نسخه شماره 3352 - 1392/09/10 -

سيدعلي خميني:
نبايد براي انتقال آرمان‌هاي نظام تندزباني کرد
منظور از حکومت اسلامي، دولت طالباني نيست

15 ميليارد دلار از درآمدهاي نفتي قابل دسترسي مي‌شود


توافق 5 ماده‌اي ايران و ترکيه براي حل بحران سوريه

عارف در جمع فعالان دانشجويي دانشگاه علامه‌طباطبايي:
اصولگرايان اجازه دهند کشور در آرامش به سر ببرد


تنش‌زدايي فرصتي مناسب براي کشورهاي منطقه


هرگز حق هسته‌اي ايران را زير سوال نبرده‌ايم


خبر


لاريجاني حرف نگفته احمدي‌نژاد را گفت


تلنگر

حسن روحاني در گفت‌و‌گو با فايننشال‌تايمز:
گشايش‌هايي در رابطه ايران و آمريکا حاصل شده است

علي لاريجاني:
کار مفيد در دستگاه‌هاي دولتي روزانه 22 دقيقه است

سيدرضا اکرمي:
مذاکرات ژنو به سمت تخفيف تحريم‌ها رفته است


وزير خارجه منطقي و مستدل صحبت کرد


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


منافع حزبي يا مصالح ملي؟


منجمان ايراني و بريتانيايي در جست‌و‌جوي ستاره‌زايي کهکشان‌ همسايه


درس‌هاي عبرت انتخابات 84 و 92


اطلاعيه حزب مردم‌سالاري به مناسبت وقوع زلزله در استان بوشهر


 سيدعلي خميني:
 نبايد براي انتقال آرمان‌هاي نظام تندزباني کرد 
 منظور از حکومت اسلامي، دولت طالباني نيست

 همزمان با شب شهادت حضرت امام سجاد‌(ع)، مراسم يادواره 28 شهيد شهرستان بابلسر با حضور گسترده مردم شهيد‌پرور، امام جمعه، استاندار و مسوولان ارشد استان مازندران برگزار شد.

به گزارش جماران، در اين مراسم حجت‌الاسلام سيد‌علي خميني نوه بنيانگذار انقلاب اسلامي در سخناني گفت: بيان کردن مناسب آرمان‌هاي شهدا بايد توسط عالمان، سخنوران و عاشقان اين آرمان‌ها انجام شود و بايد در چنين جلساتي بيان شود که شهداي ما براي حفظ اسلام همانند امام حسين(ع) و يارانش به شهادت رسيدند پس شناخت آرمان‌ها کافي نيست و بايد بيان اين آرمان‌ها در جلسات عمومي و خصوصي به مردم و نسل جوان منتقل شود، اگر جوانان آرمان‌هاي نظام را ندانند مقصر کساني هستند که اين آرمان‌ها را شناخته ولي آن را به اين نسل منتقل نکرده‌اند در اين مرحله اهل منبر، اساتيد و معلمان نقش به سزايي در بيان اين آرمان‌ها دارند و نبايد شرايط به گونه‌اي شود که بعد از سال‌ها ببينيم که نظام و انقلاب در شکلي مانده اما از آرمان‌ها تهي شده است. وي يادآور شد: وقتي از مفهوم آزادي براي نسل جوان سخن به ميان مي‌آوريم بايد اول بفهميم که اين آزادي يعني چه؟ و مرادمان ولنگاري و رهايي از هر قيد و بند نيست و اگر از استقلال و حکومت اسلامي سخن مي‌گوييم منظورمان نظام طالباني نيست. حجت‌الاسلام سيد‌علي خميني ادامه داد: مرحله ديگر در تحقق آرمان‌هاي شهدا تلاش در جهت عملي شدن اين آرمان‌هاست بايد اسلام مناسب با زمان روز که امام خميني(س) آن را اسلام ناب محمدي‌(ص) ناميده‌اند شناخته و بيان شده و توسط مسوولان و مردم اين اسلام واقعي در جامعه محقق شود. مطمئناً اگر اسلام واقعي در جامعه محقق شود بيگانگان جرات نمي‌کنند در عرصه نظامي، اقتصادي، سياسي و فرهنگي به اين کشور تجاوز کنند.

وي سپس به آسيب‌هاي موجود در تحقق شناخت بيان و تلاش براي تحقق عملي آرمان‌هاي شهدا اشاره کرد و گفت: جدايي علم از عالم از اولين آسيب‌هايي است که در اين راه مشاهده مي‌شود مگر مي‌شود اين آرمان‌ها که شامل مسايل علمي‌، تحقيقي و تفسيري است را از افرادي که درس دين نخوانده‌اند فرا بگيريم کساني که از عالمان جدا هستند و در محضر علما کسب فيض نکرده‌اند نمي‌توانند منتقل کننده اين آرمان‌ها باشند و هرکس که دم از آرمان‌ها مي‌زند ولي از علما جداست يا اشتباه مي‌کند يا در حال فريب دادن مردم است.

نوه بنيانگذار انقلاب اسلامي توجه به تغيير مصاديق در آرمان‌ها را مورد تاکيد قرار داد و خاطر نشان کرد: بايد به اين نکته توجه کرد که امروز ممکن است زمان و مکان مصاديق آرمان‌ها تغيير کند، يک وقتي مسئله حفاظت از خطوط مرزي کشور آرمان بود اما امروزه پافشاري بر روي همان مصاديق قبلي و عدم توجه به مصاديق جديد ممکن است به ما ضربه و آسيب وارد کند.

وي بيان و نحوه ابراز اين آرمان‌ها را از ديگر آسيب‌هاي موجود در جامعه دانست و تصريح کرد: نبايد براي انتقال آرمان‌هاي نظام تندزباني کرد، تند زباني و بيان تحکم‌آميز آرمان‌ها هيچ تاثيري ندارد اگر با جوان امروز با زبان تند سخن بگوييم نتيجه عکس مي‌گيريم. پس تند‌زباني مخل تحقق آرمان‌هاي نظام است. بايد آرمان‌هاي نظام، امام و شهدا را فهميد، شناخت و با زبان آرام و نرم به نسل جوان منتقل کرد. اگر اين دغدغه‌ها احساس شود بايد ابتدا در محضر علما اين آرمان‌ها را کسب کرد و پس از شناخت درست آن را به نسل جوان انتقال داد.

وي تکرار بيش از حد و عدم ابتکار و نوآوري در بيان آرمان‌ها را از ديگر آسيب‌ها دانست و يادآور شد: اگر آرمان‌ها هر روز و هرشب به يک صورت تکراري براي مردم بازگو شود اثر خود را از دست خواهد داد. به همين دليل است که نظام و مقام معظم رهبري توجه به هنرمند متعهد را تاکيد دارند، چرا که ساخت فيلم بدون هيچ جذابيت‌ تصويري‌، تاثير خاصي بر نسل جوان ندارد و به همين دليل بايد دست به دامن هنرمندان متعهد شويم. خوشبختانه در دولت‌هاي قبلي فيلم‌ها، کتاب‌ها، و مستند‌هاي خيلي خوبي مجوز گرفته‌اند که مي‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

حجت‌الاسلام سيد‌علي خميني تکراري بيان کردن آرمان‌ها را از ديگر آسيب‌هاي بيان آرمان‌ها دانست و گفت: اگر يک حرف خوب را صد مرتبه و به يک شکل بيان کنيم اثر خود را از دست مي‌دهد، بايد با نوآوري و خلاقيت آرمان‌هاي نظام و انقلاب به شکل‌هاي جذاب و امروزي به نسل جوان منتقل شود. دشمنان امروزه براي تهاجم فرهنگي هزاران راه را پيدا مي‌کنند و هر لحظه به يک شکل جديد در صدد ضربه زدن به انقلاب هستند پس ما هم بايد افراد شاخصي که مي‌توانند در نسل جوان اثرگذار باشند را شناسايي و از آن‌ها حمايت کنيم.

نوه بنيانگذار انقلاب اسلامي خاطر نشان کرد: عمل نکردن مسئولان به سخنان‌شان از ديگر آسيب‌هايي است که باعث عدم تحقق آرمان‌هاي انقلاب مي‌شود اگر مردم احساس کنند مسئولان‌شان به دنبال تحقق عملي آرمان‌هاي انقلاب نيستند حرف و سخن آن‌ها را گوش نخواهند داد چرا که مردم بايد واقعاً به صورت عيني و عملي ببينند که مسوولان به گفته‌هاي خود عمل مي‌کنند يعني وقتي مسوولان از ساده‌زيستي حرف مي‌زنند اما خودشان در عمل در بهترين شرايط و با بهترين امکانات لوکس زندگي مي‌کنند ديگر حرف آن‌ها براي مردم باور‌پذير نيست.

علي خميني در ادامه اظهار داشت: کساني که دغدغه تحقق آرمان‌هاي نظام و انقلاب را داشته و در اين جهت تلاش مي‌کنند مطمئناً اين رفتار آن‌ها توسط مردم و جوانان ديده مي‌شود و از اين رفتارها الگو برداري مي‌کنند. بزرگان ما مي‌گويند اگر مي‌خواهيد انقلاب اسلامي به جهان صادر شود بايد تلاش کنيم تا جامعه‌اي مطلوب در ايران بنا کرد و اگر اين امر محقق شد جهانيان اين آرمان ما را باور کرده و از آن الگو برداري‌ مي‌کنند.

وي دوري از افراط‌گرايي و توجه به مصالح کشور را از ديگر عوامل تحقق آرمان‌هاي انقلاب دانست و بيان داشت: يکي از دلايلي که امام‌(س) فرمودند براي حفظ حکومت بايد ولي فقيه در اين کشور حضور داشته باشد به اين معناست که ولي فقيه جامع الشرايط، عادل و آگاه به زمان مي‌تواند آرمان‌ها را در مقام عمل با مصالح کشور در کنار هم قرار دهد ولي فقيه عادل، مدير و مدبر مي‌گويد که بايد در حال حاضر چه کاري انجام داد البته براي تحقق آرمان‌ها در کنار ولي فقيه حضور مردم الزامي است.

نوه بنيانگذار جمهوري اسلامي افزود: اگر جوانان دوران انقلاب و جنگ تحميلي اعتقاد عملي به سخنان امام‌(س) پيدا نمي‌کردند آيا انقلاب اسلامي امروز به چنين جايگاهي مي‌رسيد؟ پس امام‌(س) با همراهي مردم انقلاب را به پيروزي رساندند.

وي در پايان گفت: به قول امام(س) مسوولان خادمان مردم هستند و مردم، ولي نعمت آن‌ها. پس اگر مردم و نسل جوان ما آرمان‌هاي انقلاب، امام و شهدا را به خوبي بشناسند و سخنوران و مسوولان بدون افراط، بدزباني، تکرار‌هاي بي‌جا، در جهت تحقق عملي اين آرمان‌ها تلاش کنند و همچنين يک رهبر به عنوان ولي‌فقيه عادل و آگاه به زمان وجود داشته باشد قطعا مشکلات کشور حل شده و نظام به موفقيت‌هاي بيشتري دست پيدا مي‌کند.


  15 ميليارد دلار از درآمدهاي نفتي قابل دسترسي مي‌شود 

 سيد‌عباس عراقچي معاون امور حقوقي و بين‌الملل وزير امور خارجه با بيان اينکه توافقنامه ژنو از اواخر دسامبر يا اوايل ژانويه همزمان با آغاز سال جديد ميلادي اجرايي مي‌شود، گفت: با اجراي اين توافقنامه، حدود 15 ميليارد دلار از درآمدهاي نفتي طي 6 ماه قابل دسترسي مي‌شود. عضو تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي روز شنبه در گفت‌وگو با ايرنا اظهار داشت: از مجموع 15 ميليارد دلار، حدود 10 ميليارد دلار آن که پيش از اين، صرف خريد مواد غذايي و دارويي مي‌شد، قابل دسترسي خواهد شد.

به گفته عراقچي، يکي از اقدامات اعتماد‌سازي 1+5 در توافقنامه ژنو، تجارت امور انساندوستانه شامل مراودات تجاري مرتبط با توليدات غذايي و کشاورزي، دارو، تجهيزات دارويي و مخارج پزشکي بيماران خارج از کشور خواهد بود. وي تصريح کرد: اين کانال مالي شامل بانک‌هاي خارجي مشخص و بانک‌هاي ايراني غيرتحريم شده خواهد بود که به هنگام ايجاد اين کانال، مشخص خواهند شد. وي اضافه کرد: بر اين اساس، مکانيزم بانکي براي مواد غذايي و دارويي تعريف مي‌شود و به بانک‌ها نيز ضمانت لازم داده مي‌شود که مشکلي در تجارت دارو و مواد غذايي وجود نداشته باشد. عضو تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي ايران تصريح کرد: همچنين حدود 6/4 ميليارد دلار ديگر از درآمد نفتي که به بانک مرکزي واريز مي‌شد، قابل دسترسي خواهد بود. معاون وزير امور خارجه، ايجاد شکاف در سازمان تحريم‌ها و برداشتن فشار رواني تحريم‌ها، متوقف شدن روند افزايش تحريم‌هاي جديد و حفظ فروش نفت در شرايط فعلي را از دستاوردهاي توافق ژنو 3 برشمرد.

عراقچي خاطر نشان کرد: همچنين با پرداخت مستقيم شهريه به دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها براي دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در خارج از کشور براي يک دوره 6ماهه توافق شده که بر اين اساس، 400 ميليون دلار درآمد ناشي از فروش نفت که با توجه به تحريم‌ها براي دانشجويان هزينه مي‌شد، قابل دسترسي خواهد بود. معاون وزير امور خارجه اظهار داشت: بر اساس توافقنامه ژنو همچنين تحريم صنايع پتروشيمي برداشته شده و مشکلات بيمه نفت کش‌ها نيز برطرف مي‌شود.

وي تصريح کرد: تحريم‌هاي صادرات پتروشيمي ايران و خدمات مربوط شامل بيمه، حمل‌و‌نقل و مالي نيز تعليق مي‌شود. جمهوري اسلامي ايران و گروه 1+5 پس از سال‌ها مذاکره و مناقشه بر سر برنامه صلح‌آميز هسته‌اي ايران، سوم آذرماه جاري در مذاکرات ژنو 3 در دولت يازدهم، با يکديگر به توافق رسيدند.

اين توافقنامه با عنوان «برنامه اقدام مشترک» در چهار صفحه شامل مقدمه‌، عناصر گام اول و گام نهايي منتشر شده است که در آن طرفين گام‌هاي اعتمادساز اوليه خود، هدف و چشم‌انداز مذاکرات را تعيين کرده اند.

گام اول شامل يک دوره زماني 6 ماهه است که طي آن برنامه غني‌سازي اورانيوم ايران حفظ خواهد شد و ايران صرفا فعاليت‌هاي خود در تاسيسات سوخت هسته‌اي نطنز، فردو و راکتور اراک را پيش از اين گسترش نخواهد داد. تهران همچنين نيمي از اورانيوم موجود غني شده 20 درصد خود را بصورت اکسيد 20 درصد براي توليد سوخت راکتور تحقيقاتي تهران ذخيره خواهد کرد و بقيه آن را به مواد کمتر از 5 درصد رقيق خواهد کرد. ما به ازاي اقدامات اعتماد ساز ايران، 1+5 نيز قرار است برخي از تحريم‌ها را لغو کند.

عراقچي در پاسخ به سوالي درباره ادامه اعمال برخي تحريم‌ها از سوي اتحاديه اروپا اظهار داشت: اجراي تحريم‌هاي گذشته، خلاف توافقنامه جديد نيست؛ اما خلاف روحيه همکاري و حسن نيت است و موجب مي‌شود اجراي گام اول توافقنامه ژنو، مشکل‌تر و پيچيده‌تر شود. شوراي اتحاديه اروپا در بيانيه‌اي اعلام کرد تصميمي را که در 23 مارس سال 2012 ميلادي مبني بر اعمال محدوديت درباره برخي شرکت‌هاي ايراني اتخاذ شده بود، ادامه مي‌دهد.

شرکت مديريت ساخت نيروگاه‌هاي هسته‌اي ايران و 16 شرکت کشتيراني، شرکت‌هايي هستند که در فهرست تحريمي اتحاديه اروپا قرار دارند.

9 کشور از قانون تحريم نفت ايران معاف شدند

در همين راستا و در اجراي توافقنامه ژنو، وزير خارجه آمريکا اعلام کرد: 9 کشور از جمله چين، هند، کره‌جنوبي، ترکيه و تايوان بار ديگر از قانون تحريم نفت ايران معافيت دريافت کرده‌اند. جان کري، اعلام کرده است که 9 کشور از جمله چين، هند، کره‌جنوبي، ترکيه و تايوان بار ديگر از قانون تحريم نفت ايران معافيت دريافت کرده اند. وي افزود: اين معافيت از بخش 1245 «قانون مجوز دفاع ملي» (ان دي اِي اِي) براي سال مالي 2012 به خاطر کاهش قابل توجه واردات نفت اين کشورها از ايران اعطا مي‌شود. مالزي، آفريقاي جنوبي، سنگاپور و سريلانکا چهار کشور ديگري هستند که بار ديگر معافيت مي‌گيرند چون خريد نفت از ايران را متوقف کرده‌اند. اين معافيت براي 180 روز تمديد شده که امکان تکرار مجدد آن وجود دارد. به گزارش بي‌بي‌سي، جان کري گفت: اين چهارمين بار است که اين 9 کشور به خاطر کاهش قابل توجه واردات نفت ايران معافيت دريافت مي‌کنند. وزير خارجه آمريکا به توافق اخير ژنو ميان اعضاي گروه پنج به علاوه يک (شامل آمريکا، روسيه، چين، بريتانيا، فرانسه و آلمان) با ايران اشاره کرد که براساس آن ايران پيشرفت برنامه اتمي‌اش را براي شش ماه متوقف مي‌کند و برخي از بخش‌هاي مهم اين برنامه را عقب مي‌راند و در مقابل اين کشورها برخي تخفيف‌هاي مالي در تحريم‌ها براي ايران قائل مي‌شوند. هدف اين است که دو طرف ظرف شش ماه به يک راه حل جامع براي رفع نگراني در مورد برنامه اتمي ايران دست پيدا کنند.


 توافق 5 ماده‌اي ايران و ترکيه براي حل بحران سوريه 

 بحران سوريه به مرحله‌اي رسيده است که بي‌تفاوتي نسبت به آن مي‌تواند در آينده خطرات جبران‌ناپذيري را براي کشورهاي منطقه به دنبال داشته باشد و همين امر موجب شده که در تلاش باشند نيروهاي تکفيري و بنيادگراي حاضر در سوريه را کنترل و پاکسازي کنند. اين در شرايطي است که نشست ژنو در مورد مساله سوريه به دليل يک‌جانبه‌گرايي کشورهاي غربي به دليل مخالفت با حضور ايران عملا به نتيجه نرسيده است و نفوذ کشورهاي عربي در سوريه و تقويت نيروهاي تکفيري موجب فجايع انساني در اين کشور شده است. به همين دليل ايران و ترکيه با توجه به شرايط بحراني در اين کشور مي‌کوشند از مسير ديپلماتيک زمينه ايجاد يک اجماع داخلي در سوريه براي حل بحران موجود و کنترل نيروهاي تکفيري و تندرو را فراهم کنند.

سفير ايران در ترکيه با تاکيد بر اين که سازمان اطلاعات ايران با سازمان اطلاعات ترکيه همکاري نزديکي با يکديگر دارند، گفت: هيچکس حق ندارد اين همکاري را به عنوان يک نقطه تاريک در روابط ايران و ترکيه نشان دهد. به گزارش ايسنا به نقل از روزنامه استار - چاپ ترکيه، عليرضا بيگدلي، سفير ايران در آنکارا با اشاره به مساله کردها گفت: اين مساله يک مساله منطقه‌‌اي است؛ بايد اين مساله با گفت‌وگو و مشورت با همسايگان مورد حل و فصل قرار گيرد. سازمان اطلاعات ايران با سازمان اطلاعات ترکيه همکاري نزديکي با يکديگر دارند هيچ کس حق ندارد اين همکاري را به عنوان يک نقطه تاريک در روابط ايران و ترکيه نشان دهند.

وي در پاسخ به سوالي درباره ادعاهاي مطرح شده مبني بر اين که سازمان اطلاعات ترکيه اسامي جاسوسان رژيم صهيونيستي را به ايران اطلاع داده است، گفت: در آن زمان سفير ايران در آنکارا نبودم و از اين موضوع اطلاعي ندارم. بيگدلي که در نشست ديپلماسي خبرنگاران ترک شرکت کرده بود با اشاره به آمادگي ايران براي بهبود روابط ترکيه و سوريه گفت: جمهوري اسلامي ايران از تمامي امکانات خود براي اين مساله استفاده مي‌کند. بيگدلي افزود: سياست خارجي با ايجاد روابط با همسايگان آغاز شده و با اين همسايگان گسترش يافته و تقويت پيدا مي‌کند. در سراسر دنيا هر کشوري که براي همسايگان مشکلاتي ايجاد کند نمي‌تواند روند آرام و به دور از تنش را سپري کند. او با اشاره به سفر اخير احمد داوود اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه به تهران خاطرنشان کرد: ايران و ترکيه در اين سفر تصميم گرفتند که در موارد زير با يکديگر همکاري کنند:

1-‌ حفظ اتحاد و تماميت ارضي سوريه

2-‌ توقف جنگ داخلي و برقراري آتش‌بس در سوريه

3-‌ ايجاد امکانات لازم براي بازگشت پناه‌جويان سوري و انتقال کمک‌هاي انسان‌دوستانه به مردم اين کشور

4-‌ دستيابي به يک راه‌حل صلح‌آميز براي بحران سوريه و پرهيز از هر گونه اقدام نظامي عليه اين کشور

5- تاکيد بر مبارزه با تروريسم و عمليات تروريستي در اين کشور

بيگدلي در پاسخ به سوالي مبني بر اين که آيا ايران تا کنون دعوت‌نامه رسمي براي شرکت در مذاکرات «ژنو 2» دريافت کرده است يا نه؟ گفت: در اين باره اطلاعي ندارم. وي با اشاره به توافق هسته‌اي ايران و 1+5 در مذاکرات ژنو گفت: اين توافق هسته‌اي به معناي شکست طرفداران جنگ و پيروزي طرفداران گفت‌وگو و صلح‌جويان است. در اين توافق بر حق ايران مبني بر دستيابي به انرژي صلح‌آميز هسته‌اي تاکيد شده است. هر‌گونه توافق با ايران براساس احترام انجام مي‌شود و مسير تحريم نبايد مورد استفاده قرار گيرد اين توافق نه تنها براي ايران بلکه براي تمام کساني که از حقوق خود دفاع مي‌کنند سودمند است. بيگدلي با اشاره به بيانيه‌هاي تبريک مقامات مختلف ترکيه براي دستيابي ايران به توافق هسته‌اي با 1+5 اضافه کرد:‌ بحمدالله ايران و ترکيه همچنان در کنار يکديگر خواهند ايستاد و در آينده شاهد روزهايي خواهيم بود که دو کشور قدرتمند با يکديگر همکاري مي‌کنند. سفير ايران در ترکيه با اشاره به روابط دو کشور در زمينه گسترش اسلام و همکاري‌هاي اقتصادي گفت: آنکارا و تهران نقش بسيار مهمي در منطقه ايفا مي‌کنند. او با اشاره به همکاري‌هاي ايران در زمينه اطلاعات با ترکيه گفت: همکاري اطلاعاتي دو کشور نه تنها براي منطقه بلکه براي تامين امنيت دنيا مي‌تواند بسيار مهم باشد. من معتقد هستم همان‌گونه که در سراسر جهان دو کشور همواره با يکديگر همکاري‌هاي اطلاعاتي در حوزه‌هاي مربوطه داشته باشند، ايران و ترکيه نيز مي‌توانند در حوزه‌هاي خود از همکاري‌هاي اطلاعاتي بهره‌مند شوند. در حال حاضر کشورهاي غربي، ايران و ترکيه را براي همکاري در زمينه مبارزه با تروريسم و قاچاق تشويق مي‌کنند. زيرا اين همکاري منافع آن‌ها را نيز تامين مي‌کند. هيچ کس نمي‌تواند اين ادعا را داشته باشد که همکاري‌هاي ما در اين زمينه داراي نقاط تاريک و يا ضعيف است. بيگدلي در پاسخ به سوالي درباره اين که آيا رهبران گروه‌هاي علوي به ايران دعوت شده‌اند؟ گفت: ما خواهان افزايش و گسترش درگيري‌هاي گروه‌هاي سني و علوي در ترکيه نيستيم. علوي‌ها يکي از نقاط مشترک ميان ايران و ترکيه هستند. ما در ترکيه با مردم نقاط مختلف اين کشور علاقه‌ها و تفاهم‌هاي مشترک داريم. ترک‌هاي علوي نيز جزو مردم اين کشور محسوب مي‌شوند. آن‌ها نيز با مردم ايران پيوندها و علاقه‌هاي مشترک دارند. آن‌ها نيز خواهان ايجاد پلي براي ارتباط نزديک ميان دو ملت هستند. ما براي تقويت روابط برادرانه خود با ترکيه خواهان ايجاد ارتباط با مردم اقوام مختلف اين کشور هستيم.


 عارف در جمع فعالان دانشجويي دانشگاه علامه‌طباطبايي:
 اصولگرايان اجازه دهند کشور در آرامش به سر ببرد 

 رئيس بنياد اميد ايرانيان به مقدمات تشکيل يک تشکل صنفي اساتيد در کشور اشاره کرد و گفت: بعد از برگزاري انتخابات اخير جمعي از اساتيد صاحب نام کشور تصميم گرفتند با توجه به خلاء وجود تشکل صنفي براي اساتيد، در انديشه راه‌اندازي چنين تشکلي باشند که مقدمات اين کار انجام شده است.

محمدرضا عارف در ديدار جمعي از فعالان دانشجويي دانشگاه علامه طباطبايي افزود: اولين گردهمايي اساتيد براي تدوين اساسنامه اين تشکل اساتيد برگزار شده است و با تصويب اساسنامه در آينده‌اي نزديک رسماً فعاليت خود را آغاز خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به در پيش بودن 16 آذر - روز دانشجو - با گراميداشت ياد و خاطره شهداي جنبش دانشجويي گفت: 16 آذر، روز بزرگي است که به عنوان روز دانشجو مطرح شده و نشان‌دهنده‌ جايگاه دانشگاه و دانشجويان در روند تحولاتي است که جامعه‌ ما را به سوي سرفرازي هدايت مي‌کند.

وي در ادامه با بيان اينکه «جنبش دانشجويي پيشگام و پيشتاز در جريانات سرنوشت‌ساز ملت ايران بوده است»، خاطرنشان کرد: دانشجويان چه پيش از انقلاب و چه بعد از انقلاب حضور فعال، مؤثر و پرهزينه‌اي در همه صحنه‌ها داشته‌اند. هزاران شهيد و جانباز هديه‌اي است که دانشگاه ما به ملت ايران تقديم کرده است.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با بيان اينکه «دانشگاه اساس دانايي است»، گفت: دانشجويان بايد تلاش کنند با حفظ سرمايه‌هاي علمي و پژوهشي نگذارند تحجّر و واپسگرايي وارد محيط‌هاي علمي شود و پيشرفت کشور تحت تأثير برخي دگم‌انديشي‌ها قرار بگيرد.

وي در پاسخ به پرسشي درباره انتخابات مجلس آينده و برخي مباحث مطرح شده از جمله سرليستي وي در اين انتخابات گفت: شخصاً علاقه‌اي ندارم در اين مقطع وارد مباحثي شوم که کمکي به انسجام اصلاح‌طلبان نمي‌کند. طرح اينگونه مباحث زودهنگام است و در جهت افتراق بين اصلاح‌طلبان مطرح مي‌شود. همه فعاليت‌ها بايد در راستاي مشارکت حداکثري مردم و افزايش انسجام و همبستگي و همدلي پيش برود.

عارف با بيان اينکه «مطمئناً اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس آينده حضور جدي خواهند داشت»، تاکيد کرد: اصلاح‌طلبان بايد با هماهنگي با يکديگر و فعاليت تشکيلاتي منسجم در انتخابات مجلس آينده که انشاءالله به مانند انتخابات رياست جمهوري دور يازدهم برگزار مي‌شود حضور جدي داشته باشند و اگر مشارکت مردم چشمگير باشد پيروزي اصلاح‌طلبان دور از دسترس نيست.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام همچنين با انتقاد از برخي مواضع نمايندگان مجلس گفت: نمايندگان مجلس که نماينده افکار عمومي هستند بايد بيشتر از ديگر اقشار جامعه پيام انتخابات 24 خرداد را درک کرده باشند. برخي موضع‌گيري‌هاي صورت گرفته طي چند ماه اخير در برابر دولت نشان مي‌دهد اين پيام به خوبي توسط برخي افراد درک نشده است.

وي در پايان، بر ضرورت حفظ آرامش در کشور و پرهيز از طرح مباحثي که به وحدت ملي آسيب مي‌رساند، تاکيد کرد و گفت: اصولگراياني که هشت سال تربيون در اختيارشان بود و به اصلاح‌طلبان انواع اتهامات را وارد کردند، اجازه دهند در دوران جديد کشور در آرامش به سر ببرد بايد از حوادث انتخابات سال 88 عبرت گرفت و کشور را وارد جنگ حيدري و نعمتي نکرد. بايد تلاش همگان توفيق دولت در پاسخگويي به مطالبات و نيازهاي به‌حق مردم باشد.


 تنش‌زدايي فرصتي مناسب براي کشورهاي منطقه 
نويسنده : سيد مرتضي نعمت‌زاده*

 ايجاد آرامش در منطقه خاورميانه فرصتي براي همه ملت‌ها از جمله ايران و کشورهاي منطقه است که بايد از اين فرصت به خوبي بهره بريم.

به طور کلي انتخابات رياست‌جمهوري ايران با اين رويکرد شکل گرفت و مردم هم راي خود را به آقاي حسن روحاني به عنوان پرچمدار خط اعتدال نشان دادند تا ما شاهد دوره جديدي از آرامش و تنش‌زدايي ميان کشورهاي منطقه باشيم که در واقع امتداد سياست داخلي است يعني آنچه که در حال اتفاق است يک سياست کاملا منسجم است که يک بخش از آن بعد داخلي و يک بخش آن نيز بعد خارجي دارد.

رويکرد جمهوري اسلامي ايران در جهت تنش‌زدايي چه در عرصه منطقه‌اي و چه در عرصه بين‌المللي در حوزه سياست خارجي است و بحث رويکرد ايران براي حل بحران هسته‌اي هم براساس همين رويکرد اتفاق افتاد.

تحولي که از ايران آغاز شد توانست تا حدودي خودش را بر منطقه و سطح بين‌المللي تحميل کند به گونه‌اي که روند جديدي از سامان‌يابي منطقه نيز در همين امتداد قرار گرفت و با توجه به بحران موجود در منطقه و اعتراضات مردم کشورهاي عربي، اين کشورها در حال حاضر نياز به آرامش دارند همچنان که ما هم نياز به آرامش داريم زيرا تعداد زيادي از کشورهاي منطقه مثل سوريه، مصر، لبنان و حتي شمال آفريقا را تحت تاثير قرار داده، که نياز به يک تحولي دارند و بتواند بار ديگر اوضاع را در منطقه آرام و شرايطي را فراهم کنند تا مردم منطقه بتوانند در سايه اين آرامش به پيشرفت و رفاه اقتصادي و فرهنگي دست يابند.

در شرايط کنوني نياز به آرامش در منطقه احساس
مي شود که امروز پاسخش از سوي جمهوري اسلامي ايران مطرح شده و مورد حمايت هم قرار گرفته است. البته برخي جريانات که در منطقه وجود دارند به ويژه در عربستان، مخالف تنش‌زدايي هستند و درصدد آنند که منطقه را دچار يک جنگ قدرت کنند ، بعد از آنکه نوعي آرامش بين ايران و غرب به ويژه آمريکا اتفاق افتاده، آنها هم در موقعيت ضعيف‌تري قرار گرفتند و اين امکان را فراهم کرده که نيروهاي معتدل زمام امور را به دست گيرند.

به نظر من يکي از اهداف اصلي ايران در حال حاضر کاهش تنش‌هاست و اين به نفع ايران و همسايگان است. البته بايد توجه داشت که برخي طرف‌ها مثل اسرائيل به دنبال تعميق شکاف‌ها و ايجاد تنش‌ها به اشکال مختلف سياسي، امنيتي و يا مذهبي هستند چراکه منافع آنها در اين است که ميان ايران و کشورهاي منطقه اختلاف وجود داشته باشد.

بايد هوشيارانه در اين مسير حرکت کنيم بدين معنا که در هر حال ما يک مجموعه ارزش‌ها و اعتقاداتي را داريم که يکي از اين ابعاد قطعا حمايت از حقوق مردم منطقه در کنار دفاع از حقوق ملت خودمان است، يعني ايران نمي‌تواند سياستي را اتخاذ کند که در چارچوب آن سياست، وضعيت اسفناک و امنيتي شيعيان در عراق، افغانستان و پاکستان ناديده گرفته شود و قرباني ترور سياست‌هاي تندروانه‌اي باشد که در منطقه اتفاق مي‌افتد. ما بايد در جهت کاهش اين وضعيت گام برداريم همچنانکه ما در کشور دچار تحريم هستيم اين تنش‌زدايي به سست شدن تحريم‌ها و تعميق ارتباطات با کشورها و ملت‌ها کمک مي‌کند و همچنين باعث مي‌شود که تندروها در حالت انزوا قرار گيرند و فشارهاي امنيتي به کشورهاي منطقه‌اي مثل همسايگان، کاهش پيدا کند. فکر مي‌کنم فضاي منطقه‌اي و بين‌المللي به ويژه با رويکردي که آقاي روحاني در پيش گرفته از يک سو و همچنين تاثير و توجهي که اوباما در رويکرد ايجاد آرامش در منطقه دارد فرصتي براي مردم ايران و مردم آمريکا و مردم منطقه است که ما حداقل دوره‌اي از آرامش را طي کنيم. ما نمي‌دانيم که پس از اوباما با دندان‌هاي تيز جمهوريخواهان مواجه خواهيم شد يا نه که اصولا رويکردي جنگ‌طلبانه و خشونت‌آميز و تنش با ايران را دنبال مي‌کنند. البته عبور از چنين شرايطي با توجه به وجود دشمنان با مشکلات فراواني همراه است ولي اين اتفاق بايد رخ ‌دهد.

* کارشناس‌ و تحليل‌گر مسائل خاورميانه


 هرگز حق هسته‌اي ايران را زير سوال نبرده‌ايم 

وزير امور خارجه آلمان توافق هسته‌اي ژنو را موفقيتي مهم در راه‌حل و فصل نهايي موضوع هسته‌اي ايران دانست و تاکيد کرد: ما هرگز حق ايران براي استفاده از انرژي هسته‌اي در اهداف صلح‌آميز را زير سوال نبرده‌ايم و براي همين هم دليلي وجود ندارد که بخواهيم چنين توافقي را مورد انتقاد قرار دهيم. به گزارش ايرنا، گيدو وستروله در نشست آزاد مجلس آلمان با موضوع توافق هسته‌اي ژنو 3 در جمع نمايندگان اين کشور‌،افزود:ما بعد از10 سال مذاکره بسيار پيچيده سرانجام توانستيم در نشست ژنو براي اولين بار قدم‌هاي محتوايي برداشته و با ايران به يک توافق دست يابيم که اين خود يک نقطه عطف مشهود در مذاکراتي طولاني مدت بود که هم با رکود همراه بوده و هم اينکه در مواردي به مناقشه منجر شد. وستروله افزود: توافق ژنو ما را به هدف مشترکمان نزديک‌تر مي‌کند و با اين توافق توانستيم گام مهم و قابل توجهي به سوي حل و فصل نهايي مناقشه هسته‌اي برداريم. وي افزود:ما مي‌خواهيم اين هدف را به کمک ابزار سياسي و ديپلماتيک بدست آوريم و بدون شک توافق ژنو نقطه عطفي در اين مسير خواهد بود. وزير امور خارجه آلمان درادامه با تاکيد براينکه ما بارها برضرورت نياز به يک راه حل سياسي و ديپلماتيک در مناقشه هسته‌اي تاکيد کرده ايم،گفت:ما امروز به اين راه‌حل نزديک شده‌ايم و توافق ژنو مي‌تواند موفقيتي براي تامين امنيت منطقه و ساختار امنيتي جهان قلمداد شود. وستروله در بخش ديگري از سخنان خود همچنين از رژيم صهيونيستي به عنوان مهمترين شريک اين کشور نام برد و گفت:دولت و مجلس آلمان همواره منافع امنيتي اسرائيل و کل منطقه را مدنظر قرار داده است و معتقديم توافق ژنو موجب امنيت همه از جمله اسرائيل خواهد شد.


 خبر 

 پيام تسليت محمد خاتمي به مردم برازجان

دولت همه توان را براي ترميم خرابي‌ها به کارگيرد

رييس‌جمهور اسبق کشورمان در پيامي زلزله برازجان را به آسيب‌ديدگان و بازماندگان کشته‌شدگان اين حادثه تسليت گفت.

به گزارش روابط عمومي دفتر سيدمحمد خاتمي‌ متن کامل اين پيام بدين شرح است: بوشهر استوار، بوشهر ايستاده در همه طوفان‌هاي تاريخ لرزيد و برازجان عزيز داغدار عزيزان و آسيب‌ديدگان از زلزله شد. اما به ياري خداوند بوشهري و برازجاني که در برابر تقدير الهي تسليم است همچنان شکيبا و پايدار خواهد ماند. براي درگذشتگان اين حادثه غم‌انگيز آمرزش ورحمت و براي مجروحان و آسيب‌ديدگان سلامت و صبر از درگاه خداوند مسالت مي‌کنم.

با تشکر از دولت تدبير و اميد انتظار است که دست‌اندرکاران امور همه توان خود را برابر ترميم خرابي‌ها و تامين نيازهاي آسيب‌ديدگان به کار گيرند و دولت محترم انشاءالله با برنامه‌ريزي سنجيده بيش از گذشتگان براي مقابله با مشکلات و پيشامدهاي ايران حادثه‌خيز تلاش خواهد کرد.

ملاقات ميرحسين موسوي و زهرا رهنورد با خانواده

براساس اخبار منتشر شده در برخي رسانه‌ها، ميرحسين موسوي و زهرا رهنورد، پنجشنبه 7 آذر در فضايي که «خوب» گزارش شده است، با دختران و خانواده خود، ديدار و گفت‌و‌گو کردند.

در ديدار صورت گرفته، درباره مسائل اخير از جمله گزارش 100 روزه اول دولت جديد که از تلويزيون سراسري پخش شد، گفت‌و‌گو شد.

به گزارش پارسينه، ميرحسين موسوي، بر اساس گزارش ارائه شده از سوي حسن روحاني رئيس‌جمهوري، تحليل خود را از «عمق نابساماني‌هاي باقي مانده از دوره پيشين» بيان کرده است. پيشتر يکي از دختران موسوي و رهنورد درباره موضع آنها در قبال دولت حسن روحاني گفته بود که پدرش مشفق و خيرخواه اين دولت است و آن را برآمده از راي مردم مي‌داند. موسوي در ديدار با خانواده و دختران خود همچنين درباره توافقنامه هسته‌اي ميان ايران و گروه 1+5 که هفته گذشته منعقد شد و نيز سخنان برخي از فعالان سياسي درباره او که از طريق تلويزيون در جريان آن قرار گرفته بود، اظهار نظر کرده است.

کميته بازگشت به رياست وزير اخراجي احمدي‌نژاد

تعدادي از رسانه‌هاي مدعي اصولگرايي با تشکيل کميته‌اي ويژه‌، تلاش براي تخريب دولت حسن روحاني را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

به گزارش عصر ايران، رياست اين کميته با يکي از وزراي اخراجي دولت احمدي‌نژاد است. در اين کميته، هر هفته رئوس مطالب و موضوعاتي که بايد در رسانه‌ها کار شود و نيز نحوه پرداختن به مسائل روز، بررسي و تصويب مي‌شود؛ به همين علت است که در هفته‌هاي اخير، رسانه‌هاي مدعي اصولگرايي، موضوعات و خط سير مشابهي را همزمان مطرح مي‌کنند. اين در حالي است که تا‌کنون بين رسانه‌هاي همين طيف، اختلاف‌ نظرهاي شديد وجود داشت ولي حضور پيروزي روحاني باعث شده آنها بار ديگر دور هم جمع شوند.

هدف اصلي اين کميته، پررنگ کردن نقاط ضعف دولت و نيز کتمان نمودن يا بي‌اهميت جلوه دادن موفقيت‌هاي آن است تا مردم رفته رفته نسبت به دولت روحاني بي‌اعتماد شوند. هدف نهايي کميته نيز، بازگشت به دولت است چه آن که اين طيف از اصولگرايان، معتقدند که مي‌توانند با همگرايي دروني از يک سو و نااميد کردن مردم نسبت به دولت از سوي ديگر، روحاني را در انتخابات 4 سال آينده شکست دهند تا او تنها رئيس‌جمهوري ايران باشد که تنها يک دوره توانسته رأي بياورد.

استدلال اين طيف نيز چنين است: اگر روحاني در انتخابات 4 سال آتي رأي بياورد‌، بدين معناست که عملکرد موفقي داشته و توانسته اعتماد مردم را به خود جلب کند و لذا خواهد توانست اين موفقيت را در 4 سال دوم تثبيت کند و براي 4 يا 8 سال بعد از آن، طيف خود را در قدرت نگه دارد. بنابراين‌، بايد تمام توان خود را براي شکست او در انتخابات 96 به کار برد زيرا در غير اين صورت‌، فراق از قدرت‌، دوره‌اي 16 ساله خواهد داشت.

اقدام جديد امارات در راستاي جعل تاريخ جزاير سه‌گانه

در حالي که هنوز چند روزي بيشتر از سفر وزير خارجه امارات به تهران نگذشته، مقامات اين شيخ‌نشين بار ديگر اقدامات ضد ايراني خود را که به طور خاص به موضوع جزاير سه گانه مربوط است، از سر گرفته‌اند. جديدترين اقدام آن‌ها در اين زمينه، تلاشي تازه براي جعل تاريخ به نفع خودشان است. به گزارش «تابناک»، مطبوعات و رسانه‌هاي انگليسي زبان اماراتي، با انتشار مطالب پر آب و تاب، از انتشار کتابي خبر مي‌دهند که درباره جزاير سه‌گانه ايراني خليج فارس به رشته تحرير درآمده و آنگونه که مشخص است، تلاشي جديد از سوي اماراتي‌ها براي جعل تاريخ محسوب مي‌شود. اقدام جديد امارات در راستاي جعل تاريخ جزاير سه‌گانه روزنامه «خليج تايمز» از جمله مطبوعاتي است که گزارش مفصلي را در اين زمينه منتشر کرده، مطابق معمول مدعي «اشغال» جزاير سه گانه از سوي ايران شده و مي‌نويسد رونمايي از اين کتاب با نام «جزاير سه گانه؛ ترسيم ابعاد منازعه امارات و ايران» درست در سالگرد «اشغال» جزاير سه‌گانه از سوي ايران در نوامبر 1971 انجام مي‌گيرد. دولت امارات فاز جديدي از اقدامات خصمانه خود عليه تماميت سرزميني ايران را آغاز کرده و اين بار تلاش دارد از طريق ارتباط گيري مستقيم با جامعه بين‌المللي و به زبان بين‌المللي، به جعل تاريخ منطقه چهره اي پذيرفتني تر ببخشد. طبيعي است که در اين شرايط، مسئولين کشور بايد با هشياري بيش از پيش، اقدامات مقتضي را براي جلوگيري از رسيدن اين شيخ نشين به اهداف نامشروع خود به عمل بياورند.


 لاريجاني حرف نگفته احمدي‌نژاد را گفت 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

 دولتمردان سابق هر چه زور زدند که به آدم‌هاي اين دنيا بقبولانند که «خدمات دولتهاي نهم و دهم چندين برابر 27 سال قبل از آن بوده است‌» (احمدي‌نژاد – سفر استاني سمنان – 22 فروردين 1392) همه با لبخند از کنار اين ادعا گذشتند و کسي اين حرف‌ها را جدي نگرفت. شايد اگر رئيس دولت قبل ، زماني که اين حرف را مي‌زد کمي تا قسمتي بيشتر در اين باره توضيح مي‌داد و روشنگري مي‌کرد ، حرفش بيشتر مورد قبول واقع مي‌شد ، اما معلوم نيست چرا چنين نکرد؟ آيا شکسته نفسي کرده بود؟!!

آيا نمي‌خواست خودستايي کند؟!!... واقعا چه علتي داشت کسي نمي‌داند ؛ اما خوشبختانه ديگراني هستند که ابعاد «خدمات » بي نظير دولت نهم و دهم را توضيح دهند و نشان دهند که حرف رئيس دولت قبل تا چه اندازه جدي بوده است .

در همين راستا ديروز علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي به اطلاع عموم مردم رساند که «اتمام پروژه‌هاي نيمه تمام دولت گذشته 50 سال طول مي‌کشد»! در واقع دولتمردان سابق فقط کلنگ مي‌زدند... و ادامه کار را مي‌گذاشتند براي دولتهاي بعد.

در اينکه اين کار که «خدمت » بي نظيري است اصلا حرفي نيست و از سوي ديگر واقعا اين نوع خدمت دولت‌هاي نهم و دهم چندين برابر 27 سال قبل... و شايد چندين برابر خدمات از زمان حضرت آدم تا حال حاضر است! واقعا چرا ما حرف‌هاي احمدي‌نژاد را جدي نمي‌گرفتيم؟!!

زلزله و يک اتفاق نه چندان عجيب

زلزله اتفاق خوبي نيست و هيچ وقت خوب نبوده؛ اما گاهي زلزله با همه بدي‌اش چيزهايي را نشان مي‌دهد که ندانستنش خيلي بدتر است !

بيمارستان شهيد گنجي برازجان يکي از پروژه‌هاي مربوط به دولت نهم و دهم بوده که خوشبختانه اين شانس را آورد که بعد از چندين سال وعده ، تاخير‌هاي متعدد و صرف هزينه‌هاي زياد، نيمه تمام نماند. (واقعا چه همتي داشته دولت سابق!)

اين بيمارستان ظاهرا خيلي هم مورد توجه دولتمردان سابق بوده است: علي‌اکبر محرابيان رفته بود و از مراحل ساخت آن بازديد مي‌کرد و نهايتا خرداد ماه گذشته محمدرضا رحيمي ‌معاون اول احمدي نژاد رفت و آن را افتتاح کرد (بندگان خدا ذوق داشتند که يک پروژه تمام شده را ببينند!)... اما آبان ماه بود که اولين خبر درباره اين بيمارستان منتشر شد : وقتي باران‌هاي پاييزي شروع شد چکه کردن آب از سقف و ديوارهاي اين بيمارستان آغاز شد و به اين ترتيب همه آرزو کردند که کاش اين پروژه هم با تعجيل!!!

افتتاح نشده بود و مثل هزاران پروژه ديگري مي‌ماند براي دولت‌هاي بعدي! اما اين همه ماجرا نبود: بعد از زلزله چند روز پيش، ساختمان مدرن و تازه تاسيس اين بيمارستان جزو بناهايي بوده که به شدت آسيب ديده است !

واقعا اين خبرها که مي‌رسد معلوم مي‌شود که نه تنها دولت احمدي‌نژاد در مورد پروژه‌هاي نيمه تمام چندين برابر دولت‌هاي قبلي کار گلکاري کرده، بلکه در پروژه‌هاي تمام شده هم همينقدر گلکاري به خرج داده است . چقدر دولت سابق عزيز بود!


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

 -‌ گروه‌هاي تکفيري در سوريه با ذبح شرعي الاغ و سگ، سعي در رسيدن به گوشت حلال دارند!

مشت نمونه خروار است! از اسلام‌شناسي اين آقايان همين بس که به خيال احمقانه خود با ذبح اسلامي گوشت سگ نجس، پاک و حلال مي‌شود! شما خود حديث مفصل بخوانيد از اين مجمل! اينها مي‌خواهند نماينده دين خدا و اسلام ناب به همراه دموکراسي‌، آزادي و حقوق بشر در سوريه يا به قول خودشان حکومت(امارت) اسلامي شام شوند!

-‌ باجناق سخنگوي دولت سابق به دليل افترا به نظام در خصوص مسائل هسته‌اي،در صفحه فيس‌بوک شخصي‌اش بازداشت شد.

سخنگوي دولت سابق مگر خودش چه شخصيت مهم سياسي يا اجتماعي است که باجناق ايشان با انتساب به اين آقا در خبرگزاري‌ها معرفي مي‌شوند؟! اين آقايان اگر خودشان هم باور نداشته باشند که شخص مهمي‌هستند بعضي خبرگزاري‌ها با اين نوع تيتر زدن و ايجاد ارتباطات رويايي اين توهم را در اينگونه افراد ايجاد مي‌کنند که دچار خود برتربيني يا احساس مهم بودن شوند! البته بگذريم که بعضي‌ها دلشان مي‌خواهد با قهرمان بازي ولو به قيمت گزاف اسمشان مطرح شود!

-‌ وزير صنعت و معدن و تجارت با نمايندگان دو غول خودروسازي جهان يعني پژو و رنو در تهران در حاشيه نمايشگاه خودرو مذاکره کرده است.

به غير از ويژگيهاي مثبتي که توليدات روز اين دو خودرو ساز دارند که بر کسي هم پوشيده نيست، نه مدل‌هاي 20 و 30 سال قبل آنها که در ايران مونتاژمي‌شوند، اما عملکرد آنها در سال‌هاي اخير و در جريان فشارهاي تحريم عليه ايران بسيار منفي بود! آيا بهتر نيست به سراغ غول‌هاي ديگري از برندهاي معروف جهاني مانند بنز،بي ام‌و، تويوتا، هيوندا و کيا و ... برويم شايد اين فرانسوي‌هاي متکبر بفهمند که فقط آنها نيستند که داراي تکنولوژي روز خودروسازي جهان مي‌باشند و ايران گزينه‌هاي ديگري هم براي انتخاب دارد!

-‌ قيمت مسکن ويژه استان تهران به 293 ميليون تومان رسيد و متقاضيان مي‌توانند پس از پرداخت اقساط ده ساله اقدام به پرداخت 40 ميليون تومان باقي مانده کنند.

در يکي دو سال اخير قيمت مسکن عادي و معمولي در تهران دو سه برابر شده آنوقت دوستان انتظار دارند قيمت مسکن آنهم از نوع ويژه آنهم از طرحهاي ويژه دکتر احمدي نژاد افزايش نيابد؟اگر غير از اين بود جاي سوال و تعجب داشت نه حالا که طبق روال عادي و طبيعي دولت عدالت محور و بهاري در اعلام نرخ يک کالا يا خدمت يک قيمت و هنگام ارائه همان کالا يا خدمت قيمتي حدود دو يا سه برابر دريافت مي‌شد!

-‌ معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهوري گفت: رشد سرمايه گذاري در کشور در سال 1391 منفي بود و امسال هم همانند سال گذشته منفي است.

حالا يکي بگويد آن مقام محترمي که در رسانه به شدت ملي اعلام مي‌کرد رشد سرمايه‌گذاري در ايران چند درصد افزايش داشته،از نظر جذب سرمايه‌هاي خارجي در خاورميانه اول و در دنيا زير 20 هستيم و ما چقدر و فلان درصد از بهمان برنامه اقتصادي جلو هستيم کجاست؟

-‌ دبيرکل بانک مرکزي گفت: سکه در قالب بسته‌بندي به زودي به بازار عرضه خواهد شد.

بعد از نان بسته‌بندي، ميوه بسته‌بندي، مرغ بسته‌بندي، سبزيجات بسته‌بندي، تخم‌مرغ بسته‌بندي،حبوبات بسته‌بندي، شکر و نمک بسته‌بندي شده و خلاصه خيلي چيزهاي ديگر از مايحتاج عمومي و ضروري مردم به صورت بسته‌بندي به همين زودي‌ها چشم ما به جمال سکه طلاي بسته‌بندي شده از طرف بانک محترم مرکزي هم منور و مزين شده و گره مهم ديگري از گره‌هاي کور اقتصادي خانوار ايراني باز خواهد شد! احسنت بر اين همه تفکر و تدبر عميق اقتصادي!


 حسن روحاني در گفت‌و‌گو با فايننشال‌تايمز:
 گشايش‌هايي در رابطه ايران و آمريکا حاصل شده است 

 رئيس‌جمهور کشورمان در مصاحبه با نشريه فايننشيال تايمز به بررسي مسائل داخلي و سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران پرداخت.خبرگزاري تسنيم متن اين گفت‌و‌گو را روي خروجي خود قرار داده است. بخشي از اين گفت‌و‌گو به شرح زير است.

سه‌شنبه گذشته سخنراني مهمي درباره اقتصاد و وضعيت وخيم اقتصادي، انجام داديد. برنامه‌هاي شما براي احياي اقتصاد چيست و آيا زماني که دفتر رياست‌جمهوري را در اختيار گرفتيد از وضعيت اقتصادي شوکه شديد؟

اين دولت مسائل اقتصادي جدي‌اي به ارث برده است. اگرچه ما هم شاهد رکود و هم تورم در کشور بوديم اما درباره آينده اقتصادي کشور بسيار اميدوار هستيم. اين تنها ديدگاه من نيست. تيم اقتصادي من نيز همين ديدگاه مشابه را دارد که ما مي‌توانيم مسائل اقتصادي را در مدت زمان کوتاهي حل و فصل کنيم.

دليل اميدواري ما اين است که توانسته‌ايم رشد سريع تورم را در سه ماه گذشته تا حدودي مهار کنيم. من فکر مي‌کنم تورم نقطه به نقطه از 43 درصد به 36 درصد کاهش يافته است. اين يک علامت خوب است و ما اين مسير را از طريق دو ابزار مهار نقدينگي و بهبود فضاي کسب و کار ادامه خواهيم داد.

در حوزه رکود، رشد اقتصادي ايران در سال 1391 منفي 5.8 درصد بود، سعي داريم که اين رقم را در اسفند ماه به صفر درصد کاهش دهيم. در همين حين،‌ توافقنامه هسته‌اي ژنو فضاي مثبتي را در حوزه اقتصادي فراهم آورده اين فضا با اعمال اين توافقنامه بيشتر بهبود خواهد يافت.

آيا پيش‌بيني شما وابسته به برداشته شدن تحريم‌ها است؛ لغو تحريم‌ها براي اقتصاد ايران چقدر مهم است؟

خير. اگر شما گزارش اقتصادي مرا مطالعه کرده باشيد، متوجه خواهيد شد که تحت تحريم‌هاي کنوني توانسته‌ايم تورم را کاهش دهيم. پيش‌بيني کرده‌ايم که تحت تحريم‌هاي کنوني، رشد اقتصادي ما سال آينده مثبت خواهد بود. اما در عين حال، اگر تحريم‌ها برداشته شده و يا تسهيل گردند، طبيعتاً شاهد نتايج آن در اقتصاد خواهيم بود.

توافقنامه هسته‌اي موقت از اهميت بسياري براي اعتماد دوجانبه بين ايران و بقيه جهان برخوردار است. ايران چه‌کاري مي‌تواند انجام دهد تا واشنگتن و کنگره را مطمئن سازد که واقعاً خواهان يک توافق هستيد، اينکه نمي‌خواهيد تسليحات هسته‌اي بسازيد؟ آيا درباره حجم برنامه غني‌سازي اورانيوم با غناي پايين ايران خط قرمز داريد؟

همان‌گونه که قبلاً نيز گفته شده است، فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران داراي اهدافي کاملاً صلح‌آميز است. زيرا تمام فعاليت‌هاي هسته‌اي ما زير نظر آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي قرار دارد. همان‌گونه که مي‌دانيد،‌ تمام سايت‌هاي هسته‌اي به‌صورت منظم توسط دوربين‌هاي آژانس بازرسي مي‌شوند و اصول ما نيز ايجاب مي‌کنند که تسليحات کشتار جمعي هيچ جايي در دکترين ما نداشته باشند. اينکه ما غني‌سازي اورانيوم را تا چه‌حد گسترش داده و يا آن‌گونه که شما گفتيد حجم آن چقدر خواهد بود وابسته به نياز ما به سوخت هسته‌اي است.

مي‌دانيد که ما بخش‌هاي ديگري را در ايران تکميل کرده‌ايم تا ميله‌هاي سوختي بسازيم و با برنامه‌اي که به آژانس داده‌ايم تقريباً از هم‌اکنون به بعد اورانيوم غني‌سازي شده به ميله‌هاي سوختي رآکتور تحقيقاتي تهران تبديل خواهند شد.

آيا مي‌توانيد تداوم روابط دوجانبه با آمريکا را متصور شويد؟ آيا ايران از نظر سياسي و رواني آماده چنين اقدامي است؟

در حوزه آمريکا، ما در اين مرحله نياز به کاهش تنش‌ها و اعتمادسازي گام به گام داريم. مسائلي که در 35 سال پديد آمده‌اند در يک بازه زماني کوتاه‌مدت نمي‌توانند حل شوند. بهترين راه براي مشاهده اينکه آيا مي‌توانيم اعتمادسازي کنيم يا نه مسأله هسته‌اي است. اگر گام‌هاي اوليه در ژنو محتاطانه و دقيق اجرايي شوند، بدين معنا خواهد بود که ما يک گام به‌سوي اعتماد برداشته‌ايم. فضايي که من در نيويورک ديدم در قياس با آنچه قبلاً شاهدش بودم اندکي تغيير يافته بود. در ديدار با روشنفکران، اساتيد دانشگاهي و اعضاي انديشکده‌ها احساس کردم که انتخابات رياست جمهوري تأثير بسياري گذاشته است. اما درباره انگليس، وضعيت بسيار متفاوت است. ما با دولت بريتانيا داراي روابطي بوديم که تحت برخي شرايط به ميزان زيادي کاهش يافت. پس از انتخابات رياست‌جمهوري، برخي گام‌ها براي بهبود روابط برداشته شده است. در گفت‌و‌گوي تلفني‌اي که هفته گذشته با آقاي ديويد کامرون داشتم، احساس کردم که هر دو طرف مشتاق هستند گام به گام به‌سوي روابط بهتر قدم بردارند.

آيا آماده هستيد که شايد در آينده اوباما را به تهران دعوت کنيد؟ درباره وي به‌عنوان يک شخصيت اصلاح‌طلب چه‌فکري داريد؟

در گفت‌و‌گوي تلفني ماه سپتامبر که داشتيم،‌ وي را فردي بسيار مؤدب و باهوش يافتيم. همان‌گونه که قبلاً نيز گفتم، مسائل ايران ــ آمريکا بسيار پيچيده هستند و در يک بازه زماني کوتاه نمي‌توانند حل شوند. علي‌رغم پيچيدگي‌ها، گشايشي در 100 روز گذشته پديد آمده است که مي‌تواند بعداً گسترش يابد.

گفت‌و‌گوهاي هسته‌اي اهميتي بنيادين دارند و اعتماد دوجانبه در حال ايجاد است. انتخاب شما نيز نشانگر يک تغيير بود. اما بدبين‌هايي در اسرائيل،‌ عربستان سعوي و يا ميان محافظه‌کاران واشنگتن و در کنگره وجود دارند که مي‌گويند ما هنوز درباره حضور ايران در سوريه و‌ حمايت اين کشور از حزب‌الله بسيار نگران هستيم. تا چه‌حد مي‌توانيد در حالي که چنين مسائلي داريد و درباره سياست خارجي ايران بي‌اعتمادي وجود دارد، اعتمادسازي کنيد؟

نگراني مهم درباره سوريه حضور گروه‌هاي تروريستي در خاک اين کشور است. اين امر بايد تمام [کشورها] را نگران سازد. به‌نظر من اساساً تداوم خونريزي و جنگ داخلي در سوريه ثبات منطقه را به خطر مي‌اندازد. به همين دليل، هم‌اکنون مذاکراتي با کشورهاي منطقه و غربي درباره آينده سوريه انجام مي‌دهم. ما تمام تلاش خود را مي‌کنيم تا درجهت پايان دادن به جنگ داخلي در سوريه و خروج تمام تروريست‌ها از اين کشور، ياري رسانيم. اين امر منوط به مذاکرات بين دولت سوريه و اوپوزيسيون خواهد بود تا راه براي برگزاري انتخابات آزاد هموار شود. ما بايد تسليم هرچيزي شويم که مردم سوريه در انتخابات برمي‌گزينند.

آيا شما وارد مذاکراتي بي‌سروصدا با آمريکايي‌‌ها و قدرت‌هاي غربي درباره سوريه شده‌ايد؟

نه با آمريکايي‌ها. اما در حال مذاکره با اروپايي‌ها هستيم. اگر ايران در گفت‌و‌گوهاي ژنو2 شرکت کند،‌ به‌صورت بي‌طرفانه‌اي با تمام اعضايي که در آنجا حاضر خواهند بود گفت‌و‌گو خواهد کرد.

گفته مي‌شود که شما از يک خوشبيني ذاتي برخوردار هستيد.اما بايد خيلي خوشبين باشيد که باور کنيد بشار اسد در يک انتخابات عادلانه و آزاد از قدرت کنار خواهد رفت.

من خوشبين نيستم، اما بدبين نيز نيستم. نمي‌توانم آينده سوريه را پيش‌بيني کنم. اما زمينه بايد براي تصميم مردم آماده باشد. اگر مردم به آقاي اسد رأي ندهند، مشکلي نخواهد بود. مردم هرکسي را که انتخاب کنند ما به انتخاب آنها احترام خواهيم گذارد.

تلاش براي تحولي بزرگ در پارس جنوبي

همچنين رئيس‌جمهور روز گذشته سفري به عسلويه داشت. حسن روحاني در جمع مسوولان پارس جنوبي در عسلويه، با بيان اينکه دولت با همه توان آماده کمک براي شکوفا‌تر شدن اين منطقه مهم اقتصادي کشور است،‌گفت: دولت همه تلاش خود را براي تحول بزرگ در منطقه پارس جنوبي به کار گرفته است.

به گزارش تسنيم حسن روحاني با اشاره به اينکه ميدان گازي پارس شمالي و پارس جنوبي از مهمترين طرح‌هاي نفتي و گازي در کشور است، اظهار کرد: امروز ما در شرايطي قرار داريم که با اقدامات سياسي و بين‌المللي انجام شده از سوي دولت مي‌توانيم فضاي اقتصادي را فعال‌تر از گذشته کنيم و با استفاده از مديريت ارشد وزارت نفت که مسئوليت اين بخش را برعهده گرفته‌اند، تحول قابل توجهي در بخش‌هاي پتروشيمي و گاز ايجاد کنيم. وي افزود: به‌واسطه اين مديريت، نه تنها يک پيشرفت، بلکه جهشي در بخش‌هاي مختلف صنعت نفت، گاز و پتروشيمي کشور حاصل خواهد شد.

رئيس‌جمهور خاطرنشان کرد: بايد آستين‌ها را بالا بزنيم و با آمادگي و با بار مسائلي که بر دوش گرفته‌ايم، تحول قابل چشمگيري در صنعت نفت ايجاد کنيم.

روحاني با تاکيد براينکه در بسياري از بخش‌ها، دولت تنها بايد تسهيلات ارائه کرده و بخش غيردولتي پا به صحنه بگذارد و سبب تحول و پيشرفت شود، تصريح کرد: بخش گاز و پتروشيمي از بخش‌هاي بسيار مهم و توسعه کشور ما است.

رئيس‌جمهور با اشاره به اينکه هر ايراني که در اين منطقه حضور پيدا مي‌کند دلش مي‌خواهد تحول و پيشرفت جامع را در اين منطقه ببيند، گفت: پيشرفت‌هايي در منطقه پارس جنوبي وجود دارد، ولي درعين حال بايد توجه داشته باشيم که هر ايراني غيرتمند دلش مي‌خواهد در اين مکان تحول عظيم و شگرفي ايجاد شود و پيشرفت و توسعه همه‌جانبه را به نمايش بگذارد. وي با بيان اينکه اميدوارم تا چند سال آينده به اندازه همسايه جنوبي کشور از اين ميدان گازي مشترک استفاده بهينه کنيم، افزود: همه بايد با اتحاد و با استفاده از امکانات دست به دست هم دهيم و اين غرور و افتخار ملي را در منطقه پارس جنوبي به منصه ظهور برسانيم. روحاني خاطرنشان کرد: دولت با همه توان آماده کمک براي شکوفا‌تر شدن اين منطقه مهم اقتصادي کشور است، اميدواريم بتوانيم در اين 4 سالي که خدمتگزار مردم هستيم، تحول قابل توجهي را در اين منطقه ايجاد کنيم.

رئيس‌جمهور تاکيد کرد: با بازديدي که از فازهاي مختلف منطقه پارس جنوبي شد، اميدواريم تا پايان سال شاهد افتتاح بخش‌هايي از اين فازها باشيم.

وي افزود: آن‌چه براي ما اهميت دارد، اول رضايت خداوند و پس از آن شادي مردم است.

روحاني با بيان اينکه دولت همه تلاش خود را براي تحول بزرگ در منطقه پارس جنوبي به کار گرفته است، افزود: با همت و تلاش شما صنعتگران وزارت نفت و با کمک دولت و فراهم شدن تسهيلات لازم اميدواريم بتوانيم شاهد تحول شگرف در منطقه پارس جنوبي و شمالي باشيم.

 سفر رييس‌جمهور به مناطق زلزله زده استان بوشهر

رييس‌جمهور در جمع اهالي روستاي زلزله‌زده اميرآباد استان بوشهر گفت: امروز خدمت شما مردم رسيدم تا سلام‌هاي گرم رهبر معظم انقلاب را به شما ابلاغ کنم و بگويم که دولت مي‌کوشد تا هرچه سريعتر مشکلات ناشي از زلزله رفع شود. به گزارش ايسنا، حسن روحاني در سفر به استان بوشهر و بازديد از مناطق زلزله‌زده اين استان اظهار کرد: اگرچه با عنايات خداي متعال خسارت‌ها سنگين نبوده، اما همين که چند نفر از هموطنان عزيزمان در اين زلزله جان خود را از دست دادند، همه ملت را متأسف و متأثر کرده است. روحاني با بيان اينکه «دولت براي همه مناطق آسيب‌ديده از زلزله و برطرف کردن خسارت‌ها در زمان بسيار کوتاه برنامه‌ريزي خواهد کرد»، افزود: از رييس بنياد مسکن خواسته‌ام رسيدگي به پرونده همه منازلي را که در اين زلزله خسارت ديده و بايد بازسازي شوند، ظرف 20 روز آينده انجام دهد. رييس‌جمهور که با استفاده از يک بلندگوي دستي با مردم روستاي اميرآباد سخن مي‌گفت، خاطرنشان کرد: بودجه لازم براي بازسازي تأسيسات و معابر عمومي تخصيص يافته و منابعي که بايد از آنها در جهت کمک به زلزله‌زدگان در قالب وام‌هاي بلاعوض و بلندمدت استفاده شود نيز تعيين شده و به لطف خدا همه کارها در کوتاه‌مدت به انجام خواهد رسيد.

وي با اشاره به عيادت خود از مجروحان اين زلزله در بيمارستان شهداي خليج فارس بوشهر، ضمن ابراز خرسندي از اقدامات درماني صورت گرفته براي مجروحان و آسيب‌ديدگان، از همه مسئولان و کساني که از مراحل اوليه اين حادثه به کمک و امداد مردم شتافته‌اند، بويژه نيروي انتظامي، نيروهاي امنيتي و هلال احمر تقدير و تشکر کرد.


 علي لاريجاني:
 کار مفيد در دستگاه‌هاي دولتي روزانه 22 دقيقه است 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه 14 ميليون نيروي زائد در ميان 20 ميليون جمعيت شاغل کشور وجود دارد، گفت: به طور حتم راه پرش ايران در اقتصاد، استفاده از نيروي کاردان و با انرژي است.

به گزارش خانه ملت علي لاريجاني در مراسم بهره برداري از پروژه طبقاتي پل صدر با تاکيد بر اينکه زمان طولاني به يکي از آفت‌هاي اصلي پروژه‌هاي عمراني در کشور تبديل شده است، افزود: در کشور هم اکنون پروژه‌هاي عمراني زيادي کلنگ‌زني شده اما به علت نبود اعتبارات اجراي اين پروژه‌ها با وقفه روبرو شده که به اين علت گاهي تکميل يک بيمارستان حدود 17 سال طول مي‌کشد که افزايش زمان در اجراي پروژه‌هاي عمراني زمينه افزايش هزينه‌ها و فرسودگي پروژه مورد نظر رابه دنبال دارد.

وي با اعلام اين که براساس گزارش دکتر روحاني هم اکنون حدود 400 هزار ميليارد تومان پروژه عمراني در کشور کليد خورده است تصريح کرد: در شرايط کنوني براي اجراي اين پروژه‌ها حدود 20 هزار ميليارد تومان وجود دارد که اگر اين موضوع با نرخ تورم محاسبه شود اجراي پروژه‌ها حدود 50 سال طول مي‌کشد.

نماينده قم با بيان اينکه به طور حتم با اتکا به نيروي داخل مي‌توان مشکلات و فضاي داخلي را تغيير داد، گفت: در شرايط کنوني و با توجه به تحريم‌هاي اعمال شده با اتکا به نيروي داخل مي‌توان زمينه رشد کشور را فراهم و تحريم را به فرصت و نعمت تبديل کرد، از طرف ديگر اين موضوع بسيار نگران کننده است که وقتي کشايشي در کشور فراهم مي‌شود بخش‌ها و سازمان‌ها به خريدهاي خارجي روي مي‌آورند.

وي ادامه داد: در سال‌هاي اخير کشور حدود 100 ميليارد دلار درآمد نفتي و ارزي به دست آورد از اين رو اگر در آن زمان همت داخلي وجود داشت ظرفيت داخل رشد کرده و مشکلات کمتر مي‌شد. لاريجاني با اشاره به گزارش‌هاي مطرح شده درباره کار مفيد در دستگاه‌هاي دولتي يادآور شد: براساس گزارش مطرح شده کار مفيد روزانه در دستگاه‌هاي دولتي حدود 22 دقيقه يا به اعتقاد من حدود 1 ساعت است، از طرف ديگر کار مفيد در صنعت حدود 2.5 ساعت بوده که در طول سال اين ميزان به 800 ساعت کار مفيد مي‌رسد که اين آمارها ايران را در رده 3 کشور آخر دنيا بعد از عربستان و کويت قرار مي‌دهد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: از طرف ديگر براساس اين گزارش ميزان کار مفيد در کشور ژاپن در سال حدود 2400 ساعت، در کره هزار و 19ساعت و در ترکيه و چين و آمريکا هزار و 400 ساعت است که اگر اين آمارها را در نظر بگيريم مشاهده مي‌کنيم که از 20 ميليون جمعيت شاغل در کشور حدود 14 ميليون فاقد بهره‌وري بوده و تنها 6 ميليون داراي بهره‌وري هستند که به طور حتم اين آمار گوياي مشکلات مديريتي در کشور است.

عضو کميسيون شوراها با اعلام اين نکته که راه پرش ايران در اقتصاد اين است که از نيروهاي کاردان و با انرژي استفاده شود، تصريح کرد: هم اکنون نيروهاي مستعدي در کشور وجود دارد اما از اين نيروها بايد با تدبير و مديريت در جهت تحقق اهداف استفاده شود.

وي با بيان اينکه براساس ترازنامه هيدروکربنيک کل ظرفيت انرژي در حوزه نفت ، گاز و برق کشور معادل حدود 432 ميليون بشکه نفت در سال است يادآور شد: با اين شرايط اگر راندمان کاري را حدود 45 درصد در نظر بگيريم استفاده از 196 ميليون بشکه در يک سال در کشور قابل قبول بوده و حدود 236 بشکه را در سال به هدر داديم که اين مقدار برابر با فروش نفت ايران در يک سال است.

رئيس مجلس با اعلام اينکه براساس گزارش اعلام شده در سال 2008 در ايران براي هزار دلار توليد ناخالص داخلي حدود 4.2 بشکه نفت خام انرژي مصرف مي‌شود گفت: اين در حالي است که اين آمار در کشور ترکيه 1 و براساس ميانگين جهاني حدود 4/1 بشکه نفت خام است.

از طرفي ديگر اين موضوع به اين معني است که با مصرف انرژي يک بشکه نفت خام حدود 238 دلار توليد حاصل مي‌شود که اين عدد براي ترکيه 971 دلار ، ژاپن 1320 دلار و براي اروپا 1450 دلار و در ميانگين جهاني 736 دلار است.

لاريجاني با بيان اينکه هم اکنون در بحث توليد خودرو و موضوع ترافيک، کشور در وضعيت مناسبي قرار ندارد افزود: براساس آمارها در ايران حدود 20 ميليون ليتر بنزين بيشتر از حد استاندارد مصرف مي‌شود که اين موضوع به نبود استاندارد در ساخت خودروها برمي‌گردد.


 سيدرضا اکرمي:
 مذاکرات ژنو به سمت تخفيف تحريم‌ها رفته است 

 رئيس شوراي هماهنگي نهاد رياست جمهوري ضمن اميدواري نسبت به آينده کشور، خاطرنشان کرد: قرائن جنبي همچون سفر وزير امور خارجه امارات و ترکيه به ايران، برداشته شدن تحريم‌هاي بانکي ترکيه نسبت به ايران، نشان مي‌دهد که مذاکرات ژنو به سمت تخفيف تحريم‌ها و نه توقف يا تشديد رفته است.

سيدرضا اکرمي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، با اشاره به واکنش برخي فعالان سياسي نسبت به توافقنامه ژنو که آن را عاملي براي سياست‌بازي قرار داده‌اند، اظهار داشت: در طول مذاکرات هسته‌اي مردم در جريان رويکرد کلي آن قرار گرفته و از واقعيات آن مطلع شدند، چرا که بيانيه ژنو به زبان لاتين و فارسي منتشر شد. وي با بيان اينکه مواضع ايران در اين مذاکرات شفاف بود، ادامه داد: اين مواضع حرف پنهاني و ناگفته‌اي باقي نمي‌گذارد که افراد از آن سوء و يا حسن استفاده کنند. عضو جامعه روحانيت مبارز با تاکيد براينکه مذاکرات ژنو بر مبناي تفاهم و تعامل بين طرفين و ايران بود، اضافه کرد: ايران با کاهش دادن درصد غني‌سازي، همچنين اجازه بازديد سرزده آژانس، نشان داد که بناي ما بر راستي آزمايي بوده و هيچ کار پنهاني نداريم. اکرمي با بيان اينکه در طي 6 ماه 1+5 بايد با کاهش تحريم‌ها گامي در جهت تفاهم بردارد، تصريح کرد: بر اساس توافقنامه 3 ماه پس از راستي آزمايي پرونده هسته‌اي ايران بايد از آژانس انرژي اتمي برگردد. عضو جامعه روحانيت مبارز با تاکيد بر اينکه پس از موافقت‌نامه ژنو ايران بايد مراقب و هوشيار باشد، بيان داشت: در کنار اينکه دو طرف براي تفاهم از برخي خواسته‌ها کوتاه آمدند، اما مهم‌تر اينکه خط قرمزهاي جمهوري اسلامي حفظ شد، در اين رابطه بايد ديد طرف غربي به گفته‌هايش عمل مي‌کند يا فقط حرف‌ها روي کاغذ آمده است. رئيس شوراي هماهنگي نهاد رياست جمهوري با اشاره به صحبت‌هاي وزير امورخارجه کشورمان که گفته بود «من سپيده صبح را مي‌بينم»، خاطرنشان کرد: آينده خوبي را براي کشور تصور مي‌کنم و افق روشن است.


 وزير خارجه منطقي و مستدل صحبت کرد 

 سيداحمد خاتمي با اشاره به حضور وزير امور خارجه کشورمان در جلسه شوراي عالي جامعه مدرسين حوزه علميه قم گفت: برداشت من اين است که آقاي دکتر ظريف در اين جلسه منطقي و مستدل صحبت کردند. اين عضو ارشد جامعه مدرسين حوزه علميه قم در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه حضور دکتر ظريف در جلسه جامعه مدرسين، حضور ارزشمندي بود، افزود: اعضاي جامعه مدرسين در اين جلسه ديدگاه‌هاي خود را مطرح و دکتر ظريف نيز بصورت منطقي مطالب خود را بيان کردند.

وي افزود: برداشت من اين است که جناب آقاي دکتر ظريف از موضع عزت، حکمت، مصلحت، مقاومت و بي‌اعتمادي به بيگانگان و موضع ملت ايران وارد اين ميدان شده است. اين عضو ارشد جامعه مدرسين حوزه علميه قم ادامه داد: ما از خداوند مي‌خواهيم که اين مذاکرات نتيجه و ثمره مطلوب داشته باشد. سيداحمد خاتمي با اشاره به مطالب مطرح شده از سوي وزير امور خارجه اظهار کرد: آنچه ايشان فرمودند، برنامه‌اي براي اسلام است که بعداً تبديل به توافقنامه خواهد شد. وي افزود: سخن اين است که موضع ما در اين مذاکرات، موضع ملت، مقاومت و بي‌اعتمادي به بيگانگان است و اگر اين برنامه و گفت‌وگو‌ها به نتيجه برسد گشايشي خواهد بود و اگر به نتيجه هم نرسيد جواب بهانه‌جويي‌هاي برخي از کساني که مي‌گفتند طرف مقابل آغوشش را باز کرده و شما پس زده‌ايد، داده خواهد شد.


 اخبار کوتاه 

 حمايت رضايي از حرکت منطقي

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در رابطه با فعاليت حزبي خود خاطرنشان کرد: تاکنون نه حزبي تشکيل داده‌ام و نه خواهم داد اما از حرکت منطقي که منافع ملي در آن حفظ شود حمايت خواهم کرد. محسن رضايي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، درباره فعاليت‌هاي حزبي در کشور اظهار داشت: در شرايط کنوني، جامعه ايران تبديل به جامعه سياسي شده و شاهد ظهور و بروز گرايش‌ها و انديشه‌هاي مختلف در کشور هستيم و هر چه‌قدر اين انديشه‌ها به سمت سازمان يافتگي و نظام سياسي حرکت کنند مورد استقبال و حمايت ما قرار مي‌گيرد. دبير تشخيص مصلحت نظام درباره حضور احتمالي‌اش در جلسات جبهه ايستادگي گفت: اعضاي جبهه از دوستان ما هستند اما خودشان داراي تشکيلات، مدير و مسئول هستند. محسن رضايي در پاسخ به اين که آيا در جلسه مجمع عمومي جبهه ايستادگي حضور پيدا خواهد کرد؟ سکوت اختيار کرد و حاضر به پاسخگويي اين سوال نشد.

معرفي 5 استاندار ديگر

قائم مقام وزير کشور در پاسخ به اين که آيا در هفته جاري شاهد معرفي استانداران جديد براي 7 استان باقي مانده خواهيم بود يا خير؟ اظهار کرد: در اين هفته با تصميم هيات دولت احتمالا شاهد معرفي استانداران جديد خواهيم بود. حسينعلي اميري در گفت‌وگو با مهر افزود: براي استان‌هاي کردستان و بوشهر گزينه‌هاي مورد نظر وزارت کشور را به هيات محترم دولت معرفي کرده ايم و پرونده‌هاي استانداران اين استان‌ها در دولت است، منتظر تصميم هيات دولت در خصوص معرفي استانداران پيشنهاد شده هستيم. سخنگوي وزارت کشور با بيان اينکه فقط براي استانداران دو استان بايد تعيين تکليف شود، تصريح کرد: کار معرفي استانداران در 24 استان به پايان رسيده است و کار معرفي استانداران 5 استان ديگر در حال نهايي شدن است. فقط درباره استان‌هاي خراسان رضوي و قزوين بايد تعيين تکليف شود و از بين گزينه‌هاي مطرح براي اين استان‌ها، گزينه نهايي انتخاب و به هيات وزيران براي تعيين تکليف نهايي، معرفي شود.

بهبود شرايط فعاليت بخش خصوصي

معاون سياسي وزير کشور گفت: اگر شرايط براي حضور بخش خصوصي فراهم شود بسياري از مشکلات مرتفع خواهد شد. به گزارش ايسنا، کاظم ميرولد در مراسم توديع و معارفه استاندار کرمانشاه، با بيان اين که با محدوديت‌هاي درآمد دولتي مواجهيم، اظهارداشت: اگر توجه مسئولين ارشد استان‌ها به درآمدهاي دولت معطوف باشد به نتيجه نخواهيم رسيد، لذا بايد راهکارهاي ديگري را براي جبران محدوديت‌هاي منابع برگزينيم. وي استفاده از بخش خصوصي، ايرانيان خارج از کشور و سرمايه‌گذاران بخش خصوصي را از جمله اين راهکارها عنوان کرد و گفت: اگر دولت بستر را براي حضور بخش خصوصي فراهم کند بسياري از مشکلات موجود مرتفع خواهد شد. البته بخش خصوصي نيز زماني وارد عرصه سرمايه‌گذاري مي‌شود که احساس امنيت و آرامش کند. وي با اشاره به وحدت موجود در کشور، آن را در منطقه بي نظير دانست و گفت: درکشور ما اقوام و مذاهب گوناگون در کنار هم با وحدت و صميميت زندگي مي‌کنند که در منطقه بي نظير است.

آلودگي اقتصاد به اندازه هواي تهران

عضو کميسيون اجتماعي مجلس با تاکيد بر اينکه گزارش رييس‌جمهور بوي واقع بيني مي‌داد، گفت: با توجه به اينکه هواي اقتصاد مانند هواي تهران آلوده است از دولت مي‌خواهم همه راههاي درمان رکود اقتصادي را امتحان کند و بودجه سالانه را کوچک بنويسد. عليرضا محجوب در گفت و گو با خانه ملت، در ارزيابي عملکرد 100 روزه دولت، گفت: دولتي که در عرض 100 روز توانست کارمذاکرات دو دهه را به جاي قابل قبول برساند مي‌توان گفت خوب شروع کرده است و اميدواريم خوب ادامه دهد. وي با تاکيد بر اينکه رکود از 72 وارد و 20 سال است که اقتصاد کشور به آن دچار شده و روز‌به‌روز هم تشديد شد، افزود: هرچه شدت رکود بيشتر، بي‌اعتنايي هم بيشتر شد. اين عضو کميسيون اجتماعي مجلس با تاکيد بر اينکه هيچ کس راه‌حل قطعي براي درمان رکود در دنيا ندارد، افزود: جنس رکود در کشور ما رکود تورمي است يعني از طرفي قيمت‌ها بي‌تناسب و شتابان افزايش مي‌يابد و از طرف ديگر تقاضا هم کم مي‌شود که در اينجا تئوري‌هاي اقتصاد قابل تفسير نيست.

توليدات جديد نيروي دريايي

يک فروند بالگرد SH3D، يک فروند ناو بالگردبر «لاوان» و يک فروند هواناو به تجهيزات نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران ملحق شد. به گزارش ايسنا، اين تجهيزات جديد با حضور جانشين فرمانده کل ارتش جمهوري اسلامي ايران، فرمانده نيروي درياي ارتش جمهوري اسلامي ايران و نماينده ولي فقيه در استان هرمزگان در منطقه يکم نيروي دريايي ارتش، با رمز «يا حسين» توسط امير دريادار سياري، به تجهيزات نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران پيوست.

قوه قضاييه مهم‌ترين رکن ايجاد استقرار امنيت

رئيس ديوان عالي کشور، قوه قضاييه را مهم‌ترين رکن ايجاد و استقرار امنيت در کشور دانست و بر لزوم تلاش مردم و مسئولين براي تحقق حماسه اقتصادي تاکيد کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، آيت‌الله محسني‌گرکاني در مراسم توديع سعيد عمراني و معارفه قاصدي به عنوان مديرکل امور دفاتر و شعب ديوان عالي کشور افزود: امسال سال حماسه سياسي و حماسه اقتصادي است و جا دارد مردم و مسئولين با اتحاد و همدلي در راستاي تحقق منويات مقام معظم رهبري و عملياتي کردن شعار امسال و تحقق اقتصاد مقاومتي تلاش مضاعف کنند. محسني‌گرکاني از قضات عالي رتبه ديوان که با آراي متقن خويش در برقراري امنيت کشور نقش فعالي ايفا مي‌کنند، تقدير و تشکر کرد. رييس ديوان عالي کشورهمکاران عزيزي که در سراسر کشور در سمت قضاوت به جامعه اسلامي خدمت مي‌کنند را به رعايت بيشتر اخلاق اسلامي و جلب اعتماد شهروندان محترم و اجراي عدالت توصيه مي‌کنم.


 کوتاه از بهارستان 

 دعوت از احمدي‌نژاد براي حضور در کميسيون اصل 90

رئيس کميسيون اصل 90 با بيان اينکه از نماينده احمدي‌نژاد براي توضيح در مورد پرونده مربوط به دانشگاه ايرانيان براي حضور در اين کميسيون دعوت خواهد شد، گفت: در صورت لزوم نماينده‌اي از کميسيون اصل 90 در دادگاه احمدي‌نژاد جهت ارائه توضيحاتي در مورد شکايات مجلس از رئيس جمهور سابق حضور پيدا خواهد کرد. محمدعلي پورمختار در گفت‌وگو با ايسنا، در مورد آخرين وضعيت پرونده دانشگاه ايرانيان در کميسيون اصل 90 گفت: چند هفته پيش جلسه‌اي مشترک با مسئولان وزارتخانه‌هاي آموزش عالي و بهداشت و درمان و شوراي عالي انقلاب فرهنگي برگزار کرديم. قرار شد آنها نظرات نهايي خود را ارائه کنند که فکر مي‌کنم ظرف هفته جاري گزارش آماده شود. پورمختار در ادامه در مورد اينکه آيا نماينده‌اي از کميسيون اصل 90 براي توضيح در مورد گزارش اين کميسيون به دادگاه احمدي‌نژاد فراخوانده شده است، گفت: چند ماه پيش و با رسانه‌اي شدن اين موضوع نماينده‌اي از کميسيون اصل 90 براي توضيح حضورپيدا کرد و در شرايط فعلي با تشکيل دادگاه اگر باز هم بخواهند، نماينده ما به دادگاه مي‌رود.

بررسي رفع فيلتر فيس‌بوک

سخنگوي کميسيون فرهنگي مجلس با بيان اينکه در مورد فليتر بودن فيس‌بوک ما قانون داريم، گفت: شنيده‌ايم که دولت در حال بررسي رفع فيلتر فيس‌بوک است ولي اميدواريم اگر دلايلي در مورد رفع فيلتر شبکه اجتماعي فيس‌بوک دارد، به کميسيون فرهنگي مجلس ارائه دهد تا براساس قانون، موضوع پيگيري شود. سيد علي طاهري در گفت‌وگو با تسنيم، افزود: شايد در خصوص اين موضوع دولت بخواهد لايحه بدهد ولي ما از اين موضوع اطلاعي نداريم ولي در مجموع، براساس قانون اين موضوع را بررسي خواهيم کرد.

تغيير روند سوال و تفحص

رييس کميسيون آيين نامه داخلي نهادقانونگذاري از تغيير روند رسيدگي به سوال و تحقيق و تفحص در مجلس خبرداد. عزت‌الله يوسفيان ملا در گفت‌‌و‌گو با خانه‌ملت، با بيان اينکه کميسيون تدوين آيين‌نامه داخلي مجلس در روند رسيدگي به طرح سوال و تحقيق و تفحص بازنگري کرد، گفت: بر اساس تغييرات انجام شده به هيات رييسه اين اختيار داده مي‌شود که سوالات نمايندگان از مسوولان اجرايي را رسيدگي کند اگر در حد وظايف وزيرتشخيص داد با موافقت سوال‌کننده موضوع بين او و وزير حل شود، در غير اين‌صورت سوال براي رسيدگي به کميسيون ارجاع خواهد شد. نماينده آمل و لاريجان افزود: تحقيق و تفحص‌ها از اين به بعد مستقيم در صحن مطرح نمي‌شوند و پيش‌از طرح بايد موافق و مخالف درباره ضرورت اين کار صحبت کنند و سپس موضوع راي‌گيري شود.

نامه ممنوعيت ورود ميوه

عضوهيئت رئيسه کميسيون کشاورزي با اشاره به اينکه واردات ميوه در چند سال اخير به اقتصاد کشاورزي ضربه‌زده است، گفت: درخصوص حمايت از توليد داخلي جمعي از اعضاي کميسيون کشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس طي امضاي نامه اي به رئيس‌جمهور خواستار توقف واردات بي رويه ميوه به کشور شدند. هدايت‌الله ميرمرادزهي درگفت‌و‌گو با خانه‌ملت گفت: چنانچه مسئولان ذي‌ربط نسبت به توليدات داخلي به ويژه کشت گندم و برنج، صيد و پرورش انواعي ازماهي و توليد انواعي از ميوه و صيفي‌جات بي‌توجه باشند و درجهت کمبود اين اقلام به جاي حمايت از توليد داخلي و افزايش راندمان توليد و بهره‌وري، اقدام به واردات بي رويه اين محصولات از خارج کشورکنند به طور حتم درآينده نزديک کشورتمام استعدادهاي خود از جمله کشاورزان زحمت‌کش و بي‌ادعا را در توليد محصولات استراتژيک از دست مي‌دهد و اين مهم جز ضربه زدن به توليد داخلي چيز ديگري نمي‌تواند باشد.

تفحص از سازمان حج وزيارت

عضو هيات رئيسه کميسيون امنيت ملي با يادآوري تحقيق و تفحص از عملکرد سازمان حج و زيارت درخصوص شرکت مرکزي دفاتر خدمات زيارتي (شمسا)، گفت: با توجه به تخلفات مالي که در حوزه ارايه نکردن خدمات به زوار در اين شرکت شکل گرفته بنابراين لازم است با انجام تحقيق وتفحص علت اين مهم مشخص شود. محمدحسن آصفري در گفت وگو با خانه ملت،‌ درباره تقاضاي تحقيق و تفحص از عملکرد سازمان حج وزيارت درخصوص شرکت مرکزي دفاتر خدمات زيارتي (شمسا)، افزود: متاسفانه اين سازمان وعده ارايه خدمات خوب را براي سفر به مکه، مدينه و عتبات عاليات به زائران مي‌دهد درحالي که اقدامات مثبتي براي آنان انجام نمي‌شود.

بررسي آلودگي هواي اصفهان

عضو کميسيون بهداشت مجلس با اشاره به سفر يک روزه دو عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس به اصفهان گفت: با توجه به معضل آلودگي هوا در کلان شهرهاي کشورمان، قرار است بنده و «رسول خضري» نماينده پيرانشهر به استان اصفهان سفر کنيم. احمد آريايي‌نژاد در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، افزود: ما دو عضو کميسيون بهداشت، از سوي اين کميسيون مامور رسيدگي به آلودگي هواي اصفهان هستيم که گزارش اين مهم را به کميسيون ارائه خواهيم داد.

برنج ايراني آلوده نيست

عضوکميسيون کشاورزي، درخصوص آلودگي برنج‌هاي ايراني، گفت: متأسفانه برخي از تجار که درواردات برنج‌هاي خارجي سود‌هاي ميلياردي به جيب مي‌زنند و فعاليت دارند به علت از دست دادن بازار پرسود خود دست به شايعه پراکني درخصوص آلوده بودن برنج‌هاي ايراني زده‌اند. محمدرضا اميري کهنوج درگفت‌و‌گو با خانه ملت گفت: سازمان استاندارد کشوردراظهارات چند روزاخير خود آلودگي دو نوع از برنج‌هاي خارجي وارداتي از کشورهندوستان و پاکستان با برندپاپانو از کشورهند و زيتون از کشور پاکستان را مطرح کرده است. نماينده کهنوج تصريح کرد: تا به امروزهيچ گزارشي درخصوص آلودگي برنج‌هاي ايراني ارائه نشده است به طوري که حتي خود سازمان استاندارد کشورو وزارت بهداشت،آلودگي برنج‌هاي ايراني را تأييد نکرده‌اند.


 منافع حزبي يا مصالح ملي؟ 
نويسنده : سيد کاظم اکرمي*

مجلس بر اساس اختياري که قانون اساسي جمهوري اسامي بر عهده‌اش گذاشته است، اين فرصت را دارد تا وزراي کابينه را تحت سئوال قرار بدهد و حتي اگر ضرورت را در حذف ديد، راي به برکناري و عدم تاييد صلاحيت بدهد و رييس جمهوري را مجبور به معرفي وزير جديد کند. اما با اشاره به اهميت و جايگاهي که وزيران از آن برخوردار هستند و نقشي که هر وزارتخانه در اداره کشور دارد، بايد اين نکته بسيار مهم را در نظر داشت که دليل سوال يا استيضاح حتما دليلي مهم باشد تا بلکه از تحميل هزينه جلوگيري کند، چرا که اظهارنظر يا دخابت بي‌جا که معمولا با اهداف و رفتار سياسي مشاهده مي‌شود، نه تنها هيچ کمکي به روند اجرايي کشور نمي‌کند، بلکه باعث کارشکني در امور قوه مجريه مي‌شود، قوه‌اي که اجراي مطلوب قانون اساسي و همچنين به مرحله اجرايي رساندن برنامه‌هاي تعيين شده را در اختيار خود مي‌بيند. دولت يازدهم در شرايطي فعاليت خود را شروع کرده است که به دليل تصميم گيري‌هاي هشت سال گذشته و سوءمديريت‌هاي عجيبي که کشور را در سالهاي اخير درگير خود کرده بود، جامعه با انواع و اقسام بحران‌ها و مشکلات مواجه است که محدوديت مالي را بايد شاخص‌ترين مشکلي بدانيم که هزينه‌هاي گزافي را به مردم تحميل کرده است. پس به راحتي مي‌توان اينطور نتيجه‌گيري کرد که دولت دوره دشوار و حساسي را دارد و دقيقا به همين دليل است که دستگاه‌هاي مختلف و مخصوصا قوه مقننه که وظيفه قانون‌نويسي و نظارت را دارد، بايد با تمام اختيارات و پتانسيل خود به فکر همکاري با دستگاه اجرايي کشور باشند تا شايد از اين طريق بتوانيم شاهد عبور کشور از وضعيت بغرنج باشيم تا شايد دغدغه عمومي هم کاهش پيدا کند. با وجود چنين شرايط سختي در کمال تعجب و البته تاسف شاهد اين هستيم که برخي با تحرکات آنچناني دنبال اين هستند تا به قول معروف «چوب لاي چرخ دولت بگذارند» تا شايد از اين طريق به اهداف و مطالبات سياسي خود برسند و اصلا توجهي به اين مساله ندارند که رفتارشان چه فرصتهايي را به تهديد تبديل مي‌کنند و همچنين در اذهان عمومي تا به چه حد زير سئوال مي‌روند. به عنوان مثال مجلس نهم اين روز‌ها با علاقه و پشتکاري عجيب دنبال اين است تا محدوديتهايي براي وزيران دولت حسن روحاني اعمال کنند و به طور دائم از سئوال و استيضاح صحبت مي‌کنند، اين در شرايطي است که مجلس نشينان در شرايطي مي‌توانند از فرصت قانوني خود استفاده کنند که واقعا با مساله‌اي نگران کننده و هزينه ساز مواجه شوند. بر همين اساس بايد گفت «چرايي انتخاب معاون» اصلا و تحت هيچ شرايطي نمي‌تواند بهانه مناسبي براي تهديد به استيضاح باشد و حتي مي‌توان گفت دخالتهاي اينچنين حتي شائبه بر هم خوردن استقلال قوا را هم موجب خواهد شد. جالب است آقاياني که اين روز‌ها تمام تلاششان را براي اعمال فشار به دولت روحاني نشان مي‌دهند، در همين چند ماه گذشته نسبت به بي‌قانوني و حتي به زير سوال رفتن جايگاه مجلس که به تعبير امام در راس امور است، بي‌تفاوتي نشان مي‌دادند اما حالا که دولت منتخب مردم در جامعه جهاني شرايط بسيار مطلوبي را دارد و در همين مدت زمان کارآمدي خود را نشان داده است در حال کارشکني هستند تا اين سئوال به وجود آيد که چطور مي‌توانند منافع حزبي را به مصالح ملي ترجيح بدهند.

*وزير اسبق آموزش‌وپرورش


 منجمان ايراني و بريتانيايي در جست‌و‌جوي ستاره‌زايي کهکشان‌ همسايه 

محققان نجوم ايران و انگليس در قالب پژوهانه تحقيقات بين‌المللي آکادمي علوم بريتانيا (Royal Society) در طرحي مشترک تاريخچه ستاره‌زايي گروهي از کهکشان‌هاي نزديک به راه شيري موسوم به گروه موضعي را بررسي مي‌کنند. دکتر حبيب خسروشاهي، رييس پژوهشکده نجوم پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي که در همکاري مشترک با دکتر ژاکو ون لون از دانشگاه کييل انگليس موفق به دريافت پژوهانه آکادمي علوم بريتانيا شده در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايسنا اظهار داشت: اين تحقيقات با همکاري دکتر عاطفه جوادي از محققان پژوهشکده و با استفاده از داده هاي تلسکوپ فروسرخ بريتانيا(UKIRT) انجام مي‌شود. وي مدت اين دوره تحقيقاتي مشترک را که در قالب طرح حمايت از همکاري بين‌المللي دانشمندان بريتانيا انجام مي‌شود، دو سال عنوان کرد. خسروشاهي تصريح کرد: کهکشان M33 يکي از سه کهکشان مارپيچي است که در گروه محلي قرار دارند. اين کهکشان در صورت فلکي مثلث قرار دارد و حدود 1 درجه از آسمان را مي‌پوشاند. زاويه‌ تمايل اين کهکشان 56 درجه است و قرص آن به خوبي از روي زمين ديده مي‌شود. غبار موجود در بخش‌هاي مرکزي کهکشان راه شيري، اين کهکشان را از ديد تلسکوپ‌ها پنهان کرده است و کهکشان M31 نيز در موقعيتي قرار گرفته که قرص آن به خوبي ديده نمي‌شود (زاويه تمايل اين کهکشان 76 درجه است) بنابراين زاويه‌ تمايل مناسب M33 باعث مي‌شود که اين کهکشان، گزينه مناسبي براي بررسي ساختار کهکشان‌هاي مارپيچي به شمار آيد. وي با اشاره به تحقيقاتي که با همکاري دکتر جوادي، وي و دکتر ون لون انجام شده خاطرنشان کرد: طي تحقيقات انجام شده در بخش مرکزي اين کهکشان، بيش از 18 هزار ستاره‌ شناسايي شده که 800 ستاره متغير بلند دوره هستند. با تخمين سن ستاره‌هاي متغير و مدت نوسان اين ستاره ها با استفاده از مدل‌هاي نظري تحول ستاره‌ها، آهنگ ستاره‌زايي در دوره‌هاي مختلف به دست آمده است. از آنجا که ستاره‌هاي شاخه مجانبي غول ها (AGB) يکي از منابع اصلي توليد غبار به حساب مي‌آيند؛ با استفاده ازداده‌هاي تلسکوپ فضايي اسپيتزر در طول موج‌هاي فروسرخ مياني آهنگ توليد غبار اين ستاره‌ها را تخمين زده و تاثير اين جرم ورودي به محيط بين ستاره‌اي بر روندستاره‌زايي در کهکشان M33 مورد بررسي قرار مي‌گيرد.


 درس‌هاي عبرت انتخابات 84 و 92 
نويسنده : انوشيروان ظفري*

با اينکه بسياري از اصلاح‌طلبان بارها ضرورت آسيب شناسي اصلاحات را مورد تاکيد قرار دادند اما متاسفانه تاکنون تحقيق و پژوهشي جامع و کامل در اين خصوص صورت نگرفت و انجام اين کار مهم با تشکيل اتاق فکر متشکل از کارگروه‌هاي تخصصي در رشته‌هاي علوم سياسي،جامعه شناسي، روانشناسي و... امکان‌پذير است. در فصل جديد و تشکيل دولت برآمده از رأي مردم فعاليت‌هاي حزبي و تشکيلاتي بايد مورد بازسازي و نوسازي قرار گيرند و استراتژي و نقشه راه براي ادامه مسير اصلاحات تدوين و تبيين گردد که در اين ارتباط در اولين قدم آسيب شناسي دقيق و جامع اصلاحات ضرورتي اجتناب ناپذير محسوب مي‌شود تا در آينده اشتباهات و خطاهاي گذشته تکرار نشود.بر اساس تجربيات گذشته در ايران طيف‌هاي مختلف جناح‌هاي سياسي وقتي در مسند قدرت نيستند و به ويژه در دولت حضور ندارند از نظر درون تشکيلاتي به اتحاد و انسجام مطلوب و قابل قبولي مي‌رسند و با هم خيلي صميمي و مهربان مي‌شوند در چنين شرايطي اختلافات دروني فراموش و تضاد با جناح رقيب تشديد مي‌شود اما وقتي مردم به يک جناح اقبال نشان مي‌دهند و آنها را از ذيل به صدر مي‌رسانند تعدادي از نيروها، قدر اين اعتماد را درک نمي‌کنند و دچار غرور کاذب و خودبيني مي‌شوند و به جاي تدبير و دلسوزي براي حل مشکلات مردم با کج فهمي به تفرقه‌هاي درون‌گروهي دامن مي‌زنند در اين صورت از انديشيدن، برنامه‌ريزي و تدوين طرح‌ها و برنامه‌هاي کارشناسي شده براي کاهش دردها و آلام مردم فهيم کشورمان غافل مي‌شوند لذا با فرصت‌سوزي‌ها، غفلت‌ها، تضعيف و تخريب همديگر، حاشيه سازي و نزاع‌هاي سياسي و ايجاد جو غوغاسالاري موجبات کاهش اعتماد ملت را فراهم مي‌سازند في الواقع در همه جناحها تعداد انگشت شماري با سواد اندک سياسي و عدم تحليل شرايط ودرک موقعيت،خود را عقل کل دانسته امابا تندروي، کينه‌توزي جاهلانه از يکسو وانحصار طلبي وغرور اقتدارگرايانه از سوي ديگر، همه دستاوردهاي عظيمي که به قيمت خون دل خوردن نخبگان سياسي و اجتماعي و ساير اقشار ملت هوشمند به دست آمده مورد هجوم و هجمه قرار مي‌دهند در حالي که اگر ساعتي با خود بينديشند و لجبازي‌ها ، منيت هاوافزون خواهي‌ها را کنار بگذارند به اين نتيجه مي‌رسند که مي‌شود و مي‌توانند با گفت و گوي منطقي در فضايي آرام وبا کنار گذاشتن انحصارطلبي‌ها، خود خواهي‌ها ،انتخاب مشي اعتدال، گذشت و جوانمردي، انصاف و عدالت و زير پا گذاشتن خود بزرگ‌بيني‌ها بسياري از موضوعات مورد اختلاف رابا ارائه راه حل‌هاي علمي و منطقي حل و فصل نمايند. اين اختلافات وحاشيه سازي‌ها در ميان اصولگرايان موجب ناکار آمدي ومعوق ماندن مطالبات مردم شد و رويگرداني و سر خوردگي آحاد جامعه را به دنبال داشت که در انتخابات رياست جمهوري 24خردادنتايج ملموس آن را شاهد بوديم.

اصلاح‌طلبان نيز هيچگاه تجربه تلخ خرداد84 را فراموش نمي‌کنند که با تفرقه و تشتت در جبهه اصلاحات، تعدد کانديدا در انتخابات، هدر دادن توان و فرصت برنامه ريزي و کار و تلاش، عدم خنثي سازي بحران‌آفريني‌هاي مصنوعي مخالفان، تبليغات سوء و غيرواقعي جناح رقيب در خصوص عملکرد دولت اصلاحات با تربيون‌ها و رسانه‌هاي در اختيار که بودجه و اعتبار بسياري از آنها از بيت المال تامين مي‌شد موجب کاهش اقبال مردمي، پراکندگي و عدم تجميع و يکپارچگي آراي بدنه و عقبه اصلاحات شد که ثمره و خروجي آن دولت‌هاي نهم و دهم بود ونتايج زيان بار آن را در 8 سال گذشته ديديم؛ به عنوان نمونه کاهش رشد اقتصادي از 6% به 5.6%- و تورم 10% به 45% تنها گوشه اي از سير نزولي توسعه و پيشرفت کشور و خروج قطار توسعه يافتگي از ريل بود که تاثير منفي آن بر اقتصاد، رفاه و معيشت مردم همچنان ادامه دارد ودر کوتاه مدت نيزقابل اصلاح و کنترل نيست. در اين شرايط سخت ودشوار عقلاي جناح‌هاي درون نظام بايد با عمل ،گفتار و رفتار سياسي خود در راستاي وفاق وهمدلي و کاهش تنش‌ها گام بردارند و ميدانداري وابتکار عمل را از افراد تندرو وافراطي سلب نمايند تا در فضايي امن و بدور از تنش، دولت اعتدالگرا با درايت و تدبير به بازسازي خرابي‌هاي بجا مانده اقدام نمايد و به وضعيت آشفته اقتصادي سر وسامان دهد. در اين ميان تعهد اصلاح‌طلبان سنگين‌تر و دشوارتر است زيرا مردم مجددا گفتمان اصلاح‌طلبي را برگزيدند وافکار عمومي شيخ ديپلمات را گزينه اصلاحات و عقلانيت مي‌دانستندوبا حضور معنا‌دار، سکان اجرايي کشور را به وي سپردند. لذا ضرورت دارد از تجربيات گذشته درس عبرت بگيريم و از هرنوع اختلاف و تفرقه اجتناب نموده با انسجام تشکيلاتي و همدلي و همگرايي جهت حل مشکلات مردم و تحقق منويات آنان براي پيشرفت کشور کوشش کنيم.

*دبير حزب مردم‌سالاري استان چهار محال و بختياري


 اطلاعيه حزب مردم‌سالاري به مناسبت وقوع زلزله در استان بوشهر 

حزب مردم‌سالاري با صدور اطلاعيه‌اي درگذشت تعدادي از هموطنان در حادثه وقوع زلزله در برازجان را به مردم استان بوشهر تسليت گفت و از مسوولان ذيربط رسيدگي به وضعيت آوارگان و مصدومان را خواستار شد.

متن اطلاعيه به شرح زير مي‌باشد:

بسمه‌ تعالي

وقوع زلزله 7/5 ريشتري در شهرستان برازجان استان بوشهر که منجر به کشته و مجروح شدن تعدادي از هموطنان ما شد موجب تاسف و تالم گرديد.

حزب مردم‌سالاري درگذشت عزيزان برازجاني را به ملت سرافراز ايران خصوصا مردم غيور استان بوشهر و به ويژه خانواده‌هاي آنان تسليت گفته و ضمن تشکر از حضور رئيس‌جمهور محترم در بين زلزله‌زدگان از مقامات ذيربط مي‌خواهد در اسرع وقت به وضعيت آوارگان و مصدومان اين حادثه دردناک رسيدگي مقتضي نموده و انشاءالله با ايجاد تمهيدات لازم از وقوع خسارت در اثر چنين زمين‌لرزه‌هايي جلوگيري نمايند.