نسخه شماره 3340 - 1392/08/26 -

مديرکل محيط زيست استان تهران مطرح کرد:
پيشنهاد دائمي شدن طرح زوج و فرد از در منازل

بکر‌ترين عرصه طبيعي و بزرگ‌ترين مجموعه موزه‌اي تهران چگونه اداره مي‌شود؟
سعدآباد، مجموعه‌اي از درختان خشکيده و انبوه زباله


طرح جديد تعويض کارت‌ پايان‌خدمت و معافيت


سـلامـت

نگاه
در گوشه و کنار دانشگاه پيام‌نور چه مي‌گذرد؟

خبر
تبليغات پيامکي بيمارستان‌ها براي درآمدزايي


اخبار کوتاه


 مديرکل محيط زيست استان تهران مطرح کرد:
 پيشنهاد دائمي شدن طرح زوج و فرد از در منازل  

 مديرکل محيط زيست استان تهران با بيان اينکه دوشنبه و سه‌شنبه با وارونگي هوا روبه‌رو مي‌شويم، گفت: هم‌اکنون نامه‌اي براي شوراي عالي ترافيک در دست تدوين است مبني بر اينکه در 6 ماه دوم سال طرح زوج و فرد از در منازل دائمي شود. محمد هادي حيدرزاده در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: طي روزهاي دوشنبه و سه شنبه به دليل شرايط سکون و پايداري هوا به احتمال زياد در ساعات اوليه صبح با پديده وارونگي هوا روبه‌رو مي‌شويم. مديرکل محيط زيست استان تهران افزود: بر همين اساس با افزايش غلظت آلاينده‌ها از جمله ذرات معلق کمتر از 5/2 ميکرون و منوکسيد کربن مواجه مي‌شويم؛ بر همين اساس کميته کاهش آلودگي هوا استمرار طرح زوج و فرد خودرو از در منازل و توقف فروش روزانه آرم‌هاي طرح ترافيک را در دستور کار قرار داده است. وي ادامه داد: هم‌اکنون نامه‌اي براي شوراي عالي ترافيک در دست تدوين است. مبني بر اينکه در شش ماه دوم امسال طرح زوج و فرد از در منازل دائمي شود. مديرکل محيط زيست استان تهران يادآور شد: اين طرح به پيشنهاد کميته مواقع اضطرار است.

حيدرزاده با بيان اينکه طي روزهاي آينده مدارس به دليل آلودگي هوا تعطيل نمي‌شوند، ادامه داد: البته زنگ ورزش و فعاليت بدني در تمام مقاطع تحصيلي استان تهران متوقف مي‌شود. وي درباره عدم هماهنگي پليس و محيط زيست در مورد اجراي طرح زوج و فرد از در منازل خاطرنشان کرد: ‌عدم هماهنگي در کار نبوده است، اين يک اشتباه در انعکاس رسانه‌اي بوده است.

از سوي ديگر، رييس کميته هماهنگي و نظارت مواقع اضطراري آلودگي هواي تهران از ادامه اجراي طرح زوج و فرد و ممنوعيت فروش طرح ترافيک روزانه و هفتگي تا اطلاع ثانوي خبر داد. به گزارش ايسنا حسين هاشمي، استاندار تهران در حاشيه کميته هماهنگي و نظارت مواقع اضطراري آلودگي هواي تهران که با حضور نمايندگان وزارت بهداشت، پليس راهور تهران، محيط زيست استان تهران و شهرداري تهران برگزار شد گفت: بر اساس گزارشي که دستگاه‌هاي مرتبط از نتايج تدابير اتخاذ شده در هفته گذشته ارائه دادند، خوشبختانه طرح‌هاي اجرا شده اثرات مثبتي داشته و طبق اعلام هواشناسي، علي‌رغم اينکه وزش بادي نداشتيم اما آلودگي هوا در يک روز تا 40 درصد کاهش يافت که بيشترين اثر اين کاهش آلودگي مربوط به زوج و فرد کردن خودروها بوده است. وي افزود: بر اساس گزارش جديدي که سازمان هواشناسي اعلام کرده در سه روز آينده نيز شاهد مشکلاتي خواهيم بود لذا طرح زوج و فرد از در منازل تا اطلاع ثانوي ادامه دارد.

رييس کميته هماهنگي و نظارت مواقع اضطراري آلودگي هواي تهران ادامه داد: با توجه به اينکه ادامه تمديد اين طرح نيازمند مصوبه شوراي عالي ترافيک است، تا اطلاع ثانوي و زمان تشکيل جلسه اين شورا، طرح اجرا مي‌شود و امروز با وزير کشور موضوع را در ميان خواهيم گذاشت تا درباره آن تصميم‌گيري شود.

هاشمي تاکيد کرد: همچنين فروش آرم‌هاي طرح ترافيک روزانه و هفتگي نيز ممنوع است و تا اطلاع ثانوي شهرداري حق فروش طرح ترافيک روزانه و هفتگي را ندارد. وي با تاکيد بر اينکه اجراي اين دو طرح براي پيشگيري از شدت آلايندگي هواست، گفت: طبق گزارش هواشناسي روزهاي دوشنبه و سه‌شنبه بحران آلودگي هواي تهران را در کلانشهر تهران خواهيم داشت و براي اينکه بتوانيم به سلامت مردم کمک کرده، اين دو طرح را اجرا مي‌کنيم. به گفته رييس کميته هماهنگي و نظارت مواقع اضطراري آلودگي هواي تهران، در هفته جاري ساعات کار ادارات و مدارس طبق روال قبل خواهد بود. هاشمي در پاسخ به اينکه روز گذشته خبرهاي ضد و نقيضي از پليس راهور و استانداري مبني بر لغو و اجراي طرح زوج و فرد اعلام شد، گفت: احساس من اين است که چنين نبود. وي در پاسخ به سئوال ديگري مبني بر اينکه تا چه زماني طرح زوج و فرد و طرح‌هاي مشابه اورژانسي براي کاهش آلودگي هوا اجرا خواهد شد؟ گفت: در حال حاضر اين طرح‌ها به صورت اورژانسي و براي پيشگيري از افزايش آلودگي و کاهش اثرات سوء آن بر سلامت شهروندان است. در حالي که معتقدم طرح‌هاي بلندمدت از جمله خروج خودروهاي فرسوده 60 تا 70 درصد وضعيت آلودگي هواي تهران را بهبود خواهد بخشيد. وي گفت: در صورتي که بتوان خودروسازها را به سمت تامين خودرو تشويق کرد و منابع مالي را نيز تامين کرد، طي دو سال مي‌توان تمام خودروهاي فرسوده را از رده خارج کند.

به گفته وي هواشناسي موظف شده گزارش 10 روزه از وضعيت هوا را در اختيار کميته اضطرار و کاهش آلودگي هوا قرار دهد تا تصميمات لازم اتخاذ شود.

هاشمي در پاسخ به ايسنا درباره بازگرداندن سرويس ادارات، گفت: اين طرح در حيطه کاري دولت است چرا که بايد منابع مالي آن تامين شود و اگر اين منابع مالي تامين شد، قابليت اجرا پيدا مي‌کند. وي درباره تغيير ساعات کاري ادارات و تاثير آن بر کاهش آلودگي هوا نيز گفت: ساعت کاري ادارات نيز مصوبه دولت و در حيطه اختيارات دولت است.


 بکر‌ترين عرصه طبيعي و بزرگ‌ترين مجموعه موزه‌اي تهران چگونه اداره مي‌شود؟
 سعدآباد، مجموعه‌اي از درختان خشکيده و انبوه زباله 

 بزرگترين باغ بازمانده از سده‌هاي گذشته که از نهضت برج‌سازي جان به دربرده است؛ بکرترين عرصه طبيعي پايتخت که در مرگ و مير صدها باغ و هزاران درخت، بار تلطيف هوا را به دوش مي‌کشد و بزرگترين مجموعه موزه‌اي کشور که مي‌تواند روزانه پذيراي هزاران گردشگر باشد، روزهاي سختي راسپري مي‌کند. به گزارش ايلنا، حال و روز سعدآباد پس از هشت سال آمد و شد مديراني که دانش و تجربه‌اي براي اداره آن نداشتند، خوش نيست و بدتر از همه اين که همچنان در بلاتکليفي بسر مي‌برد. سه ماه پس از تغيير رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور، هنوز مديري براي سعدآباد انتخاب نشده است و اين مجموعه با حکم سرپرستي اداره مي‌شود؛ اين موضوع به نوبه خود، برنامه‌ريزي براي ساماندهي سعدآباد را در تعليق نگاه داشته و موجب تداوم مشکلات موجود شده است.

اگر به سعدآباد مي‌رويد، تا جايي که مي‌توانيد از رودخانه دربند که از ميانه آن مي‌گذرد، دوري کنيد؛ چون استشمام بوي تعفن آب و ديدن انبوه زباله‌هايي که در آب ريخته شده، روزتان را خراب خواهد کرد. اکثر اين زباله‌ها مثل قوطي نوشابه و کنسرو، ظروف پلاستيکي، پاکت چيپس و پفک و... از مسيرهاي بالادست به رودخانه ريخته شده و همراه با جريان آب وارد محدوده سعدآباد شده‌اند. اما وقتي ميز شکسته يا نردباني را در بستر رودخانه مي‌بينيد، سخت است باور کنيد که اينها از آبشار دو قلو و اوسون به اين نقطه رسيده‌اند. وجود اين قبيل تير و تخته‌ها به اين خاطر است که مديريت مجموعه سعدآباد بخش بزرگي از حاشيه رودخانه را به انبار اقلام اضافي و نخاله‌هاي ساختماني اختصاص داده است. جلوگيري از ورود زباله به سعدآباد نيز کار چندان سخت يا هزينه‌بري نيست. مي‌توان در جايي که رودخانه دربند وارد سعدآباد مي‌شود، موانع و توري‌هايي قرار داد تا زباله‌ها پشتشان متوقف شوند؛ اما همين کار ساده نيز سال‌هاست که به خاطر هيچ يک از مديران مجموعه خطور نکرده است. به علت عدم تعبيه توري‌ و موانع فلزي، زباله‌هاي رودخانه دربند داخل سعدآباد شده و منظر طبيعي آن را مخدوش ساخته‌اند. به علت عدم تعبيه توري‌ و موانع فلزي، زباله‌هاي رودخانه دربند داخل سعدآباد شده و منظر طبيعي آن را مخدوش ساخته‌اند.

مديريت مجموعه سعدآباد حريم رودخانه دربند را به مکاني براي دپوي اقلام اضافي و نخاله‌هاي ساختماني بدل کرده است. اگرچه تمام محدوده 110 هکتاري سعدآباد در فهرست آثار ملي ايران ثبت شده است اما گويا مديريت مجموعه، شيوه باغ‌سازي‌ سعدآباد را جزو اين اثر ملي نمي‌داند. پس هرجا که رسيده‌اند به فراخور ذوق و سليقه خود درخت جديدي کاشته‌اند يا حوض و آب‌نمايي ساخته‌اند. پول چنين اقداماتي مي‌توانست صرف مرمت حوض‌ها و استخرهاي قديمي شود که اينک پوشيده از زباله، نخاله و برگ‌ درختان هستند. در اين ميان هيچ اقدامي نيز براي حفظ خيابان‌ها، سنگفرش‌ها، و پلکان‌هاي تاريخي صورت نمي‌گيرد؛ به گونه‌اي که اغلب پلکان‌هاي سنگي سعدآباد شکسته شده‌اند و سنگفرش‌هاي قديمي گاهي براي هميشه از ميان رفته‌اند. سعدآباد جاي سرسبزي است و علاوه بر رودخانه‌اي که از ميانش مي‌گذرد، نهرهاي آب فراواني در آن جاري است اما اين‌ها تا زماني است که تشنه نشده باشيد، در آن صورت مي‌فهميد که فرق چنداني با کوير لوت ندارد. از قديم کافي‌شاپ‌ها و رستوران‌هايي در سعدآباد وجود داشت که نياز گردشگران را براي لختي نشستن و خوردن و نوشيدن رفع مي‌کرد اما حالا تمام اين تأسيسات نه تعطيل، بلکه با خاک يکسان شده‌اند. حتي دکه کوچکي که نزديک سه دهه روبروي کاخ ملت بود و آب معدني يا خوراکي‌هاي سبک مي‌فروخت، برچيده شده است و البته دريغ از يک آبسرد کن در مجموعه 110هکتاري! هرجا هم که کافي‌شاپ يا دکه‌اي را خراب کرده‌اند، به خود زحمت نداده‌اند که نخاله‌ها را جمع کنند و بدين ترتيب جاي جاي مجموعه از حاشيه رودخانه دربند تا چند قدمي کاخ ملت پر است از آجر و تير و تخته. در اين ميان، نيمکت‌هاي مجموعه نيز از اين تخريب فراگير جان سالم به در نبرده‌اند و انبوهي از نيمکت‌هاي شکسته، اين سو و آن سو پراکنده شده‌اند تا منظر زيباي سعدآباد را بيش از پيش مخدوش کنند. مي‌گويند سعدآباد زماني که محل سکونت خانواده پهلوي بود، بيش از هزار باغبان داشت. پس از انقلاب، نگهداري اين تعداد باغبان و پرداخت حقوق‌شان از توان سازمان ميراث فرهنگي خارج بود اما تا چند سال پيش با همه کاستي‌ها و سختي‌ها، فضاي سبز مجموعه به شکل آبرومندي نگهداري مي‌شد. اما حالا ورق برگشته است. بسياري از درختان کهنسال يا خشکيده شده‌اند يا در حال خشکيدن‌اند. چمن مجموعه و زيرسازي آن تقريبا به طور کامل از دست رفته است و از گل‌کاري‌هاي فصلي سال‌‌هاي دور نيز خبري نيست.

شايد رسيدگي به درختان سعدآباد خارج از توان و تخصص مديريت اين مجموعه باشد اما هيچ شاهدي در دست نيست که در اين سال‌ها به سراغ سازمان‌هاي متخصص نظير شهرداري تهران، سازمان محيط زيست و سازمان جنگل‌ها و مراتع رفته باشند و از آن‌ها در اين‌باره کمکي طلبيده باشند.


 طرح جديد تعويض کارت‌ پايان‌خدمت و معافيت 

 جانشين رييس سازمان وظيفه‌عمومي ناجا ضمن ارائه توضيحاتي درباره روند طرح تعويض کارت‌هاي معافيت و پايان خدمت قديمي با کارت‌هاي هوشمند، گفت: تمامي افرادي که از اول فروردين‌ماه سال 60 به بعد کارت پايان‌خدمت يا معافيت خود را دريافت کرده‌اند، بايد با مراجعه به دفاترپليس +10 درخواست تعويض دهند. سردار ابراهيم کريمي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه از سال 90 طرح تعويض کارت‌هاي معافيت و پايان خدمت قديمي با کارت هوشمند آغاز شده، گفت: در مرحله نخست که از کارت‌هاي معافيت شروع شد، سعي کرديم با توجه به در دسترس بودن اطلاعات و ارائه زمان‌بندي، فرصت‌هايي را براي اجراي طرح تعويض اعلام کنيم. وي با بيان اينکه در تيرماه سال 91 فرصت تعويض کارت‌هاي معافيت به اتمام رسيده و از اين به بعد تمامي اين کارت‌ها فاقد اعتبارند، گفت: در حال حاضر چنانچه فردي با کارت معافيت قديمي، قصد دريافت خدمات با استفاده از کارت خود را داشته باشد، هيچ يک از خدمات به وي ارائه نخواهد شد. جانشين رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا با بيان اينکه در حال حاضر کارت‌هاي معافيت قديمي تعويض مي‌شود، گفت: با توجه به اينکه زمان‌بندي آن گذشته و در حال حاضر طرح تعويض کارت‌هاي پايان خدمت در دستور کار قرار دارد، بنابراين اولويت نيز با اين افراد خواهد بود، اما دارندگان کارت‌هاي معافيت قديمي حتما بايد نسبت به تعويض آن اقدام کنند چرا که از دريافت خدمات محروم مي‌شوند.

وي با اشاره به آغاز اجراي طرح تعويض کارت‌هاي پايان خدمت‌قديمي با کارت‌هاي هوشمند از سال‌گذشته، افزود: در اين زمينه نيز زمان‌بندي‌هاي لازم اعلام شده و شهروندان با دفاتر پليس +10 مي‌توانند نسبت به ثبت درخواست تعويض و تعويض کارت‌هاي پايان خدمت قديمي خود با کارت هوشمند اقدام کنند.

کريمي اضافه کرد: در حال حاضر کليه کارت‌هاي پايان خدمت و معافيت افراد منقضي خدمت از سال انقضاي خدمت 60 به بعد بايد تعويض شود و تمامي افرادي که از اول فروردين‌ماه سال 60 به بعد کارت پايان خدمت يا معافيت خود را دريافت کرده‌اند، بايد به دفاترپليس +10 مراجعه و درخواست تعويض دهند.

وي درباره اظهاراتي که درباره شرايط سني و نحوه تعويض کارت‌هاي پايان خدمت مطرح مي‌شود نيز گفت: با توجه به متفاوت شدن مدارک تحصيلي و تاريخ اعزام‌ها، نمي‌توانستيم فراخوان تعويض کارت‌هاي پايان‌خدمت و معافيت را بر اساس سن اعلام کنيم. بنابراين سال 60 را به عنوان مبنا قرار داده و گفتيم تمامي افرادي که از اولين روز فروردين‌ماه سال 60 کارت پايان‌خدمت يا معافيت دريافت کرده‌اند، بايد براي تعويض اقدام کنند.

به گفته جانشين رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا، مبنا قراردادن سال 60 عمدتا شامل افرادي مي‌شود که کمتر از 50 سال سن دارند، اما ممکن است افرادي نيز باشند که کارت پايان‌خدمت يا معافيت خود را در سال 60 يا پس از آن دريافت کرده اما بيشتر از 50 سال سن داشته باشند که بايد براي تعويض اقدام کنند.


 سـلامـت  

بيش از دوکيلو در ماه وزن کم نکنيد

دبير علمي چهارمين کنگره پيشگيري و درمان چاقي ايران به ارائه توصيه‌هايي براي کاهش اضافه وزن و چاقي پرداخت و توصيه کرد: کاهش بيش از دوکيلوگرم وزن در ماه به ارگان‌هاي ديگر بدن آسيب خواهد زد. بنابراين مردم فريب تبليغات سوء رسانه‌هاي مختلف را نخورند، زيرا اين روش‌ها حتي اگر هم جواب بدهند با آسيب‌هاي بعدي همراه خواهند بود. به گزارش ايسنا، دکتر حسين دلشاد با اشاره به اينکه اضافه وزن و چاقي، زمينه‌ساز بسياري از بيماري‌ها مي‌باشند. بروز بيماري‌هاي متابوليک و غيرمتابوليکي از جمله ديابت، فشارخون، اختلال چربي خون، اختلالات تنفسي، گوارشي مثل کبد چرب، بيماري‌هاي قلبي-عروقي بويژه سکته‌هاي قلبي و مغزي و علاوه بر آن، استعداد ابتلا به برخي سرطان‌ها مثل سرطان روده و نيز سرطان پستان در افراد چاق شيوع بيشتري دارند. وي تخريب مفاصل به صورت آرتروز به ويژه در زانوها را از جمله عوارض اضافه وزن توصيف کرده و افزود: با افزايش بي رويه وزن در زنان چاق، اختلالات هورموني نيز به وجود مي‌آيد که از جمله آنها بيماري پلي‌کيستيک تخمدان را مي‌توان نام برد. اين بيماري به علت اختلال در تخمک‌گذاري باعث اختلال در سيکل‌هاي ماهيانه و بعضاعدم تخمک‌گذاري و ناباروري در زنان چاق مي‌شود. رييس مرکز تحقيقات چاقي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با بيان اينکه رژيم غذايي بايد حاوي مواد غذايي کم کالري و کم حجم باشد، اظهار کرد: مواد قندي و چربي‌ها پرکالري هستند و لازم است که افراد چاق برنامه غذايي لازم و مناسب را زير نظر متخصصين و يا کارشناسان تغذيه طراحي و به اجرا درآورند. البته حذف وعده غذايي راه خوبي براي کاهش وزن نيست، همچنان که رژيم خود سرانه و افراط در سرعت‌دهي به کاهش وزن نيز مضر بوده و حداکثر دوکيلوگرم درماه کاهش وزن مناسب است، زيرا بيش از دوکيلوگرم کاهش وزن در ماه، به ارگان‌هاي ديگر بدن آسيب خواهد زد. اين فوق تخصص غدد درون ريز و متابوليسم از همگان خواست که فريب تبليغات سوء رسانه‌هاي مختلف که داروها و روش‌هاي مختلفي را براي کاهش وزن توصيه مي کنند را نخورند زيرا اين روش‌ها حتي اگر هم جواب بدهند، با آسيب هاي بعدي همراه خواهند بود. دلشاد تصريح کرد: علت چاقي تنها پرخوري و کم تحرکي نيست. چاقي بيشتر در فردي بروز مي‌کند که زمينه ژنتيکي آن را دارد. آلودگي هوا و آلاينده‌هاي محيطي که از کارخانجات صنعتي وارد محيط مي‌شوند، از جمله عوامل چاقي‌زا هستند. فردي که زمينه ژنتيکي دارد، اگر در اين فضاهاي آلوده زندگي کند، استعداد چاقي‌اش بيشتر مي‌شود. وي به تبيين راه‌هاي درمان اين معضل پرداخت و گفت: براي درمان مناسب چاقي در وهله اول يافتن دليل چاقي فرد مي باشد. مصرف برخي داروها مثل داروهاي ضدافسردگي، هورموني و يا وجود برخي بيماري‌ها مثل کم کاري شديد تيروئيد و به طور کلي برخي اختلالات ژنتيکي مي توانند ازعلل چاقي باشند. دبيرعلمي چهارمين کنگره پيشگيري و درمان چاقي ايران افزود: در برخورد با فرد چاق بايد عوامل زيادي بررسي شود و اگر علت، بيماري خاصي نباشد، بر حسب شدت چاقي، با بهره گيري از راه‌هاي مختلف درمان چاقي را آغاز نمود. البته براي تمام افراد چاق صرف نظر از شدت چاقي، توصيه به فعاليت فيزيکي و اجتناب از پرخوري، جزو نکات عمومي است. بنا به توصيه دلشاد بين 30 تا 60 دقيقه ورزش در روز براي اين افراد کافي خواهد بود و در مجموع حدود 150 دقيقه در هفته و با تداوم براي همه افراد بايد انجام بگيرد.

سنگ‌هاي کليه بدون جراحي درمان مي‌شوند

يک جراح و متخصص کليه و مجاري ادراري: گفت: 96 درصد سنگ‌ها امروزه با سنگ شکني و آندوسکوپي قابل درمان است و براي درمان نيازي به ايجاد شکاف در پهلو نيست. دکتر حسين کرمي در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين که سنگ کليه يکي از شايع‌ترين بيماري‌ها در ايران است که باعث احساس درد شديد کليه‌ها به علت حرکت سنگ کليه به لوله حالب در افراد مي‌شود، افزود: درد سنگ کليه به سلطان دردها مشهور بوده و حتي از درد زايمان نيز شديد‌تر است. وي ادامه داد: رژيم غذايي پرپروتئين، نوشيدن کم آب، مصرف زياد نمک مي‌تواند باعث تشکيل سنگ کليه در بدن افراد شود. اين متخصص جراحي کليه، آب و هواي گرم و مرطوب و تعريق زياد بدن را از علل ديگر تشکيل سنگ کليه عنوان کرد و افزود: کم تحرکي طولاني مدت نيز مي‌تواند به سنگ کليه منجر شود. دکتر کرمي در رابطه با تشخيص سنگ در کليه افراد گفت: ساده ترين راه تشخيص سنگ در کليه‌ها انجام سونوگرافي است و تنها در صورت نيازعکس رنگي يا IVP توسط پزشک انجام مي‌شود. متخصص جراحي کليه با بيان اين که مي‌توان از تشکيل سنگ کليه پيشگيري کرد، افزود: با رعايت نکاتي چون مصرف ميزان مناسب مايعات به اين شکل که افراد هر 2 ساعت يک ليوان آب بنوشند. در صورت عدم مصرف آب، چاي کمرنگ و دستور رژيم غذايي آبکي مي‌تواند مفيد واقع شود. وي به افراد توصيه کرد: بهتر است افراد رژيم غذايي روزانه خود را تعديل و از مصرف پروتئين حيواني بيش از حد خودداري کنند. همچنين ميزان مصرف نمک در وعده هاي غذايي خود را کم کنند. دکتر کرمي با اشاره به اين که تشخيص زودهنگام سنگ کليه تاثير مطلوبي در درمان دارد، توصيه کرد: هر 6 ماه سونوگرافي از کليه‌ها و مثانه با نظر پزشک متخصص ارولوژي ضروري است و در صورت تشخيص سنگ در کليه نسبت به درمان آن اقدام کنند و آن را به تأخير نيندازند. وي در پايان اظهار کرد: در صورت تکرار سنگ سازي افراد بايد با مراجعه به پزشک متخصص ارولوژي علت تشکيل سنگ را مشخص و درمان پيشگيري را انجام دهند. 96 درصد سنگها امروزه با سنگ شکني و آندوسکوپي قابل درمان است و براي درمان نيازي به ايجاد شکاف در پهلو نيست.

شيشه شير، نوزادان را چاق مي‌کند

نتايج مطالعات جديد نشان مي‌دهد نوزاداني که پس از 12 تا 15 ماهگي از شيشه شير استفاده مي‌کنند مستعد اضافه وزن و چاقي هستند.به گزارش ايسنا، متخصصان اطفال در اين مطالعه همچنين خاطر نشان کردند استفاده از فنجان‌هاي مخصوص کودکان نمي‌تواند از اضافه وزن در آنان جلوگيري کند. پزشکان به والدين توصيه مي کنند که از سن شش ماهگي به بعد براي تغذيه کودک از فنجان‌هاي مخصوصي استفاده شود که در گوشه آنها دسته‌اي وجود دارد که مايع را به صورت جرعه جرعه وارد دهان کودک مي‌کند و تا سن 15 ماهگي استفاده از شيشه شير به طور کامل بايد از برنامه تغذيه کودک حذف شود. «کارن بونوک» از متخصصان دانشکده پزشکي آلبرت انيشتين در نيويورک گفت: شيشه شير محفظه‌اي را براي ذخيره‌سازي کالري‌هاي اضافه و پنهان به وجود مي‌آورد زيرا شيشه‌هاي شير اغلب بدون آموزش‌هاي لازم مورد استفاه قرار مي‌گيرند. به اعتقاد متخصصان با دادن آموزش‌هاي لازم به والدين و استفاده از فنجان‌هاي مخصوص تغذيه خردسالان مي‌توان تعداد دفعاتي که کودک با شيشه‌ شير تغذيه مي‌شود و در نتيجه مقدار کالري مصرفي آنان را کاهش داد. در اين بررسي از والدين نوزادان تحت آزمايش درخواست شد تا روزانه بيش از دو بطري شير يا آب ميوه به فرزندشان بخورانند. سپس نوزادان به دو گروه تقسيم شدند. در يکي از گروه‌ها والدين اقدام به از شيشه گرفتن کودکانشان کردند اما گروه ديگر روند قبل را ادامه دادند. پس از گذشت سه ماه، استفاده از شيشه شير در ميان نوزاداني که والدينشان اقدام به حذف شيشه شير از برنامه غذايي آنان کرده بودند روزانه از 6/4 بطري به دو بطري کاهش يافت در حالي که در گروه ديگر تعداد موارد استفاده از شيشه شير از 4/4 بطري به 7/2 بطري رسيد. همچنين ميزان کالري مصرف نوزادان گروه اول 1090 اما در گروه دوم 1186 گزارش شده است.


 نگاه
 در گوشه و کنار دانشگاه پيام‌نور چه مي‌گذرد؟ 

 دانشگاه پيام‌نور با هدف ارتقاي سطح علمي و فرهنگي جامعه در سال 1367 با جمعيت دانشجويي حدود 5000 نفر فعاليت خود را آغاز کرد و امروز با گذشت دو دهه، شمار دانشجويان اين دانشگاه به بيش از يک ميليون و 200 هزار دانشجو افزايش يافته است، دانشجوياني که هم‌اکنون در 520 مرکز و واحد مشغول به تحصيل هستند. به گزارش ايسنا پارامترهايي چون پذيرش بومي، امکان حضور کمتر دانشجويان در کلاس‌هاي درسي به ويژه براي دانشجويان شاغل باعث شده که دانشگاه پيام‌نور در سال‌هاي اخير مورد توجه افراد مختلف جامعه قرار بگيرد، به گونه‌اي که در حال حاضر يک سوم جمعيت آموزش عالي کشور مربوط به دانشجويان دانشگاه پيام‌نور است. در اين ميان اگر چه گسترش کمي دانشگاه پيام‌نور امکان ادامه تحصيل بسياري از جوانان را در جامعه فراهم کرده است، اما جاماندن توسعه کيفي از قدم‌هاي سريع گسترش کمي دانشگاه منجر به بروز مشکلات و انتقاداتي در دانشجويان اين دانشگاه شده است که طرح اين مشکلات و دغدغه‌ها به معناي ناديده گرفتن تلاش و خدمات مسئولان اين دانشگاه نيست. ايسنا در گفت‌وگويي با جمعي از دانشجويان پيام‌نوري، به بررسي اولويت‌ها و مشکلات اين دانشگاه از منظر دانشجويان پرداخته است.

يک دانشجوي مقطع کارشناسي ارشد رشته MBA (مديريت اجرايي) مرکز تهران با انتقاد نسبت به عدم تسلط کافي برخي از اعضاي هيات علمي و مدرسان دانشگاه پيام‌نور بر دروس ، مي‌گويد: اگر چه سياست دانشگاه پيام‌ نور کتاب محوريست، اما با اين وجود اساتيد دانشگاه بايد حداقل در حد رفع اشکال و پاسخگويي به سوالات دانشجويان از تسلط علمي کافي برخوردار باشند که متاسفانه اين تسلط در برخي از اعضاي هيات علمي دانشگاه وجود ندارد. وي با بيان اينکه متاسفانه دروس مهم و محوري برخي رشته‌هاي دانشگاه پيام‌نور به صورت خودخوان ارائه مي‌شود، اظهار مي‌کند: با وجود اينکه دانشگاه پيام‌نور کتاب محور است، اما دانشجويان در برخي دروس مهم و محوري خود به خصوص در مقاطع تحصيلات تکميلي جهت انجام کارهاي تحقيقاتي و تفهيم بيشتر دروس خود نيازمند کلاس و استاد هستند و اين در حاليست که گاها اين درس‌هاي مهم در برخي رشته‌ها به صورت خودخوان ارائه مي‌شود. اين دانشجو با اشاره به ايجاد برخي رشته‌هاي مهندسي در دانشگاه پيام نور و نبود امکانات مناسب براي اين رشته‌ها، تصريح مي‌کند: اين دروس بيشتر جنبه کاربرد عملي دارند و دانشجويان اين رشته‌ها بيشتر از دانشجويان ساير رشته‌ها نيازمند کلاس و آزمايشگاه هستند، در حالي که به نظر مي‌رسد اين رشته‌ها با سياست‌هاي دانشگاه پيام نور مبني بر سيستم نيمه‌حضوري و کتاب محوري متناسب نيست و در واقع دانشگاه پيام نور تا زماني که امکانات مناسب را فراهم نکرده است، نبايد در رشته‌هايي که بيشتر جنبه کاربردي دارد دانشجو بپذيرد. دانشجوي ديگري در رشته زبان انگليسي با انتقاد نسبت به قديمي بودن متون برخي کتب دانشگاه پيام نور، بيان مي‌کند: اين مساله تا حديست که اساتيدي که براي رفع اشکال در کلاس‌ها حضور مي‌يابند به جاي آن مباحث کتاب‌ها، مطالب ديگري را تدريس مي‌کنند.

در اين ميان اگر چه بحث مطرح شده از سوي استاد مهمتر است، اما به هر حال دانشجويان بايد هنگام امتحان به اين کتاب‌ها استناد کنند. تقريبا براي هيچ يک از کتب انگليسي منابع زبانشناسي شامل زبان تخصصي، واج شناسي، نحو، معني شناسي و ساخت واژه که کتب آنها به زبان انگليسي است، محتوا تعريف نشده است. دانشجوي ديگري نسبت به کمياب بودن کتب دانشگاه پيام نور انتقاد کرد و گفت: با توجه به هزينه‌هايي که دانشجويان هر ترم پرداخت مي‌کنند، انتظار بي‌جايي نيست که به اين درخواست‌ها رسيدگي شود.

وي با اشاره به برگزاري برخي امتحانات دانشگاه به صورت تشريحي، مي‌گويد: زماني که سوالات امتحانات به صورت تشريحي طرح مي‌شوند، نبايد از دانشجو انتظار داشت که همه مباحث را جزء به جزء و کلمه به کلمه حفظ کند و براساس آن نمره داده شود.

همچنين يکي ديگر از دانشجويان رشته حقوق مقطع کارشناسي دانشگاه پيام نور مرکز تهران نيز با انتقاد نسبت به لحاظ نمره منفي در امتحانات پايان ترم دانشگاه پيام نور، مي‌گويد: با وجود اينکه امتحانات پايان ترم دانشگاه حالت رقابتي ندارند، اما دراين امتحانات نمره منفي لحاظ مي‌شود، در صورتي که هيچ دليلي براي قائل شدن نمره منفي در امتحانات پايان نيمسال تحصيلي دانشجويان وجود ندارد. از سويي ديگر دبير انجمن علوم‌اجتماعي دانشگاه پيام‌نور مشهد با بيان اينکه حمايت بيشتر مسوولان از دانشجويان اين دانشگاه زمينه فعاليت بيشتري را براي اين قشر فراهم مي‌کند، مي‌گويد: اين امر موجب آينده خوب و روشن در اين دانشگاه خواهد بود.


 خبر
 تبليغات پيامکي بيمارستان‌ها براي درآمدزايي 

مشکلات مالي بيمارستان‌هاي خصوصي و دولتي باعث شده تا آنها نيز براي کسب درآمد، به سمت و سوي پيامک‌هاي تبليغاتي گرايش پيدا کنند. در حالي که تبليغات در حوزه سلامت، شرايط خاص خودش را دارد. به گزارش مهر، اخيرا برخي از بيمارستان‌هاي خصوصي با ارسال پيامک‌هاي تبليغاتي، به معرفي خدمات خود با تخفيف ويژه مي‌پردازند. اين در حالي است که چنين تبليغاتي در حوزه سلامت و بيمارستان‌ها، نيازمند اخذ مجوز از سازمان نظام پزشکي است. اما به نظر مي‌رسد که اين قبيل پيامک‌ها بدون مجوز نظام پزشکي براي برخي از خطوط تلفن همراه ارسال مي‌شود. محتواي پيامک يکي از بيمارستانهاي خصوصي، تبليغات خدمات جراحي زيبايي بيني، سينه و شکم است که عنوان داشته اين خدمات را با تخفيف ويژه ارائه مي‌دهد. در تماس با اين بيمارستان جوياي هزينه جراحي زيبايي بيني شديم که عنوان شد حداقل هزينه جراحي زيبايي بيني در اين بيمارستان 3 ميليون و 300 هزار تومان است. کسي که پاسخگوي سئوالات بود، عنوان داشت که هزينه اين جراحي در يکي ديگر از بيمارستان‌هاي خصوصي تهران بالغ بر 12 ميليون تومان است. دکتر سجاد رضوي مدير نظارت بر درمان وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: هرگونه تبليغات پزشکي مي‌بايست با مجوز سازمان نظام پزشکي انجام شود ولي متاسفانه مخابرات و نشريات ما بدون توجه به اين قانون، نسبت به تبليغات پزشکي اقدام مي‌کنند.


 اخبار کوتاه 

 تمديد مجدد مهلت ثبت‌نام آزمون ارشد 93

مهلت ثبت‌نام و ويرايش اطلاعات ثبت‌نامي در آزمون ورودي دوره‌هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته داخل سال 1393 و نوزدهمين دوره المپياد علمي دانشجويي کشور تمديد شد. به گزارش ايسنا به منظور فراهم نمودن تسهيلات بيشتر براي آن دسته از داوطلباني که تا اين تاريخ براي ثبت‌نام اقدام نکرده‌اند، ترتيبي اتخاذ شده که در روزهاي يکشنبه 26 آبان ماه و دوشنبه 27 آبان ماه بتوانند نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند. بنابراين کليه متقاضيان، ضرورت دارد که در مهلت در نظر گرفته شده به سايت سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني www.sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت‌نام در آزمون مذکور اقدام کنند. ضمنا آن دسته از داوطلباني که قبلا در اين آزمون ثبت‌نام کرده‌اند در صورت تمايل مي‌توانند تا ساعت 24 روز دوشنبه 27 آبان ماه نسبت به ويرايش اطلاعات ثبت‌نامي خود اقدام کنند.

وضعيت بحراني دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي

مديرکل آموزش‌هاي غيردولتي وزارت علوم با اشاره به کم بودن تعداد دانشجويان دانشگاه‌هاي غيردولتي و غيرانتفاعي، گفت: اين دانشگاه‌ها از لحاظ تعداد دانشجو در وضعيت بحران قرار دارند. دکتر غلامعلي نادري در گفت‌و‌گو با ايسنا با بيان اينکه در حال حاضر بايد منتظر نتايج تکميل ظرفيت باشيم، اظهار کرد: هرچند که فکر نمي‌کنم در تکميل ظرفيت نيز تعداد دانشجوي زيادي نصيب دانشگاه‌هاي غير دولتي شود. وي درباره کيفيت آموزشي و امکانات اين دانشگاه‌ها، تصريح کرد: برخي از موسسات در مراکز استان‌ها در حد دانشگاه‌هاي دولتي فعاليت مي‌کنند، اما به دليل اينکه تعدد اين موسسات زياد است، اينطور به نظر مي‌رسد که کيفيت خوبي ندارند. مديرکل آموزش‌هاي غيردولتي وزارت علوم با بيان اينکه در حال حاضر 20 تا 30 درصد موسسات از لحاظ کيفيت در حد عالي هستند، گفت: تنها 10 درصد موسسات غيرانتفاعي پايين‌تر از حد متوسط هستند که به آنها دائما نيز تذکر داده مي‌شود و در صورت عدم رعايت موضوعات منحل خواهند شد. نادري افزود: در سال‌هاي اخير 20 موسسه در حد پايين‌تر از متوسط داشتيم که نتوانستند شرايط لازم را به دست آورند که هشت مورد آن را منحل و ظرفيت بقيه را نيز صفر کرديم که اگر مابقي نيز نتوانند خود را به استانداردهاي لازم برسانند، منحل خواهند شد. وي با بيان اينکه در حال حاضر به طور جدي در زمينه ارتقاي کيفيت موسسات کار مي‌کنيم، اظهار کرد: اميدواريم که اين درصد کم هم خود را به استانداردهاي لازم برسانند و بتوانند به فعاليت خود ادامه دهند.

قوانين مربوط به تأييد استراحت پزشکي بيمه‌شدگان

در پي اعلام نارضايتي برخي از بيمه شدگان در خصوص عدم پذيرش مدارک استراحت پزشکي آنها از سوي شعب سازمان تأمين اجتماعي، اداره کل روابط عمومي اين سازمان با صدور اطلاعيه‌اي اعلام کرد: در تمامي گواهي‌هاي استراحت پزشکي بايد نوع بيماري و مدت بستري در بيمارستان يا استراحت در منزل به تفکيک و صراحت مشخص شده باشد. به گزارش ايسنا، گواهي‌هاي استراحت پزشکي که در هر نوبت 7 روز يا کمتر باشد (و جمع آنها در طول سال از 15 روز بيشتر نشود) براساس گواهي پزشک معالج قابل‌قبول است. همچنين اگر مدت گواهي استراحت پزشکي در يک نوبت بيشتر از 7 روز و حداکثر تا 60 روز باشد، اعتبار آن بايد به تأييد پزشک معتمد و استراحت‌هاي بيش از 60 روز در طول سال بايد به تأييد شوراي پزشکي برسد.

آخرين مهلت‌ براي پرداخت خسارت‌هاي درماني بازنشستگان

رييس کانون عالي بازنشستگان و مستمري بگيران سازمان تامين اجتماعي در مورد بيمه شدگان تحت پوشش بيمه تکميلي دي که تا کنون خسارت‌هاي درمان خود را دريافت نکرده و اين امر باعث نارضايتي آنها شده است، گفت: بيمه دي نمي‌تواند خسارت درمان مردم را پرداخت نکند و براساس قرار داد منعقد شده در سال گذشته، پنج ماه پس از اتمام قرارداد براي پرداخت‌ خسارت‌هاي درمان بازنشستگان فرصت دارد. علي اصغر بيات در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به اينکه بيمه دي تا پايان قراردادش ملزم به رعايت تعهدات خود است،‌ اظهار کرد: قرارداد بيمه تکميلي دي تا پايان مهرماه سال جاري بود و پنج ماه پس از اين تاريخ يعني تا 29 اسفندماه سال جاري براي پرداخت خسارت‌هاي درمان فرصت دارد و بر اساس قولي که مديران اين شرکت بيمه‌اي داده‌اند، در فرصت باقي مانده تمامي خسارت‌هاي درمان بيمه‌شدگان تامين اجتماعي پرداخت مي‌شود. به گفته وي، بيمه دي اتکايي است از بيمه مرکزي و بيمه مرکزي پشتيبان اين شرکت بيمه‌اي است و به آن کمک مي‌کند تا خسارت‌هاي درمان مردم پرداخت شود، بنابراين مردم براي دريافت خسارت‌هاي درمان خود نگران نباشند. بيمه دي هم اکنون در حال پرداخت اين خسارت‌ها به مردم است و هر کسي تا پايان قرارداد بيمه دي فاکتور داشته و مبلغي از اين شرکت بيمه‌اي طلبکار است، مي‌تواند آن را دريافت کند.

کاهش سن مصرف سيگار

يک پژوهشگر و متخصص علوم رفتاري بر اساس يک پژوهش ميداني اظهار کرد: با توجه به نتايج به دست آمده مي‌توان به اين نتيجه رسيد که حداقل سن مصرف سيگار در بين پسران به 14 و در بين دختران به 17 سال کاهش يافته است. مجيد ابهري در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه اين پژوهش ميداني بين 4620 دختر و پسر 14 تا 19 ساله انجام شده است، گفت: اين پژوهش در نيمه نخست سال جاري انجام و نتايج آن به تازگي استنباط شده است. وي افزود: اين پژوهش در شهرهاي تهران، اصفهان، رشت و مشهد انجام شده و جوانان اين شهرها يکي از اصلي‌ترين علل مصرف سيگار را دوستان و گروه همسالاني دانسته‌اند که در ميان آنها قرار دارند و موجب تشويق آنها به مصرف سيگار شده‌اند.

به گفته اين پژوهشگر علوم اجتماعي 90 درصد جوانان مورد پرسش، تک فروشي سيگار در مغازه‌ها و دکه‌هاي فروش جرايد را عامل اصلي سهل الوصول بودن گرايش به سيگار دانستند.