نسخه شماره 3339 - 1392/08/25 -

محاکمه رئيس جمهوري پيشين آلمان آغاز شد
بي‌رحمي ژرمن‌ها به فساد دولتي


اصلاح قوانين دولت ليبي


شيلي در انتظار انتخابات رياست جمهوري


ادامه حضور مقاومت در سوريه


رسوايي‌هاي اخلاقي محافظان آمريکايي


گرايش نظامي ارتش مصر به روسيه


انهدام باند جهاني پورنو گرافي کودکان


اخبار کوتاه


رويداد


 محاکمه رئيس جمهوري پيشين آلمان آغاز شد
 بي‌رحمي ژرمن‌ها به فساد دولتي 

 گروه بين الملل – علي ودايع: آلمان‌ها در مورد فساد اقتصادي سرسوزني با کسي شوخي ندارند؛ ژرمن‌ها مي‌دانند بذر فساد اگر در يک دولت ايجاد شود همانند موريانه کل سيستم حکومت را در خود مي‌بلعد و در نهايت فروپاشي آن‌ها در پي خواهد داشت. رئيس جمهوري پيشين آلمان به خاطر يک مشت به مرگ سياسي دچار و از پست خود عزل شد. حدود 6ماه پيشتر،خداحافظي رييس جمهور پيشين آلمان برايش خوشايند نبود، نه به اين دليل که از رياست جمهوري کنار رفته است، بلکه به اين خاطر که با سروصداهاي زياد اعتراضي مردم همراه بود. ،کمي پيش از آغاز مراسم وداع، هشتم مارچ در برلين پايتخت آلمان، مردم در صفحه تويتر نوشته بودند که در شهر همه وسايل سوت زني، مثل اشپلاق و يا شيپور، که سروصدا ايجاد مي‌کنند، به فروش رسيده‌اند. يک روز پيش در صفح? فيس بوک گروهي تشکيل گرديده بود که اعلام کرد با رييس جمهور مستعفي به گون? خاصي، با سرو صداهاي اشپلاق و يا شيپور، وداع خواهند کرد. دامن? اين فراخوان بسيار زود در انترنت گسترده شد و تقريباً 10 هزار نفر کاربران صفح? فيس بوک از اين مفکوره استقبال کردند.

گويا موضوع در آلمان به عزل رئيس جمهوري سابق ختم نشده است. حالا،در اتفاقي نادر، کريستيان وولف، دريک محکمه روي چوکي متهمان نشسته است و ممکن است وي تا سه سال به زندان محکوم شود. در نظرسنجي‌هاي اخير شصت و چهار درصد از مردم آلمان گفته اند نبايد هيچ رحمي به کريستيان ولف کرد چرا که او اعتبار خود را از دست داده است. مطبوعات آلمان نيز به اتفاق نوشته اند شايد مبلغ هديه چندان زياد نباشد اما عمل وي به فساد شباهت دارد.

به گزارش دويچه وله، روز پنج‌شنبه (23 آبان 92/ 14 نوامبر) دادگاهي در‌هانوفر، مرکز ايالت نيدرزاکسن آلمان، رسيدگي به پرونده و اتهام‌هاي کريستيان وولف و دوست تهيه‌کننده‌ او، ديويد گرونه‌وولد را آغاز کرد.رئيس جمهور پيشين آلمان پيش از ورود به سالن دادگاه در جمع خبرنگاران ابراز اطمينان کرد که به تمام اتهام‌ها پاسخ خواهد داد، زيرا «در تمام دوران خدمتش خلافي مرتکب نشده" است. وولف از سال 2003 تا 2010 ميلادي نخست‌وزير ايالت نيدرزاکسن و پس از آن رئيس جمهور آلمان بود. او 17 فوريه سال 2012 روز پس از لغو مصونيت سياسي‌اش توسط دستگاه قضايي آلمان از مقام خود استعفا داد.

محاکمه به خاطر 753 يورو و 90 سنت

روز پنج شنبه، ده‌ها خبرنگار و تصويربردار ورود او به ساختمان محکمه را دنبال کردند.وولف که خود را نسبت به اثبات بي‌گناهي‌اش در دادگاه مطمئن نشان مي‌داد تاکيد کرد که مايل است پس از ختم دادرسي دوباره به مسائلي بپردازد که دلمشغولي هميشگي او بوده‌اند.

حالا، همه مسايل ناخوشايندي که سرانجام منجر به کناره گيري وولف شدند، دوباره مطرح خواهند شد. اين مسايل عبارت‌اند از تعلق خاطر وولف به تجمل، دنياي ثروتمندان، کريدت مورد مناقشه براي خريداري خانه‌اش و سپري نمودن تعطيلات در خانه‌هاي تفريحي آشنايان ثروت مندش. او همچنان متهم است که به جشن‌ها و ضيافت‌هاي شبانه‌اي مي‌رفته است که دوستاني چون ديويد گروينولد که باوي يکجا متهم است، پول آن را مي‌پرداختند. سرانجام تلفن تهديدآميز وولف به سردبير روزنامه «بيلد» به ياد آورده خواهد شد که دلالت به برخورد نامناسب رييس جمهور با آزادي مطبوعات مي‌کند. خانم بتينا وولف، بانوي اول پيشين و همسر طلاق شده وولف و برخي چهره‌هاي سرشناس ديگر به عنوان شاهد در اين محکمه ظاهر خواهند شد.

آنچنان که در کيفرخواست مطرح شده ماجرايي که رئيس جمهور پيشين آلمان را به کناره‌گيري و محاکمه کشانده پرداخت بخشي از مخارج اقامت او و همسرش توسط ديويد گرونه‌وولد، در سفري به مونيخ در سال 2008 بوده است.سفر کريستيان وولف و همسرش براي شرکت در جشن اکتبر انجام شد که هر سال در مونيخ برگزار مي‌شود. مطابق کيفرخواست گرونه‌وولد 753 يورو و 90 سنت از مخارج هتل، شام و ديدار از جشن اکتبر دوستانش را پرداخت کرده است.

دادستان وولف را متهم مي‌کند که پس از اين سفر به دوست تهيه‌کنده‌اش کمک کرده تا براي فيلمي که قصد ساختنش را داشته از حمايت مالي کمپاني زيمنس برخوردار شود. جنجال‌هايي که بر سر اين پرونده برپا شد يکي از علت‌هاي جدايي وولف و همسرش عنوان مي‌شود. وولف از دادستانان کشور به خاطر تنظيم شکايت و تشکيل اين پرونده که وي «مسخره» دانسته است، انتقاد کرد و افزود: هرگز هيچ معامله‌اي را نپذيرفته‌ام. من براي احقاق عدالت به اين‌جا آمده‌ام.

احتمال طرح اتهام‌هاي جديد

فرانک روزنو، قاضي شعبه 127 دادگاه هانوفر نخستين جلسه دادرسي را مطابق برنامه ساعت ده صبح پنج‌شنبه آغاز کرد. دادگاه اندکي بعد به علت اعتراض يکي از وکيلان گرونه‌وولد به حضور پرشمار روزنامه‌نگاران نسبت به تماشاگران عادي در سالن، حدود نيم ساعت متوقف شد. در ادامه رسيدگي به پرونده وولف و دوست تهيه‌کننده‌اش رسما آغاز شد. در نخستين نشست دادستان کيفرخواست را خواند. کريستيان وولف در واکنش به اتهام‌هاي مطرح شده گرونه‌وولد را دوست نزديک خود خواند و تاکيد کرد که «سياست‌مداران نيز حق دارند دوستاني داشته باشند.» ميشائيل ناگل، وکيل وولف در بيانيه‌اي با اشاره به سابقه سياسي موکلش اتهام سوء استفاده چند صد يورويي عليه او را باورنکردني و دور از ذهن خوانده است. برخي از ناظران معتقدند مسئله فقط چند صد يورو نيست و ظاهرا قرار است در جريان رسيدگي به اين پرونده به موارد ديگري از «سودجويي و سودرساني» ميان متهمان پرداخته شود.

اميد به فرافکني

وولف که با عنوان رسمي رييس جمهور پيشين ياد مي‌شود، مي‌توانست از همه اين‌ها چشم پوشي کند. سارنوال به او پيشنهاد کرده بود که با قبول مجازات نقدي 20 هزار يورويي، از محاکمه انصراف کند. پرداخت اين مبلغ براي اين فرد 54 ساله که در رشته حقوق تحصيل کرده و مانند رؤساي جمهور قبلي آلمان از معاش ماهانه 20 هزار يورويي، موتر و دفتر رسمي برخورداري است، کار دشواري نيست.اما وولف اين پيشکش را رد نموده و به وکيلان اش اجازه داد است که براي اعاده «حيثيت و حقوق کريستيان وولف رييس جمهور سابق» تلاش نمايند. وولف که به مثابه يک سياستمدار شکست خورده، توسط رسانه‌ها تحقير شده و در عين زمان همدردي شمار زياد آلماني‌ها را جلب نموده است، مي‌خواهد دست کم لکه “خطاکار بودن” را از پيشاني اش پاک کند.

بيرند موسيگ و ميشاييل ناگل، وکلاي او امکانات خوبي براي دفاع از او مي‌بينند. چون از جمله همه موارد مشخصي که وولف را متهم به فساد مي‌ساخت، از قرار معلوم فقط يک مورد باقي مانده است که اين محاکمه را توجيه مي‌کند. مانند همه موارد ديگر، اين قضيه نيز مربوط به زماني نيست که وولف رييس جمهور آلمان بوده است، بلکه به زماني بر مي‌گردد که او به حيث سياستمدار حزب دموکرات مسيحي نخست وزير ايالت نيدرزاکسن بوده است. به همين دليل است که اين محاکمه در يک محکمه جزاي منطقه يي در شهر هانوور برگزار مي‌شود.

محاکمه‌اي بي‌سابقه در آلمان

مطابق اسنادي که نسخه‌اي از آن در اختيار شبکه اول تلويزيون آلمان قرار گرفته دادگاه در نظر دارد رابطه ميان رئيس جمهور پيشين آلمان و دوست تهيه‌کننده‌اش را در برهه زماني گسترده‌تري بررسي کند.گفته مي‌شود در چند مورد ديگر نيز گرونه‌وولد مخارج چند سفر تفريحي وولف و همسرش را پرداخت کرده است.

لغو مصونيت سياسي و محاکمه رئيس جمهور در تاريخ آلمان سابقه نداشته است.دادستان پيشنهاد کرده بود پرونده وولف و گرونه‌وولد در ازاي پرداخت جريمه مختومه اعلام شود اما متهمان با تاکيد بر بيگناهي خود اين پيشنهاد را نپذيرفتند.

قرار است 46 شاهد به دادگاه دعوت شوند که برخي از آنها از شخصيت‌هاي سياسي آلمان هستند. پيش‌بيني مي‌شود دادرسي در 22 جلسه انجام شود و آوريل سال 2014 خاتمه يابد.

موفقيت رييس جمهور جوان سابق نمي‌تواند افکار عامه را در اين مورد تغيير بدهد که به مثابه رييس دولت نقش نامناسبي بازي کرده است. پنهان کاري‌هايش در ارتباط با اين رسوايي نيز وجاهت وولف را خدشه دار کرده است، ولو آنکه قابل محاکمه نباشد. مراجع اخلاقي يي چون ريشارد فون وايسيکر و يا از قديمي‌ترها تيودورهويس نماد رياست جمهوري آلمان بوده اند. گاوک، جانشين وولف نيز مطابق به نظر پرسي‌هايي که از مردم در مورد محبوبيت سياستمداران صورت گرفته است، توانسته است به چنان جايگاه بلندي دست يابد که به طور عنعنوي شاخص رييس جمهور آلمان است.


 اصلاح قوانين دولت ليبي  

 به دستور وزير دادگستري دولت ليبي، از اين پس احکام شريعت اسلامي مبناي قوانين موجود اين کشور قرار خواهد گرفت. وزارت دادگستري ليبي در همين رابطه کميته‌اي 16 نفره‌ را مسئول بازنگري در قوانين و انطباق آنها با احکام شريعت اسلامي کرده است.

اعضاي اين کميته توسط مفتي‌ليبي و ديوان عالي دادگستري تعيين خواهند شد. مفتي بالاترين مقام صاحب‌نفوذ مذهبي در ليبي است.

خبرگزاري فرانسه که نسخه‌اي از حکم وزارت دادگستري ليبي را در اختيار دارد گزارش داده که قرار است استادان دانشگاه‌هاي اسلامي هم به عضويت اين کميته ويژه در بيايند. قوانين تطبيق‌داده شده با شريعت اسلامي سپس بايد به تصويب کنگره ملي سراسري ليبي که بالاترين ارگان قانونگذاري اين کشور است برسد.


 شيلي در انتظار انتخابات رياست جمهوري 

 شيلي خود را براي برگزاري انتخابات رياست جمهوري در روز يکشنبه آماده مي‌کند.

براساس نظرسنجي‌هاي موجود احتمال پيروزي ميشِله باچله، رئيس جمهوري پيشين اين کشور در اين رقابت بسيار است. خانم باچله، نامزد چپ ميانه بين سال‌هاي 2006 تا 2010 ميلادي قدرت را در شيلي در دست داشت. وي در ميان هوادارانش گفت که «در رويارويي با نابرابري، ما شما را دعوت مي‌کنيم که هفدهم نوامبر همگي به اکثريت تازه راي دهيد. ما مي‌خواهيم که در دور نخست پيروز شويم چراکه کارهاي زيادي براي انجام داريم.» مهمترين رقيب اين نامزد 62 ساله، اِوِلين ماتئي، از ائتلاف جناح راست است که متعهد به ادامه سياست‌هاي اقتصادي کنوني دولت شده است.


 ادامه حضور مقاومت در سوريه 

سيد حسن نصرالله با حضور در جمع عزاداران حسيني با بيان اين که سوريه آغوش و پشتيبان مقاومت است، بر پايبندي خود به جريان مقاومت تاکيد کرد. به گزارش الميادين، سيد حسن نصرالله، دبير کل حزب الله لبنان پنج شنبه، در روز عاشوراي حسيني خاطر نشان کرد: ما تاکيد مي‌کنيم که با هرگونه طرحي جهت تقسيم کشورهاي عربي و اسلامي مخالف هستيم. وي تصريح کرد: جريان مقاومت در سال 2000 کشور را آزاد ساخت، اما دشمنان همچنان وجود دارند.دبير کل حزب الله لبنان عنوان داشت که سوريه آغوش و پشتيبان مقاومت است. وي تصريح کرد: همان‌طور که چندين بار اعلام کرده‌ايم، حضور ما در سوريه براي دفاع از لبنان، سوريه و فلسطين است و مقاومت با تمام خطراتي که با آن مواجه باشد، مقابله مي‌کند.


 رسوايي‌هاي اخلاقي محافظان آمريکايي 

 ناظران و جاسوسان سرويس مخفي آمريکا در سال‌هاي اخير در 17 کشور مرتکب سوءرفتار شده‌اند.

به نوشته واشنگتن پست با استناد به اسناد و مدارک افشا شده نوشت، رونالد جانسون، جمهوري‌خواه ارشد در کميته امنيت داخلي آمريکا گفت: اين گزارش‌ها خلاف اسناد و مدارکي است که رهبران سرويس مخفي آمريکا ارائه کرده و گفته‌اند که اين سرويس هيچ صبري در مقابل سوءرفتار جنسي از خود نشان نمي‌دهد.

جانسون از ارائه جزئيات درباره اين اتهامات خودداري کرد اما روزنامه واشنگتن پست در ادامه نوشت که دو فرد مطلع اعلام کردند در جريان سفرهاي رسمي، جاسوس‌ها و روساي سرويس مخفي آمريکا، روسپي‌هايي را به خدمت گرفته و به خانه‌هاي فساد رفته‌اند.

همچنين آن‌ها مظنون به داشتن ارتباط جنسي در جاده‌ها و اقامت يک شبه يا بيشتر براي داشتن ارتباط نامشروع با خارجي‌ها هستند که البته اين موارد هيچگاه گزارش نشده‌اند.

واشنگتن پست با اسناد به صحبت‌ها و اسناد يک افشاگر نوشت که مقام‌هاي ارشد از اين اقدامات جاسوس‌ها و ناظران آگاه بودند.

اين روزنامه در گزارش خود آورده که دو تن از مقام‌هاي امنيتي باراک اوباما، رييس‌جمهوري آمريکا به خاطر ارسال ايميل‌هايي با مضامين و محتواي جنسي به يک زن زير دست خود، از کار برکنار شدند.

پيشتر نيز در پي رسوايي اخلاقي محافظان باراک اوباما در کلمبيا، سرويس مخفي آمريکا که حفاظت از رئيس جمهوري، خانواده وي و ساير مقام‌هاي عالي‌رتبه را برعهده دارد، ضوابط کاري و اخلاقي کارکنان خود را اصلاح کرد.


 گرايش نظامي ارتش مصر به روسيه 

در پي ديداري که از روز 22 آبان ميان مقام‌هاي مصري و وزراي روسي آغاز شده، آنچه قاهره «گفت‌وگوهاي تاريخي» ناميده است، دو کشور توافقاتي براي همکاري‌ کرده‌اند که در بين آن‌ها «قرارداد ميلياردي» نظامي بيشترين توجهات را به خود جلب کرده است.ژنرال عبدالفتاح سيسي فرمانده ارتش مصر، گفت که در اين گفتگوها جرقه دور جديد همکاري هاي دوجانبه نظامي بين دو کشور زده شد.

دو طرف همچنان مشغول مذاکره درباره يک قرارداد تسليحاتي هستند که احتمالا ارزشي برابر 2 ميليارد دلار دارد. گفت‌وگوهاي اخير بين دو کشور سبب شده که بعد از سال‌ها يکي از بلندپايه‌ترين هيئت‌هاي سياسي از روسيه به مصر بروند.

قاهره به‌طور سنتي طي دهه‌هاي گذشته از مهم‌ترين هم‌پيمانان واشينگتن در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا به شمار مي‌رود، هرچند تا سال‌هاي دهه‌ هفتاد روسيه و مصر از هم‌پيمانان يکديگر بودند. اين اتحاد با صلح سال 1979 ميان مصر و رژيم صهيونيستي رنگ باخت. اما در هر حال، حضور دو وزير از روسيه در مصر، وزراي دفاع و خارجه، و آن‌هم در شرايطي که بخشي از کمک‌هاي نظامي ايالات متحده به قاهره تحت تاثير رخدادهاي خونين آن کشور پس از سرنگوني محمد مرسي، متوقف شده است، توجهات را به خود جلب کرده است. از سوي ديگر اين نخستين سفر در اين سطح از مقام‌هاي روس طي چهل سال گذشته است. به دنبال سرنگوني دولت محمد مرسي، رئيس جمهوري منتخب مصر که به دست ارتش اين کشور انجام شد، آمريکا کمک هاي نظامي خود به مصر را به حال تعليق درآورد.

با اين حال نبيل فهمي، وزير خارجه مصر گفت که کشورش به دنبال “جايگزين” کردن کسي نيست. آقاي فهمي گفت که روسيه بيشتر از اينها اهميت دارد که بخواهد جايگزين کس ديگري بشود.

کمک نظامي سالانه آمريکا به مصر مبلغي تا يک ميليارد و 300 ميليون دلار را در بر مي‌گيرد که در سال جاري ارسال بخشي از ادوات و نيز 260 ميليون دلار از ياري‌هاي مالي آن متوقف شده است. اين موضوع پس از آن رخ داد که سرنگوني محمد مرسي، رئيس‌جمهوري پيشين مصر، موجي از خشونت‌ها، بازداشت‌ها و قربانيان را همراه داشت. البته آمريکا سرنگوني مرسي را کودتا نناميده است. روسيه در آن زمان از نشان دادن واکنشي رسمي به اين موضوع مشخص خودداري کرد.

رسانه‌هاي مصري از مذاکرات در باره همکاري‌هاي ديگر نيز سخن گفته‌اند که «رآکتور اتمي» از جمله آنها عنوان شده است.

سرگي لاوروف، وزير خارجه روسيه در توضيح موضع کشورش گفت که روسيه مخالف دخالت نظامي خارجي در امور داخلي کشورهاست.

يکي از ناوهاي روسيه هم اکنون در شهر اسکندريه است. اين نخستين بازديد يک ناو روسي از مصر است که از سال 1992 انجام شده است.


 انهدام باند جهاني پورنو گرافي کودکان 

 پليس کانادا مي‌گويد 384 نفر در ارتباط با پورنو گرافي کودکان در کانادا، آمريکا و کشورهاي ديگر دستگير شده اند و نزديک به چهارصد کودک هم از چنگال اين افراد آزاد شده‌اند.

پليس کانادا در جريان تحقيقات سه ساله خود اين کارها را انجام داده است.

در مرکز اين عمليات يک شرکت فروش و پخش آنلاين ويديوهايي بود که در آن کودکان لخت حضور داشتند.

اين شرکت در شهر تورنتوي کانادا دفتر داشت.

شرکت «آزوو فيلم» اين فيلم‌ها را به عنوان فيلم‌هايي از کساني که طرفدار برهنگي هستند پخش مي‌کرد و مدعي بود که کارش قانوني است.

فيلم‌هاي آنها در 94 کشور جهان پخش مي‌شدند.

در کانادا 108 نفر در ارتباط با اين پرونده دستگير شدند و در ايالات متحده آمريکا 76 نفر. 164 نفر هم در کشورهاي ديگر بازداشت شدند.

جوانا بيون دسجاردينز، بازرس اين پرونده از پليس تورنتو، گفت تعداد دقيق کساني که با اين بچه‌ها در تماس بودند براي آنها مهم بوده است.

به گفته او در ميان بازداشتي‌ها از دکتر و معلم هست تا کشيش و مسوولان پرورشگاه.

رئيس شرکت «آزوو فيلم» را پليس در يک عمليات مخفي در ماه مه سال 2011 دستگير کرده بود.

اسم اين فرد کانادايي «برايان وي» است و 42 سال سن دارد. او متهم است که به کساني پول داده تا از بچه‌ها فيلم بگيرند. او يازده مورد اتهامي دارد.

همزمان با دستگيري او، شرکت هم تعطيل شد.

پليس تورنتو موفق به کشف هويت کساني شده که از وبسايت اين شرکت استفاده مي‌کردند.

از اين طريق بود که متوجه شدند بسياري از فيلم‌هايي که از وبسايت اين شرکت خريداري مي‌شد به آدرس‌هايي در آمريکا مي‌رفت.

هفت ماه بعد دستگيري‌ها شروع شد.

کشورهاي ديگري که پليس توانست در آنها رد مرتبطين با پرونده را بگيرد اين کشورها بودند: استراليا، اسپانيا، مکزيک، آفريقاي جنوبي، نروژ، يونان و جمهوري ايرلند.

پليس تورنتو به خبرنگاران گفت، بخشي از تصاويري که نيروهاي پليس از اين افراد جمع‌آوري کردند، در نوع خود بدترين بودند.

از جمله دستگير شدگان که خانم بيون دسجاردينز، به آنها اشاره کرد يک معلم بازنشسته مدرسه بود که 350 هزار قطعه عکس و 9 هزار ويديو از آزار و اذيت کودکان داشت.

برخي از بچه‌ها از کساني بودند که با مرد آشنايي داشتند.

او همچنين متهم به آزار جنسي فرزند جوان يکي از اقوامش هست.

يک مقام آمريکايي که در اين عمليات همکاري کرده مي‌گويد تمام قربانيان که شناسايي شدند، نابالغ بودند و جوانترينشان پنج ساله بوده.


 اخبار کوتاه 

 شيعه کشي در روز عاشورا

المنار: در يک رشته بمبگذاري در عراق در روز عاشورا حدود 40 کشته و ده‌ها نفر مجروح شده‌اند.روزتاسوعا نيز، نيز انفجار چندين بمب در عراق زائران شيعه و پليس را هدف قرار داد و دست کم 20 کشته بر جاي گذاشت. هدف اين حملات، عزاداران شيعه بوده است. به گفته سازمان ملل متحد، طي سال جاري 6500 غيرنظامي در خشونت‌هاي عراق کشته شده‌اند. اين سازمان مي‌گويد تنها در ماه اکتبر 979 نفر از جمله 158 پليس در اين کشور کشته شدند.

عذرخواهي القاعده شام

تلگراف: اعضاي گروهي موسوم به “دولت اسلامي عراق و شام” (داعش) فيلمي دهشتناک از اقدامات خود منتشر کردند. در اين فيلم شورشيان چاقو به دست سر فردي را از بدنش جدا کرده و آن را “پيروزي” خواندند. القاعده سوريه پس از آنکه مشخص شد که فرد کشته شده از اعضاي يکي از گروه‌هاي اهل تسنن است، عذرخواهي کردند! درهمين حال، وزارت خارجه سوريه با ارسال نامه‌هايي به شوراي امنيت و سازمان ملل، از جامعه جهاني خواست تا کشورهاي حامي تروريسم در سوريه نظير قطر، ترکيه و عربستان را بازخواست کند.

شلوار براي نمايندگان زن ترکيه

بي بي سي: نمايندگان مجمع عالي ملي - پارلمان ترکيه - مقررات مربوط به منع پوشيدن شلوار توسط نمايندگان زن پارلمان را لغو کرده و به زنان نماينده اجازه داده با شلوار در جلسات مجمع شرکت کنند.مصوبه پارلمان گام ديگري در راستاي آزادسازي انتخاب پوشش نمايندگان زن پارلمان محسوب مي‌شود که پيشتر مقررات منع استفاده از روسري را نيز لغو کرده بود.طرح آزادسازي استفاده از شلوار پس از آن در پارلمان مطرح شد که سفک پاوي، نماينده زن عضو حزب جمهوريخواه خلق، حزب چپ ميانه مخالف دولت، در جريان مذاکره پيرامون لغو ممنوعيت استفاده از روسري در محل پارلمان، اين مساله را مطرح کرد.

تشديد تخريب جنگل‌هاي آمازون

يورونيوز:تصاوير ماهواره اي که از مناطق آمازون ثبت شده اند نشان مي‌دهد که ميزان تخريب جنگل در اين منطقه در سال گذشته 28 درصد افزايش داشته است.به گفته فعالان محيط زيست آسان شدن قوانين در مبارزه با تخريب جنگلها دليل اين افزايش بوده است.اين در حالي است که سال گذشته دولت برزيل مدعي شده بود ميزان تخريب جنگلهاي آمازون در يک سال پيش از آن، به پايين ترين حد خود رسيده بود.

راي اعتماد نخست وزير اسلوني

رويترز: پس از19ساعت بحث و جدل،آلِنکا براتوسِک، نخست وزير اسلوني روز جمعه موفق به کسب راي اعتماد و تصويب لايحه بودجه 2014 دولت در پارلمان شد. اين راي، ضمانتي براي حمايت سياسي از برنامه اصلاح ساختار بانکي در منطقه يورو بدون کمک خارجي است.

انتقاد آمريکا از شهرک سازي صهيونيستي

سي ان ان: مشاور امنيت ملي رئيس‌جمهوري آمريکا با انتقاد از گسترش شهرک‌سازي‌هاي اسرائيل، اين روند را غيرقانوني خواند. اين در حالي است که بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي به تازگي دستور ساخت 24 هزار واحد مسکوني جديد در کرانه باختري را صادر کرده است.

آزادي 70زنداني سياسي ميانمار

خبرگزاري فرانسه: درحالي که هنوز حقوق مسلمانان ميانمارپايمال مي‌شود،ديروز حدود 70 زنداني سياسي بر اساس احترام به مسايل انساندوستانه آزاد شده اند. از دو سال پيش تاکنون صدها زنداني سياسي در ميانمار آزاد شده اند و تصور مي‌شود که هنوز چند ده زنداني ديگر در زندان‌هاي اين کشور به سر مي‌برند. در اين ارتباط،‌ دفتر رياست جمهوري ميانمار تاکيد کرد که باقيمانده زندانيان سياسي تا پايان سال جاري ميلادي آزاد خواهند شد.

فروش تابعيت در مالت

دويچه وله: دولت مالت مي‌گويد که براي جذب افراد سرمايه‌دار حاضر است تابعيت اين کشور را در ازاي دريافت 650 هزار يورو به شهروندان غيراروپايي بفروشد. متقاضياني که همراه با اعضاي خانواده‌ خريدار تابعيت باشند، تخفيف مي‌گيرند. مالت جزيره‌اي در جنوب اروپاست که از سوي آب‌هاي درياي مديترانه محاصره شده است. جمعيت اين کشور که پايتخت آن شهر والتا نام دارد‌، اندکي بيش از 400 هزار نفر است. مالت پيش‌تر جزو مستعمرات بريتانيا بود و 21 سپتامبر 1964 به استقلال رسيد.

گران ترين حراجي نقاشي

رويترز: اثري نقاشي از فرانسيس بيکن، نقاش معاصر ايرلندي- بريتانيايي،به قيمت حدود 142 و نيم ميليون دلار در نيويورک فروخته شد و رکوردي تازه در تاريخ حراج آثار هنري برجاي گذاشت. رکورد قبلي فروش آثار هنري به تابلوي «جيغ»، اثر ادوارد مونک نقاش نروژي، اختصاص داشت که ارديبهشت‌ماه سال گذشته به مبلغ 120 ميليون دلار فروخته شد. اين اثر فرانسيس بيکن، نقاش فيگوراتيو که سال 1994 از دنيا رفت، «سه اتود از لوسيَن فرويد» نام دارد و شامل سه لَته است که لوسيَن فرويد نقاش به نام بريتانيايي و نوه زيگموند فرويد را در سه حالت مختلف نشسته بر روي صندلي‌اي چوبي نشان مي‌دهد.


 رويداد 

 نتانياهو چشم انتظار اولاند

نخست‌وزير رژيم صهيونيستي اعلام کرد که "بي‌صبرانه" منتظر سفر رئيس جمهوري فرانسه به اراضي اشغالي است.

به نوشته روزنامه فرا منطقه‌اي الحياة، بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي اعلام کرد که بي‌صبرانه منتظر اولين سفر فرانسوا اولاند، رييس‌جمهوري فرانسه به اراضي اشغالي است.

وي عنوان داشت: اولاند دوست نزديک ماست و من بي‌صبرانه منتظر استقبال از وي در اينجا به ويژه در زماني هستم که کشورها و از جمله فرانسه براي مهار برنامه هسته‌اي ايران تلاش مي‌کنند. نتانياهو خاطر نشان کرد: استقبال از اولاند و وزراي دولت فرانسه از جمله لوران فابيوس، وزير خارجه اين کشور که نقش بسيار مهمي در مذاکرات کنوني ميان ايران و 5+1 دارد، مرا خوشحال مي‌کند. اولاند در اولين سفر خود به اراضي اشغالي و فلسطين، روز يکشنبه با نتانياهو و شيمون پرز، رييس رژيم صهيونيستي، ديدار و در روز دوشنبه در کنست (پارلمان رژيم صهيونيستي) سخنراني خواهد کرد. وي همچنين صبح دوشنبه به رام‌الله خواهد رفت تا با محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطين ديدار کند و تاجي از گل را بر روي مزار ياسر عرفات، رهبر فقيد تشکيلات خودگردان فلسطين بگذارد.

قتل اعضاي راک ايراني

گزارش‌ها حاکي است که دو تن از اعضاي گروه موسيقي راک «يلو داگز» (سگ‌هاي زرد) در جريان تيراندازي‌اي در نيويورک، به همراه دو تن ديگر از جمله فرد تيرانداز، کشته شده‌اند. اين تيراندازي يک زخمي نيز بر جاي گذاشته است.

به گزارش آسوشيتد پرس ساعات اوليه بامداد دوشنبه، 20 آبان‌ماه فرد تيرانداز که از اعضاي يک گروه راک ديگر به نام،علي اکبر رفيعي بود، با ورود به ساختمان محل زندگي اين افراد در بروکلين، به روي آن‌ها آتش گشوده و پس از کشتن سه تن از حاضران و زخمي کردن يک فرد ديگر، به پشت بام رفته و با شليک گلوله خودکشي کرده است.

به نوشته نيويورک تايمز، علي صالح‌زاده، مدير گروه «يلو داگز» گفته است که در جريان اين تيراندازي سروش فرازمند، گيتاريست اين گروه و برادرش، آرش فرازمند که درامر گروه بود، به همراه يک موسيقي‌دان ايراني ديگر به نام علي اسکندريان که به گروه «يلو داگز» تعلق نداشت، کشته شده‌اند.

به گزارش آسوشيتد پرس خواننده و نوازنده گيتار باس گروه در زمان تيراندازي در خانه نبودند.

اين خبرگزاري گزارش کرده است که يک موسيقي‌دان 22 ساله ديگر نيز در اين تيراندازي از ناحيه بازو زخمي و در بيمارستان مداوا شده است. نيويورک تايمز اين فرد را «ساسان صادق‌پورسکو» معرفي کرده و افزوده است که وي پس از درمان، بيمارستان را ترک کرده است.

علي صالح‌زاده به آسوشيتدپرس گفته است که فرد تيرانداز يک ايراني-‌آمريکايي و از اعضاي گروه ايراني ديگري به نام «فري‌ کيز» بوده که مقتول‌ها را مي‌شناخته اما، ماه‌ها مي‌شد که با آن‌ها در ارتباط نبود.
کارآگاهاني که بررسي اين حادثه را در دست دارند مظنون هستند که اختلافات مالي منجر به اين تيراندازي شده است. گروه ايندي راک «يلو داگز» سال 2006 در تهران شکل گرفت. اين گروه يکي از سوژه‌هاي فيلم «کسي از گربه‌هاي ايراني خبر ندارد» اثر بهمن قبادي بود که سال 2009 ساخته شد.

اميد آنکارا به چانه زني با اکراد

رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير ترکيه شنبه
(16 نوامبر/ 25 آبان) با مسعود بارزاني، رهبر کردهاي عراق ديدار و گفتکو خواهد کرد. هدف از اين ديدار از سرگيري مذاکرات صلح ميان دولت ترکيه و کردهاي وابسته به گروه پ ک ک است. مذاکرات ميان دو طرف از ماه سپتامبر متوقف شده است.

محل اين ديدار شهر دياربکر در جنوب شرق ترکيه خواهد بود. يک منبع نزديک به دولت ترکيه به خبرگزاري فرانسه انتخاب اين محل براي ديدار نخست‌وزير ترکيه و رئيس کردستان عراق را "اقدامي نمادين" خواند.وي در ادامه تأکيد کرد: «دولت ترکيه مي‌خواهد تعهد خود را به پايان دادن به درگيري‌ قهرآميز با کردها نشان دهد، هرچند که در حال حاضر وضعيت چندان مطلوب نيست.»

دياربکر شهري است که در آن پيام نوروزي عبدالله اوجالان، رهبر زنداني حزب پ.ک.ک. در برابر صدها هزار نفر قرائت شد.

اوجالان در اين پيام خود خاطرنشان کرده بود که:
« وقت آن فرا رسيده است که سلاح ها خاموش شوند. » او در اين پيام تأکيد کرده بود: «من اعلام اين موضوع را پاياني براي مبارزه نمي دانم بلکه آغازي است براي يک مرحله نوين مبارزه. اکنون زمان آن فرا رسيده است که سلاح ها خاموش شده و انديشه‌ها و افکار ما به سخن درآيند.» حزب پ ک ک در مقابل پيشنهاد آتش‌بس، خواستار اجراي اصلاحات سياسي با هدف افزايش حقوق سياسي و فرهنگي کردها شده است.

اما 6 ماه بعد در ماه سپتامبر با عدم توافق پ.‌ک.‌ک و آنکارا، مذاکرات صلح ميان گروه يادشده و دولت ترکيه متوقف شد.‎

14 اکتبر عبدالله اوجالان بارديگر از آنکارا خواست که به تعهد جدي خود براي پايان دادن به سه دهه جنگ و خونريزي در ترکيه پاي‌بند باشد. اکنون اميد مي‌رود که ديدار نخست‌وزير ترکيه با رئيس اقليم خودمختار کردستان عراق، ‌زمينه‌ي دست‌يابي به توافقي پايدار را در مذاکرات صلح ميان دو طرف فراهم کند. درحال حاضر هزاران تن از اعضاي گروه پ ک ک که فعاليت آن در ترکيه ممنوع است در منطقه خودمختار شمال عراق به سر مي‌برند. اين منطقه تحت کنترل مسعود بارزاني، رهبر کردهاي عراق است. اعضاي حزب «پ. ک. ک.» از اين منطقه براي سازماندهي حملات خود به نيروهاي دولتي ترکيه استفاده مي‌کنند. اين گروه خواستار تشکيل منطقه‌ي ‌‌خودمختار در جنوب شرق ترکيه است. «مساله کردها» از زمان تدوين قانون اساسي ترکيه مدرن در سال 1923 به معضلي جدي براي دولت ترکيه تبديل شده است. قانوني اساسي يادشده حقوق کردها را به عنوان يک اقليت قومي به رسميت نشناخته است. حزب
«پ. ک. ک.» که در اواخر دهه 1970 ميلادي تأسيس شد، از سال 1984 مبارزه مسلحانه خود را عليه ‎دولت مرکزي ترکيه آغاز کرده است. در جريان اين مبارزه تا کنون بيش از 45 هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.