نسخه شماره 3347 - 1392/09/04 -

محمد‌جواد ظريف :‌
دنيا برنامه غني‌سازي ايران را به رسميت شناخت
مشکل انتقال پول نفت و بيمه نفتکش‌ها رفع مي‌شود

پيروزي ديپلماتيک


توافقي ارزشمند


تشکر از فرزندان انقلاب

دستاوردهاي مذاکرات هسته‌اي ايران در 100 روز دولت روحاني
بازسازي چهره داخلي و خارجي ايران

مرور مسيري که تيم مذاکره‌کننده در طول دوره سه ماهه خود پيمود
از صفـر تـا نـود و نـه!


پيروزي در ژنو، درس‌ها و تامل‌ها


تقدير رهبر انقلاب از تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي

رييس‌جمهور:
تحريم‌ها قدم به قدم برداشته خواهد شد

متن توافقنامه هسته‌اي ايران و گروه 1+5
برنـامـه اي بـراي اقـدام مشتـرک

هرميداس باوند در گفت‌و‌گو با مردم‌سالاري:
توافق هسته‌اي دستاورد اقتصادي و سياسي براي ايران دارد


واکنش مثبت مقامات کشورهاي مختلف به توافقات هسته اي ايران با 1+5

تحليل سخنگوي وزارت خارجه پس از توافق ايران و 1+5 :
بازي برد- برد مد نظر ايران در مذاکرات ژنو شکل گرفت


خبر


ديپلماسي


پيغام‌هاي خاص بعد از توافق ژنو


تلنگر

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
تشکر رهبر انقلاب از تيم مذاکره‌کننده اما و اگري باقي نگذاشت
بايد از دکتر روحاني و همکارانش تشکر کنيم که ما را از يک مخمصه نجات داده‌اند

حمايت از تيم مذاکره‌کننده در کنار مخالفت‌هاي مغرضانه
تابش: برخي از نمايندگان به حرف‌هاي افراد بدخواه نظام استناد مي‌کنند

شکايت مجلس و اشخاص حقيقي از احمدي‌نژاد


محدود کردن درجه غني‌سازي به شکل داوطلبانه براي شش ماه


نتيجه رفتار منطقي و آرام


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


الو مردم سالاري 88267856


فصل جديد براي پيشرفت کشور


آينده سخت حماسه ژنو


 محمد‌جواد ظريف :‌
 دنيا برنامه غني‌سازي ايران را به رسميت شناخت 
 مشکل انتقال پول نفت و بيمه نفتکش‌ها رفع مي‌شود

 گروه سياسي‌: ظريف اين روزها به يکي از تاثيرگذارترين چهره‌هاي سياسي ايران بدل شده است. وزيري که با لبخندهاي منحصربه فردش‌، ديپلماسي کشورمان را به پيش مي‌برد و در اين 100 روز اول دولت تدبير و اميد نشان داد که ديپلماتي کارکشته و ماهر است. کشاندن همه وزراي 1+5 پاي ميز مذاکره‌، دستاورد بزرگي بود که با توافقنامه ديروز‌، تکميل شد. به گزارش ايسنا‌، ظريف پس از اعلام توافقنامه هسته‌اي ايران و 1+5 در يک نشست خبري گفت‌: ما بايد براساس اصول برابري، احترام متقابل و نفع مشترک براي پايان دادن به بحران غيرضروري حرکت کنيم.

دکتر محمد‌جواد ظريف، وزير خارجه ايران افزود: روزهاي سختي را پشت سرگذاشتيم. براي حل موضوعي که سال‌ها مورد مذاکره بود با توجه به احترام متقابل و برابري به پيش مي‌رويم. بايد به يک بحران غيرضروري براساس احترام به حقوق ايراني‌ها و برداشتن هرگونه ترديدي نسبت به برنامه هسته‌اي صلح‌آميز ايران حرکت کرد.

او ادامه داد: اين اولين قدم براي رسيدن به هدف اصلي است. ما بايد براساس اصول برابري، احترام متقابل و نفع مشترک براي پايان دادن به بحران غيرضروري حرکت کنيم. آماده هستيم که احترامي که از دست داده بوديم را احيا کنيم‎ و حق و شان خود را داشته باشيم. ظريف گفت: توافق امروز چند حوزه مهم دارد. مهمترين بخش آن به رسميت شناخته شدن برنامه غني‌سازي ايران است. وزير خارجه ايران گفت: کميته مشترکي تشکيل داده‌ايم که به اجراي توافق‌ها نظارت مي‌کند. وي در پاسخ به اين پرسش که آيا اين اقدام آغاز بازگشت مصالحه بين کشورهاست؟ گفت: هدف ما حل مساله هسته‌اي بوده و اين موضوع ما را از پرداختن به مسائل مهم باز مي‌دارد. در اين جهت حرکت مي‌کنيم و اميدوارم علاوه بر مساله هسته‌اي گام‌هايي براي احياي اعتماد ايراني‌ها برداريم.

ظريف گفت: معتقدم مهم است که بتوانيم مانع عمل فراقانوني شويم. استفاده از زور براي تهديد ديگران مدت‌هاي زيادي است که روي ميز قرار ندارد. استفاده از زور براي تهديد غيرقانوني است. اگر قانون ان. پي. تي را بخوانيد اشاره کرده که کشورها مي‌توانند در چارچوب ان. پي. تي غني‌سازي کنند و ديگر کشورها بايد به آن احترام بگذارند. برنامه عمل فعلي در دو مرحله متفاوت است و اشاره مستقيمي به برنامه عمل غني‌سازي ايران در حال و آينده دارد.

وزير خارجه ايران در پاسخ به اين پرسش که ان. پي. تي به حق غني‌سازي اشاره‌اي نکرده است، گفت: اين حق نيازي به شناسايي مستقل ندارد. برنامه هسته‌اي ايران صلح‌آميز است و اين شناسايي در آن آمده است وقتي که درباره برنامه هسته‌اي صلح‌آميز صحبت مي‌شود.

وي گفت: اين موافقت‌نامه در جهت حل مشکلي است که سايه خود را برتمام دنيا و منطقه گذاشته است؛ توجيهي براي مخالفت با حل اين موضوع نمي‌بينيم. منطقه ما و خليج فارس اولويت ماست. اين اولويت حفظ خواهد شد و ما اين موضع را به آن‌ها اعلام کرده‌ايم. امنيت منطقه ما و همسايگان ما هميشه حفظ خواهد شد.

رييس دستگاه ديپلماسي کشورمان با بيان اين که اميدوارم همه مردم و گروه‌هاي سياسي فرصتي را فراهم کنند تا به سمت پيگيري حقوق و منافع و رفع فشارها و تحريم‌ها که به ناحق است برويم درباره چگونگي رفع تحريم‌ها گفت: ضمانت اين است که در مرحله اول اقدامات قابل بازگشت است؛ بنابراين تحريم‌ها کاهش مي‌يابد و تحريم جديدي اضافه نمي‌شود و در راه‌حل نهايي به سمت لغو و کاهش کامل تحريم‌ها پيش مي‌رويم.ظريف ادامه داد: متاسفانه در برخي کشورهاي غربي گروه‌هاي فشار نقش مهمي بازي مي‌کنند و همين سند را برخي بدترين معامله و معامله قرن براي ايران عنوان کردند و بر غني‌سازي ايران تاکيد مي‌کردند که نبايد مورد پذيرش قرار گيرد.

وزير خارجه کشورمان تاکيد کرد‌: دنيا برنامه غني‌سازي ايران را به عنوان قسمتي از راه‌حل به رسميت شناخت و آن چه نتانياهو و برخي کشورهاي ديگر را به واکنش واداشته همين واقعيت است.

او تاکيد کرد که سند اين تفاهم نامه منتشر خواهد شد. اما بايد کارهاي ابتدايي آن انجام شود.

ظريف درباره اظهارات جان کري، وزير خارجه آمريکا در کنفرانس خبري‌اش پس از پايان مذاکرات گفت: کاري به اظهار نظر کشورها ندارم. آمريکايي‌ها مدعي‌اند برنامه‌هاي غني‌سازي را به رسميت مي‌شناسند نه حقي به عنوان غني‌سازي. اما براي ما اين حق غيرقابل انتزاع است و تفسير آمريکا مورد قبول اغلب کشورها نيست. در اين سند برنامه غني‌سازي به عنوان جزيي از هر راه‌حل به رسميت شناخته شده است. البته ما نمي‌خواهيم کسي احساس کند که برنامه هسته‌اي ايران غيرصلح‌آميز است و در اين رابطه همکاري مي‌کنيم. تا اين که به عنوان يک برنامه عادي از سوي جامعه بين‌الملل به رسميت شناخته شود.

وزير خارجه کشورمان گفت: بر اساس اين سند تحريم پتروشيمي، طلا، فلزات گران‌بها و خودرو متوقف و هرگونه تحريم جديد متوقف مي‌شود و برخي تحريم‌ها افزايش پيدا نمي‌کنند و امکان دسترسي ايران به امکانات بانکي فراهم مي‌شود. بسياري از منابع مالي ايران که به طور غيرقانوني خارج از ايران محدود شده بودند در اختيار ايران قرار مي‌گيرند و به بيان ديگر تحريم‌ها در سراشيبي قرار گرفته است.

ظريف درباره پروتکل الحاقي اظهار کرد: در مرحله نخست دراين باره صحبت نمي‌کنيم و هرگونه تصميم‌گيري درباره آن در اختيار مجلس شوراي اسلامي است. همکاري‌هايمان با آژانس را براي رفع برخي نگراني‌ها ادامه مي‌دهيم و دو هفته گذشته توافقي را در اين زمينه داشتيم.

او گفت: در مرحله اول بسياري از مشکلات براي انتقال پول نفت ايران و بيمه نفتکش‌ها و انواع خدمات مرتبط با برنامه‌هاي خريد و فروش نفت حل خواهد شد.

ظريف درباره تعداد سانتريفيوژها اظهارکرد: تعداد سانتريفيوژهاي سايت‌هاي غني‌سازي نطنز و فردو در همين تعداد کنوني باقي خواهد ماند. مواد هسته‌اي از کشور خارج نمي‌شود و مواد 5 درصد به شکلي که هست باقي مي‌ماند و مواد 20 درصد که براي راکتور تهران نياز داريم را طبق روند قبلي تبديل به سوخت مي‌کنيم.

وي درباره زمان اجراي اين سند گفت: ظرف دو هفته و تا قبل از پايان سال ميلادي 2013 نشست ديگري برگزار نخواهد شد.

ظريف درباره بيانيه وزارت خارجه آمريکا که بعد از مذاکرات منتشر شد و در آن اشاره شد که نگراني‌ها درباره برنامه هسته‌اي ايران همچنان وجود دارد، گفت: بالاخره ما فراموش نمي‌کنيم تاريخ پرتنشي با آمريکا داشته و داريم و مردم ما هيچ اعتمادي به دولت آمريکا ندارند و ضرورت دارد تا دولت آمريکا با رفتار خود تلاش کند حداقل به اين بي‌اعتمادي دامن نزند. زمان امتحان فرارسيده است و آمريکا بايد اين تلاش را انجام دهد. اگر به دنبال سياست‌هاي گذشته باشند نبايد انتظار تغيير جدي در اين زمينه داشته باشند.

وي تاکيد کرد: مردم ايران سربلند هستند و همواره ايستادگي کردند و امروز آن به نتيجه رسيده است و کساني که مي‌گفتند در ايران يک سانتريفيوژ نبايد بچرخد، امروز پذيرفتند که هر راه‌حلي شامل غني‌سازي مي‌شود. ممکن است براي برخي سخت باشد اما اين يک واقعيت است و هيچ برنامه (هسته‌اي) تعطيل نخواهد شد و در مقابل تحريم‌ها کاهش مي‌يابد. اين يک دستاورد بزرگ است و اميدوارم همه ما اين دستاورد که حاصل مقاومت مردم و تحمل فشارهاست را دست کم نگيرند. اين دستاورد شروع يک پايان مناسب براي بحراني است که بي‌جهت به مردم ايران تحميل شده است. اما تحريم و فشار و تحقير راه به جايي نبرد.

او در پايان از مردم و دعاي خير آن‌ها که هميشه پشتيبان تيم هسته‌اي بوده است و همچنين از رسانه‌هاي ايراني حاضر در محل مذاکرات قدرداني کرد و ياد شهداي هسته‌اي که جان‌شان را در مسير احقاق حقوق مردم فدا کردند، را گرامي داشت.

ظريف همچنين از حمايت‌هاي مقام معظم رهبري و رييس‌جمهور تشکر کرد.


 پيروزي ديپلماتيک 
نويسنده : دکتر داريوش قنبري*

 توافق حاصل شده در ژنو 3 را بايد يک پيروزي جدي براي دستگاه ديپلماسي قلمداد کرد. اين موفقيت مهر تاييدي بود بر «تغيير» شرايط ايران که با روي کار آمدن دولت روحاني اوضاع مطلوبي را در حال تجربه کردن است.

نمايندگان ايران در شرايطي چنين دست آورد بزرگي را براي کشور به ارمغان آوردند که پيش از اين، مذاکرات هسته‌اي راهي به غير از بن‌بست پيدا نمي‌کرد. اما وقتي مردم به نتيجه رسيدند که اداره کشور را از دست افراطيون گرفته و به عهده اعتدالگرايان بسپارند، نتيجه‌اش اين شد که مذاکرات با روشي صحيح پيگيري شد و در حالي که همه نا‌اميد شده بودند، نمايندگان ايران توانستند تا غرب به وادار به پذيرش حق مسلم هسته‌اي جمهوري اسلامي کنند.

بنابراين مي‌توانيم از اين پس شاهد کاهش مشکلات و رونق اقتصادي باشيم. جامعه مدتي است که کمتر از گذشته دغدغه دارد و اميد به آينده بيشترين حالت ممکن خود در اين سال‌ها را تجربه مي‌کند که بايد گفت، منطق‌مداري دولت يازدهم در اين موقعيت مطلوب سهم بسزايي را دارد.

کشور در شرايطي که «درگير» مشکلات متعددي بود، بي‌صبرانه انتظار مي‌کشيد تا بلکه با توافق هسته‌اي و آرامش در رابطه ايران و دنيا، بلکه وضعيتي به وجود آيد تا محدوديت‌ها کاهش پيدا کنند که در اين چند سال، تحرکات هسته‌اي بدون نتيجه مي‌ماند. اما با توافقي که صورت گرفته است اطمينان به آينده بيشتر شده است دو دولت يازدهم اين پتانسيل را در فضاي روز مي‌بيند تا بتواند برنامه‌هاي تعيين شده را اجرايي کرده و به شعارهاي انتخاباتي‌اش جامعه عمل بپوشاند.

همچنين با اشاره به عصبانيت دشمناني چون عربستان و اسراييل بايد گفت که توافق ژنو3 موفقيتي مثال‌زدني براي دستگاه ديپلماسي ايران است. مردان ديپلمات کشور از اين پس بايد تلاش کنند تا از موقعيت به وجود آمده براي بهبود رابطه جمهوري اسلامي با دنيا بهره ببرند. چرا که قانون نانوشته‌اي اين طور مي‌گويد که اگر کشور‌ها بتوانند با کشورهاي ديگر به تفاهم و تعامل مطلوبي برسند، مي‌توانند نگاهي جدي‌تر به رشد و توسعه بيندازند و مي‌توانند در راستاي منافع مليشان فعاليت کنند.

مساله ديگر که قابل توجه به نظر مي‌رسد، اين است که دولت وظيفه دارد تا اقشار مختلف مردم را از واقعيتهاي موجود مطلع کند تا بتواند انتظارات آن‌ها را به خوبي پاسخ بدهد. در حال حاضر اين مساله جامعه را تهديد مي‌کند که به واسطه باز شدن گره هسته‌اي، مردم انتظار داشته باشند تا مشکلات يک شبه تمام شود و به عنوان مثال آمار اشتغال بالا برود و تورم سير نزولي پيدا کند. اين در شرايطي است که بايد گفت مجموعه پيشين به قدري مشکل‌ساز و بحران‌زا بوده است و جامعه با در وضعيتي قرار داده است که نمي‌توانيم منتظر باشيم تا موانع به راحتي از ميان برداشته شوند. البته جامعه مي‌تواند نسبت به اين مساله اميدوار باشد که در شرايط جديد، اين امکان وجود دارد که بتوانيم از پتانسيلهاي موجود استفاده بهتري نسبت به قبل داشته باشيم و از اين طريق بتوانيم رضايتمندي عمومي را به بالا‌ترين حد ممکن خود برسانيم.

همچنين بايد به گروه‌هايي که تحت هر شرايطي اصرار به انتقاد يا بهتر است گفته شود، تخريب دولت دارند بايد متذکر شد که چاره‌اي به غير از پذيرش توانمندي و عقل‌مداري جريان حاکم بر قوه مجريه را ندارند و بهتر است از اين پس، به جاي اينکه به طور دائم ساز مخالف را کوک کنند، آستين‌ها را بالا بزنند و به عنوان بخشي از جامعه دولت را در مسير اداره کشور همراهي کنند تا نه تنها مورد قضاوت آنچناني اذهان عمومي قرار نگيرند، بلکه سهمي در موفقيت‌هاي احتمالي روزهاي آتي داشته باشند.

*عضو شوراي مرکزي حزب مردم‌سالاري


 توافقي ارزشمند 
نويسنده : حسن بهشتي‌پور*

 تفاهم صورت گرفته هسته‌اي گامي اساسي در راستاي بهبود رابطه ايران و 1+5 به شمار مي‌رود، به طوري که بايد گفت تاثيرات قابل توجهي در سه سطح داخلي، منطقه و بين‌الملل به همراه خواهد داشت. تحت هيچ شرايطي نمي‌توان از کنار اين مساله به سادگي گذشت که دنيا براي اولين بار حق غني‌سازي جمهوري اسلامي را به رسميت شناخته است، هدفي که در اين چند سال دنبال تحقق آن بوديم، اما در ‌‌‌‌نهايت نمي‌توانستيم طرفين مذاکره را به اين نتيجه برسانيم که حق مسلم ما را در فعاليت‌هاي هسته‌اي بپذيرند که خوشبختانه با درايت و منطق‌مداري تيم جديد، اين مهم بالاخره عملي شد تا بتوانيم از اين پس شاهد شرايط مطلوب‌تري باشيم، اين مساله به قدري ارزشمند است که حتي مي‌توان گفت که اين اتفاق‌، دست آوردي در تراز ملي شدن صنعت نفت است.

نکته دوم اين است که از اين پس ايالات متحده ديگر نمي‌تواند به مانند گذشته، ايران و ديگر کشورهاي منطقه را تهديد کند و به طور دائم از «گزينه‌هاي روي ميز» صحبت به ميان آورد.

حالا خاورميانه بيش از پيش مي‌تواند به استقلال خود تکيه کند و در نتيجه امنيت و آسايش را به معناي واقعي کلمه تجربه کند و تا کشورهاي منطقه با تکيه بر ثبات لازم، بتوانند همکاري‌هاي بهتر و بيشتري با هم داشته باشند.

در سطح بين‌الملل هم بايد گفت که توافق به دست آمده اگر به رويه بين‌المللي تبديل شود، به همه کشورهاي عضو آژانس بين‌المللي اين فرصت را خواهد داد که در چارچوب بايد‌ها و نبايدهاي تعيين شده، تحرکات هسته‌اي داشته باشند و پيشرفت‌هاي مورد نظر خود را هدفي در دسترس ببينند و بتوانند به طور کامل از حقوق قانوني خود بهره‌مند باشند.

توافق صورت گرفته در شرايطي بود که در سال‌هاي گذشته طرفين مذاکره در حال تجربه دور باطل بودند، اما از روزي که انتخابات رياست جمهوري به نفع حسن روحاني به پايان رسيد، اذهان عمومي اين طور نتيجه‌گيري کردند که «امکان توافق» بيش از پيش است. در واقع بايد گفت شيوه اتخاذي تيم جديد مذاکره‌کننده ايراني و همچنين مشي و نگاه جريان اعتدال موجب شد تا گره کور هسته‌اي از راه ديپلماتيک حل و فصل شود. پيشنهادي که تيم آقاي ظريف به 1+5 ارايه کرد، به قدري خردمندانه و بر اساس واقع‌بيني بود که اجازه هر گونه بهانه جويي را از غرب سلب کرد و دقيقا به همين دليل آن‌ها چاره‌اي جز پذيرش حق هسته‌اي جمهوري اسلامي نداشتند. در حالي که پيش از اين ايران متهم به درست کردن بمب هسته‌اي بود و تيم‌هاي پيشين نمي‌دانستند که بايد چطور و از چه راهي کشور را از اين اتهام بزرگ تبرئه کنند.

مساله ديگري که بر اساس توافق صورت گرفته مشاهده مي‌شود، اين است که آحاد مختلف حتما در انتظارند که با حل و فصل پرونده هسته‌اي، مشکلات موجود و محدوديت‌هاي مالي روز به روز کاهش بيشتري را به خود ببيند. اين ذهنيت در حالي است که صرفا با برداشته شدن تحريم‌ها يا بازگشت مبلغي به ايران، نمي‌توانيم انتظار داشته باشيم که همه مشکلات برطرف شوند. در واقع بايد گفت «اختلاف ايران با نظام بين‌الملل» فقط يک دليل از دلايلي است که ما را با بحران‌هاي متعددي مواجه کرده است. اگر نتوانيم سوءمديريت را برطرف کنيم، اگر نتوانيم نظام مصرفي و توليدي را به حالت ايده‌آل خود برسانيم و... با وجود حذف احتمالي همه تحريم‌ها و بالا رفتن صادرات نفت همچنان دچار مشکلات ريز و درشتي خواهيم بود. در واقع بايد گفت که تحريم‌ها موجب تشديد مشکلات بود و اگر از اين پس رفتاري اصولي داشته باشيم، مي‌توانيم با استفاده از فضاي مثبت به وجود آمده جامعه را با شرايطي مواجه کنيم که آرامش را تجربه کند.

*استاد دانشگاه و تحليلگر مسايل بين‌الملل


 تشکر از فرزندان انقلاب 
نويسنده : کرم محمدي

 خبر توافق اوليه هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران و پنج قدرت بزرگ جهاني به علاوه آلمان تمامي رسانه‌هاي جهان را واداشت تا اين مهم را درصدر اخبار خود قرار دهند. بسياري از رسانه‌هاي بزرگ و کوچک سراسر عالم اين خبر را به صورت زنده به اطلاع مخاطبان خود رسانيدند. هشت سال پيش نيز مذاکراتي بين ايران و 1+5 بارها و بارها ادامه داشت اما سرانجام آن شد که پرونده از آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به شوراي امنيت سازمان ملل برود. چندين قطعنامه و همچنين تحريم ظالمانه عليه ملت ايران از جمله دست‌آوردهاي مذاکرات و سياست‌هاي دولت‌هاي نهم و دهم بود.

از اين‌رو؛ بحث پرونده هسته‌اي به يکي از دغدغه‌هاي مردم مبدل شد. اين موضوع تا جايي پيش رفت که بخش قابل توجهي از تبليغات نامزدهاي انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم را به خود اختصاص داد. دکتر حسن روحاني از جمله کانديداي رياست‌جمهوري بود که نظراتش در اين باره با اصولگرايان محترم حاضر در اين عرصه متفاوت بود. او با تاکيد بر برخورداري ملت ايران از حق استفاده صلح‌‌آميز از انرژي هسته‌اي؛ راه‌حل «برد- برد» را مطرح کرد. از فرداي تحويل گرفتن سکان اجرايي در کشور؛ تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي و از جمله دبير شوراي‌عالي امنيت ملي را تغيير داد.

او عزم خود را براي حل و فصل اين پرونده جزم کرده بود و لذا براي وفا به وعده‌اي که به مردم داده بود؛ نيروهاي کارآمدتر و مسلط‌تر و از جمله دکتر محمدجواد ظريف را به عنوان مسوول پيگيري‌کننده مذاکرات برگزيد. دکتر ظريف و دستيارانش در همان مذاکرات اوليه خوش درخشيدند به نحوي که اگر کارشکني‌هاي رژيم اشغالگر قدس و مرتجعين عرب نبودند؛ اي بسا خيلي زودتر مذاکرات به نتيجه مطلوب مي‌رسيد. آنچه در سوم آذرماه در جريان مذاکرات هسته‌اي در ژنو رخ داد؛ رخدادي تاريخي است که هم ما و هم آيندگان بعد از ما هرگز عظمت آن را فراموش نخواهند کرد.

امروز تنها مقام معظم رهبري؛ رئيس‌جمهور و مقامات دولتي و چهره‌هاي سياسي و حزبي نيستند که به اعضاي تيم مذاکره‌کننده و دست‌اندرکاران امر پيچيده و حساس مذاکرات هسته‌اي خسته نباشيد و دست‌مريزاد مي‌گويند بلکه زن و مرد؛ کوچک و بزرگ؛ شهري و روستايي و... به فرزندان«انقلاب» در اين عرصه افتخار نموده و زحمات طاقت‌فرسا و شبانه‌روزي آن‌ها را ارج مي‌نهند. مذاکرات ژنو پيام‌هاي بسيار مهمي در خود نهفته است که تامل در آنها براي امروز و فرداي اين سرزمين و تدوام عزتمند انقلاب اسلامي مي‌تواند راهگشا باشد.

1-‌ با اعتماد به انتخاب اکثريت مردم و احترام به آرا و نظرات آنها مي‌توان راه‌هاي بهتري براي فائق آمدن بر مشکلات پيدا نمود. دعاهاي مردم براي تيم‌ مذاکره‌کننده هسته‌اي بيانگر عمق پيوند ملت و دولت جمهوري اسلامي و قدرشناسي ملت فهيم ايران است.

2- راهنمايي‌ها و ارشادات توام با حمايت مقام معظم رهبري از تيم مذاکره کننده هسته‌اي و آنان را فرزندان انقلاب نام نهادن؛ مانع کارشکني‌هاي داخلي شد و برنامه لايه‌هاي تندرو را ناکام گذاشت و راه رسيدن به موفقيت بزرگ فعلي را همواره نمود.

3- براي دستيابي به موفقيت‌هاي بزرگ همانند آنچه در ژنو اتفاق افتاد؛ بايد در داخل کشور اتحاد و اتفاق وجود داشته باشد در اينصورت هيچ ابر قدرتي نمي‌تواند چشم طمع به ايران داشته باشد.

4- درميان شيريني‌هاي اين دستاورد بزرگ؛ آنچه جاي تاسف دارد اين است که چرا در هشت سال گذشته شخصيت‌هايي همچون آقاي ظريف درگوشه‌اي منزوي شدند و اجازه نيافتند تا به بهترين وجه ممکن از منافع و حقوق ملت ايران دفاع کنند؟

5- مذاکرات تيم هسته‌اي دولت يازدهم ثابت کرد که: به عمل کار برآيد به سخنراني نيست و با کار کارشناسي و فني مي‌توان راهي که هشت سال با بيانيه‌ها و قطعنامه‌ها و تحريم‌ها و... مسدود و تقريبا غيرقابل حل شده بود را با کليد تدبير باز نمود.

اگرچه نظام جمهوي اسلامي ايران هنوز در ابتداي يک کار بزرگ است اما ترديد نبايد کرد که نام محمد جواد ظريف و همراهانش به عنوان مرد خستگي ناپذير و بي‌ادعاي مذاکرات هسته‌اي در حافظه تاريخي اين ملک و ملت جاودان خواهد ماند.


 دستاوردهاي مذاکرات هسته‌اي ايران در 100 روز دولت روحاني
 بازسازي چهره داخلي و خارجي ايران 

 مذاکرات هسته‌اي در دوره رياست‌جمهوري حسن روحاني‌، اگر چه عمر زماني کوتاه دارد اما دستاوردهاي بزرگي داشت. تغيير نگاه تيم مذاکره‌کننده و درک ديپلماتيکي که اين تيم و بخصوص مسئول آن‌، محمدجواد ظريف از مذاکرات داشت باعث شد که آنچه در دوره قبل غيرممکن مي‌کرد‌، ممکن شود و براي موضوعي که به نظر مي‌رسيد در تقابل و رويارويي به «بن‌بست» منجر شده است، راه تازه‌اي باز شود. واقعيت اين است که توافق ژنو در سحرگاه سوم آذر ماه، اگر چه محصول نهايي مذاکرات سه ماه بوده، تنها يکي از اين دستاوردهاي تلاش‌هاي اين تيم است و نبايد در تلاءلوءي آن ديگر دستاوردهاي باارزش دستگاه ديپلماسي دولت حسن روحاني ناديده گرفته شود، دستاوردهايي که بعضي از آنها در دراز مدت ارزشي به مراتب بالاتر و بيشتر از توافق هسته‌اي ژنو براي کشور و مردم ايران خواهد داشت:

1- سفر روحاني، ظريف و هيات همراه به نيويورک و تلاشي که در حاشيه اجلاس سازمان ملل متحد براي تنش زدايي و سست کردن پايه‌هاي ديوار بي‌اعتمادي که ميان مردم دو کشور ايران و آمريکا صورت گرفت،از سر گرفتن دوباره تلاشي بود که در زمان رياست‌جمهوري سيدمحمد خاتمي آغاز شده بود. خاتمي با طرح ايده «گفت‌وگوي تمدن‌ها» چهره صلح‌طلب و منطق مدار ايرانيان را در سطح دنيا معرفي کرد و بخصوص مصاحبه او با تلويزيون
سي ان ان نيز نقش فراواني در بهبود چهره ايران در افکار عمومي آمريکا داشت که تحت تبليغات رسانه‌هاي عمدتا صهيونيستي ديدگاهي نادرست درباره ايران و مردمش داشتند . همچنين موضع‌گيري و سخنراني وي عليه واقعه 11 سپتامبر نه تنها توانست ايران را از تير رس حملات آمريکا پس از آن حملات تروريستي دور کند، بلکه باعث شد جهان غرب نيز توان درک تفاوت‌هاي ماهيت نگاه آرماني ايران با بنياد‌گرايي گروه‌هايي چون القاعده و ديدگاه‌هاي ظاهرا ديني کشورهاي مرتجع منطقه را پيدا کند. تلاش‌هاي خاتمي مي‌توانست به نتايج مطلوبي برسد که متاسفانه بعضي از تندروي‌ها و کوته نظري‌هاي سياسي و جناحي مانع آن شد و نهايتا با قدرت گرفتن محمود احمدي‌نژاد و نحوه رفتار و گفتاري که او در طول هشت سال زمامداري خود به کار گرفت باعث شد همه ساخته‌هاي خاتمي ويران شود.

از سوي ديگر شکل‌گيري اين توهم که هر گونه مذاکره ميان ايران و آمريکا، خيانتي نابخشودني است مانع از آن مي‌شد که دو طرف بتوانند به طور مستقيم و بدون نياز به واسطه‌هايي که منافع خود را در اين ميان دنبال مي‌کنند،با هم سخن بگويند. اين مشکلي بود که خاتمي داشت و احمدي‌نژاد هم آنقدر توان ديپلماتيک نداشت که بتواند به طور موثر در اين خصوص اقدامي‌داشته باشد؛ او به کارهاي نمايشي چون نامه نوشتن به جورج بوش و سخنراني‌ها و گفت‌وگوهاي عجيب در نيويورک پرداخت که نهايتا هيچ فايده‌اي نداشت. با اين سابقه بود که حضور روحاني و ظريف در نيويورک و در ادامه حضور جان‌کري در مذاکرات هسته‌اي نشان داد که امکان گفت‌وگوي متقابل وجود دارد و اگر چه دولت بعد از سفر نيويورک مورد هجمه‌هاي فراوان قرار گرفت اما نهايتا امروز در وضعيتي قرار گرفته‌ايم که حساسيت‌ها کاهش يافته و حضور جان‌کري در مذاکرات حساسيت برانگيز نيست و تقريبا همه فهميده‌اند که اگر دو مقام ايراني و آمريکايي پشت يک ميز بنشينند هيچ لطمه‌اي به استقلال کشور وارد نمي‌شود و به هيچ آرماني خيانت نمي‌شود‌؛ بلکه محتواي مذاکرات و نتيجه حاصل از آن است که مي‌تواند معيار ارزيابي هر مذاکره‌اي باشد.

اين موضوع همچنين مي‌تواند مقدمه‌اي بر تخريب ديوار بلند بي‌اعتمادي باشد که بين ايران و آمريکا برافراشته شده و در قبال زيان‌هايي که دو کشور به همين علت مي‌کنند، کشورهاي ديگري جز ايران و آمريکا از آن منفعت مي‌برند.

2- موفقيت بزرگ ديگر تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي در طول سه ماه گذشته اين بود که اين مذاکرات نگاه افکار عمومي دنيا بخصوص غرب را نسبت به مواضع ايران در موضوع مذاکرات 180 درجه تغيير داد.

براي درک بهتر اين واقعيت بد نيست نگاهي به اخبار و تحليل‌هاي رسانه‌هاي غربي به عنوان منبع اصلي شکل‌گيري تصور و نگاه افکار عمومي غربي‌ها نسبت به ايران داشته باشيم: در دوره برگزاري مذاکرات به سرپرستي سعيد جليلي عمدتا تبليغات رسانه‌اي غرب‌– صرف‌نظر از درستي يا نادرستي- بر اين پايه قرار داشت که کشورهاي 1+5 به دنبال شکل‌گيري توافقي پايدار هستند و اين تيم مذاکره‌کننده ايران است که در اين مسير قرار نمي‌گيرد.آنها دائما تبليغ مي‌کردند که بسته پيشنهادي به ايران داده‌اند و ايران بايد «پاسخ شفاف» بدهد و نمي‌دهد، آنها تبليغ مي‌کردند که ايران توان «اعتمادسازي» ندارد و براي همين مذاکرات در مقاطع مختلف بدون هيچ توضيحي متوقف مي‌شد يا حاکثر توافق اين بود که وقت مذاکرات بعدي مشخص مي‌شد. اما در طول سه ماه گذشته و بخصوص در طول سه دور مذاکرات در ژنو اخبار و تحليل‌ها چيز ديگري بود‌. اولا تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي ايران توان حضور رسانه‌اي و تاثيرگذاري در اين فضا را داشت‌. ثانيا موضع و رفتار ايران به گونه‌اي بود که عموم رسانه‌هاي غربي مشکلات در عدم توافق را نه به ايران‌، بلکه به رفتار غربي‌ها نسبت مي‌دادند‌. مثلا مخالفت فرانسه با توافق در دور قبلي مذاکرات و موضع‌گيري‌هاي تند اسرائيلي‌ها در قبال توافقات، کاملا اين تصور را که ايران در مقابل توافق قرار گرفته را رفع کرد و نشان داد که اگر توافقي شکل نمي‌گيرد به خاطر اختلاف‌نظر غربي‌ها و فشار لابي صهيونيستي است. اين دستاورد حاصل تسلط مذاکره‌کنندگان بر تاکتيک‌هاي ديپلماتيک و استفاده درست از فضاي گفت‌وگوهاي بين‌المللي در جهت منافع ملي بود ؛ چيزي که متاسفانه تيم مذاکره کننده قبلي از آن غافل بود.

3- دستاورد ديگري که مذاکرات هسته‌اي سه ماه اخير داشته بازگشت فضاي اعتماد عمومي‌به دولت و شکل‌گيري جو رواني مثبت در جامعه است. متاسفانه در دولت قبلي جو رواني حاکم بر جامعه به گونه اي بود که بيشتر اخبار منفي را رصد مي‌کرد و به آن واکنش اجتماعي – اقتصادي نشان مي‌داد. در طول مذاکرات جليلي – اشتون، هيچ گاه اخبار مذاکرات،تاثير مثبت چنداني بر بازار نگذاشت ولي هر گونه خبر يا حتي شايعه در خصوص عدم توافق يا رويارويي بيشتر ايران و غرب‌، چنان بر مردم اثر مي‌گذاشت که بلافاصله بازارهاي مختلف دستخوش نابساماني قرار مي‌گرفت. خوشبختانه در سه ماه گذشته اين وضعيت کاملا تغيير کرده و روزگاري شده که مردم نه تنها به هر خبر مثبتي واکنش نشان مي‌دهند‌، بلکه چشم‌انداز مردم براي آينده مثبت است.

شناخت اين دستاوردها، توجه به اهميت و تلاش در حفظ و افزايش آنها، مي‌تواند روزگاري بهتر و آينده‌اي روشن‌تر براي کشور را نويد دهد و اين، بزرگترين هدفي است که مي‌توان از اين مذاکرات توقع داشت .


 مرور مسيري که تيم مذاکره‌کننده در طول دوره سه ماهه خود پيمود
 از صفـر تـا نـود و نـه! 

 تيم هسته‌اي امروز، راه را از کجا آغاز کرد‌؟ چه موانعي پيش‌رو داشت و از چه پشتوانه فکري، سياسي و معنوي برخوردار بود ؟ چه هدف‌هايي را در ذهن داشت و چقدر مسير را به درستي پيمود و چه چشم‌اندازي براي آينده مذاکراتي که تيم فعلي مذاکره‌کننده خواهد داشت مي‌توان تصور کرد‌؟ اينها سوالاتي است که اين نوشته در پي پاسخگويي به آن است .

از کجا آغاز شد؟

پيش از تشکيل دولت حسن روحاني، مذاکرات هسته‌اي زير نظر دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي و تحت هدايت سعيد جليلي دبير اين شورا انجام مي‌گرفت. بيست‌و‌نهم مهر 1386 احمدي‌نژاد پس از قبول استعفاي علي لاريجاني‌، جليلي را به عنوان دبير شوراي‌عالي امنيت ملي منصوب کرد که وي توانست تا پايان دولت احمدي‌نژاد اين سمت را حفظ کند. در دوره سعيد جليلي مذاکرات بسياري صورت گرفت اما عمده‌ترين نتيجه‌اي که در بيشتر مذاکرات گرفته مي‌شد‌، تعيين تاريخ مذاکره بعدي بود! در اين دوران وجود تاسيسات غني‌سازي در فردو اعلام شد‌،آغاز غني‌سازي اورانيوم با خلوص 20 درصد با هدف توليد سوخت براي راکتور تحقيقاتي تهران و توليد راديو داروها در داخل کشور بوقوع پيوست و تکميل چرخه سوخت اتمي در ابعاد صنعتي صورت گرفت. اما در مذاکرات‌، سطح مذاکرات از رده وزراي خارجه به معاونان و مديران کل کاهش يافت‌. همچنين چهارمين قطعنامه شوراي امنيت عليه ايران (سومين قطعنامه تحريمي) در مارس 2008‌، اسفند 1386‌، پنجمين قطعنامه (تاکيد بر خواست‌ها و تحريم‌هاي پيشين بدون وضع شدن تحريم‌هاي تازه) در سپتامبر 2008‌، مهر 1387 و ششمين قطعنامه (چهارمين قطعنامه تحريمي) در ژوئن 2010‌، خرداد 1389صادر شد.

همچنين گزارش‌هاي جهت‌دار آژانس مبني بر ناتواني در تاييد اهداف صلح‌آميز برنامه‌هاي هسته‌اي ايران منتشر شد. آغاز تحريم‌هاي مغرضانه شديد و گسترده آمريکا و اتحاديه اروپا هم شکل گرفت که اين تحريم‌ها شامل بانک مرکزي ايران، خريد نفت و سرمايه‌گذاري در صنايع نفت و گاز، معاملات بانکي، ريال ايران، سرمايه‌گذاري در صنعت خودروسازي، کشتيراني و صنعت هوانوردي و معاملات طلا و فلزات گرانبها با ايران مي‌شد و با فشار به مشتريان آسيايي براي کاهش پي‌در‌پي و توقف خريد نفت و گاز ايران همراه بود. تحريم شمار گسترده‌اي از شخصيت‌ها و چهره‌هاي سياسي و نظامي و امنيتي ايران از ديگر اجزاي تحريم‌هاي جديد بود.

مذاکرات به سرپرستي سعيد جليلي عبارت بودند از: اولين دور مذاکرات به رياست سعيد جليلي در تير 1387 مصادف با 19 جولاي 2008در شهر ژنو .پس از گفت‌وگو اعضاي گروه 1+5 اعلام کردند که اگر ايران «پاسخ روشني» به بسته پيشنهادي ندهد، «چاره‌اي جز اعمال تحريم‌هاي بيشتر ندارند.»

دومين دور مذاکرات در مهر 1388 در شهر ژنو انجام گرفت. مقامات غربي ادعا کردند که ايران با گروه 1+5 در اين مذاکره بر سر مبادله بخش اعظم اورانيوم غني شده ايران با سوخت اتمي راکتور پژوهشي تهران به توافق کلي دست يافتند اما ايران بعدا به جزئيات آن طرح ايراد گرفت و از پذيرش آن سر باز زد. اين مذاکرات نيز به سرپرستي سعيد جليلي از سوي ايران و خاوير سولانا، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا به نمايندگي 1+5 انجام شد.

مذاکرات گروه 1+5 با ايران، پس از يک سال وقفه، بار ديگر در آذر 1389در ژنو از سر گرفته شد.در جريان اين گفت‌و‌گوها دو طرف توافق کردند که دور بعدي مذاکرات حدود يک ماه بعد در استانبول برگزار شود!

بهمن 1389 گفت‌و‌گوهاي دو روزه ايران و گروه 1+5 در شهر استانبول ترکيه برگزار شد اما بدون نتيجه پايان يافت. ايران و گروه 1+5 براي دومين بار در شهر استانبول ترکيه در روز شنبه 26 فروردين 1391 (14 آوريل 2012) درباره مذاکرات برنامه اتمي ايران مذاکره کردند. پس از آن سعيد جليلي دبير شوراي‌عالي امنيت ملي ايران از روند «موفقيت‌آميز» مذاکرات ابراز رضايت کرده و کاترين اشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا مذاکرات هسته‌اي با ايران را مفيد و سودمند توصيف کرد. اشتون گفت‌: دور بعدي مذاکرات در 23 ماه مي (سوم خرداد) در بغداد برگزار مي‌شود.

صبح روز پنجشنبه، سوم خرداد 1391 (23 مه)، جلسه عمومي مذاکرات اتمي ايران و اعضاي هيات‌هاي اعزامي گروه 1+5 در مهمانسراي دولتي عراق برگزار شد.کاترين اشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا و سعيد جليلي، دبير شوراي‌عالي امنيت ملي ايران، در کنفرانسي خبري که پس از پايان مذاکرات هسته‌اي ميان ايران و گروه 1+5 انجام گرفت، اعلام کردند که اين مذاکرات از 17 تا 19 ژوئن در مسکو ادامه مي‌يابد!

دور بعدي مذاکرات در 29 خرداد 1391 در شهر مسکو انجام گرفت. در پايان روز نخست اين مذاکرات سرگئي ريباکوف، معاون وزارت خارجه روسيه گفته است که بزرگترين مانعي که در مسير اين مذاکرات قرار دارد، مواضع طرفين در قبال همديگر است که بسيار پيچيده و ترميم آن دشوار است.

مذاکرات پس از وقفه اي هشت ماهه، روز سه‌شنبه 8 اسفند 1391 (26 فوريه2013 ) در آلماتي، پايتخت سابق و بزرگترين شهر قزاقستان آغاز شد.در پايان اين مذاکرات‌، براساس توافق صورت گرفته ميان دو طرف اعلام شد که دو روز قبل از عيد نوروز، کارشناسان فني در استانبول دو طرف ديدار خواهند داشت و سه روز بعد از تعطيلات نوروزي در ايران، هيات‌هاي عالي دو طرف دوباره براي مذاکرات به آلماتي مي‌روند.

دور بعدي مذاکرات در 16 فروردين 1392 براي دومين بار در آلماتي، بزرگترين شهر قزاقستان انجام شد.اين آخرين مذاکرات اتمي ايران با 1+5 در دوره محمود احمدي‌نژاد و به سرپرستي جليلي بود.در پايان مذاکرات اين دوره، ايران اعلام کرد که با وجود اختلاف‌ها، پيشرفت‌هايي هم حاصل شده ولي کاترين اشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت که دو طرف به توافق نرسيده‌اند.

با اين پيشينه مذاکرات، با انتخاب حسن روحاني به عنوان رئيس‌جمهور، در واقع رياست سعيد جليلي بر تيم مذاکره‌کننده پايان يافت و پس از استقرار روحاني در پاستور، مسئوليت مذاکرات به وزارت امور خارجه سپرده شد. تيم جديد مذاکره‌کننده از «گفت‌وگو براي گفت‌وگو» پرهيز داشت و به « گفت‌وگو براي حصول نتيجه در زمان معين» تاکيد داشت .

موانع پيش‌روي مذاکرات و حمايت‌ها

غير از سابقه‌‌اي که توسط تيم مذاکره‌کننده قبلي شکل گرفته بود، موانع داخلي و خارجي بسياري بر سر مذاکرات وجود داشت . از سويي کشورهايي چون رژيم اشغالگر قدس و عربستان که منافع خويش را بر سر عدم توافق و پايان پرونده هسته‌اي ايران مي‌ديدند سعي مي‌کردند با لابي‌هاي بين‌المللي خود مانع از نتيجه‌بخشي مذاکرات شوند. نفوذ اسرائيلي‌ها در نهادهاي تصميم گيرنده بخصوص در کشورهاي آمريکا و فرانسه مانع بزرگي بر سر توافق بود. تهديدات بين‌المللي پرطمطراق اما توخالي رژيم صهيونيستي هم سعي داشت به همراه نقش آفريني بعضي مقامات آمريکايي و فرانسوي در روند مذاکرات نقش دو لبه قيچي را بازي کنند اما خوشبختانه موفقيت چنداني در اين خصوص پيدا نکردند.

در مقابل در داخل نيز افرادي سعي کردند با سنگ‌اندازي در مقابل دولت و تضعيف موقعيت تيم مذاکره، مانع از پيشرفت مذاکرات شوند و هر چند وقت يکبار با ارائه تحليل‌هاي عجيب و رفتارهاي نامعقول به نقش‌آفريني در اين خصوص ادامه دادند. جمع شدن بعضي افراد معلوم الحال در فرودگاه در زمان بازگشت حسن روحاني از نيويورک و اعتراض و پرت کردن کفش، يکي از اين اقدامات بود که افرادي منتسب به يکي از کانديداهاي رقيب روحاني در انتخابات رياست‌جمهوري به انجام رساندند. از سوي ديگر بعضي اخبار و تحليل‌هاي رسانه‌هاي نزديک به دولت قبل، جوسازي‌هاي يک روزنامه خاص و بعضي جهت‌گيري‌هاي خبري صدا‌و‌سيما نيز در مقابل دولت ارزيابي مي‌شد .نيروهاي منتسب به جبهه پايداري هم همواره سعي در انتقاد و ايراد اشکال در مقابل دولت و مذاکرات هسته‌اي داشتند .

در مقابل، حمايت رهبر انقلاب از تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي يکي از مهمترين پشتوانه‌هاي سياسي بود که باعث شد مخالفان، کمي‌از هجمه تبليغاتي خود عليه دولت بکاهند، ضمن اينکه ديدگاه مثبت مردم نسبت به روند مذاکرات و اعتماد عمومي به دولت جديد به عنوان يک پشتوانه معنوي قدرتمند در حرکت رو به جلوي تيم مذاکره کننده هسته‌اي بسيار موثر بود.

چشم‌انداز آينده مذاکرات

وزير امور خارجه و رئيس تيم مذاکره‌کننده اعلام کرده که در اين مذاکرات به بسياري از خواسته‌هاي خود در مقطع فعلي رسيده است. ارزيابي رئيس‌جمهور نيز از توافق حاصله در ژنو نشان دهنده موفقيت تقريبا کامل ايران در مذاکرات است‌. اين وضعيت به علاوه اينکه تيم مذاکره‌کننده داراي قدرت و توان ديپلماتيک بالايي است، چشم‌انداز مثبتي براي آينده مذاکرات پديد آورده است و مي‌توان اميدوار بود که در آينده‌اي نزديک ايران به تمام خواسته‌هاي خويش در قبال مذاکرات هسته‌اي برسد.


 پيروزي در ژنو، درس‌ها و تامل‌ها 
نويسنده : سيد‌عبدالمجيد زواري*

 نخستين بار دکتر ظريف را ارديبهشت 88 در دانشگاه مفيد قم ديدم. ايشان دبير پنجمين همايش بين‌المللي «صلح، حقوق بشر و دين» بودند و من هم به عنوان يکي از شرکت کنندگان، براي ارائه مقاله خود به آنجا رفته بودم. پيشتر از اين، بارها نام ايشان را در کسوت سفير ايران در سازمان ملل شنيده بودم و خيلي کنجکاو بودم تا از نزديک با ايشان آشنا شوم. اتفاقا فرصت مصاحبت با ايشان هم فراهم شد و پس از ديدن برخورد صميمانه ايشان، از اينکه برخي تنگ‌نظري‌هاي سياسي مانع استفاده از توان نيروهاي کارآمدي چون ايشان مي‌شود بسيار مرا متاسف کرد. به هر سو زمان گذشت و چهار سال بعد، با روي کار آمدن دولتي که شعار تدبير و اميد را سرلوحه کارهاي خود قرار داده بود، بار ديگر نام دکتر ظريف روي زبان‌ها افتاد. ايشان به عنوان وزير امور خارجه ماموريت داشت پرونده هسته‌اي ايران به عنوان پيچيده‌ترين چالش دهه گذشته کشور را به سرانجام برساند و با تجربه و روابط عمومي قوي خود نشان داد چگونه يک ديپلمات حرفه‌اي مي‌تواند در مدتي کوتاه، چندين سال فرصت‌سوزي ناشي از ناکارآمدي افراد غيرحرفه‌اي را جبران نمايد و پس از چند دوره مذاکرات فشرده، قدرت‌هاي بزرگ به ناچار در برابر خواسته ايرانيان تن در دادند و حق غني‌سازي ايرانيان به رسميت شناخته شد.

صرف‌نظر از تکنيک‌ها و تاکتيک‌هاي بکارگرفته شده توسط مذاکره‌کنندگان ايران، جسارت دکتر ظريف در استفاده از کارکردها و قابليت‌هاي رسانه‌هاي ممنوعه‌اي همچون توئيتر و فيس‌بوک که امکان تعامل آسان آنها را با مردم ايران و مخاطبان جهاني فراهم مي‌کرد قابل تقديراست. ايشان با اين ابتکار، علاوه بر اطلاع‌رساني سريع و شفاف، زمينه دسترسي و طرح ديدگاه‌ها و ايده‌هاي کارشناسان مختلف را فراهم کردند و بدينوسيله به جاي محدود نمودن تيم خود به تعدادي از افراد دم دستي، حوزه مشاوران خود را به سراسر جهان گسترش داد.

به هر سو پيروزي فرزندان انقلاب در مذاکرات ژنو 3 و ناچار کردن 1+5 به پذيرش حق مسلم ملت ايران، بار ديگر نشان داد که در صورت پايمردي و وحدت حول يک هدف مشترک و البته استفاده از توان نيروهاي کارآمد مي‌توان شاهد‌ تحولات عظيمي بود که فضا را به نفع ارتقاي نام ايران در کرانه جهان تغيير دهد.

به هر حال همانطور که دکتر روحاني رئيس‌جمهور محترم هم در سخنان خود بدان اشاره داشتند با شکسته شدن تحريم‌ها، اين بار نوبت فعالان اقتصادي است تا به دور از تنش‌هاي بين‌المللي، با همت والاي خود، در کنار حماسه‌هاي سياسي، حماسه‌هايي اقتصادي را بيافرينند تا انشاءالله شرايط آنچنان که شايسته نام ايراني است رقم بخورد. به عنوان يک شهروند ايراني وظيفه خود مي‌دانم از پايمردي و تلاش‌هاي خستگي‌ناپذير و هوشمندانه دکتر ظريف و تيم ايشان تشکر کنم و براي ايشان سلامت و موفقيت‌هاي بيشتر را طلب مي‌کنم.

* مدير انديشکده روابط بين‌الملل


 تقدير رهبر انقلاب از تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي 

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب در پاسخ به نامه حجت‌الاسلام والمسلمين روحاني رئيس‌جمهوري اسلامي ايران در خصوص روند مذاکرات هسته‌اي، ضمن تقدير و تشکر از هيئت مذاکره‌کننده کشورمان، تأکيد کردند: بي‌شک فضل الهي و دعا و پشتيباني ملت ايران عامل اين موفقيت بوده و ايستادگي در برابر زياده‌خواهي‌ها همواره بايد شاخص خطّ مستقيم حرکت مسوولان اين بخش باشد.

متن نامه پاسخ رهبر معظم انقلاب اسلامي به اين شرح است:

«بسمه تعالي

جناب آقاي رئيس‌جمهور

دستيابي به آنچه مرقوم داشته‌ايد در خور تقدير و تشکر از هيئت مذاکرات هسته‌اي و ديگر دست‌اندرکاران است و مي‌تواند پايه‌ اقدامات هوشمندانه‌ بعدي قرار گيرد.

بي‌شک فضل الهي و دعا و پشتيباني ملت ايران عامل اين موفقيت بوده و در آينده نيز خواهد بود، ان‌شاء‌الله.

ايستادگي در برابر زياده‌خواهي‌ها همواره بايد شاخص خطّ مستقيم حرکت مسئولان اين بخش باشد و چنين خواهد بود، ان‌شاء‌الله.»

گفتني است پس از اعلام رسمي توافق ايران و1+5 ، رييس‌جمهور در نامه‌اي به مقام معظم رهبري، دستاوردهاي قطعي توافق اوليه ايران با گروه 1+5 را به محضر ايشان و ملت شريف ايران تبريک گفته بود .

حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر روحاني در بخشي از اين نامه آورده است: فرزندان انقلابي شما توانستند گام نخست را به گونه‌اي پيش ببرند که حقوق هسته‌اي و حق غني‌سازي ملت ايران مورد اذعان قدرت‌هاي جهاني قرار گيرد و راه براي گام‌هاي بلند بعدي در حراست از پيشرفت‌هاي فني و اقتصادي کشور گشوده شود.

متن کامل نامه رييس‌جمهور به رهبر معظم انقلاب به شرح ذيل است:

«بسم‌ اللّه الرّحمن الرّحيم

محضر مبارک رهبر معظم انقلاب اسلامي

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي دامت برکاته

با سلام و تحيات وافره،

خداي بزرگ را سپاس مي‌گويم که در نخستين ماه‌هاي شروع کار دولت تدبير و اميد، فرزندان انقلابي شما توانستند در مذاکراتي دشوار و پيچيده، حقانيت ملت ايران در فعاليت‌هاي هسته‌اي را در صحنه بين‌المللي اثبات کنند و گام نخست را به‌گونه‌اي پيش برند که حقوق هسته‌اي و حق غني‌سازي ملت ايران مورد اذعان قدرت‌هاي جهاني- که سالها سعي بر انکار آن داشتند- قرار گيرد و راه براي گام‌هاي بلند بعدي در حراست از پيشرفت‌هاي فني و اقتصادي کشور گشوده شود.

توفيق در اين مذاکرات نشان داد که مي‌توان با رعايت همه اصول و خطوط قرمز نظام، با ارائه منطقي و مستدلِ مواضع ملت ايران و اتمام حجت براي افکار عمومي جهان، قدرت‌هاي بزرگ را نيز به احترام به حقوق ملت ايران فراخواند و گام‌هاي بعدي را نيز در مسير حل و فصل نهايي اختلافات با استحکام برداشت.

بي‌شک اين موفقيت، حاصل عنايات حق و رهنمودهاي رهبري عاليقدر نظام و حمايت بي‌دريغ ملت ايران بوده است و توفيق نهايي نيز دراين مسير در گرو تداوم ارشادات جنابعالي و حمايت و ياري مردم شريف و صبور ايران خواهد بود.

دستاوردهاي قطعي اين توافق اوليه، به رسميت شناخته‌شدن حقوق هسته‌اي ايران و حراست از دستاوردهاي هسته‌اي فرزندان اين مرز و بوم بوده است و در کنار آن با توقف روند تحريم‌هاي ظالمانه، بخشي از فشارهاي غيرقانوني در تحريم‌هاي يک‌جانبه برداشته و فروپاشي سازمان تحريم آغاز شده است. درنتيجه اين ابتکار ايران اسلامي و استقامت ملت بزرگ ايران، قدرت‌هاي بزرگ به اين نتيجه رسيدند که تحريم و فشار، راه به جايي نخواهد برد و همان‌گونه که ايران از آغاز اعلام کرده بود، براي کسب توافق، راهي جز احترام متقابل و مذاکره عزتمندانه وجود ندارد، موضوعي که متأسفانه طرف مقابل با تأخير به درک آن رسيد. بي‌ترديد حصول اين توافق، به‌نفع همه کشورهاي منطقه و صلح و پيشرفت جهاني در راستاي رويکرد برد -برد خواهد بود. اينجانب با تبريک اين توفيق الهي به حضور رهبري معظم انقلاب، از هدايت و حمايت جنابعالي سپاسگزارم و با تقدير و تشکر از پشتيباني‌هاي بي‌شائبه ملت بزرگ ايران و گراميداشت ياد شهيدان هسته‌اي، عهد خالصانه اين دولت را در خدمت به اين ملت قدرشناس تجديد مي‌کنم و استمرار دعاي خير جنابعالي و آحاد ملت را مسالت دارم.»


 رييس‌جمهور:
 تحريم‌ها قدم به قدم برداشته خواهد شد 

 گروه سياسي: 100 روز از دولت تدبير واميد مي‌گذرد. دولتي که با آرزوهاي بسيار مردم ايران براي رفع مشکلاتشان، بر سرکار آمد. روز گذشته رييس‌جمهور پشت تريبوني که روبروي ساختمان رياست جمهوري قرار گرفته بود، ايستاد و از اقدامات ديپلماتيک دولتش در 100 روز اول که با امضاي توافقنامه هسته اي همراه بود، دفاع کرد.

رئيس‌جمهور با اشاره به توافق ايران و 1+5 اظهار کرد: در مذاکرات، دنيا به اين احساس رسيد که تکريم ملت ايران پاسخ خواهد داد و تحريم نمي‌تواند کارساز باشد.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني با بيان اينکه «گزارش کوتاهي از تلاش‌هاي پيگير تيم ديپلماتيک و دوستانمان به عنوان تيم مذاکرات هسته‌اي ارائه خواهم داد»، گفت: دستاورد اين تلاش‌ها جلوه بيشتر کرامت و بزرگي ملت ايران بود. وي با بيان اينکه «ملت ايران همواره در طول تاريخ داراي عظمت و سربلندي‌هايي بوده که توجه جهانيان را به خود جلب کرده است»، افزود: در اين مذاکرات دنيا به اين احساس رسيد که تکريم ملت ايران پاسخ خواهد داد و تحريم نمي‌تواند کارساز باشد. رييس‌جمهور تاکيد کرد: دولت تدبير و اميد به دنبال ايجاد فضاي اعتماد بين جمهوري اسلامي ايران و کشورهايي است که آنها علاقه‌مند به ارتباط دوستانه با اين ملت بزرگ هستند. رييس جمهور در ادامه اين نشست اظهار کرد: براي ايجاد اعتماد در سايه تبليغات ناصحيح، دشمنان چهره‌اي را ترسيم کرده بودند و در واقع مي‌خواستند ايران هراسي را در ا فکار عمومي جا بيندازند.

وي با بيان اين‌که منطق و استدلال و مذاکرات منطقي تيم ديپلماتيک ايران در کنار صدها مذاکره‌ سياسي ديگر اين فضا را به وجود آورد که مسير اعتماد کشورهاي ديگر با ايران در مسير درست خود قرار بگيرد، تاکيد کرد: البته همانطور که بارها گفته شده اعتماد يک جاده‌ دو طرفه است و ما هم بايد نسبت به ديگران و به ويژه کشورهاي غربي بتوانيم به اعتماد برسيم. البته براي دستيابي به اعتماد کامل راه طولاني در پيش است، اما قدم‌هاي اوليه در اين زمينه برداشته شده است.

رئيس‌جمهور ضمن اين‌که بحث بعدي را مساله تعامل با جهان عنوان کرد، گفت: شعار اين دولت تعامل سازنده با جهان است که در سايه اعتماد به وجود خواهد آمد و در اين راستا قدم‌هاي اوليه برداشته شد.

وي تصريح کرد:دولت از روز اول در کنار فعاليت‌هاي اقتصادي و سياسي به معناي سياست داخلي و فرهنگي و اجتماعي فعاليت سياست خارجي خود را نيز آغاز کرد به ويژه از اوايل مهر ماه امسال سفر مقامات سياسي ايران به بيشکک در شهريور و نيويورک در مهر ماه و شروع مذاکرات 1+5 با ايران در سطح وزيران در قدم اول در نيويورک و قدم‌هاي بعدي در ژنو برداشته شد.

رييس‌جمهور در ادامه نشست خبري خود با بيان اينکه «حاصل مذاکرات اين است که 1+5 يا به نوعي ديگر قدرت‌هاي جهان حقوق هسته‌اي ايران را به رسميت شناخته‌اند»، گفت:‌ البته جمهوري اسلامي ايران اين حق را به طور ذاتي دارد. معاهده NPT اين حق را به همه کشورهاي امضاکننده آن داده است.

حسن روحاني اضافه کرد: اکنون بيش‌از 40 کشور در دنيا مشغول غني‌سازي هستند و آژانس هم بر همين مبنا بر کشورهايي که سوخت هسته‌اي توليد مي‌کنند، نظارت مي‌کند.

وي همچنين اظهار کرد: اذعان قدرت‌هاي بزرگ به اين حق ايران (حقوق هسته‌اي) از ديدگاه سياسي بسيار ارزشمند است.

رييس‌جمهور در ادامه، دستاورد دوم مذاکرات را «کسب حق غني‌سازي ايران در خاک خود» دانست و افزود: هرکس هر تفسيري بخواهد مي‌تواند از اين حق بکند. در متن توافقنامه به صراحت آمده است که ايران غني‌سازي خود را انجام مي‌دهد.

روحاني اضافه کرد: من به ملت ايران اعلام مي‌کنم که فعاليت غني‌سازي ايران بصورت سابق ادامه پيدا مي‌کند و نطنز، فردو، اراک، اصفهان و بندرعباس به فعاليت خود ادامه مي‌دهند.

رئيس‌جمهور در ادامه اين نشست خبري با بيان اين‌که دستاورد سوم در اين توافق اين نکته است که قدرت‌هاي جهاني اعلام کردند با پايان يافتن مذاکرات جامع که بلافاصله از امروز آغاز مي‌شود و توافق جامع، تمام تحريم‌ها برداشته خواهد شد از جمله تحريم‌هاي سازمان ملل‌، تحريم‌هاي يک جانبه از سوي اتحاديه اروپا و يا آمريکا گفت: در اين توافق نامه اعلام شده است که تمام تحريم‌ها قدم به قدم با ادامه مذاکرات برداشته خواهد شد. اين نکته ديگري است که در اين توافق بر آن تصريح شده است.

روحاني با اشاره به اين که سازمان تحريم با اجراي اين توافق شکسته شد چه ديگران از اين لفظ خوششان بيايد و چه بدشان بيايد افزود: ترک‌ها در سازمان تحريم‌ از ديشب آغاز شده است و هر چه زمان بگذرد فاصله ترک‌ها بيشتر خواهد شد.

وي با بيان اين‌که در اولين قدم برخي تحريم‌ها با اجراي توافق برداشته خواهد شد تصريح کرد: تحريم‌هايي که به صورت فزاينده ادامه مي‌يافت از امروز يعني از شروع اجراي توافق متوقف خواهد شد.

وي افزود: بخشي از تحريم‌هاي بانکي در اجراي اين توافق شکسته خواهد شد و اين 6 ماه آغازي براي يک تجربه جديد براي ملت ايران است و اگر طرف‌هاي توافق ما يعني 1+5 به اين توافق عمل کنند ايران هم به اين توافق عمل خواهد کرد و اجراي آن شروع مذاکرات جامع نهايي است.

روحاني با بيان اين که اين مذاکرات و توافق اوليه در مسير هسته‌اي بود خاطر نشان کرد: خوشحاليم که بعد از 10 سال يک توافق در اين سطح ولو اوليه و براي 6 ماه بين ايران و قدرت‌هاي بزرگ حاصل شد.

رئيس‌جمهور خاطر نشان کرد:‌بلافاصله بحث و مذاکره پيرامون توافق جامع و همه جانبه آغاز خواهد شد و اين مذاکرات مي‌تواند مذاکرات پاياني باشد.

رييس‌جمهور در ادامه با بيان اين‌که از طرف ايران اراده‌اي جدي براي شروع و ادامه مذاکرات وجود دارد، گفت: اميدواريم طرف مقابل نيز اين اراده جدي و صادقانه را داشته باشد. وقتي احترام و منافع متقابل باشد و وقتي از موضع برابر با هم سخن مي‌گوييم چقدر خوب حرکت به سمت جلو خواهد بود.

وي افزود: اميدواريم با همين اصول بتوانيم مذاکرات بعدي را با توافق کامل ادامه دهيم.

روحاني با تاکيد بر اين‌که ملت ايران به دنبال سلاح هسته‌اي نيست، گفت: بعد از مذاکرات جامع و توافق نهايي در يک سال ديگر کسي نيايد بگويد که ما مانع شديم تا ايران به سلاح هسته‌اي دست يابد. اين از آن جو‌ک‌هاي خنده‌دار تاريخي است. ايران هيچ گاه دنبال سلاح هسته‌اي نبوده است و اين موضوع را فقط من نمي‌گويم. آژانس هر بار که آمد و بازرسي‌هاي گسترده انجام داد گفت که فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران انحرافي پيدا نکرده است.

روحاني با تاکيد دوباره بر اين‌که ايران به دنبال سلاح هسته‌اي نيست و نخواهد بود، افزود: اگر دنيا هدفش اين است که ايران فعاليتش انحرافي نداشته، بداند خودبخود اين موضوع تحصيل حاصل و انجام شده است، اما اگر کسي به دنبال اين است که ايران را از توسعه بازدارد بداند که اين کار امکان‌ناپذير خواهد بود.

وي تاکيد کرد: فناوري هسته‌اي براي توسعه ايران است و اين فناوري بومي شده و جوان‌هاي کشور ما دانشمندان و اساتيد کشور کوششي را که حداقل از سال 1367 آغاز شده و تا امروز ادامه يافته است و به ثمر رسانده‌اند، ادامه خواهند داد و ما آماده‌ايم که در اين راستا با دنيا و آژانس همکاري کنيم تا شبهات و اقدامات در اين زمينه مرتفع شود.

رئيس‌جمهور در ادامه صحبت‌هاي خود گفت: لازم مي‌دانم بگويم موفقيتي که تا امروز حاصل شده، در سايه رهنمودهاي رهبري، حمايت‌هاي بي‌دريغ ملت بزرگ و تلاش و کوشش‌هاي ديپلمات‌ها و دستگاه‌هاي کشور از جمله شوراي عالي امنيت ملي و مجلس شوراي اسلامي بوده است.

روحاني ادامه داد: من لازم مي‌دانم ياد امام عزيز را گرامي بدارم که در سايه راه و خط او مردم ايران مسير استقلال، استقامت و ايستادگي را آموختند و عملي کردند. از رهنمودهاي رهبري هم که از ابتدا تاکنون ارشادهاي ايشان براي ما راهگشا بوده و همچنين از شهدا و خانواده شهدا و بويژه خانواده شهداي هسته‌اي تشکر مي‌کنم.

وي در ادامه با اشاره به اينکه «امروز ايران داراي فن‌آوري هسته‌اي و توان غني‌سازي است»، اظهار کرد: اين توانايي ادامه مي‌يابد و ما در همه زمينه‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي، فعاليت خود را ادامه مي‌دهيم و با تلاش سازمان انرژي اتمي و رئيس اين سازمان و همه انديشمندان و دانشمندان، اين راه ادامه خواهد يافت.

رييس‌جمهور همچنين اظهار کرد: وقتي تيم هسته‌اي از سفر بازگشتند، مفصل‌تر درباره جزئيات اين توافقنامه صحبت مي‌کنند.

روحاني گفت: ما به اين خانواده‌هاي عزيز افتخار مي‌کنيم. آنها در اين مسير عزيزترين فرد خود را تقديم کردند و همواره به اين ايثار افتخار مي‌کنند. ما به صبر و ايثار آنها افتخار مي‌کنيم.

وي در ادامه با بيان اينکه «اکنون نوبت فعالان اقتصادي است»، خطاب به فعالان اين عرصه تصريح کرد: ما مسير را آماده و هموار کرديم؛ از امروز تلاش و کوشش شما آغاز مي‌شود.

رييس‌جمهور خطاب به مردم نيز گفت: من به مردم عرض مي‌کنم که ما هرچه داريم از ايستادگي، وحدت و انسجام و حمايت بي‌دريغ شما داريم.

روحاني در پايان با بيان اينکه «حماسه 24 خرداد را مردم آفريدند که امروز اين موفقيت يکي از ثمرات آن حماسه سياسي است»، خاطرنشان کرد: امروز نود و نهمين روز آغاز بکار دولت است و دولت افتخار مي‌کند که قبل از پايان 100 روز اين موفقيت را به دست آورده است. من اميدوارم اين مسير با کمک شما مردم ادامه يابد.


 متن توافقنامه هسته‌اي ايران و گروه 1+5
 برنـامـه اي بـراي اقـدام مشتـرک 

 مذاکرات ژنو با صدور توافقنامه اي به پايان رسيد. توافقنامه‌اي که بازتاب زيادي در عرصه جهاني داشته است.

متن کامل اين توافقنامه به شرح زير است:

هدف از اين مذاکرات دست يافتن به راه‌حلي مورد توافق دوطرف، جامع و بلند مدت است که اين اطمينان را به وجود مي‌آورد که برنامه هسته‌اي ايران، منحصراً صلح‌آميز است. ايران کراراً تصريح کرده است که تحت هيچ شرايطي در پي توليد تسليحات هسته‌اي نخواهد بود. اين راه‌حل جامع، بر اساس اقدامات ابتدايي ذيل شکل خواهد گرفت و در گام نهايي به يک بازه زماني مورد توافق و برطرف شدن نگراني‌ها، منتهي مي‌شود. اين راه‌حل جامع ايران را قادر مي‌سازد تحت مفاد مربوطه در معاهده منع گسترش تسليحات هسته‌اي (ان‌پي‌تي) و برابر با تعهداتي که اين مفاد براي اين کشور ايجاب مي‌کند، از حق بهره‌برداري از انرژي هسته‌اي براي اهداف صلح‌آميز برخوردار شود. اين راه‌حل جامع، در برگيرنده يک برنامه غني‌سازي مورد توافق دوطرف است، که با اِعمال محدوديت‌ها و اقدامات شفاف‌ساز به منظور حصول اطمينان از ماهيت صلح‌آميز آن، [همراه خواهد بود]. اين راه‌حل جامع، به مثابه مقوله‌اي يکپارچه است که در آن هيچ چيز مورد توافق نخواهد بود تا زماني که در مورد همه چيز توافق صورت گيرد. اين راه‌حل جامع، فرايندي دو‌سويه و گام به گام خواهد بود و منجر به برداشته شدن کامل همه تحريم‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل و نيز تحريم‌هاي چند جانبه و ملي خواهد شد که بر برنامه هسته‌اي ايران وضع گرديده بود.

اقدامات مضاعفي در فاصله مياني اقدامات ابتدايي صورت خواهد گرفت و گام نهايي، شامل اقدامات مختلفي خواهد بود، از جمله در دستور کار قرار دادن قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل با نيت ايجاد نتيجه‌اي رضايت بخش براي شوراي امنيت سازمان ملل در مورد اين مسئله. گروه‌3+3 و ايران موظف هستند با حسن نيت به اجراي اقدامات کوتاه مدت دوجانبه و راه‌حل جامع، بپردازند و آنها را به ثمر برسانند. کميسيوني مشترک از [نمايندگان] ايي ايي‌يو3‌+3 و ايران، تشکيل خواهد شد تا بر اجراي اقدامات کوتاه مدت نظارت داشته باشد و مسائل احتمالي را پاسخ گويد، البته با در نظر گرفتن اين مهم که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، مسئول تأييد اقدامات مربوط به امور هسته‌اي، خواهد بود. کميسيون مشترک با همکاري آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، حل و فصل مسائل نگران کننده گذشته و حال حاضر را تسهيل خواهد کرد.

مفاد اصلي اولين گام:

اولين گام به لحاظ زماني محدود و طول مدت آن شش ماه خواهد بود و در صورت توافق دو طرف قابل تجديد است، که در طول اين مدت همه اطراف ماجرا تلاش خواهند کرد تا فضاي سازنده براي انجام مذاکرات با حسن نيت، پابرجا باقي بماند.

ايران به صورت داوطلبانه اقدامات زير را در دستور کار قرار خواهد داد:

• نيمي از ذخيره اورانيوم 20 درصد غني شده موجود، به اکسيد اورانيوم 20 درصد تبديل مي‌شود تا به منظور توليد سوخت براي راکتور پژوهشي تهران، مورد استفاده قرار گيرد. مابقي يو‌اف‌6 (UF6) 20درصد به اورانيوم با غناي کمتر از 5 درصد تبديل مي‌شود. هيچگونه برنامه‌اي هم براي بازگشت اين فرايند در کار نخواهد بود.

• ايران اعلان مي‌کند که در طول اين بازه شش ماهه، غني‌سازي بالاي 5 درصد نخواهد داشت.

• ايران اعلان مي‌کند که فعاليت‌هاي خود در تأسيسات غني‌سازي سوخت نطنز1، فردو2 يا راکتور اراک3، که در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با عنوان آي‌آر-40 (IR-40) شناخته مي‌شود، گسترش نخواهد داد.

• ايران تصميم گرفته است به محض آمادگي خط تبديل يو‌اف‌6 (UF6) با غناي 5 درصد به يو‌اُ2 (UO2)، ظرف مدت همين بازه شش ماهه، آن ميزان يو‌اف‌6 (UF6) را که به تازگي تا 5 درصد غني شده است را به اکسيد يو‌اف‌6 (UF6) تبديل کند؛ مطابق با آنچه که در برنامه عملياتي تأسيسات تبديل اعلان شده به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، ذکر شده است.

• تأسيسات جديدي براي غني‌سازي ايجاد نخواهد شد.

• ايران به فعاليت‌هاي تحقيقاتي و توسعه‌اي تحت نظارت خود ادامه خواهد داد، از جمله فعاليت‌هاي تحقيقاتي و توسعه‌اي در عرصه غني‌سازي که براي انباشت اورانيوم غني شده، طراحي نشده‌اند.

• هيچگونه بازفراوري صورت نخواهد گرفت و هيچ گونه تأسيساتي که قادر به انجام بازفراوري است، ايجاد نخواهد شد.

• افزايش نظارت‌:

• فراهم کردن اطلاعاتي مشخص براي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، از جمله اطلاعات مربوط به طرح‌ و نقشه‌هاي ايران براي تأسيسات هسته‌اي، توصيف و شرحي کامل از ساختمان هر يک از سايت‌هاي هسته‌اي، توصيف و شرحي کامل از گستره عمليات‌هاي هر يک از تأسيساتي که به طور خاص به فعاليت‌هاي هسته‌اي مشغول هستند، اطلاعات در مورد معادن و شرکت‌هاي نورد اورانيوم و اطلاعات در مورد مواد منبع. اين اطلاعات ظرف مدت سه ماه پس‌از پذيرش انجام اين اقدامات، فراهم مي‌گردد.

• تسليم يک پرسشنامه اطلاعات طراحي (DIQ) به روز شده از راکتور اراک، که در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با عنوان آي‌آر-40 (IR-40) شناخته مي‌شود، به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي.

• برداشتن گام در جهت توافق با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به منظور اعمال پادمان‌هاي [آژانس] در مورد راکتور اراک، که در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با عنوان آي‌آر-40 (IR-40) شناخته مي‌شود.

• در هنگامي که ناظران آژانس براي تأييد اطلاعات طراحي، تأييد داشته‌ها در خلال بازرسي‌ها، تأييد داشته‌هاي فيزيکي و نظارت‌هاي سرزده، حضور ندارند، ناظر آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اجازه خواهد داشت تا بايگاني آفلاين دوربين‌هاي مستقر در فردو و نطنز را بررسي کند.

* ناظر آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اجازه دارد به موارد زير دسترسي داشته باشد:

- کارگاه‌هاي مونتاژ سانتريفيوژ؛4

- کارگاه‌هاي توليد چرخنده سانتريفيوژ و تأسيسات ذخيره‌سازي؛ و

- معادن و شرکت‌هاي نورد اورانيوم.

در مقابل، گروه اييايي‌يو‌3+3 به صورت داوطلبانه اقدامات زير را در پيش خواهد گرفت:

• متوقف ساختن تلاش‌هاي بيشتر براي کاهش فروش نفت خام ايران به منظور فراهم آوردن اينکه مشتري‌هاي کنوني ايران حجم متوسط خريد نفت خام خود از ايران را از سر گيرند. امکان بازگشت حجم مورد توافقي از عوايد مسدود شده در خارج از کشور. براي اين فرايند فروش نفت، تحريم‌هاي [مربوطه] اتحاديه اروپا و آمريکا برداشته خواهد شد و خدمات بيمه و حمل و نقل با آن همراه خواهد بود.

• تحريم‌هاي آمريکا و اتحاديه اروپا در موارد زير به حالت تعليق درمي‌آيد:

• صادرات پتروشيمي ايران و نيز تحريم‌هاي مربوط به خدمات مرتبط با اين صادرات.5

• طلا و فلزات گرانبها و نيز تحريم‌هاي مربوط به خدمات مرتبط با آنها.

• تحريم‌هاي آمريکا بر صنعت خودرو سازي ايران و نيز تحريم‌هاي مربوط به خدمات مرتبط با اين صنعت به حالت تعليق درخواهد آمد.

• صدور مجوز براي تأمين و استقرار قطعات يدکي لازم براي تأمين امنيت پرواز‌هاي غير نظامي در ايران و خدمات مرتبط با آن. صدور مجوز براي انجام اقدامات بازرسي و تعميرات مربوط به امنيت [پروازي] در ايران به همراه خدمات مرتبط با آن.6

• هيچ تحريم جديدي از طرف شوراي امنيت سازمان ملل بر فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران وضع نمي‌شود.

• هيچ تحريم جديد از طرف اتحاديه اروپا بر فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران وضع نمي‌شود.

• دولت آمريکا، با همکاري مستمر و ايفاي نقش متناسب رئيس جمهور و کنگره، مانع اعمال تحريم‌هاي جديد عليه فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران خواهد شد.

• ايجاد يک کانال مالي به منظور تسهيل روابط تجاري بشردوستانه براي رفع نيازمندي‌هاي داخلي ايران، با استفاده از عوايد نفتي خود ايران که در خارج از اين کشور مسدود شده است. روابط تجاري بشردوستانه عبارت است از تراکنش‌هاي مربوط به محصولات خوراکي و کشاورزي، دارو، ادوات پزشکي و خسارات پزشکي که در خارج [بر ايران] تحميل شده. اين کانال از طريق بانک‌هاي مشخصي در خارج از ايران و بانک‌هاي ايراني که هدف تحريم‌ها نيستند و در هنگام ايجاد اين کانال مشخص خواهند شد، باز خواهد بود.

* اين کانال همچنين اقدامات زير را ميسر مي‌سازد:

- انجام تراکنش‌هاي لازم براي پرداخت معوقات ايران به سازمان ملل؛ و

- پرداخت حق‌التدريس دانشگاه‌ها و کالج‌هاي خارجي که دانشجويان ايراني در آنها تحصيل مي‌کنند، تا سقف مدت زمان توافقي شش ماهه.

* افزايش آستانه اختيار اتحاديه اروپا براي انجام تراکنش‌هاي مربوط به روابط تجاري تحريم‌ نشده، به ميزان مورد توافق.

مفاد اصلي گام نهايي براي رسيدن به يک راه‌حل جامع

گام نهايي براي رسيدن به يک راه‌حل جامع، که اطراف اين توافقنامه قرار است ظرف مدت کمتر از يک سال پس از پذيرش اين سند، کار مذاکرات آن را به اتمام رسانده و اجراي مفاد آن را آغاز کنند، از قرار زير است:

• مشخص ساختن يک بازه زماني بلند مدت و توافق بر سر آن.

• مشخص ساختن حقوق و تکاليف اعضاي معاهده ان‌پي‌تي و توافقنامه‌هاي پادماني آژانس بين‌المللي انرژي اتمي.

• برداشته شدن کامل تحريم‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل، چند جانبه و ملي وضع شده عليه فعاليت‌هاي هسته‌اي، و نيز تحريم‌هاي مربوط به روابط تجاري، تکنولوژي، امور مالي و انرژي، بر اساس يک برنامه زماني مورد توافق دو طرف.

• در پيش گرفتن يک برنامه غني سازي مورد توافق دو طرف با در نظر گرفتن معيار‌هاي منطبق بر نيازمندي‌هاي عملي و نيز اعمال محدوديت بر گستره و سطح فعاليت‌هاي غني سازي، ظرفيت آن، محل انجام آن و ذخاير اورانيوم غني شده، براي مدت زمان مورد توافق.

• بر طرف کردن کامل نگراني‌هاي مربوط به راکتور اراک، که در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با عنوان آي‌آر-40 (IR-40) شناخته مي‌شود. هيچگونه بازفرآوري انجام نخواهد شد و تأسيساتي که قادر به انجام بازفراوري باشد، ايجاد نمي‌گردد.

• اجراي کامل اقدامات مورد توافق شفاف سازي و تقويت و افزايش نظارت‌ها. تأييد و اجراي پروتکل الحاقي، که نيازمند ايفاي نقش رئيس جمهور و مجلس [در ايران] است.

• در نظر گرفتن همکاري‌ بين‌المللي در عرصه فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي، از جمله تحصيل راکتور‌هاي پيشرفته توليد انرژي و پژوهشي آب سبک و ادوات مرتبط با آنها و تأمين سوخت هسته‌اي مدرن و نيز ادامه فعاليت‌هاي تحقيقاتي و توسعه‌اي مورد توافق.

در پي اجراي موفقيت‌آميز گام نهايي براي رسيدن به راه‌حل جامع در طول بازه زماني مشخص شده براي آن، با برنامه هسته‌اي ايران نيز همانند برنامه‌هاي غير تسليحاتي هسته‌اي ديگر کشورهاي عضو ان‌پي‌تي برخورد خواهد شد.

* با توجه به گام نهايي و هر اقدامي که فيمابين اين اقدامات صورت خواهد گرفت، اصل استاندارد « هيچ چيز مورد توافق نخواهد بود تا زماني که در مورد همه چيز توافق صورت گيرد»، اعمال خواهد شد.


 هرميداس باوند در گفت‌و‌گو با مردم‌سالاري:
 توافق هسته‌اي دستاورد اقتصادي و سياسي براي ايران دارد 

گروه سياسي- مهتاب يوسفي مقدم: پس از سال‌ها انتظار بالاخره يخ روابط ايران و 1+5 برسر فعاليت‌هاي هسته‌‌اي شکسته شد و با وجود همه فشارهاي مختلف در نهايت دولت تدبير و اميد توانست نشست ژنو3 را به يک نقطه عطف و تاريخي در عرصه ديپلماتيک تبديل کند و توافق ايران و 1+5 برسر فعاليت‌هاي هسته‌‌اي آغازي براي پايان دادن به يک بحران تصنعي در عرصه بين‌المللي باشد که از جنبه اعتباري، سياسي و اقتصادي براي تهران بسيار حائز اهميت است. دکتر داود هرميداس باوند استاد دانشگاه و کارشناس ارشد مسائل بين‌الملل معتقد است که امضاي توافق هسته‌اي بين ايران و کشورهاي 1+5 هم براي ايران و هم براي آمريکا يک دستاورد سياسي به لحاظ فشارهاي صهيونيست‌ها و اعراب به شمار مي‌رود.

با هم اين گفت‌وگو را مي‌خوانيم:

ارزيابي شما از توافق صورت گرفته بين ايران و 1+5 پس از يک دهه تلاش چيست؟

به طور کل وضعيت اين توافقنامه را بايد در شرايط و اوضاع و احوال خودش بررسي کرد چراکه اين به صورت انتزاعي و تجربي نبوده است بلکه در شرايطي که ما از لحاظ اقتصادي در بن‌بست‌ها و تنگناهاي ويژه قرار گرفته بوديم و برون رفتش براي ما بسيار ضروري بود و همچنين حل و فصل اين مساله که از نظر سياسي دو سال است گريبان‌گير ماست دست يابيم، توافق انجام شد، بسيار موفقيت‌آميز است چون براي هر دو طرف يعني براي ايران در درجه اول بعد اقتصادي و سپس سياسي‌اش بسيار مهم است و براي آنها هم به ويژه آمريکا که در معرض فشارهاي شديد از سوي اسرائيل و کشورهاي عربي قرار گرفته بود يا احتمالا استفاده سخت‌افزاري بسيار کارساز بود و موفق شدند که از لحاظ ديپلماتيک مساله را حل و فصل کنند بنابراين آنها هم در اين توافق، به برد سياسي دست يافته‌اند و براي کشورهاي اروپايي هم دستاوردهايي در پي داشته است.

لذا فرانسه هم در شرايط اين توافقنامه موضع خود را همسو با ديگران تعديل کرده بود چون منفعت آن اظهار نظر شفاهي‌اش را برده بود و ديگر نيازي به پيگيري اين مساله نداشت و يک تفاهم همگاني به تبع آن براي طرف‌ها حاصل شد و همانطور که اعلام شده است اين يک پيروزي مقدماتي است که بنابراين مذاکرات بيشتري در پيش است و در حال ‌حاضر بخشي‌از تحريم‌ها برداشته شده است و برداشته شدن بقيه تحريم‌ها مربوط به فرايند مذاکرات آينده است.

به نظر شما مهمترين دستاورد اين توافق براي ايران چه بوده است؟

در هر حال براي ايران گذشته از بعد اقتصادي از لحاظ سياسي و منطقه‌اي هم داراي دستاوردهايي بوده است يعني حتي در مورد سوريه که احتمالا اجلاس در ژنو در پيش است و قطعا درباره حضور ايران اگر نظراتي بود اين بار ورود ايران به تعاملات منطقه‌اي بيش‌از پيش مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

عملکرد تيم مذاکره‌کننده و در راس آن آقاي ظريف را چطور ارزيابي مي‌کنيد؟

عملکرد ايشان خيلي خوب بود چرا که وي سال‌ها در سازمان ملل با زبان بين‌المللي کاملا آشنايي داشت و به زبان انگليسي کاملا مسلط بود و به عنوان يک پروفسور آکادميک هم بر مسائل جهاني و منطقه‌اي نظارت و آگاهي لازم را داشتند و همچنين از لحاظ انساني هم، چون نيازي به مترجم نبود و آزادانه مي‌توانست مکالمه و مذاکره داشته باشد. از لحاظ روابط انساني هم تاثيرات مثبتي را شاهد بوديم؛ چون گذشته از منافع ملي و نمايندگي کشورهاي مربوطه، نحوه برخورد و رفتار في مابين خودش مي‌تواند در روابط انساني آثار مثبتي را به همراه داشته باشد و تسهيل کننده فرايند مذاکرات باشد.

شروع مذاکرات چطور بود و زمينه براي مذاکرات آتي و برداشتن بقيه تحريم‌ها را چطور مي‌بينيد؟

اين توافق شروع بسيار خوبي بوده و اين بستگي به قصد و نيت طرفين دارد که با حسن نيت بتوانند پيگير مذاکرات باشند و به ويژه تحت تاثير انتقادات و نظرات گروه‌هايي که جناحي فکر مي‌کنند و براساس منافع جناحي نه حياتي مملکت فکر مي‌کنند قرار نگيرند و اساس را منافع ملي مملکت در نظر بگيرند و اين خط و مشي ادامه پيدا کند.

نظرتان درباره واکنش صهيونيست‌ها و کشورهاي عربي به اين توافقنامه چيست؟

موفقيت وضعيت منطقه‌اي ايران دو چندان خواهد شد چون با قدرت‌هاي فرامنطقه‌اي که در منطقه ذي نفع هستند بهبود رابطه صورت خواهد گرفت و ديگر کشورهاي منطقه‌اي هم اعتبار بيشتري براي ايران قائل خواهند شد و سعي خواهند کرد که به ايران نزديک‌تر شوند چون هر وقت بهبود در رابطه با آمريکا داشته‌ايم آنها به سمت ايران مي‌آمدند و هر وقت که رابطه تيره و خصمانه است آنها جسورتر مي‌شوند.


 واکنش مثبت مقامات کشورهاي مختلف به توافقات هسته اي ايران با 1+5 

گروه سياسي: پس از يک دهه کشمکش برسر فعاليت‌هاي هسته‌اي‌ ايران که به صورت يک معضل در عرصه بين‌الملل نمايان شده بود در بامداد يکشنبه سال 92 و پس از پيگيري‌هاي مستمر تيم مذاکره‌کننده ايران با 1+5 در نهايت کلاف در هم پيچيده سروسامان پيدا کرد و نقشه راه آينده به گونه‌اي طراحي شد که به گفته وزيرخارجه ايران اين بحران غيرضروري در حال فروکش کردن است.

به هر صورت تصميم دولت تدبير و اميد براي برقراري تعامل با دنيا و بهره‌گيري از مشي تنشزدايي سبب شد که اقدامات مناسب ديپلماتيکي در جهت اعتمادسازي متقابل با قدرت‌هاي بزرگ در زمينه پرونده هسته‌اي‌ و همچنين بهبود روابط صورت گرفت و اقبال عمومي از تغييرات ايجاد شده در ايران نشان داد که دنياي امروز به صورت جزيره‌اي نيست و کشورها در تعامل متقابل هستند که نيازهاي متقابل را تامين مي‌کنند.

تغيير لحن دو طرف و شکل گرفتن اراده لازم براي ايجاد تغييرات بنيادين در مساله هسته‌اي‌ ايران عاملي بود که کمک کرد اقدامات اعتماد ساز به صورت دوجانبه پيش رود و در اين بين فشارهاي رژيم صهيونيستي و برخي کشورهاي بين‌المللي براي منحرف کردن نتيجه مذاکرات و متقاعد کردن آمريکا به عنوان بازيگر اصلي اين روند در شرايطي موانعي ايجاد کرد اما نتيجه و تلاش‌هاي ژنو3 و کار سنگين ديپلماتيک پاسخي به اعتماد شکل گرفته در چند ماه اخير بود که براي حفظ آن بايد سطح روابط دو جانبه بين ايران و کشورهاي مختلف افزايش يابد.

بازتاب و موضع گيري‌هاي مقامات کشورهاي مختلف به ويژه 1+5 نشان مي‌دهد که تا چه حد به نتيجه رسيدن اين دور از مذاکرات حياتي بوده و اگر پيام شفافي از اين مذاکرات خارج نمي‌شد زمينه براي تندروي در ايران و عرصه بين‌المللي همچنين جوسازي نيروهاي سياسي آمريکايي به گونه‌اي فراهم مي‌شد که پيشبرد اقدامات انجام شده کمي با سختي پيش مي‌رفت. اينکه ايران حق غني‌سازي و کنترل فعاليت‌هاي هسته‌اي‌ را با نظر آژانس پيش مي‌برد نشان مي‌دهد که حق غني‌سازي ايران طبق معاهده ان‌پي‌تي پذيرفته شده است و اين گام‌هاي متوازن خواهد بود که زمينه را در آينده براي رفع اين بحران کاذب و تصنعي ايجاد مي‌کند.

خشم رژيم صهيونيستي و نارضايتي برخي کشورهاي عربي از تصميمات گرفته شده بين ايران و 1+5 هم به طور واضح نمايانگر موفقيت ديپلماسي و تاکتيک ايران در تامين حقوق خود و رفع تنشهاست.


 تحليل سخنگوي وزارت خارجه پس از توافق ايران و 1+5 :
 بازي برد- برد مد نظر ايران در مذاکرات ژنو شکل گرفت 

سخنگوي وزارت امورخارجه گفت: طبق اطلاعات اوليه‌اي که دريافت کرده‌ايم تا يکي دو هفته آينده، کار سند توافق ايران و 1+5 نهايي مي‌شود و تا قبل از پايان سال ميلادي با اقدام سازمان ملل به عنوان محلي که امضا شده است منتشر خواهد شد.

مرضيه افخم در گفت‌وگويي در پاسخ به پرسشي مبني بر اين‌که آيا گام‌هاي طرفين همزمان برداشته خواهد شد يا تقدم و تأخري خواهد داشت؟ گفت: آن‌چه در چهار روز گذشته انجام شد، فعاليت ديپلماتيک فشرده‌اي بود و تيم ايراني با هوشمندي و کاملاً صبورانه مسير مذاکرات را به سمت مذاکرات بزرگ و هدفمند هدايت کرد.

وي افزود: آن‌چه مد نظر بود شکل‌گيري بازي برد-برد بود؛ چيزي که جمهوري اسلامي از ابتدا در طرح ارائه شده مد نظر داشت و بر همين اساس مسير مذاکرات را هدايت کرد به نحوي که در شکل، فرايند و هدايت مذاکرات اين هدف مدنظر باشد.

وي گفت: گام نخست در اين مسير برداشته شده است، گرچه مسيري طولاني پيش رو داريم اما آن‌چه مسلم است و جمهوري اسلامي از ابتدا بر آن تأکيد داشت برداشتن گام‌هاي متوازن بود.

سخنگوي وزارت امور خارجه افزود: پايه اصلي بازي برد-برد گام‌هاي متوازن است که به لطف خدا در اين مرحله اوليه تيم ايراني توانست اين مسير را به خوبي هدايت کند.

وي ابراز اميدواري کرد تا پايان اين روند که لغو کامل تحريم‌ها و اجراي بسته پيشنهادي ايران خواهد بود، اين مسير تداوم يابد.

وي گفت: تحريم‌ها در سراشيبي قرار گرفته است و شايد تا يک سال آينده بايد پيگيري شود تا به سند و راه حل نهايي برسيم.

افخم در گفت‌وگوي تلفني با شبکه خبر سيما بر مرحله به مرحله بودن مذاکرات و حل مشکلات تأکيد کرد و افزود: در نخستين مرحله غني‌سازي ايران به رسميت شناخته مي‌شود و آن‌چه امروز انجام شده اين است که تمام تحريم‌ها در مسير سراشيبي قرار گرفته است، تحريم جديدي صورت نخواهد گرفت، حقوق هسته‌اي محقق شده و از هيچ يک از خطوط قرمز عدول نشده است.

وي گفت: ماهيت آن موفقيتي براي تيم ايراني است و نتيجه خوب مقاومت و ايستادگي ملت ايران در نخستين قدم به دنيا ثابت کرد برنامه هسته‌اي ايران از ابتدا کاملا صلح‌آميز بوده است و اين موفقيت کمي براي اين مرحله نيست.

وي افزود: بايد بدانيم راه طولاني مذاکرات بايد کامل شود.

سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالي درباره شيطنت‌هاي رسانه‌اي غربي و سياست وزارت امور خارجه در پاسخ به اين شيطنت‌ها گفت: اميدواريم با حفظ خطوط قرمز برنامه هسته‌اي ايران به عنوان دستاورد ايران و ملت ايران ادامه يابد و بخشي از اين فضاسازي‌ها قابل پيش‌بيني بود و هست.

وي افزود: بخشي از آن‌چه در اخبار شاهد هستيد فضاسازي‌هاي رسانه‌اي است و ما به عنوان حوزه سياسي کشور هوشمندانه فضا را رصد و ملت را هدايت مي‌کنيم و بايد به فضاسازي رسانه‌اي در ظرف رسانه‌اي توجه و به درايت و هوشمندي تيم ايراني براي هدايت بازي برد-برد اعتماد کرد.

وي در پاسخ به سوالي درباره اظهارات وزير خارجه آمريکا که گفته بود در اين توافق امنيت دوستان آمريکا به ويژه رژيم صهيونيستي مدنظر قرار گرفته است گفت: از ابتداي مذاکرات شاهد بوديم که گروه‌هايي با هدف تاثيرگذاري بر مذاکرات و شکل‌گيري توافق و خروج از بن‌بست فعاليت مي‌کردند که غالبا متاثر از رژيم صهيونيستي بودند. اين گروه‌ها در دوره‌هاي قبل مذاکرات آنقدر فشار آوردند که حتي توافق اوليه را نيز توافق قرن ناميدند اين فشارها براي اين بود که آن‌ها مي‌خواستند بحث هسته‌اي ايران همچنان به عنوان يک موضوع بحراني در سطح بين‌المللي باقي بماند و در طي اين جريان منافع صهيونيست‌ها تامين شود.

افخم افزود: به نظر مي‌رسد اظهارات جان کري در مورد دوستان‌شان به نوعي پاسخگويي به اين فشارهاست.


 خبر 

بي‌تفاوتي رسانه ملي به پيروزي ملي

توافق تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي با پنج عضو دائم شوراي امنيت و آلمان يک بمب خبري بود که صداي آن نه تنها در تمامي خانه‌هاي ايرانيان بلکه در سراسر جهان پيچيد .

به گزارش ايرنا، قريب به اتفاق شبکه‌هاي تلويزيوني جهان برنامه‌هاي عادي خود را قطع کردند تا خبرهاي نيمه شب ژنو را پوشش دهند، چهره‌هاي خسته ولي خندان ديپلمات‌هاي ايراني و غربي در اغلب شبکه‌هاي دنيا قابل مشاهده بود.

کساني که گيرنده‌هاي ماهواره‌اي داشتند که به طور مستقيم مي‌توانستند اين برنامه‌ها را تماشا کنند‌، آنها هم که نداشتند از طريق تماس‌هاي تلفني از موضوع مطلع شدند.

شماري از شهروندان تهراني مي‌گويند وقتي که با هيجان و شادماني گيرنده‌هاي تلويزيوني خود را روشن کردند تا روايت ملي و ايراني اين رويداد را دريافت کنند‌، هيچ نشانه‌اي از شادي و خوشحالي و يا حتي تصاوير و سخناني که اهميت موضوع را به مخاطب بنماياند، نديدند.

در شبکه خبر که خبر چنداني نبود، در شبکه‌هاي ديگر روايت اما وارونه بود مجري يک برنامه زنده تلويزيوني در همين ساعات اوليه بامداد بارها گفت: به من چه؟

واکنش مجري برنامه ويتامين ث نسبت به اين توافق‌؛ تعجب مخاطبان اين برنامه را به دنبال داشت. مجري جوان برنامه برنامه که هر روز صبح از شبکه 3 سيماي جمهوري اسلامي پخش مي‌شود‌؛ هنگام اعلام خبر توافق هسته‌اي با جمله به من چه؟ سعي کرد واکنشي از روي بي‌تفاوتي به اين توافق مهم و بزرگ هسته‌اي داشته باشد.

وي پس از آنکه چندبار جمله به من چه‌؟ را تکرار کرد‌، گفت که از طريق پيامک برخي خبرگزاري‌ها در جريان اين توافق هسته‌اي قرار گرفته است .

اين جوان قبل از اعلام خبر توافق گفت‌: به من چه‌؟ البته شما مردم سعي کنيد به من چه خود را کم کنيد‌. توافقي بين ايران و ...

وي در عين حال در خلال سخنان خود که گويي خبري بي‌اهميت را نقل مي‌کند از تيم هسته‌اي کشورمان قدرداني کرد که پرچم ايران را همچنان در اهتزاز نگه مي‌دارند.

به نظر مي‌رسد در شرايطي که قدرت‌هاي بزرگ بر حق مسلم ملت ايران مبني بر غني‌سازي اورانيوم صحه گذاشته و اين توافق مهم بازتاب وسيعي در رسانه‌هاي ايران و جهان داشته است‌؛ رسانه ملي و برنامه‌ريزان و صد‌البته مجريان آن نيز بايد همگام با علايق مردم و فضاي رسانه‌اي حرکت کنند و سعي در القاي بي‌تفاوتي در جامعه نسبت به اين رويداد مهم نداشته نباشند.

سراشيبي تحريم‌ها در فيس‌بوک ظريف

محمد‌جواد ظريف وزير امور خارجه با وجود مشغله فراوان، ساعت 4 بامداد يکشنبه به وقت ژنو، خبر موفقيت مذاکرات هسته‌اي و امضاي توافقنامه با 1+5 را در صفحه فيس‌بوک خود اطلاع‌رساني کرد و نوشت: تحريم‌ها در سراشيبي قرار گرفت.

متن پيام وزير امورخارجه در صفحه فيس‌بوک خود به شرح زير است: ساعت چهار بامداد يکشنبه به وقت ژنو (شش و نيم به وقت ايران عزيز) است به ياري خدا، مقاومت و صبر و متانت شما ملت بزرگ به نتيجه رسيد و مذاکرات با موفقيت پايان يافت غني‌سازي به رسميت شناخته شد فعاليت‌ها ادامه خواهد يافت و تحريم‌ها در سراشيبي قرار گرفت. امروز بيش از هر زمان همدلي و همبستگي ملي ضروريست.

توافق هسته‌اي نشانه گشايش در ساير امور است

دبير کل حزب همبستگي توافق حاصل شده در مذاکرات ژنو را دستاوردي ارزشمند خواند و آن را حاصل توجه جدي تيم مذاکره‌کننده به منويات رهبر معظم انقلاب دانست.

علي‌اصغر احمدي گفت: اين موفقيت بزرگ بي‌شک در راستاي تحقق نرمش قهرمانانه و درايت سنجيده دولت تدبير و اميد و شخص آقاي دکتر روحاني به دست آمد .

اين فعال سياسي در ادامه افزود: سختکوشي تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي در به ثمر نشاندن اين موفقيت بزرگ جاي قدرداني و سپاس ويژه دارد به خصوص که آنها موفق شدند با حفظ حقوق هسته‌اي کشور مذاکرات را به سرانجام برسانند .

وي تصريح کرد: به نتيجه رسيدن مذاکرات هسته‌اي و باز شدن کلاف سر درگم اين پرونده قبل از صد روزگي دولت تدبير و اميد از عزم جدي و توانمندي دولت براي تحقق شعارها حکايت دارد که بي‌شک در ساير عرصه‌ها نيز به زودي شاهد گشايش‌هاي بزرگي خواهيم بود.

دبير کل حزب همبستگي‌، حمايت مردم و مسوولان‌ از تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي را پشتوانه اي قوي براي پيشبرد مذاکرات دانست و خاطر‌نشان کرد: ‌انتظار مي‌رود فعالان سياسي در داخل همگام با حمايت‌هاي رهبر انقلاب از توافق به دست آمده و همچنين استقبال جهاني از اين رويداد، دستگاه سياست خارجي کشور را تا رسيدن کامل به مقصود ياري دهند.

معاون هماهنگي و پيگيري‌هاي ويژه نهاد رياست جمهوري توافق برد – برد اخير ميان ايران و 1+5 را زمينه لغو تدريجي تحريم‌ها دانست و تصريح کرد: اينکه تيم هسته‌اي جمهوري اسلامي‌ توانست با حفظ حق غني‌سازي و رعايت خط قرمز‌ها به اين موفقيت بزرگ دست يابد نشانه روشني از درک والاي اين دولت نسبت به حل چالش‌ها با بهره‌گيري از خرد و منطق قوي است.

وي در پايان با اشاره به حمايت رهبر معظم انقلاب از توافق ايجاد شده گفت: تشکر و قدرداني رهبري از تيم مذاکره‌کننده حجت را بر همه تمام مي‌کند که به دور از اختلاف‌افکني‌ها و مانع‌تراشي‌ها و در راستاي انسجام ملي براي رسيدن به موفقيت‌ها اقدام نمايد.


 ديپلماسي 

مهمترين دستاورد مذاکرات ژنو تاييد غني‌سازي در ايران است

سفير پيشين ايران در پاريس گفت: با اجراي توافق ژنو تحريم‌هاي ظالمانه بين‌المللي نيز در مسير از بين رفتن قرار خواهد گرفت و مردم شريف ايران به مرور آثار لغو تحريم‌ها را لمس خواهند کرد. صادق خرازي در صفحه فيس‌بوکش نوشت: «بالاخره با مجاهدت‌هاي ملت بزرگ ايران و نمايندگان و خادمان آنها حقوق هسته‌اي ايران و ايرانيان مورد تاييد مجدد قرار گرفت بعد از ماه‌ها مذاکرات فشرده با کشورهاي 1+5 امشب در ژنو بيانيه مشترک ايران و 1+5 نهايي شد توافق شامل هدف مشترک و گام اول و گام آخر در جهت حل و فصل نهايي موضوع هسته‌اي است. مهمترين دستاورد اين مذاکرات تاييد غني‌سازي در ايران است که سال‌ها صهيونيست‌ها و تندروهاي اروپايي و آمريکايي سعي در محروم کردن ايران عزيز از اين حق خود بوده‌اند. با اجراي توافق ژنو تحريم‌هاي ظالمانه بين‌المللي نيز در مسير از بين رفتن قرار خواهد گرفت و مردم شريف ايران به مرور آثار لغو تحريم‌ها را لمس خواهند کرد. اين پيروزي را به مردم عزيز ايران تبريک مي‌گويم و به تيم هسته‌اي کشورمان که طي چند ماه گذشته شبانه‌روز در مسير احقاق حق هسته‌اي کشورمان تلاش کرده‌اند دست مريزاد مي‌گويم. زنده و پاينده باد ايران و سرفراز باد ايراني در هر کجاي کره خاکي»

انفعال شبکه‌هاي عرب زبان

روزنامه مصري الاهرام به تهديدهاي عربستان اشاره مي‌کند و مي‌نويسد که رياض تهديد کرده است که با امضاي اين توافقنامه دست‌بسته نظاره‌گر نخواهد نشست. در حالي که شبکه‌هاي خبري جهان در لحظه امضاي توافقنامه هسته‌اي ژنو 3 برنامه‌هاي عادي خود را قطع کرده و به پخش برنامه‌هاي مستقيم از ژنو پرداختند، شبکه خبري الجزيره که يک شبکه قطري است و زير نظر دولت اين کشور اداره مي‌شود، هيچ توجهي به اين نشست نکرد و مشغول پخش برنامه‌هاي عادي خود در خصوص مصر بود اين شبکه حتي مصاحبه‌هاي جان کري، وزير امور خارجه آمريکا و محمد‌جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان را که ديگر شبکه‌هاي خبري مستقيما پخش مي‌کردند، پخش نکرد و نزديک به دو ساعت بعد از مذاکرات ژنو و در حالي که همه جا خبر آن را منتشر کردند اقدام به انتشار اخبار آن کرد. حتي شبکه‌هاي خبري الجزيره انگليسي و الجزيره آمريکا نيز با تاخير به پوشش خبري اين توافقنامه پرداختند.به گزارش ديپلماسي ايراني وب‌سايت شبکه خبري الجزيره نيز آورده است که آمريکايي‌ها تاکيد دارند که غني‌سازي اورانيوم در خاک ايران را به رسميت نشناخته‌اند و نبايد از اين بابت نگران بود. شبکه خبري العربيه، بر خلاف شبکه الجزيره پوشش خبري مفصلي انجام داد اما همه تلاش خود را به کار برد تا از اهميت اين توافقنامه بکاهد اين شبکه در گفت وگوي خبري خود با ادموند غريب، کارشناس مسائل خاورميانه در آمريکا گزارش داد که ايران در اين توافق چيزي خاصي به دست نياورده و اين کشورهاي غربي و قدرت‌هاي بزرگ بودند که توانستند در آخر اراده خود را بر تهران تحميل کنند. روزنامه القدس العربي، چاپ لندن نيز به انتقاد اسرائيل از اين توافقنامه پرداخته است و مي‌نويسد، وزراي امور خارجه 1+5 در حالي در ژنو با وزير امور خارجه ايران و ديگر مقام‌هاي اين کشور دست مي‌دادند و نويد توافق با تهران را سر مي‌دادند که اسرائيل نااميد تنها گفت که اين يک توافق بد محسوب مي‌شود اين در حالي است که آمريکا مي‌گويد با امضاي اين توافقنامه امنيت خاورميانه و اسرائيل تضمين خواهد شد. شبکه خبري اسکاي نيوز عربي که مقر آن در دبي است نيز اين توافقنامه را اتفاقي بزرگ دانست که کشورهاي عربي از آن ناخرسندند و گزارش داد که ايران در اين توافقنامه به هر آن چه مي‌خواست رسيد. اين شبکه خبري همچنين به ناخرسندي عربستان و امارات متحده عربي از امضاي اين توافقنامه خبر داد. روزنامه مصري الشروق نيز گزارش داد که اين توافقنامه گامي بزرگ براي ايران براي پيوستن به جمع کشورهاي قدرتمند جهان محسوب مي‌شود و مي‌تواند اختلافات موجود ميان تهران و غرب را بسيار کاهش دهد. اين روزنامه مصري در ادامه به خشم نتانياهو به امضاي اين توافقنامه اشاره کرده و گزارش مي‌دهد که نخست وزير رژيم صهيونيستي امضاي اين توافقنامه را خطايي تاريخي توصيف کرده است.

جسد کشف‌شده متعلق به امام صدر نبود

کميته لبناني پيگير پرونده ربايش امام موسي صدر و همراهانش با تکذيب ادعاهاي مصطفي عبدالجليل، رييس شوراي ملي انتقالي سابق ليبي گفت که اين اظهارات صحت ندارد. بر اساس اعلام اين کميته عبدالله السنوسي، رييس سازمان اطلاعات سابق ليبي اطلاعاتي در اختيار اين کميته قرار نداده و از اجساد هم نمونه برداري از سوي کميته انجام نشده است بلکه اين طرف ليبيايي بود که از يکي از اجساد نمونه برداري صورت داد اما در آزمايشات دي.ان.اي که در سال 2012 از سوي کميته بين‌المللي ICMP در سرايوو انجام شد، (اينکه جسد متعلق به امام صدر باشد) مورد تاييد قرار نگرفت. به گزارش ايسنا، بر اساس اعلام اين کميته، اين طرف لبناني بود که همواره از عدم همکاري طرف ليبيايي شاکي بوده است و اين شکايت به شخص عبدالجليل نيز ارائه شد که به دنبال آن رييس شوراي ملي انتقالي سابق ليبي طي دستور به دستگاه قضايي کشورش همکاري با طرف لبناني را خواستار شد. اين کميته افزود: نتيجه نمونه‌برداري از اجساد هم مشخص کرد که جسد متعلق به منصور الکيخيا، وزير امور خارجه پيشين ليبي بوده است. مصطفي عبدالجليل در حاشيه حضور در کنفرانس حقوق بين‌الملل و اجراي آن در بحران سوريه که در استانبول برگزار شد، در گفت‌وگو با روزنامه‌ لبناني المستقبل با طرح اين سوال که آيا برخي‌ها در لبنان خواهان ناشناخته ماندن سرنوشت امام صدر و همراهانش هستند، گفت: زماني که رييس شوراي انتقالي ليبي بودم بر اين پرونده اشراف داشتم البته ترديدهايي هم داشتم مبني بر اين که برخي از لبناني‌ها نمي‌خواهند سرنوشت امام صدر و همراهانش روشن شود و يا نمي‌خواهند که نتيجه که به شهادت رسيدن امام صدرست، اعلام شود.


 پيغام‌هاي خاص بعد از توافق ژنو 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

خيلي سخت است که کسي از همه امکانات خود براي جلوگيري از موضوعي استفاده کند، بالا و پايين بپرد، عمليات ژانگولر انجام دهد؛ و رويم به ديوار، گلاب به روي همه تان، نتيجه اش نهايتا يک «هيچ » کله گنده شود! خيال بد نکنيد، منظورم بعضي خرابکاران دور وبر نيست بلکه داستان زحمات بي‌شائبه بنيامين نتانياهو است که هر چه کرد تا در ژنو توافقي نشود، نشد که نشد! ...يعني توافق حاصل شد اما آنچه دل نتانياهو و دوستان و همراهان و برادرانش مي‌خواست نشد.

در همين راستا، ديروز پيام‌هاي زير خطاب به بعضي‌ها صادر شد، ببخشيد اگر لحن پيام‌ها با عصبانيت است؛ بالاخره در اين روزها انتظار ديگري از بعضي ناکامان نمي‌رود:

پيام شماره 1 (مخاطب خاص): هر چقدر تيتر زدي فايده نداشت، يادداشت نوشتي اثر نکرد، تحليل‌هاي علمي تخيلي از خودت صادر کردي هيچ نتيجه‌اي نبخشيد، مرده شور آن توپخانه ات را ببرند. تو خودت را مسخره کردي يا ما را ببو گلابي فرض کردي؟! تو که عرضه نداري چرا ما را اميدوار کردي؟!

پيام شماره 2 (مخاطب نسبتا خاص): به بچه‌ها بگو زحمت نکشند و براي پرتاب کفش نروند. کسي حق القدم و حق الکفش به آنها نمي‌دهد!

کسي که حتي بلد نيست کفش را جوري پرت کند که با سر اعضاي دولت در يک کادر عکاسي قرار بگيرد به درد فعاليت سياسي نمي‌خورد و بهتر است برود در دانشگاه بعضي‌ها آبدارچي شود!

پيام شماره 3( مخاطب عام): چرا به روحاني راي داديد؟! چرا نااميد نشديد؟! چرا نفهميديد که بعضي‌ها چقدر مقتدرانه مذاکره مي‌کردند ؟! چرا فيلمهاي تبليغاتي را با دقت نديديد و شعارهاي بعضي‌ها شما را جذب نکرد؟! چرا انتخابات را تحريم نکرديد تا يک برادر ديگر انتخاب شود؟! چرا ...چرا ...چرا؟!


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

-‌ برخي مقامات جمهوريخواه آمريکا از دولت اوباما به دليل توافق هسته‌اي با ايران انتقاد کردند.

قابل توجه برخي مخالفان داخلي توافق هسته‌اي ايران!

-‌ رييس اسبق اتاق بازرگاني ايران از آزاد‌سازي حدود هشت ميليارد دلار دارايي‌هاي بلوکه شده ايران توسط آمريکا در صبح ديروز‌(‌يکشنبه‌) خبر داد.

آمريکا قسمتي از دارايي‌هاي بلوکه شده ما را آزاد کرد؛ اما آيا کاسبان داخلي تحريم‌ها داشته‌هاي بلوکه شده ملت را آزاد خواهند شد؟!

-‌ باراک اوباما توافق ايران و گروه 1+5 را يک گام بزرگ اوليه به سوي يک راه‌حل ديپلماتيک براي موضوع هسته‌اي ايران دانست و تلاش‌ها براي متقاعد کردن منتقدان حاضر در کنگره براي پذيرفتن اين توافقنامه را آغاز کرد.

عجب دنيايي است اين دنياي بي‌اعتماد بودن به خويشتن! از امروز آقاي روحاني هم بايد تلاش‌هاي خود را براي متقاعد کردن منتقدان اين توافقنامه آغاز کند!

-‌ دفتر نخست‌وزير رژيم صهيونيستي با صدور بيانيه‌اي توافق حاصل شده ميان ايران و 1+5 را «توافقي بد» توصيف کرد.

جناب نخست وزير! اگر خوب و بد هر توافقي را مصالح مد نظر تو تعيين مي‌کند پس بايد گفت: «باش که توافق‌هاي ظريفانه‌تر از اين در راه است».

-‌ رئيس پيشين سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري که به تازگي قصد خروج از کشور را داشته متوجه شد که ممنوع‌الخروج شده است.

عجب رسميه رسم زمونه!!!

-‌ معاون رييس جمهوري ديروز در ارزيابي خود در مورد توافق ايران و 1+5 گفت: توافق صبحگاه در ژنو بدون شک نقطه عطفي در تاريخ کشور ماست زيرا اين توافق با حفظ تمام عزت و شئونات کشور و ملت ايران انجام شده است.

و با کمي عنايت سودجويان داخلي، نقطه عطفي در خروج کشور و مردم از زيربار فلاکت اقتصادي موجود!

-‌ فرهاد ظريف ليبروي تيم ملي واليبال ايران پس از پيروزي مقابل ژاپن در جام قهرمانان قاره‌ها از تيم ملي خداحافظي کرد.

اين ظريف‌ها عجب کارهاي ظريفي بلدند!

-‌ سرگئي لاوروف در سخناني گفت: مذاکرات سخت و طولاني درخصوص برنامه هسته‌اي ايران به پايان رسيد و بعد از چند سال، توافقي حاصل شد.

جناب لاوروف؛ کاش ما مي‌فهميديم که شما قلبا از اين توافق خشنوديد يا ناخشنود؟

-‌ قشقاوي در رايزني‌هاي خود در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي از نمايندگان خواست ابتدا متن موافقتنامه را مطالعه کرده و توضيحات ظريف را بشنوند و پس از آن قضاوت کنند.

جناب قشقاوي! چرا متوجه نيستيد؟ برخي نمايندگان به تبعيت از رئيس جمهور مطلوبشان در اين گونه قضايا علم لدني دارند!

-‌ شورايي به نام تدبير و اميد نسل امروز(توانا) با صدور بيانيه‌اي ضمن تبريک امضاي توافقنامه ميان ايران و 1+5 از دانشجويان و جوانان دعوت کرد تا در مراسم استقبال از وزير امور خارجه در فرودگاه مهرآباد حضور يابند.

احتمالا شوراي مقابل براي کم نياوردن جلوي رقيب در شب‌نامه‌هاي خود اعلام خواهد کرد که همراه داشتن لنگه کفش اضافي براي دانشجويان الزاميست!

-‌ با وجود حمايت‌ها و تشکر رهبر معظم انقلاب از تيم مذاکره کننده، حميد رسايي گفت: نمايندگان مردم در مجلس هنوز در جريان توافقنامه بين ايران و 1+5 نيستند و من تعجب مي‌کنم آقاي ابوترابي‌فرد چه چيزي را تبريک گفت.

جناب رسايي! شما مثل 8 سال گذشته آرام باشيد و خودتان را ناراحت نکنيد، فرض کنيد توافقي بوده از جنس توافقنامه‌هاي اقتصادي دولت قبل با چين و هند و روسيه و ...!

-‌ عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس از نامه نمايندگان به هيات رئيسه مجلس براي دعوت از حسن روحاني و محمدجواد ظريف براي حضور در پارلمان و پاسخگويي نسبت به جزئيات و توافقات مذاکرات ژنو خبر داد.

اي کاش برخي از اين مجلس نشينان عزيز در 8 سال گذشته هم اينچنين نسبت به منافع ملي کشور احساس وظيفه مي‌کردند تا امروز مجبور به اضافه کاري نمي‌شدند!


 رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
 تشکر رهبر انقلاب از تيم مذاکره‌کننده اما و اگري باقي نگذاشت 
 بايد از دکتر روحاني و همکارانش تشکر کنيم که ما را از يک مخمصه نجات داده‌اند

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت که تشکر مقام معظم رهبري بعد از مذاکرات در جواب نامه آقاي روحاني از تيم مذاکره‌کننده باعث شد مساله ختم شود و اما و اگري باقي نماند و اين کار بسيار مهمي بود.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در مراسم معارفه علي‌اکبر ولايتي به عنوان رئيس جديد مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام که در سالن آفتاب ساختمان مرکز تحقيقات استراتژيک برگزار شد با اشاره به تاريخچه تاسيس مرکز تحقيقات استراتژيک گفت: وقتي مسئول رياست‌جمهوري شدم فکر کردم جاي مرکز تحقيقات راهبردي در کشور خالي است، چون براي حکومت اسلامي و نظام‌مان نيازمند تحقيقات راهبردي بوديم پس خيلي زود اين موسسه تشکيل شد.

وي در ادامه به توضيح دو هدف از تاسيس مرکز تحقيقات استراتژيک پرداخت و تصريح کرد: به طور معمول وقتي دولتي عوض مي‌شود عده‌اي از کار کنار مي‌روند که داراي تجربه و سابقه هستند، اما تجربه‌شان به درد آينده مي‌خورد پس بايد از آن‌ها بهره گرفت و اين موضوع يکي از دلايل تشکيل مرکز تحقيقات بود و دليل ديگر تاسيس اين مرکز وجود مکاني بود که کارهاي تحقيقاتي بنيادين در آن انجام شود.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اين‌که در شروع کار مرکز تحقيقات استراتژيک پيشرفت‌هايي حاصل شد و در دوره آقاي دکتر روحاني شاهد پيشرفت‌هاي بهتري بوديم، افزود: پس از تصدي آقاي روحاني بر رياست جمهوري براي جانشين ايشان خيلي فکر کرديم که بعد از مشورت‌ها و مذاکره با رهبري به آقاي ولايتي رسيديم که از نظر من انتخاب بسيار مناسبي هستند، چون با ايشان از زمان مجلس و دولت موسوي آشنايي دارم و اولين باري که ايشان را خوب شناختنم در مذاکرات قطعنامه جنگ بود که کار بسيار دشواري انجام شد.

هاشمي رفسنجاني با بيان اين‌که مذاکرات قطعنامه جنگ از مذاکرات امروز روحاني و ظريف خيلي مهم‌تر بود، خاطرنشان کرد: عده‌اي از نيروهاي رزمنده مخالف قطعنامه بودند، اما آنچه ما مي‌فهميديم اين بود که جنگ به جايي نمي‌رسد چون آمريکايي‌ها در جنوب و خليج‌فارس ايستاده بودند و سکوها‌، هواپيماها و کشتي‌هاي ما را مورد حمله قرار مي‌دادند و در اين شرايط جنگيدن عاقلانه نبود، اما عبور از آن هم کار بسيار دشواري بود و حتي در اين رابطه با آقاي رضايي در حلبچه مذاکره کردم و ايشان از نيازمندي‌هايشان در صورت ادامه جنگ براي من گفتند پس معتقدم هنرمندي تيم مذاکره‌کننده ما اين بود که قطعنامه‌اي را که عليه ما صادر شده بود به نفع ما تغيير دادند و اين کار بسيار سختي بود، چون ما در سازمان ملل طرفداري نداشتيم و اکثر آن‌ها عمله آمريکا بودند، اما با تدبير توانستيم اين قطعنامه را طوري اصلاح کنيم که صدام حسابي گير افتاد و دست و پا مي‌زد که از زير بار قطعنامه بيرون رود، اما در نهايت خسارت‌هايي به پاي عراق نوشته شد.

وي افزود: با پايمردي تيم مذاکره‌کننده به رهبري آقاي ولايتي در زمان جنگ از آن مرحله سخت عبور کرديم که شبيه همان چيزي است که امروز در ژنو اتفاق افتاد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اين که آقاي ظريف و همکارانش از دست پرورده‌هاي آقاي ولايتي هستند که کار ايشان را در ژنو تکرار کردند، خاطرنشان کرد:‌ در داخل هر روز حرف‌ها و گوشه‌ کنايه‌هايي مطرح مي‌شد و اگر صحبت‌هاي آقا در حمايت از تيم مذاکره‌کننده نبود، تيم ما دچار لکنت زبان مي‌شد پس رهبري پشتشان را محکم کردند و آن‌ها با خيال راحت رفتند. وي با اشاره به اين که امروز بعد از مذاکرات در جواب نامه آقاي روحاني که از سوي مقام معظم رهبري مطرح شد، تدبير را بار ديگر ديدم، افزود: اگر مقام معظم رهبري اين کار را نمي‌کردند اما و اگرها باقي مي‌ماند، اما آقا با جمله تشکر از تيم مذاکره‌کننده مساله را ختم کردند و اين کار بسيار مهمي بود.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اين که از شئون رهبري اين است که در لحظات حساس به داد مردم و مسئولان برسد که رسيده‌اند، اظهار کرد: ما از اين گردنه بسيار سخت عبور کرديم و الان آمريکا و اوباما براي تسليت به اسرائيل قضيه را جور ديگر تفسير مي‌کنند. درست است که ننوشته حق غني سازي براي ايران محفوظ است، اما اين موضوع در قرارداد ايران با ان‌پي‌تي مورد اشاره قرار گرفته است و به طور طبيعي هر کشوري که حق دارد از صنعت صلح‌جويانه هسته‌اي استفاده کند مي‌تواند غني‌سازي هم بکند، اما آن‌ها از اين کلمه ابا داشته‌اند، چون مي‌خواستند چيزي در دست داشته باشند، به هر حال فرقي هم نداشت چون عملا گفتند شما مي‌توانيد ادامه دهيد و اگر مي‌گفتند حقتان است کشورهاي ديگر هم وارد مي‌شدند و مي‌گفتند ما هم حق داريم.

هاشمي رفسنجاني با بيان اين‌که در حقيقت راه براي ما باز شده است، گفت: الآن هم همان مقدار سانتريفيوژ که قبلا کار مي‌کرد به کار خود ادامه مي‌دهد البته 20 درصد نه، چون ما احتياجي به 20 درصد سانتريفيوژ نداريم و تنها براي رآکتور اميرآباد مي‌خواهيم که آن نياز ما براي مدت طولاني تامين است.

وي با اشاره به اين که همه مرکزهاي هسته‌اي از جمله اصفهان و نطنز، فردو و رآکتور در حال ساخت اراک کار مي‌کنند، تصريح کرد:‌هيچ کدام از رآکتورهاي ما تعطيل نمي‌شود و من فکر مي‌کنم کاري که امروز تيم مذاکره‌کننده انجام دادند بسيار بزرگ است و بايد از دکتر روحاني و همکارانش تشکر کنيم که ما را از يک مخمصه نجات داده‌اند تا مردم احساس راحتي کنند. البته رسيدن به قرارداد نهايي زمان مي‌برد و ما بايد حتما به قرارمان پايبند باشيم و آن‌ها نيز به اين قرارداد پايبند باشند تا در شرايط بهتر سياسي، اقتصادي و ارتباطي انشاءالله اين مسير تا شش ماه آينده تکميل شود.

هاشمي رفسنجاني با اشاره به اين که در دوره جديد رياست آقاي ولايتي قرار است پژوهشکده تحقيقات استراتژيک ديني و مذهبي در قم تاسيس شود، گفت: طبيعي است که از سوي علما فتواهاي لازم صادر مي‌شود، اما جاي تحليل اسلامي در مسائل بنيادين فراواني که وجود دارد، خالي است و لازم است در مسائل حکومتي، نظامي و ارتباطات با خارج، مرکزي براي تحقيقات استراتژيک تاسيس شود و انشاءالله تيم نيرومندي در آن فعاليت کنند.

وي همچنين از فعاليت پژوهشگاه تحقيقات استراتژيک خبر داد و گفت: يک پژوهشگاه براي تربيت نيروهاي با اصالت و صلاحيت که آزادانه و شجاعانه نظرات علمي تحقيقي خود را به جامعه اعلام کنند تشکيل خواهد شد چون آزادمنشي نياز واقعي ماست.

مذاکره‌کنندگان قدم بزرگي برداشتند

در اين مراسم علي اکبر ولايتي نيز گفت: از مقام معظم رهبري و آيت‌الله هاشمي به دليل اينکه به من اعتماد کردند تشکر مي‌کنم و اميدوارم که شايستگي اين حسن اعتماد را در کارم نشان دهم و اين مرکز بتواند به نداي پژوهشگران پاسخ مثبت دهد. وي تصريح کرد: آن گونه که رهبر انقلاب فرمودند و آيت‌الله هاشمي‌نيز بر آن تاکيد داشتند توقع اين است که اين مرکز پشتوانه علمي سياست‌هاي اساسي نظام باشد و ما نيز در اين جهت خواهيم کوشيد. وي در مورد مذاکرات ژنو گفت: الحمدلله دولت در سياست خارجه موفق بود و همکاران سابق ما در تيم مذاکره‌کننده ايراني که مسوول کار 30 ساله کار وزارت خارجه هستند توانستند قدم بزرگي در اين زمينه بردارند اما هنوز در گام‌هاي اوليه هستيم که با تلاشي که تلاش‌گران عرصه ديپلماسي از خود نشان دادند اميدواريم بتوانند گام‌هاي بعدي را هم با موفقيت بردارند. رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه ايستادگي همواره بايد شاخص کار آنان در مذاکرات باشد گفت: ما همواره با ايستادگي مردم و مسئوولين که همراه با رهنمودهاي رهبري بودند توانسته‌ايم در مقابل زياده خواهي‌هاي استکبار بايستيم و تيم مذاکره‌کننده نيز با اين ايستادگي مي‌توانند مسائل مربوط به احقاق حقوق هسته‌اي‌مان را پيش ببرند.


 حمايت از تيم مذاکره‌کننده در کنار مخالفت‌هاي مغرضانه 
 تابش: برخي از نمايندگان به حرف‌هاي افراد بدخواه نظام استناد مي‌کنند

گروه سياسي- کورش شرفشاهي: فضاي مجلس شوراي اسلامي‌هر از چند گاهي با فضاي خاصي رو‌به‌رو مي‌شودو ديروز يکي از اين روزها بود، زيرا تيم مذاکره‌کننده ايراني توانسته بود با 6 کشور جهان به توافق برسد. اما گويا اين توافق براي برخي‌ها زياد مطلوب نبود. در ابتداي جلسه علني، محمدحسن ابوترابي‌فرد در نطق پيش ‌از دستور خود گفت: اگر پديده استثنايي افتخارآفرين عزتبخش رهبري صالح که تجسم عيني حضور دين، اخلاق، صداقت و دانش در عرصه سياسي است که خود را يک انقلابي و نه ديپلمات مي‌داند در متن انقلاب حضور نداشت، نمايندگان جمهوري اسلامي‌ايران در ژنو 3 اينگونه با اقتدار از منافع ملي و حقوق مشروع ملت ايران نمي‌توانستند دفاع کنند.

وي گفت: ما ضمن تقدير از تلاش‌ ارزشمند نمايندگان جمهوري اسلامي‌ايران به ويژه وزير امور خارجه در مذاکرات ژنو 3 اين پيروزي و موفقيت را در اين مرحله مرهون مقاومت ملتي مي‌دانيم که به امام و رهبري شايسته خويش اقتدا کرده و در سخت‌ترين تنگناها، فشارها، تهديدها و تحريم‌ها در کنار حقوق مشروع خود استوار ايستاده است و براي رسيدن به تمام حقوق مشروع خويش راهي جز ايستادگي و مقاومت به اصول حق مسلم جمهوري اسلامي‌ايران در چارچوب هدايت و رهبري ناخداي خدامحور کشتي انقلاب اسلامي‌نمي‌شناسيم.

ابوترابي‌فرد تاکيد کرد: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي‌با تاکيد و پافشاري بر حق مسلم ايران در برخورداري از غني‌سازي اورانيوم در داخل کشور براي اهداف مشروع و حقوق مسلم خويش از گام‌هايي که در اين راه برداشته شده است، حمايت مي‌کنند و براي ملت ايران و همه آزادي‌خواهان جهان از خداوند متعال پيروزي، عظمت و افتخار را مسالت مي‌کند و براي ملت اسلام و پيروان مکتب قرآن فردايي زيبا و آينده‌اي همراه با عظمت و اقتدار و پيروزي بر استکبار جهاني به سرکردگي آمريکاي جهانخوار را مسئلت مي‌نمايم.

بي‌اطلاعي رسايي از توافق

و اما حميد رسايي، عضو کميسيون اصل 90 مجلس خطاب به ابوترابي فرد رئيس جلسه گفت: يک توافقنامه‌اي صورت گرفته و وزير امور خارجه ايران، نماينده آمريکا، رئيس‌جمهور آمريکا، تلويزيون و اخبار ساعت 8 هر کدام مواردي را عنوان مي‌کنند که با هم ضد‌و‌نقيض بود. در ادامه نمايندگان با نشان دادن علامت 2 نسبت به اظهارات رسايي مخالفت مي‌کردند.

وي با اشاره به مذاکرات ژنو3 و انتشار اخباري مبني بر توافقات ايران و 1+5 گفت: نمايندگان مردم هنوز در جريان اين توافقات نيستند و نمي‌دانيم آقاي ابوترابي فرد صبح چه موضوعي را تبريک گفت و چه توافقي حاصل شده است. وي ادامه داد: طبق اصل 77 و اصل 125 قانون اساسي اگر اقدام دولت در مذاکرات منطقي باشد ما هم به آنها اطمينان داريم و مي‌خواهيم به دولت کمک کنيم اما براساس قانون اساسي اين توافقات بايد به تصويب مجلس برسد.

تعرض به پيشرفت سانتريفيوژها

سپس بهرام بيرانوند در تذکر شفاهي خود در مورد مذاکرات هسته‌اي ژنو گفت: اينجا يک فعل و يک متن نهايي وجود دارد، چرا که قرائت ما و جبهه استکبار از متن نهايي دو گونه است، همه مي‌دانيم اين قرائت آمريکايي‌ها است که نامشروع بوده و بر نهادهاي بين‌المللي تأثيرگذار است. نماينده بروجرد افزود: به استحضار ملت شريف ايران مي‌رسانيم اگر با اين تعداد دستگاه، غني‌سازي کنيم، عملا نمي‌توانيم وارد فاز صنعتي از اورانيوم جهت توليد انرژي شويم، شايد غني‌سازي به رسميت شناخته شده باشد ولي مقدمات آنکه کثرت دستگاه‌ها و پيشرفت نسل‌هاي سانتريفيوژها است مورد تعرض قرار گرفته است.

استناد به حرفهاي بدخواهان نظام

پس‌از آنکه ابوالقاسم جراره نماينده بندرعباس و مهرداد بذرپاش نماينده تهران به مذاکرات هسته‌اي اعتراض کردند، محمدرضا تابش، عضو کميسيون برنامه و بودجه ضمن تقدير و تشکر از تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي گفت: برخي از نمايندگان به حرف‌هاي افراد بدخواه نظام استناد مي‌کنند و مذاکرات را زير سؤال مي‌برند چرا به حرف‌هاي ظريف که يکي از مقامات مسوول کشور است و مورد تأييد مقام معظم رهبري است استناد نمي‌کنند. وي در اخطار قانون اساسي افزود: اول مي‌خواهم براساس آيين‌نامه گلايه کنم از نحوه اداره رئيس جلسه در ابتداي صحن که با يک سليقه جناحي، گروهي از افراد اجازه دادن تذکر را داشتند اما برخي ديگر اين فرصت را پيدا نکردند. نماينده اردکان ادامه داد: آنچه که تا کنون در مذاکرات به دست آمده در سايه استقامت مردم و هدايت رهبر معظم انقلاب اسلامي‌و همچنين حمايت ملت و تدبير دولت به وجود آمده است که جاي تشکر دارد. اين نماينده مجلس نهم با استناد به اصول 77 و 110 و 152 قانون اساسي يادآور شد: موضوع انرژي هسته‌اي زير نظر شوراي‌عالي امنيت ملي است و تصميمات اين شورا پس از تأييد مقام معظم رهبري قابليت اجرا پيدا مي‌کند بنابراين دل نگراني برخي دوستان در اين ميان جايي ندارد.

وي يادآور شد: رهبر معظم انقلاب اسلامي‌از تيم مذاکره‌کننده حمايت کردند و ما بايد به تبعيت از ايشان عمل کنيم ؛ هنوز عرق تن تيم مذاکره‌کننده خشک نشده و تضعيف اين تيم معنا ندارد. تابش تأکيد کرد: اگر در حمايت از تيم مذاکره‌کننده بيانيه نمي‌دهيم لااقل اين فرزندان رشيد را که در مقابل جبهه استکباري از حقوق مردم دفاع کردند تضعيف نکنيم؛ تيم فوتبال ساحلي و تيم واليبال کشور افتخارآفريني مي‌کنند که به حق هر مسوولي به آنها تبريک مي‌گويد حال جاي تبريک و تشکر براي تيم مذاکره‌کننده وجود دارد.

اين نماينده مردم در مجلس نهم گفت: عده اي سعي در شکست ايران در مذاکرات دارند و همراهي با آنها هيچ سودي ندارد و جاي اين سؤال باقي است که آيا اين همراهي در جهت منافع ملي است؟ تيم مذاکره‌کننده هنوز در ژنو حضور دارد بگذاريد برگردند و نسبت به اتفاقات روي داده در ژنو توضيح دهند سپس اظهار نظر کنيد. وي افزود: براساس اصل 77 قطعنامه‌ها، قراردادها و موافقت نامه‌ها بايد به تصويب مجلس شوراي اسلامي‌برسد؛ مذاکره‌اي صورت گرفته و تفاهم‌نامه‌اي در چارچوب اختيارات شوراي‌عالي امنيت ملي به دولت انجام شده و مسلما اگر از نظر حقوقي در قالب موافقت نامه، قرارداد و قطعنامه بين‌المللي باشد بايد به تصويب مجلس شوراي اسلامي‌برسد و کسي در اين مساله ترديد ندارد. تابش گفت: چرا نبايد از حرف‌هاي اوباما استفاده کرد که گفت وقت وضع تحريم‌هاي جديد عليه ايران نيست يا اينکه وزراي امور خارجه فرانسه و روسيه نيز اعلام کردند حق دستيابي به انرژي هسته‌اي در ايران مفاد تفاهم‌نامه ذکر شده است. حال چرا بايد به حرف‌هاي افرادي استناد کرد که مي‌خواهند عليه ما موضوعاتي را بسازند.

دستاورد ژنو براي اقتصاد ايران مثبت است

همچنين احمد توکلي نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي‌با تقدير از عملکرد تيم مذاکراه کننده هسته‌اي، گفت: دستاورد توافق ژنو براي اقتصاد ايران مثبت خواهد بود. احمد توکلي در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: بر اساس تفاهمنامه ژنو برخي از محدوديت‌هاي جزئي براي انتقال درآمدهاي ايران به داخل کشور برداشته مي‌شود. وي خاطر نشان کرد: البته بهبود کلي اقتصاد ايران به تدابير و تصميمات مسوولان بستگي دارد. نماينده تهران ادامه داد: توافقنامه ژنو يک اقدام مثبت و گامي‌رو به جلو بوده است. توکلي در خصوص اظهارات برخي مقامات غربي که در تضاد با سخنان مقامات کشورمان است، گفت: بسياري از اين گونه موضع‌گيري‌هاي مقامات غربي مصرف داخلي براي خودشان دارد. وي اظهار داشت: اين مقامات برخي ملاحظات داخلي را در کشورشان دارند که بايد آنها را در نظر بگيرند.


 شکايت مجلس و اشخاص حقيقي از احمدي‌نژاد 

مديرکل امور کارشناسي نظارت مجلس با اشاره به بررسي پرونده شکايت مجلس از محمود احمدي‌نژاد در روز پنجم آذر، گفت که اين شکايت مربوط به تاخير در اجراي قانون تشکيل وزارت ورزش‌و‌جوانان و همچنين تاخير در ارائه اساسنامه شرکت ملي نفت به مجلس بوده است.

مجتبي ملک‌افضلي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: در اين پرونده هم اشخاص حقيقي شکايت‌هايي را از رييس‌جمهور سابق مطرح کرده‌اند و هم مجلس شکايت‌هايي را پيگيري مي‌کند. آنچه مربوط به مجلس است يکي تاخير در اجراي قانون تشکيل وزارت ورزش و جوانان و ديگري تاخير در ارائه اساسنامه شرکت ملي نفت به مجلس است که اين دو مورد در دادگاه پنجم آذر مورد رسيدگي قرار مي‌گيرد.

وي افزود: هر دوي اين شکايت‌ها از کميسيون اصل 90 مجلس به دستگاه قضايي ارجاع شده است اما در مورد تاخير دولت در تشکيل وزارت ورزش، آقاي لاريجاني به نمايندگي از کل مجلس موضوع را پيگيري کردند و ايشان با توجه به سمت‌شان که مدير عالي مجلس هستند، مکاتبه‌اي با دستگاه قضايي داشتند و به واسطه رياست مجلس، دغدغه نمايندگان را به قوه قضاييه ارجاع دادند.

مديرکل امور کارشناسي نظارت مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه اين شکايت، شکايت شخصي علي لاريجاني نيست، تصريح کرد: آقاي دکتر لاريجاني شکايت شخصي در هيچ موردي نداشته است.

ملک‌افضلي ادامه داد: البته مواردي هم هست که در طول مجالس هشتم و نهم که رياست آن با آقاي لاريجاني بوده، از سوي رياست،‌ هيات رييسه، معاونت نظارت و يا کميسيون اصل 90 به قوه قضاييه ارجاع شده و آنها هم در مراحل رسيدگي قرار دارد. اين موارد عمدتا مربوط به برخي تحقيق و تفحص‌ها و يا گزارش کميسيون‌هاي تخصصي مبتني بر مواد 236 و 49 آيين‌نامه داخلي مجلس است که در مراحل مختلف بررسي قرار دارد و لزوما مشتکي‌عنه آن احمدي‌نژاد نبوده بلکه افراد مختلفي از وزرا، دستگاه‌ها يا گاهي شخص رييس‌جمهور اتهاماتي در اين باره دارند که بايد مورد رسيدگي قرار گيرد.

وي اضافه کرد: بنابراين شکايات مجلس از دولت گذشته منحصر به دو موردي نيست که قرار است در دادگاه پنجم آذر مطرح شود بلکه مجلس از طرق مختلف مواردي را به قوه قضاييه ارجاع مي‌دهد.


 محدود کردن درجه غني‌سازي به شکل داوطلبانه براي شش ماه 

رييس سازمان انرژي اتمي گفت: هيچ کدام از فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران متوقف نخواهد شد. ما درجه غني‌سازي را به شکل داوطلبانه براي شش ماه محدود کرديم تا مذاکرات جامع صورت گيرد و تکليف غني‌سازي بالاي 5 درصد مشخص شود.

به گزارش ايلنا، علي‌اکبر صالحي در جمع خبرنگاران گفت: ابتدا اين دستاورد بزرگ را به رهبر معظم انقلاب، ملت بزرگ ايران و رياست محترم جمهوري و دولت کريمه تبريک عرض مي‌کنم. چراکه اين آرزويي بود که همه شهداي ما به ويژه شهداي هسته‌اي داشتند و امروز اين آرزو به ثمر نشست. وي با بيان اينکه سال 92 سال فتح قله‌هاي سياسي شد، گفت: همان طور که از ابتداي سال نيز پيش‌بيني مي‌شد ديديم که سرانجام به نتايج خوبي رسيديم البته اين آغاز راه است در واقع اين آغاز پايان موضوع هسته‌اي است که به اذن خدا به سرانجام خواهيم رسيد. صالحي افزود: همانطور که آقاي روحاني نيز در صحبت‌هاي خود اشاره کردند هيچ کدام از فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران متوقف نخواهد شد. ما درجه غني‌سازي را به شکل داوطلبانه براي شش ماه محدود کرديم تا مذاکرات جامع صورت گيرد و تکليف غني‌سازي بالاي 5 درصد مشخص شود. رئيس سازمان انرژي اتمي همچنين خاطر نشان کرد: غني‌سازي حق ماست و ما مي‌توانيم توليد اورانيوم را حتي تا 100 درصد ادامه دهيم. اگر قرار باشد امتيازي به آنها بدهيم داوطلبانه است. وي تأکيد کرد: پيش از اينکه تقاضاي غني‌سازي بالاي 20 درصد را داشتيم قصد چنين کاري را نداشتيم، اما آنها استنکاف کردند و جوانان ما نشان دادند که توانايي اين را دارند که همه محدوديت‌هاي موجود در زمينه هسته‌اي را برطرف کنند و به آستانه اين فناوري دست يابند.

صالحي يادآور شد: بر همين اساس فعاليت در صنايع اراک، تحقيق و توسعه و تمامي فعاليت‌هاي اکتشاف و استخراج را ادامه مي‌دهيم و هيچ يک از فعاليت‌هاي خود را متوقف نخواهيم کرد.

رئيس سازمان انرژي اتمي همچنين درخصوص اظهارات جان‌کري(وزير امور خارجه آمريکا) که گفته حق غني‌سازي توسط ايران به رسميت شناخته نشده است، گفت: من راجع به اظهارات ديگر تحليلي نخواهم کرد. بهتر است ما به اظهارات همکاران خود توجه کنيم و آنچه مذاکره‌کنندگان خودمان گفته‌اند را مبنا قرار دهيم که به زودي جزئيات آن نيز منتشر خواهد شد و همه متوجه مي‌شويم.

همه اين را مي‌دانيم که به صورت عملي غني‌سازي تا 5 درصد را ادامه خواهيم داد. البته جزئياتي وجود دارد که تا زماني که تيم مذاکره‌کننده آن را افشا نکند؛ من قصد افشاي آن را ندارم.


 نتيجه رفتار منطقي و آرام 
نويسنده : احمد شيرزاد*

توافق ژنو 3 در شرايطي بعد از سال‌ها کش و قوس حاصل شد که بايد گفت جديت و تلاش قابل تحسين دولت يازدهم در اين اتفاق مهم‌ترين حرف را زد. تاثير مواضع اين چند وقت اخير دولتمران اين نکته را نشان داد که اگر قرار بر منطق و تدبير باشد و منطق جدي گرفته شود، مي‌توان هر مشکل بزرگي را حل کرد و موانع را از پيش رو برداشت. دولت پيشين تاکيد به افراط و تندروي داشت و دقيقا به همين دليل از جانب غرب جدي گرفته نمي‌شد و به همين خاطر مذاکراتشان بي‌نتيجه به پايان مي‌رسيد. اما وقتي تيم ديپلماسي با مشي آرام و منطقي پا به عرصه مذاکره گذاشت، توانست سرسخت‌ترين مخالفان جمهوري اسلامي را هم به قبول حق مسلم هسته‌اي وادار کند تا شرايطي به وجود آيد که ما بتوانيم با اطمينان بيشتري به آينده نگاه کنيم. البته با توجه به اينکه در دهه اخير اختلافات زيادي با دنيا داشتيم و هزينه‌هاي گزافي را متحمل شديم، بايد گفت که بحران همچنان ادامه دارد و دولت براي مطلوب کردن وضعيت نامطلوب فعلي به وقت، انرژي و البته همراهي ساير دستگاه‌ها احتياج دارد. به همين دليل تاکيد مي‌شود که در برهه فعلي به جاي طرح انتظارات بي‌جا، همه بايد با تمام توان در راستاي تحقق اهداف تلاش کنند تا بلکه بتوانيم از اين طريق شرايطي را به وجود بياوريم که در آن مردم بتوانند با آرامش خاطر لازم به زندگي خود ادامه بدهند.

بايد گفت که توافق حاصل شده قدرت ايران را به مراتب بيش از پيش کرده است و حالا مي‌توانيم با دست بازتري در نظام بين‌الملل فعاليت کنيم. پس بر دولت واجب است تا با توجه به اينکه خاورميانه يکي از مناطق حساس جهان به شمار مي‌رود، رايزني‌هايي انجام بدهد تا بتوانيم به رابطه مطلوبي با همسايگان برسيم. چه اينکه همکاري مناسب و نزديکي با همسايه‌ها اين فرصت را در اختيار ما مي‌گذارد تا بتوانيم منفعت‌هاي زيادي را از آن خود کنيم. به هر حال فشار از جمهوري اسلامي برداشته شد و در حالتي که چهره ايران از چهره تهاجمي به چهره آرام تبديل شده است، مي‌توانيم شرايط بهتري را از همه لحاظ تجربه کنيم. البته در اين چند روز برخي از کشورهاي منطقه امتحان بدي پس دادند و حتي ناخوشنودي خود از وضعيت جديد جمهوري اسلامي در دنيا را به طور آشکار اعلام کردند که دولت بايد تلاش کند تا آن‌ها را به اين نتيجه برساند که «ايران مقتدر» به نفع آن‌ها و منطقه است.

همچنين بايد متذکر شد که گره هسته‌اي هنوز باز نشده است و اتفاق افتاده اين است که مسير خروج از اختلاف مشخص شده است. البته با توجه به نوع فعاليتي که دولت يازدهم از خود نشان داده و مشي و روشي که دولتي‌ها به آن تکيه مي‌کنند، بايد گفت که نه تنها پرونده هسته‌اي چشم انداز روشني را پيش روي خود مي‌بيند، بلکه بايد گفت مشکلات ديگر هم قابل رفع هستند. چرا که کشور ما کشوري غني از هر لحاظ است و اگر بتوانيم داشته‌هايمان را به روش اصولي مديريت کنيم، مي‌توانيم منتظر روزي باشيم که جامعه فاصله زيادي با بحران و محدوديت داشته باشد. ‌اي کاش دولت قبلي در طول هشت سالي که زمام امور را به عهده داشت، با توجه به اظهارات و نقدهايي که مطرح مي‌شد، رفتاري منطقي را از خود به نمايش مي‌گذاشت تا با اين همه سختي و دشواري مواجه نمي‌شديم. با اين حال بايد گفت که مجموعه اتفاقات افتاده در اين چند وقت به ما اجازه مي‌دهد که نگاهي کاملا اميدوارانه به آينده داشته باشيم.

*نماينده اسبق مجلس شوراي اسلامي


 اخبار کوتاه 

عملکرد اقتصادي دولت و بانک مرکزي خوب بوده است

عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با مثبت ارزيابي کردن عملکرد 100 روزه اقتصادي دولت و بانک مرکزي اظهارداشت: اين يک واقعيت است که قيمت ارز و نرخ تورم روند کاهشي داشته است. حجت‌الاسلام والمسلمين سيدناصر موسوي لارگاني در گفت‌و‌گوي اختصاصي با خبرنگار دريک نيوز تصريح کرد: بنده اعتقاد دارم 100روز فرصت کافي نيست که دولتي بتواند اثرات وجودي خود را به نمايش بگذارد ولي به هرحال عملکرد اقتصادي دولت و بانک مرکزي تاکنون خوب بوده است. نماينده مردم فلاورجان در مجلس شوراي اسلامي درباره نرخ تورم گفت: خوشبختانه تورم تاحدودي کنترل شده و قيمت ارز نيز با روند کاهشي مواجه بوده است، در اين راستا کاهش قيمت سکه را شاهد بوده‌ايم و در بخش ساختمان نيز برخي اقلام ضروري ثبات قيمت و برخي اقلام نيز سير نزولي را داشته‌اند و کنترل قيمت محقق گرديده است اما اين واقعيت را هم بايد بپذيريم که انتظارات مردم بيش‌از اين است. موسوي لارگاني درباره ارزش پول ملي نيز گفت: ارزش پول ملي تقويت شده است اما اگر مقايسه اي داشته باشيم با دوسال گذشته هنوز ارزش پول ملي در سطح پاييني قرار دارد که اميدواريم دولت تدبير و اميد با تدبيري که مي انديشد در اين راستا قدم‌هاي اساسي بردارد.

بازگشت اموال رياست‌جمهوري از لادن

معاون کل سرپرست نهاد رياست‌جمهوري گفت: همه اموال نهاد رياست‌جمهوري پس از تخليه ساختمان لادن به رياست جمهوري بازگردانده شده است. مرتضي بانک در گفت‌و‌گو با فارس تصريح کرد: هر وسيله اي که داراي برچسب اموال به اسم نهاد رياست‌جمهوري است به جاي ديگري جز نهاد منتقل نشده است. وي درباره خبر مطرح شده «مفقود شدن 930 ساختمان دولتي» گفت: اين موضوعات در شرايط کنوني مهم نيست و مذاکرات اهميت بيشتري دارد.

رهبري خط قرمز را بيان کرده بود

معاون اجرايي قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء(ص) ارتش با اشاره به توافق تيم مذاکره کننده هسته‌اي ايران با 1+5 گفت: تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي کشورمان طي اين چند ماه کار طاقت‌فرسايي را پيگيري کرد و به ياري خداوند حق غني‌سازي ايران به رسميت شناخته شد. به گزارش ايسنا، امير سرتيپ دوم شاهرخ شهرام در مراسم صبحگاه مشترک قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء(ص) اظهار کرد: خطوط قرمز اين مذاکرات توسط مقام معظم رهبري بيان شده بود و قطعاً تيم مذاکره‌کننده ما از آن عبور نکردند.


 کوتاه از بهارستان 

بيکاري اشک جوانان را درآورد

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: بايد براي معضل بيکاري جوانان راه‌حلي در نظر گرفته شود زيرا همواره با سيل مراجعات مردم از لحاظ بيکاري مواجه هستيم. به گزارش خانه‌ملت، محمد عليپور در تذکر شفاهي خود افزود: تذکر من به مسئولان براي ايجاد اشتغال درکل کشور است؛ من هر زمان که خدمت مردم مي‌رسم با سيل مراجعات جوانان بيکار مواجه مي‌شوم. نماينده ماکو ادامه داد: آيا نماينده عالي دولت در منطقه از وضعيت بيکاري آن ناحيه خبر دارد؟ و براي حل معضل بيکاري چه برنامه‌اي دارند؟

تحريم‌ها تاثيري نداشت

نماينده بروجرد گفت : آمريکايي‌ها چون احساس کردند سياست‌هاي تحريمي ده سال گذشته‌، هيچ گونه تاثيري بر جمهوري اسلامي ايران نداشت، ناگزير شدند سياست تقابل را به تعامل تغيير دهند. علاءالدين بروجردي در گفت‌وگو با تابش کوثر در واکنش به اظهارات وزير امور خارجه آمريکا که گفته بود‌، اين توافقنامه متحد ما اسرائيل را ايمن‌تر نگاه مي‌دارد و ديگر ايران نمي‌توان دوستان ما در منطقه و دنيا را تهديد کند، گفت: اينگونه اظهارنظرها فقط در جهت خاموش کردن اعتراضات رژيم صهيونيستي است . رئيس کميسيون امنيت ملي افزود‌: جمهوري اسلامي ايران از اول هم، هيچگونه تهديدي براي منطقه نبوده است، چون همه فعاليت‌هاي هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران صلح آميز بوده است و توانمندي‌هاي جمهوري اسلامي ايران پدافندي و دفاعي است. بروجردي در پاسخ به اين سوال که مسوولين آمريکايي در اظهاراتشان طوري وانمود مي‌کنند که تحريم‌ها باعث شده است که با ايران به يک توافقنامه برسند، گفت: اين سخني غيرواقعي است.

تاييد آلودگي برنج‌هاي وارداتي

نماينده آمل و لاريجان درخصوص آلودگي برنج‌هاي ايراني، گفت: به طورحتم مسوولاني که آلودگي برنج ايراني را مطرح کردند فقط قصد آنان دامن زدن به واردات است و به طورحتم براي کسب سود بيشتر دستشان با واردکنندگان و قاچاقچيان برنج خارجي در يک کاسه است. عزت‌الله يوسفيان ملا درگفت و گو با خانه ملت، گفت: چنانچه اظهارات معاون سازمان ملي استاندارد درخصوص آلودگي برنج‌هاي ايراني صحت داشته باشد و آلودگي دربرنج‌هاي ايراني که محصول داخلي اند وجود داشته باشد بدين صورت دولت بايد پاسخگوي تمام اين اتفاقات در کشور باشد و به طورحتم هم از نظر بهداشتي و سلامتي و هم از جنبه حمايت از کشاورزان بايد خسارت‌هاي وارده در اين بخش را پرداخت و جبران کند.

چرخ اقتصاد به حرکت درآمد

عضو کميسيون برنامه و بودجه درباره نقش مذاکرات هسته‌اي بر اقتصاد کشور گفت: ديپلماسي خارجي در بهبود شرايط اقتصادي تاثيرگذار است و وزير امور خارجه، با اين موفقيت سياسي در مذاکرات هسته‌اي گام مهمي در بهبود وضعيت اقتصادي کشور برداشته است. محمد قسيم عثماني در گفت‌‌و‌گو با خانه‌ملت گفت: آنچه مشخص است، مذاکرات هسته‌اي موفق در وضعيت فعلي يکي از راهکارهاي موثر براي بهبود وضعيت اقتصادي کشور است.

درآمدهاي نفتي افزايش يافت

عضو کميسيون برنامه و بودجه با تاکيد بر اينکه درآمدهاي نفتي در 100 روز گذشته افزايش يافت، گفت: همانطور که تهديدات بازارها را دچار اختلال مي‌کند تسهيل و فرصت سازي‌ها هم اثرات مثبت خود را در فضاي کسب و کار و سامانه اقتصادي مي‌گذارد.

اسماعيل جليلي در گفت‌و‌گو با خانه‌ملت،‌ افزود: از آنجا که سامانه اقتصادي تحت تاثير موضوعات سياسي قرار گرفته است هر گونه تحرکي درحوزه تهديد يا فرصت‌سازي‌ها منجر به ايجاد سختي و يا بالعکس گشايش مي‌شود.


 الو مردم سالاري 88267856 

تشکر از هيات مذاکره‌کننده

از اينکه پس از کش و قوس‌هاي فراوان و مذاکره با قدرت‌هاي بزرگ براي دور بعدي مذاکره، بالاخره ديپلماسي موفق هيات مذاکره‌کننده دولت آقاي روحاني توانستند مذاکرات را به نتيجه گوارا برسانند بسيار سپاسگزاريم و خوشحاليم. غربي‌ها بايد بدانند که انرژي هسته‌اي و حق غني‌سازي خط قرمز ايرانيان است.

محمدرضا جلاليان از دامغان

هزينه تعويض کارت پايان خدمت

چرا براي تعويض کارت پايان خدمت پليس +10 مبلغ 14500 تومان و 12000 تومان دولت دريافت مي‌کند؟ از دست‌اندرکاران ذي‌ربط در اين خصوص تقاضا دارم جوابگو باشند.

يک شهروند

ترافيک در بزرگراه‌ها

برگزاري هم زمان نمايشگاه لوستر و صنعت‌ ساختمان موجب شلوغي و ترافيک در بزرگراه‌ها شده است لازم است مسوولان مانع برگزاري همزمان نمايشگاه‌ها شوند.

احمدزاده- تهران

قابل توجه مسوولان شهرداري

مدت طولاني است که ساخت پل چهار راه ايران خودرو به تعويق افتاده است از دست‌اندرکاران شهرداري خواهشمندم براي سهولت تردد شهروندان، ساخت اين پل را در اولويت قرار دهند.

محمدرضا- تهران

تبريک به دولت

مي‌خواهم به تدبير دولت دکتر روحاني براي رفع تنش در عرصه بين‌المللي تبريک بگويم اميدوارم هر چه زودتر فشارهاي اقتصادي مردم کاسته شود و کسب و کار رونق بگيرد.

شهروندي از تهران


 فصل جديد براي پيشرفت کشور 
نويسنده : مهندس محمد حسين مقيمي *

ديپلمات‌هاي ايراني در ژنو با عينيت بخشيدن به حق غني‌سازي ايران در بيانيه پاياني، توانستند با اقتدار و هوشمندي ،اتکا به پشتوانه مردمي و بر مبناي محورهاي ترسيمي توسط رهبر معظم انقلاب و سياست نرمش قهرمانانه در عرصه بين‌المللي بدرخشند و فصلي جديد را براي پيشرفت کشور و اقتدار بين‌المللي نظام جمهوري اسلامي در جهان رقم بزنند. حضور و موفقيت نماينده جمهوري اسلامي ايران در برابر شش نفر اعضاي 1+5 در شرايطي که صهيونيست تمامي ابزار لابي گري و توطئه عليه ايران را بکار گرفته بود نشان مي‌دهد که ايران حرف‌هاي گفتني زيادي براي دنيا دارد که با برنامه و گفتمان اعتدال راهگشايي براي آن ميسر است. يکي از نقاط قوت مذاکرات ژنو دفاع قاطعانه از غني‌سازي و حق هسته‌اي ايران در کنار کاهش فشارهاي اقتصادي و برداشته شدن برخي تحريم‌ها عليه ايران بود که اين مهم جايگاه جمهوري اسلامي را در مجامع بين‌المللي ارتقا داده و مسير حضور هدفمند ايران در بازارهاي جهاني، رونق بخشي به توليد و پويايي، نشاط سياسي و اجتماعي را در بين اقشار مختلف هموارتر مي‌کند.

دفاع جانانه از حقوق ملي در مذاکرات ژنو راه را براي طرح مسايل بعدي هسته اي و گره گشايي کامل از تحريم‌ها باز کرده و اين مهم با بازتاب گسترده‌اي در مجامع جهاني و داخل ايران همراه بوده است. سياست برد - برد شالوده مذاکرات ژنو بود و ايران با پيش گرفتن تدبير «نرمش قهرمانانه» که با ذکاوت از سوي مقام معظم رهبري مطرح شد بخوبي آن را خلق کرد و در اين ميان جايگاه ولايت فقيه و نقش آن در مقاطع حساس بيشتر نمايان مي‌شود. مردم ايران با راي قاطع به دولت يازدهم اعتماد و حمايت خود را از برنامه تدبير و اميد نشان دادند و امروز با به ثمر نشستن مذاکرات ژنو، حلاوت و شيريني انتخاب خود را حس مي‌کنند.

در کنار اين مسائل، دنيا هم فهميد که بايد از موضع کرامت با ايران سخن بگويد . ضمن اينکه ديپلمات‌هاي ايراني هم توانستند تصوير صلح طلب و اهل گفت و گو بودن ايران را نيز در دنيا به نمايش بگذارند.

اميد است طرفهاي مقابل از ظرفيت پديد آمده در جهت تعامل و همکاري متوازن بر اساس احترام متقابل، استفاده کنند.

*استاندار استان مرکزي


 آينده سخت حماسه ژنو 
نويسنده : علي ودايع

فرزندان انقلاب اسلامي اين روزها سريال حماسه به راه انداخته اند ؛ابتدا آسمان خراش‌هاي واليبال ايران بودند که غول‌هاي واليبال از جمله ايالات متحده را به زانو درآوردند. همان روز عصر،سخت کوشان فوتبال ساحلي، تيم روسيه را در فينال مقهور قدرت خود کردند و در نهايت بامداد ديروز پس از 5 روز وساعت‌ها چانه زني و مذاکرات جان فرسا،قفل ده ساله مذاکرات هسته اي ايران و غرب با کليد ديپلماسي ظريف، ديپلمات کهنه کار ايراني‌ها که مقام معظم رهبري او و تيم مذاکره کننده او را «فرزندان انقلاب» مي‌نامند؛ گشوده شد.

ايراني‌ها شنبه شب را تا طلوع آفتاب يکشنبه چشم انتظار خبر مذاکرات ايران با 1+5 بودند. گويي جام جهاني ديپلمات‌ها در ژنو در حال برگزاري بود. در لحظه‌هاي گل طلايي همانند ژنو2، برخي کشورها همانند عربستان و اسراييل خود را به آب و آتش زدند تا تفاهم حاصل نشود اما موضوع اينجاست که حرف حساب و منطقي تهران کاراتر از آني بود که رجزخواني‌هاي تل آويو براي حمله به تاسيسات اتمي ايران يا تهديدات رياض راه به جايي ببرد.

بعد از پذيرش حق غني‌سازي اورانيوم در ايران و تفاهم با 1+5، صف آرايي جنگ سالاران ادامه يافت؛ ابتدا دفتر نخست وزير اسراييل در واکنشي رسمي مدعي شد: «اين توافق تنها سرعت برنامه هسته‌اي ايران را کم مي‌کند ولي قابليت ساخت سلاح هسته‌اي ايران را از بين نمي‌برد. اين توافقي بد است که آنچه که ايران به آنچه مي‌خواسته رسيده و به ايران اجازه غني سازي داده شده است.»

رئيس موساد نيز اذعان کرد که «اصلاحات دقيقه نودي که در توافقنامه ايران و غرب صورت گرفته است اصلا رضايت بخش نيست. اين توافقنامه هنوز بد محسوب مي‌شود و رسيدن به يک راه حل مناسب در آينده را سخت تر از قبل خواهد کرد.»

آويدگور ليبرمن، ديپلمات جنگ طلب اسرائيل به اين مساله اعتراف کرد که «اين توافق بزرگترين پيروزي ديپلماتيکي است که تهران طي سال‌هاي اخير توانسته به آن دست پيدا کند.» حتي وزير اقتصاد اسراييل هم، گفت: «ما از اين توافق نگرانيم ولي کار ديگري از دستمان بر نمي‌آيد.»

با اين حال اين وزيراسراييلي افزود که «تل آويو شش ماه فرصت دارد تا با ارايه هشدارهاي لازم جلوي يک توافق نهايي به گفته او بد با ايران را بگيرد. ما الان شرايط آن کودکي را داريم که به پادشاه لخت در حالي که همه از لباس او تعريف مي‌کردند گفت لباسي تنش نيست، اين کاري است که ما بايد انجام دهيم.»

اين موضع‌گيري اسراييلي‌ها نشان مي‌دهد آنها برنامه‌اي مدون براي شکست تفاهم تهران با کشورهاي غربي دارند؛ سعودي‌ها که چند سال گذشته مواضع خصمانه‌اي عليه تهران اتخاذ کرده‌اند همراستا با جنگ سوريه دست به کبريت بازي خطرناکي با جنگجويان سلفي زده اند که ممکن است قبل از همه در کشورهاي اروپايي بدتر از آنچه در فاجعه 11سپتامبر حادث شد، منجر شود.

امروز احتمالا موضع گيري خشمگينانه سران رژيم صهيونيستي از سوي برخي رسانه‌هاي داعيه دار مبارزه با استکبار جهاني سانسور خواهد شد؛ رويکردي که در نوع خود منحصر به فرد است. اين رسانه‌ها در جريان مذاکرات ژنو2،سخنان تند و عصبي بنيامين نتانياهو را يا سانسور کردند يا از کنار آن با بي تفاوتي گذشتند. اين رسانه‌ها که از کوچکترين حرف گزافه اسراييل جنجالي به پا مي‌کردند حالا موضع سکوت در پيش گرفته‌اند. ديروز بارديگر رسانه ملي از ماجراي مذاکرات ژنو3 جاماند. در حالي که رسانه‌هاي جهان از تلويزيون دولتي چين گرفته تا شبکه‌هاي خبري آمريکايي و اروپايي و رسانه‌هاي فارسي زبان مسئله دار برنامه‌هاي خود را به صورت کامل لغو و به موضوع مذاکرات اتمي ايران مي‌پرداختند،رسانه ملي ايران در يک برنامه گفت «به من چه؟» يا به ورزش،آشپزي، گل و بلبل پرداخت. نقطه ضعفي که پس از تذکرهاي متوالي فعالين رسانه اي در موارد متعدد پيش آمده هنوز اصلاح نشده است.

ايرانيان حسن نيت خود را به غربي‌ها ظرف6ماه نشان خواهند داد،حال اين غربي‌ها هستند که بايد منافع اقتصادي و سياسي ايراني‌ها را تامين کنند و به رنج تحريم‌هاي خصمانه عليه ملّت ايران اسلامي پايان دهند. امروز در تهران خيلي از تفاهم مذاکره کنندگاني که به فرموده مقام معظم رهبري «سازشکار نيستند» با طرف‌هاي غربي، لبخند بر لب داشتند،آنها اميدوارند که رويکرد استعمارگرانه کشورهاي بلوک شرق سابق با ايراني‌ها پايان يابد و غربي‌ها نيز سرمايه‌هاي توقيف شده را بازگردانند.

يک نکته را بايد به 1+5 متذکر شد، مبادا انسان دوستي پارسي‌ها و اين خوش حالي ايراني‌ها به کينه و بي اعتمادي تبديل شود. که اگر اين گونه شود ايراني‌ها روي ديگر خود را به آنها نشان خواهند دارد.

در همين حال،به زودي برخي از تفاهم ژنو3، تفسير به عهدنامه ترکمنچاي که توسط روس‌ها به ايراني‌ها تحميل شد، مي‌کنند.در حالي که خود وامدار کرملين و روسيه هستند!

در مقابل اين اظهارات، کليت نظام جمهوري اسلامي ايران و مردم به اين نتيجه رسيدند که اين تفاهم نامه امضا شود. تفسير به راي از سخنان رهبر معظم انقلاب يا اتخاذ مواضع خلاف مواضع ديپلماتيک تهران تنها کام سران رژيم صهيونيستي را به همراه جنگ طلبان جمهوري خواه شيرين خواهد کرد. درهمين حال اين حق نمايندگان مجلس شوراي اسلامي است که از مفاد معاهده ژنو آگاه شوند اما اين که حس شود گروهي قصد کارشکني دارند آنها را در کنار معاندين خارج نشين قرار مي‌دهد. پيش از موضع گيري شخص اول نظام جمهوري اسلامي آنهم زماني که هنوز جوهر تفاهم نامه ژنو خشک نشده است مورد عتاب و خطاب قرار دادن تيم مذاکره کننده، جفا در حق فرزندان انقلاب نيست؟!

عقل سليم مي‌گويد به طرف‌هاي غربي نبايد به صورت محض اعتماد کرد اما ملّت ايران و تاريخ قضاوتي سخت در حق منفعت طلبان داخلي و اجنبي خواهد کرد. بايد باور کرد خيلي‌ها از درون کاخ سفيد و کرملين گرفته تا دلالان مافيايي چند مليتي در تهران و سياستمداران جنگ طلب، همه و همه در کنار هم خواهان شکست تفاهم ژنو3 هستند. در آمريکا سناتورهاي تندروي جمهوري خواه،باراک اوباما را به زنجير خواهند کشيد تا تفاهم نهايي با تهران حاصل نشود. روس‌ها به همراه چيني‌ها هنوز مردد اوضاع را نظاره مي‌کنند اما آنها چندان تمايلي به رابطه ايران و غرب ندارند. غول‌هاي اقتصادي ديگر هم براي منافع اقتصادي و سياسي خود هم که شده تمايل به پايان هميشگي پرونده اتمي ايران دارند. حالا جنگ، جنگ طلبان سياسي و دلالان مافيايي است با ديپلمات‌هاي خواهان صلح و اعتدال ؛ موضوعي مهلک که در آينده بيشتر نمود خواهد يافت.