نسخه شماره 3421 - 1392/12/07 -

جنگ سرد غرب و شرق ادامه دارد
اقتصاد ورشکسته اوکراين بلاي جان کي يف


ادامه آشوب معترضان ونزوئلا


افشاي جنجالي مکالمه خصوصي اردوغان


فرار مسلمان آفريقاي مرکزي در پي نسل‌کشي


رقص 7 ميليارددلاري پرنس پارلز


کنگره جهاني تلفن‌هاي همراه


اخبارکوتاه


 جنگ سرد غرب و شرق ادامه دارد
 اقتصاد ورشکسته اوکراين بلاي جان کي يف 

 گروه بين‌الملل: مقامات موقت اوکراين روز سه‌شنبه اعلام کردند ضرب‌الاجل تشکيل دولت وحدت ملي در اين کشور تا روز پنجشنبه به تعويق افتاده است.

به گزارش خبرگزاري شين هوا از کيف، الکساندر تورچينوف رئيس پارلمان اوکراين که وعده داده بود روز سه شنبه اعضاي کابينه جديد را اعلام کند از قانونگذاران خواست براي سرعت بخشيدن به تشکيل اين نهاد اجرايي 24 ساعته کار کنند.

تورچينوف که پس از برکناري ويکتور يانوکوويچ از سمت رياست‌جمهوري اوکراين به طور موقت وظايف رئيس‌جمهور را به عهده گرفته است گفت دولت جديد بر احياي اقتصاد کشور و روند پيوستن به اتحاديه اروپا متمرکز خواهد بود.

دولت انتقالي بايد چنان مشروعيتي داشته باشد که جامعه بين‌المللي بتواند با آن روابط برقرار سازد. امروز فعلا جامعه بين‌المللي با خلاء قدرت در اوکراين مواجه است و معلوم نيست با چه کسي بايد صحبت کرد. شايد اوضاع در پايتخت آرام شده باشد اما وضعيت به بحران نزديک است و هر جرقه اي ممکن است انفجاري بزرگ در پي‌داشته باشد.

مسوولان روسي، به مشروعيت حاکمان جديد اعتراض دارند. کرملين مي‌خواهد از منافع خود و شهروندانش در اوکراين دفاع کند. مسکو در نظر ندارد از فشارهايش بر کي يف بکاهد. شب گذشته بيانيه‌اي در سايت رسمي وزارت خارجه روسيه منتشر شد که در آن روسيه پارلمان را نامشروع توصيف کرده است و باندهاي مسلح را به اعمال قانون در خيابانها متهم کرده است. در اين بيانيه آمده است پارلمان در حال تصويب قوانين ضد روسي است در حالي که نئونازيها در حال قدرت گرفتن هستند. روسيه روش‌هاي ديکتاتوري و گاه تروريستي را براي سرکوب افرادي که موافق نيستند، محکوم کرده است. مقصود از اين افراد، جمعيت روس زبان و روس تبارهاي ساکن مناطق شرقي اوکراين و شبه جزيره کريمه است. اين بيانيه همچنين غرب را به دفاع از منافع خود و ناديده گرفتن وحدت کشور متهم و يادآوري مي‌کند در توافقي که بيست و يکم فوريه به دست آمد ، قرار بود انتخابات رياست جمهوري پس از اصلاحاتي برگزار شود، که با همه پرسي به تاييد اکثر مردم برسد.

اينها نشان مي‌دهد روسيه بسيار خشمگين است و مي‌خواهد از حيطه نفوذ خود دفاع کند.

احتمال مداخله نظامي روسيه بعيد به نظر مي‌رسد زيرا مسکو اهرم‌هاي فشار بسيار زيادي بر کي يف دارد که مهمترين آنها اهرمهاي اقتصادي هستند. اقتصاد اوکراين کاملا به روسيه وابسته است و در صورتي که روسيه قيمت گاز را افزايش دهد، بر عوارض واردات محصولات اوکرايني بيفزايد و کمکهاي مالي اش را قطع کند، در اين صورت اوکراين کاملا خفه خواهد شد و اروپا توان کمک مالي مشابه روسيه را نخواهد داشت. سياست روسيه همچنين مداخله نظامي در صورت تهاجم است. در سال 2008 روسيه پس از ورود تانکهاي گرجستان به اوستياي جنوبي تشخيص داده بود که اين اقدام ، تهاجم است و واردعمل شده بود. در اوکراين هيچ مرزي بين مناطق شرقي و غربي کشور وجود ندارد و اين کشور يکپارچه است به همين علت وقوع سناريويي نظير گرجستان بعيد به نظر مي‌رسد. حتي در شبه جزيره کريمه نيز اين احتمال بعيد خواهد بود. اوکراين با بدترين بحران اقتصادي از در بيست و سه سال گذشته و از زمان استقلالش رو به روست. رشد اقتصادي اوکراين که در سه سال گذشته پنج درصد بود هم اکنون به صفر و حتي زير صفر رسيده است.

پول اوکراين نيز از ابتداي سال دوهزار و چهارده هشت درصد ارزش خود را از دست داده است و به طور خودکار قيمت‌ها افزايش يافته است. هم اکنون در کي يف افراد زيادي ديده مي‌شوند که براي خريد مواد غذايي با مشکل رو به رو هستند. روز گذشته رهبران جديد اوکراين خواستار کمک مالي سي و پنج ميليارد دلاري طي دو سال شدند. قطع ارتباط اوکراين و روسيه کمک‌هاي مالي روسيه به اين کشور را نيز متوقف کرده است. اما اين سوال مطرح مي‌شود که چه کسي به جاي روسيه چنين کمکي به اوکراين خواهد کرد؟

ويرژيني ارتز کارشناس مسائل اقتصادي شبکه در اين باره گفت اروپا توان پرداخت چنين رقمي را ندارد. اروپا پيش از اين در منطقه يورو به کشورهايي مانند يونان، پرتغال و قبرس کمک مالي کرده است. محدوديت‌هاي بودجه مانع از کمک‌هاي بيشتر اروپا به کشوري ديگر مي‌شود. کمک‌هاي مالي بيشتر توسط صندوق بين‌المللي پول و در چارچوب کنفرانس بين‌المللي کشورهاي کمک کننده به اوکراين از جمله آمريکا به اين کشور اعطا خواهد شد.رييس بانک مرکزي آمريکا نيز اعلام کرده است اگر اوکراين خواهان اين کمک‌هاي مالي است بايد اقدام به اصلاحات اساسي کند.


 ادامه آشوب معترضان ونزوئلا 

 تلاش نيکولاس مادورو، رئيس جمهوري ونزوئلا براي گفتگو با رهبر مخالفان نتيجه نداد و مخالفان در روز دوشنبه هم در خيابانهاي کاراکاس سنگربندي کردند.

مخالفان دولت با آتش زدن زباله ها در خيابان راه ها را بند آوردند و رفت و آمد خودروها در بسياري از خيابان‌هاي کاراکاس مختل شد.

اين در حالي است که انريکه کاپريلس، رقيب آقاي مادورو در انتخابات سال گذشته ميلادي و يکي از رهبران مخالفان از حاميانش خواسته بود که جاده ها را بند نياورند.

ناآرامي‌هاي دو هفته اخير در ونزوئلا تاکنون سيزده کشته به جا گذاشته است. حاميان دولت و مخالفان هريک ديگري را به دامن زدن به خشونتها متهم کرده اند. همانند چند روز گذشته همزمان با مخالفان، حاميان رئيس جمهوري ونزوئلا هم در خيابانهاي پايتخت با لباس سرخ رنگ حضور داشتند و به حمايت از آقاي مادورو و هوگو چاوز، رئيس جمهوري سابق شعار دادند.

نيکولاس مادورو، رئيس جمهوري ونزوئلا مي گويد: «اين تظاهرات فراتر از توطئه است، فراتر از اعتراضي معمولي است. ونزوئلا با گروهي فاشيست که قصد کودتا دارد روبرو است. اين کودتا در ادامه حملات امپرياليستي است که مي خواهد انقلاب و دموکراسي را در کشور ما نابود کند.»

نيکولاس مادورو، به دليل اجراي برنامه هاي رفاه عمومي، در ميان طبقه محروم ونزوئلا محبوبيت زيادي دارد.


 افشاي جنجالي مکالمه خصوصي اردوغان 

 هالوک کوچ، سخنگوي حزب اپوزيسيون مردم جمهوري خواه در پي مکالمه تلفني که به رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه و پسرش منسوب شده است، خواستار استعفاي فوري آقاي اردوغان «به خاطر دزدي و رشوه خواري» شد.

در اين مکالمه تلفني که دوشنبه شب بر روي سايت يوتيوب منتشر شد، رجب طيب اردوغان، به پسرش مي‌گويد که مقادير بسيار عظيم پولي را که در خانه پنهان کرده است در خانه‌هاي ديگر افراد خانواده پنهان کند. در پي افشاي اين مکالمه، آقاي اردوغان بلافاصله با مقامات ارشد وزارت اطلاعات ترکيه جلسه اي برگزار کرد.

دفتر آقاي اردوغان در بيانيه اي اين اتهامات را محکوم کرد و گفت صداها مونتاژ شد و اين مکالمه ساختگي است. اين خبر بلافاصله در کل ترکيه پخش شد و اين موضوع قرار است در جلسه بعدازظهر پارلمان ترکيه مطرح شود. يک شهروند استانبولي گفت: «ترکيه قرباني مشکلات داخلي شده است. در مورد صحت اين مکالمه، به نظر من درست مي‌آيد و معتقدم که ترکيه به سمت مسائل برگشت ناپذيري مي‌رود.» مرد ديگري مي‌گويد: «من مخالف انتشار مکالمات ضبط شده هستم. چرا اين مسئله الان اتفاق مي‌افتد؟ بخاطر اينکه بزودي انتخابات برگزار مي‌شود. اين کار خوبي نيست و من متاسفم.»

و شهروند ديگري افزود: «توضيح وقايعي که در چند سال اخير در ترکيه اتفاق افتاده است، امکان پذير نيست. در حال حاضر در ترکيه نمي‌توان به حقيقت پي برد.»


 فرار مسلمان آفريقاي مرکزي در پي نسل‌کشي 

 در پي‌افزايش خشونت‌هاي نژادي و درگيري‌هاي ميان مسلمانان و مسيحيان در جنوب ‌آفريقاي مرکزي هزاران تن از مسلمانان اين کشور به چاد و کامرون مهاجرت کردند. به نوشته روزنامه اليوم السابع، در حالي که شاهدان عيني از کشته شدن 70 مسلمان در جنوب ‌آفريقاي مرکزي به دست مسيحيان مسلح خبر مي‌دهند، گزارشات حاکي از اين است که هزاران تن از مسلمانان جنوب آفريقاي مرکزي در حال مهاجرت به چاد و کامرون به خاطر فرار از خشونت‌هاي نژادي شبه‌نظاميان مسيحي هستند که به اقدامات خشونت‌آميزي از جمله کشتار و سوزاندن جسد مسلمانان مي‌پردازند. فاتو بنسودا، دادستان دادگاه کيفري بين‌الملل نيز اعلام کرد که جنايت‌هاي جنگي احتمالي در آفريقاي مرکزي را مورد بررسي قرار خواهد داد. همچنين شاهدان عيني گزارش دادند که کاميون‌ها و تاکسي‌هاي زيادي شهروندان مسلمان را از بانگوئي، پايتخت آفريقاي مرکزي به سمت چاد انتقال دادند. اين اقدام در حالي صورت گرفت که مسيحيان اين منطقه شروع به دشنام‌ دادن به صاحبان تاکسي‌ها و کاميون‌هايي کردند که مسلمانان را به چاد مي‌بردند. به گفته شاهدان عيني يکي از کاميون‌هاي مذکور در معرض حمله برخي شبه‌نظاميان مسيحي، «آنتي بلاکا» قرار گرفت اما نيروهاي آفريقايي به سرعت آنها را متفرق کردند. کميسارياي عالي امور پناهندگان سازمان ملل در اين باره اعلام کرد که حدود 9 هزار مسلمان در 10 روز گذشته به کامرون مهاجرت کردند. شاهدان عيني نيز اعلام کردند که نيروهاي ارتش چاد براي کوچاندن شهروندان مسلماني که سه‌شنبه گذشته در معرض هجوم جمعي از شبه‌نظاميان مسيحي در شمال غرب بانگوئي قرار گرفته بودند، وارد عمل شدند. اين حمله به کشته شدن يکي از نيروهاي ارتش چاد انجاميد. به گفته شاهدان عيني حمله ديگري نيز در نزديکي شهرک «بوالي» واقع در شمال بانگوئي در اثناي عمليات کوچاندن مسلمانان صورت گرفت.

نظاميان مسيحي چهارشنبه گذشته يک مسلمان را در يکي از خيابان‌هاي بانگوئي اعدام کرده و پس از اينکه جسدش را تکه تکه کردند، آن را سوزاندند.

اين نظاميان اعلام کردند که فرد مذکور از گروه «سيليکا» بوده که موجب سرنگوني دولت فرانسوا بوزيزه، رئيس‌جمهوري مخلوع آفريقاي مرکزي در مارس سال گذشته ميلادي شد. در پايان ماه گذشته نيز شبه‌نظاميان مسيحي دو فرد مسلمان را در نزديکي فرودگاه بانگوئي کشتند و جسد آنها را قطعه قطعه کردند.


 رقص 7 ميليارددلاري پرنس پارلز 

 يک روز پس از آن که پرنس چارلز، ولي‌عهد انگلستان، با پوشيدن لباس‌هاي سنتي عربي در «رقص شمشير» شاهزادگان سعودي شرکت کرد، بزرگترين شرکت تسليحاتي انگليس از نهايي شدن قرارداد فروش 72 جنگنده تايفون به خاندان آل سعود خبر داد.

ايان کينگ، رئيس شرکت بي. اي. اي بريتانيا با اعلام اين خبر گفت، قرار نيست مردم هرگز بدانند که عربستان چه مقدار پول براي اين معامله پرداخت کرده است. بر اساس گزارش‌هاي قبلي بنا بود عربستان با پرداخت 4.4 ميليارد پوند (نزديک به 7 ميليارد دلار) جنگنده‌هاي انگليسي را تحويل بگيرد، اما شرکت بي. اي. اي مبلغ بالاتري را درخواست کرده بود و معامله به همين علت به تاخير افتاده بود. به گزارش العالم، بلافاصله پس از اعلام عمومي اين معامله -که جزئياتش براي افکار عمومي فاش نشد- اندرو اسميت، سخنگوي جنبش مبارزه با تجارت اسلحه، گفت: «واضح است که پرنس چارلز از طرف دولت انگلستان و شرکت بي. اي. اي به عنوان يک تاجر اسلحه استفاده شده است.»

اين دهمين سفر رسمي چارلز، وارث تاج پادشاهي بريتانيا، به عربستان بود.البته اطرافيان چارلز، صحت اين گمان را انکار کردند و سخنگوي او اعلام کرد که معامله سلاح در هيچ يک از مذاکرات سران آل سعود با شاهزاده بريتانيايي مطرح نشده است.

روزنامه گاردين با اشاره به اين خبر مي‌نويسد، اساسا لازم نبود که گفتگويي اتفاق بيفتد، پيام خود به خود ارسال شده بود.

گاردين مي‌افزايد: اين سفر به درخواست وزارت خارجه انگليس انجام شده بود، و اين در حاليست که طبق آخرين گزارش‌هاي منتشر شده توسط اين وزارت خارجه، عربستان به عنوان يکي از "کشورهاي نگران کننده" اعلام شده است. علت اين امر در گزارش وزارت خارجه انگليس، اخبار موجود درباره شکنجه فعالان سياسي و نقض گسترده حقوق بشر در عربستان است.

اسميت مي‌گويد: براساس آخرين «شاخص دموکراسي» منتشر شده از طرف واحد اطلاعات مجله اکونوميست، عربستان از بين 167 کشور دنيا در رده 163 قرار دارد و امتيازش در بخش انتخابات و توجه به آراي مردمي «صفر» است. با وجود ادعاهايي که دولت انگليس در رابطه با حمايت از حقوق بشر و مقابله با ناقضان آن دارد، انجام چنين معامله تسليحاتي بزرگي با کشوري که متهم به حمايت از تروريسم است، جاي سؤال دارد. اين در حالي است که معامله‌اي که در زمان مارگارت تاچر، نخست وزير اسبق انگليس، براي فروش هواپيماهاي جنگي تورنادو به عربستان امضا شده بود، بر مبناي دلايل مشابه در زمان توني بلر متوقف شد و دولت از اجراي آن خودداري کرد. گاردين مي‌نويسد، شاخص فساد اعلام شده در مورد دولت عربستان نشان مي‌دهد که فساد مالي زيادي در بخش تسليحات و دفاع اين کشور وجود دارد. در چنين شرايطي وقت آن رسيده است که دولت انگليس ظاهرسازي و ادعاي حمايت از حقوق بشر و ارزشهاي دموکراتيک را کنار بگذارد و از انجام معامله‌هاي مشکوک، تحت عنوان حفظ «منافع ملي» بپرهيزد.


 کنگره جهاني تلفن‌هاي همراه 

 صنعت تلفن‌هاي همراه اروپا آماده آينده مي‌شود. کميسر اتحاديه اروپا در امور ديجيتال در پي آن است که اروپا تعيين کننده استاندارهاي تازه ‌تبادل اطلاعات بي‌سيم باشد. بروکسل با اختصاص بودجه‌اي بالغ بر سه ميليارد يورو خواستار تحقيق و توسعه در اين زمينه است. بودجه‌اي که به تأکيد نييلي کروز، کميسر ارتباطات ديجيتال اتحاديه اروپا در کنگره جهاني بارسلونا «بودجه اندکي نيست».

توليد کنندگان تلفن همراه در کنگره جهاني بارسلونا تازه‌هاي بسياري را عرضه کرده‌‌اند. شرکت سامسونگ، پس از افتتاح اين کنگره تاز‌ه‌ترين گوشي هوشمند خود را با نام «گالکسي 5s» معرفي کرد. اين گوشي به اندازه يک صفحه مانيتور 9/12 سانتيمتري است که يک ليز خواننده اثر انگشت و دوربيني 16 مگاپيکسلي دارد. اين گوشي ماه آپريل (ارديبهشت) وارد بازار مي‌شود. سامسونگ که با فاصله بسيار از رقباي خود، بزرگترين توليد کننده گوشي‌هاي هوشمند است 10 درصد بازار جهاني را در اختيار دارد. نوکيا نيز در کنگره حهاني بارسلونا نخستين گوشي هوشمند خود را با سيستم عامل اندرويد معرفي کرد.


 اخبارکوتاه 

 حمله هوايي اسراييل به لبنان

رويترز: خبرگزاري رسمي لبنان گزارش داده است جنگنده‌هاي اسراييل به شرق لبنان، نزديکي مرز سوريه روستاي نبي شيت را هدف گرفته که در دره بقاع واقع شده است.ارتش رژيم صهيونيستي درباره اين خبر اظهار نظري نکرده است.

قتل عام دانش آموزان نيجريه

خبرگزاري فرانسه: شبه‌نظاميان بوکوحرام به مدرسه‌اي در شمال شرق نيجريه حمله کردند و 45 دانش آموز را به قتل رساندند. با آتش زدن مدرسه و تيراندازي به سوي دانش آموزان اقدام به بريدن گلوي تعدادي از بچه‌ها کردند که سعي داشتند از پنجره‌ها فرار کنند.به گفته شاهدان تعدادي از قربانيان زنده زنده در آتش سوخته‌اند.

تشديد حملات به طالبان پاکستان

دويچه وله: دستکم 30 تن از نيروهاي طالبان در حمله نيروي هوايي ارتش پاکستان در شمال غرب اين کشور کشته شدند. اين حمله چهارمين حمله هوايي به پايگاه‌هاي طالبان در يک هفته گذشته و پس از توقف مذاکرات صلح است.

طرح کوچک‌سازي ارتش آمريکا

بي بي سي: چاک هيگل، وزير دفاع آمريکا، طرحي را ارائه کرده است که براساس آن حجم ارتش آمريکا به کوچک‌ترين ميزان خود در سال‌هاي پس از جنگ جهاني دوم کاهش مي‌يابد. اين برنامه قرار است به زودي رسما از سوي پنتاگون اعلام شود و در حالي مطرح مي‌شود که آقاي هيگل بودجه سال 2015 خود را اعلام مي‌کند.

راي اعتماد به نخست وزير ايتاليا

آنسا: سناي ايتاليا با 169 راي موافق در مقابل 139 راي مخالف به دولت ماتئو رنتسي، نخست‌وزير ايتاليا راي اعتماد داد. اين اقدام دولت نوپاي رنتسي را که شامل حزب چپ ميانه دموکراتيک و احزاب‌هايي از راست ميانه است، تقويت مي‌کند.

تفاهم هسته‌اي آمريکا و ويتنام

آسوشيتدپرس: باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا، با امضاي پيماني، زمينه فروش نيروگاه هسته‌اي به ويتنام، دشمن پيشين آمريکا را، فراهم کرد. براساس اين پيمان، ويتنام متعهد مي‌شود به غني سازي اورانيوم نپردازد و سوخت مورد نياز نيروگاه‌هاي هسته‌اي‌اش را از بازارهاي جهاني تهيه کند و همچنين به استاندارهاي آمريکايي عدم گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي پايبند باشد.