نسخه شماره 3339 - 1392/08/25 -

معضل آسفالت در اصفهان
وصله ناجور لکه‌گيري‌هاي شبانه خيابان‌هاي شهر


نشست زمين در اهواز براي پانزدهمين بار


دردسرهايي به نام مسکن مهر در خوزستان


آرد فروشي غيرقانوني در کهگيلويه و بو يراحمد


آستارا در انتظار بهره‌برداري از کارخانه فولاد


اخبار کوتاه


خبر


 معضل آسفالت در اصفهان
 وصله ناجور لکه‌گيري‌هاي شبانه خيابان‌هاي شهر 

 عليرضا قاري قرآن گفت:با توجه به يكپارچه نبودن مديريت واحد شهري در شهر اصفهان، شاهديم كه شهرداري معابري را آسفالت ولي پس از گذشت يك سال شركت هاي خدماتي درخواست مجوز حفاري مي كنند. وي افزود: زماني كه آسفالتي كند و كاو شود بازسازي و نوسازي آن مشكل است به طوريكه در حال حاضر بزرگراه ها كه كمتر درگير كند و كاو تاسيساتي قرار گرفته اند آسفالت مطلوبي دارند پس از نظر كيفيت و دوام مصالح مشكلي نداريم.

معاون عمران شهرداري اصفهان با اشاره به اينكه شهرداري بخشنامه اي به شركت هاي خدماتي ارائه نموده و نحوه زيرسازي آسفالت را توضيح داده است تصريح كرد: به تازگي توافقي بين شهرداري و شركت هاي تاسيساتي و خدماتي انجام شده كه بعد از اجراي پروژه هاي اين شركت ها بازسازي و زيرسازيآسفالت را شهرداري انجام دهد.

معاون عمراني شهرداري اصفهان به ايمنا گفت: قيرزدگي آسفات يكي از مشكلات شهر اصفهان مي‌باشد اين در حالي است كه با توجه به اينكه مصالح شهر اصفهان آهكي است و در فصل تابستان به دليل گرماي بالا قير بر روي سطح آسفالت قرار مي گيرد.

قاري قرآن ادامه داد: آسفالت توليدي اصفهان از نظر دوام و كيفيت مشكلي ندارد ولي در گرماي تابستان و ترافيك شديد كه خط ترمز بالا مي رود با قيرزدگي در سطح شهر مواجه مي شويم. وي با بيان اينكه سال هاست در اين رابطه مطالعاتي انجام شده ولي به دليل آهكي بودن مصالح به راهكاري دست نيافته ايم بيان داشت: سالانه 30 ميليارد تومان هزينه جهت آسفالت معابر اصلي و فرعي شهر اصفهان هزينه مي شود.

از سوي ديگر،معاون عمراني شهردار اصفهان به ايسنا گفت،يکي از علت‌هاي عدم تسطيح خيابان‌هاي سطح شهر اصفهان را دريچه‌هاي فاصلاب دانست و گفت: اگر مسير فاضلاب و دريچه در خياباني باشد، وظيفه هم‌سطح‌سازي آن با سطح خيابان برعهده اداره آب و فاضلاب است و براي برطرف کردن مشکل بارندگي و آب‌هاي سطحي و مسائل فني، اين دريچه‌ها چه در خيابان و چه در پياده‌روها بايد با ارتفاع خيابان هم‌سطح شود. «عليرضا قاري قرآن» منطقه اصفهان، اظهار کرد: در خصوص دريچه‌هاي فاضلاب سطح شهر دو بحث جدا وجود دارد، در مورد خيابان‌هاي تازه احداث هماهنگي لازم با اداره آب و فاضلاب انجام مي‌شود و اين دريچه‌ها با توجه به ارتفاع خيابان تعبيه مي‌شوند، اما در مورد خيابان‌هاي قديمي که تامين زيرساخت‌هاي آنها مربوط به پس از زمان ساخت است در برخي موارد ارتفاع دريچه‌ها با سطح خيابان همسان نيست و چون نمي‌توان شيب خيابان و يا ارتفاع آسفالت آن را تغيير داد راه حل اين است که اداره آب و فاضلاب اين همسان‌سازي را انجام دهد. معاون عمراني شهردار اصفهان با بيان اين‌که اما اين مشکل شايع نيست و اگر گودافتادگي و يا برآمدگي وجود داشته باشد اداره آب و فاضلاب آن را اصلاح مي‌کند، افزود: شهرداري بدون اين‌که بگويد حل مشکل معابر شهري وظيفه کدام ارگان است اين مشکلات را با هماهنگي دستگاه‌هاي مربوطه برطرف مي‌کند اما نمي‌تواند خود آن را انجام دهد.

به گزارش ايسنا،وي در پاسخ به اين پرسش که با توجه به اين‌که اين مشکل در بسياري از خيابان‌هاي اصفهان ديده مي‌شود، چقدر شهرداري با ساير ارگان‌هاي خدماتي در اين خصوص هماهنگ است؟ گفت: مشکلي در خيابان‌هاي اصفهان در خصوص دريچه‌هاي فاضلاب وجود ندارد و اگر موارديست به شهرداري اطلاع بدهيد تا برطرف شود. اگر براي برطرف کردن مشکل، اين مسائل را مطرح مي‌کنيد مشکلي وجود ندارد، البته ما روابط عمومي داريم و مي‌توانيد موارد را ارجاع دهيد تا رفع شود.

وي در خصوص فرورفتگي و برآمدگي در خيابان‌هاي اصفهان نيز گفت: رفع اين موارد برعهده شهرداري است و اکيپ‌هاي تعمير و نگهداري به‌طور مداوم زماني که شما هنوز خواب هستيد، پيش از طلوع آفتاب معابري را که به لکه‌گيري نياز داشته باشند، لکه‌گيري مي‌کنند چون با وجود تردد مداوم خودروها آسفالت خيابان همواره به تعمير و نگهداري نياز دارد و اين امر با توجه به برنامه‌ريزي و بازديدها انجام مي‌شود.

قاري قرآن با اشاره به کيفيت آسفالت خيابان‌هاي اصفهان تصريح کرد: اگر شما از خانه خودتان هم خوب نگهداري نکنيد به مرور زمان خراب مي‌شود اين مورد در خصوص خيابان‌ها نيز صدق مي‌کند و ضخامت،‌ طول عمر و مقاومت خيابان‌هايي که مدام معبر تردد خودرو هستند محدود است و اگر قرار باشد به آن رسيدگي نشود پس از يک‌سال از بين مي‌رود و شما مطمئن باشيد با اين باري که به خيابان‌هاي اصفهان وارد مي‌شود نگهداري به‌صورت مداوم است.

وي در پاسخ به اين پرسش که چرا لکه‌گيري خيابان‌هاي اصفهان نشست مي‌کند؟ ادامه داد: اغلب زمان ساخت، تراکم لازم در بستر يک خيابان ايجاد مي‌شود و خاک بستر را به تراکم لازم مي‌رسانيم اما پس از احداث خيابان و با حفاري‌هايي که شرکت‌هاي خدماتي انجام مي‌دهند سطح خيابان برش مي‌خورد و در مرمت آن بسترسازي لازم انجام نمي‌شود.

معاون عمراني شهردار اصفهان در خصوص استاندارد خيابان‌هاي شهر افزود: در خيابان‌هاي جديد مشکلي نداريم و اين خيابان‌ها بر اساس استاندارد ساخته مي‌شوند و مشکل اصلي ما در خيابان‌هايي است که دچار تغيير مي‌شوند، براي مثال همه کوچه‌هاي فرعي اين مشکل را دارند. وي با اشاره به اين‌که مشکل ما استاندارد احداث نيست بلکه رعايت نکردن در استاندارد بهره‌برداري است، خاطر نشان کرد: مشکل ارايه خدمات و تاسيسات در همه شهرهاي قديمي مانند اصفهان وجود دارد. وي هم‌چنين در خصوص آب‌گرفتگي معابر اصفهان گفت: سطح شهر اصفهان به خصوص در شمال شهر مسطح است و خيابان‌ها شيب لازم را ندارند و با توجه به بافت‌هاي قديمي شهر امکان شيب‌بندي مناسب وجود ندارد و شهرداري براي برطرف کردن مشکل آب‌گرفتگي معابر از چاه‌هاي جذبي استفاده مي‌کند.

شهرداري مقصر اصلي نامطلوب بودن خيابان‌هاست

هم‌چنين يک عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان گفت: اداره‌ها و شهرداري نمي‌توانند به علت منافع خود استاندارد يک معبر ايمن را زير پا بگذارند و چنين اتفاقاتي از بي‌دقتي مديران اين مجموعه‌هاست.

«غلامرضا شيران» در گفت‌وگو ايسنا، با اشاره به عدم همسطح‌سازي سطح خيابان و دريچه‌هاي فاضلاب در شهر اصفهان اظهار کرد: اين قبيل مسايل در شهر بسيار به چشم مي‌خورد و متاسفانه کمتر به آن پرداخته شده است و مي‌تواند عامل ناامني براي رانندگان وسيله نقليه باشد. وي افزود: همان‌گونه که شهرداري با هر سد معبري در خيابان، کوچه و پياده‌روها برخورد مي‌کند بايد برآمدگي، گودرفتگي و يا پايين رفتگي اعم از چاله، کانال، دريچه فاضلاب و... که نوعي سد معبر محسوب مي‌شود را ترميم و يا اصلاح کند.

اين عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان ايجاد معابر امن براي عبور و مرور مردم را وظيفه شهرداري دانست و گفت: اگر سازمان و ارگان خاصي در خيابان‌ها چاله، چاه يا گودال ايجاد مي‌کنند، اين وظيفه شهرداري است که به نيابت از مردم با اين شرکت‌ها و ارگان‌ها برخورد کند و استانداردهاي لازم را در خيابان‌هاي شهر به وجود آورد.

شيران مقصر اصلي نامطلوب بودن خيابان‌ها به‌ويژه عدم تسطيح دريچه فاضلاب‌ها با سطح خيابان را شهرداري دانست و افزود: شهرداري بايد با نهادهايي که چنين اعمالي انجام مي‌دهند برخورد کند، چون شهرداري است که مجوزهاي لازم در خصوص انجام عمليات عمراني در سطح شهر را به ارگان‌هاي خدماتي مي‌دهد. وي خاطرنشان کرد: مردم انتظار ندارند اداره آب و فاضلاب اين دريچه‌ها را مسطح کند، اما از شهرداري اين انتظار مي‌رود بستر مناسبي براي تردد شهروندان در سطح شهر ايجاد کند. رييس دانشکده حمل و نقل دانشگاه اصفهان ادامه داد: در صورتي که ناامني و عوارض خيابان، رانندگان و غيررانندگان را به خطر بيندازد، شهروندان حق دارند شکايت کنند و بايد به شکايت آن‌ها رسيدگي شود. شيران اظهار کرد: اداره‌ها و شهرداري نمي‌توانند به علت منافع خود استاندارد و ايمني يک معبر را زير پا بگذارد و اين چنين اتفاقاتي نشان از بي‌دقتي مديران اين مجموعه‌ها دارد.

وي هم‌چنين با بيان اين‌که فرمول آسفالت اصفهان با مشکل رو به رو است، يادآور شد: آب و هواي اصفهان بر روي آسفالت تاثير مي‌گذارد و سطح آسفالت را شيشه‌اي و قيري مي‌کند که مي‌تواند خطراتي براي رانندگان ايجاد کند و شايد شهرداري به علت نبود بودجه، کيفيت آسفالت‌ها را افزايش نمي‌دهد.


 نشست زمين در اهواز براي پانزدهمين بار 

 آسفالت اهواز در قسمت راه بند اتوبان پاسداران به دليل پيشروي مترو براي پانزدهمين بار نشست کرد.

به گزارش مهر،چندي پيش نيز آسفالت اتوبان پاسداران اهواز در نزديکي پل راه بند عامري نشست کرده بود. بر اثر اين نشست خيابان نهج البلاغه جنب پل راه بند اهواز صبح يکشنبه دو هفته مسدود شد.

پس از نشست‌هاي مکرر آسفالت در مناطق سه راه فرودگاه، چهارشير و دروازه شهرستان اهواز، اين‌بار نشست‌ها به جلوتر رفته و در راه بند اتوبان پاسداران در ابعاد حدود 200 متر مربع نشست کرد و باعث شکسته شدن ريل قطار شد. پس از شکسته شدن بخشي از ريل، در نهايت و پس از دو روز، شب گذشته اين خط تعمير و مجددا به کار خود ادامه داد. معاون فني راه آهن جنوب که در محل وقوع حادثه حضور داشت، گفت: دو روز قبل از اينکه اين حادثه اتفاق بيفتد، به ما اطلاع دادند که مترو نزديک به ريل شده و احتمال ريزش آسفالت وجود دارد. بهروز دره شوري افزود: ما نيز از دو روز قبل و پس از شنيدن اين هشدار، براي جلوگيري از خطرات احتمالي، خط را مسدود کرديم.

دره شوري همچنين اظهار کرد: چند روز قبل تر نيز در ابتداي خيابان نهج البلاغه که فاصله چند صد متري با اينجا دارد، آسفالت ريزش کرده بود و احتمال چنين اتفاقي را نيز داده بوديم. وي يادآور شد: پس از مسدود کردن اين خط، کليه تردد قطارها را از نظاميه که از شيبان مي گذرد و به ميان دشت مي روند، گذرانديم.

معاون فني راه آهن جنوب با بيان اينکه نشستي که صورت گرفت تحت کنترل بود، توضيح داد: دو روز است که در اين قسمت ناظر گذاشته بوديم تا به محظ اينکه اتفاقي رخ دهد به ما اطلاع دهد. به همين دليل مشکلي براي ما و شهروندان پيش نيامد و جاي نگراني نيست. دره شوري گفت: کليه خسارات مالي که متضرر شديم را شرکت ساخت مترو (کيسون) تقبل کرد.

به گفته وي، بر اثر اين نشست حدود 12 متر از يک کوپلاژ ريل قطار از مسير قطع شد و پس از تلاش نيروهاي راه آهن و قطار شهري اين مسير مجدد به حالت عادي باز گشت. دره شوري همچنين افزود: شرکت کيسون زيرسازي ريل را برعهده گرفت و ما بخش روسازي و استحکام را انجام داديم.

با توجه به گفته‌هاي مسئولان گويا چنين اتفاقاتي در آينده نزديک باز هم رخ مي‌دهد و لازم است که شهروندان هر چه بيشتر مراقب باشند.

پيش از اين آسفالت اطراف ايستگاه متروي اهواز در ميدان‌هاي فرودگاه و چهار شير (شهيد بندر) در ماه‌هاي گذشته چند بار نشست کرده و ترافيک آن محل را چند ساعت مختل کرد. براي نخستين‌بار مهرماه پارسال دو نقطه از آسفالت دچار ريزش و نشست شد. اين بار و پس از آخرين نشست‌هاي آسفالت در منطقه دروازه و صخيريه، هم اکنون ريزش به منطقه عامري (راه بند) نيز رسيده است و احتمال نشست‌هاي بيشتر در مسيرهايي که در گذشته نشست کرده بودند همچون ميدان هاي چهار شير و سه راه فرودگاه نيز وجود دارد. همزمان با از سرگيري کار در کارگاه‌هاي متروي اهواز، نشستهاي آسفالت از شمال اتوبان پاسداران رفته‌رفته به طرف جنوب اين اتوبان کشيده شد، کارشناسان اين نشست‌ها را مرتبط با جنس زمين اهواز و عمليات حفاري در اين بافت‌ها مي‌دانند. معاون خدمات شهري شهرداري اهواز پيش از اين اظهار کرده بود: انجام عمليات عمراني در زير زمين براي حفر تونل براي قطار شهري، باعث مي شود که در نقاطي با توجه به اينکه تراز سطح بالايي زمين در شهر اهواز از جنس سليتي و ماسه‌اي است همچنين آب‌هاي تحت‌الارضي نيز تراز بالايي دارند، ريزش صورت گيرد. عليرضا عاليپور افزود: به همين دليل به محض انجام هر گونه عمليات، بافت بالايي زمين دچار آسيبي جدي مي‌شود که اين آسيب اجتناب ناپذير است. فرورفتگي‌هاي قيفي شکل در زمين‌هاي آهکي که در اثر حل شدن سنگ‌هاي مزبور و فروريختن سقف ايجاد مي‌شوند. به اين صورت که سطح زمين حول يک نقطه زهکشي داخلي، فرسايش يافته است. ژئومورفولوژيستها اين فرورفتگي‌ها را «دولين» مي‌نامند؛ اما مهندسان آنها را «فروچال يا سينک هول» مي‌خوانند. معاون خدمات شهري شهرداري اهواز توضيح داد: البته نشست‌هاي آسفالت بر اثر سهل انگاري کسي نيست و در ذات بافت خاک وجود دارد. متاسفانه اخيرا در بلوار پاسداران پديده اي به نام سينک هول (فرو رفتگي قيفي شکل) در اثر عمليات ژئوتکنيکي و مکانيکي ايجاد شده است. وي افزود: اين تونل‌ها همچون زهکش عمل مي‌کنند و به شکل قيفي فرورفتگي ايجاد مي‌کند که در زمينه عبور و به مرور مشکلاتي را ايجاد مي‌کند.


 دردسرهايي به نام مسکن مهر در خوزستان 

بنابه اظهارات کارشناسان امور اقتصادي، مسکن مهر در نقاط مختلف کشور با مشکلات عديده اي روبه رو بوده و هست که جز در برخي نقاط خوزستان، اين طرح در بيشتر شهرهاي اين استان مورد بي مهري واقع شد و همچنان هزاران چشم منتظر تحقق اين آرزوي چندين سال خفته در پشت ديوار سخت نااميدي هاي و ناباوري هاست. به گزارش ايرنا،از ابتداي اجراي طرح در سال 86 تاکنون، در شهرهاي با جمعيت بالاي 25هزار نفر خوزستان، 676تعاوني با 44هزار و 293عضو براي مسکن مهر تشکيل و براي ساخت 46هزار و 906 واحد مسکوني در چارچوب اين طرح برنامه ريزي شده که دليل اختلاف اين دو رقم به واجد شرايط شناخته نشدن برخي افراد بر مي گردد. اعضاي اين تعاوني ها، تا زمان حاضر افزون بر سه هزار و 520ميليارد ريال به عنوان سهم آورده پرداخت کرده اند و ميانگين پرداختي ها به ازاي هر فرد متقاضي در خوزستان 80ميليون ريال است که اين رقم در برخي شهرها حتي تا 250ميليون ريال هم رسيده است. همچنين، در چارچوب اين طرح در شهرهاي با جمعيت کمتر از 25هزار نفر خوزستان در مجموع 14هزار و 590فقره قرارداد با متقاضيان منعقد شده که از اين ها 13هزار و 823 واحد مسکوني در مرحله فونداسيون قرار دارد. از اين تعداد، عمليات ساخت هشت هزار و 945واحد مسکن مهر به پايان رسيده که عمده اين واحدها به صورت خودمالکي ساخته شده است.از آنجايي که به دليل حوادث پيش بيني نشده و استفاده از مصالح کم دوام در واحدها، بحث مقاوم سازي مسکن روستايي مطرح بود ساخت واحدهاي مقاوم با عنوان مسکن مهر روستايي در اين مناطق موفقيت بيشتري داشت. در اين مناطق مردم بيشتر از مناطق شهري متقاضي ساخت مسکن با بهره مندي از تسهيلات دولتي و نيز سهم آورده خود بودند. در مجموع 64هزار فقره قرارداد ساخت مسکن در مناطق روستايي منعقد شد که از اين ها 55هزار واحد در مرحله فونداسيون قرار دارد. از جمع اين واحدها، کار ساخت و مقاوم سازي 46هزار واحد تا زمان حاضر به پايان رسيده است.استان خوزستان حدود چهار هزار روستا دارد که بيش از دو هزار روستا از اين ها بيش از 20خانوار جمعيت دارد. براساس آمار نفوس و مسکن سال 90، يک ميليون و 430هزار نفر از جمعيت چهار ميليون و 500 هزار نفري خوزستان در روستاها سکونت دارند. معاون تعاون مديرکل تعاون، رفاه و امور اجتماعي خوزستان مي گويد: عملکرد مسکن مهر در شهرهاي انديمشک، بهبهان با کمي تاخير و دزفول مناسب بوده اما در شهرهاي آبادان، بندر امام و هنديجان جنوبي همچنان مشکلاتي در اين بخش وجود دارد. رضا ميراني، اظهار کرد: در بندرامام مشکل جانمايي وجود دارد. زمين در نظر گرفته شده توسط اداره کل راه و شهرسازي براي ساخت واحدها مناسب نبود؛ چرا که اين اراضي در محوطه اي باتلاقي قرار داشت که بيشترين اعتبارات براي آماده سازي زيرساخت ها و پيش سازي هزينه شد. معاون تعاون مديرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعي خوزستان مي گويد: از اين نظر که دولت کارهاي زيرساختي در طرح مسکن مهر را انجام داد کار بسيار ارزشمندي است؛ در منطقه پرديس اهواز دولت پيگيري هاي خوبي داشت و کار آسفالت ريزي را هم انجام داد اما در بسياري از مناطق تلاش ها نه دلسوزانه که کارشناسي نبود.ميراني اظهار کرد: در دزفول در يکصد نقطه شبکه فاضلاب در نظر گرفته شده براي مسکن مهر ترک برداشت چرا که نظارت فني بر پروژه وجود نداشت.


 آرد فروشي غيرقانوني در کهگيلويه و بو يراحمد 

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگيلويه و بويراحمد از فروش غيرقانوني آرد توسط برخي از نانوايي‌هاي غيرفعال در اين استان خبرداد. «داريوش ديويده» به خبرنگار ايلنا در ياسوج گفت: به‌نظر مي‌رسد برخي از نانوايي‌هاي غيرفعال، آرد‌ها را گرفته و به فروش مي‌رسانند کهباعث ايجاد مشکلاتي مي‌شود.وي تعداد نانوايي‌هاي فعال و غيرفعال در شهرستان بويراحمد را به ترتيب 193 و 57 واحد برشمرد و اظهارداشت: 101 واحد نانوايي در کهگيلويه فعال و 86 واحد ديگر غيرفعال است. رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگيلويه و بويراحمد افزود: حدود پنج هزارتن آرد خباز شهري براي شهر‌ها و حدود سه هزار تن ويژه روستا‌ها و مناطق عشايري است.ديوديده، از شايعه پراکني برخي از خبازان کهگيلويه و بويراحمد راجع به «آردهاي ياسوج و شيراز» خبرداد و يادآور شد: برخي از خبازان استان اقدام به شايعه‌‌سازي در اين زمينه مي‌کنند تا بتوانند آردهاي خود را به فروش برسانند.


 آستارا در انتظار بهره‌برداري از کارخانه فولاد 

مدير شهرک صنعتي آستارا از افتتاح کارخانه‌ي بزرگ فولاد آستارا هم‌زمان با دهه‌ي مبارک فجر خبر داد. به گزارش ايسنا، «سعيد علي‌الموسوي» ، با اعلام خبر فوق اظهار کرد: با بهره‌برداري از اين کارخانه که توسط بخش خصوصي احداث و براي 70 نفر به شکل مستقيم شغل ايجاد مي‌شود. وي ابعاد مجتمع مذکور را 1892 مترمربع در زميني به مساحت 5500 مترمربع دانست و گفت: ميلگرد با سايز 14 به بالا و نبشي 40 و 50 از توليدات اين واحد بزرگ است. مدير شهرک صنعتي آستارا سرمايه‌گذاري در اين پروژه را 60 ميليارد ريال برشمرد و افزود: ظرفيت اين کارخانه، توليد 9000 تن محصولات مختلف در سال است. علي‌الموسوي در بخش ديگر سخنانش با اشاره به صدور سند مالکيت اين شهرک به نام شهرک‌هاي صنعتي و بهره‌برداري از 7 واحد توليدي از 38 قرارداد منعقده با سرمايه گذاران افزود: با افتتاح اين کارخانه آمار واحدهاي توليدي به 8 واحد افزايش مي‌يابد. وي گفت: هم‌اکنون پالت چوبي، کود شيميايي، بلوک سيماني، پلاست فوم، فيلم شيرينگ، پشتي و تشک، ورق درب و پنجره چوبي، محصولات ساخته شده از MDF، سورتينگ ميوه، ناودان، چکمه، پنجره دو جداره و سبد پلاستيکي ميوه در اين واحدها توليد مي‌شود. مدير شهرک صنعتي آستارا مجموع سرمايه‌گذاري واحدهاي صنعتي از بابت زمين را 219 ميليارد و 510 ميليون ريال دانست و گفت: هزينه‌ي آماده‌سازي زيرساخت‌ها در اين شهرک از ابتداي تأسيس تا سال 91، بالغ بر 23 ميليارد ريال است. وي ميزان سرمايه‌گذاري 7 واحد به بهره‌برداري رسيده را 72 ميليارد ريال برشمرد و افزود: از 38 قرارداد منعقده، 7 واحد به بهره‌برداري رسيده، 14 واحد در حال فعاليت، 3 واحد راکد و بقيه در مرحله‌ي اخذ مجوز و يا ساخت و ساز هستند. اين مقام مسوول در پايان با اشاره به تکميل فاز دوم شهرک و شن‌ريزي، آسفالت و برق‌رساني اين فاز يادآور شد: 2 .6 هکتار از اراضي اين شهرک واگذار و 5 .2 هکتار سوله و تأسيسات اداري و رفاهي در آن احداث شده است.


 اخبار کوتاه  

 احداث سومين راه ارتباطي گيلان - اردبيل

مدير ساخت و توسعه‌ي راه‌هاي گيلان از احداث سومين راه ارتباطي گيلان - اردبيل در منطقه‌ي توريستي ماسوله خبر داد و گفت: به‌زودي عمليات اجرايي 5 کيلومتر از مسير آغاز مي‌شود. به ايسنا، مهندس «نازک‌کار» با اعلام اين خبر گفت: راه ارتباطي ماسوله به ماجلان سومين راه ارتباطي گيلان به اردبيل است که با هدف ايجاد ارتباط گسترده‌تر با استان هم‌جوار طي سال‌هاي گذشته به‌صورت راه خاکي احداث شد و به‌زودي عمليات اجرايي بخش‌هايي از اين مسير آغاز مي‌شود. وي افزود: طول کلي اين مسير در محدوده‌ي گيلان حدود 20 کيلومتر است و در آينده‌اي نزديک عمليات اجرايي 5 کيلومتر از آن براي برطرف کردن نواقص و آماده‌سازي آسفالت آغاز مي‌شود، اين در حالي است که مطالعه و بررسي‌هاي لازم در اين زمينه انجام شده و در شرف انعقاد قرارداد با پيمانکار مربوطه است. مهندس نازک‌کار هزينه اختصاص يافته براي اجراي اين پروژه را اعتباري بالغ يک ميليارد و 760 ميليون تومان برشمرد و افزود: با پايان يافتن اين بخش از مسير، بقيه مسير به تناسب اعتبارات ابلاغي براي اجرا به پيمانکاران ذي‌صلاح واگذار مي‌شود.

کشف محموله قاچاق شيرين بيان

فرمانده‌ي انتظامي اليگودرز از کشف بيش از 4 تن شيرين‎بيان در اين شهرستان خبر داد.به گزارش ايسنا،سرهنگ «جبارپور» افزود: در پي کسب خبر و اطلاعاتي مبني بر اين‌که يک نفر نسبت به حمل داروي گياهي شيرين‎بيان غيرمجاز اقدام مي‎کند، پيگيري موضوع به‌صورت ويژه در دستور کار مأموران اين فرماندهي قرار گرفت. وي يادآور شد: مأموران ايست بازرسي هم با کارهاي اطلاعاتي و هماهنگي مقام قضايي در روبروي پاسگاه يک دستگاه کاميون را متوقف و راننده‌ي آن را دستگير کردند.

واکسيناسيون دام‌هاي لرستان

معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکي لرستان از واکسيناسيون بيش از 90 درصد دام‎هاي روستايي و عشايري استان عليه بيماري‎هاي آبله و شاربن خبر داد.«مصطفي زبردست» با اعلام اين خبر افزود: در هفت ماهه‌ي سال بيش از 90 درصد دام‎هاي روستايي و عشايري استان تحت پوشش واکسيناسيون آبله و شاربن قرار گرفتند. وي با بيان اين‌که حجم اين عمليات بيش از 3 ميليون و500 هزار رأس بوده که همگي توسط بخش دولتي انجام شده است، گفت: در طول2 سال اخير هيچ موردي از بيماري شاربن در استان در ميان جمعيت دامي مشاهده نشده است.

رشد صادرات کالا از استان لرستان

رييس سازمان صنعت معدن وتجارت لرستان از صدور بيش از 19 ميليون دلار کالا از گمرک استان به خارج کشور خبر داد. «حجت‌الله بيرانوند»، افزود: اين ميزان کالا شامل بيش از117 هزار و 80 تن انواع کالاي صادراتي است و نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزني 1507 و از لحاظ ارزشي 26 درصد رشد داشته است. وي ادامه داد: 19 ميليون و 947 هزار و 697 دلار کالاي غيرنفتي طي شش ماهه‌ي نخست سال از گمرک استان به خارج کشور صادر شده است. رييس سازمان صنعت معدن وتجارت لرستان اظهار کرد: اين کالاها شامل انواع توليدات استان از جمله سيمان، ظروف شيشه‎اي، داروهاي انساني، فروسيلسيم، سالامبور گوسفندي، کاشي، سنگ، پودر کربنات کلسيم، مايع ظرفشويي، دوغ، گالن پلاستيک و بيسکويت بوده است. بيرانوند با اشاره به وجود 30 بازار هدف صادراتي لرستان خاطرنشان کرد: تاجيکستان، گرجستان، عراق، ارمنستان، افغانستان، روماني، آذربايجان، ترکيه، هندوستان، ترکمنستان، قرقيزستان و يونان از کشورهاي هدف کالاهاي صادراتي استان هستند.

برداشت سيب زميني و پياز در کنگاور

مدير جهاد کشاورزي شهرستان کنگاور گفت: در سال زراعي جاري 3000 تن سيب‌زميني و 17 هزار تن پياز از مزارع اين شهرستان برداشت شده است. مهندس «سيروس نوروزي» افزود: امسال بيش از 200 هکتار از مزارع کنگاور زيرکشت سيب‌زميني و پياز رفته که از اين سطح 3000 تن سيب‌زميني و 17 هزار تن پياز برداشت شده است. وي تصريح کرد: ميانگين عملکرد پياز در هکتار 90 تن و حداکثر 175 تن و ميانگين عملکرد سيب‌زميني 70 تن و حداکثر 95 تن گزارش شده است.نوروزي خاطر نشان کرد: بيشترين سطح زيرکشت سيب‌زميني در دهستان فش و پياز در گودين و کرماجان انجام شده است. وي درپايان در خصوص وضعيت کشت پاييزه خاطرنشان کرد: در فصل کشت پاييزه امسال 527 تن بذر جو و گندم، 12 تن بذر کلزا و 4558 تن انواع کود شيميائي شامل فسفات و ... در ميان کشاورزان توزيع شده است.

بهبود بارش زراعي در کردستان

مدير زراعت سازمان جهاد کشاورزي کردستان گفت: با توجه به سامانه‌هاي بارشي اتفاق افتاده بارش‌هاي زراعي در کردستان بسيار مطلوب بوده است. «ابراهيم مولودي»، اظهار کرد: تاکنون که از نظر شرايط دمايي و ميزان بارش در استان شاهد وضعيت مطلوبي هستيم و در صورت ادامه داشتن اين بارش‌ها ميزان توليد گندم به‌طور قابل ملاحظه‌اي افزايش دارد. وي با بيان اين‌که امسال بارش‌هاي باراني در دو مرحله در استان اتفاق افتاد، افزود: در نخستين مرحله اين بارش‌ها به جز مناطق غربي استان در بقيه‌ي شهرستان‌ها ميزان بارندگي‌ها مناسب بوده است.

مدير زراعت سازمان جهاد کشاورزي کردستان با اشاره به اين‌که در مرحله‌ي دوم در همه‌ي شهرستان‌هاي کردستان بارش‌هاي مناسبي اتفاق افتاد، افزود: خوشبختانه تاکنون ميزان بارش مؤثر براي مزارع و محصولات کشاورزي در کردستان اتفاق افتاده است. وي با بيان اين‌که زمان و ميزان بارش‌ها تاکنون بسيار مناسب بوده است، ادامه داد: اين بارش‌ها در زمينه‌ي افزايش ميزان برداشت محصولات ديمي به‌ويژه گندم بسيار مؤثر است.مولودي با بيان اين‌که در صورتي که هواي استان 10 تا 15 روز آينده به بالاي پنج درجه برسد شرايط براي رشد محصولات کشت پاييزه فراهم مي‌شود، تصريح کرد: خوشبختانه بارش‌هاي اخير آثار خوبي بر روي زمين‌هاي کشاورزي داشته است.

مدير زراعت سازمان جهاد کشاورزي کردستان با بيان اين‌که در کشت پاييزه امسال 535 هزار هکتار گندم کشت شده که از اين ميزان 500 هزار هکتار آن ديمي و بقيه‌ي آن آبي بوده است، يادآور شد: هم‌چنين امسال 32 هزار هکتار جو کشت شده که از اين ميزان 28 هزار هکتار آن زير کشت جو آبي و بقيه زير کشت جو ديم رفته است.


 خبر 

 افت شديد آب‌هاي زير زميني کرمان

نماينده مردم کرمان و راور در مجلس شوراي اسلامي با هشدار جدي نسبت به کمبود آب در استان کرمان گفت: اگر براي انتقال آب به استان چاره اساسي انديشيده نشود در آينده برخي شهرستان‌هاي استان مانند زرند، کرمان و بم دچار بي‌آبي مي‌شوند. به گزارش ايسنا، دکتر «محمدمهدي زاهدي» با اشاره به نشست مسوولان استان، اعضاي مجمع نمايندگان با وزير نيرو اظهار کرد: سفره‌هاي آب زيرزميني کرمان پايين رفته است و دولت بايد در اين زمينه کمک کند و شخص وزير نيرو هم در اين بخش نظر مساعد داشت. وي با اشاره به پيشنهاد راهکارهاي مختلف براي انتقال آب به استان کرمان اظهار کرد: براي تامين آب راهکارهاي مختلف از جمله انتقال آب از بهشت‌آباد به شهر کرمان، انتقال آب از خليج‌فارس و درياي عمان به استان و سد صفاي رابر به کرمان بررسي و مقرر شد هر چه زودتر تمهيدات لازم در اين‌باره انديشيده شود. رييس مجمع نمايندگان استان کرمان با اشاره به اجراي طرح فاضلاب شهر کرمان و اعتبار 300 ميليارد توماني اين طرح گفت: اين طرح از 16 سال پيش آغاز شده و 25 درصد پيشرفت فيزيکي دارد و اگر اين روند پيش رود بهره‌برداري از اين طرح 100 سال طول مي‌کشد اين در حالي است که امسال فقط هفت ميليارد تومان براي آن در نظر گرفته شده است. زاهدي، وضعيت نيروگاه‌هاي استان کرمان، توسعه صنعت فولاد استان در چهار سال آينده، وجود 25 هزار متقاضي امتياز برق در استان، نيروگاه 1000 مگاواتي شهرستان کهنوج، کمک مالي به برق شمال و جنوب استان، خطوط انتقال آب آشاميدني را از ديگر مباحث مطرح شده با وزير نيرو دانست.

ابتلاي گسترده کرمانشاهي‌ها به تب مالت

مسوول پيشگيري از بيماري‌هاي واگير مرکز بهداشت استان کرمانشاه با اشاره به شمار فراوان مبتلايان به تب‌مالت در استان(ابتلاي 700 نفر)، از مردم خواست تا مواد لبني و فراورده‌هاي آن را تنها از مراکز بهداشتي تهيه کنند. دکتر «حسين بيگلري» به ايسنا گفت: تب مالت يا بروسلوز را يکي از عمده‌ترين بيماري‌هاي مشترک انسان و حيوان برشمرد و افزود: هم‌اکنون اين بيماري مهم‌ترين بيماري قابل انتقال ميان حيوان و انسان است. به‌گفته وي، باکتري تب مالت(بروسلا) به‌دنبال مصرف لبنيات محلي غيرپاستوريزه، مصرف فرآورده‌هاي گوشتي آلوده و مهم‌تر از همه تماس محافظت نشده با دام وارد بدن مي‌شود و فرد را مبتلا مي‌کند. مسوول پيشگيري از بيماري‌هاي واگير مرکز بهداشت استان کرمانشاه با بيان اين‌که دوره کمون اين بيماري از زمان ورود باکتري به بدن بين سه هفته تا چند ماه متغير است، گفت: پس از طي اين مدت تب‌مالت خود را با علائم شايعي چون تب، لرز، درد مفاصل، کوفتگي شديد و تعريق نشان مي‌دهد. بيگلري خاطر نشان کرد: علاوه بر علائم شايع ذکر شده، اين بيماري علائم متفاوتي از افسردگي دارد تا بوي بد عرق بدن است که سبب مي‌شود تب‌مالت به بيماري هزار چهره معروف شود. وي راه تشخيص بيماري تب‌مالت را انجام تست آزمايشگاهي رايت دانست و گفت: پس از تشخيص بيماري، درمان دارويي با استفاده از 2 دارو براي بيمار به مدت 2 ماه تجويز مي‌شود. مسوول پيشگيري از بيماري‌هاي واگير مرکز بهداشت استان کرمانشاه با اشاره به شمار فراوان مبتلايان به تب‌مالت در استان کرمانشاه، خاطر نشان کرد: استان کرمانشاه قطب دامپروري کشور است از همين‌رو شمار مبتلايان به تب‌مالت در آن زياد است. به‌گفته بيگلري، از 16 هزار مورد شناسايي شده تب مالت پارسال در کشور، 700 مورد آن مربوط به استان کرمانشاه بوده است. وي يادآور شد: با اقدامات و آموزش‌هاي ارائه شده به کشاورزان و دامداران، سير بيماري تب‌مالت هم‌اکنون در استان سير نزولي و آهسته‌اي دارد و هم‌اکنون اين بيماري در اولويت‌هاي مهم مرکز بهداشت استان کرمانشاه است. به گفته مسوول پيشگيري از بيماري‌هاي واگير مرکز بهداشت استان کرمانشاه، افرادي با مشاغل دامداري، کشاورزي، قصابي و مشاغلي که به‌نحوي با دام و يا فرآورده‌هاي دامي سرو کار دارند، بيش از ديگران در معرض خطر ابتلا به اين بيماري هستند. بيگلري در همين راستا استفاده از وسايل محافظتي چون دستکش، چکمه و روپوش در تماس با دام را راه موثري در پيشگيري از اين بيماري برشمرد. وي در همين راستا توصيه کرد: افراد فرآورده‌هاي لبني و گوشتي مورد نياز خود را تنها از مراکز مورد تاييد بهداشت خريداري کنند و از خريد هر گوشتي از مراکز بين جاده‌اي و غير بهداشتي و نيز گوشتي که توسط ذبح غيربهداشتي تهيه شده است، خودداري کنند. مسوول پيشگيري از بيماري‌هاي واگير مرکز بهداشت استان کرمانشاه همچنين توصيه کرد: افراد گوشت دام تازه ذبح شده را به مدت 24 ساعت در دماي صفر تا چهار درجه در يخچال نگهداري کرده و سپس مصرف کنند. به‌گفته بيگلري، در اين دما به علت جمود نعشي همه باکتري‌هاي موجود در گوشت از جمله باکتري تب‌مالت از بين مي‌رود. وي با بيان اين‌که افراد در صورت خريداري شير محلي بايد آن را به مدت پنج دقيقه در دماي جوش جوشانده و سپس مصرف کنند،گفت: چون ماست و دوغ محلي با حرارت توليد مي‌شوند از اين‌رو شانس ابتلا به تب مالت با مصرف اين مواد بسيار کمتر است. مسوول پيشگيري از بيماري‌هاي واگير مرکز بهداشت استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: براي استفاده از پنير محلي نيز بايد به‌مدت دو ماه و نيم پنير را در آب نمک گذاشته تا همه باکتري‌هاي آن از ميان برود.

راه‌اندازي واحدهاي دام سنگين در سيستان و بلوچستان

مديرکل کميته امداد سيستان و بلوچستان از راه‌اندازي 25 واحد پرورش دام سنگين با حمايت اين اداره در سيب و سوران خبر داد. «محسن مسعوديان‌راد» افزود: ظرفيت ساليانه پرورش دام اين واحدها 2000 رأس است. وي با بيان اين‌که از ابتداي سال تاکنون به 112 طرح اشتغال‌زايي اين شهرستان تسهيلات پرداخت شده است، افزود: هزينه‌ي اجراي 112 طرح اشتغال‌زايي اين شهرستان 900 ميليون تومان بوده است.مديرکل کميته امداد استان اظهار کرد: کميته‌ي امداد استان در راستاي خدمت‌رساني به مناطق محروم استان، به‌خصوص نقاط روستايي طرح‌هاي اشتغالزايي خوبي را به اجرا گذاشته است.

مسعوديان‌راد تصريح کرد: حمايت از مشاغل خانگي در روستاها و حتي شهرهاي استان با پرداخت تسهيلات ويژه به مددجويان در دستور کار است.