نسخه شماره 3461 - 1393/02/09 -


ساخـت روزانه 100 متـر تونـل مترو در پايتـخت

ايازي در مراسم اختتاميه دومين دوره جشنواره مشکات «زيبايي در شهر»:
سازمان زيباسازي متناسب با سليقه شهروندي حرکت کرده است

رئيس کميسيون سلامت و محيط زيست شوراي شهر تهران خبر داد:
پايش فصلي آب شرب تهران در دستور کار

معاون مالي و اقتصاد شهري شهرداري تهران خبر داد:
تسهيلات 30 تا 80 درصدي براي وصول چک‌هاي برگشتي

رئيس شوراي عالي استان‌ها:
دولت مطالبات خود را به شهرداري‌ها پرداخت كند


تسهيلات مترو تهران براي بازديدکنندگان نمايشگاه بين‌المللي کتاب


دريچه خبر


گذري در شهر


 ساخـت روزانه 100 متـر تونـل مترو در پايتـخت 

معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران گفت: تهران بايد 514 کيلومتر متروي درون شهري و بيش از 200 کيلومتر متروي برون شهري و در مجموع بيش از 714 کيلومتر متروي در دست بهره‌برداري داشته باشد.

مهندس سيد‌جعفر تشکري‌هاشمي افزود: بخش شمالي خط 3 مترو از مصلاي امام خميني (ره) تا شهرک قائم به طول 18 کيلومتر شامل 11 ايستگاه امسال به بهره‌برداري مي‌رسد و 16 ايستگاه باقي مانده بخش جنوبي اين خط که هفته گذشته افتتاح شد نيز در سال جاري مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرند.

وي ايستگاه‌هاي فاطمي و ميدان حضرت ولي‌عصر (عج) را از ايستگاه‌هاي مهم بخش جنوبي خط 3 مترو بر شمرد و تأکيد کرد: خط 7 مترو نيز به طول 12 کيلومتر شامل 10 ايستگاه از تقاطع بزرگراه شهيد نواب صفوي تا خيابان هلال احمر در امتداد بزرگراه شهيد چمران تا ميدان صنعت امسال به بهره‌برداري مي‌رسد. معاون شهردار تهران با اشاره به اين که 30 کيلومتر تونل مترو در حدود 300 روز کاري سال 93 بايد ساخته شده و به اين ترتيب هر روز 100 متر تونل مترو حفر خواهد شد، اظهار کرد: براي اين کار بايد يک شبه معجزه اتفاق بيفتد که به حول و قوه الهي و با تدابير شهردار محترم تهران اتفاق مي‌افتد. مهندس تشکري‌هاشمي با بيان اين که براي ساخت اين 30 کيلومتر خط مترو بايد سه هزار ميليارد تومان بابت تجهيزات واگن، ريل، تونل و ايستگاه هزينه شود، تصريح کرد: خط 6 مترو در سال 94 آماده مي‌شود که 6 کيلومتر از 33 کيلومتر طول اين مسير ساخته شده و حفر 27 کيلومتر تونل آن باقي مانده است. وي با تأکيد بر اين که نبايد از برنامه‌هاي توسعه مترو در سال 94 که بسيار مفصل تر از سال 93 است عقب بمانيم، اضافه کرد: بايد با تکميل منتهي اليه شمالي خط يک مترو در ميدان تجريش، سرفاصله حرکت قطارها در اين خط را کاهش داده و مراحل تکميلي پايانه شهيد کلاهدوز در انتهاي پيروزي را انجام دهيم تا سرفاصله حرکت قطارها در خط 4 مترو نيز کاهش پيدا کند.

معاون شهردار تهران با اشاره به اين که بخش جنوبي خط 3 مترو با 6 رام قطار فعاليت مي‌کند و در طول سال جاري نيز 11 رام قطار ديگر به اين بخش اضافه خواهد شد، اظهار کرد: سرفاصله حرکت قطارها در بخش جنوبي خط 3 مترو را از 20 دقيقه فعلي به 12 دقيقه رسانده، و خط 7 مترو را نيز با 11 رام قطار با سرفاصله 20 دقيقه راه‌اندازي مي‌کنيم . مهندس تشکري‌هاشمي با بيان اين که 14 سال از عملکرد خط 5 مترو در مسير تهران – کرج مي‌گذرد و اين خط نياز به زيرسازي مجدد دارد، تصريح کرد: اين در حالي است که خدمات‌رساني در اين خط نبايد متوقف شود و بايد هر شب از ساعت 23 که آخرين قطار حرکت مي‌کند، کار را شروع کنيم و تا ساعت 5 صبح که اولين قطار راه مي‌افتد کار خود را به اتمام برسانيم. وي در پايان با تأکيد بر اين که طول 46 کيلومتري ريل متروي ميدان صادقيه تا گل شهر کرج بايد تکه تکه جمع‌آوري شده و زيرسازي مجدد آنها قطعه قطعه انجام شود، خاطرنشان کرد: بازسازي مسير تهران – کرج، علاوه بر 100 جبهه کاري است که در حال حاضر به صورت شبانه‌روزي در اعماق زمين‌هاي 4 گوشه پايتخت به صورت شبانه‌روزي مشغول به کار هستند .


 ايازي در مراسم اختتاميه دومين دوره جشنواره مشکات «زيبايي در شهر»:
 سازمان زيباسازي متناسب با سليقه شهروندي حرکت کرده است 

مراسم اختتاميه دومين دوره جشنواره مشکات صبح ديروز با حضور دکتر ‌هادي ايازي، معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران، دکتر جمال کامياب، مديرعامل سازمان زيباسازي شهر تهران، ابوالفضل رفيع، مديرکل آموزش‌هاي شهروندي شهرداري تهران و شهردار منطقه 3 برگزار شد.

در اين مراسم ايازي با اشاره به اينکه فرهنگ شهروندي يکي از مسائل مهم در ديدگاه مديريت شهري است، گفت: مردم دوست دارند شهر زيبايي داشته باشند و سازمان زيباسازي شهر تهران بايد در اکران آثار حجمي، نقاشي و تابلوهاي شهري متناسب با سليقه شهروندي حرکت کرده است.

او با اشاره به اينکه برگزاري جشنواره‌هايي نظير مشکات مي‌تواند مشارکت شهروندان را در اعلام نظر و سليقه در حوزه‌هاي مختلف بيان کند، افزود: معماري و منظر شهري يکي از مسائل با اهميت در حوزه زيباسازي شهري است که بايد به آن توجه ويژه داشت. معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران با تاکيد بر اينکه شرکت شهروندان در جشنواره‌هايي نظير مشکات،اعلام نظر آنها به مديريت شهري است، گفت: شهروندان نيز مي‌توانند با آثار هنري خود اشکالاتي را که متوجه مديريت شهري است، بررسي و در صورت ضرورت اصلاح شود. به گفته دکتر ايازي، در حال حاضر چيزي نزديک به 106 زائد شهري در تهران وجود دارد که سازمان زيباسازي شهر تهران در حوزه زوائد بصري با انتشار کتابي توانسته به خوبي عمل کند.

در ادامه اين مراسم دکتر جمال کامياب، مديرعامل سازمان زيباسازي شهر تهران با بيان اينکه شهر تهران و شهروندانش با حالت دوگانه ماندن در شهر يا رفتن از آن دچار شده‌اند، گفت: شايد بد نباشد به اين سوال پاسخ دهيم که آيا ما در تهران حالت تعليق و ترديد روبرو هستيم يا تعلق خاطر. او با اشاره به اينکه اگر طالب توسعه پايدار در شهر هستيم بايد حس تعلق را در شهروندان تقويت کنيم، ادامه داد: زيبايي در شهر بايد در شهروندان نهادينه شود و تا زماني که زيبايي در درون شهروندان نهادينه نشود، مديريت شهري به تنهايي راه به جايي نمي‌برد. مديرعامل سازمان زيباسازي شهر تهران با بيان اينکه وقتي حال شهروندان خوب است، حال شهر نيز خوب خواهد بود، افزود: برگزاري جشنواره‌هايي نظير مشکات
مي تواند زمينه مشارکت شهروندان را در اداره شهر بالا ببرد و در نهايت توسعه درون زا يعني توسعه از درون شهروندان را براي شهر به دنبال داشته باشد. دکتر کامياب با تاکيد بر اينکه اين مساله بايد همراه با آموزش باشد، گفت: بايد شهروندان را با حوزه‌هاي زيباسازي درگير کنيم تا مفهوم زيبايي در زندگي تک تک شهروندان شهر نهادينه شود در اين صورت مي‌توانيم شهري آرام و زيبا داشته باشيم. ابوالفضل رفيع، مديرکل آموزش‌هاي شهروندي شهرداري تهران نيز گفت: جشنواره مشکات به عنوان جريان فرهنگي بالنده، بستر ساز حضور شهروندان است.

او با تاکيد بر اينکه جشنواره مشکات تلاش کرده بستري براي ايده‌ها و نظرات شهروندان به عنوان مالکان شهر باشد، افزود:جشنواره مشکات به عنوان يک رويداد فرهنگي و آموزشي مفتخر است که مشارکت بيش از يک ميليون شهروند تهران را با ارائه آثار و ايده‌ها با شهر همراه کرده است.

مدير کل آموزش‌هاي شهروندي شهرداري تهران با بيان اينکه در حوزه‌هاي مختلف مديريت شهري اگر همچنان دچار مشکلي وجود دارد، نيازمند فرهنگ سازي هستيم، گفت: مديريت شهري خود را موظف مي‌داند تا در همه حوزه‌ها حقوق شهروندي را رعايت کرده و محترم بشمرد.


 رئيس کميسيون سلامت و محيط زيست شوراي شهر تهران خبر داد:
 پايش فصلي آب شرب تهران در دستور کار 

رئيس کميسيون سلامت و محيط زيست شوراي شهر تهران از پايش فصلي آب شهري تهران خبر داد.رحمت‌الله حافظي در گفت‌و‌گو با ايسنا، با اشاره به کاهش 35 درصدي بارندگي در سال گذشته گفت: يکي از دغدغه‌هاي اصلي احتمال کمبود آب شرب است که لزوم اطلاع‌رساني براي همکاري و همراهي مردم را مي‌طلبد.وي ادامه داد: در صورتي که مردم همکاري کنند و 25 درصد از مصرف خود را کاهش دهند ديگر دغدغه قطع آب در تابستان را نخواهيم داشت البته در اين زمينه رسانه‌ها نيز با هم به صورت مداوم از مردم بخواهند که مصرف آب خود را کاهش دهند.رئيس کميسيون سلامت و محيط زيست شوراي شهر تهران با تاکيد بر اين‌که توزيع آب براساس استانداردهاي بهداشتي انجام مي‌شود خاطرنشان کرد: با رعايت اين استانداردها مي‌توانيم اطمينان داشته باشيم که مشکلي به لحاظ سلامتي آب مصرفي نخواهيم داشت.حافظي از پايش فصلي آب در آينده خبر داد و گفت: پايش آب را در دستور کار قرار مي‌دهيم و براين اساس يک‌بار و در هر فصل از مناطق و نواحي مختلف نمونه‌گيري خواهيم کرد و در صورت بروز مشکل براي رفع آن مداخله خواهيم کرد.


 معاون مالي و اقتصاد شهري شهرداري تهران خبر داد:
 تسهيلات 30 تا 80 درصدي براي وصول چک‌هاي برگشتي 

معاون مالي و اقتصاد شهري شهرداري تهران با اشاره به اعطاي تسهيلات شهرداري به بدهکاران و موديان تهراني گفت: مالکان يا مودياني که داراي اسناد نکول شده (چک‌هاي برگشتي) نزد شهرداري تهران هستند، از تسهيلات تشويقي به ميزان 30 تا 80 درصد خسارت تاخير بهره‌مند مي‌شوند.مهندس سيد دادوش‌هاشمي اعطاي اين تسهيلات را بر‌اساس مصوبه شوراي اسلامي شهر تهران اعلام و تصريح کرد: چنانچه بدهکاران و موديان شهرداري تهران که داراي اسناد نکول شده (چک‌هاي برگشتي) بوده و سررسيد آنها تا پايان سال 91 است، بدهي خود را به طور نقدي و يکجا پرداخت کنند، نسبت به اعطاي مزايا و تسهيلات تشويقي به خسارت تاخير آنان اقدام مي‌شود.وي اظهارکرد بر اساس مصوبه شوراي اسلامي شهر تهران، بدهکاران و موديان تهراني تا پايان تيرماه امسال فرصت دارند با پرداخت بدهي‌هاي خود از تسهيلات تشويقي پرداخت اسناد و چک‌هاي برگشتي بهره‌مند شوند.معاون مالي و اقتصاد شهري شهرداري تهران خاطرنشان کرد: با توجه به مدت محدود اين مصوبه، بدهکاران مي‌توانند با مراجعه به ادارات درآمد مناطق 22 گانه شهرداري تهران نسبت به پرداخت بدهي و کسب اطلاعات بيشتر اقدام کنند.


 رئيس شوراي عالي استان‌ها:
 دولت مطالبات خود را به شهرداري‌ها پرداخت كند 

رئيس شوراي عالي استان‌ها،گفت:‌ مقاومتي با اصل شوراها وجود ندارد تنها برخي از مديران مياني و رده پايين نسبت به شوراها مقاومت دارند كه آن نيز كاملا به شخصيت فردي افراد برمي‌گردد.مهدي چمران در نشست خبري كه به مناسبت سالروز شوراها برگزار شد،از تشكيل كميسيون مشترك ميان شوراي عالي استان‌‏‌، معاونت حقوقي وزارت كشور و معاونت حقوقي مجلس خبر داد و تصريح كرد: در اين كميسيون‌ به تفسير قانون خواهيم پرداخت در واقع مواردي كه نياز به استفساريه از مجلس نباشد مي‌توان در اين كميسيون بررسي كرد.چمران با اشاره به اينكه بايد مجلس به امور كلان و سياست خارجي بپردازد و ساير مسايل به شوراها واگذار كند، درباره حضور مشاوران در كميسيون‌هاي شوراي شهر تهران اعلام كرد: از نظر حقوقي ايرادي ندارد كه تعدادي مشاور و حتي خبرنگار در كميسيون‌ها حضور داشته باشند. اين ايراد قانوني ندارد.رئيس شوراي عالي استان‌ها درباره مديريت يكپارچه شهري نيز گفت:‌ تاكنون 16 وظيفه از مجموع 23 وظايفي كه بايد شهرداري‌ها واگذار مي‌شود، واگذار شده است در دولت گذشته اين واگذاري‌ها متوقف شد. البته با مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي براي تحقق اين مديريت وارد تعامل شده‌ايم.وي ادامه داد:در مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز سياست شوراها تدوين شده و قرار است در صحن مجمع بررسي و تصويب و ابلاغ شود.وي با بيان اينكه اميدواريم امسال دولت مطالبات خود را به شهرداري‌ها پرداخت كند، تصريح كرد‌: البته در سال گذشته دولت ريالي از اين محل مطالبات خود به شهرداري‌ها نپرداخت همچنين نسبت به ورود اتوبوس‌ها نيز اقدام موثري انجام نداد. همچنين اميدوارم مطالبات ديگر شهرداري‌ها از دولت از عوارض شهري نيز وصول شود.


 تسهيلات مترو تهران براي بازديدکنندگان نمايشگاه بين‌المللي کتاب 

مديرعامل شرکت بهره برداري مترو تهران و حومه از آمادگي کامل اين شرکت براي ارائه خدمات و جابه‌جايي مناسب مسافران در زمان برگزاري بيست و هفتمين دوره نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران خبر داد.محسن نايبي با اشاره به بر پايي نمايشگاه کتاب از تاريخ 11 تا 21 ارديبهشت در مصلي تهران اعلام کرد: قرار گرفتن دو ايستگاه مصلي و شهيد بهشتي در خط يک مترو تهران در ضلع شمال و جنوب مصلي تهران سبب شده تا بهترين راه براي دسترسي به نمايشگاه کتاب استفاده از مترو باشد؛ از اين رو شرکت بهره‌برداري مترو تهران براي خدمات‌رساني هر چه بهتر و بيش‌تر اقداماتي را براي تسهيل تردد مسافران به مقصد نمايشگاه کتاب از طريق شبکه ريلي شهري و به خصوص خط يک انديشيده است.وي گفت: علاوه بر برنامه حرکتي منظم قطارها در خطوط مترو؛ اين شرکت آمادگي دارد تا در زمان ازدحام مسافران در ايستگاه‌هاي مصلي و شهيد بهشتي حرکت‌هاي فوق‌العاده را براي تردد سريع‌تر اعزام کند.نايبي همچنين با اشاره به اين‌که در برنامه عادي ايام آخر هفته فاصله گذر قطارها در خط يک حدود 7 تا 10 دقيقه است، افزود: فاصله گذر قطارها در ايام آخر هفته طي برگزاري نمايشگاه کاهش يافته و ‌پنجشنبه با افزايش تعداد حرکت قطارها فاصله گذر 5 دقيقه تا ساعت نه شب حفظ خواهد شد و در روز جمعه هم از ساعت 9 صبح تا 9 شب هر 5 دقيقه يک قطار اعزام خواهد شد.مديرعامل شرکت بهره‌برداري مترو تهران و حومه با اشاره به اين‌که نيمه جنوبي خط سه هم امسال ميزبان مسافران نمايشگاه کتاب است و از ساعت 9 صبح تا 3 بعدازظهر به شهروندان خدمات‌رساني مي‌کند، افزود: اين خط به خصوص براي بازديدکنندگان نمايشگاه که از ساير شهر‌ها با قطار به تهران سفر مي‌کنند مي‌تواند بهترين روش براي رسيدن به نمايشگاه کتاب باشد. مسافران هوايي هم مي‌توانند با استفاده از خط چهار مترو و تغيير مسير در ايستگاه دروازه دولت به نمايشگاه کتاب منتقل شوند.


 دريچه خبر 

تغيير پيكره كيوسك‌هاي مطبوعاتي در سال 93

مديرعامل شرکت ساماندهي مشاغل شهرداري تهران از تغيير پيكره كيوسك‌هاي مطبوعاتي در سال 93 خبر داد.رضا قديمي در گفت‌وگو با مهر با اشاره به ساماندهي كيوسك‌هاي مطبوعاتي در سال جاري گفت: با همكاري و هماهنگي اتاق اصناف كيوسك‌هاي مطبوعاتي پايتخت ساماندهي مي‌شوند .وي با بيان اينكه پيكره يك هزار و 200 كيوسك مطبوعاتي پايتخت در سال جاري يكسان‌سازي مي‌شوند گفت: با توافقات انجام شده كيوسك‌هاي از نظم و هماهنگي بيشتري برخورد ار مي‌شوند.قديمي در پاسخ به پرسشي در خصوص ساماندهي كيوسك‌هاي مطبوعاتي در مناطق مختلف گفت: در مناطق پيكر كيوسك‌ها تغييري پيدا نكرده است و منظور از ساماندهي مقابله با سد معبر و نظافت ظاهري و... كيوسك‌ها است.

زندگي زير زميني در تهران شكل مي‌گيرد

رئيس کميسيون عمران شوراي شهر تهران از برنامه‌ريزي براي فضاهاي زير سطحي پايتخت خبر داد و گفت: بايد حيات شهري به فضاهاي زير سطحي تهران داده شود .

احمد دنيامالي در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه در تمام دنيا استفاده از بافت زيرسطحي معمول است گفت: به خصوص در بافت فشرده مراکز شهرها از مکان‌هاي زير سطحي استفاده‌هاي گوناگوني مي‌شود.

وي ادامه داد: براي فضاهاي زير سطحي کاربرهاي مختلفي مانند درماني، تجاري، فرهنگي و حمل‌و‌نقل تعريف شده است که شورا در حال تدوين طرح جامعي در اين رابطه است.

دنيامالي با اشاره به زيرزميني شدن ميدان هفت‌تير گفت: موضوع زير زميني شدن ميادين تهران از قديم در شهرداري پيگيري مي‌شده حتي ماکت ميدان هفت‌تير نيز در همين راستا ساخته شده است.

وي با بيان اين كه ميادين محل تجمع عابران پياده هستند گفت: در طرحهاي حمل‌و‌نقلي عابران پياده بايد در اولويت اول باشد و تلاش مي‌کنيم اين مراکز عاري از هر‌گونه ماشين شود.

به گفته دنيامالي، کارشناسان شهرسازي،
زيبا سازي و مديران شهري مطالعات عميقي را درمورد استفاده از فضاهاي زير سطحي انجام داده اند.

رئيس کميسيون عمران شورا با بيان اينکه مي‌توان احداث پارکينگ‌ها را به زير سطح شهر برد گفت: ما در پايتخت با محدوديت زمين مواجهيم و بايد از فضاهاي زير سطحي استفاده کرده و حيات شهري را نيز در زير پايتخت به جريان بيندازيم.

تلاش شهردار تهران ديدگاه شهروندان به شهرداري را بهبود بخشيد

عضو هيات رييسه شوراي شهر تهران گفت: شهرداري تهران در حوزه فرهنگي و اجتماعي اقدامات بسيار گسترده و قابل توجهي انجام داده که مي‌توان به کارنامه مديريت شهري در اين حوزه نمره قبولي داد.هادي ساعي در اين خصوص گفت: در گذشته شهرداري تهران از ديد مردم تنها يک سازمان خدماتي بود زيرا که اين سازمان مباحث خدماتي را در اولويت کارها و اقدامات خود قرار داده بود، اما در چند سال اخير شهردار کنوني تهران با اقداماتي که در حوزه فرهنگ انجام داده است، توانسته ديدگاه شهروندان را نسبت به شهرداري تغيير دهد. به طوري که حالا ديگر شهروندان شهرداري تهران را نهادي اجتماعي مي‌دانند. البته اين بدان معني نيست که از فعاليت‌هاي عمراني و خدماتي غافل شده بلکه توجه به هر دو حوزه را در دستور کار دارد.

عضو هيات رييسه شوراي شهر تهران با بيان اينکه هنوز کارهاي زيادي در حوزه فرهنگ ‌مي‌توان انجام داد، تصريح کرد: به عنوان يکي از اعضاي شوراي شهر تهران و نماينده مردم شهر از اين رويکرد شهرداري راضي‌ام و پيش‌بيني مي‌کنم اگر اين روند توسط شهرداري ادامه پيدا کند،شهروندان هرروز بيشتر از پيش با مديران شهري ارتباط برقرار خواهند کرد.

ساعي اضافه کرد: همان طور که اشاره شد، شهرداري تهران به طور معمول به جز فعاليت‌هاي خدماتي در حوزه اجتماعي و فرهنگي نيز فعاليت مي‌کند همانند اقداماتي که در سراهاي محله انجام داده است. بنابراين مي‌توان در حوزه فرهنگي و اجتماعي به شهرداري نمره قبولي داد.

فعاليت «فرهنگسراي کتاب» در نمايشگاه بين‌المللي کتاب

پنجمين دوره فعاليت «فرهنگسراي کتاب» همزمان با بيست و هفتمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران به همت سازمان فرهنگي هنري شهرداري پايتخت آغاز مي‌شود.

در اين فرهنگسرا دستاوردهاي مديريت شهري تهران در حوزه کتاب و کتابخواني معرفي خواهد شد. برنامه‌هاي اين فرهنگسرا در قالب بخش‌هاي نمايشگاهي، نمايش‌هاي ميداني، کارگاه‌هاي آموزشي و تخصصي، مسابقات کتابخواني و ثبت نام عمومي‌مخاطبان در کتابخانه‌هاي سازمان به صورت رايگان ارائه مي‌شود.

در حاشيه برنامه‌هاي اصلي اين فرهنگسرا گروه‌هاي هنري ويژه برنامه‌هايي را براي کودکان برگزار خواهند کرد. تصويرسازي کتاب قصه خوب، بچه خوب، بازي با کتاب، مشاعره، تصويرسازي با ضرب‌المثل‌هاي فارسي و آموزش صحافي ويژه کودکان و نوجوانان از جمله برنامه‌هاي اين غرفه است. نمايش‌هاي خياباني و شاهنامه خواني از ديگر برنامه‌هاي فرهنگسراي کتاب است. همچنين در اين فرهنگسرا از نويسندگان، شعرا و مسئولان فرهنگي براي شرکت در نشست‌ها دعوت به عمل مي‌آيد.


 گذري در شهر 

تملک خانه سيمين دانشور و جلال آل‌احمد به عنوان خانه ادبيات تهران

به منظور ارج نهادن به پيشکسوتان و هنر مندان کشورمان و همچنين احيا و احداث خانه موزه در نقاط مختلف شهر تهران‌، منزل مسكوني و محل كار مرحومه سيمين دانشور و مرحوم جلال آل احمد به عنوان خانه ادبيات تهران تملك شد .مجتبي يزداني شهردار منطقه يک با اعلام خبر فوق اظهار داشت: اين اقدام براساس تدابير شهردار تهران دکتر قاليباف بوده و در برنامه‌هاي آينده نيز محل سکونت ديگر شخصيت‌هاي علمي - هنري و فرهنگي کشورمان که در آن عمري از فعاليت خود را سپري نموده‌اند، تملك و به ميراث فرهنگي و هنري تبديل مي‌شود.يزداني خاطر نشان كرد: ملك اين نويسنده گرانقدر به مساحت بيش از 420 مترمربع در محدوده منطقه يک قرار دارد که به عنوان موزه عمومي‌خريداري شده و تمامي كتاب‌ها‌، مقالات‌، دست نوشته‌ها و تابلو‌هاي آنان نيز از سوي خواهر خانم دانشور به منظور بهره‌مندي علاقمندان‌، به شهرداري هديه شد.وي اعلام كرد‌: عمليات مرمت و بازسازي ملك مورد نظر به زودي آغاز مي‌شود.

احداث آبنماي «ابر و باران» در ضلع غربي پل سيد‌خندان

معاون امور شهري و فضاي سبز منطقه هفت اعلام کرد: در راستاي ارتقاي کيفي سيما و منظر شهري، عمليات احداث آبنما با موضوع «ابر و باران» در ضلع غربي پل سيد خندان با پيشرفت فيزيکي 90 درصد در حال انجام است.

مهران احمدي با اشاره به نقش با اهميت آبنما در زيباسازي شهري و ايجاد فضاي آرامش بخش براي عبور و مرور شهروندان و همچنين حضور آب به عنوان يک عنصر مهم در فضا‌هاي شهري، خاطرنشان کرد: احداث آبنما از گذشته در معماري ايراني اسلامي جايگاه ويژه اي داشته که در قالب حوض‌ها با اشکال هندسي در وسط خانه‌ها يا باغ‌ها با چند فواره وجود داشته است. وي در ادامه بر لزوم ايجاد فضاي شهري زيبا و آرام براي شهروندان تأکيد کرد و افزود: در همين راستا شهرداري منطقه هفت اقدام به احداث آبنما با موضوع «ابر و باران» در ضلع غربي پل سيد‌خندان کرد.

تجليل از برترين‌هاي عرصه کتاب و کتابخواني محلات منطقه 10

همزمان با فرا رسيدن هفته کتاب و کتاب خواني و برگزاري بيست و هفتمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران با شعار «سرايي براي کتاب، سايه‌اي براي تو» و با هدف دستيابي به جايگاه حقيقي کتاب و کتابخواني در فرهنگ عمومي علاوه بر برگزاري برنامه‌هاي ويژه اين هفته در محلات منطقه 10، برترين‌هاي عرصه کتاب و کتابخواني در جشن بزرگ ياديار تجليل مي‌شوند. سيد‌جواد حسيني معاون امور اجتماعي و فرهنگي منطقه با اعلام اين خبر گفت: کتاب و کتابخواني نقش مهمي در اعتلاي فرهنگ جامعه دارد و به همين منظور در زمينه توسعه و ترويج کتاب و اهميت کتابخواني، برنامه‌هاي متنوعي در محلات منطقه اجرا خواهد شد.

خيابان باستان يک طرفه شد

معاون حمل‌ونقل ترافيک منطقه 11 ازيک طرفه شدن خيابان باستان از شمال به جنوب خبرداد.

حسين سيستاني معاون حمل‌و‌نقل ترافيک منطقه 11 با اعلام اين خبر گفت‌: خيابان باستان از جمهوري به آذربايجان از طرف شمال به جنوب به کمک پليس راهور موقتي يک طرفه شد.وي يک طرفه شدن خيابان باستان راطي اقدامات کارشناسي دانست و افزود: خيابان باستان طي مدتي به طور آزمايشي يک طرفه شد و از آنجايي مردم استقبال خوبي داشتند يک طرفه بودن آن تصويب شد .وي تصريح کرد‌: خيابان پيروز، زرين مقدم، گلشن به عنوان مسير جايگزين مد نظر گرفته شده است که شهروندان مي‌توانند از اين مسير‌ها تردد کنند. سيستاني با اشاره به يک طرفه شدن خيابابان باستان اظهار داشت: خيابان باستان از جمهوري به آذربايجان با هدف کاهش تصادفات يک طرفه شده است.وي در خصوص ديگر برنامه‌هايي که در سال جاري مد نظر گرفته شده است خاطرنشان کرد‌: آغاز بازديدهاي ميداني از وضيعت ترافيکي سطح محدود و رفع معضلات آن بخش مهمترين برنامه‌هاي سال جاري است.

افتتاح خانه سلامت زائر در جوار حرم حضرت عبدالعظيم(ع)

خانه سلامت زائر در ضلع غرب حرم حضرت عبدالعظيم حسني(ع) به منظور ارائه خدمات پزشکي، مشاوره‌اي و آموزشي به زائران اين حرم شريف، راه‌اندازي شد. محمد‌مهدي گلمکاني مديرکل سلامت شهرداري تهران در مراسم اختتاميه دهکده سلامت منطقه 20 از آغاز به کار خانه سلامت زائر در اين منطقه زائر پذير خبرداد و گفت: با توجه به وجود حرم حضرت عبدالعظيم حسني(ع) و حضور خيل عظيم زوار از سراسر کشور، اين خانه سلامت نقش ملي و فرامنطقه‌اي خواهد داشت و مي‌تواند کارکرد خانه‌هاي سلامت تهران را به ديگر شهرها معرفي کند. گلمکاني آگاه‌سازي و ارتقاي دانش سلامت شهروندان را از مهمترين اهداف اين خانه‌هاي سلامت برشمرد و افزود: در حال حاضر بيش از 400 خانه سلامت در شهر تهران داريم که علاوه بر ارائه آموزش‌هاي سلامت محور خدماتي نظير غربالگري ديابت و فشارخون، مشاوره‌هاي تغذيه و روانشناسي، شنوايي سنجي و...را نيز به صورت رايگان به شهروندان ارائه مي‌کنند.

خانه سلامت زائر واقع در مرکز ري شناسي‌، ضلع غرب حرم حضرت عبدالعظيم حسني(ع) با حضور مديرکل اداره سلامت شهرداري تهران، شهردار منطقه‌، قائم مقام، معاون اجتماعي و فرهنگي و مديران ارشد شهرداري منطقه 20 درحالي افتتاح شد که دهکده سلامت اين منطقه در آخرين روز هفته سلامت به کار خود پايان داد.

همچنين شهروندان در مراسم اختتاميه دهکده سلامت اين منطقه همزمان از خدمات رايگان 70 پزشک متخصص و پيراپزشک استفاده کردند و از برنامه‌هاي متنوع و شادي که براي اين مراسم تدارک ديده شده بود بهره بردند.