نسخه شماره 3346 - 1392/09/03 -

مصر سفير ترکيه را اخراج کرد
خشم قاهره از دلدادگي اردوغان و مرسي


اعتراض به خشونت‌هاي فرقه‌اي در پاکستان


تظاهرات هزاران نفري بحريني‌ها


بازنگري در روابط رياض-لندن


ايجاد چتر نظامي چين بر درياي چين


ادعاي تماس‌هاي محرمانه آمريکا و حزب الله


خريد 12ميلياردي عربستان از روسيه


تشديد تنش ها در اوکراين


حمله پدر وب به فيلترينگ و جاسوسي آنلاين

نشست ورشو پايان يافت
تلاش براي مهار تخريب جنگل‌ها


اخبارکوتاه


 مصر سفير ترکيه را اخراج کرد
 خشم قاهره از دلدادگي اردوغان و مرسي 

گروه بين‌الملل – علي‌ودايع: مصر پس از شورش مخالفان اخوان المسلمين و همراهي ارتش اين کشور که بي شباهت به کودتا نبود در روز 30 ژوئن ، همچنان نا آرام و ملتهب است. اين ناآرامي پاي کشورهاي مختلف را وسط کشيده است. موضع آمريکايي ها قاهره را به سمت مسکو سوق داده است. ترکيه که در سوداي احياي امپراتوري عثماني است از محمد مرسي تمام قد حمايت مي کند و همين موضوع ديروز باعث اخراج سفير اين کشور در مصر شد.

روز شنبه،منابع قضايي مصر اعلام کردند 39 نفر از جمله يک آمريکايي که متهم هستند در حاشيه تجمع هاي حاميان محمد مرسي رئيس جمهور برکنار شده مصر، يک واگن تراموا را در قاهره آتش زده اند، روز شنبه به مدت 15 روز در بازداشت پيشگيرانه قرار گرفتند. اين منابع اعلام نکردند آيا تبعه آمريکايي، تابعيت ديگري نيز دارد يا خير.

در درگيري هاي روز جمعه بين مخالفان و حاميان محمد مرسي در مصر، دو نفر از جمله يک کودک کشته شدند. پليس براي متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک آور استفاده کرد.تجمع ها در مناطق هليوپليس و شهرک نصر به خشونت تبديل شد. پليس براي متفرق کردن حاميان مرسي که قصد داشتند به ميدان رابعه العداويه بروند شمار بسياري گاز اشک آور پرتاب کرد.اخوان المسلمين براي محکوم کردن آنچه «‌ کشتار قرن » ناميده يک هفته تجمع را از روز جمعه درخواست کرده است.

مناقشه دولت موقت مصر تنها محدود به حاميان داخلي اخوان الملسمين نيست. اگرچه دولت هاي مختلف با خلع قدرت رئيس جمهوري مصر محتاطانه برخور کردند و اغلب از کودتا ناميدن آن طفره رفتند اما آنکار يک تنه از نخستين لحظه به ارتش مصر تاخت. نخست وزير ترکيه ابتدا گفت “دست هاي اسراييل را در کودتاي مصر مي بيند” و در ادامه اقدام به تشکيل اتاق فکر اخوان المسلمين در ترکيه کرد. براساس برنامه مدون ترک ها تشکل هاي پراکنده اخوان المسلمين در کشورهاي مختلف زير پرچم اتحاديه بزرگ اخوان المسلمين گرد هم جمع کردند.

آغاز تنش هاي ارتش مصر و آنکارا

در پي عزل مرسي، هواداران وي نيز براي بازگشت او به قدرت دست به تظاهرات زدند و در جريان يکي از اين تظاهرات و مداخله ارتش روز 14 اوت، بيش از 600 تن کشته شدند. اقدام ارتش مصر عليه تظاهرکنندگان حامي محمد مرسي البته با واکنشهاي جدي بين المللي روبرو شد اما رجب طيب اردوغان، نخست وزير دولت اسلام گراي ترکيه، با لحن شديدتري از اين اقدام انتقاد کرد و آن را “ تروريسم دولتي” و « کشتار» تظاهرکنندگان غير مسلح ناميد.

اگرچه اخواني ها ظاهرا در جنگ سوريه حضور مستفيم ندارند اما نزديکي هاي آنها با سلفي هاي چند مليتي که در سويه عليه بشاراسد مي جنگند در اين استراتژي بي تاثير نبوده است. در همين راستا،هفته گذشته، روزنامه اليوم السابع در گزارشي فاش کرده است که سازمان استخبارات ترکيه با همکاري سازماني به نام «اخوان المسلمين جهاني» به دنبال کودتا عليه نظام حاکم مصر هستند.

در اين گزارش همچنين آمده که اين طرح با تجمع گسترده مردم مصر آغاز گردد.قبل از اين؛ دولت سوريه نيز ترکيه را متهم به همکاري با تروريستاني کرده بود که عليه دولت سوريه مي جنگنند. از سوي ديگر، ارتش مصر مدعي کشف و توقيف چند محموله اسلحه که از ترکيه براي شبه نظاميان صحراي سينا و احتمالا «ارتش آزاد مصر» بار زده شده بود،را توقيف کرده اند.

دو سال پيش قاهره استقبالي قهرمانانه از اردوغان به عمل آورده بود. سال گذشته ترکيه دو ميليارد دلار به دولت مرسي وام داده بود. همچنين مشاور سياسي و اقتصادي ترکيه به مصر رفته بودند تا اخوان المسلمين بتوانند اقتصاد مصر را بازسازي کنند.

در جريان دخالت در جنگ داخلي سوريه با حمايت از شورشيان و شبه نظاميان خارجي مهر محمد مرسي آنچنان در دل رجب طيب اردوغان رسوخ کرد که در روزهاي حبس رئيس جمهورمخلوع مصر خود را به زمين و زمان بزند. اما از حدود دوهفته پيش،پس از حضور مرسي در دادگاه، تنش هاي لفظي آنکارا و قاهره شکل جنگ لفظي با تندترين لحن را به خود گرفت ؛ گويي ترکيه و مصر وارد جنگ نظامي شده اند. در همين حال رسانه هاي مصري هم ، مواضع ترک ها را دخالت در مسائل داخلي خود خواندند.

همزمان با حضور مرسي به عنوان متهم در دادگاه،وزارت امور خارجه ترکيه در بيانيه اي اعلام کرد: “آزادي تمام زندانيان سياسي از جمله محمد مرسي رئيس جمهور سابق مصر به شکل قابل توجهي به اجراي گفتگو و روند آشتي در مصر منجر خواهد شد.” در همين حال رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه در نشست حزب عدالت و توسعه گفت: “نشان حاميان مرسي نه تنها نماد الهام بخش مردم مصر بلکه نشانه اي در محکوميت بي عدالتي در تمام نقاط جهان است.” هم راستابا اردوغان، بولنت آرينچ، معاون ، نخست‌وزير ترکيه در پايان نشست کابينه در آنکارا گفت: “به نظر مي‌رسد که محمد مرسي، رئيس‌جمهوري برکنار شده مصر در زندان بماند. اميدوارم که اين مساله و نتيجه محاکمه او باعث نشود که سيستم قضايي اين کشور شرمگين شود.”

زمزمه هاي اخراج

چند روز بعد، ده‌ها تن از مخالفان محمد مرسي، رئيس‌جمهوري برکنار شده مصر با تجمع در مقابل منزل سفير ترکيه در قاهره، ضمن اعلام مخافتشان با مواضع ترکيه نسبت به حوادث سياسي اخير در مصر، اخراج سفير آنکارا از قاهره را خواستار شدند. شرکت‌کنندگان در اين تظاهرات با سر دادن شعارها و حمل پلاکاردهايي خواهان اخراج سفير ترکيه از مصر و بستن سفارت ترکيه در قاهره شدند.

بامداد جمعه ، نخست وزير ترکيه بارديگر، اقدام ارتش را براي برکناري محمد مرسي در سوم ژوئيه « کودتا » توصيف کرد. اردوغان با اشاره به محاکمه مرسي تنها رئيس جمهور منتخب مصر به اتهام کشتار تظاهرکنندگان اعلام کرد “ به کساني که مرسي را به دادگاه کشاندند، هيچ احترامي قائل نيست .” اردوغان همچنين از اوضاع مصر به عنوان “تراژدي انساني” ياد کرد. سرانجام روز شنبه، وزارت امور خارجه مصر سفير ترکيه در قاهره را “عنصر نامطلوب” خوانده و از وي خواسته است که خاک آن کشور را ترک کند. وزارت امور خارجه مصر مي گويد پيش از اخراج، حسين آوني بوستالي را احضار و مراتب ناخشنودي مقام هاي مصري از حضور او در اين کشور را به او ابراز کرده است .سخنگوي وزارت خارجه مصر در همين ارتباط گفته است که ترکيه “در تلاش است با حمايت از گردهمايي‌هاي سازمان يافته که باعث بي ثباتي در کشور مي شود، افکار عمومي را عليه منافع مصر تحريک کند.” سخنگوي وزارت خارجه مصر افزود: براي ملت و مردم ترکيه احترام فراواني قائل هستيم اما ديگر نمي‌توان در مقابل سخنان «رجب طيب اردوغان» نخست وزير ترکيه سکوت کرد و ما آن را دخالت در امور داخلي مصر مي دانيم.

وي مسووليت تيرگي روابط دو کشور را بر گردن دولت فعلي ترکيه دانست و تأکيد کرد که روابط دو کشور در حد کاردار کاهش پيدا کرده است. اين تصميم بحران بين مصر و ترکيه ناشي از برکناري محمد مرسي، رئيس جمهور منتخب مصر و سرکوب طرفداران او را تشديد کرد. وزارت خارجه مصر همچنين اعلام کرد سفير مصر در آنکارا نيز که حدود سه ماه پيش در اعتراض به اظهارات نخست وزير ترکيه به قاهره فراخوانده شده بود به ترکيه باز نخواهد گشت و روابط ديپلماتيک مصر با ترکيه تا سرحد کاردار کاهش خواهد يافت. به گزارش خبرگزاري فرانسه از آنکارا، اين شديدترين اقدام ديپلماتيک مصر در برابر انتقادهاي خارجي از اقدامات مقامات جديدي است که ارتش آنها را روي کار آورده است. سخنگوي دولت ترکيه هشدار داد که اقدام مصر در اخراج سفير اين کشور را تلافي خواهد کرد. فرانس24 در استانبول گزارش داد، ترکيه فعلا
نمي خواهد به طور شتابزده به اقدام مصر واکنش نشان دهد. سفير ترکيه در مصر به آنکارا بازگشته است. پس از مشورت اين سفير با وزارت خارجه ترکيه، درباره اقدامات تلافي جويانه در قبال مصر گفتگو خواهد شد. ترکيه تصميم گرفته است فورا به اقدامات متقابل با مصر روي نياورد تا روابطش با مصر قطع نشود. آنکارا کاردار سفارت مصر را براي پاره اي توضيحات به وزارت خارجه فراخوانده است.


 اعتراض به خشونت‌هاي فرقه‌اي در پاکستان 

در شرايطي که هزاران تن از سني‌ها عليه خشونت‌هاي فرقه‌اي که منجر به کشته شدن 11 تن در راولپندي شده است دست به تظاهرات زدند،‌ تدابير شديد امنيتي در شهرهاي بزرگ برقرار شده است. به گزارش الجزيرة، مدارس، مغازه‌ها و رستوران‌ها روز جمعه در پي حضور هزاران تن از سني‌ها در راولپندي و اسلام آباد، پايتخت پاکستان بسته شد. نيروهاي بيشتري از پليس در مناطق حساس و در اطراف مساجد شيعيان مستقر شدند. دولت پاکستان هزاران نيروي پليس و بسيج را در شهرهاي اصلي براي برقراري نظم مستقر کرد. علاوه بر اين‌ها، ارتش نيز در حالت آماده‌باش قرار گرفت تا در صورت وقوع ناآرامي‌ و درگيري وارد عمل شود.

در کراچي نيز تمام مغازه‌ها، رستوران‌ها و پمپ‌ بنزين‌ها بسته شد و در جاده‌ها نيروهاي پليس و بسيج مستقر شدند. اين راهپيمايي اعتراضي پس از نماز روز جمعه برگزار شد و ائمه جمعه در سخنان خود درباره خشونت‌ها سخن گفتند.


 تظاهرات هزاران نفري بحريني‌ها 

هزاران تن از مردم بحرين روز جمعه با برگزاري تظاهراتي تحت عنوان "آزادي وطن" آزادي هر چه سريعتر بازداشت‌شدگان بحريني را خواستار شدند. به گزارش الجزيره، در اين تظاهرات که تحت عنوان "آزادي وطن" برگزار شد، شمار زيادي از رهبران و اعضاي گروه‌هاي سياسي مخالف دولت بحرين حضور داشتند. اين تظاهرات در روستاي شيعه‌نشين "بلاد القديم" برگزار شد و طي آن تظاهرکنندگان با حمل پرچم‌هاي بحرين و سر دادن شعارهايي، آزادي هر چه سريعتر بازداشت‌شدگان سياسي را خواستار شدند. در بيانيه‌اي که توسط "جمعيت الوفاق" بحرين، بزرگترين گروه شيعه مخالف دولت صادر شد، آمده است: دولت بحرين به هيچ وجه به توصيه‌هاي کميته حقيقت‌ياب در خصوص اقدامات خشونت‌آميز سال 2011 عمل نمي‌کند.

جمعيت الوفاق همچنين نسبت به ادامه بازداشت‌هاي مستبدانه و محاکمات سياسي و تبعيض عليه شيعيان در بحرين ابراز تاسف کرد.


 بازنگري در روابط رياض-لندن 

کميته روابط خارجي مجلس عوام بريتانيا اعلام کرد که دولت اين کشور بايد در مورد روابط خود با عربستان سعودي و بحرين پاسخگو باشد. اعضاي اين کميته گفته‌اند که منافع تجاري و استراتژيک بريتانيا نگراني‌ها در خصوص نقض حقوق بشر را کمرنگ مي‌کند.

اين نمايندگان پارلمان گفتند که کشورهاي عرب حاشيه جنوب خليج فارس از اهميت بسزايي براي لندن برخوردارند اما از لحاظ رعايت دموکراسي، در جايگاه مناسبي نيستند. در همين حال، يک سازمان بشر دوستانه موسوم به 'کمپين عليه تجارت اسلحه' گفته است که گزارش کميته روابط خارجي مجلس عوام بريتانيا «ماست مالي» موضوع بوده است. اين سازمان در يک بيانيه مطبوعاتي گفته است که گزارش پارلمان تلاش‌هاي دولت براي فروش هر چه بيشتر تسليحات از طريق خوش‌رقصي براي «رژيم‌هاي منفور» را توجيه مي‌کند. گزارش کميته روابط خارجي که در 260 صفحه منتشر شده، در خصوص بحرين مي‌نويسد که اگر در وضعيت رعايت حقوق بشر تا آغاز سال 2014 بهبود حاصل نشود، دولت لندن بايد بحرين را در فهرست کشورهاي «موجب نگراني» قرار دهد. در خصوص عربستان سعودي نيز کميته روابط خارجي پارلمان گفت که مردم عربستان به ويژه جوانان آن کشور، ديد مثبتي نسبت به بريتانيا ندارند و بريتانياي‌ها هم نسبت به کشور سعودي ديد منفي دارند. ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا گفته است که کشورهاي عربي حوزه خليج فارس براي امنيت بريتانيا ضروري هستند و تلاش زيادي کرده که روابط با آن کشورها را تقويت کند. اما فعالين سياسي و سازمان‌هاي حقوق بشري مي‌گويند که دولت لندن براي حفظ منافع تجاري خود نقض حقوق بشر را ناديده مي‌گيرد. به گزارش شبکه بي بي سي، گزارش کميته روابط خارجي پارلمان علي‌رغم انتقادهاي زياد وارد شده به نقض حقوق بشر در عربستان سعودي، از پيشنهاد تحريم فروش اسلحه به آن کشور خودداري کرده است. به موجب اين گزارش، بريتانيا شواهدي در دست ندارد که دولت عربستان از سلاح‌هاي بريتانيايي براي نقض حقوق بشر در داخل آن کشور استفاده مي‌کند و توقف فروش اسلحه به آن کشور اثر مثبتي نخواهد داشت.


 ايجاد چتر نظامي چين بر درياي چين 

وزارت دفاع چين يک محدوده شناسايي دفاع هوايي را بر روي درياي چين شرقي تعيين کرده که جزاير مورد اختلاف با ژاپن را نيز در بر مي‌گيرد. به گزارش آسوشيتدپرس، پکن اين نقشه را شنبه به همراه مجموعه‌اي از قوانين در مورد ورود هواپيما به اين منطقه صادر کرد.

در اين نقشه اعلام شده هر هواپيمايي که وارد اين محدوده مي‌شود بايد مقامات چيني را مطلع سازد و اگر خود را در معرض شناسايي قرار ندهد يا از دستورات پکن تبعيت نکند مشمول تدابير نظامي فوري خواهد شد. در اين نقشه توضيحي درباره اقدامات تنبيهي داده نشده اما اعلام شده قوانين از امروزبه اجرا درمي‌آيند. هم پکن و هم توکيو ادعاي مالکيت بر اين جزاير کوچک را دارند که در ژاپن با نام "سنکاکو" و در چين با نام "ديائويو" شناخته مي‌شود.


 ادعاي تماس‌هاي محرمانه آمريکا و حزب الله 

روزنامه «ورلد تريبيون» مدعي شد که ديپلمات‌هاي آمريکايي اخيرا تماس‌هاي محرمانه‌اي را با حزب‌الله لبنان در بيروت برقرار و با آن‌ها درباره اوضاع لبنان و دولت آتي اين کشور گفت‌وگو کرده‌اند.

اين روزنامه آمريکايي در تازه‌ترين شماره خود مدعي شد، ديپلمات‌هاي آمريکايي اخيرا تماس‌هايي را با شخصيت‌هاي سياسي حزب‌الله لبنان در بيروت به شکل محرمانه آغاز کرده‌اند.

اين روزنامه نوشت: موضوع تماس ديپلمات‌هاي آمريکايي با شخصيت‌هاي سياسي حزب‌الله، مساله ثبات در لبنان و دولت آتي اين کشور است. اين روزنامه آمريکايي همچنين مدعي شد که آمريکا و شخصيت‌هاي سياسي حزب‌الله لبنان، از طريق طرف سومي نامه‌نگارهايي را با يکديگر داشته‌اند و اين مذاکرات به مدت چند هفته ادامه داشته است.


 خريد 12ميلياردي عربستان از روسيه 

روسيه از فروش تسليحات نظامي اين کشور به عربستان به ارزش 12 ميليارد دلار خبر داد. به گزارش ايسنا، ميخاييل زاوالي، رييس هيات شرکت دولتي تسليحات نظامي روسيه (روس آبارون) گفت: روسيه و عربستان به مذاکرات خود در خصوص امضاي قراردادهايي به مبلغ 12 ميليارد دلار در زمينه تسليحات و تجهيزات نظامي ادامه مي‌دهند.

وي ابراز اميدواري کرد که به‌زودي اين قراردادها نهايي شود. اين مقام روس خاطرنشان کرد، در حاشيه نمايشگاه «دبي ايرشو-2013» همچنين با کشورهاي امارات متحده عربي، هند، اردن و الجزاير نيز در خصوص فروش تسليحات نظامي روسيه گفت‌وگوهايي صورت گرفته است. عربستان در سال‌هاي اخير از جمله بزرگترين کشورهاي خريدار تسليحات نظامي در جهان محسوب مي‌شود.


 تشديد تنش ها در اوکراين 

گروه بين‌الملل: مخالفان دولت اوکراين جمعه شب دست به تجمع در ميدان استقلال کي يف زدند. فعالان با تکان دادن پرچم‌هاي اتحاديه اروپا و اوکراين در جريان تظاهرات حمايت خود از الحاق اوکراين به اين بلوک را ابراز کردند. راهپيمايي‌هاي مشابهي نيز در ديگر شهرهاي اوکراين برگزار شد و قرار است يک اعتراضات گسترده‌تر امروز (يکشنبه) در کي‌يف برگزار شود.

آنها در پي‌درخواست يوليا تيموشنکو رهبر حزب مخالف «سرزمين مادري» به خيابان آمدند. همزماني بحران داخلي اوکراين و سالگرد انقلاب نارنجي در اين کشور بهانه اي داده بدست خانم تيموشنکو، در مقام بانوي انقلاب نارنجي، تا هوادارانش را عليه سياستهاي دولتي بسيج کند. يوليا تيموشنکو دوران محکوميتش را سپري مي‌کند.

نخست‌وزير سابق و زنداني اوکراين در نامه‌اي که در وب‌سايت حزب "سرزمين پدري" منتشر شد، اعلام کرده که پس از شنيدن تصميم کابينه در تعليق امضاي معاهده تجاري و همکاري با اتحاديه اروپا مي‌خواسته ويکتور يانوکوويچ، رئيس‌جمهوري اوکراين را بکشد!

مخالفان دولت اوکراين معتقدند عدم پذيرش و تصويب موافقتنامه‌هاي تجاري دولت اوکراين با اتحاديه اروپا اقتصاد نابسامان اين کشور را به ورطه ورشکستگي مي‌کشاند. اوکراين براي مقابله با بحران بي سابقه اقتصادي در کوتاه مدت نيازمند وامهاي نقدي صندوق بين المللي پول است. يکي از خواسته‌هاي مهم اتحاديه اروپا در اين توافقنامه همکاري آزاد تجاري و سياسي، آزادي يوليا تيموشنکو، نخست‌وزير پيشين اوکراين و يکي از رهبران انقلاب نارنجي است. تيموشنکو گفت، اگر لغو تقاضاي اتحاديه اروپا براي آزادي وي ويکتور يانوکوويچ، رئيس‌جمهوري اوکراين را متقاعد به امضاي اين توافقنامه مي‌کند، حاضر است که اتحاديه اروپا بخواهد تا از اين خواسته خود دست بردارد. اتحاديه اروپا هنوز درباره اين مساله واکنشي نشان نداده است.

اوکراين در تصميم خود اعلام کرد که خواستار برقراري همکاري نزديکتر با روسيه و بلوک تجاري تحت رهبري مسکو است که در اين بلوک بلاروس و قزاقستان نيز حضور دارند. اين تصميم باعث تظاهرات صدها نفري در کي‌يف شد. يکي از معاونان ارشد رئيس‌جمهوري ليتواني نيز اعلام کرد، يانوکوويچ اين مساله را تاييد کرده که کي‌يف از امضاي اين معاهده تجاري با اتحاديه اروپا تحت فشارهاي روسيه سرباز زده است؛ ادعايي که روسيه آن را رد کرد. تيموشنکو در نامه نوشت: فکر مي‌کنم که حدود 70 درصد از مردم اوکراين حسي شبيه به من دارند. ما را به خاطر اين احساس طبيعي ببخشيد اما فکر مي‌کنم که زمان آن رسيده که با تمام توان اين موقعيت را حفظ کنيم و به امضاي معاهده با اتحاديه اروپا بپردازيم. اما متحد اصلي يوليا تيموشنکو، ويتالي کليچکو، رهبر حزب «پانچ» نيز در اين تجمع حضور داشت. قهرمان مشتزني جهان و المپيک گفت: « تنها هدف امروز ما اتحاد است، اتحاد براي زندگي در کشوري بهتر. چکاري بايد کرد؟ هر کسي مي‌تواند بيست ، 40 يا صد نفر را به تظاهرات کنندگان اضافه کند. اگر بي شمار باشيم آنها به خواسته‌هايمان تن درخواهند داد. » ده‌ها تن از تظاهرات کنندگان با نمايش تصاويري از يانوکوويچ، رييس جمهوري اوکراين، شعار مي‌دادند «پوتين اوکراين را ترک کن». مخالفان دولت اوکراين، رييس جمهوري اين کشور را دنباله رو بي چون و چراي سياست‌هاي روسيه مي‌دانند.


 حمله پدر وب به فيلترينگ و جاسوسي آنلاين 

«تيم برنرز لي» مخترع وب جهاني، با اشاره به افشاگري‌هاي اخير درباره تلاش‌هاي گسترده دولت‌ها براي جاسوسي روي ارتباطات ديجيتال شهروندان، هشدار داد که جاسوسي‌هاي آنلاين تهديدي جدي براي آينده دموکراسي و آزادي است و از دولت‌هايي نظير آمريکا و بريتانيا خواست که براي حراست از حريم خصوصي کاربران اينترنت بيشتر تلاش کنند. به گزارش خبرگزاري رويترز، "سر تيم برنرز لي،" همچنين با لحني سرشار از انتقاد خطاب به سياستمداران ايالات متحده گفت که برنامه‌هاي جاسوسي آنها پايه و اساس اينترنت را مخدوش کرده و راه توسعه و تکامل طبيعي بزرگ‌ترين شبکه ارتباطي انسان‌ها را سد خواهد کرد.

اين متخصص 58 ساله علوم کامپيوتر که در لندن متولد شده و در سال 1989 وب پهناور جهاني (World Wide Web) را بنيان نهاده، موسسه‌اي با همين نام هم راه‌اندازي کرده که براي دومين سال متوالي 81 کشور تاثيرگذار در فرآيند حاکميت اينترنت جهان را از نظر ضريب نفوذ اينترنت و آزادي دسترسي به محتوا و اطلاعات رده‌بندي کرده است.

در رده‌بندي سال 2013 اين موسسه، آمريکا به‌خاطر جاسوسي‌هاي گسترده آژانس امنيت ملي (NSA) و ضريب نفوذ پايين اينترنت در مناطق روستايي به رده چهارم سقوط کرده و سوئد براي دومين سال پياپي در صدر نشسته است.

نروژ و بريتانيا به ترتيب در جايگاه دوم و سوم قرار دارند. روسيه در جايگاه 41 نشسته و چين که با «فايروال عظيم» خود يکي از پيشرفته‌ترين سيستم‌هاي سانسور و سرکوب آنلاين دنيا را در اختيار دارد، در اين رده‌بندي در جايگاه 57 قرار گرفته است.

فروپاشي ديوارهاي آنلاين

"تيم برنرز لي" معتقد است براي ديوارهاي آنلاين نمي‌توان سرنوشتي متفاوت از سرنوشت ديوار برلين متصور شد. او فروپاشي اين ديوارهاي آنلاين را محتوم مي‌داند و مي‌گويد کشورهايي نظير چين حتي ممکن است در آينده خود داوطلبانه دست به اين اقدام بزنند، چون شکوفايي اقتصادي شگفت‌انگيزي را برايشان به همراه خواهد داشت.

به اعتقاد مخترع وب، اين تغيير «بيت به بيت» (bit-by-bit) و تدريجي خواهد بود اما ترديدي در اين نيست که «کشوري که امکان دسترسي کامل و آزادانه به وب را براي شهروندانش فراهم مي‌کند، جامعه‌اي پوياتر و توسعه‌يافته‌تر خواهد داشت و اقتصادش هم قدرتمندتر خواهد شد.» "برنرز لي" اقداماتي نظير اقدام آژانس امنيت ملي آمريکا را «نقض آشکار حقوق شهروندان در خفا» خواند و گفت آنچه دولت‌هايي نظير بريتانيا و ايالات متحده انجام داده‌اند، مهم‌ترين تهديد در برابر اينترنت است؛ اينترنتي که به گفته او مي‌تواند نيرويي عظيم براي ايجاد تغييرات مثبت در سراسر جهان باشد. به اعتقاد او دولت‌ها اين حق را دارند که براي مقابله با مجرمان آنلاين و آفلاين از ظرفيت‌هاي اينترنت بهره بگيرند، اما بايد نظارت بيشتر و دقيق‌تري روي سازمان‌هاي جاسوسي وجود داشته باشد تا آنها از قدرت خود استفاده سوء نکنند و بيش از پيش به شهروندان پاسخ‌گو باشند.


 نشست ورشو پايان يافت
 تلاش براي مهار تخريب جنگل‌ها 

گروه بين الملل – فرزانه سردابي: نشست تغييرات آب و هوايي سازمان ملل متحد در پايتخت لهستان، روز جمعه در زمان مقرر پايان نيافت و تا پاسي از شب به طول انجاميد.ورزشگاه اصلي شهر ورشو از دو هفته پيش محل برگزاري اين نشست و ميزبان نمايندگان 195 کشور است.

در اين نشست تلاش مي‌شد که بر سر بنيان‌هاي يک توافق جهاني در خصوص مقابله با گرمايش زمين و تغييرات جوي توافق شود. اين توافق اوليه زمينه نشست آينده در پاريس را در سال 2015 ميلادي و امضاي پيمان فراهم مي‌کند. اين پيمان بين المللي از سال 2020 ميلادي لازم الاجرا خواهد بود.

کشورهاي جهان،بر سر اقدامات قابل توجهي در جهت محدود کردن تصاعد ناشي از بريدن جنگل‌ها توافق کرده اند.يک مجموعه تدابير براي پرداخت مبالغي به کشورهايي که تصاعد کربن را با جلوگيري از قطع درختان کم مي‌کنند مورد توافق قرار گرفت.

يکي از مشاوران سياست مقابله با تغييرات جوي در آکسفام مي‌گويد: «در حال حاضر تغييرات آب و هوايي سبب گرسنگي، از بين بردن توليدات غذايي و از بين بردن شرايط تامين معاش در اقصي نقاط جهان شده و به همين دليل بسيار مهم است که اين کنفرانس پاياني موفق داشته باشد.»

در حاشيه برپايي اين نشست بين المللي، مدافعان محيط زيست و کنشگران اجتماعي توجه‌ها را به خود جلب کرده اند. علاوه بر کنشگراني که ماسک رهبران جهان را به صورت زده اند، برخي از گروه‌ها براي اعتراض به تظاهرات روي آورده اند. معترضان، رهبران کشورهاي قدرتمند را به بي توجهي و کم کاري در رابطه با تغييرات آب و هوايي متهم مي‌کنند. طع جنگل‌ها عامل حدود 20 درصد تصاعد دي اکسيد کربن در جهان به حساب مي‌آيد. پيشتر در اين هفته بريتانيا، آمريکا، نروژ و آلمان با يک مجموعه 280 ميليون دلاري کمک مالي که توسط صندوق "بيوکربن" بانک جهاني مديريت خواهد شد توافق کردند. هدف آن تشويق استفاده قابل دوام از زمين بود. اکنون مذاکره کنندگان با يک مجموعه تصميم‌ها که تصاعد گازهاي گلخانه اي در اثر قطع درختان و تخريب جنگل‌ها را مهار مي‌کند و همچنين فعاليت‌هاي مربوط به بهبود جنگل‌ها را تشويق مي‌کند توافق کرده اند.پرداخت به کشورهاي درحال توسعه "متکي بر نتايج عملي" خواهد بود. نمايندگان حاضر در اين روز مذاکرات با نهايي کردن بخش‌هاي فني و ايجاد رويه اي براي اختصاص پول موافقت کردند.


 اخبارکوتاه 

عزاي عمومي در لتوني

يورونيوز: والديس دومبروفسکيس، نخست وزير لتوني در پي کشته شدن عده‌اي از شهروندان زير آور يک فروشگاه در حومه پايتخت، اعلام سه روز عزاي عمومي کرد.شمار جان باختگان در حادثه پنجشنبه شب در حومه ريگا به 54 تن رسيده است. همچنين 35 مجروح برجا مانده که از اين تعداد 28 تن بستري شده اند.

ربايش 11معلم پاکستاني

جئو: مقامات پاکستان شنبه از ربوده شدن 11 تن از معلمان پاکستاني فعال در کمپين واکسيناسيون فلج اطفال توسط شبه نظاميان خبر دادند. شبه نظاميان اين فعالان را به عنوان جاسوس‌هاي غربي‌ها متهم مي‌کنند. يکي از رهبران شبه نظاميان گفت: تنها در صورت توقف حملات پهپادي آمريکا اجازه واکسيناسيون را مي‌دهند.

تاکيد بر موعد انتخابات عراق

الخليج: نماينده آيت الله سيد علي سيستاني، مرجع عاليقدر شيعيان در خطبه نماز جمعه اعلام کرد: انتخابات پارلماني سال 2014 بايد پس از تدوين قانون انتخابات و در زمان مقرر خود برگزار شود. احمد صافي اعلام کرد که آيت‌الله سيستاني با به تاخير افتادن انتخابات به هر دليلي مخالف است و معتقد است که انتخابات بايد در موعد مقرر خود برگزار شود.

حکم آزادي فعلان سبز محبوس در روسيه

يورونيوز: يک دادگاه بين المللي رسيدگي به جرايم دريايي در هامبورگ آلمان، روسيه خواست تا 30 نفر بازداشت شدگان سازمان صلح سبز را آزاد کند. روسيه تا کنون 28 نفر از آنها را آزاد کرده که تعدادي با قيد ضمانت بوده است. فعالان صلح سبز در 18 سپتامبر سال جاري يعني بيش از دوماه قبل و در جريان اعتراض عليه حفاري هاي نفتي روسيه در قطب شمال دستگير شدند. دادگاهي در روسيه ابتدا بازداشت شدگان را به دزدي دريايي و چاقوکشي متهم کرد که در صورت محکوميت مي‌توانست تا هفت سال زندان دربر داشته باشد. اين فعالان صلح سبز به 16 مليت مختلف تعلق دارند.

فراخوان مقتدي صدر

ايلاف: رهبر جريان صدر عراق از علماي اهل سنت خواست تا با صدور فتواهايي مکتوب، کشتن شيعيان را حرام اعلام کنند. مقتدي صدر همچنين درباره موضعش در قبال توهين به اهل سنت نيز گفت: من به شدت با اين مساله مخالفم و از علماي اهل سنت مي‌خواهم که با صدور فتواهايي مکتوب، ريختن خون شيعيان عراق را حرام اعلام کنند تا به اين وسيله بتوان به خشونت‌ها در عراق پايان داده و قلب مردم را از کينه و اختلافات طايفه‌اي پاک کرد.

احتمال تفاهم در تونس

العربيه: دبيرکل اتحاديه مشاغل تونس، يکي از گروه‌هاي مخالف دولت اين کشور از احتمال توافق بر سر نخست وزير آتي ظرف چند روز آينده خبر داد.

لغو رزمايش آمريکا و کره جنوبي

ايسنا: سخنگوي ارتش آمريکا در کره جنوبي اعلام کرد، در رزمايش مشترک نظامي آمريکا و کره جنوبي، خودروي حامل دونظامي از روي پلي در محل رزمايش سقوط کرد و پس از يک شبانه روز جستجو، اجساد آنها يافت شد. در پي اين حادثه فرماندهي نيروهاي آمريکا در منطقه، اين رزمايش مشترک را لغو کرد.

ترور يکي از نمايندگان حوثي ها

اسکاي نيوز عربي: عبدالکريم جدبان، يکي از اعضاي پارلمان يمن و از رهبران گروه حوثي‌ها روز جمعه در حمله دو فرد مسلح ناشناس کشته شد.به گفته شاهدان عيني، زماني که جدبان قصد خروج از مسجد “الشوکاني” در صنعاء، پايتخت يمن را داشت، هدف گلوله دو فرد ناشناس که سوار بر موتور بودند، قرار گرفت.

تظاهرات ضد دولتي در اردن

آناتولي: جمعي از حاميان اخوان المسلمين و جنبش‌هاي مردمي اردن با برگزاري تظاهراتي، انجام اصلاحات کامل در اين کشور و آزادي‌ فوري زندانيان سياسي را خواستار شدند. تظاهرات موسوم به “هديه آوريل” سال 1989 از شهر “معان” آغاز و پس از آن به ساير استان‌هاي اردن کشيده شد و در پي آن چهار تن کشته و صدها تن ديگر زخمي شدند.

دلجويي استراليا از اندونزي

رويترز: نخست‌وزير استراليا شنبه اعلام کرد که نامه‌اي را به رئيس‌جمهوري اندونزي درباره مساله جاسوسي کانبرا از مقام‌هاي جاکارتا نوشته است. اين جاسوسي باعث شد تا روابط ميان اندونزي و استراليا از اواخر دهه 1990 ميلادي به پايين‌ترين سطح خود برسد.

افزايش کودکان سرباز آفريقاي مرکزي

خبرگزاري فرانسه: يک مقام ارشد سازمان ملل اعلام کرد، شبه‌نظاميان حدود 6000 کودک سرباز را در جمهوري آفريقاي مرکزي به عنوان سرباز استخدام کرده‌اند. وي اين مسئله را هشداري تلخ در خصوص بحران در اين کشور دانست.