نسخه شماره 3347 - 1392/09/04 -

تناقض‌هاي آنکارا در رابطه با قاهره و نزاع داخلي
بلبشوي داخلي مصر، مجادله ديپلماتيک


ادامه تظاهرات هواداران اتحاديه اروپا در اوکراين


اعتراض مردم ونزوئلا به اختيارات مادورو


رويارويي موافقان و مخالفان دولت تايلند


تظاهرات ضد دولتي در مولداوي


رسوايي مالي در حزب کارگر بريتانيا


شبانه روز خونين عراق


تکرار خشونت پليس ترکيه عليه معترضان


رويداد


اخبارکوتاه


 تناقض‌هاي آنکارا در رابطه با قاهره و نزاع داخلي
 بلبشوي داخلي مصر، مجادله ديپلماتيک 

گروه بين‌الملل: در پي اقدام مقامات مصر مبني بر اخراج سفير ترکيه از قاهره، نخست وزير ترکيه تاکيد کرد: موضع من اعلام شده و مشخص است، اين چيزي است که همواره گفته و خواهم گفت: هرگز به مسئولاني که از طريق «کودتا» در مصر به قدرت رسيده‌اند، احترام نمي‌گذارم.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌اي الحياة، رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير ترکيه در گفتگو با جمعي از روزنامه‌نگاران، در واکنش به تصميم مصر براي اخراج سفير ترکيه از اين کشور تصريح کرد: هرگز به مسئولاني که ارتش مصر آنها را منصوب کرده و از طريق «کودتا» به قدرت رسيده‌اند احترام نمي‌گذارم. هرگز به کساني که به حاکميت مردم احترام نگذاشته‌اند احترام نمي‌گذارم.

وي در فرودگاه آنکارا افزود: من عملکرد مرسي در دادگاه را مورد تقدير قرار مي‌دهم به او احترام مي‌گذار اما براي کساني که او را به محاکمه کشيدند هيچ احترامي قائل نيستم.

اين درحالي است که پيش‌تر عبدالله گل، رئيس جمهوري ترکيه ابراز اميدواري کرد اوضاع پيش آمده در روابط مصر و ترکيه موقتي باشد. وزارت خارجه مصر روز شنبه سفير ترکيه در قاهره را «عنصري نامطلوب» خواند و وي را اخراج کرد. آنکارا نيز در مقابل اعلام کرد مقابله به مثل مي‌کند.

اردوغان پيشتر نيز همبستگي خود با اخوان المسلمين مصر که برکناري محمد مرسي را «کودتاي» غيرقابل قبول مي‌دانند، اعلام کرده بود. وزارت خارجه مصر نيز اعلام کرد که اظهارات اردوغان دخالت در امور داخلي مصر محسوب مي‌شود و اين گفته‌ها تنها افترا و دروغ است.

تناقض وزير خارجه ترکيه

وزير خارجه ترکيه با توصيف مصر به عنوان «ستون فقرات» جهان عرب گفت: دوستي ما با مصر هميشگي است. اين درحالي است که نخست وزير ترکيه اعلام کرد به مواضع خود درباره مصر پايبند است و به مقامات جديد اين کشور احترام نمي‌گذارد. احمد داوود اوغلو در گفت‌وگو با جمعي از روزنامه نگاران در فرودگاه آنکارا پيش از سفر ديروز (يکشنبه) خود به قطر تاکيد کرد: دوستي ما با مصر هميشگي است و اتفاقاتي که رخ داده مثل هميشه گذرا و موقتي است. وي عنوان داشت: ترکيه و مصر به همديگر احترام مي‌گذرند و اين دو کشور، دو قدرت بزرگ منطقه‌اي هستند لذا آنچه رخ داده ذره‌اي به دوستي عميق ميان دو طرف لطمه نخواهد زد. وي تصريح کرد: ترکيه و مصر پيوندهاي برادري و دوستي هميشگي با هم دارند و چنين بحران‌ها و اتفاقاتي زودگذر و موقتي است. پيشتر عبدالله گل، رئيس جمهوري ترکيه نيز ابراز اميدواري کرد: اوضاع پيش آمده در روابط مصر و ترکيه موقتي باشد.

تحريم کالاهاي ترکيه در مصر

جمعي از مغازه‌داران و مالکان فروشگاه‌هاي مصري، کالاهاي توليد ترکيه را تحريم کردند. برخي از صاحبان فروشگاه‌هاي استان «الغربيه» در مصر، روز شنبه کمپيني را با هدف تحريم توليدات کشور ترکيه در داخل مصر و منع هرگونه واردات يا توليدات از ترکيه آغاز کردند. بنا به گزارش اين پايگاه خبري، مغازه‌داران و فروشندگان استان «الغربيه» همچنين فروشندگاني را که با تحريم توليدات ترکيه‌اي مخالفت کرده و اين توليدات را به شهروندان مصري عرضه کنند، تهديد کردند. صاحبان فروشگاه‌ها در شهر «طنطا» نيز عرضه و فروش هرگونه توليدات ترکيه را ممنوع و اعلام کردند که از اقدام وزارت خارجه مصر در واکنش به اهانت‌هاي رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه به مصري‌ها، حمايت مي‌کنند. صاحبان فروشگاه‌ها در استان «الغربية» تمامي خيابان‌هاي اين استان را بستند تا شهروندان را به تحريم توليدات کشور ترکيه وحمايت از تصميم دولت مصر در اين باره ترغيب کنند.

خشونت و درگيري در مصر

جمعي از دانشجويان حامي اخوان المسلمين مصر روز شنبه بار ديگر با برگزاري تظاهرات در دانشگاه‌ها و استان‌هاي مختلف اين کشور مخالفت خود با «کودتاي نظامي» مصر را اعلام کرده و خواهان مجازات عاملان کشتارهاي تظاهرات مصر شدند. به گزارش الجزيره، در اين تظاهرات که در چارچوب فعاليت‌هاي هفته «رابعه، جنايت قرن است» برگزار شد، تظاهرکنندگان بار ديگر حمايت خود از اخوان المسلمين مصر و محمد مرسي، رئيس‌جمهور برکنار شده اين کشور را اعلام کردند. اين تظاهرات در پاسخ به دعوت اخير «ائتلاف حمايت از مشروعيت»، متشکل از گروه‌هاي طرفدار اخوان المسلمين مصر و در تمامي دانشگاه‌ها و دانشکده‌هاي اين کشور برگزار شد. شرکت‌کنندگان در اين تظاهرات، همچنين کشتار يک دانشجوي مصري را که روز جمعه توسط نيروهاي امنيتي هدف گلوله قرار گرفت به شدت محکوم کردند. در دانشکده مطالعات اسلامي دانشگاه الازهر در شهر «دمنهور» در استان البحيره نيز، دانشجويان معترض خواهان آزادي بازداشت‌شدگان مصري از جمله دانشجويان و اساتيد دانشگاه‌ها شدند. همچنين شبکه خبري «رصد» گزارش داد که درگيري‌هايي ميان دانشجويان دختر حامي و مخالف اخوان المسلمين به وقوع پيوست که در پي ‌آن چند تن زخمي شدند. در استان «المنوفيه» نيز تظاهراتي از دانشکده علوم تربيتي به سمت دانشکده مطالعات اسلامي برگزار شد که تظاهرکنندگان در آن عملکرد نيروهاي امنيتي در قبال تظاهرات دانشجويان دانشگاه الازهر را محکوم کردند.

اتهام تروريستي عليه اخوان المسلمين

محمد ابراهيم، وزير کشور مصر در کنفرانس مطبوعاتي در قاهره اعلام کرد که نيروهاي امنيتي مصر موفق شدند يک گروهک تروريستي متشکل از 39 عضو را که توسط نبيل المغربي، يکي از رهبران سابق گروه اسلامي مصر رهبري مي‌شد، بازداشت کنند. وي افزود: اين گروهک با سازمان «انصار بيت‌المقدس»، يکي از گروه‌هاي تروريستي مصر در ارتباط است و اعضاي اين گروهک در ارتکاب جرايمي از جمله تلاش براي ترور وزير کشور، حمله به کليساي «الوراق» و همچنين ترور محمد مبروک، مسئول پرونده اخوان المسلمين در وزارت کشور دست داشته‌اند. وزير کشور مصر در ادامه گفت: اعضاي اين گروهک با اخوان المسلمين در ارتباطند ودر تظاهرات اخوان‌المسلمين در ميدان «رابعة العدوية» مشارکت داشته‌اند. وي خاطرنشان کرد: نيروهاي امنيتي و مسلح مصر امروز با خطر حملات ترويستي که از سوي اخوان المسلمين حمايت مي‌شود رو به رو هستند. اما نيروهاي امنيتي تاکنون موفق شدند تلاش‌هاي آن‌ها را ناکام گذاشته و مهمترين اعضا و عناصر اين گروهک را دستگير کنند. بنا به گفته اين مسئول مصري همراه با اين گروهک تروريستي، شماري کلاهک‌هاي منفجره و گلوله و تجهيزات جنگي يافت شده است. وزير کشور مصر با بيان اينکه نيروهاي امنيتي مصر پنج تن از رهبران تندروي القاعده در ميدان‌هاي «رابعة العدوية» و «النهضة» از جمله محمد ربيع الظواهري، مصطفي احمد حمزه، محمد السيد حجازي را دستگير کرده‌اند گفت: پيشتر نيز نيروهاي امنيتي يک گروهک را در شهرک نصر قاهره دستگير کردند و از طريق اعضاي اين گروه موفق شدند به نبيل محمد المغربي يکي از رهبران آن‌ها که در سال 1981 محکوم به زندان شده بود دسترسي پيدا کنند. المغربي در دوره رياست جمهوري محمد مرسي، از زندان آزاد شد.بنا به گفته وزير کشور مصر گروهک تروريستي بازداشت شده همچنين فهرستي از ترور شخصيت‌هاي سياسي و رسانه‌اي مصر در اختيار داشت.


 ادامه تظاهرات هواداران اتحاديه اروپا در اوکراين 

هزاران اوکرايني طرفدار همکاري با اتحاديه اروپا روز يکشنبه در مرکز کيف پايتخت اين کشور تجمع کردند تا در اعتراض به تغيير موضع دولت که تصميم گرفته است توافقنامه همکاري با اتحاديه اروپا را امضا نکند تظاهرات عظيمي را برگزار کنند.

پيش از آغاز تظاهرات در ميدان «استقلال» ساعت 10 به وقت گرينويچ، نزديک به 7000 نفر در پارک شوچنکو Chevtchenko تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از کيف، تظاهرکنندگان در حالي که پرچم هاي اتحاديه اروپا و اوکراين را در دست داشتند، پارچه نوشته هايي را حمل مي کردند که بر روي آن نوشته شده بود « من اتحاديه اروپا را دوست دارم». نيروهاي امنيتي براي جلوگيري از هر گونه بي نظمي بسيج شدند.

اولگا بيليک سخنگوي پليس اوکراين گفت : «‌ براي تأمين نظم عمومي به اندازه کافي نيروهاي پليس در کيف مستقر شده‌اند.»

دولت اوکراين روز پنجشنبه برخلاف آنچه انتظار آن مي رفت مذاکرات درباره توافق همکاري با اتحاديه اروپا را رها کرد و تصميم گرفت به روسيه روآورد.

مخالفان اوکراين اين تصميم دولت را محکوم کردند و آن را اشتباهي راهبردي در اروپا دانستند.


 اعتراض مردم ونزوئلا به اختيارات مادورو 

به دنبال تظاهرات ده‌ها هزار تن از معترضان در ونزوئلا، رهبر حزب مخالف از هزاران تن از ساکنان اين کشور خواست تا عليه طرح اعطاي اختيارات جديد به رئيس‌جمهوري ونزوئلا به اعتراض خود ادامه دهند. به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين راهپيمايي با حضور هزاران تن از مردم ونزوئلا تنها چند ساعت پس از دستگيري آلخاندرو سيلوا، معاون انريکه کاپريلس، رهبر حزب مخالف ونزوئلا در هتلش برگزار شد. کاپريلس گفت که معاونش پس از 14 ساعت بازداشت آزاد شده اما مقام‌هاي دولتي کاراکاس درباره اتهام و علت بازداشت اين مرد جزئياتي را ذکر نکردند. کاپريلس با اشاره به انتخابات ميان دوره‌اي هشتم دسامبر سال جاري ميلادي افزود: اگر حزب حاکم سوسياليست در اين انتخابات پيروز شود، تمامي اين ناآرامي‌هايي که ما با آنها روبرو هستيم بدتر مي‌شوند. نيکلاس مادورو، رئيس‌جمهوري ونزوئلا نيز گفت که به دستان قدرتمندي نياز دارد تا به مقابله با تورم و کمبودها بپردازد. مخالفان دولت مادورو مي‌گويند که اين قدرت‌هاي جديد ابزاري است که دولت کاراکاس براي دسترسي به پيروزي در انتخابات پيش از برگزاري آن به مادورو داده است.


 رويارويي موافقان و مخالفان دولت تايلند 

ده‌ها هزار معترض ضد دولتي يکشنبه در بانکوک تجمع کردند در حالي که پيراهن قرمزها نيز براي حمايت از دولت دست به تجمع زدند تا تايلند با بزرگترين اعتراضات خياباني خود از سال 2010 روبرو شود. به گزارش خبرگزاري فرانسه، مقامات تايلند انتظار دارند که حداقل 50 هزار معترض ضد دولتي بعد از ظهر ديروز (يکشنبه) در بانکوک، پايتخت اين کشور تظاهرات کنند در حالي که هزاران پيراهن قرمز نيز قصد دارند در ناحيه ديگري از شهر براي حمايت از دولت يينگلاک شيناواترا، نخست‌وزير اين کشور تجمع کنند. هر دو گروه اعلام کرده‌اند که شب را نيز در خيابان‌هاي پايتخت باقي خواهند ماند. پس از تلاش دولت براي تصويب لايحه عفوي که ممکن بود باعث بازگشت تاکسين شيناواترا، نخست‌وزير پيشين تايلند و برادر يينگلاک شود، اعتراضات گسترده پايتخت تايلند را در برگرفت. ساتيت ونگنونگتاي، رهبر معترضين خطاب معترضين ضد دولتي گفت: سيستم تاکسين چگونه مي‌تواند ادامه دهد؟

اين در حالي است که پيراهن قرمزها اعلام کرده‌اند که دولت يينگلاک را تقويت مي‌کنند تا از دموکراسي دفاع کنند.

تايلند از 1932 که به يک رژيم سلطنتي مشروطه تبديل شد، با 18 کودتا روبرو شده است.


 تظاهرات ضد دولتي در مولداوي 

هزاران تن از مخالفان پيوستن مولداوي به اتحاديه اروپا در کيشنائو، پايتخت اين کشور دست به تظاهرات زده و استعفاي دولت را خواستار شدند. به گزارش يورو نيوز، پليس مولداوي شمار اين افراد را که به دعوت حزب کمونيست به خيابان‌ها آمده بودند، بين 15 تا 17 هزار تن تخمين زده است در حالي که برگزار کنندگان، اين تعداد را دهها هزار تن عنوان کرده‌اند. تظاهرکنندگان خواستار استعفاي دولت شدند. ولاديمير ورونين، رهبر حزب کمونيست مولداوي مي‌گويد: آنها مرتب به مردم و به کشور دروغ مي‌گويند. نظر کسي را نمي‌پرسند، هم افکار عمومي و هم پارلمان را به حساب نمي‌آورند. آنها مي‌خواهند مخفيانه با اتحاديه اروپا قرارداد امضا کنند.

قرار است هفته آينده نمايندگان مولداوي و اتحاديه اروپا در شهر ويلنيوس ليتواني، يک موافتنامه تجاري امضا کنند.

اوکراين نيز قرار بود پيمان مشابهي با اتحاديه اروپا منعقد کند اما از شرکت در نشست منصرف شد.

نزديکي مولداوي به اتحاديه اروپا خشم روسيه را برانگيخته است. روسيه قصد دارد با همکاري برخي از جمهوري‌هاي سابق اتحاد شوروي و تشکيل يک اتحاديه اروپا - آسيا، کنترل صادرات گاز به اروپا را در اختيار خود قرار دهد.


 رسوايي مالي در حزب کارگر بريتانيا 

رسوايي مالي اخير در دو بانک بريتانيا، حزب کارگر اين کشور را با بحران مالي مواجه کرده است. به نوشته شماره امروز روزنامه ديلي تلگراف، به دنبال رسوايي دو بانک کواُپريتيو و يونيتي تراست بريتانيا که بيش از دو ميليون پوند وام در اختيار حزب کارگر قرار داده اند، اين حزب بايد تا پيش از انتخابات عمومي سال دو هزار و پانزده بازپرداخت اين وام‌ها را تکميل کند. اين امر اين حزب را با بحران مالي مواجه کرده است. پل فلاورز رئيس بانکس کواپريتيو به دخالت در جرايم مرتبط با مواد مخدر وجرايم اخلاقي متعدد متهم است. حزب کارگر طي ملاقات‌هاي خصوصي اد ميليبند با فلاورز موفق به دريافت اين موام دو ميليون و چهارصد هزار پوندي از اين بانک‌ها شد. ميليبند در شش مارس امسال با فلاورز ديدار کرد و سه هفته پس از آن کو اُپ يک و دو دهم ميليون پوند وام به حزب کارگر پرداخت کرد. اکنون انتشار فيلم وي در حين خريد کوکائين و ديگر مواد مخدر غيرقانوني مسئله ساز شده است. در عين حال سخنگوي حزب کارگر، مواجه بودن اين حزب با بحران مالي را رد کرد و گفت:«وام‌هاي دريافت شده از بانک‌هاي کواُپريتيو و يونيتي تراست طبق برنامه ريزي موجود بازپرداخت خواهد شد و حزب کارگر در اين خصوص با مشکل مواجه نيست».


 شبانه روز خونين عراق 

بر اثر ناامني‌هاي بيست و چهار ساعت گذشته عراق، حداقل يکصد نفر کشته يا زخمي شدند.

به گزارش واحد مرکزي خبر از بغداد، عصر روز شنبه يک خودروي بمب‌گذاري شده و يک فرد انفجاري در شهر شيعه نشين «طُوزخُرماتو» در شمال بغداد منفجر شدند. بر اثر اين انفجارهاي تروريستي حداقل 76 عراقي کشته يا زخمي شدند. بنا به گفته مسوولان امنيتي ، نخست فرد انفجاري، خود را در ازدحام ايست بازرسي شهر« طوزخرماتو» منفجر ميکند و سپس خودروي بمب گذاري شده ديگر هم به فاصله چند دقيقه در نزديکي مسجد امام علي (ع) منفجر مي‌شود. بر اثر اين دو انفجار حداقل 22 عراقي کشته و 54 تن ديگر زخمي شدند. اکثر ساکنان شهر «طوزخرماتو» شيعيان ترکمن هستند که همواره آماج حملات تروريستي قرار مي‌گيرند. يک خودروي بمب گذاري شده ديگر نيز عصر روز گذشته در شهر «تلعُفَر» از توابع استان نينوا در شمال عراق منفجر شد. اين خودروي بمب گذاري شده در محله شيعيان معروف به شبکي‌ها منفجر شد که بر اثر آن نيز دو عراقي کشته و 16تن ديگر زخمي شدند. در بغداد نيز گروه‌هاي مسلح تلاش دارند تا بار ديگر امنيت مناطق مسکوني پايتخت را ناامن کنند. بازگشت ترورهاي منظم در مناطق مسکوني يکي از شيوه‌هاي گروه‌هاي مسلح است. روز گذشته شش عراقي بر اثر ترورهاي منظم در مناطق مختلف بغداد ترور شدند. اکثر ترور شدگان ساکن مناطقي بودند که شيعيان و اهل سنت در آن زندگي مي‌کنند. به نظر مي‌رسد ، تروريست‌ها سعي دارند از اين طريق مقدمات بازگشت فتنه مذهبي در عراق را هموار سازند. ديروز همچنين دو تن از ائمه جمعه اهل سنت در استان دياله ترور شدند. در پي اين ترورها نيز برخي علماي اهل سنت وابسته به حزب اسلامي اهل سنت ، بطور رسمي با صدور اطلاعيه اي بستن همه مساجد اهل سنت در عراق را خواستار شدند.


 تکرار خشونت پليس ترکيه عليه معترضان 

يک معلم زن در جريان راهپيمايي اعتراضي معلمان در آنکارا، ترکيه به دليل اصابت کپسول گاز اشک آور شليک شده از سوي پليس دچار ضربه مغزي شد. به نوشته روزنامه حريت، صدها معلم که به مناسبت روز معلم در اعتراض به به سياست‌هاي آموزشي دولت ترکيه در آنکار دست به تظاهرات زده بودند با سرکوب شديد پليس اين کشور مواجه شدند، در جريان اين سرکوب هفت تن از معترضان زخمي شدند و يک معلم زن به دليل اصابت کپسول گاز اشک آور شليک شده از سوي پليس دچار ضربه مغزي شد.

«آسلي آگدمير»، معلمي که دچار ضربه مغزي شده به سرعت به بيمارستان منتقل شد. پزشکان اعلام کردند که اگرچه جراحت وي شديد است اما جانش در خطر نيست.

اين معترضان که از سراسر ترکيه به آنکارا آمده بودند به دعوت اتحاديه «اغيتيم سن» معلمان در ميدان «تندوغان» گرد هم آمدند اما پليس به معترضان اجازه راهپيمايي نداد و پس از آنکه آن‌ها به مواضع پليس هجوم بردند، آنها را با شليک گاز اشک آور و با استفاده از آب پرفشار سرکوب کرد.

پليس معترضان را در خيابان‌هاي اطراف ميدان کيزيلي دنبال کرد. در اين جريان دو تن بازداشت شده‌اند.

پس از آنکه دولت آنکارا برنامه‌هايي را براي تغيير وضعيت موسسات آمادگي براي کنکور به مدارس خصوصي اعلام کرد، تنش‌ها در مورد سياست‌هاي آموزشي افزايش يافت. رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه گفت: آن‌ها دست از اين برنامه بر نمي‌دارند و اين موسسات براي خانواده‌هاي مرفه و با درآمد بالا است. برخي از معلمان شرکت کننده در اين تظاهرات شعارهايي عليه خصوصي‌سازي آموزش سر دادند.


 رويداد 

افشاي جاسوسي آمريکا از هلند

روزنامه هلندي آن.ار.سي به نقل از اسناد افشا شده توسط ادوارد اسنودن گزارش داد که آمريکا بين سال‌هاي 1946 تا 1968 از هلند نيز جاسوسي مي‌کرده است.

به گزارش شينهوا، بر طبق اسناد آژانس امنيت ملي آمريکا که ادوارد اسنودن، پيمانکار پيشين آن، آن را افشا کرد، مشخص نشده چه کسي تحت کنترل بوده،‌اين جاسوسي‌ها در چه زماني رخ داده و يا نيت از آن چه بوده است.

طبق اين اسناد، آژانس امنيت ملي آمريکا از ترس اينکه روابط بين هلند و آمريکا در معرض خطر قرار بگيرد مي‌خواست راز استراق سمع را بر ملا نکند.

آژانس امنيت ملي آمريکا در ماه اکتبر به نظارت بر ارتباطات تلفني و ايميل در هلند اعتراف کرد، اما اين مسئله را که هلند هدفي براي جاسوسي‌هاي امريکا بوده، رد کرد.

«رونالد پلاسترک»، وزير کشور هلند، تبادل اطلاعات بين سرويس اطلاعاتي هلند و آژانس امنيت ملي را تاييد کرد، اما رهگيري بدون اجازه تماس‌هاي تلفني و ايميل‌ها را محکوم کرد.

اين اسناد همچنين نشان مي‌دهند که ديگر هم‌پيمانان آمريکا مانند بلژيک، آلمان، فرانسه و نروژ نيز از سال 1946 تحت نظارت بودند.

به علاوه، اين اسناد فاش مي‌سازند آژانس امنيت ملي آمريکا در اواسط سال 2012 با نرم‌افزار مخربي که براي سرقت اطلاعات حساس طراحي شده بود، بيش از 50 هزار شبکه کامپيوتري را در سراسر دنيا ويروسي کرده است. عمليات اين نرم‌افزار به طور ويژه در چين، روسيه، ونزوئلا و برزيل انجام شده است.

بنابر گزارش روزنامه واشنگتن پست، آژانس امنيت ملي آمريکا از سال 1998 مشغول کار بر روي اين نوع از جاسوسي سايبري بوده است.

برلوسکني درخواست عفو کرد

سيلويو برلوسکني که در پرونده فرار از ماليات محکوم شناخته شده است، گفت که رئيس‌جمهوري ايتاليا بايد وي را عفو کند و اخراج وي از پارلمان که به‌زودي به راي گذاشته مي‌شود، کودتا است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين در حالي است که سيلويو برلوسکني، نخست‌وزير پيشين ايتاليا خود را براي راي‌گيري مجلس سنا در هفته جاري که ممکن است باعث اخراجش از پارلمان شود، آماده مي‌کند.‌ اين اتفاق به دنبال محکوميت برلوسکني به اتهام تقلب مالياتي صورت مي‌پذيرد.

برلوسکني در اظهاراتي در نشست شاخه جوانان حزب خود موسوم به «فورزا ايتاليا» گفت: روز چهارشنبه قرار است مجلس سنا راي‌گيري کند تا کار رهبر جناح راست ميانه را تمام کند و اين کار را بعد از 20 سال تلاش شکست خورده انجام مي‌دهد. چنين اقدامي کودتاست.

وي افزود: جناح راست بايد بداند من نگران نيستم و از هيچ چيز عذرخواهي نمي‌کنم. من کاملا بي‌گناه هستم. من نماد مردم هستم.

سيليويو برلوسکني 77 ساله و هم‌پيمانانش تمام تلاش خود را انجام داده‌اند تا لحظه‌اي را که «گيوتين سياسي» بر گردن مردمي مي‌افتد که از اوايل دهه 1990 تاکنون بر صحنه سياست ايتاليا مسلط بوده‌اند، به تاخير بيندازند.

تا به حال تلاش‌هاي آن‌ها براي خريد زمان بيشتر شکست خورده است. انتظار مي‌رود راي‌گيري طبق برنامه‌ انجام شود و در حالي که حاميان برلوسکني در اقليت قرار دارند اخراج وي از پارلمان بر اساس قانون ممنوعيت نمايندگان محکوم شده قطعي خواهد بود.

نخست‌وزير پيشين ايتاليا اظهار داشت يک تجمع اعتراضي را براي روز چهارشنبه در شهر رم برنامه‌ريزي کرده است.

برلوسکني خاطرنشان ساخت: جورجيو ناپوليتانو، رئيس جمهوري ايتاليا بايد او را عفو کند تا او از بابت انجام حکم يک سال کار اجتماعي شرمسار نشود.

برلوسکني خاطرنشان ساخت: رئيس‌جمهور حتي يک لحظه نبايد ترديد کند در اين که جلوي بي‌آبرويي انجام کار اجتماعي را بگيرد حتي اگر من از او اين درخواست را نکنم.

وي انجام کار اجتماعي توسط خود را «تحقيري» هم براي خود و هم براي کشور ايتاليا خواند.

دفتر رئيس‌جمهوري ايتاليا بارها اعلام کرده چنين عفوي از سوي وي تنها هنگامي که درخواست رسمي براي اين کار از او شود صورت خواهد پذيرفت.

در ماه اوت گذشته برلوسکني از سوي دادگاه عالي ايتاليا به 12 ماه زندان محکوم شد اما تقاضا کرد مجازاتش را در قالب کار اجتماعي طي کند.


 اخبارکوتاه 

موافقت لويي جرگه با توافقنامه امنيتي

رويترز: شوراي ريش سفيدان و بزرگان افغانستان موسوم به لويه جرگه امروز با توافقنامه امنيتي همکاري‌هاي آمريکا و افغانستان موافقت کرد. به موجب اين توافقنامه هزاران سرباز آمريکايي در خاتمه عمليات نظامي در افغانستان در سال 2014 مي‌توانند در اين کشور بمانند. اين شورا از حامد کرزاي، رئيس‌جمهور افغانستان خواست تا اين معاهده را ظرف سال جاري ميلادي امضا کند. کرزاي پيش از اين گفته بود که اين معاهده پس از انتخابات رياست‌جمهوري در سال 2014 امضا خواهد شد. با اين حال آمريکايي‌ها تاکيد دارند که تاخير در امضاي اين معاهده «نه عملي و نه ممکن» است.

محکوميت12معترض بحريني

المنار: به گفته يک منبع قضايي بحرين ، دادگاه کيفري منامه يکشنبه 12 شيعه بحريني را به اتهام تلاش براي قتل نيروهاي پليس در شورش‌ها در يکي از روستاهاي نزديک به منامه به 10 سال زندان محکوم کرد. افراد زيادي به سبب دست داشتن در خشونت‌هاي مربوط به جنبش اعتراض آميز عليه رژيم بحرين به زندان محکوم شده اند.

تلفات سنگين کودکان سوري

رويترز: يک گزارش جديد نشان داد که طي حدود سه سال جنگ داخلي در سوريه بيش از 11 هزار کودک کشته شده‌اند که از ميان آنها صدها کودک هدف گلوله تک‌تيراندازها قرار گرفته‌اند. يکي از نويسندگان اين گزارش به نام حنا سلامه اظهار کرد: شيوه کشتن کودکان در سوريه واقعا آزاردهنده است، از جمله بمباران خانه‌هاي آنها، محله‌هاي آنها، کشتن آنها طي فعاليت‌هاي روزمره همچون ايستادن در صف خريد نان و يا رفتن به مدرسه.

انتقاد از اخوان المسلمين ليبي

الجزيره: نخست وزير ليبي با متهم کردن اخوان المسلمين به تلاش براي براندازي دولت اين کشور، اعلام کرد که مردم ليبي هرگز به هيچ کس اجازه نخواهند داد از دين براي تحقق منافع سياسي خود سوء‌استفاده کند. زيدان عنوان داشت: گروه‌هايي هستند که از جنبش‌هاي مردمي براي رسيدن به منافع خود سوء‌استفاده مي‌کنند، اما جوانان و ملت ليبي هوشيار هستند و براي حفظ انقلاب و ساخت کشور جديد ليبي تلاش مي‌کنند. وي خروج اخير برخي از شبه‌نظاميان مسلح از شهر طرابلس، پايتخت ليبي را اقدامي «مناسب» دانست و گفت: ما براي خروج تمامي گروه‌هاي شبه‌نظامي مسلح از شهرهاي ليبي تلاش مي‌کنيم.

انتقاد آمريکا از چترنظامي چين

خبرگزاري فرانسه: پس از اينکه پکن جزاير مورد مناقشه با ژاپن در درياي چين شرقي را نيز در منطقه هوايي خود گنجاند، آمريکا در اين خصوص به شدت ابراز نگراني کرد و گفت که به دفاع از ژاپن متعهد است. چين اعلام کرد که در تدارک مشخص کردن يک منطقه دفاع هوايي بر فراز جزاير تحت کنترل ژاپن است تا بتواند در مقابل تهديدات هوايي احتمالي مقابله کند. ژاپن اين اقدام چين را «بسيار خطرناک» خواند.

انتخابات در مالي

فرانس24: ميليون‌ها تن از مردم کشور مالي يکشنبه در انتخابات پارلماني شرکت کردند. پس از کودتاي نظامي که مارس سال گذشته ميلادي در مالي رخ داد، اين انتخابات نشانگر نخستين گام‌هاي اين کشور غرب آفريقا به سوي احياي دموکراسي است. بيش از 1000 نامزد براي 147 کرسي مجمع ملي با يکديگر رقابت مي‌کنند و حدود 5 / 6 ميليون تن از مردم مالي واجد شرايط شرکت در اين انتخابات بودند.

انتخابات رياست جمهوري هندوراس

آسوشيتدپرس: قرار بود،هندوراس ديروز يک رئيس‌جمهور جديد انتخاب کند و اگر نتايج نظرسنجي‌ها درست باشد، اين انتخابات ممکن است پيروز قاطعي را در پي نداشته باشد. در اين انتخابات «شيومارا کاسترو» که همسرش مانوئل زلايا در يک کودتاي نظامي از قدرت عزل شده بود با «خوان اورلاندو هرناندز»، کانديداي حزب محافظه‌کار حاکم رقابت ميکند.

احتمال آزادي وسيع زندانيان ميانمار

آسوشيتدپرس: رسانه‌هاي محلي ميانمار گزارش دادند، دولت ميانمار در حال بررسي وضعيت زندانيان سياسي باقيمانده است که هنوز پشت ميله‌هاي زندان هستند و انتظار مي‌رود 200 تن ديگر از اين زندانيان تا پايان سال جاري ميلادي ‌آزاد شوند. ميانمار آخرين بار بنا بر دستور عفو عمومي « تين سين»، رئيس‌جمهور اين کشور روز 15 نوامبر 69 زنداني سياسي باقيمانده را از زندان‌هاي سراسر کشور آزاد کرد؛ اين بخشي از تدابير براي تحقق تعهد دولت در آزادي همه زندانيان سياسي تا پايان سال است.

آمادگي کردها براي مذاکره

روزنامه حريت: صالح مسلم، از رهبران حزب اتحاد دموکراتيک (PYD) است که با اقدامات خود در شمال سوريه تلاش کرد تا در راستاي کسب خودمختاري حرکت کند،‌ اما اين حرکت با واکنش تند ترکيه روبرو شد. صالح مسلم که در ماه اوت سال جاري ميلادي براي ديدار با ديپلمات‌ها و مقامات اطلاعاتي دو بار به ترکيه سفر کرده، نسبت به برگزاري مذاکرات جديد با آنکارا اعلام آمادگي کرد.