نسخه شماره 3352 - 1392/09/10 -


ابعاد جديد مناقشه مرزي چين با ژاپن


پيشروي مخالفان دولت تايلند و درگيري در بانکوک


انهدام اطلاعات کثيف بريتانيا


انتقاد اسد از جنگ طلبي رياض


بازهم ناامني و درگيري در شمال لبنان


اعترافات آمريکايي بازداشت شده در پيونگ يانگ


سکولاريسم فرانسه عليه حجاب اسلامي

پليس ضدشورش با معترضان کي يف برخورد کرد
شکاف غرب و شرق در اوکراين


روزي براي رئيس جمهور قزاقستان


قتل خبرنگار منتقد در فيليپين


افول بخت آتا طيب در ترکيه


اخبارکوتاه


 ابعاد جديد مناقشه مرزي چين با ژاپن 

 ايالات متحده آمريکا در مناقشه ميان چين و ژاپن بر سر مالکيت مجمع‌الجزاير غيرمسکوني واقع در درياي شرقي چين، قصد نرمش ندارد و مي‌خواهد همچنان بر فراز اين منطقه پروازهاي تجسسي انجام دهد. يک سخنگوي وزارت دفاع آمريکا اعلام کرد که نيروي هوايي اين کشور در آينده نيز همچنان به عمليات خود بر فراز اين منطقه ادامه خواهد داد. محافل پنتاگون همچنين گفتند که در ماموريت‌هاي روزمره خود از جمله به پروازهاي تجسسي مبادرت خواهند ورزيد.

هشدار به شرکت‌هاي هواپيمايي غيرنظامي

واشنگتن همزمان به شرکت‌هاي مسافربري هوايي خود هشدار داد که به هنگام عبور از اين منطقه محتاط باشند. وزارت خارجه آمريکا روز جمعه در واشنگتن از اين شرکت‌ها خواست که به هنگام پرواز از روي مناطق مورد مناقشه به مقررات تعيين شده از سوي مقامات چيني توجه کنند. مقامات آمريکا همچنين گفتند که به شرکت‌هاي هواپيمايي آمريکا بطور عمومي گفته شده که به مقررات کشورهاي ديگر عمل کنند، ولي اين به معناي آن نيست که دولت آمريکا مقررات تازه چين را مي‌پذيرد.

در پي بروز اختلاف بر سر مالکيت بر مجمع‌الجزاير غيرمسکوني واقع در درياي شرقي چين که چيني‌ها به آن «ديااويو» و ژاپني‌ها «سنکاکو» مي‌گويند، دولت چين هفته گذشته در محل مورد مناقشه يک «منطقه پدافند هوايي» اعلام کرد. معناي اين اقدام آن است که از اين پس هر هواپيمايي از اين منطقه عبور مي‌کند، بايد هويت و داده‌هاي مربوط به پرواز خود را به مقامات چيني اطلاع دهد. چنين منطقه‌اي ولي از نظر حقوق بين‌الملل به معناي حريم هوايي يک کشور نيست که فقط شامل منطقه هوايي بر فراز خاک يک کشور مي‌شود و از حقوق بيشتري برخوردار است.

پس از اقدام دولت چين، در اين منطقه جنگنده‌هاي ژاپني و کره‌جنوبي و سپس آمريکايي براي نمايش قدرت به پرواز درآمدند. دولت چين نيز متقابلا جنگنده‌هاي خود را به پرواز درآورد و خودنمايي کرد. پکن همچنين اعلام کرد که نيروي هوايي اين کشور به حال آماده‌باش در آمده است.

ايالات متحده آمريکا همچنين روز دوشنبه (25 نوامبر) دو بمب‌افکن غيرمسلح دورپرواز خود از نوع "ب.52 " را بر فراز اين جزاير به پرواز درآورد.

نه تنها چين و ژاپن هر دو اين جزاير را متعلق به خاک خود مي‌دانند، بلکه تايوان و کره‌جنوبي هم در اين مورد ادعاي ارضي دارند. حدس زده مي‌شود که در اطراف اين جزاير ذخاير بزرگ نفت و گاز وجود دارد.

افزون بر آن، ميان کره جنوبي و چين نيز بر سر مالکيت بر جزيره "ايئدو" (به زبان کره‌اي) و "سويان" (به زبان چيني) اختلاف نظر وجود دارد.

از زماني که چين "منطقه پدافند هوايي" اعلام کرده است، هواپيماهاي مسافربري موظف‌اند طبق مقررات تازه ورود خود به اين منطقه هوايي را به مقامات چيني اطلاع دهند.

دولت ژاپن در اين ميان اعلام کرد که بدون توجه به مقررات تازه به پروازهاي خود در اين منطقه ادامه خواهد داد. توکيو افزود که پروازهاي نظامي اين کشور در منطقه در چارچوب فعاليت‌هاي تجسسي عادي است که پيش از اعلام "منطقه پدافند هوايي" توسط چين نيز صورت مي‌گرفته است.

ايالات متحده آمريکا متحد نزديک ژاپن و کره جنوبي است و ده‌ها هزار سرباز در آسياي دور مستقر کرده است.

مناقشه بر سر جزاير ياد شده و خطر وخامت اوضاع در اين منطقه بي‌ترديد از موضوعات کانوني است که هفته آينده در جريان سفر جو بايدن معاون باراک اوباما به کشورهاي ژاپن، چين و کره جنوبي مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.


 پيشروي مخالفان دولت تايلند و درگيري در بانکوک 

 معترضان مخالف دولت تايلند ديروز (شنبه) و پس از تعهد براي سرنگوني دولت اين کشور همزمان با تظاهرات گسترده در بانکوک، به سمت شرکت‌هاي دولتي مخابرات رفتند.

تظاهرکنندگاني که استعفاي اينگلوک شيناواترا، نخست وزير تايلند را خواستارند روز شنبه در تلاش براي ورود به مقر دولت ، با حاميان دولت درگير شدند. به گفته سخنگوي پليس، درگيري هايي در اطراف يک ورزشگاه روي داد که « سرخ پوشان » طرفدار دولت در آن گرد هم آمده بودند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از بانکوک، دهها تظاهرکننده با سنگ و صندلي هاي پلاستيکي به يک اتوبوس حامل طرفداران دولت حمله کردند. حاميان و مخالفان دولت همچنين در ورودي هاي اين ورزشگاه بطري پلاستيکي به سوي يکديگر پرتاب کردند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، معترضان تايلندي ساختمان‌هاي اصلي دولت در بانکوک را در جريان تظاهرات عظيم خياباني که از سال 2010 ميلادي بي‌سابقه بود، محاصره کردند. اگرچه نخست‌وزير تايلند توانست راي اعتماد مجدد مجلس اين کشور را به دست آورد اما معترضان اعلام کرده‌اند به اعتراضات خود تا سرنگوني دولت ادامه خواهند داد و راه‌حل اين بحران کناره‌گيري نخست‌وزير و تشکيل شوراي مردمي و انتخابات زودهنگام است. هرچند معترضان از ارتش خواسته‌اند تا از اقدام مخالفان براي سرنگوني دولت حمايت کند اما ارتش در بيانيه خود ضمن اعلام بي طرفي ، طرفين را به احترام به «روند دموکراتيک و رفتار در چارچوب قانون» دعوت کرده است.

معترضان که در ميان آن‌ها برخي از وفاداران به دولت، افراد طبقه متوسط و سکنه جنوب تايلند مشاهده مي‌شد، با هدفي يکساني که تنفر از تاکسين شيناواترا، نخست‌وزير سابق اين کشور است، متحد شدند.

تاکسين شيناواترا که سابق بر اين غول ارتباطات و مخابرات تايلند بود، در سال 2006 ميلادي و در پي يک کودتاي نظامي سرنگون شد و از آن زمان تاکنون در تبعيدي خودخواسته به سر مي‌برد اما ظن قوي در اين باره وجود دارد که وي قدرت اصلي را در دولت يينگلاک شيناواترا، خواهرش که هم‌اکنون نخست‌وزير تايلند است، در دست دارد.

بنا بر گفته‌هاي پليس بانکوک، چندين هزار معترض ضد دولتي در پنج پايگاه در سراسر پايتخت تايوان ديروز جمع شدند، اما انتظار مي‌رود که تعداد شرکت‌کنندگان در اين تظاهرات بيشتر شود چرا که سازمان‌دهندگان اين تظاهرات به دنبال ضربه نهايي پيش از مراسم تولد پادشاه اين کشور ‌آسيايي در پنجم دسامبر سال جاري ميلادي هستند.

سازما‌ن‌دهندگان اين تظاهرات، ديروز (يکشنبه) را به عنوان «روز پيروزي» نام نهادند و قرار است در نزديکي محل اقامت فرماندار که به شدت از آن محافظت مي‌شود، تجمع کنند. معترضان متعهد شده‌اند تا ساختمان‌ها مهم بيشتري را تصرف کنند و حتي باغ وحش بانکوک را اشغال کنند و هم‌چنين محاصره وزارتخانه‌هاي دولت را بيش از پيش تنگ‌تر کنند. معترضان ديروز اقدامات خود را با محاصره دفترهاي دو شرکت مخابراتي دولتي اصلي آغاز کردند. سخنگوي اين راهپيمايي اعتراضي گفت: ما کنترل اين منطقه را به دست مي‌گيريم همانطور که کنترل وزارت اقتصاد را به دست گرفتيم و از کارمندان خواستيم تا کار نکنند. بنابراين روز دوشنبه دولت تعطيل مي‌شود. اين در حاليست که وزارت مخابرات تايلند اعلام کرده سيستم جايگزين و پشتيباني به فعاليت خود ادامه مي‌دهد و مخابرات و ارتباطات در کشور تحت تاثير قرار نمي‌گيرند. معترضان خواستار پايان رژيم تاکسين و جايگزيني آن با دولتي از شوراي مردمي غير منتخب هستند. کارشناسان سه احتمال يعني انحلال مجلس از سوي نخست‌وزير و اعلام انتخابات زودهنگام ، تداوم تظاهرات و به خشونت کشيدن آن و به احتمال ضعيف مداخله ارتش را در تحولات روزهاي آينده تايلند پيش‌بيني مي‌کنند.


 انهدام اطلاعات کثيف بريتانيا 

 طبق اسناد فاش شده، مقامات بريتانيا در اقدامي نظامند براي مخفي نگاه داشتن اطلاعات محرمانه کثيف خود، اسناد موجود در مستعمره‌هايي که در آستانه استقلال بودند را نابود کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، به مقامات بريتانياي در کنيا، اوگاندا، مالزي، تانزانيا، جامائيکا و ديگر مستعمره‌هاي اين کشور اطلاع داده شده بود که چگونه در قالب "عمليات ميراث"، اسنادي را که ممکن بود باعث بدنامي دولت اين کشور شوند، دفن کنند. اين اسناد محرمانه وزارت امور خارجه بريتانيا که به تازگي فاش شده‌اند نشان مي‌دهند براي مثال چگونه اسناد محرمانه در پايگاه نيروي دريايي بريتانيا در سنگاپور در کوره‌اي بزرگ سوخته و نابود شدند. طبق يکي از اين اسناد در 1961 در کنيا کميته‌اي تشکيل شد تا اسناد امنيتي کثيف استعماري بريتانيا را نابود سازد. دولت بريتانيا در اوايل سال جاري ميلادي با پرداخت 14 ميليون پوند (16 ميليون يورو) غرامت به بيش از 5200 کنيايي که در جريان قيام مائومائوعليه دولت استعماري مورد شکنجه و سوء استفاده قرار گرفته بودند، موافقت کرد. وي جود اين اسناد در ژانويه 2011 توسط وزارت امور خارجه بريتانيا فاش شد.


 انتقاد اسد از جنگ طلبي رياض 

«بشار اسد» رئيس‌جمهوري سوريه تأکيد کرد که حمايت عربستان و ديگر کشور‌ها از گروه‌هاي تروريستي باعث تاخير در حل بحران سوريه مي‌شود.به گزارش النشره، اسد در ديدار با هياتي از رهبران احزاب در کشورهاي عربي گفت که تا زماني که عربستان از تروريسم حمايت مي‌کند و تا زماني که اعزام تکفيري‌ها و ارسال پول و سلاح به گروه‌هاي مسلح در سوريه ادامه پيدا مي‌کند، جنگ در اين کشور ادامه دارد. اسد تصريح کرد کرد که کشورش در معرض جنگ بزرگي قرار گرفت و در مرحله نخست ايستادگي کرد و پس از آن به مرحله پيروزي بر دشمنان رسيد. وي افزود که سوريه اين پيروزي‌ها را مرهون هم‌پيمانان خود از جمله روسيه است زيرا اين کشور از منافع خود دفاع مي‌کند و رهبران روس بر اين باور هستند که حمايت از سوريه نه فقط دفاع از دمشق بلکه دفاع از مسکو است. رئيس‌جمهوري سوريه در ادامه گفت که عربستان سعودي و ديگر طرف‌هاي تاثيرگذار منطقه‌اي به شدت از تروريسم حمايت مي‌کنند و همين‌ها ده‌ها هزار تکفيري را وارد سوريه کردند، همچنين مشکل نفوذ اعضاي القاعده از طريق عراق به سوريه نيز وجود دارد.


 بازهم ناامني و درگيري در شمال لبنان 

 به دنبال درگيري‌هاي جديد ميان حاميان و مخالفان نظام سوريه در طرابلس لبنان، منابع پزشکي از کشته و زخمي شدن دستکم 35 تن در اين درگيري‌ها خبر دادند. به گزارش النشره، در اين درگيري‌ها که ديروز، ميان ساکنان منطقه "باب التبانه" و "جبل محسن" در شهر طرابلس در شمال لبنان به وقوع پيوست پنج تن کشته و 30 تن ديگر زخمي شدند. همچنين پايگاه خبري العهد لبنان اعلام کرد که دوتن از کشته شدگان جز نيروهاي ارتش لبنان هستند. ساکنان طرابلس نيز از شنيده شدن صداي خمپاره در منطقه "باب التبانه" خبر دادند.

علاوه بر اين تمامي مغازه‌ها و فروشگاه‌هاي اطراف محل درگيري در طرابلس بسته شده و مدارس نيز بسته شدند.

شبکه العهد نيز اعلام کرد که نجيب ميقاتي، نخست‌وزير دولت موقت لبنان امروز نشست فوق‌العاده‌اي را در طرابلس با حضور مروان شربل، وزير کشور لبنان برگزار مي‌کند. سايت النشره نيز اعلام کرد که نگهبان يکي از مساجد طرابلس در اين درگيري‌ها دچار جراحت‌هاي شديد شده است. پيشتر نيز در درگيري‌هاي شهر طرابلس لبنان 19 تن زخمي شدند.


 اعترافات آمريکايي بازداشت شده در پيونگ يانگ 

 کره شمالي مي گويد يک شهروند آمريکايي مسن که ماه گذشته بازداشت شده بود، اعتراف کرده که اقدامات خصمانه اي عليه دولت کره شمالي انجام داده است. به گزارش خبرگزاري رسمي کره شمالي ميريل نيومن، در جريان جنگ کره در سالهاي 1950 تا 1955 حکم مرگ شماري از سربازان و غيرنظاميان کره شمالي را صادر کرده است. نيومن 85 ساله ماه گذشته زماني که قصد داشت پس از يک سفر 10 روزه توريستي کره شمالي را ترک کند، در فرودگاه بين المللي آن کشور بازداشت شد.

مريل نيومن مدير اجرايي بازنشسته يک شرکت تکنولوژيکي است.

وي که در زمان وقوع جنگ شبه جزيره کره از 1950 تا 1953 به عنوان پياده نظام جنگيده از مدت‌ها پيش تمايل داشت سفر ديگري به شبه جزيره کره داشته باشد. جف نيومن، پسر مريل نيومن گفت که پدرش روز قبل از دستگيري با تورليدر خود درباره اتفاقات جنگ کره بحث کرده بود.

خبرگزاري رسمي کره‌شمالي اعلام کرد،‌ مريل نيومن مغز متفکر جاسوسي و اقدامات براندازانه عليه جمهوري دموکراتيک خلق کره بوده و در کشتار پرسنل و ارتش خلق کره و غيرنظاميان بي‌گناه دست داشته است.

مقامات کره شمالي ويدئويي را منتشر کردند که در آن آقاي نيومن در حال خواندن بيانيه اي است که ظاهرا در حال عذرخواهي به خاطر جرائمي است که مرتکب شده است.

تلويزيون دولتي کره شمالي پيش از اين هم از شهروندان آمريکايي بازداشتي در آن کشور تصاويري نشان داده که در حال عذرخواهي از اقداماتي هستند که عليه شهروندان کره شمالي انجام داده‌اند. منابع مستقل تاکنون صحت اين فيلم ها را تاييد نکرده اند.

به گفته برخي ناظران اعترافات منتسب به آقاي نيومن به کره شمالي اين اجازه را مي دهد تا بدون طي مراحل قانوني او را آزاد کنند. پيش از اين هم در نوامبر سال 2012 کره شمالي يک شهروند ديگر آمريکايي را بازداشت کرد. کره‌شمالي همچنان يک شهروند آمريکايي ديگر به نام کنت بائه 44 ساله را که يک مبلغ مذهب مسيحيت است، در زندان نگاه داشته و وي را به 15 سال زندان با اعمال شاقه به دليل اقدامات خصمانه عليه کره شمالي محکوم کرده است.

در جريان جنگ کره که به کشته شدن دست کم 2 ميليون نفر منجر شد، نيروهاي آمريکايي حامي کره جنوبي بودند.


 سکولاريسم فرانسه عليه حجاب اسلامي 

 حکم مهم ديگري از سوي دادگاهي در فرانسه در ارتباط با پوشش مسلمانان در اين کشور، هرچه بيشتر فشارها را بر اقليت مسلمان فرانسه افزايش خواهد داد. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، اخيرا يک دادگاه شهر پاريس حکم داد که مهدکودک‌ها حق دارند پرستار کودکي را که در پوشيدن حجاب در سرکار اصرار دارد، اخراج کنند.

با اين حکم زنان مسلمان فرانسوي که به منظور انجام وظيفه مذهبي خود روسري به سر مي‌کنند با محدوديت آزادي خود در داشتن حجاب مواجه خواهند شد. در بطن اين مناقشه يک سوال مطرح است و آن اين است که آيا قوانين سختگيرانه فرانسه درخصوص به نمايش گذاشتن نمادهاي مذهبي در مدارس و نهادهاي دولتي قابل اجرا در مهدکودک‌هاي خصوصي نيز هست يا خير.

در ماه مارس يک دادگاه سطح پايين فرانسه عليه اين تصميم راي داد اما به دنبال انتقادات گسترده در عرصه سياسي فرانسه نسبت به اين حکم روز چهارشنبه گذشته يک دادگاه استيناف اين حکم را لغو کرد. پيش از آنکه اين مساله به طور قطعي حل و فصل شود احتمالا مناقشات حقوقي بيشتري مطرح خواهند شد اما اين مساله که کارفرمايان خصوصي مي‌توانند به کارمندان خود بگويند چطور براساس اصل بي‌طرفي مذهبي در قوانين فرانسه پوشش داشته باشند مدت‌هاست در اين کشور جا افتاده است.

از جمله تحولات اخير مساله مربوط به انتشار منشور سکولاريسم در مدارس در ماه سپتامبر بود. دليل بوبکر، رئيس شوراي مسلمانان فرانسه در آن زمان اظهار داشت که 90 درصد از جمعيت پنج ميليوني مسلمانان فرانسه اين منشور را در مخالفت با خود مي‌دانند. نگراني‌هاي مشابهي نيز نسبت به يک بحث در برخي از دانشگاه‌ها وجود دارد. اين بحث اين است که آيا دانشجويان مسلمان دختر اجازه پوشيدن روسري در کلاس‌هاي خود را دارند يا خير. همچنين يک پيشنهاد نيز مطرح شده مربوط به اينکه زنان مشغول به پرستاري از بچه در خانه‌ها نسبت به بي‌طرفي مذهبي خود مورد پرس و جو قرار گيرند. اوايل سال جاري ميلادي نيز يک دختر مسلمان فرانسوي به دليل پوشش از مدرسه اخراج شد. وي دامني بلند و يک روسري به سر داشت که از نظر مقامات لباس مذهبي آشکار به شمار مي‌رفت. سال گذشته ميلادي نيز يک شوراي محلي در فرانسه تصميم مربوط به اخراج چهار تن از کارکنان خود را به دليل اينکه در ماه رمضان روزه بوده و طي روز اقدام به خوردن نکرده بودند، لغو کرد. آن‌ها عقيده داشتند که روزه گرفتن اين چهار کارمند باعث به خطر افتادن مراقبت از کودکان مي‌شود.


 پليس ضدشورش با معترضان کي يف برخورد کرد
 شکاف غرب و شرق در اوکراين 

 گروه بين الملل: جمعه شب و همزمان با پايان اجلاس ليتواني و عدم توافق اوکراين با اتحاديه اروپا، هزاران نفر از معترضان با حضور در ميدان‌هاي مرکزي کي يف تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان به امتناع ويکتور يانوکوويچ، رييس جمهور اوکراين از امضاي توافقنامه‌ تجاري با اتحاديه اروپا اعتراض دارند. اما بامداد روز شنبه، پليس ضد شورش اوکراين معترضان حامي اروپا را با استفاده از باتوم و نارنجک بيهوش‌کننده از خيابان پاکسازي کرد.

به گزارش فرانس24، ميدان استقلال در حال حاضر در کنترل کامل نيروهاي ضد شورش قرار دارد. پاکسازي اين ميدان نيز آغاز شده و تدارک ايجاد بازار کريسمس در ميدان نيز مشاهده مي‌شود. ديشب معترضان اوکرايني ديگر نتوانستند در اين ميدان تحصن کنند. معترضان اوکرايني طرفدار نزديکي به اتحاديه اروپا از ده روز پيش اين ميدان را اشغال کرده بودند.

در درگيري‌هاي نيروهاي پليس با معترضان، چندين نفر زخمي و ده نفر بازداشت شدند. اقدام دولت در تخليه اين ميدان بسياري را شگفت زده کرده است زيرا تصور مي‌شد به علت سرماي شديد، به تدريج از شدت اعتراض‌ها کاسته شود. به علاوه هيچ راهپيمايي ديگري تا روز يکشنبه پيش بيني نشده بود. غرب که از رفتار ويکتور يانوکوويچ رئيس جمهور اوکراين خشمگين شده، در خصوص هرگونه خشونت با معترضان ميدان استقلال هشدار داده بود. اين مداخله خشونت آميز خطر بزرگي است که دولت يانوکوويچ در پيش گرفته است.

مقامات اتحاديه اروپا و مخالفان دولت،کرملين و دولت روسيه را عامل شکست توافق اوکراين با اتحاديه اروپا مي‌دانند، درهمين حال راشاتودي که به نوعي مواضع روسيه را منعکس مي‌کند در گزارشي متفاوت به درگيري‌هاي اوکراين پرداخت؛اوکراين تنها کشور اروپايي است که در آن، مردم به‌جاي تظاهرات در مخالفت با سياست‌هاي اتحاديه اروپا، در موافقت با آن به خيابان‌ها آمده‌اند. مثلاً در ايتاليا، يونان، اسپانيا و پرتغال، مردم اين کشورها در اعتراض به سياست‌هاي رياضت اقتصادي دولت‌هايشان که از طرف بروکسل به آن‌ها ديکته شده و مردم را تحت فشارهاي معيشتي قرار داده است، تظاهرات مي‌کنند.

ياروشفسکي افزود، هم‌اکنون نيز بدهي ملي اوکراين به بانک‌هاي خارجي بالغ بر يکصد و سي و شش ميليارد دلار است. به‌علاوه، اگر اوکراين بخواهد به اتحاديه اروپا بپيوندد، دولت اوکراين فقط براي به‌روز کردن کارخانه‌هاي اين کشور و رساندن آن‌ها به سطح استانداردهاي اتحاديه اروپا، بايد دست‌کم يکصد ميليارد دلارِ ديگر هزينه کند. مزيد بر علت اين است که اگر باز شدن درهاي بازارهاي اوکراين، آن هم بدون تعرفه گمرکي، بر روي کالاهاي ارزانتر اتحاديه اروپا به صنايع و توليدات داخلي اين کشور ضربه بزند، بروکسل هيچ ضمانتي به دولت اوکراين براي جبران نقديِ خسارات مربوط به اين ضرر و زيان‌ها يا حتي پرداخت بخشي از آن، نداده است. در ضمن، بسته شدن کارخانه‌هاي اوکرايني که قابليت رقابت با همتايان اروپايي خود را ندارند، منجر به افزايش شديد نرخ بيکاري در اوکراين خواهد شد.

عصيان رهبران مخالفان

يکي از رهبران مخالفان اوکراين روز شنبه اعلام کرد مخالفان، انتخابات رياست جمهوري پيش از موعد و کناره گيري يانوکوويچ رئيس جمهور اين کشور را خواستارند و روز شنبه با سفراي اتحاديه اروپا ديدار مي‌کنند.آرسني ياتسنيوک رهبر حزب باتيوسچينا (ميهن) به خبرنگاران گفت : « استعفاي زاخارتچنکو ( وزير کشور)، پيگرد قضايي وي، استعفاي دولت و رئيس جمهور و انتخابات رياست جمهوري و پارلماني زودهنگام از خواسته‌هاي ما هستند. »اين مخالف اوکرايني گفت : « ما با سه حزب مخالف ديگر تصميم مشترکي را گرفته‌ايم و مي‌خواهيم ستاد مشترک مقاومت ملي را تشکيل دهيم. » وي افزود : «‌ ما براي اعتصاب عمومي آماده مي‌شويم.»

در يک نماي کلي مي‌توان گفت، اکثر اوکرايني‌ها به دنبال نزديکي به اتحاديه اروپا هستند اما آنهايي که ميدان استقلال را اشغال کرده بودند مي‌گويند کشور بايد هم اکنون پيمان همکاري اقتصادي را با اروپا امضا کند اما بخشي ديگر از اوکرايني‌ها که در کنار حزب مناطق(حزب وابسته به يانوکوويچ) تظاهرات کرده اند مي‌گويند کشور و اقتصاد اوکراين آماده چنين پيماني نيست. از سوي ديگر مسئله نزديکي به اروپا، نوعي وحدت هم در کشور ايجاد کرده بود چرا که در بسياري از شهرهاي اوکراين تجمعاتي به طرفداري از اروپا شکل گرفته بود و حتي اوکرايني‌هاي ساکن خارج نيز به طور گسترده طرفدار آن بودند. کارشناسان مي‌گويند براي مشاهده آثار شکاف در جامعه اوکراين به زمان طولاني نياز خواهد بود.


 روزي براي رئيس جمهور قزاقستان 

 اول ماه دسامبر مردم قزاقستان جشن روز اولين رئيس جمهور خود را جشن مي گيرند ، وي يکي از رهبران معروف آسياي ميانه است.

دولت قزاقستان معتقد است در دوران رياست جمهوري نظربايف توانسته ابتدا استقلال کشور بر اساس ثبات دراز مدت در جامعه را تقويت کرده وعدالت اجتماعي را همراه با قانون حاکم کند.

امروزه در جهان درباره پيشرفت و توسعه کشور قزاقستان که در ميان آسيا و اروپا ودر ميان دو تمدن يعني شرقي و عربي و در ميان دو سيستم سياسي يعني توتاليتاريسم و دموکراسي قرار گرفته است، سخن مي گويند. و اين اتفاقي نيست، چون دولت قزاقستان در سياست خود توانست هم اصلاح طلبي اروپا، عمل گرايي و تعهد به يک روند دموکراتيک را هم سياست آسيايي را که بر اساس ارتباط نزديک باارکان جامعه است، اجرايي کند.

به کشور قزاقستان از شوروي سابق اقتصادي راکد و مخروب، کسب و کار بودن فعاليت، نابودي کشاورزي و با جميعت فقير شده را ارث رسيده بود. همه اين مشکلات موجب تنش هاي اجتماعي شدند که تهديدبه بي ثباتي سياسي آوردند.

در آن زمان بسياري از سياسيتمداران و کارشناسان به آينده قزاقستان باور نکرده بودند، آنها تاکيد مي کردند که اين کشور داراي مشکلات اقتصادي، جمعيتي و چند ملتي و نداشتن مرز هاي حقوقي با کشور هاي روسيه و چين و همچنين با کشور هاي آسياي مرکزي به زودي نمي تواند استقلال واقعي خود را به دست بياورد. قزاقستان توانست در سال هاي پس از فروپاشي اتحاديه جماهيرشوروي اصلاحات اساسي در تمام زمينه هاي کشور به وجود آورد و مسير توسعه اقتصادي را تغيير دهد و از يک سيستم متمرکز به بازار آزاد توسعه پيدا کند. در اين راستا ،ازر ملي معرفي شد و يک سيستم مالي و اقتصادي مستقل ايجاد شد. و همچنين مقامات اجرايي تاسيس شدند و نيرو هاي مسلح و نيرو هاي امنيتي نيز تشکيل شدند. در نهايت در کشور يک سيستم چند حزبي ايجاد شد، پايه جامعه مدني گذاشته شد، مطبوعات آزادي تضمين شده مسير توسعه سياسي و اقتصادي قزاقستان را هموارکرد. قزاقستان براساس برنامه چشم اندازي که تدوين کرده است تا سال2030 به يک کشور توسعه يافته تبديل خواهد شد.


 قتل خبرنگار منتقد در فيليپين 

 فيليپين يکي از خطرناک‌ترين مکان‌ها در جهان براي خبرنگاران است. به گزارش خبرگزاري فرانسه،پليس اعلام کرد خوآس ديگنوس که مفسر مسائل محلي در برنامه هفتگي خود در راديو «دي ايکس جي تي» بود، اواخر روز جمعه توسط افراد موتورسوار در شهر والنسيا در جزيره ميندانائو در جنوب فيليپين، مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

مقامات انتظامي در خصوص مظنونان يا انگيزه‌هاي احتمالي اين قتل اظهار نظر نکرده اند.

کارکنان اين شبکه راديويي اعلام کردند ديگنوس 48 ساله به علت اظهارات تند خود درباره مقامات شهر، شهرت داشت. اتحاديه ملي خبرنگاران فيليپين اعلام کرد ديگنوس پيش از اين به مرگ تهديد شده بود و حتي به علت نگراني‌هاي امنيتي، برنامه‌هاي زنده خود را متوقف کرده بود و از گزارش‌هاي ضبط شده استفاده مي‌کرد. ديده بان حقوق بشر اعلام کرد از زمان به قدرت رسيدن بنينو آکينو رئيس جمهور فيليپين در سال 2010 و وعده وي براي مبارزه با چنين جناياتي، 24 خبرنگار در اين کشور به قتل رسيده‌اند. کميته حفاظت از خبرنگاران مستقر در نيويورک اعلام کرده است دست‌کم 72 خبرنگار بدون در نظرگرفتن مورد اخير از سال 1992 تاکنون در فيليپين به قتل رسيده‌اند.


 افول بخت آتا طيب در ترکيه 

 تحليلگران مي‌گويند، خطر کاهش محبوبيت نخست‌وزير ترکيه در آستانه انتخابات سال آتي ميلادي در حالي است که وي مشغول مبارزه با مشکلات داخلي و بين‌المللي است.به گزارش خبرگزاري فرانسه، رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير ترکيه با سه دوره پيروزي متوالي در انتخابات، 11 سال است که سياست‌هاي ترکيه را تعيين کرده و در مشخص کردن سياست دولت دستش باز بوده است. اردوغان، معروف به «سلطان» که با تعهد به اصلاحات چشمگير در انتخابات پيروز شد، به طرز باور نکردني به يک شخصيت متضاد در ترکيه تبديل شده است و عيب و نقص‌ها در آستانه انتخابات محلي ماه مارس سال 2014 ميلادي ظاهر شده‌اند.

ايلتر توران، استاد دانشگاه آزاد «بيلگي» استانبول گفت: اردوغان از زمان روي کار آمدنش از گرايش‌هاي عملي و تئوري،‌ از کار گروهي به تصميمات انفرادي، از دموکراسي به ديکتاتوري از سياست‌هاي متفکرانه به بدون فکر تغيير رويه داده است. سياست‌هاي مناقشه‌آميز اردوغان اشتباهات بزرگي را در حزب عدالت و توسعه‌اش به وجود آورده و دولت به دليل عملکردهاي ظالمانه‌اش نسبت به اعتراضات خياباني حاميان خود را از دست داده است. اردوغان با موضع معترضانه و مبارزه‌جوي خود نسبت به بحران‌هاي منطقه‌اي دوستان خارجي خود را عصباني کرده و اين در حالي است که اتحاديه اروپا پس از سه سال وقفه مذاکرات درباره الحاق ترکيه به اتحاديه اروپا را از سر گرفته است. خصومت و دشمني با فتح‌الله گولن،‌ واعظ پرنفوذ اسلامي که در آمريکا در تبعيد به سر مي‌رود از برنامه‌هاي دولت براي تعطيلي مدارس خصوصي که توسط جنبش مذهبي گولن اداره مي‌شود، نشات مي‌گيرد. يکي از تحليلگران مي‌گويد، اگر اردوغان جرات کند و جنبش گولن را به چالش کشد، بزرگترين اشتباه زندگي‌اش را مرتکب مي‌شود. اما اردوغان تاکيد دارد که دولتش همچنان قدرتمند است. وي گفت: ما به عنوان برادر پيروزي چشمگير و جديدي را به تاريخ سياسي خود اضافه خواهيم کرد. نظرسنجي‌هاي اخير حاکي از آن است که حزب عدالت و توسعه احتمالا در انتخابات پارلماني و شهرداري پيروز خواهد بود.


 اخبارکوتاه 

 تغيير استراتژي امنيتي اوباما

واشنگتن پست: باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا در نامه‌اي به کنگره از تمايل خود براي اعلام استراتژي جديد “ائتلاف ملي” در اوايل سال 2014 ميلادي خبر داد. رئيس‌جمهوري آمريکا در استراتژي امنيت ملي سال 2010 ميلادي اولويت‌هاي امنيتي خود را شامل پايان جگ عراق، از ميان بردن و شکست دادن القاعده و دستيابي به بهبود اقتصادي در داخل و خارج ارائه کرده بود.

انتقاد بان از اسراييل

روسيه اليوم: بان کي مون، دبيرکل سازمان ملل در پيامي به مناسبت روز جهاني “همبستگي با ملت فلسطين” اعلام کرد: تصميم اسرائيل براي ساخت هزاران واحد مسکوني جديد در اراضي اشغالي با هدف تشکيل دو کشور همخواني ندارد و ممکن است به شکست مذاکرات صلح بينجامد.

اتهام جديد عليه برلوسکني

يورونيوز: دادگاهي در ايتاليا سيلويو برلوسکني، نخست وزير سابق اين کشور را به پرداخت رشوه براي شهادت دروغ در پرونده مربوط به رسوايي جنسي متهم کرد. اين اقدام دادگاه دو روز پس از آن صورت گرفت که نخست وزير سابق ايتاليا به خاطر فرار مالياتي از مجلس سنا اخراج شده بود.

تحسن و انسداد جاده‌هاي بنگلادش

رويترز: اپوزيسيون اصلي بنگلادش براي رسيدن به خواسته‌اش مبني بر تشکيل يک دولت موقت براي نظارت بر انتخابات، انسداد 72 ساعته راه‌هاي زميني و دريايي را اعلام کرد. پيش از اين نيز حزب ملي بنگلادش انسداد 71 ساعته برگزار کرد که روز جمعه با بروز درگيري‌هاي خشونت آميز و انفجار باحداقل 24 کشته پايان يافت. خالده ضيا از شيخه حسينه، نخست وزير حاضر خواسته است تا يک دولت موقت بي‌طرف بر سر کار بياورد و تهديد کرده است که درغير اين صورت در انتخابات شرکت نخواهد کرد هر دو طرف به دنبال مذاکره براي پايان دادن به اين بن بست هستند اما تاکنون به نتيجه‌اي نرسيده‌اند.

عذرخواهي آمريکا از افغانستان

آسوشيتدپرس: همزمان با افزايش تنش‌ها در خصوص امضاي توافقنامه امنيتي ميان واشنگتن- کابل، فرمانده ارشد آمريکا در افغانستان به دليل حمله پهپادي که باعث کشته شدن يک کودک شد، از مقامات افغانستان عذرخواهي کرده و ناتو متعهد تحقيق در خصوص اين رويداد شد.

استعفاي مسوولان مبارزه با فساد اسلووني

يورو نيوز: رئيس و دو معاون کميسيون مبارزه با فساد در اسلووني روز جمعه از مقام خود کناره گرفتند. استعفاي اين سه مقام مسئول در اعتراض به «ائتلاف خاموش» احزاب مختلف در پارلمان اين کشور صورت مي‌گيرد که به گفته آن‌ها مانع انجام اصلاحات براي تسريع مبارزه با فساد بوده است.

پديده کيهاني نزديک خورشيد

سي ان ان: ستاره شناسان ناسا احتمال مي‌دهند که دنباله دار ايزون که پنجشبه شب در يک رويداد کيهاني شگفت انگيز از نزديکي خورشيد گذشت هنوز زنده است. در اين رويداد منحصربه فرد، آيزون به شکل گلوله اي نوراني به خورشيد نزديک شد و پس از آن به صورت خط باريکي با نور اندک، به مسير خود ادامه داد. . در صورت زنده ماندن آيزون در هفت روز آينده بايد شاهد يک منظره نوراني کيهاني بود.

سمت پسر رئيس جمهور تاجيکستان

ايسنا: امامعلي رحمان، رييس جمهور تاجيکستان، رستم امامعلي، پسر بزرگ خود را به سمت رياست اداره گمرک اين کشور منصوب کرد. رستم امامعلي پيش از اين معاون رييس اداره گمرک تاجيکستان بود. رئيس جمهور تاجيکستان داراي هفت دختر و دو پسر مي‌باشد.

فرار کامرون از دالايي لاما

ديلي تلگراف: نخست‌وزير بريتانيا طي روزهاي آتي براي امضاي معاهده‌هاي تجاري با هواپيمايي اختصاصي شامل تعداد زيادي از رهبران کسب و کارهاي کوچک به چين مي‌رود. اين دومين سفر وي به چين از زمان به دست گرفتن قدرت در سال 2010 است. گفته شده،ديويد کامرون درخصوص جنجالي که پس از ديدار سال گذشته با “دالايي لاما” به وجود آمد، در تلاش است تا ورق را برگرداند و در آينده پيش رو به هيچ وجه با رهبري معنوي تبعيدي تبتي‌ها ديدار نداشته باشد.

ترس 2 زنداني گوآنتانامو از بازگشت

خبرگزاري فرانسه: به گفته يک وکيل، دو تن از زندانيان گوانتانامو از ترس مورد سوء استفاده قرار گرفتن، با اقدامات دولت آمريکا براي انتقالشان به الجزاير مخالفت مي‌کنند.

محموله بزرگ اسلحه در جامائيکا

رويترز: مقامات جامائيکا 3300 کلاهک جنگي و ماشين آلات ساخت موشک را در بندر کينگستون کشف و ضبط کرده اند. مقامات جامائيکا مبدا ارسال اين محموله را اعلام نکرده اند ولي يک جامائيکايي از شهر منچستر تحت تعقيب است و تصور مي‌شود وي مي‌تواند به بررسي‌ها کمک کند.