نسخه شماره 3380 - 1392/10/17 -

القاعده در سوريه و عراق همه را به مبارزه مي‌طلبند
وحشت جهان از فرزندان بن لادن
احمدالاسير جانشين ماجدالماجد مي‌شود

سندمحرمانه از تحول خواهي در عربستان


عتيقه جات دختر رئيس‌جمهور ازبکستان


هشـدار يـاهـو به کاربرانش


توجيه نخست وزير ژاپن براي چين


پيروزي پرتنش حزب حاکم بنگلادش


رويداد


اخبارکوتاه


 القاعده در سوريه و عراق همه را به مبارزه مي‌طلبند
 وحشت جهان از فرزندان بن لادن 
 احمدالاسير جانشين ماجدالماجد مي‌شود

گروه بين الملل-علي ودايع: عراق امروز شاهد بزرگ ترين زد و خورد نظامي با تروريست‌ها پس از سقوط ديکتاتوري صدام حسين است. اين کشور اگرچه در طول ساليان گذشته به دليل حملات و انفجارهاي بزرگ و کوچک روزمره به پايه ثابت خبرها تبديل شده بود اما هرگز به اين شکل شاهد اهتزاز پرچم سياه و سفيد القاعده نبوده است. خشونت‌هاي اخير در عراق از سال 2008 تاکنون بي‌سابقه بوده است. شمار قربانيان خشونت‌ها در عراق در 2013 از مرز 6500 نفر نيز گذشته است. ريشه همه اين التهاب خونين را مي‌توان در افزايش قدرت سلفي‌هاي جنگجو در راستاي گسترش خانواده القاعده و هجمه حضور آنها در جنگ داخلي سوريه مي‌توان ديد.

شهرهاي فلوجه و الرمادي در استان الانبار از روز جمعه (3 ژانويه /13‌دي) صحنه نبردهاي مرگبار ميان نيروهاي دولتي با شبه نظاميان القاعده بوده است. فلوجه پس از حمله آمريکا به عراق در بهار سال 2003 مرکز شورشيان اين کشور عليه ارتش آمريکا بود. نيروهاي آمريکا اما سرانجام موفق شدند کنترل فلوجه و استان انبار را به دست آورند.فلوجه در نگاه بعثي‌ها و سني‌هاي حامي القاعده که منش سلفي گري دارند به عنوان يک سمبل نگريسته مي‌شود.

روز شنبه با خروج نيروهاي دولتي عراق از شهر، شبه نظاميان دولت اسلامي عراق و شام موفق شدند که کنترل فلوجه و الرمادي را در اختيار گيرند. اگرچه روز يکشنبه شهر الرمادي بازپس گرفته شده است اما هنوز بخش‌هايي از اين شهر در چنگ جنگجويان است. به گفته شاهدان عيني، افراد مسلح در داخل بعضي خانه‌ها در الرمادي پنهان شده اند.

مقاومت شبه نظاميان در فلوجه مانع ورود ارتش شده است. دوطرف تلفات سنگيني در جنگ تن به تن داده اند البته ارتش عراق توانست شماري از خودروهاي پليس را که افراد مسلح ربوده بودند پس بگيرد.جنگنده‌هاي ارتش عراق به همراه آتش توپخانه مواضع القاعده عراق و شام را در شهر فلوجه بمباران کردند. نوري مالکي، نخست‌وزير عراق روز دوشنبه
(16 دي/6 ژانويه) در پيامي تلويزيوني خطاب به ساکنان فلوجه و عشاير استان انبار از آنان خواست که به مقابله با “تروريست‌ها” برخيزند و اسلام‌گرايان وابسته به القاعده را از شهر خود بيرون کنند. مالکي تصريح کرد که در غير اين‌ صورت فلوجه صحنه نبرد ميان ستيزه‌جويان افراطي و نيروهاي نظامي حکومت مرکزي عراق خواهد شد.

باتوجه به شرايط وخيم انسان، ارتش عراق با توجه به خروج غيرنظاميان از شهر فلوجه، عمليات خود را يک تا دو روز به تعويق انداخت. نه هزار خانواده از شهر فلوجه به کربلاء رفتند تا ارتش عراق بتواند فلوجه را با حداقل تلفات در بين غيرنظاميان پاکسازي کند. افراد مسلح تلاش مي‌کنند ارتش عراق را به داخل شهر فلوجه بکشانند و آنگاه جنگ و گريز چريکي را ادامه دهند. براساس گزارش خبرگزاري‌ها،عصر ديروزارتش عراق براي آغاز حمله‌اي گسترده جهت بازپس‌گيري شهر فلوجه از شورشيان القاعده آماده مي‌شد. اين احتمال وجود دارد که عمليات ارتش عراق بامداد سه شنبه آغاز شود. درهمين حال، جمهوري اسلامي ايران وايالات متحده آمريکا به طور جداگانه آمادگي خود را براي همکاري با دولت عراق اعلام کرده‌اند. مقامات نظامي ايران تصريح کرده‌اند که حمايت دو کشور از دولت مالکي به معناي همکاري نظامي مشترک عليه نيروهاي نزديک به القاعده در عراق نخواهد بود. القاعده در عراق ،پاکستان، افغانستان ، يمن ، لبنان يا هر نقطه ديگر ايران را در کنار آمريکا به عنوان يک دشمن و تهديد قلمداد مي‌کند. در نگاه افراطي و خشن آنها خون شيعيان که از کفار نيز بدتر هستند،بايد ريخته شود.

در جريان رسيدگي به پرونده حمله تروريستي حمله به سفارت جمهوري اسلامي در بيروت ، آمريکايي‌ها در بازداشت ماجد الماجد همکاري داشته‌اند. اين موضوع مي‌تواند نشان دهنده ولع کاخ سفيد براي کسب همکاري و حتي حمايت تهران در جنگ با القاعده باشد. با مرگ جعبه سياه القاعده لبنان ، از احمدالاسير به عنوان جانشين وي نامبرده مي‌شود. رهبرافراطي سلفي‌هاي لبنان که هراسي از آغاز يک جنگ داخلي در لبنان ندارد. با روي کار آمدن احمدالاسير، تحرکات جنگجويان سلفي در لبنان ، عراق به موازات جنگ سوريه تشديد خواهد شد.

پس از فاجعه يازده سپتامبر 2001 ، القاعده با کشتار در نيويورک به رخ جهانيان کشيد. آمريکايي‌ها به بهانه مبارزه با القاعده به افغانستان لشگر کشي ناموفقي داشت. آمريکايي‌ها در حمله به عراق ناخواسته زمينه را براي گسترش خانواده شبکه خانوادگي القاعده فراهم کردند. سرويس‌هاي امنيتي گمان آمريکا ، آلمان ، بريتانيا ، اسپانيا ، روسيه ، چين ، ايران و بسياري از کشورهاي جهان نتوانسته به ارتباطات تاريک القاعده نفوذ کنند.

زماني که بن لادن در ابيت آباد پاکستان توسط نيروهاي ويژه آمريکا کشته شد؛برخي هلهله سر مي‌دادند که القاعده را به زانود در آورده اند غافل از آن که رهبري ايمن الظواهري توانست القاعده را ازيک خانواده مخوف به يک اژدهاي مهار نشدني تبديل کند.

براساس برنامه مدون القاعده، اتاق فکر اين گروه در وهله اول از کوه‌هاي دست نيافتني افغانستان به قلب شن‌هاي روان قاره آفريقا انتقال داده شد. سپس افرادي که با مليت‌هاي مختلف آموزش‌هاي لازم را در افغانستان و پاکستان ديده بودند همانند بذرهاي قارچ در سراسر جهان پخش شدند و شبکه‌هاي هرمي خود را تحت فرمانده واحد القاعده تشکيل دادند. نام‌ها اگرچه متفاوت بود اما يونيفورم مشکي و پرچم سياه و مشکي آنها مشترک ماند. در جريان بهار عربي سلفي‌هاي آفريقا از مخفي گاه‌هاي خود خارج شده و قدرت گرفتند. اخوان المسلمين مصر که برادرخوانده بزرگ القاعده به نوعي محصوب مي‌شود نيز ابتدا به صورت لفظي همراهي کرد. در ادامه راه با آغاز جنگ سوريه،فرزندان تازه متولد شده القاعده با عنوان جنگجويان چندمليتي سلفي از 37کشور جهان و کانال ترکيه راهي سرزمين شام شدند. آمريکايي در ابتداي امر شورشيان را تجهيز کردند اما ماجراي قتل سفير اين کشور ليبي و نيز نگراني‌هاي امنيتي کشورهايي نظير آلمان و بريتانيا درمورد هزاران شبه نظامي سلفي که اتفاقا تبعه اين کشورها بودند،آنها را از خواب بيدار کرد. غرب اگر درجريان توطئه موصوف استفاده از تسليحات شيميايي توسط بشار اسد به سوريه حمله کرده بود نه تنها پاي ايراني‌ها را به جنگ سوريه باز کرده بودند بلکه حملات ژلاتيني القاعده در اروپا نيز تسريع شده بود. رونمايي از القاعده اروپا با ادبيات سلفي گري و جنگ‌هاي صليبي موضوعي است که قطعا غربي‌ها نمي‌توانند مانع آن شوند.

آنچه در عراق امروز نمود پيدا کرده است شباهت زيادي به وضعيتي است که ليبي پس از سقوط قذافي به آن دچار شده است، دارد. فرمانده القاعده برمبناي آرمان تشکيل خلافت اسلامي از اندونزي و شرق چين تا غرب آفريقا و چچن در مرزهاي اروپا تصميم به تصرف برخي شهرها و تشکيل حکومت‌هاي محلي دارد. اين استراتژي به آرامي در ديگر کشورهاي اسلامي تحت نفوذ آنها نيز اجرا خواهد شد. گفته مي‌شود القاعده براي ايران نيز برنامه اي ويژه دارد. آنها که تا کنون توانسته اند هلال سلفي را در خاورميانه به نوعي عملياتي کنند؛سرمايه گذاري وسيعي روي نوار جنوبي ايران و استان‌هاي هم مرز با پاکستان و حتي افغانستان انجام داده اند. تشکيل گروه تروريستي جندالله را مي‌توان نمونه اي از عملکرد القاعده عليه جمهوري اسلامي قلمداد کرد.

تجربه سوريه ، عراق يا حتي ليبي نشان داد که هر اقدامي براي استفاده از اين افراد افراطي به منظور تحقق اهداف ناچيز مربوط به اهداف فرقه‌اي و بي‌ارزش، قطعا نتيجه معکوس خواهد داد.

با صرف هزنيه‌هاي کلان نظامي و امنيتي ، القاعده نه تنها از نفس نيفتاده بلکه عوامل آن همچنان بر سر کار هستند تا با بخش‌هاي زيادي از جهان عرب در ارتباط بمانند و آينده‌اي قابل پيش‌بيني را رقم زنند. آنها بي شک از سوي برخي شاهزاده‌هاي سعودي حمايت مالي و معنوي مي‌شوند. القاعده قتل ، تجاوز و ويراني هرقوميتي که مخالف منش آنها وجود دارد را براي خود حلال مي‌پندارند. براي آنها مرگ يک ايراني شيرين تر از قتل يک آمريکايي است. آمريکايي‌ها ، اروپايي‌ها و حتي روس‌ها از ترس القاعده آرامش ندارند. امروز تنها راه مقابله با القاعده همکاري امنيتي و حتي نظامي کشورهاي مختلف فارغ از جناح بندي‌هاي سياسي است. ادامه مرزبندي‌هاي سياسي در مواجه با اين گروه تروريستي نهايتا به قيمت جان انسان‌هاي بيگناه و حتي نظاميان تمام خواهد شد.


 سندمحرمانه از تحول خواهي در عربستان 

پايگاه خبري ويکي‌ليکس اخيرا سندي را منتشر کرد که شامل انتقادات محمد بن زايد، وليعهد ابوظبي از شاهزادگان عربستاني و جريان گفت‌وگوي وي با ريچاردهاس، رئيس شوراي روابط خارجه آمريکا است. در اين سند به نقل از محمد بن زايد آل نهيان، وليعهد ابوظبي آمده که 90 درصد از مردم عربستان منتظر آن هستند که آمريکا پس از پايان کارش در عراق، رژيم آل سعود در اين کشور را که سال‌هاست قدرت را به دست گرفته برکنار کند. همچنين در اين سند آمده که اختلافات عربستان و امارات ظرف دوره‌هاي گذشته در خصوص برخي از مسائل افزايش يافته است. براساس اين سند محمد بن زايد از ائتلاف دو جانيه بندر بن سلطان، رئيس سازمان اطلاعات و محمد التويجري، رئيس دفتر پادشاهي عربستان در برابر سلمان بن عبدالعزيز، وليعهد و محمد بن نايف، وزير کشور عربستان حمايت مي‌کند.همچنين پيش‌بيني مي‌شود انتشار اين سند باعث ايجاد بحران ميان عربستاني‌ها شود چرا که آن‌ها امير نايف بن عبدالعزيز را شخصيتي داراي جايگاه مهم و عالي در خانواده سلطنتي عربستان مي‌دانند. در اين سند که تاريخ آن به 10 ژانويه 2003 بازمي‌گردد آمده که گفتگوي داغ ميان محمد بن زايد، وليعهد کنوني و وزير دفاع وقت با ريچارد هاس در آن زمان و در جريان مراسم دو ساعته در ضيافتي در هشتم همان ماه صورت گرفت.


 عتيقه جات دختر رئيس‌جمهور ازبکستان 

مخالفان رئيس‌جمهوري ازبکستان مدعي‌اند که اولين دختر وي تعداد زيادي از اشياي موزه ملي تاشکند را مصادره کرده است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، مخالفان در تبعيد دولت ازبکستان ماه گذشته ميلادي وارد خانه دختر بزرگتر اسلام کريم‌اف، رئيس‌جمهوري اين کشور شده و تصاويري از اشياي موزه تاشکند را که در خانه وي مصادره شده بود، منتشر کردند.

اشيايي که اين زن در ويلاي باشکوهش که در 2009 ميلادي و به مبلغ 18 ميليون فرانک سوئيس (20 ميليون دلار) خريداري شده بود، نگهداري مي‌کند، شامل آثار هنري، جواهرآلات طلايي و نقره‌اي است.بنا بر گزارش روزنامه سوئيسي لامتن دو ديمانش، اين گروه مدعي است که گلناره کريموا بسياري از اشياي موزه ملي تاشکند را به نفع خود مصادره کرده بود.

گلنارا اولين دختر رئيس‌جمهوري ازبکستان که علاوه بر سياست، طراح مد، خواننده پاپ و رئيس صندوق‌هاي خيريه نيز است و به نظر مي‌رسيد که جانشين احتمالي پدر 75 ساله‌اش باشد، در ماه‌هاي اخير از قدرت کنار گذاشته شد.وي همچنين سفير ازبکستان در سازمان ملل بود اما از اين پست کنار گذاشته شد و در ژوئيه 2013 ميلادي مصونيت سياسي وي نيز لغو گرديد.


 هشـدار يـاهـو به کاربرانش 

يک سخنگوي شرکت ياهو اعلام کرد که روز جمعه روي سايت ياهو در اروپا تبليغاتي نمايش داده شده‌اند که حاوي تروجان بوده‌اند. شرکت ياهو مدعي شده بدافزارها پاکسازي شده‌اند. کامپيوترهاي مک و دستگاه‌هاي موبايل در خطر نبوده‌اند.

تروجان‌ها با نفوذ به يک کامپيوتر يا شبکه‌اي از کامپيوترها بدون آگاهي کاربر فعاليت‌هايي را روي سيستم قرباني انجام مي‌دهند. از جمله اين فعاليت‌ها مي‌توان به کپي، دستکاري يا پاک‌کردن اطلاعات، انسداد دسترسي به اطلاعات يا اختلال در فعاليت کامپيوتر يا شبکه کامپيوتري اشاره کرد. تروجان‌ها بر خلاف ويروس‌ها و کرم‌هاي کامپيوتري به‌صورت خودکار تکثير نمي‌شوند. شرکت امنيت کامپيوتري "Fox-IT" هلند روز جمعه خبر داده بود که هکرها بدافزارهايي را در قالب تبليغ روي صفحه ياهو قرار داده‌اند. بنا بر برآورد اين شرکت، حدود 300 هزار تروجان در ساعت براي کاربران فرستاده شده و اين حمله حدود 27 هزار آلودگي در ساعت در پي داشته است. کامپيوترهاي حاضر در بريتانيا، فرانسه و روماني بيش از همه آلوده شده‌اند. «Fox-IT» روز جمعه در وبلاگ خود نوشته بود که «هويت مهاجمان به ياهو مشخص نيست اما انگيزه آنان به‌طور قطع اقتصادي بوده است». هر چند اين تنها هکرهاي «خصوصي» نيستند که سايت‌هاي پرطرفدار اينترنتي را به خاکريز حمله به کاربران تبديل مي‌کنند. چندي پيش ويژگي‌هاي يکي از مخرب‌ترين سلاح‌هاي موجود در زرادخانه اينترنتي آژانس امنيت ملي آمريکا فاش شد که نشان مي‌داد هکرهاي دولتي ايالات متحده نيز علاقه ويژه‌اي به يکي از کوکي‌هاي سايت اينترنتي ياهو دارند. اين سلاح که بر پايه افشاگري‌هاي ادوارد اسنودن، کارمند پيشين آژانس امنيت ملي آمريکا معرفي شده، کوآنتوم نام دارد و از آن براي رديابي کاربران و نفوذ به حريم خصوصي آنان استفاده مي‌شود. افزون بر اين، دستگاه‌هاي امنيتي کشورهاي مختلف به‌طور مرتب اطلاعات کاربران را از کنسرن‌هاي بزرگ اينترنتي مانند گوگل، مايکروسافت، ياهو، فيس‌بوک، توييتر و... مطالبه مي‌کنند. گزارش سالانه اين شرکت‌ها نشان مي‌دهد که درخواست‌هاي دولتي براي دسترسي به اطلاعات کاربران در سال‌هاي اخير آهنگ صعودي داشته است. چند شرکت بزرگ اينترنتي از جمله ياهو در ماه‌هاي اخير گزارش‌هايي در اين مورد منتشر کرده‌اند. بر اساس گزارش شفافيت ياهو که نيمه شهريورماه سال جاري (1392) بيرون آمد، ايالات متحده آمريکا و آلمان بيشترين درخواست‌ها براي دسترسي به اطلاعات کاربران ياهو را به اين شرکت ارائه کرده‌اند.


 توجيه نخست وزير ژاپن براي چين 

نخست‌وزير ژاپن اعلام کرد که مي‌خواهد با رهبران کره جنوبي و چين ديدار کند و به آنها چرايي اداي احترامش به قربانيان جنگ ياسوکوني را توضيح دهد. به گزارش رويترز، اداي احترام 26 دسامبر 2013 شينزو آبه، نخست‌وزير ژاپن به معبد ياسوکوني باعث خشم پکن و سئول و نگراني آمريکا شد. آبه در جريان کنفرانس خبري پس از اداي احترام به اين معبد در سال جديد ميلادي گفت: مذاکره با کره جنوبي و چين براي برقراري صلح و امنيت در منطقه ضروري و لازم است. من به دنبال توضيح اداي احترامم به اين معبد هستم و بايد بگويم که مذاکره با پکن و سئول همانند هميشه پابرجاست. چين و کره جنوبي در جريان جنگ جهاني دوم به شدت از رفتار خصمانه ژاپن آزار ديدند و در سال‌هاي دهه 1930 چين توسط ژاپن اشغال و کره نيز در سال 1910 تا 1945 مستعمره ژاپن بود. خبرگزاري فرانسه نيز گزارش داد: آبه در حالي قرار است روز پنجشنبه هفته جاري سفر خود به آفريقا و خاورميانه را آغاز کند که وانگ يي، وزير امور خارجه چين امروز سفر خود را به اتيوپي، جيپوتي، غنا و سنگال آغاز مي‌کند. آبه قرار است وامي به مبلغ 577 ميليون دلار به موزامبيک بدهد و به ساحل عاج، اتيوپي و عمان برود. روزنامه اقتصادي نيکئي - چاپ ژاپن - نوشت: مبلغ 577 ميليون دلار به موزامبيک براي ساخت بزرگراه داده مي‌شود.


 پيروزي پرتنش حزب حاکم بنگلادش 

حزب حاکم عوامي ليگ با کسب اکثريت کرسي‌هاي پارلمان در انتخابات عمومي بنگلادش به پيروزي رسيد. اين در حالي است که حزب ملي‌گراي «بي‌ان‌پي» به رهبري خالده ضيا که اين انتخابات را تحريم کرده بود خواستار ابطال نتيجه اين انتخابات شده و از حاميانش خواسته تا براي 48 ساعت ديگر دست به اعتصاب بزنند. درگيري‌هاي انجام شده در جريان برگزاري انتخابات در روز گذشته (يکشنبه 5 ژانويه) بيش از 20 نفر کشته و ده‌ها مجروح برجاي گذاشت. تحريم انتخابات توسط حزب ملي‌گراي بنگلادش و همپيمانانش باعث شده که نامزدهاي حزب حاکم عوامي ليگ و شرکايش در بيش از نيمي از حوزه‌هاي انتخابيه بدون رقيب باشند. مخالفان دولت خواهان کناره‌گيري دولت شيخ حسينه و روي کارآمدن يک دولت موقت غير حزبي براي برگزاري انتخابات بودند، اما دولت اين درخواست را نپذيرفت.

گزارش‌ها حاکي است که حدود 20 درصد راي دهنده در پاي صندوق‌هاي راي حاضر شده‌اند که عمده آنها از افراد فقير هستند.

در انتخابات پارلماني سال 2008 بيش از 70 درصد راي داده بودند که به گفته مقامات ترس از خشونت و تحريم‌ها اين بار باعث شد بسياري پاي صندوق‌ها حاضر نشوند.


 رويداد 

آمريکا زمين گير برف و بوران

گروه بين الملل: پديده موسوم به «گردباد قطبي» که مناطقي از آمريکاي شمالي را فرا گرفته است، دما را در بخش‌هايي از کشور آمريکا تا حد بي سابقه اي کاهش داده است. به گزارش فرانس24،از اول ژانويه سرماي شديد در آمريکا باعث مرگ 20 نفر در اين کشور شده است. پيش بيني مي‌شود سرماي هوا در روزهاي آينده 40 درجه زير صفر را در مناطق شهري رد مي‌کند. پس از بارش سنگين برف، موج سرما کشور را در برگرفته است و احتمال مي‌رود رکورد سرما طي بيست و پنج سال اخير در اين کشور شکسته شود. پيش بيني مي‌شود در برخي مناطق سرما به 56 درجه زير صفر برسد. مسئولان هشدار داده اند افرادي که در سرماي شديد دستهاي خود را با دستکش نپوشانند و چند دقيقه بيرون بمانند، ممکن است با آسيبهاي جبران ناپذيري مواجه شوند. همچنين در نيويورک سرماي شديد مشکلاتي ايجاد کرد. يکي از هواپيماهايي که روز يکشنبه در فرودگاه جي اف کي نيويورک فرود مي‌آمد به علت لغزندگي پيست، دچار مشکل شد اما به کسي آسيب نديد. حمل‌ونقل در منطق شمالي و شرقي کشور طي روزهاي آينده بسيار دشوار خواهد بود. در چنين سرمايي حتي شن و نمک پاشي در جاده‌ها نيز براي جلوگيري از يخ زدن تاثير ندارد. مسوولان به همه هشدار داده اند مراقب رفت و آمد خود باشند. باراک اوباما رئيس‌جمهور آمريکا پس از دو هفته تعطيلات در مناطق گرمسير، جزاير هاوايي را ترک کرد. وي پس از فرود در سواحل شرقي، با سرماي شديد مواجه شد. پيش بيني مي‌شود موج سرما روز دوشنبه در آتلانتا شديد تر از آلاسکا باشد.

نمايش جديد کيم جونگ اون

دنيس رادمن به همراه يک تيم از بازيکنان سابق ان‌بي‌اي وارد کره شمالي شد تا در روز تولد رهبر اين کشور يک بازي نمايشي برگزار کند.

به گزارش آسوشيتدپرس،‌ دنيس رادمن، بازيکن سابق ان‌ بي اي (ليگ بسکتبال آمريکا) آمريکا به همراه ديگر ستاره‌هاي سابق بسکتبال همچون وين بيکر و کليوز ابينسون دوشنبه از فرودگاه پکن وارد کره شمالي شدند. مقامات آمريکايي از اين اقدام رادمن که آن را “ديپلماسي بسکتبال” مي‌نامد، انتقاد کرده‌اند.رادمن در اين خصوص گفت: اين کار براي ايجاد ارتباط بين دو کشور است و اينکه بدانيم هيچ کشوري آن قدر بد نيست. آمريکا به دليل برنامه تسليحات هسته‌اي کره شمالي با اين کشور مشکل دارد و رادمن نيز به دليل عدم توجه به سابقه سياه حقوق بشري کره شمالي مورد انتقاد است. تيم ستارگان سابق ان‌ بي‌ اي، روز چهارشنبه (روز تولد کيم جونگ اون، رهبر کره شمالي) در يک بازي نمايشي به مصاف تيم بسکتبال کره شمالي خواهند رفت. رادمن همچنين عنوان کرد: ما بايد بدون توجه به اختلافات، به گونه‌اي به تفاهم برسيم. پناهندگاني که از کره شمالي فرار کرده‌اند، وزارت امور خارجه آمريکا و فعالان، کره شمالي را يکي از بدترين کشورها در زمينه اجراي حقوق بشر مي‌دانند.


 اخبارکوتاه 

حادثه براي مرکل

يورونيوز: آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در حين اسکي در سوئيس زمين خورد و لگن خاصره اش ترک برداشت. گفته شده،مرکل بايد براي استراحت و ترميم استخوانش روزها دراز بکشد و ديدارهايش را لغو کند. پس از مايکل شوماخر، قهرمان نامدار اتومبيلراني که در حال کما به سر مي‌برد، آنگلا مرکل دومين و مهمترين چهره آلمان است که در حين اسکي دچار حادثه مي‌شود.

تظاهرات مخالفان دولت اوکراين

خبرگزاري فرانسه: هزاران معترض اوکرايني در کي‌يف تجمع کردند تا عليه تصميم رئيس‌جمهور کشورشان براي عدم امضاي قرارداد همکاري تجاي با اتحاديه اروپا، اعتراض کنند. اين اولين تظاهرات گسترده اپوزيسيون اوکراين در سال 2014 بود. ويتالي کليچکو، يکي از رهبران اپوزيسيون اوکراين در سخنراني در اين تظاهرات، از اتحاديه اروپا خواست تا تحريم‌هايي را عليه رئيس‌جمهوري اين کشور وضع کند.

بازداشت دختر انتحاري در افغانستان

بي بي سي: پليس مرزي افغانستان دختر ده ساله‌اي را بازداشت کرده که قصد انجام حمله انتحاري به کاروان نيروهاي پليس داشته را داشته است.گفته شده،برادر اين دختر ده ساله، از فرماندهان طالبان است.

پرونده فسادمالي در فيليپين

آسيا نيوز: بيست و سه نفر از مقامات بانکي ويتنام به علت رسوايي مالي در شهر هو شي مينه محاکمه شدند. يکي از مقامات ارشد سابق بانک صنعت و تجارت ويتنام موسوم به ويتين بانک به اخذ بيش از 230 ميليون دلار پول به بهانه تجميع سرمايه دو شعبه از شعبه‌هاي اين بانک، متهم شده است.

بازداشت ورزشکاران معترض بحرين

خبرگزاري فرانسه: فعالان حقوق بشر و خبرنگاران اعلام کردند، دولت بحرين تعدادي از اعضاي تيم فوتبال و ورزشکاران ديگر اين کشور را از زمان وقوع قيام عليه دولت منامه در سه سال قبل دستگير کرده است.

موافقت با دادرسي پرونده ارگنه کن

حريت: رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير ترکيه، مي‌گويد با محاکمه مجدد نظاميان متهم به طراحي کودتا در کشور مخالفتي ندارد.مهرماه گذشته دادگاه تجديدنظر، احکام افسران بازنشسته متهم به طراحي کودتا عليه دولت اردوغان را تأييد کرد، که با مخالفت ارتش روبرو شد. ارتش ترکيه هفته گذشته به طور رسمي به رأي دادگاه اعتراض کرد و گفت که شواهد و ادله عليه افسران ارتش ساختگي و جعلي است.