نسخه شماره 3346 - 1392/09/03 -

20 محرم‌؛ سالروز عزل اميرکبير
پايان دولتمرد بزرگ ايران


کارتون عليه کودک


گوشت بوقلمون و درمان افسردگي و کم‌خوني


بازخواني تاريخي


پيشنهاد


 20 محرم‌؛ سالروز عزل اميرکبير
 پايان دولتمرد بزرگ ايران 

ميرزا تقي‌خان فراهاني ملقب به اميرکبير از بزرگترين و تاثيرگذار‌ترين رجال سياسي دو قرن اخير ايران در سال 1323 قمري در خانواده‌اي از طبقات پايين جامعه به دنيا آمد. پدرش در دربار قاجار‌ها آشپز بود و به همين واسطه با مقامات حشر و نشر داشت. ميرزا تقي در اوايل جواني در سمت منشي قائم‌ مقام اول به خدمت مشغول شد و مورد عنايت اين رجل سياسي دانشمند قرار گرفت و بعد‌ها در دستگاه قائم ‌مقام دوم نيز مورد توجه واقع شد . ميرزا تقي خان در اواخر حکومت محمد شاه قاجار پيشکاري وليعهد شد. وقتي که محمد شاه قاجار درگذشت ، ناصرالدين ميرزا که قصد حرکت به تهران و نشستن بر تخت سلطنت را داشت نمي‌توانست حتي هزينه سفر خود و همراهان را به تهران تهيه کند؛ در اين هنگام بود که اميرکبير که آن زمان در تبريز و ملقب به اميرنظام بود با ضمانت شخصي پولي فراهم کرد و ناصرالدين شاه را به تهران آورد. اينگونه بود که وي مورد توجه ناصرالدين ميرزا که حالا ناصرالدين شاه شده بود قرار گرفت و با اينکه درباريان حتي مهدعليا - مادر ناصرالدين شاه که در زد و بندهاي سياسي خارجي دست داشت- مخالف وي بودند، هر روز بر مرتبه و مقامش در دستگاه ناصري افزوده مي‌شد. ناصرالدين شاه پس از رسيدن به تهران مقام صدارت عظمايي را به ميرزا تقي‌خان اعطا کرد. اين‌چنين بود که وي در زماني کوتاه ملقب به اميرکبير شد و از سوي ناصرالدين شاه به مقام صدراعظمي نايل آمد.

اميرکبير در دوره کوتاه صدراعظمي ‌با نبوغ خاص و احساسات پر شور ميهن‌پرستي خود، توانست برنامه‌هايي را پيش ببرد که اهميت آن‌ها در راه پيشرفت ايران و ايراني غيرقابل کتمان است. در اين دوران کشور در اوج فلاکت بود و سران مملکتي مشغول حيف و ميل اموال بيت‌المال بودند. در اثر بي‌کفايتي حاج ميرزا آقاسي خزانه مملکتي با ضعف شديد روبرو شده بود. اميرکبير در اين وهله با پي بردن به وضع ناهمگون کشور، شروع به تصفيه دستگاه دولتي و عزل و نصب ماموران لشگري و کشوري کرده و سعي کرد براي مشاغل مختلف افراد شايسته را بر سر کار آورد. وي با لغو برخي از ماليات‌هاي اضافي، دريافت ماليات‌ها را داراي نظام منسجم و مشخصي کرد. او همچنين حقوق گزاف درباريان را کاهش داد و از بذل و بخشش‌هاي بي‌دريغ در حوزه بودجه مملکتي جلوگيري کرد. اصلاحات اميرکبير اندکي پس از رسيدن وي به صدارت آغاز شد و تا پايان حکومتش که 39 ماه (3 سال و 3 ماه) به طول انجاميد، ادامه يافت. اميرکبير در دوران صدارت کوتاه خود علاوه بر ايجاد امنيت و استقرار دولت، قشون ايران را به سبک اروپايي سر و سامان داد، براي اولين بار کارخانه‌هاي اسلحه‌سازي در ايران تاسيس کرد، امور قضايي را اصلاح کرد، به جرح و تعديل محاضر شرع پرداخت و چاپارخانه‌ها را بنيان گذاشت. معافيت کشاورزان از پرداخت ماليات و تشويق صنايع و توليدات کشاورزي داخلي به افزايش توليد از جمله ديگر اقدامات اميرکبير در حوزه سياست داخلي بود. اميرکبير همچنين در حوزه سياست خارجي نيز دست به اصلاحات فراواني زد که به انتصاب افراد شايسته به عنوان سفير در کشورهاي ديگر انجاميد. اميرکبير همچنين موسس مدرسه دارالفنون بود که براي آموزش علوم و فنون جديد، به فرمان او در تهران تأسيس شد. علاوه بر اين‌ها انتشار روزنامه وقايع اتفاقيه نيز از جمله اقدامات ارزشمند اميرکبير به حساب مي‌آيد. اصلاحات اميرکبير اما بر درباريان و کشورهاي ديگر گران آمده بود. اين‌چنين بود که برخي از سفارتخانه‌ها و همچنين درباريان وجود او را تاب نياوردند و خواستار عزل وي شدند. از اين رو، حکم عزل اميرکبير در روز 20 محرم سال 1267 هجري قمري به وي ابلاغ شد. چهار روز پس از آن، ميرزا آقاخان نوري به سمت صدارت منصوب شد. اميرکبير چند روز پس از عزل در بيست و پنج محرم سال 1268 هجري قمري به کاشان تبعيد شد. اما با اين وجود، مخالفان اميرکبير در دربار، احتمال مي‌دادند که اميرکبير بار ديگر مورد عنايت شاه قرار گيرد و به قدرت بازگردد. بنابراين با کوشش فراوان توانستند حکم قتل وي را از ناصرالدين ‌شاه بگيرند و به اين ترتيب ايران يکي از مصلحان بزرگ خود را از دست داد.


 کارتون عليه کودک 

متاسفانه يکي از مشکلات تربيتي والدين اين است که ساعت خاصي را براي تماشاي تلويزيون براي کودک در نظر نمي‌گيرند و کودک ساعت‌ها به تماشاي تلويزيون و دي‌وي‌دي‌هاي کارتون و بازي‌هاي رايانه‌اي مي‌نشينند. در نتيجه خستگي ناشي از تماشاي کارتون‌ها و برنامه‌هاي غير‌ضروري رايانه‌اي روي يادگيري و ذهن کودک اثر منفي مي‌گذارد و او را حتي از انجام کارهاي ضروري و فعاليت ذهني باز مي‌دارد . والدين بايد بر زمان تماشاي کارتون‌ها نظارت داشته باشند و اگر کودک بيش‌از اندازه به تماشاي تلويزيون علاقه نشان مي‌دهد او را از تماشاي طولاني مدت کارتون‌ها منع يا فرصت آن را محدودتر و سرگرمي‌ديگري برايش فراهم کنند.


 گوشت بوقلمون و درمان افسردگي و کم‌خوني 

بسياري از افراد جامعه با خواص گوشت بوقلمون آشنا نيستند در حالي که مصرف گوشت بوقلمون براي مادران باردار، مبتلايان به کم‌خوني و افسردگي بسيار مفيد است.

بوقلمون برخلاف مرغ هم داراي گوشت سفيد و کم‌چربي در ناحيه سينه و هم داراي گوشت تيره و قرمز در قسمت‌هاي ران است. به دليل بافت خاصي که گوشت بوقلمون دارد برخلاف برخي پروتئين‌ها هنگام طبخ حجم خود را از دست نمي‌دهد و کم‌ترين ميزان چربي اشباع و کلسترول را در مقايسه با گوشت قرمز دارد. در عين حال منبع غني از انواع ويتامين B و ويتامين A است. همچنين املاحي مانند منيزيم، مس، آهن، روي، پتاسيم و سلونيوم در اين ماده غذايي به وفور يافت مي‌شود.

مصرف گوشت بوقلمون به ويژه در فصل سرما براي کودکان و سالمندان بسيار مناسب است و به دليل وجود ويتامين A در اين نوع گوشت نقش مهمي در تقويت سيستم ايمني بدن دارد. از طرف ديگر به دليل نوعي مواد خاص به نام اسيدآمينه تريپتوفان در گوشت بوقلمون به افرادي که مبتلا به افسردگي هستند توصيه مي‌شود تا از اين ماده غذايي مصرف کنند چرا که به صورت گذرا و کوتاه‌مدت موجب آرامش و سرحالي در اين افراد مي‌شود.


 بازخواني تاريخي 

1386: انتقاد از ريخت و پاش در سفر احمدي‌نژاد به اردبيل

سوم آذر 1386 روزنامه «جمهوري اسلامي» با انتقاد از آنچه ريخت‌و‌‌پاش و تبليغات غيرضروري در سفر استاني دولت مي‌خواند، نوشت: از اردبيل خبر مي‌رسد، هزينه بيش‌از حد‌ و‌ ريخت‌و‌پاش‌ها در جريان سفر احمدي نژاد به استان اردبيل باعث نارضايتي مردم گرديده است. مشاهده پوسترها، عکس‌ها و پلاکاردهاي غيرضروري گران قيمت نصب شده در ميادين و خيابان‌هاي مسير حرکت کاروان رياست‌جمهوري و هيات دولت توسط برخي ارگان‌ها و نهادهاي دولتي و انباشته شدن عکس‌هاي رنگي گران قيمت از رئيس‌جمهور در کنار خيابان‌ها و زير پاي مردم در محله‌هاي سخنراني براي مردم محروم به خصوص براي زناني که حتي جهت ارائه تقاضاي مبلغ 150 هزار تومان وام ازدواج و هزينه فرزندان مدرسه‌اي خود چادر سرشان را از همسايه قرض مي‌گيرند، تعجب‌آور است. علاوه بر موارد ياد شده، مرتبط قرار دادن طرح‌هايي که عمليات اجرايي آنها از زمان دولت قبلي آغاز گرديده از قبيل استخر سرپوشيده، صدا‌و‌سيما، سالن ورزشي جهان پهلوان رضازاده، نيروگاه و... با مصوبات سفر سال گذشته نوعي عوام فريبي در اذهان عمومي‌تلقي مي‌شود.

افسوس که در آن زمان برخي مدعيان اصولگرايي توجهي به اين وضعيت نداشتند!

1387: احمدي‌نژاد به غربي‌ها:

قادريم با نفت 5 دلاري کشور را اداره کنيم

سوم آذر 1387محمود احمدي نژاد ادعا کرد: قادريم کشورمان را با قيمت نفت هشت دلار و پنج دلار نيز اداره کنيم. ايران يک ملت بيدار است و اقتصاد ما يک اقتصاد درون زاست و ما مي‌توانيم از درون نيازهاي خود را تامين کنيم.

احمدي‌نژاد در پاسخ به سوالي مبني بر تاثير کاهش قيمت نفت بر اقتصاد اظهار کرد: کاهش قيمت نفت در اقتصاد جهاني اثر مي‌گذارد و شايد يک نمادي از وضعيت اقتصاد جهاني است. اقتصاد مادي و سرمايه داري امروز به پايان دوران خود رسيده و وارد يک دوران رکود و به معناي ديگر وارد اضمحلال شده است و يکي از نشانه‌هاي آن اين است که مصرف نفت و قيمت آن نيز کاهش پيدا کرده است.

وي همچنين درباره تاثير کاهش قيمت نفت بر اقتصاد ايران خاطرنشان کرد: برخلاف اظهارنظر برخي از افراد که مي‌گويند اگر در دنياي غرب کسي سرما مي‌خورد ملت ما بايد به خاطر آن تب کند، من عرض مي‌کنم با طراحي‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته اين موضوع تقريبا تاثيري بر اقتصاد ما نخواهد داشت. به خصوص با برنامه تحول اقتصادي که دولت در نظر دارد اجرا کند، انشاءالله بخش اساسي ارتباط ما با نوسانات قيمت نفت قطع خواهد شد و از بين خواهد رفت و مشکلي پيش نمي‌آيد.

زمان گذشت و 4-5 سال بعد از اين ادعاي احمدي‌نژاد معلوم شد که سوء مديريت وي و دولتش باعث شده که حتي با نفت بالاي 100 دلار هم نتوانند کشور را اداره کنند!

1388: انتقاد مدير مسوول روزنامه مردم‌سالاري از توقيف روزنامه همشهري

سوم آذر ماه 1388 بعد از توقيف روزنامه همشهري به دليل يک آگهي ،مدير مسوول روزنامه مردم سالاري نسبت به اين امر اعتراض کرد.

مصطفي کواکبيان در آن زمان با اشاره به توقيف روزنامه همشهري گفت: توقيف همشهري به استناد ماده 12 قانون مطبوعات چندان وجاهت قانوني ندارد. وي با اشاره به علت توقيف روزنامه همشهري که درباره چاپ يک آگهي بوده است، خاطرنشان کرد: چاپ آگهي در روزنامه، بيشتر جنبه درآمدزايي دارد و از انگيزه‌هاي سياسي و مخالفت با قانون و عمل کردن به نفع يک جريان خاص، در آن خبري نيست. در فعاليت‌هاي مطبوعاتي احتمال بروز خطا بالا است. هيات نظارت بر مطبوعات بايد وسعت نظر بيشتري را نسبت به اين خطاها داشته باشد. چرا که چنين خطاهايي را ممکن است هر روزنامه ديگري مرتکب شود .

کواکبيان با اشاره به اينکه بارها در مجلس تذکر داده است، افزود: کميسيون فرهنگي نيز بايد قطعا اين موضوع را مورد بررسي قرار دهند تا اگر روزنامه‌اي تخلف کرده است، براساس قانون مطبوعات به دادگاه صالح برود و از آنجا حکم بگيرد. نه اينکه وزارت ارشاد وهيات نظارت بر مطبوعات راسا اقدام کنند. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس اذعان داشت که چنين رويه اي در برخورد با مطبوعات، به مفهوم آن است که اولين اشتباه در يک رسانه، آخرين اشتباه آن خواهد بود.

در نتيجه اهالي مطبوعات با نگراني مواجه خواهند شد و هيچ اميدي براي اين که در صورت بروز خطا، در دادگاه از خود دفاع کنند، نخواهند داشت .

کواکبيان در ادامه گفت: رويه جديدي که وزارت ارشاد در پيش گرفته است، به مراتب نگران کننده تر از رويه دستگاه قضايي در سال 79 در برخورد با مطبوعات است. در سال 79 دستگاه قضايي با انگيزه جلوگيري از تخلفات، اقداماتي انجام مي‌داد. اما اين اقدامات به نحوي بود که مديران جرايد احساس مي‌کردند بعدا در دادگاه امکان دفاع از خود را خواهند داشت.


 پيشنهاد 
نويسنده : جواد لگزيان

کتاب سياه

«رويا» همسري دلربا و نيک صورت گمشده است و حالا همسرش دربدر به دنبال او در هر کوي و بازار روانه شده است.جستجوي او به فروشگاه كوچكي به نام «علاءالدين» مي رسد به روزگاري که عاشق و معشوق همبازي بوده‌اند و...

«همه اين آت‌وآشغالا رو مي‌شه از سمساريا و عتيقه‌فروشيا خريد، يا اين‌که اصلا مي‌شه سفارش داد تا بسازن، ولي بوها چي؟ يعني اين اشيا هروقت به کار گرفته شن همون بوها رو مي‌دن؟ مگه اين اسباب و اثاثيه جديد هم از همين اجزا و عناصر ساخته نمي‌شن؟ پس چرا اونا اين بوها رو ندارن؟»...

عطر غريب عشق را در رمان امروز دنبال کنيد.رمان «کتاب سياه» نوشته اورهان پاموك با ترجمه‌ عين ا‌له غريب را «نشر زاوش» راهي کتاب‌فروشي‌ها کرده ‌است.