نسخه شماره 3352 - 1392/09/10 -


طولاني‌ترين‌ بزرگراه طبقاتي کشور افتتاح شد


دريچه خبر


گذري در شهر


 طولاني‌ترين‌ بزرگراه طبقاتي کشور افتتاح شد 

 گروه شهري- مريم شيخي: بزرگراه طبقاتي صدر، طولاني‌ترين بزرگراه طبقاتي کشور؛ بعد از انجام 11 کيلومتر عمليات پيچيده پل‌سازي با دانش و توان مهندسي ايراني در 26 ماه، صبح ديروز9 آذرماه با حضور دکتر قاليباف شهردار تهران، دکتر علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي و جمعي از مسوولين و اعضاي شوراي شهر تهران به بهره‌برداري رسيد.از شهريور سال 90 و همزمان با تجهيز کارگاه عملياتي ساخت 11 کيلومتر پل آغاز شد. طراح و سازنده پل طبقاتي شهيد صدر ايراني است و اين سازه براي اولين بار است که در کشور طراحي و به اجرا در آمده است.در مجموع پروژه تونل نيايش و فاينانس آن 860 ميليارد تومان و پل 640 ميليارد تومان هزينه داشته که قرارداد پل قيمت مقطوع بوده است.به گفته معاون فني و عمراني شهرداري تهران با مهندسي ارزش صورت گرفته در تونل نيايش تنها در يک سال 38 ميليارد تومان صرفه‌جويي صورت گرفته است.

تمامي مصالح ساختماني به کار رفته در اين پروژه از جمله سيمان، ميلگرد و... در داخل کشور تامين شده است. درخصوص تجهيزات هوشمند ITS آن نيز بخشي که در داخل کشور قابل تهيه بود، تهيه و استفاده شده است و بخشي که بايد از کشورهاي خارجي وارد مي‌شد از بهترين برندهاي معتبر بين‌المللي تهيه شده است.پل صدر يکي از پل‌هاي مقاوم در برابر زلزله است زيرا طراحي پل صدر براساس زلزله صورت گرفته و پل در هنگام زلزله جابجا مي‌شود و انعطاف داشته و اين انعطاف از شکستن پل جلوگيري خواهد کرد.

در اوج زمان کاري؛ 6 هزار نفر در پروژه صدر و بيش از اين تعداد در تونل نيايش فعاليت کردند و 2 خط عبوري و يک خط اضطرار در پل و تونل طراحي شده است.همچنين براي اولين بار ديوارهاي جاذب صوت در کشور طراحي و در اين پروژه نصب شده است.سيستم‌هاي هوشمند و دوربين‌هاي ثبت سرعت از روز افتتاح فعال شدند و پل و تونل به صورت يکپارچه توسط مرکز کنترل ترافيک کنترل مي‌شود.

شهرونداني که مي‌خواهند بين قيطريه تا کردستان يا قيطريه تا نيايش يا بزرگراه امام علي(ع) تا نيايش حرکت کنند بايد از مسير پل استفاده کنند، البته عبور آنها از صدر مانعي ندارد.همچنين تقاطع امام‌علي(ع)، قيطريه و کاوه نقاط ورودي پل و تونل نيايش و بزرگراه کردستان نقاط خروجي پل هستند.به گفته مسوولين شهري دسترسي به بزرگراه صدر از بلوار کاوه‌، قيطريه و بزرگراه امام علي (ع) ايجاد شده است؛ همچنين به دليل ممنوعيت عبور موتورسيکلت و خودروهاي سنگين از داخل تونل نيايش، تردد اين وسايل نقليه از روي پل طبقاتي صدر نيز ممنوع است. دو سازه تونل نيايش و پل صدر تاسيسات عظيمي دارند و از شاخص‌هاي آنها اين است که به صورت يکپارچه کنترل مي‌شوند.

بودجه ارزي مترو در دولت جديد محقق شود

دکتر محمد‌باقر قاليباف شهردار تهران در حاشيه مراسم بهره‌برداري از بزرگراه طبقاتي شهيد صدر گفت:اين پروژه به جهت اجرا و کيفيت پروژه‌اي منحصر به فرد و قابل ارائه در مقياس بين‌المللي به شمار مي‌رود.

شهردار تهران در پاسخ به سوالي درباره ارزيابي خود از تامين منابع مالي مترو تهران در تعامل با مسئولان گفت: ما تنها خواستار اجراي قانون هستيم،اميدواريم در اين دولت بودجه اي که بيش از دو سه سال است که در مجلس تصويب شده و همچنين سهميه ارزي که براي مترو تهران باقي مانده است تحقق پيدا کند.در اين زمينه مقدمات کار در بانک مرکزي و گشايش ال سي از چين فراهم است و اميد مي‌رود با توسعه حمل‌و‌نقل عمومي بتوانيم بخش از مشکلات مربوط به آلودگي هوا را برطرف کنيم. قاليباف خاطرنشان کرد: حتما توسعه حمل‌و‌نقل عمومي مي‌تواند نقش مهمي در کاهش آلودگي هوا داشته باشد اما اين مساله به تنهايي کافي نيست چرا که ساختار غلطي که براي تصميم‌گيري وجود دارد در کنار نبودن يک اراده جدي براي نجات سلامت مردم شهر تهران باعث شده است هر چقدر اين پروژه‌هاي بزرگ اجرايي شود باز هم کفايت نکند و احساس مي‌کنيم بايد توجه بيشتري به اين موضوعات صورت گيرد.

شهردار تهران تاکيد کرد:در دوره سوم مديريت بنده در شهرداري تهران مجموعه دولت، شهرداري‌، مردم و رسانه‌ها دست به دست يکديگر بدهيم و مطمئن هستم اگر اين اراده به وجود آيد به طور قطع آلودگي هوا در شهر تهران برطرف خواهد شد.

قاليباف ادامه داد: ما اين پروژه را درست در زماني شروع کرديم که اوج بحث تحريم‌ها نيز آغاز شد؛ ما در زمانبندي پروژه 6 ماه تاخير داشتيم اما طبق روال موجود در کشور تاخيرهاي که نسبت به پروژه‌هاي بزرگ وجود دارد بدينگونه است که يا پروژه‌ها افتتاح نمي‌شود و يا پس از 14-15سال اجرايي مي‌شوند. اين در حالي است که ما اين پروژه را در 26 ماه تمام کرديم و 6 ماه تاخير در اجراي پروژه نيز به دليل تحريم بود.دکتر قاليباف يادآور شد: ديوارهاي صوتي که در کنار اين پروژه ساخته شده است توليد داخل بوده و تائيد فني آنها را نيز از کشور آلمان دريافت کرده ايم تا جايي که هم‌اکنون مي‌توانيم اين ديوارهاي صوتي را صادر کنيم.

دو طبقه شدن بزرگراه بعثت و ترمينال جنوب

شهردار تهران در خصوص پروژه بعدي شهرداري تهران در زمينه دو طبقه کردن بزرگراه‌هاي شهري گفت:دو طبقه کردن بزرگراه‌ها نياز به بررسي‌هاي فني خاصي دارد اينکه بزرگراه صدر دو طبقه شد به پشتوانه مطالعاتي دقيقي داشت. فعلا در بزرگراه بعثت و ترمينال جنوب به دليل تقاطع‌هايي که در اين محدوده وجود دارد به دنبال اجراي پروژه‌اي همانند پروژه بزرگراه طبقاتي صدر هستيم.

پروژه صدر بيش از يکصد سال عمر خواهد داشت

وي در پايان در بيان ارزيابي خود از عمر پروژه طبقاتي صدر گفت:اين پروژه حتما بيش از يکصد سال عمر خواهد داشت و با نگهداري آن طول عمر پروژه بيشتر خواهد شد.

احداث بزرگراه طبقاتي صدر در اوج تحريم‌هاي بين‌المللي

معاون فني و عمراني شهرداري تهران نيز با بيان اين که تونل نيايش و پل صدر هر کدام به تنهايي قابل استفاده هستند تصريح کرد‌: شهروندان بايد براي استفاده از اين بزرگراه انتخاب ترافيکي داشته باشند‌، ما نيز اين پروژه را صرفا براي اتصال دو نقطه به يکديگر احداث نکرديم و با وجود بزرگراه امام علي(ع) در شرق و بزرگراه کردستان و نيايش در غرب مجموعه صدر اتصالات کاملي برقرار است.دکتر مازيار حسيني در ادامه گفت‌:احداث بزرگراه طبقاتي صدر به دو سال پيش باز مي‌گردد و زماني که تصميم گرفتيم بعد از احداث تونل نيايش با افزايش ظرفيت اتوبان صدر‌، ظرفيت رينگ بزرگراهي شمال تهران را افزايش دهيم .وي با اشاره به اين که گزينه‌ها ي مختلفي براي افزايش ظرفيت بزرگراه صدر از نظر فني‌، اجتماعي‌، اقتصادي و امکان پذيري مورد بررسي قرار گرفت و در نهايت گزينه طبقاتي شدن آن انتخاب شد‌، افزود‌: شايد اين گزينه گزينه اصلح نباشد اما با توجه به شرايط و بررسي‌هاي انجام شده بهترين گزينه بود .

معاون شهردار تهران به مطالعات انجام شده در خصوص عبور خودرو از بزرگراه صدر اشاره کرد و افزود‌: براساس اين مطالعات 40 درصد خودروهاي عبوري از اين بزرگراه براي اتصال و رسيدن به معابر و بزرگراه‌هاي خارج از صدر از آن عبور مي‌کردند و به همين دليل ايجاد خط ارتباطي سريع براي طبقه فوقاني در نظر گرفته شد و دسترسي‌ها‌ي محلي نيز از زير پل و از صدر موجود انجام خواهد شد .

خط قرمز بزرگراه صدر؛ انسداد ترافيکي

معاون فني و عمراني شهرداري در ادامه عدم انسداد ترافيکي بزرگراه صدر را خط قرمز اين پروژه خواند و گفت‌: به هيچ عنوان امکان مسدود کردن بزرگراه صدر وجود نداشت همچنين بايد از خطوط 3 و 4 مترو و پل صياد شيرازي‌، پاسداران‌، دستواره‌، رودکي و شريعتي نيز عبور مي‌کرديم که همگي اينها اشتياق نيروها را براي پيشبرد کار بيشتر مي‌کرد .

حسيني با اشاره به همکاري تنگاتنگ پليس رهنمايي و رانندگي و شهرداري در اجراي اين پروژه افزود‌: بيش از 166 طرح ترافيکي موضعي براي اين پروژه تعريف شد همچنين به دليل عدم انسداد ترافيکي‌، پل صدر بايد به صورت تک پايه طراحي و اجرا مي‌شد .وي با اشاره به اين که در اجراي بزرگراه صدر‌، احداث صنعتي جاي سنتي را گرفت‌،افزود‌:راه‌اندازي کارخانه توليد سگمنت قرارگاه خاتم در جريان اجراي اين پروژه از سرمايه‌هاي ماندگار کشور است که هم‌اکنون با ظرفيت اين کارخانه مي‌توان 60 کيلومتر پل در يک سال و 1200 متر عرشه در يک شبانه روز ساخت .وي افزود‌: 3372 قطعه بتني (سگمنت) براي اين پروژه ساخته شد که هيچکدام آنها شبيه يکديگر نبوده و تنها يک قطعه دچار مشکل شد که 48 ساعت بعد نمونه آن مجددا ساخته شد .

تونل نيايش و بزرگراه صدر هوشمند‌ترين سازه‌هاي کشور

معاون شهردار تهران‌، تونل نيايش و بزرگراه صدر را از هوشمند‌ترين سازه‌هاي کشور خواند و افزود‌: 100 دوربين با ويژگي‌هاي متفاوت در اين پروژه نصب شده و نيازي به حضور در ميدان و محل براي کنترل نداريم‌، همچنين به ازاي هر 10 نفر نيروي کار يک نيروي HSE در اين پروژه مستقر بود که زحمات بسياري کشيدند‌، اين در حالي است که در پروژه‌هاي عمراني به ازاي هر 25 نفر يک نيروي HSE وجود دارد .

بازديد لاريجاني از پروژه پل طبقاتي صدر

همچنين در اين مراسم علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي نيز از بخش‌هاي مختلف پل صدر بازديد کرد .

زيباسازي کل مسير پروژه صدر ـ نيايش

معاون خدمات شهري شهرداري تهران نيز در اين مراسم با اشاره به اينکه در دو سال گذشته تلاش‌هاي زيادي براي ساخت پروژه صدر ـ نيايش شده است گفت: تمام مسير اين بزرگراه به طور ويژه زيبا‌سازي شده‌ است.مجتبي عبداللهي با اعلام اين مطلب گفت:اين معاونت نيز در دو سال گذشته همکاري‌هاي خوبي را با معاونت ترافيک و بخش‌هاي مختلف شهرداري داشته است.وي تصريح کرد: معاونت خدمات شهري شهرداري تهران در دو سال گذشته تلاش‌هاي بسياري را کرده است تا اين پروژه با زيبايي ويژه‌اي آماده استفاده شهروندان برسد و در اين زمينه از طرح‌هاي جديد براي زيباسازي اين بزرگراه استفاده شده است.وي با اشاره به اينکه تمام مسير بزرگراه از نظر فضاي سبز کاملاً آماده است گفت: بحث موضوع فضاي سبز به بزرگراه يکي از موضوعات مهم شهرداري بوده که در اين راستا در دو سال گذشته بستر آن فراهم شده است و اينک هيچ مشکلي در اين بخش وجود ندارد.

امکان دريافت عوارض در پل صدر امکانپذير نيست

سردار حسين رحيمي نيز در حاشيه اين مراسم اظهار داشت: با افتتاح پل صدر بخش زيادي از ترافيک شمال شرق و غرب کاهش مي‌يابد. سردار رحيمي خاطرنشان کرد: با افتتاح اين پروژه گره بزرگ ترافيکي باز مي‌شود.اين در حاليست که 51 دوربين شامل 30 دوربين کنترل نظارت، 5 دوربين کنترل مسير اضطرار و تعدادي دوربين براي نظارت بر خودروهاي سنگين به کار گرفته شده است.رئيس پليس راهور تهران بزرگ با بيان اينکه پيش بيني مي‌شود 40 درصد ترافيک صدر روي پل و 60 درصد پايين پل باشد، اظهار داشت: حداکثر سرعت پيش‌بيني شده براي عبور از روي پل 60 کيلومتر و براي پايين پل 80 کيلومتر تعيين شده است. ضمن اينکه پرداخت عوارض نيز به هيچ وجه امکانپذير نيست چرا که ممکن است حوادث ترافيکي بوجود آورد ولي در صورتي ‌که سامانه‌اي راه‌اندازي شود که از طريق پلاک خودرو بتوان عوارض را اخذ کرد.

پروژه صدر پيچيده‌ترين پروژه‌هاي عمراني کشور

عبادالله عبداللهي فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبيا نيز در اين مراسم اظهار داشت: تشکر ويژه از کساني دارم که در اين پروژه تقبل زحمت کردند و پروژه عظيم صدر به دست تواناي آنها ساخته شد.وي با بيان اينکه پروژه شهيدصدر از پيچيده‌ترين پروژه‌هاي عمراني کشور است، افزود: تجهيز، طراحي و ساخت اين پروژه همه به دست عوامل داخلي انجام شد و بايد خسته نباشيد ويژه خدمت همه عزيزان و شهردار تهران و معاونان ايشان که برنامه زمانبندي را کنترل و اين پروژه عظيم را در کوتاه‌ترين زمان به ثمر رساندند، عرض کنم .عبداللهي اضافه کرد: قرارگاه خاتم‌الانبيا با توجه به توان و ظرفيت خوبي که داشت امروز اين افتخار را دارد که بزرگترين پروژه‌هاي کشور را اجرا کند. عبداللهي با اشاره به اينکه امروز در پروژه‌هاي بزرگ دستاوردهاي بزرگي ايجاد شده است، گفت: امروز پروژه صدر يکي از بزرگترين پروژه‌هايي است که تفاوت ويژه‌اي با ساير پروژه‌ها دارد.

احداث پل صدر در خاورميانه بي‌نظير است

عبدالمقيم ناصحي رئيس کميسيون فرهنگي شوراي شهر نيز در اين مراسم گفت: اين پل عظيم به طول 11 کيلومتر شرق و غرب تهران را به هم متصل کرده که شايد بتوان گفت احداث آن در خاورميانه بي‌نظير است.وي ادامه داد: بخش بسياري از ترافيک به وسيله اين پل کاهش مي‌يابد و به نوعي در کاهش آلودگي هوا نيز موثر خواهد بود. انصافاً مي‌توان گفت در تاريخ بلديه تهران چنين ابتکاري رخ نداده بود.رئيس کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران خاطرنشان کرد: از امتيازات مهم اين پل اين است که به دست مهندسان جوان ايراني ساخته شده و از کارشناسان خارجي استفاده نکرده‌اند.

بنابر اين گزارش با بهره برداري از پروژه بزرگراه طبقاتي صدر، ضمن تکميل کارکردهاي ترافيکي بزرگراه نيايش به تسهيل جريان ترافيک در 7 بزرگراه شهيد مدرس‌، شهيد همت‌، حکيم‌، رسالت‌، شهيد زين‌الدين‌، يادگار امام(ره) و شهيد چمران کمک خواهد کرد و از بار ترافيکي اين بزرگراه‌ها کاسته خواهد شد.به اين ترتيب ديروز روبان قرمز طولاني‌ترين بزرگراه طبقاتي کشور چيده شد و پروژه تونل نيايش و پل طبقاتي صدر به طور کامل زير بار ترافيک رفت.

 کاهش 30 درصدي طول سفر از شمال و شرق به غرب و مرکز تهران

معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران همزمان با آغاز به کار «بزرگراه طبقاتي شهيد صدر»،آخرين اطلاعات ترافيکي و فهرست رمپ‌هاي خروجي مسيرهاي غرب به شرق و شرق به غرب اين بزرگراه 11 کيلومتري را اعلام کرد. سيد‌جعفر تشکري‌هاشمي در خصوص تاثيرات احداث «بزرگراه طبقاتي شهيد صدر» و «تونل نيايش» گفت: بهره‌برداري از اين دو پروژه به منزله تکميل کريدور ارتباطي شرقي - غربي پايتخت براي اتصال دو قطب اصلي شمال و شرق به دو قطب اصلي غرب و مرکز تهران است.وي با اعلام اين که اين سازه يکپارچه در واقع يک راه موازي با محورهاي شهيد حکيم و شهيد همت محسوب مي‌شود، افزود: اين دو پروژه مي‌توانند عامل موثري در زمينه مديريت تراکم ترافيک در اين محورها باشند و افزايش ظرفيت «بزرگراه طبقاتي شهيد صدر»، امکان استفاده از اين ظرفيت اضافه را براي ناوگان حمل‌و‌نقل عمومي فراهم ساخته است.

آغاز مديريت يکپارچه ترافيک صدر

معاون شهردار تهران با اشاره به تاثيرات بهره‌برداري هم زمان از «بزرگراه طبقاتي شهيد صدر» و «تونل نيايش»، اظهار کرد: اين دو پروژه منجر به کاهش طول سفر به ميزان 30 درصد براي رانندگاني مي‌شود که قصد دارند از مناطق شرقي و شمالي به نواحي غربي و مرکزي تهران عزيمت نمايند.تشکري‌هاشمي با بيان اين که با راه‌اندازي سيستم هوشمند کنترل «بزرگراه طبقاتي شهيد صدر»، مديريت يکپارچه ترافيک اين بزرگراه همزمان با افتتاح آن آغاز شده، تصريح کرد: سيستم‌هاي مديريت تصادفات، تخليه اضطراري، امدادرساني و کنترل رمپ‌ها به همراه دوربين‌هاي نظارت تصويري و ثبت تخلف سرعت، از جمله اين امکانات و تجهيزات است.وي با تاکيد بر اين که تمامي دسترسي‌هاي صدر همسطح از جمله خروجي از لوپ قيطريه (زيرگذر) از جنوب به شرق به همان روال سابق است، اضافه کرد: اصلاحات هندسي در تمامي معابر اطراف جهت تسهيل در تردد انجام شده و ممنوعيت پارک حاشيه‌اي در معابر قيطريه و کاوه جهت پيشگيري از بروز تراکم ترافيک صورت پذيرفته است.

کنترل تونل نيايش و پل صدر با 274 دوربين

مهندس تشکري‌هاشمي با بيان اين که «تونل نيايش» و «بزرگراه طبقاتي شهيد صدر» مجموعاً به 274 دستگاه دوربين مجهز مي‌باشند، تصريح کرد: از اين تعداد 98 دوربين نظارت تصويري، 115 دوربين تشخيص حوادث، 23 دوربين ثبت تخلف سرعت، 17 دوربين ثبت تخلف عبور از خط اضطرار، 10 دوربين ثبت تخلف تردد خودروهاي سنگين، 6 دوربين ثبت تخلف عبور از چراغ قرمز و 5 دوربين تشخيص روشنايي است.

روشنايي تونل نيايش و پل صدر با 4 هزار چراغ

معاون شهردار تهران با اشاره به اين که بيش از 4 هزار چراغ روشنايي در داخل «تونل نيايش» و بر روي «بزرگراه طبقاتي شهيد صدر» نصب شده، اظهار کرد: از اين تعداد يک هزار و 254 چراغ بر روي بزرگراه نصب شده، ضمن اين که 6 سنسور تشخيص يخ‌زدگي نيز از ديگر امکانات و تجهيزاتي است که پروژه مذکور به آن مجهز است.مهندس تشکري‌هاشمي با بيان اين که مسير غرب به شرق پل صدر، ورودي از کردستان جنوب به شمال به تونل جنوبي و بزرگراه نيايش به تونل جنوبي داراي 5 رمپ خروجي قيطريه، کامرانيه، شهيد بابايي و امام علي‌(ع) شمال و جنوب است، تصريح کرد‌: در مسير شرق به غرب پل صدر نيز ورودي بزرگراه شهيد بابايي، رمپ شمال به غرب بزرگراه امام علي (ع)، رمپ کامرانيه از صدر هم سطح، رمپ قيطريه و رمپ کاوه، همگي بر روي پل داراي دو خروجي بزرگراه کردستان و بزرگراه نيايش مي‌باشند.


 دريچه خبر 

 معرفي سازمان ميادين به عنوان واحد نمونه سال استاندارد

در همايشي که صبح روز چهارشنبه 6 آذرماه 1392 در سالن همايش‌هاي بين‌المللي صدا‌و‌سيما برگزار شد سازمان ميادين ميوه و تره‌بار شهرداري تهران از سوي موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران به عنوان واحد نمونه سال استاندارد استان تهران در سال جاري برگزيده شد.سازمان ميادين ميوه و تره‌بار شهرداري تهران با توجه به اجراي مجموعه فعاليت‌هايي در زمينه استانداردسازي ميادين و بازارها و ارائه خدمات و محصولات موفق به اخذ لوح و تنديس واحد نمونه سال 1392 استاندارد استان تهران شد. در اين همايش دکتر‌ هاشمي استاندار تهران، مهندس برزگري رييس سازمان ملي استاندار ايران، دکتر شهبازي يگانه مديرعامل جامعه مديران کنترل کيفيت کشور و مهندس بيات مديرکل استاندارد استان تهران سخنراني کردند. گفتني است آقايان عفتي معاون بهداشت، اعرابي معاون بازرگاني، علوي مدير روابط عمومي، کاوه ‌هاشمي مدير بهره‌برداري، عباسي مدير بهداشت، خراساني کارشناس مسئول ارتباطات و خانم سبزرو مدير بهداشت محيط و حرفه‌اي از سوي سازمان ميادين در اين همايش حضور داشتند که عفتي معاون بهداشت به عنوان نماينده سازمان ميادين لوح و تنديس واحد نمونه سال 92 را دريافت کرد.

برپايي بازارچه خود‌اشتغالي کوثر در بوستان ميعاد

مدير ستاد توانمندسازي شهرداري تهران از برپايي بازارچه خود‌اشتغالي کوثر در بوستان ميعاد تهران خبر داد.به گزارش فارس، فهيمه فيروزفر کمک به زنان سرپرست خانوار و فروش محصولات آنان را از دلايل برپايي بازارچه خود اشتغالي کوثر دانست و افزود: ستاد توانمند سازي شهرداري تهران در راستاي خود‌اشتغالي زنان سرپرست خانوار و معرفي محصولات توليد شده توسط اين بانوان اقدام به برپايي بازارچه‌هاي دوره‌اي در مناطق مختلف تهران مي‌کند و به همين منظور از 10 آذرماه با حضور زنان توليد کننده سرپرست خانوار بازارچه‌اي در بوستان ميعاد واقع در منطقه 5 شهرداري تهران برپا مي‌شود. وي با اشاره به اينکه زنان سرپرست خانوار معرفي شده از سوي ستاد توانمند سازي مي‌توانند محصولات خود را در اين غرفه‌ها به فروش برسانند‌؛ افزود: در اين بازارچه‌ها 60 غرفه صنايع دستي‌، پوشاک، زيورآلات‌، وسايل تزئيني و‌... در فضاي باز بوستان ميعاد به مدت يک ماه برپا است. مدير ستاد توانمند‌سازي درباره هدف از برپايي اين غرفه‌ها‌، گفت: شرايطي را مهيا کرده‌ايم تا زنان سرپرست خانواري که امکان اشتغال در مراکز مهارت آموزي کوثر و منزل را ندارند‌؛ بتوانند کالاهاي مناسب و با‌کيفيت خود را در اين غرفه‌ها عرضه کنند. علاقمندان مي‌توانند از11 آذرماه به مدت يک ماه همه روزه از ساعت 10 صبح الي 19 با مراجعه به بوستان ميعاد واقع در اتوبان آيت‌الله کاشاني خيابان ابوذر از اين بازارچه ديدن کنند.

افتتاح سازه سبک شهروند المپيک تا 22 بهمن

مديرعامل فروشگاه شهروند گفت: سازه سبک شهروند المپيک تا 22 بهمن امسال به بهره‌برداري مي‌رسد.قدرت‌الله گودرزي با بيان اينکه در منطقه المپيک ده‌هزار مترزمين در اين باره تملک شده است، افزود: اين کار با مشارکت بخش خصوصي انجام خواهد گرفت که برخي مکان‌هاي ديگر نيز بدين صورت فعال خواهند شد. مديرعامل فروشگاه شهروند تصريح کرد: به دليل راحتي بيشتر شهروندان سازه سبک اين مجموعه تا 22 بهمن افتتاح مي‌شود. وي با بيان اينکه شهروند المپيک دهمين فروشگاه زنجيره‌اي اين مجموعه است، اظهارکرد: اين مجموعه سال 83 در منطقه 22 افتتاح شد تا دسترسي شهروندان به يکي از فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي شهروند قابل دسترس و آسان‌تر باشد.

برگزاري جلسه مشترک شورا و شهرداري براي رفع مشکلات تئاتر شهر

رييس کميته هنر شوراي اسلامي شهر تهران ضمن بيان برخي مشکلات پيش آمده براي مجموعه تئاتر شهر از نگارش نامه‌اي به شهردار تهران براي رسيدگي به اين مسايل خبر داد. عبدالحسين مختاباد در گفتگو با مهر با اعلام اين خبر خاطرنشان کرد: با توجه به ساخت و سازهايي که اطراف مجموعه تئاترشهر طي سال‌هاي اخير انجام گرفته، اين مجموعه در خطر آسيب‌هاي بسيار فراواني است که لازم است هرچه زودتر براي برطرف کردن اين مشکلات توسط نهادهاي شهري اقداماتي انجام گيرد از اين جهت برنامه‌هايي را در شوراي اسلامي شهر تهران مد نظر قرار داده ايم که اميدوارم طي هفته هاي آينده به نتيجه برسد.رييس کميته هنر شوراي اسلامي شهر تهران در پايان تصريح کرد: با رايزني هاي انجام گرفته قرار است هفته آينده جلسه مشترکي با اعضاي هيات مديره خانه تئاتر پيرامون مشکلاتي که حوزه تئاتر در ارتباط با شهرداري با آن مواجه است، داشته باشيم. به طور حتم اين جلسه مقدمه اتفاقات بسيار خوبي براي اشاعه تئاتر و کم کردن مشکلات تالارهاي نمايشي در مواجهه با عمليات عمراني شهرداري تهران و ديگر نهادها خواهد بود.

اجراي 240 ‌برنامه فرهنگي در پايتخت

ويژه‌برنامه «پرده عشاق» روز جمعه با تجليل از حاج عباس محمدي قديمي‌ترين فروشنده محصولات فرهنگي و مذهبي تهران در فرهنگسراي اخلاق آغاز شد. ويژه برنامه «پرده عشاق» روز يکشنبه و دوشنبه 10 و 11 آذر ماه با تجليل از محمد‌علي کريم‌خاني، مداح و خواننده آلبوم ساقي سرمست و مهدي متوسلي کارگردان نمايش خورشيد کاروان در فرهنگسراهاي فردوس و ملل ادامه مي‌يابد. اين ويژه برنامه به منظور تجليل از مفاخر حسيني تا 29 آذر ماه در مناطق بيست و دوگانه تهران برگزار خواهد شد. اين برنامه در روز 12 آذر به تجليل از شهيد‌هادي محبي، شهيد امر به معروف و نهي از منکر در فرهنگسراي انديشه، روز 13 آذر به تجليل از محسن خياطان، شاعر آييني و مبارز انقلابي در مسجد ولي‌عصر(عج) دهکده المپيک، روز 14 آذر به تجليل از رنجبر گل‌محمدي، مداح، شاعر و گردآورنده مجموعه 40 جلدي «مصاحبه با پيرغلامان سراسر کشور» در فرهنگسراي ولا در منطقه 11 اختصاص دارد. همچنين در کنار اين ويژه‌برنامه، مراکز فرهنگي هنري پايتخت در هفته جاري ميزبان بيش از 240 برنامه خواهند بود.


 گذري در شهر 

 بافت فرسوده دغدغه مديريت‌ شهري است

شهردار منطقه 15 در نشست مشترک با نايب رييس شوراي اسلامي شهر تهران با اشاره به اين که بافت فرسوده از جمله دغدغه‌هاي مديريت ارشد شهري است گفت‌: تلاش ما در بافت فرسوده بايد منجر به جلب اعتماد ساکنان باشد. وي در اين جلسه که با حضور نائب رييس شوراي اسلامي شهر تهران‌، مدير عامل سازمان نوسازي و مدير کل شهرسازي شهرداري تهران‌، معاونان منطقه و اعضاي شوراياري محلات داراي بافت فرسوده منطقه در مسجد الزهرا (س) واقع در محله مينابي برگزار شد افزود‌: در راستاي پيشبرد اهداف مديريت شهري و مرتفع نمودن مشکلات مربوط به بافت فرسوده تمام تلاش خود را به کار مي‌بنديم تا با شتاب بيشتري در جهت نوسازي بافت فرسوده گام برداريم. دکتر انجمني همچنين اظهار اميدواري کرد تا با همکاري و هماهنگي مسوولان و دست‌اندرکاران بافت فرسوده بتوانيم حرکت رو به جلو و با شتاب بيشتري را در مباحث مربوط به نوسازي بافت فرسوده و حل مشکلات آن داشته باشيم و تلاش ما ضمن اينکه منجر به جلب اعتماد ساکنان مي‌شود باعث تشويق سرمايه‌گذاران جهت سرمايه‌گذاري در بافت فرسوده شود .

10هزار اصله درخت در منطقه 7 شناسنامه‌دار مي‌شوند

معاون امور شهري و فضاي سبز منطقه 7 از شناسنامه دار شدن درختان با بن (قطر) بالاي 30 سانتيمتر در اين منطقه خبر داد. مهران احمدي با اعلام اين مطلب گفت: با هدف حفظ و نظارت بر حسن نگهداري فضاي سبز و درختان موجود، شهرداري تهران اقدام به تهيه شناسنامه درختان و ايجاد بانک اطلاعات با روش‌هاي نوين کرده است. وي با اشاره به شناسنامه‌دار شدن بيش از 4 هزار و 991 اصله درخت با بن بالاي 30سانتيمتر در منطقه 7، تصريح کرد: با اجراي اين پروِژه تراشه‌هاي الکترونيکي با نظارت سازمان پارک‌ها و فضاي سبز شهر تهران در ارتفاع 170 سانتيمتري از سطح پياده‌رو مجاور، به روي درختان با محيط بن بالاتر از 30 سانتيمتر نصب شده است.معاون شهردار منطقه 7 تاکيد کرد: مطابق با دستورالعمل سازمان پارک‌ها تعداد 50 اصله درخت از درختان بوستان‌هاي شهروند و خيابان آريان محمودي در محله دبستان توسط خود منطقه شناسنامه‌دار مي‌شوند. همچنين قرار شده تعداد درختان شناسنامه دار منطقه به 10 هزار اصله برسد.

اجراي فرش گل‌هاي زمستاني در جنوب تهران

معاون امورشهري و فضاي سبز شهرداري منطقه 20 تهران از اجراي 10 فرش گل در ميادين و حاشيه بزرگراه‌هاي اين منطقه خبر داد. سعيد شيرازي با بيان اين خبر گفت: به منظور آراستگي و طراوت بخشيدن به سيماي عمومي شهر در فصل زمستان، 10 فرش گل در ميادين‌هادي ساعي، شهداي شاملو، شهيد غيبي، شهيد بروجردي و حاشيه پل‌هاي شهيد صارمي و عبدالرحمان صوفي و خروجي آزادگان در بزرگراه شهيد رجايي اجرا شده است. شيرازي با اشاره به اينکه فرش گل‌هاي اجرا شده موجب افزايش حدود يک هزار و 500 مترمربع فضاي گل کاري در منطقه 20 شده است افزود: با توجه به شروع فصل سرما، گل‌هاي مقاوم به کاهش دما نظير لاله و بنفشه در طراحي اين فرش گل‌ها با طرح‌هاي اشکال هندسي، ستاره،گل و... استفاده شده است. وي به عمليات به زراعي بوستان‌ها، عرصه‌هاي جنگل کاري و فضاهاي سبز معابر و حاشيه بزرگراه‌ها نيز اشاره کرد و اظهار داشت: عمليات پيرايش و هرس زمستانه درختان و درختچه‌هاي معابر در روزهاي آتي به منظور تقويت و آراستگي فضاهاي سبز آغاز مي‌شود تا زمينه مناسب براي رشد اين گياهان در فصل بهار فراهم شود.

بيمه تکميلي براي بانوان سرپرست خانوار شرق تهران

با هماهنگي ستاد توانمندسازي زنان سرپرست خانوار شهرداري تهران، بانوان شرق تهران تحت پوشش بيمه تکميلي قرار گرفتند. حامد عبداللهي معاون اجتماعي و فرهنگي منطقه با بيان اين مطلب گفت: درراستاي سياست‌هاي مديريت شهري در خصوص توانمند‌سازي زنان سرپرست خانوار اداره امور بانوان منطقه نسبت به شناسايي بانوان سرپرست خانوار و بد‌سرپرست که تحت حمايت هيچ نهاد و ارگاني نيستند اقدام کرد. وي افزود: در حال حاضر بيش از 300 نفر از بانوان سرپرست خانوار شناسايي ومشخصات آنها در بانک اطلاعاتي به ثبت رسيده و اقدامات لازم جهت دريافت کارت بيمه تکميلي از اين بانوان وفرزندانشان صورت گرفته است.عبداللهي گفت: ارائه تسهيلات و خدمات درماني، افزايش ارتقاي سلامت رواني و جسمي حمايت براي تامين بخشي از هزينه‌هاي درماني از مهمترين اهداف اجراي اين طرح است.

کاهش 50 درصدي تصادفات در منطقه 16

معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک منطقه 16 از کاهش بيش از 50 درصدي تصادفات در منطقه 16 در شش ماه اول سال 92 خبر داد. حامد ميرزابيگي با اعلام اين خبر گفت: با توجه به هماهنگي‌هاي صورت گرفته و افزايش آموزش‌ها به عموم شهروندان به خصوص رانندگان اين منطقه، تصادفات در اين منطقه نسبت به شش ماه سال گذشته کاهش داشته است. وي افزود: در شش ماه سال 92 نسبت به سال گذشته، تصادفات به بيش از 50 درصد کاهش داشته است. ميرزابيگي در ادامه عنوان کرد: به همين منظور اين منطقه به واسطه کاهش تصادف رتبه دوم را کسب نمود. وي در پايان با اشاره به علت کاهش تصادفات در اين منطقه خاطرنشان کرد: اجراي اصلاحات هندسي در سطح محلات منطقه، نصب نرده‌هاي مياني و جداسازي مسير تردد عابرين و همچنين، آغاز فرهنگ‌سازي از سطح مدارس از جمله دلايل کاهش تصادفات در شش ماه اول سال جاري است که اميد آن است که با تقويت اين روند، ميزان کاهش تصادفات در شش ماه سال 93 بيشتر شود.