نسخه شماره 3340 - 1392/08/26 -


يک‌ چهارم کشته‌شدگان تصادفات موتورسوارند

عضو کميسيون بهداشت مجلس همزمان با تشديد آلودگي هوا:
نمي‌توان براي حل مشکل آلودگي هوا به معاينه فني تکيه کرد!

رئيس کميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر تهران:
شهربازي‌هاي تهران غيراستاندارد هستند

معاون خدمات شهري شهرداري تهران:
مبلمان شهري تهران سبک‌سازي خواهد شد

قائم مقام معاونت مالي و اداري شهرداري تهران خبر داد:
توسعه مديريت و منابع انساني مهمترين محور برنامه راهبردي

رئيس كميسيون عمران شوراي شهر تهران:
بايد 100درصد ناوگان اتوبوسراني تهران خصوصي شود

پيشنهاد عجيب ژاپني‌ها به ايراني‎ها
تعويض پيکان با تويوتاي رايگان


دريچه خبر


گذري در شهر


 يک‌ چهارم کشته‌شدگان تصادفات موتورسوارند  

 معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران با اشاره به برگزاري «دومين جشنواره مهارت‌هاي شهروندي کانون‌هاي آموزشي تهران (مشکات) گفت: ارتباط دو‌سويه شهروندان با مديريت شهري به ارتقاي کيفي زندگي شهري منجر مي‌شود.

سيد‌‌جعفر تشکري‌هاشمي افزود: موضوع ترافيک به عنوان دغدغه مشترک مردم و مسوولان شهري از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و برگزاري جشنواره‌هايي با مشارکت خود مردم، از جمله اقداماتي است که مي‌تواند ارتقاي فرهنگ عمومي از جمله فرهنگ ترافيک را در جامعه در پي داشته باشد. وي با اشاره به اين که جشنواره‌هاي شهري نقش به سزايي در انتقال آموزه‌هاي شهروندي و ارتقاي آگاهي‌هاي شهروندان دارند، اظهار کرد: کلان شهر تهران با 5/8 ميليون نفر جمعيت ثابت نيازمند انجام فعاليت‌هاي فرهنگي گسترده‌اي به منظور مشارکت هر چه بيشتر شهروندان در امور شهر است تا بستر مناسبي براي حضور و ورود مستقيم مردم به مسائل شهري فراهم شود. معاون شهردار تهران با ذکر موضوعات امسال جشنواره مشکات در محور فرهنگ ترافيک، تصريح کرد: از آنجا که عابران پياده از قربانيان اصلي حوادث و سوانح ترافيکي در کشور ما هستند و حدود نيمي‌از تلفات ناشي از تصادفات رانندگي در تهران را تشکيل مي‌دهند، به همين دليل يکي از موضوعات سه گانه جشنواره امسال به موضوع تکاليف عابران پياده در رفت و آمدهاي درون شهري اختصاص داده شده است. مهندس تشکري‌هاشمي با بيان اين که يک‌چهارم کشته‌هاي تصادفات رانندگي در کشورمان نيز موتورسوار هستند، اضافه کرد: بسياري از راکبان موتورسيکلت به خاطر عدم رعايت قوانين و مقررات و بي‌توجهي به نکات ايمني از جمله عدم استفاده از کلاه ايمني جان مي‌بازند که اين موضوع نيز يکي از موضوعات دومين جشنواره مشکات در محور فرهنگ ترافيک به شمار مي‌آيد. وي در پايان با تأکيد بر ضرورت رعايت اخلاق شهروندي و گذشت در رفتارهاي ترافيکي به عنوان سومين موضوع جشنواره مشکات در محور فرهنگ ترافيک، خاطرنشان کرد: اگر چه شهرهاي امروزي بايد از زيرساخت‌هاي کامل حمل‌و‌نقلي، مقررات مناسب رفت و آمد و نظام کارآمد جابه جايي مسافر برخوردار باشند اما فرهنگ شهروندي که اساس رفتارهاي ترافيکي را توجيه مي‌کند نيز در اين موضوع نقشي انکارناپذيري ايفا مي‌کند.

گفتني است سال گذشته بيش از 22 هزار اثر شهروندي در قالب‌هاي انيميشن، تصوير، گرافيک، عکس، داستان، شعر و نمايش نامه در محور حمل‌و‌نقل و ترافيک به «نخستين جشنواره مهارت‌هاي شهروندي کانون‌هاي آموزشي تهران (مشکات)» ارسال شد که پس از چند مرحله ارزيابي در نهايت از پديدآورندگان 53 اثر برگزيده اين جشنواره مراسمي تجليل به عمل آمد.


 عضو کميسيون بهداشت مجلس همزمان با تشديد آلودگي هوا:
 نمي‌توان براي حل مشکل آلودگي هوا به معاينه فني تکيه کرد! 

در شرايطي که افزايش زمان معاينه فني خودروها به عنوان يکي از دلايل افزايش آلودگي هواي تهران مطرح شده و کاهش زمان معاينه فني به عنوان يکي از عوامل کاهش آلودگي هوا از سوي کارشناسان مورد تأکيد قرار گرفته، يکي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اعلام کرد: نمي‌توان براي حل مشکل آلودگي هوا به معاينه فني تکيه کرد!مراد ‌هاشم زهي در پاسخ به اين سوال که در کميسيون بهداشت مجلس براي کم کردن زمان معاينه فني طرحي داريد، گفت: در اين کميسيون طرحي با اين موضوع مطرح نشده و معاينه فني زياد دقيق نيست و نمي‌توان براي حل مشکل بر آن تکيه کرد! اين عضو کميسيون بهداشت مجلس با تأکيد بر اين که اگر سطح فعلي کيفيت خودروهاي داخلي رشد نمايد کند بخشي از مشکل آلودگي هوا نيز حل مي‌شود، خاطرنشان کرد: تا وقتي مردم مجبور به استفاده از خودروهاي بي‌‌کيفيت باشند، ‌وضعيت تغييري نخواهد کرد.


 رئيس کميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر تهران:
 شهربازي‌هاي تهران غيراستاندارد هستند 

رئيس کميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر از استاندارد نبودن شهربازي‌هاي شهر تهران خبر داد و گفت: در اين زمينه مردم نگران هستند و بايد تمهيدات لازم در نظر گرفته شود.عليرضا دبير در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به صحبت‌هاي استاندار تهران در خصوص عدم استاندارد بودن شهربازي‌هاي شهر تهران اظهار داشت: بنده نيز موافق اين موضوع هستم چرا که شهربازي‌هاي شهر تهران غيراستاندارد هستند.

وي تصريح کرد: بايد در اين زمينه از بخش خصوصي حمايت شود و شهرداري و دستگاه‌هاي متولي نيز نظارت کافي را بر شهربازي‌هاي تهران داشته باشند.

دبير در خصوص برنامه‌هاي شوراي شهر تهران براي گسترش اماکن ورزشي و تفريحي ويژه کودکان و بزرگسالان گفت: برنامه‌هاي متفاوتي براي سنين مختلف پيش‌بيني شده است که بنا داريم اين برنامه‌ها را با شهرداري تهران اجرا کنيم.


 معاون خدمات شهري شهرداري تهران:
 مبلمان شهري تهران سبک‌سازي خواهد شد 

 معاون خدمات شهري شهرداري تهران از تشکيل کميته تخصصي آرام‌سازي فضاي شهري خبر داد و گفت‌: فضاي شهري تهران آرام‌، مبلمان آن سبک‌سازي و زوائد بصري موجود در شهر حذف خواهند شد.مهندس مجتبي عبداللهي با بيان اين مطلب اظهار کرد‌:‌ بسته کاري مشخصي تهيه کرده و در حال بررسي به کمک مشاور هستيم تا بتوانيم مبلمان شهري تهران را سبک کرده همچنين زوائد بصري موجود را کاهش داده و برطرف کنيم .

معاون خدمات شهري شهرداري تهران اظهار کرد‌: با سبک سازي مبلمان شهري همانند پل‌هاي عابر پياده‌، خطر احتمالي ناشي از سقوط آنها در مواقعي همانند زلزله کاهش بسياري خواهد يافت . همچنين تابلوهاي اصناف‌، علائم رانندگي و... نيز از جمله مواردي است که در طرح سبک‌سازي مبلمان شهري مورد توجه قرار خواهند گرفت.

وي با اشاره به حذف زوائد نيز گفت‌:‌ زوائد بصري بسياري در سطح شهر وجود دارد که برطرف کردن آنها موجب آرامش بصري شهروندان شده و تاثيرات مطلوبي به همراه دارد.

معاون شهردار تهران افزود‌:‌ کميته‌اي نيز متشکل از شرکت ساماندهي مشاغل‌، سازمان زيباسازي‌، حوزه شهرسازي و... نيز بدين منظور تشکيل شده تا اين موضوع را از ابعاد مختلف بررسي کند تا کار به خوبي پيش رود .

عبداللهي همچنين خاطرنشان ساخت‌:‌ مطالعات و بررسي‌هاي اين طرح مراحل پاياني را مي‌گذراند و بعد از اتمام‌، اطلاع‌رساني‌هاي لازم انجام شده و کار آغاز خواهد شد.


 قائم مقام معاونت مالي و اداري شهرداري تهران خبر داد:
  توسعه مديريت و منابع انساني مهمترين محور برنامه راهبردي  

 به گفته قائم مقام معاونت مالي اداري شهرداري تهران برنامه راهبردي 5 ساله شهرداري تهران با هدف دستيابي به توسعه اجتماعي تدوين و طراحي شده است که اولين و مهمترين محور آن نيز « توسعه مديريت و منابع انساني» است.

ناصر اماني با اشاره اينکه از ده محور برنامه راهبردي شهرداري تهران اولين و مهمترين آن توسعه مديريت و منابع انساني است، اظهارکرد: در بحث توسعه هم درون سيستم و هم جامعه مد‌نظر قرار داده شده‌اند.

به گفته اماني در بعد برون‌نگر برنامه راهبردي‌، انسان به عنوان هدف اصلي توسعه مد نظر قرار گرفته است و همچنين در بحث انسان محوري نيز تمامي ابعاد وجودي و نيازهاي او مورد توجه قرار گرفته است‌، اما در بعد درون سيستم، هدف اصلي «توسعه مديريت و ارتقا سطح کيفيت و بهره‌وري نيروي انساني» است که مورد توجه طراحان برنامه بوده است.

وي هدف کلي برنامه راهبردي را توسعه اجتماعي و در نهايت توسعه انساني دانست و گفت: ابزار اصلي براي رسيدن به اين هدف «شهرداري» خواهد بود و درون سيستم شهرداري نيز نيروي انساني شاغل بار اصلي اين ماموريت مهم را بر عهده خواهد داشت. اماني افزود: ظرفيت و توانايي نيروي انساني شهرداري براي پذيرش و به سرانجام رساندن اين ماموريت نقش تعيين کننده اي خواهد داشت که در صورت عدم آمادگي و نداشتن توانمندي‌هاي متناسب با اين رويکرد رسيدن به آن را دشوار خواهد کرد. قائم مقام معاونت مالي و اداري شهرداري تهران بازطراحي نظام آموزشي با هدف متناسب‌سازي دوره‌هاي آموزشي با نيازهاي شغلي کارکنان، برنامه‌‌ريزي براي ساماندهي نيروي انساني متناسب با ساختار‌، استقرار نظام جامع طبقه‌بندي مشاغل‌، باز طراحي نظام جذب مبتني بر فضاي رقابتي و استقرار نظام جامع انتصاب مديران به منظور شايسته‌گزيني‌، شايسته‌پروري و شايسته‌سالاري را از مهمترين اقدامات پيش‌بيني شده در اين مسير دانست .

به گفته اماني طراحي نظام مديريت عملکرد در واحدهاي سازماني و کارکنان مبتني بر شاخص‌هاي عملکردي و خروجي‌هاي مشخص‌، تغيير رويکرد نظام پرداخت و استقرار اين نظام مبتني بر نتايج حاصل از مديريت عملکرد و کارايي و بهره‌وري کارکنان و همچنين برنامه ريزي به منظور مديريت فرهنگ سازماني شهرداري متناسب با فلسفه وجودي و ماموريت‌هاي سازمان از ديگر اقدامات پيش‌بيني شده در برنامه راهبردي شهرداري در زمينه توسعه انساني است.


 رئيس كميسيون عمران شوراي شهر تهران:
 بايد 100درصد ناوگان اتوبوسراني تهران خصوصي شود 

 ‌رئيس کميسيون عمران شوراي شهر تهران، گفت: بايد 100 درصد ناوگان اتوبوسراني شهر تهران خصوصي شود و شهرداري تهران ديگر اتوبوسي نداشته باشد.

«احمد دنيامالي» در گفت‌و‌گو با ايلنا با بيان اينکه 70 درصد ناوگان حمل‌و‌نقل عمومي کاملاً خصوصي‌سازي شده است اظهار کرد: نگراني ما در بخش اتوبوس‌هاي متعلق به شهرداري تهران است که قرار بود با کمک دولت نوسازي شود.

وي با بيان اينکه اگر اين نوسازي انجام مي‌شد شرايط در حد نرمال بود تا علاوه بر کاهش آلودگي هوا خدمات‌رساني به شهروندان به خوبي انجام شود تصريح کرد: از 70 درصد ظرفيت ناوگان تنها 50 درصد آن سرويس‌دهي مي‌کنند چرا که خطوط پر مسافر شهر تهران متعلق به اتوبوس‌هاي شهرداري تهران است.

رئيس کميسيون عمران و توسعه شوراي شهر با بيان اينکه بايد 100 درصد ناوگان اتوبوسراني شهر تهران خصوصي شود گفت: يارانه‌اي که دولت به اتوبوسراني مي‌پردازد نيز بايد به بخش خصوصي تعلق گيرد. به اعتقاد من که مورد تأييد مديرعامل کنوني شرکت اتوبوسراني تهران نيز هست، توسعه اتوبوسراني توسط خود شهرداري، جذب نيروي انساني، ايجاد تعميرگاه‌ها براي اتوبوس‌ها نبايد انجام شود بلکه بايد در حداقل برنامه 5 ساله روند توسعه و نوسازي اتوبوس‌ها انجام شود.دنيامالي با بيان اينکه بايد تلاش کنيم اتوبوس‌هاي شهر تهران گازسوز شوند ادامه داد: بدون کمک دولت نمي‌توان روند توسعه و حتي نوسازي ناوگان اتوبوسراني را در دستور کار قرار داد. چراکه اگر ما مي‌خواهيم مردم را ترغيب کنيم که از خودروي شخصي خود استفاده نکنند بايد ابتدا شبکه حمل‌و‌نقل‌هاي شهر تهران تکميل شود تا مردم بتوانند در کوتاه‌ترين مسافت زماني و مکاني خود را به يکي از خطوط حمل‌و‌نقل‌ عمومي و ريلي برسانند.وي با بيان اينکه نمي‌توان از مردم انتظار داشت که با هزينه بالا از حمل‌و‌نقل‌ عمومي استفاده کنند و خودروي شخصي خود را به خيابان‌ها نياورند تأکيد کرد: از نظر ما آژانس‌ها و تاکسي‌ها، حمل‌و‌نقل‌ خصوصي هستند چرا که هزينه آن بالاست. از اين رو اگر از حمل‌و‌نقل‌ صحبت مي‌شود تنها بايد به مترو و اتوبوس توجه ويژه کرد.

دنيامالي با بيان اينکه در حال حاضر شهروندان تنها 15 درصد از هزينه حمل‌و‌نقل‌ را به صورت نقدي پرداخت مي‌کنند اظهار کرد: در واقع شهرداري تهران با پرداخت سهم دولت و بخشي از سهم شهروند، 85 درصد از هزينه رفت و آمد در شهر را برعهده گرفته است که البته اين هزينه نيز از طريق مردم و از محل دريافت ماليات کسر مي‌شود.


 پيشنهاد عجيب ژاپني‌ها به ايراني‎ها
 تعويض پيکان با تويوتاي رايگان  

 هر چند انتظار مي‌رفت چنين پيشنهادي مورد استقبال قرار گيرد ولي چنين نشد و پيکان، تويوتا نشد و مابه‌التفاوت سوخت را نيز مصرف کرد و هوا را آلوده‌تر و مردم را بيمارتر!

به گزارش عصر ايران - وحيد نوروزي - يکي از علل اصلي آلودگي هوا در کلانشهر به ويژه تهران‌، تردد خودروهاي فرسوده‌اي است که چندين برابر خودروهاي استاندارد‌، آلايندگي دارند. هر چند آمار قابل اتکايي از تعداد خودروهايي که در تهران تردد مي‌کنند وجود ندارد ولي شايد برآورد 5/4 ميليون خودرو‌، به واقعيت نزديک باشد. از اين تعداد‌، قريب به يک ميليون خودرو عمري بالاي 20 سال دارند و در حالي که همسالان آنها در دنيا‌، بازيافت شده‌اند، اينان همچنان به کار آلوده کردن هوا و سرطاني کردن مردم ادامه مي‌دهند. خودروهاي فرسوده‌، البته مختص تهران نيستند و شهرهاي ديگر نيز از شرّ آنان امان ندارند. هر‌چند در سال‌هاي اخير‌، اقداماتي براي خروج خودروهاي فرسوده از رده انجام شده ولي واقعيت اين است که خودروسازان داخلي توان پاسخگويي به پروسه جايگريني را ندارند کما اين که بسيار پيش آمده که رانندگان تاکسي بعد از تحويل خودروي فرسوده خود‌، ماه‌ها بدون خودرو - شما بخوانيد بدون درآمد – مانده‌اند و اين در حالي است که پروسه تعويض خودرو مي‌بايست «به قيد فوريت» باشد.استفاده از پتانسيل خودرو‌سازان خارجي مي‌تواند يکي از راه‌هاي تسريع جايگزيني خودروهاي فرسوده باشد. در سال 1374‌، شرکت خودروسازي تويوتاي ژاپن، پيشنهادي غير رسمي به ايران کرد تا اگر مورد پذيرش اوليه قرار بگيرد، آن را رسماً اعلام و پيگيري کند. پيشنهاد شرکت تويوتا اين بود: 100 هزار پيکان فرسوده به ما بدهيد تا از کشورتان خارج کنيم‌؛ در مقابل 100 هزار تويوتاي مدل روز به شما مي‌دهيم و چيزي هم از شما نمي‌خواهيم‌، فقط مابه‌التفاوت هزينه بنزين مصرفي پيکان و تويوتا را به مدت 2 سال به ما بدهيد. هر چند انتظار مي‌رفت چنين پيشنهادي مورد استقبال قرار گيرد ولي چنين نشد و پيکان، تويوتا نشد و مابه‌التفاوت سوخت را نيز مصرف کرد و هوا را آلوده‌تر و مردم را بيمارتر!

واقعيت اين است که هر اندازه در خروج خودروهاي فرسوده تسريع شود به همان اندازه در مصرف سوخت و هزينه‌هاي ارزي و ريالي ناشي از آن صرفه‌جويي مي‌شود و مهمتر از آن‌، مردم‌، کمتر دچار بيماري‌هاي مهلک ناشي از آلودگي هوا مي‌شوند.

اگر در يک طرح ضربتي و ملي، اعلام شود کساني که ظرف يک سال آينده خودروهاي فرسوده‌شان را تعويض کنند، به جاي 2 ميليون‌، مثلاً 5 ميليون تومان خواهند گرفت، افراد بيشتري تشويق به مشارکت در اين طرح مي‌شوند مشروط بر اين که خودروسازان بتوانند از عهده جايگزيني فرسوده‌ها با خودروهاي «واقعاً استاندارد» برآيند و اگر نمي‌توانند، امکان مشارکت دادن خودروسازان خارجي با شرايط مناسب فراهم آيد و الا نمي‌توان همه چيز را از سلامتي مردم گرفته تا اقتصاد ملي و مصرف سوخت و ... را موکول به برنامه‌هاي خودروسازان داخلي کرد.


 دريچه خبر 

 امروز قاليباف با استاندار تهران ديدار مي‌کند

شهردار تهران امروز براي ملاقات با استاندار تهران به ساختمان استانداري مي‌رود.

به گزارش تسنيم، محمدباقر قاليباف شهردار تهران امروز بعدازظهر به استانداري تهران مي‌رود تا ملاقاتي با سيدحسين‌ هاشمي استاندار تهران داشته باشد. اين ملاقات در راستاي آغاز تعامل با استانداري جديد تهران صورت مي‌گيرد.

استاندار تهران پيش از اين به تسنيم،‌ گفت: هماهنگي اوليه‌اي انجام شده تا جلسه مشترک در شوراي شهر با حضور بنده و شهردار تهران برگزار شود تا براي اولين بار تصميم‌گيرندگان استان تهران کنار هم قرار گيرند و درباره مسائل تهران با يکديگر مشورت کنند و موضوعات محوري اولويت‌دار را مورد بررسي قرار دهند تا براي برون‌رفت از آنها تصميم‌گيري لازم صورت گيرد.به گفته وي، در اين راستا موضوع اعتبارات حوزه حمل‌و‌نقل نيز در جلسه مذکور به بحث گذاشته خواهد شد.

تدوين نظامنامه گودبرداري

معاون نظارت شوراي اسلامي شهر تهران گفت: نظامنامه کلي گودبرداري تدوين خواهد شد تا امکان نظارت قبل از اجراي گودبرداري فراهم شود.عباس جديدي در گفت‌وگو با مهر با اشاره به گودبرداري‌هاي غير‌مجاز در سطح شهر تهران گفت: نظارت بر گودبرداري‌ها بايد قبل، حين و بعد از اجرا باشد اما متاسفانه در حال حاضر ما امکان نظارت قبل از اجرا را نداريم.وي ادامه داد: اين خلاء نظارتي سبب شده است در برخي گودبرداري‌ها به دليل ناديده گرفتن مسائل فني و ايمني شاهد خساراتي جاني و مالي باشيم که بايد با خرد جمعي اين مشکل را برطرف کنيم.

جديدي تاکيد کرد: زماني که در سه مرحله گودبرداري امکان نظارت وجود داشته باشد نظارتهاي بعدي معنا پيدا مي‌کند در غير اين صورت امکان فعاليت‌هاي پايه‌اي و درست وجود ندارد.

وي با اشاره به لزوم تدوين نظامنامه کلي گودبرداري ساختمان گفت: بايد حلقه مفقوده گودبرداري‌ها پر شود.

راه‌حل مشکلات خانه‌هاي قديمي پايتخت

رييس شوراي شهر تهران گفت: مشکل خانه‌هاي قديمي پايتخت با امضاي سند مشترک بين ميراث فرهنگي، وزارت مسکن و شهرداري حل مي‌شود.احمد مسجد‌جامعي در گفت‌وگو با مهر با اشاره به وضعيت نامناسب برخي از خانه‌هاي تاريخي پايتخت گفت: اين مشکل با امضاي سند مشترک بين ميراث فرهنگي، وزارت مسکن و شهرداري حل مي‌شود. بايد سند اين خانه‌ها تعيين تکليف شود. چاره اين کار در دست ميراث است و واقعيت اين است که ما تنها در شورا مي‌توانيم از شهرداري در اين باره سوال کنيم. سازمان ميراث در گذشته آن طور که بايد نقش خود را انجام نداده و اين کار ما را دشوار مي‌کند.

وي ادامه داد: مالکان خانه‌هاي قديمي به دادگاه شکايت و آنها را از ثبت خارج مي‌کنند و اين خانه‌ها تخريب مي‌شود. سراي دلگشا به همين رويه تخريب شد و يا برجي که قرار است روبروي کاخ گلستان که ثبت جهاني است بسازند. اين موضوع به ثبت جهاني اين اثر هم آسيب مي‌زند در همه جاي دنيا در اين رابطه قواعدي وجود دارد و آثاري که جنبه فرهنگي هنري دارد مورد حمايت قرار مي‌گيرد متاسفانه مدرنيته سبک شهرسازي ما را تحت تاثير قرار داده است. جا دارد ميراث نقش جدي‌تري ايفا کند. به هر ميراث نيز خود فعال شده و ما نيز با فعاليت‌هايي که انجام مي‌دهيم تلاش مي‌کنيم منشا اثري در اين رابطه باشيم.

برپايي 408 نمايشگاه سلامت و هزار ايستگاه تست قند خون در پايتخت

مديرکل سلامت شهرداري تهران با اشاره به آغاز هفته ملي ديابت از 27 آبان ماه، ويژه‌برنامه‌هاي اين هفته را اعلام کرد و گفت: در طي اين مدت 408 غرفه سلامت در سطح تهران برپا مي‌شود.محمد‌مهدي گلمکاني ‌در تشريح اين برنامه‌ها اظهار کرد: برپايي نمايشگاه با موضوع ديابت و ارائه مشاوره، آموزش‌هاي رايگان در زمينه پيشگيري و ويزيت در خانه‌هاي سلامت، بوستان‌هاي سطح شهر‌، ميادين بزرگ و مجموعه‌هاي فرهنگي و سراي محلات از مهمترين اقداماتي است که در طي اين هفته اجرا مي‌شود. گلمکاني افزود: برپايي يک هزار ايستگاه سلامت با موضوع ديابت و انجام تست قند خون، برگزاري همايش‌ها و کارگاه‌هاي آموزشي سلامت، برگزاري پايگاه‌هاي غربالگري ويژه ديابت، برپايي تورهاي آموزشي مراقبت و پيشگيري از ديابت، برگزاري مسابقات فرهنگي- ورزشي، تشکيل حلقه آبي، برگزاري مراسم تجليل و تکريم از دبيران کانون محلات و پياده‌روي نمادين از برنامه‌هاي هفته ملي ديابت است.

مديرکل سلامت شهرداري تهران، با بيان اينکه آمارها نشان مي‌دهد از هر 20 ايراني يک نفر به ديابت مبتلا هستند، افزود: اين بيماري که معروف به مرض قند يا ديابت شيرين مي‌باشد يک اختلال سوخت و‌سازي‌ در بدن است به طوري که در جريان ابتلا، که سرعت و توانايي بدن افراد در استفاده و سوخت و ساز کامل قندها کاهش مي‌يابد و ادامه پيدا کردن اين روند منجر به افزايش قند خون مي‌شود.

وي از تشکيل بزرگترين حلقه انساني با حضور اعضاي کانون‌هاي پيشگيري از ديابت محلات شهر تهران در طول اين هفته خبر داد و گفت: درصورت مساعد بودن شرايط جوي‌، حلقه آبي که نماد مبارزه با بيماري ديابت است با حضور مردم در بوستان ولايت تهران تشکيل مي‌شود.


 گذري در شهر 

 تدابير ابلاغي مديريت شهري با همکاري شوراياران و مديران محلات

شهردار منطقه 15 در جلسه ستاد راهبري ساماندهي مشارکت‌هاي اجتماعي که با حضور دبيران شوراياري و مديران محلات بيستگانه منطقه برگزار شد‌، اعلام کرد‌: تدابير ابلاغي مديريت ارشد شهري با همکاري‌، همدلي و همفکري شوراياران و مديران محلات عملياتي مي‌شود .انجمني خاطر‌نشان کرد‌: بسط و اشاعه مولفه‌هاي فرهنگ ايراني و اسلامي‌، کرامت انساني‌، اخلاق‌محوري و مسجد‌محوري‌، هويت‌بخشي به محلات و توجه به ميراث معنوي‌، جلب حداکثري از مشارکت‌هاي نهادمند‌، تلاش در جهت تقويت و نگهداشت نيروي انساني متدين و انقلابي‌، شناسايي منابع نو و درآمدهاي پايدار‌، رعايت جنبه‌هاي انصاف‌، عدالت‌، ساده‌زيستي و پرهيز از تبعيض‌، اجراي آيين‌نامه‌ها و ضوابط با تاکيد بر دقت‌، سرعت و صحت‌، اهتمام ويژه به نگهداشت بهينه و هوشمند شهر در امور زيرساختي و ... همراه با حضور ميداني موثر و مستمر و توجه به استانداردهاي ملي و بين‌المللي و توسعه پايدار شهري و رعايت مسايل زيست محيطي از جمله محورهاي تدابير ابلاغي است که با همکاري و مشارکت يکديگر و بهره‌گيري از ظرفيت‌ها و پتانسيل‌هاي محلي اجرايي مي‌شود.

ايجاد آکادمي ورزش‌هاي زورخانه‌اي در غرب تهران

معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه 9 از انتخاب مجموعه فرهنگي و ورزشي شهيد جهاني‌پور (پهلوان سرا) به عنوان آکادمي ورزش‌هاي زورخانه اي غرب تهران خبر داد.حجت‌الاسلام عباس غلامرضازاده با اعلام اين خبر گفت: با حضور اعضا فدراسيون ورزش‌هاي زورخانه‌اي‌، مجموعه فرهنگي و ورزشي شهيد جهاني‌پور به عنوان پايگاه آموزشي غرب تهران انتخاب شد و مجموعه کلاس‌هاي آموزشي ويژه نونهالان و پيشکسوتان در آن برگزار مي‌شود.وي تصريح کرد: با توجه به عدم وجود مکان آموزشي مناسب در محدوده فرودگاه مهرآباد‌، با نظر فدراسيون ورزش‌هاي زورخانه‌‌اي‌، اين مجموعه ورزشي به عنوان پايگاه آموزشي غرب تهران انتخاب شد.غلامرضازاده افزود: پس از افتتاح مجموعه فرهنگي ورزشي شهيد جهاني‌پور در روزهاي پاياني سال گذشته‌، سرانه ورزشي اين بخش از پايتخت با رشد چشمگيري همراه شد و اوايل سال جاري اين مجموعه به بهره‌برداري کامل رسيد و با وجود فضاي مناسب تاکنون مسابقات ورزشي مختلفي در آن برگزار شده است.وي ادامه داد: کلاس‌هاي ورزش‌هاي زورخانه‌اي در سالن کشتي مجموعه شهيد جهاني‌پور برگزار مي‌شود.

برگزاري کارگاه بهترين‌ها از دور‌ ريختني‌ها در شرق پايتخت

معاون امور فرهنگي و اجتماعي شهرداري منطقه 8 از برگزاري کارگاه‌هاي بهترين‌ها از دور ‌ريختني‌ها در سراي محلات شرق تهران خبر داد.حامد عبداللهي با اعلام اين خبر گفت: هدف از برگزاري اين کارگاه‌ها،آموزش ترويج و جذب مشارکت شهروندان در رابطه با صرفه‌جويي، قناعت و جلوگيري از اسراف واستفاده بهينه از پسماندها و دور ريختني‌ها است.وي افزود: در پايان آثار خلق شده درنمايشگاه با همين عنوان در سراي محلات‌،در معرض ديد عموم قرار مي‌گيرند.عبداللهي اظهارداشت: اين نمايشگاه با هدف توسعه و ارتقا حس تعلق به محيط زيست شهري، توسعه رويکرد محيط زيست شهري سالم با نگاه خلاق، تقويت و تعميق باورها و ارزش‌هاي ديني از جمله قناعت و صرفه‌جويي از طريق زبان هنر برگزار مي‌شود و از ميان آثار شرکت‌کننده بهترين اثر انتخاب و تقدير مي‌شود.

تفکيک سرانه‌هاي خدماتي در 26 محله شمال تهران

به منظور ارائه خدمات مناسب به شهروندان و بهره‌مندي يکسان آنها ازامکانات فرهنگي، ورزشي، خدماتي و...‌ سرانه‌هاي خدماتي به تفکيک محلات 26 گانه شمال تهران مشخص شد .مجتبي يزداني شهردار منطقه يک در جلسه دبيران شوراياري‌هاي محلات 26 گانه شمال تهران با اعلام مطلب فوق اظهار داشت‌: برخي از محلات داراي امکانات مناسب فرهنگي‌،ورزشي‌، عمراني و... هستند ولي از ساير امکانات خدماتي مانند ايستگاه‌هاي آتش‌نشاني‌، ميادين ميوه و تره‌بار و‌... به حد کافي بهره‌مند نيستند لذا با مشخص شدن وضعيت موجود آنها برنامه‌ريزي براي تکميل سرانه‌ها انجام مي‌شود.يزداني خاطر‌نشان ساخت: در برخي از محلات پروژه‌هاي شاخص و فرامنطقه‌اي در حال اجراست که بايد اين پروژه‌ها با تلاش‌، پيگيري مستمر و ارائه راهکارهاي مناسب جهت رفع موانع موجود، با سرعت عمل بيشتري ادامه يابد. وي گفت: پيگيري‌هايي که در اجراي پروژه‌ها به موانع برخورد مي‌کند بايد با پشتکار‌، همدلي و همفکري شوراياران، مديران شهري‌، شهرداران نواحي به راه‌حل برسد و با جديت بيشتري دنبال شود.

جمع آوري 200 تن زباله خشک از معابر شمال شرق تهران

معاونت امور شهري ومحيط زيست شهرداري منطقه چهار از پاکسازي کامل معابر سطح منطقه در دهه نخست محرم خبر داد و گفت: در مدت 3 روز بيش از 200 تن زباله خشک از سطح معابر جمع آوري شد. حميد ناصحي معاون امور شهري و محيط زيست منطقه با بيان اين خبر افزود: همزمان با آغاز دهه نخست ماه محرم، و برپايي صد ها ايستگاه صلواتي و پخش نذورات توسط تکايا، هيات ها و مساجد بين زائران و افزايش زباله خشک، با استقرار بيش از 320 تن نيروي خدماتي، معابر منطقه چهار پاکسازي و رفت و روب شد. وي توزيع مخازن بازيافت و کيسه هاي زباله مخصوص بين هيئت ها و حسينيه ها و مساجد از جمله اقدامات اين معاونت در ايام سوگواري سالار شهيدان امام حسين (ع) عنوان کرد و گفت: به منظور جداسازي پسماندهاي خشک از تر بيش از 500 مخزن 60 و100 ليتري به همراه 500 کيلو کيسه هاي زباله آبي رنگ مخصوص پسماند خشک و350 کيلو کيسه هاي مشکي بين هيئت ها و تکاياي سطح منطقه توزيع شد.