نسخه شماره 3340 - 1392/08/26 -

تاريخ سازان
26 آبان؛ سالروز تولد محمد علي همايون کاتوزيان ؛ اديب اقتصاددان

سبک زندگي
چرا سياهي دور چشم بعضي‌ها را مي‌گيرد ؟


تلنگر

نسخه
خوراكي ارزان جايگزين بوتاكس!

پيشنهاد
اتيپل


بازخواني تاريخي


طرح


 تاريخ سازان
 26 آبان؛ سالروز تولد محمد علي همايون کاتوزيان ؛ اديب اقتصاددان 

 محمد علي همايون کاتوزيان، اقتصاددان، تاريخ‌نگار، کاوشگر علوم سياسي و منتقد ادبي، متولد 26 آبان 1321در تهران است. در ايران وي را به نام همايون کاتوزيان و در خارج از ايران به نام هما کاتوزيان نيز مي‌شناسند.

کاتوزيان در تهران به دنيا آمد و پس از فراغت از تحصيل در دبيرستان البرز و گذراندن يک سال در دانشگاه تهران، براي خواندن رشته اقتصاد به انگلستان رفت. او در سال 1967 ليسانس خود را از دانشگاه بيرمنگام دريافت کرد. در سال 1968 فوق‌ليسانس را از دانشگاه لندن و در سال 1984 دکترايش را از دانشگاه کنت در کانتربري گرفت. در سال‌هاي بين 1968 تا 1986 در انگلستان، ايران، کانادا و ايالات متحده اقتصاد درس داد و در حال حاضر عضو هيات علمي مؤسسه شرقشناسي دانشگاه آکسفورد است.

زمينه تحقيق مورد علاقه او مسائل مربوط به ايران است. تحصيلات رسمي دانشگاهي کاتوزيان در اقتصاد و جامعه شناسي است. او به طور همزمان مطالعاتش را در زمينه تاريخ و ادبيات ايران تا سطح پيشرفته آکادميک ادامه داده‌است و نتايج اين مطالعات را مي‌توان در تنوع آثار چاپ شده از او ديد. تا کنون از او بيش از هفت کتاب در زمينه تاريخ و ادبيات ايران به زبان انگليسي به چاپ رسيده‌است.

مجموعه نوشته هاي کاتوزيان در زمينه تاريخ سياسي، اقتصاد سياسي، ادبيات فارسي، نقد ادبي و تاريخ ايران، همگي از چنان ارزش و اعتباري برخوردار است که نمي‌توان آن را ناديده گرفت.

کتابهاي فارسي وي در زمينه ادبيات و نقد ادبي عبارتنداز: سعدي، شاعر عشق و زندگي (نشر مرکز، 1385)، صادق هدايت، زندگي و افسانه يک نويسنده ايراني(طرح نو، 1372)، نقدي بر بوف کور هدايت (نشر مرکز، 1373)، هشت مقاله در تاريخ و ادب معاصر(نشر مرکز، 1380)و جمالزاده و ادبيات او(نشر شهاب، 1382).

در زمينه اقتصاد نيز اين کتابها از او به چاپ رسيده است: تجارت بين‌الملل (نشر دانشگاه تهران، 1353)، آدام اسميت و ثروت ملل(انتشارات اميرکبير، 1358)، اقتصاد سياسي ايران: از مشروطيت تا پايان سلسله پهلوي، ترجمه محمدرضا نفيسي و کامبيز عزيزي (نشر مرکز، 1372)، ايدئولوژي و روش در اقتصاد (نشر مرکز، 1374).

کتابهاي وي در زمينه جامعه‌شناسي، سياست و تاريخ ايران نيز عبارتنداز: خاطرات سياسي خليل ملکي(انتشارات رواق، 1360)، مقالاتي درباره خاطرات خليل ملکي(شرکت انتشار، 1370)،استبداد، دموکراسي و نهضت ملي(نشر مرکز، 1372)، مصدق و مبارزه براي قدرت در ايران، ترجمه فرزانه طاهري (نشر مرکز، 1373)، چهارده مقاله در ادبيات، اجتماع، فلسفه و اقتصاد(نشر مرکز، 1374)، نه مقاله در جامعه شناسي تاريخي ايران(نشر مرکز، 1377)، دولت و جامعه در ايران، سقوط قاجار و استقرار پهلوي (نشر مرکز، 1379)، تضاد دولت و ملت: نظريه تاريخ و سياست در ايران، ترجمه مرتضي طيب (نشر ني، 1381)، نه مقاله درباره جامعه شناسي تاريخي ايران: نفت و توسعه اقتصادي، ترجمه عليرضا طيب،جستارهايي درباره تئوري توطئه در ايران، ترجمه محمد ابراهيم فتاحي،ايرانيان، ترجمه: دکتر حسين شهيدي (نشر مرکز،1391)وايران، جامعه کوتاه مدت و 3 مقاله ديگر، ترجمه عبدالله کوثري (نشر ني، 1390)


 سبک زندگي
 چرا سياهي دور چشم بعضي‌ها را مي‌گيرد ؟ 

 سياهي دور چشم از جمله مشكلات پوستي محسوب مي‌شود كه مشكلات هورموني واعصاب و روان شدت اين بيماري را افزايش مي‌دهد.

استرس، اضطراب، مشكلات هورموني و كم خوابي عارضه سياهي دور چشم رادر افراد بالا مي‌برد وهنوز درمان قطعي براي كاهش اثرات آن وجود ندارد.در مقابل خواب منظم تغذيه مناسب وعدم مصرف دخانيات كم بودن استرس و اضطراب سياهي دورچشم را كاهش مي‌دهد.

اين را نيز بايد دانست که گاهي سياهي دور چشم خود به تنهايي يك بيماري نيست بلكه كم خوني، ومشكلات هورموني ديگر مي‌توانند زمينه‌ساز اين بيماري باشند. ضمن اينکه درمان قطعي به منظور رفع سياهي دور چشم هنوز انجام نشده است اما استفاده از كرم هاي موضعي تا حدي از شدت اين بيماري مي‌كاهد.


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

- رئيس فدراسيون فوتبال گفت: نکونام لياقت و شايستگي اين را دارد که به عنوان بهترين بازيکن آسيا انتخاب شود.

به سلامتي با اين اعلام نظر مساعد رياست عاليه فدراسيون فوتبال ايران تمام کارها حل شده و جواد نکونام را مي‌توان از هم اکنون بهترين بازيکن فوتبال آسيا دانست .

-‌ در کميته کاهش آلودگي هواي استان تهران مصوب شد که طرح زوج‌و‌فرد تا اطلاع ثانوي در شهر تهران از در منازل اجرا شود و فروش آرم طرح ترافيک روزانه و هفتگي نيز تا اطلاع ثانوي ممنوع است.

تا اطلاع ثانوي يعني تا چه زماني؟آيا اين درست است که مردم براي خريد اتومبيل با اين کيفيت افتضاح اين همه هزينه متقبل شده و از اين سو امکان استفاده از آن را به دليل سهل‌انگاري و ضعف و بي‌درايتي مديريت شهري نداشته باشند! چرا بايد تاوان نبود مديريت علمي و لجبازي گروههاي مختلف مديريتي را در عرصه مديريت شهري مردم بپردازند!

-‌ سامانتاپاور، نماينده آمريکا در سازمان ملل نيز در مصاحبه با شبکه سي‌بي‌اس گفت: ايالات متحده بايد ايران را آزمايش کند.

بنده هم از طرف نماينده ايران در سازمان ملل که مشخص نيست به چه علت اينقدر ساکت و منفعل مي‌باشند عرض مي‌کنم اگر آمريکا بايد ايران را آزمايش کند ايران بايد آمريکا را چه کند؟!

-‌ عضو کميسيون آموزش مجلس شوراي اسلامي از رسيدگي به سؤال 22 نماينده مجلس از وزير علوم در جلسه سه‌شنبه اين کميسيون خبر داد.

ضمن احترام به حق مسلم نمايندگان محترم مجلس براي سوال از وزرا اما جاي اين نکته هم نبايد خالي باشد که وزرا در انتخاب معاونين و همکاران خود، مختار بوده و اعمال فشار به معدود وزرايي که مشي مستقل و همچنين مقبوليت حداکثري در بين زير مجموعه وزارتي خود دارند بدور از انصاف است!ضمن اينکه کاش يک هزارم اين نظارت در زمان احمدي نژاد هم اعمال مي‌شد!

-‌ شرکت ملي گاز ايران با بيش‌از 10 هزار ميليارد تومان بدهي به جمع شرکت‌هاي ورشکسته دولتي اضافه شده است.

پس بي دليل نيست که مدتي است همه آقايان دولتي‌هاي دخيل در وزارت نفت صحبت از ارزاني گاز در کشور و لزوم افزايش قيمت اين فرآورده را به ميان مي‌آوردند! همان اول يک جمله راست و با صداقت به مردم بگوييد شرکت گاز ورشکسته شده و طبق معمول خسارت بي‌تدبيري مديران نالايق و بي‌سواد و بي‌تجربه بايد از جيب ملت تامين شود و اين همه هزينه بر دوش مردم نينداخته و قصه و داستان در زمينه صرفه‌جويي در مصرف گاز از صدا‌و‌سيما به خورد ملت ندهيد!

-‌ شرکت ارائه‌دهندگان خدمات اينترنتي، دسترسي به دامنه kolahpahlavi.tv را براي مديران سايت سريال کلاه پهلوي متوقف و از تمديد مجدد اين دامنه خودداري کرد.

انتظاري بهتر از اين هم نمي‌رفت! زماني که قسمت‌هاي پاياني سريالي که با پول مردم و نه از جيب برخي آقايان ساخته شده به ميل اين افراد کوتاه و سرهم بندي مي‌شود و نتيجه اش مي‌شود آن چيزي که در قسمت آخر اين سريال به خورد ملت داده شد! آيا منتقدين اگر حتي چند ساعت و يا چند ميليون تومان در اين پروژه سرمايه‌گذاري کرده بودند باز هم مي‌گذاشتند که اين بلا بر سر اين سريال بيايد؟

-‌ وزير بهداشت با اشاره به اينکه رايگان شدن درمان شدني نيست، از ارائه گزارش 100 روزه وزارت بهداشت به رئيس‌جمهور خبر داد.

احسنت! به اين مي‌گويند مسئول صادق و روراست که بدون شعارزدگي و عوام فريبي واقعيت اقتصاد سلامت را به مردم مي‌گويد و آب پاکي را روي دست ملت مي‌ريزد تا کسي ديگر انتظار خدمات حداکثري رايگان پزشکي و درماني را نداشته باشد و به همين حداقل‌ها فعلا قناعت شده اما به اين شرط که سعي شود روز به روز به کيفيت و در صورت امکان کميت اين خدمات افزوده شود!


 نسخه
 خوراكي ارزان جايگزين بوتاكس! 

 مطالعات جديد دانشمندان نشان مي‌دهد برخي از موادغذايي تأثير بسيار زيادي در پر كردن و حجيم‌تر نشان دادن صورت دارند.

انبه و پسته نقش زيادي در شادابي و طراوت پوست دارند و حتماً بايد در ميان وعده‌هاي غذايي جاي داده شوند.

مصرف اين دو خوراكي در فصل پاييز و زمستان به طرز فوق‌العاده‌اي از سرماخوردگي پيشگيري مي‌كند و قادرند پوست را در اين فصل زيبا جلوه دهند. انبه به طور خودكار پوست را برنزه مي‌كند و تمام چين و چروك‌ها و خطوط روي صورت و به ويژه پيشاني را محو مي‌كند.

نتايج مطالعات همچنين نشان مي‌دهند انبه و پسته به دليل آهن بالايي كه دارند براي زنان بسيار ضروري و لازم هستند.اين مواد غذايي نقش زيادي در زيبايي پوست صورت دارند و مي‌توانند از بسياري از بيماري‌هاي پوستي پيشگيري كنند.


 پيشنهاد
 اتيپل 
نويسنده : جواد لزگيان

 رفقاي حزبي همراه استالين در سرماي اندوه آلود مسکو مي‌تاختند که ناگاه با چرخش روزگار و پيدا شدن سروکله خروشچف از صرافت شعارهاي تند کمونيستي افتادند.

ايليا گريگوريويچ ارنبورگ روزنامه‌نگار، نويسنده، شاعر و مترجم اوکرايني در اين کتاب از خاطرات يخ سياه استالين و نسيم خروشچف و دوران کم باد شدن چرخ سرخ در روسيه سال 1954 ياد کرده است.

رمان «اتيپل؛ زمان آب شدن يخ‌ها» نوشته‌ ايليا ارنبورگ با ترجمه‌ مژگان صمدي از سوي نشر کلاغ به چاپ رسيده است.


 بازخواني تاريخي 

 1386: واکنش به سخنان عجيب الهام

26 آبان 1386 يک عضو سابق مجلس خبرگان رهبري با ابراز تاسف شديد از مقايسه «محمود احمدي‌نژاد» با «امام علي(ع)» توسط سخنگوي دولت نهم، گفت: «اگر شناخت و معرفت حقيقي از ائمه اطهار(ع)، دين مبين اسلام و مذهب تشيع وجود داشته باشد، امکان ندارد چنين سخناني بيان شود». محسن موسوي تبريزي در آن زمان، در واکنش به آن بخش از سخنان الهام در جلسه اخير خود با خبرنگاران که گفته بود «تهديدات احمدي‌نژاد مبني بر معرفي خائنين پرونده هسته اي مانند ناله‌هاي اميرالمومنين(ع) در چاه است، گفت: اين گونه سخنان از جانب آقايان قبلا هم سابقه داشته است.

وي با اشاره به اهانت‌هاي برخي منتسبين دولت نهم به مراجع عظام تقليد در گذشته، اظهار داشت: اگر بخواهيم خوشبينانه درباره اين قبيل اظهارات قضاوت کنيم بايد اميدوار باشيم که چنين سخناني از سر جهل بيان بشوند.

عضو سابق مجلس خبرگان رهبري در پاسخ به اين پرسش که «حوزه‌هاي علميه و مراجع تقليد بايد چه واکنشي در برابر اين اقدامات و اظهارات نشان دهند؟» گفت: وقتي خود مراجع عظام توسط اين آقايان تخريب مي‌شوند، چگونه مي‌توانند مانع اقدامات آنها شوند؟

موسوي تبريزي افزود: بايد به گونه اي عمل شود که ديگر هر کسي هر چه دلش خواست درباره ائمه‌اطهار(ع) بيان نکند.

1387: بدترين نوع مديريت در استفاده از ثروت‌هاي کشور را داريم

26 آبان 1387 آيت‌الله ‌هاشمي رفسنجاني با تاکيد بر دانايي محوري به عنوان يکي از اهداف مهم چشم‌انداز 20 ساله گفت: متاسفانه ما بدترين نوع مديريت و استفاده از نعمت‌هاي الهي و ثروت‌هاي کشور را داريم.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در آن زمان، در تبيين اهداف سند چشم انداز نيز خاطرنشان کرد: سند چشم‌انداز اهداف فراواني دارد که يکي از آن‌ها تقويت بنيه علمي و اتکاي مديريت به کشور به دانايي است. نقطه ضعف کشورهاي جهان سوم ضعيف بودن دانايي محوري در عمليات شان است؛ در حالي که کشورهاي پيشرفته به دانش روز متکي هستند و روز به روز پيشرفت مي‌کنند، کشورهاي جهان سوم به ويژه آن‌هايي که منابع و معادن خدادادي دارند، زندگي شان را با برداشت از جيب نسل‌هاي آينده مي‌گردانند که اين کار، کار درستي نيست و اتلاف منابع و فقيرکردن نسل آينده است.

وي ادامه داد: متاسفانه در استفاده از منابع هم دانش به کار برده نمي‌شود؛ هر چند کشور ما يک کشور عقب افتاده نيست؛ اما اگر مصرف انرژي در ايران را با چين و هند مقايسه کنيم، مي‌بينيم جمعيت عظيم آن‌ها و جمعيت محدود ما تقريبا از انرژي به طور يکسان استفاده مي‌کنند؛ در حالي که آن‌ها توليدات زيادي دارند؛ در واقع ما از منابع نسل‌هاي آينده استفاده، منابع خدادادي را تمام و آن‌ها را به قيمت ارزان صادر مي‌کنيم تا زندگي مان را بگردانيم.

1391: با قصورکنندگان پرونده ستار بهشتي برخورد مي‌كنيم

26 آبان 1391 فرمانده نيروي انتظامي در مراسم صبحگاه يگان‌هاي انتظامي استان کرمانشاه گفت: پرونده ستار بهشتي هم اکنون در دادسراست، در اين بين رئيس قوه قضاييه دستور ويژه رسيدگي به اين پرونده را صادر کرده‌اند که اين امر همکاري ما را لازم کرده است.

اسماعيل احمدي مقدم در آن تاريخ تاکيد کرد: براي بررسي بهتر و دقيق‌تر ماموران مورد نظر در اختيار دادسرا هستند و اگر براي ما مشخص شود که کوتاهي در اين بين اعمال شده است با قصور کنندگان در اين زمينه به شدت برخورد قانوني خواهيم کرد. ما هرگز حق افراط و تفريط در کارها را نداريم، اجراي قوانين بايد همسو با شرع و قانون اساسي باشد و هنوز براي ما به صورت دقيق مشخص نشده است که ستار بهشتي جرمي را انجام داده است يا نه.

احمدي‌مقدم گفت: نحوه رسيدگي به پرونده وبلاگ‌نويسان پس از شناسايي، به چند تذکر و يا اخذ تعهداتي خلاصه مي‌شود و براي ما هنوز مشخص نيست که فوت ستار بهشتي طبيعي بوده يا غيرطبيعي است، و ما براي رسيدن به اين جواب در حال بررسي تمام جوانب هستيم.

يک سال از اين سخنان گذشته است و بد نيست که فرمانده نيروي انتظامي درباره برخورد با قصورکنندگان اين پرونده گزارشي به رسانه‌ها و مردم بدهد.


 طرح 

علي كاشي