نسخه شماره 3464 - 1393/02/13 -

آرد و نان فعلا گران نمي‌شود
اعلام قيمت جديد کالاهاي اساسي از دو ماه ديگر


يک اتفاق خوب در تجارت خارجي ايران


بخش خصوصي آلمان آماده سرمايه‌گذاري در ايران شد


کاهش شديد مصرف بنزين در يک هفته اخير


مذاکرات 20 ميليارد دلاري برقي ايران- چين

اجراي فاز اول چک الکترونيک تا پايان خرداد
چک‌ها متحدالشکل مي‌شوند


رشد 15 درصدي ارزش معاملات بورس تهران


نياز رواني براي دريافت يارانه


اخبار کوتاه


 آرد و نان فعلا گران نمي‌شود
 اعلام قيمت جديد کالاهاي اساسي از دو ماه ديگر 

معاون توسعه بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: عدم افزايش قيمت کالاهاي اساسي موقتي است و پس از دو ماه با بررسي تاثير افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي بر بنگاه‌هاي توليدي ، سازمان حمايت قيمت‌هاي جديد را تعيين مي‌کند. مجتبي خسروتاج در گفت‌وگو با ايسنا، درباره آخرين وضعيت قيمت‌گذاري کالاهاي اساسي با توجه به افزايش نرخ حامل‌هاي انرژي و اجراي فاز دوم هدفمندي‌ يارانه‌ها اظهار کرد: با توجه به ذخيره‌سازي کالاهاي اساسي هيچ مشکلي از بابت افزايش قيمت اين کالاها نخواهيم داشت.

وي ادامه داد: امروز عمده بخش بازرگاني کشور در دست بخش خصوصي است و توليدکنندگان و عرضه‌کنندگان در بازار ايفاي نقش مي‌کنند.خسروتاج افزود: نقش دولت بيشتر در حوزه ذخيره سازي احتياطي است که اگر چنانچه به هر دليلي در بازار شاهد عدم تعادل بوديم دولت دخالت کند. بنابراين در هر کدام از کالاهاي اساسي و حساس اگر کمبودي به وجود آيد دولت دخالت مي‌کند.معاون توسعه بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به اين سوال که آيا قيمت کالاهاي اساسي تنها دو ماه ثابت بوده و در خرداد ماه افزايش خواهد يافت اظهار کرد: جريان تثبيت قيمت دو ماهه‌اي که مطرح شده اين است که با توجه به افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي بايد تاثير آن روي برخي کالاها مورد بررسي قرار گيرد.خسروتاج با بيان اين‌که بايد بررسي شود که افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي تا چقدر مي‌تواند روي کالاها و به ويژه 17 قلم کالايي که مطرح شده اثرگذار باشد، تصريح کرد: از واحدهاي توليدي که متاثر از افزايش قيمت مي‌شوند خواسته شده که در اجراي فاز دوم هدفمندي‌ يارانه‌ها همراهي و همکاري لازم را با اين طرح داشته باشند و در اين مرحله قيمت‌ها را افزايش ندهند. معاون توسعه بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اين‌که قرار شده به تدريج افزايش قيمت‌ها در سازمان حمايت رسيدگي شود، اظهار کرد: متناسب با افزايش قيمت هزينه‌هاي واحدهاي توليدي قيمت کالاهايشان نيز افزايش مي‌يابد. وي در پاسخ به سوال ديگر در خصوص زمان افزايش قيمت نان بيان کرد: در اين مرحله از اجراي فاز دوم هدفمندي‌ يارانه‌ها فقط بحث افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي مطرح است و به هيچ عنوان بحث قيمت نان و آرد مطرح نيست بنابراين فعلا آرد و نان گران نمي‌شود. به گزارش ايسنا، براساس بخش نامه جديد از سوي دولت کالاهاي اساسي و حساس به دو گروه تقسيم‌بندي مي‌شوند که 17 کالاي اولويت اول از سوي کارگروه تنظيم بازار قيمت گذاري و 26 قلم کالاي اولويت دوم مورد رصد و پايش مستمر قرار مي‌گيرند. براساس اين بخش نامه به استناد اصل 138 قانون اساسي فهرست کالاهاي اساسي و حساس مشمول طرح تنظيم بازار به دو گروه تقسيم و مسووليت تصميم‌گيري دراين زمينه به کارگروه تنظيم بازار تحويل داده مي‌شود. کالاهاي اولويت اول شامل گوشت قرمز، گندم، آرد، نان، برنج، روغن نباتي، شکر، کره، جو، ذرت، کنجاله سويا، گوشت مرغ، شير خشک صنعتي، شير خام، کود اوره، کود فسفات و پتاس بوده و اين کالاها کالاهايي هستند که اقدامات تنظيم بازار نظير تعيين قيمت، تامين آن‌ها ازطريق توليد داخل و يا واردات، تعيين تعرفه، موجودي، قيمت توزيع، نظارت و بازرسي بر آن‌ها از سوي ستاد تنظيم بازار اعمال مي‌شود.کالاهاي اولويت دوم نيز شامل پنير، ماست، تخم مرغ، واکسن دامي، کاغذ چاپ و مطبوعات، روغن موتور، LAB، دوده‌، لاستيک، پلي اتيلن، شمش فولادي، انواع ورق، ميلگرد، تيرآهن، مس کاتد، شمش آلومينيوم، سرب، سيمان خاکستري، کاشي، شيشه خام، خودرو سبک، تراکتور و کمباين، يخچال فريزر، ماشين لباسشويي و تلويزيون است. تصميم‌گيري در مورد اين کالاها به نحوي است که کالاهاي اولويت دو مشمول رصد، پايش مداوم روند تامين توزيع موجودي و قيمت بازار در صورت ضرورت است. براساس مصوبه صادره شده از سوي دولت امکان جابه‌جايي کالاها در اين دو اولويت با پيشنهاد کارگروه تنظيم بازار و تصويب ستاد هدفمندي‌ يارانه‌ها وجود دارد.


 يک اتفاق خوب در تجارت خارجي ايران 

صادرات غيرنفتي ايران در نخستين ماه سال‌جاري با رشد 4/10 درصدي بالغ بر دو ميليارد و 824 ميليون دلار شد. براساس تازه‌ترين آمار گمرک کشور،در فروردين ماه سال 1393 صادرات غيرنفتي کشور با احتساب ميعانات گازي و بدون احتساب نفت، گاز و تجارت چمداني به دو ميليارد و 824 ميليون دلار رسيد و اين در حالي بود که در همين ماه معادل دو ميليارد و 514 ميليون دلار انواع کالا وارد کشور شد.ارزش واردات کالا به کشور نيز در فروردين ماه معادل 53/21درصد افزايش يافت.همچنين وزن کالاهاي صادرات غيرنفني و وارداتي نيز در نخستين ماه سال جاري به ترتيب به شش ميليون و 236 هزار تن و دو ميليون و 644 هزار تن رسيد که به ترتيب نسبت به مدت مشابه در سال قبل رشد 45/5 و74/39 درصدي را نشان مي‌دهد.اقلام عمده صادراتي در فروردين ماه امسال به ترتيب شامل پروپان مايع شده به ارزش 211 ميليون دلار، بوتان مايع شده به ارزش 131 ميليون دلار متانول به ارزش 102 ميليون دلار بودند.عمده صادرات کشور نيز در فروردين 1393 به ترتيب به کشورهاي چين با 2 ميليون و227 هزار تن و ارزش 694 ميليون دلار، عراق با يک ميليون و 135 هزار تن و ارزش 365 ميليون دلار، امارات متحده عربي با 337 هزار تن و210 ميليون دلار، هند با 334 هزار تن و ارزش 138 ميليون دلار و افغانستان با 108 هزار تن و ارزش 100ميليون دلار انجام شد.اقلام عمده وارداتي کشورمان هم در فروردين ماه امسال به ترتيب شامل گندم به ارزش 329 ميليون دلار، برنج با 95 ميليون دلار، کنجاله با 88 ميليون دلار، شکر به ارزش 78 ميليون دلار و ذرت به ارزش 65 ميليون دلار بوده است. کشورهاي امارات متحده عربي با 604 ميليون دلار، چين با 445 ميليون دلار، هند با 234 ميليون دلار، ترکيه با 202 ميليون دلار و کره جنوبي با 156 ميليون دلار عمده‌ترين صادرکنندگان کالا به ايران در فروردين ماه سال‌جاري بودند.


 بخش خصوصي آلمان آماده سرمايه‌گذاري در ايران شد 

«اشپينر کونيگ» نائب رئيس اتاق بازرگاني و صنايع مونيخ در راس يک هيات 12 نفره متشکل از شرکت‌هاي خصوصي معتبر ايالت مونيخ و بايرن آلمان جهت بررسي زمينه‌هاي تجاري و سرمايه‌گذاري به ايران سفر کرده است، با رئيس سازمان سرمايه‌گذاري خارجي ديدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش خبرگزاري مهر، خانم «اشپينر کونيگ» نائب رييس اتاق بازرگاني و صنايع مونيخ در راس يک هيات 12 نفره متشکل از شرکت‌هاي خصوصي معتبر ايالت مونيخ و بايرن آلمان جهت بررسي زمينه‌هاي تجاري و سرمايه‌گذاري به ايران سفر کرده است، با بهروز عليشيري معاون وزير امور اقتصادي و دارايي در محل سازمان سرمايه‌گذاري ديدار و گفت‌وگو کرد. عليشيري با اشاره به روابط خوب اقتصادي و تجاري في‌مابين دوکشور خاطر نشان کرد: متاسفانه طي دوسال اخير حجم تجارت ايران وآلمان ناشي از تاثير شرايط بين‌المللي کاهش داشته است و مسئولين دو کشور از جمله اتاق‌هاي بازرگاني و صنايع به عنوان موتور اصلي اقتصاد و تجارت دو کشور بايد با تلاش هر چه بيشتر سطح روابط اقتصادي و تجاري را به شرايط عادي بازگردانند.معاون وزير امور اقتصادي و دارايي ضمن اعلام آمادگي کامل براي تشويق و حمايت سرمايه‌گذاران خارجي و شرکت‌هاي آلماني، تاکيد کرد: اين وظيفه مشترک ما و اتاق بازرگاني ايران وآلمان است که تصوير مثبتي از فضاي اقتصادي و سرمايه‌گذاري دو کشور براي فعالان اقتصادي بخش خصوصي يکديگر فراهم کنند.رييس کل سازمان سرمايه‌گذاري در پاسخ به هيات آلماني در ارتباط با وسعت و حوزه سرمايه‌گذاري در ايران، ضمن تشريح ويژگي‌هاي قانوني، حمايتي و مشوق‌هاي سرمايه‌گذاري در ايران، عنوان کرد: هيچ گونه محدويتي براي سرمايه‌گذاري خارجي در ايران وجود ندارد و سرمايه‌گذاران خارجي همانند يک سرمايه‌گذار ايراني مي‌تواند در کليه‌هاي زمينه‌هاي مجاز‌، سرمايه‌گذاري و در پروژه‌هاي اقتصادي مشارکت نمايند و از منافع و مزاياي يکسان برخوردار خواهند شد.


 کاهش شديد مصرف بنزين در يک هفته اخير 

يک هفته پس از اجراي گام دوم قانون هدفمندکردن يارانه‌ها در بنزين شاهد کاهش شديد مصرف بنزين در کشور هستيم، به طوري که در اين روزها آمار توليد از مصرف پيشي گرفته است. به گفته مصطفي کشکولي مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي در آخرين روزهاي قبل از اجراي گام دوم قانون هدفمندکردن يارانه‌ها اگرچه در برخي از روزها مصرف بنزين به 97 ميليون ليتر در روز رسيده بود، اما با آغاز اجراي گام دوم اين قانون که در پنج شنبه هفته گذشته صورت گرفت، مصرف بنزين به يک باره کاهش يافت.به گزارش فارس در يک هفته نخست پس از اجراي گام دوم قانون هدفمندکردن يارانه‌ها مصرف بنزين به شدت کاهش يافت به طوري که براساس آمار شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي کشور، مصرف بنزين در روز يکشنبه هفته گذشته 53 ميليون و 700 هزار ليتر بنزين و در روز دوشنبه به 55 ميليون و 800 هزار ليتر و در روز سه شنبه نيز به 57 ميليون و 100 هزار ليتر رسيده است و اگرچه هنوز امار مصرف روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه منتشر نشده اما پيش بيني‌ها حاکي از کاهش مصرف اين فراورده نفتي است.لازم به توضيح است که هم اکنون در کشور بدون احتساب به بنزين وارداتي، روزانه 61 ميليون ليتر بنزين توليد مي‌شود که اين آمار نشان مي‌دهد در شرايط فعلي توليد بنزين از ميزان مصرف پيشي گرفته است. رئيس اتحاديه جايگاه‌داران بنزين اخيرا طي خبري با اشاره به علت کاهش شديد مصرف بنزين اعلام کرده، علل مختلفي در کاهش مصرف بنزين موثر بوده که يکي از اين عوامل ذخيره سازي بنزين توسط مصرف‌کنندگان است در باک خودرو ويا در منازلشان است.وي ادامه مي‌دهد: براي آنکه بتوان رفتار مردم را پس از افزايش قيمت بنزين سنجيد، بايد حداقل يک ماه از اجراي گام دوم قانون هدفمندکردن يارانه‌ها بگذرد. در عين حال مصطفي کشکولي مديرعامل شرکت ملي پخش پيش از اين در گفت‌وگو با خبرنگار فارس خاطرنشان کرده بود: براساس پيش‌بيني شرکت ملي پخش فراورده‌هاي نفتي مصرف بنزين در سال‌جاري به متوسط روزانه 70 ميليون ليتر مي‌رسد. اين گزارش اضافه مي‌کند، پس از اجراي گام دوم قانون هدفمند کردن يارانه‌ها قيمت هر ليتر بنزين سهميه‌اي از 400 تومان به 700 تومان و قيمت هر ليتر بنزين آزاد از 700 تومان به 1000 تومان افزايش يافت. همچنين براساس گفته‌هاي مسئولان وزارت نفت سهميه بنزين 400 توماني موجود در کارت‌هاي سوخت نمي‌سوزد و مصرف‌کنندگان مي‌توانند با خيال راحت اقدام به مصرف بنزين 400 توماني باقيمانده از اجراي گام اول هدفمندکردن يارانه‌ها کنند.


 مذاکرات 20 ميليارد دلاري برقي ايران- چين 

قائم مقام وزير نيرو در امور بين‌الملل با اشاره به آغاز مذاکرات ايران و چين براي امضاي 20 ميليارد دلار قرارداد تامين فاينانس طرح‌هاي آب و برق از امضاي سه ميليارد دلار قرارداد جديد تامين فاينانس با چين خبر داد و گفت: چين موافقت کرده فاينانس 15 طرح آب و برق ايران را تامين کند.

اسماعيل محصولي در گفت‌وگو با مهر درباره آخرين وضعيت مذاکرات ايران و چين به منظور تامين فاينانس برخي از طرح‌هاي نيروگاهي و سدسازي، گفت: هم اکنون مذاکراتي به منظور امضاي بيش‌از 20 ميليارد دلار قرارداد جديد با فاينانسورهاي چيني در سه حوزه ساخت نيروگاه، شبکه انتقال آب و طرح‌هاي زهکشي و ساخت نيروگاه‌هاي برق آبي در دستور کار قرار دارد.قائم مقام وزير نيرو در امور بين‌الملل با اعلام اينکه تامين فاينانس ساخت سد و نيروگاه برقابي رودبار لرستان، ساخت خط انتقال آب زرينه رود و نيروگاه‌هاي برق بادي در خواف خراسان از پروژه‌هاي جدي در حال مذاکره بين دو طرف است، تصريح کرد: تاکنون از مجموع بيش‌از 20 ميليارد دلار قرارداد تامين فاينانس حدود سه ميليارد دلار پروژه تامين فاينانس بين ايران و چين نهايي و قطعي شده است.

اين مقام مسئول با يادآوري اينکه مجموع تعداد کل پروژه‌هاي در حال مذاکره با طرف چيني حدود 10 طرح و پروژه آبي و برقي است، بيان کرد: تاکنون 5 طرح نيروگاهي، اجراي 15 پروژه احداث خطوط انتقال و زهکشي آب و 8 طرح سدسازي و احداث نيروگاه برق آبي با طرف چيني تعريف و مذاکرات آن آغاز شده است.محصولي در خصوص دلايل تاخير در نهايي شدن قراردادهاي تامين فاينانس با طرف چيني توضيح داد: براي امضاي قرارداد نهايي با مذاکراتي با بانک مرکزي به منظور تعيين بانک عامل انجام شود.قائم مقام وزير نيرو افزود: علاوه بر اين بخش خصوصي ايراني شاغل در طرح‌هاي مشترک آب و برق بايد 15 درصد آورده خود را به پروژه تزريق کند که اين موضوع بعضا زمان بر است.اين مقام مسئول با اشاره به ضرورت هماهنگي با بانک مرکزي، بخش خصوصي ايراني و فاينانسور چيني، تاکيد کرد: اين مراحل و انجام مذاکرات بعضا زمان بر است که هم اکنون بخشي از مذاکرات مشترک آن با حضور وزارت نيرو در حال انجام است.


 اجراي فاز اول چک الکترونيک تا پايان خرداد
 چک‌ها متحدالشکل مي‌شوند 

دبير کل بانک مرکزي از تکميل فاز اول الکترونيکي شدن فرآيند تسويه چک‌ها «چکاوک»تا پايان خرداد ماه امسال خبر داد و گفت: بانک مرکزي ويژگي‌هاي ظاهري، امنيتي و مشخصات چک را مشخص کرده اما هنوز به مرحله انتشار نرسيده است.

محمود احمدي در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، با بيان اينکه فاز اول طرح چکاوک (چک الکترونيکي) با 100 شعبه از 10 بانک آغاز شده است، اظهارداشت: تا پايان خرداد ماه امسال اين طرح حداقل در يک بانک به طور کامل عملياتي مي‌شود.

وي با بيان اينکه چکاوک الگوي جديدي در سيستم نظام‌هاي پرداخت است، افزود: با اجراي اين طرح چک‌هاي صادر شده، در همه شعب بانک‌ها قابليت نقد شوندگي خواهد داشت و به همين دليل طي فرايندي بايد اقداماتي در جهت راه‌اندازي سيستم‌هاي نرم‌افزاري و سخت‌افزاري انجام شود.

دبير کل بانک مرکزي تصريح کرد: از طرف ديگر هماهنگي بين بانک‌ها براي وصول چک‌‌ها از لحاظ نرم‌افزاري و سخت‌افزاري بايد صورت گيرد و اين مسائل مقداري زمان‌بر خواهد بود، استقرار کامل اين طرح نيازمند همراهي بانک‌ها و مردم است.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا چک متحدالشکل که در طرح چکاوک مورد استفاده قرار مي‌گيرد، طراحي شده و انتشار آن توسط بانک مرکزي انجام مي‌شود، گفت: بانک مرکزي ويژگي‌هاي ظاهري، امنيتي و مشخصات چک را مشخص کرده اما هنوز به مرحله انتشار نرسيده است. احمدي افزود: چک جديد طراحي شده را چاپخانه بانک مرکزي و يا چاپخانه بانک ملي منتشر خواهد کرد. به گزارش فارس، در 11 ماهه سال 92 بيش‌از 11 درصد چک‌هاي صادره، معادل 4 ميليون و 600 هزار چک به ارزش 45 هزار ميليارد تومان، برگشت خورده است که 18 درصد نسبت به سال 91 رشد نشان مي‌دهد. اين آمار به روشني گوياي وجود ضعف در اين حوزه است. پردازش دستي و کندي عمليات تسويه و همچنين بروز خطاهاي نيروي انساني، ريسک ناشي از حمل‌و‌نقل چک‌ها، هزينه نقل و انتقال، عدم امکان نظارت موثر بانک مرکزي بر فرايند تسويه بين بانکي و استاندارد نبودن مشخصات فيزيکي و محتواي چک از جمله مشکلات اصلي روش فعلي تسويه چک‌ها است. از مزاياي اجراي طرح چکاوک افزايش سرعت پردازش و نقدشوندگي چک‌‌هاست‌. با اين سامانه‌ چک‌ها در دورترين نقاط کشور حداکثر ظرف مدت 24 ساعت وصول مي‌شود.

ويژگي ديگر اين سامانه انسجام و يکپارچگي آن با ساير سامانه‌هاي ملي پرداخت، مانند ساتنا و پايا است. اين انسجام علاوه بر تسريع و سهولت فرايند تسويه بين بانکي و واريز وجوه به حساب مشتريان، امکان نظارت و کنترل بر فرايند نقدشوندگي چک و دسترسي به آمار و اطلاعات مربوط به چک‌هاي برگشتي را به صورت برخط در اختيار بانک مرکزي قرار مي‌دهد.


 رشد 15 درصدي ارزش معاملات بورس تهران 

بر‌اساس آمار، دفعات معاملات در هفته جاري در بورس تهران 1/48 درصد و ارزش معاملات نرمال79 درصد در مقايسه با هفته پيش رشد داشته‌اند؛ حجم معاملات نرمال نيز در اين دوره، با 2/87 درصد افزايش همراه شد. به گزارش خبرنگار مهر، در هفته منتهي به دهم ارديبهشت، سه ميليارد و 680 ميليون سهم به ارزش 12 هزار و 444 ميليارد ريال در بورس اوراق بهادار تهران معامله شد.

دراين هفته حجم معاملات 6/54 و ارزش معاملات 9/15 درصد رشد کرد. در اين مدت 117 هزار و 706 خريدار در 363 هزار و 680 دفعه به داد و ستد پرداختند که در مقايسه با هفته پيش 5/45 درصد رشد داشت. در هفته ياد شده، تمامي معاملات به صورت خرد و بلوک انجام شد. بر‌اساس آمار موجود، دفعات معاملات 1/48 درصد و ارزش معاملات نرمال79 درصد در مقايسه با هفته پيش رشد داشته‌اند. حجم معاملات نرمال نيز در اين دوره، با 2/78 درصد افزايش همراه شد.

از ابتداي امسال، 12 ميليارد و 942 ميليون سهم و حق تقدم به ارزش 49 هزار و 296 ميليارد ريال دادوستد شده است. در اين مدت، تعداد 464 هزار و 604 سرمايه گذار، در يک ميليون و 406 هزار و 277 دفعه اين تعداد سهام را خريداري کرده‌اند.

شاخص کل بورس اوراق بهادار در هفته اي که گذشت با افزايش 2.87درصدي به 78 هزار و 164 واحد رسيد. در عين حال شاخص صنعت در آخر هفته، بر روي عدد 65 هزار و 574 واحد ايستاد که در قياس با هفته قبل، 24/3 درصد افزايش را نشان مي داد. شاخص بازار اول در هفته گذشته با 29/2درصد افزايش به 58 هزار و 251 واحد و شاخص بازار دوم با 4.04 درصد افزايش همراه شد و به 149 هزار و 385 واحد رسيد. در هفته منتهي به دهم ارديبهشت ماه، تعداد 382 هزار و 395 برگه اوراق مشارکت به ارزش 385 ميليارد ريال در بورس اوراق بهادار معامله شد. اين در حالي است که از ابتداي سال يک ميليون و 26 هزار و 635 برگه اوراق مشارکت به ارزش يک هزار و 29 ميليارد ريال در بورس اوراق بهادار خريداري شده است.


 نياز رواني براي دريافت يارانه 
نويسنده : مهدي جاويد‌پور

ثبت‌نام 73ميليون‌ و 200 هزار نفر براي دريافت يارانه نقدي سبب شد تا دولت اين‌بار براي انصراف از يارانه به فکر استفاده از کمپين‌ها و تشکل‌هاي مردمي بيفتد و از طرحي سخن بگويد که بر اساس آن مردم بتوانند نه براي هميشه، بلکه حتي براي چندماه از يارانه نقدي خود انصراف دهند.

در فاصله مدت 10 روزه ثبت‌نام براي يارانه نقدي، اگرچه دولت نتايج را «خوشايند و بر اساس پيش‌بيني‌هاي خود» توصيف مي‌کرد اما در نهايت درخواست 92 درصدي يارانه‌بگيران فاز اول براي ادامه دريافت يارانه نقدي و انصراف دوميليون‌و400 هزارنفري مشخص کرد نتايج آنطور که محمد شريعتمداري، معاون اجرايي روحاني اعلام کرده‌ «ناخوشايند» بوده است. نتيجه‌اي که نه طرح‌هاي تنبيهي مانند جريمه سه برابري براي افرادي که ثابت شود به يارانه نيازي ندارند و نه طرح سرکشي به حساب بانکي افراد و نه تهديد به عدم پرداخت وام کلان به يارانه‌بگيران در تغيير آن کارگر افتاد و نه مشوق‌هايي مانند امتيازات ويژه به انصراف‌دهندگان از يارانه.

با نرسيدن دولت به نتايج دلخواه، دولت طرحي جديد دارد. بر اساس آنچه مشاور معاون اجرايي رييس‌جمهور عنوان کرده قرار است «دولت بار ديگر از مردم براي انصراف از يارانه دعوت کند» اما اين‌بار در قالب تشکل‌ها و کمپين‌هاي مردمي. آن طور که محسن بهرامي ارض‌اقدس خبر داده، قرار است تشکل‌هايي مانند «ميهن‌ياران محيط‌زيست»، «ميهن‌ياران آموزش» يا «ميهن‌ياران سلامت» تشکيل شود.

افرادي که متقاضي هستند، مي‌توانند از يارانه نقدي خود به‌نفع يکي از اين تشکل‌ها انصراف دهند و با انصراف خود تعيين کنند که يارانه 45 هزارو500 توماني‌شان صرف سلامت شود يا محيط‌زيست يا آموزش. البته سوال اين است که انصراف از يارانه براي محيط‌زيست و سلامت در دستور کار بوده اما انصراف براي آموزش جاي سوال دارد.

نکته ديگري هم در اين طرح وجود دارد و آن، اين است که انصراف از يارانه در اين طرح مي‌تواند انصراف دايمي يا موقتي باشد؛ يعني انصراف‌دهندگان مي‌توانند مدت زمان انصراف را مشخص کنند و بگويند چند ماه مي‌خواهند يارانه نقدي‌شان را دريافت نکنند و دولت هم بر همان اساس عمل خواهد کرد.

دولت همچنان اميدوار است در صورت «پخته و آماده‌شدن طرح انصراف در قالب کمپين‌ها شاهد خيل عظيمي از افرادي باشد که به‌نفع اين امور کنار مي‌روند و به دولت کمک مي‌کنند که در انجام برنامه‌هاي خود موفق باشد.» اين همان موضوعي است که بهرامي‌ارض‌اقدس بر آن تاکيد و اين سوال را به ذهن متبادر مي‌کند که دولت تدبير و اميد چرا ماه گذشته در اجراي طرح خوداظهاري سعي نکرد طرحي پخته و آماده ارايه دهد تا به دوباره‌کاري متوسل نشود.

مشاور شريعتمداري در پاسخ گفته که «بخشي از جامعه نيز قبل از اعلام نرخ حامل‌هاي سوخت ثبت‌نام کردند چراکه افزايش قيمت باعث شده بود که فضاي نگراني از قيمت حامل‌ها و شيب افزايش آن به وجود آيد بنابراين، عده‌اي به‌طور احتياطي براي دريافت يارانه ثبت‌نام کردند و منتظر شدند که اگر قيمت سوخت افزايش چشمگيري همانند دور اول هدفمندي که قيمت چهار برابر شد، داشت، يارانه را براي جبران هزينه خود دريافت کنند اما هم‌اکنون که مشخص شده افزايش نرخ حامل‌هاي سوخت چشمگير نبوده و شيب آن ملايم است ممکن است مردم انصراف دهند.»

اما آنچه از اين اظهارات بر مي‌آيد اين است که اين‌بار هم «ممکن» است برخي از مردم انصراف دهند و نمي‌توان باز هم نظري قاطعانه داد و دولت اين بار هم در آزموني ديگر قرار است شانس خود را براي جبران کسري پرداختي يارانه‌ها امتحان کند.

بيان حرف‌ها و خواسته‌هاي دولت به مردم با زباني غيردولتي و با زباني ساده از طريق تشکل‌هاي مردمي در کل ايده خوبي است. اينکه دولت براي انصراف از يارانه بخواهد از مجراي کمپين و تشکل اقدام کند جالب است اما مساله اول اين است که آيا تشکل‌هايي که دولت قرار است انصراف يارانه را از طريق آن در بين مردم رواج دهد، تشکل‌هايي مردمي است يا تشکل‌هاي دولتي در قالب مردمي؟ اگر اين تشکل‌ها مردمي نباشد قطعا دولت به نتيجه نخواهد رسيد. اما موضوع ديگر اين است که بايد ديد آيا مردم حاضر هستند از يارانه خود انصراف دهند يا نه؟ در دو هفته پيش ثبت‌نام بالاي 90 درصدي مردم براي دريافت يارانه نشان داد که مردم از نظر رواني خواهان دريافت يارانه هستند.

چون بعيد است که 73ميليون‌نفر در جامعه ما همه به يارانه45 هزارو500 توماني نياز داشته باشند. جداي از خانوارهاي بسيار فقيري که اين درآمد ماهانه ثابت در تامين هزينه‌هاي زندگي‌شان موثر است، بعيد است که اين درآمد براي بسياري از خانوارهاي طبقه متوسط چندان تاثيرگذار باشد.

اما نبود امنيت اقتصادي سبب مي‌شود که افراد حس کنند بهتر است اين پول را دريافت کنند حتي اگر به آن نيازي نداشته باشند. چون ممکن است در چندماه آينده هزينه‌ها به‌نحوي باشد که به آن نياز پيدا کنند. دولت بايد گزينه جايگزين پيشنهاد کند. انصراف از يارانه و تخصيص آن به محيط‌زيست و سلامت چندان دليل قانع‌کننده‌اي نيست.

چون افراد معتقدند چراغي که به خانه رواست به مسجد حرام است. هر فردي اول اقتصاد خود را مد نظر قرار مي‌دهد و حاضر نيست به دليل نبود ثبات اقتصادي از دريافت يارانه انصراف دهد، آن هم در شرايطي که قيمت‌ها مدام در حال افزايش است.

قيمت حامل‌هاي انرژي افزايش داشته و به‌تبع آن قيمت مسکن و ارز و ديگر کالاها هم بالا رفته است. در اين شرايط که اقتصاد ثبات ندارد، ‌تشکل‌ها هم نمي‌توانند کاري از پيش ببرند. چون تلاش کمپين‌ها بايد با واقعيت جور باشد.


 اخبار کوتاه 

افزايش توليد در ايران‌خودرو و سايپا

مسئولان دو غول خودروسازي ايران از افزايش توليد خودرو در ايران خودرو و سايپا در فروردين ماه امسال خبر دادند.

محسن ناقدي برادران با اعلام اين خبر، اظهار کرد: در فروردين سال 92 تعداد 6 هزار و 899 دستگاه انواع سواري در گروه صنعتي ايران خودرو توليد شد که اين عدد در نخستين ماه سال جاري به نزديکي 19 هزار دستگاه رسيد.وي تاکيد کرد: با همکاري مجموعه گروه صنعتي ايران خودرو شيب افزايش توليد در ارديبهشت ماه و ماه‌هاي آتي نيز ادامه خواهد يافت. همچنين گروه خودروسازي سايپا در فروردين ماه امسال توانسته 17 هزار و 555 دستگاه خودرو توليد کند که نسبت به فروردين ماه سال 92 با توليد 13 هزار و 818 دستگاه به رشد 27 درصدي دست يافته است.

بر اساس اين گزارش، محصولات گروه100x با توليد 12 هزا رو 464 دستگاه رشدي برابر با19/4 درصد داشته است. علاوه بر اين در محصول تيبا نيز با توليد 3117 دستگاه به 224 درصد رشد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رسيده است.

کاهش 80 هزار تني واردات برنج هندي به کشور

مقامات ايراني اعلام کردند شرط ورود برنج هندي به کشور داشتن استانداردهاي لازم از جمله عدم آلودگي به ارسينک و تراريخته نبودن است.به گزارش خبرگزاري فارس، به نقل از ترند، با اصرار تهران صادر کنندگان برنج هندوستان بايد محصول خود را تحت گواهي استانداردهاي مختلف جهاني در آورند،‌به همين دليل ميزان صادرات برنج باسماتي هندوستان به ايران از ژانويه سال 2014 به شدت کاهش يافته است.

صادرات برنج باسماتي به ايران در سال مالي 2014 ، حدود 40 درصد کل صادرات هند به ايران را که عمدتا غلات بوده است شامل مي‌شود.اما بر اساس اعلام انجمن صادر کنندگان برنج هندوستان، صادرات برنج باسماتي که 130 هزار تن در ژانويه 2014 بود به 89 هزار تن در فوريه و 55 هزار و 210 هزار تن در ماه مارس رسيد.

منابع وزارت بازرگاني هندوستان گفتند: مقامات ايراني از صادرکنندگان هندي خواسته‌ا ند از ژانويه سال 2014 اسناد ايزو 22000 را براي برنج‌هاي صادراتي منطبق کنند زيرا اين گواهي مديريت سلامت غذا و حفاظت بسته‌بندي و همچنين در کنار آن محصولات تراريخته را کنترل مي‌کند.

افزايش 20 درصدي نرخ سيمان

رئيس انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به افزايش 20 درصدي قيمت سيمان، گفت: قرار شده است که شرکت عمران پرديس 60 هزار تومان به ازاي هر مترمربع به انبوه سازان بپردازد تا ساخت پروژه‌هاي مسکن مهر پرديس سرعت بگيرد.

ايرج رهبر در گفتگو با مهر در خصوص افزايش نرخ مصالح ساختماني پس از اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها، اظهار داشت: در حال حاضر قيمت سيمان حداقل 20 درصد افزايش پيدا کرده است و مابقي مصالح ساختماني هم به زودي با افزايش قيمت مواجه مي‌شوند. وي با بيان اينکه از سوي ديگر ماشين آلاتي که در کارگاه‌هاي ساختماني مشغول کار هستند هم به دليل افزايش نرخ سوخت گران تر مي‌شوند، بيان کرد: دستمزد کارگر هم از سال گذشته تاکنون 25 درصد افزايش داشته است که تمامي‌اينها در قيمت نهايي موثر است. رئيس انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به اينکه همواره در حال تغيير و تحول اقتصادي هستيم، گفت: در حالي قيمت‌ها افزايش پيدا مي‌کند که دولت اجازه افزايش قيمت در پروژه‌هاي مسکن مهر را به ما نمي‌دهد.

پرداخت جوايز کارگران نمونه 91 و 92

جوايز کارگران نمونه سال 91 و 92 با حضور علي ربيعي وزير تعاون کار و رفاه اجتماعي به صورت همزمان اهدا شد. جايزه 59 کارگر نمونه کشوري خودروي پرايد بود که سوئيچ خودروها به کارگران تحويل شد.

به گزارش خبرنگار مهر،‌ همزمان با روز جهاني کارگر مراسم اهداي جوايز کارگران نمونه سال 91 و 92 به طور همزمان با حضور علي ربيعي وزير تعاون کار و رفاه اجتماعي در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي برگزار شد.

در اين مراسم سوئيچ خودروهاي پرايد 59 نفر از کارگران نمونه سال 91 و 92 توسط وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي به آنها اهدا شد. ربيعي در اين مراسم گفت: خوشحالم که همزمان با روز جهاني کارگر توانستيم جوايز کارگران نمونه سال 92 را اهدا کنيم و در عين حال توانستيم جوايز کارگران نمونه سال گذشته که به دليل ناهماهنگي‌هاي به وجود آمده اهدا نشده بود را نيز امسال اهدا نماييم.تعداد 32 خودروي پرايد مربوط به کارگران نمونه سال گذشته و 27 خودرو مربوط به کارگران نمونه امسال است.

اِعمال نرخ‌هاي جديد سود سپرده از شنبه در بانک سپه

مديرعامل بانک سپه از اعمال نرخ‌هاي جديد سود سپرده‌هاي بانکي از روز شنبه در اين بانک خبر داد.به گزارش روابط عمومي‌ بانک سپه، سيد کامل تقوي نژاد با اشاره به تصميم اخير بانک‌ها مبني بر کاهش نرخ سود بانکي اظهار داشت: با توجه با اين تصميم بانک سپه از روز شنبه نرخ‌هاي جديد را در ارتباط با سود سپرده‌ها اعمال خواهد کرد.

وي افزود : بر اساس توافقات به عمل آمده با توجه به شرايط جديد اقتصادي و کاهش نرخ تورم، از اين پس سود سپرده‌هاي بلندمدت بانک سپه با نرخ 22 درصد محاسبه خواهد شد.

مديرعامل بانک سپه گفت: بانک سپه به تمام تعهدات خود در قبال مشتريان گرامي‌که تا پيش از اين در بانک سپه سپرده گذاري کرده اند طبق قرارداد قبلي پايبند است.تقوي نژاد با استقبال از تصميم کاهش نرخ سود بانکي اظهار داشت اين اقدام باعث ساماندهي بازار پولي و ممانعت از هرج و مرج و بي نظمي‌در بازار خواهد شد. وي افزود: بانک سپه تمام تلاش خود را براي اجرايي کردن تصميم اخير بانک مرکزي و توافق حاصل شده بين بانک‌ها به کار خواهد بست.