نسخه شماره 3339 - 1392/08/25 -

عضو شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان:
عدالت جنسيتي به طور مطلوب محقق نشده است


جزئيات بازنشستگي خبرنگاران با 20 سال سابقه


خبرهاي خوش در مورد بيمه تکميلي فرهنگيان


افزايش ناخالصي موادمخدر از زبان رييس پليس موادمخدر


بيشتر زوجين 24 تا 29 ساله به طلاق روي مي‎آورند


سـلامـت

نگاه
فوتبال، يوزپلنگ را نجات مي‌دهد؟


اخبار کوتاه


 عضو شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان:
 عدالت جنسيتي به طور مطلوب محقق نشده است 
 

يک عضو شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان گفت: عدالت جنسيتي در ايران در حد مطلوب محقق نشده، چرا که مسوولان به آن توجه کافي نداشته‌اند.

منيره نوبخت در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: در حدود چهار سال پيش موضوع عدالت جنسيتي مطرح شد، چرا که تا پيش از آن در اين زمينه تفاوت نظر وجود داشت و بسياري معتقد به برابري جنسيتي بودند و حتي اين ديدگاه را در برنامه‌ريزي‌هاي خود اعمال مي‌کردند؛ اما در سال‌هاي اخير تقريبا همه جريا‌ن‌هاي فکري و سياسي پذيرفته‌اند که مبناي تعيين جايگاه زنان در نظام جمهوري اسلامي،عدالت جنسيتي است و اين مبنا هم بايد در همه اقدامات مورد توجه قرار گيرد و قوانين موجود بر اساس آن اصلاح شود.

وي درباره موانع دستيابي به عدالت جنسيتي در ايران، اظهار کرد: پيشرفت خوبي نداشته‌ايم، چرا که مسوولان و برنامه‌ريزان به اين موضوع توجه کافي نداشته‌اند. به عنوان نمونه چند سال قبل منشور حقوق و مسووليت‌هاي زنان در شوراي عالي انقلاب فرهنگي و مجلس شوراي اسلامي تصويب شد و قرار بود که مبتني بر آن عمل کنيم و شوراي فرهنگي اجتماعي وضعيت زنان را پايش و رصد کند و وضعيت زنان را به شوراي عالي انقلاب فرهنگي انعکاس دهد.

رييس سابق شوراي فرهنگي اجتماعي زنان اضافه کرد: در زماني که من مسئوليت اين شورا را بر عهده داشتم، قصد داشتيم اين کار را شروع کنيم. البته در مجموع بايد کارهاي وسيعي انجام مي‌شد. به عنوان نمونه پژوهش‌هايي را انجام مي‌داديم و شاخص‌هايي را مبتني بر منشور حقوق و مسئوليت‌هاي زنان تعيين مي‌کرديم. اما نتوانستيم هيچ وقت کارهاي پژوهشي و مطالعاتي را انجام دهيم چرا که هيچ‌وقت مورد عنايت دولت قرار نگرفت و بودجه‌ براي آن اختصاص داده نشد و به علت انجام نشدن کارهاي اصولي و مبنايي، نتوانسته‌ايم وضعيت زنان در کشور را به طور کامل رصد کنيم.

وي با اشاره به سخنان نهاونديان، رييس دفتر دکتر روحاني در مراسم توديع و معارفه معاون رييس‌جمهور در امور زنان و خانواده، اظهار کرد: من هم اين موضوع را قبول دارم که بايد دولت تنها کارهاي کلان در حوزه زنان و خانواده را انجام دهد. اما شاخص‌هايي بايد تعيين کنيم و بر مبناي آن ارزيابي مستند داشته باشيم. نقاط قوت و ضعف را مشخص و بر مبناي آن برنامه‌ها را تدوين کنيم و در مرحله بعد به عنوان حمايت‌کننده و نظارت‌کننده بخش‌هاي مختلف جامعه را در جهت رسيدن به وضعيت مطلوب ياري کنيم ولازم است معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري به اين موضوعات مبنايي بپردازد.

عضو شوراي فرهنگي اجتماعي زنان افزود: افزايش يا کاهش مرخصي زايمان را نفي نمي‌کنم. اما اين گونه مسائل بسيار جزئي است و بايد به کارهاي مبنايي بپردازيم. چون در غير اين صورت ضرر مي‌کنيم. ما مدعي برخورداري از الگويي درست و متقن در حوزه زنان هستيم و پيشرفت‌هايي را در اين زمينه انجام داده‌ايم. اما هنوز نتوانسته‌ايم وضعيت زنان را به طور دقيق مشخص کنيم.

نوبخت اظهار کرد: در زمينه سلامت و تحصيلات زنان گام‌هاي موثري برداشته شده است، اما ما يک ارزيابي کلان با نمايش همه قوت و ضعف حوزه زنان در اختيار نداريم.

زنان بزرگترين قربانيان آسيب‌هاي اجتماعي

از سوي ديگر رييس انجمن آسيب شناسي اجتماعي ايران گفت: آسيب رواني بيشتر نصيب زنان مي‌شود، در واقع زنان بزرگترين قربانيان آسيب‌هاي اجتماعي در جامعه به شمار مي‌روند که تحت تاثير مشکلات موجود گاهي به دامان اعتياد، تکدي‌گري، سرقت و ناهنجاري‌هاي اجتماعي پناه مي‌برند.

کوروش محمدي در گفت‌وگو با ايسناتصريح کرد: براي داشتن يک اجتماع سالم به عناصر کليدي زندگي اجتماعي نياز است که اين عناصر را در واقع افراد و خانواده‌ها تشکيل مي‌دهند. طبعا در هر جامعه‌اي وجود خانواده‌هاي سالم به توليد نسل‌هاي سالم منجر خواهد شد و توالي اين زنجيره سالم متضمن سلامت کل جامعه خواهد بود.

وي خاطرنشان کرد: اهميت بهداشت روان هم در حوزه فردي و هم در حوزه اجتماعي افراد که شاخص‌ترين عنصر آن خانواده است، قابل بررسي است و نکته مهم اين که بهداشت روان دو عنصر فرد و خانواده رابطه‌اي دوسويه دارد. يعني از سويي بهداشت روان مي‌تواند بر سلامت فرد و خانواده تاثير بگذارد و از سوي ديگر فرد و خانواده نيز نقش اساسي در تامين بهداشت روان جامعه دارند.

وي اظهار کرد: مهمترين عامل مؤثر در شکل‌گيري رفتار فرد، خانواده است. فضاي خانواده، نخستين و بادوام‌ترين عامل تاثيرگذار بر رشد شخصيت افراد است. درواقع والدين نيرومندترين آموزگاران در زندگي افراد، آموزش‌هاي خانوادگي پايدارترين آموخته‌ها و همينطور محيط خانه بهترين مدرسه براي فراگيري الفباي زندگي افراد محسوب مي‌شوند. هرگاه خانواده از حيث بهداشت رواني با چالش مواجه شود به طور طبيعي نتايج اين چالش در سلامت روان فرزندان خود را نشان مي‌دهد؛ چرا که فرزندان بيش از پند و اندرزهاي والدين از رفتار آنان الگو مي‌گيرند.

محمدي يادآور شد: عدم بهداشت رواني مطلوب در فضاي خانواده به بروز رفتارهاي غير سالم از قبيل پرخاشگري، ناسازگاري اجتماعي، افسردگي و گاها اختلالات رواني و شخصيتي، مشاجرات دائمي و رفتارهاي نابهنجار همچون اعتياد و مانند آن در والدين منجر شده و فرزندان نيز به طور طبيعي از اين الگوها تبعيت مي‌کنند، يعني الگوهاي رفتاري ناسالم را از والدين‌شان بدون کم و کاست مي‌گيرند و از حيث بهداشت رواني دچار مشکل مي‌شوند.

وي تصريح کرد: چنانچه بهداشت رواني فرزندان با چالش مواجه شود، ممکن است مشکلاتي همچون احساس نگراني؛ شاد نبودن بدون دليل، بي‌خوابي، افسردگي، احساس بي‌علاقگي و تنفر نسبت به ديگران، آشفتگي زندگي، ترس بي‌جهت و احساس درد و شکايت‌هاي بي‌شمار بدني که علتي براي آن پيدا نمي‌شود، تجربه نمايند که طبعا چنين افرادي قادر به تنظيم نيازهاي ارتباطي خود با ديگران، خانواده و اجتماع پيرامونشان نبوده و وجود چنين افرادي در سطح جامعه مي‌تواند سلامت کل جامعه را با مخاطراتي مواجه سازد.

رييس انجمن آسيب شناسي اجتماعي ايران يادآور شد: از طرفي قرار است همين فرزندان و همين خانواده‌هاي آسيب ديده اعضاي فعال جامعه باشند و روابط انساني بين افراد را شکل دهند، به طبع آن اگر در مراودات اجتماعي و تعاملات روزمره يک جامعه، افراد از بهداشت رواني مطلوبي برخوردار نباشند، مشکلات جدي بروز مي‌کنند که از آن جمله عدم اعتماد افراد به يکديگر، سردي روابط بين فردي و کاهش سطح تعاملات مثبت در جامعه است.

محمدي عنوان کرد: در چنين شرايطي از همبستگي اجتماعي و مسئوليت‌هاي اجتماعي افراد هم خبري نخواهد بود، در نتيجه ميزان مشارکت و همراهي مردم در توليد کار و رفاه اجتماعي به شدت کاهش پيدا مي‌کند و نشاط و سرزندگي از مناسبات مردم رخت برمي‌بندد. در عين حال اين نابساماني رواني به صورت يک بيماري مسري به همه لايه‌هاي جامعه سرايت و سلامت افراد را با آسيب جدي مواجه خواهد کرد. البته بايد در نظر داشت که برخي از اقشار جامعه همچون افراد معتاد، معلولين و جانبازان، دختران فراري، بچه‌هاي طلاق، زنان و بويژه زنان باردار و بي‌سرپرست و مطلقه، کودکان، زندانيان، افراد داغديده، افراد بيکار و مهاجران حاشيه نشين که حضورشان در زندگي اجتماعي ملموس و بسيار پررنگ است، نسبت به آسيب‌هاي رواني از آسيب پذيري بالايي برخوردارند و به مراقبت بيشتري نياز دارند؛ بنابراين بهداشت رواني مي‌تواند نقشي بسزا و قابل توجه در زندگي افراد و سلامت اجتماع ايفا کند.

وي تاکيد کرد: آسيب‌هاي اجتماعي مرز مشخصي در بين اقشار و جنسيت خاصي ندارد، البته هنوز آمارهاي دقيقي در اين زمينه منتشر يا بررسي‌هاي علمي دقيقي انجام نشده است؛ اما براساس تحقيقاتي که در انجمن آسيب‌شناسي اجتماعي در چندين استان کشور انجام شده است در موضوعاتي مشخص همچون اعتياد، طلاق و خشونت‌هاي خانگي نتايجي مشخص شده است که در اين زمينه حائز اهميت است.

محمدي ادامه داد: زنان با توجه به شرايط زيستي و عرفي در جامعه ايران، معمولا آسيب‌هاي بيشتري را تجربه مي‌کنند، البته اين بدان معني نيست که مردان دچار آسيب اجتماعي و رواني نمي‌شوند، اما بررسي‌ها نشان داده که مثلا در موضوع طلاق، مردان توانايي سازگاري بيشتري با شرايط دارند و آلترناتيوهاي تسکين دهنده خود را سريعتر جايگزين مي‌کنند، يعني يا ازدواج مجدد مي‌کنند يا با مسايلي همچون تفريحات و کار تا حدودي بر مشکلات و عواقب رواني ناشي از طلاق غلبه مي‌کنند و اگرچه برخي از اين مردان پس از طلاق يا با مسئوليت‌هاي سنگين تربيت فرزندان مواجه مي‌شوند و يا به اعتياد و ناهنجاري‌هاي اجتماعي ديگري روي مي‌آورند؛ اما در بسياري از موارد مشاهده شده که مردان از پذيرش مسئوليت فرزندان سر بازمي‌زنند و در مقابل اين زنان هستند که بايد پاسخگوي هجمه‌اي از ناملايمتي‌هاي جامعه، مسئوليت بزرگ کردن و تربيت فرزندان و عوارض طلاق همچون تنهايي و مسايل مالي باشند.

وي اعلام کرد: در بحث اعتياد نيز با توجه به بي‌مسئوليتي شوهران معتاد نسبت به نيازهاي روحي، رواني و مالي زنان، مشکلات عديده‌اي براي زنان ايجاد مي‌شود و در بحث خشونت‌هاي خانگي هم به طور واضح اين زنان هستند که از نظر جسمي و هم از نظر روحي به طور مدام تحت فشار و آسيب هستند تا جايي‌که گاهي اين خشونت‌ها منجر به قتل زنان مي‌شود، بنابراين آسيب رواني بيشتر نصيب زنان مي‌شود، در واقع زنان بزرگترين قربانيان آسيب‌هاي اجتماعي در جامعه به شمار مي‌روند.

اين آسيب شناس اجتماعي افزود: در کنار آموزش و پرورش ساير نهادهاي اجتماعي همچون رسانه‌ها و مطبوعات و به طور خاص رسانه ملي، سازمان بهزيستي، وزارت ارشاد اسلامي و استانداري‌ها مسووليت سنگيني را برعهده دارند که با برنامه ريزي، مداخلات موثر، اطلاع رساني و آموزش‌هاي هدفمند مي‌توانند در کاهش آسيب‌هاي رواني و اجتماعي جامعه ايفاي نقش کنند.


 جزئيات بازنشستگي خبرنگاران با 20 سال سابقه  

معاون فني و درآمد سازمان تامين اجتماعي شرايط بازنشستگي خبرنگاران، دبيران، سردبيران و مديران ادارات خبري را تشريح کرد. محمدحسن زدا در گفت‌وگو با ايسنا، ادامه داد: اگر خبرنگاران به کميته‌هاي مشاغل سخت و زيان آور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي مراجعه کنند، در صورت تاييد سخت يا زيان آور بودن شغلشان سازمان تامين اجتماعي آماده اجراي قانون مشاغل سخت و زيان آور براي آن‌هاست و به اين ترتيب مي‌توانند با 20 سال سابقه اشتغال بازنشسته شوند. زدا در مورد اينکه آيا خبرنگار، دبير، سردبير يا مدير اداره خبر مشمول قانون مشاغل سخت و زيان آور مي‌شوند؟ تصريح کرد: بايد اين افراد به کميته‌هاي مشاغل سخت و زيان آور وزارت تعاون‌، کار و رفاه اجتماعي مراجعه کنند. وي علاوه بر اين به حق بيمه پرداختي براي افرادي که مشمول قانون مشاغل سخت و زيان آور مي‌شوند اشاره کرد و گفت: ميزان پرداخت حق بيمه‌ براي افرادي که با 20 سال سابقه بازنشسته مي‌شوند با افرادي که پس از 30 سال پرداخت حق بيمه بازنشسته شده‌اند تفاوتي ندارد، بنابراين اگر صفت سخت و زيان آور براي شغلي لحاظ شود به نرخ حق بيمه آن فرد اضافه نمي‌شود، بلکه مستمري‌ مقرر شده‌ در زمان بازنشستگي‌اش را در 20 سال سابقه‌ فرد ضرب کرده و چهاردرصد اين مبلغ از کارفرما دريافت مي‌شود و در نهايت نسبت به صدور حکم توسط سازمان تامين اجتماعي اقدام مي‌شود. معاون فني و درآمد سازمان تامين اجتماعي، ادامه داد: اين مبلغ بايد بلافاصله پس از 20 سال سابقه اشتغال خبرنگار توسط کارفرما پرداخت شود، چرا که پرداخت اين مبلغ وظيفه کارفرماست.


 خبرهاي خوش در مورد بيمه تکميلي فرهنگيان 

 مشاور برنامه‌ريزي و هماهنگي وزارت آموزش و پرورش از حل مشکلات بيمه‌اي فرهنگيان براي پرداخت هزينه‌هاي درمان و دارو خبر داد و گفت: آموزش و پرورش در حال رايزني با شرکتهاي بيمه‌اي براي پرداخت هزينه‌هاي بيمه تکميلي درمان و داروي فرهنگيان است.

سيدمحمد بطحايي در گفت‌وگو با مهر گفت: معلم وقتي دچار يک بيماري مي‌شود نبايدهيچ دغدغه‌اي در بحث درمان داشته باشد. توقع آنها براي پرداخت هزينه‌هاي درمان و دارو کاملاً منطقي است. به همين دليل آموزش‌وپرورش به شدت دنبال حل مشکلات بيمه‌اي فرهنگيان است و به همين دليل رايزني‌هاي مختلف براي حل اين مشکل در حال انجام است.

وي درباره اينکه آيا بيمه مورد نظر آموزش و پرورش متفاوت از بيمه طلايي فرهنگيان است، افزود: مهم نام بيمه‌ها و تنوع آنها نيست. بلکه هدف ما آن است که از اين به بعد هيچ معلمي دغدغه مشکلات پرداخت دارو و درمان نداشته باشد و پس از طي مراحل درمان، کما في السابق بتواند در آموزش و پرورش خدمت کند.

به گفته بطحايي، با اقدامات مناسب آموزش و پرورش و کمک دولت تا قبل از پايان سال جاري خبرهاي خوشي براي فرهنگيان در حوزه بيمه تکميلي داريم.

مشاور برنامه‌ريزي و هماهنگي آموزش‌وپرورش درباره تعامل با شرکتهاي بيمه‌گر نيز توضيح داد: رايزني‌هاي مختلف با شرکت‌هاي بيمه‌اي در حال انجام است و با هر کدام از اين شرکت‌ها به نتيجه برسيم، اقدامات لازم را براي پرداخت هزينه‌هاي تکميلي دارو و درمان فرهنگيان انجام خواهيم داد.


 افزايش ناخالصي موادمخدر از زبان رييس پليس موادمخدر 

 رييس پليس موادمخدر از افزايش ناخالصي موادمخدر خبر داد. سردار علي مويدي در گفت‌وگو با ايسنا،ضمن هشدار نسبت به افزايش ناخالصي موجود در موادمخدر، گفت: روزانه موادمخدر گوناگوني را براي آزمايش به آزمايشگاه تخصصي موادمخدر نيروي انتظامي ارجاع مي‌دهند که متاسفانه در آزمايش‌هاي انجام شده مشخص شد که ناخالصي موادمخدر افزايش يافته است و در اين ميان ميزان ناخالصي هروئين بيشتر از موادمخدر ديگر تعيين شده است. وي با بيان اينکه افزايش ناخالصي سبب شده که بيماري‌هاي ناشي از اين ناخالصي نيز افزايش يابد، گفت: افزايش قيمت موادمخدر براي عمده‌فروشان بسيار تاثيرگذار است و يکي از دلايل افزايش ناخالصي ممکن است افزايش قيمت موادمخدر نيز باشد. به گزارش ايسنا، هروئين از کلمه هيروس يا هيرو به معناي مرد قهرمان گرفته شده و اين موادمخدر يکي از ترکيبات مرفين است که با عمل استيلاسيون به دست مي‌آيد. اين ماده به رنگ سفيد مايل به کرم، داراي طعمي تلخ و بي‌بو است که پس از مدتي نگهداري، بوي ترشي و سرکه مي‌دهد. همچنين هروئين انواع و اقسام مختلفي دارد که بر اين اساس هروئين شماره يک درواقع همان مرفين است و هروئين شماره دو با درجه خلوص پنج تا 10 درصد به «هروئين خياباني» معروف است و هروئين شماره سه با درجه خلوص 60 تا 70 درصد به «هروئين آزمايشگاهي» و هروئين شماره چهار با درجه خلوص 90 تا 100 درصد به «هروئين تزريقي» معروف است که مي‌توان افسردگي و تغييرات شخصيتي را از جمله عوارض اين موادمخدر ناميد. هر چند که خواب‌آلودگي، پرخاشگري، بيماري‌هاي مختلف مرتبط با سلول‌هاي مغزي و نخاع، تهوع، بي‌اشتهايي، مشکلات کليوي، پوستي، ريوي، قلبي و ... از ديگر عوارض اين نوع مصرف موادمخدر است.

اما اين روزها هشدارهاي پي در پي مسئولان در مورد افزايش ناخالصي موادمخدر سئوال‌برانگيز است.


 بيشتر زوجين 24 تا 29 ساله به طلاق روي مي‎آورند 

 کارشناس ارشد مطالعات زنان گفت: بيشتر زوجين 24 تا 29 ساله به طلاق روي مي‎آورند.

اعظم پورخاتون در گفت‎وگو با ايسنا با اشاره به آمار بالاي طلاق در کشور، اظهارکرد: آسيب‎هاي اجتماعي مراحل بحراني را طي کرده و مسائل اجتماعي مشکلاتي مانند طلاق، خودکشي و... بوده که هنوز به مرحله بحران نرسيده‎اند. وي بيان کرد: حمايت و راهکارهاي همه‎جانبه توسط ساير نهادها منجر به کاهش آسيب‎هاي اجتماعي خواهد شد. اين کارشناس ارشد مطالعات زنان ادامه داد: امروز اعتياد در کشور ما به يک آسيب حاد تبديل شده است و بيکاري مسائل اقتصادي از عمده آسيب‎هاي اجتماعي حاکم بر جهان به شمار مي‎رود.

پورخاتون اظهار کرد: عمده دلايل طلاق به دوران قبل از ازدواج برمي‎گردد که زوجين شناخت کافي نسبت به يکديگر ندارند. وي تصريح کرد: زوجين بين 24 تا 29 سال بيشتر به طلاق پرداخته و عمر ازدواج آنها 2 تا 5 سال است. کارشناس ارشد مطالعات زنان متذکر شد: جوانان مي‎بايست ابتدا با ديدي باز به امر ازدواج پرداخته و تحقيق و شناخت ناکافي موجب سست شدن لايه‎هاي زندگي مي‎شود و آموزش مهارت‎هاي ازدواج قبل از انجام اين مهم بسيار مثمرثمر خواهد بود.

وي با بيان اينکه طلاق منفورترين حلال نزد خداوند است، يادآورشد: اسلام اگرچه اين امر را مغبوض شمرده، اما به ‎اجبار زوجين را در کنار هم نمي‎خواهد؛ چرا که ممکن است پيامدهايي ديگر اعم از زندگي با اختلاف، خشونت، بي‎اعتمادي و خيانت را به همراه داشته باشد. اين کارشناس ارشد مطالعات زنان با تأکيد بر اينکه اعتقادات مذهبي در امر ازدواج بسيار مهم است،ا فزود: امروز اعتقادات مذهبي بسيار کمرنگ شده و زوجين ما از اصل خود دور هستند.


 سـلامـت  

 ديابت هر 6 ثانيه يک قرباني مي‌گيرد

فدراسيون بين‌المللي ديابت ضمن هشدار نسبت به افزايش شمار بيماران مبتلا به اين بيماري در جهان اعلام کرد در هر 6 ثانيه يک نفر در جهان بر اثر ابتلا به قند خون جان خود را از دست مي‌دهد. براساس اين گزارش، تنها در سال 2013، 382 ميليون نفر از جمعيت جهان به ديابت مبتلا شده‌اند. فدراسيون بين‌المللي ديابت، به مناسبت روز جهاني ديابت اعلام کرد در صورتي که ابتلا به ديابت باهمين سرعت پيش رود، در سال 2035، پانصد ميليون نفر به شمار مبتلايان افزوده خواهد شد. در آمريکا به تنهايي بيش از 74 ميليون نفر بدون اينکه اطلاعي داشته باشند مبتلا به ديابت بوده و يا در شرف ابتلا به آن هستند که اين مساله آنها را در معرض بيماري‌هاي خطرناکي نظير حمله قلبي، سکته، آلزايمر و حتي سرطان لوزالمعده قرار مي‌دهد. در حقيقت وقتي افراد دچار حملات قلبي يا سکته مي‌شوند، مشاهده قند خون بالا در آنها امري طبيعي است. درواقع بيش از 70 درصد از حملات قلبي ناشي از ديابت نوع 2 هستند. اما خبر خوب اين است که در صورت شناسايي و آغاز درمان ديابت در مراحل ابتدايي نه تنها مي‌توانيد از بروز برخي مشکلات جدي نظير حملات قلبي و سکته جلوگيري کنيد، بلکه در برخي مواقع نيز منجر به درمان قطعي ديابت نيز بشود. برخي از علائم اوليه بيماري ديابت که مي‌تواند نسبت به تشخيص به موقع و درمان آن موثر باشد، شامل موارد ذيل هستند.

- فشار خون بالا: «مقاومت به انسولين» نخستين عامل بالا رفتن فشار خون است. اين مشکل به تنهايي در آمريکا 67 ميليون نفر را درگير خود کرده است.

- افزايش سايز دور کمر: افزايش سايز دور کمر حتي با وجود داشتن وزن متناسب يکي از عوامل ابتلا به انسولين است. داشتن شکم بزرگ و اندام «سيبي شکل» باعث ابتلا به «مقاومت به انسولين» مي‌شود. در مردان منطقه خطر داشتن دور کمر بيش از 101 سانتي‌متر و در زنان بيش از 89 سانتي‌متر است. محققان بهترين راه مقابله با چربي اطراف شکم را انجام تمرينات ورزشي منظم در طول هفته مي‌دانند.

- بيماري التهاب لثه: افراد مبتلا به بيماري‌هاي دهان و دندان نظير التهاب لثه، بسيار بيشتر از افرادي که به اين بيماري‌ها مبتلا نيستند در آزمايشات سنجش قند خون نتايج غيرعادي‌تري را بروز مي‌دهند و درصد بالايي از آنها به ديابت مبتلا هستند.

- اختلالات شنوايي: مطالعات اخير نشان مي‌دهد اختلال شنوايي در افراد مبتلا به ديابت 2.6 برابر متداول‌تر از سايرين است. محققان براين باورند ميزان بالاي قند خون سبب آسيب رساندن به اعصاب و رگ‌هاي خوني بدن مي‌شود.

- زرد شدن ناخن‌ها: بيش از 50 درصد از مبتلايان به ديابت، ناخن‌هاي زرد رنگ دارند که اين تغيير رنگ بيشتر در انگشت شست پا مشاهده مي‌شود.

- کانديدياز (برفک): «کانديدياز» يا برفک يک بيماري قارچي است که در دهان و واژن رخ مي‌دهد. عامل اين بيماري يک قارچ مخمر به نام «کانديدا آلبيکانس» است.

زنان مبتلا به ديابت بيش از سايرين به اين عفونت قارچي مبتلا مي‌شوند. ضمن اينکه زخم و کبودي‌هايي که دير التيام مي‌يابند از ديگر علايم متداول در ابتلا به ديابت هستند.

- تري‌گليسيريد بالا: اين چربي غيرطبيعي اغلب مرتبط با مقاومت انسولين و ديابت است. پايين بودن کلسترول خوب (HDL) نيز از عوامل موثر در ابتلا به ديابت به شمار مي‌رود.

- تشنگي و گرسنگي شديد: هر دو عامل اشاره شده همراه با افزايش حجم ادرار از علائم برجسته و قديمي ابتلا به ديابت هستند. با اين حال اين علائم ممکن است در مراحل اوليه ابتلا به ديابت رخ ندهند. پس بايد بسيار مراقب بروز اين علائم بود.

- احساس سلامتي: بيماري ديابت يک بيماري پنهان است و علائم آن ممکن است تا آخرين لحظات بروز نکنند چرا که اين بيماري يک بيماري خاموش است. پس بهترين راه براي تشخيص آن آزمايش دو ساعته قند خون بعد از غذا است. اين آزمايش بهترين شيوه براي تشخيص بالا بودن ميزان قند خون است. در صورتي که فکر مي‌کنيد دو ساعت براي انجام اين آزمايش فرصت نداريد به اين فکر کنيد که چطور وقت داريد 24 ساعت شبانه‌روز براي ابتلا به ديابت و دست و پنجه نرم کردن با اين بيماري مهلک وقت داشته باشيد؟

روغن زيتون ارزان مي‌شود

مديرکل نظارت بر موادغذايي، خوراکي و آشاميدني سازمان غذا و دارو از رايزني با وزارت صنعت به منظور کاهش تعرفه واردات روغن زيتون در آينده نزديک خبر داد و گفت: بخش بزرگي از روغن زيتون عرضه شده در بازار از کشورهاي خارجي وارد مي‌شود و توليد داخل براي تامين نياز بازار کفايت نمي‌کند. دکتر سيد هدايت حسيني در گفت‌وگو با ايسنا، در ارزيابي سلامت روغن‌هاي مصرفي مردم گفت: اکنون چند سالي است موقعيت بهتر شده است. به عنوان مثال در سال 85، ميزان اسيدهاي چرب ترانس که بسيار خطرناک است و ريسک ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را افزايش مي‌دهد، بالاتر از 25 درصد بود اما اکنون به حدود هفت درصد رسيده است. وي با اشاره به کاهش سرانه مصرف روغن در سال‌هاي اخير، اظهار کرد: يکي از برنامه‌هاي وزارت بهداشت کاهش دريافت انرژي از روغن است. مديرکل نظارت بر موادغذايي، خوراکي و آشاميدني سازمان غذا و دارو ادامه داد: مواردي چون روند حمل و نقل روغن‌ها و بسته‌بندي‌هاي روغن نيز بهبود يافته است. وزارت بهداشت سند ملي سلامت روغن را آماده و به شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي برد که هدف آن ارتقاي کيفيت است. کيفيت از جمله مقوله‌هايي است که انتها ندارد. ما هيچ‌گاه به کف استانداردها توجه نمي‌کنيم، زيرا رعايت استانداردها جزو حداقل‌هاي ضروريات توليد است و وزارت بهداشت سعي مي‌کند ارتقاي کيفيت فرآورده‌هاي سلامت محور را افزايش دهد. وي درباره ترويج استفاده از ساير روغن‌هاي مصرفي چون روغن زيتون، کلزا و ... گفت: در خصوص روغن زيتون رايزني‌هايي با وزارت صنعت در حال انجام است که تعرفه‌هاي ورود روغن زيتون را به کشور کاهش دهيم تا منجر به کاهش قيمت روغن‌هاي زيتون بشود. مديرکل نظارت بر موادغذايي، خوراکي و آشاميدني سازمان غذا و دارو افزود: روغن زيتون توليد داخل، کفاف مصرف ما را نمي‌دهد. بنابراين بخش بالايي از روغن زيتون موجود در بازار از طريق واردات عرضه مي‌شود و اگر تعرفه‌هاي گمرکي را تعديل کنيم، قطعا اين کاهش تعرفه‌اي و به دنبال آن کاهش قيمت باعث ارتقاي سلامت مردم خواهد شد.

کاهش خطر ابتلا به سکته مغزي با پياده‌روي

تحقيقات جديد نشان داد که پياده‌روي ممکن است خطر ابتلا به سکته مغزي را در مردان مسن کاهش دهد.به گزارش فارس به نقل از يونايند‌پرس اينترنشنال،‌ محققان انگليسي دريافتند که چند ساعت پياده روري در هفته نه در حد سريع براي سلامتي حائز اهميت است به طوري که ممکن است در مردان مسن خطر ابتلا به سکته مغزي را کاهش دهد. تحقيقات جديد نشان داد که راه رفتن براي يک يا 2 ساعت ممکن است خطر سکته مغزي را به ميزان يک سوم کاهش دهد و راه رفتن براي سه ساعت در روز ممکن است خطر اين بيماري را تا دو سوم کاهش دهد. «باربارا جفريس» پژوهشگر و همکار ارشد پژوهش در بخش مراقبت‌هاي اوليه و جمعيت سلامت در دانشگاه کالج لندن گفت: سکته مغزي يکي از علل عمده مرگ و ناتواني است و پيدا کردن راه‌هايي براي جلوگيري از آن بويژه در افراد مسن که بيشتر در معرض خطر ابتلا به آن هستند؛‌ بسيار حائز اهميت است. وي افزود: عادت کردن به راه رفتن روزانه حداقل به مدت يک ساعت مي‌تواند افراد را در برابر سکته مغزي حفظ کند. وي اظهار داشت: پياده‌روي مي‌تواند براي حمل و نقل باشد و شامل انجام امور خريد و پيغام رساني و رفتن به مغازه‌ها و راه رفتن در اطراف خانه و همچنين پياده روي در پارک‌ها براي اوقات فراقت باشد. اين پژوهشگر و محقق ادامه داد: مهم نيست که پياده روي با چه سرعتي انجام گيرد و پياده رفتن بدون در نظر گرفتن سرعت نيز در اين امر موثر است. اين گزارش در نسخه آنلاين مجله سکته منتشر شده است. دکتر «رالف ساکو» رئيس مغز و اعصاب در دانشگاه «ميامي ميلر» گفت: اين يک مطالعه ديگر است که فوايد ورزش کردن را در رابطه با پيشگيري از سکته مغزي تاييد مي‌کند. ساکو افزود: فعاليت‌هاي فيزيکي به طور کلي، نه فقط راه رفتن در کاهش خطر ابتلا به سکته مغزي هم در مردان و هم در زنان نقش مهمي دارد. وي گفت: همه اشکال فعاليت بدني از جمله پياده‌روي، مي‌تواند به طور مطلوب سلامت [قلب] را ترفيع کند و خطر ابتلا به سکته مغزي را کاهش دهد. اگر چه اين تحقيقات ارتباط بين زمان بيشتر پياده‌روي در هفته و کاهش خطر سکته مغزي در مردان را نشان مي‌دهد اما يک رابطه علت و معلولي را به اثبات نمي‌رساند.


 نگاه
 فوتبال، يوزپلنگ را نجات مي‌دهد؟  
نويسنده : فهيمه حسن‌ميري

 اين فقط فوتبالي‌ها نبودند که ورود سپ بلاتر، رييس فدراسيون جهاني فوتبال به ايران را غنيمت دانسته و خواسته‌هاي ورزشي‌شان را مطرح کردند بلکه گروه‌ها و افراد ديگري هم تصميم گرفتند از اين فضا استفاده کنند.

يکي از مسائلي که با ورود سپ بلاتر به ايران مطرح شد حضور زنان در ورزشگاه‌ها بود که او گفت با رييس مجلس در اين رابطه صحبت کرده و خواستار رسيدگي براي اجازه ورود زنان به استاديوم‌ها شده است. از سوي ديگر، فعالان زيست محيطي هم وارد کار شدند و با حضور رييس فيفا در ايران به خواسته‌‌شان رسيدند. اما آنچه آنها خواستند چه بود؟ پيوند دادن موضوع يوزپلنگ آسيايي با يکي از بزرگترين اتفاقات ورزشي يعني مسابقات جام جهاني فوتبال. جالب اينجاست که با اين که عده‌اي احتمال مي‌دادند فيفا با اين موضوع مخالفت کنند، بلاتر گفت: ما از اين موضوع استقبال مي‌کنيم، در بازار داغ بين‌المللي استفاده از اين موضوعات مي‌تواند خيلي خوب باشد و اينکه بخواهيد از نماد جانوري حتي در لباس‌ها استفاده کنيد مورد استقبال ما است. رييس فدراسيون بين‌المللي فوتبال حتي گفت: من نماينده يوزپلنگ ايراني هستم و براي اين که اين يوزپلنگ نماد پيراهن ملي پوشان فوتبال ايران در جام جهاني شود، تلاش مي‌کنم. تيم ملي فوتبال ايران فقط يک تيم ورزشي نيست، بلکه نماد تاريخ و فرهنگ اين کشور است.

محمد درويش، فعال محيط زيست که پيش از مطرح شدن اين پيشنهاد با رييس فيفا، در روز ملي يوزپلنگ آسيايي، اين خبر را در خبرآنلاين مطرح کرده بود، درباره چگونگي شکل‌ گرفتن اين ايده مي‌گويد: ماجرا از آنجا شروع شد که تيرماه امسال در يک کارگاه محيط زيستي در يزد، دوست طبيعت‌گردي به نام آرش نورآقايي اين ايده را مطرح کرد و گفت حالا که تيم فوتبال ايران به جام جهاني برزيل مي‌رود و از طرفي هم گونه در حال انقراضي به نام يوزپلنگ آسيايي داريم که تنها 70 قلاده از آن باقي مانده و آن 70 قلاده هم در ايران است، خوب است که نماد تيم ملي ايران را در جام جهاني برزيل، يوزپلنگ آسيايي قرار بدهيم تا به اين ترتيب هم توجه مردم و مسئولان کشور خودمان و هم توجه جامعه جهاني و سازمان‌هاي بين‌المللي را به اين موضوع جلب کنيم.

درويش در ادامه درباره رابطه ورزش و محيط زيست مي‌گويد: در المپيک پکن ديديم که چيني‌ها خرس پاندا را انتخاب کرده بودند يا به عنوان مثال فرانسه از خروس استفاده کرد و چنين اقداماتي سابقه دارد، ما هم مي‌توانيم يوزپلنگ آسيايي را به عنوان نماد کشورمان استفاده کنيم. مي‌توان تشابهي را هم بين ورزش فوتبال و يوزپلنگ مشاهده کرد که مبناي هر دو دوندگي سريع است و اين پروژه با اين ورزش متناسب بوده و فرصت خوبي براي حمايت از اين حيوانات است. اين فعال محيط زيست معتقد است اين کار چند ويژگي به همراه دارد: يکي از اتفاق‌هاي خوبي که اين موضوع در پي خواهد داشت آشنا کردن مردم خودمان با يوزپلنگ آسيايي است. الان بسياري از مردم اصلا در جريان نيستند که حفاظت از اين حيوانات چه اهميتي دارد در حالي که بايد بدانند وقتي حال اين حيوانات خوب باشد يعني حال محيط زيست ايران خوب است و هنگامي که حال محيط زيست خوب باشد يعني شرايط بهتري براي زندگي کردن داريم. با اين کار، قرار شده است با ويژه‌برنامه‌هايي در سطح مدارس، دانش‌آموزان با يوز ايراني آشنا شوند و آنها هم مي‌توانند اين اطلاعات را در سطح خانواده‌ها ببرند.

درويش تاکيد مي‌کند: همچنين اين کار در بعد جهاني مي‌تواند به وجهه بين‌‌المللي کشور ما اعتبار زيادي ببخشد و تصويرهاي نادرستي که از ايران و ايراني‌ها به عنوان افرادي خشونت‌طلب ارائه مي‌شود را خنثي کند و نشان دهد مردمي هستيم که طرفدار محيط زيست هستيم و ملاحظات زيست محيطي برايمان مهم است. در کنار اينها شايد بتوان بخشي از بودجه هنگفتي که براي حفاظت از اين حيوانات لازم است را تامين کرد و با رساندن تعداد آنها به 200 قلاده، خطر انقراض را از آنها دور کرد. اين کارشناس محيط زيست در ادامه درباره واکنش مسئولان کشورمان به اين موضوع مي‌گويد: بعد از اين که اين موضوع را با هومن جوکار که مسئول پروژه يوز ايراني و معاون بخش آموزش محيط زيست است در ميان گذاشتم، او نامه‌اي را براي سرپرست وقت وزارت ورزش فرستاد، با توجه به اين که هنوز وزير ورزش انتخاب نشده است کارها مقداري کند پيش مي‌رود ولي با توجه به اين که دکتر ابتکار معاون سازمان محيط زيست هم از اين موضوع بسيار استقبال کرد و دکتر نجفي هم از اين موضوع به عنوان يک فرصت براي تقويت گردشگري نام برد، توانستيم در سازمان ميراث فرهنگي کارگروهي تشکيل دهيم و با بخش خصوصي هم براي اسپانسر شدن وارد مذاکره شويم. درويش همچنين در رابطه با اين که فيفا با اين موضوع مخالفتي نشان داد يا نه، مي‌گويد: وقتي بلاتر به ايران آمد فرصت خوبي بود که اين موضوع را مطرح کنيم و هنگامي که دکتر ابتکار اين موضوع را با او مطرح کرد، برخلاف اين که گمان مي‌شد فيفا اجازه چنين کاري را ندهد، او بسيار به اين موضوع علاقه نشان داد و گفت من خودم را نماينده يوزپلنگ آسيايي در جام جهاني برزيل مي‌دانم. او به چگونگي استفاده از اين نماد در مسابقات جام جهاني فوتبال هم اشاره مي‌کند: نماينده فدراسيون فوتبال اجازه داده که اين نماد روي پيراهن بازيکنان استفاده شود. در کنار آن ما به تهيه تي‌شرت براي طرفداران و کفش و کيف ورزشي هم فکر مي‌کنيم و اين که روي اتوبوس حامل بازيکنان هم اين نمادها وجود داشته باشد. همچنين قرار است عکس بزرگي را پيکسل‌بندي کرده و به دست 10 هزار تماشاچي بدهيم و در طول بازي‌هاي جام جهاني و حتي پيش از آن در طول بازي‌هاي دوستانه و بين‌المللي تيم ملي اين تبليغات را انجام دهيم. هومن جوکار، مدير پروژه بين‌المللي يوزپلنگ آسيايي هم در رابطه با طرح استفاده ايران از نماد يوزپلنگ در بازي‌هاي جام‌جهاني فوتبال در برزيل مي‌گويد: تاکنون تلاش‌ها و اقدامات بسياري در اين زمينه انجام شده و همچنان براي رسيدن به هدف نهايي مشغوليم. با اين حال به دليل آن که بر اساس قوانين فدراسيون جهاني فوتبال درج هرگونه تبليغ روي پيراهن تيم‌هاي حاضر در جام‌جهاني ممنوع است ما به ‌دنبال يافتن راهکارهاي لازم براي استفاده از اين نماد در اين بازي‌ها هستيم. در راستاي اين اقدامات، نامه‌اي هم از سوي ابتکار و بلاتر به دبيرکل سازمان ملل متحد نوشته شده و در آن خواسته‌اند که‌ با اشاره به تاثيرگذاري و جذابيت ورزش فوتبال براي اقشار مختلف مردم در گوشه‌ و کنار جهان، از پروژه استفاده ايران از نماد يوزپلنگ روي لباس تيم‌ ملي فوتبال در جام‌جهاني برزيل حمايت کند. نامه‌اي که قرار است توسط برنامه محيط ‌زيست ملل متحد (UNEP) به‌دست بان ‌کي‌مون رسانده شود.


 اخبار کوتاه 

 فيس بوک جزو مصاديق مجرمانه نيست

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مورد رفع فيلتر فيس بوک، گفت: فيس بوک يک شبکه اجتماعي است و من آن را جزو مصاديق مجرمانه نمي‌دانم. به گزارش مهر، علي جنتي در حاشيه مراسم ختم مادر محمد علي نجفي رئيس سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري در مورد رفع فيلتر فيس بوک، گفت: تاکنون جلسه‌اي براي بررسي مجرمانه بودن فيس بوک نداشته‌ايم. وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: من در فيس بوکم با داخل و خارج از کشور در ارتباط هستم و در اين روزها نيز در مورد ايام عاشورا با يکديگر صحبت مي‌کنيم و از نظر من فيس بوک جزو مصاديق مجرمانه نيست. وي همچنين در مورد عدم انتشار روزنامه هم ميهن، گفت: هنوز براي عدم انتشار اين روزنامه پيگيري خاصي انجام نشده و معلوم نيست که به چه دليل توقيف شده است.

آخرين مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسي ارشد

دکتر حسين توکلي مشاور عالي سازمان سنجش در‌گفت‌و‌گو با ايسنا با اشاره به اتمام مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسي ارشد 93 تا ساعت 24 روز شنبه 25 آبان ماه از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني
www.sanjesh.org، گفت: به داوطلبان توصيه مي‌شود در مهلت باقي مانده نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند، چرا که هر چه قدر به ساعات پاياني مهلت ثبت‌نام نزديک شوند، ممکن است ترافيک سايتي زياد شود. وي درباره نحوه ثبت‌نام در اين آزمون، تصريح کرد: داوطلبان بايد پس از مراجعه به سايت سازمان سنجش و مطالعه دقيق اطلاعيه سازمان درباره آزمون کارشناسي ارشد سال 93 و تهيه کردن مدارک لازم، نسبت به پرداخت مبلغ 17 هزار 800 تومان از طريق اينترنتي توسط يکي از کارت‌هاي عضو شبکه شتاب، بابت هزينه ثبت‌نام، نسبت به خريد کارت اعتباري ثبت‌نام و درج مشخصات ثبت‌نامي خود در سايت اقدام کنند. مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور درباره زمان برگزاري آزمون، گفت: آزمون کارشناسي ارشد سال 93 در روزهاي 16، 17 و 18 بهمن ماه برگزار مي‌شود.

آخرين مهلت بخشودگي جرائم بيمه‌اي کارفرمايان تأمين‌ اجتماعي

براساس اعلام سازمان تامين اجتماعي، مهلت بخشودگي جرائم بيمه‌اي کارفرمايان سازمان تأمين‌اجتماعي که تا 19 دي‌ماه سال‌جاري است، تمديد نخواهد شد. به گزارش ايسنا، پيش از اين سازمان تأمين‌اجتماعي با صدور بخشنامه‌اي به ادارات کل تأمين‌اجتماعي سراسر کشور دستور اجراي بخشودگي جرائم تأمين‌اجتماعي را در راستاي قانون بودجه سال 92 صادر کرده بود. براساس بخشنامه صادر شده، واحدهاي اجرايي سازمان تأمين‌اجتماعي در سراسر کشور موظفند به منظور تسريع در اجراي قانون و بهره‌مندي کارفرمايان واحدهاي صنفي، صنعتي و کشاورزي از بخشودگي جرائم که نسبت به ارائه درخواست کتبي مبني بر پرداخت و يا تعيين تکليف بدهي خود است، اقدام نمايند. طبق قانون بخشودگي جرائم، واحدهاي اجرايي مکلفند قبل از تاريخ 92/10/19 نسبت به پرداخت و يا ترتيب پرداخت بدهي‌هاي معوقه خود اقدام و از بخشودگي جرائم مربوطه برخوردار شوند.

کاهش تنوع مدارس قبل از مهر 93

وزير آموزش و پرورش درباره کاهش تنوع مدارس که يکي از برنامه‌هاي اجرايي وي است، گفت: تحقيقي درباره کاهش تنوع مدارس در دست اقدام است و قبل از مهر 93 نتيجه آن آماده و با قدرت اجرا مي‌شود. علي‌اصغر فاني در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينکه در حال حاضر حدود 13 نوع مدرسه داريم، گفت: تحقيق از سال‌هاي پيش درباره کاهش تنوع مدارس آغاز شده و يکي از کساني که در اين تحقيق مصاحبه سنگيني انجام داده، خودم بودم. وي افزود: علي‌رغم اينکه درباره تنوع مدارس نظري دارم، اما نمي‌خواهم نظر خودم به جامعه تحميل شود و با توجه به اينکه گروهي از صاحب‌نظران در حال تحقيق و بررسي در اين رابطه هستند، پس‌ از جمع‌بندي نظرات آنها، نتيجه علمي و قطعي آن را اعلام مي‌کنيم. وزير آموزش و پرورش گفت: آنچه که مهم است، نهايي شدن اين طرح تا قبل از مهر 93 است، چرا که اگر در حال حاضر در اين باره تصميمي بگيريم، با توجه به اينکه سال تحصيلي آغاز شده، عملا نمي‌توانيم طرح را اجرا کنيم. فاني با بيان اينکه قبل از مهر 93 نتيجه تحقيق کاهش تنوع مدارس آماده مي‌شود، تاکيد کرد: نتيجه اين تحقيق را با کمال قدرت اجرا خواهم کرد.

شرايط معافيت‌هاي سني

معافيت‌ از سربازي به دليل سن از جمله موارد خاص معافيت است که با موافقت و تائيد فرمانده کل قوا به واجدان شرايط تعلق مي‌گيرد، اما شرايط بهره‌مندي از اين معافيت چيست؟ به گزارش ايسنا معافيت سني با توجه به مدرک تحصيلي و سن مشمول در پنج گروه تقسيم مي‌شود که بر اساس آن مشمولان زيرديپلم ، ديپلم و فوق ديپلم متولد شده تا پايان سال 1354، مشمولان ليسانس متولد شده تا پايان سال 1354 و مشمولان فوق ليسانس متولد تا پايان سال 1352 مي‌توانند از ان بهره‌متد شوند. همچنين مشمولان دکتري غيرپزشکي متولد شده تا پايان سال 1350 و مشمولان دکتري پزشکي و دامپزشکي متولد شده تا پايان سال 1344 نيز در گروه افراد هستند که با موافقت مقام معظم رهبري از سربازي معاف شده‌اند.

اجراي رشته‌هاي ورزشي تخصصي در مدارس تهران

معاون تربيت‌بدني و سلامت آموزش و پرورش تهران از اجراي رشته‌هاي تخصصي پايه‌هاي تحصيلي در مدارس تهران خبر داد. داوود محمد مرادي، معاون تربيت‌بدني و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: ورزش‌هاي تخصصي پايه‌هاي تحصيلي در مدارس تهران مانند سال‌هاي گذشته اجرا مي‌شود. در حال حاضر رشته «ژيمناستيک» براي پايه دوم دبستان، رشته «شنا» براي پايه سوم دبستان، رشته «طناب‌زني» براي پايه چهارم دبستان، رشته «پينگ‌پنگ» براي پايه پنجم ابتدايي، رشته «دو و ميداني» براي پايه ششم ابتدايي و رشته «بسکتبال» براي پايه اول «متوسطه اول» (اول راهنمايي) انتخاب شده است.