نسخه شماره 3346 - 1392/09/03 -

معاون توسعه مديريت و منابع وزارت بهداشت هشدار داد:
بيمـاري هلنـدي در نظـام سـلامت
تکميل پروژه‌هاي نيمه‌تمام وزارت بهداشت ?? سال طول مي‌کشد

جلسه مشاور روحاني با نمايندگان 6وزير درباره فيس‌بوک


ناگفته‌هاي دبير سابق هيات امناي تأمين اجتماعي از معامله‌ مرتضوي

رئيس سازمان محيط زيست:
خودروسازان حتي استاندارد يورو ? را نيز به درستي اجرا نکردند


حقوق شهروندي و آزادي‌هاي اجتماعي


آغاز ثبت‌نام آزمون دکتري از سه‌شنبه


سـلامـت


اخبار کوتاه


 معاون توسعه مديريت و منابع وزارت بهداشت هشدار داد:
 بيمـاري هلنـدي در نظـام سـلامت 
 تکميل پروژه‌هاي نيمه‌تمام وزارت بهداشت ?? سال طول مي‌کشد

معاون توسعه مديريت و منابع وزارت بهداشت گفت: با بودجه‌اي که به پروژه‌هاي عمراني بهداشت و درمان اختصاص مي‌يابد، 20 تا 30 سال زمان مي‌برد که همين پروژه‌هاي فعلي به اتمام برسد.

به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت بهداشت ايرج حريرچي؛ معاون توسعه مديريت و منابع وزارت بهداشت با بيان اين مطلب در برنامه «نبض» شبک? خبر و با اشاره به بودجه 8 هزار ميليارد توماني بخش بهداشت و درمان و 1800 ميليارد توماني دارو، افزود: کسري بودجه‌اي که در نظام سلامت به وجود مي‌آيد، دودش فقط به چشم مردم مي‌رود.

معاون وزير بهداشت از آماده افتتاح بودن 4 هزار تخت بيمارستاني در کشور خبر داد و گفت: براي اين تخت‌ها نيز نيروي انساني نياز است که نداريم. در حالي که کل بودجه عمراني وزارت بهداشت 890 ميليارد تومان است و فقط 30 تا 35 درصد آن تخصيص مي‌يابد.

وي ادامه داد: حجم اعتبارات پروژه‌هاي عمراني در دست اجرا در بخش بهداشت و درمان کشور 6900 ميليارد تومان است که 43 هزار و 700 تخت در دست ساخت دارد در حالي که کل تختهاي بيمارستاني کشور 82 هزار تخت است. وي در همين زمينه اضافه کرد: با بودجه‌اي که به پروژه‌هاي عمراني بهداشت و درمان اختصاص مي‌يابد، 20 تا 30 سال زمان مي‌برد که همين پروژه‌هاي فعلي به اتمام برسند. حريرچي با طرح اين موضوع که مردم در اين بين تقصيري ندارند، تأکيد کرد: نبايد واقعيت‌ها را از مردم کتمان کرد.

آن‌ها بايد بدانند که وضعيت بودجه و اعتبارات در کشور چگونه است.

معاون وزير بهداشت با بيان اين مطلب که وزارت بهداشت دولت يازدهم استراتژي و برنامه دارد، اظهار داشت: آن طور که شنيده‌ايم در بودجه 93، بخش بهداشت و درمان را يک مقدار متفاوت ديده‌اند.

وي با انتقاد از روش اجراي نظام سلامت کشور که الگويي از مدل آمريکايي است، تأکيد کرد: امروز مسجل شده که اين الگو شکست خورده است و ما هنوز آن را بد اجرا مي‌کنيم. حريرچي به مشکلات مقطع فعلي حوزه سلامت کشور اشاره کرد و گفت: متأسفانه تکليف مديريت و توليت نظام بهداشتي و درماني مشخص نيست در حالي که قانون بيمه همگاني در سال 73 تصويب شده است اما هنوز هيچکس سر جاي خودش نيست و مدلي براي اين نظام سلامت مشخص نکرده‌ايم.

وي با عنوان اين مطلب که نظام سلامت کشورمان مدل بازار آزاد و بدون کنترل است، افزود: اين‌‌ همان مدلي است که به بهترين شکل در آمريکا اجرا شده اما حالا به مشکل خورده است. در واقع، دعواي جمهوري خواهان و دمکرات‌ها در آمريکا بر سر بودجه بهداشتي اين کشور است. حريرچي با تأکيد بر اينکه حالا مسجل شده اين الگوي بهداشتي و درماني در آمريکا شکست خورده است، گفت: متأسفانه ما داريم همين نظام سلامت را خيلي بد اجرا مي‌کنيم.

معاون توسعه مديريت و منابع وزارت بهداشت اضافه کرد: هرچند اين نوع نظام بهداشتي و درماني در آمريکا بالا‌ترين سرانه را دارد، اما در بين 8 کشور صنعتي دنيا، بد‌ترين نتايج را به دست آورده است. وي با تأکيد بر اينکه اين الگوي نظام سلامت در ايران بايد اصلاح شود، گفت: براي اصلاح اين نظام سلامت بايد به قانون پايبند باشيم. حريرچي با اشاره به سهم پرداختي هزينه‌هاي درماني از جيب مردم به مرز 70 درصد رسيده است، افزود: اگر اين مدل نظام سلامت اصلاح نشود، به هدف 30 درصد سهم مردم که در برنامه پنجم آمده است، نمي‌رسيم. معاون وزير بهداشت با اشاره به بند الف ماده 38 قانون برنامه پنجم که تأکيد دارد بيمه همگاني مي‌بايست در سال اول اجراي اين برنامه محقق شود، گفت: بر اساس قانون بيمه همگاني، همه مردم مي‌بايست تحت پوشش بيمه قرار بگيرند اما در حال حاضر نزديک به 13 ميليون نفر در کشور تحت پوشش هيچ بيمه‌اي نيستند. وي با عنوان اين مطلب که نظام سلامت ما گرفتار بيماري هلندي شده است، ادامه داد: بيماري هلندي، يعني اينکه وقتي بودجه و پول داريم، هزينه مي‌کنيم اما وقتي پولي نداريم، دچار مشکل مي‌شويم. همين قضيه براي ما اتفاق افتاد و در سالهاي 85 تا 90 که بودجه کشور 4 برابر شد، اين مشکلات بروز نکرد اما حالا گرفتار کسري بودجه هستيم.

معاون وزير بهداشت با اعلام اينکه در 8 سال اخير نيروهاي وزارت بهداشت از 230 هزار نفر به 411 هزار نفر رسيده است، گفت: حجم نيروي انساني وزارت بهداشت به 1/5 تا 2 برابر رسيده اما معاونت نظارت و برنامه‌ريزي رياست جمهوري فقط 270 هزار نفر اين نيرو را قبول دارد.


 جلسه مشاور روحاني با نمايندگان 6وزير درباره فيس‌بوک 

عضو کميسيون اصل 90 مجلس از جلسه مشاور رئيس‌جمهور با نمايندگان 6 وزير عضو شوراي عالي فضاي مجازي در جهت رفع فيلتر فيس‌بوک خبر داد.

فاطمه رهبر نماينده مردم تهران و عضو کميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: هفته گذشته محمدرضا صادق مشاور رئيس‌جمهور با نمايندگان 6 وزير عضو شوراي عالي فضاي مجازي (وزراي علوم، تحقيقات و فناوري، فرهنگ و ارشاد اسلامي، اطلاعات، دادگستري، ارتباطات و فناوري اطلاعات و آموزش و پرورش) در دفتر خود جلسه‌اي با موضوع هماهنگي در جهت رفع فيلتر فيس‌بوک برگزار کرده است. رهبر افزود: برگزاري اين جلسه سوالاتي را به ذهن متبادر مي‌کند که خوب است آقاي صادق درباره آنها توضيح دهند. وي ادامه داد: جداي از نوع دعوت و محتواي اين جلسه، آقاي صادق بايد به اين سؤال پاسخ دهد که آيا از طرف شخص رئيس‌جمهور مأمور به انجام اين کار شده يا اينکه به صورت فردي تصميم به برگزاري چنين جلسه‌‌اي گرفته است؟ نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: معلوم نيست که آيا اين 6 وزيري که نمايندگان آنها در جلسه حضور داشتند، در جريان اين جلسه و موضوع آن بوده اند يا خير؟ رهبر با بيان اينکه بايد ديد انگيزه و تلاش آقاي صادق براي رفع فيلتر فيس‌بوک چه مبنايي دارد که اين جلسه را تشکيل داده، گفت: بايد از ايشان پرسيد که آيا با ديگر وزارتخانه‌ها و دستگاه ها هم در اين باره صحبت شده و يا خواهد شد؟ وي با تأکيد بر اينکه اين موضوع در مجلس پيگيري مي‌شود، به حکم رهبر معظم انقلاب براي شورايعالي فضاي مجازي اشاره کرد و گفت: يکي از وظايف اين شورا، صيانت از فضاي مجازي کشور است، از طرفي مقام معظم رهبري چهارشنبه در جمع بسيجيان فرمودند «آنها (دشمنان) در اين خيال خام و احمقانه بودند که شبکه‌هاي اجتماعي توئيتر و فيس‌بوک مي‌تواند نظام اسلامي را براندازد، به همين علت تمام امکانات خود را به خط کردند»، بنابراين کاملاً نقش و کارکرد فيس‌بوک و شبکه‌هاي اجتماعي ديگري که در همين سبک هستند، نه تنها براي ما بلکه براي کل کشورهاي جهان ثابت شده است. عضو کميسيون اصل 90 مجلس ادامه داد: توقع مي‌رود با توجه به حضور مبتکران، نخبگان و دانشمندان جوان کشورمان، به جاي آنکه نسخه‌هاي غربي و شبکه‌هاي اين‌چنيني را ترويج کنيم، فضاي مجازي داخلي را براي خودمان باز کنيم که جايگزين اين دست شبکه‌هاي اجتماعي شوند. رهبر در پايان تصريح کرد: آيا اصلاً مشکل اساسي فضاي مجازي و فرهنگي کشور، رفع فيلتر شبکه‌هاي اجتماعي مانند فيس‌بوک و توئيتر و از اين قبيل سايت‌هاست؟


 ناگفته‌هاي دبير سابق هيات امناي تأمين اجتماعي از معامله‌ مرتضوي 

دبير سابق هيئت امناي سازمان تأمين اجتماعي گفت:‌ مديرعامل وقت سازمان قبل از اينکه هيات امنا اجازه فروش بدهد، چک و مبايعه‌نامه‌اي به بابک زنجاني داده است که هر دو اقدام خلاف قانون است.

سيدحسن اعتمادزاده در گفت‌وگو با فارس، درباره تفاهمنامه‌اي که سعيد مرتضوي مديرعامل وقت تأمين اجتماعي با بابک زنجاني در خصوص فروش چند شرکت اين سازمان منعقد شده است، اظهار داشت: هنگامي که اين موضوع در هيئت امناي سازمان تأمين اجتماعي مطرح شد هيئت امنا بر مبناي شروطي بررسي اين معامله را در دستور کار هيئت مديره قرار داد.

وي افزود: معامله‌اي که قرار بود انجام شود در حد اختيارات مدير عامل و هيئت مديره سازمان تأمين اجتماعي نبود و بايد حتماً دستور هيئت امناي سازمان تأمين اجتماعي را در اين خصوص مي‌گرفتند.

اعتمادزاده بيان داشت: وقتي که اين موضوع مطرح شد اجازه داديم بر اساس تبصره سالانه فروش شرکت‌هاي تأمين اجتماعي در اين باره کار کارشناسي انجام شود و بر اساس قيمت مشخص شده روز و رعايت آيين‌نامه‌هاي مبادلاتي هيئت امنا اجازه فروش بعضي از شرکت‌ها را بدهد. دبير سابق هيئت امناي سازمان تأمين اجتماعي افزود: اگر هر گونه اقدامي صورت گرفته باشد که معني خريد و فروش بدهد و قبل از اجازه هيئت امنا باشد از درجه اعتبار ساقط است و هيچ گونه خريد و فروش و تحويل شرکت به آقاي بابک زنجاني که طرف مقابل معامله بوده صورت نگرفته است. وي درباره چک 5/3 ميليارد يورويي که از سوي مديريت وقت تأمين اجتماعي به بابک زنجاني داده شده است اظهار داشت: اگر چکي داده شده است بايد مسئولي که اين کار را انجام داده جوابگو باشد.

اعتمادزاده تأکيد کرد: هيئت امناي سازمان تأمين اجتماعي براي فروش شرکت‌ها اجازه فروش مشروط با رعايت مقررات و قوانين کارشناسي از سوي هيئت مديره را داده است و هيئت امنا اجازه نداده است که مجموعه‌اي از شرکت‌ها به فروش برسد بلکه تنها اجازه بررسي تک تک شرکت‌ها را براي فروش داده بوده است. وي افزود: مدير عامل وقت سازمان قبل از اينکه هيئت امنا اجازه فروش بدهد چک و مبايعه‌نامه‌اي به طرف مقابل معامله داده است که هر دو اقدام خلاف قانون است.

اعتمادزاده خاطرنشان کرد: هيئت امناي سازمان با توجه به مصوباتي که در اختيار داشته اقدام کرده و اگر کسي تخلفي کرده است بايد پاسخگو باشد.

وي تأکيد کرد: در آيين‌نامه مالي صدور چک داراي ضوابطي است و تا شرايط و آن ضوابط مقرر نشود صدور چک محلي از اعراب ندارد.


 رئيس سازمان محيط زيست:
 خودروسازان حتي استاندارد يورو ? را نيز به درستي اجرا نکردند 

رئيس سازمان محيط زيست با بيان اينکه پيش‌بيني‌هاي سازمان هواشناسي در برخي مواقع دقيق نيست، گفت: خودروسازان حتي استاندارد يورو 2 را نيز به درستي اجرا نکردند؛ بر همين اساس وارد مذاکره جدي با اين شرکت‌هاي صنعتي مي‌شويم.

به گزارش فارس معصومه ابتکار رئيس سازمان حفاظت محيط زيست به تشکيل جلسه اضطراري در مورد اخبار در اين کشور اشاره کرد و افزود: تاکنون دستگاه‌هاي سنجش، اطلاعات دقيقي از پديده گرد و غبار اهواز نمي‌دهند اما بررسي شد به طوري که احتمال دارد وضعيت موجود شهروندان اهوازي بر اثر افزايش ترکيبات گوگردي و اوزون در هوا باشد.

وي ادامه داد: بر همين اساس دستگاه‌هاي سنجش آلاينده‌هاي خاص براي اهواز اعزام شد تا بر اساس آن در مرحله اول منشاء آلاينده‌ها به دست آيد.

وي درباره ارتقاي سطح استاندارد سوخت، ادامه داد: متاسفانه زنگنه وزير نفت ميراث خوبي را تحويل نگرفته است، اين دوره مشکلات و عقب‌ماندگي‌هاي بسيار زيادي دارد و نمي‌توان انتظار داشت عقب‌ماندگي‌هاي 8 سال گذشته به اين زودي‌ها برطرف شود.

وي در ادامه در پاسخ به سوال فارس مبني بر اينکه چرا دستگاه‌هاي سنجش آلاينده‌هاي خاص بيش از وضعيت موجود اهواز به اين شهر انتقال نيافته است ادامه داد: اين دستگاه‌ها طي 8 سال گذشته خراب بوده‌اند و فعاليت نمي‌کردند. وي بيان داشت: انتظار مي‌رود با فعاليت اين دستگاه‌ها منشاء آلاينده‌هاي اهواز مشخص شود و شاهد برطرف شدن اين معضل باشيم. وي ادامه داد: يک سري آلاينده‌هاي غيرمتداول مانند بنزن وجود دارد و ميزان اوزون و گوگرد باعث اختلالات تنفسي و آسمي در افراد مي‌شود و علت احتمالي اتفاق اخير در اهواز نيز همين بوده است.

وي با بيان اينکه خوزستان و بسياري از شهرهاي ديگر برنامه کاهش آلودگي هوا داشته‌اند، ادامه داد: تحريم‌ها علت به تعويق افتادن بسياري از استاندارد‌ها بوده است و اگر تحريم‌ها بهتر شود بنزين باکيفيت وارد خواهيم کرد. وي متذکر شد در مورد اتفاق اخير اهواز خواستار ارائه گزارش شديم که بخشي از اين گزارش را وزارت بهداشت بايد ارائه دهد.

رئيس سازمان محيط زيست، ادامه داد: مسئله گرد و غبار، 4 شهر غربي کشور را با بحران روبرو کرده است که مشکل عمده ما در مورد ذرات معلق زير 5/2 ميکرون است که در اين مورد با کشور عراق مذاکرات را از سرگرفته‌ايم. به گفته رئيس سازمان محيط زيست بخشي از گرد و غبار از سوريه وارد کشور مي‌شود.

وي با اشاره به رشد 200 درصدي اقتصادي کشور لهستان، اظهار داشت: اين کشور با توجه به رشد 200 درصدي در طي 10 سال گذشته توانسته 30 درصد گازهاي گلخانه‌اي خود را کاهش دهد.وي در مورد عرضه بنزين يورو 4 بيان داشت: بايد با توجه به شرايط موجود در پي يک برنامه زمانبندي جديد در حداقل زمان به سمت ارتقاي سوخت و خودرو حرکت کنيم.

ابتکار متذکر شد: بنزين يورو 4 در شهرهاي بزرگ عرضه مي‌شود و خودروسازان بايد خود را انطباق بدهند. وي همچنين در پاسخ به سوال ديگر فارس در مورد تعيين تکليف خودروسازان براي ارتقاي کيفيت محصولاتشان، خاطرنشان کرد: انتظار اين است که استاندارد خودرو تا پايان سال جاري به يورو 4 انتقال يابد. بر همين اساس وارد مذاکره جدي با خودروسازان مي‌شويم. خودروسازان بايد تعهدات خود را انجام دهند. رئيس سازمان محيط زيست يادآور شد: خودروسازان حتي استاندارد يورو 2 را درست اجرايي نکردند. رئيس سازمان محيط زيست يادآور شد: پيش‌بيني‌هاي سازمان هواشناسي دقيق نيست و دقت کافي ندارد، با توجه به اين ملاحظه در مواقعي که پايداري هوا وجود دارد اگر برنامه‌اي اعلام شود مبني بر زوج و فرد کردن خودروها بلا استفاده خواهد بود.

ابتکار گفت: پيش‌بيني‌هاي سازمان هواشناسي برخي مواقع پيش نمي‌آيد و نمي‌توان بر اساس اين پيش‌بيني‌ها برنامه‌ريزي کرد. وي در پايان خاطرنشان کرد: در صدد هستيم طي برنامه زمانبندي مشخص صنايع و کارخانه‌هايي مانند کارخانه روغن نباتي قو که در سطح شهرها فعاليت مي‌کنند را ساماندهي کنيم.


 حقوق شهروندي و آزادي‌هاي اجتماعي 
نويسنده : صالح دلدم

در 24 خرداد ماه مردم با حضور گسترده در پاي صندوق‌هاي راي و با انتخاب دکتر حسن روحاني جواب منفي خود را به سياست‌هاي لحاظ شده توسط دولت اصولگراي محمود احمدي‌نژاد در 8 سال گذشته اعلام داشتند. آنچه که موجب پيروزي دکتر روحاني در انتخابات گرديد، علاوه بر حمايت احزاب، چهره‌ها و سران اصلاح‌طلب، شعارها و برنامه‌هاي ايشان در زمان تبليغات قبل از انتخابات بر مبناي اعتدال که رکن رکين اصلاحات مي‌باشد، بود.

يکي از موارد مورد تاکيد دکتر روحاني بحث حقوق شهروندي و احترام به آزادي‌هاي مشروع مردم که جزو لاينفک اصول قانون اساسي محسوب مي‌‌شود، بود که بر اين اساس طي چند روز گذشته شاهد اخباري مبني بر تدوين لايحه حقوق شهروندي توسط دولت و با مشورت حقوقدانان و بحث تفويض اختيار طرح حجاب و عفاف به وزارت کشور دولت بر آمده از برنامه‌هاي اصلاح‌طلبي و اعتدالگرايانه بوديم. بدون شک در 8 سال گذشته برخي برخوردهايي که به بهانه حجاب و عفاف در سطح اجتماع با شهروندان صورت گرفته مورد تاييد نيست؛ برخوردهايي که در بعضي موارد مورد هتک حرمت و زير سوال بردن کرامت انساني بانوان شد و شاهد پخش اخبار و تصاوير مختلفي در رسانه‌هاي گوناگون از اين دست برخوردها بوده‌ايم که منجر به سوءتبليغ شده است. برخوردهايي که دکتر روحاني نيز در زمان قبل از انتخابات آن را مورد انتقاد قرار دادند و به عفيف بودن بانوان ايراني اشاره نمودند.

نگارنده قصد ندارد که در اين يادداشت تاکيدات اسلام مبني بر رعايت مباني مهمي مانند حجاب را زير سوال ببرد اما آنچه جاي سوال و انتقاد است احساس‌ ترس توسط شهروندان مي‌باشد که بعضا با برخوردهاي سليقه‌اي به تاکيد دکتر روحاني موجبات آزردگي خاطر و ناامني رواني شهروندان را به دنبال داشته است. شهرونداني که بعد از دوم خرداد شاهد رعايت بيشتر حقوق شهروندي و مسائل خصوصي زندگي خود و برخورداري از مواهب آزادي اجتماعي بودند و در دولت اصولگراي احمدي‌نژاد اين دست برخوردهاي سلبي سبب شکاف ميان حاکميت و مردم گرديده و با سوءاستفاده عده‌اي در جامعه و برداشت غلط از اين برخوردها شاهد ناهنجاري‌هاي رفتاري و افزايش آمار جرائم خشني چون آدم‌ربايي و تجاوز به عنف بوديم. بديهي است که حضور نيروي انتظامي در بسياري موارد مسبب ايجاد امنيت در جامعه و مقابله با قانون شکنان و مخلين امنيت اجتماعي شده که اين زحمات پليس خدمتگزار فراموش شدني نيست اما آنچه سبب اقتدار بيشتر پليس و اعتماد مردم مي‌گردد احترام به حقوق شهروندي و آزادي‌هاي اجتماعي توسط حاکميت و ايجاد رابطه مهرباني و عطوفت به جاي برخوردهاي سلبي با شهروندان مي‌باشد که انتظار است دکتر روحاني که درگير ميراث دولت احمدي‌نژاد در عرصه‌هاي مختلف به خصوص بين‌الملل و اقتصادي مي‌باشد در تنظيم لايحه حقوق شهروندي و طرح عفاف و حجاب به شعارهاي خود پايبند بوده و به اين موارد مهم که موجب امنيت رواني جامعه مي‌شود توجه بيشتري لحاظ نمايد.

خداوند در قرآن خطاب به موسي(ع) مي‌فرمايد: برو با فرعون به قول لين حرف بزن.


 آغاز ثبت‌نام آزمون دکتري از سه‌شنبه 

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به آغاز ثبت‌نام آزمون نيمه متمرکز دکتري 93 از روز سه‌شنبه پنجم آذر ماه، جدول آزموني اين دوره از آزمون دکتري را اعلام کرد.

حسين توکلي در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به آغاز ثبت‌نام براي شرکت در آزمون دکتري از روز سه‌شنبه از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org، گفت: مهلت ثبت‌نام در اين دور از آزمون تا روز دوشنبه 11 آذر ماه ادامه دارد، بنابراين کليه داوطلبان متقاضي که داراي شرايط عمومي و اختصاصي مندرج در دفترچه راهنماي ثبت‌نام اين آزمون هستند مي‌توانند در آزمون مذکور ثبت‌نام و شرکت کنند. وي با اشاره به انتشار دفترچه راهنماي ثبت‌نام آزمون دکتري از ساعت 18 ديروز شنبه دوم آذر ماه، تصريح کرد: هر داوطلب ‌بر اساس ‌علاقه ‌فقط مي‌تواند منحصرا» در يک کدرشته‌ امتحاني متناسب با مدرک فارغ‌التحصيلي(بر اساس ضوابط مندرج در دفترچه راهنما) ‌ ثبت‌نام‌ و در آزمون‌ مربوط شرکت‌ کند.

توکلي به پرداخت هزينه ثبت‌نام و دريافت رمز ورود براي ثبت‌نام اشاره کرد و افزود: با توجه به اينکه پرداخت هزينه ثبت‌نام به صورت اينترنتي انجام مي‌شود، داوطلبان بايد به وسيله کارت‌هاي بانکي عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونيکي آنها فعال است با مراجعه به سايت سازمان و پرداخت مبلغ 31 هزار و 500 تومان به عنوان وجه ثبت‌نام شرکت در آزمون يک کدرشته امتحاني، نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

وي افزود: به منظور ايجاد تسهيلات بيشتر براي پرداخت هزينه ثبت‌نام لينک پرداخت هزينه از روز شنبه دوم آذر در سايت اين سازمان فعال شده و داوطلبان مي‌توانند از اين تاريخ نسبت به پرداخت هزينه ثبت‌نام اقدام کنند.

مشاور عالي سازمان سنجش از آغاز ويرايش اطلاعات ثبت‌نامي آزمون از روز سه‌شنبه پنجم آذر ماه خبر داد و افزود: داوطلبان تا 13 آذر ماه براي ويرايش اطلاعات مهلت دارند، بنابراين پس از مهلت مذکور اعمال تغييري در مندرجات فرم‌ تقاضانامه‌ ثبت‌نام امکان‌پذير نمي‌باشد، بنابراين‌ داوطلب‌ بايد در زمان تکميل اطلاعات تقاضانامه نهايت دقت را به‌کار گيرد. وي با اشاره به انتشار راهنماي جامع نحوه تکميل فرم در برنامه نرم افزاري ثبت‌نام اينترنتي، تصريح کرد: داوطلبان براي کسب اطلاعات بيشتر مي‌توانند به اين راهنما مراجعه کنند، بنابراين داوطلبان بايد در درج اطلاعات ثبت‌نام دقت کنند، چرا که در صورت مشاهده هرگونه مغايرت در موارد قيد شده در تقاضانامه ثبت‌نام با مدارک داوطلب، در صورت پذيرفته‌شدن در آزمون قبولي وي (کان لم يکن) تلقي شده و از ادامه تحصيل داوطلب جلوگيري خواهد شد. مشاور عالي سازمان سنجش با اشاره به برگزاري آزمون دکتري 93 در روز جمعه 16 اسفند ماه، گفت: داوطلبان بايد از روز سه شنبه 13 اسفند ماه تا 15 اسفند با مراجعه به سايت سازمان سنجش نسبت به تهيه پرينت کارت ورود به جلسه و راهنماي شرکت در آزمون اقدام کنند.


 سـلامـت 

ابتلاي 90 درصد افراد ديابتي‌ به ديابت نوع دو

فوق تخصص غدد با بيان اين‌‌که 90 درصد ديابتي‌ها داراي ديابت نوع دو هستند، افزود: در ديابت نوع دو که بيشتر در بالغين و سنين بالا اتفاق مي‌افتد، بدن نسبت به انسولين مقاومت نشان مي‌دهد و اين امر سبب کاهش جذب قند در بدن مي‌شود. به گزارش خبرگزاري فارس فروغ صالحي در همايش روز ملي ديابت اظهار داشت: ديابت يک بيماري متابوليک است، چرا که تغييراتي در متابوليسم بدن اتفاق مي‌افتد و سبب بروز ديابت مي‌شود. وي ادامه داد: اين بيماري به علت کاهش ترشح انسولين و يا مقاومت نسبت به انسولين در بدن اتفاق مي‌افتد. فوق تخصص غدد با بيان اين‌‌که 90 درصد ديابتي‌ها داراي ديابت نوع دو هستند، افزود: در ديابت نوع دو که بيشتر در بالغين و سنين بالا اتفاق مي‌افتد، بدن نسبت به انسولين مقاومت نشان مي‌دهد و اين امر سبب کاهش جذب قند در بدن مي‌شود. صالحي تصريح کرد: در حال حاضر نه تنها شيوع ديابت در حال پيشرفت است، بلکه به علت سبک ايجاد شده در زندگي به ويژه در کشورهاي پيشرفته، شيوع اين بيماري به سن‌هاي پايين کشيده شده است.

وي با اشاره به اين‌که ديابت در کودکان اغلب از نوع دو است، اذعان داشت: بروز اين بيماري بيشتر به دليل چاقي و عدم فعاليت اين کودکان است. فوق تخصص غدد اضافه کرد: در حال حاضر 80 درصد ديابتي‌هاي ما داراي چاقي يا اضافه وزن هستند و اين بيماران با کاهش وزن خود مي‌توانند به درمان اين بيماري کمک کنند. صالحي تشنگي زياد، ادرار زياد، گرسنگي، کاهش وزن و خستگي را از علايم اين بيماري عنوان کرد و گفت: البته در خيلي از بيمارها اين بيماري بدون علامت است و علايم فقط خود را در کساني که قند خون بالاي 200 دارند، نشان مي‌دهد. وي با بيان اين‌که يکي از سياست‌هاي کشور پيشگيري از بيماري است، متذکر شد: بايد به افرادي که بيشتر در معرض خطر هستند، آموزش داده شود تا از ابتلاي آنها جلوگيري شود. فوق تخصص غدد اضافه کرد: کم ‌تحرکي، زناني که بچه‌هاي چاق به دنيا آورده‌اند، فشار خون بالا، چربي بالا، تنبلي تخمدان و کساني که سابقه‌اي از بيماري قلبي عروقي دارند از جمله افرادي هستند که داراي فاکتورهاي خطر ديابت هستند. صالحي همچنين عوارض چشمي، عصبي، درگيري کليه، قلب، عروق محيطي و سکته‌هاي قلبي را از جمله عوارض اين بيماري عنوان کرد. وي با اشاره به راهکارهاي پيشگيري از اين بيماري، يادآور شد: کساني که داراي فاکتورهاي خطر هستند، بايد وزن خود را تا هفت درصد کاهش دهند و همچنين تست سالانه انجام دهند. فوق تخصص غدد يادآور شد: همچنين استفاده از رژيم غذايي صحيح، جلوگيري از چاق شدن، حذف مواد غذايي زيان‌آور از برنامه‌ غذايي، عدم مصرف دخانيات و تحرک و فعاليت‌هاي ورزشي از جمله مهم‌ترين راه‌هاي درمان اين بيماري است. صالحي خاطرنشان کرد: افراد مبتلا به اين بيماري بايد از غذاهاي داراي قند کم، کم چربي و پر فيلد استفاده کنند.

افسردگي در کمين بيماران مبتلا به کم کاري تيروئيد

يک فوق تخصص غدد داخلي و متابوليسم گفت: کم‌ کاري تيروئيد موجب پايين آمدن سطح هورمون تيروئيد و کاهش سروتونين و درنتيجه منجر به بروز افسردگي مي‌شود. دکتر علي رباني در گفت‌وگو با ايسنا گفت: غده تيروئيد يک غده پروانه‌اي شکل در جلوي گردن (ناي) است وهورموني به نام تيروکسين توليد مي‌کند که در رشد جسمي وعصبي، عملکرد طبيعي مغز، سيستم عصبي، حفظ دماي بدن و توليد انرژي و سوخت و ساز بدن تاثيرگذار هستند. وي ادامه داد: نقش اصلي غده تيروئيد، تنظيم سوخت و ساز و عملکرد سلول‌هاي بدن از طريق ترشح هورمون‌هاي تيروئيد به داخل خون است. فوق تخصص غدد داخلي و متابوليسم در رابطه با علل کم‌کاري تيروئيد اظهار کرد: ويروس‌ها و ميکروب‌هاي مختلفي در بروز آن نقش دارند، ولي کمبود يد مي‌تواند در بروز اين بيماري نقش اول را داشته باشد. کمبود يد در مناطق کوهستاني بيشتر ديده مي‌شود و اين مشکل با مصرف نمک‌هاي يددار رفع مي‌شود. رباني با بيان اين که کم‌کاري تيروئيد بيشتر در خانم‌ها بروزمي‌کند، تصريح کرد: کم‌کاري غده تيروئيد در سنين 15 تا 40 سالگي شايع است. وي با اشاره به اينکه در کم‌کاري تيروئيد، ترشح هورمون‌هاي تيروييد کمتر از حد معمول است، افزود: کم‌کاري تيروئيد منجر به بروز علايمي نظير خستگي زودرس، ضعف، بي‌حالي، ريزش مو، يبوست، احساس سرما، اختلالات قاعدگي و افزايش وزن درحد 3 تا 5 کيلوگرم است. رباني علائم کم‌کاري تيروئيد را چنين تشريح کرد: کاهش تحمل سرما، کم شدن اشتها، درد قفسه سينه، کندي رشد، نامنظم بودن ضربان قلب، افزايش وزن يا لاغري شديد، بي‌حالي، خواب‌آلودگي يا بي‌خوابي، اختلال رواني، افسردگي، روان‌پريشي يا ضعيف شدن حافظه، خشن شدن پوست، ‌کم شدن تحمل به داروها، کم شدن ميل جنسي و ناباروري، اختلالات قاعدگي از علائم بروز کم‌کاري تيروئيد است. اين فوق تخصص با بيان اين که کم‌کاري تيروئيد، گرچه علت افزايش وزن نيست، افزود: اما سوخت و ساز بدن را کند کرده و باعث ذخيره شدن کالري به‌ صورت چربي مي‌شود همچنين ممکن است موجب بي‌اشتهايي نيز شود. رباني با اشاره به اين که زناني که کم‌ کاري تيروئيد دارند، اطلاعي از وضعيت بيماري خود ندارند، گفت: توصيه مي‌شود‌ زناني که چنين علائمي را مشاهده مي‌کنند به پزشک مراجعه کرده و آزمايش خون دهند. افرادي که کلسترول بالا و اضافه وزن دارند، دچار خستگي مفرط شده و يا دچار ريزش مو مي‌شوند.


 اخبار کوتاه 

اساس برنامه افزايش جمعيت اقناع مردم است

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در حاشيه بيست و هفتمين نشست از سلسله نشست‌هاي آينده نگاري و نظريه‌پردازي در حوزه سلامت که در فرهنگستان علوم پزشکي برگزار شد، گفت: در مورد افزايش جمعيت و تعداد فرزندان هر خانواده نيز برنامه‌هاي جديدي با همکاري مجلس و دولت در حال تدوين است که اساس آن اقناع مردم است زيرا در اين حوزه نمي‌توانيم به صورت دستوري و شعاري به جايي برسيم. اين نوع برخورد به نوعي رفع مسئوليت از خود است. سيد حسين هاشمي گفت: براي افزايش جمعيت کشور نيازمند يک برنامه فاخر و محتوايي هستيم که به ويژه با کمک نخبگان و به ويژه بخش غير دولتي مردم را براي افزايش مواليد اقناع کنيم. وي تأکيد کرد: اين يک نياز جدي در کشور است که افرادي که کلامشان در بين مردم نافذ است بايد وارد ميدان شوند، زيرا آينده کشور ما در گرو توجه به اين مسئله است و نخبگان در اقناع مردم تأثيرگذارند. وزير بهداشت افزود: اين اقناع يک کار طولاني و تخصصي است و افراد صاحب نفوذ و صاحب نظر بايد در اين حوزه وارد شوند. وي با اشاره به دغدغه‌هاي معيشتي مردم در راه افزايش جمعيت خانوار‌ها از اقشاري که دغدغه معيشت ندارند همچون پزشکان خواست که به تک فرزندي و دو فرزندي روي نياورند.

شرايط معافيت تحصيلي سربازان حين خدمت

سازمان وظيفه عمومي شرايط معافيت سربازان در حين خدمت را اعلام کرد. به گزارش ايلنا، سربازاني که در حين خدمت دوره ضرورت، در مقطع کار‌شناسي و بالا‌تر پذيرفته مي‌شوند لازم است با مراجعه به دانشگاه مربوط، برگه درخواست معافيت تحصيلي را اخذ و به وظيفه عمومي محل اعزام به خدمت مراجعه کنند. سازمان وظيفه عمومي پس از بررسي وضعيت مشمول، چنانچه غايب نباشد وي را براي ترخيص از خدمت به يگان خدمتي معرفي مي‌کند تا پس از تسويه حساب به وظيفه عمومي مراجعه و با اخذ معافيت تحصيلي، به دانشگاه مربوطه مراجعه و ثبت نام قطعي کنند. البته مشمولاني که بدون غيبت به خدمت اعزام شده و در حين خدمت مرتکب فرار شده‌اند براي بهره‌مندي از معافيت تحصيلي، از خدمت ترخيص نمي‌شوند. تبصره ترخيص سربازان جهت تحصيل در مقطع کارداني امکان پذير نيست. به منظور فراهم کردن شرايط مساعد براي تحصيل مشمولاني که به خدمت اعزام شده‌اند محدوديت يکساله فراغت از تحصيل تا اشتغال به تحصيل در مقطع بعدي، براي اين قبيل اشخاص رعايت نمي‌شود و اگر بيش از يکسال هم از تاريخ انصراف آن‌ها گذشته باشد نيز ترخيص مي‌شوند. تحصيل همزمان با خدمت (حتي در صورت تائيد دانشگاه) مجاز نبوده و براي اينگونه دانشجويان معافيت تحصيلي صادر نمي‌شود.

برنامه کشوري کنترل ايدز به خدمات سلامت باروري پيوست

رييس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت با تاکيد بر لزوم کاهش بيش از پيش انتقال HIV/ايدز از مادر باردار به نوزاد از برنامه کشوري پيوند خدمات سلامت باروري و کنترل ايدز خبر داد. دکتر محمدمهدي گويا در گفت‌وگو با ايسنا با اعلام اين خبر گفت: پروتکل اين برنامه تدوين شده و عمليات اجرايي آن به زودي از مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير و همچنين مرکز سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت آغاز مي‌شود. وي گفت: برنامه کشوري خدمات سلامت باروري و کنترل ايدز تمام مادران باردار را در برمي‌گيرد. به اين ترتيب با آموزش و همچنين آزمايش‌هايي که به عمل مي‌آيد مادران در معرض خطر HIV/ايدز و داراي رفتارهاي پرخطر شناسايي شده و تحت مشاوره و اقدامات بهداشتي – درماني لازم قرار مي‌گيرند. به گفته گويا، با اجراي اين برنامه، مادران باردار در معرض خطر ابتلا به عفونت HIV و يا مبتلا به اين عفونت آموزش‌هاي لازم را در جهت تامين سلامت و عدم ابتلاي جنين و نوزاد خود به اين عفونت دريافت مي‌کنند.

کاهش قيمت 30 قلم داروي بيماران صعب‌العلاج

معاون وزير بهداشت و رييس سازمان غذا و دارو از ارسال فهرست 30 قلم داروي جديد بيماران صعب‌العلاج به منظور بازگشت قيمت به سال 91 به سازمان‌هاي بيمه‌گر خبر داد و گفت: با موافقت بيمه، اين داروها نيز مشمول کاهش قيمت خواهند شد. دکتر رسول ديناروند در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينکه اين فهرست شامل داروهاي بيماران صعب‌العلاج مي‌شود، اظهار کرد: اين دارو مربوط به بيماراني است که بايد به مدت طولاني از يک دارو مصرف کنند و هزينه‌هايي که به دنبال مصرف اين داروها به آنها تحميل مي‌شود، کمرشکن خواهد بود. وي درباره آخرين وضعيت پرداخت اعتبارات در نظر گرفته شده براي جبران افزايش قيمت‌هاي دارويي نيز گفت: تخصيص اعتبارات از سوي دولت به وزارت بهداشت در خصوص دارو به موقع انجام مي‌شود. اکنون فاز دوم اين اعتبارات به بيمه‌ها پرداخت شده است. رييس سازمان غذا و دارو افزود: درواقع در حال حاضر 700 ميليارد تومان اعتبار براي بيمه‌ها در نظر گرفته شده است و 500 ميليارد تومان ديگر که بايد تا پايان سال در اختيار آنها قرار بگيرد، در چندين مرحله پرداخت خواهد شد.

پيگيري وام ازدواج جوانان

وزير ورزش و جوانان درباره اولويت‌هاي حوزه جوانان، در پاسخ به ايسنا، گفت: 12 کارگروهي که در ذيل شوراي عالي جوانان تشکيل داده‌ايم همگي در اولويت ما هستند. به گزارش ايسنا ‌محمود گودرزي در حاشيه جلسه توديع و معارفه وزارت ورزش و جوانان با حضور در جمع خبرنگاران درباره ارتقاي معاونت‌هاي حوزه جوانان، گفت:‌ کارگروه‌هايي تشکيل شده است تا کار کارشناسي انجام دهند و بايد از حرف‌هاي ضمني و تلويحي خودداري شود و با توجه به واقعيت‌ها و محدوديت‌هاي موجود منطقي صحبت کنيم. وي افزود: حوزه جوانان يک حوزه ستادي است و تصميم ساز است که شورايعالي جوانان تصميمات اصلي را مي‌گيرند و 23 دستگاه که بايد در امور جوانان فعاليت کنند در اين خصوص پاسخگو هستند. وي درباره وام ازدواج جوانان نيز گفت: پيگير اين موضوع خواهم بود.