نسخه شماره 3469 - 1393/02/18 -

رهبر انقلاب در ديدار جمعي از معلمان و فرهنگيان کشور:
محتواي کتاب‌هاي درسي به‌دور از هرگونه انحراف باشد

رئيس‌جمهور:
با دنيا در چارچوب عزت و مصلحت ايران تعامل خواهيم داشت

دادستان تهران از صدور کيفرخواست براي 250 متهم فساد مالي خبر داد:
پرونده ميلياردر نفتي سه برابر فساد سه هزار ميلياردي


هزينه‌هاي تخريب دولت از کجا تامين مي‌شود؟


اعلام اسامي دانه‌درشت‌ها فضاي سرمايه‌گذاري را ناامن مي‌کند


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان

سيد محمد خاتمي‌:
نبايد انتظار داشت همه کارها را دولت انجام دهد


«نيروهاي تاريک» درصدد نابودي توافق ايران و 1+5 هستند


خبر


ديپلماسي


از بابت تو اما‌... دلواپسي ندارند!


تلنگر


بازتاب تغييرات مثبت درنگاه فرهنگي


 رهبر انقلاب در ديدار جمعي از معلمان و فرهنگيان کشور:
 محتواي کتاب‌هاي درسي به‌دور از هرگونه انحراف باشد 

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار هزاران نفر از معلمان و فرهنگيان، علم آموزي، ياد دادن تفکر و آموختن رفتار و اخلاق را سه عنصر اصلي حرفه شريف و افتخارآميز معلمي خواندند و با تأکيد بر برنامه ريزي عملياتي براي اجراي سند تحول آموزش‌و‌پرورش افزودند: حمايت همه جانبه از اين دستگاه عظيم، سرمايه گذاري مؤثر براي آينده درخشان فرزندان ملت و پيشرفت پرشتاب مادي و معنوي ايران عزيز است.

به گزارش ايسنا، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي هدف اصلي از ديدار با معلمان را ابراز ارادت به جامعه معلمان و احترام به مقام تعليم و تربيت خواندند و خاطرنشان کردند: همه ما زير بار منت معلمان هستيم بنابراين تکريم حرفه معلمي بايد در جامعه، همگاني و نهادينه شود به گونه‌اي که سلام دادن و احترام به معلم يک افتخار محسوب شود.

ايشان بچه‌هاي مردم را امانتي نزد معلمان خواندند و در تشريح ابعاد اصلي حرفه معلمي گفتند: تعليم علم و دانش، وظيفه مهمي است اما مهمتر از آن، ياد دادن تفکر به کودکان و نوجوانان است.

رهبر معظم انقلاب اسلامي «سطحي‌نگري و سطحي آموزي» را موجب زمين گير شدن جامعه برشمردند و افزودند: اگر دانش‌آموز روحيه تفکر و روش فکر کردن صحيح را از معلم خود ياد بگيرد آينده کشور نيز بر پايه تفکر و منطق استوار مي شود بنابراين معلمان عزيز در اين زمينه، وظيفه سنگيني بر عهده دارند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي «آموزش عملي رفتار و اخلاق» را سومين بعد حرفه افتخارآميز معلمي خواندند و تأکيد کردند: تحقق اهداف و آرمان‌هاي بلند ملت احتياج به انسان‌هاي صبور، عاقل، متدين، مبتکر، مهربان، شجاع، پرهيزکار، مؤدب و پرتلاش دارد که «معلم» در پرورش چنين انسان‌هايي، نقش درجه اول، عميق و ماندگار دارد.

رهبر معظم انقلاب اسلامي در همين زمينه يک نکته مهم را به جامعه معلمان خاطرنشان کردند و آن اينکه درس اخلاق و سبک زندگي، تنها با کتاب و بيان منتقل نمي شود، بلکه نيازمند رفتار صادقانه‌ اخلاقي است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين با بيان چند نکته در زمينه‌ها ي مديريتي، توجه جدي مسئولان اين دستگاه عظيم را به سند تحول آموزش و پرورش خواستار شدند و افزودند: اجراي اين سند اساسي و راهگشا، نيازمند نقشه راه و برنامه عملياتي است که لازم است با نظر شورايعالي انقلاب فرهنگي تهيه و قدم به قدم اجرا شود.

ايشان مسئله نيروي انساني را از ديگر مسائل مهم آموزش و پرورش برشمردند و افزودند: اين دستگاه سرنوشت ساز مستقيم و غيرمستقيم با دهها ميليون نفر از مردم ارتباط دارد بنابراين مديران و نيروهاي سطوح کلان آن بايد داراي ويژگي‌هاي خاصي باشند.

رهبر معظم انقلاب اسلامي تأکيد کردند: نيروهاي جوان، انقلابي، متدين، با نشاط، پرانگيزه و عاشق کار را در اولويت قرار دهيد و توجه جدي کنيد که تمرکز بر اهداف آموزش و پرورش «تنها مسئله‌ » مسوولان و مديران اين دستگاه باشد.

ايشان، در تبيين ضرورت تکيه آموزش و پرورش بر نيروهاي انقلابي و متدين، افزودند: هدف اصلي ملت و مسئولان اين است که به برکت اسلام و قرآن، در اين کشور جامعه‌ نمونه و پيشرفته‌اي از لحاظ «مادي و معنوي و اخلاقي» ايجاد کنند که پيمودن راه طولانيِ دستيابي به اين هدف مهم، نيازمند پرورش نسلي «بالنده و متفکر و مصمم» در آموزش‌و‌پرورش است و اين مسئله نيز از عهده مديران و نيروهاي متدين و انقلابي برمي‌آيد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي نگاه و توجه به جريانهاي سياسي، جناحي و حزبي را «سمّي براي آموزش‌‌و‌پرورش» خواندند و افزودند: متأسفانه در دوراني، اين نگاه غالب شد و خسارت‌هاي فراواني به همراه آورد.

ايشان، پشتيباني همه دستگاه‌ها بويژه بخش‌هاي بودجه اي دولت را از آموزش و پرورش، کاملاً ضروري برشمردند و خاطرنشان کردند: هر قدر در آموزش و پرورش هزينه و سرمايه گذاري شود، نسبت به دستگاه‌هاي ديگر، نتيجه مضاعف خواهد داشت چرا که اين دستگاه، ريشه و مبناي همه پيشرفت‌هاي حال و آينده کشور است.

ايشان، همچنين مراقبت از متون و کتاب‌هاي درسي را مهم خواندند و افزودند: مطالب کتابها بايد اتقان و استحکام داشته باشد و از هرگونه حرف سست و انحرافي، چه سياسي و چه ديني و از هرگونه انحراف از واقعيتها، به دور باشد بنابراين مسوولان تدوين کتاب‌هاي درسي بايد در «نهايت دقت و امانت»، وظايف خود را به انجام برسانند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پايان سخنانشان دو نکته ديگر را به مسئولان آموزش و پرورش متذکر شدند: اول توجه مضاعف به دانشگاه فرهنگيان که محل تربيت نيروهاي مورد نياز است و دوم: غفلت نکردن از اهميت و نقش تأثيرگذار معاونت پرورشي در سطوح وزارتي و مديريتي.

رهبر معظم انقلاب اسلامي همچنين با توصيه به استفاده از برکات ماه رجب به عنوان فرصتي براي بندگي و خودسازي، ياد معلم شهيد آيت‌الله مطهري را گرامي داشتند و افزودند: اين متفکر و معلم بزرگ و مجاهدِ راه فکر و عقيده اسلامي، با شهادت خود، سند قبولي مجاهدت‌هاي طولانيش را از پروردگار دريافت کرد.

ايشان شهيدان رجايي و باهنر را دو معلم و مجاهد پارسا و مخلص برشمردند که عمري را در خدمت به تعليم و تربيت سپري کردند.


 رئيس‌جمهور:
 با دنيا در چارچوب عزت و مصلحت ايران تعامل خواهيم داشت 

رئيس‌جمهور گفت: مسير ما با دنيا در راه تعامل و دوستي و در چارچوب عزت و مصلحت کشورمان است. به گزارش ايسنا اعزامي به ايلام، حسن روحاني در جمع مردم ايلام در ورزشگاه تختي ايلام گفت: همه شما عشاير، لرد، لک، عرب و اقوام مختلف دست به دست هم داديد و از ايران عزيز دفاع کرديد و امروز براي آباداني اين سرزمين به اينجا آمدم.

وي در ادامه خطاب به مردم ايلام گفت: مردم عزيز، زنان قهرمان و مردان دلاور، امروز ايلام شاهد حضور 24 خرداد سال گذشته است. شما سال گذشته براي اجراي تدبير مقام معظم رهبري و به منظور سربلندي ايران عزيز اعتنايي به تبليغات مسموم دشمنان نکرديد و پاي صندوق آراء رفته و حماسه سياسي بزرگي را آفريديد. روحاني با اشاره به گسترش روابط خارجي ايران با ساير کشورها گفت: همه پيروزي‌ها و موفقيت‌هاي امروز ما به دليل حضور و مقاومت شما مردم است. ايران امروز در جهبه خارجي موفق‌تر و سربلندتر از هميشه است و روابط‌ ما با دنيا به ويژه با همسايگان بهتر از هميشه است. وي ادامه داد: با عراق کشور همسايه، دوست و برادرمان روابط مان روز به روز نزديک‌تر و صميمي‌تر خواهد شد. عراق کشوري است که در کنار ايلام عزيز ما است. همچنين با همه همسايگان روابط‌مان گسترش مي‌يابد. علاوه بر اين با دنياي غرب و شرق و آنهايي که برابر حقوق ملت ايران، عزت اين سرزمين و رشد و شکوفايي ايران سرفرود آوردند، رابطه خواهيم داشت و دستمان را به سوي آنها دراز خواهيم کرد.

رئيس‌جمهور در جمع مردم ايلام با بيان اين‌که با دنيا در چارچوب عزت و مصلحت ايران تعامل و دوستي خواهيم داشت تاکيد کرد: همه الطاف شما نسبت به خادم‌تان است و بايد بگويم دولت خدمتگزار با برنامه و اجراي برنامه انشاءالله پاسخ مثبت خواهد داد. رئيس‌جمهور در ادامه گفت: ايران در مسير پيشرفت و تعالي و توسعه است و اين فقط يک ادعا نيست با توکل به خدا روز‌به‌روز شاهد خواهيم بود با همت،‌فداکاري و اتحاد شما مردم، ايران آبادتر، سرفرازتر و شکوهمندتر در منطقه و جهان خواهد بود. رئيس‌جمهور با اشاره به اجراي مرحله دوم قانون هدفمندي يارانه‌ها تصريح کرد: ما در مرحله دوم گام بلندي در راه سلامت،‌ بهداشت و درمان مردم کشور برداشته ‌ايم و برداشتن اين قدم‌ها را ادامه خواهيم داد، مراکز بهداشتي و درماني استان ايلام در سال جاري و سال آينده تجهيز خواهد شد و بيمارستان 376 تختخوابي ايلام را تا پايان سال آينده آماده بهره‌برداري مي‌کنيم. روحاني ادامه داد: تلاش داريم تا مردم با هزينه کمتري به سلامت مورد نظرشان دست يابند. وي همچنين تصريح کرد: در مرحله دوم اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها به محيط‌زيست رسيدگي خواهد شد ايلام از ريزگردها در رنج است و ما به همراه دولت عراق تلاش داريم تا براي ساماندهي و سالم‌سازي محيط‌‌زيست گام‌هاي لازم را در سال جاري و سال آينده و تا پايان اين دولت برداريم. در جلسه اخير هيات دولت به موضوع جنگل‌هاي زاگرس و ايلام که عروس زاگرس است، پرداخته شد و اقدامات لازم براي ساماندهي اين جنگل‌ها و رفع مشکلاتش در نظر گرفته شده است و عصر امروز چهارشنبه از طرح هاي بهسازي جنگل در اين استان بازديد خواهم کرد. روحاني تاکيد کرد: ما براي احياي جنگل‌هاي بلوط استان ايلام اقدام مي‌کنيم و اجازه نمي‌دهيم زيباي‌هاي اين منطقه که موجب شکوفايي اين منطقه و ايران است از دست ما برود. ايلام سرزمين گردشگري براي مردم ايران و نيز مردم کشورهاي ديگر است.

رئيس‌جمهور با اشاره به شعارهاي که در مسير خيابان از فروردگاه تا محل سخنراني وي بر روي پلاکارت‌ها نوشته شده بود و مربوط به وضعيت اشتغال دراستان ايلام بوده است گفت: مردم اين استان از نبود اشتغال و بيکاري گله دارند دولت امسال در مرحله اول و راس اقداماتش در رابطه با اجراي اقتصاد مقاومتي و رونق اقتصادي و اشتغال تلاش خواهد کرد. اين تلاش جوانان،‌ دانشجويان،‌ پسران و دختران و مردان و بانوان اين سرزمين را شامل مي شود.


 دادستان تهران از صدور کيفرخواست براي 250 متهم فساد مالي خبر داد:
 پرونده ميلياردر نفتي سه برابر فساد سه هزار ميلياردي 

دادستان عمومي و انقلاب تهران گفت که پرونده بابک زنجاني پرونده‌اي بزرگ در تاريخ قضايي ايران محسوب مي‌شود. به گزارش ايسنا، عباس جعفري دولت‌آبادي در مراسم توديع و معارفه سرپرست دادسراي امور جنايي، با بيان اين مطلب، اظهار کرد: پرونده بابک زنجاني پرونده‌اي ملي است. وي با بيان اينکه رقم مالي پرونده بابک زنجاني سه برابر پرونده مه‌آفريد امير خسروي است، خاطرنشان کرد: برخي رسانه‌ها عنوان مي‌کنند که پرونده بابک زنجاني فقط نوعي بدهکاري است، در حالي که اينطور نيست. عدم پاسخگوي هر کسي در اين پرونده باعث مي‌شود که تحت تعقيب قرار گيرد. وي بيان کرد: سال 90 به بعد که از جريان 88 دور شديم بيشترين درگيري‌هاي ما در حوزه اقتصادي بوده است. جعفري‌ دولت‌آبادي اظهار داشت: درخصوص پرونده مه‌آفريد بايد گفت اين پرونده بسيار مهم است و قضات ويژه‌اي براي رسيدگي به آن در نظر گرفته شدند. بيش از 500 نفر در اين پرونده تحت تعقيب بودند که براي 250 نفر کيفرخواست صادر شد. دادستاني روي اين پرونده متمرکز بوده و سياست آن رسيدگي به مسائل اقتصادي است. نبايد عده‌اي با رانت‌خواري و نفوذ به اموال عمومي، بيت‌المال را به يغما ببرند. دادستان انقلاب تهران در پاسخ به اين که آيا بازداشت محمد رويانيان صحت دارد يا خير با تاکيد بر اينکه از بيان نام افراد خودداري کنيد، گفت: در رابطه با پرونده ستاد سوخت دو نفر بازداشت شده بودند که اخيرا يک نفر ديگر نيز بازداشت شد. جعفري در مورد رسيدگي به پرونده مرگ ماهي‌ها در سد فشافويه گفت: اين پرونده در دادگاه بخش است و تحت رسيدگي قرار دارد که خوشبختانه کارهاي خوبي با همکاري دادگاه بخش در اين راستا انجام شده و در اين حوزه به مردم اطلاع‌رساني خواهد شد. وي در مورد پرونده مهدي هاشمي خاطرنشان کرد: کارهاي تحقيقاتي پرونده وي رو به پايان است و اميدواريم هرچه زودتر به سرانجام برسد. دادستان تهران در مورد راه‌اندازي دادسراي نفتي و بين‌المللي، افزود: کارهاي راه‌اندازي دادسراي بين‌المللي شروع شده و تاکنون نيز موفق عمل کرده است، اما در زمينه دادسراي نفتي يا انرژي همچنان با مشکل ساختمان مواجه هستيم و اميدواريم مشکلات حل شود و کارهاي خوبي صورت گيرد. جعفري در مورد اينکه تخلفات ورزشي قرار بود در دادسراي ورزشي مورد رسيدگي قرار گيرد و دادسرايي در اين رابطه راه‌اندازي شود، گفت: جرايم مطبوعات ورزشي در يک شعبه دادسراي فرهنگ رسيدگي خواهد شد و مسائل اتهامي ورزشي در مرکز رسيدگي مي‌شود. وي از پاسخ در مورد در مورد پرونده‌ فردي که از بند 350 اوين به شبکه بي‌بي‌سي اطلاعات مي‌داد، امتناع کرد و گفت که من را امروز به دليل طولاني بودن توضيحات درباره اين موضوع عفو کنيد چون مربوط به بند 350 اوين است. دادستان تهران با اشاره به نامه بانک مرکزي در مورد اسامي کساني که داراي معوقات بانکي هستند، گفت: دادستان در جاهايي که جنبه حقوقي داشته باشد مي‌تواند ورود پيدا کند اما همه پرونده‌ها ذي‌نفع دارند؛ در واقع بهترين مدعيان در اين زمينه خود بانک‌ها هستند. جعفري در رابطه با سرانجام پرونده سازمان تامين اجتماعي، گفت: اين پرونده همچنان مفتوح است و تحقيقات در اين زمينه به دليل گستردگي آن زمان‌بر است. وي با اشاره به ايجاد حادثه توسط اتوبوس‌هاي اسکانيا، بيان کرد: در اين پرونده کارشناسي صورت گرفته که 50 درصد راننده و 50 درصد شرکتي که اتوبوس را در اختيار داشته مقصر است و در اين زمينه پيمانکار شناسايي نشده است، اما راننده در حال حاضر در بازداشت به سر مي‌برد. جعفري دولت‌آبادي ادامه داد: مسئول مربوط به اين شرکت به دادسرا معرفي خواهد شد و قانون علاوه بر ديه، مجازات تعيين خواهد کرد.

وي در مورد مستند «من روحاني هستم» ‌گفت: قرار بود معاونت حقوقي رياست‌جمهوري مواردي را که مدعي هستند خلاف واقع است اعلام کند و ما در حال حاضر منتظر اعلام دستگاه مربوطه در اين راستا هستيم و تاکنون موضوعي به ما اعلام نشده است.

دستگيري يکي از متهمان اختلاس بزرگ در خارج از کشور

لازم به ذکر است يکي از متهمان پرونده اختلاس سه هزار ميلياردي نيز توسط پليس بين‌الملل ايران، دستگير شد. به گزارش ايسنا، روابط عمومي پليس اينترپل با اشاره به پيگيري متهمان پرونده اختلاس بزرگ اقتصادي، اعلام کرده است: به دنبال پيگيري اين پرونده، موضوع در دستورکار پليس اينترپل ايران قرار گرفت و بر همين اساس يکي از متهمان که به خارج از کشور متواري شده بود، با استفاده از توان اين پليس و صدور اعلان قرمز، در يکي از کشورهاي حوزه خليج‌فارس شناسايي و بازداشت شد. تيمي از سوي پليس ايران براي پيگيري موضوع به کشور مقصد اعزام و ملاقات هاي مربوطه با مراجع قضايي و اينترپل آن کشور، صورت گرفت و در نهايت آنان با استرداد متهم به ايران موافقت کردند. تيم استرداد پليس اينترپل به کشور مقصد، اعزام شد و ايران توانست متهم مذکور را در هفدهم ارديبهشت ماه، به کشور بازگردانده و تحويل مراجع قضايي دهد.


 هزينه‌هاي تخريب دولت از کجا تامين مي‌شود؟ 

معاون نظارت و هماهنگي امور مجلس معاونت پارلماني رئيس‌جمهور گفت:اقدامات پي‌‌در‌پي که اين روزها عليه دولت شاهد هستيم،به نظر مي‌آيد که مجموعه‌اي از پيش طراحي شده است. ريشه‌هاي مشکوک و محل تامين اعتبار اين حرکات گسترده، بايد براي مردم مشخص شود. به گزارش اعتدال؛ مجيد نصير‌پور سردهايي گفت: مطمئنا بعيد است برگزاري اين گونه برنامه‌ها و يا سازماندهي اينگونه اعتراضات توسط يک تشکل محدود و کوچکي باشد. و يقينا حمايت مالي و معنوي خاصي از اين مجموعه‌هايي که در قالب همايش، کليپ تصويري و‌... به تخريب دولت مي‌پردازند، به عمل مي‌آيد. نماينده اصلاح‌طلب مجلس هشتم گفت: اينکه قبل از برخي مسايل، از جمله مذاکرات پيچيده هسته‌اي به نتيجه مشخص و سرانجامي‌معلوم برسد، به تخطئه مذاکره‌کننده‌ها بپردازند، قطعا به دور از انصاف و خرد است. قاعدتا همه آگاهان سياسي مي‌دانند که مذاکرات سياسي در رديف مذاکرات ژنو اولا با کنترل شوراي‌عالي امنيت ملي اتفاق مي‌افتد. دوما مجموعه مصوبات و تصميماتي که در شوراي‌عالي امنيت ملي گرفته مي‌شود، به سمع و نظر مقام معظم رهبري رسيده مي‌شود لذا قاعدتا نمي‌تواند برخي مباحثي که امروزه برخي دوستان در قالب شعار و با ظاهر فريبي مطرح مي‌کنند به واقعيت نزديک باشد و نمي‌توانند بگويند اين مذاکرات و اين اقدامات خارج از مصالح ملي و خارج از مجموعه حاکميت يا شخص رهبري بوده است.

اين فعال سياسي با تاکيد بر غير‌منصفانه بودن برخي جنجال سازي‌هاي اخير، گفت: ديپلمات‌هايي که در حال مذاکره هستند همه بدون استثناء افراد مورد وثوق نظام هستند و داراي سوابق انقلابي برجسته چه در مبارزات قبل از انقلاب و چه در سال‌هاي جنگ تحميلي در سنگرهاي نظامي‌و سياسي در حال دفاع از منافع کشور بوده‌اند. لذا بنده به ضرس قاطع مي‌گويم ديپلمات‌هاي ارشد مذاکره‌کننده با 1+5 اگر از منتقدين انقلابي‌تر نباشند، مطمئنا کمتر از آنها انقلابي هم نيستند. من معتقد هستم بسياري از اين افرادي که در حال مذاکره با گروه 1+5 هستند از بعضي از منتقدان امروز مذاکرات هسته‌اي سوابق بسيار روشن‌تري در دفاع از منافع ملي دارند. وي در ادامه اظهار داشت: در برنامه اي که تحت عنوان «دلواپسان هسته اي» برگزار شد، شنيده شد که دائما حضار بر اينکه آنها با احمدي‌نژاد افتراق دارند تاکيد و بارها گفته شده که «ما احمدي‌نژاد نيستيم». اين دوستان مطمئن باشند که کسي ادعاي آنها را قبول نمي‌کند.


 اعلام اسامي دانه‌درشت‌ها فضاي سرمايه‌گذاري را ناامن مي‌کند 

نايب رئيس مجلس با بيان اينکه دولت براي ورود به حساب بانکي مردم بايد طبق قانون عمل کند، گفت: اعلام اسامي دانه‌درشت‌ها و زدن اتهام به آن‌ها پيش‌از اثبات جرم فضاي سرمايه‌گذاري در کشور را ناامن مي‌کند. محمدرضا باهنر در گفت وگو با خانه ملت در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه افشاي نام دانه درشتها چقدر در وصول آن موثر است و آيا مجلس بر افشاي اسامي تاکيد خواهد داشت، ‌گفت: افشاگري بايد طبق قانون باشد. اگر کسي قرار باشد کسي را به عنوان متهم، محکوم يا يک مفسد يا سوءاستفاده کننده در کشور معرفي کنيم پيش‌از اعلام اسامي بايد مسير قانوني طي شده باشد.

نماينده تهران افزود: اتهام زدن به افراد از نظر شرع خطا است و در محاکم قضايي صالحه قابل تعقيب است و کسي که مورد اتهام قرار گرفته مي‌تواند تقاضاي اعاده حيثيت کند. وي با بيان اينکه اعلام اسامي دانه درشت‌هايي که تسهيلات بانکي گرفته‌اند بايد از مسير قانوني انجام شود، گفت: بانک وام دهنده مي‌تواند اقدام کند و وام خود را پس بگيرد وبه دادگاه شکايت کند. نايب رييس مجلس گفت: اخيرا دادستان به عنوان مدعي‌العموم توانسته وارد شود اما تا اتهام و سوء استفاده ثابت نشده فضاي کشور را نبايد آلوده کرد، بالاخره فضاي امروز فضاي کار بوده و نيازمند سرمايه‌گذاري هستيم‌، سرمايه هم امنيت مي‌خواهد و هم سود. باهنر با بيان اينکه اگر سرمايه‌اي احساس امنيت نکند هيچگاه به کشور تزريق نمي‌شود، گفت:بايد به صاحبان سرمايه اطمينان داده شود که تا زماني که در چارچوب قوانين فعاليت کنند و حقوق ملت و دولت را رعايت کنند ما از آنها استقبال کرده و دست آنها را نيز مي‌بوسيم اما اگر قرار باشد هر کسي هر موقعي اراده کرد بتواند اسم عده‌اي را ببرد ناامني ايجاد مي‌شود.

نماينده تهران با بيان اينکه افشاگري به هيچ وجه معنا ندارد، افزود: بايد دادگاه اتهام افراد را تشخيص دهد و در صورت تشخيص دادگاه است که مي‌توان اسامي را اعلام کرد.

وي درادامه درباره ضرورت تفتيش حسابهاي مردم براي شناسايي دهکهاي درآمدي و واريز يارانه نقدي، افزود: مجلس اجازه افشا و تفتيش اطلاعات مردم را به دولت نداده و يکسري مسائلي هست که به صورت روتين بوده و قانونمند است و اشکالي هم در آنها نيست.


 اخبار کوتاه 

غفلت باعث سلب تصميم‌گيري

رييس دادگستري استان تهران گفت: امروز رسالت دادگاه‌هاي انقلاب صرفا به ابعاد، امنيتي، جاسوسي و تروريسم محدود نمي‌شود و مقوله مواد‌مخدر را که به‌عنوان ابزاري از سوي دشمن براي ناتوان کردن امت اسلامي بکار گرفته مي‌شود، شامل مي‌شود. به گزارش ايسنا، غلامحسين اسماعيلي در جمع قضات و کارمندان دادسراي ناحيه 20 و دادگاه‌هاي انقلاب اسلامي تهران،‌ گفت: انقلاب اسلامي ايران به جهت ماهيت استکبارستيزي و عدالت‌خواهي آن از ابتدا دشمناني داشته و قطعا در آينده نيز خواهد داشت؛ لذا بايد بدانيم تا زماني که محکم و استوار بر اهداف مقدس شهدا و امام راحل(ره) ايستاده‌ايم، نظام سلطه به سرکردگي آمريکا نه تنها با انقلاب اسلامي بلکه حتي با مردم مسلمان ما دشمني خواهد کرد. وي ادامه داد: به ضرس قاطع بايد گفت اقتضائات مربوط به وجود دادسرا و دادگاه‌هاي انقلاب به هيچ وجه محدود به اوايل انقلاب نبوده و در همه زمان‌ها ساري و جاري است و ضرورت دارد در خنثي‌سازي توطئه‌هاي دشمنان اسلام در ابعاد مختلف با قدرت به وظايف خود عمل کند، پس بايد اين نهال برخاسته از انقلاب اسلامي که بحمدالله امروز به درختي تنومند مبدل شده با توجه به وظايف محوله و با تمام ظرفيت‌هاي قانوني از دستاوردهاي مقدس انقلاب‌مان صيانت کند. رييس کل دادگستري استان تهران خطاب به همکارانش گفت که امروز شما کارگزاران حکومت هستيد و ميراث ارزشمندي از طرف خداوند در نزد شما به وديعه گذاشته شده است. وي تاکيد کرد: موفقيت و رسيدن به موقعيت دستيابي به ارزش‌ها با خوش‌گذراني و پرخوري قابل جمع نيست. خواب، غفلت و فراموشي قدرت تصميم‌گيري را سلب و تصميمات گرفته شده را ناکارآمد مي‌نمايد.

طرح‌هاي نيمه کاره دولت گذشته

معاون اجرايي رئيس‌جمهور اظهار کرد: هدف ما در استان، اجراي طرح‌هايي است که در معيشت مردم تأثير مثبت داشته باشد و روند توسعه را در استان تسريع کند. به گزارش ايسنا، محمد شريعتمداري در بدو ورود به استان ايلام افزود: متأسفانه در دولت گذشته طرح‌هايي در استان کلنگ‌زني شد که با وجود هزينه‌هاي فراوان براي آنها، هنوز نيمه‌کاره‌اند و تکميل آنها نيازمند اختصاص اعتبارات زيادي است. دولت تدبير و اميد سعي دارد طرح‌هايي براي استان ايلام اجرا کند که در معيشت مردم تأثير‌گذار باشد. معاون اجرايي رئيس‌جمهور، جذب سرمايه‌گذار را هدف اصلي براي استان ايلام و استان‌هاي ديگر کشور اعلام کرد و گفت: در دولت گذشته به مقوله سرمايه‌گذاري در ايلام توجه نشده است و ما سعي داريم به اين مسأله بيشتر توجه کنيم.

رسيدگي به شکايت از مرتضوي

وکيل‌مدافع جمعي از کارگران يک شرکت توليدي در شهرستان چابهار گفت که به زودي اين پرونده تحت نظر بازپرسي رسيدگي خواهد شد. مصطفي ترک‌همداني، در گفت‌وگو با ايسنا، در مورد پرونده‌ شکايت جمعي از کارگران چابهار از سعيدمرتضوي رييس سابق سازمان تامين اجتماعي گفت: پرونده سير تحقيقات قانوني را طي مي‌کند و در حال حاضر تحت نظر ضابطين دادگستري است. وي افزود: به زودي پرونده در دادسرا تحت نظر بازپرسي رسيدگي خواهد شد، اما زمان دقيق آن مشخص نيست. ترک همداني در پاسخ به اين که آيا تاکنون سعيد مرتضوي در دادسرا حضور يافته است؟ به اين جمله که «نمي‌توانم در اين مورد اطلاع‌رساني کنم» اکتفا کرد. پيش از اين ترک همداني به ايسنا گفته بود که براي پيگيري پرونده شکايت تعدادي از کارگران شرکت چابهار از سعيد مرتضوي رييس سابق سازمان تامين اجتماعي به اتهام تصرف غيرمجاز در اموال دولتي، اختلاس و خيانت در امانت در دادسراي کارکنان دولت طرح شکايت کرده است. پرونده مذکور در حال حاضر در شعبه 15 بازپرسي دادسراي کارکنان دولت مطرح است.

نگراني از وضعيت بازار

آيت‌الله علوي گرگاني گفت: وقتي انسان به بازار مي‌رود با اين‌که بازار مسلمين است، اما خبري از دستورات اسلام نيست و در بيشتر جاها خودخواهي و هواي نفس جاي خداخواهي را گرفته است. به گزارش باشگاه خبرنگاران، «آيت‌الله علوي‌گرگاني» در ديدار با جمعي از پرسنل هوا فضاي سپاه با اشاره به ضرورت تبعيت از فرامين الهي، اظهار داشت: انسان‌ها در برابر دستورات خداي متعال سه دسته‌اند، عده‌اي کاملا مطيع فرمان حق بوده و تمام تلاششان کسب رضايت الهي است، اين افراد شايسته سعادت و کاميابي هستند. وي با بيان اينکه دسته دوم افرادي هستند که به هيچ عنوان زيربار دستورات الهي نمي‌روند، تصريح کرد: اين افراد خود را از سعادت حقيقي محروم کرده‌اند، چرا که ايمان و عمل به دستورات الهي مايه سعادت است. آيت‌الله علوي گرگاني با بيان اينکه دسته سوم که اکثريت افراد جامعه را تشکيل مي‌دهند، کساني هستند که اعمال صالح و فاسد را با هم مخلوط مي‌کنند، گفت: اين افراد بايد هر چه سريع‌تر خود را با دستورات الهي تطبيق دهند و از منجلاب گناه نجات يافته و به سمت سعادت حرکت کنند.


 کوتاه از بهارستان 

سوال از وزرا سياسي نباشد

عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با تأکيد بر اينکه مسوولان بايد مديريت جهادي در جهت رفع بيکاري و کاهش تورم اقدام کنند گفت: قطعا سؤالات نمايندگان از وزراي دولت بايد در جهت کمک به کشورو حل مشکلات جامعه باشد. به گزارش خانه‌ملت، محمود نگهبان سلامي‌در نطق ميان دستور گفت: بايد از تلاش تيم مذاکره کننده در رابطه با مذاکرات هسته اي تشکر کنيم و حمايت از اين افراد را براي حصول نتايج نهايي با حفظ منافع ملي و عزت مردم مطلوب مي‌دانيم از طرفي ديگر آنچه که امروز بايد با مديريت جهادي و عزم ملي صورت گيرد رفع بيکاري، کنترل تورم و حفظ امنيت است. وي با اشاره به سوالات نمايندگان مجلس از وزراي دولت يادآور شد: طرح سؤال از وزرا حق نمايندگان است اما اين موضوع نبايد در رابطه با جهت گيري سياسي، گرفتن وقت مجلس و باز ماندن از وظايف نمايندگي باشد بلکه بايد در راستاي کمک به دولت و حل مشکلات جامعه صورت گيرد.

تکليف معوقات بانکي مشخص شود

رئيس کميسيون اصل نود با تاکيد بر اينکه بايد تکليف 80 هزار ميليارد تومان معوقات بانکي مشخص شود گفت: بانکها نقش اول را در شکل‌گيري معوقات بانکي داشتند و بيشترين نقش را براي وصول اين معوقات دارند. ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي بانک مرکزي را مسوول پيگيري معوقات بانکي کرده‌ است. به گزارش مهر؛محمدعلي پورمختار در خصوص معرفي تعدادي از بدهکاران بانکي از سوي معاون اول رئيس‌جمهور به قوه قضائيه گفت: وصول معوقات و مطالبات بانک‌ها کار قضايي نيست بلکه کار مشترکي بين هر سه قوه است. نماينده کبودرآهنگ ادامه داد: اينکه ليستي به قوه قضائيه از سوي دولت ارائه شود که 500 نفر را بگيريد، دستگير کنيد و زنداني کنيد امري اشتباه است. نمي‌توان به صورت فله اي با بدهکاران بانکي برخورد کرد زيرا بخشي از بدهکاران مقصر نيستند و مشکلات اخير اقتصادي باعث ورشکستگي آنها شده است. رئيس کميسيون اصل نود با اشاره به بررسي تک‌تک حدود 15 تا 20 پرونده بانکي در اين کميسيون گفت: پرونده 20 نفر از بدهکاران بانکي در کميسيون اصل نود بررسي شده و دلايل زمينه‌هاي افزايش معوقات اين افراد نيز بررسي شد ومقرر گشت که با نظارت نمايندگان قوه مقننه، مطالبات از روش‌هاي مختلف وصول شود.

ضرورت رفع مشکل خشکسالي

نماينده خميني شهر مشکل آب و خشکسالي استانهاي اصفهان، چهارمحال و بختياري، يزد و خوزستان را حياتي خواند و گفت: بايد براي رفع اين معضل اقدامات و تصميمات جامع گرفته شود. به گزارش خانه‌ملت، صرامي‌فروشان در تذکر شفاهي افزود: اگر هر سال تنها يک بار به ياد فرهنگيان و کارگران باشيم هيچ مشکلي حل نخواهد شد زيرا تمام ابزار کيفيت بخشي به زندگي اين دو قشر برعهده ماست و بدون شک بايد قانون‌ها اصلاح شود تا معيشت خوبي را به آنها هديه کنيم. اين نماينده مجلس نهم تاکيد کرد: اين چه وضعيتي است که در مجلس هر کس به روش خود پشت تريبون سخنراني کند و اينگونه بخواهد به مردمش اثبات کند که همواره به فکر دغدغه آنهاست بدون شک اگر قائل به برنامه‌ کوتاه مدت،‌ميان مدت و بلند مدت هستيم با حرف زدن پشت تريبون حل نمي‌شود.

فرصت توسعه را از دست داديم

نماينده ماکو گفت: از رئيس‌جمهور مي‌خواهم مشکل 10 هزار جوان بيکار را در حوزه انتخابيه ماکو حل کند و مسوولان شرايطي فراهم کنند که فرصت‌هاي شغلي منطقه در اختيار جوانان بيکار بومي‌قرار گيرد. به گزارش خانه ملت، محمد عليپور گفت: نقشه راه اصول و اهداف انقلاب اسلامي‌با وحدت و همدلي است، براي مردم ايران دعواهاي جناحي و سياسي در اولويت نيست. نماينده ماکو افزود: بايد توجه داشت که هشت سال به بهانه تقدم توسعه سياسي، فرصت توسعه همه جانبه را از دست داده‌ايم. وي افزود: عرصه پيکار با استکبار جهاني عموما در حوزه اقتصاد متمرکز شده است مردم انقلابي تمامي‌توطئه‌هاي نظامي، سياسي و قومي‌را با هوشياري تحت رهبري‌هاي امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري پشته سر گذاشته اند.

نگراني برنجکاران از کم آبي

عضو کميسيون عمران مجلس با اشاره به اينکه در استان گيلان نزديک به هزار ميلي متر بارندگي داريم گفت: در حال حاضر کشاورزان حوزه انتخابيه نمي‌توانند نشاء برنج را بکارند و همه درگير مديريت ناصحيح وزارت نيرو هستند. به گزارش خانه ملت، مهرداد بائوج لاهوتي در تذکر شفاهي افزود: مردم منطقه ساخت 4 سد لاستيکي که هر کدام 5 ميليارد تومان هزينه برمي‌دارد را از وزير نيرو بارها درخواست کردند اما اقدامي‌نشده است. وي افزود: استان ما استان سيل خيزي است اما آب ندارد از اين رو از هيات رئيسه مجلس مي‌خواهم نماينده اي را به وزارتخانه بفرستد تا مشکل بحران آب را که همه کشاورزان را درگير کرده حل کند.

تجمع معلولان مقابل مجلس

تعدادي از معلولان مستمري بگير سازمان بهزيستي در مقابل مجلس شوراي اسلامي‌تجمع کردند. به گزارش خانه ملت، تعدادي از معلولان مستمري بگير در اعتراض به نبود حمايت از سوي دولت و توجه به وضعيت معلولان مقابل درب شمال ساختمان مجلس شوراي اسلامي‌تجمع کردند. معلولان مستمري بگير سازمان بهزيستي خواستار حمايت و توجه به مسکن، اياب و ذهاب، درمان و ساير امکانات رفاهي براي اين قشر جامعه شدند.

ايران با پژاک مذاکره نمي‌کند

نايب رييس کميسيون امنيت ملي بر برخورد قاطع با گروه‌هاي تروريستي تاکيد کرد و گفت: جمهوري اسلامي‌ايران هيچگونه مذاکره اي با اين گروهک تروريستي ندارد و از حقوق مردم ايران و استقلال کشور دفاع مي‌کند. منصور حقيقت پور در گفت و گو با خانه ملت، در واکنش به اعلام آمادگي گروهک تروريستي پژاک براي مذاکره با ايران، گفت: پژاک يک گروهک تروريستي و مجرم است و بايد در دادگاه‌هاي صالحه به جرائم امنيتي‌اش رسيدگي شود. نماينده اردبيل ادامه داد: جمهوري اسلامي‌ايران هيچگونه مذاکره اي با اين گروهک تروريستي ندارد و از حقوق مردم ايران و استقلال کشور دفاع مي‌کند.


 سيد محمد خاتمي‌:
 نبايد انتظار داشت همه کارها را دولت انجام دهد 

رئيس‌‌جمهور اسبق کشورمان گفت: نبايد انتظار داشت همه کار‌ها را دولت انجام دهد. دولت امکانات کمي دارد نمي‌تواند بار سنگين را بردارد اميدوارم اين جمع بنشينيد و امکانات مختلف را جمع کنيد و جمعي را زير پوشش خود قرار دهيد. چه کار خيري بالا‌تر از اينکه انسان‌هاي مظلوم و محروم داراي سواد بشوند رشد فکري پيدا کنند و خيرين بيايند برنامه‌ريزي کنند و کار کنند. به گزارش ايسنا، سيد‌محمد خاتمي که به مناسبت روز و هفته معلم‌، ميزبان جمعي از معلمان و مربيان بود، گفت: انتظار ما اين بود که روحيه حاکم بر نظام بر آمده از آن نيز روحيه معلمي باشد و حتي امنيت و توسعه را با روحيه و بينش معلمي تعريف کند. از جمله آن‌ها توسعه و نقشي که آگاهي و مهارت و خودباوري در آن دارد و اين همه را از جمله آموزش و پرورش بايد تامين کند فضاي معلمي فضاي امنيتي نيست؛ فضاي اخلاق و تربيت است. فضاي تعامل استاد با شاگرد و شاگرد با استاد است؛ تعامل براي ارتقاي سطح زندگي معنوي و مادي است. » رئيس بنياد باران تصريح کرد:« چه خوب بود که ما شاهد اين روحيه مي‌بوديم که پيشينيان ما داشتند و انبوهي از معلمان ما چه در جنگ چه بعد از جنگ در عرصه حضور داشتند و کار کردند، مي‌خواستيم و مي‌خواهيم اين روحيه حاکم و غالب باشد و چه خوب بود که به عنوان روز معلم و احترام به آن‌ها اعلام مي‌شد که ما از فضاي تنگ امنيتي عبور کنيم؛ فضايي که فقط يک عده آدم‌هاي درشت‌گو، اتهام‌زن، پرادعا در آن ميدان دارند و علاوه بر برخوردهايي که درست نيست، نسبت به گروه‌ها و افراد مي‌شود يک عده افرادي که زبانشان زبان ضد معلمي و اخلاق است فضا را آکنده مي‌کنند و طرفي که مورد حمله قرار مي‌گيرد حتي نمي‌تواند از خودش دفاع بکند.» وي با بيان اين‌که « کاش اعلام مي‌شد ما از اين فضا عبور کرديم؛ بخصوص بعد از انتخاباتي که شد و مايه قوت و تثبيت نظام بود و نشان داد که خواست عمومي مردم چه بوده است»، اظهار داشت.:«هنوز هم مي‌گوييم بايد از فضاي امنيتي به فضاي اخلاقي و سياسي گذر کنيم که همه بتوانند در خدمت انقلاب و جامعه باشند و‌ اي کاش طوري بود که ما اصلا زنداني نداشتيم البته نمي‌توان گفت که اصلا زنداني نباشد، چون به هرحال مجرم وجود دارد، لااقل زنداني سياسي و عقيدتي و آن‌هايي که متهم به اتهامات خاص شدند نداشتيم؛ اگر فضا باز شود دل‌ها به هم نزديک‌تر مي‌شود و همه در خدمت انقلابي خواهند بود که برايش هزينه زيادي داده‌ايم البته اين آرزوي ما بوده که تا به حال عملي نشده است. انتظار بود چنين چيزي انجام شود. »

خاتمي ادامه داد:«باز هم اميدوارم با تدبر و آينده‌نگري به سمتي برويم که دل‌هايي که به هم نزديک شده نزديک به هم بماند، کينه‌ها از بين برود و انسان‌ها در موقعيت خوبي قرار بگيرند، هر کسي حرمت خاص خودش را داشته باشد و بتواند در خدمت جامعه باشد.»

رئيس‌جمهور اسبق کشورمان با اشاره به سالروز شهيد مطهري گفت:«اگر من بخواهم شهيد مطهري که فقيه و حکيم و داراي اطلاعات عميق و گسترده بود را خيلي کوتاه تعريف بکنم مي‌توان عنوان نوانديش ديني را براي ايشان مناسب دانست.» وي ادامه داد:« در اينجا حرف و حديث فراوان است که اصلا روشنفکري ديني داريم و آيا روشنفکري با دين داري جمع مي‌شود يا نه؟ بستگي به اين دارد که روشنفکري و دين را چه معنا بکنيم. ممکن است بين آن‌ها تضاد باشد يا نباشد اين بستگي به تعريف ما دارد. در بعضي تعريف‌ها ميان روشنفکري و دينداري تضاد است ولي مي‌توان روشنفکري را بر خلاف آنچه در غرب رخ داد، بگونه‌اي تعريف کرد که با دينداري تضاد نداشته باشد. » رئيس بنياد بين‌المللي گفت‌و‌گوي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها، تاکيد کرد:«نوانديشي ديني يعني اينکه دين جاودانه و متعالي مي‌تواند و بايد در زمان‌هاي مختلف و مکان‌ها و عرصه‌هاي مختلف و اقتضائات مختلف جوابگو باشد. نوانديشي ديني يعني انديشه را نو کردن و از دين براي حل مشکلات مدد گرفتن. » خاتمي با بيان اينکه «متاسفم که گاهي انسان خيال مي‌کند که اصلا انديشيدن ممنوع است»، افزود:« اين مساله بسيار سختي است. اگر دين را در ظواهر ببينيم آن هم بعضي از ظواهر و باطن دين که راستي و صداقت و اخلاق است، اين‌ها را ناديده انگاشتن، انديشه و انسان دچار مشکل مي‌شود.شان انقلاب ما که انقلاب فکر، انقلاب معلمي، انقلاب تحليل و انقلاب تربيت است مورد لطمه قرار مي‌گيرد. » خاتمي گفت:« هر معلمي و مربي نه اينکه فقط منتقل کننده اطلاعات به دانش‌آموز و دانشجو باشد، نسبت به شخصيت، سلوک و رفتار انسان مورد تعليم و تربيت هم نقش دارد. يک کار‌شناس فيزيک وقتي بخواهد کارش را در متن جامعه به عنوان فيزيک‌دان انجام بدهد با کار‌شناس فيزيکي که بخواهد فيزيک را در دبيرستان تدريس بکند خيلي با هم تفاوت دارد در عين حاليکه اشتراکاتي در آموزش آن‌ها هست. معلمي را از مربيگري نمي‌شود تفکيک کرد؛ پيامبر هم وجه معلمي دارد و هم مربيگري و فقط معلم نيست.» خاتمي ادامه داد:« انسان مودب مي‌تواند تربيت‌کننده و پرورنده انسان مودب باشد و معلم علاوه بر اينکه بايد به عنوان مربي خود آموزش‌ديده و تربيت‌شده باشد بايد بداند که بخواهد و نخواهد کودک و نوجوان تحت تاثير او قرار مي‌گيرد و غير مستقيم حالت تربيتي و جهت دهي دارد، آموزش انتقال بعضي اطلاعات خاص به دانش آموزان است، ولي علاوه بر آن آموزش رفتار و سلوک هم مهم است که بخشي از تربيت همين است. » رئيس بنياد باران افزود:«نکته‌اي را از ارسطو نقل مي‌کنم که البته در سخنان پيشوايان ديني و بزرگان ما نيز هست وقتي ارسطو از فضيلت صحبت مي‌کند و چهار فضيلت اصلي را مي‌گويد که شجاعت؛ عفت، حکمت و عدالت است که فضايل فردي است. ولي علاوه بر آن در کتاب سياستش از فضيلت شهروندي صحبت مي‌کند فضيلت فردي جاي خودش را دارد مي‌گويد شهروند بايد فضيلت شهروندي را بياموزد هم آئين فرمانبري را و نيز فرمانروايي را. البته او چون به جامعه‌اي که در آن طبقه متوسط حاکم است و متاسفانه برده‌داري را نيز قبول دارد و شهروند را فقط مردان يوناني مي‌داند و حکمروايي و مسووليت را براي آنان قبول دارد، نسبت به بردگان، زنان و غيريونانيان حقي قائل نيست، حداقل حق شهروندي را ولي امروزه مي‌گوييم همه افراد شهروند هستند و بايد صاحب فضيلت شهروندي شوند. » وي تاکيد کرد:« معلم بايد هم فضايل فردي و هم فضايل اجتماعي را به دانش آموزان منتقل کند و انسان‌هايي را تربيت کند با اخلاق، وفادار به عهد، راستگو و صبور؛ انساني که ظلم نکند و ظلم نپذيرد. اين‌ها جنبه‌هاي تربيتي است که بايد مورد توجه باشد و ما بايد واقعا بچه‌ها را شهروند خوب تربيت بکنيم. به آن‌ها بگويند تو صاحب حق هستي و حکومتي که بر تو هست صاحب حد است اولين مساله اين است که او را به کرامت ذاتي خودش توجه دهيم و بگوييم اين کرامت ذاتي از جمله بصورت حق حاکميت بر سرنوشت متجلي مي‌شود و تو بايد اين حق را پاس بداري و بايد بداني که حکومت متمرکز، نماينده توست و در مقابل تو مسوول است و اگر مسووليتش را انجام نداد تو مي‌تواني به او انتقاد و اعتراض کني و حتي عزل او حق تو است.و نيز در مقابل حقي که داري، مسووليت هم داري، مسووليت رعايت ضوابط اجتماعي رعايت چارچوبي که مورد توافق است.»


 «نيروهاي تاريک» درصدد نابودي توافق ايران و 1+5 هستند 

معاون حقوقي و امور بين‌الملل وزير امور خارجه گفت: تباه‌کنندگان و نيروهاي تاريک تلاش مي‌کنند تا تلاش‌ها براي دستيابي به يک توافق تاريخي ميان ايران و کشورهاي عضو 1+5 در خصوص فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران را نابود کنند.

به گزارش ايسنا، سيد‌عباس عراقچي،‌ در گفت‌وگو با روزنامه گاردين گفت که ايران اميدوار است که توافق جامع نهايي تا ضرب‌الاجل 20 ژوييه حاصل شود. عباس عراقچي که يکي از مذاکره‌کنندگان ارشد تيم مذاکره کننده ايراني است هشدار داد که مشکلات زيادي شامل بي‌اعتمادي قديمي و سخت ميان ايران و آمريکا، يکسري مسائل تکنيکي دروني مرتبط و تلاش‌هاي بيروني براي از خط خارج کردن اين پروسه هنوز وجود دارد. وي در اين باره گفت: تباه‌کنندگان همه جا وجود دارند که توافق را نمي‌خواهند. آنها نيروهايي تاريک هستند که به اين پروسه علاقه‌اي ندارند. واضح است که برخي نمي‌خواهند که اين مساله از طريق منطقي و صلح‌آميز حل شود. معاون وزير خارجه کشورمان ادامه داد: من نمي‌خواهم از واژه جنگ طلبان استفاده کنم، اما اين افراد خواستار ادامه اختلافات و ادامه بحران در منطقه ما هستند. آنها نمي‌خواهند تحريم‌ها عليه ايران پايان يابد. آنها همچنين دوست ندارند ايران به يک بازيگر اصلي در منطقه تبديل شود در حالي که در واقعيت چنين است.

سيد عباس عراقچي در سخنانش به هيچ کشوري اشاره نکرد اما به نظر مي‌آمد که منظور او دولت رژيم صهيونيستي است که مدعي است ايران خواستار دستيابي به سلاح هسته‌اي است. اتهامي که ايران همواره آن را رد مي‌کند.

بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي همواره از مذاکرات ميان ايران و گروه 1+5 انتقاد کرده و در خصوص يک توافق بد که به ادعاي وي ايران اجازه مي‌دهد ظرفيت توليد سلاح هسته‌اي‌اش را حفظ کند هشدار داده است. عراقچي همچنين متذکر شد: جمهوري‌خواهان در کنگره آمريکا با توافق اوليه‌اي که در ماه نوامبر سال گذشته در ژنو ميان ايران و کشورهاي عضو 1+5 به دست آمد، مخالفت کرده‌اند. اين توافق اين فرصت را به وجود آورد که ايران در ازاي توقف بخشي از فعاليت‌هاي هسته‌اي‌اش با کاهش تحريم‌هاي اقتصادي غرب روبرو شود. وي در ادامه تصديق کرد که وي و ديگر مذاکره‌کنندگان در داخل کشور نيز از سوي برخي تندروها که اين توافق را اعطاي امتياز مي‌دانند، تحت فشار هستند. معاون وزير امور خارجه کشورمان بيان کرد: ما به طور مشخص يک جامعه کثرت‌گرا داريم. در کشور ما نظرات مختلف، ايده‌هاي مختلف و همچنين کساني وجود دارند که معتقدند به هيچ عنوان نبايد مذاکره کرد. عراقچي ادامه داد: برخي در مجلس وجود دارند که کاملا منتقد هستند و ما بايد پاسخگوي آنها باشيم. ما بايد به تمام صداها اجازه شنيده شدن بدهيم.


 خبر 

«دلواپسان» دنبال قدرتند

وزير سابق دولت‌هاي جنگ و سازندگي اعتقاد دارد که در 35 سال طي شده از انقلاب اسلامي جناح‌هاي چپ و راست اعتباري در بين مردم پيدا نکرده‌اند.

به گزارش ايسنا، سيدمحمد غرضي در گفت‌وگو با نامه نيوز با اشاره به برگزاري همايش «دلواپسيم» توسط منتقدان دولت روحاني گفت:کساني که اينگونه رفتار مي‌کنند تمايل به حضور در قدرت دارند.

وي خاطرنشان کرد: شکست‌خوردگان به دنبال بازگشت به قدرت هستند و آنهايي که به قدرت رسيده‌اند به دنبال حفظ آن هستند.

غرضي با اشاره به اينکه هر دو طرف دعوا قدرت را لازمه حيات خود مي‌دانند، افزود: آنها دعوا مي‌کنند و مردم به دنبال اين هستند که کسي بيايد تا مشکلاتشان را حل کند. مردم کاري به اين دعواها ندارند.

غرضي ادامه داد: ترجمه سياسي بنده از قدرت سياسي اين است که اين قدرت بايد متضمن تسهيل امور مردم باشد، نه اينکه وسيله‌اي براي حل اختلاف گروه‌هاي سياسي. اگر در حوزه سياست اختلاف‌نظر هست اين اختلاف‌نظر بايد در بين خود سياسيون حل شود، نه اينکه گروهي بيايد گروه يا شخص ديگري را از قدرت برکنار کند و بعد از اين در پي حل دعوا باشد.

نجابت دولت در برابر تخريب‌گرها

دبيرکل حزب اراده ملت با بيان اينکه «امروز دولت در برابر تخريبِ تخريب‌گرها نجابت بسياري به خرج مي‌دهد»، گفت: دولت هيچگاه نبايد در برابر تخريب‌هاي وارد شده به خود، مقابله به مثل و سياست واکنشي اتخاذ کند.

احمد حکيمي‌پور در گفت‌وگو با ايسنا، با تاکيد بر اينکه «رعايت اخلاق در چارچوب قانون اساسي و توجه به منافع ملي، از مرزهاي ميان تخريب و نقد است»، اظهار کرد: نقد بايد به‌گونه‌اي در جامعه مطرح شود که موجب التهاب‌آفريني و ايجاد تشنج در جامعه نشده و از آن بوي نزاع و تخريب احساس نشود. وي با تاکيد بر اينکه «دولت يازدهم همواره از نقد استقبال کرده است»، تصريح کرد: کساني که قصد دارند با انتقادات دلسوزانه خود دولت و مسوولان را راهنمايي کنند، بايد مراقب باشند که نقدشان به سمت تعارض با منافع ملي کشور سوق پيدا نکند. اين فعال سياسي اصلاح‌طلب با بيان اينکه «متأسفانه ما در داخل کشور مشاهده مي‌کنيم که برخي منافع جناحي و سياسي گروهي خود را به منافع ملي ترجيح مي‌دهند»، گفت: متأسفانه برخي حاضرند مرزهاي اخلاق،‌ قانون، ثبات و امنيت در کشور را در جهت رسيدن به اهداف خود زير پا بگذارند. حکيمي‌پور با بيان اينکه «گروه‌هاي تخريب‌گر، گروه‌هاي افراطي و تندرو هستند»، افزود: اين افراد گروه‌هاي تندرويي هستند که از طريق باندهاي قدرت پشت پرده حمايت مي‌شوند. اين افراد کساني هستند که در گذشته منافعي داشتند اما امروز با روي کار آمدن دولت تدبير و اميد منافع جناحي‌شان مورد تهديد قرار گرفته است.


 ديپلماسي 

تعهد آمريکا و اروپا به پيشبرد مذاکرات

باراک اوباما در جريان بازديد کاترين اشتون مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا از کاخ سفيد گفت که آمريکا و اروپا به پيشبرد مذاکرات جاري با ايران تعهد دارند.

به گزارش ايسنا، براساس بيانيه کاخ سفيد رايس و اشتون در اين ديدار موافقت کردند که يک راه حل جامع بايد به جامعه بين‌المللي اطمينان دهد که برنامه اتمي ايران صرفا مقاصد صلح آميز دارد.

بر‌اساس گزارش پايگاه اينترنتي بي‌بي‌سي فارسي، باراک اوباما رئيس‌‌جمهور آمريکا عصر سه‌شنبه درحالي که سوزان رايس مشاور امنيت ملي کاخ سفيد مشغول ديدار با کاترين اشتون بود وارد جلسه شد و گفت که آمريکا و اروپا به پيشبرد مذاکرات جاري با ايران تعهد دارند. اوباما همچنين بر اهميت بنا کردن مذاکرات بر‌اساس پيشرفتي که در اجراي «برنامه اقدام مشترک» به دست آمده است تاکيد کرد. اوباما در ادامه بر ادامه همکاري نزديک آمريکا و اتحاديه اروپا و ديگر اعضاي گروه 1+5، حين پيشرفت گفت‌وگوها با ايران تاکيد کرد. دور جديد مذاکرات که چهارمين دور گفت و گوهاي جامع اتمي ايران است، قرار است ميان محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران و کاترين اشتون هفته آينده در وين برگزار شود. اين کشورها در نوامبر سال گذشته به يک توافق اوليه دست پيدا کردند.

تمام تحريم‌ها بايد لغو شود

معاون اروپا و آمريکاي وزير امور خارجه کشورمان گفت که در صورت رسيدن به يک توافق با 1+5‌، تمام تحريم‌ها بايد لغو شود.

به گزارش ايسنا، مجيد تخت‌روانچي در گفت‌وگو با روزنامه گاردين گفت: من براي رسيدن به يک توافق بدبين نيستم. ما تمام تلاش خود را براي پايان دادن به اين کار تا پايان 20 ژوئيه به کار گرفته‌ايم. اگرچه تمديد اين ضرب‌الاجل غير محتمل نيست. تخت‌روانچي اظهار کرد: اگر قرار باشد به يک توافق برسيم بايد تمام تحريم‌ها لغو شود و اين وابسته به آنها (آمريکايي‌ها و اروپايي‌ها) است که کار خود را انجام دهند.

وي گفت: تلاش‌هاي آشکار آمريکا براي مطرح کردن مسائلي که ايران آنها را غيرمرتبط با مذاکرات مي‌داند، همچون حقوق بشر و ظرفيت موشکي ايران مورد قبول ما نيست و اين موضوعات مورد بحث قرار نمي‌گيرد.

معاون وزير خارجه در پاسخ به اين سوال که آيا بحران اوکراين به دليل نياز اروپا به گاز و نفت کشور ديگري غير از روسيه موجب قدرتمندتر شدن ايران در مذاکرات شده است؟ گفت: اين مذاکرات تنها روي مسائل هسته‌اي متمرکز شده‌اند.

وي افزود: ما هيچ چيز ديگري در ذهن خود نداريم. به طور طبيعي ايران و اروپا مي‌توانند در حوزه اقتصادي، تجارت و انرژي همکاري‌هاي بهتري داشته باشند. ما معتقديم فضاي زيادي براي توسعه وجود دارد.


 از بابت تو اما‌... دلواپسي ندارند! 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

در روزهايي که بعضي برادران به شدت دلسوز‌، به خاطر توافقات هسته‌اي به شدت دلواپسي هم پيدا کرده‌اند‌، سايت‌هاي خبري عکس‌هايي از يک خانواده اهوازي را منتشر کرده‌اند که به علت فشارهاي اقتصادي مجبور شده‌اند در کنار خيابان زندگي کنند‌. شعر زير تقديم به اين خانواده و ديگر خانواده‌هاي ايراني است که از نفت‌، فقط بوي آن را شنيده‌اند :

آنها که چند وقتي است بدجور بي‌قرارند

آنها که چند ماهي است آشفته و خمارند

آنها که از توافق بين ژنو‌، شکارند

غوغاگران شهرند‌، هر چند کم‌شمارند

تحريم را شديدا اين قوم دوست‌ دارند

از بابت تو اما ‌... دلواپسي ندارند!

***

با دولتي که رفته‌، همراه و همنشينند

«آن مرد» رفته، اينها بسيار آتشينند

از اعتدال و تدبير‌، ناراحت و غمينند

گويي که «ب. ز» هستند‌؛ امروز در اوينند!

دلواپسند‌، زيرا از کار برکنارند

از بابت تو اما‌... دلواپسي ندارند!

***

گويند‌: «بايد امروز در فکر جنگ باشيم!

گرگ است دشمن و ما بايد پلنگ باشيم!

در وقت جنگ اما‌... بايد فرنگ باشيم!

تحريم پول دارد‌، وقتي زرنگ باشيم!»

اين قوم‌، واقعا هم مردان روزگارند

از بابت تو اما‌... دلواپسي ندارند!


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

- فرمانده انتظامي استان بوشهر از دستگيري متهم اصلي اختلاس 500 ميليارد ريالي گمرک بوشهر در يک اقدام پيچيده اطلاعاتي و عملياتي در شيراز خبر داد.

خدا را شکر اين يکي ديگر دستگير شد و قبل از اينکه بتواند چند هزار کيلومتري تحت عنوان ماموريت اداري و با پول بيت المال از کشور خارج شود به دام افتاد!البته اين امر هم شايد به دليل مبلغ پايين اختلاس به نسبت ساير اختلاس‌هاي چند صد هزار ميلياردي باشد که اين فرد تا شيراز بيشتر نتوانسته برود؟!

- با احداث خط آهن جديد و تونل ريلي البرز، فاصله تهران تا شمال از حدود چهار ساعت به کمتر از نيم ساعت کاهش مي‌يابد و به ميزان قابل توجهي در وقت و مصرف سوخت نيز صرفه‌جويي خواهد شد.

هر چند استفاده از تکنولوژي‌هاي مدرن و به روز جالب توجه است اما از طرف ديگر توجه به محيط زيست و طبيعت بکر برخي مناطق نيز نبايد از ذهن برنامه‌ريزان دور باشد! هم اکنون با فاصله زماني 4 تا 6 ساعت با مناطق خوش آب و هواي شمال کشور چيزي از زمين‌هاي چاي و شاليزارهاي مرغوب آن باقي نمانده واي به حال آينده!!!

- پس از تعطيلي دفتر شرکت ملي نفت ايران در سانتاکروز بوليوي، با تعليق همکاري‌هاي نفتي بين شرکت پتروپارس ايران و شرکت ملي نفت ونزوئلا دومين دفتر نفتي ايران در آمريکاي جنوبي هم تعطيل شد.

بايد اين کار خيلي زودتر از اينها انجام مي‌شد و امکانات و بودجه‌اي که در اين دو کشور به دلايل واهي هدر مي‌رفت در توسعه فازهاي مختلف پارس جنوبي بکار گرفته مي‌شد تا امروز ما اينقدر در ميادين مشترک با کشوري مثل قطر از بهره‌برداري عقب نباشيم!

- وزارت بهداشت عربستان اعلام کرد، «ايمن حمدان سيمي» (45 ساله) رئيس بخش خون در بيمارستان «ملک فهد» در جده بر اثر ابتلا به ويروس کرونا جان سپرد.

در برخي کشورها و حکومت‌ها مگر يکي از مقامات و رجال سياسي بر اثر حادثه يا بيماري فوت کند تا مسوولين آن کشور به فکر رفع و حل مشکل پيش آمده بيفتند !

- روز چهارشنبه 17 ارديبهشت حدود 30 جلد از کتابي که داراي مجوز چاپ از وزارت ارشاد بوداز روي ميز غرفه انتشاراتي در نمايشگاه کتاب جمع‌آوري شد.

اين يعني‌: مجوز چاپ داشته، مجوز نشر هم داشته اما مجوز ورود به نمايشگاه هم بايد داشته باشد!!

- نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به روند مذاکرات ايران در ژنو گفت: من تا به امروز متوجه منفعتي از ناحيه مذاکرات نشدم.

عزيزم! ناراحت نباش! اگر تو نمي‌تواني سطح توجه خودت را بالا ببري، بگو تا دولت معلماني صبور و پرطاقت را براي توجيه ات مأمور کند!

- مهدي کوچک زاده: اگر قرار بود اين مردم به حرف روحاني گوش کنند که فرم دريافت يارانه را پرنمي‌کردند.

عجبا! ما را باش که فکر مي‌کرديم اگر در هشت سال گذشته مردم تا اين حد فقير و مأيوس و نيازمند نمي‌شدند، فرم‌هاي دريافت ماهانه 45 هزار تومان را پر نمي‌کردند، تو نگو اين‌ها با آقاي روحاني مشکل داشتند و ما غافل بوديم!

- رئيس جامعه جراحان ايران با اشاره به اين که جراحان زير خط فقر زندگي مي‌کنند افزود: صحبت من درباره چند جراح موفق که معروفيتي پيدا کرده‌اند نيست.

پس خوشا به حال ما که عليرغم اينکه درسي نخوانديم و زحمتي نکشيديم ولي الان در معيت عزيزانِ جامعه جراحانِ کشور، در زير خط فقر خوش مي‌گذرانيم!


 بازتاب تغييرات مثبت درنگاه فرهنگي 

روزنامه گاردين در گزارشي درباره نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران آن را بزرگترين نمايشگاه از نظر بازديد در تمام جهان توصيف کرد و نوشت: اين رويداد بازتاب تغييرات مثبت در نگاه فرهنگي دولت روحاني است.

به گزارش ايرنا، نمايشگاه کتاب تهران درحالي از 10 ارديبهشت ماه کار خود را آغاز کرد که عباس صالحي معاون فرهنگي وزير ارشاد و رييس نمايشگاه از وزيدن نسيم تغيير در بدنه فرهنگ و هنر کشور خبر داده و گفت: حضور ناشران داخلي و بين‌المللي متعددي که در هشت سال پيش تمايلي براي حضور در اين رخداد نداشتند مهر تاييدي بر شدت گرفتن وزش اين نسيم است. در کنار اين مساله علاوه بر حضور ناشران بين‌الملل خبرنگاراني نيز از کشورهاي مختلف براي بازتاب اخبار و حوادث و رويدادهاي جاري در اين نمايشگاه به تهران آمده‌اند و مشاهدات خود را در قالب گزارش، نقد و يادداشت در رسانه‌هاي خود بازتاب داده اند که از جمله مهمترين آنها روزنامه گاردين انگلستان است. در ادامه مقاله مفصل و مطول گاردين از نمايشگاه کتاب تهران را با نگاه سيمون تيسدال نويسنده اين مقاله و نگاه ريزبينانه او در رصد تغييرات صورت گرفته در بدنه مديريت کلان فرهنگي دولت يازدهم و بازتاب آن در روند برگزاري نمايشگاه کتاب تهران از خاطر مي‌گذرانيد. نشريه گاردين با انتشار گزارشي از نمايشگاه کتاب تهران، مي‌نويسد: در يک روز گرم بهاري در تهران، کنار يک دسته گل رز، چند فواره و کوه‌هاي برفي البرز، صدها هزار نفر در مراسمي که برگزارکنندگانش آن را بزرگترين نمايشگاه کتاب جهان مي‌نامند کنار هم جمع شده‌اند. در هرجهت نمايش‌هاي رنگارنگ ادبي و آکادميک، شاعري، کتابخواني، گروه‌هاي کتاب في البداهه، گروه‌هاي کر دانش آموزي که آهنگ‌هاي محبوب و مذهبي مي‌خوانند، کودکاني با صورت‌هاي نقاشي شده، مجسمه‌هاي زنده، کافي شاپ‌ها، بستني و دسته‌هاي بزرگي از بازديدکنندگان پرسر و صدا ديده مي‌شوند. تيسدال مي‌نويسد: ده‌ها هزار کتاب با موضوعات مختلف از رمان گرفته تا کتاب‌هاي سياسي، در هفت هزار غرفه مختلف ديده مي‌شوند. اين نمايشگاه سالانه و طي 10 روز که به طور متوسط روزانه 500 هزار نفر بازديدکننده را به خود جلب مي‌کند، چيزي مابين کارناوال، فستيوال و مناظره پرشور است و مکاني براي تجليل از ادبيات، تاريخ و علم پارسي و جايي براي نمايش جدي علايق و آرزوهاي ايران مدرن به شمار مي‌رود.

نشانه‌هاي تغيير هم به طور سطحي و هم بنيادي و مبارزه طلبي با کليشه‌هاي کشوري که با تهديد و تحريم روبه‌رو شده، در همه جا ديده مي‌شوند.

سال گذشته دولت محمود احمدي نژاد، رييس جمهوري سابق ايران، آثار چاپ شده توسط بعضي ناشران را ممنوع کرد. امسال، چنين ممنوعيت‌هايي وجود ندارد. نمايشگاه توسط شخص حسن‌روحاني رييس‌جمهوري ايران افتتاح شد. روحاني گفت: کتاب، ناشران و خوانندگان آن به اندازه خود دانش قابل احترام هستند، بايد سعي در هموار کردن راه کتاب نويسي و کتاب خواني داشته باشيم. اگر مي‌خواهيم کتاب‌ها جاي حقيقي خود را در جامعه پيدا کنند بايد براي نويسندگان و ناشران آنها آزادي و امنيت به وجود آوريم. اين سخنان روحاني، نشانگر تغييري بزرگ در زمينه لحن و جهت‌گيري فرهنگي ايران است. حسام دانشجوي بازاريابي در تهران که براي خريد کتاب‌هايي در زمينه اطلاعات سيستم‌هاي مديريتي به نمايشگاه آمده، گفت: درهاي ايران در حال گشوده شدن بيشتر به سوي دنياست. او گفت: اين بزرگترين نمايشگاه ايران است و از نظر سياسي بسيار آزاد است. قبلا مشکلاتي وجود داشت اما حالا تحت نظر روحاني بسيار بهتر شده است. شايد ايران در زمان احمدي نژاد ارتباطش را با دنيا از دست داده بود، اما ظريف و روحاني دارند شرايط را تغيير مي‌دهند. سمانه، معلم يک مدرسه ابتدايي در تهران نيز گفت که براي پيدا کردن کتاب‌هاي بيشتري از نويسنده‌هاي محبوبش به نمايشگاه آمده است.

در آن سوي پيشخوان، فروشنده انتشارات پيمان از تهران گفت: نمايشگاه فروش خوبي براي شرکت او دارد و اين شرکت با آثاري درباره شعر، تاريخ و آشپزي با تقاضاي زيادي روبه رو است. وي گفت که دراين 10 روز به اندازه يک دهم درآمد سالانه خود کاسبي مي‌کند. اين مرد که خواست نامش بيان نشود، افزود: مزيت اصلي اين است که در اين مدت مي‌توانيم کتاب‌هايمان را به مردمي معرفي کنيم و يا بفروشيم که در ديگر روزهاي سال هرگز آنها را نمي‌ديديم.

با اين حال انتشار آثار قانوني بيشتر شده و علي علمي مدير انتشارات با سابقه پيکان به عنوان مثال مي‌گويد: کتاب ترجمه شده از ايووآندريچ به فارسي با عنوان «زناني از سارايوو» امسال امکان انتشار پيدا کرد.

رضا معصومي مسئول بخش ارتباطات عمومي نمايشگاه مي‌گويد دربخش بين‌الملل باتوجه به تعداد شرکت کنندگان، اين نمايشگاه بزرگترين نمونه در سطح جهان است. با اين وجود به خاطر تحريم‌هاي اقتصادي، آمريکايي‌ها غايب بودند.

دوستان و همسايگان ايران شامل روسيه، چين و افغانستان بيشتر در معرض ديد هستند، همانطور که ژاپن و ترکيه. تنها ناشر بريتانيايي حاضر در نمايشگاه پيرسون لانگمن بود که کتاب‌هاي آموزشي اش را يک آژانس ادبي ايراني يعني نشر غزال جوان در معرض نمايش گذاشت. اما آلمان يک استثنا بود. لوديا دوربي مدير پروژه بين‌المللي براي نمايشگاه کتاب فرانکفورت گفت: اين دو رويداد سالانه ارتباط‌هاي خوبي با هم دارند. دو ناشر آلماني موافقت کردند تا کتاب‌هايشان را در نمايشگاه در معرض نمايش بگذارند و تامين هزينه تجهيزغرفه آلمان در تهران از سوي وزارت امور خارجه فدرال در برلين تامين شد. به گفته وي کتابخواني با مردم توسط نويسندگاني چون ديويد واگنر براي اين غرفه برنامه ريزي شده که به صورت همزمان ترجمه نيز مي‌شود. با همه اينها به گفته دوبري، فروش کتاب درغرفه محدود شده که بخشي از آن به دليل اين است که هر سال تنها دو يا سه عنوان کتاب از آلماني به فارسي ترجمه مي‌شود.