نسخه شماره 3380 - 1392/10/17 -

سخنگوي قوه قضاييه:
نگران فرار ميلياردرنفتي بوديم، بازداشتش کرديم

در دومين همايش نقش پژوهش در قانونگذاري مطرح شد:
برخي به قانون‌شکني افتخار مي‌کنند
محمد جواد لاريجاني: کسي که مي‌خواهد نماينده شود نمي‌تواند کمتر از 500 ميليون هزينه کند

اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


الو مردم سالاري 88267856

مجيد انصاري با اشاره به توافق جديد دولت و مجلس:
سوال نمايندگان از وزيران ابتدا در جلسات غير رسمي مطرح مي‌شود

وقتي تحريم زمينه‌ساز کاسبي مي شود!
پشت پرده رابطه بابک زنجاني با تحريم‌ها


تنها پيشنهادات منطبق بر عزت ايران را مي‌پذيريم


خبر


ديپلماسي

دادگاه احمدي‌نژاد باز هم تشکيل نشد
16 دي براي نظارت بر پرونده تعيين شده بود، نه رسيدگي


گله‌هاي فردوسي در تهران!


تلنگر


 سخنگوي قوه قضاييه:
 نگران فرار ميلياردرنفتي بوديم، بازداشتش کرديم 

سخنگوي قوه قضاييه در پنجاه‌وهفتمين نشست خبري با اصحاب رسانه، پاسخگوي سوالات خبرنگاران حوزه قضايي بود.

به گزارش ايسناغلامحسين محسني‌اژه‌اي اظهار کرد: متاسفانه در مقاطعي و از جمله در هفته‌هاي اخير اخبار غيرواقعي، کذب و بعضا جعلي يا تحريف شده در بعضي بولتن‌ها، سايت‌ها، شبکه‌هاي اجتماعي يا نشريات منتشر مي‌شود.

وي ادامه داد: اين موارد هم از لحاظ شرعي و هم از لحاظ قانوني گناه و جرم است و هم موجب التهاب در جامعه مي‌شود. ضمن اينکه اين موارد سبب بي‌اعتمادي يا کم‌اعتمادي مردم به رسانه‌ها مي‌شود.

وي افزود: وظيفه همگان و به‌خصوص حکومت است که جلوي فساد را بگيرد و هيچ کس نمي‌تواند به بهانه اينکه امروز نمي‌شود جلوي ماهواره، تکنولوژي و شبکه‌هاي اجتماعي را گرفت دست روي دست بگذارد و عليه فساد اخلاقي و اجتماعي که دارد در کشور انجام مي‌شود کاري نکند.

محسني‌اژه‌اي اظهار کرد: ممکن است گفته شود فلان شبکه اجتماعي استفاده مفيدي هم دارد. اگر امکان تفکيک باشد يعني از فساد جلوگيري شود اين کار انجام مي‌شود اما اگر امکان تفکيک يعني جلوگيري از فساد و استفاده از قسمت مفيد نيست، بايد جلوگيري شود.

سخنگوي قوه قضاييه با اشاره به ضرورت هوشيار بودن مردم در برابر افراد کلاهبردار، گفت: بعضي افراد کلاهبردار با عناوين مجعول از مردم اخاذي يا ايجاد مزاحمت مي‌کنند، يعني اين افراد خود را مامور نيروي انتظامي، مامور دادگستري، قاضي يا صاحب عناوين ديگر قلمداد مي‌کنند و از اين طريق سر مردم را کلاه مي‌گذارند. وي در مورد بازداشت ميلياردر نفتي گفت: وي داراي شرکت‌هاي متعدد در داخل و خارج کشور بوده است، اما موضوعي که الان با آن روبرو شده‌اند اين است که وي مبالغي را از برخي دستگاه‌ها يا قراردادهايي را با آنها داشته که وجوه را به آنها برنگردانده است . وي در برخي سايت‌ها بيان کرد که بدهي بيش از دو ميليارد يورويي را پرداخت کرده و سندها در اين راستا منتشر شد، اما بعدا کشف شد ريالي به حسابي که وي گفته واريز نشده است.

سخنگوي دستگاه قضايي گفت: نامه‌اي از شرکت‌هاي نفتي به دست من رسيد که شما تحقيقات را متوقف کنيد و مجددا نامه‌اي به ما زدند و گفتند که پولي به اين حساب واريز نشده و خواستار اين شدند که تحقيقات در اين راستا ادامه پيدا کند.

وي افزود: شواهد و اخباري به دست ما رسيد که احتمال فرار ايشان وجود دارد، به همين دليل اين موضوع منجر به بازداشت وي شد که در حال حاضر در بازداشتگاه به وي اعلام شده که هر امکاني را که براي بازگرداندن پولي که از کشور خارج کرده بخواهد در اختيار او قرار مي‌دهيم.

وي در باره پرونده شرکت ورمي کمپوست گفت: پرونده‌اي در کرج و ملارد در اين راستا تشکيل شده که افراد متهم در ملارد دستگير شدند. پرونده در حال رسيدگي است و برخي متهمين بازداشت هستند.

محسني‌اژه‌اي در پاسخ به اينکه پرونده محمد رضا رحيمي معاون اول رييس‌جمهور پيشين که در حال حاضر با قيد وثيقه 50 ميليارد توماني آزاد است، آيا پرونده مربوط به پرونده بيمه ايران، تامين اجتماعي يا جعل مدرک دکترا است؟ گفت: هنوز حکم قطعي براي اين پرونده صادر نشده به همين دليل از بيان جزئيات بيشتر در رابطه با اين مساله معذورم اما بايد اين را بگويم که مبلغي که عنوان شده مبلغ صحيحي نيست و پرونده به دادگاه نرفته است. بايد گفت که پرونده در رابطه با موضوعاتي که در سوال مطرح شد، نيست.

وي در پاسخ به اينکه چرا با وجود اعلام قبلي شما مبني بر رسيدگي به پرونده احمدي‌نژاد در شانزدهم دي ماه، به پرونده محمود احمدي‌نژاد رسيدگي نشد، گفت: وقتي که اعلام کردند وقت نظارتي بوده نه وقت رسيدگي. من در آن جلسه مفصل توضيح دادم که در قانون در مورد برخي مقامات مانند رييس‌جمهور پيش‌بيني شده است که اگر مرتکب جرمي شوند مانند بقيه افراد پرونده در دادگستري رسيدگي مي‌شود. نحوه رسيدگي را هم قانون مشخص کرده است. از جمله اينکه در اين مورد پرونده به دادسرا نمي‌رود بلکه مستقيما دادگاه رسيدگي مي‌کند.

وي گفت: لذا اين پرونده که مطرح شده دارد مرحله دادسرايي و دادگاهي را با هم در دادگاه طي مي‌کند. يعني شکايات خصوصي و شکايات مجلس هنوز بايد مرحله مقدماتي را طي کند.

محسني‌اژه‌اي درباره اظهارات علي مطهري و اينکه آيا نماينده مجلس مصونيت دارد يا خير؟ گفت: طبق قانون اساسي، نماينده مجلس در راستاي وظايف نمايندگي‌اش مي‌تواند راجع به هر موضوعي اظهارنظر کند و کسي نمي‌تواند در اين زمينه متعرض او شود. اما اگر چنانچه نماينده‌اي در نطق پيش از دستور خود مطلبي گفت و به شخص، نهاد يا يک شخصيت حقوقي توهين کرد حتما مي‌شود او را تعقيب کرد؛ زيرا توهين جزء وظايف نمايندگي نيست.

وي ادامه داد: اگر نماينده‌اي به نماينده ديگر توهين کرد آن نماينده مي‌تواند شکايت کند. اگر نماينده به فردي در خارج از مجلس توهين کند يا افترا بزند يا اين کار را در مورد نهاد، شخصيت و مقامي در داخل يا خارج از مجلس انجام دهد، کاملا قابل تعقيب است.

وي اظهار کرد: در قانون اساسي ما همه افراد در برابر قانون مساوي‌اند و اگر کسي بتواند توهين کند يا فحش بدهد و مصون باشد اين تبعيض نارواست.

دادستان کل کشور در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه چرا با وجود هيات نظارت بر مطبوعات، قوه قضاييه وارد پرونده‌هاي مطبوعاتي مي‌شود، گفت: ما يک هيات نظارت بر مطبوعات داريم که طبق قانون مطبوعات از اعضايي تشکيل شده است و رييس آن وزير ارشاد است. اين هيات وظايفي دارد ولي معنايش اين نيست اگر در نشريه‌اي جرمي واقع شد قوه قضاييه رسيدگي نکند. سخنگوي قوه قضاييه، در پاسخ به اينکه دولت گفته حساب بانکي، حريم خصوصي افراد است اما فرمانده نيروي انتظامي گفته براي تعقيب جرم اقتصادي نياز است بعضي حساب‌ها چک شود، گفت: ما يک قانون پولشويي داريم که در آن مشخص شده چه مقامات و چه افرادي اگر احساس کردند پول، پول کثيف است يا غيرقانوني به حساب ريخته شده چه کاري بايد انجام دهند. پس اينطور نيست که هر کسي بتواند به حساب‌هاي افراد ورود پيدا کند.

سخنگوي قوه قضاييه در رابطه با اينکه آيا خودرو حريم خصوصي افراد است يا خير؟ گفت: در مورد خودرو، موارد متفاوت است. فرض کنيد کسي صداي موسيقي حرام بلند را در ماشين گذاشته است. اين جرم مشهود است. دستگاه ضبط و پخش داخل ماشين است ولي صداي يک موسيقي حرام پخش مي‌شود و وظيفه پليس است که به عنوان جرم مشهود جلوي آن را بگيرد و تذکر دهد که آن را خاموش کنند يا اينکه فرد متخلف را به دستگاه قضايي معرفي کنند.

وي گفت: گاهي اوقات هم جرمي در داخل خودرو مرتکب مي‌شوند ولي از بيرون داخل ماشين مشخص است و در اين مورد هم جرم مشهود است.

محسني‌اژه‌اي در پاسخ به سوالي درباره وجود اختلاف نظر در بحث نقل و انتقال خودرو، گفت: اين امر وظيفه ثبت اسناد است و اگر اختلاف برداشت هم وجود داشته باشد، راهش مشخص است.

محسني‌اژه‌اي در پاسخ به اينکه برخي از اطرافيان رييس جمهور بيان کردند که امکان عفو سران فتنه وجود دارد، شرايط عفو چگونه است و آيا در خصوص اين افراد صدق مي‌کند يا خير؟ گفت: تا به حال نشنيده‌ام کساني که داراي سمت رسمي در دولت يازدهم هستند چنين چيزي را مطرح کنند.

وي در رابطه با تيراندازي يک مداح در يکي از اتوبان‌هاي تهران گفت: تيراندازي در يکي از اتوبان‌هاي تهران رخ داده، اما در حال حاضر اين اتفاق در مرحله ابتدايي است. اما بايد بدانيم که بحث مطرح شده در چه راستايي مي‌باشد. گفته شده تيرهايي زده شده و تيري هم به ماشين اثابت کرده، اين را نمي‌دانم و بايد همه موارد بررسي شود.

محسني‌اژه‌اي ادامه داد: قطعا هرکسي که داراي سلاح باشد نمي‌تواند در هر مکاني از آن استفاده کند که اين موارد در آن مجوز ذکر شده و در کجا و چه زماني مي‌توان تيراندازي کرد. در حال حاضر دستگاه قضايي مدارک را نديده است و اين موضوع قابل بررسي است. وي در مورد فعاليت انجمن صنفي روزنامه‌نگاران پاسخ داد: در واقع کميته قبلي امور صنفي کار صنفي انجام نمي‌داد. اگر آن را تغيير داده‌اند و قرار شده کار صنفي انجام دهند که موضوع جداگانه است.

سخنگوي دستگاه قضا در مورد تعامل دستگاه قضايي با ديگر دستگاه‌ها براي مقابله با بدحجابي اظهار کرد: مواردي که در اين رابطه آشکار است، نيروي انتظامي و قوه قضاييه وظيفه دارند با آن مقابله کنند که البته براي اينگونه موارد مجازات شلاق پيش‌بيني شده که در حال حاضر انجام مي‌شود اما بايد گفت که دستگاه قضا و نيروي انتظامي نبايد در مورد اين مساله شانه خالي کنند. وي در مورد تحقيق و تفحص از سازمان تامين اجتماعي پاسخ داد: گزارشي در رابطه با اين موضوع هنوز به قوه قضاييه ارجاع نشده و از مفاد آن مطلع نيستم که آيا مدعي‌العموم مي‌تواند ورود پيدا کند يا خير.

وي در پاسخ به اينکه آيا رسيدگي قضايي به پرونده موسوي و کروبي در دستور کار دستگاه قضا قرار دارد گفت: مطلب بيان شده را تاکنون نشنيده‌ام. اما اگر منظور نوعي از رسيدگي باشد، بايد بگويم که از همان ابتدا به آن رسيدگي شده. اما اگر منظور اين است که دادگاه و پرونده‌اي تشکيل شده است، بايد بگويم که اينگونه نيست.

محسني‌اژه‌اي در رابطه با جرم اسيدپاشي گفت: مجازات کافي و بازدارنده در اين راستا صورت گرفته چراکه اين موضوع در مقاطع مختلف مطرح بوده است.

وي در باره دفاتري که در شهر کرج به عنوان دفاتر ازدواج آسان جوانان تاسيس و کلاهبرداري‌هايي صورت گرفته گفت: افرادي شرکتي را تشکيل داده‌اند و متاسفانه کلاهبرداري نيز در اين راستا صورت گرفته است. اين پرونده در حال حاضر در حال رسيدگي است. سخنگوي دستگاه قضا در مورد بابک زنجاني گفت: براي اين متهم چه از وزارت اطلاعات، نفت و چه از نهادهاي ديگر قبل از اينکه منجر به بازداشتش شود، کمک‌هايي خواسته شده بود و اين کمک‌ها به اين دليل بود که پولي را که وي مدعي شده بود خارج از کشور دارد به کشور بازگردد و در اين راستا بحث ضابط مطرح نبوده است.


 در دومين همايش نقش پژوهش در قانونگذاري مطرح شد:
 برخي به قانون‌شکني افتخار مي‌کنند 
  محمد جواد لاريجاني: کسي که مي‌خواهد نماينده شود نمي‌تواند کمتر از 500 ميليون هزينه کند

گروه سياسي: دومين همايش نقش پژوهش در قانونگذاري با حضور تني چند از مسوولان و شخصيت‌هاي سياسي کشور برگزار شد. يکي از کساني که دراين همايش سخنراني کرد، رحماني فضلي، وزير کشور بود. وي با انتقاد از قوانيني که تنها به خاطر يک مساله و يک فوريت نوشته شده‌اند، گفت که چنين قوانيني در عمل پاسخگوي نيازهاي آتي نبوده و ابتر مانده‌اند.

به گزارش ايسنا، عبدالرضا رحماني‌فضلي اظهار کرد: نفس پژوهش و اهميت آن در حوزه علمي‌کاملا روشن است، اما پژوهش در مجلس دقت و اهميت خاصي دارد؛ چرا که نزديک‌ترين مسير به اجراست. اگر در محيط‌هاي دانشگاهي و علمي پژوهش انجام مي‌شود اين پژوهش براي پژوهش و مسائل نظري است و اگر کاربردي هم باشد مسيرش طولاني است، اما در مرکز پژوهش‌ها که مرتبط با قانون و قانونگذاري است نزديک‌ترين راه به اجرا، پژوهش در قانونگذاري است.

عضو شوراي پژوهشي مرکز پژوهش‌هاي مجلس با بيان اين‌که قانون مي‌تواند يکي از مسيرهاي اصلي تبديل منافع ملي به امنيت ملي باشد، تصريح کرد: ما با انواع تفکرات، سلايق و مطالبات مواجه هستيم، لذا پژوهشگران بايد داراي چنان سعه صدري باشند که همه تنوع‌ها را رصد کنند. اگر آنها از سعه صدر لازم برخوردار نباشند، نمي‌توانند جامع‌نگر و دورانديش باشند. وي قانونگذاري را از آفت‌هاي مهم در کارآمدي دستگاه‌هاي اجرايي خواند و گفت: با توجه به اين‌که پژوهشگران مرکز پژوهش‌هاي مجلس به تدوين قانون کمک مي‌کنند، بايد داراي خلاقيت باشند. اگر ما در اين دور باطل و با رسوبات فکري در حوزه‌هاي مختلف عمل کنيم، ميزان موفقيت‌مان قابل توجه نخواهد بود. ما بايد واقع‌بين باشيم و در عرصه پژوهش‌ها متناسب با واقعيات، قدرت درک و تحليل داشته باشيم.

رحماني فضلي با بيان اين‌که سال‌هاي طولاني از عمر برخي قوانين مادر ما مي‌گذرد، تصريح کرد: البته اين به اين معنا نيست که دائما قوانين را تغيير بدهيم، بلکه بايد امهات و اصول اساسي با کمترين تغيير باقي بماند و آسيب‌شناسي دقيقي انجام شود که بر‌اساس آن نسبت به تغيير قوانين اقدام کرد. در اين مسير بايد با مجريان قانون تبادل و تعامل داشت که آسيب‌ها به درستي تشخيص داده شوند. وي جامعيت، آينده‌نگري و پيش‌بيني‌کنندگي را از ديگر ويژگي‌هاي پژوهش‌ها در مرکز پژوهش‌هاي مجلس دانست و تاکيد کرد: قانون فقط براي پاسخ به مطالبات فعلي نيست. ما بارها به خاطر يک مساله و يک فوريت قانون نوشته‌ايم، ولي چون ابعاد آن و نسبتش با قوانين ديگر را لحاظ نکرده‌ايم مجبور به تعويض و اصلاح آن شده‌ايم و اين در عمل نتوانسته پاسخگوي نيازهاي آتي باشد و ابتر مانده است.

از بعد توليد، تجارت و رفاه ملي وضع خوبي نداريم

در ادامه اين همايش محسن رضايي، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهار کرد: ما سه قوه مستقل داريم اما اين سه قوه مجزا از يکديگر نيستند و اين استقلال به معني جدايي يا برتري قوه‌اي بر قوه ديگر نيست. ما در نظامي هستيم که در راس آن رهبري و ولي فقيه است؛ بنابراين استقلال قوا در ايران برخلاف کشورهاي اروپايي است و تفسير و مفهوم ديگري دارد. هر سه قوه مستقلند اما اين استقلال از نوع مکمل است، نه جدايي. سه قوه جزاير جدا از يکديگر نيستند که هر يک کار خود را انجام دهند، بلکه مجزا از نظر اختيارات، ساختار و کارکرد هستند.

وي با اشاره به اينکه «ويژگي‌هاي جامعه ايران اسلامي در سند 1404 عنوان شده است»، خاطرنشان کرد: در اين سند کمربند طلايي سوريه، عراق، ايران و افغانستان ترسيم شده است که از 10 سال پيش تا 10 سال بعد تمام تحولات دنيا را در خود جاي مي‌دهد.

در نهايت اين چشم‌انداز مي‌خواهد که ايران در افق 1404 کشوري توسعه‌يافته و با هويت ملي ايراني و اسلامي باشد. دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: ما بايد ببينيم کجاي چشم‌انداز قرار داريم و چه کاري از نظر قانوني و اجرايي مي‌توانيم انجام دهيم. ايران در بعد سياست و امنيت ملي و بازيابي قدرت ملي، قدرت اول منطقه و جزو 10 کشور اول جهان است در حالي‌که از بعد اقتصاد ملي، توليد، تجارت يا ثروت و رفاه ملي وضع خوبي نداريم؛ بنابراين يک بُعد توسعه‌يافتگي را شتاب‌آلود به جلو برده‌ايم اما در بُعد اقتصاد ملي شکافي در توسعه‌يافتگي داريم. رضايي متوسط سرانه ثروت در جهان را 86 هزار دلار عنوان کرد و گفت: اين رقم در ژاپن 500 هزار دلار، در آلمان 400 هزار دلار،‌ در ترکيه 34 هزار دلار و در ايران 28 هزار دلار است، يعني ثروت هر ايراني به طور متوسط 28 هزار دلار است. در اين آمار، کشورهايي از ثروت سرانه بيشتري برخوردارند که سهم منابع انساني‌شان بالاتر است. در ايران سهم منابع انساني در ثروت ملي 34 درصد است و اين بدان معناست که ما از منابع انساني‌مان استفاده نمي‌کنيم.

وي تصريح کرد: در سال 1980 کره جنوبي دو هزار و 581 دلار درآمد سرانه داشته و در همان زمان درآمد سرانه در ايران دو هزار و 869 دلار بوده است يعني درآمد سرانه ايراني‌ها 300 دلار بيشتر از کره‌اي‌ها بوده است اما در سال 2005 درآمد سرانه کره به 22 هزار دلار رسيد و درآمد سرانه ما هفت تا هشت هزار دلار شد. اين امر، شتاب دنيا را در توسعه نشان مي‌دهد. شايد ما در بعد ثروت و اقتصاد نسبت به گذشته پيشرفت عظيمي کرده باشيم اما بسياري هستند که سرعتشان در مساله اقتصاد چند برابر ماست.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام تصريح کرد: مشکل بزرگ ما اين است که نمي‌توانيم از منابع و قابليت‌هايمان به خوبي بهره‌برداري کنيم و ظرفيتمان بيشتر از مديريتمان است.

با کمتر از 500 ميليون، نمايندگي صرف نمي‌کند

در ادامه محمدجواد لاريجاني با بيان اين که مجلس نقش بسيار مهمي در اداره کشور دارد، گفت: مهم اين است که اين نقش علاوه بر مهم بودن در مباحث در عالم واقعيت نيز با اهميت شمرده شود. در عالم واقع حرکت به عمل نمايندگان مجلس را مهم مي‌کند و نمايندگان مي‌توانند با عمل خود مجلس را کم اهميت يا پر اهميت جلوه دهند.

لاريجاني ادامه داد: اگر عمل نمايندگان مبتني بر پشتوانه‌ دقيق علمي باشد طبيعتا رشد و نمو مجلس نيز بيشتر مي‌شود. درست است که لنگرگاه قانون در مجلس است، اما تمام اعمال مجلس در قانونگذاري خلاصه نمي‌شود. لاريجاني پيشنهاد کرد که در مرکز پژوهش‌ها از کارشناساني با طيف‌هاي سياسي مختلف استفاده شود، چون مجلس مي‌تواند جايي باشد که همه کارشناسان آزادانه نظر دهند و احساس کنند که ايده‌هايشان بيهوده نيست.

مشاور امور بين‌الملل رئيس قوه قضاييه در ادامه با تاکيد بر اين که مرکز پژوهش‌ها بايد وارد مسائل اصلي کشور شود، يکي از اين مسائل را موضوع هسته‌اي عنوان و اظهار کرد‌: به نظرم مرکز پژوهش‌ها در اين عرصه کم کار کردند. بايد فعاليت شما به گونه‌اي باشد که توضيح، خلاصه، نقاط مثبت و منفي و نقاط آسيب‌پذير مذاکرات در اختيار نمايندگان باشد.

لاريجاني ادامه داد:‌ در اين شرايط دوستان ما در مجلس نبايد مساله هسته‌اي را في‌الجمله بدانند چون اگر اين گونه مسائل را با دقت ندانيم ممکن است افراد ذهنتان را مخدوش کنند که اين شايسته نيست.

وي افزود: مطالعات حکومتي بدان معناست که فکر کنيم که چطور چرخ‌دنده‌هاي حکومت مي‌تواند بهتر کار کند اين موضوع را مي‌توان از مجلس شروع کرد مبني بر اين که چطور مي‌توانيم انتخاباتي بهتر با هدف ورود افراد صالح‌تر در عرصه‌ مقامات سياسي برگزار کنيم.

وي افزود: در حال حاضر هزينه‌ تبليغات انتخاباتي موضوعي است که شايد همه از عهده آن برنيايند الان کسي که مي‌خواهد نماينده شود نمي‌تواند کمتر از 500 ميليون هزينه کند که هر کسي اين پول را ندارد شايد اصلا صرف نکند که نماينده شود.

لاريجاني افزود: در اين بين موضوع تاييد صلاحيت‌ها در دوره‌ انتخابات به موضوعي تبديل مي‌شود که بعضا دعوا پيش مي‌آورد. در دنيا هم تلقي خوبي نسبت به اين قضيه وجود ندارد. بايد براي ما مهم باشد که دنيا چه تلقي نسبت به ما دارد.

برخي به قانون‌شکني افتخار مي‌کنند

در ادامه محمدرضا باهنر، نايب رييس مجلس گفت: براي ارتقاي قانونگرايي و ترويج فرهنگ قانونگرايي ابتدا بايد از خود ما مسئولان اجرايي کار شروع شود و ما مطيع قانون باشيم تا اين فرهنگ در بين افکار عمومي ترويج پيدا کند. به گفته وي گرفتاري جدي در عدم اجراي قانون وجود دارد به طوري که بعضا برخي به قانون‌شکني افتخار مي‌کنند.

نايب رئيس مجلس با تاکيد بر اينکه انحصار قانونگذاري در اختيار مجلس است، گفت: برداشت ما اين است که به استثناي دو اصل 59 و 108 قانون اساسي، انحصار قانونگذاري در اختيار مجلس است و در نظام جمهوري اسلامي مرجع ديگري براي تصويب قانون وجود ندارد.

وي تاکيد کرد: طبق اصل 138 قانون اساسي تمامي مراجعي که آئين‌نامه، تصميم‌نامه، مصوبه و يا مواردي از اين دست را به تصويب مي‌رسانند بايد مسير روشني را طي کرده و اسناد بالادستي را مدنظر داشته باشند. هيچ تصميمي در کشور نبايد خلاف قوانين موضوعه و برخي اصول قانون اساسي باشد اين از جمله کارهايي است که مرکز پژوهش‌ها بايد مورد بررسي قرار دهد. باهنر افزود: ما مجلسي‌ها بعد از مدتي فکر مي‌کنيم که چون نماينده هستيم مي‌توانيم قانونگذاري کنيم و در اين موضوع تخصص داريم حال اينکه اکثر ما ادبيات حقوقي را بلد نيستيم. افرادي با تخصص حقوق و آشنا به ادبيات حقوق بايد قانون را بنويسند.

وي گفت: اکثريت بالاي بسياري از مصوبات مجلس اصلاحيه قوانين قبلي است چون در آن قوانين واژه‌هايي استفاده شده که قدرتمند نبوده و مجري و قاضي هرکدام از آن تفسيري کرده‌اند. در مجموع قانون بايد به‌گونه‌اي نوشته شود که قابليت سنجش و اجرا را داشته باشد و مطابق با قوانين بالادستي باشد. باهنر با اشاره به انجام تنقيح قوانين از دوره هشتم مجلس گفت: ما قوانين متضاد و مخالف زياد داريم که دست مجريان را باز مي‌گذارد که هرکدام از هر مسيري که خواستند حرکت کنند و يا دست قاضي را باز مي‌گذارد که از هر تبصره‌اي که خواست استفاده کند به همين دليل موضوع تنقيح قوانين امري مهم به شمار مي‌آيد.


 اخبار کوتاه 

افزايش تعداد نمايندگان مجلس

معاون امور تقنيني معاون پارلماني رئيس‌جمهور گفت: ارائه طرح افزايش تعداد نمايندگان در مجلس شوراي اسلامي جزو «اختيارات» دولت است و جزو «وظايف» دولت نيست. محمدرضا خباز در گفت‌وگو با پايگاه اطلاع‌رساني دولت با اشاره به اصل 64 قانون اساسي اظهار کرد: هر ده سال مي‌تواند 20 نماينده به مجموع نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اضافه شود. وي ادامه داد: لايحه افزايش تعداد نمايندگان در مجلس هشتم از سوي دولت دهم بصورت غير کارشناسي به مجلس ارائه شد و به دلايل مختلف کليات آن نتوانست آراء لازم را کسب کند. معاون امور تقنيني معاون پارلماني رئيس‌جمهور با بيان اين‌که تدوين لايحه جديد نيازمند کارشناسي و پختگي لازم است، گفت: ارائه طرح افزايش تعداد نمايندگان مجلس جزء اختيارات دولت است، اما وظايف دولت نيست که به موجب آن مجبور به ارائه لايحه‌اي در اين زمينه باشد. خباز ، با اشاره به اصل 75 قانون اساسي گفت: طرح‏‌هاي قانوني و پيشنهادها و اصلاحاتي که نمايندگان در خصوص لوايح قانوني عنوان مي‌کنند و به تقليل درآمد عمومي يا افزايش هزينه عمومي مي‌انجامد، در صورتي قابل طرح در مجلس است که در آن طريق جبران کاهش درآمد يا تأمين هزينه جديد نيز معلوم شده باشد. وي با اشاره به سخنان يکي از نمايندگان مجلس در خصوص تدوين طرح افزايش تعداد نمايندگان درمجلس افزود: درصورتي که کميسيون شوراها بخواهد طرحي را در زمينه افزايش تعداد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ارائه کند به دليل ايجاد بار مالي وعدم پيش‌بيني منابع آن مخالف اصل 75 قانون بوده و قطعاً مورد ايراد شوراي نگهبان قرار مي‌گيرد.

انديشمندان 50 ‌کشور‌ درتهران‌

جشن پيامبر اعظم و مراسم روز جهاني رسول خدا محمد مصطفي(ص) در اولين جمعه هفته وحدت 27 دي ماه و بيست‌ و هفتمين کنفرانس بين‌المللي وحدت اسلامي 27 الي 29 دي ماه از سوي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي در تهران برگزار مي‌شود. به گزارش روابط عمومي‌ مجمع‌ جهاني تقريب مذاهب اسلامي، بيست وهفتمين‌ کنفرانس بين‌المللي وحدت اسلامي با موضوع «قرآن کريم و نقش آن در وحدت امت اسلامي» در تهران برپا مي‌شود که درآن اعضاي مجمع عمومي مجمع تقريب و جمعي از متفکران و انديشمندان از50 ‌کشور‌ جهان‌ از جمله‌ مالزي،‌ روسيه، يونان،‌ عراق،‌ لبنان،‌ عربستان،‌ تايلند، الجزاير،انگلستان، آمريکا، استراليا، اوگاندا، تونس، هلند، قطر، يمن، مصر وديگر کشورها حضور دارند. در بيست وهفتمين کنفرانس بين‌المللي وحدت اسلامي، مقالاتي با موضوعات‌ «وحدت اسلامي، ضرورت قرآني»- «وحدت امت اسلامي حول محور قرآن کريم؛ چالش‌ها و موانع» و «وضعيت کنوني جامعه اسلامي از منظر قرآن کريم» ارائه مي‌شود.

ادغام در رياست جمهوري مطرح نيست

مشاور فرهنگي رئيس‌جمهور در مورد ادغام معاونت‌سياسي با مرکز تحقيقات استراتژيک رياست‌‌جمهوري گفت: اين خبرسازي بود که يکي از خبرگزاري‌ها در زماني انجام داد. کسي در اين مورد صحبتي نکرده بود به جز خبرنگار محترم آن خبرگزاري. حسام‌الدين آشنا در گفت‌وگو با ايسنا، تاکيد کرد: همکاري مرکز بررسي‌هاي استراتژيک رياست‌جمهوري با معاونت سياسي دفتر رييس جمهور و مرکز پژوهش‌هاي مجلس قطعي است. آشنا همچنين در مورد بر گزاري نشست‌هاي تخصصي مرکز تحقيقات استراتژيک رياست‌جمهوري، گفت: تاکنون بيش‌از دو نشست تخصصي را مرکز تحقيقات برگزار کرده است که تنها دو مورد آن رسانه‌اي شده است. نشست‌هاي بعدي نيز برگزار شده که به زودي رسانه‌اي مي‌شود.


 کوتاه از بهارستان 

شروط ايران براي سفر استراو

يک عضو هيأت رئيسه مجلس با بيان اينکه طبق برنامه از پيش تعيين شده جک استراو و هيأت پارلماني به ايران سفر مي‌کنند، گفت: به اين هيات تاکيد شده که بايد در چارچوب برنامه‌اي که ايران تعيين کرده سفر خود را انجام دهند و طبيعتا برنامه خارج از آن و هرگونه ارتباطاتي مغاير با اين توافق است. حسين سبحاني‌نيا در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه تجربه اتفاقات سفر هيأت پارلماني اروپايي تجربه خوبي نبود، گفت: با توجه به اين تجربه بنا شد که از اين به بعد هيأت‌هاي پارلماني که به ايران سفر مي‌کنند در چارچوب برنامه تعيين شده حرکت کرده و خارج از آن برنامه‌اي نداشته باشد. به گفته سبحاني‌نيا، به احتمال زياد مجلس هفته آينده جلسه نخواهد داشت و جهت سرکشي نمايندگان به حوزه‌هاي انتخابيه، مجلس تعطيل است.

کليات لايحه بودجه 93 تصويب شد

اعضاي کميسيون تلفيق لايحه بودجه کل کشور سال 93 در جلسه اين کميسيون با اکثريت آرا کليات اين لايحه را به تصويب رساندند. اسماعيل جليلي با اعلام اين خبر به ايسنا گفت: در اين جلسه بعد از اعلام نظرات 5 نماينده موافق و 5 نماينده مخالف و همچنين دفاع معاون برنامه‌ريزي و راهبردي رييس‌جمهور، کليات لايحه بودجه به راي گذاشته شد که با 39 راي مثبت و شش راي منفي از مجموع 45 عضو حاضر در جلسه کميسيون تلفيق به تصويب رسيد.به گفته اين عضو کميسيون تلفيق، در حال حاضر اعضاي اين کميسيون وارد بررسي جزييات لايحه بودجه در بخش درآمدي شدند.

بساط نيروهاي خودسر برچيده ‌شود

رييس کميته حقيقت ياب مجلس در حادثه 22 بهمن قم، مي‌گويد بحث نيروهاي فشار را بايد از لباس شخصي‌ها جدا کرد، گروه‌هاي فشار را هم قوه قضاييه و وزارت اطلاعات بايد تحت کنترل داشته باشند. به گزارش خبرآنلاين منصور حقيقت پور گرچه معتقد به آن است که نبايد اصطلاح نيروهاي لباس شخصي را براي اين افراد به کار برد و اين افراد گروه‌هاي فشار و افراطي هستند، اما مي‌گويد« قوه قضاييه و وزارت اطلاعات بايد به وظيفه خود در برخورد با اين افراد عمل کنند.» اين نماينده مجلس البته اين را هم مي‌گويد که نبايد افراد را تحريم به برخوردهاي تندروانه و افراطي کرد اما در هر صورت مدعي العموم بايد هميشه وارد شود و اجازه ندهد از طريق گروه‌هاي فشار مسائل حل‌و‌فصل شود.

تغيير نحوه کمک‌ نمايندگان

سخنگوي کميسيون اصل نودم قانون اساسي مجلس، با بيان اينکه نحوه کمک‌هاي حمايتي از سوي نمايندگان به مستمندان تغيير کرد، گفت: ادارات کل استان‌ها مسوول توزيع اعتبارات بوده و نمايندگان تنها اسامي افراد محروم را معرفي مي‌کنند. مصطفي افضلي‌فرد در گفت‌وگو با خانه ملت، ادامه داد: بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده قرار است که سازمان‌هاي حمايتي در بازه‌هاي زماني مشخص کمک‌هاي نقدي و اعتباري خود را به ادارات کل استان‌ها واريز کنند و نمايندگان مجلس هم مي‌توانند اسامي افراد بي‌بضاعت و مستمند را براي دريافت اين کمک‌ها به اداره‌هاي مربوطه معرفي کنند.

اسلحه کشيدن خلاف قانون است

سخنگوي کميسيون حقوقي وقضايي مجلس با بيان اينکه هيچ فردي حق ندارد از امکاناتي که دارد ضد ديگران استفاده کند،گفت: قوه قضاييه تيراندازي مداح معروف را پيگيري کند. محمد علي اسفناني در گفت‌وگو با خانه‌ملت، درباره حادثه درگيري ميان يکي ازمداحان و سرنشينان خودرو که منجر به تيراندازي ازسوي مداح شده است، گفت: درحال حاضر مشخص نيست که اين اتفاق مجرمانه بوده يا درجهت دفاع شخصي انجام شده است، با توجه به اينکه شخصي که تيراندازي کرده چهره‌اي معروف است، قوه قضاييه بايد هرچه سريعتر اقدامات شفاف‌سازي را براي برطرف کردن آثار سوء اين حادثه در جامعه انجام دهد.

مسئولين با سلامت مردم بازي نکنند

عضو کميسيون بهداشت مجلس وضعيت تهران را اورژانسي اعلام کرد. به گزارش ايسنا؛ علي کائيدي اظهار کرد: متأسفانه روز به روز بر آلودگي شهر تهران افزوده مي‎شود و هر روز وضعيت اين شهر خطرناک‎تر مي‎شود. وي با بيان اينکه مسئولان با سلامت مردم بازي نکنند، اضافه کرد: بيشتر آلودگي کلان شهر تهران مربوط به صنايع و وسائط نقليه است و اجراي طرح زوج و فرد بهترين گزينه براي کاهش اين آلودگي است. کائيدي تصريح کرد: در شرايط فعلي هيچ راهي نداريم جز زوج و فرد کردن خودروها چرا که کودکان و سالمندان در معرض خطر هستند. عضو کميسيون بهداشت مجلس بيان کرد: وضعيت کنوني تهران مانند يک مريض بدحال و اورژانسي است که بايد مسئولان براي درمان آن اقدامات موثر را انجام دهند. وي يادآور شد: در 10 سال اخير تاکنون تعداد خودروها در کلان‎شهر تهران دو برابر شده که نياز است مسئولين استان تهران به فکر افزايش وسائط نقليه عمومي باشند. کائيدي اضافه کرد: در فصل سرما، براي کاهش آلودگي هواي تهران نياز است طرح زوج و فرد خودروها از درب منازل اجرا شود.


 الو مردم سالاري 88267856 

چرا خودروهاي فرسوده جمع‌آوري نمي‌شوند؟

زماني که آلودگي هواي تهران به مرز هشدار مي‌رسد مسوولان اعلام مي‌کنند که بايد خودروهاي فرسوده جمع‌آوري شود اما بعد از گذشت مدتي مسوولان فراموش مي‌کنند که هواي کلان‌شهر تهران آلوده است و خودروهاي فرسوده جمع‌آوري نمي‌شوند. لازم است براي حفظ سلامتي شهروندان مسوولان ذي‌ربط براي کاهش آلودگي هواي تهران چاره‌اي بينديشند.

شهروندي از تهران

افزايش فروشندگان مترو

آقايان فروشنده براي فروختن اجناس خود وارد واگن بانوان مي‌شوند لازم است براي رفاه حال بانوان مسوولان ذي‌ربط از ورود آنان خودداري کنند.

ابراهيمي- تهران


 مجيد انصاري با اشاره به توافق جديد دولت و مجلس:
 سوال نمايندگان از وزيران ابتدا در جلسات غير رسمي مطرح مي‌شود 

گروه سياسي: تناقض رفتاري نمايندگان اصولگراي مجلس در طرح سوال از وزيران به يکي از حاشيه‌هاي آنها با دولت تازه روي کارآمده تبديل شده است به طوري که حسن روحاني در جمع نمايندگان گيلان از اين نوع رفتار گله کرده بود. دولتي که تنها چند ماه بر مسند کار نشسته با فشار و هجمه سوالات ريز و درشت نمايندگاني مواجه شده که در دوره محمود احمدي‌نژاد چنين واکنشي آن هم در ماه‌هاي نخستين قابل قياس نبود، رييس‌جمهور و ديگر دولتمردان بارها تاکيد کرده بودند که برخي پيام 24 خرداد و خواست مردم براي تغيير را درک نکرده‌اند و بخشي از اين سخنان به نمايندگاني برمي‌گردد که مي‌کوشند مانع حرکت سازنده دولت براي رفع مشکلات باشند.

همين امر نشان مي‌دهد که برخي جريان‌ها جدا از کار نمايندگي به اقدامات سياسي در قبال دولت روي آورده اند تا اولا امتيازات مدنظر را از دولت گرفته ثانيا دولت به لحاظ رواني و عملکردي تحت فشار قرار گيرد و نتواند براي حل مشکلات و معضلات ناشي از بي تدبيري‌ها تمرکز لازم را داشته باشد. يکي از اين موارد دخالت نمايندگان در نحوه انتصاب مديران وزارتخانه به ويژه وزارت علوم بود که دومين کارت زرد در نهايت سادگي به فرجي دانا داده شد که چنين حرکتي خط و نشان تندروان براي دولت قلمداد شد که تا چه حد برخي جريانها به دنبال حاشيه سازي براي وزيران و دولتمردان هستند. به نظر مي‌رسد عقلاي مجلس با همفکري دولت به اين نتيجه رسيده‌اند که سوال‌هاي نمايندگان به صورت غيررسمي مطرح و بررسي شود و پس از آن روال عادي را طي کند بلکم آتش تندروان براي مانع‌تراشي عليه دولت فروکش کرده باشد و رابطه مجلس و دولت پس از دوران محمود احمدي‌نژاد که با قانون‌گريزي‌هاي گسترده‌اي تمام شد بيش از اين خدشه‌دار نشود و مجلسي‌ها هم خود را در قبال دولت تدبير و اميد ملزم به رعايت قانون بدانند.

در همين راستا معاون پارلماني رييس‌جمهور با تاکيد بر اينکه هيچ خدشه‌اي به تعامل سازنده دولت و مجلس وارد نيست، گفت: مقرر شده سوالات نمايندگان ابتدا در جلسات غيررسمي با مسوولان در ميان گذاشته شود.

حجت‌الاسلام مجيد انصاري در حاشيه برگزاري دومين همايش ملي نقش پژوهش در فرايند قانونگذاري در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا در خصوص انتقاد رئيس‌جمهور نسبت به سوال از وزرا خاطرنشان کرد: رئيس‌جمهور صحبت تفصيلي در ملاقاتي که با نمايندگان گيلان داشتند مطرح کردند که بيشتر تاکيد بر جايگاه و نقش و حق نمايندگان بود البته در ضمن آن تاکيد کردند که با توجه به اينکه دولت در آغاز کارش است و حقيقتا کار هم سنگين است، اگر حجم سوالات کمتر باشد وزرا بيشتر مي‌توانند به کارهايشان رسيدگي کنند.

معاون پارلماني رييس‌جمهور افزود:‌خوشبختانه آقاي لاريجاني و هيات رئيسه تدبير خوبي را اتخاذ کردند و بر همين اساس دکتر صادقي – از اعضاي هيات رئيسه مجلس- مامور شد سوالاتي را که نمايندگان دارند در جلسات غيررسمي با مسوولين ذيربط در ميان بگذارند و سوالاتي که مرتبط نيست و در چارچوب آيين‌نامه هم نمي‌باشد، خود هيات رئيسه آن‌ها را کنار بگذارد و البته سوالاتي که مرتبط است سعي شود با توضيحات اوليه قانع شوند که هم فرصت‌ نمايندگان و کميسيون‌ها کمتر گرفته شود و هم فرصت دولتي‌ها.

انصاري با تاکيد بر اين که سوال حق نمايندگان است، گفت: البته سوالاتي که مطرح مي‌شود وزرا حضور پيدا کرده و پاسخ مي‌دهند، اما تنها مشکل کثرت سوالات و کمبود وقت است.

وي تصريح کرد: با برخي از وزرا مثل ربيعي – وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي – رحماني فضلي – وزير کشور – و نعمت‌زاده – وزير صنعت- صحبت‌هايي داشتم که آنها نيز معتقد بودند تعداد سوالات به قدري است که در هفته دو روز و در هر نوبت چهار ساعت و يا کمتر يا بيشتر براي پاسخ به سوالات در مجلس حضور دارند و با توجه به اينکه برخي از وزارتخانه‌ها حجم کارشان سنگين است اين مساله وقت زيادي از وزرا مي‌گيرد. معاون پارلماني رييس‌جمهور ادامه داد: به دنبال راهکاري هستيم که هم با نمايندگان مجلس و فراکسيون‌ها و هم هيات رئيسه مجلس تدبيري اتخاذ شود تا ضمن اين که سوالات نمايندگان مطرح مي‌شوند و آن‌ها نيز پاسخ مي‌گيرند سوالات کاهش پيدا کند به گونه‌اي که وزرا نيز به کارهايشان برسند.

وي افزود: بنابراين اگر بتوانيم جدولي تنظيم کنيم که به لحاظ زمان بندي مثلا وزيري در ماه يک روز بتواند به سوالات پاسخ دهد هم براي وزارتخانه مناسب است هم براي مجلس، بنابراين هيچ خدشه‌اي به تعامل سازنده دولت و مجلس وارد نيست.

انصاري در پاسخ به سوالي مبني بر تذکر نمايندگان در خصوص ارائه ليست دارايي‌ها و اموال مسوولان دولتي نيز گفت: بنده در جريان تذکر نيستم، اما مرکزي در قوه قضائيه وجود دارد و مسووليني که مشمول اصل 142 هستند ليست را مي‌فرستند، اما اين که چه کسي فرستاده بايد بگويم که چون اين مرکز در قوه قضائيه است که بايد ليست را بفرستند، مطلع است که چه کسي فرستاده و چه کسي نفرستاده است.

روند سوال از وزرا بايد تغيير کند

يک عضو شوراي مرکزي حزب مردم‌سالاري با اشاره به طرح سوالات مختلف نمايندگان از وزرا اظهار کرد: روند کنوني طرح سوال از وزرا موجب اتلاف وقت وزرا و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي مي‌شود.

حميدرضا شکوهي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اينکه «در بحث نظارت،‌ مجلس از دو حق تذکر و پرسش برخوردار است و هر دوي اينها نيز به عنوان يک بحث کاملاً پذيرفته شده مطرح است»، افزود: در حال حاضر در کشور کسي منکر بحث نظارتي مجلس نيست ولي مسأله اين است که در شرايطي که مدت زيادي از روي کار آمدن دولت جديد نگذشته است، حجم انبوهي از سوالات از دولتمردان و وزراي دولت جديد مطرح مي‌شود.

وي با بيان اينکه «در هفته جاري حدود دو سوم اعضاي کابينه براي پاسخگويي به سوالات نمايندگان به مجلس فراخوانده شدند»، گفت: در هفته جاري حدود 12 نفر از وزراي دولت براي پاسخگوي سوالاتي که گاه در حيطه اختياراتشان نيست يا اينکه مربوط به دوران مسووليت‌ وزراي گذشته است به مجلس فراخوانده شده‌اند در اين شرايط اين سوال مطرح مي‌شود که چنين حجم انبوه از سوالات از کجا پيدا شده است.

اين فعال سياسي با بيان اينکه «مردم به تغيير و تحول راي داده‌اند»، تصريح کرد:چنانچه توجيه نمايندگان براي سوال از وزرا، بحث پيگيري مطالبات مردم باشد، طبيعتاً مردم به تغيير و تحول راي داده‌اند و دولت نيز در حال رفع مشکلات موجود و اعمال تغييرات مورد نظر مردم است. شکوهي با بيان اينکه «اعمال تغييرات مورد نظر مردم توسط دولت در مدت زمان کوتاهي امکان‌پذير نيست»، اظهار کرد: اعمال تغييرات مورد نظر مردم چند ماه به طول مي‌انجامد که در اين مدت هم مردم و هم نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي بايد صبر پيشه کنند تا دولت بتواند اين تغييرات را اعمال کند. اين عضو شوراي مرکزي حزب مردم‌سالاري با اشاره به طرح سوال نمايندگان مجلس از وزير علوم در هفته گذشته، خاطرنشان کرد: گاهي نمايندگان از برخي وزرا سوالاتي مطرح مي‌کنند که به هيچ وجه در حيطه وظيفه نمايندگان نيست؛ به طور مثال وزير علوم که از سوي مجلس شوراي اسلامي اخطار گرفته است، تنها به دليل انتصاباتي که حق اوليه همه وزراست به مجلس احضار شده و مورد سوال قرار گرفته است.

وي با اشاره به طرح برخي سوالات غيرمرتبط با وظايف وزرا از آنها، گفت: روند طرح سوال از وزرا در صحن علني مجلس بايد تغيير کند. برخي نمايندگان بخاطر سلايق سياسي و شخصي و برخي ديگر نيز به دلايل مسائل محلي اقدام به احضار برخي از وزرا به صحن علني مجلس مي‌کنند. اين در شرايطي است که در برخي موارد معاونان پايه يا برخي استانداران مي‌توانند به راحتي پاسخ پرسش نمايندگان را بدهند.

شکوهي افزود: در مجلس شوراي اسلامي سوالات بايد به گونه‌اي مطرح شود که يا تعداد بيشتري از نمايندگان در مورد يک سوال اظهار‌نظر کنند يا اينکه موضوع طرح سوال از يک وزير در کميسيون‌هاي مربوطه مطرح شود، چراکه گاه طرح سوال به شکل کنوني هم موجب تلف شدن وقت وزرا براي پاسخگويي به مسائل کم‌اهميت در مجلس مي‌شود و هم وقت خود نمايندگان را مي‌گيرد.

وي با بيان اينکه «گاه بسياري از پرسش‌هاي نمايندگان مجلس داراي رويکردهاي سياسي است»، اظهار کرد: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بايد در نظر داشته باشند که از زمان روي کار آمدن آقاي روحاني، برخلاف دوران آقاي احمدي‌نژاد که مجلس را در رأس امور نمي‌دانست، رييس‌جمهور فعلي تلاش کرده تعامل بسيار مثبتي با مجلس داشته باشد در اين شرايط از نمايندگان مجلس نيز انتظار مي‌رود که تعامل مثبتي با دولت داشته باشد.

اين فعال سياسي با بيان اينکه«نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بايد تلاش کنند تا از طرح سوالات و مسائل شخصي و محلي و مسائلي که بوي تهديد از آنها به مشام مي‌رسد جلوگيري کنند»، گفت: زماني که مجلس به ماه‌هاي پاياني فعاليت خود نزديک مي‌شود نمايندگان به دنبال اين هستند که از خود عملکرد مثبتي در اذهان مردم در حوزه انتخابيه‌شان ثبت کنند به همين دليل است که هرچه به پايان دوره مجلس نزديک مي‌شويم نمايندگان نسبت به گذشته، بيشتر به دنبال پيگيري نيازهاي مردم منطقه خود از دولت مي‌رود.

شکوهي همچنين اظهار کرد: نمايندگان بايد با دولت هماهنگ باشند. نمايندگان بايد به دولت کمک کنند و توجه داشته باشند که مردم به تغيير رأي داده‌اند و دولتي که با رأي مردم به روي کار آمده نيز به دنبال تغيير و تحول است به نظر من يکي از بهترين راهکارهايي که مي‌تواند به ايجاد تعامل ميان مجلس و دولت کمک کند اين است که در انتخابات مجلس آينده شاهد روي کار آمدن مجلسي هماهنگ‌تر با دولت و همسوتر با مطالباتي که مردم در انتخابات 24 خرداد مطرح کردند، باشيم. اين عضو شوراي مرکزي حزب مردم‌سالاري با اشاره به تاکيد رييس‌جمهور بر اينکه مشکلات کشور بدون تکيه بر عقلانيت و اعتدال حل نمي‌شود، گفت: اگر نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اقدام به طرح پرسش‌هايي در حوزه اختيارات وزرا کنند، مي‌توانيم شاهد اين باشيم که مجلس حرکت خود را در مسير عقلانيت و اعتدال همراه کرده است، زيرا زماني که پرسش‌هاي جمع کثيري از مردم از تريبون مجلس مطرح شود، دولت از اين پرسش‌ها و مطالبات حمايت و استقبال مي‌کند.


 وقتي تحريم زمينه‌ساز کاسبي مي شود!
 پشت پرده رابطه بابک زنجاني با تحريم‌ها 

سايت الف در گزارشي در ارتباط با بابک زنجاني نوشت: ابعاد جديدي از پرونده بابك زنجاني به دست آمده كه نشان مي‌دهد وابستگي‌هاي مشکوکي با غرب در موضوع اعمال تحريم‌ها عليه ايران دارد. براساس اين اخبار او نه تنها در جهت دور زدن تحريم‌ها اقدام نكرده، بلكه خود عاملي بوده براي تحريم‌هاي جديد غرب برعليه كشور.

ماجراي بانك مالزي

بابك زنجاني در ماجراي خريد 138 شركت از شستا كه به كمك سعيد مرتضوي انجام شده بود، مبلغ 442 ميليارد ين ژاپن (معادل 4 ميليارد دلار) را از طريق first Islamic investment bank ltd «اولين بانک سرمايه‌گذاري اسلامي» در مالزي، به تاريخ 10/03/1391 واريز مي‌كند. بانكي كه متعلق به خود بابك زنجاني است. تنها چند روز بعد آمريكا به طور معجزه‌آسايي از ماجراي اين پول خبردار مي‌شود و بدون اينكه معامله هيچ ارتباطي با مسائل بين‌المللي داشته باشد، مبلغ فوق در آن بانك و در حساب خود زنجاني بلوكه مي‌شود. سوالي كه در اينجا وجود دارد اين است كه چرا بايد براي يك معامله داخلي، پول در خارج از ايران تحويل داده شود؟ مهمتر اينكه سرويس‌هاي آمريكايي چطور از جابه‌جايي اين پول خبردار شدند؟

توقيف 5/1 تن طلا

در تاريخ 1 ژانويه 2013، (دي‌ماه 91) هواپيمايي متعلق به خطوط هوايي يو.ال.اس با محموله 5/1 تن طلا در فرودگاه آتاتورك متوقف مي‌شود. خبرگزاري‌هاي داخلي و خارجي به صورت وسيعي به انعكاس خبر توقيف اين هواپيما پرداختند. همان تاريخ گفته شد كه اين طلاها بدهي دولت تركيه به ايران بابت خريد گاز طبيعي است. عدم موضع‌گيري صريح مقامات ايران نيز باعث شد تا طلاهاي مذكور متعلق به ايران پنداشته شود. به اين ترتيب اصل ماجرا از ديد‌ها پنهان ماند.

طلاهاي توقيف شده متعلق به زنجاني بود

واقعيت اين است كه طلاهاي توقيف شده متعلق به بابك زنجاني بود. او سه نفر از كارمندان خود به نام‌هاي «ح‌ي»، «ب ز» و «و م ‌م» را به كشور غنا مي‌فرستد تا 5/1 تن طلا خريداري كنند. نمايندگان بابك زنجان از طريق شركت‌ «Swift Investment & Development» دبي كه مالكيتش متعلق به خود زنجاني بود و شركت «Gold Malding Limited» كشور غنا با واسطه خواندن شركت «Mester Sara Tourism Import Export Limited» (شركتي كه متعلق به «و م ‌م» است) اقدام به معامله مي‌كنند. براساس اين معامله مقدار 1.5تن طلا به ارزش 80 ميليون دلار خريداري و مبلغ 12ميليون دلار به آنها پرداخت مي‌شود. مقرر مي‌شود الباقي مبلغ پس از تاييد عيار طلا از سوي «ريفاينري طلا» در دبي، به فروشنده پرداخت شود.

بابك زنجاني يك هواپيماي باربري ايرباس A300B4F باري به شماره پرواز KZU755/56 با خدمه متعلق به شركت هواپيمايي ULS CARGO AIRLINE تركيه به كشور غنا مي‌فرستد. طلاها توسط سه نماينده زنجاني آزمايش و پس از تاييد كارشناسان گمرك در صندوق‌هاي مخصوص حمل طلا، بسته بندي و بارگيري مي‌شوند. مسير رفت و برگشت هواپيماي مذكور توسط شركت هواپيمايي ULS CARGO AIRLINE فرودگاه‌هاي صبيها استانبول، بن‌غازي ليبي، كوتوكا اكرا و در برگشت، فرودگاه‌هاي كوتوكا اكرا، آتاتورك استانبول، امام‌خميني(ره) تهران و دبي در امارات اعلام و تعيين مي‌شود. با وجودي كه مشخصاً در مسير برگشت نام فرودگاه آتاتورك استانبول قيد شده بود، اما زماني كه هواپيما براي ساعاتي در استانبول توقف مي‌کند، در اقدامي مشكوك، دليل فرود نقص فني هواپيما عنوان مي‌شود. همان زمان پرس‌تي‌وي به نقل از دادستان تركيه مستقر در باكيركوي استانبول گزارش مي‌دهد، شخصي به نام دوغلو كه از كارمندان هلدينگ بابك زنجاني در تركيه است، اعلام كرده است، قرار بود 500 كيلو از اين محموله در استانبول تخليه شده و مابقي به ايران حمل شود. اين در حالي است که براساس مقررات بين‌المللي، اين هواپيما اجازه تخليه بار به جز در كشور مقصد (امارات) را نداشته است.

سوال اصلي اينجاست كه چرا آنها تصميم گرفتند به جاي پرواز مستقيم از غنا به امارات (مشكلي در انجام پرواز مستقيم وجود نداشته) به استانبول رفته، در آنجا با سروصداي زياد، رسانه‌هاي گروهي از جريان حمل طلا‌ها با خبر شوند و به دروغ محل تخليه به جاي امارات ايران اعلام شود؟ براساس مقررات بين‌المللي اين طلاها بايد در كشور امارات با تاييديه «ريفانري دبي» (پالايشگاه طلا) و با تنظيم صورت‌جلسه از صندوق‌ها خارج شوند. انتشار و انعكاس گسترده توقيف طلا در تركيه توسط كارتل‌هاي رسانه‌اي صهيونيستي در جهان موجب مي‌شود تا تهاتر طلا با ايران تحريم شود و قيمت طلا در بازار داخل به طرز سرسام‌آوري افزايش پيدا كند. به اين ترتيب آنچه بابك زنجاني اندوخته بود، ارزشي چند برابري به خود مي‌گيرد.

طلاهاي قلابي

بابك زنجاني پس از رفع توقيف ساختگي طلاها در تركيه و حمل آن به دبي توسط همان هواپيمايي كه از ابتدا مسوول حمل آن بود، طلاها را مديرعامل ايراني وقت شركت Swift Investment & Development LTD دبي با تنظيم صورتجلسه به همراه دو نفر از مديران شركت هواپيمايي ULS Cargo و پنج نفر از ماموران گمرگ دبي آزمايش مي‌كنند. بعد از گذشت دو روز از ترخيص محموله از گمركات دبي، آقاي زنجاني به يكباره مدعي مي‌شود طلاها قلابي بوده است. درحالي كه از 19ژانويه 2013 تا به امروز از ارائه گزارش پالايشگاه طلاي دبي و اثبات مدعاي خود طفره رفته است. به اين ترتيب او باقي‌مانده بدهي خود بابت خريد طلاها در غنا را نيز پرداخت نمي‌كند.

رسوايي در غنا

در حالي كه خبر توقيف هواپيماي حامل طلاي بابك زنجاني در تركيه در صدر اخبار دنيا قرار مي‌گيرد، اخباري كه در ارتباط با اين حادثه در غنا رخ داده بود به هيچ وجه بازتاب داده نمي‌شود. خبرگزاري «راديو ايكس واي زد» در 13 فوريه 2013 با تيتر «رسوايي 80 ميليون دلار طلا؛ دو نفر از مسئولين بازداشت شدند» خبر از دستگيري معاون رئيس اداره كل زمين‌شناسي «دكتر توماس آدو» و «جاستين آدوم آكواه» كارمند ارشد فني اداره زمين‌شناسي مي‌دهد.

به دنبال آن «جان ماهاما» رئيس‌جمهور غنا دستور تحقيق درباره رسوايي 80 ميليون دلار طلا را صادر مي‌كند تا هر كس در اين موضوع دخيل بوده مورد بازخواست قرار گيرد. همين خبرگزاري موضوع تعهدات مالي متقابل ميان ايران و غنا را رد كرده و اعلام مي‌كند كه اين معامله يك معامله كاملا خصوصي بدون مداخله افراد دولتي بوده است.

ردپاي همسر مطلقه زنجاني

خبرگزاري پرس‌نيوز با انتشار خبري از تحقيقات دادستاني مستقر در باكيركوي استانبول به تحت تعقيب قرار گرفتن شركت‌هاي «دورو تريدينگ» به مديرعاملي «ا خ»، «كانت گروب اند كاسمتيك» با سهامداري بابك زنجاني و «ث ا»، شركت مستر سارا با عضويت هيات مديره «و م م» و «س خ»، به اتهام اسناد تقلبي پرده برمي‌دارد.

خانم «ث ا» كه از اعضاي سهامدار شركت «كانت گروپ» است، همسر مطلقه بابك زنجاني است. اين درحالي است كه بابک زنجاني به دروغ مدعي شده كه ازدواج نكرده است. براساس اسناد، آنها در شعبه 265 دادگاه خانواده تهران از يكديگر جدا شده‌‌اند.

دادستان تركيه اظهار داشته بود كه براساس شنود تلفن‌هاي اين افراد، متوجه شدند كه آنها قصد داشتند 500 كيلو از طلاها را در استانبول تخليه كرده و مابقي را به تهران ببرند. خبرگزاري زمان تودي نيز در 16 ژانويه 2013 در گزارشي خبري، مقصد نهايي محموله طلا را ايران اعلام مي‌كند.

شكل‌گيري تحريم‌ها

پس از بهره‌برداري رسانه‌‌اي از اين موضوع و آزاد شدن هواپيما و عودت داده شدن طلاها به بابك زنجاني، دولت آمريكا مدعي شد كه ايران در مقابل فروش نفت و گاز خود، مبالغي را به صورت طلا دريافت مي‌كند. با همين بهانه تحريم طلاي ايران ابلاغ و عملي شد. درحالي که از اين رهگذر بابك زنجاني و نزديكان وي كه مدت‌ها به جمع‌آوري هنگفت طلا پرداخته بودند، با افزايش ناگهاني قيمت طلا در ايران به ثروتي نجومي دست پيدا كردند.

دريافت وام با پول‌هاي نفت ايران

پس از دستگيري زنجاني فردي در دفاع از وي در صفحه شخصي او مدعي شد: «درحالي كه نمي‌توان يك دلار وارد ايران كرد، بابك زنجاني چطور مي‌تواند پول‌هاي نفت را به ايران پس بدهد.» اين درحالي است كه براساس گزارش‌هاي دريافتي الف، بابك زنجاني از طريق اعتباري كه پول‌هاي بلوكه شده براي وي فراهم كرده، از سه بانك اروپايي وام‌هاي كلاني دريافت كرده است.

به اين ترتيب او نه تنها از رفع تحريم‌ها و آزاد شدن پول‌هاي نفتي كه نزد وي است، خوشحال نخواهد شد، بلكه در اين صورت مجبور است وام‌هاي دريافتي اروپايي را كه در تاجيكستان، ترکيه و چند کشور ديگر سرمايه‌گذاري كرده پس دهد. مهمتر اينكه بايد پرسيد، در صورتي كه غرب اعتقاد داشته بابك زنجاني براي دولت ايران كار مي‌كرده و به همين بهانه اين مبالغ را بلوكه كرده است، با چه توجيهي اين وام‌ها را در اختيار او قرار داده‌اند؟!


 تنها پيشنهادات منطبق بر عزت ايران را مي‌پذيريم 

سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران، روز دوشنبه در واکنش به پيشنهاد اخير وزير امور خارجه آمريکا مبني برشرکت غير‌رسمي ‌ايران در نشست ژنو 2 سوريه گفت: تهران صرفا پيشنهاداتي را مي‌پذيرد که منطبق بر عزت جمهوري اسلامي باشد. مرضيه افخم در گفت‌وگو با ايرنا افزود: ايران از ابتداي آغاز بحران سوريه موضع اصولي خود را مبتني بر لزوم بکارگيري راه‌حل سياسي اعلام کرده است. هر راهکاري بايد تامين کننده حقوق مردم سوريه براي تعيين سرنوشت آنها و مبتني بر گفت‌و‌گوهاي سوري- سوري باشد. وي افزود: ايران همواره آمادگي خود را براي مشارکت در اين زمينه اعلام کرده است؛ اما در مورد اظهارات اخير جان کري، وزير امور خارجه آمريکا مبني بر اينکه ايران مي‌تواند در حاشيه نشست ژنو 2 سوريه نقش داشته باشد، تهران صرفا پيشنهاداتي را مي‌پذيرد که منطبق بر عزت جمهوري اسلامي ايران باشد.

جان کري در نشست خبري در اراضي اشغالي درباره حضور ايران در نشست ژنو 2 که به منظور حل بحران سوريه برگزار مي‌شود از نقش مفيد ايران در يافتن راه حلي براي مناقشه سوريه خبر داد و گفت ايران مي‌تواند حضور غير رسمي در مذاکرات ژنو 2 داشته باشد.

نشست ژنو2، 22بهمن با حضور هيات‌هايي از 30 کشور متشکل از آمريکا و روسيه همچنين اعضاي دائم شوراي امنيت، شماري از همسايگان سوريه و ديگر کشورهاي منطقه در شهر مونترو سوئيس برگزار خواهد شد.

اخضرابراهيمي نماينده ويژه سازمان ملل و اتحاديه عرب در امور سوريه و بيشتر گروه‌هاي مخالف سوري به همراه هياتي از دولت دمشق در اين نشست حاضر خواهند بود.

بان کي‌مون دبير کل سازمان ملل متحد به عنوان مهم ترين مرجع برگزار کننده نشست، خواستار حضور ايران در اين نشست شده است. وي 23 دسامبر (2 دي) اظهار اميدواري کرد و گفت مشکلات موجود براي حضور ايران در کنفرانس ژنو 2 به زودي مرتفع شود. اخباري مبني بر رايزني سرگئي لاوروف و جان کري درباره مشارکت ايران در نشست ژنو 2 هنگام ديدار در پاريس منتشر شده است.


 خبر 

اينگونه که زنجاني مي گويد پفک خريده نه نفت

محمد غرضي درباره ادعاي زنجاني در مورد چگونگي ثروتمند شدنش گفت: اينکه بابک زنجاني الان مي‌گويد در زمان مرحوم نوربخش مثلا راننده بوده است و آقاي نوربخش به ايشان دلار مي‌داده که برود در بازار بفروشد و روزي 17 ميليون کاسب باشد‌، شبهه ايجاد مي‌کند. اين دروغ است.چرا؟چون مرحوم نور‌بخش از دنيا رفته اين حرف‌ها مطرح شده است. چون ما که نزديک به بيست سال در اين نظام وزير بوديم هر وقت چه در زمان مرحوم نوربخش و چه آقاي قاسمي و ديگر رئيسان بانک مرکزي‌، براي دريافت و پرداخت ريال و ارز به بانک مرکزي مراجعه مي‌کرديم قوانين بسيار سفت و محکم بود. وي در گفت‌وگو با تدبير تصريح کرد: ولي حتي همان زمان هم که بحث تعديل بازار براي کاهش قيمت ارز مطرح شد و يکي دو دفعه ارز در بازار فروخته شد. اما دور از ذهن است که اين ارز را به بابک زنجاني داده باشند تا او بفروشد ارز مورد نظر جهت فروش در اختيار بانک‌ها قرار گرفت نه مردم عادي. از اين رو اين شائبه در ذهن ايجاد مي‌شود که آنچه آقاي زنجاني مي‌گويد شبهه سنگيني است و چون مرحوم نوربخش از اين دنيا رفته الان اين حرف‌ها زده مي‌شود. اين حرف‌ها هم به نوربخش برمي‌گردد و هم به دولت‌هايي که مرحوم نوربخش در آن‌ها سمت داشته کسي سيستم را بشناسد مي‌داند اين حرف زنجاني دروغ است. غرضي همچنين درباره معاملات نفتي بابک زنجاني اظهارداشت: من چون وزير نفت بودم مي‌دانم نفت بايد به کسي فروخته شود که هم اعتبار و سابقه داخلي داشته باشد و در بازارهاي ديگر دنيا آدم معتبري باشد.پول خريد نفت را هم بانک مرکزي بريزد پفک که نيست نفت است اينطور که زنجاني با وزارت نفت ايران برخورد کرده بيشتر به تلاش براي معامله پفک مي‌ماند تا خريد و فروش نفت.

بهشتي به اوين بازگشت

سيدعليرضا بهشتي‌شيرازي که دوره محکوميتش بابت پرونده مربوط به حوادث 88 را مي‌گذراند، پس از يک دوره مرخصي، روز يکشنبه به زندان اوين بازگشت. به گزارش ايسنا‌، بهشتي‌شيرازي از اعضاي ستاد انتخاباتي ميرحسين موسوي بود که به پنج سال حبس محکوم شده و دوره زندان را در بند 350 اوين مي‌گذراند. وي سابقه عضويت در حزب جمهوري اسلامي، حضور در عرصه‌ دفاع مقدس و دبيري هيات دولت در دوران نخست‌وزيري موسوي را در کارنامه‌ خود دارد.

پيشنهاد نامگذاري 29 بهمن به عنوان روز احزاب

دبير کل حزب وحدت و همکاري ملي در نامه اي به وزيران کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامي پيشنهاد کرد شوراي فرهنگ عمومي کشور 29 بهمن را که سالروز تاسيس حزب جمهوري اسلامي ايران است را به عنوان روز احزاب نامگذاري نمايد. محمد‌رضا راه‌چمني پس از مطرح کردن لزوم نامگذاري يکي از روزهاي سال به عنوان روز احزاب در جلسه هم‌انديشي مورخ 14/10/92 احزاب با وزير کشور که مورد استقبال وزير کشور و جمعي از احزاب واقع شد، با ارسال نامه‌اي براي آقايان دکتر رحماني فضلي وزير کشور و دکتر علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و رئيس شوراي فرهنگ عمومي کشور، پيشنهاد نمود، شوراي فرهنگ عمومي کشور 29 بهمن را که سالروز تاسيس حزب جمهوري اسلامي ايران به عنوان اولين حزب فراگير تاسيس شده پس از پيروزي انقلاب اسلامي مي‌باشد به عنوان روز احزاب نامگذاري نمايد و از وزراي کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامي درخواست نمود تا موضوع را از طريق شوراي فرهنگ عمومي کشور پيگيري نمايند.

فعال‌تر خواهيم شد

دبيرکل انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه‌ها با بيان اينکه اين تشکل علمي، سياسي و فرهنگي است، اظهار کرد: کوشش مي‌کنيم واحدهاي شهرستان اين تشکل را که فعاليت آنها محدود يا متوقف شده است، فعال کنيم. نجفقلي حبيبي در گفت‌وگو با ايسنا، تصريح کرد: احزاب بايد چشم و گوش جامعه باشند و به هدايت جامعه کمک کنند احزاب بايد از سويي به دولت هم کمک کنند اما کمک نبايد به معناي تمجيد از دولت باشد بلکه احزاب بايد انتقاد و پيشنهادهاي سازنده هم داشته باشند احزاب بايد تعامل مناسب و سازنده‌اي با دولت داشته باشند. اين فعال سياسي در مورد بحث مطرح شده در ديدار اخير دبيران کل و نمايندگان احزاب و تشکل‌هاي سياسي با وزير کشور درباره اختصاص يارانه دولتي به احزاب،‌ گفت: اين يارانه در حدي نيست که استقلال احزاب از بين برود کشورهاي پيشرفته به لحاظ سياسي مثل آمريکا هم کمک‌هايي براي شکل‌گيري و فعاليت احزاب به آنها اختصاص مي‌دهند مبلغي که در گذشته به عنوان يارانه به احزاب اختصاص مي‌يافته، آنقدر نبوده که لطمه‌اي به استقلال احزاب وارد کند.

بازداشت عنصر اخراجي امنيتي قبل از دستگيري بابک زنجاني

در شرايطي که يک هفته از بازداشت بابک زنجاني سپري شده است اطلاعات خبرنگار آينده نشان مي‌دهد که حميد فلاح‌هروي، عنصر اخراجي امنيتي دو هفته قبل از بابک زنجاني بازداشت شده بوده است. به گزارش انتخاب، حميد فلاح‌هروي يکي از دستياران ارشد بابک زنجاني که سال گذشته هويت و تصوير وي توسط سايت بازتاب افشا گرديد‌، همان فردي است که در معامله مشهور بابک زنجاني با مرتضوي از طرف زنجاني مبايعه‌نامه را امضا کرده است. گفته مي‌شود حميد فلاح‌هروي در جريان تلاش بابک زنجاني براي خريد بانک پارسيان نيز به عنوان امين اموال وي نقش ايفا کرده که پس از معامله بين فلاح‌هروي و بابک زنجاني بر سر انتقال سهام اختلافاتي پيش آمده است که منجر به شکايت بابک زنجاني از فلاح‌هروي شده است. فلاح‌هروي پيش از آشنايي با بابک زنجاني به دليل تخلفات متعدد از يک دستگاه امنيتي اخراج شده بود.


 ديپلماسي 

روحاني پاييز 2014 به روسيه سفر مي‌کند

سفير روسيه در تهران گفت که حسن روحاني، رييس‌جمهور ايران قرار است پاييز 2014 براي شرکت در نشست سران کشورهاي حاشيه درياي خزر به روسيه سفر کند. لوان جاگاريان در گفت‌وگو با خبرگزاري اينترفکس گفت که مسکو انتظار دارد روحاني در چهارمين نشست سران کشورهاي حاشيه درياي خزر که در شهر بندري آستاراخان روسيه در پاييز 2014 برگزار مي‌شود شرکت کند. به گزارش شبکه خبري پرس تي‌وي، سفير روسيه در تهران گفت: سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه دعوت نامه رسمي اين ملاقات رسمي را 11 دسامبر در سفر به تهران تقديم روحاني کرد. وي افزود: جداي از اين نشست، کنفرانس مهم وزراي خارجه پنج کشور ساحلي (ايران ، روسيه، آذربايجان، ترکمنستان و قزاقستان) در فصل بهار در مسکو مقدمات اجلاس آستاراخان را بررسي مي‌کند.

ايران و آمريکا مي‌توانند مانع فروپاشي سوريه شوند

سيدحسين موسويان عضو اسبق تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي ايران گفت: هرچند که بي‌اعتمادي ميان ايران و آمريکا بسيارعميق است و نياز به زمان دارد اما دو کشور مي‌توانند با همکاري يکديگر از فروپاشي سوريه جلوگيري کنند. به گزارش ايرنا،حسين موسويان درگفت وگو با روزنامه لا وانگوارديا اسپانيا قبل از عزيمت به ايران در ارزيابي توافق بين ايران و شش قدرت جهاني گفت: توافقي است که در آن، همه مي‌برند زيرا همه کوتاه مي‌آيند از يک سو براي نخستين بار از آغاز انقلاب اسلامي، قدرت‌هاي بزرگ با احترام به حق ايران در غني‌سازي و برداشتن تحريم‌ها بر سر يک ميز با ايران نشستند که اين دستاورد مي‌تواند جايگاه و ابهت بين‌المللي جمهوري اسلامي را افزايش دهد. موسويان افزود: ازسوي ديگر، ايران موافقت کرده که اقداماتي براي اعتماد‌سازي در برنامه هسته‌اي با شفافيت لازم انجام دهد که اين نيز يک موفقيت براي گروه1+5 است و به من نسبت به يک توافق نهايي خوشبيني مي‌دهد.

عضو اسبق تيم هسته‌اي درپاسخ به اين سوال که آيا ما برابرامکان جهاني هستيم که در آن ايران و آمريکا به دو کشور متحد تبديل مي‌شوند، گفت: براي صحبت از اتحاد، بسيار زود است اما کاهش تنش‌ها امکان‌پذير است زيرا سطح بي‌اعتمادي بسيار عميق است و نياز به زمان و اقدامات مثبت متقابل دارد تا بشود به يک رابطه عادي دست يافت.

موسويان افزود: آمريکا به عنوان قدرت اصلي بين‌المللي و ايران به عنوان قدرت کليدي منطقه‌اي، مي‌توانند نقش مهمي درتمامي بحران‌هاي خاورميانه، آسياي ميانه، قفقاز، افغانستان، عراق و سوريه داشته باشند. ديپلمات اسبق ايران ادامه داد:رفع يا کاهش تنش‌ها بين ايران وآمريکا، ظرفيت تغيير وضعيت کنوني درخاورميانه به سوي يک سناريو صلح و ثبات را دارد و جايگاه ايران به عنوان قدرت کليدي منطقه‌اي هميشه از سوي آمريکا با مانع مواجه مي‌شد اما از اين پس با همکاري آمريکا، ايران مي‌تواند اثبات کند که نقش او سازنده و راهبردي است.

وي درپرسشي ديگرمبني بر اينکه آيا اين همکاري برعربستان سعودي و اسراييل، متحدان سنتي آمريکا در منطقه اثر خواهد داشت، گفت: لابيهاي اسراييلي و اعراب، يک اثر قابل توجهي در سياست‌هاي واشنگتن دارند و در گفت‌وگوهايي که به تازگي در ژنو منجر به امضاي توافق شد، اسراييل دشمن بزرگ جمهوري اسلامي منزوي شد اما به رغم آن نبايد ميزان نفوذ گروه‌هاي فشارعربي اسراييلي در واشنگتن را دست کم گرفت. عضو سابق گروه هسته‌اي گفت: دولت‌هاي غربي نگران افزايش حضورعوامل افراط گراي سلفي درميان مخالفان دولت سوريه هستند وبرخي ازاين گروه‌هاي افراطي،به دنبال فروپاشي عراق و سوريه هستند، چيزي که پيامدهاي آشکاري براي امنيت و ثبات در تمام منطقه خواهد داشت.

وي افزود: جنگ فرقه‌اي و داخلي سوريه به عراق و لبنان نيز گسترش يافته و موجب کشته شدن صدها تن از غيرنظاميان بيگناه شده است و ايران و آمريکا درجنگ عليه القاعده در افغانستان درسال 2001 با موفقيت همکاري کردند و اکنون مي‌توانند براي جلوگيري از فروپاشي سوريه همکاري کنند. موسويان درپاسخ به اين سوال که آيا قطع روابط ايران و آمريکا يک ناهنجاري تاريخي بوده و اين اقدامات نخستين گامها براي برقراري روابط است؟ گفت: گفت‌وگوهاي مستقيم مقامات عالي رتبه ايران و آمريکا و از بين بردن سلاح‌هاي شيميايي درسوريه، دو دستاورد تاريخي هستند که نمي‌توانست بدون همکاري بين ايران و آمريکا صورت گيرد و من مطمئن هستم که اگر روند کاهش تنش‌هاي کنوني ادامه يابد مي‌توانيم منتظر دستاوردهاي بيشتري باشيم.

برنامه‌ريزي براي حذف نقش ايران ديدگاه غلطي بود

سناتور پير فرديناندو کازيني، رئيس کميسيون سياست خارجي سناي ايتاليا که در راس يک هيات پارلماني اين کشور به جمهوري اسلامي ايران سفر کرده با محمد‌جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان ديدار و گفت‌وگو کرد. در اين ديدار روابط دوجانبه‌، تحولات منطقه و مسائل بين‌المللي مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. وزير امور خارجه کشورمان در اين ديدار تماس‌هاي پارلماني و ديدارهاي بين مقامات دو کشور ايران و ايتاليا را کمک کننده و سازنده خواند و بر توسعه مناسبات في‌مابين با توجه به تمايل طرف ايتاليايي تاکيد کرد. ظريف با اشاره به روند روبه افزايش بي‌ثباتي در منطقه خاورميانه تاکيد کرد: ما اعتقاد داريم که اين منطقه نيازمند مدل‌هاي بومي مردم‌سالاري است و اقدامات وبرخوردهاي افراطي به نتيجه نخواهد رسيد. وزير امور خارجه کشورمان، جمهوري اسلامي ايران را يک نمونه موفق مردم‌سالاري دانست که پس از پيروزي انقلاب اسلامي دولت‌هايي با گرايشات مختلف سرکار آمده اند. وي اضافه کرد: اين امر نشان دهنده توانايي جمهوري اسلامي ايران است که در منطقه نيز منعکس شده و ايران مي‌تواند نقش مهمي را در منطقه ايفا کند. ظريف تاکيد نمود: در چند سال گذشته برنامه‌ريزي‌هايي براي حذف نقش ايران انجام شد که ديدگاه غلطي بود.


 دادگاه احمدي‌نژاد باز هم تشکيل نشد
 16 دي براي نظارت بر پرونده تعيين شده بود، نه رسيدگي 

گروه سياسي: در حالي که پيش از اين اعلام شده بود که دادگاه محمود احمدي‌نژاد 16 دي ماه برگزار مي‌شود، روز گذشته اين اتفاق نيفتاد و سرپرست دادگاه‌هاي کيفري استان تهران اعلام کرد: شانزدهم دي زمان رسيدگي به اتهامات رئيس‌جمهور سابق کشورمان نبوده است و براي رسيدگي به پرونده محمود‌احمدي‌نژاد تعيين وقت نشده بود. محسن افتخاري در جمع خبرنگاراني که مقابل ساختمان دادگاه‌هاي کيفري استان تهران براي پوشش خبري حضور محمود احمدي‌نژاد در دادگاه بودند، ادامه داد: ضمن اينکه قرار به احضار احمدي نژاد نبوده است.

سرپرست دادگاه‌هاي کيفري استان تهران خاطرنشان کرد: تاريخ جلسه بعدي رسيدگي به پرونده محمود احمدي‌نژاد نيز مشخص نيست. همچنين ديروز مهر خبر داد که يک مقام قضايي به اين خبرگزاري گفته است : شانزدهم دي زمان نظارت بر پرونده بوده است و زمان رسيدگي به پرونده تعيين نشده است.

اين در حاليست که غلامحسين محسني‌اژه‌اي در نشست خبري 11 آذر ماه گفته بود که در جلسه نخست دادگاه احمدي‌نژاد در دادگاه حاضر نشد و وکيل وي نيز به دادگاه مراجعه نکرده و قاضي نمي‌داند عذرش موجه است يا خير؛ بنابراين وي را دوباره در تاريخ 16 دي ماه به دادگاه احضار کرده‌ است.

ماجراي تشکيل پرونده براي محمود احمدي نژاد 27 خرداد امسال و همزمان با انتشار برگ احضاريه وي بر روي سايت دولت آغاز شد.

در آن زمان سايت دولت در اين باره نوشته بود: ارسال اين اخطاريه در حالي انجام شده که بر اساس اصل 140 قانون اساسي رسيدگي به اتهام رئيس جمهور و معاونان او و وزيران در مورد جرايم عادي با اطلاع مجلس شوراي اسلامي در دادگاه‌هاي عمومي دادگستري انجام مي‌شود. سوال اينجاست که چه زماني و با چه کيفيتي اين شکايت به اطلاع نمايندگان مجلس شوراي اسلامي رسيده است و آيا تشريفات قانوني بر اساس قانون اساسي انجام شده است يا خير.

محمود احمدي‌نژاد نخستين رئيس جمهوري است که پس از پيروزي انقلاب به دادگاه احضار شده است. اين احضار با توجه به شکايت کميسيون اصل 90 و شکات خصوصي براي رسيدگي به دادگاه ارسال شده است. پس از واکنش‌هاي متفاوت به احضار احمدي‌نژاد 5 آذر امسال نخستين جلسه دادگاه به رياست قاضي مديرخراساني و بدون حضور خبرنگاران برگزار شد اما وي به دلايل نامعلوم از حضور در دادگاه امتناع کرد.

سيامک مديرخراساني قاضي رسيدگي‌کننده به پرونده محمود احمدي‌نژاد در آن زمان عنوان کرد که به دليل اينکه پرونده در مرحله تحقيقات مقدماتي قرار دارد، حضور متهم در دادگاه الزامي است. پس از آن ، همچنان که گفته شد حجت‌الاسلام والمسلمين محسني‌اژه‌اي در نشست خبري درباره اينکه آيا عدم حضور احمدي‌نژاد در دادگاه باعث مي‌شود که وي بازداشت شود؟ گفت: در رابطه با اين پرونده بايد بگويم در برخي رسانه‌ها گفته شده که چرا به اين پرونده اينقدر سريع رسيدگي کرديد، اما روند رسيدگي به اين پرونده سريع نبوده است؛ زيرا با توجه به شکايت مجلس و شاکيان خصوصي اين زمان رسيدگي سريع نبوده است.

وي با بيان اين که در قانون آيين دادرسي رسيدگي به اتهامات مقامات مسئول از نحوه رسيدگي به ديگر افراد متفاوت است، ادامه داد: پرونده‌اي براي رسيدگي به دادگاه مي‌رود،‌ پرونده‌اي به ديوان عالي، پرونده ديگري به دادسرا يا به دادگستري مي‌رود. سخنگوي قوه قضاييه خاطرنشان کرد: همچنين در‌ قانون آيين دادرسي کيفري پيش‌بيني شده است که اگر فردي به دادگاه احضار شد و حضور نيافت در اين راستا دادگاه مي‌تواند چه اقداماتي انجام دهد.

در اينجا بايد گفت که اگر فرد احضار شده به دادگاه نيامد و قاضي مطلع بود که دليل عدم حضورش موجه است، در اينجا يک تکليف دارد و در موارد ديگر ممکن است متهم در دادگاه حاضر نشود و اعلام نکند که به چه دليل حضور نيافته و در اينجا قاضي با علم خود مي‌گويد عدم حضورش غيرموجه بوده و در اينجا تکليف ديگري دارد. در حال حاضر در مورد پرونده آقاي احمدي‌نژاد خودشان در دادگاه حاضر نشدند و وکيل وي به دادگاه مراجعه نکرده است؛ لذا قاضي نمي‌داند عذرش موجه است يا خير؛ بنابراين وي را دوباره در تاريخ 16 دي ماه به دادگاه احضار کرده‌ است.

محسني‌اژه‌اي در آن زمان تصريح کرد: در قانون آيين دادرسي کيفري پيش‌بيني شده مواردي که دادگاه تشخيص دهد که متهم نيامده است و لايحه هم داده نشده است دادگاه مي‌تواند غيابي محاکمه کند و حکم دهد. گفتني است روز گذشته سخنگوي قوه قضائيه درباره اين موضوع به خبرنگاران توضيح داد که مشروح سخنان وي در همين صفحه منتشر شده است.


 گله‌هاي فردوسي در تهران! 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

به نام خداوند دهر آفرين

حکيم جهاندار شهرآفرين

خداوند تهران، خداوند ري

خداوند از شوش تا پارک وي

عطابخش بازار پر ولوله

نگهدار «ميلاد» در زلزله!

گهي مي کند برج پيزا، چه کج!

گهي مي برد مترو سمت کرج

همه لطف او و همه قهر او

چرا شهر ما، شهر هم شهر او

چه تجريش و دربند، چه انقلاب

چه توليد دارو، چه سرآسياب

مدد گيرم از او که با دوستان

بگويم دگر باره من داستان!

***

پريروز يا پس پريروز بود

که در ساعت شش، سر صبح زود

چنين گفت فردوسي خوش تراش

ز بالاي ميدان، به بانگي يواش:

که افتادم از پا، ندارم توان

چرا دود و دم مي‌خورم بي‌امان؟

گرفته است بر پيکرم، دوده جا

ريه پر شده از دي‌اکسيدها

هواي پر از سرب سهم من است

مرا زندگي همچو جان کندن است

کجا بنده فردوسي طوسي‌ام؟!

سياهم، اگر باز فردوسي‌ام!

چه کس باز شويد سر و روي من؟

چه کس مي کند پاک، گيسوي من؟

کجا رفت رستم، يل نامدار

بگو باز آيد که شد وقت کار

بگو ايستادم، شدم همچو سنگ

شده رويم از دوده همچون پلنگ!

چو آلودگي باز وسعت گرفت

نفس تنگي ام باز شدت گرفت

به تهران شدم من، همي ناتوان

ببين «ماسک» مي خواهم اي پهلوان!

بگو «رستم»، اي دستگير همه

ببين اکسيژن نيست...يعني کمه!

براي من اي ياور شهريار

تو کپسول اکسيژني پر بيار!

***

ز پايين پايش چنين گفت، زال:

ابوالقاسم آقا، تو ديگر ننال!

چه مي گويي از رستم بي‌رقيب

در اين سالهاي عجيب و غريب ؟!

دگر نيست رستم يل نامدار

يورو مي‌خرد، مي فروشد دلار

نه گرزش به جا و نه تير و کمند

شده رخشش امسال شکل سمند!

ندارد کسي ديگر از او هراس

به مردم نشان مي‌دهد اسکناس

گرفتار سيخ است يا قُلقُلي

شده رستم زال، آب منگلي!

نه، رستم دگر نيست فرياد رس

مگر اينکه «قيصر» شود دادرس!

گذشته زمان يل باوفا

شده دوره پهلوان پنبه‌ها

در اين شهر ديگر مجو قهرمان

نمانده است ديگر ز «تختي» نشان!

همه خاک سرد و همه خاک سرد

همه اشک و آه و همه داغ و درد

***

شنيد اين سخن را چو دهقان طوس

کشيد از درون آه و گفتا فسوس!

بسي رنج بردم در اين روزگار

مرا، اي برادر، به تهران چه کار؟!

من آزاده‌اي روستا زاده‌ام

که اينجا، چنين گير افتاده‌ام

مرا بين ميدان نگه داشتند

ببين زير پايم علف کاشتند!

بگو باز سيمرغ محبوب من

رفيق شفيق و گل و خوب من

بيايد شبي ناگه از آسمان

برد جاي ديگر مرا،ناگهان!

مرا از چنين غم نجاتم دهد

دگر باره آب حياتم دهد

بگيرد چو سيمرغم از جايگاه

به تهران نيايم دگر،هيچگاه!


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

-‌وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: پهناي باند اينترنت تا پايان سال آينده 10 برابر خواهد شد.

چشممان آب نمي خورد که اين وعده محقق شود، اما انصافا اگر شود، چه شود؟!

- رئيس سازمان بهزيستي كشور اعلام كرد: معتاداني كه عزم ترك اعتياد دارند،‌ مي‌توانند از يارانه براي ترك اعتياد از سوي سازمان بهزيستي برخوردار شوند.

رئيس محترم اين سازمان نفرموده اند که اين يارانه در هر سال چندبار به يک معتاد تعلق مي گيرد؟! چون بيشتر معتادان با هر مصيبتي که هست ترک مي کنند و چند ماه بعد دوباره به خاطر بيکاري و مشکلات معيشتي و ساير نابساماني ها معتاد مي شوند.

- رئيس مرکز تحقيقات ايدز کشور از انجام آزمايش ايدز و هپاتيت بر روي 1000 کودک کار در تهران خبر داد و گفت: نتايج اين آزمايش بسيار تکان‌دهنده بود و بسياري از آنها اعتياد هم داشته‌اند.

تهران و کودک کار و ابتلا به ايدز و هپاتيت و اعتياد؟! کار کار بنگاههاي دروغ پراکني دشمنان است وگرنه پايتخت کشور ما و تا به اين حد بي پناهي و دردمندي و مظلوميت کودکانمان؟!

- ايران رتبه 101 را در ميان شادترين کشورهاي جهان دارد!

اصلا چه معني دارد که آدم شاد باشد. مگر آن پير عارف قرنها پيش نگفته است که: غمم غم بي و غمخوار دلم غم/ غمم همصحبت و هميار و همدم/ غمم نهله که مو تنها نشينم/ مريزا بارک الله مرحبا غم

- يک نماينده تهران در پي اظهارات اخير "علي مطهري" گفت:‌ من فکر مي‌کنم متاسفانه آقاي مطهري مورد سوءاستفاده جريان‌هاي سياسي خارج از کشور و آژانس‌هاي اطلاعاتي بيگانه قرار گرفته است.

ياد سريال دايي جان ناپلئون بخير!

- مدير اجرايي تامين، توزيع و نحوه اجراي سبد کالايي از ارزش 80 هزار توماني هر بند کالايي خبر داد و گفت: اين سبدها شامل 10 کيلو برنج هندي، 4 کيلو مرغ (2 عدد مرغ)، 2 بسته 12 عددي تخم‌مرغ بسته‌بندي شده، 2 عدد روغن مايع 800 گرمي و 800 گرم پنير با بسته‌بندي 400 گرمي خواهد بود.

هزاران هزار کرور شکر! روزي بهمن رسيد تا اسفند هم خدا بزرگ است!!!تا سال آينده هم کي مرده است کي زنده؟!!!

- يک مقام قضايي: امروز زمان رسيدگي به پرونده رئيس جمهور سابق نبود و تاريخ بعدي دادگاه هم هنوز مشخص نشده است.

خدا خيرتان دهد که با يک جمله خيال همه را راحت کرديد و اقدام بعدي دادگاه را به تاريخِ بي تاريخ سپرديد!

- يک روزنامه کره جنوبي به نقل از منابع اطلاعاتي اين کشور نوشت که عمه رهبر کره شمالي که همسرش ماه گذشته اعدام شد احتمالا خودکشي کرده يا از بيماري در گذشته است.

والا با داشتن چنين برادرزاده اي، حتي اگر خودکشي هم کرده باشد، بايد به او حق داد!