نسخه شماره 3346 - 1392/09/03 -

آب مصرفي نوق و بهرمان در رفسنجان باعث بيماري‌هاي پوستي مي‌شود
اسيد در آب آشاميدني قطب توليد پسته جهان


چاه‌هاي فاضلابي که به کمين آب مردم ازنا نشسته‌اند


افزايش ناگهاني قيمت لبنيات در اسلامشهر


اخبار کوتاه


ازدواج‌هاي سنتي و طلاق‌هاي مدرن در اردبيل


 آب مصرفي نوق و بهرمان در رفسنجان باعث بيماري‌هاي پوستي مي‌شود
 اسيد در آب آشاميدني قطب توليد پسته جهان 

 اين روزها مردم منطقه نوق که بدون شک قطب اصلي توليد پسته جهان محسوب مي‌شود وقتي شير آب را باز مي‌کنند آبي مملو از اسيد را در شيرهاي آب خانه‌هايشان مي‌بينند که از رنگ سياه آغاز مي‌شود و با تغيير رنگ به طيفهاي مختلف در نهايت آبي از شيرها خارج مي‌شود که موجب سوزش پوست مصرف کنندگان مي‌شود و حتي گياهان را خشک مي‌کند. به گزارش مهر، همه رفسنجان را به اسم مرکز توليد پسته جهان مي‌شناسند و مکاني که پسته از هزاران سال قبل در آن کشت مي‌شده و مرکز گسترش اين محصول در جهان است اما شايد مصرف کنندگان طلاي سبز ندانند که نوق و بهرمان در رفسنجان مرکز توليد پسته محسوب مي‌شوند و سالانه ميلياردها تومان از طريق باغهاي گسترده پسته به جيب باغداران سرازير مي‌کند اما در همين منطقه يکي از عجيب ترين اتفاقات روي داده است آب برخي روستاهاي نوق آنچنان بي کيفيت شده است که هم اکنون چيزي از لوله‌هاي آب آشاميدني اين روستاها خارج نمي‌شود جز آبي آغشته به اسيد بطوريکه اگر به دست‌هاي ساکنان روستاهاي چهارصد دستگاه، جهان آباد، محموديه نگاهي بيندازيم مملو از خوردگي و سياهي است ميزان خورندگي آب به حدي بالا است که اگر آب به صورت و پوست مردم ريخته شود زخم ايجاد مي‌شود. اين مشکل ماههاست مردم اين منطقه را رنج مي‌دهد و موجب بروز دردسرهاي زيادي براي مردم شده است شدت آلودگي به حدي است که حتي موجب خوردگي لوله‌هاي آب نيز شده است.

به طوري که حتي لوله‌هاي آب هم دچار نشتي شده است، سياه شدن ظروف آشپزي، ناراحتي‌ها و زخمهاي پوستي، بيمارهاي داخلي و خشک شدن گياهان و بيماري دامهايي که از اين آب استفاده مي‌کنند تنها نمونه اي از عوارض آبهاي آلوده لوله کشي اين روستاها است. اما رمز آلوده شدن آبهاي نوق همان است که سالها قبل کارشناسان کشاورزي نسبت به بروز آن هشدار مي‌دهند. در واقع ساکنان اين مناطق به دليل برداشت بيش از حد آب از سفره‌هاي زير زميني موجب بروز اين مشکل شده است.

برداشت بي حد آب کشاورزي موجب افت کيفيت آب آشاميدني شده است

رمز راز آلودگي شديد چاه‌هاي آب اين روستاها آنجا باز مي‌شود که بدانيم سالانه سطح آبهاي بسياري از دشتهاي استان کرمان به شدت کاهش مي‌يابد کاهش سطح آبها از 50 سال قبل آغاز شده است اما 17 سال خشکسالي سال‌هاي اخير و عدم بارندگي در اين مناطق موجب شد رفته رفته اين منطقه به يکي از کم بارش ترين مناطق کشور تبديل شود و در طول سال ميزان بارندگي برخي سالها از 10 ميليمتر نيز کمتر مي‌شود.

اما اين کم آبي دليلي نشد براي کاهش باغهاي پسته بلکه هر سال بر حجم باغهاي پسته افزوده شده و موتور پمپ‌ها هر سال آب بيشتري را از ذخاير آب زير زميني برداشت کرد و در نهايت تعادل بين آب شيرين و شور ذخاير آب زير زميني رفسنجان هر روز نسبت به گذشته ناموزون تر شد و در نهايت آب بسياري از موتور پمپ‌ها غير قابل مصرف حتي براي کشاورزي و يا چاهها خشک شد اما کشاورزان هر سال با کف شکني چاه‌ها بر عمق چاههاي افزودند و آب بيشتري برداشت کردند. حالا ديگر از بسياري از اين چاهها نمي‌توان براي کشاورزي نيز استفاده کرد سختي آب آنچنان زياد شده است که رسوبات آبها لوله‌هاي آب را نيز مسدود مي‌کنند و در کمال تعجب طبق نظر کارشناسان زمين شناسي کرمان هر سال سطح دشتهاي رفسنجان نيز افت مي‌کند و در واقع زمين فرو مي‌رود.

در واقع روستائيان نوق که برخي پسته دارد و برخي نيز تنها کارگران زمينهاي پسته نوق هستند اين روزها دارند جور آبياري زمينهاي پسته اي را مي‌دهند که سالانه ميلياردها تومان نصيب صاحبانشان مي‌کنند.

خروج آب سياه رنگ از لوله‌هاي آب

محمد يکي از ساکنان نوق در گفت‌وگو با مهر اظهارداشت: اين مشکل از چندي قبل روي داده است بسياري از چاههاي آب اطراف روستا خشک شده‌اند و يا اينکه ديگر نمي‌توان با استفاده از اين آبها باغ‌هاي کشاورزي را آبياري کرد. وي گفت: آب روستاهاي محموديه، جهان آباد، چهارصد دستگاه که تعداد قابل توجهي خانوار را شامل مي‌شود تنها از طريق چاهي که در همين مناطق حفر شده است تامين مي‌شود.

وي ادامه داد: در ابتدا طعم آب تغيير کرد و اما رفته رفته آب تلخ شد و حتي تغيير رنگ داد و حال اگر شير آب را باز کنيد تنها آب سياه با بويي بسيار زننده از شير خارج مي‌شود. اين ساکن منطقه نوق ادامه داد: آب در ابتدا سياه است اما اگر مدتي صبر کنيد آب کمرنگ تر مي‌شود و قهوه‌اي و در نهايت زرد رنگ مي‌شود و در نهايت حالتي کدر پيدا مي‌کند. وي گفت: اين آب را اگر بخوريد دچار سوزش بسيار شديد داخلي مي‌شويد، اگر به صورت بزنيد دچار خوردگي مي‌شود و به مرور زمان پوست بدن را خراب مي‌کند امروز اگر به دستهاي زنان و و مردان نگاه کنيد دچار ترک و زخم شده است.

زهرا اسماعيلي زن خانه دار نيز مي‌گويد: من و خانواده ام هيچ گونه زمين پسته اي نداريم و زندگيمان از طريق کارگري در زمينهاي پسته مي‌گذرد اما حالا آب خوردنمان را هم بايد از مغازه‌ها بخريم حتي از آب لوله کشي براي استحمام هم نمي‌توان استفاده کرد. وي افزود: اين آب لباسها را مي‌پوساند و اگر کودکانمان را حمام کنيم پوست بدن بچه‌ها را مي‌سوزاند. وي ادامه داد: حتي اگر در ظرفي مقداري از آب را بريزيد در زمان اندکي مايعي سياه رفت در ظرف ته نشين مي‌شود حتي رنگ بسياري از ظروف تغيير کرده است.

وي گفت: حتي اگر دامها از اين آب استفاده کنند بعد از مدتي دچار مشکلي جدي مي‌شوند و حتي درختان را هم خشک مي‌کند.

شير آبي در چند کيلومتر دورتر از روستا تنها منبع آب

پسر جواني به نام احمد به خبرنگار مهر گفت: تنها راه مردم اين است که کيلومتر‌ها آن سو تر و از روستاهاي اطراف آب مورد نياز خود را با استفاده از ظروف آب تهيه کنند و افرادي هم که مشکل مالي ندارند آب خوردني را از طريق آبهاي معدني از مغازه‌ها تامين مي‌کنند. وي گفت: اگر مردم منطقه خرده مالک و يا کارگر هستند و در واقع دارند هزينه آبياري باغهاي مالکان بزرگ را مي‌دهند. اين جوان افزود: بسياري از مردم حتي نمي‌توانند هزينه انتقال آب را از چندين کيلومتر آن طرف تر تامين کنند و ساير مردم هزينه حمل و نقل برخي خانوارها را مي‌دهند. وي از مسئولان خواست هر چه زودتر فکري به حال آب آشاميدني اين روستاها را تامين کنند. وي گفت: اگر از لوله‌هاي آب بازديد کنيد ميزان اسيدي آب به حدي است که حتي لوله‌ها را هم سوراخ کرده است و اگر آب را روي کاشي و کف پوش بريزيد سياه مي‌شود. علي ديگر ساکن اين منطقه ادامه داد: آبي که مردم با طي چند کيلومتر آن سو تر آب خوردن را تامين مي‌کنند هر از چند گاهي قطع مي‌شود و همين امکان هم از دسترس خارج مي‌شود مسوولان مي‌گويند بايد تامين اعتبار شود تا مشکل آب اين روستاها رفع شود اما سوال ما اين است که مگر باغ‌هاي پسته ميلياردها تومان در آمدزايي ندارد مگر همين باغ‌ها ارزآوري ندارد از همين درآمدهاي مشکل آب اين چند روستا را حل کنند زيرا مردم مهاجرت از روستاها را آغاز کرده‌اند. وي گفت: بايد مسوولان در منطقه حضور يابند تا مشکل و صفوف طولاني مردم را براي برداشت آب از يک شير آب ببينند. وي ادامه داد: بسياري از مردم که سعي مي‌کنند از همين آب استفاده کنند دچار بيماري شده اند. اين ساکن منطقه نوق ادامه داد: مي‌گويند آب اين منطقه خودگردان است اما اين سوال را مطرح مي‌کنيم که چرا با يک جلسه و همکاري چند دستگاه مشکل را حل نمي‌کنيد؟

گفته‌هاي مردم ساکن اين منطقه نشان از پيگيريهاي مستمر آنها از طريق شورا و مسئولان محلي براي رفع مشکل آب داشته است که تاکنون نيز بي نتيجه مانده است. نکته قابل توجه اين است که بسياري از اين مردم پسته دار و مالک نيستند و تنها کارهاي جانبي صنعت پسته را انجام مي‌دهند و زندگي خود را از اين طريق مي‌گذرانند و ادامه حضور آنها در اين روستاها منوط به ايجاد زير ساختهاي لازم براي زندگي در اين روستاها است. تعدادي از خانوارهاي منطقه مهاجرت کرده اند و در صورت ادامه اين مشکل اين روستاها خالي از سکنه خواهند شد. سرپرست فرمانداري رفسنجان در گفتگو با مهر در خصوص وضعيت ايجاد شده در اين روستاها گفت: در حقيقت دليل اصلي اين مشکل برداشت از آبهاي زير زميني و کاهش سطح آب و کاهش کيفيت است. علي محمدي بهجت افزود: براي تامين آب اين روستاها چاهي در بالا دست حفر شده و تامين آب خودگردان است. وي تصريح کرد: در گذشته اعتباري براي حل اين مشکل اختصاص يافت اما پس از مدتي مشکل آب ايجاد شد و پيگيري براي حل مشکل در حال انجام است. وي قبوضي که مردم پرداخت مي‌کنند را براي تامين اعتبار رفع مشکل جوابگو ندانست و گفت: براي حل اين مشکل بايد مجتمع آبرساني ايجاد شود. محمدي بهجت ادامه داد: در اين خصوص برنامه ريزي کرده ايم طرح انتقال آب از مجتمع آب چاه جعفري در دست است. وي گفت: راه حل‌هايي در دست است که در حال اجرايي کردن آنها هستيم.


 چاه‌هاي فاضلابي که به کمين آب مردم ازنا نشسته‌اند 

 فاضلاب شهر ازنا از طريق 12 هزار چاه جذبي و 200 کيلومتر جداول نهري دفع مي‌شود؛ موضوعي که علاوه بر مخاطرات بهداشتي، نگراني‌هايي را در زمينه آلودگي منابع آب زيرزميني اين شهر به دنبال داشته است.به گزارش مهر، رودخانه‌هاي «بادآور» و «گنجينه» در شهرستان دلفان، رودخانه «تيره» در شهرستان دورود، رودخانه «کشکان» در پلدختر و ... هر کدام شاهدي بر رنجي است که رودخانه‌ها در دل شهرهاي لرستان به خاطر ورود فاضلاب به خود مي‌بينند به طوريکه اين رودخانه‌ها در دل شهرها جان مي‌دهند.

اين وضعيت اما در شهرستان ازنا روايت ديگري دارد؛ در اين شهرستان فاضلاب خانگي يا به وسيله چاههاي جذبي دفع مي‌شود و يا در جداول داخل شهر جاري مي‌شود که اين روند صداي مردم را درآورده است.

جاري بودن فاضلاب در جداول خيابانهاي شهر موضوعي است که حکايت همان رودخانه‌هاي مملو از فاضلاب در ديگر شهرهاي استان را در قالبي ديگر روايت مي‌کند تا سلامت مردم درگير اين وضعيت غيربهداشتي باشد. اين در حاليست که طرح شبکه فاضلاب شهر ازنا از سال 89 عمليات اجرايي آن آغاز شده و به حدود 20 درصد پيشرفت فيزيکي رسيده بود ولي هم اکنون بيش از دو سال است که اين پروژه راکد مانده است. يکي از شهروندان ازنايي ساکن در منطقه چالسبار ازنا در گفتگو با مهر با بيان اينکه بيش از يک سال است که اجراي طرح فاضلاب ازنا تعطيل شده است افزود: مدتي خيابان‌ها را حفر کردند و لوله‌گذاري انجام دادند اما پس از آن اقدامي انجام نشده است. وي با اشاره به آلودگي و بوي تعفن ناشي از جداول شهري ادامه داد: از مسوولين انتظار داريم طرح اجراي فاصلاب شهر ازنا به سرانجام برسد. يکي ديگر از شهروندان ازنايي نيز در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه آلودگي جداول شهري به خصوص در فصل تابستان شهروندان را آزار مي‌دهد افزود: با توجه به اينکه اين مسئله سلامت شهروندان را تهديد مي‌کند اميدواريم هرچه زودتر شاهد آغاز اجراي اين طرح و بهره برداري از آن باشيم. عباس ورمزياري مدير آبفاي شهرستان ازنا در گفتگو با مهر با اشاره به اهميت و ضرورت‌هاي اجراي طرح فاصلاب شهري اظهار داشت: اين طرح در شهر ازنا در نيمه دوم سال 88 با حضور مسئولين وقت استان لرستان و شهرستان کلنگ زني شد. وي با اشاره به تامين اعتبار و اختصاص رديف ملي به طرح فاضلاب ازنا افزود: عمليات اجرايي اين طرح از سال 89 کليد خورد و با توجه به مقدار اعتبار پيش بيني شده در بودجه مقداري از عمليات اجرايي اين طرح انجام شد. ورمزياري با بيان اينکه خريد، تملک و حصار کشي حدود 11 هکتار زمين براي احداث تصفيه خانه فاضلاب شهر ازنا از اولين گام‌هاي اجراي اين طرح بود ادامه داد: اخذ مجوز ساخت اين تصفيه خانه و تغيير کاربري آن از اقدامات بعدي انجام شده است.

وي با اشاره به اجراي هزار و 300 متر خط انتقال با قطر لوله هزار ميليمتري و اتصال به شبکه شهر افزود: اجراي بيش از 27 کيلومتر شبکه‌هاي اصلي و فرعي فاضلاب در شهر و نصب انشعابات آن از ديگر اقدامات انجام شده طرح فاضلاب شهر ازنا است.

ورمزياري با بيان اينکه تا کنون براي انجام اين طرح اعتباري بالغ بر 60 ميليارد ريال هزينه شده است اظهار داشت: براي تکميل اين طرح نياز به اجراي حدود 100 کيلومتر شبکه‌هاي اصلي و فرعي است.

وي با اشاره به اينکه اين طرح تا کنون 20 درصد پيشرفت فيزيکي داشته است افزود: دليل توقف اجراي طرح فاضلاب شهر ازنا عدم تامين اعتبار لازم بوده است. مدير آبفاي شهرستان ازنا با تاکيد بر اينکه طرح فاضلاب شهر ازنا بستر آماده اي براي اجرا دارد يادآور شد: با توجه به پيگيري‌هاي انجام شده اميدواريم از روش‌هاي جديد تامين منابع مالي بتوانيم اعتبار مورد نياز اين طرح را تامين و اجراي آن را از سر بگيريم.

محمود بوالحسني فرماندار شهرستان ازنا نيز در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه طرح فاضلاب شهر ازنا بيش از يک سال است هيچگونه فعاليت اجرايي نداشته است خواستار تکميل طرح فاضلاب اين شهر شد.

وي با اشاره به اينکه شاخص بهره برداري از فاضلاب در استان لرستان 52 درصد است که اين مقدار از ميانگين کشوري بيشتر است ادامه داد: اما متاسفانه اين شاخص در شهر ازنا صفر است. بوالحسني با بيان اينکه حدود 200 کيلومتر جدول نهري در شهر ازنا وجود دارد که پساب‌هاي سطحي و خانگي در آن جريان مي‌يابد افزود: آلودگي، بوي بد و هزينه زيادي که براي پاکسازي و لجن روبي اين جداول صرف مي‌شود ضرورت تسريع در اجراي اين طرح را دو چندان مي‌کند. وي با اشاره به وجود بيش از 12 هزار چاه جذبي فاضلاب در شهر ازنا ادامه داد: با توجه به تامين بيش از نيمي از آب شهر ازنا از طريق چاه‌هاي آب زير زميني خطر آلودگي آب اين چاه‌ها سلامت مردم را تهديد مي‌کند.


 افزايش ناگهاني قيمت لبنيات در اسلامشهر 

 در حالي که دو کارخانه بزرگ لبنياتي کشور در اسلامشهر مشغول فعاليت هستند اما طي چند روز گذشته افزايش ناگهاني قيمت لبنيات، شهروندان اين شهرستان را شوکه کرد همچنين علاوه بر اين، بوي فاضلاب اين شرکتها نيز براي شهروندان کلافه کننده شده است.به گزارش مهر، دي ماه سال 1390 رييس سازمان تعزيرات استان تهران در گفتگو با خبرنگاران از جريمه 10 ميليارد توماني يکي از شرکتهاي بستني به دليل گرانفروشي خبر داد و اکنون پس از گذشت حدود دو سال از اين ماجرا، اين شرکت در شرايط کنوني قيمت شير پرچرب را از 2300 به 2500 تومان و پنير 500 گرمي را با افزايش 10 درصدي به 5500 تومان و شيرکاکائو 200 گرمي را از 800 تومان با افزايش 13 درصدي به 900 تومان رسانده است.

در اين زمينه مهناز عربلو از شهروندان اسلامشهري در گفتگو با مهر اظهار داشت: قيمت هيچ کالايي ثبات ندارد، هر روز يک شرکت قيمت ها را افزايش مي‌دهد شايد برخي خوراکي ها را بشود براي بچه ها نخريد ولي مواد لبني جزو نيازهاي اساسي خانواده‌ها است و نمي توان از مصرف آن چشم پوشي کرد، چرا بايد قيمت شير و پنير و خامه که نياز اوليه دانش آموزان است افزايش يابد؟

علي محبي کارشناس مديريت صنايع و مسائل اقتصادي نيز در گفتگو با مهر، اين افزايش قيمت را منطقي ندانست و اعلام کرد: اين روزها قيمت دلار و طلا روز به روز پايين تر مي آيد و بازار مسکن با رکود مواجه شده و در اقلام اساسي افزايش قيمت نداشته ايم، اين درحاليست که شرکت هاي لبني معمولا از امتيازات دولتي از قبيل وام کم بهره و دريافت سوبسيد استفاده مي کنند، اين افزايش قيمت با توجه به مشکلات اقتصادي خانواده ها کار درستي نبوده است. صالحي کارشناس ارشد علوم اجتماعي نيز در گفتگو با مهر، به دستور رييس جمهوري براي عدم افزايش قيمت ها تا پايان سال اشاره کرد و افزود: برخي شرکت ها فقط به سود بيشتر خود مي انديشند و شرايط جامعه و مشکلات اقتصادي مردم را در نظر نمي گيرند، نبايد کار به جايي برسد که رئيس جمهور شخصا وارد عرصه شود. وي گفت: با توجه به شرايط اقتصادي و کاهش قدرت خريد مردم، بهتر است فعالان اقتصادي به سود کمتر راضي باشند و دولت هم قطعا راهکارهايي براي حمايت از بخش خصوصي در دستور کار خود دارد.

علاه بر افزايش قيمت ها، مراديان از ساکنان شهرک واوان در تماس با خبرنگار مهر اعلام کرد: سرازير شدن شيرابه ها و فاضلاب شرکت لبنياتي باعث ايجاد بوي بد در شهرکهاي واوان، قائميه و حصارک شده و اعتراض ساکنان اين مناطق را در پي داشته است به نحوي که بارها طومارهايي را به مسئولان و رسانه‌هاي گروهي ارسال کرده ايم ولي تاکنون اين فريادها به جايي نرسيده است. البته اين بوي بد را مسافران و افرادي که به فرودگاه امام(ره) تردد دارند نيز حتما متوجه شده اند.

معاون خدمات شهري شهرداري واوان در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص بوي فاضلاب اين منطقه گفت: مشکل آلودگي زيست محيطي به دليل عدم جمع آوري زباله ها نيست و زباله هاي شهري شهرک واوان طي شبانه روز به صورت مرتب جمع آوري شده و به رباط کريم فرستاده مي شود.

شعباني اعلام کرد: اين بوي بد دو علت دارد، اينکه شرکت لبنياتي مستقر در اين منطقه، شب ها شيرآبه فاضلابش را در فاضلاب شهري رها مي کند که اين اقدام غيرقانوني است، در اين زمينه شهرداري با فرمانداري و بخشداري نامه نگاري هاي لازم را انجام داده است، از اين رو ادارات مرتبط از وجود چنين مشکلي خبر دارند و مي دانند که بايد اين مشکل حل شود. اين مسئول گفت: اين شرکت در جاده شورآباد ساخت و سازي انجام داده و قرار است تا کارخانه به اين محل منتقل شود، ضمن اينکه شرکتي که در زمينه توليد و کشتار مرغ فعال است نيز يکي ديگر از مسببان ايجاد آلودگي در منطقه است و چون زير نظر بخشداري مرکزي است، تاکنون نتوانسته ايم نسبت به پلمپ آن اقدام کنيم. معاون خدمات شهري شهرداري واوان از توابع شهرستان اسلامشهر، درباره مشکل دوم اضافه کرد: مشکل دوم نيز به دليل وجود باتلاق دره بين حسين آباد و واوان است، اين دره به سد کرج منتهي مي شود، اگر روزي سد بشکند و يا طغيان کند آب به رودخانه حسين آباد مي رسد، اما اين محل امروز به باتلاق تبديل شده و بوي بسيار بدي در شهر پخش مي کند. به گفته اين مسئول، وجود اين باتلاق به جز مشکلات بهداشتي، ناامني نيز در پي دارد، براي رفع اين مشکل نيز نامه نگاري هاي لازم انجام شده است، اما رفع اين مشکل هزينه ميلياردي مي خواهد، بايد از بالاي روستاي حسين آباد کانال کشي و دره نيز پر شود.


 اخبار کوتاه 

 سرمايه گذاري شرکت‌هايي از ايتاليا و سوئد در شاه راههاي ارتباطي کرمانشاه

نماينده مردم شهرستان سنقر و کليايي گفت: نمايندگان شرکتهايي از سوئد و ايتاليا براي سرمايه گذاري در حوزه راههاي استان کرمانشاه و شهرستان سنقر به اين استان سفر کرده اند. محمد ابراهيم محبي در گفتگو با مهر اظهار داشت: شرکت هاي سرمايه گذار خارجي از کشورهاي سوئد و ايتاليا که البته مديران آن ايراني الاصل هستند براي بررسي زيرساخت هاي شهرستان سنقر به استان کرمانشاه سفر کرده اند. محبي گفت: استان کرمانشاه با توجه به قرار داشتن در مسير زيارتي و ترانزيتي از شرايط ويژه اي برخوردار است که اين اوضاع مي طلبد که استان کرمانشاه براي بهبود زيرساختهاي عمراني و ارتباطي در جذب سرمايه گذاران خارجي وارد فاز تازه اي شود.

صدور مجوز برداشت نمک در بخشي از سواحل درياچه اروميه

مدير کل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي گفت: براي برداشت نمک در سواحل شرقي و غربي درياچه اروميه 25 فقره مجوز صادر شده است. حسن عباس ن‍ژاد در گفت‌وگو با ايسنا، منطقه آذربايجان غربي، افزود: برداشت نمک از درياچه اروميه تابع قبول شرايط و ضوابط زيست محيطي و رعايت محدوديت زماني و مکاني در درياچه است. وي افزود: هدف از اين کار؛ جمع آوري نمک‌هاي خشک حاشيه درياچه است که تنها در قسمت‌هايي از سواحل شرقي و غربي آن انجام مي‌شود.

سيل در 9 استان 400 نفر را بي‌خانمان کرد

با افزايش بارندگي‌ها در سطح کشور بيش از 4 هزار نفر از هموطنانمان در 9 استان کشور توسط نيروهاي امدادي هلال احمر از خطر سيل نجات يافتند. حسين درخشان، سخنگوي سازمان امداد و نجات هلال احمر در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: با افزايش ميزان بارندگي‌ها 29 شهرستان در استان‌هاي گيلان، بوشهر،‌خوزستان،فارس،‌هرمزگان،‌اصفهان، کرمان،‌سيستان و بلوچستان و مرکزي دچار سيل و آبگرفتگي شدند. وي با اشاره به ورود 100 تيم امدادي براي کمک به سيل زدگان در اين استانها گفت: امدادگران بيش از 4 هزار نفر از هموطنانمان را که دچار سيل يا آبگرفتگي شده بودند امداد رساني کردند و 420 نفر را که خانه‌هايشان دچار آبگرفتگي شده بود، در داخل مساجد،‌اماکن ورزشي و چادرهاي امدادي اسکان دادند. به گفته درخشان اگر چه تا کنون سيل تا حدي فروکش کرده اما امدادگران با بهره‌گيري از پمپ‌هاي لجن کش تا کنون آب و گل و لاي را از 312 واحد مسکوني تخليه کرده‌اند. وي در مورد تعداد مصدومان ناشي از سيل نيز گفت: 12 نفر از هموطنانمان به دليل وقوع سيل دچار شکستگي يا مشکلات تنفسي شدند که به بيمارستان انتقال داده شدند.

کشتي گير بهبهاني قرباني سيلاب شد

دبير ستاد بحران شهرستان بهبهان از فوت يکي از کشتي گيران به نام اين شهرستان در سيلاب بارانهاي اخير استان خبر داد.حميدرضا ورزشي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به اعلام هواشناسي و وجود شرايط نامساعد جوي عدم توجه به هشدارهاي داده شده در خصوص احتمال بروز آبگرفتگي و سيل، دو تن از کشتي گيران اين شهرستان عليرغم نامناسب بودن شرايط جوي براي تفريح به تفرجگاه شيرعلي رفته بودند که متاسفانه در مسير دچار حادثه مي شوند. وي افزود: در اثر اين حادثه که نيمه هاي شب به وقوع پيوست خودروي پژو 206اين دو کشتي گير درگير سيلاب مي شود که يکي از آنها با نام بهنام مرادي از کشتي گيران به نام شهرستان بهبهان موفق مي شود خود را به بيرون ماشين پرتاب کرده و نجات يابد اما بهروز پاسبان کشتي گير ديگر همراه با ماشين به درون سيلاب افتاده و ماشين پس از طي 5 کيلومتر متوقف مي شود.

دبير ستاد بحران بهبهان تصريح کرد: با اينکه پس از اطلاع از حادثه بلافاصله اکيپهاي امدادي خود را به محل اعزام کرديم اما به علت دوري محل حادثه و صعب العبور بودن آن رساندن مصدوم به آمبولانس که در زمان رسيدن نيروهاي امدادي نبض ضعيفي داشت با تاخير صورت گرفت که متاسفانه با تمام تلاشهاي صورت گرفته وي در راه اعزام به بيمارستان فوت کرد.

ترک برداشتن سد کارون 4 غيرعادي نيست

معاون عمراني استاندار چهارمحال و بختياري ترک برداشتن سدهاي بتي بزرگ از جمله سد کارون 4 را طبيعي دانست و گفت: در اين زمينه جاي هيچ گونه نگراني وجود ندارد. به گزارش ايسنا-منطقه چهارمحال و بختياري، محمود عيدي در جلسه بررسي مشکلات کارون چهار، با اشاره به ترک خوردن سد کارون 4، تصريح کرد: وجود ترک در سدهاي بزرگ بتني طبيعي است و ترک سد کارون 4 نيز مشکل ساز نيست. وي اين ترک ريز را قابل تعمير دانست و خاطرنشان کرد: رسانه ها اين ترک را بزرگ نمايي کردند اين در حالي است که اين مسئله، مشکل بزرگي نيست. عيدي با بيان اينکه ترک‌ موجود سد و سازه‌هاي آن را تهديد نخواهد کرد، تصريح کرد: در اين زمينه جاي هيچ گونه نگراني وجود ندارد.

انسداد محور کندوان از امروز

قطعه سوم جاده حد فاصل مرزن آباد- مکارود در محور کندوان از فردا، يک‌شنبه 3 آذر به مدت 15 شب مسدود خواهد بود. به گزارش ايسنا، منطقه مازندران، به نقل از روابط عمومي اداره کل راه و شهرسازي مازندران، به منظور انجام عمليات تعريض جاده در قطعه سوم حد فاصل مرزن آباد- مکارود در محور کندوان، اين محور از امروز، يکشنبه سوم آذر تا 18 آذر به مدت 15 شب از ساعت 21 تا 8 صبح مسدود خواهد بود. در ايام انسداد اين محور، رانندگان وسايل نقليه مي‌توانند ضمن رعايت تمامي نکات ايمني و با احتياط از طريق ديگر محورهاي ارتباطي استان تردد کنند. مرکز اطلاعات راه‌هاي مازندران با دو شماره تلفن 141 (گويا ) و 2222320 (شبانه روزي) و همچنين سامانه پيام کوتاه 10000141 آماده پاسخگويي به مسافرين و مردم جهت اطلاع از آخرين وضعيت راه‌هاي استان مازندران است.

بازديد معاون وزير صنعت ، معدن و تجارت از شهرک‌هاي صنعتي شماره 1 و 2 اروميه

 گروه شهرستانها: سيد محمد علي سيد ابريشمي در حاشيه بازديد از واحد‌هاي شهرکهاي صنعتي اروميه، اظهار داشت: عمده مشکلات پيش روي صنعت، واحدهايي هستند که به دلايل مختلف از فعاليت بازمانده اند و اولويت اول کاري سازمان نيز کمک به بازگرداندن اين واحدها به چرخه توليد هست.

معاون وزير صنعت ، معدن و تجارت با بيان اينکه حمايت از واحدهاي راکد در اولويت برنامه‌ها قرار دارد، افزود: 7/17 درصد واحدهاي توليدي مستقر در شهرک‌هاي صنعتي راکد بوده و غيرفعال هستند.

ابريشمي با اشاره به عمده مشکلات واحدهاي توليدي، اظهار داشت: کمبود نقدينگي و عدم وجود بازار فروش و مشکلات ناشي از مشارکت از مهم‌ترين دلايل رکود واحدهاي غيرفعال هستند که اين مشکلات بايد شناسايي و دسته بندي شوند تا بتوان نسبت به ارائه راهکارهاي موجود اقدام کرد.

مدير عامل سازمان صنايع کوچک و شهرکهاي صنعتي ايران خاطرنشان کرد: طبق توافق صورت گرفته در وزارت صنايع مشکلات شهرک‌هاي صنعتي در استان‌هاي مختلف ارزيابي شده و واحدهاي که مشکل نقدينگي دارند پس از تکميل فرم‌‌هاي مربوطه از طريق سايت وزارت صنايع اين واحدها مستقيما به بانک‌هاي مربوطه معرفي مي‌شوند.

وي در ادامه با بيان اينکه واردات مواد اوليه نيز از ديگر مشکلات اين حوزه به شمار مي‌رود، اعلام کرد: اميد مي‌رود پاره‌اي از اين مشکلات از طريق صندوق توسعه ملي و از طريق تسهيلات ارزي رفع شود.

ابريشمي در خصوص واحدهايي توليدي که در حال ساخت و ساز هستند، بيان کرد: وظيفه سازمان و شرکت‌هاي تابعه کمک به اين واحدهاي صنعتي جهت تأمين خدمات مورد نياز اين واحدها است که بايد آب، برق، خدمات مخابراتي و گاز که خدمات اوليه محسوب مي شوند که بايد به اين واحدها ارائه شود.

گفتني است معاون وزير صنعت ، معدن و تجارت با حضور در شهرکهاي صنعتي 1و 2 اروميه از اين دو شهرک صنعتي و نيز 4 واحد مستقر در اين دو واحد بازديد کرد.

شرکت لوله پروفيل اروميه ، لوازم پزشکي آترا ارتوپد، آذرباتري و متالورژي پودر ماد صنعت واحدهايي بودن که توسط سيد ابريشمي مورد بازديد قرار گرفتند.


 ازدواج‌هاي سنتي و طلاق‌هاي مدرن در اردبيل 

 افزايش طلاق در استان اردبيل طي سال‌هاي اخير به مهمترين دغدغه نهادهاي اجتماعي و فرهنگي تبديل شده، اما رشد و تعميم اين پديده به سال‌هاي ابتدايي تشکيل زندگي و به خصوص دوره نامزدي اين نگراني‌ها را بيش از پيش افزايش داده است.به گزارش خبرنگار مهر، ازدواج هميشه مورد تاکيد و سفارش اسلام بوده و طلاق مقبوح و ناپسند شمرده شده است. با اين وجود طلاق نيز شانه به شانه ازدواج حضور داشته، اما در سال‌هاي اخير ميزان آن به شکل نگران کننده اي افزايش يافته است. کارشناسان حوزه اجتماعي و فرهنگي استان اردبيل معتقدند علاوه بر دلايل متعدد در شکل گيري طلاق در بين خانواده‌ها، تغيير سبک زندگي در استاني با فرهنگ و بافت سنتي، طي سال‌هاي اخير با روند سريعي اتفاق افتاده و در کنار آن عدم پايبندي به مولفه‌هاي اخلاقي و اعتقادي موجب شده که بنيان خانواده‌ها سست و با کوچکترين تلنگري از هم گسسته شود. آنها تاکيد دارند که خود طلاق شايد پديده قبال توجهي نباشد، ولي تبعات اجتماعي و فرهنگي آن نتايج اسف باري براي جامعه داشته و ناهنجاري‌هاي اجتماعي را در طي سال‌هاي بعد شامل مي‌شود.

يکي از اساتيد روانشناسي اجتماعي استان اردبيل که در اين زمينه تحقيقات گسترده اي داشته است، عدم برخورداري از مهارت‌هاي زندگي و مهارت‌هاي ارتباط موثر و در نتيجه عدم تفاهم را از عوامل مهم بروز طلاق در جامعه بويژه اين استان مي‌داند.

قربان کياني در گفتگو با خبرنگار مهر يادآور شد: قبل از ازدواج ميزان آشنايي دختر و پسري که با هم قصد ازدواج دارند، به دليل عدم برخورداري از مهارت‌هاي ويژه بسيار اندک و بيشتر روياپردازانه و خيال بافانه است. چنانچه کساني که قبل از ازدواج با هم آشنايي دارند، حتي در اين آشنايي تنها جلوه‌هاي مثبت زندگي را تجربه مي‌کنند.

وي با تاکيد به اينکه بايد توجه کرد که ازدواج مانند سکه دو رو دارد که يک روي آن خوب، آرامش بخش و زيباست ولي روي ديگر آن نيز دست و پنجه نرم کردن با مشکلات زندگي و تامين نيازهاي آن است، افزود: هر چند که در دنياي خيال مي‌توان خانه اي از عشق ساخت و در آن زندگي پر از شور و مهرباني را راه انداخت، اما بي‌شک عشق به تنهايي کافي نخواهد بود.

کياني با اشاره به عوامل موثر در افزايش طلاق در جامعه سنتي استان اردبيل، به وجود برخي اختلافات سني در ازدواج اشاره کرد و ادامه داد: گاه ديده مي‌شود که حتي زوجين به دو نسل متفاوت تعلق دارند و بي شک اين دو از توانايي درک نيازهاي همديگر عاجز هستند.

وي شيوع و رشد اينگونه ازدواج‌ها را نگران کننده برشمرد و تاکيد کرد که رشد افراد مجرد بويژه در بين مردان و افزايش سن ازدواج باعث شده که بسياري از خانواده‌ها به ازدواج با تفاوت سني زياد نيز تمايل داشته باشند که اين موضوع باعث عدم تفاهم در زندگي مشترک و بالطبع ازدياد طلاق مي‌شود.

استاد دانشگاه‌هاي اردبيل تفاوت‌هاي خانوادگي، رشد نگرش خانواده‌هاي اصيل و غير اصيل در بين برخي خانواده‌ها و تداخل فرهنگ شهري و روستايي را از ديگر عوامل رشد طلاق در اين استان دانست و ادامه داد: فرزندان اين خانواده‌ها وقتي به ناچار با فردي از خانواده ديگر ازدواج مي‌کنند هميشه از بالا به او نگريسته و فرد مقابل را تحقير مي‌کنند که اين امر در دراز مدت طلاق را در زندگي آنها رقم مي‌زند.

اين روانشناس تفاوت در الگوهاي والديني و خانوادگي را الگوهاي رفتاري خاصي دانست و متذکر شد: اين الگوها از والدين به فرزندان انتقال يافته و هنگام تشکيل خانواده هر يک از زوجين بايد از الگوهاي والديني طرف مقابل آشنايي داشته باشند و سعي کنند تا حدودي خود را با آن الگو‌ها تطابق بدهند که اين خانواده هويت ويژه اي خواهد داشت و محصول تطابق دو الگوي خانوادگي است. وي به عدم آشنايي با حقوق متقابل و لزوم رعايت دوجانبه از سوي زوجين اشاره کرد و افزود: هرکس در زندگي مشترک داراي حقوق و تکاليفي است که شناخت و التزام عملي به انجام آنها مي‌تواند گره گشاي مشکلات بسياري باشد.

کياني اعتياد را از عوامل ديگر طلاق در استان اردبيل عنوان کرد و بيان داشت: امروزه اعتياد باعث بسياري از نابساماني‌هاي اجتماعي از جمله بروز طلاق مي‌باشد که اگر هنگام ازدواج يکي از طرفين به اعتياد طرف مقابل پي ببرد، به احتمال بسيار طلاق نتيجه آنست.

وي عدم رعايت شاخص‌هاي اخلاقي در خانواده‌ها را از عوامل ديگر طلاق برشمرد و اضافه کرد: برخي از زوجين به دليل عدم پايبندي به باورها و اعتقادات ديني و مذهبي، زندگي بي بندباري را دنبال مي‌کنند که همين باعث عدم استواري و لغزنده شدن مبناي زندگي مشترک مي‌شود. بسيار ديده مي‌شود افراد متاهل که مبناي زندگي مشترک استواري ندارند در اين ميدان نقش آفريني مي‌کنند. اين محقق حوزه روانشناسي اجتماعي با اشاره به عدم پايبندي و بي توجهي به تعهد و وفاداري در زندگي مشترک تصريح کرد: اين فرايند با ظهور و گسترش پديده بدحجابي و نيز از بين رفتن حدود روابط دو جنس در اماکن عمومي شدت بيشتري يافته و گستره طلاق را در جامعه وسيع تر مي‌کند. چيزي که تا بيش از اين به دليل برخورداري از بافت سنتي کمتر در جامعه اردبيل مشاهده مي‌شد. وي با بيان اينکه تغيير الگو و سبک زندگي به عنوان يکي از نکاتي است که در جامعه امروزي از ابعاد نسبتا وسيعي برخوردار مي‌باشد، ادامه داد: اين تغييرات از سويي موجب نابساماني اجتماعي شده و از سويي ديگر با مرزهاي اخلاق اجتماعي اصطکاک ايجاد مي‌کند. بنوعي مي‌توان گفت گه در اين استان ازدواج‌هاي سنتي و طلاق‌هاي مدرن را شاهد هستيم. کياني معتقد است ازدواج که مورد تاييد و تاکيد فرهنگ ديني و اجتماعي است وقتي با وظايف خانه داري و يا بچه داري همراه مي‌شود و از سويي اين تکاليف با پيشرفت و ارتقاي اجتماعي و سطح جايگاه اجتماعي زن اصطکاک مي‌يابد، براي زنان امروز ناخشنودي و احساس نارضايني را به دنبال دارد. وي در بيان تغيير سبک زندگي و دوگانگي فرهنگي در جامعه اي که هنوز به سنت‌هاي خود پايبند است، عنوان کرد: اين تغيير از عوامل متعددي متاثر مي‌شود که يکي از آنها برنامه‌هاي ماهواره اي بويژه برنامه‌هايي است که با رويکردي اومانيستي سعي در القاي ارزش‌ها و نگرش‌هاي جامعه غربي به خانواده‌هاي جوامع ديگر را در سر دارند. اين روانشناس با بيان اينکه شبکه‌هاي خانوادگي ماهواره اي به تغيير هويت اين افراد و شکل گيري شخصيتي خود باخته منتهي مي‌شود، اضافه کرد: زن مسلمان رفته رفته حجاب را سبک مي‌شمارد و به مسائل شرعي اهميت نمي‌دهد و اين رفتارها را نشانه رشد و روشنفکر بودن خود مي‌پندارد و اينگونه است که سبک زندگي فرد دچار استحاله مي‌شود.