نسخه شماره 3340 - 1392/08/26 -

طغيان خونين ليبي عليه شبه نظاميان
قهرمانان ديروز، قاتلان امروز
45 کشته و 300 زخمي حاصل درگيري مردم با شبه نظاميان طرابلس

سلب اختيارات شهردار جنجالي تورنتو


دست رد سريلانکا به سينه بريتانيا


انتقاد به حملات لفظي نتانياهو عليه اوباما


شکاف در جناح راست ميانه ايتاليا


تمديد بازداشت فعالان محيط زيست در روسيه


اف بي آي نگران نفوذ هکرهاي آنانيموس


جاسوسي سيا از وضع مالي شهروندان آمريکايي


اخبار کوتاه


رويداد


 طغيان خونين ليبي عليه شبه نظاميان
 قهرمانان ديروز، قاتلان امروز 
 45 کشته و 300 زخمي حاصل درگيري مردم با شبه نظاميان طرابلس

 گروه بين‌الملل: تنها چند هفته پس از وعده نخست وزير ليبي درمورد برخورد قاطع با گروه‌هاي مسلح غيرقانوني، گروهي از شبه‌نظاميان مسلح ليبي بر روي جمعيتي که خواستار خروج آنها از طرابلس بودند آتش گشودند. اين گروه‌هاي مسلح که پس از سقوط معمر قذافي، ديکتاتور ليبي در سال 2011 ميلادي، قهرمانان جنگي به شمار مي‌رفتند به معضلي جدي براي دولت مرکزي ليبي تبديل شده‌اند.شبه‌نظاميان که همچنان در پايتخت ليبي مستقر هستند از تحويل سلاح‌هاي خود خودداري مي‌کنند و حاضر به همکاري با نهادهاي دولتي نيز نيستند.

شبه نظاميان غيرقانوني ليبي که مسلح هستند، به قبايل شهرهاي مختلف ليبي تعلق دارند و با يکديگر نيز درگير هستند. اکثر سلاح‌هاي رژيم پيشين سرهنگ قذافي، پس از سرنگوني او، به دست شبه نظاميان شورشي افتاد.

شبه نظاميان حال براي تامين امنيت بعضي از نقاط ليبي که دولت قادر به کنترل و حاکميت برآن ها نيست، از اين سلاح ها استفاده مي کنند. به اعتقاد بسياري از مردم ليبي اين شبه نظاميان هستند که برکشورشان حکومت مي کنند.

در دوران پس از قذافي، دولت ليبي نتوانسته است شورشياني که سرهنگ قذافي را سرنگون کردند، در نيروي پليس و ارتش ادغام کند.

بسياري از شبه نظاميان حاضر نيستند سلاح هاي خود را به زمين بگذارند با اين استدلال که سياستمداران در راستاي تحقق بخشيدن به اهدافي که به خاطرش جنگيده‌اند يعني عدالت،تساوي و رفاه اقتصادي، تلاش نکرده‌اند. در هرج و مرجي که هرروز دامنه آن گسترده تر
مي شود، ليبيايي ها به هرنشانه اي که حاکي از نظم و قانون باشد ،حتي صرف حضور ماشين پليس در خيابان ها، تکيه مي کنند. اما پليس هم اذعان مي کند که قدرتي ندارد و حتي خود ماموران پليس هم هدف حمله شبه نظاميان قرار مي گيرند.

جمعه خونين طرابلس

بنا بر اعلام وزارت بهداشت ليبي، در درگيري‌هاي بعد از ظهر جمعه 24 آبان ميان تظاهرکنندگان و گروهاي شبه‌نظامي در طرابلس پايتخت اين کشور، دستکم 45 نفر کشته و 300 نفر ديگر زخمي شدند. دولت ليبي در وهله نخست شمار قربانيان اين حادثه را بسيار کمتر اعلام کرده بود. اما جمعه شب وزارت بهداشت ليبي‌ ضمن تصحيح آمار قربانيان، خواستار اهداي خون شد.

نبود نيروهاي امنيتي در زمان تظاهرات و تيراندازي خشم بسياري را برانگيخته است. يک شاهد عيني مي گويد «آخر اين چه وضعي است؟ نيروهاي پليس و ارتش کجا هستند؟»

تلويزيون دولتي ليبي گزارش داده است که درگيري‌ها تا جمعه شب در منطقه «غرغور» طرابلس، همچنان ادامه داشته است.

شماري از امامان و مفتي‌هاي طرابلس ‎از مردم اين شهر خواسته بودند روز جمعه، پس از نماز جماعت با شرکت در يک تظاهرات مسالمت‌آميز خواستار خروج شبه‌نظاميان مسلح از اين شهر شوند.

در پي اين درخواست صدها نفر روز جمعه راهي يک پايگاه شبه‌نظاميان شدند تا در يک گردهم‌آيي مسالمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آميز خواستار خروج آنها از طرابلس شوند.در مقابل شبه‌نظاميان مستقر در اين پايگاه که اهل شهر مصراته هستند، با نزديک شدن تظاهرکنندگان که شماري از آنها پرچم‌هاي سفيد به همراه داشتند شروع به شليک هوايي کردند. شبه‌نظاميان سپس بر روي معترضان آتش گشودند.

پس از آن، افراد مسلحي که به نظر مي‌رسد از تظاهرکنندگان باشند، به پايگاه يکي از گروه‌هاي شبه نظامي حمله کرده و آن را به آتش کشيدند. خبرگزاري فرانسه به نقل از شاهدان عيني در اين باره گزارش داده است: «افرادي مسلح از اهالي طرابلس وارد منطقه غرغور شدند و تمام ويلاهايي را که در اختيار شبه‌نظاميان بود، به آتش کشيدند تا مانع از بازگشت آنها شوند. در اين هنگام اکثر شبه‌نظاميان در يک ويلا پناه گرفته و با معترضان درگير شدند اما محاصره بر آنها، تنگ‌تر مي‌شود.»

از سوي ديگر يکي از فرماندهان گردان‌هاي شبه نظامي مستقر در «غرغور» گفته است که تظاهرکنندگان شليک آتش را آغاز کردند؛ ادعايي که تظاهرکنندگان آن را رد کرده و مي‌گويند که تظاهرات آنها مسالمت‌آميز بوده است.

شوراي اداراي طرابلس هم در بيانيه‌اي خواستار آن شده بود که روز جمعه، تظاهراتي با هدف بيرون راندن تشکيلات شبه‌نظاميان از پايتخت ليبي، برگزار شود. خبرنگار رويترز گزارش داده که از طرف مجتمع شبه‌نظاميان در «غرغور» به سمت تظاهرکنندگان، با ضدهوايي، تيراندازي مي‌شود. پس از آن تظاهرکنندگان فرار رفتند اما پس از آن با اسلحه باز گشتند و به مجتمع يورش بردند.

هنگام درگيري‌ها، سادات بدري رئيس شوراي اداري طرابلس، در بيانيه‌اي از تظاهرکنندگان خواست براي جلوگيري از ريختن خون‌هاي بيشتر، عقب‌نشيني کنند. پس از آن صادق غرباني مفتي هم خواستار عقب‌نشيني معترضان شد.

در جريان درگيري‌ها، شماري از معترضان تلاش کردند پايگاه گردان مصراته را تصرف کنند اما درگيري‌هاي شديد، مانع از دستيابي آنها به اين هدف شد. تظاهرکنندگان خواستار خروج گردان شبه‌نظاميان مصراته از طرابلس هستند که از زمان تصرف پايتخت ليبي توسط مخالفان معمر قذافي رهبر پيشين اين کشور، در اين شهر مستقر شده‌اند.

علي زيدان، نخست‌وزير ليبي پس از حادثه روز جمعه از شبه‌نظاميان مسلح خواسته است طرابلس را ترک کنند. اين شهر يک هفته پيش نيز صحنه درگيري شديد گروه‌هاي رقيب شبه‌نظامي بود. در جريان درگيري هفته گذشته دست‌کم يک مرد جان خود را از دست داد.

در همين حال طاهر باشاغا فرمانده گردان سپر ليبي در مصراته اعلام کرد که نيرو‌هايش تا زمان تصويب قانون اساسي جديد ليبي «غرغور» را ترک نمي‌کنند. قرار است مجلس موسسان که در انتخابات سوم دي ماه آينده انتخاب خواهد شد، قانون اساسي جديد ليبي را تدوين کند.

برخي رسانه‌هاي محلي هم خبرهايي درباره حرکت گردان‌هايي از مصراته به سمت طرابلس به منظور پايان دادن به درگيري‌هاي «غرغور» منتشر کرده‌اند.

از اين رو و با توجه با توجه به کوتاه نيامدن طرف‌هاي درگير، احتمال دارد در ساعت‌هاي آينده، بحران در ليبي، شدت گيرد.

شوراي اداري طرابلس در بيانيه‌اي مردم خواست با توجه به افزايش شمار زخمي‌ها، براي اهداي خون، به بيمارستان‌ها بروند.

در شهر بنغازي هم بعد از ظهر جمعه هزارن نفر با هدف پشتيباني از ارتش و پليس، خواست افزايش نقش آنها و مخالفت با فعاليت گروه‌هاي شبه‌نظامي، تظاهرات کردند. بنغازي از چند ماه پيش شاهد عمليات ترور و بمب‌گذاري بوده که مسئولان نظامي، امنيتي و برخي از روحانيون را هدف قرار مي‌گيرد.


 سلب اختيارات شهردار جنجالي تورنتو 

 شوراي شهر تورنتو راي داده است که برخي از اختيارات شهردار بزرگ‌ترين شهر کانادا از او سلب شود. راب فورد در هفته‌هاي گذشته زير فشار افکار عمومي و رسانه‌ها بوده است که استعفا دهد.

در روزهاي گذشته فيلم‌هايي از آقاي فورد منتشر شده که در يکي از آنها ماده مخدر مصرف مي‌کند و در ديگري کسي را به کشتن تهديد مي‌کند. با وجود فشارها او مي‌گويد محکم جاي خود ايستاده است و کناره نمي‌گيرد. راب فورد در روزهاي گذشته اذعان کرده است که وقتي شهردار بوده ماده مخدر کراک‌کوکائين زده، مواد مخدر غيرقانوني خريده، در مستي رانندگي کرده، و در برنامه تلويزيوني بددهاني کرده است.

حالا با تصميم شوراي شهر تورنتو، راب فورد ممکن است ديگر نتواند در عزل و نصب معاونان شهردار و کميته اجراي شهر دخالت کند.

طرح محدودکردن اختيارات مستقيم آقاي فورد بر روند بودجه‌بندي شهر تورنتو، روز جمعه 15 نوامبر با اکثريت 39 بر 3 راي آورد. از سه راي منفي به اين طرح، يکي را خود راب فورد و يکي ديگر را هم برادرش داگ فورد داده‌اند. دنزل مينن‌وونگ، عضو شوراي شهر تورنتو و حامي سابق آقاي فورد، در اين باره گفته است: “براي اين شهر لازم بود قدرت راب فورد را کم کنيم. عده کمي هستند که الآن حاضر باشند از او حمايت کنند.”

شهردار تورنتو گفته است اين راي شوراي شهر را به دادگاه مي‌کشاند. شوراي شهر تورنتو اين تصميم يک روز پس از آن گرفت که راب فورد به خاطر سخنان زننده‌اش در يک برنامه زنده تلويزيوني درباره پيشنهاد جنسي به يک کارمند زن، عذرخواهي کرد.

آقاي فورد مي‌گويد در اين باره به متخصصان سلامتي رجوع کرده و از آنان کمک مي‌گيرد.

کاتلين وين، نخست‌وزير استان اونتاريو، در يک بيانيه تلويزيوني گفته است که احتمال دارد دولت محلي اونتاريو در اين باره مداخله کند. روز چهارشنبه گذشته اسناد تحقيقات صورت‌گرفته درباره راب فورد منتشر شدند که در آنها از قول همکاران و همنشينان شهردار تورنتو آمده است او در حال مستي رانندگي کرده، ادبيات نژادپرستانه به کار برده، کارمندانش را تهديد کرده، با زني ديده شده که احتمال مي‌رود روسپي باشد و به يکي از کارمندان زن پيشنهاد جنسي داده است. روز چهارشنبه شوراي شهر تورنتو از آقاي فورد خواست که کناره‌گيري کند. اين شورا اختيار قانوني برکناري شهردار را ندارد. در روزهاي گذشته تظاهرات متعددي در تورنتو برگزار شد که از شهردار اين بزرگ‌ترين شهر کانادا مي‌خواستند استعفا دهد.


 دست رد سريلانکا به سينه بريتانيا 

 يکي از وزيران بلندپايه دولت سريلانکا تقاضاي ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا، براي انجام يک تحقيق بين‌المللي در مورد اتهام ارتکاب جنايات جنگي در مراحل پاياني جنگ داخلي سريلانکا را رد کرده است. بازيل راجاپاکسه، وزير توسعه اقتصادي سريلانکا که برادر رييس جمهور اين کشور است به خبرنگاران گفت قطعا اجازه انجام چنين تحقيقي داده نخواهد شد. ديويد کامرون، نخست‌وزير بريتانيا پيشتر گفته بود اگر سريلانکا تا ماه مارس به طور مستقل در باره اتهامات ارتکاب جنايات جنگي در اين کشور تحقيق نکند، بريتانيا از سازمان ملل خواهد خواست که يک تحقيق بين‌المللي در اين مورد انجام دهد. آقاي کامرون براي شرکت در اجلاس رهبران جامعه مشترک‌المنافع به سريلانکا رفته است. اين اجلاس از ديروز، جمعه 15 نوامبر، آغاز شده و تا فردا، يکشنبه 17 نوامبر، ادامه دارد.

نخست‌وزير بريتانيا گفت دولت سريلانکا پس از جنگ داخلي با شورشيان ببرهاي تاميل، بايد براي آشتي بيشتر تلاش کند. وي گفت در جريان مذاکرات صريحي که روز جمعه با ماهيندا راجاپاکسه، رييس جمهوري سريلانکا، داشته احساس کرد که سريلانکا مي‌خواهد در اين زمينه پيشرفت‌هايي داشته باشد.

نخست وزير بريتانيا روز جمعه به جفنا در بخش شمالي سريلانکا سفر کرد تا وضعيت اقليت تاميل اين کشور را از نزديک ببيند. وزير خارجه در کابينه سايه از حزب کارگر بريتانيا، با انتقاد از سفر نخست وزير به سريلانکا، او را به بي تدبيري سياسي متهم کرد و گفت که حزب کارگر از ماه‌ها پيش از دولت خواسته بود تا سازمان ملل را براي تحقيقات در مورد اتهام نقض حقوق تاميل‌ها در سريلانکا تحت فشار قرار دهد اما اين خواسته هرگز عملي نشد.

سفر نخست وزير بريتانيا به سريلانکا در حالي صورت مي‌گيرد که رهبران چند کشور عضو جامعه مشترک المنافع، از جمله هند و کانادا، در اعتراض به نقض حقوق تاميل‌ها توسط دولت مرکزي سريلانکا اجلاس کلمبو را تحريم کردند.

چهار سال پيش، ارتش سريلانکا توانست پس از بيش از بيست و پنج سال، شورش جدايي‌طلبان اقليت تاميل را سرکوب کند و وعده داد که تاميل‌ها مانند اکثريت سينهالي اين کشور از امنيت و حقوق مساوي برخوردار خواهند بود.

در جريان جنگ داخلي سريلانکا، سازمان‌هاي حقوق بشر گفتند که هر دو طرف مرتکب نقض فاحش حقوق بشر و جرايم جنگي شدند.


 انتقاد به حملات لفظي نتانياهو عليه اوباما 

 رئيس رژيم صهيونيستي، بنيامين نتانياهو و ديگر اعضاي دولت وي را به رعايت "اعتدال" در انتقاد از باراک اوباما دعوت کرد. شيمون پرز گفت، دولت اوباما تاکنون هيچ‌يک از درخواست‌هاي اسرائيل را رد نکرده است. بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي و ديگر مقام‌هاي دولت وي در هفته‌هاي اخير باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا و همکاران وي را در ارتباط با ايران و نيز مذاکرات صلح با فلسطيني‌ها زير حملات شديد انتقادي خود گرفته‌اند.

شدت اين حملات به حدي است که شيمون پرز،‌ رئيس رژيم صهيونيستي را به واکنش واداشته است. پرز خواستار کاهش اين حملات و تعديل مواضع مقام‌هاي دولت نتانياهو است.

به گزارش خبرگزاري آلمان، رئيس رژيم صهيونيستي در اطلاعيه‌اي که روز جمعه منتشر ساخت، به دولت نتانياهو هشدار داد که «ما نبايد اهميت دوستي آمريکا را دست‌کم بگيريم».


 شکاف در جناح راست ميانه ايتاليا 

حزب مردم آزاد ايتاليا، نهاد سياسي ائتلاف راست ميانه و متبوع سيلويو برلوسکوني، نخست وزير پيشين اين کشور دچار انشعاب و سرانجام منحل شد. پس از به توافق نرسيدن آقاي برلوسکوني و آنجلينو آلفانو، معاون نخست وزير براي همکاري با دولت دو گروه اصلي اين حزب از يکديگر جدا شدند. معاون نخست وزير ايتاليا مي گويد که وي و هفکرانش حزبي تازه را پي ريزي کرده اند. آقاي آلفانو باور دارد که قادر است از حمايت 37 سناتور و 23 نماينده پارلمان برخوردار شود و اين حمايت براي حفظ دولت ائتلافي کافي است. اين انشعاب در حالي است که آقاي برلوسکوني مصمم است که حزب «فورتسا ايتاليا» را که دو دهه پيش وي را به قدرت رساند، بازسازي کند. حزب فورتسا ايتاليا هسته اصلي حزب مردم آزاد بوده است. تنش در حزب متبوع برلوسکوني از زماني بالا گرفت که پرونده فرار مالياتي وي مطرح و بر اساس حکم دادگاه از پارلمان اخراج شد.


 تمديد بازداشت فعالان محيط زيست در روسيه 

 بنا بر اعلام سازمان بين المللي صلح سبز، مقامات روسي قصد دارند مدت زمان بازداشت اعضاي اين گروه در روسيه را سه ماه ديگر تمديد کنند. سازمان صلح سبز ضمن اعتراض به اين خبر اعلام داشت که مدت دو ماه است دولت روسيه در حال تحقيق بر روي اين موضوع است. آنهم در حاليکه هدف و انگيزه اعضاي صلح سبز از چنين اقدامي کاملا روشن بوده و هيچگونه پنهان کاري در اين باره وجود نداشته است.

اين زمان براي رسيدن به نتيجه کافي است و تمديد دوران بازداشت قابل قبول نيست و کندي تحقيقات نمي تواند توجيهي براي نگه داشتن اين افراد در قفس باشد. در تاريخ 28 شهريورماه، تعداد 30 فعال محيط زيست، در آبهاي اقيانوس منجمد شمالي به فعاليتهاي شرکت حفاري روسي گازپروم اعتراض کردند و توسط ماموران گارد ساحلي روسيه دستگير شدند.


 اف بي آي نگران نفوذ هکرهاي آنانيموس 

 اف بي آي اين هفته هشدار داد، هکرهاي فعال گروه موسوم به «آنانيمس» (ناشناس) به طور پنهاني به کامپيوترهاي دولت آمريکا در چند آژانس دسترسي پيدا کرده و اطلاعات حساس را به سرقت برده‌اند؛ اين عمليات حدود يک سال پيش آغاز شده است.

به گزارش رويترز، اداره فدرال تحقيقات آمريکا در يادداشتي اعلام کرد، هکرها از نقص امنيتي نرم افزار شرکت «آدوبي سيستم» استفاده کردند تا موجي از نفوذهاي غير قانوني الکترونيکي را آغاز کنند؛ اين عمليات سپتامبر گذشته شروع شد. آنها سپس فضاي مجازي را «پنهاني» ترک کردند تا ماه گذشته دوباره به بسياري از اين کامپيوتر‌ها دسترسي پيدا کنند.

اين يادداشت اين حملات را مشکلي گسترده‌تر توصيف کرد که بايد به آن پرداخته شود. در اين يادداشت آمده اين نفوذ «ارتش آمريکا»، «وزارت انرژي»، «وزارت بهداشت و خدمات عمومي» و احتمالا آژانس‌هاي بيشتر را تحت تاثير خود قرار داده است.

بازرسان هنوز در حال جمع آوري اطلاعات در حوزه عمليات مجازي هستند؛ امري که مقامات آمريکايي بر اين باورند که در حال تداوم است. سند اف بي آي به مديران سيستم مي‌گويد چه چيز را جستجو کنند تا بفهمند آيا به سيستم آنها لطمه وارد شده يا خير. اين در حالي است که سخنگوي اف بي آي از توضيح بيشتر خودداري کرد. بنابر ايميلي از جانب «کوين کنوبلاچ»، رئيس دفتر «ارنست مونيز»، وزير انرژي، اطلاعات به سرقت رفته شامل اطلاعات شخصي دستکم 104 هزار کارمند، پيمانکار، عضو خانواده و ديگر افراد مرتبط با وزارت انرژي به همراه اطلاعاتي درباره حدود 20 هزار حساب بانکي بود. مقامات آمريکايي گفته‌اند، عمليات هک مرتبط با پرونده "لوري لاو"، شهروند انگليسي است که روز 28 اکتبر به خاطر هک کامپيوترهاي وزارت انرژي، ارتش، وزارت بهداشت و خدمات عمومي، کميسيون صدور حکم آمريکا و جاهاي ديگر متهم شناخته شد. بازرسان بر اين باورند که حملات هنگامي آغاز شد که "لاو" و ديگران از نقص امنيتي نرم افزار "کلدفيوژن" آدوبي بهره بردند؛ نرم افزاري که از آن براي ساختن وب سايت استفاده مي‌شود.

فعالان هکر گفته‌اند اين عمليات به تلافي پيگرد هکرها از جمله مجازات طولاني مدت "آرون سوارتز"، برنامه نويس مشهور کامپيوتر و فعال اينترنتي انجام شده است؛ وي پيش از محاکمه‌اش به خاطر دانلود غيرقانوني مقالات روزنامه‌هاي دانشگاهي از کتابخانه‌اي ديجيتال با عنوان JSTOR خودکشي کرد.

«جرمي هاموند»، فعال اينترنتي و عضو آنانيمس که به خاطرهک سرورهاي شرکت اطلاعات خصوصي Statfor و افشاي اطلاعاتش براي سايت «ويکي ليکس مجرم شناخته شده بود، روز جمعه به 10 سال زندان محکوم شد.


 جاسوسي سيا از وضع مالي شهروندان آمريکايي 

 سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) اطلاعات مبادلات مالي خارجي و نقل و انتقالات غيربانکي شهروندان آمريکايي را جمع‌آوري کرده است که شامل اطلاعات شخصي ميليون‌ها آمريکايي نيز مي‌شود. ‌ بيش از همه مشتريان شرکت‌هاي «وسترن يونيون» و «ماني گرام» زير ذره‌بين سيا هستند. مبادلات بانکي هم از طريق «سويفت» کنترل مي‌شود. تازه‌ترين افشاگري در اين زمينه مربوط به مبادلات مالي بين‌المللي است. روز جمعه «نيويورک تايمز» و «وال استريت ژورنال» هم‌زمان گزارش دادند که سيا به طور گسترده اطلاعات مربوط به نقل و انتقال پول از طريق دو شرکت «وسترن يونيون» و «ماني گرام» را ذخيره و کنترل مي‌کند. اين جاسوسي بر اساس همان قانوني انجام مي‌شود که آژانس امنيت ملي ‌آمريکا در شنود و ثبت اطلاعات تلفني از آن استفاده مي‌کند. به اين ترتيب نظارت اين طرح هم به عهده‌ي دادگاه نظارت بر اطلاعات خارجي است.

گفته شده که شرکت‌هاي وسترن يونيون و ماني گرام خود اطلاعاتي از اين دست را در اختيار سيا قرار مي‌دهند. شرکت وسترن يونيون به نيويورک تايمز گفته است که در سال 2014 نزديک به 4 درصد از درآمد خالص خود را براي ارسال گزارش به سازمان‌هاي اطلاعاتي مسئول مبارزه با تروريسم و پول‌شويي آمريکا هزينه خواهد کرد. وسترن يونيون تاکنون در اين مورد سکوت کرده است. يک سخنگوي اين شرکت تنها به بيان اين نکته اکتفا کرده است که وسترن يونيون به وظايفي که قانون براي واگذاري اطلاعات مشتريان اين شرکت تعيين کرده، عمل مي‌کند. اين اقدام سيا تنها ورود و خروج ارز از آمريکا را شامل مي‌شود و مبادلات مالي درون آمريکا را در بر نمي‌گيرد. اين بدان معناست که مهاجراني که به کشورهاي محل تولدشان پول مي‌فرستند، زير ذره‌بين سازمان سيا قرار دارند.

براساس تحقيقاتي که در رابطه با نابودي برج‌هاي دوقلوي نيويورک در 11 سپتامبر 2001 انجام گرفت، کساني که گفته شد در اين عمليات تروريستي دست داشته‌اند براي دريافت پول از شرکت‌هاي وسترن يونيون و ماني گرام استفاده کرده‌اند. براي تبادل ارز ميان دو کشور از طريق اين دو شرکت، بر خلاف بانک‌هاي رسمي، نيازي به ايجاد حساب بانکي نيست بلکه مبادله ميان دو شخص حقوقي يا حقيقي صورت مي‌گيرد. سازمان‌هاي اطلاعاتي ايالات متحده براي رصد مبادلات بانکي از برنامه ديگري استفاده مي‌کنند. اين اقدام از طريق کنترل کد رمزي «جامعه جهاني ارتباطات مالي بين بانکي» (سويفت) انجام مي‌شود. براساس اخباري که در ماه سپتامبر در رابطه با جاسوسي‌هاي آژانس امنيت ملي آمريکا منتشر شد، اين آژانس موفق شده ارتباطات مالي کد گذاري‌ شده را هک کند.


 اخبار کوتاه 

 زمان بندي انهدام تسليحات شيميايي سوريه

رويترز: سازمان منع کاربرد تسليحات شيميايي از تصويب طرح زمانبندي انهدام زرادخانه شيميايي حکومت سوريه خبر داده است. بر اساس بيانيه اين سازمان، تسليحات شيميايي سوريه حداکثر تا سي ام ژوئن 2014 در خارج از اين کشور نابود
مي شوند. هنوز مقصد انتقال تسليحات شيميايي سوريه مشخص نشده است.

انفجار انتحاري در کابل

بي بي سي: سخنگوي پليس کابل گفته که انفجار انتحاري در نزديک محل برگزاري لويه جرگه مشورتي در غرب کابل ده نفر کشته و پنج نفر زخمي برجا گذاشته است. بيشتر تلفات غيرنظاميان هستند و شماري از ماموران پليس نيز در ميان آنها هستند.

منع آمد و شد در راولپندي

شينهوا: به دنبال کشته شدن 10 تن و زخمي شدن 44 تن ديگر در خشونت‌هاي روز عاشورا در راولپندي پاکستان، دولت در اين منطقه مقررات منع آمد و شد اعلام کرد. درگيري در روز عاشورا و هنگام عزاداري شيعيان و حمله مردان مسلح به يک مسجد شيعيان و آتش زدن اين مسجد و بازار راجا، مرکز اصلي تجاري در مرکز اين شهر آغاز شد.

پاکسازي خيابان هاي مادريد

يورونيوز: صبح روز شنبه، گروهي متشکل از دويست کارگر بصورت اضطراري به کار گرفته شدند تا با پشتيباني پليس اسپانيا به پاکسازي خيابانهاي مادريد بپردازند. رفتگران اين شهر در اعتراض به اخراج بيش از هزار کارگر فعال در اين بخش و کاهش چهل درصدي سطح دستمزدها دست به اعتصاب زده اند.مذاکرات ميان اتحاديه هاي کارگري و شرکتهاي خدماتي تاکنون بي نتيجه بوده است و شهرداري مادريد هم اکنون با انتقادات بسياري مواجه است زيرا بطور غير مستقيم عامل بيکاري بيش از هزار کارگر خدماتي و ايجاد اين اعتصاب شده است.

هشدار گردان‌هاي عزالدين قسام

هاآرتص: گردان‌هاي عزالدين قسام در بيانيه‌اي هشدار داد: اگر اسرائيل به يهوديان اجازه دهد همچنان مراسم و آيين‌هاي خود مراسم‌هاي خود را در مسجدالاقصي برگزار کنند يهوديان را هدف قرار مي‌دهيم. گردان‌هاي عزالدين قسام همچنين مذاکرات صلح ميان تشکيلات خوئدگردان فلسطين و اسرائيل را “غيرجدي” توصيف و اعلام کرد که اين مذاکرات به هيچ وجه دست‌هاي رژيم اشغالگر اسرائيل را از شهر قدس کوتاه نمي‌کند.

دور دوم انتخابات مالديو

الجزيرة: پايگاه‌هاي راي‌گيري شنبه براي چهارمين بار به منظور برگزاري دور دوم انتخابات رياست جمهوري در مالديو باز شدند تا به ناآرامي‌ سياسي اين کشور پايان دهند. محمد نشيد که اولين رئيس‌جمهور دموکرات مالديو بود که در سال 2008 ميلادي به صورت دموکراتيک انتخاب شد، سال گذشته ميلادي به واسطه آنچه که يک کودتا ناميد، از قدرت کنار گذاشته شد.

تحليف رئيس جمهور تاجيکستان

آسوشيتدپرس: رئيس جمهوري تاجيکستان که در انتخابات اخير اين کشور دوباره به اين سمت برگزيده شد،‌ اعلام کرد که خانواده هاي تاجيک تا سال 2020 ميلادي از زندگي مناسبي برخوردار خواهند شد. امام علي رحمان با کسب بيش از 80 درصد آرا در انتخابات تاجيکستان برنده شد و براي چهارمين بار عهده دار اين سمت شد. دوره رياست جمهوري در تاجيکستان هفت سال است.

منع ملاقات با تيموشنکو در بيمارستان

ايتارتاس: براساس گزارش‌ها، به مقام ارشد پارلماني حزب مخالفان اوکراين اجازه ملاقات با نخست‌وزير سابق اين کشور در يکي از بيمارستان‌هاي خارکوف داده نشد؛ اقدامي که وي آن را هشدار نقض و سرپيچي از مفاد «اجلاس شراکت شرقي» در ويلنيوس دانست. "آرسني ياتسنيوک"، مقام ارشد حزب مخالف اوکراين در پارلمان اين کشور اظهارنظر خود را پس از آن اعلام کرد که ماموران زندان به وي و پوري لوتسنکو، متحد يوليا تيموشنکو، نخست وزير سابق اين کشور اجازه ملاقات با اين زنداني را ندادند.سرويس زندان اعلام کرد، ملاقات از تيموشنکو در بيمارستاني در خارکوف به دليل بيماريي‌اش ممنوع شده است.


 رويداد 

 اعلان جنگ برزيل به فساد دولتي

برزيل روند به زندان انداختن تعداد زيادي سياستمدار، تاجر و بانکدار بلندپايه را که در بزرگترين محاکمه مربوط به فساد در اين کشور محکوم شده بودند، آغاز کرده است.

خوزه ديرسيو، رييس کارکنان دفتر لوئيز ايناسيو لولا دا سيلوا، رييس جمهور سابق برزيل و خوزه جنوينو، رهبر سابق حزب کارگران از جمله محکوماني هستند که تسليم پليس شده‌اند. حزب کارگر همچنان حزب حاکم در برزيل است. سال گذشته، 25 نفر که متهم بودند در زمان رياست جمهوري آقاي لولا با استفاده از بودجه عمومي به سياستمداران مخالف او پول داده بودند تا حمايت آنها را جلب کنند، در دادگاه محکوم شدند. دادگاه مي‌گويد در آن زمان به اعضاي کنگره پول داده شد تا در مواقع حساس به نفع دولت راي بدهند.

اکنون دادگاه عالي برزيل براي 12 نفر از اين محکومان حکم جلب صادر کرده است. دادگاه عالي برزيل روز پنجشنبه حکم داد که حکم زندان بيشتر اين سياستمداران، تجار و بانکداران بايد فورا اجرا شود.

خوزه جنوينو، رهبر سابق حزب کارگران اولين نفري بود که خود را تسليم پليس سائوپائولو کرد. آقاي جنوينو که به شش سال و 11 ماه زندان محکوم شده، قبل از ورود به مقر پليس در مقابل تعدادي از هواداران خود فرياد زد: «زنده باد حزب کارگران»

وي که در زمان ديکتاتوري نظامي برزيل در دهه 1970 به زندان افتاده و شکنجه شده بود، گفت بيگناه است و شواهدي عليه او وجود ندارد. آقاي جنوينو گفت که خود را يک زنداني سياسي مي‌داند. خوزه ديرسيو، رييس کارکنان دفتر رييس جمهور سابق برزيل نيز که به 10 سال و 10 ماه زندان محکوم شده، به اين حکم اعتراض کرده است. وي گفته است که تسليم قانون اساسي و قانون است اما «به حکم ناعادلانه‌اي که عليه او صادر شده، معترض است.» خود آقاي لولا در اين ماجرا دخيل خوانده نشده است. او در پايان سال 2010 در ميان محبوبيت گسترده از قدرت کنار رفت و همچنان در حيات سياسي برزيل، شخصيتي محبوب است. اين رسوايي، محکي براي تلاش هاي برزيل در مقابله با فساد در اين کشور تلقي مي‌شود.

اصلاحات باور نکردني در چين

شي جين‌پينگ، رئيس‌جمهوري خلق چين، اعلام کرد دولت آن کشور اصلاحاتي را در زمينه‌هاي اجتماعي، اقتصادي و قانوني در نظر گرفته است که مواردي مانند اجازه داشتن بيشتر از يک ‌فرزند يا از ميان برداشتن اردوگاه‌هاي کار اجباري را در بر مي‌گيرد.

اين اصلاحات شامل برخي قوانين آن کشور از جمله قوانين اقتصادي است. اگرچه هنوز دقيقا مشخص نيست اقتصاد چين با چه تغييراتي روبه‌رو خواهد شد، رسانه‌هاي بين‌المللي خبر از واکنش مثبت بازار به اخبار درز پيدا کرده، مي‌دهند.اصلاحات در قانون سخت‌گيرانه «تک‌فرزندي» در چين خواستي‌ است که پيشتر سازمان‌هاي مدافع حقوق بشر نيز آن را مطرح کرده بودند. قانون تازه به والديني که يکي از آن‌ها خود تک‌فرزنده است اين اجازه را مي‌دهد که دو فرزند داشته باشند.
با اين حساب البته تفاوت عمده‌اي در رشد جمعيت چين حاصل نمي‌شود، چراکه بخش عمده‌اي از کساني که مي‌توانند از چنين قانوني بهره برند متولدين سال‌هاي دهه 1970 به اين سو و عمدتا ساکن بخش‌هاي شرقي چين و شهرنشين هستند.
پيش از اين قانون به باشندگان مناطق روستايي اجازه مي‌داد که اگر فرزند نخستشان دختر است، فرزند دومي نيز بياورند.
دولت چين همچنين تصميم گرفته است تا به سازوکار «لائوجيائو» يا «بازآموزي از طريق کار» که همان اردوگاه‌هاي کار اجباري‌ست خاتمه دهد. اين سازوکار قانوني در چين از سال 1957 برپا شده و بارها با انتقادهاي مدافعان حقوق بشر روبه‌رو بوده است.
سازمان ديدبان حقوق بشر، پيشتر «لائوجيائو» را مخالف قوانين بين‌المللي به ويژه ماده چهارم «قانون بين‌المللي حقوق مدني و سياسي» دانسته بود. حتي وزارت دادگستري چين نيز پيشتر پذيرفته بود که اين سازوکار مغاير با برخي قوانين آن کشور است.

بنا بر گزارش منتقدين دولت کمونيستي چين، طي سال‌هاي گذشته مقصد بسياري از زندانيان سياسي نيز اردوگاه‌هاي کار اجباري بوده است.«چايناديلي» چاپ پکن در عين حال از برخي اصلاحات در سيستم قضايي خبر داده و مي‌نويسد براي وکلاي مدافع «نقش بيشتري» در نظر گرفته شده و «اعتراف‌گيري از طريق شکنجه» نيز منع مي‌شود. هنوز مشخص نيست اين اصلاحات در جزئيات به چه شکلي صورت مي‌گيرند و آيا امکان نظارت بيشتر به سازمان‌هاي فرادولتي بر آنها داده مي‌شود يا نه. طي تازه‌ترين نشست هجدهمين کميته مرکزي خلق چين که از نهم تا دوازدهم نوامبر تشکيل و «اصلاحات» جديد در آن مطرح شد، در عين حال تصميم گرفته شد تا يک شوراي امنيتي جديد برپا شود. «وانت‌چاينا»، وب‌سايتي در تايوان که اخبار چين را پوشش مي‌دهد، از قول کارشناسان مي‌نويسد اين شوراي جديد شباهت‌هايي به شوراي امنيت ملي آمريکا دارد که بخشي از تشکيلات دفتر رياست جمهوري آن کشور است. روزنامه‌هاي ژاپني نيز تشکيل اين شورا را در راستاي اختلافات ارضي ميان دو کشور ديده‌اند؛ اختلافاتي که طي يک سال گذشته تنش‌هايي کم‌سابقه را ميان توکيو و پکن پديد آورده است.