نسخه شماره 3469 - 1393/02/18 -

نخست وزيرتايلند با حکم دادگاه قانون اساسي خلع قدرت شد
بانکوک نگران جنگ سرخ‌ها با زردها


رژيم لاغري آنگلامرکل


تخليه حمص از شورشيان


ادامه تنش‌ها در اوکراين


ادامه بن بست انتخاب رئيس‌جمهوري لبنان


افشاي جاسوسي اسراييل از ايالات متحده


انتخابات در سرزمين ماندلا

جنگ انتخاباتي جمهوري خواهان با دموکرات ها وارد فاز اخلاقي شد
تيغ مونيکالوينسکي روي گردن هيلاري


بازهم دخترربايي توسط بوکوحرام


برخورد دريايي چين با فيليپين


اخبارکوتاه


 نخست وزيرتايلند با حکم دادگاه قانون اساسي خلع قدرت شد
 بانکوک نگران جنگ سرخ‌ها با زردها 

گروه بين‌الملل – علي ودايع: اعتراضات 6ماهه مخالفان نخست وزيرتايلند نتوانست‌ يينگلات شيناواترا را براي کناره‌گيري از قدرت متقاعد کند تا آن که سرانجام ظهر روز چهارشنبه دادگاه قانون اساسي اين کشور حکم به محکوميت و برکناري عالي‌ترين مقام اجرايي تايلند داد. خبر برکناري يينگلاک شيناواترا، نخست‌وزير تايلند، ديروز به‌طور زنده از تلويزيون اين کشور پخش شد. در اين خبر گفته شد: دادگاه قانون اساسي روز چهارشنبه يينگلاک شيناواترا، رئيس دولت را برکنار کرده است. دادگاه قانون اساسي جرم شيناواترا را سوء‌استفاده از قدرت اعلام کرده است. در اين خبر هم‌چنين آمده است که مسئوليت يينگلاک شيناواترا به عنوان رئيس دولت پايان يافته است. بنا بر حکم دادگاه قانون اساسي، شيناواترا در سال 2011 رئيس شوراي امنيت ملي کشور را برکنار کرده و يکي از بستگان خود را به جاي او گماشته است.

قضات دادگاه قانون اساسي در بررسي اين شکايت، راي دادند که انتقال اين کارمند ارشد دولت با رعايت «اصول اخلاقي» صورت نگرفته و نخست وزير در صدد پيشبرد منافع سياسي خود بوده است. به اين ترتيب، اقدام يينگلاک شيناوات سوء‌استفاده از قدرت محسوب مي‌شود و با مفاد قانون اساسي تايلند منافات دارد. دادگاه قانون اساسي همچنين دستور برکناري تعدادي از وزيران کابينه را به اتهام ارتباط با ماجراي نقل و انتقال رئيس سابق شوراي امنيت ملي صادر کرده اما گفته است ساير اعضاي هيات دولت مي‌توانند تا تعيين دولت بعدي در سمت‌هاي خود باقي بمانند. نيواتامرونگ بونسونگفاهسان، وزير بازرگاني به سمت کفيل نخست وزير منصوب شده است.

شيناواترا يک روز پيش از برکناري، اتهام‌ها عليه خود را رد کرد. او گفت تصميم به جابجايي رئيس شوراي امنيت ملي را نه او، بلکه يک کميته وزارتي اتخاذ کرده و او دخالتي در اين کار نداشته است. شيناواترا تاکيد کرد که او هيچگاه علاقه‌اي به امور جابجايي مقام‌هاي دولتي نداشته است. تايلند ماه‌هاست که شاهد جنگ قدرت ميان يينگلاک شيناواترا، رئيس دولت و مخالفان اوست. شيناواترا تاکنون توانسته است در برابر مخالفان خود مقاومت کرده و مقامش را حفظ کند.

احتمال موج تازه‌اي از تظاهرات

حکم روز چهارشنبه دادگاه قانون اساسي تايلند مي‌تواند موج تازه‌اي از تظاهرات خشونت‌آميز را در اين کشور به دنبال بياورد. هواداران شيناواترا موسوم به سرخ‌ها دادگاه قانون اساسي را متهم به جانبداري مي‌کنند و مي‌گويند اين دادگاه اغلب بر عليه دولت قضاوت مي‌کند. شيناواترا هواداران خود را به يک تظاهرات اعتراضي در روز شنبه دعوت کرده است. مخالفان نيز در نظر دارند در روزهاي آينده هواداران خود را به خيابان‌ها بکشانند. درگيري تظاهرکنندگان مخالف با ماموران امنيتي و طرفداران دولت تا کنون دست کم بيست کشته برجاي گذاشته است. آتش بحران و جنگ قدرت در تايلند را يک لايحه عفو شعله‌ور کرد که از سوي دولت يينگلاک شيناواترا در اوايل ماه نوامبر 2013 به پارلمان ارائه شد. اين لايحه در صورت تصويب، موجبات بازگشت تاکسين شيناواترا به تايلند را فراهم مي‌کرد. در ماه‌هاي گذشته مخالفان يينگلاک شيناواترا خواستار استعفاي او شده بودند. شيناواترا اعلام کرده بود، در صورتي که همه‌ي احزاب با انتخابات زودرس موافق باشند، از مقام خود کناره‌گيري و پارلمان را منحل خواهد کرد. اما پيشنهاد او از سوي معترضان رد شد. با اين‌حال شيناواترا اوايل ماه دسامبر 2013 پارلمان را منحل کرده و خبر داد که به‌زودي انتخابات زودرس برگزار خواهد کرد.

مخالفان اما برگزاري انتخابات زودرس توسط دولت شيناواترا را نمي‌پذيرند و خواستار تشکيل شورايي از تکنوکرات‌ها و کارشناسان هستند تا اداره امور کشور را براي يک دوره انتقالي نسبتا طولاني بر عهده بگيرد. آنها معتقدند تنها در اين صورت است که مي‌توان انتخاباتي منصفانه در تايلند برگزار کرد.

سرآغاز ناآرامي‌ها

تايلند از سال 2006 و اقدام ارتش در برکناري تاکسين شيناوات، نخست وزير وقت و برادر يينگلاک، گرفتار بحران سياسي بوده است. آقاي شيناوات، که فردي ثروتمند و از صاحبان عمده صنايع بود، به طرفداري از طبقات فرودست شهرت داشت و حاميان خانم شيناوات را نيز عمدتا گروه‌هاي کم درآمد شهري و روستائيان تشکيل مي‌دهند.

در مقابل، طبقه متوسط و بالاي جامعه، طرفداران متعصب سلطنت و ارتش آقاي شيناوات را به سپردن مناصب دولتي به دوستان و خويشاوندان، ترويج فساد اداري و مخالفت با سلطنت متهم مي‌کردند. پادشاه تايلند از محبوبيت فراواني در ميان مردم برخوردار است و مورد احترام تمامي احزاب و گروه‌هاي سياسي است. تاکسين شيناوات پس از برکناري از قدرت، محاکمه و محکوم شد اما توانست همراه با همسرش از کشور خارج شود. از سال 2011 تا کنون، احزاب و شخصيت‌هاي مرتبط با او در قالب احزاب و تشکل‌هاي مختلف توانسته‌اند در تمامي انتخابات پيروز شوند. در نتيجه، مخالفان شيناوات که او را رهبر مخفي دولت‌هاي اخير مي‌دانند، جز دست زدن به تظاهرات به منظور به شکست کشاندن دولت چاره‌اي نداشته‌اند.

در جريان رقابت‌هاي سياسي سال‌هاي اخير، دادگاه قانون اساسي هم بدون نقش نبوده است و ار جمله در سال 2008 ميلادي، دو تن از وزيران کابينه طرفدار شيناوات را از کار برکنار کرد و همچنين، از انتخابات ماه فوريه سال جاري که نخست وزير در صدد برگزاري آن بود جلوگيري به عمل آورد. خانم شيناوات در نظر داشت با کسب پيروزي ديگري در اين انتخابات، موضع مخالفان را تضعيف کند.حزب حاکم پوئيه تائي در بيانيه‌اي در روز چهارشنبه، دادگاه قانوني اساسي را متهم کرد که با رسيدگي عجولانه به شکايت عليه نخست وزير، عملا از مخالفان دولت حمايت کرده است. هنوز مشخص نيست که آيا يينگلاک شيناوات، علاوه بر از دست دادن قدرت، با پيگرد قضايي به دليل سوء استفاده از مقام نيز مواجه خواهد شد يا نه.


 رژيم لاغري آنگلامرکل 

تب لاغري صدراعظم آلمان را هم گرفت؛ وي براي لاغر شدن، ساندويچ‌ سوسيس را در وعده غذايي خود با ميوه و سبزيجات جايگزين کرده است. به نوشته ديلي تلگراف، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان يک رژيم غذايي براي خود تعيين کرده که براساس آن ساندويچ‌هاي سوسيس و بيسکوييت را از منوي غذايي خارج کرده و هويج و فلفل سبز و فلفل قرمز را جايگزين آنها کرده است. روزنامه بيلد آلمان با انتشار گزارشي با عنوان «چرا مرکل اينقدر لاغر به نظر مي‌رسد» عکس‌هايي متعلق به سال گذشته مرکل را در کنار يک عکس اخير وي نشان داده تا به لاغر شدن او اشاره کند. روزنامه بيلد گزارش داد که مرکل 59 ساله پس از يک حادثه که در حين اسکي در ماه دسامبر سال گذشته براي او رخ داد، رژيم غذايي داشته و تاکنون 10 کيلوگرم کم کرده است. يکي از همکاران مرکل در اين خصوص گفت: او بسيار منضبط بوده و ميزان بيشتري ميوه مي‌خورد. مرکل حتي خواسته است تا بشقاب‌هاي ساندويچ و بيسکوييتي را که براي مهمانان او در ديدارهاي سياسي‌اش بر روي ميز قرار مي‌گيرد، از دسترس او دور باشد.


 تخليه حمص از شورشيان 

بنا به گزارش‌هاي رسيده از سوريه، شورشيان در حال ترک آخرين مناطقي هستند که هنوز در دست آنها بود. دود از مناطقي از شهر بلند شده است. به گفته ساکنان حمص، شورشيان در حال خروج از منطقه، پايگاه‌ها و اموال موجود در آن را سوزانده‌اند.

به دنبال توافق ميان شورشيان و دولت سوريه که با وساطت سازمان ملل صورت گرفت، اتوبوس‌هاي حامل پيکارجويان در حال ترک بخش قديمي شهر حمص هستند.

روزنامه وال استريت ژورنال چند روز پيش به نقل از گروهي از مخالفان دولت سوريه نوشته بود که سفارت ايران در دمشق نيز در مذاکرات براي اين توافق شرکت داشته است. بنا به اين گزارشها، شهروندان زخمي و جنگجويان، اولين گروه‌هايي بودند که شهر را ترک کردند. سه سال شورش عليه دولت در حمص که به مهد انقلاب سوريه معروف بود، ديگر به پايان رسيده است.

صبح ديروز حداقل دو اتوبوس به منطقه تحت کنترل شورشيان در شمال حمص وارد شد و گروهي از پيکارجويان سوار آن شدند.


 ادامه تنش‌ها در اوکراين 

شهر اسلوويانسک در استان دونتسک که در محاصره ارتش اوکراين قرار گرفته، سه‌شنبه شب را در درگيري بين نيروهاي طرفدار روسيه که در داخل شهر سنگربندي کرده اند و نيروهاي ارتش گذراند. در عين حال گروهي از طرفداران روسيه تلاش کردند تا از شهر خارج شوند. شهروندان که از خانه خارج نمي‌شوند، از کمبود مواد غذايي در شهر نگرانند. از غرب اوکراين خبر مي‌رسد؛ ناتو به استقرار پايدار نيروهاي خود در شرق اروپا مي‌انديشد. به گفته سرفرماندهي نيروهاي ناتو، اين تصميم ناشي از بحران اوکراين است. اين مقام يک‌روز پيش گفته بود که روسيه به اوکراين لشکرکشي نخواهد کرد. بنا به‌گفته ژنرال فيليپ بريدلاو، سرفرماندهي آمريکايي نيروهاي ناتو، پيمان آتلانتيک شمالي در انديشه آن است که نيروهاي خود را در شرق اروپا به‌صورت پايدار تقويت کند. ناتو در ماه آوريل سال‌جاري (2014) نيز يک گروه خنثي‌کننده مين را براي انجام مانور به درياي بالتيک فرستاد. در همين حال آمريکا و اتحاديه اروپا رايزني‌هاي خود را براي گسترش تحريم‌هاي روسيه ادامه دادند.


 ادامه بن بست انتخاب رئيس‌جمهوري لبنان 

سومين جلسه پارلمان لبنان براي انتخاب رئيس جمهوري اين کشور که قرار بود ديروز (چهارشنبه) برگزار شود به دليل نرسيدن نمايندگان به حدنصاب لازم، برگزار نشد. به گزارش ايسنا در جلسه ديروز پارلمان لبنان تنها 70 نماينده که عمدتا از جريان 14 مارس بودند به مقر پارلمان آمدند و نمايندگان حزب الله و جناح 8 مارس و حتي برخي نمايندگان نزديک به جريان 14 مارس نيز از حضور در نشست انتخاب رئيس جمهوري خودداري کردند.

نبيه بري، رئيس پارلمان لبنان روزهاست تلاش مي‌کند تا با ايجاد نوعي اتحاد ميان جناح‌هاي سياسي مختلف در اين کشور، آنها را قانع کند تا بر سر رئيس جمهوري توافقي که آراي همه احزاب و جناح‌ها را پشت خود داشته باشد، به توافق برسند که تاکنون موفق نشده است.در دو چهارشنبه گذشته جلسه پارلمان لبنان برگزار شد تا فرد منتخب براي رياست جمهوري را که بر اساس قانون اساسي لبنان بايد از شخصيت‌هاي مسيحي اين کشور باشد، انتخاب کند. اما در جلسه اول، «سمير جعجع» که از سوي گروه 14 مارس (طرفداران سعد حريري) براي رياست جمهوري معرفي شد نتوانست 86 راي لازم از مجموع 124 راي پارلمان را از آن خود کند و موضوع انتخاب وي در جلسه اول منتفي شد. بدين ترتيب راي گيري براي انتخاب رئيس جمهوري به جلسه دوم در هفته بعد موکول شد که براساس قانون، ديگر کسب 86 راي براي انتخاب لازم نبود و اگر نامزدي مي‌توانست 50 بعلاوه يک درصد از آرا از آن خود کند انتخاب مي‌شد. اما اين بار نيز مخالفان انتخاب جعجع که عمدتا از حاميان 8 مارس (گروه طرفدار مقاومت) هستند با عدم شرکت در جلسه، حد نصاب حضور دو سوم نمايندگان را محقق نکردند و به اين ترتيب انتخاب رئيس جمهوري به جلسه سوم (امروز) موکول شد.

براساس سيستم انتخاباتي پارلمان لبنان از جلسه دوم به بعد براي انتخاب رئيس جمهوري، همان 50 + 1 درصد آرا با حضور دو سوم نمايندگان کفايت مي‌کند؛ اگرچه در سنوات قبل با توجه به طولاني شدن چنين گزينشي بعضا تغييراتي در شرايط انتخاب به وجود آمده است.در جلسه اول پارلمان لبنان سمير جعجع 48 راي از مجموع 124 راي را از آن خود کرد اما چون به حد نصاب لازم نرسيد، نتوانست عنوان رئيس جمهوري لبنان را از آن خود کند. جعجع بايد دور اول راي گيري 86 راي را از آن خود مي‌کرد.

در جلسه دوم پارلمان نيز همانگونه که انتظار مي‌رفت فقط 76 نماينده در صحن علني حضور يافتند، در حالي که براي رسمي شدن جلسه بايد حداقل 86 نماينده در جلسه حاضر مي‌شدند و به اين ترتيب رئيس مجلس با پايان زمان نيم ساعته جلسه، چهارشنبه آتي يعني امروز را براي انتخاب رئيس جمهوري اعلام کرد.جلسه دوم پارلمان لبنان به دليل اختلاف نظر دو جريان 14 و 8 مارس به حد نصاب لازم نرسيد و جلسه از رسميت افتاد.

ادامه اختلافات براي تعيين رئيس جمهوري اين موضوع را به وجود آورده که تا زماني که عوامل منطقه‌اي و بين‌المللي به توافقي دست نيابند، رسيدن به نامزد توافقي درخصوص رياست جمهوري لبنان کاري بس دشوار است.


 افشاي جاسوسي اسراييل از ايالات متحده 

نيوزويک به نقل از «مقامات اطلاعاتي» اين کشور، اسرائيل را در «تلاش‌هاي جاسوسي» عليه آمريکا «فعال‌تر» از هر کشور ديگري توصيف کرد. نيوزويک نوشته بود که «رژيم صهيونيستي خطوط قرمز در دوستي و هم‌پيماني نزديک با آمريکا را زير پا گذاشته است». نيوزويک همچنين به نقل از «يک مشاور پيشين» اعضاي کنگره، بدون ذکر نام او، نوشته بود که «هيچ کشوري در جاسوسي عليه آمريکا به پاي اسرائيل نمي‌رسد».

اين «مشاور پيشين کنگره» افزوده است، رژيم صهيونيستي ا به «جاسوسي صنعتي» علاقه زيادي نشان مي‌دهند و حتي «اعضاي هيات‌هاي صنعتي که براي بازديد به آمريکا مي‌آيند يا افرادي که در هيئت‌هاي اطلاعاتي راهي آمريکا مي‌شوند، با دستور دولت خود، به جاسوسي اقدام مي‌کنند». اين اتهام عليه رژيم صهيونيستي از زماني رسانه‌اي شد که جان کري، وزير امور خارجه آمريکا، دو ماه پيش، در اقدامي براي تشويق اسرائيل در پيشبرد گفت‌وگوهاي صلح با فلسطيني‌ها، احتمال معاف کردن اسرائيلي‌ها از دريافت رواديد ورود به آمريکا را عنوان کرد. در واکنش به گزارش نيوزويک، روزنامه صهيونيستي معاريو به نقل از آويگدور ليبرمن، وزير امور خارجه اين کشور، روز چهارشنبه اتهام جاسوسي عليه آمريکا را «توطئه‌اي مرموز» ناميد.


 انتخابات در سرزمين ماندلا 

ساکنان آفريقاي جنوبي ديروز (چهارشنبه) در بيستمين سالگرد پايان آپارتايد به پاي صندوق‌هاي راي رفتند. به گزارش دويچه وله، مردم در آفريقاي جنوبي امروز در حالي پاي صندوق‌هاي راي انتخابات سراسري پارلماني رفته‌اند که انتظار مي‌رود حزب حاکم «کنگره ملي آفريقا» (ANC) براي پنجمين بار پيروز شود. انتظار مي‌رود که 25 ميليون نفر در اين انتخابات شرکت کنند که از جمله آن‌ها مي‌توان به راي اولي‌ها که «نسل آزاد» ناميده مي‌شوند، اشاره کرد.

9/1 ميليون نفر پس از سقوط آپارتايد ‌(تبعيض نژادي) ‌به سال 1994 به دنيا آمده‌اند و البته يک سوم آن‌ها براي اين انتخابات ثبت نام کرده‌اند. در دو ماه گذشته، نظرسنجي‌هاي روزنامه ساندي تايمز آفريقاي جنوبي نشان داده که حزب حاکم اين کشور 65 درصد آرا را کسب مي‌کند. اين حزب در انتخابات 2009، 9 / 65 درصد آرا را به دست آورد و جاکوب زوما را بر سر قدرت آورد. با وجود نرخ بالاي بيکاري و تورم و بحران مالي، کمپين اين حزب بر شکوه و جلال ضد آپارتايد و فوت نلسون ماندلا تاکيد فراوان داشته است. نرخ محبوبيت زوما از زمان متهم شدن وي به فساد و اختلاس 23 ميليون دلاري و استفاده از پول دولتي براي تشکيل گارد امنيتي در منزل شخصي‌اش کاهش يافته است.


 جنگ انتخاباتي جمهوري خواهان با دموکرات ها وارد فاز اخلاقي شد
 تيغ مونيکالوينسکي روي گردن هيلاري 

مونيکا لوينسکي که به خاطر رابطه‌ جنسي با بيل کلينتون به شهرتي جهاني دست يافت، پس از 20 سال مي‌گويد از او سوءاستفاده شده است. برخي تحليلگران معتقدند، ظهور ناگهاني او با انتخابات آينده رياست جمهوري آمريکا بي‌ارتباط نيست. مونيکا لوينسکي، کارآموز کاخ سفيد، در اواسط دهه‌ي 90 ميلادي به واسطه‌ي رابطه‌ جنسي با بيل کلينتون، رئيس جمهور وقت آمريکا، به شهرتي جهاني دست يافت. رابطه‌اي که «رسوايي لوينسکي» يا «مونيکاگيت» نام گرفت.

به گزارش دويچه، مونيکا لوينسکي حالا پس از سال‌ها سکوت، تصميم گرفته است با گذشته‌ي خود تسويه حساب کند و براي هميشه کابوس آنچه را‌ که بين او و رئيس جمهور آمريکا گذشت، پشت سر بگذارد.لوينسکي در مقاله‌اي براي مجله‌ي «ونيتي فر» مي‌نويسد: «من شديدا از آنچه که ميان من و رئيس‌جمهور کلينتون اتفاق افتاد، پشيمانم.» او درباره‌ رابطه‌اي که در سال 1995 بين او و رئيس‌جمهور شکل گرفت مي‌گويد: «معلوم است که رئيس من از من سوء‌استفاده کرد.» لوينسکي ادامه مي‌دهد: «اما من همچنان بر اين نکته تاکيد مي‌کنم که رابطه‌ي من با او رابطه‌اي با رضايت هر دو طرف بود.» به نوشته لوينسکي «سوء استفاده» حقيقي از او، به دوران پس از فاش شدن ماجراي رابطه‌اش با کلينتون برمي‌گردد. لوينسکي معتقد است که او در اين ماجرا براي حفظ موقعيت کلينتون قرباني شده است. در مقاله‌ «شرم و بقا» که روز پنج‌‌شنبه (8 مه/18 ارديبهشت) منتشر مي‌شود، لوينسکي که در اين ميان 40 ساله شده، براي اولين بار از رابطه‌ي ويرانگر خود با کلينتون مي‌گويد.

پيشنهاد رشوه

لوينسکي ادعا مي‌کند که پس از اين رسوايي در پايان دهه‌ي 90 ميلادي «پيشنهادهايي» به او شده که «بيش از 10 ميليون دلار» نصيبش مي‌کرده، اما او اين پيشنهادها را رد کرده است. به جاي پذيرش اين مبلغ، لوينسکي که دانش‌آموخته رشته روانشناسي است به جستجوي کار در بخش ارتباطات و بازاريابي مي‌رود و به دليل «پيشينه‌اش» تقاضاي کارش بي‌پاسخ مي‌ماند. کارآموز پيشين کاخ سفيد مي‌گويد، به دليل وضعيت استهزاآوري که پس از افشاي رابطه با کلينتون در تمامي دنيا براي او به وجود آمده بود، حتي چندين بار به خودکشي فکر کرده است. لوينسکي مي‌گويد با گذشت سال‌ها حتي حالا هم گاهي مردم کوچه و خيابان او را مي‌شناسند و ماجراي او همچنان دست‌مايه‌ي نوشته‌هايي در رسانه‌هاست.

بيل کلينتون در ابتدا رابطه‌ نامشروع با کارآموزش را انکار کرد. کمي بعدتر اما اقرار کرد که با مونيکا لوينسکي رابطه جنسي داشته است. در عکسي که لوينسکي را در کنار کلينتون نشان مي‌دهد، لوينسکي لباسي آبي بر تن دارد؛ پيراهني که گفته مي‌شود ردپاي اسپرم کلينتون روي آن پيدا شد؛ سنگين‌ترين سند عليه دموکرات‌ها براي پايين کشيدن آنها از اريکه قدرت توسط جمهوري‌خواهان.

پشت پرده بازگشت مونيکا

رابطه با لوينسکي موقعيت کلينتون را تا مرحله‌ سقوط تنزل داد. در سال 1999 مجلس سناي آمريکا کلينتون را به اتهام اداي شهادت دروغ و تلاش براي جلوگيري از اجراي عدالت محاکمه کرد. اما کلينتون با يک راي اضافي توانست از برکناري رهايي يابد. با وجود رهايي از استيضاح، اين رسوايي به شدت دومين دوره رياست‌جمهوري او را، از سال 1997 تا 2001، تحت تأثير قرار داد. لوينسکي اشاره مي‌کند که يکي از دلايل او براي سخن گفتن در اين‌باره و پايان بخشيدن به داستان اين ماجراي عشقي، تلاش‌هاي هيلاري، همسر کلينتون، براي تصاحب کرسي رياست جمهوري در آمريکاست. لوينسکي مي‌گويد: «زمان آن رسيده است که سرک کشيدن به گذشته من و آينده‌ي ديگران پايان بگيرد.» هيلاري کلينتون نامزد احتمالي دموکرات‌ها در انتخابات 2016 رياست جمهوري آمريکاست. هر چند که هيلاري کلينتون پس از شکست در انتخابات مقدماتي 2008 تاکنون رسما براي شرکت در انتخابات آينده آمادگي خود را اعلام نکرده است. برخي از خبرگزاري‌هاي ايران ظهور ناگهاني مونيکا لوينسکي و مقاله وي براي «ونيتي ‌فر» را با جدي شدن نامزدي هيلاري کلينتون، همسر بيل کلينتون براي انتخابات رياست جمهوري سال 2016 مرتبط مي‌دانند. ايرنا مي‌نويسد: « به گفته تحليلگران، جمهوريخواهان به دنبال بهره‌برداري از اين رسوايي اخلاقي عليه هيلاري کلينتون و ضربه زدن به موقعيت انتخاباتي وي هستند.» در فوريه سال جاري اسناد و مدارک ارائه شده توسط يکي از دوستان نزديک کلينتون نشان دادند که هيلاري کلينتون، کارآموز پيشين سال‌هاي دهه‌ي 90 را «يک شخصيت خنده‌دار ديوانه‌ي خودشيفته» خوانده بود. لوينسکي مي‌گويد: «نخستين باري که اين جمله را شنيدم گفتم اگر اين بدترين جمله‌اي باشد که خانم کلينتون در مورد من گفته است، بايد بگويم که شانس آورده‌ام.»

لوينسکي مي‌نويسد، هيلاري کلينتون به يکي از نزديکان‌اش گفته است که او خود را تا حدي در ماجراي رسوايي عشقي همسرش با کارآموز کاخ سفيد گناه‌کار مي‌داند، چرا که از نظر احساسي از همسرش غفلت کرده بوده است. لوينسکي همه‌ گمانه‌زني‌هايي را که از دريافت پول توسط او براي سکوت کردن در مورد رابطه‌اش با کلينتون حکايت مي‌شوند، رد مي‌کند و مي‌گويد: «هيچ چيزي از حقيقت به اندازه‌ي اين ادعا، دور نيست.»


 بازهم دخترربايي توسط بوکوحرام 

يک سناتور نيجريه اي و شاهدان روز چهارشنبه از کشته شدن صدها نفر در حمله روز دوشنبه گروه افراطي بوکو حرام به شهري در شمال شرق نيجريه نزديک مرز کامرون خبر داد. شاهدان اعلام کردند بيش از 100 جسد را در شهر گامبورو انگالا مشاهده کرده اند و اين آمار افزايش خواهد يافت.

درهمين حال،مردان مسلح بوکوحرام هشت دختر ديگر را از يک روستا در نزديکي محل اختفاي خود در شمال شرق نيجريه بودند و اين اتفاق در حالي رخ داده که آمريکا قصد دارد تا به دولت نيجريه براي آزادي بيش از 200 دختري که پيشتر ربوده شده‌اند، کمک کند.

باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا در جريان مصاحبه با شبکه خبري ام‌بي‌سي گفت: ما به دنبال انجام اقداماتي براي کمک به دولت ابوجا براي آزادي 200 دختر دانش‌آموزي هستيم که ماه گذشته ميلادي توسط شبه‌نظاميان بوکوحرام ربوده شدند.

وي در جريان يک مصاحبه ديگري با اي‌بي‌سي، ربوده شدن اين دختران را تاسف برانگيز و وحشيانه خواند.

ابوبا کار شکائو، رهبر اين گروه شبه‌نظامي در پيامي ويديويي که روز دوشنبه منتشر شد، تهديد کرده که اين دختران را در بازار مي‌فروشد. اين اقدام باعث بروز شوک و هراس در نيجريه شده است؛ کشوري که مدت‌هاست با درگيري‌هاي خشونت‌بار در شمال شرق در چالش است.

شبه‌نظاميان بوکوحرام همچنين باعث نگراني دولت ابوجا شده‌اند چرا که قرار است هفتم تا نهم ماه جاري ميلادي نشست جهاني اقتصاد در پايتخت نيجريه برگزار شود.

پليس و سکنه اين روستا اعلام کرده‌اند که اين هشت دختر بين 12 تا 15 سال سن ربوده شدند. يکي از شاهدان گفت مردان مسلح حين ربودن اين دختران، آتش گشودند.

در همين حال، گودلاک جاناتان، رئيس‌جمهوري نيجريه از طرح آمريکا براي کمک به يافتن و آزادي اين دختران استقبال کرد.

جي کارني، سخنگوي کاخ سفيد گفت: يک تيم متخصص شامل پرسنل نظامي براي اين منظور اعزام خواهند شد.

سازمان ملل نيز به بوکوحرام هشدار داده اگر اين اقدام براي فروش دختران در بازار تحقق يابد، آن‌ها را به عنوان جنايتکار جنگي حتي اگر دهه‌ها به طول بينجامد، تحت پيگرد قرار مي‌دهد. گفته شده است که اين دختران فروخته خواهند شد و به ازدواج اجباري اعضاي بوکوحرام در مي‌آيند.

ويليام هيگ، وزير امور خارجه انگليس نيز براي کمک کردن به نيجريه و يافتن اين دختران اعلام آمادگي کرده است.


 برخورد دريايي چين با فيليپين 

مقام‌هاي ويتنام مي‌گويند که شناورهاي نيروي دريايي اين کشور با کشتي‌هاي چيني در ناحيه مورد مناقشه در درياي جنوبي چين برخورد کرده‌اند. تضادف شناورهاي دو کشور هنگامي روي داد که کشتي‌ها ويتنام درصدد بودند جلوي چين براي نصب سکوي نفتي در اين منطقه را بگيرند. هر دو کشور بر اين منطقه ادعاي مالکيت مي‌کنند. گزارش‌ها حاکي از آن است که تيراندازي ميان دو طرف صورت نگرفته اما مقام‌هاي ويتنام مي‌گويند که طرف چيني، از ماشين‌هاي آب‌پاش عليه شناورهاي ويتنام استفاده کرده است.

اين جدي‌ترين برخورد ميان دو کشور طي چند سال اخير به شمار مي‌رود.مقام‌هاي ويتنام کشتي‌هاي چيني را به تصادف عمدي با شناورهاي ويتنام متهم کرده‌اند.يک مقام ويتنام به خبرگزاري آسوشيتدپرس گفت که در اين حادثه، چند ملوان زخمي شده‌اند.

يک مقام اين کشور در هانوي به خبرنگاران گفت که از سوم ماه مه به اين سو، کشتي‌هاي چيني سه بار با شناورهاي ويتنام برخورد کرده‌اند. مقام‌هاي چين گفته‌اند که سکوي نفتي مورد نظر در آب‌هاي تحت مالکيت اين کشور قرار دارد و اقدامات ويتنام را «نقض کننده حقوق چين» خوانده‌اند.

تنش ميان چين و ويتنام در حالي افزايش يافته که فيليپين هم يک قايق ماهيگيري چيني را همراه با يازده خدمه آن توقيف کرده است. اين اقدام فيليپين در يک منطقه ديگر مورد مناقشه در درياي جنوبي چين روي داد.وزارت امور خارجه فيليپين در بيانيه‌اي گفت که قايق چيني در حال حمل «مقادير زيادي از گونه‌هاي ماهي در معرض انقراض» بود و دليل توقيف آن «اجراي قوانين دريايي و حفظ حقوق فيليپين» بوده است.

وزارت امور خارجه چين در واکنش، اين اقدام فيليپين را «تحريک‌آميز» خواند و خواهان آزادي فوري خدمه اين قايق شد.خدمه چيني به يک بندر فيليپين منتقل شده‌اند. فيليپين، مالزي، برونئي، تايوان، چين و ويتنام مدعي حاکميت بر بخش‌هايي از درياي جنوبي چين هستند. اين منطقه از مسيرهاي مهم کشتي‌راني به شمار مي‌رود و گفته مي‌شود که سرشار از منابع طبيعي است. چين البته در مورد جزاير خالي از سکنه سنکاسو نيز با ژاپن اختلاف نظر و تنش نظامي دارد.


 اخبارکوتاه 

خلع لباس848 کشيش

يورونيوز: واتيکان نخستين آمارهاي مرتبط با برکناري کشيش هاي متهم به آزار جنسي را منتشر کرد. به گفته سفير واتيکان در سازمان ملل متحد، در ارتباط با پرونده آزار جنسي کودکان 848 کشيش طي 10 سال گذشته خلع لباس شده اند.

برخورد با القاعده عربستان

آسوشيتدپرس: وزارت کشور عربستان از شناسايي يک گروه تروريستي 62 نفره وابسته به القاعده در اين کشور خبر داده و اعلام کرد که اين گروه براي هدف قرار دادن اماکن دولتي برنامه‌ريزي مي‌کرد. در عمليات جست‌وجو و حمله، يک آزمايشگاه کشف شده است که از جمله براي ساختن بمب و ابزار نجات و تجهيزاتي براي جعل مدارک و اسناد رسمي نيز وجود داشته است.مبلغي بالغ بر 900 هزار ريال سعودي (240 هزار دلار آمريکا) نيز کشف شده است.

احتمال پيروزي حماس

بوابة الاهرام: آويگدور ليبرمن، وزير خارجه رژيم صهيونيستي در ديدار با برخي روساي هيات‌هاي ديپلماتيک اين رژيم تاکيد کرد: جنبش حماس در انتخابات آتي فلسطين پيروز مي‌شود و همانطور که پيشتر توانست بر نوار غزه سيطره يابد، اين جنبش کنترل کرانه باختري را نيز در دست خواهد گرفت.

تمجيد السيسي از عربستان

الاهرام:‌ وزير دفاع سابق مصر و نامزد انتخابات رياست‌جمهوري مصر با درخواست از قطر «براي اينکه مردم مصر را بيش از اين از دست ندهد» عنوان داشت در صورت پيروزي در انتخابات رياست‌جمهوري، اولين کشوري که به آن سفر مي‌کند عربستان است.

وضع امنيتي در کاخ سفيد

سي‌.ان‌.ان: ‌يک راننده در انتهاي کاروان اتومبيل‌هاي امنيتي که دخترهاي باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا را از مدرسه به کاخ سفيد باز مي‌گرداندند قصد ورود داشت که توسط نيروهاي امنيتي دستگير و براي يک ساعت وضع فوق العاده در کاخ سفيد اعلام شد.هنگامي که اين حادثه رخ داد اوباما طبق برنامه در کاخ سفيد در حال ملاقات با جان کري، وزير امور خارجه آمريکا بود.

گمانه زني از رئيس جمهوري عراق

صداي آمريکا: دبير شوراي مرکزي اتحاديه ميهني کردستان عراق اعلام کرد که نجم‌الدين کريم استاندار کرکوک باتوجه به مواضع ملي‌گرايانه و سابقه سياسي‌اش از محبوبيت بيشتري در نزد طرف‌هاي سياسي در منطقه کردستان عراق و بغداد براي تصدي پست رياست جمهوري برخوردار است.

سوزان رايس در سرزمين اشغالي

سي ان ان: کاخ سفيد اعلام کرد، مشاور امنيت ملي آمريکا براي سفري دو روزه وارد سرزمين اشغالي شده است. سفر سوزان رايس در حالي روي مي‌دهد که مذاکرات صلح ميان رژيم صهيونيستي و فلسطين متوقف شده است.

هشدار سئول به پيونگ يانگ

آسوشيتدپرس:‌ وزير امور خارجه کره‌جنوبي به همسايه شمالي خود نسبت به انجام آزمايش جديد هسته‌اي هشدار داد و گفت که پيونگ‌يانگ بايد در صورت انجام چنين آزمايشي عواقب آن را بپذيرد.

حراج هتل‌هاي پادشاه برونئي

بي بي سي‌: در اعتراض به تصميم سلطان برونئي به اجراي قوانين شرعي در اين کشور، شوراي محلي «بورلي هيلز» در کاليفرنيا خواستار فروش هتل‌هاي متعلق به برونئي در اين ايالت شده است.

آغاز به کار مجلس مجارستان

يورونيوز: نمايندگان پارلمان مجارستان روز سه شنبه طي مراسمي سوگند ياد کردند و مجلس جديد اين کشور با 199 نماينده تشکيل شد.در انتخابات پارلماني يک مرحله اي مجارستان که در ششم آوريل برگزار شد حزب حاکم فيدز، 117 کرسي يعني دو سوم و پس از آن ائتلاف چپ در مجموع، 29 کرسي و گرايش راست افراطي 23 کرسي را از آن خود کردند.

پرونده قتل هاي نژادپرستانه در آلمان

دي ولت: با گذشت يکسال از آغاز رسيدگي به اتهامات اعضاي گروه نازي موسوم به ان اس يو در آلمان، خانواده هاي قربانيان همچنان در انتظار روشن شدن نتيجه تحقيقات دادگاه هستند.اعضاي اين گروه ناسيوناليست به قتل هشت تبعه ترکيه، يک يوناني و همچنين يک پليس زن آلماني متهم هستند. قتلهاي يادشده در فاصله سالهاي 2000 تا 2010 رخ داده است.