نسخه شماره 3461 - 1393/02/09 -

683 نفر از حاميان محمد مرسي به مرگ محکوم شدند
قلع و قمع اخوان المسلمين


اعلام جرم دادگاه حريري عليه دو رسانه افشاگر


فاجعه انساني در انتظار مسلمانان ميانمار


آخرين آمار بيکاري در اروپا


آغازحملات به انتخابات عراق


ادامه بحران کورنا ويروس در عربستان


انتقاد رئيس جمهوري آلمان از اردوغان


حمله ايهودباراک به اوباما


انتقاد تند کري از تل آويو


پيشروي و قدرت نمايي شبه نظاميان هوادار کرملين در اوکراين


کانديداتوري رسمي اسد براي انتخابات سوريه


حفره امنيتي خطرناک EXPLORER


اخبارکوتاه


 683 نفر از حاميان محمد مرسي به مرگ محکوم شدند
 قلع و قمع اخوان المسلمين 

گروه بين‌الملل: دادگاهي در مصر در روز دوشنبه، 683 نفر ديگر از اعضا و طرفداران اخوان‌المسلمين را به مرگ محکوم کرد. محل برگزاري دادگاه در شهر مينيا در جنوب قاهره بود. در ماه مارس 2014 نيز در دادگاه جنايي اين شهر 529 تن به مجازات اعدام محکوم شده بودند. براساس گزارش ديده‌بان حقوق بشر هر دادگاه فقط چند ساعت طول کشيده و به وکيلان متهمان اجازه دفاع از موکلانشان داده نشده است.خبرنگاران مي‌گويند تعدادي از بستگان مونث متهمان که در بيرون دادگاه منتظر بودند، با شنيدن خبر صدور احکام از حال رفتند.

در همين حال و به گزارش آسوشيتدپرس، دادگاه ديگري در مصر، فعاليت جنبش جوانان ششم آوريل، از گروه‌هاي اصلي رهبري کننده اعتراضات عليه حسني مبارک، رئيس‌جمهور اسبق اين کشور را غير قانوني اعلام کرده است. احمد ماهر و محمد عادل، دو رهبر اين گروه، هم‌اکنون به علت نقض قوانين جديد مصر که برپايي هرگونه تجمع اعتراضي را منوط به صدور مجوز توسط پليس کرده، زنداني‌اند.

دادگاه، گروه جوانان ششم آوريل را به «لکه‌دار کردن تصوير مصر» و «توطئه عليه منافع ملي» متهم کرده بود. احکام جديد براي متهمان
اخوان المسلمين از سوي دادگاه بدوي صادر شده است. به گفته سعيد يوسف، رئيس دادگاه، احکام صادره براي مفتي مصر فرستاده شده است تا وي نيز نظر خود را در اين‌باره اعلام کند. گفته مي‌شود که راي مفتي مصر تنها جنبه مشورتي داشته و در نتيجه‌ي نهايي احکام نقشي تعيين‌کننده نخواهد داشت. دادگاه اين افراد را متهم به «قتل، تحريک به قتل‌‌، شرکت در تظاهرات خشونت‌آميز و حمله به پاسگاه‌هاي پليس» در ماه اوت 2013 کرده است.معترضان اخواني خواهان بازگشت محمد مرسي به قدرت بودند. منابع قضايي مصر گفته‌اند که روند محاکمه در مجموع دو روز به طول خواهد کشيد و پس از ابراز نظر مفتي مصر، دادگاه نتيجه قطعي احکام را در روز 21 ژوئن 2014 اعلام خواهد کرد.

روند سريع محاکمه اين افراد هم‌چون دادگاه پيشين، موجي از اعتراضات را در ميان حقوق‌دانان مصر و سازمان‌هاي حقوق بشري به دنبال داشته است. در روز دوشنبه هم‌چنين اعلام شد که دادگاه استيناف حکم اعدام 492 تن از 529 محکوم ماه مارس را لغو کرده و مجازات آنان را به احکام بلندمدت زندان، همچون حبس ابد تغيير داده است. همزمان گفته شد که حکم اعدام 37 تن از محکومان ماه مارس نيز در دادگاه بالاتر تاييد شده است. گفته مي‌شود که محمد بديع، رهبر 70 ساله اخوان المسلمين نيز در زمره محکومان به مرگ قرار دارد. محمد بديع تا کنون به اتهامات مختلف در دادگاه جنايي مورد محاکمه قرار گرفته است.

محاکمه گروهي در ابعادي چنين گسترده (حدود 1200 نفر) در مصر تا کنون بي‌سابقه بوده است. نظاميان مصر پس از سرنگوني محمد مرسي، رئيس جمهور اين کشور در تابستان 2013 فشار سياسي بر گروه اخوان‌المسلمين را شدت بخشيدند. پس از چند درگيري خونين، سرانجام دولت موقت مصر فعاليت گروه اخوان‌المسلمين را ممنوع اعلام کرد و اين تشکل را «گروهي تروريستي» خواند. سازمان ملل متحد، اتحاديه اروپا و آمريکا پيشتر به صدور حکم اعدام براي چندصد نفر در ظرف چند ساعت به شدت اعتراض کرده بودند.

فشار فزاينده بر گروه اخوان‌المسلمين

گروه اخوان‌المسلمين که با تاخير در جنبش اعتراضي عليه حسني مبارک، رئيس‌جمهور پيشين مصر شرکت جسته بود، با اتکا به تشکيلات گسترده خود در مصر توانست، در انتخابات پارلماني و رياست‌جمهوري پيروز شود. گرچه اخوان‌المسلمين پيشتر گفته بود که در انتخابات رياست جمهوري نامزدي معرفي نخواهد کرد، اما با زير پا نهادن اين وعده و معرفي محمد مرسي توانست، اهرم‌هاي اصلي سياسي را سرانجام در ژوئن 2012 بدست آورد. سير حوادث و نا‌كارآمدي دولت در رفع مشکلات اقتصادي، سبب نارضايتي بخش بزرگي از مردم مصر شد که در راه‌‌پيمايي‌هاي ميليوني عليه مرسي و اخوان المسلمين بازتاب يافت.

سرانجام پس از تظاهرات گسترده مخالفان در 3 و 4 ژوئيه 2013 نظاميان از دولت اسلام‌گرا خلع يد و محمد مرسي، رئيس‌جمهور وقت را بازداشت کردند. در جريان سرنگوني مرسي و زد و خورد ميان طرفداران و مخالفان وي صدها تن کشته شدند.

اوج خشونت در 14 اوت 2013 بود که در جريان يک درگيري‌ بيش از 600 نفر کشته شدند. پس از آن نيز درگيري‌هاي پراکنده در مصر ده‌ها کشته و مجروح بر جا گذاشت. محمد مرسي متهم به «تحريک طرفداران خود به کشتار مخالفان» است.

تا کنون سه جلسه دادگاه مرسي بدون نتيجه مشخص پايان يافته است. در جلسه دوم دادگاه اتهام وي را «فرار از زندان» خواندند و در جلسه سوم او متهم به «خيانت و انتقال اطلاعات به ايران و حماس» شد. دولت موقت مصر خود را براي برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري در ماه مه 2014 آماده مي‌کند. عبدالفتاح‌السيسي، فرمانده پيشين ارتش مصر با استعفا از مقام خود يکي از نامزدهاي مهم در انتخابات پيش رو به شمار مي‌آيد.


 اعلام جرم دادگاه حريري عليه دو رسانه افشاگر 

دادگاه بين‌المللي رفيق حريري عليه تلويزيون الجديد و روزنامه الاخبار لبنان به اتهام «تحقير دادگاه بين‌المللي» اعلام جرم کرد و از خانم کرمي خياط، نايب رييس تلويزيون الجديد و مدير بخش اخبار و ابراهيم الامين، رييس هيئت امناي روزنامه الاخبار لبنان خواست تا در تاريخ 13 ماه جاري ميلادي در برابر اين دادگاه حاضر و به اتهامات خويش پاسخ دهند. به گزارش ايسنا، دادگاه بين‌المللي رفيق حريري اين دو موسسه رسانه‌اي و مطبوعاتي لبناني را متهم کرده است که با انتشار اخبار شاهدان اين دادگاه در قضيه ترور رفيق حريري به روند دادگاه لطمه وارد و جايگاه آن را تحقير کرده است. اين در حالي است که پيش از رسانه‌هاي لبناني، برخي از تلويزيون‌ها و مطبوعات کانادايي عين همين اخبار را منتشر کرده بودند.

لايحه اتهامي دادگاه بين‌المللي رفيق حريري واکنش‌هاي گسترده‌اي در لبنان به همراه داشته است و بسياري از موسسات رسانه‌اي و روزنامه نگاران اين کشور اقدام دادگاه بين‌المللي را محکوم کرده‌اند.


 فاجعه انساني در انتظار مسلمانان ميانمار 

پس از خروج آخرين گروه ارائه دهنده کمک‌هاي بهداشتي از استان راخين در ميانمار، بحران بهداشتي ساکنان مسلمان اين ناحيه رو به فزوني است.

به گزارش رويترز، در ماه فوريه پس از اينکه يک گروه بهداشتي اعلام کرد که در جنوب ميانمار افرادي را درمان کرده است که احتمالا قرباني خشونت بوده‌اند، دولت ميانمار اين گروه را که براي بيش از نيم ميليون مسلمان روهينجا کمک‌هاي بهداشتي فراهم مي‌آورد، اخراج کرد.

سازمان ملل اعلام کرده است که در اين حادثه حداقل 40 مسلمان توسط روستائيان بودايي کشته شده بودند.

هرچند دولت ميانمار تعهد داده است که به سمن‌ها اجازه خواهد داد تا عمليات خود را پس از جشن سال نو بودايي‌ها از سربگيرند اما تاکنون تنها يک طرح پخش غذا به وضعيت عادي خود بازگشته است.

به گفته گروه‌هاي خارج حقوق بشر، تيم‌هاي بهداشتي دولت ميانمار نيز به ندرت به نواحي تحت سکونت مسلمانان روهينجا سر مي‌زنند.


 آخرين آمار بيکاري در اروپا 

جديدترين آمار بيکاري در اتحاديه اروپا روز جمعه اين هفته منتشر مي‌شود. به گزارش سي ان ان، اين آمار بيکاري مربوط به ماه مارس سال 2014 ميلادي است. ميزان بيکاري در ماه فوريه امسال ده و شش دهم درصد در اتحاديه اروپا گزارش شده بود و اين بدين معناست که بيش از بيست و شش ميليون نفر در بيست و هشت کشور عضو اتحاديه اروپا در اين مدت بيکار بوده اند. برخي کارشناسان در خصوص کاهش چشمگير ميزان بيکاري در اتحاديه اروپا ترديد دارند. درميان کشورهاي عضو اتحاديه اروپا، سوئد وضع بهتري در خصوص اشتغال دارد و ميزان بيکاري در اين کشور کمتر از ميانگين اتحاديه اروپا است. نرخ بيکاري هم اکنون در سوئد به هشت و شش دهم درصد مي‌رسد. اقتصاد سوئد نيز در سال گذشته ميلادي روند صعودي داشته و توليد ناخالص داخلي اين کشور در سال 2013 ميلادي يک و نيم درصد افزايش داشت.


 آغازحملات به انتخابات عراق 

همزمان با آغاز انتخابات پارلماني در عراق و حضور نيروهاي امنتيتي و کادر پزشکي اين کشور در پاي صندوق‌هاي راي، تروريست‌ها نيز بيکار ننشستند و مراکز راي‌گيري را هدف حملات خود قرار دادند.

به گزارش سومريه نيوز عراق، از نخستين ساعات آغاز انتخابات پارلماني ويژه در عراق که طي آن نيروهاي امنيتي پليس و کادر پزشکي اين کشور به شکل جداگانه پاي صندوق‌هاي راي مي‌روند، مراکز راي‌گيري در بغداد، کرکوک، الانبار و چندين استان ديگر عراق هدف حملات تروريستي قرار گرفت.

بنابه گزارش منابع امنيتي عراق در اين حملات که غالبا توسط عاملان انتحاري صورت گرفت دست کم 30 تن کشته و ده‌ها تن ديگر زخمي شدند.


 ادامه بحران کورنا ويروس در عربستان 

آمار تلفات ناشي از ابتلا به ويروس «مرس»، موسوم به سندروم تنفسي خاورميانه (MERS) که به آن کورناويروس هم گفته مي شود،از زمان شيوع آن در عربستان سعودي در 2012 اکنون به بيش از صد نفر رسيده است. وزارت بهداشت عربستان سعودي اعلام کرد که مرگ 8 نفر در روز يکشنبه تعداد قربانيان ناشي از اين بيماري را به 102 نفر رسانده است.

اين وزارت همچنين اعلام کرد که اکنون سه بيمارستان در شهرهاي رياض، جده و دمام به مداواي بيماران مبتلا به مرس اختصاص داده شده است.

راه ابتلا به اين بيماري از طريق دستگاه تنفسي است که به شکل نارسايي شديد تنفسي، نارسايي کليه، اختلالات انعقادي و تب شديد بروز پيدا مي‌کند.


 انتقاد رئيس جمهوري آلمان از اردوغان 

رئيس جمهوري آلمان که به ترکيه سفر کرده است از سياست دولت اين کشور درباره شبکه هاي اجتماعي، مطبوعات و درگيري با دستگاه قضايي انتقاد کرد. يواخيم گوک در آنکارا در کنفرانس خبري با عبدالله گل رئيس جمهور ترکيه گفت: « درباره مقامات ترکيه براي ما همان مسائلي مطرح است که در ذهن همه وجود دارد. آيا شما مجبور بوديد توييتر و يوتيوب را مسدود کنيد .» به گزارش خبرگزاري فرانسه از آنکارا، رئيس جمهور آلمان همچنين اعلام کرد اينکه چرا دولت رحب طيب اردوغان، نخست وزير اسلامي - محافظه کار ترکيه بعد از پيروزي گسترده در انتخابات شهرداري 30 مارس در امور قضايي دخالت مي کند، قابل درک نيست. اردوغان بعد از افشاگري هاي گسترده نيمه دسامبر درباره رسوايي فساد مالي عليه دولت خود دسترسي به توييتر و يوتيوب را به علت انتشار شنودهاي تلفني متعدد مسدود کرد. عدالت و توسعه، حزب اردوغان که از سال 2002 قدرت را در اختيار دارد به رغم اين رسوايي در انتخابات شهرداري پيروزي گسترده کسب کرد.

اردوغان بعد از اين پيروزي گسترده رويارويي با ديوان قانون اساسي را شروع کرد. نخست‌وزير ترکيه به طور غير مستقيم رئيس دادگاه قانون اساسي اين کشور را به همراهي با «ساختار موازي» و يا حمايت از آن براي «جاه‌طلبي‌هاي شخصي» متهم کرد. به نوشته حريت، رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير ترکيه در حالي از هاشم قليچ، رئيس دادگاه قانون اساسي اين کشور به طور غيرمستقيم انتقاد کرد که اخيرا وي به شدت از دولت اردوغان انتقاد کرده بود. در 25 آوريل قليچ به عنوان رئيس دادگاه عالي ترکيه مداخله دولت در دستگاه قضايي را مورد انتقاد قرار داد. قليچ همچنين از دولت خواسته بود تا براي ادعاهاي خود مبني بر اينکه دستگاه قضايي عدالت را رعايت نمي‌کند، سند و مدرک ارائه دهد.

اردوغان در اين خصوص عنوان کرد: آنهايي که خواستار دريافت سند و مدرک براي اثبات اين ساختار موازي هستند، آيا موارد شنود مکالمه‌هاي مقامات دولتي را سند نمي‌دانند؟ پس کساني که چنين درخواستي دارند، يا عضوي از اين ساختار موازي بوده و يا به دليل منفعتي که عايدشان مي‌شود، از آن حمايت مي‌کنند.


 حمله ايهودباراک به اوباما 

وزير جنگ سابق رژيم صهيونيستي با بيان اينکه دولت اوباما تنها شعارهاي پوچ و توخالي مي‌دهد، گفت: ويژگي‌هاي برجسته دولت اوباما کنار گذاشتن و به حاشيه راندن دوستان خود است.

به گزارش روسيه اليوم، ايهود باراک، وزير جنگ سابق رژيم صهيونيستي ضمن انتقاد از دولت باراک اوباما، رئيس جمهوري‌ آمريکا گفت: ويژگي‌ برجسته دولت اوباما کنار گذاشتن و به حاشيه راندن دوستان خود است.

وي افزود: يکي از دلايل اين مساله کنار گذاشتن حسني مبارک، رئيس جمهور سابق مصر از سوي واشنگتن است چرا که وي يکي از بزرگترين هم‌پيمانان آمريکا طي 30 سال حکومت خود بود.

باراک تاکيد کرد: واشنگتن سرنگوني دولت مبارک را تاييد کرد و نتيجه آن اين تنش‌ها و مشکلاتي است که مصر از آن زمان در آن دست و پا مي‌زند.

وي در خصوص بحران اوکراين عنوان داشت: خطر بزرگتر در دولت آمريکا سردادن شعارهاي پوچ و توخالي و اظهارات بي‌فايده است و اين چيزي است که جهان را تهديد مي‌کند.


 انتقاد تند کري از تل آويو 

وزير خارجه آمريکا در نشستي پشت درهاي بسته به رهبران جهان گفت: اگر راه حل دو کشوري به زودي براي حل‌وفصل درگيري ميان فلسطين و اسرائيل اجرايي نشود، اسرائيل به يک "کشور آپاراتيد" بدل مي‌شود. به گزارش آسوشتيدپرس، مقام‌هاي ارشد آمريکايي به ندرت از واژه آپارتايد براي اسرائيل استفاده مي‌کنند و حتي باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا پيشتر اين ايده را رد کرده بود. استفاده جان کري، وزير امور خارجه آمريکا از اين واژه باعث رنجش رهبران يهود در آمريکا شده است. جان کري همچنين در اين نشست بار ديگر بر هشدار خود نسبت به ناکامي در دستيابي به مذاکرات صلح خاورميانه و از سرگيري خشونت‌ها در سرزمين‌هاي اشغالي تاکيد کرد و گفت: اسرائيل و فلسطين بايد مذاکرات صلح را براي حصول نتيجه ادامه دهند. بنابر «احکام رم» مصوب 1998، «جرم آپارتايد» همان اقدامات غير بشري و غير انساني است که توسط يک گروه راديکال عليه يک يا چند گروه صورت مي‌گيرد که براي حفظ قدرت و حکومت به انجام اقدامات غيرانساني دست مي‌زند.


 پيشروي و قدرت نمايي شبه نظاميان هوادار کرملين در اوکراين 

گروه بين‌الملل: شهردار شهر خارکوف، در شرق اوکراين، با تيراندازي مردان مسلح ناشناس به شدت زخمي شده است. دفتر هنادي کرنس، شهردار خارکف، اعلام کرده است که از پشت به او تيراندازي شده است. آقاي کرنس به بيمارستان منتقل شده و وضعيتش وخيم است.

او يکي از هواداران ويکتور يانوکوويچ، رئيس جمهور برکنارشده اوکراين بود. اما بعدتر هوادار پيوستن به روسيه نبود و از اوکراين واحد دفاع مي‌کرد.آقاي کرنس را تاجري موفق و صاحب نفوذ توصيف مي‌کنند.

به گزارش آسوشيتدپرس، شبه نظاميان مسلح هوادار روسيه، کنترل شهر کوستيانتينيفکا در شرق اوکراين را نيز به دست گرفته‌اند. به گزارش خبرگزاري فرانسه، جدايي‌طلبان مسلح طرفدار روسيه با حمله به شهرداري اين شهر در صبح روز دوشنبه هشتم ارديبهشت، ساختمان شهرداري را اشغال و در آن سنگربندي کرده‌اند.

بر اساس اين گزارش، حدود 20 مرد مسلح به کلاشنيکوف با يونيفورم نظامي که علامتي روي آن‌ها به چشم نمي‌خورد، پرچم «جمهوري دونتسک» را در ساختمان شهرداري کوستيانتينيفکا نصب کرده‌اند. خبرگزاري رويترز هم به نقل از لاريسا ولکوا، يکي از سخنگويان وزارت کشور اوکراين گزارش داده که حدود 30 جدايي‌طلب مسلح با حمله به اداره پليس کوستيانتينيفکا، طبقه همکف اين ساختمان را اشغال کردند. اين سخنگوي وزارت کشور اوکراين گفته که مذاکرات شورشيان با رئيس اداره پليس در جريان است اما افزوده که «ما نمي‌دانيم آنها چه مي‌خواهند.»

کوستيانتينيفکا با 80 هزار نفر جمعيت، در ميان راه دونتسک و اسلاويانسک، دو شهر ديگر شرق اوکراين قرار دارد که هر دو پيش از اين به کنترل شورشيان مسلح و جدايي‌طلب هوادار روسيه در آمده‌اند. خبرگزاري فرانسه گزارش داده که جدايي‌طلبان طرفدار روسيه، از‌‌ همان سلاح‌ها و روش‌هايي براي اشغال شهر کوستيانتينيفکا استفاده کرده‌اند که پيش از اين براي اشغال منطقه خودمختار کريمه با هدف الحاق آن به روسيه استفاده شده بود.

خبرگزاري اينترفکس هم به نقل از يگان ضدتروريستي سازمان امنيتي اوکراين گزارش داده که نيروهاي اين يگان در نزديکي شهر اسلاويانسک تقويت شده و چهار ايستگاه بازرسي ايجاد کرده‌اند. دولت هوادار غرب در اوکراين، روسيه را متهم کرده که به بهانه دفاع از حقوق روس‌تبارهاي شرق اوکراين، قصد حمله نظامي به اين مناطق را دارد.

روسيه هم‌ اکنون به عنوان انجام رزمايش، 40هزار نفر از يگان‌هاي نظامي خود را در مرزهاي غربي خود با اوکراين مستقر کرده است. يک روز پيش از حمله نيروهاي مسلح هوادار روسيه به ساختمان‌هاي دولتي شهر کوستيانتينيفکا، باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا، از روسيه خواست تا به «تحريکات» خود در شرق اوکراين خاتمه دهد. کاخ سفيد اعلام کرد هفت مقام روس ازجمله دو نفر از اعضاي محفل داخلي پوتين اکنون با مسدود شدن دارايي ها در آمريکا و ممنوعيت دريافت رواديد براي سفر به آمريکا روبرو هستند. کاخ سفيد در بيانيه‌اي اعلام کرد آمريکا همچنين از صدور مجوز صادرات براي هرگونه فناوري پيشرفته که مي تواند در جهت تقويت توانمندي هاي نظامي روسيه به کار گرفته شود، خودداري خواهد کرد.

در اين بيانيه آمده است وزارت خانه‌هاي بازرگاني و خارجه آمريکا هرگونه مجوز صادرات موجود را که شامل چنين شرايطي است لغو خواهند کرد.

جدايي‌طلبان طرفدار روسيه در اوکراين يکشنبه عصر يکي از ناظران بين‌المللي «سازمان امنيت و همکاري اروپا» را که پيش از اين توسط اين افراد دستگير شده بود، آزاد کردند. با اين‌همه آنها اعلام کرده‌اند برنامه‌اي براي آزادي هفت ناظر ديگر در نظر ندارند. ناظر آزاد شده تابعيت سوئدي دارد.

در همين حال روز يکشنبه تصاويري از سه مردي که شورشيان اعلام کرده‌اند از ماموران امنيتي اوکراين بوده و قصد انجام عمليات عليه شورشيان در اسلاويانسک را داشته از سوي يک کانال تلويزيوني روسيه منتشر شد. آنها در اين تصاوير نشسته‌اند، دست‌هايشان در پشت‌شان بسته و چشم‌هايشان با چشم‌بند پوشيده شده است و شلواري به پا ندارند. بر صورت دست کم دو نفر از آن‌ها نيز کبودي ديده مي‌شود.

ايالات متحده آمريکا هم‌چنين کرملين را متهم به «پايبند نبودن» به توافق چهارجانبه ژنو کرده است؛ توافقي که در فروردين ماه ميان اوکراين، روسيه، آمريکا و اتحاديه اروپا شکل گرفت و در آن از جمله قرار شده بود گروه‌هاي غيرقانوني مسلح خلع سلاح شده و ساختمان‌هاي دولتي اشغال شده، بازگردانده شوند.

مسکو اتهام‌هايي که به آن وارد شده را رد کرده و در مقابل از آمريکا خواسته از نفوذ خود بر دولت اوکراين استفاده کرده و جلوي اقدام نظامي عليه شبه‌نظاميان را بگيرد. روسيه پيش از اين، منطقه خودمختار کريمه در جنوب اوکراين را به قلمرو خود اضافه کرده است.

اين اتفاق پس از آن رخ داد که دولت هوادار مسکو در اوکراين، پس از ماه‌ها تظاهرات اعتراضي مخالفان طرفدار غرب سرنگون شد.

اعلام «جمهوري مردمي» در لوهانسک

به گزارش خبرگزاري روسي «ايتارتاس»، طرفداران روسيه در شهر «لوهانسک» در شرق اوکراين، روز يک‌شنبه تاسيس يک جمهوري خودخوانده به نام «جمهوري مردمي لوهانسک» را اعلام کردند. براساس اين گزارش، اين افراد تا سه‌شنبه نهم ارديبهشت به دولت اوکراين مهلت داده‌اند که بازداشت‌شدگان اعتراضات شرق اوکراين را آزاد کند، زبان روسي را به‌عنوان زبان رسمي دولتي بشناسد، و در مورد تعيين سرنوشت اين منطقه همه‌پرسي برگزار کند. آنان تهديد کرده‌اند که درصورت اجرا نشدن اين خواست‌ها به «اقدامات تندي» روي خواهند آورد.

نمايش قدرت در دونتسک

نزديک به 300 فعال حامي روسيه که چهره‌هاي خود را پوشانده و به چوب‌هاي بيس بال مسلح بودند روز دوشنبه در دونتسک در شرق اوکراين به يکي از شعب بانک پريوات Privat که ايگور کولوموئيسکي ميلياردر و فرماندار دونتسک صاحب آن است حمله کردند. به گزارش خبرگزاري فرانسه از دونتسک، معترضان خطاب به کولوموئيسکي فرماندار دونتسک شعار مي‌دادند «کولوموئيسکي فاشيست! کولوموئيسکي دشمن مردم!» کولوموئيسکي که سرمايه‌اي بالغ بر دو ميليارد و 400 ميليون دلار در اختيار دارد اوايل مارس به عنوان فرماندار انتخاب شد تا مانع انگيزه‌هاي جدايي طلبي در منطقه شود. وي با تعيين جايزه 10 هزار دلاري براي دستگيري هر جدايي طلب و تحويل وي به مقامات اوکرايني در روزهاي اخير خود را در اوکراين مطرح کرد.


 کانديداتوري رسمي اسد براي انتخابات سوريه 

گروه بين الملل: جنگ سوريه کماکان با شدت ادامه دارد. ارتش اين کشور توانسته است به موفقيت هاي استراتژيکي دست پيدا کند. در صفوف مقابل بشار اسد چند دستگي و وابستگي هاي خارجي کار دست آنها داده است. قدرت شورشيان ليبرال کاهش پيدا کرده است اما شبه نظاميان چندمليتي سلفي و نيروهاي القاعده قدرتمندتر شده اند،البته آنها هم با نيروهاي داعش دچار مشکل شده اند. در ميان بلبشويي که به قيمت جان انسان هاي بي گناه و غير نظامي تمام شده است،مذاکرات ديپلماتيک نيز راه به جايي نبرده است و دولت سوريه بي اعتنا به آنچه که مي گذرد عزم خود را جزم کرده است روال قانوني انتخابات رياست جمهوري اين کشور را اجرايي کند. برهمين اساس،بشار اسد ، رسما نامزدي خود را براي تصدي مجدد پست رياست جمهوري اين کشور را ديروز اعلام کرد. به گزارش خبرگزاري رسمي سوريه (سانا)، بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه امروز مدارک خود براي نامزدي در انتخابات رياست جمهوري اين کشور را تقديم دادگاه عالي قانون اساسي کرد. به جز بشار اسد پنج نفر ديگر نيز خود را براي رياست جمهوري نامزد کرده‌اند.

بشار اسد که تاکنون دو دوره رياست جمهوري سوريه را برعهده داشته با ارائه مدارک خود به دادگاه مذکور قصد دارد تا در انتخابات به همراه پنج نامزد ديگر مشارکت کند.دادگاه عالي قانون اساسي سوريه اين خبر را امروز به پارلمان ارائه کرده است.

رئيس جمهوري سوريه پس از ارائه مدارکش خطاب به مردم و هواداران نامزدهاي انتخاباتي گفت: شور و شعف هواداران هريک از نامزدها اولا بايد در آگاهي و هوشياري ملي تجلي يابد و سپس اين شور و شوق در پاي صندوق‌هاي راي به نمايش گذاشته شود. وي با بيان اين که سوريه براي اولين بار است که انتخابات رياست جمهوري برگزار مي‌کند از شهروندان اين کشور خواست تا براي ابراز شادي خود از تيراندازي هوايي ممانعت کنند.

مخالفان حکومت سوريه، دبيرکل سازمان ملل و قدرت‌هاي غربي از برگزاري انتخابات رياست جمهوري انتقاد کرده‌اند. ميليون‌ها آواره سوري در پناهگاه‌هايي در کشورهاي همسابه به سر مي‌برند و مشخص نيست که راي‌گيري از آنان چه طور انجام مي‌گيرد.همچنين ساز و کار برگزاري انتخابات در مناطق تحت کنترل مخالفان و مورد مناقشه روشن نيست. پيش از اين انتخابات رياست جمهوري به اين ترتيب بود که مجلس يک نفر از حزب بعث را به عنوان رئيس‌جمهور پيشنهادي انتخاب مي‌کرد و سپس مردم در يک همه‌پرسي اين فرد را تاييد يا رد مي‌کردند. اما قانون اساسي حدود دو سال پيش تغيير کرده و بنا است انتخابات رياست‌جمهوري مشابه اغلب کشورها و با چند نامزد برگزار شود.


 حفره امنيتي خطرناک EXPLORER 

حفره امنيتي تازه‌اي در مرورگر شرکت مايکروسافت پيدا شده که امنيت کاربران نسخه‌هاي 6 تا 11 را تهديد مي‌کند. بنابر اعلام اين شرکت، اطلاعاتي وجود دارند که نشان مي‌دهند حملات مشخص و موردي با سوء استفاده از اين حفره انجام شده است. هنوز گزارشي در مورد حملات وسيع منتشر نشده است. هکر با نفوذ از طريق اين حفره مي‌تواند به هر بخش از کامپيوتر قرباني دست يابد. چنين سطحي از نفوذ معمولا وقتي اتفاق مي‌افتد که قرباني روي لينکي آلوده کليک مي‌کند و به سايتي ساختگي مملو از بدافزارها هدايت مي‌شود. چنين لينک‌هايي عموما با ايميل يا نرم‌افزارهاي چت و پيام‌رسان در گردش هستند.

حفره تازه‌اي که در اينترنت اکسپلورر کشف شده، کاربران ويندوز اکس‌پي را بيش از ديگران تهديد مي‌کند. اين نسخه از ويندوز از هشتم آوريل 2014 رسما به تاريخ پيوست و ديگر به روز نمي‌شود. اين موضوع راه نفوذ هکرها به سيستم عامل را به مراتب هموارتر مي‌کند. هنوز هم تقريبا يک‌پنجم کاربران اينترنت از ويندوز اکس‌ پي استفاده مي‌کنند. روي ويندوز اکس‌پي مي‌توان تنها تا نسخه 8 اينترنت اکسپلورر را نصب کرد.

کارشناسان امنيت مجازي به کاربران اکيدا توصيه مي‌کنند تا زمان انتشار بسته به روزرساني براي انسداد حفره جديد، از مرورگرهاي ديگر مانند گوگل-کروم يا فايرفاکس استفاده کنند.

به نوشته نشريه آمريکايي «وال استريت ژورنال»، شايد بد نباشد مايکروسافت با توجه به حجم انبوه ويندوزهاي اکس‌پي فعال، استثنايي قائل شود و بسته به روزرساني اين سيستم عامل را هم منتشر کند.


 اخبارکوتاه 

تجاوز جنسي دو افسر فرانسوي

لوموند: بازپرسي و تحقيق از دو افسر ارشد پليس فرانسه به اتهام تجاوز به يک زن گردشگر کانادايي، روز يکشنبه، آغاز شد. اين دو افسر به واحد ويژه پليس فرانسه تعلق دارند که عنوان واحدشان نشاني آن در پاريس است شماره 36 خيابان کي دِزورفرو (Quai des Orfevres) و شهرتش همسان اسکاتلنديارد بريتانياست.

پاکسازي مسلمانان آفريقاي مرکزي

آسوشيتدپرس: نيروهاي سراپا مسلح حافظ صلح، آخرين بازماندگان مسلمان را که ماه‌ها توسط شبه نظاميان مسيحي به دام افتاده بودند از پايتخت آشوبزده جمهوري آفريقاي مرکزي خارج کردند. محض خروج اين کاروان 1300 نفره از بانگي، بسياري به سوي مسجدي رفتند که در کانون ناآرامي‌ها بوده و به تخريب اين مکان مقدس پرداختند. سازمان ملل جابه جايي اجباري ده‌ها هزار مسلمان از اين نواحي را «پاکسازي قوميتي» خوانده است.

ازسرگيري محاکمه ياران قذافي

بي بي سي: محاکمه سيف‌‌الاسلام قذافي به همراه ده‌ها تن از مسئولان سابق نظام اين کشور مجددا از سر گرفته شد. درهمين حال، منابع آگاه در ليبي اعلام کردند که معاون وزير خارجه آمريکا در سفر اخيرش به طرابلس به مقامات سياسي ليبي گفته که اگر ظرف دو ماه به مشکلات کشور خود پايان ندهند، بايد شاهد مداخله بين‌المللي در امور داخلي خود باشند.

ابقاي دولت مقدونيه

يورونيوز: حزب حاکم محافظه کار در جمهوري مقدونيه يوگسلاوي سابق براي سومين دوره پيروز انتخابات پارلماني و رياست‌جمهوري شد. شمارش بيش از شصت درصد آرا نشان مي‌دهد که حزب حاکم حدود 43 درصد آرا را به خود اختصاص داده است. در حالي که اصلي ترين حزب مخالف دولت فقط 24 درصد آرا را کسب کرده است.مخالفان دولت گفته اند که نتيجه اعلام شده را قبول ندارند.

تظاهرات در تايوان

صداي روسيه: پليس تايوان دوشنبه،از آب پرفشار براي متفرق کردن 29هزار معترض استفاده کرد که مسير اصلي در پايتخت اين کشور را مسدود کرده و دست به تظاهرات اعتراضي عليه يک تاسيسات برق هسته‌اي زدند. بيش از 40 تن از معترضان در درگيري ميان پليس و معترضان مجروح شدند.

سوگند بوتفليقه

اسکاي نيوز عربي: رئيس جمهوري الجزاير در کاخ رياست‌جمهوري و در ميان اعضاي جديد دولت نظاميان و روساي هيات‌هاي ديپلماتيک سوگند رياست‌جمهوري ياد کرد.عبدالعزيز بوتفليقه، اخيرا توانست در انتخابات فرمايشي الجزاير با کسب 80 درصد آراء براي چهارمين بار در انتخابات پيروز شود.

ديدار رهبرمخالفان تايلند با فرمانده ارتش

رويترز: «آبهيسيت وجاجيوا»، نخست‌وزير سابق و رهبر مخالفان تايلند با ژنرال تاناساک پاتيماپراکورن، فرمانده نيروهاي مسلح ارتش تايلند ديدار و خواستار دو هفته زمان براي رفع بحران به صورت مسالمت‌آميز در کشور شد. ارتش تايلند که در گذشته در کودتاهاي مختلف در اين کشور دست داشته هم اکنون ديگر در بحران‌هاي سياسي که کشور را در بر گرفته دخالت نمي‌کند چرا که بيم آن را دارد اين تنش‌هاي سياسي با مداخله ارتش به خشونت‌هايي وصف ناپذير تبديل شود. از زمان آغاز ناآرامي‌ها در تايلند از نوامبر سال گذشته ميلادي تاکنون 25 تن کشته شدند.

مخالفت فلسطيني‌ها با مذاکرات صلح

فلسطين اليوم: يک نظرسنجي که از سوي مرکز اطلاع رساني و ارتباطات شهر قدس منتشر شد، نشان داد که حدود 4/52 درصد از فلسطيني‌ها با تمديد مذاکرات صلح تا پس از مهلت تعيين شده مخالفند، اين در حالي است که تنها 6/39 درصد از آن‌ها با تمديد مذاکرات موافقند.

سامانه موشکي خليج فارس

گاردين: فرانک رز عنوان کرد که واشنگتن قصد دارد در کشورهاي عربي حوزه خليج فارس سامانه‌هاي دفاع موشکي هماهنگ راه‌اندازي کند. معاون وزير امور خارجه آمريکا در امور سياست‌هاي دفاعي و قضايي در حاشيه يک کنفرانس موشکي و دفاعي در ابوظبي اظهار داشت که واشنگتن با شرکاي عرب خود در حاشيه خليج فارس يک همکاري موثر خواهد داشت تا آن‌ها بتوانند در برابر تهديدات از خود دفاع کنند.