نسخه شماره 3346 - 1392/09/03 -

معاون اول رييس‌جمهور:
تورمي که در مواد‌غذايي و خوراکي وجود دارد بالاي 60‌درصد است
براي لغو تحريم‌ها و اصلاح سياست‌هاي غلط تلاش مي‌کنيم
نماينده ولي فقيه در سپاه:
حرکت احساسي، تعصب، خود اجتهادي و تحجر سياسي و مذهبي از آفات گفتمان بسيجي است


تاکيد بر گسترش روابط همه جانبه ايران و روسيه


20 ميليون دلار براي دفاع از حقوق ايرانيان


رايزني دولت و مجلس براي حذف سهميه بنزين


بلاتکليفي 150 ميليارد دلار در دولت‌ احمدي‌نژاد


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


الو مردم سالاري 88267856

ديدار سه جانبه ظريف، اشتون و جان کري
وزير خارجه ايران: غني سازي متوقف نمي شود

سيدهادي خامنه‌اي:
دين حکومتي نمي‌خواهيم

سعيديان فر:
برخي مي‌خواهند اصلاح طلبان را براي مجلس دهم بسوزانند

ظريفيان:
مجلس نبايد در امور دولت دخالت کند


خبر


ديپلماسي


بيچاره‌


غافل و ناپخته سخن سر دهند...


تلنگر

با پيشرفت مذاکرات ژنو براي نهايي شدن توافق هسته‌اي ابراز شد:
تکرار نگراني اسرائيل از توافق غرب با ايران


فتح قله اورست ژن‌هاي سرطاني توسط محقق ايراني


رتبه چهارم جهاني ايران در نگهداري از ميکروارگانيسم‌هاي آرکيايي


توليد نانوکامپوزيتي زيستي براي پروتزهاي ارتوپدي و دندانپزشکي


 معاون اول رييس‌جمهور:
 تورمي که در مواد‌غذايي و خوراکي وجود دارد بالاي 60‌درصد است 
  براي لغو تحريم‌ها و اصلاح سياست‌هاي غلط تلاش مي‌کنيم

معاون اول رييس‌جمهور گفت: ما از هر نقدي نسبت به سياست‌هاي دولت با آغوش باز استقبال مي‌کنيم؛ حتي اگر اين نقد با زبان تند باشد. ما مي‌خواهيم انتقادات نسبت به دولت را با دل و جان بشنويم و در سياست‌هاي خود اعمال کنيم چون ديگر فرصت اشتباه نداريم. به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري در مراسم توديع و معارفه وزير ورزش‌و‌جوانان اظهار کرد: متأسفانه کارنامه سال 91 کشور کارنامه بسيار بدي است که قابل عرضه نيست. رشد اقتصادي منفي 5 درصدي و نرخ تورم حدود 41 درصدي منتهي به شهريور در طول پنجاه سال گذشته بي‌سابقه بوده است.

وي با بيان اينکه «چنين رکود سنگيني بر اقتصاد کشور کم‌سابقه است»، تاکيد کرد: دولت بايد با دقت تصميم‌گيري کند و در همين راستا از صاحب‌نظران مي‌خواهيم که ما را ياري کنند.

جهانگيري افزود: يکي از مسائلي که درباره دولت مطرح مي‌شود اين است که چرا تا اين اندازه تغييرات در دولت وجود دارد؟ من به زودي ليست تغييرات دولت در اين 100 روز را در کنار تغييراتي که در همين مدت در سال 84 اتفاق افتاده است منتشر خواهم کرد. در حال حاضر در بسياري از وزارتخانه‌ها بخش قابل توجهي از معاونان سابق حضور دارند و مديرکل‌ها مسووليتشان پا بر جا مانده است.

ما هنوز در شهرستان‌ها تغييراتي اعمال نکرديم چون عجله‌اي براي اين تغييرات نداريم. وي خاطرنشان کرد: ما از يک سو در فشار هستيم که چرا اين همه تغييرات صورت مي‌گيرد و از سوي ديگر در فشار قرار داريم که چرا تغييري اعمال نمي‌شود؟ دولت آنجايي که تغيير، ضرورت پيدا کند و به آن نياز داشته باشد، دست به اين اقدام خواهد زد.

معاون اول رييس‌جمهور با بيان اينکه «مردم در فشار اقتصادي هستند و دولت بايد کشور را به آرامش برساند»، گفت: يکي از رسالت‌هايي که بر دوش دولت قرار دارد، اين است که آرامش را به جامعه برگرداند. خود مسوولان نبايد تنش ايجاد کنند و با حضور دولت تدبير و اميد آرامش زيادي به جامعه وارد شد.

جهانگيري ادامه داد: در اواخر سال گذشته برخي پيش‌بيني مي‌کردند که دلار حتي از پنج هزار تومان هم بالاتر برود اما حالا بيش از سه ماه از اين دولت نگذشته و بازار آرام است. اين دولت به آينده اميدوار است.

وي با بيان اينکه «من از مردم عذرخواهي مي‌کنم چون سفره مردم ايران کوچک شده است»، اظهار کرد: تورمي که در مواد غذايي و خوراکي وجود دارد بالاي 60 درصد است. فکر مي‌کنم که وظيفه و رسالت ما هم اين است که به دنبال کار مردم باشيم.

معاون اول رييس‌جمهور با بيان اينکه «مطرح مي‌کنند که دولت به دنبال آن است که از بيرون کشور بخواهد مشکلات خود را برطرف کند»، گفت: دولت کجا اين صحبت را کرده است؟ همه مي‌گويند شرايط موجود به دو دليل ايجاد شده است؛ يکي سياست‌هاي غلط و ديگري تحريم‌هاي ظالمانه. دولت هم بايد تلاش کند که اين تحريم‌هاي ظالمانه با رعايت حقوق ايران از پيش‌رو برداشته شود و هم تلاش کند که سياست‌هاي غلط، به سياست‌هاي صحيح تبديل شود.

جهانگيري با تاکيد بر اينکه «دولت سناريوهايي را براي حل مشکلات در نظر دارد»، گفت: يکي از اين سناريوها، براي زماني است که تحريم‌ها برداشته و فضاي اقتصادي بازتر شود. قرار نيست اگر منابع در اختيار ما قرار گرفت، دوباره ايران را به صحنه حضور کالاهاي خارجي تبديل کنيم. وي افزود: حتي اگر اين تحريم‌ها ادامه يابد، ما براي آن هم سناريو داريم. ما تحريم‌ها را کاغذ پاره نمي‌دانيم اما در مقابل، پيش‌بيني کرده‌ايم که اگر غربي‌ها در رابطه با اين تحريم‌ها شديدتر عمل کنند ما هم منفعل برخورد نکنيم و با نگاه داخل کشور و پتانسيل‌هايي که وجود دارد اين مشکلات را برطرف کنيم.

معاون اول رييس‌جمهور همچنين با اشاره به وضعيت بودجه سال 92 اظهار کرد: امسال بودجه کشور 210 هزار ميليارد تومان تصويب و حتي ابلاغ هم شده بود. پس از روي کار آمدن دولت يازدهم، ما به مجلس اعلام کرديم که اين مبلغ قابل وصول نيست و خواستيم که بودجه را به 150 هزار ميليارد تومان برسانيم که حتي اين رقم هم قابل وصول نيست.

جهانگيري بر عزم دولت براي رفع مشکلات کشور تاکيد کرد و گفت: دولت آماده است که به لطف خدا و لطف رهبري بر همه مشکلات فائق آيد.


 نماينده ولي فقيه در سپاه:
 حرکت احساسي، تعصب، خود اجتهادي و تحجر سياسي و مذهبي از آفات گفتمان بسيجي است 

نماينده ولي فقيه در سپاه عقل گرايي و نگرش وسيله‌اي به قدرت را از ديگر مباني گفتمان بسيجي خواند و تصريح کرد: حرکت احساسي، تعصب و خود اجتهادي و تحجر سياسي و مذهبي از آفات گفتمان بسيجي است که همواره بايد از اين آفات براي رسيدن به کمال مطلوب حذر کرد.

به گزارش ايسنا علي سعيدي، در افتتاحيه سي و دومين دوره مسابقات سراسري قرآن کريم نيروي زميني سپاه با بيان اين‌که اولين مبناي گفتمان بسيجي خدا محوري است گفت: خدا محوري سرلوحه دعوت و گفتمان همه رهبران الهي بوده و بسيجي کسي است که منشا مشروعيت را در قانون و مديريت ذات باري تعالي بداند. وي انحصاري دانستن نظام الهي براي اداره زندگي بشر هم چنين جهاد مستمر در راستاي توليد قدرت براي حاکميت و ولايت الهي را از مولفه‌هاي خدا محوري دانست واظهارداشت: توليد ولايت از ناحيه ذات باري تعالي است و توليد قدرت از جانب مردم صورت مي‌پذيرد؛ خوشا به حال کساني که فکر، راي، قلم و سخنشان در راستاي توليد قدرت براي ولايت باشد. سعيدي از ولايت مداري به عنوان يکي از ارکان مهم گفتمان بسيجي ياد کرد و اظهارداشت: اعتقاد به پيوستگي ولي‌فقيه با ولايت ائمه معصومين و پيامبر(ص) همسان دانستن اختيارات ولي فقيه با اختيارات امامان و پيامبر در اداره حکومت و همطرازي وجوب تبعيت از ولي‌فقيه با ائمه معصومين از جمله مولفه‌هاي ولايت مداري مي‌باشند. وي افزود: فصل‌الخطاب دانستن ولي فقيه تبعيت کامل در برابر تبعيت گزينشي و استمرار ولايتمداري از شاخص‌هاي مهم ولايتمداري در گفتمان بسيج مي‌باشد.

نماينده ولي فقيه در سپاه با اشاره به معيارهاي حق‌گرايي به عنوان يکي از مباني گفتمان بسيجي اظهارداشت: شناخت حق و باطل ضرورتي است که در پي دوران‌هاي مختلف با توجه به شريعت‌ها و رهبران باطل بر همگان واجب و لازم است؛ ما منطقه فراق نداريم، يا حسيني و زينبي هستيم و اگر اين گونه نباشيم يزيدي.

سعيدي با بيان اين‌که مرز فکري و ايدئولوژيکي ما امروز جغرافياي جهان اسلام است گفت: در اين شرايط تعيين‌کننده و حساس نبايد به مسائل غير ضروري و حاشيه اي پرداخت.

نماينده ولي فقيه در سپاه حرکت در چار چوب معيارها، سنجش خواص با اين شاخص‌ها و پرهيز از شخص، حزب و قوم گرايي را از ديگر مولفه‌هاي حق‌گرايي دانست و تصريح کرد: ارزش و جايگاه خواص ميزان پيوستگي آنان به رهبري زمان است و يک بسيجي بدون قرار گرفتن در مسير جريانات و اشخاص همواره شاخص‌ها و معيارها را مورد توجه قرار مي‌دهد.

وي مبناي چهارم گفتمان بسيج را تکليف گرايي عنوان و خاطر نشان کرد: ما بايد در جهت انسجام داخلي تلاش کنيم و همانگونه که در عمليات‌هاي نظامي تمامي‌تصميم گيري‌ها از جانب يک قرارگاه مرکزي صورت مي‌گيرد، در عمليات سياسي و فرهنگي نيز نياز به انسجام است و تبعيت از قرارگاه مرکزي در اين شرايط لازم و ضروري است.

نماينده ولي فقيه در سپاه با اشاره به مذاکرات صورت گرفته ميان ايران و1+5 گفت: در اين مذاکرات بايد عزت، اصول و منطقه نفوذ ما حفظ شود که اولين شرط رسيدن به نتيجه مطلوب توجه به تدابير مقام معظم رهبري (مدظله العالي) است و نياز به بصيرت، هوشياري و هوشمندي دارد. سعيدي تاکيد کرد: در شرايط کنوني بايد هوشيار باشيم که تحليل‌هاي غلط ما را از مسير اصلي منحرف نکند.


 تاکيد بر گسترش روابط همه جانبه ايران و روسيه 

رئيس‌جمهور در ديدار با معاون نخست‌وزير روسيه گفت: ما بايد روابط خود را از سطح يک رابطه عادي ميان دو کشور به سمت روابطي همه‌جانبه هدايت کنيم. به گزارش تسنيم، حسن روحاني در ديدار ديميتري راگوزين، معاون نخست‌وزير روسيه در امور دفاعي و فضايي، گفت: روابط جمهوري اسلامي ايران و روسيه دوستانه و ديرينه و توسعه و تعميق آن حائز اهميت است. وي با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران و روسيه در منطقه حساس خاورميانه و همچنين در سطح بين‌المللي داراي منافع و اهداف مشترکي هستند، تصريح کرد: ما بايد روابط خود را از سطح يک رابطه عادي ميان دو کشور به سمت روابطي همه جانبه هدايت کنيم که در اين راستا طراحي و برنامه‌ريزي ما در ايجاد روابط با روسيه بلندمدت خواهد بود. رئيس‌جمهور افزود: براساس توافقي که با رييس‌جمهور روسيه در ملاقات‌ها و گفت‌وگوهاي تلفني داشته‌ايم، مقرر شد تا روابط ميان دو کشور را به طور بلندمدت و همه جانبه توسعه دهيم. روحاني خاطرنشان کرد: گسترش روابط ميان ايران و روسيه بدين معناست که روابط سياسي و اقتصادي بين دو کشور در مرز قابل قبولي قرار گرفته است. وي در خصوص مذاکرات جمهوري اسلامي ايران با 1+5 در زمينه مسايل هسته‌اي ايران گفت: برنامه اين دولت حل و فصل کارها در چارچوب مقررات است و اين مبنا که جمهوري اسلامي ايران به دنبال سلاح کشتار جمعي نيست و نخواهد بود، محرز و غيرقابل ترديد است. ديميتري راگوزين معاون نخست وزير روسيه نيز در اين ديدار ضمن ابراز خرسندي از ملاقات با رييس‌جمهور کشورمان و ابلاغ سلام‌ گرم ولاديمير پوتين رئيس‌جمهور روسيه به وي، گفت: رئيس‌جمهور روسيه نه تنها علاقمند به توسعه روابط با جمهوري اسلامي ايران است، بلکه خواستار تعميق روابط ميان دو کشور بوده و در اين راستا با توجه به شرايط موجود در منطقه تصميم به تعميق همکاري‌هاي ايران و روسيه در حوزه‌هاي مختلف دارند. وي با آرزوي موفقيت براي مذاکرات ايران با 1+5 گفت: فدراسيون روسيه خواستار اين است که پرونده هسته‌اي ايران به مسير عادي خود باز گردد.


 20 ميليون دلار براي دفاع از حقوق ايرانيان 

رئيس کميسيون اصل نود مجلس، گفت: متاسفانه ازبودجه مورد نياز براي پيگيري حقوق ايرانيان مقيم خارج از کشور هيچ گزارشي در دست نبوده و 20 ميليون دلار برآورد وزارت امورخارجه است، اما مجلس آمادگي تصويب بودجه مورد نياز براي دفاع از حقوق ايرانيان مقيم خارج ازکشور را دارد. محمد علي پورمختار در گفت‌وگو با خانه‌ملت، درباره سخنان معاون پارلماني وزارت امورخارجه که گفته دفاع از حقوق ايرانيان مقيم خارج ازکشور نيازمند 20 ميليون دلار رديف بودجه مستقل است، گفت: در بخشي ازپرونده‌هاي دفاع ازحقوق ايرانيان مقيم خارج از کشور نياز به رديف بودجه مستقل است، اما اينکه وزارت امورخارجه به بهانه نبود بودجه هيچ گونه اقدامي انجام ندهد، توجيه پذير نبوده و با رايزني، مذاکره و بدون فعاليت حقوقي از طريق سياسي، بسياري ازموضوعات حل شدني است. نماينده کبودرآهنگ ادامه داد: دربسياري از موارد نيازي به بودجه مستقل نبوده و بايد وزارت امورخارجه و سفرا در دفاع از حقوق ايرانيان مقيم خارج از کشور تحرک بيشتري ازخود نشان دهند، پرونده‌هاي بسياري تا کنون در وزارت امورخارجه ازطريق سياسي پيگيري و حل شده، اما نظارت مناسبي در اين موضوع نبوده است. وي با تاکيد براينکه درجلسه با مسئولان وزارت امورخارجه درباره پيگيري پرونده‌ها از طريق سياسي بارها تذکر داده شد، افزود: متاسفانه وزارت امورخارجه هيچ گزارش مشخصي درباره پيگيري برخي پرونده‌ها ازطريق سياسي در کميسيون اصل نودم مجلس قرائت نکرد. اين نماينده مجلس نهم بيان کرد: البته در گزارش کميسيون اصل نودم به اين نکته اشاره شده که معاونت برنامه‌ريزي رئيس‌جمهور بايد رديف بودجه مورد نياز را براي دفاع از حقوق ايرانيان خارج از کشور پيش‌بيني کند، زيرا قانون در اين بخش اجرا نشده و تا کنون مشکلات بسياري به وجود آمده است. وي گفت: کميسيون اصل نودم مجلس دفاع ازحقوق ايرانيان مقيم خارج ازکشور را در تمام موارد حقوقي وسياسي پيگيري کرده و نمايندگان بسياري تاکنون ازعدم تحرک سفارتخانه‌ها درباره پيگيري پرونده‌ها از طريق سياسي انتقاد کردند.


 رايزني دولت و مجلس براي حذف سهميه بنزين 

عضو کميسيون برنامه و بودجه با اشاره به سه سناريوي دولت براي حل مشکل کسري بودجه هدفمندي يارانه‌ها گفت: افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي، حذف سهميه‌بندي بنزين، حذف يک دهک بالاي درآمدي، جايگزيني پرداخت‌هاي غيرنقدي به جاي پرداخت نقدي از راهکارهاي مهم حل کسري بودجه دولت در اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها است. جعفر قادري در گفت‌وگو با مهر در خصوص راهکارهاي تامين کسري بودجه هدفمندي يارانه‌ها در بودجه 93 گفت: دولت و مجلس بايد براي حل کسري بودجه هدفمندي يارانه‌ها در لايحه بودجه 93 راه‌حلي بيابند. نماينده شيراز افزايش منابع درآمد حاصل از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها و کاهش مصارف درآمد حاصل از اجراي اين قانون را راهکار حل اين مشکل خواند و گفت: در بحث افزايش منابع راه‌حل‌هاي مختلفي مطرح است. وي ادامه داد: افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي يکي از اين راه‌حل‌ها است، اما مساله مهمي که مجلس و دولت در حال بررسي آن است، اين است که قيمت چه حامل‌هايي با چه نسبتي افزايش يابد که در رايزني‌هاي دولت و مجلس سناريوهاي متعددي در اين خصوص مطرح است. عضو کميسيون برنامه و بودجه ادامه داد: حذف سهميه‌بندي بنزين نيز از راهکارهاي ديگر افزايش درآمدهاي حاصل از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها است که دولت و مجلس در حال رايزني بر سر اين راهکار هستند. قادري با بيان اينکه کاهش مصارف درآمد حاصل از اجراي هدفمندي يارانه‌ها نيز از راهکارهاي دولت براي کسري بودجه اجراي اين قانون است، اظهار داشت: حذف برخي دهک‌هاي درآمدي از راهکارهاي کاهش مصارف درآمد هدفمندي است، دولت اعلام مي‌کند که فعلا توانايي حذف 3 دهک بالاي جامعه را ندارد. وي تاکيد کرد: اما ميان دولت و مجلس بر سر حذف يک دهک بالاي درآمدي اجماع نظر وجود دارد که اجراي اين سناريو مستلزم استفاده از داده‌هاي پايگاه‌هاي اطلاعاتي است.


 بلاتکليفي 150 ميليارد دلار در دولت‌ احمدي‌نژاد 

عضو کميسيون امنيت ملي با بيان اينکه بايد يک تراز مالي دقيق از درآمدها و هزينه‌هايي که در دولت نهم و دهم به دست آمده تهيه شود، گفت: تراز مالي درآمدها و هزينه‌هايي که در دولت‌هاي نهم و دهم احمدي‌نژاد انجام گرفته، نشان مي‌دهد رقمي حدود 100 تا 150 ميليارد دلار بلاتکليف وجود دارد. عوض حيدرپور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران درباره فعاليت‌ اقتصادي دولت‌هاي نهم و دهم افزود: وزير اقتصاد قبلي مي‌گفت 50 ميليارد دلار ما در صندوق توسعه ملي سپرده‌ايم، 50 ميليارد دلار هم در بانک‌هايي مثل بانک چين و... داريم ولي پولي که در جمهوري اسلامي به دست آمده با پولي که هزينه شده اختلاف آن 150 ميليارد دلار (معادل 450 هزار ميليارد تومان با دلار 3 هزار توماني) است.

حيدرپور تصريح کرد: اگر ماهي 2 رقم 50 ميليارد دلار هم حساب کنيم، باز هم 50 ميليارد دلار بلاتکليف وجود دارد. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس اظهار داشت: ظاهرا مي‌گويند بخشي از پول‌ها دست امثال بابک زنجاني و يا اشخاص حقيقي ديگري است که وارد بازار نفت و بازار معاملات پولي شده‌اند و ما واقعا از آن‌ها خبر نداريم.

وي تاکيد کرد: بايد آقاي دکتر روحاني و وزير اقتصاد به‌صورت شفاف اين مسئله را روشن کنند که يک تراز مالي دقيق از درآمدها و هزينه‌هايي که در دولت نهم و دهم به دست آمده و هزينه‌هايي که صورت گرفته تهيه و به مجلس شوراي اسلامي تحويل داده شود.

نماينده شهرضا اظهار داشت: من به عنوان نماينده مردم اطلاع ندارم اين تراز مالي به چه صورتي است و آيا چيزي از پول‌هاي ملت وجود دارد که بلامحل در يک جايي وجود داشته است، اين نکته مهمي است و بايد پيگيري شود.

نماينده شهرضا اظهار داشت: از جمله مواردي که مي‌تواند به آن عمل کنند، ارائه گزارش دقيق از بيلان‌هاي گذشته است که در آن گزارش به تراز مالي هزينه و درآمد دولت‌هاي نهم و دهم اشاره کنند و به ما بگويد که درآمدهاي دولت نهم‌و‌دهم چه قدر بوده و هزينه‌ها چه قدر بوده است و اگر جايي پولي سرگردان وجود دارد آن را به ملت گزارش دهيم که نه کسي بگويد سياه‌نمايي مي‌کنيم و نه اينکه ملت از سرنوشت پول‌هايشان بي‌خبر بمانند. وي در تشريح اختلاف مالي 100 تا 150 ميليارد دلاري دولت نهم و دهم احمدي‌نژاد گفت: ما در دولت‌هاي نهم و دهم مقداري نفت فروختيم، مقدار زيادي هم محصولات پتروشيمي فروختيم يعني منهاي نفت خام که فروختيم محصولات پتروشيمي و ميعانات گازي هم فروختيم، ميعانات و نفت خامي که فروختيم حدود 850 تا 900 ميليارد دلار است و مقدار زيادي هم اموال و سرمايه‌هاي دولت را در خصوصي‌سازي واگذار کرديم که اگر اين‌ها را جمع بزنيم، عدد آن به صورت کلي بالاي 1000 ميليارد دلار است.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي تاکيد کرد: هزينه‌هايي که رسما در جمهوري اسلامي ايران انجام گرفته است 850 ميليارد دلار است، 150 ميليارد دلار درآمد در کشور صرف شده که ما نمي‌دانيم کجاست.

وي افزود: آقاياني که گزارش داده‌اند يعني مسئولان اقتصادي دولت‌هاي قبلي و وزير اقتصاد دولت گذشته اين‌گونه آمار داده‌اند که 50 ميليارد دلار از اين مابه‌التفاوت که جايي نيست، در صندوق توسعه ملي است ولي ما فکر مي‌کنيم 50 ميليارد دلار در صندوق توسعه ملي پول وجود ندارد.


 اخبار کوتاه 

دعا براي تيم مذاکره کننده

آيت‌الله عبدالله جوادي آملي با دعا براي تيم مذاکره‌کننده، گفت: معتقد هستم که اين مذاکرات بالاخره به سود ايران خاتمه مي‎يابد. به گزارش ايسنا، اين مرجع تقليد در همايش ابن شهرآشوب در قم، با تاکيد بر اين‌که «فرهنگ ما فرهنگ لبيک يا حسين(ع) است» افزود: اگر آمريکايي‎ها گزينه نظامي را روي ميز مي‎گذارند ما هم شعار لبيک يا حسين(ع) را روي ميز مي‎گذاريم تا ببينيم چه کسي حرف آخر را خواهد زد.

جلسه مجمع تشخيص بدون هاشمي

بررسي و تدوين بندهاي ديگري از سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي، در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت. به گزارش تسنيم، در اين جلسه که علاوه بر اکثريت اعضا، نمايندگاني از دولت و مجلس شوراي اسلامي نيز حضور داشتند، پس از بحث و بررسي‌هاي مبسوط اعضا و مدعوين موارد زير به تصويب رسيد:

1- حمايت همه‌جانبه هدفمند از صادرات کالاها و خدمات به تناسب ارزش افزوده و با خالص ارزآوري مثبت از طريق تسهيل مقررات و گسترش مشوق‌هاي لازم، گسترش خدمات تجاري خارجي و ترانزيت و زيرساخت‌هاي موردنياز، تشويق سرمايه‌گذاري خارجي براي صادرات، برنامه‌ريزي توليد ملي متناسب با نيازهاي صادراتي، شکل‌دهي بازارهاي جديد و تنوع بخشي پيوندهاي اقتصادي با کشورها به ويژه با کشورهاي منطقه، استفاده از سازوکار مبادلات تهاتري براي تسهيل مبادلات در صورت نياز، ايجاد ثبات رويه و مقررات در مورد صادرات با هدف گسترش پايدار سهم ايران در بازارهاي هدف. 2- تسهيل و توسعه زمينه سرمايه‌گذاري داخلي و خارجي در مناطق آزاد اقتصادي براي صادرات مجدد و توليد کالاها و خدمات صادراتي. 3- افزايش قدرت مقاومت و کاهش آسيب‌پذيري اقتصاد کشور از طريق توسعه پيوندهاي راهبردي و گسترش همکاري و مشارکت با کشورهاي منطقه و جهان به ويژه همسايگان، استفاده از ديپلماسي در جهت حمايت از هدف‌هاي اقتصادي، استفاده از ظرفيت‌هاي سازمان‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي. 4- مقابله با ضربه‌پذيري درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز از طريق ايجاد تنوع در روش‌هاي فروش، انتخاب مشتريان راهبردي و افزايش مشارکت بخش خصوصي در عرضه نفت و گاز و پتروشيمي و برق و بهره‌گيري از قابليت‌هاي بورس انرژي. 5- صرفه‌جويي در هزينه‌هاي عمومي کشور با تأکيد و تحول اساسي در ساختارها و کوچک‌سازي دولت، حذف دستگاه‌هاي موازي غيرضرور و هزينه‌هاي زايد. 6- اصلاح نظام درآمدي دولت با افزايش سهم درآمدهاي مالياتي. 7- افزايش سالانه‌ سهم صندوق توسعه‌ ملي از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز تا قطع وابستگي بودجه به نفت. ديروز به علت عدم حضور «آيت‌الله هاشمي رفسنجاني» به دليل عارضه سرماخوردگي، رياست جلسه توسط علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي مديريت شد.

درگيري منجر به شهادت در ايرانشهر

‌معاون سياسي و امنيتي استاندار سيستان‌و‌بلوچستان از شهادت دو نفر از مأموران انتظامي ايرانشهر در تيراندازي اشرار به سمت آنها خبر داد. به گزارش ايسنا رجبعلي شيخ‌زاده افزود: طي اين درگيري که اتفاق افتاد، يک سرباز مجروح شد. وي اضافه کرد:تاکنون دو نفر در اين ارتباط دستگير شده‌اند. وي افزود:ساعت 30 دقيقه بامداد ديروز تعدادي از اشرار توسط يک دستگاه پژو 405 در چهارراه «پاستور» ايرانشهر به نيروهاي گشت انتظامي تيراندازي کرده که در اين حادثه استوار سوم «مجيد بادامچي» و سرباز وظيفه «حسين رفسنجاني» به شهادت رسيدند. وي گفت: عاملان حادثه پس‌از درگيري متواري شدند که مأموران گشت انتظامي پس از اين درگيري به يک خودرو پژو مشکوک شده و پس از درگيري مسلحانه با سرنشينان آن که منجر به کشته شدن يکي از سرنشينان خودرو شد موفق به بازداشت دو سرنشين ديگر اين خودرو شدند. وي خاطرنشان کرد: اين دو نفر تاکنون به همکاري در شهادت پرسنل انتظامي اقرار کرده‌اند.

احمدي‌نژاد مسئول مشکلات وزارت ورزش

مديرکل امور کارشناسي نظارت مجلس، احمدي‌نژاد را مسئول اصلي تاخير در تشکيل وزارت ورزش خواند و گفت: نمايندگان در جلسه يکشنبه از نامه دادگاه براي آغاز بررسي اتهامات احمدي‌نژاد مطلع مي‌شوند. مجتبي ملک افضلي در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به جلسه دادگاه احمدي‌نژاد در 5 آذر، گفت: سعيدلو و حميدي مسئولان سازمان تربيت بدني و سازمان ملي جوانان وقت درباره عدم اجراي قانون تشکيل وزارت ورزش و جوانان اتهاماتي داشتند که با توجه به بررسي‌هاي صورت گرفته قرارمنع تعقيب براي آنها صادرشد. وي با تاکيد براينکه از نظرقانون مسووليت درباره تاخير درمعرفي وزير ورزش و جوانان متوجه احمدي نژاد به عنوان رئيس وقت قوه مجريه است، افزود: در جلسه 5آذر دادگاه، احمدي‌نژاد درخصوص علت تاخير درتشکيل وزارتخانه ورزش وجوانان و معرفي وزير ورزش بايد پاسخگو باشد.

شناسايي عامل حمله به سفارت ايران

يک منبع امنيتي لبناني اعلام کرد که هويت يکي از عاملان انتحاري حمله به سفارت ايران در جنوب بيروت مشخص شد. به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، اين منبع امنيتي گفت که يکي از عاملان انتحاري، اهل شهر «صيدا» واقع در جنوب لبنان و وابسته به گروهي تندرو است. اين منبع امنيتي افزود که نيروهاي امنيتي خواستار ديداري با خانواده اين عامل انتحاري براي انجام آزمايش «دي ان‌ اي» شدند که در صورت اثبات تعلق وي به اين خانواده، جسدش را تحويل آن‌ها دهند. در همين حال يک منبع قضايي لبناني نيز گفت که نتايج آزمايش دي‌ان‌‌اي نشان داد که جسد عامل انتحاري با نمونه‌هايي که از پدرش گرفته شده، يکي است. اين در حالي است که در پي انتشار عکس اين عامل انتحاري توسط ارتش، پدر وي به وزارت دفاع لبنان مراجعه کرد و مشخص شد عامل انتحاري «معين ابوضهر» است. ابوضهر نخستين عامل انتحاري بود که به سفارت ايران حمله کرد. از طرف ديگر، ارتش لبنان روز گذشته – جمعه- عکسي احتمالي از عامل انتحاري دوم را منتشر کرد و از کساني که اطلاعاتي در مورد اين عکس دارند، خواست به نيروهاي نظامي اطلاع دهند.


 کوتاه از بهارستان 

ارائه ليست ماهانه بدهکاران بانکي

عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي از ارائه ليست ماهانه بدهکاران بانکي به ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي توسط بانک مرکزي خبر داد. به گزارش خانه ملت؛عزت‌الله يوسفيان‌ملا با بيان اينکه نام هيچ فرد شناخته‌ شده دولتي در ليست افراد بدهکار به بانک‌ها نيست، تصريح کرد: ممکن است اين افراد با افراد دولتي ارتباط داشته باشند اما افراد دولتي به صورت مستقيم نام‌شان در ليست معوقات بانکي وجود ندارد. نماينده آمل تأکيد کرد: درباره نحوه برخورد با اين افراد پس از ارائه ليست ماهانه تصميم‌گيري خواهد شد.

اخذ نظرات مراجع براي تعطيلات

عضو هيات رئيسه کميسيون قضايي و حقوقي مجلس با تاکيد بر اينکه کارگروه ساماندهي تعطيلات رسمي کشور در کميسيون اجتماعي نخستين جلسه خود را تشکيل مي‌دهد،‌ گفت: قرار است بعد از برگزاري چندين جلسه و اخذ نظرات مراجع و صاحب‌نظران زمينه کاهش تعداد روزهاي تعطيل کشور را فراهم کنيم. ابوالفضل ابوترابي در گفت‌وگو با خانه‌ملت،‌ در مورد اعضاي کارگروه ساماندهي تعطيلات رسمي کشور، ادامه داد: در کنار برخي از نمايندگان مجلس، نمايندگاني از وزارت آموزش‌و‌پرورش، شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي و همچنين کارشناسان مرکز پژوهش‌هاي مجلس در اين کارگروه حضور خواهند يافت تا در مورد ساماندهي تعطيلات رسمي کشور تصميم‌گيري کنند.

بار منفي ستاره‌دار براي دانشجو

عضو کميسيون آموزش مجلس با بيان اينکه دانشجوي ستاره‌دار که به هر علتي از حضور در دانشگاه محروم شده است امکان بازگشت به دانشگاه را دارد، گفت: اخراج از دانشگاه نمي‌تواند آخرين راهکار براي دانشجويان ستاره‌دار باشد و بايد تدابيري ديگر در برخورد با آن‌ها در نظر گرفته شود. به گزارش خانه ملت؛ جبار کوچکي‌نژادبا بيان اينکه مراکز مختلف دانشگاهي آمار متفاوتي از دانشجويان ستاره‌دار اعلام کرده‌اند، افزود: برخي دانشجويان که مشکلات خاص سياسي، علمي، اجتماعي و فرهنگي داشته و در دانشگاه ادامه تحصيل نمي‌دهند، به دانشجويان ستاره‌دار معروفند. کوچکي‌نژاد با تأکيد بر اينکه کلمه دانشجوي ستاره‌دار بار منفي دارد، تصريح کرد: به هر دانشجوي متخلفي ستاره‌دار نمي‌گويند، بلکه با عنوان دانشجوي مشروط شناخته مي‌شود.

تمديد مهلت گزارش مگان‌ها

سخنگوي کميسيون اصل 90 با بيان اينکه وزارت صنعت و معدن گزارش نهايي مگان‌ها را تا پايان هفته ارسال مي کند، گفت: مهلت وزارت صنعت و معدن براي ارسال گزارش فروش مگان‌ها به کميسيون اصل 90 با توجه به پرونده قتل مرحوم صفدرآبادي تمديد شد. به گزارش خانه ملت؛ مصطفي افضلي فرد، با اشاره به پايان مهلت ارسال گزارش مربوط به فروش مگان‌ها زير قيمت مجاز در زمان جنبش عدم تعهد در کشور افزود: در تماس تلفني، وزارت صنعت و معدن اعلام کرد با توجه به اتفاق ناگوار قتل معاون پارلماني وزارت صنعت و معدن و تجارت، وزارتخانه به خصوص حراست اين نهاد درگير پرونده اين قتل بوده و گزارش فروش مگان‌ها آماده و نهايي نشده است.

بررسي ترک سد کارون 4

رييس کميسيون انرژي مجلس گفت: کميته نيروي مجلس ترک سد کارون 4 را بررسي مي کند. سيد مسعود ميرکاظمي در گفت و گو با خانه ملت، درباره ترک سد کارون 4،با تاکيد بر اينکه هنوز قطعيت اين خبري که شايع شده است را نمي دانم، گفت: قرار شد کميته نيروي کميسيون انرژي مجلس گزارش کاملي دراين باره از وزارت نيرو بگيرد.

حذف آراي ممتنع از رأي اعتماد

سخنگوي هيأت رئيسه مجلس از اصلاح آيين‌نامه داخلي مجلس در به‌کارگيري آراي ممتنع خبرداد و گفت: آراي ممتنع از جلسات رأي اعتماد حذف مي‌شود اما در طرح سوال از وزرا باقي مي‌ماند. عبد الرضا مصري در گفت‌وگو با خانه ملت، درباره حذف راي ممتنع از مکانيزم رأي‌گيري جلسات صحن علني مجلس، گفت: کميسيون تدوين آيين‌نامه داخلي مجلس سعي دارد تفکيکي بين آراي ممتنع در جلسه راي اعتماد و طرح سوال از وزرا ايجاد کند. نماينده کرمانشاه با بيان اينکه درباره سوال از وزير کسي که راي ممتنع مي‌دهد معتقد است سوال طرح شده وارد نيست، تصريح کرد: درجلسه راي اعتماد به وزرا مثبت و منفي بودن آرا ملاک است و در صورت ممتنع بودن راي نماينده به عنوان مخالف به حساب مي‌آيد چون اعتماد حاصل نشده و نماينده ابهام دارد.


 الو مردم سالاري 88267856 

قابل توجه مسوولان سازمان حج و زيارت

افرادي که در سال‌جاري به حج تمتع مشرف شدند هزينه يکسان به سازمان حج و زيارت واريز کرده‌اند اما چرا مدت اقامت زائران در مکه و مدينه متفاوت بود؟ از مسوولان سازمان حج و زيارت خواهشمندم در اين خصوص جوابگو باشند.

يک شهروند

عابر بانک بدون پول

روز جمعه مورخ 1/9/92 ساعت 8 شب براي دريافت اسکناس به عابر بانک مسکن، ملي و ايران زمين مراجعه کردم اما هيچکدام از اين بانک‌ها پول نداشتند. از دست‌اندرکاران بانک‌ها تقاضا دارم رسيدگي کنند.

يزداني- تهران

آرزوي موفقيت براي کشورمان

براي هيات مذاکره‌کننده کشورمان آرزوي موفقيت دارم اميد است که در نتيجه مذاکرات تحريم‌ها کاسته شود.

شهروندي از تهران

تقاضا از استاندار جديد

از گيلانغرب تماس مي‌گيرم. از استاندار جديد اين منطقه خواهشمندم براي سهولت رفت و آمد عشاير چاره‌اي بينديشند.

جمعي از عشاير


 ديدار سه جانبه ظريف، اشتون و جان کري
 وزير خارجه ايران: غني سازي متوقف نمي شود 

گروه سياسي: با ورود وانگ ايي وزير امورخارجه چين که با تاخير خود را به ژنو رساند جمع وزيران 1+5 تکميل شد و رايزني‌هاي دو جانبه و چند جانبه به طور جدي براي رسيدن به يک نتيجه مشترک و توافق مطلوب شروع شد که مهمترين ديدارها مذاکرات ظريف با اشتون و جان کري بود که نشان مي‌داد توافق اين سه تن نقش کليدي و موثري را در پيشبرد و حل اختلافات باقي مانده ايفا مي‌کند که عمدتا موضوع آب سنگين اراک و ميزان غني‌سازي را مي‌توان چالش اصلي اين مذاکرات براي دست يابي به يک سند مورد توافق دانست.

شب شنبه خبرهاي ضد‌و‌نقيضي در مورد پذيرش حق غني‌سازي ايران در رسانه‌هاي غربي منتشر شد اما به طور رسمي‌چنين موضوعي مطرح نشد اما حضور وزيران خارجه نشان داد که جديت دو طرف و گام‌هاي اعتماد ساز نسبت به دور گذشته مذاکرات به طور مستحکمي‌برداشته شده است و اظهارات آلن اير سخنگوي فارسي زبان وزارت خارجه در مورد پيشرفت مذاکرات هم به خودي خود و تبريکش به ايرانيان به خاطر پيروزي تيم ملي واليبال مقابل آمريکا هم به نوعي تلطيف‌کننده فضاي سنگين سياسي شکل گرفته بود و ابراز اميدواري از مذکرات حاوي اين نکته بود که آمريکايي‌ها هم از روند موجود راضي‌هستندو تلاش دو طرف براي حل ده درصد اختلاف باقي‌مانده ادامه يافته است. هفت دور مذاکره و رايزني محمد جواد ظريف و کاترين اشتون هم محور اصلي براي هماهنگ کردن بين 1+5 بود که به صورت چند جانبه هم برگزار شد و از طرفي وزيران خارجه روسيه و چين با همتاهاي آمريکايي و فرانسوي به صورت جداگانه رايزني کردند تا با ميانجيگري آنها فضاي مذاکرات به صورت برد-برد شکل بهتري پيدا کند. پايان رايزني‌هاي وزيران 1+5 آغازي براي برگزاري نشست ظريف، ايي و لاوروف بود که پاسخ گروه شش را مورد ارزيابي و تحليل قرار دهند و درنهايت با جمع‌بندي مشترک اين مذاکرات با وجود پيشرفت‌هاي مثبت به پايان اميدوارکننده خود نزديک شوند. عصر روز شنبه عراقچي معاون وزير امور خارجه ايران پس از نخستين نشست سه جانبه محمد جواد ظريف، جان کري و کاترين اشتون وزيران امور خارجه ايران و آمريکا و مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا به خبرنگاران رسانه‌هاي ايراني گفت: مذاکرات سخت و فشرده ادامه دارد و بحث‌ها بر سر کلمات و متوازن بودن گام‌هاي طرفين است. وي در پاسخ به اين سوال که آيا طرفين امشب به نتيجه مي‌رسند؟ اظهار داشت: مشخص نيست که شب يکشنبه به نتيجه برسيم يا نه.

غني‌سازي متوقف نمي‌شود

بزرگترين چالش بين ايران و 1+5 آب سنگين اراک بود و رايزني‌ها به گونه اي ادامه يافت که دکتر ظريف پيش از برگزاري نشست سه جانبه خود با کري و اشتون در جمع خبرنگاران با بيان اينکه در حال مذاکره درباره جزئيات يک توافق سه مرحله اي شامل اهداف مشترک، تصوير نهايي و اقدامات اوليه هستيم، گفت: اطمينان مي‌دهم در هيچ نتيجه اي از اين مذاکرات غني‌سازي در ايران متوقف نخواهد شد و در هر توافقي بايد غني‌سازي جزئي از آن باشد.

وزير امور خارجه اضافه کرد: مذاکرات در مراحل اوليه‌اش وقتي که بحث درباره مسائلي بود که روي آن توافق بود راحت‌تر بود و الان رسيده به چند موضوعي که ديدگاه‌هاي متفاوت درباره آن وجود دارد و خوب، يک مقداري سخت‌تر بوده است. دو سه روز است که داريم روي اين موضوعات بحث مي‌کنيم.

مذاکره کننده ارشد هسته اي ايران تصريح کرد: به مراحل نگارش در اين موضوعات رسيديم اما کار بسيار دشواري است چون بر حقوق و منافع مردم ايران تاکيد داريم و آمادگي نداريم اقدامي‌انجام دهيم که يا به حقوق مردم ايران لطمه بزند يا منافع مردم ايران را خدشه‌دار کند و براي همين، کار بسيار دشواري است و نياز به دقت فراوان دارد. کلمات و عبارات معاني خودشان را دارند و تمام تلاش مان اين است که بهترين نتيجه براي مردم حاصل بشود و اميدوارم که با دعاي مردم و به ياري خداوند چنين نتيجه اي را بتوانيم حاصل کنيم.

ظريف در عين حال تاکيد کرد: حتما هيات مذاکره کننده در مقابل هر گونه اقدامي‌که به حقوق مردم خدشه وارد کند يا هرگونه زياده خواهي، مقاومت خواهد کرد و اميدوارم که بقيه هم اين را متوجه شده باشند که با نمايندگان ملت بزرگ ايران فقط مي‌توانند از مسير احترام متقابل و موضع برابر به نتيجه برسند و روش‌هايي که شايد در جاهاي ديگر به آن عادت کرده‌اند در برابر مردم ايران پاسخ نخواهد داد.

وزير امور خارجه در پاسخ به سوالي درباره پذيرش اصل غني‌سازي در ايران گفت: همانطور که قبلا هم گفته‌ام در مذاکرات هيچ توافقي وجود ندارد تا اينکه روي تمام موضوعات توافق بشود و در شرايط حساس کنوني مذاکرات بهتر است که به ما اجازه دهيد مذاکره در اتاق مذاکره انجام شود نه در رسانه‌ها و روي امواج راديو و تلويزيون‌ها. وي اظهار داشت: با اجازه شما خبرنگاران و با اجازه مردم خوب مان، اجازه مي‌خواهم که اين مذاکرات را به شکلي که تاکنون ادامه داديم، ادامه دهيم و مي‌توانم به شما اطمينان بدهم که در هيچ نتيجه‌اي از اين مذاکرات غني‌سازي در ايران متوقف نخواهد شد و غني‌سازي ادامه خواهد يافت و در هر توافقي بايد غني‌سازي به عنوان جزيي از توافق وجود داشته باشد. وزير امور خارجه ايران در پاسخ به سوالي درباره حضور وزيران امور خارجه 1+5 گفت: من فکر مي‌کنم هنوز زود باشد نتيجه‌گيري کنيم، دو هفته قبل هم شاهد بوديد که وزيران امور خارجه به ژنو آمدند ولي با ديدگاه‌هاي متفاوتي که در داخل گروه 1+ 5 بود امکان رسيدن به تفاهم حاصل نشد گرچه پيشرفت‌هاي خوبي در دور قبل هم کرديم. اين بار هم به همين دليل است. ظريف تصريح کرد: اينکه وزيران امور خارجه به ژنو آمدند نشان‌دهنده جدي بودن مذاکرات و اين است که ما وارد مراحلي شديم که وزرا احساس مي‌کنند حضور خودشان در ژنو ضروري است تا اينکه بتوانند به تصميم‌گيري‌هاي ضروري برسند. وي تاکيد کرد: اميدوار هستيم که اين حضور نشان دهنده اراده سياسي و عزم سياسي براي رسيدن به توافق و نشان دهنده حسن نيتي باشد که ما توقع داريم از گروه 1+5 تا بتوانيم به يک تفاهم که مورد قبول طرفين باشد برسيم.

کري با فابيوس ديدار کرد

وزير امور خارجه آمريکا مانند دور گذشته اولين ديدار خود را پس از کاترين اشتون در ژنو با وزير امور خارجه فرانسه انجام داد و اين در حالي است که کارشکني فرانسه در دور قبل نيز مانع از توافق طرفين شد.

جان کري وزير امور خارجه آمريکا که صبح اديروز به منظور شرکت در مذاکرات ايران و 1+5 وارد ژنو شد با فابيوس وزير امور خارجه فرانسه که ساعاتي قبل از کري به ژنو رسيده بود ملاقات کرد. براساس اين گزارش وزير امور خارجه آمريکا در مذاکرات قبلي ايران و 1+5 به ژنو سفر کرده بود پس از ديدار با اشتون، اولين ديدار خود را با فابيوس انجام داد. اين در حالي است که در مذاکرات قبلي نيز پيش از اعلام اين که جان کري قرار است به ژنو بيايد فابيوس خبري از حضور خود در ژنو اعلام نکرده بود و به محض اينکه اعلام شد جان‌کري قرار است در مذاکرات شرکت کند فابيوس پيش‌از او خود را به ژنو رساند. در اين دوره از مذاکرات پس‌از اعلام خبر حرکت جان‌کري، فابيوس اعلام کرد که به ژنو سفر مي‌کند و مانند گذشته ساعاتي قبل از کري وارد ژنو شد و با کاترين اشتون ديدار کرد.

مديرکل پيشين آژانس: غني‌سازي اورانيوم حق است

مديرکل پيشين آژانس گفت که مطابق تفسير او از ماده چهارم معاهده منع گسترش سلاح‌هاي اتمي‌(ان. پي.‌تي) غني‌سازي اورانيوم حق است. به گفته‌هانس بليکس، مديرکل پيشين آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌به بي بي سي فارسي، چگونگي تعريف موضوع غني‌سازي اورانيوم مورد اختلاف شش کشور مذاکره کننده با ايران است. ايران مي‌گويد مطابق ان. پي. تي، غني‌سازي اورانيوم جزو حقوق اين کشور است اما برخي از کشورهاي مذاکره تفسير ديگري دارند و مي‌گويند چيزي به نام حق غني‌سازي اورانيوم وجود ندارد.

حمايت 13 وزير خارجه پيشين از مذاکرات هسته‌اي ژنو

وزيران خارجه پيشين 12 کشور جهان به همراه يک وزير خارجه پيشين رژيم صهيونيستي با انتشار بيانيه‌اي حمايت خود را از مذاکرات هسته‌اي ژنو که ميان ايران و شش قدرت برتر جهان در جريان است اعلام کردند و خواستار دادن وقت و فرصت کافي براي ادامه اين مذاکرات شدند.

در بيانيه اين وزيران پيشين چنين آمده است: ما وزيران خارجه پيشين در اروپا، خاوردور، آمريکاي شمالي و خاورميانه، قوياً معتقديم که حمايت از، و ادامه‌، مذاکرات بين کشورهاي گروه 1+5 و ايران درباره برنامه هسته‌اي اين کشور به سود جمعي‌و‌جهاني ماست. ما، به عنوان وزيران خارجه پيشين، معتقديم که منطق حکم مي‌کند که در مدتي که ايران برنامه غني‌سازي اورانيوم خود را به تعليق درمي‌آورد، خود را به انجام مذاکرات فشرده با ايران متعهد بدانيم. به نظر ما اين اقدام، هم دعوت و ترغيب به پيشرفت مذاکرات است و هم از تاريخ عبرت مي‌گيرد. هفت سال پس از مذاکرات گروه 1+5 با ايران و 34 سال پس از آخرين مذاکره ايالات متحده آمريکا با ايران، اکنون رييس‌جمهور روحاني علاقه خود را به احياي مذاکرات تعهد آميز در باره برنامه هسته‌اي ايران نشان مي‌دهد و توافق موقتي که اکنون دردست مذاکره است، تعهدي واقعي و عيني به حل اين مساله از راه ديپلماسي است. بايد به آن وقت و فرصت داد. ما با رييس‌جمهور اوباما و بسياري از رهبران جهان که مي‌گويند نبايد به ايران اجازه داد سلاح اتمي‌توليد کند، موافقيم. به نفع ماست که ايران در مدت انجام مذاکرات، غني‌سازي اورانيوم خود را به تعليق درآورد. زيرا هرگونه امکان و فرصت تشديد غني‌سازي را، تا زماني که مذاکرات در جريان است، ازميان بر مي‌دارد و پيشرفت اين روند را تضمين مي‌کند. به علاوه، چنين توافق موقتي مي‌تواند در هنگام تدوين مذاکرات نهايي کشورهاي گروه 1+5 درباره کل برنامه اتمي‌ايران، موجب اعتمادسازي شود.

در ادامه اين بيانيه ادعا شده است: مسلم است که اعمال تحريم‌ها تاثير خود را داشته است و در حين مذاکرات و تا زمان رسيدن به توافق جامع و کامل نهايي بايد موثرترين و سخت‌ترين تحريم‌ها برجا بمانند. پيشنهاد آزاد کردن بخشي از دارايي‌هاي ايران امتياز کوچکي است براي هموار کردن راه رسيدن به هدف‌هايي عميق‌تر.

اين مقامات عالي رتبه پيشين با بي‌توجهي به تاکيد ايران بر صلح‌آميز بودن برنامه هسته‌‌اي‌اش افزودند: برخي ادعا مي‌کنند که هرگونه مذاکره با ايران مخاطره‌آميز است. اما اگر خود را از اين گزينه محروم کنيم، تنها با گزينه‌اي دوقطبي روبرو خواهيم بود که از دو حال خارج نيست. يا جنگ است و يا ايران مجهز به تسليحات اتمي. بديهي است که حرکت در مسير ديپلماتيک بهترين روش پيش روي است.

توافق موقت مي‌تواند گامي‌مهم در آغاز روندي طولاني باشد. بر ماست که از تلاش‌هاي گروه 1+5 در رسيدن به يک توافق موقت و از ادامه تلاش‌هاي موثر آنان براي رسيدن به توافقي جامع پشتيباني کنيم. ما از حکومت ايران مي‌خواهيم که ضمن تعليق برنامه غني‌سازي خود، درهاي کشورش را به روي بازرسي‌هاي کامل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌باز کند و دراين راه از قطعنامه‌هاي شوراي امنيت تبعيت کند.»

امضاکنندگان اين بيانيه عبارتند‌از: 1- مادلين آلبرايت‌- آمريکا، 2- ‌هالدور اسگريمسون‌– ايسلند، 3- لويد اکس ورثي – کانادا، 4- اشلومو بن آمري – رژيم صهيونيستي ، 5- اريک دريک – بلژيک، 6- لامبرتو ديني – ايتاليا، 7-‌هايمه گاما – پرتغال، 8-‌هان سونگ سو – کره جنوبي، 9- دان مک کينون – نيوزيلند، 10- ژرژ پاپاندرو – يونان، 11- نيلس پترسون – دانمارک، 12- ليدي پولفر- لوکزامبورگ، 13- کنوت ولباک – نروژ


 سيدهادي خامنه‌اي:
 دين حکومتي نمي‌خواهيم 

دبيرکل مجمع نيروهاي خط امام گفت: قبل از اين انتخابات همه مي‌گفتند کاش آقاي فلاني بيايد؛ چنين درخواستي براي اين نبود که اصلاح‌طلبان اضطرار پيدا کردند و کسي را نداشتند بلکه به اين دليل بود که آقايان تغيير پيدا کردند و به اين جريان نزديک شدند، به‌گونه‌اي که اصلاح‌طلبان احساس کردند او هم مي‌تواند اجراکننده قسمتي از اهدافشان باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمين سيدهادي خامنه‌اي در ديدار با جوانان اصلاح‌طلب در مشهد، بر ضرورت کار فرهنگي و نقش جوانان در تاثيرگذاري عميق در جامعه تاکيد کرد و گفت: نقش جوانان به ظاهر رسميت و جايگاه حقوقي و اداري ندارد اما در عمل جامعه تحت تاثير آن است هرکس ابتکار عمل کارهاي فکري و انديشه‌اي را در جامعه داشته باشد، تاثيرگذار است و هرکس اول شروع کند اثرگذارتر است. وي همچنين افزود: کار فرهنگي در دوران اخير به حدي تاثيرگذار بوده که يک عده از جناح مقابل به اين طرف متمايل شده‌اند در سال 76 در جريان انتخابات رياست جمهوري ما از کانديداي خودمان حمايت مي‌کرديم، امروز کانديداي جناح مقابل به اين طرف نزديک شده است نمي‌خواهم بگويم اين تحول صددرصدي بوده اما خيلي تغييرات اساسي است. اين فعال سياسي در ادامه اظهار کرد: غالباً برداشت اين است که آقاي عسکراولادي تحولي در اين اواخر پيدا کرده بود. اين حرف‌هايي که ايشان زد بي‌حساب نبود درست است که ايشان باز همان حرف‌هاي هميشگي را در جوابيه‌ها و بيانيه‌ها تکرار کرد اما همين که يک حرفي را ايشان طرح کرد و بسط داد که مسائل را طور ديگري بايد ديد، خود اين حاصل تغييراتي است که ايجاد شده ولو اين تغييرات در حد انتظارات ما نباشد.

وي افزود: از طرفي اصلاح‌طلبان هم در حدي پيش آمدند که صفر و صدي بودن را اصلاح کردند و معتدل شدند در واقع اينکه خود ما هم آدم‌هاي واقع‌بيني شديم، اين خودش پيشرفت است. در مصاحبه با يکي از مجلات چند ماه پيش همين حرف‌ها را صراحتاً گفتم. مدام خبرنگار مي‌پرسيد آيا اين تغييرات در شما هم ايجاد شده؟ گفتم بله، من هم تغيير کردم، ديگران هم همين‌طور گفتم آقا يک کلمه بگويم راحتت کنم، همه ما تغيير کرديم. محترمانه‌تر اين است که همه ما سر عقل آمديم همين که همه ما فهميديم چه بايد کرد و چگونه بايد گفت و چه چيزي بايد خواست، اين خودش پيشرفت است نتيجه‌اش اين است که دوستان در اين چند سال نشستند و با زحمت در جلسات مختلف گفت‌وگو کردند، بحث کردند و چيزهايي را که نمي‌دانستند، فهميدند اما اين پيشرفت کافي نيست و ما بايد دائماً اين حرکت را ادامه بدهيم و توقف نکنيم.

رئيس پژوهشکده تاريخ اسلام در ادامه در پاسخ به پرسشي در مورد جايگاه روحانيت در حکومت، به تشريح تلقي خود در موضوع ولايت فقيه پرداخت و افزود: حکومت نبايد دست قشر خاصي باشد و نه اينطور هست. اگر منظور ولايت فقيه است، تفسير ما از ولايت فقيه فرق مي‌کند با چيزي که اينها مي‌گويند. نظر علما هم در اين بحث متفاوت است. حتماً آراء مرحوم آخوند خراساني در اين مورد را ديده‌ايد. در حوزه حکومت برخي علما گفته‌اند روحانيت لازم نيست در رأس باشد استنادشان هم بر اين نظر مرحوم آخوند است که حکومت خواه‌ناخواه افت و خيزهايي دارد؛ ظلم، خرابي، دزدي، خيانت، سرقت، امثال اينها. اگر روحانيت که به عنوان نمادهاي دين شناخته مي‌شوند مسوول مستقيم و تام و تمام چنين خرابي‌هايي باشند اين در عمل ضررش براي دين بيشتر است تا نفعش و مردم را نسبت به دين بي‌اعتماد و بدبين مي‌کند. وي افزود: طرفداران حکومت ديني هم معتقدند چون دين براي حيات اجتماعي و اداره همه امور زندگي آمده پس با وجود يک انقلاب ديني بايد حکومت هم ديني باشد من خودم با ماهيت اين موضوع مسأله‌اي ندارم اما روشي که پيشنهاد مي‌شود خيلي متفاوت است با نظري که ما داريم يکي از اين تفاوت‌ها همين است که ما «حکومت ديني» مي‌خواهيم ولي «دين حکومتي» نمي‌خواهيم. يعني حکومت در چارچوب دستورات ديني کار کند. اين کار را چه کسي بکند؟ الزاما بايد يک روحاني انجام دهد؟ نه؛ کافي است قوانين با چارچوب‌هايي تنظيم شود که متناسب با اسلام باشد يا غير متضاد با اسلام. سيدهادي خامنه‌اي در ادامه خاطرنشان کرد: در مورد ولايت فقيه استنباط ما اين است که ولايت فقيه يعني حکومت اسلامي. جزوه درس ولايت فقيه امام در نجف هم به همين عنوان ولايت فقيه يا حکومت اسلامي است حکومت اسلامي فرمول مشخصي ندارد بلکه شرايط جامعه، هر زماني مي‌تواند به‌ گونه‌اي آن را تعريف کند همچنانکه دموکراسي در غرب يک امر شناخته شده و رسميت يافته است اما مدل حکومت‌هاي غربي همه يک جور نيست،همه اين حکومت‌هاي غربي متفاوت با مصاديق گوناگون دموکراسي است و حکومت اسلامي هم يکي از اين مصاديق است. يعني حکومت مبتني بر دستورات و انديشه‌هاي اسلامي باشد روش کار به نحو پارلماني باشد يعني چارچوب اسلام را در قوانين لحاظ کند در واقع همين کاري که شوراي نگهبان مي‌کند و پيش‌بيني‌اي که در مشروطه براي حضور فقهاي طراز اول شده بود اما عملي نشد.

دبيرکل مجمع نيروهاي خط امام در پايان تاکيد کرد: من اين حرف را از بيش از 20 سال پيش بارها گفته‌ام که ولايت فقيه در واقع يعني ولايت فقه و ولايت دين؛ ولايت هم به معناي حکومت است.


 سعيديان فر:
 برخي مي‌خواهند اصلاح طلبان را براي مجلس دهم بسوزانند 

عضو مجمع مدرسين و محققين حوزه علميه قم، گفت: معتقديم براي بيان بحث‌هاي مربوط به انتخابات مجلس دهم خيلي زود است اما آن چيزي که بايد ذکر شود اين است که مخالفان اصلاحات مي‌خواهند مهره‌هاي مؤثر اصلاحات در انتخابات مجلس دهم را بسوزانند.

حجت‌الاسلام و‌المسلمين محمدجعفر سعيديان‌فر از نمايندگان ادوار مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با ايلنا، ايجاد بحث‌هاي زودهنگام انتخاباتي مجلس دهم در ميان اصلاح‌طلبان را استراتژي بخشي از اصولگرايان براي ايجاد تفرقه ميان اصلاح‌طلبان دانست و اظهار داشت: به نظرم اين دسته از مخالفان اصلاحات سعي دارند تا با متوقف کردن اصلاح‌طلبان و سرگرم کردن آنها به موضع‌گيري‌هاي کاملا حاشيه‌اي، فرار به جلو کنند.

وي با تأکيد بر اينکه مخالفان اصلاحات مي‌خواهند مهره‌هاي مؤثر اصلاحات در انتخابات مجلس دهم را بسوزانند، گفت: اين استراتژي درحالي از سوي مخالفان جريان اصلاحات دنبال مي‌شود که اصلاح طلبان هنوز هيچ بحثي در اين باره نداشته و معتقدند براي بيان اين بحث‌ها خيلي زود است.

استاد حوزه علميه قم گفت: رسانه‌هاي شناخته شده مخالف جريان اصلاحات هم که به اين بحث روي آورده‌اند، خيلي از مسائلي هم که مطرح مي‌کنند، متأسفانه دروغ است؛ يعني مثلا مي‌گويند فلان شخصيت اينگونه گفت در حالي که وقتي بررسي مي‌کنيم، مي‌بينيم اصلا اينگونه نبوده است.

وي با تأکيد بر اينکه به هر حال اصلاح طلبان بايد خيلي هوشيار باشند، خاطرنشان کرد: الان مسئله اصلي کشور اين است که ما از نظر خارجي در مذاکرات هسته‌اي موفق شويم و به مسئله معيشت مردم توجه کنيم. چون انتخابات 24 خرداد پيام‌هاي متعددي داشت که مهمترين آنها دوري از افراطي‌گري و تندروي، هم در مسئله خارجي و هم در مسائل داخلي بود؛ البته از بعد فرهنگ هم نبايد غافل شويم، که اين آقايان مي‌خواهند به حالت تنگ‌نظري قبلي ادامه دهند که اين حالات در گذشته ضررهاي بسياري براي کشور داشت.


 ظريفيان:
 مجلس نبايد در امور دولت دخالت کند 

معاون اسبق وزارت علوم در دولت اصلاحات اظهار داشت: با توجه به اينکه 12 سال پيش مصادف با اواخر وزارت دکتر معين و اوايل وزارت دکتر توفيقي بوده است؛ درنتيجه استارت توسعه علمي کشور در همان دوران زده شده و کساني که با اين تجربه کاري امروز در وزارتخانه به کارگرفته شده‌اند؛ کساني هستند که مي‌توانند نقش اساسي را در توسعه علمي کشور به خوبي ايفا کنند.

غلام رضا ظريفيان در گفتگو با ايلنا؛ درخصوص اعمال فشارهاي اخير برخي از نمايندگان مجلس بر وزير علوم در خصوص انتصابات اخير خود با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري مبني بر اينکه توسعه علمي از 12 سال پيش به شکل جدي آغاز شده است، گفت: آنچه که امروز از اهميت بسياري برخوردار است اين است که در 8 سال گذشته جامعه آسيب‌هاي عميقي را در نتيجه ناهماهنگي‌هاي مجلس و دولت متحمل شده که اين آسيب‌ها در نهايت منجر به رشد ناکارآمدي در عرصه‌هاي مختلف و نااميدي در کشور شده است.

ظريفيان با تاکيد بر اينکه توجه به نظارت مجلس نبايد منجر به تداخل در وظايف شود، گفت: همانگونه که دخالت دولت در فرايند تصميمات نمايندگان خطاي بزرگي محسوب مي‌شود، اگر مجلس هم در وظايف اصلي دولت و در ارتباط با انتصابات و انتخاب تيم همکاران دولت دخالت کند؛ کشور در مسير استقلال قوا دچار مشکل خواهد شد.

وي گفت: در صورتي که وزير علوم از اختيارات لازم براي انتصاب همکاران خود برخوردار نباشد طبيعتا نمي‌توان مسووليتي را نيز درخصوص اجراي درست برنامه‌هايش بر وي حمل کرد.

وي با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري، اظهار داشت: من همچنان معتقد هستم که هنوز بين مجلس و دولت تفاهم و همکاري در کليات وجود دارد و اگر در برخي موارد جزيي اختلاف نظرهايي نيز وجود داشته باشد؛ طبيعي است اما اين اختلافات بايد به گونه‌اي مديريت شود که اينگونه تصور نشود که قوايي در جهت تضعيف قواي ديگر تلاش مي‌کند.


 خبر 

هر کشوري حق غني سازي دارد

چهارمين روز مذاکرات فشرده و سخت هسته‌اي در حالي امروز پيگيري مي‌شود که ديروز برخي از خبرگزاري‌ها اعلام کردند که طرف غربي حاضر به پذيرش حق غني‌سازي ايران در خاک کشورمان شده است. اما همچنان مشخص نيست که آيا اين پذيرش حق غني‌سازي در سند نهايي به صورت مصرح آورده مي‌شود يا خير؟

دکتر هرميداس باوند، استاد دانشگاه و تحليلگر مسائل بين‌الملل در پاسخ به سوال حق غني‌سازي مبتني بر مفاد « ان‌پي‌تي » بيان داشت که يکي از اهداف اصلي معاهده « ان‌پي‌تي» دسترسي کشورهاي عضو به فناوري هسته‌اي صلح‌آميز است که به صراحت در مفاد اين معاهده بيان شده است موضوع مهم اين است که جزو طبيعت مقاصد صلح جويانه فناوري هسته‌اي، غني‌سازي اورانيوم است نمي‌شود شما براساس ان‌پي‌تي، استفاده از فناوري صلح‌آميز جايز شمرده شده باشد؛ اما ماهيت اصلي موضوع هسته‌اي که غني‌سازي اورانيوم است، به رسميت شناخته نشده باشد؛ به عبارت ديگر حق غني‌سازي جزو ماهيت فناوري هسته‌اي است و اشاره مصرح در مفاد ان‌پي‌تي اصلا لزومي ندارد. حق استفاده از انرژي هسته‌اي صلح‌آميز همه فرايند چرخه سوخت- از جمله غني‌سازي اورانيوم- را شامل مي‌شود. اين به اين معني است که کشورها و سازمان‌هاي بين‌المللي نمي‌توانند خدشه‌اي به حق ايران در غني‌سازي در داخل وارد نمايند.

وي در ادامه در پاسخ به اين سوال که طرف غربي بر چه موضوعي تاکيد دارد، بيان کرد: آنچه در موضوعات و اختلافات پيرامون ايران و کشورهاي غربي تا به حال مطرح بوده است بحث ميزان غني‌سازي است مثلا اگر کشوري اقدام به غني‌سازي تا 90 درصد انجام دهد بدون ترديد به سمت توليد سلاح‌هاي هسته‌اي مي‌رود و يا حداقل توانايي توليد چنين سلاح‌هايي را دارد، اما در ميزان‌هاي کمترخير. آنچه ايران غني مي‌کند بين 5/3 تا 20 درصد است که صرفا مقاصد صلح‌آميز دارد اگر کشوري بخواهد به انرژي صلح‌آميز هسته‌اي دست پيدا نمايد دوراه بيشتر ندارد يا اينکه خود اورانيوم را توليد نمايد و يا اينکه مايحتاج خود را از بيرون از مرزهايش تامين نمايد.

باوند همچنين اذعان داشت: شواهد حاکي از آن است که، ميان ايران و غرب در زمان آقاي جليلي تفاهمي در وين شکل گرفته بود که فرانسه و روسيه اورانيوم 20 درصد را به ايران تحويل دهند اما عده‌اي در داخل و خارج، از عملياتي شدن اين توافق جلوگيري کردند.

اين کارشناس مسائل حقوقي همچنين گفت: اوباما بارها اعلام کرده است، آمريکا غني‌سازي صلح‌جويانه را به رسميت مي‌شناسد. لذا تاکيد غربي‌ها بر ميزان غني‌سازي است. باوند ادامه داد اين اسرائيل است که مي‌گويد ايران اصلا از حق غني‌سازي برخوردار نيست. حق غني‌سازي حق ذاتي هر عضو ان‌پي‌تي است.

هرميداس باوند در پاسخ به سوالي پيرامون علت اصلي اختلافات هسته‌اي ايران و 1+5 بيان کرد، آژانس تاکنون دليل متقني براي عدم رعايت و يا تخطي ايران به صورت آشکار بيان نکرده است، بلکه همواره مي‌گويد موضوع هسته‌اي ايران با ابهامات و عدم شفافيت‌هايي روبرو است. البته بايد بگويم برخي از موضع‌گيري‌ها در داخل در گذشته نيز اين سوء‌ظن‌ها را افزايش داد.

قدرداني توييتري خرازي از ظريف

سفير سابق ايران در سازمان ملل و مشاور سيدمحمد خاتمي از محمدجواد ظريف قدرداني کرد.

به گزارش نامه‌نيوز، صادق خرازي در صفحه توييتر خود از محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان به خاطر ايجاد تغيير در روش و رويکرد و همچنين فضاي مذاکرات هسته‌اي ايران تشکر و قدرداني کرد.

اموال عسکراولادي چقدر بود؟

بخشي از وصيتنامه مرحوم حبيب‌الله عسکر‌اولادي منتشر شده که حکايت از جزئيات اموال وي دارد.

به گزارش جهان، در بخشي از اين وصيتنامه وي چنين آمده است: 1- نماز و روزه قضا ندارم. 2- بدهي بابت خمس و سهم امام ندارم 3- از مال دنيا فقط يک باب خانه در خيابان ايران دارم که آن هم به همسر و فرزندانم به ارث مي‌رسد.

برگزاري مراسم سالگرد فروهر در تهران

مراسم سالگرد فروهرها امسال برخلاف سال‌هاي قبل با مجوز ارگان‌هاي ذي‌ربط برگزار شد.

به گزارش بولتن نيوز، در اين مراسم چند تن از نزديکان داريوش فروهر حضور داشتند و در بخش‌هايي از مراسم نيز، سخنراني کردند.

شايان ذکر است، پرستو فروهر(دختر پروانه و داريوش فروهر) با قرائت دکلمه‌اي ياد پدر و مادرش را گرامي داشت.

از جمله نکات قابل توجه در برگزاري اين مراسم آن که امنيت برگزاري اين مراسم توسط نيروي انتظامي تامين شد در اين مراسم حدود 50 نفر شرکت کرده بودند.

ممنوع‌الخروج شدن يکي از مقامات دولت قبلي

رئيس اسبق سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري که به تازگي قصد خروج از كشور را داشته متوجه شد که ممنوع‌الخروج شده است.

به گزارش جهان، جلوگيري از خروج رئيس اسبق سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري به دليل وجود موارد اتهامي تازه‌اي است که در دستگاه قضايي عليه وي مطرح شده است و به احتمال زياد در آينده نزديک بازداشت خواهد شد.

وي پيش از اين به دليل اتهاماتي در حوزه مسائل مالي و موضوعات ديگر، بازداشت شده بود كه با واسطه‌هايي مورد عفو قرار گرفت.


 ديپلماسي 

64درصد آمريکايي‌ها موافق توافق هسته‌اي با ايران

پس از آنکه تلويزيون سي‌ان‌ان آمريکا از يک نظرسنجي خبر داد که 56 درصد از آمريکايي‌ها خواستار توافق هسته‌اي با ايران هستند، اينک شبکه «اي‌بي‌سي» و روزنامه واشنگتن پست، نظرسنجي ديگري منتشر کرده‌اند که بر‌اساس آن 64 درصد آمريکاييان موافق توافق هسته‌اي با تهران هستند.

به گزارش ايرنا، طبق نظرسنجي شبکه اي. بي. سي آمريکا و روزنامه واشنگتن پست، 64 درصد از آمريکايي‌ها با توافق هسته‌اي با ايران موافق هستند.

واشنگتن پست در اين باره نوشت: گرچه در گذشته هم نظرسنجي‌هاي مشابهي انجام شده، اما بيشتر آنها درباره ادامه فعاليت‌هاي ديپلماتيک براي مهار برنامه هسته‌اي ايران و يا انتخاب گزينه نظامي بود، ولي اکنون براي نخستين بار نظر شرکت‌کنندگان بطور مشخص درباره انجام معامله‌اي هسته‌اي با ايران پرسيده شده است.

به نوشته اين رسانه آمريکايي، در اين نظر سنجي بيش از 70 درصد از طرفداران حزب دموکرات‌، 57 درصد از هواداران حزب جمهوريخواه و بيش از 60 درصد از افرادي که خود را متمايل به اين دو حزب نمي‌دانند گفته‌اند که با انجام چنين معامله‌اي موافقند.

باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا با روساي چند کميسيون کنگره ملاقات کرد و بار ديگر از آنها خواست تا زماني که مذاکرات در جريان است از تصويب تحريم‌هاي جديد عليه ايران خودداري کنند. جو بايدن معاون رئيس‌جمهور آمريکا با سناتورهاي ارشد مجلس سنا به مدت دو ساعت درباره روند مذاکرات هسته‌اي با ايران گفت‌و‌گو کرد.

شناسايي هويت يکي از عاملان انفجارهاي بيروت

منابع خبري لبنان گزارش دادند که هويت يکي از دو عامل حمله انتحاري اخير به سفارت ايران در بيروت شناسايي شده است.

يکي از دو بمب‌گذار انتحاري حمله به سفارت ايران در بيروت فردي به نام معين ابوضهر از اهالي شهر صيدا در جنوب بيروت است.

بنابرگزارش پايگاه خبري شبکه العالم، عدنان ابوضهر پدر معين ابوضهر هم‌اکنون درحال بازجويي شدن در وزارت دفاع لبنان است.

شبکه تلويزيوني الجديد همچنين اعلام کرد که عدنان ابوضهر بعد از شناسايي تصوير فرزندش داوطلبانه به وزارت دفاع لبنان رفت.

به گفته اين شبکه، مجري حمله به سفارت ايران در کويت اقامت داشت و از آنجا به سوريه و سپس به لبنان براي اجراي عمليات منتقل شد.

درهمين حال روزنامه النهار لبنان به نقل از منابع خود نوشت: علاوه بر دو عامل انتحاري، فرد سومي در محلي نزديک صحنه انفجار در نزديک سفارت ايران در بيروت حضور داشته و اين فرد بعد از وقوع انفجار با شخصي تماس تلفني گرفته است. مراجع ذيربط هم اکنون از اين فرد سوم براي آگاهي از همه جزئيات بازجويي مي‌کنند.

ارتش لبنان اعلام کرد که از «دي‌ان‌اي» پدر معين ابوضهر براي مطابقت دادن آن با بقاياي جسدش نمونه‌برداري شده است.

پايگاه ملحق نيز با انتشار اطلاعاتي نوشت: خودروي مورد استفاده در انفجار را فردي به نام موريس يوسف به سرقت برده بود که در زندان زحله زنداني بود موريس يوسف در وزارت دفاع لبنان حضور دارد و احمد ديب امهز و احمد زعرور اين خودرو را از موريس خريده و آن را به علي ياسين فروختند که وي نيز به نوبه خود خودرو را به يکي از افراد در سوريه فروخت و اين خودرو بار ديگر از سوريه وارد لبنان شد.

ايرانيان مقيم خارج براي سفر به کشورهيچ مشکلي ندارند

معاون کنسولي، پارلماني و ايرانيان خارج از کشور وزير امور خارجه با تاکيد بر اين که هموطنان ايراني مقيم خارج هيچ مشکلي براي سفر به ايران ندارند، اعلام کرد: تصميمات بسيار خوب و مهمي براي تسهيل هر چه بيشتر رفت و آمد هموطنان خارج از کشور اتخاذ شده است.

وزارت خارجه آمريکا اخيرا به شهروندان آمريکايي درباره سفر به ايران هشدار داده و افزوده است که شهروندان ايراني- آمريکايي ممکن است هنگام خروج از ايران با دشواري‌هايي مواجه شوند.

حسن قشقاوي در گفت‌وگو با ايرنا درباره بيانيه هشدارآميز وزارت خارجه آمريکا براي سفر به ايران افزود: فلسفه چنين هشداري از سوي وزارت خارجه آمريکا در اين مقطع براي ما روشن نيست زيرا هيچ حادثه و واقعه جديدي در فرآيند رفت و آمدها اتفاق نيفتاده است.

قشقاوي اظهار داشت: بسياري از هموطنان ما در آمريکا، رفت و آمد مستمر به سرزمين مادري خود دارند و گواهي مي‌دهند که هيچگونه مشکلي در رفت و آمد به داخل کشور وجود ندارد.

معاون وزير امور خارجه در امور کنسولي، پارلماني و ايرانيان خارج از کشور ادامه داد: با توجه به تدبير رييس‌جمهوري و دستورهايي که وي به ويژه پس از سفر به نيويورک به دستگاه‌هاي مسوول از جمله وزارت خارجه داده است، همه اين دستگاه‌ها مکلفند که با نظر مساعد و تسهيل هر چه بيشتر، خدمات خود را در رابطه با هموطنان ارايه کنند.

قشقاوي توضيح داد: در اين خصوص جلسات متعددي تشکيل شده که نسبت به رفت و آمد همه هموطنان در اقصي نقاط جهان از جمله آمريکا به ايران خدمات و تسهيلات هر چه بيشتر، ارايه شود.

معاون وزير خارجه در امور ايرانيان خارج از کشور اضافه کرد: ما حتي در اين زمينه جلساتي را با همکاران خود در وزارت خارجه براي اجرايي کردن دستور اخير رييس‌جمهوري برگزار کرده‌ايم که تصميمات مهم اتخاذ شده در اين جلسات به زودي اجرايي مي‌شود.

قشقاوي يادآور شد: هموطنان ما در آمريکا، عموما از دانش‌آموختگان سطح بالا و از مهاجران موفق به اين کشور بوده‌اند و در طول حضورشان در آمريکا، منشاء خدمات فراواني شده‌اند.


 بيچاره‌ 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

هر چقدر اسرائيلي‌ها صبر کردند بلکه بعضي يادداشت‌ها و تحليل‌هاي يک روزنامه اثربخش باشد و مذاکرات را بفرستد هوا‌، ديدند که فايده ندارد و آبي از توپخانه اين برادران توپخانه‌نشين گرم نمي‌شود‌، براي همين هم خودشان دست به کار شدند‌. وزير اقتصاد و تجارت اين رژيم ديروز بعد از مقداري فشار به نواحي مختلف خود اعلام کرد: در صورتي که آمريکا و شرکاي بين‌المللي‌اش به توافقي بد با ايران دست پيدا کنند، اسرائيل ممکن است به ايران حمله کند! بيچاره اسرائيلي‌ها که مجبورند آخرين تيرهاي ترکش خود را رها کنند‌، آن هم با تهديدات عجيبي که پر است از «ممکن است» و «شايد» و... ، و بيچاره تر کساني که حتي دشمنان هم منفي بافي‌ها و روياروييشان با سياست خارجي دولت را بي‌ارزش مي‌دانند!

پيشرفت احمدي‌نژاد

به روايت صفار هرندي

يک وزير دولت احمدي نژاد ديروز سعي کرد درباره پيشرفت‌هاي احمدي‌نژاد سخن بگويد‌. وي ديروز با خوشحالي سعي کرد تحليل استراتژيک خود را به خورد مردم بدهد و گفت: احمدي‌نژاد اخيرا در جلسات مجمع تشخيص حرف هم مي‌زند !

احتياج به مترجم داريم

رئيس فرهنگستان زبان و ادب فارسي گفت‌: مميزي کتاب مکانيکي نباشد! در همين راستا به کليه کساني که اين جمله قصار رئيس فرهنگستان را بتوانند به فارسي قابل درک ترجمه کنند محتاجيم!


 غافل و ناپخته سخن سر دهند... 
نويسنده : سيد حميدرضا خوشدل

جمع قليلي همه افراط‌خو

يکسره بي ترمز و کوهي ز رو

چشم بصيرت همگي بسته‌اند

جامه افراط به تن کرده‌اند

غافل و ناپخته سخن سر دهند

پاي برهنه به وسط مي‌دوند

کاسه‌شان داغ‌تر از هر چه آش

منطقشان هست فشار يواش!

نطق بزرگان نرود گوششان

شک بکنم بر خرد و هوششان

در وسط معرکه، در وقت رزم

غير خرابي نکنند هيچ عزم

جاي حمايت همه سنگ افکنند

هيزم ناخواسته دشمنند

کاش که يک ذره تامل کنند

يا نگهي بر ورق دل کنند

حرف دل خود به خرد بنگرند

ريشه تندي ز خرد برکنند

گر که صبوري بشود قصدشان

دولت تدبير دهد اجرشان...


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

- در پي اخراج سفير ترکيه از مصر، مقامات ترکيه‌اي به مقابله به مثل با مصر تهديد کردند.

دوستي و رفاقت برادران ترک و مصري ديري نپاييد و به نقار کشيده شد!دوستي‌هاي سريع، افراطي و بدون پشتوانه اصيل سياسي و تنها براي شانتاژ تبليغاتي در منطقه و جهان عاقبتي بهتر از اين نخواهند داشت!

- رئيس سازمان محيط زيست گفت پيش‌بيني‌هاي سازمان هواشناسي در برخي مواقع دقيق نيست.

رئيس محترم بر اساس مصالح و برخي ملاحظات اعلام کرده اند که در برخي موارد، اما مردم به عينه و بصورت ملموس مشاهده مي‌کنند آب و هوايي که از سوي اين سازمان آفتابي اعلام مي‌شود، باراني شده و بر عکس هواي باراني آفتابي مي‌شود. مشخص نيست دستگاه‌ها قديمي و فرسوده هستند يا افراد شاغل در سازمان هواشناسي حوصله دقت در برخي امور را ندارند!

- ويليام هيگ وزير خارجه انگليس در حين ورود به هتل محل مذاکرات در ژنو در جمع خبرنگاران گفت: اينجا آمده‌ام به مذاکرات کمک کنم. مذاکرات سختي است. حضور ما به مفهوم وجود توافق نيست. توافق بايد شامل جزئيات و جامع و کامل باشد.

خدا خيرت بدهد که آمده اي کمک کني اما جملات بعدي شما حکايت از هدفي ديگر دارد با عنوان کردن اينکه مذاکرات سخت است و حضور ما به معني توافق نيست چه چيزي را مي‌خواهيد اثبات کنيد!مهم بودن حضور شما براي رسيدن به توافق يا اينکه اعلام اين مطلب که بدون حضور شما در عرصه روابط بين الملل هيچ مساله اي حل شدني نيست!

- حبيب کاشاني عضو شوراي شهر تهران با اشاره به تذکر 18 عضو شوراي شهر تهران به شهردار تهران ضمن انتقاد به اين کار گفت: اين تذکر ابتدا بايد در کميسيون تخصصي مطرح و سپس در صحن مطرح مي‌شد.

يک سوال از آقاي کاشاني: آيا يک تذکر اينقدر مهم و غيرتخصصي و غيرقانوني است يا خيل عظيمي از رفتارهاي مالي و انتصابات در شهرداري که هيچکدام از آنها نياز به تذکر يا انتقاد از سوي شما نداشته اند!

- 930 ساختمان دولتي در تهران گم شد.

مگر مي‌شود!930 تومان از فيش حقوقي يکي از مديران محترم کم شود 9300 نفر از مردم شهر با خبر مي‌شوند چطور ممکن است که اين تعداد ساختمان گم شود؟واقعا" از عجايب است!

-‌ عضو کميسيون برنامه و بودجه با اشاره به سه سناريوي دولت براي حل مشکل کسري بودجه هدفمندي يارانه‌ها گفت: افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي، حذف سهميه‌بندي بنزين، حذف يک دهک بالاي درآمدي، جايگزيني پرداخت‌هاي غيرنقدي به جاي پرداخت نقدي از راهکارهاي مهم حل کسري بودجه دولت در اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها است.

هر کدام از اين راهکارها منافعش براي دولت و هزينه اش براي مردم است!طبق معمول هزينه‌ها از جيب مردم مي‌رود! کجا هستند آن آقايان مسئولي که براي عوام فريبي و تحکيم پايه‌هاي حکومت پوپوليستي خود اين سنگ بناي غلط را در اقتصاد کشور و زندگي مردم گذاشته و اکنون هم پاسخگو نيستند؟! خوب شد با اين پول يارانه پرده و مبلمان براي منازل خود نخريديم و به نصيحت رئيس‌جمهور سابق گوش کرده آنرا پس انداز کرديم براي امروز که روز مبادا است!

-‌ بنزين يورو 4 که با تبليغات فراوان دولت قبلي اعلام شد که در سطح پمپ بنزين‌ها توزيع مي‌شود بي‌سرو‌صدا از سطح شهر جمع مي‌شود!

اين هم يکي از دلايل اصلي آلودگي هوا که قرار بود با عرضه بنزين با کيفيت کمي‌از آن کاهش يابد اما متاسفانه با بي‌تدبيري و بي‌درايتي برخي اين روزنه اميد کوچک هم بسته شد!

-‌ دادگاه محمود احمدي‌نژاد به علت شکايت 9 نفر روز پنجم آذرماه برگزار مي‌شود و حضور وي در اين دادگاه الزامي است.

به اين مي‌گويند عاقبت بخيري با آن همه دوستدار و علاقه مند ويژه به جناب ايشان!!!يادش بخير سفرهاي استاني با آن همه مستقبلين ويژه و کاملا خودجوش!!!


 با پيشرفت مذاکرات ژنو براي نهايي شدن توافق هسته‌اي ابراز شد:
 تکرار نگراني اسرائيل از توافق غرب با ايران 

گروه سياسي: طي دو روز گذشته همزمان با جديتر شدن مذاکرات هسته‌اي ژنو و امکان توافق بين ايران و 1+5، مقامات رژيم صهيونيستي يکبار ديگر از اين مذاکرات و روند آن ابراز نگراني کردند، تا جايي که يک وزير کابينه اين رژيم سعي کرد با تهديد مانع توافق در اين خصوص شود. موشه يعلون وزيرجنگ رژيم صهيونيستي در ديدار با وزير دفاع آمريکا در کانادا گفت: اسرائيل بسيار نگران توافقنامه پيشنهادي است که در دستور کار مذاکرات ايران و گروه1+5 در ژنو قرار دارد. به گزارش ايرنا به نقل از روزنامه صهيونيستي جروزالم پست، يعلون طي ديدار باچاک هيگلوزيردفاع آمريکا درکنفرانس وزراي دفاع در شهرهاليکفس کانادا افزود: خاورميانه منطقه‌اي است که با بي‌ثباتي دائمي مواجه است و انتظار مي‌رود تغييري در اين وضعيت در سال‌هاي آينده حاصل آيد. وي اضافه کرد: ما از پيشرفت مذاکرات با ايران نگران هستيم و بر اين باوريم که توافقنامه مورد مذاکره در ژنو بسيار بد است.

اين مقام صهيونيست همچنين ازهيگل به دليل تاييد نهايي فروش هواپيماهاي V-22 به اين رژيم درآينده نزديک قدرداني کردوگفت: فروش اين هواپيما برقدرت نيروهاي دفاعي اسرائيل خواهد افزود.

وزيرجنگ رژيم صهيونيستي همچنين اظهار داشت: روابط عميق راهبردي آمريکا و اسرائيل براساس ارزش‌ها و منافع مشترک استوار است و ما برهمکاري نزديک دوجانبه و روابط دوستانه واقعي خود براي رفع اختلافاتي که گاهي بروز مي‌کند و همچنين روابط چشمگير تشکيلات امنيتي دو طرف ارج مي‌نهيم.

از سوي ديگر، يک عضو ارشد کابينه بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل گفت: در صورتي که آمريکا و شرکاي بين‌المللي‌اش به توافقي بد با ايران دست پيدا کنند، اسرائيل ممکن است به ايران حمله کند.

به گزارش «انتخاب»، نفتالي بنت وزير اقتصاد و تجارت اسرائيل به شبکه «پي‌بي‌اس» آمريکا گفت: اگر توافقي بد منعقد شود، نهايتا احتمال يک اقدام نظمي و جنگ افزايش مي‌يابد. در اين ميان چارلي رز مجري شبکه پي‌بي‌اس که به اين نظر تعجب کرده بود گفت: يعني شما مي‌گوييد اگر توافقي که روي ميز است و از نگاه شما توافقي بد است امضا شود، باعث مي‌شود که اسرائيل مجبور به حمله شود؟

وزير اسرائيلي در پاسخ گفت: يک توافق بد احتمال گزينه نظامي را افزايش مي‌دهد، بله درست است.

وي اضافه کرد: تصور ما اين است که ما به عنوان دولتي مستقل هرگز امنيت و موجوديت خودمان را به کسي از‌جمله آمريکا نمي‌سپاريم.

بنت در ادامه توافق بد با ايران را اين‌گونه تشريح کرد: «اجازه ادامه فعاليت تاسيسات غني‌سازي ايران»!


 فتح قله اورست ژن‌هاي سرطاني توسط محقق ايراني 

قله اورست ژن‌هاي سرطان‌زا با دستاورد جديد محقق ايراني دانشگاه کاليفرنيا فتح شد.

به گزارش ايسنا، دکتر کيوان شوکت، محقق موسسه هوارد هيوز دانشگاه کاليفرنيا و همکارانش موفق به شناسايي راهي براي خاموش کردن ژني شده‌اند که عامل يک سوم از تومورها از جمله برخي از مهلکترين آنهاست. علي‌رغم پيشرفت‌ها در علم پزشکي، سرطان سالانه صدها هزار انسان را از بين مي‌برد. اين دستاورد مي‌تواند به داروهاي جديدي براي سرطان‌هاي غير‌قابل درمان منجر شود. اين درمان‌هاي جديد علاوه بر نجات جان انسان‌ها بايد از عوارض جانبي کمتري نسبت به داروهاي کنوني برخوردار باشند. آزمايشات دانشمندان حول محور ژني موسوم به «RAS» بوده که در صورت جهش مي‌تواند به توسعه تومورها منجر شده، رشد آنها را سرعت بخشيده و آنها را زنده نگهدارد. دارويي که بتواند اين ژن را خاموش کند براي بيش‌از 30 سال ذهن بهترين دانشمندان جهان را به خود مشغول داشته و منجر به اين باور شده بود که نمي‌توان آن را درمان کرد. اکنون دکتر شوکت و همکارانش توانسته‌اند يک ماده شيميايي را توليد کنند که مي‌تواند سلول‌هاي سرطان ريه انسان را که توسط ژن راس ايجاد شده، از بين ببرد. دکتر شوکت اين ژن سرسخت را «قله اورست‌ جهش‌هاي ژنتيکي» توصيف کرده است. وي گفت: انسانها تلاش کرده‌اند تا در بخش‌هاي مختلف «راس» دارو وارد کرده، همه زير و بم آن را بررسي کنند و با وجودغربالگري يک ميليون ترکيب هيچگاه نتوانسته بودند آنرا به خوبي مهار کنند. اين استاد دانشگاه کاليفرنيا افزود: ما خيلي هيجان‌زده‌ايم. ما بر اين باوريم که اين دستاورد از کاربردهاي واقعي براي بيماران برخوردار است. سرطان‌هاي ايجاد شده در اثر جهش ژن «راس» به ويژه بسيار سريع رشد و نمو کرده و درمان آنها مشکل است. اين نمونه‌ها شامل سرطان‌هاي پانکراس، ريه و روده هستند. سرطان پانکراس، مهلکترين سرطان رايج است که کمتر از 20 درصد از مبتلايان آن تا يک سال پس از تشخيص زنده مي‌مانند. ميزان بازماندگاني که تا پنج سال پس از شناسايي اين بيماري زنده مي‌مانند کمتر از چهار درصد است. اميد است که با خاموش کردن ژن راس، داروي جديد بتواند رشد تومورها را متوقف کرده و آنها را کوچک کند. مهمتر اينکه اين درمان تنها بر روي سرطان‌هاي ايجاد شده توسط ژن راس عمل کرده و از اين رو سلولهاي سالم، دست نخورده باقي مي‌مانند. اين امر بايد بتواند خطر عوارض جانبي مانند بيماري، تهوع و ريزش مو را که معمولا با داروهاي سرطاني همراه هستند، از بين ببرد. دکتر شوکت که براي تجاري‌‌سازي اين دارو يک شرکت ثبت کرده، اظهار کرد: آنچه در مورد اين دارو بسيار خاص بوده، اين است که تنها در سلول‌هاي داراي جهش خاص عمل مي‌کند. اين ويژگي آنرا از تمامي داروهاي سرطاني شناخته شده متمايز کرده است. دکتر فرانک مک‌کورميک، رهبر طرح 2/6 ميليون پوندي آمريکا براي مبارزه با ژن راس اظهار کرد: سرطان‌هاي ناشي از ژن راس بسيار سخت درمان مي‌شوند. دکتر شوکت و همکارانش رويکرد بسيار خلاقانه‌اي را در پيش گرفته و سازوکاري بديع را براي هدف قرار دادن يک شکل جهش‌يافته از راس ايجاد کرده‌اند. اين داروي جديد با شکل سرکشي از راس مبارزه مي‌کند، اما دکتر شوکت بر اين باور است که همچنين مي‌تواند داروهايي ساخت که در برابر ساير شکل‌هاي آن فعاليت مي‌کنند. ماده شيميايي وي تاکنون تنها بر روي سلول‌هاي درون ظرف‌هاي آزمايشگاهي آزمايش شده اما داروي جديد مي‌تواند تا سه سال آينده بر روي انسان‌ها نيز آزمايش شده و تا سال 2021 در بازار وارد شود. اگرچه اين دارو بايد ايمني و تاثير خود را در کارآزمايي‌هاي مقياس بزرگ بر روي بيماران نشان دهد.


 رتبه چهارم جهاني ايران در نگهداري از ميکروارگانيسم‌هاي آرکيايي 

گزارشات منتشر شده توسط فدراسيون جهاني کلکسيونهاي کشت (WFCC) نشان مي‌دهد: مرکز ملي ذخاير ژنتيکي و زيستي ايران با نگهداري بيش از 220 سويه آرکيايي که عمده آنها از جدايه‌هاي بومي ايران هستند پس از کشورهاي اسپانيا، آلمان و ژاپن در مقام چهارم جهان و دوم آسيا قرار دارد. به گزارش سرويس علمي ايسنا، دکتر سيد ابوالحسن شاهزاده فاضلي، رئيس مرکز ملي ذخاير ژنتيکي و زيستي ايران، با اعلام اين خبر اظهار کرد: فدراسيون جهاني کلکسيونهاي قابل کشت با هدف ترويج و حمايت از تأسيس کلکسيون‌هاي ميکروبي و خدمات مرتبط به آنها تأسيس شده است و همواره مي‌کوشد تا راه‌اندازي شبکه اطلاعاتي بين کلکسيونها و کاربران اين مجموعه‌ها را تسهيل کند و سطح دسترسي کاربران را به اطلاعات کلکسيونهاي ميکروارگانيسمي قوت بخشد. وي افزود: اين فدراسيون داراي هيات اجرايي و متشکل از کميته‌هايي است که در حوزه هاي تنوع زيستي، آموزش، ارزيابي خطر کلکسيونها، ثبت اختراع، مقررات پستي، قرنطينه و ايمني فعاليت مي‌کند. همچنين اين فدراسيون، يک پايگاه داده بين‌المللي موسوم به مرکز اطلاعات جهاني ميکروارگانيسمها يا WDCM را در بر دارد که اطلاعات نزديک به 476 کلکسيون ميکروبي از 62 کشور جهان، از قبيل داده‌هاي سازماني، مديريتي، خدماتي و توانايي‌هاي علمي کلکسيون‌ها را در خود ثبت کرده است. اين پايگاه اطلاعاتي که هم اکنون در انستيتو ملي ژنتيک ژاپن نگهداري مي‌شود، منبع اطلاعاتي مهمي را براي تمامي فعاليتهاي ميکروبيولوژيک فراهم آورده است و همچنين به عنوان يک هسته متمرکز براي فعاليتهاي اطلاعاتي ميان اعضاي WFCC عمل مي‌کند. فاضلي خاطرنشان کرد: بر اساس آمار منتشر شده در سايت رسمي WFCC، مرکز ملي ذخاير ژنتيکي و زيستي ايران جزء چهار کشور نخست جهان است که بيشترين تعداد آرکي را نگهداري کرده است. با اين فرض که آرکي‌ها حلقه مفقوده و رابط بين پروکاريوتهاي قديمي و يوکاريوتها هستند؛ اين موجودات معمولاً در شرايط سخت مانند دماي بالا، غلظت اسيدي شديد يا غلظت زياد نمک زندگي مي‌کنند که اين شرايط، آرکي‌ها را به ميکروارگانيسم‌هاي توانمند و داراي کاربردهاي بيوتکنولوژيک و صنعتي تبديل کرده است. وي تصريح کرد: تاکنون سه جنس و يک گونه جديد بومي آرکي با نام‌هايHaloarchaeobius iranensis, Halovenus aranensis Halopenitus persicus, Halopenitus malekzadehii در مرکز ملي ذخاير ژنتيکي شناسايي و در مجامع بين‌المللي ثبت و معرفي شده‌اند.


 توليد نانوکامپوزيتي زيستي براي پروتزهاي ارتوپدي و دندانپزشکي 

پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامي واحد نجف آباد با بهره‌گيري از روش مکانوشيميايي موفق به توليد نانوکامپوزيتي به عنوان پوشش‌هاي سطحي بر روي پروتزهاي ارتوپديک و کاشتني‌هاي دنداني شدند که از پايداري شيميايي بالاتر و سرعت انحلال کمتري در محيط‌هاي زيستي برخودار است. به گزارش سرويس فناوري ايسنا، مهندس بهمن نصيري تبريزي، کارشناس ارشد مهندسي مواد و مدرس و پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامي واحد نجف آباد در اين باره اظهار کرد: در ميان محدوده وسيعي از مواد پيشرفته، بيوسراميک‌ها و کامپوزيت‌هاي بر پايه آن به دليل ارائه خواص مطلوب زيستي و عدم بروز اثرات نامطلوب در محيط فيزيولوژيک بدن، به عنوان بهترين مواد جايگزين در کاربردهاي استخواني شناخته شده‌اند. در اين ميان، هيدروکسي آپاتيت به عنوان فاز اصلي معدني استخوان در بسياري از کاربردهاي زيستي-پزشکي مورد توجه است. با اين وجود نرخ انحلال بالا در محيط‌هاي فيزيولوژيک، مقاومت به خوردگي پايين در محيط‌هاي اسيدي و پايداري شيميايي ضعيف در دماهاي بالا کاربرد وسيعتر اين ماده ارزشمند را با محدوديت مواجه کرده است. از اين رو در سال‌هاي اخير پژوهش‌هاي زيادي به منظور بهبود مشخصات عملکردي هيدروکسي آپاتيت صورت گرفته است. در اين ميان فلوئور هيدروکسي آپاتيت و فلوئور آپاتيت که در اين ساختارها يون‌هاي فلوئور جايگزين يون‌هاي هيدروکسيل در ساختار آپاتيت شده‌اند، به دليل بهبود خواص هيدروکسي آپاتيت بسيار مورد توجه قرار گرفته‌اند. در حقيقت اين جايگزيني منجر به افزايش پايداري شيميايي، کاهش سرعت انحلال در محيط‌هاي زيستي و افزايش تکثير سلول‌هاي استخواني مي‌شود. وي افزود: در کاربردهاي زيستي- پزشکي مي‌توان از اين مواد به عنوان پوشش‌هاي سطحي بر روي پروتزهاي ارتوپديک و کاشتني‌هاي دنداني استفاده کرد. از سوي ديگر بهره‌مندي از تقويت‌کننده‌هاي سراميکي نظير آلومينا، تيتانيا و زيرکونيا نيز مي‌تواند در تقويت خواص مکانيکي بيوسراميک‌هاي بر پايه آپاتيت بسيار موثر باشد. در مجموع توانايي‌هاي بالقوه محصول در کاربردهايي نظير ارتوپدي، دنداني، رسانش دارو، کروماتوگرافي و... بايد بررسي شود. به نوشته سايت نانو، پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامي واحد نجف آباد با اشاره به اهداف اين تحقيقات گفت: هدف اصلي در پژوهش حاضر سنتز و مشخصه‌يابي نانوپودر کامپوزيتي فلوئورآپاتيت-زيرکونيا به روش مکانوشيميايي بود. بدين منظور با استفاده از مواد اوليه بر پايه کلسيم و فسفر و بهره‌مندي از دستگاه آسياب گلوله‌اي سياره‌اي نانو پودر کامپوزيتي فوق توليد شد.