نسخه شماره 3352 - 1392/09/10 -


پيشي گرفتن طلاق بر ازدواج در اردبيل
هر چهار ساعت يک طلاق به ثبت مي‌رسد

افزايش آلودگي آب‌هاي زيرزميني گيلان


شناسايي 670 بيمار مبتلا به HIV در کرمان‌‌


چهارمحال و بختياري دارنده‌ رتبه سوم ام اس

«ترمه» مغلوب توليد چشم بادامي‌ها
ائتلاف چين و پاكستان براي تصاحب بازار صنايع دستي يزد


عاقبت درياچه اروميه در کمين «حبله‌رود» سمنان


تعطيلي 115 واحد صنعتي در ايلام


تندباد اردبيل را درنورديد


آزموني بزرگ براي مردم خوزستان


خبر


 پيشي گرفتن طلاق بر ازدواج در اردبيل 
 هر چهار ساعت يک طلاق به ثبت مي‌رسد

 مديرکل ثبت احوال استان اردبيل از پيشي گرفتن طلاق بر امر ازدواج در استان اردبيل بر اساس آخرين آمار و ارقام مستند خبر داد.

عبدالله اميني در گفت‌وگو با فارس در اردبيل اظهار داشت: در نيمه اول امسال بيش از يک هزار و 187 مورد طلاق در استان اردبيل به ثبت رسيده که نسبت به مدت مشابه سال قبل طلاق ثبت شده در استان اردبيل 13 درصد افزايش نشان مي‌دهد.

وي با اعلام اينکه هر چهار ساعت يک طلاق و در هر روز شش مورد طلاق در استان اردبيل به ثبت مي‌رسد، يادآور شد: نرخ خام طلاق 1.9 در هزار يعني به ازاي هر هزار نفر جمعيت استان اردبيل دو مورد طلاق اتفاق مي‌افتد.

اين مسئول تصريح کرد: در نيمه اول سال ‌جاري بيش از 9 هزار و 288 مورد ازدواج در اين استان به ثبت رسيده که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل کاهش 3 درصدي را در ثبت ازدواج شاهد هستيم.

مديرکل ثبت احوال استان اردبيل ادامه داد: در استان اردبيل به طور متوسط هر روز 15 مورد و هر ساعت 2 مورد ازدواج در دفاتر رسمي به ثبت مي‌رسد که در قياس با طلاق وضعيت ازدواج در حد پاييني است.

اميني نرخ خام ازدواج را 15.6 در هزار يعني به ازاي هر هزار نفر جمعيت استان اردبيل 15 مورد ازدواج به ثبت مي‌رسد که اين رقم قابل تامل است.

وي از افزايش نمايندگي ثبت احوال در مناطق مختلف استان اردبيل خبر داد و خاطرنشان کرد: سه نمايندگي ثبت احوال در هفته بسيج در شهرهاي ارشق، اصلاندوز و شاهرود خلخال به اداره تبديل شده و ما شاهد بهره‌برداري ساختمان اين ادارات در شهرهاي ياد شده بوديم.

مديرکل ثبت احوال استان اردبيل با بيان اينکه در يک سال گذشته نمايندگي ثبت احوال در آبي‌بيگلو، کورائيم، فيروز و عنبران را فعال کرديم، افزود: در راستاي ارتقاي تشکيلات پست سازماني تعداد پست‌هاي سازماني از 167 مورد به 222 پست ارتقا يافت و در اين مدت تغيير وضعيت 72 نفر قرارداردي به پيماني را شاهد بوديم.

اميني عنوان کرد: در دو سال گذشته با جذب 102 نفر نيروي جديد در مناطق مختلف استان اردبيل تعداد نيروهاي ما در ثبت به به 180 نفر افزايش يافت و به دليل آنکه ثبت احوال يک سازمان حاکميتي است ما بيش از 25 نفر سرايدار نيز به شکل کار معين استخدام کرديم که اغلب افراد کم سواد و مربوط به خانواده‌هاي ايثارگران بودند.

اين مسئول در پايان گفت‌وگوي خود با خبرنگار فارس در اردبيل از صدور احکام رسمي فرزندان ايثارگر در اين اداره کل خبر داد و اظهار داشت: در اين زمينه برخي از مشکلاتي که به وجود آمده بود، برطرف شده و يا در حال رفع است.


 افزايش آلودگي آب‌هاي زيرزميني گيلان 

معاون برنامه‌ريزي استاندار گيلان آلودگي آب‌هاي زيرزميني در گيلان را بسيار زياد دانست و گفت: استان‌هاي شمالي رتبه نخست سرطان را دارند و اين زنگ‌خطر اساسي است.به گزارش فارس از رشت، محمد حسين اصغريان ديروز در جلسه کارگروه آمايش و توسعه محيط زيست در معاونت برنامه‌ريزي استانداري گيلان با بيان اينکه دانشگاه طرح آمايش را در دست اقدام دارد، اظهار کرد: روند اجرايي آن مورد رضايت نيست. وي افزود: در اين حوزه گيلان دچار عقب‌ماندگي است که بايد با جديت پيگيري شود. اين مسول با اشاره به اينکه جلسه ديروز درباره پسماندها است، تصريح کرد: اين امر به يک معضل تبديل شده و رسانه ملي نيز بارها درباره مشکلات استان‌هاي شمالي در اين حوزه پرداخته است. وي آلودگي آب‌هاي زيرزميني در گيلان را بسيار زياد دانست و خاطرنشان کرد: استان‌هاي شمالي رتبه نخست سرطان را دارند و زنگ خطر اساسي است. اصغريان پيگيري‌هاي استاندار و معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري را در اين حوزه ستودني خواند و يادآور شد: دستورات لازم براي ساماندهي اين معضل داده شده است.


 شناسايي 670 بيمار مبتلا به HIV در کرمان‌‌ 

مدير گروه مبارزه با بيماري‌هاي دانشگاه علوم پزشکي کرمان گفت: شمار مبتلايان به HIV در حوزه دانشگاه علوم پزشکي کرمان‌ 670 نفر است. ‌مهدي شفيعي ديروز در گفت‌وگو با فارس در کرمان يک سوم مواردي که تخمين زده مي‌شود در کشور به ويروس HIV آلوده باشند، شناسايي شدند، اظهار داشت: تنها 15 تا 20 درصد موارد شناسايي شده مبتلا به HIV به صورت فعال خدمات دريافت مي‌کنند.وي بيان داشت: دو سوم مواردي که در کشور تخمين زده مي‌شود مبتلا به ويروس HIV باشند در دسترس نيستند و‌ زماني مراجعه مي‌کنند که بيماري آنها پيشرفت کرده است. وي گفت: با توجه به اينکه داروهاي مناسبي براي کنترل عوارض اين بيماري در کشور وجود دارد و افراد مبتلا به واسطه استفاده از‌ داروها عمر طولاني‌تري را دارند، توصيه مي‌شود تا اين بيماران زودتر تحت درمان زود هنگام قرار گيرند. وي شمار مبتلايان به HIV در سطح دانشگاه علوم پزشکي کرمان را 670 نفر اعلام کرد و گفت: حدود 90 نفر از اين تعداد تحت درمان قرار گرفتند. بر اساس مدل‌هاي اپيدميولوژيک، پيش‌بيني مي‌شود در استان کرمان يک هزار و 500 تا 2 هزار نفر مبتلا به HIV باشند.


 چهارمحال و بختياري دارنده‌ رتبه سوم ام اس 

رييس انجمن حمايت از بيماران خاص چهارمحال و بختياري با انتقاد از عدم حمايت مطلوب از بيماران مبتلا به ام اس گفت: ام اس در چهارمحال و بختياري پس از تهران و اصفهان رتبه سوم را دارد. معصومه معمارزاده در گفت‌وگو با ايسنا- منطقه چهارمحال و بختياري- با بيان اينکه اکنون 950 نفر در استان مبتلا به ام اس هستند، تصريح کرد: از اين تعداد 100 نفر مرد و بقيه زن هستند. وي با اشاره به مشکلات بيماران مبتلا به ام اس، افزود: متاسفانه از اين بيماران آنچنان که بايد حمايت نمي‌شود. معمارزاده خاطرنشان کرد: هزينه درمان هر بيمار ماهانه به طور ميانگين 250 هزار تومان است، در حالي که به اين افراد تنها در کاردرماني و مشاوره کمک مي‌شود. وي با بيان اينکه ام اس، بيماري عصبي نخاعي است، تصريح کرد: با توجه به اينکه بانوان حساس‌تر بوده و بيشتر از مردان خود را درگير مشکلات مي‌کنند بيشتر آمار مبتلايان به ام اس بانوان هستند. وي با بيان اينکه استان برحسب جمعيت رتبه سوم ام اس را دارد، افزود: در سال 1391 اين استان رتبه هفتم کشور را داشت درحالي که متاسفانه امسال بعد از تهران و اصفهان در رتبه سوم قرار گرفته است.


 «ترمه» مغلوب توليد چشم بادامي‌ها
 ائتلاف چين و پاكستان براي تصاحب بازار صنايع دستي يزد 

 ترمه كه از دست بافته‌هاي سنتي يزد و از صنايع دستي بسيار معروف اين ديار است، همواره به‌عنوان پارچه‌اي فاخر، زيبا، اصيل و سنتي مورد استفاده بوده و به لحاظ كيفيت و اصالتي كه از آن برخوردار است، قيمت نسبتا بالايي نيز دارد و اين امر سبب شده تا اين دست بافته اصيل، مغلوب توليدات كپي چيني‌ها شود كه با كيفيتي بسيار نازل و قيمتي ارزانتر به فروش مي‌رسد.به گزارش مهر، ترمه اصيل كه در يزد در كارگاه‌هاي توليدي توسط هنرمندان اين استان توليد مي‌شود، طرح‌هايي بسيار زيبا و متنوع دارد و زيبايي و اصالت آن با يك نگاه مشخص است. گرچه ترمه هنوز هم مشتريان خود را دارد و به لحاظ زيبايي و كيفيت، توانسته بازار خود را به خوبي حفظ كند، اما توليدات چشم بادامي‌ها از يك سو و پاكستاني‌ها از سوي ديگر، مي تواند زنگ خطري جدي براي اين هنر اصيل يزدي باشد. اين روزها در بازار سنتي يزد، همانجا كه اغلب توليدكنندگان معروف ترمه استان، غرفه‌اي دارند و توليدات خود را در معرض نمايش و فروش گذاشته‌اند، دست فروشان پاكستاني محصولاتي را عرصه مي‌كنند كه به ظاهر شبيه ترمه است اما در واقع پارچه‌اي معمولي است كه نقشي از ترمه دارد.

ترمه‌هاي قلابي پاكستاني و چيني روي دست ترمه اصيل يزدي بلند شده‌اند

گلدوزي و مليله دوزي پاكستان هم كه معروف است، چاشني اين پارچه‌هاي بي‌كيفيت شده و زرق و برقي نيم بند به اين پارچه‌هاي كپي شده داده است و توانسته بازار خوبي را نيز به دست آورد.

از سوي ديگر، در بسياري از مغازه‌ها، پارچه‌هايي با رنگ‌هاي متنوع عرصه مي‌شود كه در طرح همانند ترمه يزدي هستند اما در واقع پارچه‌هاي كتاني ضخيمي هستند كه طرح‌هاي بته چقه بر آنها نقش بسته است و اينها نيز در مقايسه با قيمت ترمه، قيمتي بسيار مناسب تر دارند. از آنجا كه اين روزها دوستداران نقش‌هاي سنتي نظير بته چقه، بسيارند و البته بسياري از آنها نيز توانايي خريد ترمه يزدي را ندارند، به اين پارچه‌هاي چيني و پاكستاني رغبت نشان مي‌دهند و در مدت زمان كوتاهي توانسته اند بازاري خوب از ترمه قلابي دست و پا كنند. ترمه يزدي كه بخشي از بافت آن زري بافي و بخشي ديگر، با استفاده از ابريشم بافته شده است، كيفيتي غيرقابل مقايسه با ترمه‌هاي قلابي دارند و برخي از آنها گرچه خود از طرح و رنگي زيبا برخوردارند اما توسط هنرمندان يزدي سرمه دوزي شده اند و كارهاي زيبايي از ذوق و هنر مردمان اين ديار به نمايش گذاشته اند.

صنايع دستي يزد با رقباي سرسخت چيني و هندي دست و پنجه نرم مي‌كنند البته اين تصاحب بازار تنها منحصر به ترمه نيست و بسياري از صنايع دستي يزد اين روزها با رقباي سرسخت چيني، پاكستاني و هندي دست و پنجه نرم مي كنند. به جز ترمه، صنايع چوبي، حكاكي روي مس، جواهرسازي، معرق و منبت، دارايي و حتي سفال و سراميك نيز از حضور رقباي خارجي رنج مي‌برند. يكي از توليدكنندگان ترمه در اين زمينه به خبرنگار مهر گفت: در مورد بسياري از كالاهاي كه مغلوب رقباي چيني خود شده اند، تقصير را به گردن توليدكننده داخلي انداخته اند و از گراني و بي كيفيتي توليدات آنها سخن به ميان آمده است اما در مورد ترمه هيچ يك از اين موارد پذيرفتني نيست.

محمدرضا حسيني عنوان كرد: ترمه يزد اكنون به مدد خلاقيت هنرمندان اين ديار هم به لحاظ تنوع رنگ و طرح و هم به لحاظ كيفيت در اوج قرار دارد و به جز خود پارچه ترمه، توليداتي از جمله روميزي، تابلو، كيف، كفش، روتختي، سجاده و جانماز و ... از اين پارچه سنتي توليد و عرضه شده است.

توليدات خارجي هيچ مزيتي نسبت به ترمه يزدي ندارند

وي افزود: در اين زمينه، توليدات چيني، هندي و پاكستاني، هيچ مزيتي نسبت به ترمه يزدي ندارند و مردم فريب قيمت ارزان آن را مي خورند كه اغلب با يك بار شست و شو، همين رنگ و روي نسبي آنها نيز از بين مي رود. حسيني خاطرنشان كرد: كسي كه ترمه را بشناسد و به دنبال پارچه فاخر و اصيل ايراني باشد، هيچ چيز ديگري را جايگزين آن نمي‌كند اما اگر هدف خريدار، ترمه نباشد، مي‌ تواند هرچيز ديگري را جايگزين آن كند. وي با تاكيد بر اينكه طي سال‌هاي گذشته، توليدات ترمه در اوج خود قرار گرفته اند، افزود: ما هيچ ضعفي در توليد ترمه يزد نمي بينيم و به نظر مي رسد در مورد اين صنعت و هنر دستي يزد، مسئولان امر بايد نظارت خود را افزايش دهند و اجازه ندهند هر كالاي مشابهي وارد بازار شود.

حسيني بيان كرد: مسئولان بايد بر روي صنايع دستي استان عرق داشته باشند و اجازه ندهند با واردات كالاهاي بي‌كيفيت، براي صنايع دستي استان رقيب تراشيده شود. وي تصريح كرد: بحث صنايع دستي جداي از ساير كالاهاست و قاچاق و ورود كالاهاي مشابه صنايع دستي بومي يزد، ضربه اي مهلك به هنرمندان يزدي و بازار صنايع دستي است.

حسيني عنوان كرد: اگر در زمينه ظرف و ظروف، لوازم آرايشي، پارچه و ... مردم اجناس خارجي را به ايراني ترجيح مي دهند، ممكن است تا حدي حق داشته باشند زيرا كالاهاي ايراني در بسياري از موارد از كيفيت خوبي برخوردارند نبوده اند و امتحان خود را به خوبي پس نداده اند اما اين موضوع به هيچ وجه در مورد صنايع دستي به ويژه ترمه صادق نيست و نبايد اجازه داد به اين بهانه، كالاهاي مشابه خارجي وارد بازار شوند.


 عاقبت درياچه اروميه در کمين «حبله‌رود» سمنان 

 معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان گفت: منابع آب حوضه آبخيز حبله‌رود با خطرات زيادي مواجه است.

به گزارش ايسنا، منطقه سمنان، محمد هادي نوچه در نشست اداري اين اداره کل عنوان کرد: اگر از سوء مديريت‌ها و اثرات ناصحيح بهره برداري در اين منطقه جلوگيري نشود، اين حوضه آبخيز به عاقبت درياچه اروميه گرفتار مي‌شود. وي تصريح کرد: طرح حبله‌رود ‌که طرح مديريت منابع آب و خاک در امتداد رودخانه حبله‌رود محسوب مي‌شود، پروژه‌اي ملي و بين المللي است که اجراي آن به عنوان الگويي براي ساير مناطق کشور محسوب مي‌شود. اجراي فاز نخست اين طرح، تمرين خوبي براي کار با مردم بود که دستاوردهاي خوبي نيز به همراه داشت. مدير اجرايي طرح حبله رود در استان سمنان گفت: متاسفانه در اين مرحله، ارتباط بين دستگاهي ضعيف بود و کمتر فرمانداران، بخشداران و ديگر مسئولان ذيربط مناطق و شهرستان‌ها در اجراي آن درگير بوده و دخالت داشتند. علاوه بر آن در اين طرح، هيچ‌گونه ارتباطي بين بالادست و پايين دست حوزه وجود نداشت و اثرات آنها نيز به خوبي ارزيابي نمي‌شد. نوچه ادامه داد: پس از اتمام فاز اول طرح، جلسه‌اي با حضور نمايندگان وزارت جهاد کشاورزي، سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور، وزارت امور خارجه و برنامه عمران سازمان ملل متحد تشکيل شد و با توجه به اهميت و ضرورت اجراي طرح حبله رود، قرار شد که اجراي اين طرح به دليل اولويت داشتن در برنامه‌هاي ملي، وارد فاز دوم خود شود. وي تاکيد کرد: سند فاز دوم طرح با هدف تکيه بر فقرزدايي و توليد پايدار برلي نيل به خودکفايي در توليد محصولات اساسي و تأمين امنيت غذايي کشور، تدوين و به امضاء طرفين رسيد. نوچه، مستندسازي دستاوردها، تدوين برنامه راهبردي حوضه آبخيز حبله‌رود، ارائه سيستم پايش و ارزشيابي جامع، زمينه‌سازي جهت نيل به توليد مستمر و پايدار در راستاي خودکفايي و ظرفيت سازي برنامه‌ريزان و تسهيل‌گران را از ديگر کليات سند فاز دوم طرح حوزه حبله رود عنوان کرد.


 تعطيلي 115 واحد صنعتي در ايلام 

 رئيس سازمان صنعت، ‌معدن و تجارت استان ايلام گفت: 115 واحد صنعتي در استان تعطيل است.

به گزارش فارس از ايلام، علي مهدوي ديروز در جلسه بررسي مشکلات واحدهاي صنعتي و معدني مشکل‌دار و تعطيل شهرک صنعتي ايلام اظهار کرد: برطرف کردن کلي مشکل صنعتگران و توليد کنندگان استان ايلام در دستور کار قرار دارد. رئيس سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت استان ايلام گفت: البته رفع کلي اين مشکلات خارج از حيطه اختيار مديران استاني است.

وي ادامه داد: در اين راستا بايد از توان مسئولان ملي نيز استفاده شود و تا رسيدن به نتيجه موثر و اثرگذار تلاش کرد. رئيس سازمان صنعت، ‌معدن و تجارت استان ايلام افزود: اکنون از 525 فقره واحد توليدي داراي پروانه بهره‌برداري در استان، 115 فقره تعطيل است.

مهدوي اضافه کرد: مشکلات مديريتي، فقدان شناخت از بازارهاي هدف، نبود سرمايه در گردش، طولاني شدن دوران مشارکت واحدهاي توليدي به دليل فقدان دريافت به موقع منابع مورد نياز و ... از جمله دلايل اين ناکامي در حوزه صنعت استان ايلام است.

وي تصريح کرد: شريک نبودن بانک‌ها در ريسک تجاري واحدهاي توليدي، نگاه خاص برخي از سازمان‌هاي دولتي نسبت به مقوله توليد و صنعت داخلي و ... از ديگر دلايل مشکل‌دار شدن صنعت ايلام است. رئيس سازمان صنعت، ‌معدن و تجارت استان ايلام گفت: فقدان پرداخت سهم توليد از هدفمند‌سازي يارانه‌ها، نحوه مديريت واردات کالاهاي خارجي و سياست‌هاي پولي و مالي اعمال شده طي چند سال گذشته نيز بيشترين نقش را در تعطيلي برخي از واحدهاي توليدي استان ايلام داشته است.

وي ادامه داد: سازمان صنعت، ‌معدن و تجارت استان ايلام تمام توان خود را براي احياي واحدهاي صنعتي به کار گرفته تا جايي که با بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي موجود، استفاده از توان مديريتي افراد مسئول در سازمان‌ها و معاونت‌هاي استانداري در اين راستا گام برداشته است.

اين مسئول گفت: با اين تلاش‌ها و همچنين همکاري و همراهي بانک‌هاي عامل استان ايلام تاکنون 38 واحد توليدي به چرخه توليد وارد شده‌اند.


 تندباد اردبيل را درنورديد 

 تندباد با سرعت 50 تا 80 کيلومتر از صبح ديروز بخش هايي از استان اردبيل را درنورديد.به گزارش مهر، پس از دو روز از افت دما توام با بارش هاي برف و اکثرا باران در استان اردبيل، از صبح ديروز با گرم شدن هوا تندباد بخش هايي از اين استان را بويژه در مناطق مرکزي فرا گرفت. تندباد که در برخي از مناطق با گرد و خاک همراه بوده موجب کاهش ديد و نيز اختلال در زندگي روزمره شهروندان اين استان شده اما تاکنون گزارشي از خسارت اعلام نشده است.

اين پديده هم اکنون در اردبيل به عنوان مرکز استان با سرعت حداکثر 50 تا 60 کيلومتر در ساعت در جريان بوده اما بيشترين سرعت تندباد در استان تا 75 کيلومتر برساعت از سرعين گزارش شده است.

سرپرست گروه پيش بيني و صدور پيش آگاهي هاي جوي استان اردبيل دقايقي پيش در گفتگو با مهر با بيان اينکه پيش بيني مي شود حداکثر سرعت تندباد در سطح استان به 80 کيلومتر برسد، اضافه کرد: پديده تندباد در حال حاضر در شهرستان هاي اردبيل، نمين، نير و سرعين بيشتر از ساير مناطق استان است.

رسول همتي با اشاره به نکته جالب در اين گفتگو تاکيد کرد که اعداد و ارقام مربوط به سرعت تندباد در اين استان با همان ارقام در ساير استان ها تفاوت دارد، چنانچه اگر تندباد با سرعت 90 کيلومتر به عنوان مثال در رشت بوزد خسارت زيادي به بار مي آورد اما در اردبيل پديده معمولي بوده و خسارتي در پي ندارد.

همتي تقالي هوا و يا به عبارتي پايين بودن جرم هوا در استان اردبيل را به برخورداري از ارتفاع بالا علت آن برشمرد و ادامه داد: در شهرهايي که از ارتفاع پايين برخوردارند اين ميزان سرعت باد مي تواند بشيترين تاثير مخرب را در پي داشته باشد.


 آزموني بزرگ براي مردم خوزستان 
نويسنده : حسين خداکرمي

 در دوراني از تاريخ معاصر که نام و نشاني از دموکراسي در ايران نبود ، يعني در بعضي دوره‌هاي مجلس مشروطه در دوران رضا خاني به اين سو ، نمايندگان اکثر شهرهاي ايران وکيل الدوله بوده اند تا وکيل المله، روايتهاي تلخ و تکان دهنده‌اي وجود دارد که نمايندگان شهرها با قيمت مشخصي وارد مجلس مي‌شده‌اند. در آخرين سالهاي رژيم شاهنشاهي براساس شنيده‌ها، برخي از نمايندگان با پرداخت مبلغي در حدود ششصد هزار تومان يک صندلي مجلس را از آن خود مي‌کردند. غالبا اين نمايندگان از وابستگان به قدرت و عوامل رژيم بودند. ساختار غيردموکراتيک رژيم سياسي از يک سو و نفوذ پاره اي از رجال وقت وابسته به رژيم سبب مي‌شده کساني پا به صحن مجلس شوراي ملي بگذارند که معمولا مرتبط به يکي از اين رجال بوده باشند. حتي در دوره‌هايي،رفتار برخي نمايندگان غرب کشور تبديل به ضرب المثل و مايه نکته گيري و طنزگرديدند، اما خوشبختانه آن وضعيت به پايان رسيد و بر همين اساس است که مردم از نمايندگان خويش انتظار دارند که نگذارند حقوق آنها پايمال شود .

موضوع انتقال غيرقانوني کارون به کشتزارهاي برنج اصفهان، کرمان، يزد و کاشان اعتراض شديد مردم نسبت به اين حرکت غيرقانوني و سکوت برخي از نمايندگان خوزستان در مجلس شوراي اسلامي به دنبال چهار حرکت اعتراضي مردم در کناره‌هاي کارون که صداي مظلوميت مردم خوزستان معاون رئيس جمهور خانم ابتکار را به اهواز کشاند و شاهد همدردي ايشان با مردم و دفاع تمام قد از حراست کارون تأکيد کردند. آقاي حسيني تنها نماينده اي بود که در ميان مردم ظاهر شد و حتي اظهار داشتند در صورت عملي شدن اين اقدام غيرقانوني استعفا خواهند داد. اما نماينده ديگر، مصوبه طرح انتقال آب کارون را تکذيب و عنوان کرد: « طرحي بعنوان انتقال آب کارون به فلات مرکزي در مجلس تصويب نشده است و تخصيص رديف اعتباري بودجه براي اين طرح کذب است. وي اضافه مي‌کند: انتقال آب کارون طبق قانون ،به ساير نقاط کشور تنها براي شرب مردم آن ناحيه، امکان پذير است و انتقال آب براي مصارف کشاورزي و صنعتي خلاف قانون محسوب مي‌شود.» (روزنامه کارون دوشنبه 20 آبان ماه 92)

حال در همين تاريخ يعني 20 آبان، يک هفته نامه ديگر محلي (رضوان) چنين مي‌نويسد:« وزير نيرو در جلسه‌ي مجمع نمايندگان خوزستان کار مطالعاتي طرح بهشت آباد به انجام رسيده و در مجلس براي آن رديف بودجه نيز در نظر گرفته شده ! وزير نيرو آقاي حميد چيت‌چيان که نمايندگان را جمع کرده بود اظهار مي‌دارد که از سرشاخه‌هاي کارون و دز 5/1 ميليارد مترمکعب آب براي رفع نيازهاي اصفهان، کرمان، يزد و کاشان قابل انتقال خواهد بود.

حال نبايد از بعضي نمايندگان مجلس پرسيد: براي تناقض اظهارنظر شما و وزير نيرو در حضور مجمع نمايندگان خوزستان چه پاسخي داريد؟ مضافا اينکه يک استاد دانشگاه اصفهان و مسئول آب اتاق بازرگاني اصفهان، در هفته‌هاي پيش در گفتگو با ايسنا اظهار داشتند که ما قطعا آب کارون را براي رونق کشاورزي اصفهان و فلات مرکزي انتقال خواهيم داد!

در اين مورد گفتني است که در مورد تونل بهشت آباد به طول 60 کيلومتر در عمق بين 300 متري تا 1200 متري زمين بايد ايجاد شود حداقل هزينه اي برابرهفت هزارميليارد تومان بايد صرف شود در حالي که با اين سرمايه در استان خوزستان مي‌توان نزديک به يک ميليون هکتار زمين را تحت آبياري آن هم از نوع آبياري تحت فشار قرار داد. به نظر مي‌رسد مشکلات مناطق کم آب مرکزي کشور بايد با روش‌هايي غيراز انتقال بين حوض‌ها مانند مديريت تقاضا! بالابردن راندمان آبياري و استفاده غذاهاي غيرمتعارف (در صنعت)و... حل شود. از طرف ديگر با کمال تاسف در سالهاي اخير نمود تغيير اقليم در کشور ما ايران به صورت کاهش ريزش نزولات جوي در نيمه غربي کشور به اثبات رسيده است بطوريکه مقدار آورد و رودخانه ديگر هيچ وقت مانند گذشته نخواهد بود. از نظر کيفيت آب، در دهه‌هاي 50 و60 آب کارون از کيفيت مطلوبي برخوردار بوده است. مثلا از نظر شوري آن حدود 600 ميکروموس بوده است 0که از نظر شرب در محدوده ي مطلوب قرار دارد.) اما در چند سال گذشته کيفيت آب شهري نامطلوب شده است بطور نمونه، مقدار متوسط شوري به 2500 ميکروموس رسيده است يعني بيش از چهار برابر گذشته است، بطوريکه هم اکنون در اغلب شهرهاي استان از جمله اهواز، آبادان و خرمشهر آب لوله کشي شهري قابل استفاده جهت شرب و ساير نيازهاي خانگي نيست و مردم از دستگاه‌هاي تصفيه خانگي استفاده مي‌کنند يا آب تصفيه شده اصطلاحاً بشکه اي استفاده مي‌کنند اين شوري آب بر بخش کشاورزي نيز سبب خسارات زيادي شده است زيرا بالا بودن شوري آب افت شديدي در محصولات کشاورزي ايجاد کرده است.

نمايندگان محترمي که بايد به عنوان نماينده مردم و در خانه ملت ،حافظ منافع و حقوق شهروندان اهواز و مردم خوزستان باشيد، بدانندکه هر گونه مماشات و تسليم در برابر تصميماتي که عمران و آبادي منطقه خود را با نابودي و سرقت داشته‌هاي مردم استاني ديگر رقم ميزنند از چشم مردم مخفي نخواهند ماند.نمايندگان استان به ويژه اهواز بداننداگر با تاريخ مانوس باشيد همراه مردم خدمتگزاران واقعي خود را زود تشخيص داده و نامشان در قلب و تاريخ ملت جاودانه مي‌ماند.

به هر شکل امروز مردم خوزستان،در برابر آزمون بزرگي قرار گرفته‌اند و اميد است که همه ي مردم و نمايندگان استان، با نگاهي مسوولانه تر نسبت به سرنوشت خود و کارون احساس مسووليت کنند.زيرا کارون نگين خوزستان و مايه آباداني و حيات زندگي ما است.به ياد داشته باشيم که مرگ کارون مرگ ما و جفا به نسلهاي پس از ما خواهد بود.


 خبر 

 23 شهر کردستان داراي آب شرب سالم هستند

گروه شهرستانها: مديرعامل آبفاي استان کردستان گفت: در حال حاضر 23 شهر استان داراي آب شرب سالم و بهداشتي هستند. عليرضا تخت‌شاهي در جمع خبرنگاران گفت: علي‌رغم مشکلات مذکور خوشبختانه با تدابير انديشيده شده در حال حاضر در 23 شهر استان به وضعيت مناسب و پايداري در زمينه تصفيه و انتقال آب شرب رسيده‌ايم. وي با اشاره به اينکه اين اقدام نتيجه تلاش و فعاليت تمامي کارکنان شرکت آبفاي استان است، افزود: هم‌اکنون 8/99 درصد از کل جمعيت کردستان زيرپوشش حوزه آب و فاضلاب شهري هستند و از آب سالم استفاده مي‌کنند. وي خاطرنشان کرد: توپوگرافي خاص و کوهستاني بودن استان کردستان اين استان را به يکي از سخت‌ترين استان‌هاي کشور در زمينه انتقال آب تبديل کرده است به گونه‌اي که هر المان آب در داخل سيستم آبرساني شهري از زمان خروج از منبع ذخيره تا رسيدن به دست مشتري به صورت متوسط 3 بار پمپاژ شده و انرژي فراواني صرف توزيع آن مي‌شود. مديرعامل آبفاي استان کردستان اظهار کرد: با اين حال اصلي‌ترين دغدغه فکري همکاران ما در مجموعه آبفاي شهري کردستان رساندن آب سالم بدست همشهريان عزيز کردستاني است. تخت‌شاهي بيان کرد: بر اين اساس قيمت تمام شده، هر مترمکعب آب در کردستان بسيار بالاتر از ساير مناطق کشور بوده و باتوجه به اينکه بيش از 90 درصد مشترکين شرکت آبفاي شهري مشترکين خانگي هستند براي هر متر مکعب آب 215 تومان از مشترکين دريافت مي‌شود و اين در حالي است که قيمت تمام شده آن 340 تومان است. وي اضافه کرد: اين مساله نشان دهنده پرداخت ميزان قابل توجهي يارانه به شهروندان استان از سوي شرکت آبفا شهري است و در مقابل وظيفه شهروندان هم اين است که در خصوص استفاده بهينه از اين سرمايه ملي کوشا باشند. وي در پايان خاطرنشان کرد: با توجه به هدفمندي يارانه‌ها و افزايش قيمت سوخت و ساير حامل‌هاي انرژي طي 2 سال گذشته هزينه‌هاي فراواني از منابع داخلي شرکت صرف تامين بهاي برق مصرفي ايستگاه‌هاي پمپاژ آب در سطح استان شده است.

اولين كشتارگاه صنعتي دام استان خوزستان در آستانه بهره‌برداري

گروه شهرستانها- حسين قباديان: مهندس مجتبي گلستاني مدير كشتارگاه شهرداري كلانشهر اهواز و بازرس اصلي انجمن كشتارگاه‌هاي صنعتي دام كشور از افتتاح قريب‌الوقوع اولين و بزرگترين كشتارگاه صنعتي دام در استان خبر داد و گفت: کشتارگاه دام شهرداري اهواز واقع در جاده قديم اهواز- خرمشهر در حال حاضر تأمين کننده 46 درصد گوشت قرمز استان بوده که سالهاست بصورت سنتي فعاليت مي‌نمايد و باتوجه به ضرورت و نيازهاي اين شهر، شهرداري اهواز از نيمه نخست سال گذشته مطالعات ساخت کشتارگاه صنعتي را آغاز و پس از آن عمليات اجرايي پروژه را آغاز نمود که با گذشت يکسال از شروع بکار، با پيشرفت چشمگير 95 درصدي، در آينده نزديک شاهد بهره‌برداري از کشتارگاه مکانيزه خواهيم بود. مدير كشتارگاه كلانشهر اهواز خاطر نشان كرد: مجتمع مذکور در مساحتي به متراژ پنج هزار متر مربع و با اعتباري بالغ بر يکصد ميليارد ريال از محل درآمدهاي شهرداري اهواز احداث گرديد که شامل: آغل انتظار دام، سالن کشتار مکانيزه و سردخانه نگهداري لاشه مي‌باشد. با راه اندازي پروژه مذکور امکان نگهداري 24 ساعته دام قبل از کشتار به منظور استراحت و شناسايي دام‌هاي بيمار در آغل انتظار دام و همچنين معاينه دقيق لاشه‌ها، کشتار بهداشتي و مکانيزه، تخليه بهداشتي آلايشات و تفکيک آنها، پوست کني و شقه کردن لاشه در سالن‌هاي کشتار مکانيزه و نگهداري در سردخانه بالاي صفر درجه جهت از بين بردن برخي بيماريها وجود دارد. مهندس گلستاني اظهار داشت در پروژه مذکور از جديدترين و مدرنترين تکنولوژي روز دنيا که استفاده از ريل دوبل مکانيزه شرکت سريک فرانسه و از سردخانه فريوني استفاده شده است و ظرفيت کشتار روزانه يكصد رأس دام سنگين و يكهزار رأس دام سبک را در هر شيفت کاري دارد. بازرس اصلي انجمن كشتارگاه‌هاي صنعتي دام كشور همچنين از تخصيص اعتبار بيست ميليارد ريالي از طريق مشارکت بخش خصوصي و تسهيلات بانکي نيز خبر داد و افزود: تعداد بيست دستگاه خودروي حمل گوشت کشتارگاه که از لحاظ ايمني و بهداشتي مناسب حمل گوشت نبودند، تعويض و خودروهاي جديد جايگزين آنها شدند.

دست‌يابي به ارزش افزوده 3 ميليارد توماني در واحد احياي مستقيم شهيد خرازي فولاد مبارکه اصفهان

گروه شهرستانها: با بازيافت 168 هزارو 960 تن پودر ماده خشک (لجن بازيافتي) و استفاده مجدد آن در سيکل توليد گندله سازي، سالانه حدود 3/3 ميليارد تومان از دو مدول 5/1 ميليون تني فولاد مبارکه اصفهان ارزش افزوده حاصل شد. مدير توسعه ناحيه آهن‌سازي شرکت فولاد مبارکه ضمن تاييد اين خبر از راه‌اندازي سيستم انتقال لجن از واحد احياي ‌مستقيم شهيد خرازي به واحد انباشت و برداشت (04) شرکت فولاد مبارکه خبر داد و گفت: با اجراي اين سيستم علاوه بر صرفه‌جوئي اقتصادي ياد شده شاخص‌هاي مربوط به ايمني، بهبود شرايط زيست محيطي از رشد فزاينده‌ اي برخوردار شد. سعيد بخش در توضيح بيشتر اين خبر ادامه داد:در سايت شهيدخرازي تعداد 10 عدد غبارگير جهت کنترل غبار توليد شده در منطقه اکسايد و محصول در مناطقي که ريزش گندله و يا آهن اسفنجي وجود دارد تعبيه شده که براساس برآوردهاي مهندسي حدود 22 تن در ساعت در شرايط متوسط توليد فاين دارند که در صورت عدم جمع‌آوري و کنترل مي‌تواند مشکلات عديده‌اي را به بار آورد. سعيد بخش در ادامه درخصوص سيستم انتقال لجن واحد احياي ‌مستقيم شهيد خرازي به واحد انباشت و برداشت گفت: دو عدد پمپ زير کلاريفايرها وظيفه انتقال اين لجن از کلاريفاير تا مخزن مياني به فاصله 310 متري را به عهده دارند. براي افزايش فشار از يک پمپ خانه مياني استفاده شده است تا با افزايش فشار بتوان لجن را به لاگونهاي واحد 04 که در فاصله 2230 متري واقع شده‌اند انتقال داد. و لجن انتقالي پس از تبخير آب موجود در آن در لاگون‌ها، مجدداً‌ به چرخه توليد باز گردانده خواهد شد. وي در پايان از همکاري بهره بردار، شرکت ايريتک و ساير عواملي که در انجام اين پروژه همکاري نمودند، قدرداني کرد.