نسخه شماره 3445 - 1393/01/21 -

22 فروردين‌؛ درگذشت حسين سرشار
دوبلوري که موسيقي‌دان شد


تميز کردن مايکروويو


چرا ماهي‌هاي روغني مصرف کنيم؟


بازخواني تاريخي


پيشنهاد


 22 فروردين‌؛ درگذشت حسين سرشار
 دوبلوري که موسيقي‌دان شد 

حسين سرشار دوبلور‌، هنرپيشه و خواننده اپرا در 22 خرداد سال 1313 در تهران به دنيا آمد. وي در آغاز آواز را در هنرستان عالي موسيقي آموخت، سپس براي پرورش صدا و افزودن بر دانسته‌هايش رهسپار ايتاليا شد و در کنسرواتوار معروف «سانتا چچيليا» به ادامه فراگيري پرداخت. همزمان با تحصيل، براي تامين هزينه‌هاي آن به «دوبلاژ» فيلم روي آورد که در آن سال‌ها، در ايتاليا رونق يافته بود. «مرتضي حنانه» آهنگساز معروف، که او نيز در ايتاليا به ادامه تحصيل مشغول بود، استوديويي براي دوبله فيلم‌هاي ايتاليايي، به فارسي، بنياد کرده بود، پس صداي سرشار به کارش آمد.نتيجه همکاري اين دو- و چند ايراني ديگر- رنگ و بوي تازه‌اي بود که از طريق دوبلاژ به فيلم‌هاي ايتاليايي تزريق مي‌شد و بازار آن‌ها را در ايران گرم مي‌ساخت. مي‌گويند نيمي از توفيق آن فيلم‌ها در ايران، مديون صداي گرم سرشار بوده است. با اين همه، دشواري‌هاي مالي، پس از دو سه سال پايداري، مي‌توانست کوشش‌هايش را بي‌ثمر بگذارد. ولي شانس تازه‌اي اين خطر را از ميان برداشت. سرشار از يک کنکور بين‌المللي آواز در «ونيز» پيروز بيرون آمد و توانست با استفاده از جايزه اين پيروزي که يک بورس تحصيلي يک ساله بود به مطالعات خود ادامه داده و کار تحصيل را در سال 1341 به پايان برساند.دو سه سالي را پس از پايان تحصيل، به کار در اپراهاي رم، ونيز، ناپل و ميلان پرداخت .از جمله در شهر رم نقش اول اپراي کويرينو برداشتي از «آن که گفت آري آن که گفت نه» اثر برشت، را بازي کرد. در آستانه گشايش تالار رودکي(1346)، به دعوت دفتر اپراي تهران به ايران بازگشت و ابتدا در رسيتال‌هاي آوازي، روي صحنه و يا در تلويزيون شرکت جست‌. صدايش با ويتوريو دسيکا و آلبرتو سوردي در خاطر سينما دوستان مترادف است.همچنين در تهران نيز چند کنسرت موسيقي آوازي برگزار کرد و در کنسرت‌هايي به رهبري حشمت سنجري و فرهاد مشکوه شرکت نمود.مرحوم حسين سرشار نقش اول اپراهاي: «کوزي فانتوته» و «دون ژوان» اثر موتسارت و «کاوالريا روستيکانا» اثر ماسکانيو ريگولتو ايلترا و اتور لاتراوياتا و «قدرت سرنوشت و فالستاف» اثر وردي و «توسکا لابوهوم» و «مادام باترفلاي» از پوچيني را برعهده داشت. آخرين کار زنده ياد، اجراي توانمندانه و ماهرانه قطعه ايران مي‌باشد. اين قطعه که در تير ماه سال 1367 در تالار وحدت اجرا گرديد، يادآور دلاوري‌هاي مردم ايران زمين مي‌باشد. همچنين در آلبوم «آثاري از حسين دهلوي» قطعه «فروغ عشق» را با شعري از عطار اجرا نموده ‌است. وي همچنين پس از انقلاب در فيلمهاي اجاره ‌نشين‌ها (داريوش مهرجويي)، هامون (داريوش مهرجويي)، جعفرخان از فرنگ برگشته (علي حاتمي)، ‌اي ايران (ناصر تقوايي) و رنو تهران 29 (سيامک شايقي ) به نقش آفريني و هنرنمايي پرداخت.

حسين سرشار 22فروردين درگذشت.


 تميز کردن مايکروويو 

يکي از لوازم برقي که بيشتر خانم‌ها با نظافت آن مشکل دارند مايکروويو است. براي تميز کردن اين وسيله، نيمي از يک ليموترش بزرگ را در کاسه‌اي آب قرار دهيد و بگذاريد پنج تا ده دقيقه (بسته به ميزان کثيفي دستگاه) در مايکروويو بجوشد. بخار ليمو باعث تبخير لکّه‌هاي چرب مي‌شود و بوي بد را از ميان مي‌برد. در پايان با يک دستمال کتاني خشک ديواره‌هاي داخل دستگاه را تميز کنيد. دستمال آغشته به آب ليموترش تازه يا الکل نيز براي تميز کردن مايکروويو و از بين بردن چربي‌ها بسيار سودمند است. همچنين مي توانيد محلول دو قاشق غذاخوري آب ليموترش يا بکينگ‌ پودر در يک پيمانه آب را مدت چهار تا شش دقيقه در مايکروويو بجوشانيد. سپس با دستمال ديواره‌ها را تميز و خشک کنيد.

توجه داشته باشيد هرگز از دستمال زبر، اسکاج يا سيم ظرفشويي براي تميز کردن دستگاه استفاده نکنيد.


 چرا ماهي‌هاي روغني مصرف کنيم؟ 

محققان دريافتند انجام ورزش‎ها و تمرينات روزانه به صورت مرتب و استفاده از مواد غذايي غني از اسيدهاي چرب امگا 3 مي‎تواند فشار خون بالا را به حالت نرمال درآورد و در کاهش و تنظيم آن مؤثر باشد.

همچنين رژيم‎هاي غذايي سرشار از اسيدهاي چرب امگا 3 به بهبود بيماري‎هاي مزمن تنفسي کمک کرده و از عود دوباره بيماري و شدت گرفتن امراض تنفسي جلوگيري مي‎کند؛ کودکاني که روزانه از اسيدهاي چرب امگا 3 استفاده مي‎کنند، کمتر به بيماري‎هاي آسم و تنفسي مبتلا مي‎شوند.

از سوي ديگر بيماري رايجي که در افراد بالاي پنجاه سال به خصوص در زنان ديده مي‎شود، پوکي استخوان بوده که اين بيماري حاصل کاهش بافت استخواني در بدن است، چنانچه تنظيم ساخت سلول‎هاي بافت استخواني به هم بخورد از تراکم بافت استخواني کاسته شده و اين بيماري حادث مي‎شود. براي پيشگيري از اين امر استفاده از اسيدهاي چرب امگا 3 توصيه مي‌شود که باعث جذب کلسيم که در ساخت استخوان نقش بسزايي دارد خواهد شد. در واقع اسيدهاي چرب امگا 3 موجود در روغن ماهي با بلوکه کردن پروستاگلندين‎ها سبب استحکام استخوان‎ها مي‎شود.

مصرف امگا 3 همچنين تأثير مثبتي در تکميل غشاي سلول داشته و مي‎تواند نقش مهمي را در روند بهبود بيماري ام‌اس ايفا کند.

اسيدهاي چرب امگا 3 به سه دسته EPA و DHA و ALA دسته‎بندي مي‎شوند. ماهي‎هاي روغني مانند ساردين، قزل‌‌‌آلا، ماکرل منبع غني از DHA و EPA هستند. از جمله مواد‌غذايي غني شده با امگا 3 مي‎توان روغن‎ها، تخم‌مرغ و آب ميوه‎ها را نام برد.


 بازخواني تاريخي 

1358: اعدام از رئيس تربيت بدني تا رئيس ساواک

21 فروردين 1358 يازده نفر از سران حکومت پهلوي به نامهاي عباسعلي خلعتبري(وزير امور خارجه)، منصور روحاني(‌‌وزير آب، برق، کشاورزي و منابع طبيعي‌)، غلامرضا نيک پي (شهردار تهران‌)، عبدالله رياضي (‌رئيس مجلس شوراي ملي)، حسينعلي بيات (نماينده مجلس‌)، سپهبد محمدتقي مجيدي (‌رئيس داد گاه نظامي‌)، سرلشگر علي نشاط (فرمانده گارد جاويدان)، محمدعلي علامه وحيدي (‌نيابت توليت مدرسه سپهسالار)‌، سرلشگر حسن پاکروان (دومين رئيس ساواک)، سپهبد ناصر مقدم (‌چهارمين رئيس ساواک) و حجت کاشاني (رئيس تربيت بدني) به جرم سوء‌استفاده از اموال، شکنجه و کشتار مردم در زمان شاه اعدام شدند. دو روز قبل از آن نيز هشت نظامي ديگر اعدام شده بودند.

1366: رد طلب خسارت از ايران بابت مصادره شرکت پاک!

22 فروردين 1366 با صدور راي ديوان داوري لاهه مبني بر محکوميت شرکت‌هاي آمريکايي فورموست، دادخواست 20 ميليون دلاري اين شرکت از ايران رد شد. شرکت لبنياتي پاک ايران در سال 1338 با مجوز از وزارت صنايع و معادن تحت ليسانس شرکت فورموست-مک کسن آمريکا با نام تجاري پاک تاسيس شد که در سال 1354 به سهامي عام تبديل شد و درسال 1355 در بورس تهران پذيرفته شد اما اين شرکت در سال 1358 با کارخانه فورموست آمريکا قطع رابطه کرد و از همين رو اين شرکت با ادعاي اينکه سود سهامش پرداخت نشده در خواست خسارت کرده بود .

1378: شهادت صياد شيرازي

شهيد علي صيادشيرازي روز شنبه 21 فروردين ماه 1378 در حوالي خانه‌اش مورد سوء قصد عوامل تروريست قرار گرفت و به شهادت رسيد.ساعت 6 و 45 دقيقه صبح اين روز كه تيمسار صيادشيرازي با اتومبيل خود به قصد عزيمت به محل كارش از خانه خارج شده بود، مورد هجوم مرد ناشناسي قرار گرفت و به شدت مجروح شد.اهالي محل كه از اين حادثه مطلع شده بودند بلافاصله او را به بيمارستان فرهنگ انتقال دادند كه متأسفانه بر اثر شدت جراحات وارده، تلاش پزشكان براي نجات وي بي نتيجه بود و او در بيمارستان به شهادت رسيد.

به گفته شاهدان مرد تروريست با پوشش لباس رفتگر در حوالي خانه شهيد به كمين نشست و تيمسار را هنگام خروج از خانه به رگبار بست. در اين حال شهيد صياد كه سوار بر خودرو تويوتاي سفيد رنگ خود بود مورد اصابت سه گلوله تروريست واقع شد. در پي اين حادثه يك سخنگوي گروهك تروريستي منافقين در تماس با خبرگزاري فرانسه در نيكوزيا مسؤوليت اين جنايت را بر عهده گرفت.

1388: واکنش نمايندگان به توزيع سيب زميني رايگان و فاسد

بيست‌و‌يکم فروردين 1388تعدادي از نمايندگان مجلس به توزيع رايگان سيب‌زميني توسط دولت احمدي‌نژاد که در آستانه انتخابات انجام مي شد، اعتراض کردند . در آن زمان سيب‌زميني‌هاي مانده در انبار در حالي از سوي سازمان تعاوني روستايي به صورت رايگان توزيع مي‌شد و بعد توزيع آنها در شهرها هم صورت گرفت اما درباره سالم بودن آنها به شدت ترديد وجود داشت! نايب رييس کميسيون بهداشت مجلس در آن زمان عنوان کرد: اين سيب‌زميني‌ها به دليل مانده بودن، سبزينه و کلروفيل بالايي دارند که کارايي خود را براي خوراک انسان از دست داده‌اند. کاظم فرهمند در آن زمان گفت: بيش از دو سوم سيب‌زميني‌هايي که هم اکنون در بين مردم توزيع مي‌شود به دليل کهنگي و ماندگي زياد در انبارها اصلا قابل استفاده نيست و بهتر است اين کار متوقف شود. از سوي ديگر محمدرضا خباز مخبر وقت کميسيون اقتصادي مجلس نيز اعلام کرد: دولت با انبار کردن غيراصولي سيب‌زميني که منجر به سبز شدن و در نهايت فاسد شدن آن شده و توزيع رايگان آن بين مردم، در اصل روغن ريخته را نذر امام زاده کرده است. حالا که سيب‌زميني‌ها سبز شده، فاسد شده و ديگر قابل مصرف نيست، چرا آن را با اين همه سر‌و‌صدا در اختيار مردم قرار داده که حال يک هدف سياسي و انتخاباتي در پشت اين عمل تصور شود؟

نماينده وقت کاشمر در مجلس با بيان اينکه «طبيعي است که مردم از اين اقدام دولت برداشت سياسي کنند»، يادآور شد: وقتي سيب‌زميني‌هاي مازاد در انبارها در زمان خود يعني شهريور ماه توزيع نشد وقتي حالا که فصل انتخابات نزديک است در هر گوشه و کنار اين کشور پايگاه‌هاي توزيع سيب زميني رايگان ايجاد شده، طبيعي است که از اين اقدام، برداشت سياسي صورت گيرد». وي در پايان تاکيد کرد: «معتقدم که وزارت جهاد کشاورزي، سازمان تعاون روستايي و در نهايت دولت به مردم توهين کرده‌اند؛ پس نمي‌توانند در برابر اتهام سياسي نسبت به اين عمل خود شانه خالي کنند. انوشيروان محسني بندپي نايب رييس دوم آن زمان کميسيون بهداشت و درمان مجلس نيز گفت: سيب‌زميني‌هايي که اين چند ماهه توسط دولت توزيع مي‌شوند بعضا به مصرف دام و طيور مي‌رسد و از نظر سلامت به قدري خطرناکند که حتي براي استفاده در خوراک دام نيز بهداشتي و مطلوب نيست.


 پيشنهاد 
نويسنده : جواد لگزيان

عصر بي‌شکوه

روزگار قاجار را با کتاب امروز ورق بزنيد. عصر بي‌شکوه نشاني است از رد پاي طايفه‌اي که نزديک به140سال جقه‌ قجري را چون نگيني زبرجد برسر نهادند.در اين روايت مي خوانيم که قاجار از اوان آمدند، نوشيدند و مست شدند، غافل از رفتن گنجه‌ها و طالش‌ها و صفحات شمالي ايران. ديوان شلوغ و مملکت سوار بر ارابه‌اي چوبين بود تا چشم ناصرالدين شاه به زرق و برق غرب گيرا شد، شاه ذوق‌زده از دوستي با تجدد و ايران همچنان گرفتار.مدرنيته بغل به بغل قليان‌هاي چوبي قهوه‌خانه‌هاي غافل، معماري جديد، محصلان اعزام شده به اروپا، دارالفنون سر و سامان يافته و صنعت پر سر‌و‌صدا آورد و فرهنگ رنگ گرفت اما قفل استبداد و خودکامگي را باز نکرد.عصر قاجار در حال سپري شدن بود تا جرقه مشروطه زير خاکستر داغ ظلم زده شد. مجلس ملي، نهضت‌هاي جنگلي و خون کلنل‌ها و خياباني‌ها و سردارهاي مقاومت يکي پس از ديگري زمين شطرنج مهره‌هاي قاجار را خون‌آلود کرد تا پژواک قانون شکل گرفت...

نشر ترفند عصر بي‌شکوه (بررسي تاريخ قاجار از آغاز تا انقراض) نوشته نفيسه ميرشجاعي را در 208 صفحه منتشر کرده است.