نسخه شماره 3339 - 1392/08/25 -

رييس کميته محيط زيست شوراي اسلامي شهر تهران هشدار داد:
آلودگي هوا را به شوخي گرفته‌ايم!
عيديان: روزانه 18 نفر به دليل مشکلات تنفسي در تهران جان مي‌بازند
معاون خدمات شهري شهرداري تهران اعلام کرد:
توسعه خدمات شهري در تهران با وجود افزايش تورم و تحريم‌ها


ارائه 3500 ميليارد تومان لايحه متمم بودجه سال 92 به شورا


بهروز قائم مقام جديد معاونت ترافيک شهرداري تهران شد


دريچه خبر


گذري در شهر


 رييس کميته محيط زيست شوراي اسلامي شهر تهران هشدار داد:
 آلودگي هوا را به شوخي گرفته‌ايم! 
 عيديان: روزانه 18 نفر به دليل مشکلات تنفسي در تهران جان مي‌بازند

 رييس کميته محيط زيست و خدمات شهري شوراي اسلامي شهر تهران با تاکيد بر اين که اگر طرح جامع کاهش آلودگي هوا اجرا مي‌شد، هواي تهران به اين روز نمي‌افتاد، گفت: اگر اين طرح همچنان مورد بي‌توجهي قرار گيرد، بايد منتظر روزهاي بدتري از نظر آلودگي هوا باشيم.

مهندس محمد حقاني افزود: از نظر آلودگي هوا در اوضاع بدي قرار داريم و به جاي راهکارهاي اصولي و پايدار به يک سري کارهاي ابتدايي و ضربتي مانند طرح زوج و فرد و تعطيلي مدارس مي‌پردازيم که حتي در کوتاه‌مدت هم موثر نيستند در صورتي که برنامه‌ها بايد بر اساس اولويت، اجرا شوند.وي با اعلام اين که استانداردسازي توليد سوخت و ساخت خودرو از جمله اين راهکارها محسوب مي‌شود، تاکيد کرد: البته فراموش نکنيم که بسياري از عوامل آلاينده، فرا‌بخشي و فرا‌منطقه‌اي هستند که به عنوان نمونه مي‌توان به پديده ريزگردها که از خارج از مرزها وارد کشورمان مي‌شوند، اشاره کرد.

رييس کميته محيط زيست شوراي شهر با اشاره به اين که تنها با شعار نمي‌توانيم از مردم انتظار مشارکت در کاهش آلودگي هوا را داشته باشيم، اظهار کرد: تا جايي مي‌توانيم از مردم توقع همکاري داشته باشيم که به مشکل بر نخورند و به عنوان نمونه وقتي مي‌توانيم از مردم بخواهيم با خودروي شخصي تردد نکنند که حمل‌و‌نقل عمومي مناسب در اختيار آن‌ها گذاشته باشيم.حقاني با بيان اين که اقدامات اصلي به منظور کاهش آلودگي هواي تهران بايد با مرکزيت دولت صورت گيرد، تصريح کرد: خوشبختانه در حال حاضر بين شوراي شهر و مديريت شهري تهران با سازمان حفاظت محيط ريست تعامل خوبي وجود دارد.وي با تاکيد بر اين که قرار بود از سال 91 بنزين با استاندارد يورو 4 و از سال 92 نيز با استاندارد يورو 5 ارائه شود، اضافه کرد: علاوه بر اين قرار بود توليد خودروهاي داخلي بر مبناي استاندارهاي جهاني صورت گيرد، معاينه فني الزام‌آور شود، خودروهاي فرسوده از رده خارج گردند و تجهيزات فني و کاتاليست تاکسي‌ها تعويض شوند اما کدام يک از اين کارها انجام شده است؟

رييس کميته محيط زيست شوراي شهر با اشاره به اين که حتي پليس نيز ابزار قانوني لازم به منظور برخورد با متخلفاني که آلودگي توليد مي‌کنند را در اختيار ندارد، اظهار کرد: نتيجه اين مي‌شود که هر روز شاهد تردد هزاران هزار خودرو و موتورسيکلت آلاينده و دودزا هستيم که در سطح شهر تردد مي‌کنند و کسي هم با آن‌ها هيچ برخوردي نمي‌کند.حقاني با بيان اين که مهمترين مشکل اين است که پيش از اين مسوولان براي حل مشکل آلودگي هوا عزم راسخ نداشتند، تصريح کرد: اگر به همان ترتيب سابق پيش برويم، همين طور که امسال آلودگي هوا نسبت به سال گذشته بدتر شده، در سال آينده نيز نسبت به امسال بدتر خواهد شد.وي با تاکيد بر اين که هم قوانين لازم را داريم و هم امکانات لازم را، اضافه کرد: آلودگي هوا را به شوخي گرفته‌ايم و با مردم در اين خصوص تعارف مي‌کنيم، چرا که در حال حاضر بسياري از اقداماتي که مسئولان از روي ناچاري انجام مي‌دهند، از جمله تعطيلي مدارس يا طرح زوج و فرد، صرفاً مسکّن‌هاي موقتي هستند که اثر آن‌ها آني است و در نتيجه زود از بين مي‌روند.

رييس کميته محيط زيست شوراي شهر با اشاره به اين که براي رفع مشکل آلودگي هواي تهران مديريت شهري به تنهايي‌ نمي‌تواند اقدام کند، اظهار کرد: به عنوان نمونه، موضوع ريزگردها، موضوعي است که در سطح ملي مطرح است و 20 استان کشور درگير آن هستند و لذا هر اقدامي بايد با محوريت دولت انجام شود و دولت محور برنامه‌هاي کاهش آلودگي هواست.حقاني با بيان اين که مردم نياز به آب و هواي سالم دارند در صورتي که هواي آلوده تهران، زندگي سالم را از شهروندان تهراني گرفته، تصريح کرد: اين در حالي است که در بسياري از موضوعات، از جمله استانداردسازي توليد سوخت و ساخت خودرو يا برنامه‌اي اجرا نکرده‌ايم و يا اگر هم
برنامه اي اجرا شده، آن را ناقص اجرا کرده ايم.وي در پايان با تاکيد بر اين که برنامه‌ريزي براي رسيدن به شهر الکترونيک از جمله راهکارهاي کاهش آلودگي هواي تهران است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر اصلي ترين و مهمترين راهکار کاهش آلودگي هواي تهران، تقويت و توسعه مترو است.

تمرکز مديريت شهري بر تحول در رفتارهاي ترافيکي شهروندان

معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران با استناد به سخنان اخير شهردار تهران در خصوص اهميت فرهنگ ترافيک و ضرورت توجه به اين مهم گفت: يکي از دغدغه‌هاي اصلي مديريت شهري توجه به موضوعات اجتماعي و فرهنگي است که در اين ميان ارتقاي فرهنگ ترافيک و فرهنگ‌سازي در اين حوزه از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.سيد‌جعفر تشکري‌هاشمي افزود: همان طور که در بسياري از پروژه‌هاي شهري، تهران به الگوي ديگر شهرهاي کشور تبديل شده، آداب و رفتارهاي ترافيکي شهروندان اين کلانشهر نيز بايد به الگوي ساير شهرهاي کشور تبديل شود. وي با اعلام اين که تا رفتارهاي ترافيکي شهروندان بهبود پيدا نکند، مشکل ترافيک تهران حل نمي‌شود، تاکيد کرد: مديريت شهري با تمرکز بر موضوع فرهنگ ترافيک به نوعي برنامه‌ريزي کرده و برنامه‌هاي خود را اجرا خواهد کرد که بعد از 4 سال شاهد تحول در رفتارهاي ترافيکي شهروندان باشيم و البته در اين زمينه ساير دستگاه‌ها نيز بايد به کمک مديريت شهري بيايند.

ترافيک با تمام شئونات فردي و اجتماعي سر و کار دارد

رييس پليس راهور تهران بزرگ نيز در اين جلسه گفت: بحث ترافيک موضوعي است که با تمام شئونات فردي و اجتماعي افراد جامعه سر و کار دارد و با توجه به اين اهميت، از رسانه‌ها انتظار مي‌رود اين موضوع را بيشتر مورد توجه قرار داده و شاهد توليد محصولات جديد و حرف‌هاي تازه اي در اين حوزه حائز اهميت از سوي رسانه‌ها باشيم.

سردار حسين رحيمي ‌با تاکيد بر اين که رسانه‌ها با فرهنگ سازي در حوزه ترافيک بايد به کمک مجريان قانون آمده و مکمل اعمال قوانين باشند، اظهار کرد: وقتي پليس موضوعي را به صورت ويژه مورد توجه قرار مي‌دهد، شاهد رعايت آن از سوي مردم هستيم اما تا پليس عمل به قانون را به خود مردم واگذار مي‌کند، به يک باره قوانين ناديده گرفته شده و زير پا گذاشته مي‌شوند. وي به عنوان نمونه به موضوع موتورسيکلت‌ها اشاره و تصريح کرد: چند وقتي که پليس رعايت قانون را بر عهده خود موتورسواران گذاشته، شاهد اين هستيم که استفاده از کلاه ايمني کاهش و در مقابل انجام رفتارهاي غير متعارف از سوي اين گروه افزايش يافته در صورتي که اگر رسانه‌ها به کمک مجريان قانون بيايند، حتماً وضعيت فرق خواهد کرد. يک عضو هيأت مديره سازمان حمل‌و‌نقل و ترافيک نيز با اشاره به اين که در حال حاضر روزانه حدود 150 نفر از مردم تهران به دلايل مختلف فوت مي‌کنند و در بهشت زهرا (س) دفن مي‌شوند، گفت: از اين تعداد 18 نفر صرفاً به دليل مشکلات تنفسي جان خود را از دست مي‌دهند که اين موضوع به صورت مستقيم و غير مستقيم به مشکل آلودگي هواي تهران مربوط مي‌شود. دکتر محمد عيديان با استمداد از علما و روحانيون، اساتيد دانشگاه و ساير نخبگان جامعه در جهت آگاه‌سازي و اطلاع‌رساني به جامعه در خصوص موضوعات فرهنگي از جمله فرهنگ ترافيک، افزود:البته در اين ميان رسانه‌ها از جايگاه ويژه‌اي در ‌ فرهنگ‌سازي از نريختن زباله در انهار و جوي‌ها گرفته تا رعايت اخلاق و عمل به قانون در هنگام رانندگي برخوردارند. وي با تاکيد بر اين که به رغم پيشرفت تکنولوژي توليد خودرو در جهان، خودروسازان داخلي هنوز الفباي اصول ايمني و استانداردهاي زيست محيطي خودرو را نيز بلد نيستند، خاطرنشان کرد: اگر رسانه‌هاي ما نقش خود را به خوبي ايفا مي‌کردند، دولت قبلي هرگز نمي‌توانست چند سال متوالي، يک ميليارد دلار مطالبه متروي تهران را با وجود مصوبه مجلس بلوکه کند.


 معاون خدمات شهري شهرداري تهران اعلام کرد:
 توسعه خدمات شهري در تهران با وجود افزايش تورم و تحريم‌ها  

در سال‌هاي گذشته با وجودي که تحريم‌ها و افزايش تورم از هر جهت به کشور فشارهايي را وارد کرده است، اما در اين بين شهرداري تهران بدون کمک مالي حتي از دولت توانسته روند توسعه مطلوبي را براي اين کلانشهر به ارمغان آورد. به طوري که در حوزه خدمات شهري و امکانات ارايه شده در سطح شهر، با کم و کاستي روبرو نبوده و تماما از کليه منابع موجود خود براي ايجاد حفظ و آرامش شهروندان بهره برده است.

معاون خدمات شهري شهرداري تهران با بيان اينکه مديريت شهري همه تلاش خود را بکار بست تا افزايش نرخ تورم بر روي خدمات ارايه شده شهري در پايتخت خصوصا حوزه خدمات شهري تاثير چنداني نگذارد، گفت: شهرداري تهران بودجه و منابع مالي مشخصي دارد اما با اين وجود افزايش تورم در روند توسعه شهر تهران در سال‌هاي اخير موثر نبوده و به معناي عاميانه شهرداري چيزي از خدمات شهري کم نگذاشته است، زيرا اولويت شهرداري آسايش و راحتي خيال شهروندان است و اين موضوع مصداق عيني در عمل داشته و در حد شعار باقي نمانده است.

وي درباره عدم تاثير تورم بر روي قيمت تمام شده محصولات فروشگاه شهروند نيز يادآور شد: با توجه به افزايش تورم در سال‌هاي گذشته شاهد افزايش قيمت‌ها در تمامي حوزه‌ها و ارايه خدمات حتي در سطح کشور بوده‌ايم و به جرات مي‌توان گفت که تاثير تورم روي قيمت تمام شده خدمات ارايه شده شهري تاثير چنداني نداشته است.

معاون شهردار پايتخت با بيان اينکه شرکت شهروند به عنوان يکي از شرکت‌هاي وابسته در شهرداري تهران که در حوزه مواد غذايي و مصرفي شهروندان فعال است، افزود: در زمان گراني محصولات مصرفي و غذايي همچون گذشته به ارايه خدمات پرداخت. به گونه‌اي که گوشت قرمز را با قيمت تمام شده و حتي زير قيمت بازار عرضه کرد و حتي نوسان قيمت در زمان گراني روغن هم در اين فروشگاه تاثيري نداشت.

عبداللهي همچنين ادامه داد: در سه ماه اوليه سال 92 فروشگاه شهروند عملکرد خوبي داشته است، به طوري که در بحث افزايش قيمت‌ها با مشکلي مواجه نبود و حتي 20 تا 25 درصد قيمت گوشت را پايين‌تر از بازار عرضه کرد. اضافه شدن 13 فروشگاه شهروند از سال 84 در پايتخت و خريد سالانه50 ميليون نفر از فروشگاه‌هاي شهروند صحت اين موضوع را ثابت مي‌کند.

عدم افزايش قيمت کالاهاي اساسي به رغم افزايش قيمت‌ها در سطح شهر

وي با تاکيد بر اينکه سود حاشيه فروش شهروند در سال‌هاي اخير صفر شده است، خاطرنشان کرد: عدم افزايش قيمت کالاهاي اساسي به رغم افزايش قيمت‌ها در سطح شهر و حتي کشور مراجعه شهروندان را به اين فروشگاه بيشتر کرد. صفر بودن سود حاشيه فروش شهروند از ديگر مواردي است که از سال 89 کاهش سود را در تمامي ‌فروشگاه‌ها به ارمغان آورد، به گونه‌اي که در حال حاضر اين ميزان به 14 درصد رسيده است.

به گفته معاون خدمات شهري شهرداري تهران در سال 91 با اين ميزان فروش 45 درصد رشد ايجاد شده است و مراجعه روزانه 150هزار نفر در روز به فروشگاه‌هاي 25 گانه شهروند نشان از آن دارد که تعداد مراجعان به اين فروشگاه با رشد چشمگيري نسبت به سال‌هاي گذشته روبرو بوده، به طوري که فاکتورها و تعداد کالاهاي فروخته شده نمايانگر استقبال بالاي افراد از فروشگاه‌هاي شهروند است.

عبداللهي با اشاره به رسيدن به سرانه بين‌المللي فضاي سبز در شهر تهران اذعان کرد: نرخ تورم در ديگر موارد با افزايش قيمت دلار همسو بود اما در اين بين خدمات ارايه شده روال سال‌هاي گذشته را داشت. نمونه اين موضوع حمل‌و‌نقل عمومي است که با وجود کمبودها و عدم پرداخت موارد مالي از سوي دولت نهم و دهم مردم حتي‌الامکان کمتر مشکلات را لمس کردند. در ديگر موضوعات شهري اعم از ساخت بزرگراه‌ها و توسعه بوستان‌ها در جاي جاي شهر نيز موارد عيني بسيار است.

وي با بيان اينکه در سال‌هاي اخير مديريت شهري توانسته با ايجاد بوستان‌ها و فضاي سبز بزرگراهي سرانه فضاي سبز به ازاي هر تهراني را به استاندارد بين‌المللي برساند، اظهارکرد: امروز نزديک به دو هزار بوستان در نقاط مختلف شهر تعبيه شده است و اين در حاليست که سرانه فضاي‌سبز بين‌المللي براي هر فرد15 مترمربع است که حالا شهر تهران به اين ميزان رسيده است.

افزوده شدن 800 پارک و 16 هزار هکتار جنگل کاري

وي همچنين افزود: از سال 84 تاکنون يعني قريب به 7سال، 800 پارک و 16 هزار هکتار جنگل کاري به مجموعه فضاي سبز شهر تهران افزوده شده است. به گونه‌اي که مي‌توان به افتتاح دو هزار و 300 هکتار جنگل‌کاري در قالب طرح کمربند سبز پيرامون شهر تهران اشاره کرد. همچنين 39هزارهکتار کمربند سبز پايتخت و بيش از 120کيلومتر از حاشيه بزرگراه‌هاي شهر تهران در سال‌91پوشيده از فضاي‌سبز شده است. معاون خدمات شهري شهرداري تهران سرانه فضاي سبز برون شهري را 23متر خواند و گفت: پيش از انقلاب 75 پارک و سه پارک جنگلي در تهران بيشتر وجود نداشت که مجموع آن‌ها به دو هزار و 900 هکتار هم نمي‌رسيد که اين ميزان در حال حاضر به 38هزار هکتار رسيده است. عبداللهي افزود: از‌ سال 84 تا 91، 17 هزار هکتار جنگل‌کاري در تهران در قالب فاز دوم توسعه کمربند سبز تهران اضافه شد که سرانه فضاي‌سبز برون شهري تهران را 23به متر رساند. ساخت 911 بوستان منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي تا پايان‌سال 91 در پايتخت از جمله تلاش‌هاي مديريت شهري بوده است.


 ارائه 3500 ميليارد تومان لايحه متمم بودجه سال 92 به شورا  

 سرپرست معاونت برنامه‌ريزي و توسعه شهري با اشاره به ارائه 3500 ميليارد تومان متمم بودجه سال 92 به شوراي شهر گفت‌: نزديک به 90 درصد اعتبار پيشنهادي معطوف به اجراي پروژه‌هاي سرمايه‌اي و نگهداشت است .دکتر دارياني با اشاره به ارائه متمم بودجه سال 1392 شهرداري به شوراي اسلامي شهر تهران گفت: با توجه به تحقق درآمدهاي سال جاري شهرداري تهران و به منظور تسريع در بهره‌برداري و اتمام پروژه‌هاي بزرگ شهري‌، متمم بودجه سال 92 تهيه و تدوين وهشتم آبان ماه به شوراي اسلامي شهر تهران تقديم شد.سرپرست معاونت برنامه‌ريزي و توسعه شهري با اشاره به اصول کلي تهيه و تدوين متمم بودجه افزود‌: تامين اعتبار ناشي از تسريع در انجام پروژه‌هاي مهم و اولويت دار، تامين اعتبار پروژه‌هاي سرمايه‌اي نيمه‌تمام مناطق و تامين اعتبار بابت نگهداشت هر چه بهتر شهر از جمله اصول کلي تهيه و تدوين متمم بودجه بوده است .دارياني در ادامه اظهارکرد‌: لايحه متمم بودجه سال 92 شهرداري تهران از حيث درآمدها و هزينه بالغ بر سه هزار و پانصد ميليارد تومان است که نزديک به 90 درصد اعتبار پيشنهادي معطوف به اجراي پروژه‌هاي سرمايه‌اي و نگهداشت است که به تفکيک ماموريت‌هاي شش‌گانه شهرداري و حوزه‌هاي اجرايي و مناطق 22‌گانه ارائه شده است.

وي با اشاره به تعامل و همفکري مطلوب بين شهرداري و شوراي اسلامي شهر تهران و همچنين با توجه به مازاد تحقق درآمدهاي مصوب شهرداري تهران گفت‌: اميدواريم با تصويب لايحه متمم بودجه شاهد تسريع در انجام پروژه‌ها و خدمت مضاعف به شهروندان شريف تهران باشيم.


 بهروز قائم مقام جديد معاونت ترافيک شهرداري تهران شد 

 طي حکمي از سوي شهردار تهران، مهندس حجت‌الله بهروز به عنوان قائم مقام جديد معاونت حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران منصوب شد.در اين حکم خطاب به مهندس بهروز آمده است: بنا به پيشنهاد معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک و نظر به سوابق و تجارب جناب عالي، به موجب اين حکم شما را به سمت قائم مقام معاونت حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران منصوب مي‌نمايم.در حکم مذکور با عنايت به اثرگذاري مقوله حمل‌و‌نقل و ترافيک بر ابعاد اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي زندگي شهروندان، اهميت اين موضوع مورد تاکيد قرار گرفته است.در حکم صادره بر «توسعه حمل‌و‌نقل عمومي با تاکيد بر نگاه انسان محور»، «ايجاد شبکه هوشمند و يکپارچه حمل‌و‌نقل شهري»، «روان سازي ترافيک» و «ارتقاي استانداردهاي زيست محيطي بر مبناي حمل‌و‌نقل پاک»، که از آن‌ها مي‌توان به عنوان 4 رويکرد راهبردي حوزه حمل‌و‌نقل و ترافيک در دوره جديد مديريت شهري نام برد، تاکيد شده است.در اين حکم ضمن اشاره به «بهينه‌سازي»، «چابک‌سازي» و «هوشمندسازي» ساختار سازماني با حفظ هماهنگي کامل با معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک، برنامه ريزي، هدايت و نظارت بر عملکرد مناطق در راستاي نهادينه شدن فرهنگ شهروندمداري با رويکرد منطقه گرايي و هويت بخشي به محلات در جهت رفاه شهروندان، مورد تاکيد قرار گرفته است.

گفتني است آخرين مسووليت مهندس حجت‌الله بهروز قبل از مسئوليت جديد، مدير عاملي شرکت کنترل ترافيک شهرداري تهران بود و پيش از اين دکتر عليرضا سليماني مسئوليت قائم مقامي معاونت حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران را بر عهده داشت.


 دريچه خبر 

 انتقال غرفه‌هاي خارج از استاندارد بازار گل امام رضا (ع) به خاوران

مدير عامل شرکت ساماندهي صنايع و مشاغل شهر تهران گفت‌: بازار گل خاوران در اسفند ماه به بهره‌برداري رسيده و غرفه‌هاي غير‌مجاز و خارج از طرح بازار امام رضا (ع) به اين پايانه گل منتقل خواهند شد . مهندس رضا قديمي با بيان اين مطلب اظهار کرد‌: پايانه گل خاوران واقع در منطقه 15 با مشارکت منطقه و بخش خصوصي در حال احداث است‌. اين بازار 265 غرفه عرضه گل دارد . وي افزود‌: با بهره‌برداري از اين پايانه گل‌، غرفه‌هاي غير مجاز و خارج از استاندارد و خارج از طرحي که در بازار گل امام رضا (ع) داير شدند‌، به اين بازار جديد منتقل خواهند شد.قديمي اظهار کرد‌: بازار گل امام رضا (ع) بيش از 400 غرفه گل دارد که بعد از راه‌اندازي اين بازار‌، تعدادي غرفه خارج از طرح‌، راه‌اندازي شد‌. اين غرفه‌ها معابر محدوده را مسدود کرده و مشکلاتي براي تردد ايجاد کرده‌اند اما با اين وجود اقدام به تعطيلي آنها نکرده و بلکه آن‌ها را به خاوران منتقل خواهيم کرد.

رئيس شوراي اسلامي شهر تهران خبر داد:
مرمت و بازسازي تکاياي قديمي

رئيس شوراي اسلامي شهر تهران در بازديد از تکاياي منطقه يک تهران، اظهار داشت: بيش از 50 تکيه قديمي در شهر تهران وجود دارد که شوراي شهر بنا دارد اين تکايا را مرمت و بازسازي و از آنها مراقبت کند.به گزارش فارس، احمد مسجدجامعي رئيس شوراي شهر تهران صبح ديروز به همراه يزداني شهردار منطقه يک و جمعي از شوراياري‌ها از تکايا و حسينيه‌هاي قديمي در منطقه يک بازديد کرد.مسجدجامعي در حاشيه بازديد از تکيه قديمي در محله نياوران اظهار داشت: در خصوص برنامه شوراي شهر تهران و همچنين شهرداري براي نگهداشت تکاياي قديمي در شهر تهران گفت: برنامه‌اي داريم تا با همکاري و هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي مرمت و بازسازي از تکايا صورت گيرد، چرا که بايد اين ميراث‌ها حفظ شوند. مسجدجامعي در خصوص برنامه‌هاي تکايا در مناطق مختلف تهران گفت: ‌قطعا هر يک از تکايا برنامه خاصي را براي عزاداري سالار شهيدان دارند و برنامه‌هاي اين تکايا در مناطق مختلف متفاوت است.

پرونده آبگرفتگي مترو در دادگاه تجديد نظر

مديرعامل شرکت بهره‌برداري مترو تهران با بيان اينکه هنوز دادگاه تجديد نظر در خصوص شکايت مترو از بيمه ايران حکمي صادر نکرده است گفت: بر‌اساس اسناد ارائه شده دادگاه اوليه به نفع ما حکم صادر کرد اما شرکت بيمه به آن اعتراض کرد. محمدعلي قلي‌ها در گفت‌وگو با مهر درباره آخرين وضعيت پرونده آبگرفتگي مترو و شرکت بيمه ايران گفت: حکم صادره در دادگاه اوليه به نفع شرکت مترو بود اما شرکت بيمه به آن اعتراض کرد و منتظريم تا دادگاه تجديد‌نظر حکم خود را صادر کند . وي با اشاره به جزييات بازگشت بليت‌هاي ساليانه مترو گفت: اين موضوع در کميته حمل‌و‌نقل شوراي شهر تهران بررسي و طرفين توافق کردند با فرمولي جديد براي محاسبه نرخها اين بليت‌ها دوباره عرضه شود و پس از تصويب نهايي در صحن شورا و ابلاغ اجرايي مي‌شود. قلي‌ها ادامه داد: در گذشته امکان سواستفاده از اين بليت‌ها وجود داشت زيرا هم امکان استفاده آن در مترو وجود داشت و هم اتوبوس .اما در فرمول جديد اين کارت‌ها تنها براي مترو مورد استفاده قرار مي‌گيرد و در صورتي که مسافري براي اتوبوس هم از آن استفاده کند هزينه دو بليت از کارت اعتباري‌اش کاسته مي‌شود.

ارائه خدمات بهداشتي و درماني به بيش از 13 هزار نفر

مديرعامل شرکت شهر سالم شهرداري تهران گفت: اورژانس اين شرکت در راستاي وظايف بهداشتي و درماني خود در شش ماه نخست سال جاري بيش از هشتصد ماموريت انجام داده است.دکتر حسن علي غفاري خاطرنشان کرد: تا پايان شهريورماه سال جاري 824 مورد عمليات توسط اورژانس شرکت شهر سالم در ماموريت‌هاي استقراري و پوشش پزشکي در مسابقات ورزشي، همايش‌ها، جشنواره‌ها و اردوهاي آموزشي و تفريحي شهرداري تهران و مراسم‌هاي مذهبي انجام شد که در مجموع به 13194 نفر خدمات اورژانسي رايگان ارائه شد.وي افزود: 363 مورد از اين ماموريت‌ها به صورت اورژانسي و 461 مورد نيز به صورت استقرار در مجموعه‌هاي ورزشي، بوستان‌ها، فرهنگسراها، همايش‌هاي شهرداري تهران بوده است.دکتر غفاري اضافه کرد: از تعداد 363 مورد مأموريت اورژانسي که تيم‌هاي امدادي اورژانس شرکت شهر سالم در شش ماهه نخست سال انجام داده اند، 216 مورد منجر به انتقال به بيمارستان و 147 مورد نيز با انجام درمان در محل پايان يافت.

اجراي فاز سوم کمربند سبز تهران‌؛ به زودي

مديرعامل سازمان پارک‌ها و فضاي سبز شهر تهران گفت‌: فاز سوم طرح کمربند سبز شهر تهران به وسعت 50 هزار متر مربع به زودي اجرا خواهد شد. علي محمد مختاري با بيان اين مطلب اظهار کرد‌: تاکنون دو فاز کمربند سبز تهران به اجرا درآمده که طي آن 39 هزار و 620 متر‌مربع از حاشيه و اطراف شهر تهران تحت پوشش کمربند سبز قرار گرفته‌اند. وي افزود‌: با اجراي طرح کمربند سبز حاشيه تهران‌، سرانه فضاي سبز برون شهري از 14.8 متر مربع به 23 متر مربع افزايش يافته که اين ميزان نزديک به استاندارد جهاني است و با اجراي فاز سوم اين طرح‌، اين ميزان نيز افزايش خواهد يافت.
مختاري خاطر‌نشان ساخت‌: در مناطقي که بافت فشرده شهري دارند مانند مناطق 11، 7، 10 و 17 با کمبود فضاي سبز مواجه هستيم که طي برنامه‌اي منظم نسبت به خريد‌، تجميع و يکپارچه‌سازي برخي ساختمان‌ها در اين مناطق اقدام شده و آنها را تبديل به پارک‌هاي محله‌اي کرده‌ايم.


 گذري در شهر 

اجراي اصلاح هندسي معابر غربي پايتخت

شهردار منطقه 9 تهران از اجراي عمليات هندسي در سطح محدوده منطقه در دو ماهه اخير خبر داد و گفت: اين طرح در راستاي کاهش بار ترافيکي ورودي غربي پايتخت و ساماندهي تردد اجرايي شده و افزايش ظرفيت تردد در اين معابر را در برداشته است.سيد‌عليرضا حسيني با اعلام اين خبر اظهار داشت: در طي دو ماهه اخير‌، عمليات اصلاح هندسي در قالب موقت و جزئي پيگيري شده و افزايش ظرفيت عبور و مرور را در برداشته است. حسيني افزود: بر همين اساس‌، اصلاح هندسي جزيي در راستگرد ضلع شمال شرقي رينگ خارجي ميدان آزادي به بزرگراه جناح‌، باعث کاهش راه‌بندان و زمان تخليه خودروها در محدوده مذکور شد.وي ادامه داد: اصلاح هندسي موقت به منظور ساماندهي وضعيت عبور و مرور وسايل نقليه در تقاطع نوري نيارکي و بزرگراه يادگار امام (ره) سبب شد تا ايمني تردد عابران پياده فراهم شود.

تعريض 3 محور اصلي در منطقه 20

شهرداري منطقه 20 تهران با لحاظ ارائه تسهيلات تشويقي، تملک املاک معارض معابر منتهي به ميدان حضرت عبدالعظيم حسني(ع) را در دستور کار خود قرار داده است.مرتضي عزيزي رئيس اداره املاک شهرداري منطقه 20 با اشاره به شکل گيري کميته رفع معارضان ملکي در اين منطقه گفت: حدفاصل سه‌راه ورامين، ميدان معلم و ميدان شهداي شاملو تا ميدان حضرت عبدالعظيم(ع)تعريض و املاک معارض آن آزادسازي مي‌شود. عزيزي با اشاره به اينکه تملک املاک معارض در 3 محور مذکور با اعطاي تسهيلات تشويقي به مالک‌ها همراه است، افزود: تعديل بار ترافيکي ضلع شمال حرم حضرت عبدالعظيم حسني(ع) و سهولت دسترسي زائران به پياده‌راه حرم از مهمترين اهداف اين طرح است.

ارائه برنامه‌هاي سلامت محور در منطقه 22

اداره سلامت حوزه معاونت اجتماعي و فرهنگي منطقه 22، همزمان با فرا رسيدن ماه محرم، سالروز شهادت سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران وفادارش، برنامه‌هايي را برگزار مي‌کند.حسين مرادي شهردار منطقه با اعلام اين خبر گفت‌: « برنامه‌هاي تدارک ديده شده از سوي اداره سلامت با هدف ارتقاي سطح آگاهي و سلامت شهروندان برگزار مي‌شود. پايش قند و فشار خون در ايستگاه‌هاي صلواتي مشخص شده در هر محله، مساجد و خانه‌هاي سلامت، ويزيت رايگان پزشکي، برپايي تورهاي زيارتي، توزيع بروشور و پوستر‌هاي آموزشي بهداشتي، برگزاري کلاس‌هاي آموزشي با موضوعاتي از جمله تغذيه و بهداشت محيط در مساجد و تکاياي حسيني، تاثير مثبت عزاداري حسيني بر سلامت روان، رسيدن به سلامت معنوي در ماه محرم، روانشناسي مذهب و تاثير آن بر زندگي شخصي، رعايت نکات بهداشتي در مساجد، بهداشت غذاي نذري، مضرات استفاده از ظروف پلاستيکي و ... از جمله برنامه‌هايي است که طي ماه محرم در محدوده شمال غرب پايتخت به اجرا در خواهد آمد.»

راه‌اندازي کافه کتاب در محلات شمال تهران

معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه 3 تهران از راه اندازي کافه‌هاي کتاب در محلات اين منطقه خبر داد.مهدي پيرهادي در اين خصوص گفت‌: در کافه‌هاي کتاب علاوه بر دسترسي به منابع کتاب‌، برنامه‌هاي متنوع فرهنگي شامل رونمايي و نقد کتاب‌، شعر‌خواني‌، تقدير از شاعران و نويسندگان وکتابخواني دسته جمعي در کنار امکانات پذيرايي ساده براي شهروندان فراهم شده است .وي در ادامه با اشاره به استقبال خوب شهروندان از کافه‌هاي کتاب گفت‌: با توجه به اينکه در حال حاضر نيازهاي شهروندان نيز تغيير نموده است مي‌بايست در جهت سلايق مردم قدم‌هاي جديدي را برداشت و با حمايت به اين مسئله که بيشتر مراجعين به کتابخانه‌ها را دانش‌آموزان و دانشجوياني تشکيل مي‌دهند که براي مطالعه کتب درسي خود به کتابخانه مراجعه مي‌کنند‌، اين منطقه توسعه کافه‌هاي کتاب را در دستور کار خود قرار داده است .پيرهادي با اشاره به اينکه نخستين کافه کتاب در سراي محله درب دوم فعال شده است افزود: اين محل هم اکنون با مشارکت شهروندان اين محله و حضور شاعران و نويسندگاني چون «مصطفي رحماندوست» در حال فعاليت است .

راه‌اندازي سايت کانون پيشگيري از دخانيات شهر تهران

شهردار منطقه 19 از راه‌اندازي سايت کانون پيشگيري از دخانيات شهر تهران در راستاي ارتقاي سطح سلامت شهروندان توسط اداره سلامت اين منطقه خبر داد.رضا نثاري با اعلام اين خبر گفت: اين سايت در راستاي فعاليت‌هاي اداره کل سلامت معاونت اجتماعي وفرهنگي شهرداري تهران راه‌اندازي شده تا در آن مهمترين فعاليت‌ها و خدمات مناطق 22 گانه شهرداري تهران در راستاي پيشگيري از دخانيات معرفي شود.

افتتاح نمايشگاه عکس هاي عاشورايي در گالري بهمن

نمايشگاه عکس هاي عاشورايي محمد خوشرو با عنوان «سجده صاحبنظران» در گالري بهمن فرهنگسراي بهمن، افتتاح شد. محسن اسدي ، شهردار منطقه16 گفت: خوشبختانه اين گالري و اين فرهنگسرا هم مشمول الطاف حضرت حق واقع شده است و اميدواريم در سال هاي آتي هم شاهد برپايي اينچنين نمايشگاه هايي در سطح منطقه باشيم.نمايشگاه عکس‌هايى از عتبات عاليات ، تا 30 آبان ماه در گالرى بهمن فرهنگسراى بهمن واقع در ميدان بهمن ميزبان علاقمندان و دوستداران اهل بيت (ع) است .