نسخه شماره 3461 - 1393/02/09 -

دعوايي ديگر بر سر خانه آل احمد و دانشور
سرنوشت خانه‌ سيمين و جلال بارديگر در پرده ابهام قرار گرفت


ليلا حاتمي داور جشنواره فيلم کن شد


کشف تابلوي منتسب به «پيکاسو» در اردبيل


چهره‌هاي سياسي به جشن تولد شکسپير آمدند


دو سالانه گرافيک به خانه‌اش برگشت


ساخت «پايتخت 4» مثل خواب مي‌ماند!


کانون پرورش فکري از حسين محب اهري تجليل مي‌کند

در سالروز تولد پدر تئاتر ايران
آنچه از حميد سمندريان نشنيده‌ايد!


دريچه خبر


 دعوايي ديگر بر سر خانه آل احمد و دانشور
 سرنوشت خانه‌ سيمين و جلال بارديگر در پرده ابهام قرار گرفت 

گروه فرهنگي- صبارادمان‌: درحالي که دعواي بين خواهر‌زاده و همسر ش با دختر خوانده سيمين بر سر تملک خانه اش حل نشده است‌، روز گذشته شهردار منطقه يک تهران از تملک خانه سيمين دانشور و جلال آل احمد توسط اين نهاد به عنوان خانه ادبيات خبر داد اگرچه که خانواده سيمين به سرعت آن را تکذيب کردند.

مجتبي يزداني شهردار منطقه يک با اعلام اين خبر گفت: در برنامه‌هاي آينده نيز محل سکونت ديگر شخصيت‌هاي علمي‌– هنري و فرهنگي کشورمان که در آن عمري از فعاليت خود را سپري نموده‌اند، تملک و به ميراث فرهنگي و هنري تبديل مي‌شود.

يزداني به ايلنا، خاطرنشان کرد: ملک اين نويسنده گرانقدر به مساحت بيش‌از 420 مترمربع در محدوده منطقه يک قرار دارد که به عنوان موزه عمومي‌خريداري شده و تمامي‌کتاب‌ها، مقالات، دست نوشته‌ها و تابلو‌هاي آنان نيز از سوي خواهر خانم دانشور به منظور بهره‌مندي علاقمندان، به شهرداري هديه شد. وي اعلام کرد: عمليات مرمت و بازسازي ملک مورد نظر به زودي آغاز مي‌شود.

اين سخنان در حالي مطرح مي‌شود که خواهر سيمين دانشور و همچنين همسر او، پرويز فرجام اين موضوع را تکذيب کردند و ضمن بي‌اطلاعي از چنين موضوعي خبردادند: ما از چنين موضوعي بي‌خبر هستيم. هنوز اين خانه به تملک شهرداري درنيامده و کسي با ما در اين زمينه صحبت نکرده‌است.

فرجام در اين خصوص گفت: هنوز اين خانه به تملک شهرداري درنيامده و کسي با ما در اين زمينه صحبت نکرده‌است. ما خبر نداريم و نمي‌دانيم منبع اين خبر، آن را از کجا آورده‌است.

ماجراي خانه سيمين و جلال ماجرايي پيچيده دارد که با گذشت حدود دو و نيم سال از درگذشت سيمين هنوز حل نشده است‌. 18 اسفند ماه سال گذشته در دومين سالگرد درگذشت سيمين دانشوردرحالي طي شد که هنوز تکليف قطعي خانه سيمين دانشورو جلال‌آل احمد روشن نيست و پرونده آن در مراجع قضايي باز است.

از يک سو، ويکتوريا دانشور، خواهر سيمين، خود را مالک خانه دانسته و هم اکنون در آن مستقر بوده و از سوي ديگر، ليلي رياحي، دختر خوانده سيمين دانشور با استناد به وصيت نامه مادرخوانده اش، خود را وارث ثلث اموال به جا مانده از سيمين، از جمله اين عمارت تاريخي مي‌داند و در مجامع قضايي پيگير اثبات حقوق خود است.

او در آستانه سومين سال بدون سيمين، همسر ليلي رياحي در گفت‌وگو با CHN اعلام کرد که به زودي دادگاه تجديد‌نظر راي خود را اعلام خواهد کرد: «در ديداري که با آقاي اصلان پور، رئيس شعبه 55 دادگاه تجديدنظر داشتم ايشان به من گفتند که احتمالا تا دو هفته ديگر راي نهايي دادگاه درباره خانه سيمين دانشور و جلال آل احمد اعلام خواهد شد».

او با اشاره به اين که در حکم اوليه دادگاه، راي به نفع خانم رياحي صادر شده اضافه کرد: «بر اين اساس، اگر حکم اوليه مورد تاييد دادگاه تجديد نظر قرار گرفته باشد، خانه در اختيار ليلي رياحي قرار خواهد گرفت و برنامه قطعي اين است که اين خانه بدل شود به خانه فرهنگي و هنري سيمين و جلال».

در وصيت نامه سيمين دانشور که مبناي دادگاه پرونده خانه سيمين نيز بوده، ثلث اموال و حق انتشار آثار سيمين دانشور در اختيار ليلي رياحي قرار گرفته اما با درخواست بررسي صحت خط اين وصيت نامه از سوي ويکتوريا دانشور، روند حل‌و‌فصل پرونده اين خانه تاريخي بيش‌از دو سال طول کشيده است.

خلاقي در پاسخ به اين سوال که در صورت تاييد حکم اوليه دادگاه، فرآيند مرمت خانه چطور انجام خواهد شد نيز به CHN گفت: «يا خودمان براي مرمت و بازسازي خانه هزينه خواهيم کرد و يا با مشارکت شهرداري و سازمان ميراث فرهنگي مرمت خانه صورت خواهد گرفت».

او درآن زمان ابراز اميدواري کرده بود که در صورت اعلام حکم دادگاه تجديدنظر قبل از نوروز، خانه فرهنگي سيمين و جلال تا ارديبهشت ماه که ماه تولد بانو دانشور است به روي عموم بازگشايي شود: «واقعيت اين است که اين خانه به جز مردم ايران، صاحب ديگري ندارد. ما هم با خانم ويکتوريا مشکل يا ضديتي نداريم اما در حال حاضر با استقرار ايشان در خانه، کسي نمي‌تواند از بناي به جا مانده از سيمين و جلال بازديد داشته باشد».

اگرچه اين اتفاق هرگز رخ نداد و امروز در حالي نهمين روز ارديبشهت 93 را پشت مي‌گذاريم که نه تنها مشکل بين خواهر زاده و دخترخوانده سيمين برسر اموال باقي مانده از اين زوج نامدار ايران برطرف نشده و تکليف خانه مشخص نيست بلکه اين بار ظاهرا پاي شهرداري منطقه يک هم به اين دعوا بازشده و در حالي که مشخص نيست صاحب اين خانه کيست، مشخص نيست شهرداري اين خانه را از چه کسي و چگونه خريداري کرده است قدر مسلم اين است که ظاهرا به اين زودي‌ها نمي‌توان اميدوار به تبديل شدن اين خانه به موزه و قرار گرفتن دست نوشته‌هاي اين زوج درآن بود‌. اگرچه که گاهي آرزومي‌کنيم اگر قرار است تجربيات تلخ گذشته و تخريب اين گونه خانه‌هاي تاريخي و سبز شدن برج‌هاي سر به فلک کشيده به جاي آن سبب مي‌شود که گاهي آرزو کنيم اگر قراراست روز روزگاري چنين بلايي بر سر خانه سيمين و جلال بيايد ايکاش اين دعواها حل نشود تا هيچ کس نتواند اين خانه زيبا را ويران کند تا روزي که ديگر قانون به کسي اجازه چنين کاري را ندهد.


 ليلا حاتمي داور جشنواره فيلم کن شد 

بازيگر ايراني يکي از 9 داور بخش مسابقه اصلي شصت و هفتمين دوره جشنواره فيلم کن است. به گزارش خبرآنلاين، برگزارکنندگان جشنواره کن روز دوشنبه در فاصله دو هفته به آغاز اين دوره جشنواره اسامي داوران بخش مسابقه اصلي را اعلام کردند. همان‌طور که قبلا اعلام شد جين کمپيون فيلمساز 59 ساله نيوزيلندي رياست داوران اين بخش را به عهده دارد. چهار مرد و چهار زن در کنار کمپيون، برنده جايزه نخل طلا و ديگر برندگان بخش مسابقه اصلي را تعيين مي‌کنند.

کارول بوکوئه بازيگر و مدل فرانسوي که سابقه همکاري با فيلمسازاني چون لوئيس بونوئل و برتران بليه را دارد، سوفيا کوپولا کارگردان، فيلمنامه‌نويس و بازيگر آمريکايي که سال گذشته بخش نوعي نگاه با فيلم «حلقه بلينگ» به کارگرداني او آغاز شد، ليلا حاتمي بازيگر ايراني و جئون دو-يئون بازيگر اهل کره‌ جنوبي و برنده جايزه بهترين بازيگر زن جشنواره کن در سال 2007 چهار داور زن اين بخش هستند که کمپيون را همراهي مي‌کنند. ويلم دافو بازيگر آمريکايي، گائل گارسيا برنال بازيگر و کارگردان مکزيکي، جيا ژانکه کارگردان چيني که سال گذشته براي «نشاني از گناه» برنده جايزه بهترين فيلمنامه از کن شد و نيکلاس ويندينگ رفن کارگردان دانمارکي که سال 2011 براي فيلم «راندن» جايزه بهترين کارگردان جشنواره کن را برد، ديگر داوران بخش مسابقه اصلي هستند.


 کشف تابلوي منتسب به «پيکاسو» در اردبيل 

کميسيون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اردبيل از کشف تابلوي نقاشي منتسب به پيکاسو در روستاي اولتان از توابع شهرستان پارس‌آباد اين استان خبر داد.

به گزارش مهر، بنا به ادعاي کميسيون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اردبيل کارشناسان ميراث فرهنگي اين استان در بررسي هاي اوليه و با در نظر گرفتن ويژگيهاي اثر و مقايسه آن با ساير آثار به جا مانده از نقاش معروف ياد شده اصالت اين اثر را تاييد کردند اما تاييد نهايي و قطعي را منوط به آزمايش‌هاي خاص درباره آن دانستند.

اين اثر با سبک کوبيسم متاخر از مجموعه‌هاي شخصي و به ابعاد 25*33 است. بر اساس اين گزارش فردي در روستاي اولتان به دنبال خريدار براي اين تابلو به قيمت 30 ميليارد ريال بوده است که پس از اطلاع پليس آگاهي شهرستان و پيگيري هاي ويژه نسبت به دستگيري اين فرد و توقيف اثر اقدام شد.

يحيي نقي‌زاده محجوب مدير کل اداره ميراث فرهنگي استان اردبيل ضمن تاييد اين خبر گفت: درصدد هستيم اصالت اين تابلو را محرز کنيم.

هنوز مشخص نيست اين تابلو اصالت دارد يا خير، در صورت اصالت داشتن چگونه از ايران و يکي از روستاهاي اردبيل سر درآورده است از نکاتي است که هنوز مشخص نشده است.


 چهره‌هاي سياسي به جشن تولد شکسپير آمدند 

جشن تولد 450 سالگي ويليام شکسپير نمايشنامه نويس و شاعر شهير انگليسي در زادگاه وي برگزار شد که از موارد قابل توجه اين جشن حضور سفرا و چهره‌هاي سياسي کشورهاي مختلف بود. به گزارش سايت کمپاني رويال شکسپير، روز 23 آوريل (3 ارديبهشت‌ماه) روز تولد ويليام شکسپير بود که به همين مناسبت شهر لندن يک هفته ميزبان جشن تولد اين نمايشنامه‌نويس شهير بود. در روزهاي پاياني هفته تولد شکسپير يعني در روزهاي 26 و 27 آوريل (6 و 7 ارديبهشت‌ماه) منطقه استراتفورد شهر لندن ميزبان جشن و ستايش مشهورترين نمايشنامه‌نويس و شاعر انگليسي بود. هزاران نفر بازديدکننده از نقاط مختلف دنيا در منطقه استراتفورد دور هم جمع شده و در جشن‌هاي باشکوه و زيباي متعددي به اين مناسبت حضور پيدا کردند. جمعيت براي ديدن بازيگران و همچنين چهره‌هاي ديپلماتيک کشورهاي مختلف و شخصيت‌هاي مطرح اجتماعي در خيابان اصلي استراتفورد حضور داشتند و در حرکت با شکوه به سمت آرامگاه ويليام شکسپير حرکت کردند و گل‌هايي را که در دست داشتند بر مزار اين نمايشنامه‌نويس مطرح جهان گذاشتند. برنامه‌هاي ويژه و قابل توجه جشن 450 سالگي شکسپير، برگزاري مراسم پذيرايي در تمام اوقات جشن از همه افراد، نمايشنامه خواني و ... بود که توسط کمپاني رويال شکسپير تدارک ديده شده بودند.


 دو سالانه گرافيک به خانه‌اش برگشت 

رييس هيئت مديره انجمن طراحان گرافيک در مراسم افتتاحيه هفته گرافيک که با استقبال هنردوستان و گرافيستان پيشکسوت روبه‌رو شد، از سپردن برگزاري دوسالانه گرافيک به انجمن طراحان گرافيک خبر داد. به گزارش ايسنا، مراسم افتتاحيه هفته گرافيک يکشنبه شب گذشته (7 ارديبهشت ماه) در خانه هنرمندان ايران‌ برگزار شد.

در اين مراسم مجيد ملانوروزي، مجيد سرسنگي‌، علي مرادخاني‌ و گرافيستان پيشکسوتي مانند بهرام کلهرنيا‌، سرژ آواکيان‌، بهرام کلهرنيا،‌ نورالدين زرين‌کلک،‌ ابراهيم حقيقي‌، عباس سارنج‌ و قباد شيوا حضور داشتند. در ابتداي اين مراسم، فرزاد اديبي - عضو هيئت مديره انجمن طراحان گرافيک - که اجراي اين برنامه را نيز بر عهده داشت‌، اظهار کرد: روز 27 آوريل به سال 1995 روز جهاني طراحي گرافيک نام گرفته است و سال‌هاست که انجمن صنفي طراحان گرافيک در ايکوگرادا طراحان گرافيک را گرد هم جمع مي‌کنند. او افزود: خوشحالم که امسال مانند سال‌هاي گذشته هفته گرافيک را جشن مي‌گيريم و در اين مراسم نيز مهماناني مانند داوود گنجه‌اي، نورالدين زرين‌کلک و علي مرادخاني در جمع ما هستند.

در ادامه اين مراسم ويدئو کليپي از گرافيست‌هاي مشهدي پخش شد. در بخشي از اين مراسم علي رشيدي، رييس هيئت مديره انجمن صنفي طراحان گرافيک اظهار کرد: از سال 2012 روز طراحي گرافيک به روز طراحي ارتباطات تغيير نام داده است؛ به نظر من اين تغيير نام بسيار مناسب بود چرا که اين طراحان گرافيک هستند که کمک مي‌کنند که کتابي ديده و خوانده شود يا کالايي به فروش برسد. او افزود: انجمن ما بيش از 10 سال است که عضو ايکوگرادا است از آن زمان به بعد همزمان با روز طراحي گرافيک هفته طراحي گرافيک را جشن مي‌گيريم. ايکوگرادا ارتباط تنگاتنگي با انجمن طراحان گرافيک ما دارد. چند سال پيش پيشنهاد راه‌اندازي جايزه را داديم تا از پيشکسوتان اين عرصه تجليل شود که اين طرح در ايکوگرادا با استقبال روبرو شد و در چند سال گذشته، جايزه ايکوگرادا به دکتر مرتضي مميز و در سال ديگر به فرشيد مثقالي از ايران رسيد. او در پايان سخنانش از سپردن دوسالانه گرافيک به انجمن طراحان گرافيک خبر داد و اظهار کرد: دوسالانه طراحي گرافيک بعد از چند سال به خانه خود برگشت و قرار است که در دي ماه سال‌جاري دوسالانه گرافيک توسط انجمن طراحان گرافيک برگزار شود.در اين برنامه تصميم داريم که علاوه بر تهران در پنج شهر ديگر نيز برنامه دوسالانه را برگزار کنيم. او همچنين بيان کرد: نمايشگاه پوسترهاي نسل نو طراحان گرافيک با عنوان «منفي 30» برگزار خواهد شد. قباد شيوا‌، بيژن صيفوري‌، مجيد عباسي‌، طاهره محبي تاوان‌ و عليرضا مصطفي‌زاده هيئت انتخاب اين آثار را برعهده داشتند. براي شرکت در اين نمايشگاه 2129 اثر از 27 استان به دبيرخانه ارسال شده است که از ميان آنها 245 اثر به نمايشگاه‌ راه يافته است. از آن ميان 187 اثر به بخش فرهنگي‌ و 58 مربوط به بخش اجتماعي است.

مهديان همچنين گفت: فونس هيکمن، طراح برجسته گرافيک آلماني در هفته گرافيک در ايران است. در اين هفته نمايشگاهي از 60 اثر او برپا خواهد شد و او ساعت 17 روز پنجشنبه 11 ارديبهشت در سالن سينما تک موزه هنرهاي معاصر سخنراني مي‌کند.

در ادامه، چهارمين نشان ارديبهشت توسط امرالله فرهادي و قبادي شيوا در بخش ترجمه به اشکان صانعي و در پخش تاليف به مسعود کلاه کج اهدا شد. در پايان اين مراسم نيز پيشکسوتان عرصه گرافيک به همراه جمعي از هنر دوستان و مهمانان مراسم افتتاحيه به حياط خانه هنرمندان ايران رفته و عکس يادگاري گرفته و هفته گرافيک در خانه هنرمندان آغاز شد.


 ساخت «پايتخت 4» مثل خواب مي‌ماند! 

تهيه‌کننده سريال «پايتخت» نسبت به خبر ساخت سري چهارم اين مجموعه اظهار بي‌اطلاعي کرد و گفت: از شما مي‌شنوم که قرار است «پايتخت 4» ساخته شود.

الهام غفوري در گفت‌و‌گو با ايسنا، افزود: صحبت‌هايي در حد اينکه مردم همچنان دوست دارند «پايتخت 4» ساخته شود، از سوي سازمان صدا‌و‌سيما مطرح شده بود اما هنوز هيچ گفت‌وگوي رسمي که دال بر اين باشد، حتما اين سريال ادامه پيدا کند، پيش نيامده است و من نمي‌دانم چه بگويم. وي در ادامه اظهار کرد: حرف زدن در مورد «پايتخت 4» خيلي سخت است و من نمي‌توانم چيزي بگويم جز اينکه ساخت اين سريال براي چهارمين بار نياز به تدارکات وسيعي دارد که از جمله آن‌ها جمع کردن مجدد گروه «پايتخت» در کنار هم است که اين کار دشواري است؛ به همين خاطر درخصوص ساخت «پايتخت 4» هيچ‌ چيز هنوز معلوم نيست و مثل يک خواب مي‌ماند. همچنين در کنار جمع کردن دوباره‌ عوامل، فراهم آوردن شرايط ساخت اين سريال و مهمتر از همه پيدا کردن قصه‌هايي جديد که بتواند توقعات مخاطبان را برآورده کند، کار بسيار دشواري است. اين تهيه‌کننده خاطرنشان کرد: شمار زيادي از دوستان و همکاران مي‌گفتند از همان اول معلوم بود که «پايتخت» موفق مي‌شود درحالي که بايد گفت همان دلايلي که باعث موفقيت «پايتخت» شد،مي‌توانست باعث شکستش هم بشود چرا که اين سريال هربار نياز به قصه‌هايي قوي دارد که مخاطب را با خود همراه کند؛ بر اين اساس بايد اتفاقات زيادي بيفتد و همه آمادگي ادامه اين سريال را داشته باشند.


 کانون پرورش فکري از حسين محب اهري تجليل مي‌کند 

مراسم تجليل از سال‌ها فعاليت حسين محب اهري، هنرمند شناخته شده تئاتر که سه نسل از کودکان ايران با بازي و کارگرداني او در تئاتر و تلويزيون آشنا هستند توسط کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان روز دوشنبه 15 ارديبهشت ساعت 18 برگزار مي شود. به گزارش ايلنا، اين مراسم با حضور مديران کانون، مسئولان و هنرمندان تئاتر و تئاتر کودک و نوجوان، همزمان با اجراي نمايش «کلوچه دارچيني»، تازه‌ترين بازي حسين محب اهري، در مرکزتوليد تئاتر کانون برگزار مي‌شود.

نمايش شاد و موزيکال «کلوچه دارچيني» کار مريم کاظمي و با بازي حسين محب اهري که با استقبال گسترده خانواده‌ها و مدارس و مهدهاي کودک در حال اجراست تازه‌ترين نمايش اين هنرمند است که در آن نقش کوکوي يک ساعت را بازي مي‌کند.

کلوچه دارچيني نوشته ديويد وود که ترجمه آن را سيد حسين فدايي حسين انجام داده، ماجراي يک کلوچه دارچيني تازه پخته شده را در يک آشپزخانه به نمايش مي‌گذارد. اين کلوچه دارچيني با ساکنان کابينت دوست مي‌شود و در ضمن مبارزه با موش، مي‌تواند دارويي براي سلامتي کوکوي ساعت پيدا کند.

در اين نمايش حسين محب اهري، جواد زيتوني، مريم کاظمي، آنا نمکچيان، سعيد عابدي، مهراد زماني، مريم الهاميان، حسام کلانتري، حسين صفا، شيما ميرمحمدي، عماد سالکي، پريسا فلاح زاده، حميد فتوحي و احمد دهقان ايفاي نقش مي‌کنند.


 در سالروز تولد پدر تئاتر ايران
 آنچه از حميد سمندريان نشنيده‌ايد! 

حميد سمندريان يکي از بزرگترين کارگردان‌هاي تئاتر ايران بود اما شايد کمتر کسي بداند کارگردان‌هايي همچون بهرام بيضايي، عباس کيارستمي‌و ابراهيم حاتمي‌کيا به او پيشنهاد بازيگري داده بودند!

به گزارش ايسنا، امروز 9 ارديبهشت ‌ماه سالروز تولد حميد سمندريان است. مردي که او را به عنوان پدر تئاتر ايران مي‌شناسيم اما اين کارگردان سرشناس تئاتر به بازيگري هم علاقه‌مند بود، هنري که هرگز آن را تجربه نکرد. سال‌ها پيش عباس کيارستمي‌در يک ميهماني به حميد سمندريان پيشنهاد بازيگري داد اما سمندريان نپذيرفت و کيارستمي‌به شوخي گفت:«بالاخره تو را وادار مي‌کنم بازي کني»!

پيش‌تر هم بهرام بيضايي از او خواسته بود در فيلم «شايد وقتي ديگر» برايش بازي کند و حتي به او گفته بود بازي دست خودت اما سمندريان باز هم جواب منفي داد. ابراهيم حاتمي‌کيا ديگر کارگردان سينما بود که به سمندريان پيشنهاد بازي داد و وقتي جواب منفي او را شنيد ديگر اصرار نکرد.

سمندريان استاد بازيگري بود اما شايد کمتر کسي بداند که او گاهي به بازيگران خودش حسادت مي‌کرد! مطالبي که در زير مي‌خوانيد بخشي از گفته‌هاي خودش است در کتاب «اين صحنه خانه من است»‌، (گفت‌وگوي افسانه ماهيان) که آن را بازخواني مي‌کنيم. سمندريان در اين کتاب درباره علاقه‌اش به بازيگري مي‌گويد: «علاقه‌ من اول به بازيگري بود و براي ورود به تئاتر نيز از بازيگري شروع کردم.

قبل از اينکه به ديدن تئاترهاي تهران و لاله‌زار بروم، در مراسم و ميهماني‌ها و عروسي‌ها با ديدن برنامه‌هاي مطرب‌هاي روحوضي با بازيگري آشنا شدم، چون برايم دنيايي پرتنوع به وجود مي‌آورد؛ جو عروسي‌ و سازهايي مثل ويولون و تاز و تنبور... ديدن آن سازها براي گرايش به موسيقي نيز در من علاقه به وجود مي‌آورد، پس اصلا قبل از اينکه بدانم در دنيا کارگرداني وجود دارد، با بازيگري آشنا شدم».

به هنرپيشه‌هايم حسادت مي‌کردم

زمان گذشت و حميد سمندريان جايگاه مهمي‌در کارگرداني تئاتر به دست آورد اما بازيگري هميشه وسوسه‌کننده است. آيا او يک بار هم وسوسه نشد که بازي کند؟

پاسخ سمندريان به اين پرسش چنين است: «چرا بيشتر از يک بار و حتي تا حد افراط وسوسه شدم. من ضمن تمرکز روي کارگرداني و با توجه به اينکه مي‌دانستم تئاتر خلق کارگردان است، حتي اگر چهره‌ او را نبينند، باز از وسوسه‌ بازيگري رها نمي‌شدم و صادقانه بگويم که بعدها اندک اندک حس خاصي در وجود من رشد کرد و آن حس خاص حسادت به بازيگر بود، يعني هر گاه بازيگري کولاک بازي مي‌کرد، چون بخشي از آن به پاي من نوشته مي‌شد، مرا شاد مي‌کرد اما در تنهايي با خود مي‌گفتم که اي کاش من مي‌توانستم اين نقش را بازي کنم، يعني به هنرپيشه‌هاي خودم ضمن عشق ورزيدن حسادت مي‌کردم و اين حس هنوز هم در من وجود دارد و هنوز هم با ديدن بازي‌هاي بزرگ، جاي بازيگري را درونم خالي مي‌کنم».

گناه من ترديدم بود

اما چرا هيچ‌وقت نخواست اين حس را براي يک بار هم که شده تجربه کند؟ «راي اينکه خيلي دير به فکر اين تجربه افتادم. من زماني به فکر اين تجربه کردن افتادم که همکارانم که خودشان بازيگر و کارگردان و نويسنده بودند، به من گفتند که تو خودت نقشي را بازي کن، چون زماني که ما را رهبري مي‌کني، نقش‌ها را بهتر از ما بازي مي‌کني. ولي من ايست کردم و اين ترديد گناه من بود. زماني را که براي اين ترديد سپري کردم، زماني طولاني بود، نقش‌ها از دست رفت، يعني به سني رسيدم که ديگر بعضي از نقش‌ها را نمي‌توانستم بازي کنم».

به دنياي بعد با کنجکاوي نگاه مي‌کنم

مبناي اين سوال‌ها در انسان ترس نيست، بلکه همان کنجکاوي است که در زندگي خود داريم. اولين اقدام ما در زندگي و همان لحظه‌اي که به دنيا مي‌آييم، گريستن است. بسياري از دانشمندان مي‌گويند که علت اين گريستن کنجکاوي است. من هم به دنياي بعد با کنجکاوي نگاه مي‌کنم». حميد سمندريان ساعت 12 ظهر روز 9 ارديبهشت 1310 در تهران در خيابان مولوي متولد شد. دوران کودکي و نوجواني را در محله حسن‌آباد، خيابان سپه سپهري کرد. در حين تحصيل در دوره متوسطه در کلاس‌هاي تئاتر و هنرپيشگي استادان حسين خيرخواه و صادق شباويز شرکت جست و همزمان نواختن ويولون را نزد استاد ذوالفنون آغاز کرد.

سال 1332 به آلمان سفر کرد و تحصيلات آکادميک خود را در کنسرواتوار عالي موسيقي و هنرهاي نمايشي هامبورگ تحت تعليم يکي از برجسته‌ترين اساتيد تئاتر اروپا ادوارد مارکس آغاز کرد. اواخر دهه 30 به دعوت وزارت فرهنگ و هنر به ايران بازگشت و همزمان فعاليت‌هاي تئاتر و تدريس خود را آغاز کرد.

او در طول سال‌هاي فعاليت‌اش نمايش‌هايي همچون «دوزخ» اثر سارتر، «اشباح» اثر ايبسن، «مرده‌هاي بي‌ کفن و دفن» اثر سارتر، «باغ وحش شيشه‌اي» اثر تنسي ويليامز، «آندورا» اثر ماکس فريش، «نگاهي از پل» اثر آرتور ميلر، «کرگدن» اثر يونسکو، «مرغ دريايي» اثر چخوف، «ملاقات بانوي سالخورده»، «بازي استريندبرگ»، «فيزيکدان‌ها»، «ازدواج آقاي مي‌سي‌سي‌پي» از نوشته‌هاي دورنمات و ... را به صحنه برد.

سمندريان بارها و بارها تمرين نمايش «گاليله» اثر برشت را آغاز کرد و همواره مي‌گفت اين نمايش وصيت‌نامه هنري‌اش خواهد بود اما هرگز فرصت اجراي اين اثر را پيدا نکرد و اين آرزو که از سال 1360 دغدغه او بود، ناکام ماند.

حميد سمندريان 22 تير 1391 بعد از يک دوره طولاني بيماري سرطان کبد درگذشت.


 دريچه خبر 

«کانتات حافظ» را وسط اسباب‌کشي ساختم

جلسه نقد و بررسي آلبوم موسيقي «کانتات حافظ» استاد شاهين فرهت که به تازگي و پس از چندين سال بازنشر شده است يکشنبه هفتم ارديبهشت با حضور تعدادي از منتقدان موسيقي در فرهنگسراي ارسباران برگزارشد. به گزارش مهر، شاهين فرهت در ابتداي اين جلسه با اشاره به انتقاداتي که بعد از انتشار اثر به وي وارده شده بود خاطرنشان کرد: آلبوم «کانتات حافظ» در شرايطي ساخته شد که خانواده من در پاريس ساکن بودند به همين جهت من نيز قرار بود به فرانسه سفر کنم. در اين دوران به طور طبيعي خانواده مشغول اسباب‌کشي بودند و من در حالي اين اثر را ساختم که فقط يک پيانو در خانه‌ام وجود داشت.

تجربه همکاري با حسين سرشار در يک آلبوم ويژه

اين آهنگساز و موسيقيدان صاحب‌نام ادامه داد: در سال 1355 که مشغول ساخت اين اثر بودم متوجه شدم زنده ياد حسين سرشار قصد بازگشت به ايتاليا را دارد در اين دوران بود که از وي خواستم در اين کار به عنوان خواننده همراه من باشد که خوشبختانه او پذيرفت. کما اينکه وي از پس اجراي درست قطعه‌ها به خوبي برآمد؛ کاري که منجر به آغاز دوستي من با حسين سرشار شد و به نوعي اولين کاري بود که آن را ساختم. فرهت تصريح کرد: من وقتي به ايران آمدم با اتفاق خاصي مواجه شدم که رو به رو شدنم با روبيک گريگوريان بود که به معنا و مفهوم واقعي کلمه مشوق واقعي من براي توليد سمفوني خيام و کانتات بود البته در اين فضا بود که لوريس چکناواريان هم اين آثار را با کيفيت خوب توسط ارکستر مجلسي صدا و سيما اجرا کرد.

خلاء شنيداري زنگ خطري براي موسيقي

رضا مهدوي ناشر اين آلبوم موسيقايي نيز در ادامه اين جلسه نقد و بررسي با تقدير از شاهين فرهت که بعد از 35 سال اجازه باز نشر آلبوم «کانتات حافظ» را داده است، بيان کرد: همانطور که آقاي فرهت اشاره کردند اين اثر در زمان توليد خودش با بهترين ارکستر مجلسي توسط استاد حسين سرشار ضبط شد. در آن زمان هر اثري که با شرايط و زمانه خود تفاوتي داشت لقب خارجي بودن مي‌گرفت و عده‌اي باعث مي شدند که کارهايي از اين دست ديده نشوند به همين جهت است که شرايط کار در آن دوران واقعا دشوار بود.

ترانه تيم‌ملي در جام‌جهاني 21 ارديبهشت رونمايي مي‌شود

مدير کميته فرهنگي فدراسيون فوتبال از رونمايي رسمي ترانه تيم ملي فوتبال کشورمان در جام جهاني برزيل با صداي احسان خواجه اميري در تاريخ 21 ارديبهشت در سالن اجلاس سران خبر داد. محمدرضا ملامحمد درباره جديدترين خبرها از ساخت و رونمايي ترانه تيم ملي فوتبال ايران در جام‌جهاني 2014 به مهر گفت: در مراسمي که به نوعي مراسم بدرقه رسمي تيم ملي فوتبال خواهد بود در روز 21 ارديبهشت ماه سال‌جاري با حضور بازيکنان و اعضاي تيم ملي فوتبال، تعدادي از پيشکسوتان و هنرمندان و مسوولان در سالن اجلاس سران جنبش عدم تعهد گرد هم مي‌آييم. وي ادامه داد: در اين مراسم علاوه‌بر رونمايي از ترانه تيم ملي در جام جهاني با صداي احسان خواجه اميري، پخش کليپي از اين ترانه به کارگرداني يکي از هنرمندان شاخص سينماي ايران و اجراي چند برنامه فرهنگي، از فرش بافته شده با مضمون جام‌جهاني نيز به صورت رسمي رونمايي خواهد شد. مدير کميته فرهنگي فدراسيون فوتبال گفت: در اين مراسم قرار است برنامه هاي فرهنگي فدراسيون فوتبال در جام جهاني برزيل نيز براي مردم اعلام شود. ملامحمد با اشاره به اهداف توليد ترانه رسمي تيم ملي فوتبال در جام جهاني برزيل بيان کرد: ترانه تيم ملي ايران در جام جهاني کاري با ويژگي‌هاي بسيار جذاب و ساده است که مقبوليت عامه و همه‌گير دارد. ما در تلاشيم با ساخت اين ترانه و در نهايت کليپ تصويري آن در جهت معرفي فرهنگ کشورمان به جهان گام‌هاي موثري برداريم.

موسيقي سنتي اولويت اول برج ميلاد در سال 93

پاپ حذف نمي‌شود

مديرعامل برج ميلاد اولويت اول مديريت اين مجموعه در سال 93 را توجه به موسيقي سنتي و اجراي همايش‌هاي ملي و بين‌المللي برشمرد. فرزاد هوشيار پارسيان درباره اولويت‌هاي مرکز همايش‌هاي برج ميلاد براي ميزباني از برنامه‌هاي موسيقايي به خبرنگار مهر گفت: قطعا اولويت ما در سال‌جاري همانند شش ماهه دوم سال گذشته خواهد بود به اين معني که اولويت اول ما برگزاري همايش‌هاي ملي و بين‌المللي با در نظر گرفتن تجهيزات ويژه اين تالار است. ضمن اينکه جداي از اين فعاليت‌ها به طور حتم برنامه‌هايي در حوزه سينما، ادبيات، تئاتر و موسيقي خواهيم داشت که به زودي جزييات آنها را اعلام خواهيم کرد. مديرعامل برج ميلاد درباره برنامه‌هاي موسيقايي اين مجموعه توضيح داد: به‌طور حتم برگزاري کنسرت‌هاي موسيقي سنتي براي ما مهم‌تر از پاپ خواهد بود چراکه موسيقي سنتي به دليل فضايي که دارد نيازمند حمايت‌هاي بيشتري است و ما هم در حمايت از موسيقي ايراني خدماتمان را با 50 درصد تخفيف به هنرمندان ارائه مي‌کنيم.

برپايي کنسرت بزرگ پاپ در روز خليج‌فارس

هوشيار درباره برنامه‌‌هاي مجموعه در زمينه برگزاري کنسرت‌هاي پاپ نيز خاطرنشان کرد: ما در کنار اولويت‌هايي که به آن اشاره کردم موسيقي پاپ را کنار نمي‌گذاريم کما اينکه اولين برنامه ما در اين زمينه برگزاري بزرگترين کنسرت موسيقي پاپ در کشور به مناسبت روز خليج فارس است که در صورت کسب مجوز جزييات آن را نيز اعلام مي‌کنيم. بنابراين حذف کامل کنسرت‌هاي موسيقي پاپ در برنامه ما وجود ندارد فقط ما تلاش کرديم تا نسبت به برنامه‌هاي خودمان در سال 91 و شش ماهه اول سال 92 از حجم کنسرت‌هاي پاپ بکاهيم.