نسخه شماره 3460 - 1393/02/08 -


ستاره نخستين مهمانسراي مدرن ايران خاموش شد

آب گل آلود، ميهمان مردم شوش شد
شهروندان شوش ناراضي‌اند

9 سال چشم انتظاري مدرسه نيمه کاره را «دودي» کرد
وقتي خانه دوم دانش آموزان لانه معتادان مي‌شود!

آسايش از پرندگان مهاجر تالاب گندمان سلب شده است
جاي امني درتالاب وجود ندارد


بروز فاجعه در شهرهاي ساحلي گيلان


خبر


اخبار لرستان


 ستاره نخستين مهمانسراي مدرن ايران خاموش شد 

مالکيت نخستين مهمانسراي مدرن ايران که از آن به عنوان اولين ساختمان بتني نيز ياد مي‌شود، متعلق به بنياد مستضعفان است منتها اين هتل از چند سال پيش درحال تخريب تدريجي است تا ستاره‌هايش يکي يکي خاموش شوند.

به گزارش مهر، هتل روستاي آبعلي مربوط به دوره پهلوي، در شهرستان دماوند، 45 کيلومتري جاده تهران واقع شده است. اين اثر در تاريخ 14 مرداد 1382 با شماره ثبت 9482 به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيد.

اين هتل بنابر روايات اهالي سالخورده شهر آبعلي در سال‌هاي 1314 تا 1316 توسط «موسيو منگنف» مهندس طراح اهل شوروي سابق به همراه دو همکاري آلماني خود با نام‌هاي «ژرژ» و «آندرانيک» احداث شده است.

از آنجا که مالکيت اين هتل در اختيار بنياد مستضعفان است، اين بنياد سالها پيش، از اين اثر تاريخي به عنوان اردوگاه تفريحي دانش آموزان استفاده کرد تا اينکه مسوولان شهري و دوستداران ميراث فرهنگي به کاربري اين هتل و تخريب تدريجي آن اعتراض کردند. بنياد مستضعفان نيز که در واکنش به اين اعتراضات، بررسي وضعيت اين هتل را به زمان آينده موکول مي‌کرد، با اعتراض مسوولان شهر آبعلي نيز مواجه و بالاخره مجبور شد تا دانش‌آموزان را به جاي تفريحي ديگري ببرد. منتها اين بنا خالي شد و ديگر نه اقدامي براي مرمت آن انجام شد و نه کاربري ديگري به آن دادند. اين درحالي است که مسوولان شهري از بنياد مستضعفان خواسته بودند تا اين مرکز را به کاربري اصلي خود يعني همان هتل تغيير بدهند. چرا که ظرفيت مراکز اقامتي آبعلي بسيار کم است.

از سوي ديگر شهر آبعلي در فصولي مانند زمستان به دليل وجود پيست زمستاني با هجوم گردشگراني رو به رو مي‌شود که به علت نبود ظرفيت اقامتي در اين منطقه، ميزان ماندگاري آنها از يک روز بيشتر نمي‌شود.

بنياد مستضعفان در طول سالهاي گذشته آنقدر به اين اثر تاريخي بي توجهي کرده که اکنون به جاي هتل، هر گردشگر با يک هتل مخروبه مواجه مي‌شود که ممکن است درحال عبور از اين شهر در نزديکي کارخانه دوغ آبعلي و لابه لاي درختان چنار سقف قرمز رنگ و بدنه آجري آن را بيند. تخريب تدريجي اين بناي ميراثي درحالي است که بارها اداره کل ميراث فرهنگي استان تهران اعلام کرده آماده هر نوع همکاري با بنياد مستضعفان در مرمت اين بناست.

همچنين شوراي شهر آبعلي نيز از وضعيت اين هتل ناراضي است به نحوي که علي اصغر بابائيان رئيس اين شورا نيز گفته بود که متاسفانه هتل آبعلي مانند ساير بنا‌ها در کشور در آستانه تخريب قرار دارد. بايد دانست که تخريب هتل آبعلي ضربه اي به ساختار ميراث فرهنگي ماست. همچنين شهر آبعلي از پتانسيل‌هاي بالاي گردشگري برخوردار است ولي متاسفانه با وجود دست‌هاي نهاد‌هاي مختلف مسوولان شهري در اين منطقه نمي‌توانند از اين پتانسيل‌ها براي درآمد زايي و به جريان انداختن اين پولها در رفع مشکلات و کمبود‌هاي شهر استفاده کنند. در کنار تمام اعتراضات دنباله‌دار مسوولان شهرستان آبعلي درباره وضعيت اين هتل، دوستداران ميراث فرهنگي نيز نگران ماندگاري اين بناي تاريخي هستند با اين حال گويا مسئولان بنياد مستضعفان نمي‌توانند از عهده مرمت اين بنا برآيد اين درحالي است که پيش از اين بنياد مستضعفان مالکيت کاخ‌هاي سعدآباد و نياوران در تهران را نيز مي‌خواست تا در اختيار داشته باشد. شايد اين هتل نمونه کوچکي از وضعيت آثار تاريخي در اختيار اين بنياد باشد.


 آب گل آلود، ميهمان مردم شوش شد
 شهروندان شوش ناراضي‌اند 

شهروندان منطقه ابوذر غفاري شوش از گل آلود بودن آب شرب در اين منطقه اظهار نارضايتي کردند.به گزارش مهر، بيش از 10 روز است که آب شرب منطقه ابوذر غفاري شوش گل آلود و اين امر موجب نارضايتي اهالي منطقه شده است. اخيراً مردم ابوذر براي نوشيدن يک ليوان آب سالم، مجبورند آن را از فروشندگان دوره گرد بخرند.

يکي از شهروندان اين منطقه در گفت‌وگو با مهر گفت: در اين منطقه دو عضو شورا و شهردار شوش ساکن هستند که بارها با آنها در اين خصوص تماس گرفتيم. اين شهروند افزود: متاسفانه يکي از اعضاي شورا در پاسخ گفت که از آب معدني استفاده کنيد.

به گفته وي، آلودگي آب باعث ايجاد بيماري‌هاي خطرناکي مي‌شود و از مسئولان مي‌خواهيم هرچه زودتر به مشکل آب شرب اين منطقه رسيدگي بکنند. رئيس شوراي شهر شوش در گفت‌وگو با مهر گفت: گويا دينام قديمي اين منطقه سوخته و دينام جديدي نصب کردند و پس از آن بود که آب شرب اين منطقه گل آلود شد. عبدالجليل بيلاوي افزود: همچنين پمپ قبلي 18 کيلوواتي بود و پمپ جديد 37 کيلووات که خيلي از قبلي قوي تر است. بيلاوي توضيح داد: هنوز سيستم آبرساني شهرک ابوذر به خط شوش وصل نشده است و گويا تعارضاتي در برخي موضوعات دارند که بايد حل شود. از طريق آبفاي شهرستان شوش پيگير حل سريعتر آب شرب اين منطقه هستيم. مدير آبفاي شوش در اين باره توضيح داد: شهرک ابوذر در گذشته زير نظر شوراي روستا بود و اخيرا شوراي ابوذر منحل شد و هم اکنون زير نظر شوراي شهر شوش است.

امان الله اديب مهر افزود: هنوز سيستم آبرساني اين منطقه را تحويل نگرفتيم اما براي حل مشکلات اين منطقه هرکاري که در توانمان باشد انجام مي‌دهيم. اديب مهر يادآور شد: گويا پمپ قديم اين منطقه سوخته و پمپ جديدي که 37 کيلووات است به جاي پمپ قديمي نصب شده است.

وي افزود: البته متصدي پمپ مي‌گويد که آب شرب اين روستا در قديم نيز مشکلاتي داشته است.

مدير آبفاي شوش گفت: از ديروز نيز يک خط انحرافي زديم تا آب را در جايي ديگر تخيله و چک بکنيم و در اين مدت آبرساني به اين منطقه از طريق يکي ديگر از چاه‌هاي ابوذر غفاري صورت مي‌گيرد. اديب مهر اظهار کرد: در آخرين آزمايشي که انجام داديم هنوز آب گل آلود است و بايد ارتفاع پمپ را کاهش دهيم. وي افزود: اگر پس از کاهش ارتفاع پمپ باز هم مشکل وجود داشت راه کارهاي ديگري نيز براي حل اين مشکل داريم و در نهايت مي‌توانيم خط آب شرب اين منطقه را از شهرک دانيال تامين کنيم. مدير آبفاي شوش تاکيد کرد: تاکنون حدود 30 ميليون تومان براي حل مشکل اين منطقه هزينه کرديم و اميدوارم به زودي آب شرب منطقه به روال قبلي و طبيعي خود برگردد.


 9 سال چشم انتظاري مدرسه نيمه کاره را «دودي» کرد
 وقتي خانه دوم دانش آموزان لانه معتادان مي‌شود! 

آموزشگاه 24 کلاسه کوي شاهد شهر ازنا پس از گذشت 9 سال از آغاز عمليات ساخت آن نيمه تمام رها شده است تا سالها چشم انتظاري اين پروژه را در دام «دود و دم» معتادان بيندازد. به گزارش مهر، نوسازي و احداث واحدهاي آموزشي مجهز، نقش مهمي در ايجاد محيطي مناسب براي دانش‌آموزان و افزايش کيفيت تعليم و تربيت آنان دارد که در اين راستا با توجه به گسترش بافت‌هاي شهري و فرسوده شدن بافت‌هاي قديمي، نوسازي و ايجاد واحد‌هاي آموزشي جديد در شهرستان ازنا نيز از سال‌هاي گذشته آغاز شده و در حال انجام است.

يکي از اين طرح‌ها ايجاد آموزشگاه 24 کلاسه کوي شاهد شهرستان ازنا است که پس از گذشت مدت کوتاهي از آغاز عمليات ساخت آن در سال1384 به خواب عميق زمستاني فرو رفته و متوقف شده است.

يکي از ساکنين کوي شاهد ازنا در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اينکه اين طرح حدود هشت سال است که متوقف شده است اظهار داشت: بارها مسئولين مربوطه از اين آموزشگاه نيمه کاره بازديد داشته اند اما هيچ تغييري در روند ساخت آن مشاهده نشده است.

وي با اشاره به اينکه اين که متاسفانه در حال حاضر اين مدرسه نيمه کاره به مکاني براي معتادين، اراذل و اوباش تبديل شده است افزود: اين مساله مزاحمت‌هاي زيادي را براي ساکنين خانه‌هاي اطراف به وجود آورده است.

وي با اشاره به اينکه اين مکان مي‌توانست مکاني براي تعليم و تربيت دانش آموزان باشد اظهار داشت: از همه مسوولين ذيربط مي‌خواهيم تلاش مضاعفي براي تکميل اين طرح داشته باشند.

فلاحي يکي ديگر از شهروندان ازنايي نيز در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه آموزشگاه شهيد مصطفي خميني که ديگر آموزشگاه واقع شده در منطقه شاهد است فضاي بسيار محدودي دارد و پاسخگوي جمعيت دانش آموزي اين منطقه نيست اظهار داشت: به دليل تراکم جمعيت دانش آموزي در اين منطقه بعضي کلاس‌هاي اين آموزشگاه داراي جمعيت آموزشي بيش از 40 نفر است.

وي با بيان اينکه امکانات بهداشتي و ورزشي اين آموزشگاه نيز در سطح مطلوبي نيست بر ضرورت تکميل و بهره‌برداري از آموزشگاه 24 کلاسه منطقه شاهد شهرستان ازنا تاکيد کرد. اين شهروند با اشاره به حضور معتادين در فضاي اين آموزشگاه نيمه تمام يادآور شد: عدم بهره برداري از اين آموزشگاه علاوه بر مشکلات آموزشي، مشکلات امنيتي را نيز براي خانواده‌ها به وجود آورده است.

يکي ديگر از ساکنين کوي شاهد در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به تراکم بالاي جمعيت در کوي شاهد شهرستان ازنا اظهار داشت : افتتاح اين آموزشگاه که سال‌ها به صورت نيمه کاره رها شده است يکي از مطالبات مردم منطقه شاهد است که با مشکلات زيادي مواجه شده‌اند.

وي افزود: تردد دانش آموزان به خصوص در فصل زمستان يکي از مهمترين مشکلاتي است که به دليل فاصله زياد ديگر آموزشگاه‌ها تا اين منطقه براي دانش آموزان و خانواده‌ها ايجاد شده است.

ناصر شريفي سرپرست اداره آموزش و پرورش شهرستان ازنا با بيان اينکه 12 هزار و 600 دانش آموز در 181 آموزشگاه اين شهرستان مشغول تحصيل هستند اظهار داشت: بيش از 50 درصد آموزشگاه‌هاي شهرستان ازنا تخريبي بوده و نياز به بازسازي دارند. وي با اشاره به اينکه حدود 30 آموزشگاه در سال‌هاي اخير نوسازي شده است افزود: هفت پروژه نوسازي مدارس شهرستان ازنا نيز در حال حاضر نيمه تمام است.

شريفي با اشاره به اينکه منطقه شاهد يکي از بافت‌هاي جديد و با تراکم جمعيت بالاي شهر ازنا است افزود: تنها فضاي آموزشي واقع شده در اين منطقه آموزشگاه سيد مصطفي و سيد احمد خميني است. وي با بيان اينکه اين آموزشگاه نيز پاسخگوي نياز آموزشي اين منطقه نيست اظهار داشت: با توجه به نياز اين منطقه عمليات ساخت پروژه آموزشگاه 24 کلاسه کوي شاهد ازنا در سال 84 آغاز شد.

سرپرست اداره آموزش و پرورش شهرستان ازنا با اشاره به اينکه پروژه آموزشگاه 24 کلاسه کوي شاهد ازنا به دليل عدم تخصيص اعتبار نيمه تمام مانده است بر ضرورت تسريع در بهره‌برداري از اين آموزشگاه تاکيد کرد. نماينده نوسازي مدارس شهرستان ازنا و اليگودرز نيز در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: به رغم تلاش‌هاي صورت گرفته در شهرستان ازنا همچنان مدارس زيادي وجود دارد که نيازمند تخريب و بازسازي هستند. شمس افزود: در صورتي که روند تامين اعتبار طرح‌هاي نوسازي مدارس مناسب باشد اين قول را به شهروندان ازنايي مي‌دهيم که مدارس نامناسب در اين شهر به ويژه آموزشگاه 24 کلاسه کوي شاهد با سرعت قابل قبولي بازسازي شوند. شمس با بيان اينکه همه مدارس شهرستان ازنا شناسنامه دار شده اند افزود: منتظر ابلاغ اعتبارات سال جاري هستيم تا با اجراي طرح‌هاي نوسازي مدارس فضايي مناسب براي دانش آموزان فراهم شود.


 آسايش از پرندگان مهاجر تالاب گندمان سلب شده است
 جاي امني درتالاب وجود ندارد 

ورود بيشمار گله‌هاي دام براي چرا در تالاب گندمان موجب شده است که ديگر محلي امني براي پرندگان در سرتاسر تالاب وجود نداشته باشد و هم اکنون ورود دام و سگ‌هاي گله تهديد براي پرندگان مهاجر شده است به طوري که پرندگان مهاجر به اجبار در وسط تالاب تجمع کرده‌اند. به گزارش مهر، تالاب گندمان در استان چهار محال و بختياري و در نزديکي شهر گندمان از توابع شهرستان بروجن قرار دارد. اين تالاب که به عنوان زيستگاهي با ارزش در ميان 105 زيستگاه مهم پرندگان در ايران شناسايي شده است، در شمار زيباترين تالاب‌هاي کشور و يکي از مهمترين کانون‌هاي گردشگري چهارمحال بختياري است و زيستگاهي منحصر به فرد براي زمستان گذراني و تخمگذاري پرندگان مهاجر و اسکان دائم پرندگان بومي محسوب شده که قريب به 15 گونه پرنده بومي و قريب به 30 گونه پرنده مهاجر نواحي سردسير شمالي با جمعيت‌ زياد، انواع مارها و قورباغه‌ها و لاک‌پشت‌ها و پستانداران و ماهي‌ها را در خود جاي داده است.

کم شدن آب تالاب در اثر خشکسالي موجب شده قسمت وسيعي از اين تالاب به مرغزار تبديل شود که معمولاً به عنوان مرتع غني براي چراي احشام محسوب شده و گله‌هاي گسترده گوسفند و دام وارد اين مرغزار شده است. هنگامي که کنار اين تالاب مي‌رويم گله‌هاي گوسفند در جاي جاي تالاب مشاهده مي‌شود که در فاصله‌هاي کمي از يکديگر قرار دارند، از طرفي بجاي شنيدن صداي پرندگان و سکوت طبيعت در اين منطقه صداي زنگوله گوسفندان، پارس سگ‌ها و صداي چوپانان شنيده مي‌شود. قسمت محدودي از تالاب در پي بارشهاي زمستاني و آب شدن برفها داراي آب است و پرندگان بيشتر در اين قسمت تالاب هستند. در کنار اين قسمت محدود که در وسط مرغزار است گله‌ها در سرتاسر اين منطقه ديده مي‌شوند و سر و صداي آنها آسايش را از پرندگان مهاجر که براي استراحت در اين تالاب فرود آمده اند را گرفته‌اند. اين در حالي است که هنگامي که در کنار اين منطقه از تالاب که داراي(ساحل) آب است راه مي‌رويم روي خاک نرم آن جاي پاي گوسفندان مشاهده مي‌شود. ورود دام و گله‌هاي گوسفند در عين حال تخم گذاري پرندگان در اين زمان از سال را هم به خطر انداخته و هم اکنون ورود بيشمار گله‌هاي گوسفند امنيت را از تالاب گرفته است.

نايب رئيس انجمن زيست محيطي تسنيم بروجن در گفت‌وگو با مهر با اشاره اينکه هم اکنون تهديد‌هاي بالقوه در تالاب گندمان وجود دارد، اظهار داشت: ورود دام و چراي دام، برداشت‌هاي مجاز و غير مجازآب توسط چاههاي حفاري شده، ندادن حق آب، شکار و.. از مهمترين مشکلات و تهديدهاي اين تالاب است.

هومان خاکپور اذعان داشت: ابن تهديد‌ها هم واقعا مي‌تواند حيات تالاب را به خطر بياندازد و هم پروسه سطح اين تالاب بين المللي را با چالش‌هاي جدي روبرو سازند.

وي اذعان داشت: يکي از مهمترين تهديدهاي که در تالاب گندمان به وضوح به چشم مي‌خورد حضور دام و چراي دام در اين تالاب است. اين فعال محيط زيست و منابع طبيعي گفت: در حالي که هم اکنون ممنوعيت چراي دام در مراتع استان حاکم است و پوشش گياهاي منطقه هنوز به گلدهي نرسيده است و گياهان از رشد کافي برخوردار نيستند و ورود دام و چرا از اوايل خرداد آغاز مي‌شود ولي متاسفانه مي‌بينيم که قبل از اينکه از زمان چرا فرا رسد اکثر مراتع و تالابهاي ما مملو از دامهايي است که به صورت غير مجاز و غير قانوني وارد شده‌اند. وي تاکيد کرد: وضعيت تالابهاي استان به لحاظ شکنندگي بودن اين اکوسيستم‌ها حساس‌تر از مراتع هستند و ما بايد حساسيت بيشتر و حفاظت بيشتر از تالابها بکنيم.

وي اشاره به حضور دام در تالاب گندمان، تاکيد کرد: حضور دام علاوه بر اينکه تنوع زيستي تالاب و پوشش گياهي آن را با خطر مواجه مي‌کند بر روي پرندگان و جانوران و پرندگان مهاجر نيز تاثير مي‌گذارد و زندگي آنها را به مخاطره مي‌اندازد.

وي تصريح کرد: حضور دام در تالاب باعث مي‌شود که لانه گذاري و تخم گذاري پرندگان تالاب با مشکل روبرو شود و حتي جوجه‌هايي که از تخم بيرون مي‌آيند. زندگي آنها در خطر قرار مي‌گيرد.

هومان خاکپور همچنين با اشاره به اينکه تالاب گندمان محلي براي استراحت پرندگان مهاجر است، گفت: حضور دام و سگ‌هاي گله‌ها باعث برهم خوردن امنيت زيستي تالاب گندمان مي‌شود و ماندگاري پرندگان مهاجر را در تالاب کاهش مي‌دهد. وي بيان داشت: هنگامي که پرندگان مهاجر احساس نا امني بکنند تالاب را خيلي زود ترک مي‌کنند. اين کارشناس منابع طبيعي ادامه داد: سگ‌هاي گله‌هاي دام که در تالاب پراکنده هستند مي‌توانند تهديدي براي جوجه‌هاي بيرون آمده از تخم پرندگان باشند و حتي باعث مرگ آنها شوند و در کل موجب مي‌شوند محيط امن پرندگان و تخم گذاري پرندگان با خطر روبرو باشد.

وي عنوان کرد: انتظار اين است که با توجه به وسعت محدود تالاب دستگاه‌هاي متولي منطقه مانند محيط زيست، بخشداري، دهياري‌ها، شوراي اسلامي همکاري را براي ايجاد محيط امن در اين تالاب داشته باشند و فرصت تجديد حيات طبيعت را فراهم کنند و برخورد سختي با متخلفان و افراد سودجويي که وارد تالاب مي‌شوند بکنند. وي تصريح کرد: از طرفي نيز در بحث اطلاع رساني بايد ورود پيدا کرد و
اطلاع رساني به دامداران و مردم سکونتگاه‌هاي مجاور تالاب انجام شود. هومان خاکپور بيان کرد: آموزش و بالا بردن آگاهي مردم مي‌تواند يکي از راهکارهاي مهم در افزايش سطح مشارکت مردم باشد و با اقداماتي از اين قبيل بايد شاخص‌هاي يک محيط تالاب را افزايش داد تا تالاب گندمان به سمتي پيش برود که در ليست پيشنهادات ثبت کنوانسيون رامسر قرار گيرد.

مسوولان امر بايد در اين خصوص وارد شوند و با توجه به فصل توليد مثل پرندگان از ورد دام‌ها به اين منطقه جلوگيري کنند و امنيت را براي جفت گيري وتوليد مثل جانوران و پرندگان تالاب فراهم کنند.


 بروز فاجعه در شهرهاي ساحلي گيلان 

معاون امور عمراني استانداري گيلان گفت: دفن زباله در شهرهاي ساحلي در تمام دنيا مردود است و مشاهده اين امر در شهرهاي ساحلي گيلان واقعا فاجعه است.

حجت شعبانپور در گفت‌وگو با ايسنا، منطقه گيلان، با بيان اينکه در گيلان روزانه 2000 تن زباله توليد مي‌شود، تصريح کرد: استان از نبود مديريت پسماند رنج مي‌برد. وي با بيان اينکه اجبار و اعمال جريمه و ارايه آموزش، راهکار برون رفت از چالش پسماند گيلان است، تصريح کرد: اغلب پروژه‌ها در گيلان براي حل مشکلات پسماند نيمه کاره مانده است. بايد آمار شفاف ارائه دهيم که چقدر در حل مشکلات پسماند موفق عمل کرده‌ايم.

شعبانپور ادامه داد: تفکيک زباله از مبدا از جمله راهکارهايي است که مي تواند در مديريت پسماند استان موثر باشد اما تاکنون شايد فقط توانسته‌ايم تا 20 درصد اهداف مورد نظر را در اين بخش محقق کنيم.

وي تصريح کرد: يکي ديگر از مشکلاتي که اخيرا به چالش‌هاي زيست محيطي گيلان اضافه شده است، بحث مديريت پسماند در روستاهاست. در گذشته نه چندان دور مشکل دفع زباله در روستاهاي گيلان نداشتيم. روستاييان توانمندانه پسماندهاي خود را مورد بازيافت قرار مي‌دادند و يا زباله‌هاي تر را به کود تبديل مي‌کردند، اما هم اينک هر خانه روستايي هر روز يک سطل پر از زباله به مکان‌هاي دفن زباله مي‌فرستد. شعبانپور گفت: برگزاري سمينارها، مشکلات پسماند گيلان را حل نمي‌کند. بايد کارهايي انجام دهيم که در پايان سال 93 از نتايجي که به دست مي‌آوريم راضي باشيم. وي از روند کند خريد و مکان يابي استقرار زباله سوز در رشت انتقاد کرد و گفت: براي خريد اين دستگاه 9 ميليارد و 800ميليون تومان به شهرداري رشت اختصاص يافته است اما مدتهاست که به دنبال زمين هستند. شعبانپور با بيان اينکه برنامه داريم نيروگاه زباله سوز در استان ايجاد شود، تاکيد کرد: براي يافتن زمين و راه اندازي زباله سوز در رشت بايد يک فرد کاري پيدا کنيم که اعتقاد به حل پسماند استان داشته باشد و فقط به اجراي اين کار بپردازند نه اينکه افرادي را مسئول کنيم که چندين کار مهم ديگر دارند و براي تسريع در اين امر وقت چنداني ندارند.

محمدرضا برجي، مديرکل محيط زيست گيلان در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا خاطرنشان کرد: کارگروه مديريت پسماند مهمترين کانون حل مشکلات پسماند استان است.


 خبر 

تصادفات منجر به فوت در محورهاي استان مرکزي 24 درصد کاهش يافت

گروه شهرستانها: سرپرست مديريت راهداري اداره کل راه و شهرسازي استان مرکزي گفت: در ايام نوروز امسال تصادفات منجر به فوت نسبت به مدت مشابه سال قبل 3/24 (بيست و چهار و سه دهم) درصد کاهش يافت.

علي زندي فرگفت: امسال 31 نفر بر اثر تصادفات در محورهاي استان جان خود را از دست دادند.

وي ادامه داد: از 25 اسفندماه 92 تا پايان تعطيلات نوروز بيش از چهار ميليون و 655 هزار و 580 وسيله نقيله سبک و سنگين از محورهاي پرتردد اين استان عبور کردند.

او افزود: 13 درصد تردد هاي انجام شده در محورهاي استان معادل 624 هزار و 150 وسيله نقليه سنگين بوده است که در 16 محور مواصلاتي پر تردد استان رفت وآمد کرده‌اند.

زندي فر اضافه کرد: ميانگين متوسط سرعت در محورهاي استان حدود 95 کيلومتر بر ساعت بوده که يک ميليون و 226 هزار و 888 وسليه نقليه دچار تخلف سرعت شدند.

او بيان کرد: در طول مدت ايام نوروز 875 هزار و 561 وسيله نقليه نيز فاصله طولي قانوني تردد در محورهاي مواصلاتي را رعايت نکردند.

مديريت راهداري اداره کل راه و شهرسازي استان مرکزي افزود: محور اراک-شازند و بالعکس پر ترددترين محور استان بوده که 411 هزار و 780 تردد در آن ثبت شده است.

وي ادامه داد: در طول طرح ويژه نوروز امسال، 39 گشت راهداري با بهره گيري از200 دستگاه انواع ماشين آلات سبک و سنگين به صورت شبانه روزي مشغول خدمت رساني به هموطنان بودند.

زندي‌فر اظهار کرد: به منظور رفاه حال مسافران نوروزي 30 راهدارخانه ثابت و سياربا امکانات لازم مسافران نوروزي را در مواقع ضروري اسکان دادند.

تابستان مشکل آب شرب در استان کرمانشاه نداريم

گروه شهرستانها: مديرعامل آب منطقه‌اي استان کرمانشاه گفت: باتوجه به ميزان آب ذخيره شده در پشت سدهاي استان تابستان امسال مشکل آب‌شرب نخواهيم داشت، اما باتوجه به مصرف بي‌ملاحظه در بخش کشاورزي مديريت منابع در اين بخش يک ضرورت است.

کياست اميريان اظهارداشت: هم‌اکنون 9 سد در استان کرمانشاه در حال احداث بوده که دو سد آن در سال جاري به مرحله آبگيري مي‌رسد.

وي افزود: در حال حاضر نيز 6 سد مورد بهره‌برداري قرار دارد که در مجموع ظرفيت آبي‌اي معادل 730 ميليون متر مکعب را در خود جاي مي‌دهند.

اميريان تصريح کرد: هم‌اکنون 535 ميليون مترمکعب از ظرفيت آبي سدهاي مذکور پر شده و تابستان امسال براي تامين آب شرب مشکل چنداني نخواهيم داشت.

مديرعامل آب منطقه‌اي استان کرمانشاه گفت: متاسفانه با توجه به مصرف بالا و بي ملاحظه آب در بخش کشاورزي دراين بخش ممکن است با مشکلاتي مواجه شويم، لذا مديريت بر منابع آب و مصارف در اين بخش يک ضرورت است.

وي افزود: در راستاي مديريت منابع آب و جلوگيري از هرگونه سوء استفاده گروه‌هاي بازرسي اين شرکت در سطح استان به صورت شبانه‌روزي اقدام به گشت‌زني پيرامون حفر چاه‌هاي غيرمجاز کرده و در اين راستا تاکنون هفت هزار و 666 حلقه چاه غيرمجاز در استان شناسايي شده است.

اميريان با بيان اينکه حفاري‌هاي غيرمجاز بر کاهش منابع آبي بسيار تاثيرگذار بوده و باعث نشست زمين و خشک شدن سراب‌ها و چشمه‌هاي استان در فصل تابستان مي‌شود، ادامه داد: از هفت هزار و 666 حلقه چاه غير مجاز دوهزار و 634 حلقه آن مسدود شده و 43 دستگاه حفاري غير مجاز نيز در اين زمينه کشف و به پارکينگ نيروي انتظامي منتقل و افراد دستگير شده نيزجهت رسيدگي و تشکيل پرونده به دادگاه معرفي شده‌اند.

مديرعامل آب منطقه‌اي استان کرمانشاه در پايان، فرهنگسازي براي مديريت منابع آبي و اقداماتي چون نصب کنتور هوشمند را از اولويت‌هاي شرکت آب منطقه‌اي بر مديريت صحيح مصرف آب دانست.

كسب ركورد توليد در واحدهاي احياي مستقيم و آهك‌سازي فولاد مباركه

گروه شهرستانها: کارکنان واحدهاي احياء مستقيم و آهك‌سازي فولاد مبارکه در سايه الطاف الهي موفق شدند در اولين ماه از سال جديد به ركوردهاي جديدي دست يابند.

اين خبر را مدير ناحيه آهن‌سازي فولاد مبارکه داد و در اين رابطه افزود: کارکنان واحدهاي احياء مستقيم 1 و 2 فولاد مباركه در فروردين ماه سال جاري با توليد 584 هزارو 656 تن آهن اسفنجي به اولين رکورد ماهانه در سال 93 دست يافتند.

رحيم عبدي رکورد ماهانه قبلي اين واحدها را مربوط به خرداد ماه سال گذشته و به ميزان 568 هزارو 577 تن اعلام کرد.

وي با بيان اينکه روند توليد در مدولهاي A تا E نسبت به مدت مشابه سال قبل افزايش يافته است افزود: صنعتگران مدول F نيز موفق به كسب ركورد جديد ماهيانه توليد آهن اسفنجي به ميزان 90 هزارو 615 تن شدند ضمن اينکه ركورد قبلي ماهيانه توليد اين مدول‌90 هزارو 230 تن و مربوط به فروردين 1388 بوده است.

ايشان در توضيح جزئيات بيشتر چگونگي دست‌يابي به اين رکورد افزود:‌ بخشي از اين رکورد ماهانه توليد به‌دست تلاشگران مگامدول A واحد احياء مستقيم 2 بدست آمد به نحوي که کارکنان اين قسمت موفق شدند در فروردين ماه به توليد 121 هزار و 845 تن آهن اسفنجي دست يابند اين در حاليست که رکورد قبلي اين مگا مدول 120 هزارو 475 تن و در شهريور ماه 92 حاصل شده بود.


 اخبار لرستان 

تجليل از بانوان شاغل در شرکت مخابرات استان لرستان

گروه شهرستانها- محمود داودي‌نژاد: طي مراسمي با حضور مدير عامل مخابرات استان لرستان،اعضاي هيات مديره، مدير دفتر مدير عامل، مديريت اداري و تدارکاتي و رئيس امور بانوان شرکت از خدمات بانوان شاغل در شرکت مخابرات استان تقدير و تجليل به عمل آمد.

در اين مراسم که به مناسبت ميلاد حضرت فاطمه‌زهرا(س) و گراميداشت مقام زن برگزار شد، مسيب قباديان، مدير عامل شرکت مخابرات استان لرستان در جمع بانوان شاغل در اين شرکت ضمن تبريک فرا رسيدن سالروز ولادت حضرت فاطمه‌زهرا(س) و تبريک روز زن اظهار داشت : اميدوارم که بتوانيم باقدرداني از زحمات و تلاش‌هاي همکاران و جلب رضايت آنها گامي مثبت در افزايش بهره وري وسطح رضايتمندي مشتريان برداريم.

ايشان با ذکر برخي از فضايل دخت پيامبر اکرم (س) گفت: الگو برداري از زندگي و سيره اين بانوي بزرگوار چراغ روشني براي موفقيت در ارتقاي فرهنگي خانواده و جامعه به شمار مي‌آيد.

وي افزود: توجه به سيره و روش زندگي خانم حضرت فاطمه (س) مي‌تواند بهترين الگو و سرمشق براي دختران و خانم‌هاي جامعه اسلامي به ويژه در محافل اجتماعي باشد.

به گزارش روابط عمومي شرکت مخابرات استان لرستان در ادامه اين مراسم، از 16 نفر از بانواني که در سال گذشته در مسابقات ورزشي در سطح استان و کشور مقام آورده بودند با اهداء لوح و هدايايي تقدير به عمل آمد.

همچنين در پايان اين مراسم با اهداء لوح تقدير و هدايا از کليه بانوان شاغل در شرکت مخابرات استان تقدير و تجليل به عمل آمد.

تجليل از كاركنان نمونه فوريتهاي پزشكي لرستان با حضور دكتر عبدي دكتر ساكي و فرماندار خرم‌آباد

گروه شهرستانها- رضا ميرزايي: در چهارمين روز از هفته سلامت موسوم به روز رسانه‌ها، مروجان خود مراقبتي با حضور دكتر ساكي رئيس دانشگاه علوم پزشكي، دكتر عبدي نماينده مردم خرم‌آباد در مجلس شوراي اسلامي، خجسته‌پور فرماندار خرم آباد نخستين همايش فوريتهاي پزشكي در استان برگزار و از كاركنان نمونه مركز فوريتهاي پزشكي استان تجليل شد.

دكتر كورش ساكي در اين همايش يك روزه كه با حضور جمع كثيري از كاركنان فوريتهاي پزشكي و عوامل امدادي هلال احمر در تالار ابن سيناي بيمارستان شهيد رحيمي خرم آباد در روز پنجشنبه چهارم ارديبهشت ماه برگزار شد با اشاره به حساسيت و اهميت فراوان خدمات فوريتهاي پزشكي به مردم اظهار داشت: فوريت‌هاي پزشكي كه احياء زندگي و نجات جان بيماران و مصدومان را برعهده دارد نيازمند الزامات و ضرورياتي است كه تعقل و تفكر متصل به ذات اقدس الهي يكي از اين الزامات است چرا كه حيات بخشيدن به يك مصدوم و بيمار به تعبير قرآن كريم، حيات بخشيدن به كل بشريت است.

دكتر ساكي گفت: كاركنان فوريتهاي پزشكي براي ارائه خدمات مطلوب و مؤثر پيش بيمارستاني و خدمات اورژانسي به مردم بايد عالمانه به دانش روز با آموزش مستمر تجهيز شوند و استفاده از وسائل آموزشي و كمك آموزشي در اين راستا امري ضروري واجتناب ناپذير است و بايد با پذيرفتن نقدهاي منصفانه و مصلحانه از تجربيات صاحب نظران استفاده كرده و تمام تلاش خودمان را به جلب رضايتمندي مردم و ارتقاء آن معطوف نمائيم.