نسخه شماره 3461 - 1393/02/09 -

عليرضا رحيمي در اولين نشست هيات مديره به عنوان مديرعامل، انتخاب شد
توافق با اسپانسر براي هزينه 30 ميلياردي در پرسپوليس

دور برگشت مرحله نيمه نهايي رقابت‌هاي ليگ قهرمانان اروپا
ديدار سرنوشت‌ساز براي بايرن‌مونيخ و رئال مادريد

به منظور حضور در مسابقات قهرماني جام ملت‌هاي آسيا صورت گرفت:
اعزام تيم پرحاشيه فوتسال ايران به ويتنام


علي کريمي در راه بازگشت به پرسپوليس!

وعده جديد معاون وزير ورزش:
بدهي‌ها‌ي پرسپوليس تا پايان فصل پرداخت مي‌شود

عليرضا حيدري:
کشتي آزاد ايران، آسيا را رد کرده است


فصل نقل و انتقالات فوتبال

در تازه‌ترين رنکينگ مربيان فوتبال برتر جهان
قطبي و قلعه‌نويي 13 و 4 پله سقوط کردند


اخبار کوتاه


آيا رحمتي بايد به تيم ملي برگردد؟


بوکس ايران تا کي بايد مشت بخورد؟!

گفت‌و‌گو با مکوندي سرمربي نفت مسجدسليمان:
فکر نمي‌کردم به ليگ برتر صعود کنيم

بررسي ليگ قهرمانان آسيا در مرحله يک هشتم نهايي
شانس بالاي فولاد براي صعود به مرحله سوم

گفت‌و‌گوي «مردم‌سالاري» با بهترين ليبروي ليگ جهاني واليبال
پرونده من در تيم ملي براي هميشه بسته شده است

اوج حساسيت در ليگ برتر باشگاههاي انگليس
مثلث قهرماني در ليگ جزيره؛ کدام تيم قهرمان مي‌شود؟


 عليرضا رحيمي در اولين نشست هيات مديره به عنوان مديرعامل، انتخاب شد
 توافق با اسپانسر براي هزينه 30 ميلياردي در پرسپوليس 

 مديرعامل باشگاه پرسپوليس پس از نشست هيات مديره اين باشگاه انتخاب شد و از اين پس عليرضا رحيمي مديريت سرخ‌ها را بر عهده خواهد داشت.

به گزارش ايسنا، نخستين نشست هيات مديره باشگاه پرسپوليس در وزارت ورزش و جوانان آغاز شد و 7 عضو جديد پس از بحث‌هايي که انجام دادند، مديرعامل جديد را انتخاب کردند.

عليرضا رحيمي با راي اعضاي جديد هيات مديره از اين پس مديريت پرسپوليس را در دست خواهد داشت و بايد ديد فصل چهاردهم ليگ برتر براي پرسپوليس تحت مديريت اين فرد چگونه آغاز خواهد شد. حميد استيلي، محمدرضا زادمهر، علي‌اصغر مونسان، حميدرضا سياسي، مصطفي سليمي، محمد ابراهيم کاظم‌پور و مهدي خواجه‌وند اعضاي جديد هيات مديره پرسپوليس هستند که به وسيله وزارت ورزش انتخاب شدند.

همچنين حميدرضا سياسي به عنوان رييس هيأت مديره، محمدابراهيم کاظم پور به عنوان نايب رييس، حميد استيلي به عنوان سخنگو و مهدي خواجه وند به عنوان دبير هيأت مديره باشگاه فرهنگي ورزشي پرسپوليس انتخاب شدند.

همچنين مالک تجاري باشگاه پرسپوليس در فصل 94 – 93 سي ميليارد تومان براي اين باشگاه بايد هزينه کند. به دنبال انجام مذاکرات متعدد با شرکت‌هاي مختلف براي واگذاري يکساله تيم فوتبال پرسپوليس در فصل 94 – 93، در نهايت وزارت ورزش و جوانان با يک شرکت به توافق رسيد که بر‌اساس اين توافق، شرکت مربوطه بايد براي فصل جاري 30 ميليارد تومان صرف هزينه‌هاي جاري باشگاه کند.

اين شرکت در قبال بدهي‌ حدود 70 ميليارد توماني باشگاه پرسپوليس هيچگونه تعهد مالي ندارد اما ممکن است بخشي از مبلغ مورد توافق، صرف پرداخت بدهي‌هاي اين باشگاه شود.

همچنين مالک تجاري باشگاه پرسپوليس هيچ درخواستي براي حضور در هيات مديره و انتصاب اعضا نداشته و همان طور که در ترکيب جديد هيات مديره ديده مي‌شود، هيچ فردي از سوي شرکت مورد نظر حکم نگرفته است.

پرسپوليس به مدت يک سال به مالک تجاري واگذار شده است و برند پرسپوليس براي يکسال در اختيار اين شرکت قرار گرفته است.


 دور برگشت مرحله نيمه نهايي رقابت‌هاي ليگ قهرمانان اروپا
 ديدار سرنوشت‌ساز براي بايرن‌مونيخ و رئال مادريد 

 بايرن‌مونيخ براي جبران شکست يک بر صفر در بازي برگشت برابر رئال مادريد پاي به ديدار امشب مي‌گذارد. به گزارش ايسنا، دور برگشت مرحله نيمه نهايي رقابت‌هاي ليگ قهرمانان اروپا با يک ديدار آغاز مي‌شود که در آن بايرن مونيخ مدافع عنوان قهرماني در خانه پذيراي رئال مادريد خواهد بود.

دو تيم در ديدار رفت خود هفته گذشته در ورزشگاه سانتياگوبرنابئو به مصاف هم رفتند که رئال مادريد موفق شد با تک گل کريم بنزما به پيروزي يک بر صفر برسد.

بايرن مونيخ در شرايطي پاي به اين مسابقه مي‌گذارد که قهرماني خودش را در رقابت‌هاي بوندسليگا قطعي کرده است. باواريايي‌ها در حال حاضر 84 امتيازي هستند و خيالشان بابت قهرماني در ليگ راحت است. اين تيم همچنين با برتري برابر کايزرس‌لاترن به فينال جام حذفي آلمان نيز راه يافته است که در ديدار نهايي با بوروسيا دورتموند ديدار خواهد کرد. پپ گوآرديولا اميدوار است بتواند کار بزرگ يوپ هاينکس در دوره قبل را تکرار کند و سه‌گانه را براي تيم آلماني کسب کند.

دو تيم در شرايطي به مصاف هم مي‌روند که همه نگاه ها به کريستيانو رونالدو است . آقاي گل اين فصل ليگ قهرمانان اروپا به دليل مصدوميت ديدار برگشت تيمش برابر دورتموند را از دست داد او در بازي رفت يک نيمه برابر بايرن‌مونيخ به ميدان رفت و يک فرصت گلزني را از دست داد. رونالدو در بازي شنبه برابر اوساسونا موفق شد 2 گل بسيار زيبا به ثمر برساند تا نشان دهد آمادگي خودش را به دست اورده است.

پپ گوارديولا سرمربي بايرن مونيخ درباره بازي با رئال مادريد مي‌گويد: بازي با رئال بسيار نزديک خواهد بود و قطعا جزئيات سرنوشت آن را رقم خواهد زد. رئال‌مادريد تيم بزرگ و قدرتمندي است و شانس هر دو تيم 50-50 است.

رئال مادريد در مرحله قبل اين رقابت‌ها موفق شد بوروسيا دورتموند را حذف کند تا هم انتقام شکست سال قبل را از تيم آلماني بگيرد و هم حضورش را در مرحله نيمه نهايي اين فصل قطعي کند. البته رئاليها در بازي برگشت متزلزل ظاهر شدند و با 2 گل از بوروسيا دورتموند شکست خوردند. با اين وجود به لطف پيروزي 3 بر صفر در بازي رفت به مرحله بعد ليگ قهرمانان راه يافت.


 به منظور حضور در مسابقات قهرماني جام ملت‌هاي آسيا صورت گرفت:
 اعزام تيم پرحاشيه فوتسال ايران به ويتنام 

 سيزدهمين دوره فوتسال جام ملت‌هاي آسيا از روز دهم تا بيستم ارديبهشت‌ماه در ويتنام برگزار مي‌شود و 16 تيم حاضر در اين مسابقات در چهار گروه چهار تيمي به مصاف همديگر خواهند رفت. کاروان ايران هم بامداد امروز دوشنبه با 14 بازيکن و با انگيزه پس گرفتن عنوان قهرماني عازم ويتنام شد تا بتواند ناکامي دوره گذشته را جبران کند.

به گزارش مهر، سيد رضا افتخاري رئيس کميته فوتسال در ماه‌هاي گذشته بارها به صراحت عنوان کرده بود که هدف ايران از حضور در جام ملت‌ها کسب عنوان قهرماني است؛ تا جايي که حتي وي شرط ادامه همکاري با خسوس کاندلاس سرمربي تيم ملي را قهرماني در آسيا عنوان کرد. هرچند بسياري از کارشناسان معتقدند کار ايران با توجه به تيم فعلي براي قهرماني در آسيا دشوار نيست ولي خسوس هم تاکيد کرده که رقباي ايران بيکار نبوده‌اند و ايران قطعا کار دشواري در پيش دارد.

هرچقدر که تيم ملي ايران از شروع اردوي آماده سازي در تاريخ هفتم فروردين روزهاي بي حاشيه‌اي را سپري کرد، در روزهاي منتهي به اعزام به ويتنام مشکلات و حواشي بلاي جان اين تيم ايران شد. اين مشکلات ابتدا با دعوت نشدن مصطفي نظري دروازه‌بان لژيونر نوريل نيکل به تيم ملي شروع شد. تا جايي که نظري در مصاحبه‌اي عنوان کرد سناريوي دعوت نشدنش از مدت‌ها پيش کليد خورده بود.

پس از بازگشت تيم ملي از روسيه به ايران هم محمد کشاورز کاپيتان تيم ملي فوتسال از جمع 14 بازيکن تيم ملي کنار گذاشته شد. هرچند اين بازيکن عنوان کرد که خودش از حضور در تيم ملي انصراف داده ولي رئيس کميته فوتسال تاکيد کرد که کشاورز در فهرست خسوس جايي نداشته است. مثبت اعلام شدن دوپينگ مهدي جاويد هم ضربه نهايي را به تيم ايران زد و سرمربي تيم ملي مجبور شد اين بازيکن را از فهرست نهايي خود کنار بگذارد.

اگر از خط خوردن محمد کشاورز و مصطفي نظري چشم بپوشيم، از ديگر نقاط ضعف تيم ملي مي‌توان به کم بودن بازي‌هاي تدارکاتي مناسب قبل از جام ملت‌ها اشاره کرد.

* گروه‌بندي مسابقات جام ملت‌هاي آسيا

چهار گروه مسابقات جام ملت‌هاي آسيا که از روز دهم تا بيستم ارديبهشت برگزار مي‌شود به اين شرح است:

گروه A: ويتنام ، کويت، تاجيکستان و عراق

گروه B: ايران، استراليا، چين و اندونزي

گروه C: تايلند، لبنان، چين تايپه و مالزي

گروه D: ژاپن، قرقيزستان، ازبکستان و کره‌جنوبي


 علي کريمي در راه بازگشت به پرسپوليس! 

 علي کريمي کماکان يکي از جذاب ترين چهره هاي فصل نقل و انتقالات فوتبال ايران خواهد بود. اين ملي پوش سابق فوتبال ايران که قراردادش با تراکتورسازي به پايان رسيده در حال حاضر در انتظارليست نهايي تيم‌ملي‌ است و اميدوار است کارلوس کروش در آخرين اردو وي را به جمع ملي پوشان دعوت کند. اين در حالي است که ادامه همکاري او با تراکتور و بازگشت او به تهران ديگر مسئله اي است که احتمالا در همين خردادماه تکليفش مشخص مي‌شود.

علي کريمي‌در صورت ابقاي علي دايي به عنوان سرمربي در پرسپوليس شانسي براي بازگشت به جمع قرمزها ندارد چرا که مصاحبه هاي تند او در سال گذشته اجازه صلح بين وي و علي دايي را مي‌گيرد. با اين حال نبايد از ياد ببريم که به هر حال کريمي بعد از يک فصل خوب در تراکتور يک ستاره غيرقابل چشم پوشي است و بعيد نيست که پرسپوليس براي جلب رضايت هواداران هم که شده مقدمات بازگشت کريمي به پرسپوليس را فراهم کند. کريمي در حال حاضر کماکان مشغول تمرينات بدنسازي است تا خود را روي فرم نگه دارد منتظر تحولات پرسپوليس خواهد بود، اينکه کدام گروه اختيار پرسپوليس را در دست بگيرد در آينده کريمي نقش مهمي ايفا خواهد کرد.

نکته مهم فرد پرسپوليسي نزديک به تيمي است که قرار است مديريت پرسپوليس را در دست داشته باشد. اگر دوستان حميد استيلي سر کار بيايند آن وقت است که علي کريمي به پرسپوليس نزديک تر خواهد شد،

اين را هم فراموش نکنيد که خود تراکتور هم يک گزينه غيرقابل چشم‌پوشي براي کريمي است، جايي که مردم به او علاقه ويژه اي دارند و مي‌خواهند که جادوگر کماکان عضو تيمشان باقي بماند.


 وعده جديد معاون وزير ورزش:
 بدهي‌ها‌ي پرسپوليس تا پايان فصل پرداخت مي‌شود 

معاون پارلماني وزارت ورزش و جوانان با اشاره به رفع تمام بدهي‌هاي باشگاه پرسپوليس تا پايان فصل آينده تاکيد کرد: به دنبال سازماندهي و نظم دادن به اين باشگاه هستيم. به گزارش ايسنا، معاون پارلماني وزارت ورزش و جوانان درباره واگذاري دو باشگاه استقلال و پرسپوليس و همچنين انتخاب اعضاي هيات مديره باشگاه پرسپوليس، اظهار کرد: بر اساس ماموريتي که وزارت ورزش و جوانان در خصوص اين باشگاه مردمي بر عهده داشت، اولين نکته مهم رفع مشکلات مالي و بي نظمي‌هايي بود که در باشگاه پرسپوليس و استقلال طي مدت‌هاي زيادي شاهد بوديم و اين مساله علاقمندان و هواداران اين دو باشگاه را دچار دغدغه‌ کرده بود. لذا بر همين اساس با سازماندهي بدهي‌ سنگين باشگاه پرسپوليس که سال‌هاي سال پيگير اين موضوع بوديم و انتخاب اعضاي هيات مديره، به اين دغدغه‌ و حرف و حديث‌هايي که پشت سر اين باشگاه مردمي بود پايان دهيم. وي افزود: اولين اتفاق مهمي که براي اين باشگاه رخ داد و سعي‌مان بر اين بود تا باشگاه پرسپوليس را به عنوان يک باشگاه نمونه معرفي کنيم، اين بود که باشگاه‌ها را به سمت باشگاه‌داري منظم سوق دهيم. همچنين تلاش کرديم تا پايان فصل آينده بدهي موجود در باشگاه را با کمک حاميان مالي برطرف کنيم. قطعا با حمايت اين حاميان کل بدهي باشگاه پرسپوليس و دغدغه‌هايي که براي بستن يک تيم خوب براي فصل آينده وجود داشت، رفع خواهد شد. لذا با واريز شدن 40 تا 50 ميليارد تومان به حساب باشگاه پس از اين ديگر باشگاه با بدهي مواجه نخواهد بود. خادم در ادامه خاطر‌نشان کرد: اعضاي هيات مديره را در اين دوره افرادي توانمند، اقتصادي، فني و حقوقدان تشکيل داده‌اند تا مشکلات حقوقي باشگاه پرسپوليس را مرتفع کنيم. اين مجموعه در کنار هم، مديرعامل توانمند و با تجربه‌اي را انتخاب مي‌کنند. اميدوارم وزارت ورزش و جوانان بتواند تا حد ممکن اين باشگاه را سازماندهي کند تا بعد از اين ديگر اعضاي هيات مديره و مديرعامل بي‌دليل وارد حاشيه و ساير مسائل نشوند.


 عليرضا حيدري:
 کشتي آزاد ايران، آسيا را رد کرده است 

 نايب رييس فدراسيون کشتي گفت: توقع داشتيم که در رقابت‌هاي قهرماني آسيا با اقتدار به قهرماني کشتي آزاد برسيم. به گزارش ايسنا، عليرضا حيدري درباره رقابت‌هاي کشتي آزاد قهرماني آسيا در آستانه قزاقستان، اظهار کرد: خو‌شبختا‌نه در شرايط بسيار خوبي قهرمان آسيا شديم. ما توقع چنين نتيجه‌اي و حتي گرفتن شش طلا را داشتيم. اين نتيجه‌ نشان مي‌دهد که ما سطح آسيا را رد ‌کرده‌ايم و اين قاره براي کشتي ايران کوچک است.

او با اشاره به پرواز سخت ايران به قزاقستان افزود: ما در مسير رفت مشکل داشتيم و پرواز سختي را از سر گذرانديم. البته خو‌شبختا‌نه اين مسائل تاثيري روي ملي‌پوشان نگذاشت و توانستند کشتي هاي خوبي بگيرند. دارنده شش مدال المپيک و جهان در پايان گفت: هدف اصلي ما رقابت‌هاي جهاني، بازي‌هاي آسيايي و سرانجام المپيک ريودوژانيرو است. ما يک بولتن اجرايي داريم که اگر به لحاظ تمريني، مالي و زمان بندي طبق برنامه اجرا شود 100 درصد به نتايج دلخواهمان خواهيم رسيد و مي‌توانيم چنين قهرماني‌هايي را تکرار کنيم. البته به خصوص در مساله مالي نياز به حمايت داريم.


 فصل نقل و انتقالات فوتبال 
نويسنده : رسول شمالي‌ورزنده

 با پايان يافتن رقابت‌هاي فوتبال ليگ برتر يارگيري تيم‌هاي باشگاهي ليگ برتر آغاز مي‌شود فصلي در فوتبال که بايد ادعا کرد که کمتر از خود مسابقات ليگ برتر نيست چراکه تيم‌هاي پولدار و متمول به دنبال جذب بازيکنان هستند که در فصل آتي يعني در ليگ چهاردهم از ارزش و اعتبار بالايي برخوردارند و مي‌توانند فصل خوبي را براي تيم‌ها رقم بزنند.

معمولا در فصل نقل و انتقالات که به نوعي بهار فوتبال ايران تلقي مي‌شود تيم‌هاي باشگاهي ما ضمن ارزيابي داشته‌هاي خود به دنبال مهره‌ها و خريد بازيکناني مي‌روند که نياز دارند و سعي مي‌کنند که با جذب بازيکنان جديد کمبود نيرو را در پست‌هاي کليدي خودشان برطرف سازند در اين ميان اصولا سهم تيم‌هاي مطرح و ثروتمند بيشتر از تيم‌هاي ديگر است چراکه معمولا و طبق عرف تيم‌هاي باشگاه‌هاي ما با اعلام نياز به وجود بازيکنان شاخص مبالغ خوبي را براي جذب نفرات برتر مطرح مي‌کنند که اصولا مورد توجه بازيکنان شاخص قرار مي‌گيرد. به هرحال فصل نقل و انتقالات بازيکنان را پيش رو داريم و اميد داريم که باشگاه‌ها با جذب بازيکنان خوب و شاخص ترکيب تيمي خود را تغيير دهند و انشاءالله ليگ چهاردهم جذاب‌تر از ليگ فصل قبل آغاز شود و شاهد بازي‌هاي بسيار خوب و درخشان از تيم‌هاي باشگاهي ما در فصل آينده فوتبال ليگ برتر کشور باشيم. به هرحال تيم‌ها بايد توجه داشته باشند که براي جذب بازيکن و نفرات جديد تنها جذب افراد شاخص و معروف فوتبال نمي‌تواند به فوتبال ايران و پيشرفت فوتبال باشگاهي ما کمک کند.

به نظرم بايد از افراد جوان و جديد که به تازگي وارد فوتبال ما شده‌اند استفاده کرد. بستن قراردادهاي گزاف و آن‌چناني که در فصل‌هاي گذشته بود ضربه به فوتبال باشگاهي و ملي ما مي‌زند فقط استفاده از نام‌ها و نشان‌ها در فوتبال نمي‌تواند دردي از فوتبال ما را دوا کند ما نيازمند به يک خانه‌تکاني در فوتبال باشگاهي هستيم جوان‌گرايي و استفاده از نفرات جوان و باانگيزه‌اي ‌که پا به عرصه فوتبال گذاشتند مي‌تواند چرخ‌هاي زنگ زده فوتبال ما را بار ديگر به حرکت درآورد.

بارها و بارها در فوتبال ايران مشاهده کرديم تيم‌هايي را که پوست انداختند و به يکباره 22 بازيکن جوان را به تيم تزريق کردند در آينده تيمي موفق و بسيار خوب در عرصه فوتبال ما شدند بايد از استاد دهداري ياد بگيريم و مشق‌مان را از دفتر او بياموزيم چراکه مرحوم دهداري در مقطعي از تاريخ معاصر فوتبال ايران به يکباره ترکيب تيم ملي فوتبال را نو کرد و نتيجه آن سال‌هاي بعد قهرماني بود که نصيب تيم ملي فوتبال ايران شد پس بايد کادر فني و مسوولان باشگاه‌هاي فوتبال ما درس بگيرند و با خريد مناسب و استفاده از افراد باانگيزه و جوان تيمي تازه و شاداب را راهي مسابقه‌هاي ليگ برتر کنند. امروز فوتبال ما نياز به ستاره‌هايي که فروغ کمي دارند، ندارد و تنها باعث مشکلات عديده در تيم خواهد شد پس بياييم با پوست‌اندازي و نگاه تازه به ترکيب تيم‌هاي باشگاهي به رونق و پيشرفت فوتبال‌مان کمک کنيم.

ما مي‌توانيم امروز بذر پيشرفت و ترقي را در فوتبال ايران بکاريم و فردا آن را بخوبي درو کنيم. بهره‌گيري از بازيکنان باغيرت متعصب جنگنده و جوان مي‌تواند کالبد فوتبال باشگاهي ما را تغيير دهد و پيشرفت را در دستور کار فوتبال ايران قرار دهد. ما نياز به دگرگوني در فوتبال داريم و اين نقل و انتقالات در بهار فوتبال ما مي‌تواند به پيشرفت فوتبال باشگاهي ما کمک کرده و بسيار موثر باشد. پس بايد از امروز آغاز کرد و آستين‌ها را بالا زد تا در فصل آينده ليگ برتر فوتبال شاهد ستاره‌هاي جديدي باشيم که هرگز غروب نخواهند کرد. انشاءالله...


 در تازه‌ترين رنکينگ مربيان فوتبال برتر جهان
 قطبي و قلعه‌نويي 13 و 4 پله سقوط کردند 

 افشين قطبي و امير قلعه‌نويي در رده‌بندي مربيان برتر جهان 13 و 4 پله سقوط کردند اما حسين فرکي با صعود 79 پله‌اي مواجه شد.

به گزارش فارس، در تازه‌ترين رنکينگ مربيان فوتبال برتر جهان (سايت مربيان) در يک هفته گذشته افشين قطبي و امير قلعه‌نويي دچار نزول جايگاه خود شدند.

قطبي که هدايت تيم ژاپني شيميزو اس‌پولس را برعهده دارد، 3158 امتياز کسب کرد و تا رده 214 سقوط کرد.

وي هفته قبل در رده 201 حضور داشت. به اين ترتيب مربي اسبق ايران و پرسپوليس با 13 پله سقوط مواجه شد.

همچنين امير قلعه‌نويي، مربي استقلال تهران 4 پله سقوط کرد. مربي 50 ساله آبي‌پوشان تهراني با 2629 امتياز از رده 254 به رده 258 رسيد.

حسين فرکي، مربي موفق فصل جاري فولاد خوزستان 2224 امتياز کسب کرد. وي از رده 393 تا رده 314 اوج گرفت و 79 پله صعود کرد.

در همين رده‌بندي همچنين خرادو مارتينو، سرمربي آرژانتيني بارسلونا همچنان عنوان بهترين مربي جهان را حفظ کرد. وي با کسب 17387 امتياز در نقش مربي بارسا در صدر جدول باقي ماند.

نکته جالب در اين ميان صعود يک پله اي کارلو آنچلوتي، مربي رئال مادريد بود که 17066 امتياز کسب کرد و جاي ديگو سيمئونه، مربي اتلتيکومادريدرا در پله دوم گرفت. سيمئونه نيز خود 16871 امتياز گرفت تا پله سوم سقوط کرد.

در اين گزينش گوارديولا(بايرن)، خسوس (بنفيکا)، مورينيو(چلسي)، ونگر(آرسنال)، بنيتس(ناپولي)، کلوپ(بورسيادورتموند)‌و بلان(پاري‌سن‌ژرمن) در رده چهارم تا دهم ايستادند.


 اخبار کوتاه 

 ذوب‌آهن پيشنهادي به من نداده است

سرمربي اسبق تيم ذوب‌آهن گفت: ذوب‌آهني‌ها از من برنامه‌اي نخواسته‌اند و مثل اينکه قصد دارند با فيروز کريمي کار کنند. منصور ابراهيم‌زاده که در فصل گذشته هدايت تيم راه آهن را بر عهده داشت در پاسخ به اين سووال که آيا از ذوب‌آهن پيشنهادي به او شده است يا نه، اظهار کرد: تا امروز هيچ پيشنهادي به من نشده است و هيچ برنامه‌اي به باشگاه ذوب‌آهن نداده‌ام. فعلا که از فيروز کريمي برنامه خواسته‌اند و مثل اينکه قرار است با اين مربي کار کنند. ابراهيم‌زاده در پاسخ به اين سوال که آيا دوست دارد به ذوب‌آهن برگردد يا نه، گفت: اجازه بدهيد به دليل اينکه صحبتي با من نشده من نيز اظهارنظري نکنم.

حمايت دژاگه از دني آلوس

بازيکن ايراني فولام از حرکت زشت هواداران ويارئال عليه دني آلوس ابراز ناراحتي کرد. به گزارش ايسنا، بارسلونا در حالي موفق شد ويارئال را با نتيجه‌ سه بر دو شکست دهد که يک اتفاق غير ورزشي در اين ديدار رخ داد و آن هم شعارهاي هواداران ويارئال عليه دني آلوس و پرتاب موز به سمت اين بازيکن بود که البته با واکنش خونسردانه اين مدافع برزيلي روبرو شد. اشکان دژاگه، ملي‌پوش ايراني فولام در صفحه اجتماعي خود با ابراز ناراحتي از اتفاق پيش آمده براي دني آلوس گفت: متاسفم که هنوز چيزهايي را در قرن بيست و يکم مي‌بينيم که بسيار ناراحت کننده و دور از فرهنگ است. اتفاقي که براي دني آلوس در بازي تيمش برابر ويارئال رخ داد باعث ناراحتي همه شده است اما خوشحالم که اين بازيکن توانست جواب خوبي به هواداران توهين کننده به خود بدهد. اميدوارم که نژادپرستي به طور کامل از بين برود و ديگر در فوتبال شاهد چنين رفتارهاي زشت و زننده‌اي نباشيم.

14 بازيکن از استقلال خوزستان جدا مي‌شوند

از جمع آبي‌پوشان خوزستاني 14 بازيکن در فصل آينده اين تيم را همراهي نخواهند کرد. علي پورکياني درباره ليست خروجي‌هاي تيمش گفت: آقاي ويسي به ما اعلام کرد که بازيکناني را که يک سال با ما قرارداد داشته‌اند را ديگر تمديد نکنيم و به اين ترتيب 8 الي 9 نفر از بازيکنان فصل قبل استقلال خوزستان در فصل بعد در اين تيم نيستند. البته ايشان نام پنج بازيکن را هم به ما گفته‌اند که با وجود قرارداد داشتن در فصل بعد در جمع ما نخواهند بود. آقاي ويسي گفته با اين پنج نفر فسخ قرارداد کنيم و انشاءالله وقتي اين اتفاق افتاد اسامي آنها را اعلام مي‌کنيم. قائم مقام باشگاه استقلال خوزستان در پاسخ به اين سوال که آيا ويسي با اين تيم مي‌ماند، عنوان کرد: بنا به درخواست هيات مديره و مديرعامل باشگاه، عبدالله ويسي در فصل بعد هم کنار ما خواهد بود.

آژاکس قهرمان هلند شد

نايمخن در حضور مهاجم ايراني خود برابر توئنت انخت شکست سنگيني را متحمل شد. به گزارش ايسنا، در هفته‌ سي و سوم رقابت‌هاي ليگ هلند با برگزاري 9 ديدار به پايان رسيد که در يکي از ديدارهاي برگزار شده نايمخن با نتيجه‌ پر گل پنج بر دو مغلوب توئنت‌انخت شد. عليرضا جهانبخش، مهاجم ايراني نايمخن از دقيقه‌ 65 به جاي ياکوب يانشر به ميدان آمد اما نتوانست مانع از شکست سنگين تيمش شود. در ديگر ديدار آژاکس موفق شد پس از تساوي يک بر يک برابر هراکلس قهرماني خودش را در اين رقابت‌ها قطعي کند. شاگردان فرانک دي‌بوئر موفق شدند يک هفته‌ مانده به پايان اين رقابت‌ها سي و سومين قهرماني خودشان را در ليگ هلند قطعي کنند.

نمره ضعيف براي گلر ايراني

دروازه‌بان ملي‌پوش و ايراني تيم فوتبال اينتراخت برانشوايگ به دليل بازي ضعيف مقابل هرتابرلين نمره ضعيف گرفت. به گزارش فارس، دنيل داوري در ديدار خارج از خانه اينتراخت برانشوايگ مقابل برليني‌ها نتوانست مانع باخت 2 بر صفر از ميزبان شود. هفته‌نامه کيکر در تازه‌ترين شماره خود به همين خاطر نمره 5/4 داد. اين در حالي‌ است که از نظر گزارشگران معتبرترين نشريه فوتبال ژرمن‌ها بازيکناني نظير الابدلواي، بيکاچيچ، کورلا، تويرکائوف و بولاند نمره به مراتب بهتري نسبت به گلر 26 ساله دريافت کردند.

آسيب ديدگي گونزالو هيگواين جدي نيست

مهاجم ناپولي که در ديدار با اينترميلان آسيب ديد خيلي زود به ترکيب تيمش بازمي‌گردد. به گزارش فارس، گونزالو هيگواين که در جريان تساوي بدون گل ناپولي و اينترميلان در اين هفته از رقابت‌هاي سري A به شدت آسيب ديد و با برانکارد از زمين خارج شد مي‌تواند در فينال کوپا ايتاليا که يکشنبه هفته آينده برگزار مي‌شود شرکت کند. بسياري وقتي صحنه زمين خوردن مهاجم تيم ملي فوتبال آرژانتين را ديدند احتمال دادند آسيب ديدگي وي جدي است و ممکن است او کل فصل را از دست بدهد اما اکنون نشريه گازتا دلو اسپورت فاش کرده مصدوميت وي آنقدرها هم جدي نيست و وي مي‌تواند هفته آينده در فينال جام حذفي ايتاليا مقابل فيورنتينا بازي کند.


 آيا رحمتي بايد به تيم ملي برگردد؟ 
نويسنده : فرشاد رضايي

از زماني که مهدي رحمتي و ‌هادي عقيلي از تيم ملي فوتبال ايران کنار گذاشته شدند، بارها موضوع بازگرداندن آنها به تيم ملي مطرح شده اما کارلوس کي‌روش سرمربي تيم به اين درخواست‌ها پاسخ مثبتي نداده و صراحتا اعلام کرده که تا زماني که او سرمربي تيم ملي است اين دو به تيم ملي دعوت نمي‌شوند. در اين بين برخي اعتقاد دارند کي‌روش بايد با اين دو مماشات کند و حق آنهاست که به تيم ملي برگردند و برخي ديگر نيز حق را به سرمربي تيم ملي مي‌دهند. اما واقعيت چيست؟ حق با کدام طرف است: رحمتي و عقيلي يا سرمربي تيم ملي؟ براي بررسي اين موضوع، بايد کمي‌به عقب برگرديم و به بازخواني تاريخي اين موضوع بپردازيم. البته موضوع رحمتي بيش از عقيلي مورد توجه قرار گرفته است چرا که اولا او دروازه‌بان شماره يک تيم ملي بود و ثانيا بازيکن پرطرفداري در يک تيم پرطرفدار است و به همين دليل بررسي موضوع رحمتي مي‌تواند شرايط بازيکنان مشابه را هم روشن کند.

تقريبا يک سال پيش در شرايطي که شرايط تيم ملي فوتبال ايران براي صعود به جام جهاني بسيار دشوار بود و پيش‌بيني مي‌شد تنها با سه پيروزي در سه بازي متوالي سنگين که دو بازي از آنها هم خارج از خانه برگزار مي‌شد تيم ملي ايران بتواند به جام جهاني صعود کند، مهدي رحمتي به طور ناگهاني و غيرمنتظره اعلام کرد که براي تيم ملي ايران بازي نمي‌کند. او هيچگاه به صراحت دليل اتخاذ اين تصميم را اعلام نکرد اما موضوع کاملا آشکار بود. آن زمان کارلوس کي‌روش به دنبال جذب بازيکنان دورگه ايراني براي دعوت به تيم ملي بود و در همين راستا به دانيل داوري، دروازه بان تيم آلماني برانشوايگ برخورد و اعلام کرد قصد دارد او را به تيم ملي دعوت کند. اين موضوع به مذاق رحمتي که خود را دروازه بان يک تيم ملي مي‌دانست خوش نيامد و از تيم ملي کناره گيري کرد. در همين احوالات بود که دانيل داوري نيز اعلام کرد علي‌رغم ميل باطني به دليل عدم اجازه باشگاه خود نمي‌تواند تيم ملي ايران را همراهي کند و اينگونه شد که در آستانه سه بازي حساس تيم ملي در مسير صعود به جام جهاني 2014 برزيل، کي‌روش در درون دروازه دچار مشکل شد. البته رحمان احمدي در سه بازي تيم ملي به ويژه بازي آخر با کره جنوبي، درخشش فوق‌العاده‌اي داشت و اجازه نداد خلاء رحمتي احساس شود و بدين ترتيب تيم ملي بدون آنکه به رحمتي و امثال آن همچون عقيلي نيازي احساس کند، به طور مستقيم به جام جهاني صعود کرد. از زمانيکه تيم ملي به جام جهاني صعود کرده، حاميان رحمتي، سعي مي‌کنند او را به کي‌روش تحميل کنند اما آيا اين حق رحمتي است که همراه تيم ملي باشد؟ فراموش نکنيم که رحمتي در حساس‌ترين شرايط ممکن تيم ملي را تنها گذاشت و اگر تيم ملي از ناحيه دروازه آسيب مي‌ديد و از صعود به جام جهاني محروم مي‌شد، آيا رحمتي و حاميان او پاسخي داشتند يا با سرافکندگي، مسووليت را به گردن مي‌گرفتند؟ قطعا در آن صورت رحمتي خود را کنار مي‌کشيد و حاميانش هم مي‌گفتند که چون رحمتي در دروازه تيم نبوده ايران به جام جهاني صعود نکرده است.

اما رحمتي در آن صورت چه پاسخي براي وجدان خود داشت؟ جالب است حالا که تيم ملي از هفت‌خوان رستم گذشته، ادعاي سهم‌خواهي براي او را دارند و او هوس بازگشت به تيم ملي را کرده است. اگر قرار باشد هر بازيکني هر زمان دلش خواست تيم ملي را تنها بگذارد و هر زمان که دوست داشت عزم بازگشت به تيم ملي را داشته باشد، ديگر سنگ روي سنگ بند نمي‌شود. اگر تيم ملي و پيراهن آن مقدس است، پس نشستن روي نيمکت تيم ملي هم افتخار است و هر بازيکن، به مثابه يک سرباز بايد در هر زمان و جايگاهي در خدمت تيم ملي باشد. اينکه بازيکني صرفا به دليل احتمال نيمکت‌نشيني يا به هر دليل ديگري که قطعا در مورد پشت کردن به پيراهن مقدس تيم ملي نمي‌تواند موجه باشد، تيم ملي را ترک کند، نشانه آن است که براي پيراهن ملي کشورش ارزش قايل نيست. اين موضوع شايد از نظر عده اي با عذرخواهي رفع شود، اما واقعيت آن است که بازيکني در سطح تيم ملي که الگويي براي جوانان کشور است، حق ندارد به طور احساسي درباره زندگي ورزشي خود تصميمات اشتباه بگيرد و اگر تصميم اشتباهي گرفت بايد تاوان آن را بدهد. البته رحمتي اولين بازيکني در ايران و جهان نيست که خود را از حضور در تيم ملي کشورش محروم مي‌کند و قطعا آخرين بازيکن هم نخواهد بود. ضمن اينکه بايد به تصميم سرمربي تيم ملي احترام گذاشت چرا که او تنها پاسخگوي نتايج تيم ملي است. متاسفانه در کشور ما باب شده که هر کسي هر اشتباهي را مرتکب مي‌شود و بعد انتظار دارد با عذرخواهي يا واسطه تراشي و ريش سفيدي، اشتباهش را ناديده بگيرند. اين موضوع ربطي به رنگ پيراهن بازيکن هم ندارد. همانقدر که کار مهدي رحمتي اشتباه است، کارهاي علي کريمي هم در خداحافظي‌هاي احساسي از تيم ملي اشتباه بود. به نظر مي‌رسد در آستانه آغاز رقابت‌هاي جام جهاني، برخي افراد که در گل‌آلود کردن آب‌ها و صيد کردن ماهي مراد، يد طولايي دارند، بهتر است به فکر ايجاد آرامش براي تيم ملي باشند. مدت‌ها بود که آرزوي حضور يک سرمربي بزرگ در تيم ملي فوتبال را داشتيم اما حالا که چنين فردي سکان هدايت تيم ملي را در دست گرفته، برخي مدام در حال بهانه جويي هستند. اي کاش اين افراد کمي هم به فکر آرامش تيم ملي باشند.


 بوکس ايران تا کي بايد مشت بخورد؟! 

بوکس ايران که در سالهاي اخير حال و روز خوشي نداشته در اين روزها حالش وخيم تر شده و اصلا کسي را ندارد که به حالش توجه کند چرا که رييس ندارد!

به گزارش ايسنا، در سالهاي قبل هميشه انتقادات تندي نسبت به عملکرد بوکس ايران مطرح بوده و در اين سالها شرايط خوبي نداشته است اما در ماههاي اخير اوضاع وخيم‌تر شده است.

بوکس پس از انقلاب مدتي تعطيل بود. سال 1368 بود که فدراسيون ورزش‌هاي رزمي تشکيل شد و چندين رشته مثل تکواندو، کاراته و جودو را تحت کنترل داشت اما بعد از مدتي اين رشته‌ها از هم جدا شدند و هر يک تبديل به فدراسيون شدند.

با گذشت 24 سال از آن زمان اکنون مي‌بينيم که تکواندو و کاراته مدالهاي جهاني زيادي را کسب کرده‌اند اما بوکس نسبت به 24 سال قبل تغييري نکرده و حتي در شرايطي پسرفت هم داشته و تا بحال هيچ مدال جهاني نگرفته است!

قطعا احمد ناطق نوري از زمان رياستش بر بوکس در 24 سال قبل زحمات زيادي براي شناساندن بيشتر اين رشته در جامعه کشيده اما مديريت بر اين فدراسيون و نتايج نشان مدهد که اين رشته اصلا روند رو به رشد نداشته چرا که ايران در رشته‌هاي رزمي استعدادهاي ناب بسيار زيادي دارد و در اين رشته‌ها موفق بوده است. نمونه بارز اين گفته موفقيت رشته ووشو است که عمر فعاليت اين رشته به عنوان يک فدراسيون مجزا زياد نيست اما در همين مدت توانسته در مسابقات جهاني و بازهاي آسيايي موفق شود.

ناطق نوري در اين 24 سال به همکاران خود وفادار بوده و علي‌رغم ناموفق بودن آنها تنها هر از چند گاهي جايشان را عوض کرده است اما همراه هميشگي ناطق، منوچهر مقصودي بوده که در اين مدت به عنوان نايب رييس و مدير تيم‌هاي ملي در کنارش حضور داشته و تحت هيچ شرايطي هم تغيير نکرد. حتي اگر نتايج اسفناک هم بود کادر فني تغيير مي‌کرد اما مقصودي سر جايش باقي مي‌ماند.

ناطق نوري و ديگر مسئولان فدراسيون بوکس هميشه از نبود پول در فدراسيون انتقاد کرده‌اند و حتي بارها گفته‌اند که اگر پول ندهند از فدراسيون مي‌روند اما علي‌رغم اين گفته‌ها دوباره به کارشان در فدراسيون ادامه داده‌اند.

شاهديم فدراسيون‌هاي کوچک که پخش تلويزيوني هم ندارند اسپانسر مي‌گيرند و اين همه از نداشتن پول گلايه نمي‌کنند اما فدراسيون بوکس که چندين فرد اقتصادي در هيات رييسه دارد، رييسش بيش‌از 30 سال نماينده مجلس بوده و از سياسيون سرشناس است و نايب رييس فدراسيون هم تمکن مالي بالايي دارد ولي هيچ گاه اين امر به فدراسيون کمک نکرده و هميشه از بي پولي انتقاد کرده‌اند. اين بي‌پولي آنقدر به فدراسيون در اين سال‌ها لطمه‌زده که بسياري از سفرهاي تيم‌هاي ملي لغو شده است و اين لطمات ادامه دارد.

مدت رياست چهار سال آخر ناطق نوري 20 بهمن 92 تمام شده و ناطق نوري از آن زمان همچنان هدايت فدراسيون بوکس را بر عهده دارد. البته او حکم سرپرستي ندارد و انتخابات رياست فدراسيون هم مشخص نيست چه زماني برگزار خواهد شد!

ناطق نوري در اين سه ماهه چندين بار براي گرفتن مجوز شرکت در انتخابات رياست فدراسيون بوکس اقدام کرده است. شايد وارد نشدن وزارت ورزش و جوانان به پروسه اخذ مجوز براي ناطق و ندادن مجوز از سوي هيات وزيران سيگنال‌هايي باشد که زمان جدايي ناطق نوري از بوکس فرا رسيده است، هر چند شايد ناطق خودش هنوز اين امر را باور ندارد و هيچ اقدامي براي کناره‌گيري از اين پست نداشته و بدون حکم هم به کارش ادامه مي‌دهد. حتي شکست‌هاي پياپي بوکسورها در ميادين جهاني که آخرين آن هم تيم ملي جوانان بود، باعث نشده در بوکس ايران تغيير رويه ايجاد شود و اين ورزش همچنان در گوشه رينگ مشت مي‌خورد!

ناطق نوري که سال‌هاست سکاندار اول رينگ بوکس ايران است در پاسخ به برخي منتقدان که مدعي‌اند او به واسطه نفوذ سياسي‌اش در اين کرسي ماندگار بوده و باسابقه‌ترين رئيس فدراسيون کشور است، مي‌گويد: هيچ منافعي در بوکس کشور ندارم و سالهاست مانند يک نوکر به ورزش خدمت مي‌کنم، البته اگر بازي‌هاي سياسي برخي اجازه بدهد دوست دارم باز هم به بوکس خدمت کنم.

او بارها گفته که او و نايب رييس‌اش بدون دريافت حتي يک ريال در اين سال‌ها به بوکس کشور خدمت کرده‌اند و حتي ساختمان فدراسيون را نيز خودشان با کمک دوستانشان احداث کرده و هيچ کمکي از جانب مسوولان ورزش نشده است.


 گفت‌و‌گو با مکوندي سرمربي نفت مسجدسليمان:
 فکر نمي‌کردم به ليگ برتر صعود کنيم 

سرمربي تيم فوتبال نفت مسجد سليمان که هنوز پيشنهادي رسمي براي هدايت اين تيم در ليگ برتر ندارد، معتقد است مي‌تواند اين تيم را در ليگ چهاردهم به خوبي هدايت کند اما مسئولان اين باشگاه هم حق دارند به دنبال مربي ديگري باشند. وي همچنين مي‌گويد: نفت مسجد سليمان تمام حريفان و رقيبان اصلي خود را شکست داد تا صعودش به ليگ برتر جاي هيچ شک و شبهه‌اي نداشته باشد. به گزارش خبرنگار مهر، تيم فوتبال نفت مسجد سليمان هرچند در فينال ليگ دسته اول مقابل پديده تن به شکست داد اما اين اتفاق هم از شايستگي‌هاي اين تيم جنوبي کم نکرد زيرا آنها با يک مربي بي‌ادعا به نام «بهروز مکوندي» به عنوان تيم نخست گروه «ب» ليگ دسته اول، بالاتر از ساير مدعيان توانستند جواز حضور در ليگ برتر را بدست آورند. قطعا روز 19 فروردين‌ماه سال 1393 براي مردم شهر مسجدسليمان که فوتبال ايران براي نخستين مرتبه در اين شهر استان خوزستان بصورت رسمي آغاز به کار کرد، روزي فراموش نشدني بود زيرا پس از پيروزي مقابل آلومينيوم هرمزگان، تيم اين شهر براي نخستين مرتبه جواز حضور در ليگ برتر را بدست آورد. افتخاري که براي مردم مسجد سليمان، بزرگ و فراموش نشدني است. در اين روزهاي سراسر شادي در اين شهر، هنوز وضعيت «بهروز مکوندي» جهت هدايت تيم فوتبال نفت مسجد سليمان براي حضور در ليگ برتر مشخص نيست، ضمن اينکه هنوز ورزشگاه «شهيد بهنام محمدي» اين شهر هم مجوز ميزباني مسابقات ليگ برتر را بدست نياورده است. در اين شرايط بهروز مکوندي با حضور در خبرگزاري مهر به پرسش‌هايي در مورد آخرين وضعيت خود در تيم نفت مسجد سليمان، شرايط آينده اين تيم، مسائل حاشيه‌اي ليگ دسته اول و ... پاسخ داد که متن اين گفتگو را در زير مي‌خوانيد:

ابتدا همه دوست دارند بدانند شما سرمربي نفت مسجد سليمان در فصل آينده هستيد يا خير؟

هنوز گفت‌وگوي رسمي در اين خصوص با من نشده و تنها صحبت ضمني شده است. البته ممکن است نباشم زيرا اين حق طبيعي باشگاه است که با هر سرمربي صحبت کند اما علاقه‌مندم که در شهر خودم باشم و بتوانم باعث موفقيت تيم شوم. بايد ديد نقطه نظر مسئولان در اين خصوص چيست اما قطعا اولويت اولم حضور در تيم نفت مسجد سليمان است.

در اين وضعيت نگران از دست دادن زمان براي بستن يک تيم خوب نيستيد؟

چرا اما به زور که نمي‌توانم به مسئولان بگويم که با من مذاکره کنيد. حتي اگر مربي ديگري را بياورند من گلايه‌اي ندارم. در اين مدت که هدايت تيم نفت را برعهده داشتم، تمام توانم را به کار بستم و اگر بمانم براي موفقيت تيم شهر خود همه تلاشم را خواهم کرد. حتي به بازيکنان هم گفته‌ام در اين مدت خودشان تمرين کنند تا از آمادگي کامل براي حضور در مسابقات ليگ برتر دور نشوند.

البته مسئولان باشگاه ستادي را تشکيل داده‌اند تا در مورد برطرف کردن مشکلات ورزشگاه، تبديل ساختار سازمان به موسسه فرهنگي - ورزشي براي ورود به ليگ برتر و انتخاب سرمربي و بازيکن تصميم بگيرند که اميدوارم هرچه زودتر تصميم نهايي خصوصا در بحث انتخاب سرمربي و بازيکنان را اتخاذ کنند.

اينکه شما تجربه هدايت هيچ تيمي را در ليگ برتر نداشته‌ايد، نگران‌کننده نيست؟ آيا مي‌توانيد نفت مسجد سليمان را در ليگ برتر نگه داريد؟

اينکه مي‌گويند سطح فني‌ام در حد ليگ برتر نيست، بايد بگويم در سال 77 به عنوان بازيکن - مربي به همراه تيم صنعت نفت آبادان در سطح اول فوتبال ايران حضور داشتم. کاپيتان آن تيم بودم و پس از اينکه علي فيروزي برکنار شد، مسئوليت تيم بيشتر به دوش من افتاد. آن زمان ليگ 16 تيمي بود و خاچاطوريان که مربي آرارات بود به کمک ما آمد و با هم در 10 - 11 هفته پاياني تيم را به گونه‌اي هدايت کرديم که صنعت نفت نهم شد و در جدول بازي‌ها باقي ماند.

ادامه از صفحه 7

امروز هم اگر شرايط فراهم شود، تجربه کافي براي هدايت تيم در اين مسابقات را دارم، من بچه اين شهرم اما بايد از من بخواهند، اگر دوست داشته باشند، هستم. ضمن اينکه تفاوت زيادي بين ليگ برتر و ليگ دسته اول وجود ندارد و من اميدوارم بتوانم نفت را در سال نخست در ليگ برتر نگه دارم.

و اگر بمانيد چه خواسته‌هايي داريد؟

خواسته‌هايم زياد نيست اما ابتدا بايد بودجه باشگاه مشخص شود. بايد کادر تقويت شود زيرا در نيم فصل دوم تنها 3 نفر در کادرفني تيم بود. ضمن اينکه بازيکناني مدنظرم قراردارد تا نقاط ضعف را مرتفع کرده و نقاط قوت را تقويت کنم. من بايد يک تيم کامل ببندم تا سال آينده از اعتبار فوتبال مسجد سليمان در ليگ برتر دفاع کند. البته 50 درصد از تيم را حفظ مي‌کنم و 40-50 درصد بازيکنان جديد را به تيم تزريق خواهم کرد.

ستاره و بازيکن ميلياردي هم در فهرست نفرات مدنظرتان وجود دارد؟

بازيکناني که جذب مي‌شوند ابتدا بايد از نظر فني در سطح خوبي قرار داشته باشند و سپس از نظر دريافتي هم تفاوت بسياري با ساير بازيکنان نداشته باشند. قطعا ارزش فني باعث تفاوت ريالي مي‌شود زيرا اگر اختلاف قيمت بين بازيکنان زياد شود، نمي‌توان آنها را کنترل کرد. ضمن اينکه ما بازيکنان جوان و اميد نداشتيم و 50 درصد از فهرست را هم بايد به آنها اختصاص داد.

باشگاه متعلق به وزارت نفت است. هر چند که باشگاه در ليگ يک هزينه کمتري کرده بود اما براي حضور در ليگ برتر به طور يقين بايد با هزينه بيشتري وارد مسابقات شود زيرا قيمت بازيکنان و سطح آنها نسبت به ليگ دسته اول متفاوت است. مسئولان شرکت ملي نفت ايران صاحب اصلي باشگاه هستند و در حال پيگيري براي فراهم کردن شرايط اين تيم براي حضوري قدرتمند در ليگ برتر هستند.

بودجه باشگاه نفت مسجد سليمان چقدر بود و آيا براي رفع نيازهاي فني و مشکلات سخت‌ افزاري باشگاه امکان اضافه شدن آن وجود دارد؟

بودجه فصل گذشته تيم 2 ميليارد تومان بود اما در ريز جزئيات بودجه فصل جاري نيستم. هرچند در کنار تقويت تيم، بايد به فکر رفع مشکلات ورزشگاه بهنام محمدي بود تا فرصت ميزباني ما در مسابقات ليگ برتر از دست نرود.

قرار بود در خصوص وضعيت ميزباني نفت مسجد سليمان نشستي بين مسئولان باشگاه شما با مديران فدراسيون فوتبال و سازمان ليگ برگزار شود...

خبري از آن نشست ندارم اما آنطور که مي‌دانم فدراسيون از وضعيت رختکن، جايگاه خبرنگاران و مسائل ديگر ايراد گرفته است که اميدوارم با مشخص شدن بودجه لازم هرچه زودتر اين مشکلات برطرف شود. ضمن اينکه اخيرا نظري مدير ورزش مناطق نفت خير گفته است نواقض اين ورزشگاه پيش از آغاز ليگ برتر رفع خواهد شد.

شما به اين موضوع اميدوار هستيد؟

بله زيرا اين امکانات به صورت فلزي و پيش ساخته مي‌تواند نصب شود. قرار است رختکن جديد هم زير جايگاه نصب شود. مطمئنا اگر بودجه به موقع برسد، مي‌توان اميدوار بود که مشکلات ورزشگاه پيش از آغاز ليگ برطرف مي‌شود.

ورزشگاه شهيد بهنام محمدي مي‌تواند از دو تيم استقلال و پرسپوليس هم ميزباني کند؟

اين موضوع بستگي به نظر مسئولان سازمان ليگ و برگزاري مسابقات دارد. اگر هم اجازه داده نشد، مي‌توانيم بازي‌هاي خود را در ورزشگاه غدير اهواز برگزار کنيم. البته با توجه به اينکه در شهر اهواز هم تيم نفت مسجد سليمان هواداران زيادي دارد، بازي در آن ورزشگاه هم به ضررمان نخواهد بود.

آيا باشگاه نفت مسجد سليمان، تيم‌هاي پايه هم دارد؟

تيم‌هاي پايه دارد اما آنقدر به آنها بها نداده‌ايم و تنها در مسابقات داخلي استان خوزستان به ميدان مي‌روند. تيم اميدمان حتي شانس حضور در مسابقات قهرماني کشور را بدست آورد اما به خاطر اينکه بودجه لازم در اختيارش قرار نگرفت، در آن رقابتها شرکت نکرد. با اين اقدام زحمات مربيان را ناديده مي‌گيريم و انگيزه بازيکنان جوان و اميد از بين مي‌رود. ما بايد در اين بخش بيشتر هزينه کنيم تا در سال‌هاي بعدي هزينه کمتري براي جذب بازيکن داشته باشيم و نفرات مدنظرمان را از تيم‌هاي پايه و استعدادهاي بومي تامين کنيم.

وضعيت بازيکنان تيم براي فصل آينده چگونه است؟

اگر دير غفلت کنيم، فرصت مذاکره براي جذب بازيکنان جديد را دست مي‌دهيم. برخي از بازيکنان ما که زير 23 سال هستند، قرارداد 2-3 ساله دارند اما نفرات بزرگسال قرادادشان يکساله بوده و تمام شده است.

سقف قرارداد نفرات تيم شما چقدر بود؟

120 ميليون تومان، باور کنيد در 2-3 بازي آخر 4-5 نفراز بازيکنان ما حداقل 35 ميليون تومان دريافتي داشته‌اند.

ارزيابي شما از ليگ دسته اول چگونه بود، آيا بحث‌هايي که در مورد فساد و تباني در اين رقابت‌ها مطرح مي‌شود، را قبول داريد؟

در اين سال‌ها که در فوتبال بودم، خودم شاهد چنين مسائلي نبودم. البته فساد همه جا هست و نمي‌شود گفت وجود دارد يا نه. اگر کسي معتقد است در اين مسابقات فساد و تباني وجود دارد بايد با سند و مدرک در مورد آن صحبت کند. اينکه بدون مدرک، انگشت اتهام را به سمت برخي افراد يا تيم‌ها بگيريم، اشتباهي بزرگ است. باز هم تاکيد مي‌کنم بهتر است اگر در مورد فساد و تباني حرف مي‌زنيم، حتما با مدرک و استدلال صحبت کنيم.

خيلي‌ها معتقدند امسال برخي از تيم‌ها گل‌هاي پيروزي خود را در ضربات پنالتي که در دقايق پاياني براي آنها گرفته شد، به ثمر رساندند؟

با عملکردي که تيم نفت مسجد سليمان در ليگ دسته اول خصوصا در نيم فصل دوم داشت، هيچکس نمي‌تواند چنين اتهاماتي را به ما بزند زيرا همه رقيبان اصلي خود را شکست داديم. هيچکدام از بردهاي ما اما و اگر نداشت و هيچ حرفي و حديثي پيرامون داوري‌ها وجود نداشت. حتي در برخي از ديدارها اعتراضاتي هم داشتيم زيرا صحنه‌هايي رخ داد که پيروزي را از ما گرفت. در اين شرايط به شکلي حريفان و رقيبان اصلي خود را شکست داديم که صعودمان به ليگ برتر جاي هيچ شک و شبهه‌اي نداشت.

متاسفانه برخي از دوستان عليه ما مصاحبه کردند و گفتند تماشاگران مسجد سليماني با آنها برخورد بدي داشتند و حتي گفته‌اند سرتان را مي‌بريم، درحاليکه ما سه مرتبه با آن تيم بازي کرديم و هر 3 برد مقابل آنها بدست آورديم، آن هم با 6 گل زده.

امسال بحث خريد داور، کمک داور يا بازيکنان حريف مطرح شد، شما چيزي در اين خصوص شنيديد؟

اگر کسي احساس مي‌کند چنين مسائلي وجود دارد اما نمي‌تواند آن را اثبات کند، حرف زدن در مورد آن باعث مي‌شود خدايي نکرده شخصيت يک انسان زير سوال برود. ضمن اينکه امسال توجه بيشتر رسانه‌ها به ليگ دسته اول باعث شد اگر اين بحث‌ها وجود داشت يا نداشت، فشاري روي افراد فاسد وارد شود که يا دنبال اين افکار ناپاک نروند و يا چنين بحث‌هايي کمتر صورت گيرد.


 بررسي ليگ قهرمانان آسيا در مرحله يک هشتم نهايي
 شانس بالاي فولاد براي صعود به مرحله سوم 

رقابت‌هاي فوتبال ليگ قهرمانان آسيا سرانجام وارد مرحله يک هشتم نهايي شد تا طي روزهاي سه‌شنبه و چهارشنبه، 16 و 17 ارديبهشت، بازي‌هاي دور رفت و يک هفته بعد از آن بازي‌هاي دور برگشت انجام شود و چهره هشت تيم صعودکننده به مرحله يک چهارم نهايي مشخص شود. البته برنامه‌ريزي عجيب و اشتباه کنفدراسيون فوتبال آسيا موجب شده عملا بازي‌هاي ليگ قهرمانان آسيا دو پاره شده و در دو فصل رقابت‌هاي فوتبال باشگاهي کشورهاي آسيايي برگزار شود که ظاهرا دليل اصلي آن هماهنگ کردن بازي‌ها با تقويم بازي‌هاي برخي کشورهاي شرق آسيا است که عملا نه تنها با ساير کشورهاي آسيايي، بلکه با کل رقابت‌هاي باشگاهي در جهان هم متفاوت است. اصل در مورد بازي‌هاي باشگاهي، چه در مورد بازي‌هاي باشگاهي داخلي کشورها و چه در مورد بازي‌هاي باشگاهي قاره اي اين است که به موازات هم برگزار شده و از اواخر تابستان آغاز شده و در اواسط بهار سال بعد پايان يابد. حتي فوتبال ايران که در گذشته، داراي تقويم زمان‌بندي شده مناسبي نبود، خود را با اين برنامه جهاني هماهنگ کرده اما هنوز برخي کشورهاي آسيايي و کنفدراسيون فوتبال آسيا، بر‌اساس برنامه‌اي قديمي حرکت مي‌کنند که عملا همانگونه که ذکر شد بازي‌هاي باشگاهي آسيا را دو پاره کرده است. مسابقات ليگ قهرمانان باشگاه‌هاي آسيا اسفند ماه آغاز مي‌شود و به طور فشرده تا اواخر ارديبهشت ماه ادامه مي‌يابد و سپس با وقفه‌اي با چند ماهه، افتان و خيزان در اواخر تابستان تا اواسط پاييز پيش مي‌رود تا چهره قهرمان اين رقابتها مشخص شود. به هر حال تا زماني که تقويم برگزاري اين مسابقات اصلاح نشود، نمي‌توان اميدي به ساير تغييرات کيفي آن داشت؛ تغييراتي همچون زيان‌هاي جدايي مناطق شرق و غرب يا عدم تنوع در حضور باشگاه‌هاي کشورهاي مختلف که موجب تقسيم‌بندي تقريبا يکساني در گروه‌هاي مختلف شده است. به عنوان مثال در غرب آسيا در اغلب گروه‌ها تيم‌هايي از ايران، عربستان، قطر و امارات در کنار هم قرار مي‌گيرند و گاهي يکي دو تيم از کشورهاي آسياي ميانه هم به آنها اضافه مي‌شوند و در شرق آسيا هم همين روند بين کره جنوبي، ژاپن، استراليا و چين جاري است که گاهي تيمي از تايلند به آنها اضافه مي‌شود. اين امر، رقابت‌هاي ليگ قهرمانان باشگاه‌هاي آسيا را دچار روندي تکراري و غيرجذاب کرده است. به هر حال کنفدراسيون فوتبال آسيا در بسياري از امور ديگر نيز دچار جمود و تکرار شده که ليگ قهرمانان باشگاه‌هاي آسيا هم بخشي از آن است. شايد اين روند روزي دچار تغيير شود...

عملکرد ضعيف نمايندگان ايران و چين در مرحله گروهي

با پايان رقابت‌هاي مرحله مقدماتي ليگ قهرمانان فوتبال آسيا، 16 تيم صعودکننده طبق برنامه‌ريزي قبلي، حريفان خود را شناختند و از اواسط ارديبهشت در قالب دو بازي رفت و برگشت به ميدان مي‌روند تا چهره 8 تيم برتر شناخته شود. يکي از ناکام‌ترين کشورها در مرحله گروهي ايران بود که از بين 4 نماينده‌اي که در اين مسابقات داشت، فقط يکي از آنها يعني فولاد خوزستان به مرحله دوم صعود کرد و استقلال تهران، تراکتورسازي تبريز و سپاهان اصفهان حذف شدند. اين موضوع براي کشوري مثل ايران که در رده بندي فيفا در صدر کشورهاي آسيايي قرار دارد به هيچ وجه مورد قبول نمي‌تواند باشد و احتمال دارد اين موضوع در کاهش سهميه فوتبال ايران در باشگاه‌هاي آسيا هم تاثير داشته باشد. حالا فولاد تنها شانس ايران در ليگ قهرمانان باشگاه‌هاي آسيا است تا شايد با درخشش خود، بهانه کنفدراسيون فوتبال آسيا را براي کاهش سهميه فوتبال ايران در ليگ قهرمانان بگيرد. با توجه به اينکه بسياري از کشورهاي آسيايي بويژه در غرب در انتظار کسب مجوز حضور در ليگ قهرمانان آسيا هستند و کشورهايي همچون عراق، بحرين و کويت و همچنين برخي کشورهاي آسياي ميانه در پي کسب سهميه‌هاي مستقيم يا غير‌مستقيم حضور در ليگ آسيا هستند، کنفدراسيون فوتبال آسيا در پي کاستن از سهميه مستقيم ساير کشورهاست و حالا با توجه به نتايج ضعيف تيمهاي ايراني در اين دوره، فشار بر ايران افزايش خواهد يافت. ضعف تيمهاي ايراني در اين دوره از رقابت‌ها زماني آشکارتر مي‌شود که بدانيم در غرب آسيا از 8 تيم حاضر در مرحله يک هشتم نهايي، 3 تيم از عربستان و 2 تيم از امارات هستند و قطر و ازبکستان هم هر کدام يک سهميه دارند. در حقيقت از 4 نماينده عربستان، سه تيم و از 3 نماينده امارات 2 تيم صعود کرده‌اند در حاليکه از 4 نماينده ايران فقط يک تيم به مرحله دوم صعود کرده است. قطر هم سه نماينده داشته که يکي از آنها صعود کرده و تنها نماينده ازبکستان هم در مرحله گروهي موفق بوده است و اين آمارها اثبات مي‌کند که نمايندگان ايران در اين بازي‌ها ضعيف‌ترين نتايج را کسب کرده‌اند. در شرق آسيا هم از 8 تيم صعودکننده به مرحله يک هشتم نهايي، 3 نماينده از کره جنوبي، 3 نماينده از ژاپن همراه با يک نماينده از چين و يک نماينده از استراليا هستند. در حقيقت از 4 نماينده کره جنوبي، سه تيم به مرحله دوم صعود کرده‌اند و همين آمار براي ژاپن نيز صدق مي‌کند. اما چين عملکرد ضعيفي داشت به طوريکه از 4 نماينده چين تنها يک تيم صعود کرده که آن تيم نيز مدافع عنوان قهرماني بوده است. از بين 3 نماينده استراليا هم فقط يک تيم صعود کرده و تنها نماينده تايلند نيز حذف شده است. در مجموع نمايندگان ايران و چين ضعيف ترين عملکرد را در مرحله گروهي مسابقات داشتند.

آمارهاي عالي فولاد در مرحله گروهي

فولاد پس از قهرماني در ليگ برتر فوتبال ايران با روحيه اي دوچندان به مسابقات ليگ قهرمانان آسيا ادامه داد و در بازي آخر نيز نتيجه بسيار خوبي کسب کرد. حسين فرکي سرمربي فولاد در فصلي که پشت سر گذاشته شد، چه در ليگ برتر فوتبال ايران و چه در ليگ قهرمانان آسيا کارنامه موفقي از خود به جاي گذاشته و يکدستي کادر مديريتي و فني و تلفيقي از بازيکنان جوان و باتجربه همراه با حمايت همه جانبه هواداران اين تيم موجب شده مجموعه کاملي شکل بگيرد که هدفي جز موفقيت را دنبال نمي‌کند. فولاد دومين بار است که حضور در ليگ قهرمانان آسيا را تجربه مي‌کند اما اين بار شانس بيشتري براي موفقيت دارد. آمارها مويد عملکرد مثبت و موفق نماينده اهواز است. فولاد خوزستان در مرحله گروهي، پس از الشباب عربستان، از نظر عملکرد کلي، با 14 امتياز دومين تيم موفق ليگ قهرمانان بود. فولاد تنها تيم بدون شکست غرب آسيا و يکي از دو تيم بدون شکست هر دو منطقه غرب و شرق آسيا محسوب مي‌شود ضمن اينکه با 3 گل خورده بهترين خط دفاعي در بين تيمهاي آسيايي را از آن خود کرده است. خط حمله فولاد نيز چهارمين خط حمله برتر آسيا بوده است. فولاد از نظر تفاضل گل نيز بهترين تفاضل گل را در بين تيم‌هاي باشگاهي آسيايي داشته است. بدين ترتيب فولاد به طور ميانگين از نظر آمارهاي مختلف در زمره سه تيم برتر باشگاه‌هاي آسيا در اين مرحله قرار مي‌گيرد و با توجه به آمارهاي بسيار عالي، اين تيم مي‌تواند در مرحله دوم از اين برتري به سود خود استفاده کند.

السد قطر در مقابل فولاد چقدر شانس دارد؟

در مرحله يک هشتم نهايي ليگ قهرمانان فوتبال آسيا، فولاد خوزستان نماينده ايران، به مصاف السد قطر مي‌رود. مسابقه رفت دو تيم روز چهارشنبه 17 ارديبهشت ساعت 20:30 در دوحه برگزار مي‌شود و بازي برگشت در روز چهارشنبه 24 ارديبهشت ساعت 19:30 در ورزشگاه غدير اهواز برگزار خواهد شد. فولاد با توجه به اينکه در گروه خود صدرنشين شده بود، اين شانس را پيدا کرده که در مرحله دوم، در بازي برگشت ميزبان باشد که همين امر، شانس صعود اين تيم را افزايش مي‌دهد. فولاد که با آمارهاي فوق‌العاده در مرحله اول خود را در قامت يک مدعي نشان داده، در مقابل السد قطر شانس بيشتري براي صعود دارد. هرچند که از بين سه نماينده قطر، فقط السد از گروه خود صعود کرده و موفق ترين عملکرد را در بين نمايندگان قطر داشته اما صعود اين تيم نيز صعودي مقتدرانه نبوده و تنها با 8 امتياز و علي‌رغم تجربه 2 شکست رخ داده است. ضمن اينکه السد قطر در بين کل تيم‌هاي حاضر در مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا، با دريافت 14 گل در 6 بازي، همراه با الريان قطر، ضعيف‌ترين خط دفاعي را داشته که بسيار جالب توجه به نظر مي‌رسد. خط حمله اين تيم نيز با 8 گل زده خط حمله بسيار ضعيفي است و همه اين آمارها نشاندهنده شانس کم السد در مقابل فولاد است. السد قطر در مرحله گروهي اگرچه در اولين بازي خود در دوحه با نتيجه 3 بر يک سپاهان اصفهان، نماينده کشورمان را شکست داده بود اما در بازي برگشت در فولادشهر با 4 گل شکست خورد که نشانه ضعف اين تيم است. هرچند که السد قطر در بازي با فولاد بازيکن کهنه کار رئال مادريد و تيم ملي اسپانيا يعني رائول را هم در خدمت دارد؛ بازيکني که در دو مسابقه در مقابل سپاهان به ميدان نرفت اما مي‌تواند در بازي با فولاد نقش تعيين‌کننده‌اي ايفا کند. در مجموع به نظر نمي‌رسد فولاد اگر همان تيم موفق فصل اخير باشد، در مقابل السد قطر با مشکل چنداني مواجه باشد و احتمال حذف السد بالاست.

تيم‌هاي غرب آسيا در مرحله يک هشتم نهايي

در مرحله يک هشتم نهايي ليگ قهرمانان فوتبال آسيا، علاوه بر بازي فولاد و السد، هفت بازي ديگر هم برگزار مي‌شود که از اين بين سه بازي مربوط به تيم‌هاي غرب آسيا است. جالب اينجاست که در اين مرحله از سه تيم صعودکرده عربستاني، دو تيم الشباب و الاتحاد در مقابل هم قرار مي‌گيرند تا يکي از آنها قطعا حذف شود. الشباب بهترين تيم باشگاهي آسيا در مرحله گروهي بوده و همراه با فولاد به ترتيب با 15 و 14 امتياز تيم‌هاي اول و دوم از بين کل 32 تيم حاضر در اين مرحله بوده اند. از سوي ديگر الاتحاد، بهترين تيم در تاريخ رقابت‌هاي ليگ قهرمانان فوتبال باشگاه‌هاي آسيا از دوره جديد است که از نظر ميزان امتيازاتي که کسب کرده، بالاتر از ساير تيم‌هاي آسيايي قرار گرفته است. به همين دليل رقابت اين دو تيم يکي از حساسترين بازيهاي مرحله دوم را شکل خواهد داد. الشباب در گروهي که استقلال هم در آن حضور داشت صدرنشين شد و الاتحاد در گروهي که تراکتورسازي در آن حاضر بود به عنوان تيم دوم صعود کرد. الشباب عربستان در هر دو بازي رفت و برگشت در مقابل استقلال با نتايج يک بر صفر و دو بر يک پيروز شده بود و الاتحاد نيز اگرچه در اولين بازي خود در مرحله گروهي با يک گل در تبريز در مقابل تراکتورسازي شکست خورده بود اما در بازي برگشت با نتيجه دو بر صفر تراکتورسازي را شکست داد تا به عنوان تيم دوم گروه صعود کند. بازي رفت دو تيم سه شنبه 16 ارديبهشت ساعت 22:20 در زمين الاتحاد و بازي برگشت روز سه‌شنبه 23 ارديبهشت ساعت 22:15 در خانه الشباب در رياض برگزار خواهد شد.

دو تيم اماراتي الجزيره و العين هم در اين مرحله با هم ديدار خواهند کرد. الجزيره امارات هم همگروه استقلال بود که در بازي رفت در تهران با آبي‌‌پوشان دو بر دو مساوي کرد و در بازي برگشت در زمين خود با يک گل مغلوب استقلال شده بود. الجزيره با دو باخت و با خط دفاعي ضعيفي که در 6 بازي 10 گل دريافت کرده به مرحله دوم رسيده است. العين امارات هم که با 11 امتياز صدرنشين گروه 3 شده بود يکي از قوي ترين خطوط حمله را بين تيم‌هاي آسيايي حاضر در مسابقات دارد بطوريکه در 6 بازي دور گروهي، 14 گل به ثمر رسانده است. العين با تراکتورسازي تبريز همگروه بود که در بازي رفت 3 بر يک اين تيم، تراکتورسازي را شکست داد و در بازي برگشت در تبريز دو تيم به تساوي دو بر دو رسيدند. بازي رفت تيم‌هاي الجزيره و العين روز سه‌شنبه 16 ارديبهشت ساعت 20:30 در زمين الجزيره و بازي برگشت، يک هفته بعد در همان ساعت در خانه العين برگزار خواهد شد. به نظر مي‌رسد شانس العين براي صعود از اين مرحله بيش از الجزيره باشد.

روز چهارشنبه 17 ارديبهشت نيز بازي رفت دو تيم ديگر غرب آسيا يعني بنيادکار ازبکستان و الهلال عربستان در ساعت 17:30 به وقت تهران در خانه ازبک‌ها برگزار مي‌شود. الهلال در مرحله گروهي در رقابتي نزديک که تا روز پاياني به طول انجاميد، با شکست سپاهان اصفهان در جده مجوز حضور در مرحله دوم را دريافت کرد. الهلال که از تيم‌هاي باسابقه قاره پهناور آسيا محسوب مي‌شود در دور رفت در اصفهان با نتيجه 3 بر 2 مغلوب سپاهان شده بود اما در روز آخر و در شرايطي که براي صعود نياز به 3 امتياز بازي با سپاهان داشت و طلايي پوشان اصفهان با يک مساوي هم صعود مي‌کردند، با يک گل پيروز شد و تنها با 9 امتياز به عنوان تيم اول گروه صعود کرد تا در دور بعد حريف بنيادکار شود. بنيادکار که در سال‌هاي اخير پاي ثابت رقابت‌هاي فوتبال ليگ قهرمانان باشگاه‌هاي آسيا بوده اما اغلب موفقيت چنداني کسب نکرده است امسال در گروه 2 با فولاد همگروه بود و سرانجام با يک تساوي خانگي و يک شکست در مقابل فولاد با 8 امتياز و گل زده برابر با الجيش قطر و تنها به خاطر زدن يک گل زده بيشتر نسبت به نماينده قطر، موفق شد به مرحله بعدي صعود کند. به نظر مي‌رسد شانس الهلال براي صعود از اين مرحله بيش از بنيادکار باشد.

دور دوم منطقه شرق در تسخير کره و ژاپن

سه نماينده از 4 نماينده کره جنوبي و ژاپن به مرحله دوم راه يافته‌اند و اين يعني مرحله دوم اين مسابقات در منطقه شرق آسيا در تسخير نمايندگان اين دو کشور خواهد بود. در اين مرحله روز سه شنبه 16 ارديبهشت در ساعت 11:30 صبح به وقت تهران، جونبوک موتورز و پوهانگ استيلرز، دو نماينده کره جنوبي در مقابل هم قرار مي‌گيرند. جونبوک موتورز صرفا به خاطر يک تفاضل گل بهتر نسبت به ملبورن ويکتوري استراليا به عنوان تيم دوم گروه خود صعود کرده بود اما پوهانگ استيلرز از تيمهاي خوب اين مرحله بود که بدون باخت از گروه خود به عنوان تيم اول صعود کرده است. در همين روز در ساعت 14:30 به وقت تهران، سرزو اوزاکا ژاپن تيم دوم گروه پنج که علي‌رغم دو باخت، تنها با 8 امتياز به مرحله دوم صعود کرده ميزبان گوانگجو چين مدافع عنوان قهرماني است. گوانگجو هرچند به عنوان صدرنشين گروه خود صعود کرده اما تا روز آخر هنوز مشخص نبود بتواند از گروه خود صعود کند و به نظر مي‌رسد صلابت گذشته را ندارد. بازي‌هاي برگشت اين چهار تيم روز سه‌شنبه 23 ارديبهشت برگزار خواهد شد.

در روز 17 ارديبهشت ماه نيز در ساعت 14:30 به وقت تهران، بازي‌هاي رفت دو نماينده ژاپن در مقابل حريفان خود برگزار خواهد شد. در اين روز کاوازاکي ژاپن که صرفا به خاطر تفاضل گل کمتر نسبت به وسترن سيدني واندرز استراليا به عنوان تيم دوم از گروه خود صعود کرده بود به مصاف اف‌سي سئول کره جنوبي خواهد رفت که با 11 امتياز در گروه دوم صدرنشين شده بود. در ديگر بازي هم سنفريس هيروشيما ژاپن که به عنوان تيم دوم از گروه 6 صعود کرده بود با وسترن سيدني روبرو مي‌شود. در بين تيم‌هاي شرق آسيا، وسترن سيدني استراليا و کاوازاکي ژاپن با دريافت 5 گل در 6 مسابقه بهترين خط دفاعي را در اختيار داشتند.

بر روي کاغذ شانس پوهانگ استيلرز کره جنوبي، گوانگجو چين، کاوازاکي ژاپن و وسترن سيدني استراليا براي صعود بيش از حريفان است. از مرحله سوم، قرعه‌کشي بين کل تيم‌هاي آسيايي حاضر در رقابت‌ها صورت مي‌گيرد و تفکيکي بين تيم‌هاي شرق و غرب قاره صورت نمي‌گيرد که اين امر موجب افزايش جذابيت بازي‌ها مي‌شود؛ هر چندکه وقفه‌هاي طولاني، حساسيت و جذابيت را در اين رقابت‌ها کاهش مي‌دهد.

بهترين گلزنان ليگ قهرمانان

در جدول گلزنان ليگ قهرمانان آسيا فقط يک نفر از تيم‌هاي ايراني ديده مي‌شود که آن هم لوسيانو چيمبا بازيکن برزيلي تيم فولاد خوزستان با 4 گل زده است. البته مهدي شريفي بازيکن سپاهان هم 4 گل زده بود که با توجه به حذف سپاهان ديگر شانسي براي گلزني ندارد؛ مگر آنکه با توجه به قوانين عجيب و غريب کنفدراسيون فوتبال آسيا، فصل آينده به تيم ديگري از جمله فولاد نقل مکان کند و در پيراهن تيم ديگري آمار گلزني خود را افزايش دهد؛ کاري که پيش از اين براي برخي بازيکنان در ليگ قهرمانان آسيا رخ داده است. هم‌اکنون آساموآ جيان بازيکن غنايي العين امارات با 7 گل زده آقاي ليگ، ليگ قهرمانان باشگاههاي آسيا است و ناصر علي الشمراني از الهلال عربستان و نيلمار بازيکن برزيلي الريان قطر با 6 گل دوم هستند. آساموآ جيان و علي الشمراني به تنهايي نيمي از گل‌هاي تيم‌هاي خود در مرحله گروهي را به ثمر رسانده اند اما نکته جالب در مورد نيلمار بازيکن برزيلي الريان قطر است که 6 گل از 9 گل تيم خود را زده اما با اين وجود، تيم او الريان با 5 باخت و 15 گل خورده حذف شده است. واگنر لاو برزيلي از تيم حذف شده شاندونگ لوننگ چين نيز تنها بازيکن 5 گله ليگ قهرمانان آسيا است و مختار فلاته از الاتحاد عربستان، کالو اوچه بازيکن نيجريه‌اي الجيش قطر، عبدالعزيز بارادا بازيکن مراکشي الجزيره امارات، يوبکيرو کاکيتني از کرزواوزاکا ژاپن و سئونگ دي کيم بازيکن پوهانگ استيلرز کره جنوبي همراه با چيمبا از فولاد اهواز 4 گله هستند.

بد نيست بدانيد در فصل گذشته موريکي بازيکن برزيلي گوانگجو چين با 13 گل به عنوان آقاي گل انتخاب شد و نفر دوم جدول گلزنان که داريو لئوناردو کونکا بازيکن آرژانتيني همين تيم بود با 8 گل، فاصله زيادي با او داشت؛ هرچند که در ليگ قهرمانان آسيا تعداد گلهاي زده توسط بازيکنان برتر جدول گلزنان، کمتر از ساير مسابقات باشگاهي در جهان است. فصل گذشته هيچ بازيکني از تيم‌هاي ايراني موفق نشده بود بيش از 3 گل بزند و راهي به جدول گلزنان پيدا کند.


 گفت‌و‌گوي «مردم‌سالاري» با بهترين ليبروي ليگ جهاني واليبال
 پرونده من در تيم ملي براي هميشه بسته شده است 
نويسنده : جواد منتخبي

سال 92 بدون شک سالي طلايي و تاريخ ساز براي واليبال ايران بود. موفقيت‌هاي مردان توپ و تور کشورمان در رويدادهاي مختلف به خصوص ليگ جهاني، سال گذشته را در تاريخ ورزش اين سرزمين ماندگار کرد. در کنار تمامي افتخارات شگرفي که ملي پوشان واليبال ما در مصاف با غول‌هاي قاره‌اي و جهاني به دست آوردند، يکسري عناوين بزرگ و تاريخي ديگر نيز براي اعضاي آن تيم رويايي حاصل شد که در اين بين، موفقيت «فرهاد ظريف» ليبروي ريزنقش تيم ملي در کسب عنوان بهترين ليبروي ليگ جهاني حلاوتي ديگر داشت. فرهاد البته پس از پايان مسابقات ليگ جهاني و در اقدامي شوک آور از تيم ملي خداحافظي کرد تا تنها در عرصه باشگاهي در عرصه واليبال ايران بدرخشد. در شرايطي که ظريف ديگر در تيم ملي نيست، اما همچنان خبرساز است، به خصوص دعوت مجددش به تيم ملي که البته با واکنش شديد وي نيز روبرو شد. ماحصل گپ و گفت ما با ليبروي يک متر و 68 سانتي‌متري واليبال ايران چنين شد:

با اين که ديگر در تيم ملي حضور نداري، اما همچنان خبرساز هستي. شما در حالي چندي پيش مجددا به اردو دعوت شدي، که سال گذشته و پس از ليگ جهاني از تيم ملي خداحافظي کردي.

واقعا خودم هم نمي‌دانم چرا مرا به تيم ملي دعوت کردند. از شنيدن اين خبر شوکه شدم. پرونده من در تيم ملي بسته شده و ديگر نه مي‌خواهم برگردم و نه مي‌توانم اين کار را انجام دهم.

بعد از رفتن ولاسکو از ايران، برخي مي‌گفتند ممکن است اين اتفاق باعث شود تو دوباره شماره 8 تيم ملي را بر تن کني. اين قضيه صحت دارد؟

اين هم از آن حرف‌هاي خنده‌دار است. ولاسکو تنها کسي بود که من را به تيم ملي دعوت کرد، در حالي که مربيان قبل از او اين کار را نمي‌کردند.

به هرحال نام فرهاد ظريف از سوي فدراسيون واليبال در ليست تيم ملي قرار گرفت.

نمي‌دانم. شايد برخي دوست داشته باشند مرا به چالش بکشانند. واقعا تعجب مي‌کنم در حالي که من رسما از تيم ملي خداحافظي کرده و اعلام نيز کرده‌ام که به هيچ عنوان قصد بازگشت ندارم، فدراسيون بازهم من را دعوت کرد و نام من در سايت فدراسيون نيز منتشر شد. به هرحال هرچه بود اين قضيه نيز تمام شد و بنابراين ديگر دنبال اين مساله نيستم.

حالا که صحبت از ولاسکو شد، فکر مي‌کني «کواچ» تا چه اندازه بتواند جاي خالي پيرمرد آرژانتيني را پر کند؟

من تا به حال با کواچ کار نکرده‌ام و فقط مي‌دانم در سري آ ايتاليا بازي و همچنين مربيگري کرده. در مجموع اميدوارم او بتواند جانشين خوبي براي ولاسکو باشد.

خيلي‌ها معتقدند اگر کسي غير از ولاسکو مربي تيم ملي بود، اين همه افتخار براي واليبال ايران به دست نمي‌آمد. نظر تو چيست؟

حرف شما درست، اما موفقيت‌هاي چند سال اخير به خصوص در ليگ جهاني، يک پشتوانه قوي و طولاني مدت داشت که خيلي‌ها در آن سهيم بودند. اول اين که واليبال ثبات مديريت داشت. يزداني خرم 17 سال رئيس فدراسيون بود و الان هم که داورزني 8 سال است رياست فدراسيون را برعهده دارد. از سوي ديگر در همه جاي اين مملکت يک نماينده در تيم ملي واليبال ديده مي‌شود که براي حضور هر يک از اين ملي پوشان، چندين مربي زحمت کشيده‌اند. در کنار اينها، مربي اي به نام ولاسکو نيز نقش بسزايي در کسب عناوين و دستاوردهاي قاره‌اي و جهاني داشت. ولاسکو کشوري را براي مربيگري انتخاب کرد که استعدادهاي خوبي دارد. ضمن اين که او با فرهنگ مردم ايران نيز ناآشنا نبود. به همين جهت خيلي زود با بچه‌ها ارتباط برقرار کرد و علاوه بر مسائل فني، تکنيکي و تاکتيکي، به لحاظ خانوادگي نيز در کنار اعضاي تيم بود.

و او بود که تو را به تيم ملي دعوت و البته به تو اعتماد کرد...

من پيش از ولاسکو نيز کم و بيش دعوت مي‌شدم، اما ولاسکو واقعا واليبال مرا و همه اعضاي تيم را متحول کرد.

به نظرت واليبال ما بعد از ولاسکو مي‌تواند افتخارات سال گذشته‌اش را تکرار کند؟

چرا که نه، البته بايد درنظر داشت توقعات مردم از واليبال خيلي بالا رفته و به همين جهت بايد اين موقعيت خوب را حفظ کنيم. به نظرم، کواچ وظيفه دشواري دارد.

و البته انتظارات از جانشين فرهاد ظريف در تيم ملي نيز دوچندان مي‌شود. الان جانشين شما در تيم ملي کيست؟

خيلي‌ها اين سوال را از من پرسيده اند. اما نمي‌دانم و البته نمي‌توانم بگويم جانشين من در پست ليبروي تيم ملي چه کسي است. چرا که اين کادر فني است که تصميم مي‌گيرد. با اين حال اين را مي‌گويم ما ليبروهاي بسيار خوبي داريم که مي‌توانند جاي مرا در زمين پر کنند. اصلا ما واليباليست‌هاي بااستعدادي داريم که توانايي جانشيني هريک از بازيکنان فعلي تيم ملي را دارند.

خب، به ليگ برتر واليبال مي‌رسيم. مسابقاتي که تيم کاله نتوانست قهرمان شود. قبل از ليگ هم به ما گفتي کاله قهرمان نخواهد شد که اتفاقا پيش بيني ات هم درست از آب درآمد.

ببينيد من اين حرف را بر‌اساس واقعيات زدم. کاله پيش از شروع ليگ و طبق سياست‌هاي مسوولان کارخانه، دست به جوانگرايي و بومي کردن تيم زد که البته کار درستي است، اما براي قهرماني، بايد تيم را همه جوره آماده کرد و به قول معروف بايد براي قهرماني تيم را مي‌بستند.

ولي شما در فينال با اختلاف يک ست به متين ورامين باختيد.

بله، ما ست‌هاي اول و سوم را برديم، اما در ست‌هاي دوم، چهارم و پنجم نتيجه را واگذار کرديم، به ويژه ست پنجم که اصلا خوب کار نکرديم.

متين در دومين حضورش در ليگ برتر واليبال هم قهرمان شد و هم انتقام شکست سال قبل را از کاله گرفت.

همان طور که گفتم کاله براي قهرماني بسته نشده بود. در حالي که مسوولان باشگاه متين تنها به دنبال قهرماني بودند و نتيجه برنامه‌ريزي و سرمايه‌گذاري خود را هم ديدند.

و البته در يک بازي کاملا جنجالي و حاشيه‌اي به خصوص از سوي تماشاگران!

فکر مي‌کنم در اين خصوص صحبت نکنيم، بهتر باشد. به هرحال حساسيت بالاي اين مسابقه باعث بروز اتفاقاتي شد که البته نبايد رخ مي‌داد.

متين کمتر از دو ماه بعد از قهرماني در ليگ برتر واليبال، در جام باشگاه‌هاي آسيا نيز عنوان قهرماني را کسب کرد. نظرت در اين باره چيست؟

از اين اتفاق بسيار خوشحال شدم. چرا که متين و يا هر تيم ديگري که به نمايندگي از ايران در مسابقات برون مرزي شرکت مي‌کند، در واقع تيم ملي ايران است.

مي‌گويند ليگ ايران جزء ليگ‌هاي خوب دنياست. بله؟

همين طور است. ليگ کشور ما چه از نظر بازيکنان خوب و چه به لحاظ حضور مربيان مطرح، با ليگ‌هاي بزرگ جهان برابري مي‌کند. خوشبختانه سطح مسابقات هر سال بهتر مي‌شود و اين به تيم ملي کمک زيادي مي‌کند.

سال بعد هم در کاله مي‌ماني؟

هنوز تصميم قطعي در اين باره نگرفته‌ام.

پيشنهاد خارجي جديدي نداشته‌اي؟

اگر از نظر مالي پيشنهاد خوبي داشته باشم، حتما قبول مي‌کنم و حتي حاضرم نصف پولي که در ايران مي‌گيرم را بگيرم.

تو در سال‌هاي حضورت در ورزش واليبال، تصميمات عجيبي گرفته‌اي. اما هيچکدام به اندازه پيشنهاد آن تيم روسي نبود. قبول داري؟

کاملا، مسابقات نوجوانان جهان بود که به عنوان بهترين ليبرو انتخاب شدم. بعد از اين افتخار، مسوولان تيم «دينامو» به سراغم آمدند. آنها حتي گفتند بدون تست با من قرارداد خواهند بست. يزداني خرم که آن موقع رئيس فدراسيون بود نيز گفت بدون دريافت رضايتنامه از تيم باشگاهي ام، با سفر من به روسيه موافقت خواهد کرد. اما نمي‌دانم چه شد که اين پيشنهاد را رد کردم تا بزرگترين اشتباه زندگي ام را مرتکب شوم. البته بايد اين را هم اضافه کنم که آن زمان بيشتر به دنبال کسب تجربه بودم و نه مسائل مالي.

اما سال‌ها بعد هم پيشنهاد يک تيم ايتاليايي را قبول نکردي.

بله، تيم «والنتينو» به من پيشنهاد داد، اما چون از نظر مالي تامين نمي‌شدم، آن را رد کردم. البته اگر جوان‌تر بودم، به ايتاليا مي‌رفتم.

حتما اين قضيه هم به ارتباط عميق عاطفي‌ات با خانواده به خصوص دخترت مربوط مي‌شود. درست است؟

بله، ببينيد کسي که متاهل مي‌شود، زندگي‌اش ديگر مثل مجردها نيست. ورزشکاران متاهل بابت حضور در اردوها و مسافرت‌هاي داخلي و خارجي فراوان، محدوديت‌هايي دارند. خود من شديدا به دخترم (ترمه) وابسته هستم و او هم به من.

اما آينده دخترت بي‌ارتباط با آينده ورزشي تو نيست.

صد در صد، گفتم که اگر پيشنهاد خوب خارجي برسد، حتما قبول مي‌کنم.

در ادامه تصميمات عجيب و غريب تو، داستان خداحافظي‌ات از تيم ملي تا مدت‌ها سوژه اصلي محافل ورزشي و همچنين مردم بود. چه شد يک دفعه اين تصميم را گرفتي؟

من چند ماه قبل از ليگ جهاني، تصميم گرفته بودم که پس از پايان اين مسابقات از تيم ملي خداحافظي کنم. البته تصميم سختي بود. بعد از بازي با آلمان در ليگ جهاني، مي‌خواستم اين کار را انجام دهم که نهايتا بعد از بازي با ژاپن تصميم‌ام را عملي کردم.

ولاسکو مخالفت نکرد؟

چرا، اما من مصمم بودم اين کار را انجام دهم.

ويژگي وداع زودهنگام تو با تيم ملي اين است که در اوج و با کوله باري از افتخارات خداحافظي کردي.

خودم هم فکر نمي‌کردم در طول اين چند سال اخير به اين همه موفقيت برسم، به خصوص انتخابم به عنوان بهترين ليبروي ليگ جهاني. اما خدا دوستم داشت يا شايد اين که دارد من را امتحان مي‌کند.

آخر سال 92 يک افتخار ديگر براي فرهاد ظريف به دست آمد و آن انتخاب به عنوان بهترين ورزشکار اخلاق سال از ديد موسسه نسل آفتاب بود، مجموعه اي که مديريت آن برعهده امير رضا خادم است.

اين عنوان هم بعد از لطف خدا به خاطر محبت دوستان بود.

صحبت پاياني شماره 8 سابق تيم ملي واليبال را هم مي‌شنويم.

بايد بگويم که موفقيت‌هاي واليبال، نتيجه يک کار تيمي‌بود که خيلي‌ها در آن نقش داشتند. در اين ميان بايد از محبت‌هاي بي دريغ مردم عزيز کشورم تشکر کنم که به خصوص سال قبل و در ليگ جهاني، سالن آزادي را پر مي‌کردند. اميدوارم مردم از خداحافظي ام ناراحت نباشند. چون فرهاد ظريف دين خود را به کشورش ادا کرد.


 اوج حساسيت در ليگ برتر باشگاههاي انگليس
 مثلث قهرماني در ليگ جزيره؛ کدام تيم قهرمان مي‌شود؟ 

ليگ برتر باشگاه‌هاي انگليس به روزهاي سرنوشت‌سازي رسيده است. پس از شکست روز يکشنبه ليورپول در آنفيلد در مقابل تيم چلسي، نه تنها اميد شاگردان مورينيو براي قهرماني افزايش يافت، بلکه منچستر‌سيتي هم به قهرماني اميدوار شده تا جام قهرماني ليگ برتر جزيره تا سه هفته ديگر در اختيار يکي از اين سه تيم قرار گيرد. در شرايطي که آرسنال شانسي براي قهرماني ندارد و منچستر‌يونايتد در دوران مربيگري ديويد مويس که هفته گذشته به پايان رسيد، نتايج ضعيفي کسب کرد تا پايين‌تر از اورتون و تاتنهام در رده هفتم قرار گيرد، ليورپول، چلسي و منچستر سيتي رقابت نزديکي براي قهرماني دارند. هم‌اکنون ليورپول علي‌رغم شکست در مقابل چلسي که روي دو اشتباه فردي بازيکنان اين تيم و دو گل چلسي رخ داد، همچنان با 80 امتياز صدرنشين است و چلسي با 78 امتياز در رده دوم قرار دارد اما منچستر سيتي که 77 امتياز کسب کرده، يک بازي کمتر از دو تيم بالاي جدول انجام داده و با توجه به تفاضل گل بهتر آبي‌هاي منچستر نسبت به ليورپول، اگر منچستر‌سيتي بازي عقب افتاده خود را با پيروزي پشت سر بگذارد، شانس اول قهرماني خواهد بود. ليورپول که سا‌ل‌ها در فوتبال جزيره سلطه داشت، از زماني که عصر الکس فرگوسن آغاز شد، زير سايه رقيب قديمي قرار گرفت و اگرچه طي دو دهه اخير دو بار فاتح ليگ قهرمانان باشگاه‌هاي اروپا شد تا همچنان سومين تيم پرافتخار باشگاهي در اروپا باشد، اما 24 سال است دستش از جام قهرماني ليگ برتر کوتاه مانده تا هواداران اين تيم حسرتي طولاني به اندازه ربع قرن را تجربه کنند.

قرمزپوشان بندر ليورپول پس از کسب نتايج خوب در اين فصل و شکست دادن منچسترسيتي در گام‌هاي آخر، منتظر بودند تا با شکست چلسي، جشن قهرماني را زودتر از موعد برگزار کنند اما اشتباه مرگبار استيون جرارد که در نزديک دروازه خودي، پايش ليز خورد و توپ را از دست داد، موجب گلزني چلسي شد و بعد از آن هم ليورپول با وجود در اختيار داشتن مهاجمين توانمنمدي از جمله سوآرز آقاي گل ليگ جزيره، هر چه زد به در بسته خورد تا دفاع آهنين شاگردان مورينيو که تخصص آقاي خاص است، شانس قهرماني را براي چلسي و منچستر زنده کند. البته پيروزي چلسي در مقابل ليورپول، بيش از آبي‌هاي لندن به سود آبي‌هاي منچستر بود چراکه در شرايط عادي، با پيروزي در 3 بازي باقيمانده خود قطعا قهرمان خواهند شد و اين براي هواداران ليورپول که پس از سال‌ها خود را در يک قدمي جام قهرماني مي‌ديدند بسيار دردناک خواهد بود. اگر بازي عقب افتاده منچسترسيتي را کنار بگذاريم تنها دو هفته به پايان ليگ جزيره باقي مانده و قطعا رقابت قهرماني تا روز آخر جذاب خواهد بود. اما اين سه تيم بالاي جدول در دو هفته باقيمانده چه حريفاني را پيش روي خود خواهند ديد؟

برخلاف برخي کشورها از جمله ايران، در ليگ برتر انگليس تنها بازيهاي هفته آخر همزمان برگزار مي‌شود و حتي در يک هفته مانده به پايان رقابت‌ها هم شاهد برگزاري بازي‌هاي همزمان نخواهيم بود. در هفته 37 اين مسابقات روز شنبه آينده 13 ارديبهشت ساعت 21 به وقت تهران، منچستر‌سيتي ميهمان اورتون تيم پنجم جدول است. اين بازي راحتي براي منچستر سيتي نخواهد بود چرا که اورتون شانس صعود به رده چهارم و کسب سهيمه ليگ قهرمانان باشگاههاي اروپا را به جاي آرسنال دارد؛ ضمن اينکه در تلاش است با حفظ فاصله خود با رقبايي همچون تاتنهام، حداقل سهميه ليگ اروپا را کسب کند و اين کار را براي منچستر سيتي که در زمين حريف به ميدان مي‌رود دشوار خواهد کرد. روز يکشنبه 14 ارديبهشت ساعت 19:30 به وقت تهران، چلسي ميزبان نوريچ تيم رده هجدهم جدول است.

نوريچ شانس چنداني براي صعود ندارد و در صورت شکست در مقابل چلسي، قطعا حذف خواهد شد و به ليگ دسته اول جزيره سقوط مي‌کند. البته اين تيم با ساندرلند رده هفدهمي فقط با تفاضل گل فاصله دارد و به همين دليل نوريچ براي کسب امتياز به ديدار چلسي مي‌رود؛ هرچند که شانس چنداني براي کسب امتياز ندارد. نوريچ در هر پنج بازي اخير خود بازنده بوده است. اما ليورپول که با خوش‌شانسي، روز دوشنبه و پس از بازي‌هاي منچستر سيتي و چلسي با حريفان به ديدار کريستال پالاس مي‌رود به دنبال برد در مقابل تيم رده يازدهم جدول است تا شانس قهرماني را زنده نگه دارد. اين بازي ساعت 23:30 به وقت تهران برگزار مي‌شود.

اما در هفته پاياني که بازي‌هاي آن به طور همزمان روز يکشنبه 21 ارديبهشت ساعت 18:30 به وقت تهران برگزار خواهد شد، ليورپول در آنفيلد ميزبان نيوکاسل است. نيوکاسل هم اکنون در رده نهم جدول قرار دارد. منچسترسيتي هم در زمين خود به مصاف وستهام، تيم چهاردهم جدول مي‌رود و چلسي ميهمان تيم کارديف است؛ تيمي که با 30 امتياز در قعر جدول قرار گرفته و اگر در هفته ماقبل آخر در مقابل نيوکاسل پيروز نشود، احتمالا در شرايطي به ديدار چلسي خواهد رفت که سقوطش قطعي شده است.

در انتهاي جدول به غير ازکارديف که 30 امتيازي است، فولام با 31 و نوريچ با 32 امتياز قراردارند و تيم ساندرلند هم براي فرار از سقوط تلاش مي‌کند. البته براي استون ويلا هم روي کاغذ احتمال سقوط وجود دارد. فولام در هفته‌هاي اخير عليرغم تعويض سرمربي و درخشش اشکان دژاگه که در بازي اخير اين تيم در مقابل‌هال سيتي گلزني کرد اما بازي دو بر صفر برده را با مساوي به پايان رساند، همچنان خطر سقوط را به طور جدي احساس مي‌کند مگر اينکه در دو بازي اخير نتايج خوبي کسب کند. فولام در هفته آينده ميهمان استوک سيتي تيم رده دهم جدول است و در هفته آخر در خانه با کريستال پالاس که هم اکنون در رده يازدهم قرار دارد بازي خواهد کرد. در ليگ برتر جزيره سه تيم پايين جدول به دسته پايين‌تر سقوط مي‌کنند. تيم‌هاي اول تا چهارم هم راهي ليگ قهرمانان اروپا مي‌شوند و تيم پنجم به ليگ اروپا راه مي‌يابد.

توضيح‌: جدول رده‌بندي ليگ جزيره بدون احتساب ديدار ديشب آرسنال و نيوکاسل تنظيم شده است.