نسخه شماره 3461 - 1393/02/09 -


افزايش 600 درصدي قيمت مواد و تجهيزات دندانپزشکي


ترکيب شوراي منتخبين دانشگاه تهران فردا مشخص مي‌شود

رئيس سازمان انتقال خون تهران خبر داد:
ترک خدمت 60 درصد نيروهاي سازمان انتقال خون


مرگ ماهي‌هاي فشافويه ربطي به محيط زيست ندارد


تنفس مردم در بيمارستان‌ها آسان‌تر مي‌شود؟


سـلامـت


اخبار کوتاه


 افزايش 600 درصدي قيمت مواد و تجهيزات دندانپزشکي 

گروه اجتماعي: تاثير تحريم‌ها برافزايش قيمت مواد و تجهيزات دندانپزشکي، واردات مواد مصرفي دندانپزشکي از طريق چمدان‌هاي شخصي، تبعيض آميز بودن خدمات بيمه‌هاي درماني در کشور و...، از جمله موضوعات مورد بحث در نشست خبري بيست و پنجمين کنگره انجمن دندانپزشکي ايران بود. در اين نشست خبري ابتدا دکتر بيژن اخوان آذري رئيس انجمن دندانپزشکي ايران، از افزايش قيمت 600 تا 700 درصدي مواد و تجهيزات دندانپزشکي در سال گذشته خبر داد و گفت: بروز اين گراني، به اين دليل بود که واردکنندگان مواد و تجهيزات دندانپزشکي، واردات کمتري داشتند ولي در مقابل، عده‌اي با چمدان‌هاي شخصي نسبت به واردات اين قبيل مواد دنداني اقدام مي‌کنند که همين مسئله باعث گراني سرسام آور مواد و تجهيزات دندانپزشکي شده است.

وي تاکيد کرد: البته دندانپزشکان فقط 50 تا 60 درصد بر هزينه‌ها اضافه مي‌کنند و بايد گفت هزينه دندانپزشکي در ايران به مراتب ارزانتر از آمريکا، اروپا و حتي کشورهاي منطقه و خليج فارس است.

به گفته اخوان آذري، دندانپزشکان با خريد گران وسايل و تعرفه‌‌هاي ارزان براي بيمار سوبسيد مي‌پردازند در حالي که اين سوبسيد را وزارت بهداشت بايد پرداخت کند. وي ادامه داد: وقتي کل هزينه دانپزشکي و مواد با هم پرداخت مي‌شود اين تصور در ذهن افراد شکل مي‌گيرد که مقصر اصلي دندانپزشک است در صورتي که مقصر اصلي گراني مواد و تجهيزات دندانپزشکي است. رئيس انجمن دندانپزشکي ايران، هزينه‌هاي دندانپزشکي در کشورهاي عربي را 2 تا 3 برابر ايران عنوان کرد و افزود: اين در حالي است که همان مواد و تجهيزات بکار مي‌رود و مصرف مي‌شود.

در ادامه دکتر پوريا مطهري دبير علمي پنجاه و چهارمين کنگره انجمن دندانپزشکي ايران نيز به نگاه موجود در عرصه بهداشت و درمان اشاره داشت و گفت: متأسفانه مقوله بهداشت در نگرش افراد نيست و حتي در دانشکده دندانپزشکي اولين درسي را که دانشجو فرا مي‌گيرد کشيدن دندان است و اين يعني نگرش درمان‌‌ محور. وي خاطرنشان کرد: در ايران تعداد دندانپزشک به نسبت يک به 3 هزار نفر است اما فقط تعداد دندانپزشک تأثيرگذار نيست بايد ديد چقدر براي سلامت دندان فرهنگ‌سازي مي‌شود.

مطهري افزود: امروز هيچ ايراني براي دريافت خدمات دندانپزشکي به خارج نمي‌رود چرا که تقريباً همان خدمات در ايران به قيمت ارزان‌تر ارائه مي‌شود.

همچنين دکتر بهزاد فرخ زاد دبير هيئت مديره انجمن دندانپزشکي ايران با عنوان اين مطلب که بيمه دندانپزشکي در کشور دچار ضعف است، اظهارداشت: سيستم بيمه‌‌اي در ايران تبعيض‌آميز است و متأسفانه بيمه‌ها در کشور ما پول را براي درمان بيماري مي‌دهند. وي با انتقاد از اينکه سيستم بيمه درماني در کشور ما به گونه‌اي طراحي شده که بين مردم تبعيض و اختلاف ايجاد مي‌کند، گفت: مشکلي که در بحث درمان وجود دارد آن است که جزء حرفه‌اي خدمت تعيين نشده و دستمزد خالص براي ارائه خدمت تعريف نشده است.

فرخ‌زاد ادامه داد: يک بيمه هست که بيشترين خدمات دندانپزشکي را براي بيمه شدگان خودش پوشش مي‌دهد و بيمه ديگري هست که هيچ خدمتي را تحت پوشش قرار نمي‌دهد. در حالي که همه مردم مي‌بايست از بيمه يکسان برخوردار شوند.

فرخ‌زاد افزود: هدف از بيمه ايجاد سلامتي در جامعه است و تعريف اصلي آن حفظ سلامتي افراد با حفظ بهداشت است اما متأسفانه تعريف بيمه در ايران درمان بوده است. دبير هيات مديره انجمن دندانپزشکي ايران به بيمه دندانپزشکي اشاره کرد و گفت: در قسمت فلورايد تراپي و ترميم دندان شش قرار است بيمه لحاظ شود.

در ادامه دکتر محسن امين‌سبحاني دبير سيزدهمين جشنواره دکتر هدايت نيز اظهار داشت: دندانپزشکي جزو هزينه ‌برترين خدمت است که خيلي از افراد جامعه درگير آن هستند. وي گفت: در اين حوزه قرار است تحقيقات، آموزش و نوآوري ارائه شود و از حدود 10 - 12 سال قبل به همت جامعه اسلامي دندانپزشکي و همکاري انجمن دندانپزشکي جشنواره شهيد هدايت برگزار شد که هدف تشويق پژوهش و نوآوري در اين حوزه است که از امسال نيز براي يادآوري شهداي دندانپزشکي قرار است از دکتر بهرام شکري ياد شود. وي ارائه آموزش بهداشت دهان و دندان را توسط بهداشت‌کاران دادن فرصت به داندانپزشک عنوان کرد و گفت: در آن صورت دندانپزشک به درمان و آموزش تخصصي بيمار مي‌پردازد.

در ادامه دکتر علي تاجرنيا دبير اجرايي پنجاه و چهارمين کنگره بين المللي انجمن دندانپزشکي ايران از حضور بيش از 8 هزار شرکت کننده در اين کنگره که قرار است از 16 تا 19 ارديبهشت ماه جاري در محل اجلاس سران برگزار شود، خبر داد و گفت: در اين کنگره موضوعات 12 رشته تخصصي و فوق تخصصي دندانپزشکي مطرح خواهد شد و موضوع آن «اصل بيمار محوري با عنايت به تاريخچه دندان‌پزشکي نوين در ايران» خواهد بود. وي، گروه هدف اين کنگره را تمامي رشته‌هاي دندانپزشکي اعم از متخصصان، دندانپزشکان عمومي، بهداشت کاران دهان و دندان، تکنسين‌هاي پروتزاي دنداني و دانشجويان دندانپزشکي نام برد و افزود: در حاشيه اين کنگره، نمايشگاه مواد و تجهيزات دندانپزشکي با شرکت 340 غرفه در فضايي به وسعت 6 هزار متر مربع برپا مي‌شود.


 ترکيب شوراي منتخبين دانشگاه تهران فردا مشخص مي‌شود 

سرپرست دانشگاه تهران با اشاره به اتمام فرآيند انتخاب اعضاي شوراي منتخبين اين دانشگاه گفت: نتايج انتخاب اعضاي شورا روز چهارشنبه، 10 ارديبهشت اعلام مي‌شود. دکتر محمدحسين اميد در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينکه در حال حاضر تعدادي از اعضاء انتخاب شده‌ و نظرات اساتيد در اکثر دانشکده‌ها جمع‌آوري شده است، اظهار کرد: کار انتخاب اعضا در دو سه دانشکده ديگر نيز به زودي پايان مي‌رسد.

وي با بيان اينکه بيشترين سهميه را در شوراي منتخبين دانشگاه، پرديس فني با 9 عضو دارد، با اشاره به حضور خود در اولين جلسه شورا، تصريح کرد: در اولين جلسه شورا که هفته آينده به همراه وزير علوم تشکيل مي‌شود روند کار براي اعضا توضيح داده مي‌شود و وزير نيز نقطه نظرات خود را بيان مي‌کند.

سرپرست دانشگاه تهران افزود: پس از جلسه اول اعضاي شورا هيات رييسه شامل رييس، معاون و منشي را انتخاب کرده و جلسات را ادامه مي‌دهند.

اميد در پاسخ به اينکه خود شما در جلسات حضور پيدا مي‌کنيد يا خير؟ گفت: من در جلسات شورا حضور نخواهم داشت. وي با بيان اينکه خود اعضاي شورا تصميم مي‌گيرند که چندوقت يکبار جلسات خود را برگزار کنند، اظهار کرد: پيش‌بيني ما اين است که ظرف مدت يک ماه از نخستين جلسه شورا به نتيجه برسد که ممکن است اين کار زودتر نيز انجام شود. سرپرست دانشگاه تهران با بيان اينکه گزينه‌هاي رياست از مجموع همه دانشياران و اساتيد دانشگاه خواهند بود درباره روند انتخاب گزينه‌هاي پيشنهادي به وزير علوم، تصريح کرد: يا اعضاي جلسه فردي را پيشنهاد مي‌کنند يا افرادي خارج از جلسه شخصي را به نمايندگان خود در شورا پيشنهاد مي‌دهند که اين موارد در شورا مطرح مي‌شود و شورا در مورد اينکه چگونه وضعيت اين افراد را بررسي کند، تصميم مي‌گيرد و در نهايت از بين همه افراد پيشنهادي اعضاي شورا سه نفر را انتخاب و به وزير علوم معرفي مي‌کنند. اميد خاطر نشان کرد: روند انتخاب گزينه‌هاي پيشنهادي به وزير علوم از طريق راي گيري از بين همه گزينه‌هاي پيشنهادي است.


 رئيس سازمان انتقال خون تهران خبر داد:
 ترک خدمت 60 درصد نيروهاي سازمان انتقال خون 

رئيس سازمان انتقال خون تهران گفت: به دليل هزينه‌هاي بالا و کمبود اعتبارات نمي‌توانيم اضافه کار، پاداش و کارانه به کارمندان پرداخت کنيم و اين درحالي است که 60 درصد نيروها که مشمول طرح نيروي انساني بودند، سازمان را ترک کردند. فاطمه نادعلي در گفت‌وگو با فارس، در مورد مشکلات و هزينه‌هاي بالاي اين سازمان گفت: اهداي خون به صورت رايگان انجام مي‌شود و ما نيز بر حسب قانون وظيفه داريم خدمات را به صورت رايگان در اختيار بيماران قرار دهيم. وي ادامه داد: اساسنامه سازمان به ما اين اجازه را مي‌دهد از فروش محصولات حاصل از خون، درآمد داشته باشيم اما متأسفانه فرايند اهداي خون و ساير فعاليت‌هايي که در اين حوزه انجام مي‌شود به قدري هزينه‌هاي سنگين دارد که سازمان انتقال خون را با مشکل مواجه کرده است.

نادعلي گفت: کيسه خون بسيار گران است و انجام آزمايشهاي سنگين و حساس براي حفظ سلامتي خون و همچنين تهيه فراورده‌هاي مختلف از خون، نگهداري و ارسال آنها هزينه‌هاي سنگيني تحميل مي‌کند. رئيس سازمان انتقال خون تهران ادامه داد: دولت تا حدي مي‌تواند اين هزينه‌ها را به ما پرداخت کند اما اين در حالي است که آزمايشهاي سنگين ايدز، هپاتيت، سفليس، بيماري‌هاي عفوني منتقل از خون بسيار گران هستند و زماني که فردي در بيمارستان نياز به خون داشته باشد مجبور هستيم تا 300 کيسه خون را براي او آزمايش کنيم. وي ادامه داد: هزينه‌هاي سنگيني که به سازمان انتقال خون تحميل مي‌شود در حد بودجه و امکاناتي نيست که به ما داده مي‌شود و اين باعث تحميل فشار زياد بر روي کارمندان اين سازمان شده است.

نادعلي گفت: ما به دليل هزينه‌هاي بالا و کمبود اعتبارات نمي‌توانيم اضافه کار به کارمندان پرداخت کنيم و حتي پاداش هم نمي‌دهيم، حقوق اين افراد بسيار پايين است و پزشکي که در سازمان انتقال خون کار مي‌کند نسبت به پزشکي که در بيمارستان مشغول است دريافتي بسيار کمتري دارد و حتي کارانه دريافت نمي‌کنند. وي حقوق بسيار پايين را دليل بي‌انگيزگي کارمندان سازمان انتقال خون عنوان کرد و گفت: اين در حالي است که با توجه به قوانين جديد هيچ گونه استخدامي در سازمان امکانپذير نيست و متأسفانه 60 درصد از نيروها نسبت به سال گذشته سازمان را ترک کردند، اين افراد مشمول طرح نيروي انساني بودند اما به لحاظ قانوني نتوانستيم آنها را جذب کنيم. رئيس سازمان انتقال خون تهران گفت: عليرغم کمبود نيروي انساني و عدم بودجه کافي، حداقل‌هاي پرداختي را به نيروي انساني مي‌دهيم و اين افراد فداکارانه در سازمان کار مي‌کنند و حتي يک لحظه به دليل فعاليت‌هاي خاصي که در اين سازمان وجود دارد نمي‌توانند کار را متوقف کنند.

نادعلي ادامه داد: با وجود ترک 60 درصدي کارمندان سازمان انتقال خون همچنان شاخص اهداي خون ثابت مانده است اما اميدواريم در سال جديد با توجه ويژه مسوولان به صورت اورژانسي به وضعيت ما رسيدگي شود و ما را از برخي قوانين دست و پا گير مانند ممنوعيت استخدام مستثني کنند و اجازه دهند تا به صورت نرمال کار کنيم و فشار و خستگي که اعمال مي‌شود برطرف شود.


 مرگ ماهي‌هاي فشافويه ربطي به محيط زيست ندارد 

معاون رييس‌جمهوري گفت:‌ مرگ ماهي‌هاي سد فشافويه هيچ ربطي به محيط زيست ندارد درواقع اين ماهي‌ها مربوط به يک استخر پرورش ماهي بوده است. به گزارش ايسنا، دکتر معصومه ابتکار - رييس سازمان حفاظت محيط زيست در حاشيه مراسم ديدار با هيات مجلس سناي فرانسه در جمع خبرنگاران در رابطه با مرگ دو ميليون ماهي در فشافويه گفت:‌ سد فشافويه يک استخر پرورش ماهي بوده و جالب است که مرگ و مير استخرهاي پرورش ماهي به سازمان محيط زيست ربط پيدا کرده است. در اين استخر بيش از حد ماهي ريخته شده و با فاضلاب آبياري شده است که در نهايت منجر به مرگ اين ماهي‌ها شد.

وي در رابطه با برخورد سازمان محيط زيست با خاطيان اين فاجعه زيست‌محيطي گفت: سازمان محيط زيست هيچ مسووليتي ندارد و سازمان شيلات متولي اين ماجرا خواهد بود.

وي با بيان اينکه از اين دست مجتمع‌هاي پرورش ماهي که تحت نظارت و مسئوليت سازمان شيلات وزارت جهاد کشاورزي است در کشور زياد داريم افزود: استفاده از آب آلوده براي پرورش ماهي بدون شک تخلف محسوب مي‌شود و سازمان محيط زيست نيز پيش از اين تذکرهاي لازم را داده بود.

معاون رييس‌جمهوري با اشاره به اينکه طرح‌هاي تصفيه فاضلاب مجتمع پرورش ماهي به خوبي اجرا نشده است گفت: بسياري از مجموعه‌هاي مسکوني حتي مسکن مهر سيستم تصفيه آب و فاضلاب ندارند!

وي تاکيد کرد:‌ اين تصور که مرگ ماهي‌ها در سد فشافويه مربوط به اين درياچه بوده است تصور غلطي است که در برخي رسانه‌ها مطرح شده است.

ابتکار در ادامه يادآور شد: سازمان محيط زيست تذکرات لازم را براي جلوگيري از آبياري با فاضلاب داده بود اما اين تذکرات اجرايي نشده است.


 تنفس مردم در بيمارستان‌ها آسان‌تر مي‌شود؟ 

باتوجه به اينکه سال‌هاست «درمان ارزان» به يک مطالبه عمومي تبديل شده، روحاني بيمه شدن آحاد مردم و کاهش هزينه‌هاي درمان را سرلوحه شعارهاي انتخاباتي خود در بهار سال گذشته قرار داد و پس از به دست گرفتن سکان هدايت دولت اقداماتي را در راستاي تحقق اين شعار در پيش گرفت که اولويت دادن به سلامت مردم در بودجه سال 93 و تخصيص 12 هزار ميليارد تومان از درآمدهاي ناشي از اجراي فاز دوم قانون هدفمندسازي يارانه‌ها به اين حوزه از جمله اساسي‌ترين آنهاست. به گزارش ايسنا، اعلام تخصيص بودجه‌هاي خبرساز از سوي مسئولان وزارتخانه‌هاي بهداشت و رفاه و همچنين روساي سازمان‌هاي بزرگ بيمه‌گر حکايت از تغيير در سياست‌هاي کلان دولت دارد.

رشد 66 درصدي اعتبارات سازمان بيمه سلامت در بودجه 93 در صدر اين اخبار قرار مي‌گيرد. در همين راستا محسني بندپي با اشاره به جزئيات اعتبارات بخش‌هاي مختلف سازمان بيمه سلامت ايران در لايحه بودجه مي‌گويد: بودجه بيمه درمان روستايي و عشايري اين سازمان از 1100 به 2300 ميليارد تومان، بودجه بيماران خاص از 215 به 430 ميليارد تومان، بودجه بيمه درمان براي افراد بيکار از 236 به 700 ميليارد تومان در سال 93 افزايش يافته است و مجموع بودجه اين سازمان به بيش از پنج هزار ميليارد تومان مي‌رسد.

از سوي ديگر، نوربخش مديرعامل سازمان تامين اجتماعي نيز از اختصاص بودجه 48 هزار ميليارد توماني به اين سازمان خبر مي‌دهد و مي‌گويد: از اين ميزان حدود 12 هزار ميليارد تومان براي بخش درمان، 29 هزار ميليارد براي پرداخت مستمري و مابقي نيز براي طرح‌هاي عمراني و ساير هزينه‌هاي تامين اجتماعي هزينه مي‌شود. باوجود افزايش سقف مستمري افراد تحت پوشش صندوق‌هاي بيمه‌اي مختلف، وعده مسوولان براي افزايش تعهدات بيمه‌اي و زيرپوشش بردن خدمات پيشگيرانه و سلامت محور، هنوز هم نگراني‌هايي درباره عدم تخصيص کامل منابع حاصل از اجراي فاز دوم قانون هدفمندي يارانه‌ها به بخش سلامت و همچنين هزينه‌کرد نامناسب بودجه و هدررفت آن وجود دارد. در اين ميان مسوولان برنامه‌هاي متفاوتي براي حل مشکلات نظام سلامت و بهبود ارائه خدمت به جامعه تحت پوشش خود با توجه به منابع مالي اختصاص يافته دارند. محسني بندپي، مديرعامل سازمان بيمه سلامت ايران، اجراي قانون بيمه همگاني بر اساس بند الف قانون برنامه پنجم توسعه را اولويت اصلي سازمان بيمه سلامت در سال جاري مي‌داند و مي‌گويد: بر اساس قانون بيمه همگاني و اجباري که از سال 73 مصوب شده است، بايد همه افراد جامعه داراي بيمه همگاني باشند. در همين راستا با تزريق 800 ميليارد تومان از محل اعتبارات هدفمندي يارانه‌ها، ثبت نام را براي پوشش بيمه‌اي تمامي افراد فاقد بيمه در کشور از اول ارديبهشت ماه آغاز کرده‌ايم. وي بالا بردن سطح خدمت دريافتي توسط بيمه شدگان را به عنوان اولويت اساسي ديگر سازمان بيمه سلامت بر مي‌شمرد و مي‌گويد: بالا بردن کيفيت آموزشي و اجرايي شدن نظام ارجاع و پزشک خانواده از ديگر برنامه‌هاي سازمان بيمه سلامت ايران است و با توجه به جمع‌بندي سازمان بيمه سلامت ايران با وزارت بهداشت به لحاظ تامين منابع مالي به سمتي گام برمي‌داريم که همه مراکز بهداشتي و درماني که در آن‌ها کمبود پزشک به عنوان يک نگراني و دغدغه ايجاد شده، ساز و کاري فراهم کنيم تا پزشکان با برخورداري از امکانات لازم و بالا رفتن حقوق و مزاياي‌شان به خدمت در مراکز درماني بپردازند. ربيعي، وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با اشاره به تلاش دولت براي کاهش سهم مردم در هزينه‌هاي درمان مي‌افزايد: بخشي از درآمد حاصل از انصراف مردم براي دريافت نقدي يارانه‌ها به ارتقاي بخش سلامت اختصاص خواهد يافت. همچنين يک درصد از سهم ماليات ارزش ‌افزوده قرار است به موضوع سلامت مردم تخصيص يابد.

وي از ديگر خدمات ارزشمند دولت طي هشت ماه گذشته را افزايش سرانه درمان روستائيان از پنج هزار تومان به 16 هزار و 600 تومان دانسته و مي‌گويد: پيشتر به اعتبار دفترچه‌ها توجه نمي‌شد اما امروز با افزايش ارزش سرانه، اعتبار دفترچه‌ها نيز افزايش مي‌يابد. سرانه بيمه جامعه شهري نيز به 21 هزار و 500 تومان ارتقا يافته است. ربيعي مي‌افزايد: در واقع دولت درصدد است که هزينه از جيب بيمار را کاهش دهد و نگذارد بيمار به غير از رنج بيماري نگراني ديگري را تحمل کند. در همين راستا، شوراي عالي بيمه نيز در دولت تدبير و اميد نشست‌هاي متعددي برگزار کرده است. در موضوع بيمه نياز به اصلاح ساختارها داريم و براي اين منظور شوراي راهبري اصلاح ساختار بيمه را در وزارتخانه‌هاي بهداشت و تعاون طراحي کرده‌ايم. همچنين کميته‌هاي مختلفي طراحي شده و دفترچه‌هاي بيمه هم به سمت الکترونيکي شدن پيش مي‌روند. پرداخت مطالبات داروخانه‌ها، پزشکان و مراکز طرف قرارداد از سوي سازمان‌هاي بيمه‌گر و بروز شدن روند پرداخت اين معوقات که در بهبود گردش مالي ارائه کنندگان خدمات سلامت تاثير بسزايي دارد نيز از جمله اقداماتي است که طي چند ماهه اخير به انجام رسيد. هاشمي، وزير بهداشت به تدوين 9 بسته ويژه ارتقاي سلامت براي بخش‌هاي مختلف بدنه بهداشت و درمان کشور اشاره مي‌کند و حمايت ويژه از قشر آسيب‌پذير و کم‌درآمد جامعه براي پرداخت هزينه‌هاي درماني و حق بيمه‌ها و يکپارچه سازي بيمه‌ها را نيز در رديف سرفصل‌هاي درنظر گرفته شده براي بسته‌هاي خدمتي قرار مي‌دهد. وي با بيان اينکه ناتواني بيمه‌ها در تامين هزينه‌هاي پرداختي منجر به خارج کردن چتر حمايتشان از برخي امکانات دارويي درماني مي‌شود، تاکيد مي‌کند: يکي از سرفصل‌هاي مهم وزارت بهداشت تامين 90 درصد اقلام دارويي و درماني مورد نياز بيماران در بخش‌هاي بستري است که در اين صورت سهم 37 درصدي فرانشيز به 10 درصد کاهش مي يابد. وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، شنبه هفته جاري درباره پوشش بيمه‌اي بخشي از خدمات پيشگيرانه توسط بيمه‌ها مي‌گويد: اقدامات خوبي طي اين مدت انجام شده و شوراي عالي بيمه تعدادي از آزمايش‌هاي ژنتيک را براي جلوگيري از معلوليت‌ها مصوب کرده و تحت پوشش بيمه برده است، البته آزمايش‌هاي پيشگيرانه ديگري نيز در دستور کار است. همچنين برخي خدمات پيشگيرانه دهان و دندان نيز وارد ليست تعهدات بيمه شد که اين بيماري‌ها هزينه‌هاي زيادي دربر داشتند. ساير خدمات پيشگيرانه نيز به مرور بررسي و با هماهنگي وزارت بهداشت به ليست خدمات بيمه‌اي اضافه مي‌شوند. اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس‌جمهور نيز با بيان اينکه منابع ناشي از هدفمندي يارانه‌ها به بخش‌هايي توجه ويژه دارد که بهداشت و درمان از جمله اين بخش‌هاست مي گويد: در مجموع 10 هزار ميليارد تومان بودجه به اين بخش در سال جاري اختصاص مي‌يابد.


 سـلامـت 

افراد چاق، عرق نعنا بخورند

مدير انجمن علمي طب سنتي ايران به افرادي که تمايل دارند وزن خود را کاهش دهند توصيه کرد يک ربع قبل و بعد از مصرف غذا، نصف استکان عرق نعنا مصرف کنند چراکه مصرف نعنا ميزان چربي‌سازي را در بدن کاهش مي‌دهد. مهدي برهاني در گفت‌وگو با فارس، گفت: افرادي که اقدام به لاغري و کاهش وزن مي‌کنند ممکن است به دليل اينکه چاق شده‌اند دچار مزاج سرد شوند، در نتيجه از عوارض ساده آن ايجاد يبوست و نفخ معده است. وي ادامه داد:به اين افراد توصيه مي‌شود که مصرف مقداري عرق نعنا را در برنامه غذايي روزانه خود قرار دهند به طوري که يک ربع قبل و بعد از غذا خوردن،نصف استکان عرق نعنا مصرف کنند. برهاني گفت:مصرف عرق نعنا باعث مي‌شود تا حرارت معده افزايش يابد و در نتيجه هضم معده را بالا مي‌برد از سوي ديگر، ميزان چربي سازي نيز در بدن کاهش مي‌يابد. مدير انجمن علمي طب سنتي ايران افزود:مصرف عسل با آبليمو نيز به افرادي که تمايل دارند وزن خود را کم کنند توصيه مي‌شود.در اين موارد مصرف يک قاشق عسل و آبليمو به هنگام صبح به همراه نصف ليوان آب توصيه مي‌شود. وي ادامه داد: مصرف عسل و آبليمو باعث تقويت معده،بالارفتن حرارت و گرمي مزاج مي‌شود،همچنين حرارت معده را در حد متعادل نگه مي‌دارد که اين موضوع به هضم غذا کمک مي‌کند. مدير انجمن علمي طب سنتي ايران همچنين براي پيشگيري از چاق شدن توصيه کرد که هر لقمه غذا 40 بار جويده شود، از تندخوري و مصرف آب بين غذا پرهيز شود و از مصرف غذاهاي مخلوط به هنگام سيري نيز بايد جلوگيري کرد.

وسواس کودکان درمان‌پذير است

يک کارشناس روان‌شناسي با بيان اينکه بروز هر نوع رفتار تکراري بي‌مورد يا تاکيد بر موضوعي ساده، وسواس تلقي مي‌شود، يادآور شد: وسواس کودکان درمان‌پذير است. ليلا حسنلو در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين مطلب اظهار کرد: در صورت عدم درمان، حرکات وسواسي مزمن شده و گاه برطرف کردن آن‌ها مشکل است. وي تصريح‌ کرد: در برخي موارد مشاهده مي‌شود که کودکان بر انجام عملي اصرار کرده و در صورتي که آن را انجام ندهند کلافه شده و پرخاشگري مي‌کنند که دليل اين موضوع را در وسواس آنها مي‌توان دنبال کرد مثل اين مورد که کودک اصرار بر سفت کردن بند کفش خود دارد و يا اينکه به ‌صورت مستمر اقدام به شست‌وشوي دستان خود مي‌کند. حسنلو، مجروح شدن و ترک خوردن پوست دست کودک بر اثر شستن مکرر دست‌ها را از علايم وسواس کودکان دانست و يادآور شد: مصرف بيش از اندازه صابون، دستمال کاغذي، افت تحصيلي ناگهاني و پايين آمدن يک باره نمرات امتحانات مدرسه، طول کشيدن بيش از اندازه مشق نوشتن، سوراخ شدن و تکه‌تکه شدن پاک کن ضمن مشق نوشتن و امتحان دادن، تعريف کردن مکرر و يکنواخت درس‌هاي روزانه با استفاده از جملات مکرر، لباس عوض کردن بيش از اندازه، داشتن مراسمي طولاني براي خوابيدن و نگراني براي سلامتي اعضاي خانواده از علايم وسواس کودکان است. وي با اشاره به اينکه کودکان وسواسي اغلب والدين خود را مجبور مي‌کنند تا تابع رفتارهاي وسواس گونه آنان شوند و از اين راه ممکن است خانواده را تحت سلطه خود در آورند، گفت: بيشتر خانواده‌ها يا متوجه رفتارهاي وسواسي نمي‌شوند و يا سعي در پنهان کردن آن دارند، ولي با توجه به قابل درمان بودن اين رفتارها، بايد هر چه سريعتر با مراجعه به متخصص در صدد درمان اين مشکل برآيند. حسنلو ادامه داد: والديني که کودک وسواسي دارند بايد آگاهي خود را در زمينه بيماري فرزندشان با مطالعه بالا ببرند. در طول درمان، فرزند را حمايت کنند و انتظارات و خواسته‌هايي در حد توان کودک از او داشته باشند. وي افزود: همچنين بايد کوچک‌ترين بهبود کودک تشخيص داده شود و مشوق او باشند. در اين صورت، روند درمان سريع‌تر پيش رفته، افکار و رفتارهاي آزاردهنده کودک بتدريج از بين خواهد رفت. والدين کودکان وسواسي بايد سعي کنند تا حد امکان محيط خانه را آرام نگه دارند تا کودک سختي‌ها و چالش‌هاي درمان را راحت‌تر پشت سر بگذارد.

افتتاح نخستين مرکز نقشه‌ برداري مغز خاورميانه؛ به زودي

گروه اجتماعي: دبير علمي همايش بين‌المللي نقشه‌برداري مغز ايران از افتتاح نخستين مرکز نقشه‌برداري مغز خاورميانه در نيمه دوم سال جاري خبر داد. مجتبي زارعي در نشست خبري افزود: پروژه مرکز نقشه‌برداري مغز ايران از چندين سال پيش به طور غيررسمي آغاز شده است، 10 سال پيش اولين کارگاه نقشه‌برداري را در بيمارستان امام خميني(ره)‌ راه انداختيم که اولين دوره آموزشي در اين زمينه بود. هر سال نيز به نوعي کارهاي آموزشي را انجام مي‌داديم. تا اينکه 3 سال پيش با جلساتي که با معاون علمي رئيس جمهور داشتيم قرار شد، پيشنهاد اين مرکز را بدهيم. وي افزود: در آن زمان طرح تأسيس مرکز توسط وزارت بهداشت وقت تصويب شد و بودجه‌اي براي آن از سوي معاونت علمي و فناوري رئيس جمهور در نظر گرفته شد. رئيس مرکز تحقيقات نقشه‌برداري مغز ايران اظهار داشت:‌ در طول اين مدت با دانشگاه‌هاي بزرگي در تماس بوديم و در نهايت دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي طي توافقنامه‌اي با دانشگاه شهيد بهشتي مسئول فراهم‌آوري امکانات اين مرکز شد. وي از تغييرات رياست جمهوري در تأخير افتتاح اين مرکز خبر داد و افزود: تغييرات رياست جمهوري موجب تأخير در روند آغاز به کار رسمي اين مرکز شد. ميزان بودجه‌اي که براي اين مرکز در نظر گرفته شده است، 15 ميليارد تومان بوده و تا سقف 30 ميليارد تومان نيز قابل افزايش است. ما کار را آغاز کرده‌ايم و تنها چيزي که به آن احتياج داريم، تأمين بودجه است. وي با اشاره به فرمان مقام معظم رهبري درباره اهميت سلامت، اظهار داشت: توليت سلامت در کشور با وزارت بهداشت است در نتيجه نهادهايي که در اين چارچوب نيستند، نبايد در اموري که مربوط به سلامت است مداخله کنند. بر اين اساس همانطور که وزارت بهداشت اين پروژه را از 3 سال پيش بررسي و آغاز کرده و براي گرفتن مجوز آن تلاش کرده است، مسّريم تا اين موضوع در وزارت بهداشت دنبال شود. اين نورولوژيست با بيان جديد بودن نقشه‌برداري مغز، گفت: نقشه‌برداري مغز علم جديدي است که مجموعه‌اي از روش‌هايي که توسط آن اطلاعاتي از مغز گرفته مي‌شود و مي‌تواند تصاوير مغز مانند سي‌تي‌اسکن و تکنولوژي‌هايي مانند تحريک مغز را به صورت تصوير در بياورد. وي ادامه داد:‌ اين تصاوير دو مشخصه مهم دارد که بعد زمان و مکان از جمله آن است. اينکه کارکرد خاصي در مغز در طول زمان چه کاري را انجام مي‌دهد و در کجاي مغز قرار دارد. وي از اين روش براي تشخيص بيماران مبتلا به صرع نام برد و افزود: اين روش مي‌تواند در تشخيص بيماري صرع مؤثر باشد چرا که تشخيص اين اختلال ساده نيست و نياز به تشخيص باليني دارد. همچنين آزمايشي وجود ندارد که بگويد صددرصد فرد به صرع مبتلا است يا خير. نوار مغزي که امروز استفاده مي‌شود حدود 60 درصد توان تشخيص امواج غير طبيعي را دارد در حالي که دستگاه‌هايي که براي نقشه‌برداري مغز استفاده مي‌شود اين ميزان تشخيص را تا 85 درصد افزايش مي‌دهد. از طرفي برخي از اين بيماران هرگز به درمان جواب نمي‌دهد و بايد جراحي شوند و بايد گفت حدود 90 درصد درمان جراحي صرع وابسته به اين تکنيک‌ها است. بنابراين فراهم کردن اين ابزار و وسايل فايده‌اي مستقيمي به درمان بيماران صرعي مي‌کند. وي ادامه داد: اين دستگاه‌ها تشخيص اختلالات پارکينسون و آلزايمر نيز مؤثر است. همچنين اين روش‌ها در بيماري MS نيز کاربردهايي دارد اما ميزان تحصيل آن در درمان اين اختلال کاملا مشخص نيست. اين روش‌ها در بيماران مبتلا به MS استفاده شده است اما استفاده کمي از داده‌هاي MRI براي بيماران MS هنوز اثبات نشده است.


 اخبار کوتاه 

جزئيات پرداخت وام به بازنشستگان تامين اجتماعي

رئيس کانون عالي بازنشستگان و مستمري بگيران سازمان تامين اجتماعي وامهاي اعطايي به بازنشستگان را در سال جاري تشريح کرد و گفت: بازنشستگان براي نوسازي خودروهاي فرسوده 20 ميليون تومان وام و همچنين دو ميليون تومان نيز بصورت بلاعوض دريافت مي کنند. علي اصغر بيات در گفت‌وگو با مهر افزود: در سال جاري براساس برنامه ريزهاي انجام شده با سازمان تامين اجتماعي و همچنين مديرعامل بانک رفاه کارگران تسهيلاتي براي بازنشستگان در نظر گرفته شده است بطوريکه وامهايي مانند تعميرات، قرض الحسنه، جعاله، نوسازي خودروهاي فرسوده و... به بازنشستگان تامين اجتماعي پرداخت مي شود. وي به وام نوسازي خودروهاي فرسوده اشاره کرد و گفت: به 20 هزار نفر از بازنشستگاني که خودروي فرسوده دارند 20 ميليون تومان وام مي‌گيرد که بازپرداخت آن 4 ساله در نظر گرفته شده است و همچنين به اين افراد 2 ميليون تومان نيز وام بلاعوض پرداخت مي شود. ميزان وام تعميرات مسکن نيز 80 ميليون تومان است که به ازاي دريافت آن بازنشستگان بايد سند ملک گرو بگذارند. بيات با اشاره به اينکه 5 تا 10 ميليون تومان نيز وام جعاله به بازنشستگان تامين اجتماعي اختصاص پيدا مي کند، گفت: همچنين 50 هزار فقره وام دو ميليون توماني قرض الحسنه نيز به بازنشستگان پرداخت مي شود که ضمانت دريافت اين وام کسر از حقوق اين افراد است و ضمانت ديگري نياز ندارد. به گفته وي، بازنشستگان براي گرفتن وام دو ميليون توماني به کانون بازنشستگان شهرستانها و ساير وامها نيز به بانک رفاه کارگران مراجعه کنند.

استقبال اتحاديه دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي از افزايش شهريه‌ها

«افزايش 25 درصدي شهريه‌ دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي براي تمام ورودي‌ها و در تمام مقاطع تحصيلي از مهر ماه، 25 درصد در شهريه ثابت و 25 درصد در شهريه متغير اعمال مي‌شود.» علي آهون‌منش دبيرکل اتحاديه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي با اعلام اين خبر در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: اتحاديه در گذشته از وزارت علوم درخواست افزايش حدود 20 درصدي شهريه‌ها را داشته البته براي مقطع کارشناسي ارشد به دليل بالا بودن هزينه‌هاي پايان نامه‌ها درخواست بيشتري ارائه شده بود. وي افزايش 25 درصدي شهريه‌ها را مناسب اعلام کرد و گفت: عليرغم گراني و افزايش هزينه‌ها، اگر بيشتر از اين درخواست افزايش شهريه داشته باشيم مزيت موسسات غير انتفاعي نسبت به دانشگاه آزاد از بين مي‌رود. در حال حاضر دانشگاه آزاد دو برابر موسسات غير انتفاعي شهريه دريافت مي‌کند. وي با بيان اين که درخواست اصلي اتحاديه از وزارت علوم پر کردن ظرفيت دانشگاه‌هاست تا بالا بردن شهريه، گفت: دانشگاه پيام نور بر اساس اساسنامه‌اش نبايد دانشجوي حضوري بگيرد اما اکنون 60 درصد دانشجويان کنکوري به دانشگاه پيام نور فرستاده مي‌شوند و اين باعث شده تا ظرفيت موسسات غير انتفاعي خالي باشد. اميدواريم با برگزاري جلسات کميته ساماندهي موسسات غير انتفاعي به يک نتيجه درستي در اين زمينه برسيم البته مجلس شوراي اسلامي نيز طرحي را تحت عنوان همين نام دنبال مي‌کند که البته در ابتداي راه است.

کاهش مراجعين نزاع در سال گذشته

سازمان پزشکي قانوني کشور اعلام کرد: در سال گذشته آمار مراجعين نزاع به مراکز پزشکي قانوني کشور 6/1 درصد کاهش يافت. اين آمار از 617 هزار 358 مراجعه در سال 1391 به 607 هزار 349 مراجعه در سال گذشته رسيد. به گزارش ايسنا سازمان پزشکي قانوني کشور در اطلاعيه‌اي اعلام کرد: از کل مراجعين نزاع در سال گذشته 423 هزار و 85 نفر مرد و 184 هزار و 264 نفر زن بودند اين در حالي است که تعداد مراجعين مرد نزاع در سال قبل از آن 434 هزار و 773 و تعداد زنان 182 هزار و 585 نفر بود. براساس اين گزارش در سال گذشته بيشترين آمار مراجعين نزاع با 65 هزار و 168 نفر در تير ماه و کمترين آن با 35 هزار نفر در دي ماه ثبت شده است. همچنين آمار نزاع در شهريور سال گذشته بيشترين رشد و در آبان ماه شاهد بيشترين کاهش در مقايسه با مدت مشابه سال 1391 بود. اين گزارش مي‌افزايد: در سال 1392 به ترتيب استان‌هاي تهران با 106 هزار و 950،‌ خراسان رضوي با 55 هزار و 761 و اصفهان با 43 هزار و 867 بيشترين و استان‌هاي خراسان جنوبي با 3171 ايلام با 4258 و سمنان با 4737 مورد کمترين آمار مراجعين نزاع به مراکز پزشکي قانوني را داشته‌اند.

تشخيص زودرس HIV در کشور

رييس اداره کنترل و مبارزه با ايدز وزارت بهداشت از اقدامات در دست انجام براي راه‌اندازي آزمايشگاه‌هاي تخصصي HIV در 15 قطب کشور در سال جاري خبر داد. دکتر عباس صداقت در گفت‌وگو با ايسنا گفت: در سال گذشته با حمايت صندوق جهاني مبارزه با ايدز، سل و مالاريا موفق شديم که تجهيزات تخصصي جهت نظام تشخيصي HIV به منظور استقرار در 15 قطب کشوري را تدارک ببينيم. وي در اين باره افزود: اين تجهيزات اکنون خريداري شده است. اندازه‌گيري سطح ايمني بيماران، اندازه‌گيري بار ويروس دربدن بيماران و همچنين تشخيص زودرس بيماري از امکاناتي است که اين دستگاه‌ها مي‌توانند ايجاد کنند.

گسترش شبکه‌ نيکوکاري با محوريت مساجد

معاون مشارکت‌هاي مردمي کميته امداد امام خميني (ره)، ضمن اعلام برنامه کميته امداد به منظور گسترش شبکه‌ نيکوکاري با محوريت مساجد در سال جاري از اجراي پايلوت شبکه‌ نيکوکاري در پنج استان کشور خبر داد و گفت: اکنون 600 مرکز نيکوکاري فعال داريم که تعداد آن را به 2000 مرکز در سال جاري افزايش خواهيم داد. سعيد ستاري در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به اجراي 46 طرح مشارکتي در کميته امداد براي جمع آوري کمک‌هاي مردمي به محرومان اظهار کرد: در حال حاضر 23 ميليون مشترک کميته امداد داريم که بايد اين آمار با استفاده از ظرفيت‌هاي موجود ارتقا يابد و به 30 ميليون نفر برسد. وي در ادامه ضمن اعلام برنامه کميته امداد به منظور گسترش شبکه‌ نيکوکاري با محوريت مساجد در سال جاري از اجراي پايلوت شبکه‌هاي نيکوکاري در پنج استان کشور خبر داد و گفت: اکنون 600 مرکز نيکوکاري فعال داريم که تعداد آن را به 2000 مرکز در سال جاري افزايش خواهيم داد.