد کرد و قطعاً حمايت از بخش خصوصي و توليدگران داخلي در راستاي سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي انجام مي‌گيرد. مديرعامل شرکت راه آهن شهري تهران و حومه (مترو) از صنعتگران و توليدکنندگان داخلي خواست براي بومي سازي تجهيزات موردنياز خطوط مترو مشارکت کنند. درويشي بيان داشت: برخي فکر مي‌کردند که تحريم‌ها، صنعت مترو را از حرکت متوقف و يا از سرعت آن خواهد کاست در حالي که امروز با قاطعيت بايد بگويم که شرايط خاص يکي دو سال اخير، بسياري فرصت در داخل کشور خلق کرد و مهندسين و صنعتگران و پيمانکاران بومي در اين صنعت حماسه اقتصادي آفريدند که مصداق بارز آن را در ساخت 12 کيلومتر بخش جنوبي خط سه همگان شاهد بودند.

مديرعامل مترو همچنين توان مهندسي بالاي ايران در صنعت مترو را مورد اشاره قرار داد و گفت: هم اکنون در متروي تهران 30 تا 40 درصد از نظر هزينه، ارزانتر از ديگر کشورها مترو مي سازيم و آماده انتقال تجارب و دانش فني به ديگر کشورها ازجمله کشورهاي همسايه هستيم. براساس اين گزارش «سمينـار امكان سنجي بومي‌سازي پست‌هاي برق مترو و چالش‌هاي روبرو» با هدف سرعت بخشي به توسعه پايدار خطوط مترو و با رويكرد مديريت جهادي و ارتقاي سطـح توانمنـدي‌هاي فنـي با استفاده از ظرفيت‌هاي متخصصين، صنعتگران داخلي به منظور كاستن از وابستگي به خارج از كشور در زمينه‌هاي تجهيزات صنعت مترو برگزار شد.قرار است تا پايان سال سلسله نشست‌هايي با موضوعات گوناگون صنعت مترو با اولويت تجهيزات در شركت مترو تهران از سوي معاونت تحقيقات فني اين شركت برگزار شود.

رئيس كميسيون حمل‌و‌نقل شوراي شهر تهران:

مي‌توانيم در سال 50 کيلومتر مترو بسازيم

رئيس كميسيون عمران و حمل‌و‌نقل شوراي شهر تهران، گفت:‌ همزمان با ساخت مترو بايد سفارش‌هاي لازم براي تجهيزات راه‌اندازي مترو همچون خريد واگن‌هاي قطار و پله‌هاي برقي انجام شود. احمد دنيامالي در گفت‌و‌گو با ايلنا، با بيان اينکه براي شورا توسعه حمل‌و‌نقل عمومي اهميت دارد، گفت:‌ اولويت اصلي ما توسعه مترو است و در همين راستا بايد ظرفيت متروي تهران دو برابر شود. وي با اشاره به الزام ساخت سالانه 30 کيلومتر مترو در تهران، اظهار كرد: در صورت مديريت منابع ما توانمندي ساخت سالانه 50 کيلومتر مترو را داريم. رئيس کميسيون عمران و حمل‌و‌نقل شوراي شهر تهران با تاکيد بر اينکه توسعه زيربنايي مترو بايد با بهره برداري همزمان آن به صورت موازي صورت گيرد، افزود: در همين راستا همزمان با ساخت مترو بايد سفارش‌هاي لازم براي تجهيزات راه اندازي آن همچون خريد واگن‌هاي قطار و پله‌هاي برقي صورت گيرد. به گفته اين عضو شوراي شهر تهران، شورا تنها سياست ساخت مترو را دنبال نمي‌كند، بلکه براي شورا آنچه اهميت دارد ميزان کارآمد بودن مترو است، اينکه روزانه چه تعداد مسافر جابجا مي‌کند. دنيامالي با اشاره به نقش دولت در توسعه حمل‌و‌نقل ريلي تاكيد كرد: وفاق و همدلي ميان دستگاه‌هاي دولتي و شهرداري تهران در مسير توسعه حمل‌و‌نقل ريلي بسيار حائز اهميت است اگر چه در سنوات گذشته اين مهم به فراموشي سپرده شده بود اما حال که دولت خود به ضرورت توسعه مترو پي برده و پيشگام شده است بايد از اين فرصت استفاده مطلوب کرد.

وي در ادامه با اشاره به اينکه دولت در تلاش است که شرايط اخذ فاينانس براي متروي تهران فراهم شود، گفت: شايد در سال جاري اين فاينانس‌ها به مترو تزريق نشود اما قطعا با رويکرد کنوني سال 94 سال طلايي تري براي ساخت و توسعه مترو خواهد بود چراکه شرايط در حال تغيير و بهبود است.


 رييس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران اعلام کرد:
 157بيمارستان شهر تهران مولدزباله بيمارستاني 

رييس ستاد محيط زيست و توسعه پايدارشهرداري تهران با اشاره به 157 بيمارستان شهر تهران که زباله بيمارستاني توليد مي‌کنند، گفت:90 درصد آنها سيستم تصفيه آب بيمارستاني استاندارد ندارند و 20درصد مراکز فاقد سيستم تصفيه هستند. اين در حاليست که امحا و بي خطرسازي پسماندهاي بيمارستاني بر عهده شهرداري تهران نيست.

علي محمد شاعري با تاکيد بر اينکه براساس قانون، وظيفه مديريت پسماند خانگي با شهرداري تهران است، گفت: پسماندهاي بيمارستاني و امحا و بي‌خطرسازي آنها بر عهده شهرداري نيست و اين موضوع وظيفه وزارت بهداشت است. متاسفانه تعدادي از بيمارستان‌هاي شهر تهران زباله‌هاي خود را به صورت غيربهداشتي مديريت مي‌کنند که اين کار باعث آلودگي محيط زيست شهري مي‌شود.

وي با بيان اينکه با همکاري اداره محيط زيست استان تهران در حال جمع‌آوري اين زباله‌ها هستيم، خاطرنشان کرد: با بيمارستان‌هايي که در رابطه با زباله‌هاي خود مرتکب تخلف شوند، برخورد قانوني خواهيم کرد تا در نهايت بتوانيم جلوي آلايندگي اين بيمارستان‌ها را بگيريم. رييس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار با بيان اينکه بنا داريم با هماهنگي از طريق مناطق 22 گانه و مسئولان وزارت بهداشت مناطق تعاملي را ايجاد کنيم تا مسوولان بيمارستان‌ها در کاهش اين آلايندگي کاري انجام دهند، اضافه کرد: بيمارستان‌هايي که استانداردهاي زيست محيطي را رعايت نمي‌کنند، طبق برنامه با آنها برخورد خواهد شد. شاعري با اشاره به هشدار‌هايي که از طريق محيط زيست استان تهران به اين سازمان‌ها داده مي‌شود، خاطر نشان کرد: همکاري با دولت و دانشگاه علوم پزشکي در يک زمان معين، در دستور کار قرار گرفته است. در خصوص رفع آلايندگي زباله‌هاي بيمارستاني در شهر تهران نيز فعاليت‌هايي صورت پذيرفته است.

رييس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار با اشاره به 157 بيمارستان شهر تهران که زباله بيمارستاني توليد مي‌کنند، گفت: بخشي از اين بيمارستان‌ها عملکرد نامطلوبي دارندد، به طوري که 90 درصدآنها سيستم تصفيه آب بيمارستاني استاندارد ندارند و 20 درصد هم فاقد سيستم تصفيه بيمارستاني هستند. اين در حالي است که 100 درصد درمانگاه‌ها نيز بايد زباله بيمارستاني خود را با برنامه‌ريزي‌هاي پيش رو در بهترين شرايط ممکن امحا کنند.


 روابط تهران و ايروان گسترش مي‌يابد 

آراکليان سفير ارمنستان در تهران صبح چهارشنبه با دکتر شهرام گيل‌آبادي مشاور شهردار و رئيس مرکز ارتباطات و بين‌الملل شهرداري تهران ملاقات و گفت‌و‌گو کرد .

در اين ملاقات دکتر گيل‌آبادي با اشاره به ارتباطات بين‌المللي شهرداري تهران و مناسبات خوبي که با ساير شهرهاي دنيا دارد، بر لزوم گسترش همکاري‌هاي تهران و ايروان با عنايت به پيوندهاي ديرينه مشترک فرهنگي، تأکيد کرد و خواستار توسعه و گسترش مناسبات در ابعاد مختلف فعاليت‌هاي شهري شد.

وي با اشاره به اين نکته که ايروان در گذر زمان و طول تاريخ همواره به شهري آراسته و پاکيزه مشهور بوده و اين موضوع در سفرنامه‌ها و ادبيات رايج آن زمان آمده است، به ارتباطات و هم پيوندي‌هاي في ما بين دو کشور در طول تاريخ که آثار آن را در حوزه‌هاي مختلف (ادبيات، شعر، معماري و ...) مي‌توان ديد، اشاره و تأکيد کرد که اين هم پيوندي را در همه حوزه‌ها بويژه موضوعات شهري هم بايد تعميم و گسترش داد.رييس مرکز ارتباطات و بين‌الملل شهرداري تهران همچنين اظهار کرد: ما آمادگي کامل داريم که همکاري‌ها را توسعه داده و تجربيات خوبمان را به يکديگر منتقل کنيم .ضمن اينکه اشتراکات عميقي داريم که در واقع اشتراکات خويشاوندي است و پيوندهاي بين ارامنه ما و ايروان نمونه اي از پيوندهاي متعدي است که وجود دارد . اميدوارم با تلاش و همکاري جنابعالي شرايطي فراهم آيد تا روابط تهران و ايروان هر چه بهتر و بيشتر توسعه يافته و پيوندهاي خويشاندي موجود نيز در حوزه‌هاي شهري برقرارشده و تداوم يابد.در اين ديدار سفير ارمنستان نيز گفت: ايران و ارمنستان داراي اشتراکات فراواني هستند که ريشه در تاريخ و گذشته آنها دارد . در پايان اين ملاقات طرفين ضمن تأکيد مجدد بر توسعه روابط في ما بين، خواستار تداوم ديدارهاي متقابل و انجام سفرهاي دوجانبه شدند.


 تبديل خانه جلال آل‌احمد و سيمين دانشور به موزه 

مديرعامل شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي شهرداري تهران از تبديل منزل مسکوني جلال آل احمد و سيمين دانشور، زوج صاحب‌نام عرصه فرهنگ و ادب کشورمان به موزه خبر داد.به گزارش مهر،خليل راحتي ضمن بيان اين مطلب گفت: يکي از رسالت‌هاي شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي شهرداري تهران گسترش فضاهاي فرهنگي و ماندگار کردن محل سکونت پيشگامان و مفاخر فرهنگي است. در همين راستا نيز تاکنون منزل مسکوني شهيدان رجايي، بهشتي، مطهري، چمران و نيز هنرمندان صاحب نامي چون عزت‌الله انتظامي به موزه تبديل شده است.

وي تصريح کرد: در راستا اين اقدام منزل جلال آل احمد و سيمين دانشور نيز تملک شده است و درصدد تبديل منزل اين زوج صاحب نام به موزه هستيم. مديرعامل شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي ادامه داد: خانه جلال آل احمد و سيمين دانشور واقع در منطقه يک شهرداري تهران با قدمتي 65 ساله، نماي آجري با هندسه ساده و با مساحتي معادل 420 مترمربع است. از جمله جذابترين بخش‌هاي اين خانه حياط بزرگ، مصفا و البته اتاق کار جلال آل احمد است. جلال آل احمد نويسنده و مترجم صاحب نام متولد دوم آذر ماه 1302 و صاحب آثار ارزشمندي از جمله نون و القلم، خسي در ميقات، نفرين زمين، سنگي بر گوري، غربزدگي و... است. سيمين دانشور نيز متولد هشت ارديبهشت ماه 1300 و صاحب آثار ارزشمندي از جمله رمان‌هاي سووشون، جزيره سرگرداني، ساربان سرگرداني و ترجمه‌هاي دشمنان ـ باغ آلبالو اثر آنتوان چخوف و سرباز شکلاتي اثر برنارد شاو است.


 تشکيل کارگروه‌هاي ويژه سلامت در شوراي شهر تهران 

عضو شوراي شهر تهران با اشاره به تشكيل كارگروه ويژه سلامت در شوراي شهر تهران گفت: از همه ظرفيت و توان شوراي شهر براي رسيدن به اهداف و سياست‌هاي رهبري در بخش سلامت استفاده خواهد شد.رحمت‌الله حافظي در گفت‌وگو با مهر، با بيان اين مطلب اظهار داشت: با توجه به اينکه سياست‌هاي کلي سلامت در کشور توسط مقام معظم رهبري در ابتداي امسال ابلاغ شده است ما در شوراي شهر و در کميسيون سلامت شورا، شيوه‌هاي اجراي بهتر اين سياستها را در دستور کار قرار داديم. رئيس کميسيون سلامت شوراي شهر تهران افزود: شوراي شهر براي رسيدن به اهدافي که در سياست‌هاي ابلاغي سلامت وجود دارد، تمهيداتي را پيش‌بيني کرده است که اين تمهيدات در جلسات شورا مد نظر قرار خواهد گرفت.

وي با بيان اينکه رسيدن به سلامت شهروندان در شهر تهران يکي از اهداف مد نظر کميسيون سلامت شوراست، گفت: شوراي شهر تهران توجه ويژه‌اي به مساله سلامت شهروندي دارد که در اين رابطه قرار است در کارگروه‌هاي ويژه سلامت شهر تهران، اقداماتي انجام شود و در واقع زيرساخت‌هاي حوزه سلامت در تهران فراهم شود.

حافظي يادآور شد: کميسيون سلامت و محيط زيست شوراي شهر، همچنين در رابطه با حفظ مساله محيط زيست در پايتخت و ايمني شهروندان به ويژه در بحث کاهش آلودگي هوا محورهايي را در دستور کار خود دارد و در اين رابطه از مشارکت همه دستگاه‌هاي مربوطه استفاده خواهد کرد.


 پيشرفت نمودار نوسازي بافت هاي فرسوده مهمتر از شتاب گرفتن نوسازي است 

مدير‌عامل سازمان نوسازي با بيان اينکه در نوسازي بافت‌هاي فرسوده مسائل انساني، فرهنگي، تاريخي، هويتي و اجتماعي حائز اهميت است، گفت: ضروري است مرکز آموزش علمي کاربردي شهرسازي، نوسازي و بهسازي تبديل به اتاق فکري براي پرداختن به ابعاد مختلف مباحث نوسازي شود تا بتواند رشد اين موضوع را به رشد صعودي تبديل کند.

عباداله فتح‌اللهي‌ با بيان اين مطلب گفت : در همه دنيا سازمان‌هاي شهرداري به عنوان حکومت‌هاي محلي داراي نقاط قوت و ضعفي هستند که از جمله نقاط قوت اين است که اين حکومت‌هاي محلي ذاتاً حکومت‌هايي اقتضايي بوده و بنا به انتخاب منتخبين شهر شکل مي‌گيرند، لذا بومي و محلي هستند و از محيط تأثير مي‌پذيرند.

فتح‌اللهي با بيان اين که در نوسازي بافت‌هاي فرسوده با مسائل انساني، فرهنگي، تاريخي، هويتي و اجتماعي طرف هستيم، گفت: ضروري است مرکز آموزش علمي کاربردي شهرسازي، نوسازي و بهسازي تبديل به اتاق فکري جهت پرداختن به ابعاد مختلف مباحث نوسازي شود تا آن را به رشد صعودي تبديل کند.

مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران تصريح کرد: آنچه اهميت دارد شتاب گرفتن نوسازي و بهسازي نيست بلکه پيشرفت نمودار نوسازي و بهسازي در جهت صحيح حائز اهميت است .


 دريچه خبر 

کمک دو ميلياردي شهرداري براي اتمام مسجد اکبر ميدان آرژانتين

آيت‌اله مکارم‌شيرازي در ديدار با رئيس مرکز فعاليت‌هاي ديني شهرداري تهران از عزم مديريت شهري تهران براي توسعه مساجد در تهران تشکر کرد.روز سه‌شنبه حجت‌الاسلام والمسلمين صادق‌زاده رئيس مرکز فعاليت‌هاي ديني شهرداري تهران و جواد تجدد نسب رئيس اداره حقوقي منطقه 6 در خصوص مسائل مربوط به اتمام مسجد اکبر ميدان آرژانتين با حضرات آيات مکارم‌شيرازي و سبحاني از مراجع تقليد ديدار و گفتگو کردند. در اين ديدار حجت‌الاسلام و‌المسلمين صادق زاده ضمن ارائه گزارشي از اقدامات مرکز فعاليت‌هاي ديني شهرداري تهران در ايام فاطميه‌ از تخصيص بودجه 200 ميليارد توماني شهرداري تهران براي توسعه مساجد در سال جاري خبر داد. به گفته وي شهرداري تهران کمک دوميلياردي را نيز براي اتمام پروژه مسجد اکبر ميدان آرژانتين در نظر گرفته است.

پايان عمليات احياي عمارت ارباب هرمز تا ماه آينده

رئيس مرکز ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري تهران در ادامه سلسله بازديدهاي خود با عنوان شبگردي به همراه خبرنگاران حوزه شهري، روز سه شنبه از باغ و عمارت عين‌الدوله، عمارت ارباب هرمز و بيت و حسينيه امام(ره) در جماران ديدن کرد. روز سه‌شنبه اهالي رسانه به همراه شهرام گيل آبادي، رييس مرکز ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري و جمال کامياب، رييس سازمان زيباسازي شهر تهران در باغ و عمارت عين‌الدوله که يکي از باغ‌هاي دوره قاجاري است حضور پيدا کردند و از نزديک با اين عمارت آشنا شدند.يکي از مسوولان پروژه احياي عمارت ارباب هرمز در توضيح اين عمارت گفت: اين عمارت متعلق به بختياري‌ها بوده و بنايي با معماري نظامي است که ستون‌ها و بناهاي باز آن گوياي اين مطلب است.وي با بيان اينکه مرمت اين عمارت از سال 89 در دستور کار شهرداري تهران قرار گرفت افزود: استحکام اين بنا در سال 91 انجام شد و اميدواريم که تا يک ماه آينده عمليات احياي اين عمارت تاريخي به طور کامل به اتمام برسد.

احياي مجدد دروازه‌هاي تهران

طلايي و شاکري دو عضو شوراي شهر تهران در حاشيه بازديد از محل دروازه‌هاي شهر تهران تأکيد کردند احياي مجدد دروازه‌هاي تهران در دستور کار شورا و شهرداري قرار دارد و در اين زمينه مشکلي در بخش اعتبارات نيست.به گزارش فارس، پيش از ظهر ديروز دو تن از اعضاي شوراي شهر از برخي بافت‌هاي تاريخي و محل دروازه‌هاي شهر تهران بازديد کردند.مرتضي طلايي، نايب‌ رئيس شوراي اسلامي شهر تهران و مجتبي شاکري عضو کميسيون فرهنگي شوراي شهر در اين بازديد حضور داشتند.طلايي در حاشيه بازديد از محله دروازه‌هاي قديمي تهران اظهار داشت: بحثي در شوراي سوم و همچنين در شوراي چهارم مطرح بوده که در راستاي آن بايد توجه بيشتري به بافت‌هاي تاريخي و احياي آن صورت گيرد.وي تصريح کرد: اعضاي شوراي شهر درصدد هستند تا با بازسازي برخي از بافت‌هاي تاريخي و فرسوده در واقع بتوانند تهران قديم را دوباره بازسازي کنند.براساس اين گزارش اعضاي شوراي شهر از محل دروازه‌هاي خاني‌آباد‌نو، دروازه‌نو، دروازه‌سراي الماسيه، دروازه چراغ گاز، علاءالدوله، دروازه دولت، دروازه يوسف‌آباد بازديد کردند.

التزام به دستورالعمل‌هاي بانک مرکزي در رأس امور قرار دارد

التزام به دستورالعمل‌هاي بانک مرکزي در بانک شهر در رأس امور قرار دارد و تخطي از آن به هيچ عنوان پذيرفته نيست. دکتر حسين محمدپورزرندي مديرعامل بانک شهر خطاب به همکاران ستاد و شعب منطقه يک خراسان گفت: دستورالعمل جديد بانک مرکزي در ارتباط با سود سپرده‌ها از زمان مقرر مي‌بايست اجرايي شده و التزام بخش‌هاي مختلف بانک نسبت به تمام مصوبات بانک مرکزي مورد تاکيد قرار گيرد. وي همچنين ابراز داشت از طريق تبعيت از قوانين مي‌توان به درستي فعاليت نمود و در عين حال افزود، بايد بکوشيم تا انجام امور و طي شدن روند فعاليت‌ها در حداقل زمان ممکن صورت گرفته و از بروز پيچ و خم‌هاي بروکراسي اداري در مجموعه بانک شهر پرهيز نماييم.

افزايش 5/22 درصدي حقوق کارگران شهرداري تا پايان ارديبهشت

معاون توسعه منابع انساني شهرداري تهران از اعمال افزايش 5/22 درصدي حقوق تمامي کارگران شهرداري تهران تا پايان ارديبهشت ماه سال جاري خبر داد.محمدعلي عفتي دارياني با بيان اينکه براساس مصوبه شوراي عالي کار و ابلاغ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي مصوبه افزايش حقوق کارگران به تمامي واحدهاي شهرداري ابلاغ شده است، گفت: در اين زمينه احکام مربوط به افزايش حقوق‌ها در سال 93 صادر شده است. وي ادامه داد: در مورد اعمال افزايش حقوق کارگران شهرداري اين موضوع در دو زمان انجام مي‌شود، برخي از سازمان‌هايي که احکام افزايش حقوق را صادر کرده‌اند توانسته‌اند افزايش حقوق‌ها را در فروردين ماه اعمال کنند اما بخش ديگري از سازمان‌ها در ارديبهشت ماه حقوق کارگران خود را افزايش خواهند داد و به طور کلي تا پايان ارديبهشت ماه سال جاري افزايش 5/22 درصدي حقوق تمامي کارگران شهرداري اعمال خواهد شد. به گفته معاون توسعه منابع انساني شهرداري تهران 17هزار کارگر تحت پوشش اين نهاد قرار دارند که آنها تا پايان ارديبهشت ماه افزايش حقوق مربوط به سال جاري را در فيش‌هاي حقوقي خود خواهند ديد.


 گذري در شهر 

اجراي طرح جمع‌آوري تيرهاي برق مزاحم از سطح معابر منطقه 10

طي تعامل و توافق صورت گرفته با اداره برق منطقه‌اي سهروردي معابري که تا 3 تير برق در وسط کوچه‌ها دارند تا پايان سال بر چيده خواهد شد. مصطفي بيگي معاون فني و عمران منطقه ضمن اعلام اين خبربا اشاره به تعاملات مناسب صورت گرفته با مديران برق منطقه گفت: در نشستي که ميان مديران اداره برق و شهرداري منطقه 10 برگزار شد، مقرر شد بخشي از تيرهاي چراغ برق که در عبور و مرور خودروها خلل ايجاد کرده و مشکلاتي را براي تردد شهروندان ايجاد کرده است جمع‌آوري و جانمايي مجدد شود. وي افزود: طي جلسه برگزار شده بين طرفين موافقت شد که به محض مراجعه شهروندان و شوراياري‌هاي محلات و يا مکاتبه از سوي شهرداري نواحي تير برق‌هاي مزاحم به سرعت جمع‌آوري و جابجا شود.وي افزود: اين عمليات در فاز اول تا پايان سال جاري با هزينه کرد شرکت برق سهروردي انجام مي‌شود و با هماهنگي به عمل آمده سال آتي کوچه‌هاي طولاني‌تري تحت پوشش اين عمليات قرار خواهند گرفت.

نصب تابلوهاي روزشمار پيشرفت و بهره‌برداري از پروژه‌هاي عمران شهري در معابر منطقه 18

شهردار منطقه 18گفت: ارتباط بنده و همکارانم با نمايندگان شهروندان،رابطه اي قلبي و صميمي است و درخواست مي‌کنم ما را در امر خدمت رساني ياري و همواره براي پيگيري مطالبات شهروندان، نقشي مطالبه‌گر داشته باشيد. دکتر وحيد نوروزي دردومين نشست ماهيانه بادبيران شوراياري‌هاي محلات که با محوريت تبيين وتشريح برنامه‌هاي اجتماعي وفرهنگي برگزارشد به تشريح رويکرد و سياستگذاري سال جاري منطقه در ابعاد اجتماعي وفرهنگي اشاره و اظهار داشت: محور اصلي قرار گرفتن در ميان پنج منطقه برتر پايتخت به لحاظ عملکردي و اجراي مطلوب برنامه‌هاي اجتماعي محوربوده که به شخصه اميدوارم باهمراهي و همفکري شوراياران محقق شود. نوروزي همچنين با تأکيد براين نکته که شهروندان وشوراياران مي‌بايست درجريان تمام اقدامات مديريت شهري منطقه قرار داشته باشند،خاطرنشان ساخت:نصب تابلوهاي روزشمارحاوي جدول زمانبندي،پيشرفت فيزيکي و زمان بهره‌برداري از طرح‌ها و پروژه‌هاي عمران شهري ازجمله اقداماتي است که مديريت شهري آن را به انجام خواهد رسانيد تا صاحبان اصلي شهر با يک نگاه در جريان تحولات زيرساختي صورت گرفته در شهر، منطقه و محله قرار بگيرند.

شناسايي نماهاي مطلوب ساختمان در محلات شمال تهران

شناسايي نماهاي مطلوب ساختمان در سطح نواحي و محلات منطقه 3 تهران با تاکيد بر ناحيه محوري کليد خورد. کريميان مدير کل معماري ساختمان معاونت شهرسازي و معماري شهرداري تهران در جلسه اي در اين منطقه گفت: ايجاد هويت در سيماي معماري و نماي شهر اعم از معماري بناها و معماري فضاهاي شهري، عينيت يافتن شهر تهران به صورت شهري مطلوب و مطبوع ساکنان آن، تناسب پيدا کردن کليت و اجزاء شهر تهران از اهداف مهم اين طرح است. وي افزود: در اين طرح به دنبال شناسايي حداقلي نماهاي مطلوب براساس کيفيت معماري، نوع مصالح به کار رفته شده در ساختمان، کاهش تنوع مصالح، تناسب ورودي‌ها و بازشوها،‌هارموني رنگ و قالب نماي ساختمان و هماهنگي با همجوارها به گونه‌اي که در جداره و بدنه ساختمان نشسته باشد. وي ادامه داد: تعيين شاخص‌هاي حداقلي انتخاب نماهاي خوب و مطلوب، تعيين نماهاي خوب و مطلوب بر مبناي ناحيه محوري و بر اساس شاخص‌هاي آموزش داده شده، گونه شناسي نماهاي شهر تهران به تفکيک هر منطقه و ارائه ويژگي‌ها، راهکارها و پيشنهادات در جهت بهبود روند طراحي نماهاي شهري از جمله اقدامات انجام شده است.

نوسازي ايستگاه‌هاي سامانه خط 2 بي‌آر‌تي در غرب تهران

معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري منطقه 9 از نوسازي ايستگاه‌ها و سرپناه گاه‌هاي قديمي خط2 بي‌آر‌تي در سطح منطقه خبر داد. فرزاد فرهاديان بابادي با اعلام اين خبر گفت: براساس هماهنگي با مرکز حمل‌و‌نقل و ترافيک‌، ايستگاه‌هاي خط 2 اتوبوس‌هاي تندرو بازسازي و نوسازي شدند.وي افزود: در اين طرح‌، ايستگاه‌ها و سرپناه‌هاي قديمي جمع‌آوري و سرپناه‌هاي جديد جايگزين شد.فرهاديان بابادي با بيان اينکه 120 ايستگاه حمل و نقل عمومي در سطح منطقه وجود دارد نيز تصريح کرد: در راستاي جلب رضايتمندي و همچنين رفاه شهروندان اقداماتي نظير تامين روشنايي‌، نوسازي صندلي‌ها‌، تعويض شيشه
و ... را نيز اجرايي کرده است.معاون شهردار منطقه 9 با يادآوري اينکه ساماندهي عمراني ايستگاه‌هاي بي‌آر‌تي در قالب تراشکاري‌، بتن‌ريزي و لکه‌گيري آسفالت در سال‌هاي گذشته نيز اجرايي شد‌، خاطرنشان کرد: همواره با اجراي طرح‌هاي متنوع‌، بسترهاي لازم جهت استفاده بيشتر شهروندان از وسايل حمل‌و‌نقل عمومي را فراهم کرده و در راستاي توسعه سيستم حمل‌و‌نقل عمومي اين بخش از پايتخت گام‌هاي عمده برمي‌داريم.

برگزاري اختتاميه جشنواره مشکات منطقه 2

مراسم اختتاميه جشنواره منطقه دو روز 15 ارديبهشت ماه با حضور مديران ارشد شهرداري و شهروندان منتخب مناطق 22 گانه در بوستان گفت‌وگو برگزار شد . ذبيح‌اله زارع معاون اجتماعي وفرهنگي منطقه 2 در اين باره اظهار داشت : دومين جشنواره مشکات منطقه 2 با محوريت فضاي سبز شهري و با جلب آثار 72546 نفر از شهروندان مناطق 22 گانه شهر تهران در حوزه فضاي سبز به کار خود خاتمه داد. وي با اشاره به اهميت و نقش آموزشي جشنواره مشکات در خصوص ترويج فرهنگ صحيح زندگي شهري افزود‌: محتواي جشنواره مشکات و نقش آموزشي و الگو‌سازي آن در زندگي شهري‌،ارائه‌دهنده بينش و آگاهي در خصوص رفتارهايي است که افراد جامعه بايد واجدآن باشند .