نسخه شماره 3346 - 1392/09/03 -


پيامک‌هاي شوم دختر عاشق‌پيشه براي جدايي زوج جوان


حريق فروشگاه پوشاک در قلب پايتخت


دستگيري عامل اغفال دختران در فضاي مجازي


خبر


اخبار کوتاه


اخبار خارجي


 پيامک‌هاي شوم دختر عاشق‌پيشه براي جدايي زوج جوان 

 رئيس پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات تهران‌بزرگ از دستگيري دختر جواني خبر داد که به دليل علاقه‌اش به يک مرد، نقشه شوم جدايي آنها را با ارسال پيامک‌هاي دروغين کشيده بود.

سرهنگ محمد مهدي کاکوان در گفت‌وگو با ايسنا در تشريح جزئيات اين خبر گفت: چندي پيش مردي 51 ساله به نام رضا با مراجعه به پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات تهران‌بزرگ عنوان کرد که مدتي است پيامک‌هايي با مضمون‌هاي غيراخلاقي در مورد دخترش براي وي ارسال مي‌شود.

وي با بيان اينکه اين مرد در اظهارات خود عنوان داشت که برخي افراد نيز با تماس تلفني از وي درخواست‌هاي غيراخلاقي دارند، گفت: رضا در اظهاراتش عنوان کرد که اين افراد گاهي توهين کرده و برخي نيز با عذرخواهي تماس خود را قطع مي‌کردند که با توجه به نوع گزارش دريافتي رسيدگي به اين پرونده آغاز شد که در بررسي‌هاي اوليه مشخص شد تلفن اعلامي از سوي فرد يا افراد ناشناس در سايت‌هاي غيراخلاقي روي خط اين مرد دايورت شده است.

رئيس پليس فتاي تهران‌بزرگ با بيان اينکه بررسي‌ها نشان داد که علاوه بر ارسال پيامک و تماس‌هاي غيرمعقول با اين فرد مدتي است ايميل‌هاي غيراخلاقي براي اين فرد ارسال مي‌شود گفت: اين مسائل و همچنين پيامک‌هاي غيراخلاقي در مورد دختر رضا موجب آسيب‌هاي شديد روحي براي خانواده وي شده بود.

وي با بيان اينکه پرونده داراي پيچيدگي خاصي بود، گفت: تحقيقات از اين فرد آغاز شد تا اينکه افسر پرونده در مورد روابط خانوادگي دخترش از رضا سوالاتي پرسيد و مشخص شد که مدت يک ماه است که دخترش ازدواج کرده و اس‌ام‌اس‌هايي از طرف خانواده عروس براي خانواده داماد و بالعکس ارسال مي‌شود که اين مسئله زمينه اختلافات خانوادگي را به وجود آورده به گونه‌اي که دختر اين خانواده در صدد جداشدن از همسرش بود.

کاکوان با بيان اينکه ماموران پليس فتا در پيگيري‌هاي فني به ردپاي يک زن 24 ساله به نام «مريم» در اين پرونده رسيدند، گفت: بررسي‌ها نشان داد که داماد خانواده در بازار تهران طلافروشي داشته و مدت 9 سال است که مريم با اين فرد تنها ارتباط کاري داشته که با توجه به نقش پررنگ مريم در اين پرونده بلافاصله هماهنگي‌هاي قضايي براي دستگيري وي آغاز و اين فرد دستگير شد.

وي با بيان اينکه مريم در اظهارات خود ضمن قبول بزه انتسابي عنوان کرد که در طول مدت ارتباط کاري‌اش با داماد خانواده به وي علاقمند شده بود گفت: مريم در اعترافات خود عنوان کرد که به دليل رابطه کاري‌شان هميشه فکر مي‌کرد که داماد خانواده با وي ازدواج مي‌کند اما هنگامي‌که متوجه شد که وي ازدواج کرده در صدد آن بود تا ازدواج اين مرد طلافروش را برهم بزند. کاکوان در مورد نحوه دسترسي مريم به شماره تلفن اقوام همسر اين مرد گفت: مريم در اعترافات خود عنوان کرد که يک روز به بهانه خريد سکه به مغازه داماد خانواده رفته و به بهانه خريد سکه‌هاي زياد فروشنده از مغازه خارج مي‌شود که در اين زمان وي تمام اطلاعات و عکس‌هاي همسر و خانواده وي را با بلوتوث به گوشي منتقل کرده و از آن پس نيز مزاحمت خود را براي پايان دادن به اين زندگي آغاز مي‌کند. وي با اشاره به وضعيت بسيار مناسب مالي مريم گفت: اين دختر داراي تحصيلات عاليه و وضع مالي بسيار مناسبي است اما به دليل علاقه يک طرفه‌اش به داماد مسبب اين ماجرا شده بود. کاکوان با بيان اينکه اقدامات مريم و نوع متن ارسالي در پيامک‌ به عروس خانواده و خانواده‌اش موجبات جدايي اين زوج جوان شده بود گفت: نوع پيامک‌هاي ارسالي مريم به اعضاي خانواده به گونه‌اي بود که پدر اين دختر در صدد طلاق دخترش برآمده بود اما با تسريع روند پرونده و شناسايي مريم اين امر متوقف شد.


 حريق فروشگاه پوشاک در قلب پايتخت 

 يک فروشگاه دو طبقه پوشاک در محدوده خيابان جمهوري جمعه شب‌ آتش گرفت.

سيد جلال ملکي، سخنگوي سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران در گفت‌وگو با ايسنا، در اين باره گفت: سامانه 125 در ساعت 20:09 جمعه شب‌ از يک مورد حادثه حريق در فروشگاه پوشاک به آدرس خيابان کارگر بالاتر از خيابان آذربايجان با خبر شد. وي ادامه‌داد: به دنبال اطلاع از اين حادثه، ‌آتش‌نشانان ايستگاه‌هاي 52 و 40 به همراه خودروي تجهيزات تنفسي به محل اعزام شده و مشاهده کردند که يک فروشگاه دو طبقه پوشاک که هر يک از طبقات 120 مترمربع مساحت داشت، دچار حريق شده است. سخنگوي سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران با بيان اينکه آتش‌سوزي در طبقه اول اين فروشگاه رخ داده و شعله‌هاي آتش در حال سرايت به طبقات فوقاني بود، گفت: آتش‌نشانان مشغول عمليات شده و از سرايت آتش به اماکن مجاور جلوگيري کردند.

ملکي افزود: پس از مهار حريق، آتش‌نشانان عمليات اطفا را آغاز کرده و پس از مدتي شعله‌هاي آتش در اين فروشگاه پوشاک را به طور کامل مهار و اطفا کردند.

سخنگوي سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران با بيان اينکه اين حادثه مورد مصدوم و فوتي نداشت، گفت: تنها خسارت به جا مانده از اين حريق بالا بود.


 دستگيري عامل اغفال دختران در فضاي مجازي 

 رئيس پليس فتاي خراسان شمالي از دستگيري فردي که پس از دوستي با دختران در فضاي مجازي ، آنان را مجبور به سرقت مي کرد ، خبر داد.

به گزارش پايگاه خبري پليس، سرگرد «سهيل خاکشور» صبح ديروز با اعلام اين خبر افزود: در پي مراجعه خانمي به پليس فتا و ارجاع شکوائيه اي مبني بر سرقت از حساب بانکي‌اش‌، بلافاصله موضوع در دستورکار ماموران قرار گرفت.

وي تصريح کرد: ماموران پليس فتا با انجام يکسري تحقيقات متوجه شدند مبلغ برداشت شده از حساب بانکي فرد شاکي از طريق دستگاه کارت خوان يکي از فروشگاه‌هاي تجاري بجنورد بوده است.

رئيس پليس فتا خراسان شمالي در ادامه با اشاره به دستگيري فردي که از دستگاه کارت خوان استفاده کرده بود ، بيان داشت: در بازجويي‌هاي به عمل آمده مشخص مي شود متهم ، خواهر شاکي است.

سرگرد «خاکشور» خاطرنشان کرد: متهم هر چند در ابتدا موضوع را کتمان مي کرد اما چاره اي جز اعتراف به اغفال خود و خيانت به خانواده اش نداشت.

اين مقام انتظامي اضافه کرد: متهم با چشمان اشک بار و بغض در گلو اذعان داشته حدود 2 سال پيش از طريق فيس بوک با پسري آشنا شدم و پس از وابستگي به او در ابتدا از پول تو جيبي ام براي او شارژ تهيه مي کردم اما در ادامه براي تامين خواسته‌هايش به سرقت از اموال خانواده ام روي آوردم. از کيف پول پدر، مادر و خواهرم سرقت مي کردم. گوشي تلفن همراه پدرم و گردنبند مادرم را نيز سرقت کردم و آخرين بار نيز از کارت بانکي خواهرم 100 هزار تومان برداشت کردم و آن را نزد صاحب فروشگاهي که از دستگاه کارت خوان او استفاده کرده بودم به امانت گذاشتم تا به مرور زمان براي پسر مورد علاقه ام از او خريد کنم.

به گفته رئيس پليس فتا استان خراسان شمالي‌، پس از اعتراف تکان دهنده اين دختر، پسر مورد علاقه اش شناسايي شد و به عمل بزهکارانه‌اش اعتراف کرد. سرگرد «خاکشور» با توصيه به والدين براي کنترل فرزندان شان نسبت به استفاده از فضاي سايبري هم چون چت روم و فيس‌بوک، افزود: دوست يابي و ازدواج اينترنتي يکي از پديده‌هاي نويني است که در کشور ما رواج پيدا کرده و اين موضوع به شکل نگران کننده اي در حال تبديل شدن به يک معضل اجتماعي شده است.

وي تصريح کرد: متأسفانه دوستي‌ها در فضاي مجازي بر مبناي واقعي و صحيح بنا نشده است و برخي در اين فضا سعي مي کنند شخصيتي غير از آن چه هستند ارائه و با وعده ازدواج، نيت‌هاي شوم خود را اجرايي کنند.

رئيس پليس فتا استان خراسان شمالي در پايان با اشاره به اينکه گاهي دوستي‌هاي اينترنتي به سرقت‌هاي سايبري نيز ختم مي شود ، تاکيد کرد: آسيب‌هاي اجتماعي ناشي از استفاده نادرست فضاي سايبري، گاهي آن قدر مخرب است که سرنوشت فرد را به تباهي مي کشاند.


 خبر 

 سقوط بيل مکانيکي 40 تني از ارتفاع 10 متري

يک بيل مکانيکي 40 تني به عمق 10 متري يک زمين گودبرداري شده، سقوط کرد.

سيد جلال ملکي، سخنگوي سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه وقوع يک مورد حادثه سقوط بيل‌مکانيکي به عمق زمين گودبرداري شده در ساعت 16:49 جمعه به آتش‌نشاني پايتخت اطلاع داده شد، افزود: پس از آن ستاد فرماندهي، آتش‌نشانان ايستگاه 67 و گروه نجات يک را به محل حادثه واقع در خيابان وليعصر(عج)، بالاتر از مهديه تهران اعزام کرد.

وي محل اين حادثه را يک قطعه زمين گودبرداري شده به مساحت 500 مترمربع و عمق 10 متر اعلام کرد و افزود: يک دستگاه بيل‌مکانيکي 40 تني در لبه ديوار ضلع‌شرقي اين محل قرار داشت که ناگهان به عمق 10 متري محل گودبرداري شده سقوط کرد.

سخنگوي سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران با بيان اينکه راننده اين بيل‌مکانيکي دچار آسيب نشد، ادامه‌داد: يکي از کارگران که در اين زمين مشغول کار بود، دچار آسيب‌ديدگي شد که آتش‌نشانان پس از خروج، وي را به عوامل اورژانس مستقر در محل حادثه تحويل دادند.

ملکي، سست بودن زمين و بارندگي‌هاي اخير را علت وقوع اين حادثه اعلام‌کرد و افزود: به افرادي که قصد کار با ميل‌مکانيکي و ماشين‌آلات ساختماني سنگين را دارند، توصيه مي‌کنم که در روزها و فصول باراني سال در صورت امکان پروژه خود را متوقف کرده و در شرايطي که امکان توقف وجود ندارد، در انجام آن تسريع کنند.

انهدام باند سارقان داخل خودرو

فرمانده انتظامي کرج گفت: با تلاش ماموران انتظامي شهرستان کرج اعضاي باند سارقان داخل خودرو با 50 فقره سرقت شناسايي و دستگير شدند.

به گزارش فارس از کرج به نقل از پايگاه خبري پليس البرز، سيدمحمد حقيقي گفت: در پي وقوع چندين فقره سرقت داخل خودرو در محدوده کمالشهر رسيدگي به موضوع در دستور کار ماموران کلانتري 24 کمالشهر قرار گرفت.

وي اظهار داشت: اکيپي از ماموران مجرب کلانتري با اعزام به محل سرقت و بررسي موضوع دريافتند که سارقان با استفاده از يک دستگاه خودروي پيکان سفيد رنگ اقدام به سرقت مي‌کنند.

حقيقي افزود: ماموران در ادامه با انجام گشت‌هاي نامحسوس و تلاش‌هاي شبانه‌روزي سرانجام موفق به رويت خودرو مورد نظر شده و خودرو را در حالي که در حال ورود به گاراژ بود، توقيف و سرنشين آن را دستگير کردند. وي گفت: متهم در بازجويي ماموران با معرفي خود به نام ««مرتضي-ج» به ارتکاب 50 فقره سرقت با همدستي فردي به نام «نصير-ش» اعتراف کرد و گفت که اموال را پس از سرقت به گاراژي منتقل کرده و به صاحب آن مي‌فروختند.

اين مسئول اظهار داشت: مالخر که صاحب گاراژي در کرج بود، طي يک عمليات غافلگيرانه از سوي ماموران دستگير و در بازرسي از گاراژ 82 عدد انواع لوازم سرقتي داخل خودرو کشف شد.

وي با بيان اينکه با تلاش‌هاي پليس کرج تاکنون تعدادي از مالباختگان شناسايي شده‌اند و تلاش براي شناسايي ساير مالباختگان همچنان ادامه دارد، گفت: متهمان به همراه پرونده متشکله، جهت سير مراحل قانوني تحويل مراجع قضايي شدند.

سرريز شدن فاضلاب در محل گودبرداري

سخنگوي سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران از نشت فاضلاب در عمق يک محل گودبرداري شده به مساحت 300 مترمربع خبر داد.

سيد جلال ملکي در گفت‌وگو با ايسنا، در اين باره گفت: در ساعت 32 دقيقه بامداد ديروز حادثه نشت فاضلاب در يک زمين گودبرداري شده به سامانه 125 اطلاع داده شد که به دنبال آن ستاد فرماندهي آتش‌نشانان ايستگاه 67 را به محل حادثه واقع در خيابان وحدت اسلامي بعد از مقر پليس آگاهي اعزام کرد.

وي ادامه داد: پس از حضور آتش‌نشانان در محل مشاهده شد در قطعه زميني به مساحت 300 مترمربع که به عمق هشت متر گودبرداري شده بود، به دليل نامشخصي يک رشته لوله فاضلاب شکسته شده و محتويات داخل آن، اين زمين را در برگرفته و همين موضوع سبب تخريب بخشي‌هاي از اين گودبرداري و شکسته‌شدن لوله آب شد و حدود نيم متر از کف اين زمين را مواد فاضلاب در برگرفت.

ملکي با اشاره به قرارداشتن يک خانه مسکوني در مجاورت اين زمين، ادامه‌داد: با توجه به اينکه احتمال بروز حادثه براي اين خانه و ساکنان آن وجود داشت، آتش‌نشانان تخليه اضطراري اين منزل مسکوني را در دستور کار خود قرار داده و هفت تن از ساکنان آن را خارج کرده و به فضاي باز انتقال دادند.

وي با اشاره به اقدامات آتش‌نشانان در اين محل، افزود: به کمک عوامل شهرداري و سازمان آب، فاضلاب جمع شده در اين محل، تخليه و لوله‌هاي شکسته شده آب و فاضلاب نيز مسدود شد.


 اخبار کوتاه 

 قصد شوم پزشک براي پرستار

رييس پليس فتاي استان فارس از راز پرونده هتک حيثيت پرستار يکي از بيمارستان‌هاي شيراز پرده برداشت. به گزارش ايسنا، سرهنگ سيدموسي حسيني در تشريح اين خبر گفت: پرستار يکي از بيمارستان‌هاي شيراز با مراجعه به پليس فتاي استان فارس مدعي شد، يکي از پزشکان در محل کارش وي را متهم به ارسال پيامک و ايميل‌هاي تهديدآميز کرده در حالي که اين موضوع صحت ندارد. رييس پليس فتاي استان فارس ادامه‌داد: رسيدگي به پرونده در دستور کار کارشناسان پليس فتا قرار گرفت و شماره و ايميل‌هاي شاکي و متشاکي هر دو بررسي شد. وي گفت: در بررسي صورت گرفته هيچ‌گونه پيامي با موضوع تهديد يا مورد مشابه ديگري مشاهده نشد. رييس پليس فتاي استان فارس اظهارکرد: آن پزشک با قصدي شوم از وي در محل کارش درخواست کرده که از شوهرش جدا و با او ازدواج کند و پزشک بخاطر اينکه شاکيه درخواست او را رد مي‌کند، با استفاده از نفوذ خود، وي را در قسمت ديگري مشغول به کار مي‌کند. حسيني ادامه‌داد: سپس در اقدامي ديگر به شاکي اتهام مي‌زند که عليه او پيامک و ايميل تهديدآميز ارسال مي‌کند که با مشخص‌شدن حقيقت توسط پليس فتا پرونده به دادسرا براي صدور حکم قضايي ارسال شد.

کلاهبرداري 480 ميليوني با ترفند آگهي جذب سرمايه‌گذار

رييس پليس فتاي استان خراسان‌رضوي از دستگيري کلاهبردار حرفه‌اي که با تبليغات گسترده در فضاي مجازي و روزنامه‌هاي کثيرالانتشار از سرمايه‌گذاران کلاهبرداري مي‌کرد، خبر داد. به گزارش ايسنا، سرهنگ عرفاني در تشريح اين خبر گفت: در پي شکايت سه شهروند مشهدي مبني بر کلاهبرداري از آنها به مبلغ 480 ميليون ريال رسيدگي به موضوع در دستور کار کارشناسان پليس فتا قرار گرفت. وي افزود: هر سه شاکي به يک روش مورد کلاهبرداري قرار گرفته بودند و در اظهارات اوليه خود بيان داشتند که از طريق آگهي در جرايد و فضاي مجازي که در آن جذب سرمايه‌گذار را تبليغ مي‌کرد با فعاليت شرکت آشنا شده‌اند. رييس پليس فتاي استان خراسان‌رضوي تصريح‌کرد: کارشناسان با بررسي‌هاي بيشتر سرنخ‌هايي بدست آوردند که در اين رابطه مکان اين شرکت سرمايه‌گذاري را پيدا و توانستند با هماهنگي مقام‌قضايي طي عملياتي متهم اصلي و عوامل کلاهبردار را دستگير کنند. عرفاني درباره شگرد کلاهبرداران گفت: اين کلاهبرداران که علاوه بر تبليغ در جرايد، تبليغات گسترده‌اي در اينترنت به راه انداخته بودند و از سرمايه‌گذاران در شرکت درخواست مي‌کردند که به حساب خود از طريق کامپيوترهاي موجود در شرکت وارد شده و بدين ترتيب بدور از چشم صاحب حساب،‌ تمام موجودي حساب افراد را خالي مي‌کردند. وي افزود: اين در حالي بود که سرمايه‌گذار با خيال آسوده گمان مي‌کرد حسابش دست نخورده باقي مانده و سود پول موجود در حساب خود را دريافت مي‌کند، کلاهبردار تمام موجودي حساب را تخليه و براي رد گم کني خود وجوه سرقتي را پس از چند گردش حساب از طريق خريد اينترنتي کالا يا شارژهاي تلفن همراه برداشت مي‌کرد. رييس پليس فتاي استان خراسان‌رضوي با اشاره به اينکه سه نفر در اين رابطه دستگير شدند به شهروندان هشدارداد: عده‌اي از افراد کلاهبردار و سودجو با ايجاد حس طمع در شهروندان و همچنين وعده‌هاي پولدارشدن آسان و يک شبه سعي در اغفال آنها دارند که جلوگيري از اين امر مستلزم افزايش آگاهي و دانش شهروندان است.

قاچاقچي معروف در چنگال پليس جلفا

فرمانده انتظامي جلفا از دستگيري توزيع‌کننده حرفه‌اي موادمخدر معروف به ابوش و کشف حدود 2.5 کيلوگرم مواد مخدر در اين شهرستان خبر داد.

به گزارش فارس از جلفا، کاظم دهقاني صبح ديروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در پي گزارش واصله مبني بر توزيع کننده موادمخدر، موضوع در دستور کار پليس مبارزه با مواد مخدر قرار گرفت.

وي ادامه داد: ماموران پليس مبارزه با سوداگران مرگ، پس از پرورش خبر و آگاهي از محل توزيع و شناسايي عامل توزيع معروف به ابوش، متهم را به صورت شبانه‌روزي تحت تعقيب نامحسوس قرار دادند. اين مقام انتظامي افزود: عوامل پليس، پس از اطمينان از اينکه متهم مواد افيوني را به منزل خود آورده و قصد فروش و توزيع مواد را دارد با هماهنگي مقام قضايي در يک عمليات غافلگيرانه، منسجم و موفق منزل وي را بازرسي کرده و انواع مواد مخدر را که اجير مواد خانمانسوز جهت توزيع آماده کرده و به طور ماهرانه در پشت بام داخل گوني جاسازي کرده بود کشف و متهم را دستگير مي‌نمايند. سرهنگ دهقاني بيان کرد: متهم دستگير شده به همراه مواد افيوني، پس از تشکيل پرونده تحويل مقامات قضايي شده و روانه زندان شد.

كشف 16ميليارد ريال کالاي قاچاق در همدان

رييس پليس آگاهي استان همدان از دستگيري 23 قاچاقچي و کشف بيش از 16 ميليارد ريال کالاي قاچاق در اين رابطه خبر داد. به گزارش پايگاه خبري پليس، سرهنگ « فرامرز به گذر» با بيان اين مطلب گفت: ششمين مرحله طرح سراسري مبارزه با قاچاق كالا وارز طي آبان ماه سال جاري در استان همدان به مدت 72 ساعت با قاطعيت تمام و استفاده از کليه امکانات رده هاي انتظامي استان و همچنين با بهره گيري از توان پليس آگاهي استان به مرحله اجراء گذاشته شد. وي افزود: در نتيجه اجراي طرح مذکور 5 هزار و 728 نخ سيگار خارجي، 2 هزار و 363 طاقه پارچه، 7 هزار و 487 عدد دارو و قرص روان گردان، 11 هزار و 390 ثوب البسه خارجي، 4 هزار و 480 عدد لوازم آشپزخانه كشف و 9 دستگاه خودرو نيز توقيف شد. سرهنگ به گذر اظهار داشت: کشف تعداد قابل توجهي لامپ کم مصرف، کمپوت ميوه، دستکش کار، جاروبرقي، کفش، قفل درب، مانيتور، پتو و... به همراه 2 دستگاه موتور سيکلت غير مجاز قاچاق و همچنين تعدادي اقلام ضد فرهنگي قاچاق از ديگر كشفيات اين طرح بود.

اين مقام مسوول بيان داشت: در اين راستا 23 متهم دستگير كه پس از تشكيل 38 فقره پرونده جهت سير مراحل قانوني روانه مراجع قضايي شدند.


 اخبار خارجي 

 آتش‌سوزي در پمپ‌بنزين امارات

دو خودرو سواري در پمپ‌بنزيني در شيخ‌نشين فجيره امارات متحده‌عربي طعمه حريق شد. به گزارش ايسنا در دوبي، پليس امارات در گزارشي اعلام کرد که روزجمعه خودرو سواري در هنگام سوخت‌گيري در پمپ‌بنزين شيخ‌نشين فجيره امارات طعمه حريق شد و باعث سوختن خودروي ديگري نيز شد. براساس اين گزارش نيروهاي آتش‌نشاني پس از يک ساعت توانستند اطفاي حريق کنند. اين حادثه خسارت جاني نداشت و کارشناسان آتش‌نشاني فجيره در حال بررسي حادثه هستند. به گزارش ايسنا، براساس نظريه‌اوليه کارشناسان خسارت‌هاي مالي اين حادثه بالغ بر يک ميليون و 500 هزار درهم است. همچنين بارش شديد باران همراه با تگرگ و طوفان در امارات به تاسيسات شهري اين کشور خسارت زد. به گزارش ايسنا در دوبي، تمامي شهرهاي امارات متحده عربي در سه روزگذشته شاهد بارش باران همراه با تگرگ و طوفان بود که شهرهاي فجيره، الذيد و فلج المعلا براي نخستين بار در 25 سال گذشته شاهد بارش تگرگ بودند.

47 کشته در انفجار خط لوله نفتي چين

مقامات داخلي چين شمار تلفات ناشي از انفجار خط لوله نفت در يکي از شهرهاي شرقي اين کشور را 47 تن اعلام کردند. به گزارش ايسنا، بررسي‌هاي اوليه حاکي از آن است که نشت نفت از خط لوله شبکه شهري موجب شد تا انفجاري در ساعت 10:30 صبح روز جمعه به وقت محلي اتفاق افتد.

در پي وقوع اين حادثه نيروهاي امداد و نجات و چندين پزشک براي کمک به حادثه‌ديدگان به محل اعزام شدند. گزارش‌ها حاکيست بر اثر اين انفجار بيش از 100 نفر نيز مجروح شده‌اند که حال برخي از آنان وخيم است. به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري شينهوا، رئيس‌جمهور چين خواستار شد تا اقدامات ويژه‌اي براي کمک به حادثه‌ديدگان اتخاذ و علت بروز حادثه نيز هرچه سريعتر مشخص شود.

بيش از 5000 فيليپيني قرباني «هايان»

شوراي ملي مديريت و کاهش بلاياي طبيعي فيليپين روز جمعه اعلام کرد: شمار تلفات طوفان «هايان» در اين کشور به 5209 تن افزايش يافته است. به گزارش ايسنا، شوراي ملي مديريت و کاهش بلاياي طبيعي اين کشور همچنين اعلام کرد: در اين حادثه مرگبار 23 هزار و 404 نفر نيز مجروح شده‌اند و 1582 نفر ديگر همچنان ناپديد هستند. در گزارش اين شورا آمده است که هم‌اکنون زندگي بيش‌از 10 ميليون نفر از ساکنان 42 استان بر اثر اين طوفان مختل شده است. به گفته مقامات داخلي فيليپين، با پيش رفت هرچه بيشتر فرآيند جستجوي حادثه‌ديدگان و يافتن اجساد بيشتر احتمال افزايش تلفات بالاتر مي‌رود. دولت فيليپين نيز در گزارشي اعلام کرد: 1529 سرپناه فراهم شده که 381 هزار و 22 نفر در آن‌ها مستقر شده‌اند و تخمين زده شده که حدود 3.95 ميليون نفر به منازل دوستان و خانواده‌شان پناه برده‌اند.