نسخه شماره 3327 - 1392/08/08 -

مديرکل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت:
قوانين جديد جمعيتي در راه است

بي‌کيفيتي‌ کتاب‌هاي درسي، مشکل ساز شده است
ورقه‌هايي به نام کتاب درسي

عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس:
به سلامت خون‌هاي وارداتي مشکوکم

اسماعيل کهرم خبر داد:
بررسي 4 چالش در اولين جلسه شوراي‌عالي محيط زيست


بيماري فاويسم را بهتر بشناسيم


انتقاد به انتخابات کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگري


سـلامـت


اخبار کوتاه


 مديرکل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت:
 قوانين جديد جمعيتي در راه است 

 مديرکل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت اعلام کرد وزارت بهداشت در بحث جمعيت مطيع منويات رهبري و مجري قانون است.

به گزارش ايسنا، دکتر محمد اسماعيل مطلق گفت: سياست‌هاي تعيين ميزان جمعيت کشور، افزايش يا کاهش آن به عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي نيست و سياستگذاري در اين خصوص توسط مقام معظم رهبري، حاکميت و مجلس صورت مگيرد.

وي افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس همچون هميشه مجري فرمايشات رهبري و قوانين خواهد بود.

وي ادامه داد: با روند کنوني نرخ رشد جمعيت افزايش افراد ميانسال و سالمند در کشور طي سال‌هاي آينده احساس خطر مي‌شود.

مطلق با اشاره به تصويب قوانين جديد جمعيتي کشور در مجلس شوراي اسلامي و ابلاغ آن در آينده نزديک، گفت: به زودي قوانين جمعيت و تعالي خانواده در مجلس به تصويب رسيده و ابلاغ مي‌شود. با توجه به اين موضوع و نظر مقام معظم رهبري که تزريق نشاط و اميد به جامعه بر اساس افزايش جمعيت جوان جامعه است، وزارت بهداشت در جهت تحقق اين خواسته‌ها حرکت خواهد کرد.

وي توصيه‌هاي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و معاون بهداشت اين وزارتخانه را نيز در اين راستا توصيف کرد و اظهار داشت: بايد کاري کنيم که کشور در آينده خانواده‌هاي شاداب، سالم و کيفي داشته باشد و در اين جهت به همه جوانان توصيه مي‌کنيم که در قدم اول ازدواج کنند و بعد از ازدواج نيز فرزند داشته باشند و از تک فرزندي نيز دوري کنند.

وي افزود: خانواده‌هايي نيز که اين توانايي را در خود مي‌بينند که فرزندان بيشتري داشته باشند به هر ميزان که توانايي دارند به اين اقدام مبادرت کنند.

وي توضيح داد: وزارت بهداشت براي هيچ خانواده‌اي تعداد فرزند تعيين نمي‌کند زيرا همانقدر که افزايش جمعيت مهم است داشتن فرزند سالم و تربيت و تحويل فرزندي که مشکلات بهداشتي و درماني نداشته باشد نيز مهم است. مديرکل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس گفت: ارائه خدمات سلامت مادر و کودک بايد در يک بسته کامل لحاظ شود. دفتر آموزش و ارتقاي سلامت متولي آموزش سلامت خانواده‌هاست و در جهت رسيدن به سياست‌هاي جديد جمعيتي دانش سلامت مردم را تأمين خواهد کرد.

مطلق اضافه کرد: از نظر ما افزايش جمعيت نبايد موجب افزايش مرگ و مير مادران باردار شود بنابراين در کنار توجه به افزايش جمعيت و افزايش جوانان جامعه، انجام مداخلات بهداشتي و درماني براي کاهش مرگ و مير ضروري است. وي اظهار کرد: در اداره جوانان و ميانسالان وزارت بهداشت سياست‌ها، برنامه‌ها و آموزش‌ها به شکلي تنظيم شده است که تشويق به ازدواج، کاهش سن ازدواج، تشويق به فرزندآوري، دوري از تک فرزندي، تعالي و تحکيم بنيان خانواده و سلامت خانواده دنبال مي‌شود.

وي در عين حال تشکيل خانواده و فرزندآوري را مستلزم اجراي سياست‌هاي مهم ديگري توسط دستگاه‌هاي مسئول دانست و گفت: تشکيل خانواده مجموعه‌اي از سياست‌ها شامل ارتقاي سطح اقتصادي، ايجاد اشتغال، مسکن دار شدن خانواده‌ها و نظاير اين برنامه‌ها را مي‌طلبد و نيازمند همکاري هم? دستگاه‌هاست که در اين بين وزارت بهداشت متولي ارائه خدمات سلامتي خانواده‌هاست.

وي با يادآوري خدمات اداره مادران گفت: فراهم سازي سياست و شرايط انجام زايمان بهتر، آسان و با حضور همراه مادر در يک مکان امن و دلخواه در دست اقدام است تا موجب شود مادران باردار با تجربه کردن يک زايمان خوشايند بازهم حاضر به انجام زايمان بشوند.

وي از مردم و رسانه‌ها خواست به شايعه پراکني‌هايي مبني بر اينکه وزارت بهداشت مخالف سياست‌هاي جديد جمعيتي است توجه نکنند و گفت: بازنگري در کليه آموزش‌ها و خدمات مربوط به باروري سالم در تمامي‌سطوح متناسب با سياست‌هاي کلان افزايش جمعيت، تهيه و تدوين و ارتقاي خدمات قبل، حين و پس از ازدواج به منظور تحکيم بنيان خانواده بخش ديگري از برنامه‌هاي جمعيتي وزارت بهداشت است.

وي اجراي برنامه تنظيم خانواده را برنامه اي براي تقويت سلامت خانواده و نه کاهش جمعيت اعلام کرد و گفت: طبق احاديث و نصّ قرآن کريم تمام مادران بايد به نوزاد خود دو سال شير بدهند چون شير دادن مادر باعث ارتقاي سلامت مادر و کودک و همسر در ابعاد جسمي، روحي، رواني و معنوي مي‌شود بنابراين وزارت بهداشت بايد مراقبت کند که فاصله زماني بين دو حاملگي رعايت شده و زايمان‌هاي ناخواسته و پي در پي به اين امر مقدس لطمه وارد کند.

مديرکل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس در پايان بار ديگر عمل به فرمايشات رهبري و قوانين در خصوص سياست‌هاي جمعيتي کشور را مورد تأکيد قرار داد و گفت: اميدواريم با انجام اين اقدامات در آينده شاهد تغيير هرم سني جمعيت کشور و افزايش جمعيت جوان کشور باشيم.


 بي‌کيفيتي‌ کتاب‌هاي درسي، مشکل ساز شده است
 ورقه‌هايي به نام کتاب درسي 

 هنوز 2 ماه از آغاز سال تحصيلي نگذشته که «بي‌کيفيتي» دامن کتاب‌هاي درسي دوره ابتدايي را گرفته و آنها را به تک ورق‌هاي A4 تبديل و باعث جابجايي صفحات کتب درسي شده، مشکلي که بيش از همه در بين دانش‌آموزان اول ابتدايي همه گير شده است.

به گزارش ايسنا پايين بودن کيفيت چسب‌هاي استفاده شده براي کنار هم قرار دادن برگهاي کتاب، معضلي که صداي معلمان و والدين را بلند کرده و گريبان دانش‌آموزان را گرفته و گم شدن برگه‌هاي کتب آنهم در ابتدايي‌ترين ماه‌هاي آغاز سال تحصيلي به مشکل جدي دانش‌آموزان و معلمان تبديل شده است.

يکي از معلمان پايه‌ ابتدايي با گله‌مندي از پايين بودن کيفيت کاغذ کتاب‌ها، گفت: دانش‌آموزان زماني که کتاب‌ها را ورق مي‌زنند، برگه‌هاي کتاب‌ها کنده مي‌شود و با اينکه يک ماه از سال تحصيلي گذشته، با مجموعه‌اي از ورق‌هاي جدا شده کتاب‌ها مواجه شده‌ايم. وي گفت: سيمي کردن کتاب‌ها، حل موقت مشکل است، چرا که بعد از يکي دو هفته کتاب‌ها از محل سيم شده جدا مي‌شوند و مشکل دو چندان مي‌شود. به گفته اين معلم کلاس ابتدايي، گم شدن و جابجايي صفحات کتاب مشکلاتي را به وجود آورده و اين معضل در بين دانش‌آموزان اول ابتدايي بيش از ساير دانش‌آموزان ديده مي‌شود.

سيد احمد حسيني مديرکل چاپ، توزيع و مواد رسانه‌هاي آموزشي آموزش و پرورش نيز در گفت‌وگو با ايسنا درباره اين مشکل گفت: گله‌مندي معلمان و دانش‌آموزان را مي‌پذيريم، اما بايد توجه داشت که چسب خريداري شده از کارخانه‌اي ايراني تهيه شده و با توجه به مشکلي که به وجود آمده، مقرر شده‌ در جلسه‌اي با مديرعامل اين کارخانه، موضوع مورد بررسي قرار بگيرد.

وي با بيان اينکه هفته آينده جلسه‌اي در اين رابطه برگزار خواهيم کرد، گفت: به نظر مي‌رسد مشکل به وجود آمده از مواد اوليه باشد و در جلسه‌اي که با حضور مسئولان آموزش‌و‌پرورش و شرکت‌ها و کارخانجاتي که مواد اوليه را تهيه کرده‌اند، برگزار مي‌شود که قطعا مشکل اصلي را مشخص خواهيم کرد.

مديرکل چاپ، توزيع و مواد رسانه‌هاي آموزشي آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر براي کتاب‌هايي که با چنين مشکلي مواجه هستند، اقدامي نمي‌توانيم انجام دهيم، اما با توجه به اهميت موضوع، قطعا آن را بررسي مي‌کنيم که در سال آينده شاهد چنين مشکلي براي کتاب‌هاي درسي نباشيم.

به گفته حسيني، رييس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي وزارت آموزش‌و‌پرورش کميته‌اي را در اين زمينه تشکيل داده تا علت اين مشکل و بي‌کيفيتي کاغذ و چسب بکار رفته در کتاب‌ها به طور دقيق بررسي شود تا در سال‌هاي آينده شاهد چنين معضلي نباشيم.

جدا شدن برگه‌هاي کتاب‌ها شايد در گذشته نيز در برخي از کتاب‌ها به وجود مي‌آمد، اما فراگير بودن آن در کتاب‌هاي ابتدايي به ويژه کتب جديدالتاليف مشکلات زيادي را به وجود آورده به طوري که ازدحام جمعيت براي سيمي و منگنه کردن کتب در مغازه‌هاي لوازم‌التحريري آنهم پس از تعطيلي مدارس دليلي بر اين ادعا است.


 عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس:
 به سلامت خون‌هاي وارداتي مشکوکم 

 عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس گفت: در هيچ زماني، نيازي نمي‌بينم خون به کشور وارد کنيم زيرا نسبت به سلامت خون‌هاي وارداتي مشکوک هستم. «عابد فتاحي» در گفت‌وگو با ايلنا در واکنش به هشدار مديرکل انتقال خون استان تهران مبني بر کاهش ميزان ذخاير خوني به حدود سه روز گفت: بايد فرهنگ خون‌دهي را در مردم زياد کنيم و مطبوعات و صدا و سيما بايد بيشتر در اين زمينه کار کنند زيرا در اين زمينه کم‌کاري شده است. وي خاطر نشان کرد: در چنين شرايطي باز نياز نمي‌بينم که خون از کشورهاي ديگر وارد کنيم و کافي است اين پيام به مردم داده شود که با کاهش ذخاير خون مواجهيم تا با مراجعه آن‌ها به اندازه چندين ماه خون ذخيره کنيم. عضو کميسيون بهداشت و درمان با اشاره به افرادي که به صورت مرتب خون مي‌دهند، افزود: بايد با افرادي که در مراکز انتقال خون پرونده دارند و مرتب خون مي‌دهند در ارتباط باشيم. فتاحي تصريح کرد: بسيار خوش بين هستم که با اطلاع‌رساني صدا‌و‌سيما به مردم مي‌توانيم مشکل کاهش ذخايرخون را برطرف کنيم.

وي با تاکيد بر اينکه به هيچ عنوان با واردات خون در هيچ زماني به کشور موافق نيستم، افزود: مخالفتم از آن‌رو است که نسبت به سلامت خون‌هاي وارداتي مشکوک هستم. فتاحي خاطر نشان کرد: اگرچه خون‌هايي که به کشور وارد مي‌شوند در بهترين آزمايشگاه‌ها مورد آزمايش قرار مي‌گيرند اما با اين وجود نسبت به آن‌ها خوش‌بين نيستم از همين رو بايد مشکل کاهش ذخايرخون را در داخل کشور رفع کنيم. وي با اشاره به اينکه مردم بايد بدانند خون دادن يکي از راه‌هاي سلامت است، افزود: مردم از ريختن چندقطره خون از بيني‌شان وحشت دارند و همين ترس باعث شده است که خون ندهند اما اين آمادگي را بايد در آنها افزايش دهيم.


 اسماعيل کهرم خبر داد:
 بررسي 4 چالش در اولين جلسه شوراي‌عالي محيط زيست 

مشاور رئيس سازمان محيط زيست با بيان اينکه هفته آينده اولين جلسه شوراي‌عالي محيط زيست به رياست رئيس‌جمهور برگزار مي‌شود گفت: چهار چالش زيست محيطي مرتبط با تنش‌هاي آبي مهمترين اولويتهاي اين جلسه است. دکتر اسماعيل کهرم در گفتگو با مهر با بيان اين مطلب افزود: در شوراي‌عالي محيط زيست بايد لغو تمام مصوباتي که در نبود اين شورا تصويب شدند و به محيط زيست کشور آسيب مي‌زنند بررسي شود. به گفته وي يکي از مهمترين اين مصوبات که در مجلس تصويب شده مصوبه‌اي است که به هر کس در هر جاي کشور اجازه حفر چاه مي‌دهد و بايد هرچه سريعتر در شوراي‌عالي محيط زيست بررسي و لغو شود چرا که همين مصوبه آسيب‌هاي جبران ناپذيري به طبيعت کشور وارد کرده تا جايي که در حال حاضر بيش‌از 70 دشت اصلي کشور به خاطر افت سطح آب زيرزميني فرونشست کرده‌اند. کهرم با بيان اينکه در ايران ميزان منابع آب يک سوم استاندارد جهاني است و در کشوري خشک و نيمه خشک زندگي مي‌کنيم اظهار داشت: مديريت صحيح منابع آب به ويژه حقابه‌هاي زيست محيطي از مهمترين مباحثي است که در شوراي‌عالي محيط زيست بررسي مي‌شود. مشاور رييس سازمان محيط‌زيست درياچه اروميه و ديگر تالاب‌هاي در معرض خشک شدن در سراسر کشور را از ديگر مباحث اولويت دار در شوراي عالي محيط‌زيست عنوان کرد. وي افزود: خشک شدن تالاب‌ها علاوه بر اثرات مستقيمي ‌که بر موجدات زنده اين اکوسيستم‌ها دارد اثرات جانبي بر کل محيط‌زيست کشور و زندگي تمام انسانها مي‌گذارد که توليد ريزگردها در بيشتر استان‌هاي کشور در حال حاضر ناشي از خشک شدن تالاب‌هاييي مانند‌هامون و پريشان و هورالعظيم و اروميه است.


 بيماري فاويسم را بهتر بشناسيم 
نويسنده : امير غفوريان*

 بيماري فاويسم يک بيماري ارثي است که بر اثر کمبود يا فقدان يک آنزيم (گلوکز شش فسفات دي‌هيدروژيناز) بروز مي‌کند. مصرف نوعي باقلا موسوم به فاوا که در جنوب و شمال ايران از فصل بهار به وفور يافت مي‌شود براي افرادي که فاقد آنزيم G6PD هستند، به پاره‌شدن گلبول‌هاي قرمز خون، خونريزي داخل عروق، کم‌خوني حاد و نارسايي کليه منجر مي‌شود. همانطور که مي‌دانيد جنس مذکر داراي يک کروموزوم Y و يک کروموزوم X مي‌باشند اما جنس مونث داراي دو کروموزوم X مي‌باشند که براي فعاليت ژن هر دو X بايد داراي ژن موردنظر باشند و از آنجا که ژن‌هاي اين بيماري ارثي روي کروموزوم X واقع شده است، بيشتر آقايان را مبتلا مي‌کند که تنها يک X را در سلول‌هاي خود دريافت مي‌کنند. بيماري فاويسم يک بيماري واگيردار نيست بلکه ارثي است اما قابل ذکر است که خوردن باقلا توسط مادر شيرده در کودکي که زمينه اين بيماري را دارد، منجر به بروز فاويسم مي‌شود و همچنين يک مسئله حائز اهميت اين است که داروهاي اكسيداني چون كوتريموكسازول و آسپيرين‌، ويتامين K‌، سولفاميدها، داروهاي ضد‌ مالاريا، نفتالين‌،سيپروفلوکساسين و داروهاي ديگر ممكن است در اين بيماران باعث هموليز(شكسته شدن گلبول‌هاي قرمز) شوند.در مورد باقلا بوي آن نيز در هنگام پخت يا مزارع کشت به دليل وجود تحريکات گازي و جذب خوني از طريق ريه نياز به رعايت موارد احتياط مي‌باشد. وقتي فاويسم به صورت حاد بروز مي‌کند علائمي چون خستگي، کوفتگي، استفراغ، اسهال، تهوع، دل‌درد، رنگ‌پريدگي،تپش قلب، افزايش حرارت بدن‌، کم‌خوني، ادرار قهوه اي رنگ يا تيره، ضعف شديد و زردي پوست وچشم بروز مي‌کند. پس در صورت بروز علائم ياد شده در فرد، بايد وي را به بيمارستان انتقال داد تا در صورت نياز خون تزريق ‌گردد.برخي از افرادي که ناقل ژن فاويسم هستند، داراي علائم شديد بيماري نمي‌شوند وکمبود آنزيم در آنها تنها به شکل خفيف، آن هم در مواجهه با عوامل حساسيت‌زاي غذايي، شيميايي، دارويي بروز پيدا مي‌کند.اما افرادي که دچار کمبود شديد آنزيم هستند علائم شديد بيماري دائمي‌هستند. به هرحال هر زمان که شخصي نشانه‌هايي از خونريزي را از طريق تغيير رنگ ادرار در خود ببيند، بايد هرچه سريع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کند تا با تشخيص سريع بيماري فاويسم از عوارض وخيم بعدي آن از جمله کم‌خوني حاد، زردي و نارسايي کليه‌ها جلوگيري به عمل آورده شود.براي تشخيص کافي است با مراجعه به پزشک عمومي و درخواست آزمايش G6PD از ناقل يا سالم بودن خود اطمينان حاصل کرد که اين آزمايش براي افرادي که که در مناطق شمالي يا جنوبي کشور ساکن هستند، ضروري است.

*دانشجوي کارشناسي ارشد بيوشيمي


 انتقاد به انتخابات کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگري 

 بازرس کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگري سراسر کشور با انتقاد شديد از عملکرد مديرکل تشکل‌هاي کارگري کارفرمايي وزارت کار گفت: متاسفانه هنوز دست عوامل دولت احمدي‌نژاد از وزارت کار کوتاه نشده و همچنان در کار تشکل‌هاي کارگري کارشکني مي‌کنند. داوود حسين‌خاني با اشاره به اينکه بر اساس قانون کار، سه تشکل کانون عالي شوراهاي اسلامي کار، کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگري و مجمع نمايندگان کارگري حق فعاليت به عنوان نمايندگان کارگران را دارند گفت: براي آنکه کانون عالي اين تشکلات شکل بگيرد، بايد هر استاني حداقل 10 تشکل داشته باشند تا کانون استاني را تشکيل بدهند و نمايندگان آنها بتوانند کانون عالي را شکل بدهند. وي با اعلام اينکه 3 سال قبل براي اولين بار کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگري تشکيل شده است گفت: از آنجا که اين تشکل براي اولين بار تشکيل مي‌شد، نواقصي داشت که بايد به مرور زمان رفع شود.

حسين‌خاني با تاکيد بر اينکه عملکرد برخي از اعضاي کانون عالي انجمن‌هاي صنفي در 3 سال گذشته مثبت نبوده است گفت: حضور برخي از اعضا جنبه فرمايشي داشت و برخي ديگر نيز به دنبال آن بودند تا چهره ماندگار بشوند. به همين دليل دايم به دنبال سعيد مرتضوي مديرعامل سازمان تامين اجتماعي و شخص احمدي‌نژاد بودند تا خودشان را به نحوي به آنها متصل کنند. وي با انتقاد از انتخاباتي که به تازگي براي تعيين هيات مديره جديد کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگري شکل گرفته است گفت: طبق اساسنامه کانون عالي، هيات مديره قبلي موظف است3 ماه قبل از پايان اعتبار، دعوتنامه اي در روزنامه‌هاي کثير‌الانتشار چاپ کند و بر‌اساس تبصره ماده 10 اساسنامه، دستور جلسه، مکان و زمان برگزاري مجمع عمومي را اعلام کند. همچنين دعوتنامه کتبي نيز براي اعضا بفرستد که نه تنها دعوتنامه‌اي ارسال نشده بلکه مکان و دستور جلسه مجمع نيز گنجانده نشده و فقط به زمان برگزاري مجمع اشاره شده است. بازرس کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگري با اشاره به ماده ديگر اساسنامه کانون گفت: برگزار کنندگان مجمع يک هفته قبل از برگزاري انتخابات بايد ليست تمامي اعضا را به وزارت کار اعلام کنند و پس از آن هيچ تغييري در اعضا اتفاق نيفتد. اين در حالي است که آقايان در يک هفته مانده به انتخابات، عضو‌گيري کرده‌اند. وي با اعلام اينکه در روز برگزاري انتخابات 9 برگه راي اضافه بوده است گفت: معلوم نيست اين برگه‌ها از کجا آمده و چه تعداد از اين برگه‌ها درست بوده است. حسين خاني با اعلام اينکه معرفي اعضاي حاضر در انتخابات بايست به وسيله نامه سربرگ دار کانون انجمن استاني بوده و با مهر و امضاي رييس انجمن باشد. در حالي که بسياري از معرفي نامه‌ها در کاغذ عادي و بدون مهر و امضاي رييس کانون يا نفر مجاز به امضا بوده است. وي با اشاره به اينکه تعدادي کارت بدون نام در انتخابات بوده که مي‌بايست باطل شود اما با آنها راي داده شده و شمارش شده است گفت: وقتي به مديرکل تشکل‌هاي کارگري کارفرمايي وزارت کار اين موارد را متذکر مي‌شويم، به آساني به ما پاسخ مي‌دهد که اشکالي ندارد، شما کوتاه بياييد. گويا بي‌توجهي به قانون که در دولت احمدي‌نژاد يک امر عادي بود، هنوز هم براي اين فرد امري عادي است و توجهي ندارد که دولت يازدهم با شعار قانون‌گرايي راس کار آمده است. حسين‌خاني با اعلام اينکه به صورت کتبي و شفاهي اعتراض خود را به اداره کل تشکل‌هاي کارگري کارفرمايي وزارت کار تسليم کرده است گفت: براي اين آقايان قانون گريز که باقيمانده‌هاي تفکر دولت قبل هستند، بي توجهي به قانون يک امر عادي است و به سادگي از کنار اعتراض‌هاي بر حق کارگران نيز مي‌گذرند.


 سـلامـت 

 تعويض مفصل زانو دردهاي ناشي از آن را رفع مي‌کند

يک فوق تخصص زانو گفت: تعويض سطوح مفصلي مي‌تواند مشکل درد زانو و تغيير شکل آن را حل کند و بيمار را به فعاليت‌هاي روزمره برگرداند. دکتر عليرضا ورياني در گفت وگو با ايسنا با اشاره به اينکه در مواقعي که به علت آسيب‌هاي زانو اين مفصل تخريب شده است، دردهاي شديدي در آن ايجاد مي‌شود، گفت: در اين حالت ممکن است فرد از انجام فعاليت‌هاي ساده‌اي نظير بالا رفتن از پله و يا راه رفتن ناتوان شود. وي گفت: درد حتي ممکن است در هنگام نشستن و خوابيدن هم وجود داشته باشد. اگر استفاده از دارو، تغيير سطح فعاليت‌هاي روزمره زندگي و استفاده از عصا هم نتواند کمکي به کاهش مشکلات بيمار بکند معمولا آخرين اقدام درماني تعويض مفصل زانو است. اين متخصص ارتوپدي گفت: تعويض سطوح مفصلي مي‌تواند مشکل درد زانو و تغيير شکل آنرا حل کند و بيمار را به فعاليت هاي روزمره برگرداند. دکتر ورياني با بيان اينکه زانو بزرگترين مفصل بدن است، گفت: اين مفصل از کنار هم قرار گرفتن سه استخوان تشکيل شده است. قسمت پاييني استخوان ران، قسمت بالايي استخوان ساق و استخوان کشکک. قسمت انتهاي پاييني ران روي ساق حرکات لولايي دارد و کشکک در فرورفتگي شيار مانند پهني که در جلوي انتهاي پاييني ران قرار دارد مي‌تواند به طرف بالا و پايين حرکت کند. وي در ادامه افزود: در قسمت هايي که اين سه استخوان با يکديگر تماس دارند سطح آنها پوشيده از غضروف است و همين سطح لغزنده موجب مي‌شود که اين سه استخوان به راحتي روي يکديگر حرکت کنند. همچنين داخل مفصل زانو مايع غليظ و لزجي به نام مايع مفصلي يا مايع سينوويال وجود دارد که روي غضروف‌ها را ليز مي‌کند و موجب تسهيل بيشتر حرکت مفصل مي‌شود. دکتر ورياني در خصوص علل شايع درد شديد و محدوديت حرکتي زانو گفت: آرتروز يا استئوآرتريت از علل شايع درد زانو است که در سنين بالاتر از 50 سالگي بروز مي‌کند. در اين بيماري غضروف مفصل کم کم از بين مي‌رود. در نتيجه استخوان‌هاي بدون غضروف روي يکديگر سائيده مي‌شوند که نتيجه آن درد و محدوديت حرکت ايجاد مي‌شود. وي گفت: در آرتريت روماتوييد لايه سينوويال (که سطح داخلي کپسول مفصلي را پوشانده و مسئول ترش مايع سينوويال است) رشد کرده و ملتهب مي‌شود و مايع زيادي ترشح مي‌کند. اين التهاب بتدريج موجب آسيب و از دست رفتن غضروف مفصلي شده که نتيجه آن درد و محدوديت حرکتي است. اين فوق تخصص زانو يادآور شد: ضربات زانو که از علل شايع درد زانواست، ممکن است به علت بد جوش خوردن محل شکستگي يا آسيب شديد ليگامان‌هاي زانو باشد. اين ضايعات مي‌توانند بتدريج به غضروف مفصل صدمه زده و موجب درد و محدوديت حرکت شوند. دکتر ورياني تصريح کرد: تصميم گيري براي جراحي تعويض مفصل فقط به عهده پزشک ارتوپد نيست. اين يک تصميم دسته جمعي است که در آن خود بيمار و خانواده وي نيز بايد دخالت کنند. وي در پايان گفت: در بيماراني که درد شديد مفصل زانو وجود دارد، بطوريکه فعاليت‌هاي روزمره مثل راه رفتن، بالا رفتن از پله و نشستن و بلند شدن از روي صندلي را هم محدود مي‌کند، درد متوسط يا شديد زانو حتي در موقع استراحت، درد زانو همراه با تغيير شکل و انحراف زانو، درد همراه با خشکي در حرکت مفصل زانو، دردي که با استفاده از داروهاي ضد التهابي کاهش نمي‌يابد از مشکلاتي هستند که در اين حالت بيمار مي‌تواند کانديد مناسبي جهت جراحي و تعويض مفصل زانو باشد.

ورود دستگاه پيشرفته آب مرواريد به کشور در آينده نزديک

رييس بيمارستان فوق تخصصي چشم پزشکي فارابي از ورود دستگاه پيشرفته درمان آب مرواريد در آينده نزديک به کشور خبر داد. به گزارش ايسنا، دکتر محمود جباروند در حاشيه بيست‌و‌سومين کنگره ساليانه انجمن چشم پزشکي ايران به پيشرفت‌هاي جديد عرصه چشم‌ پزشکي کشور اشاره کرد و درباره جايگاه ليزر در درمان بيماري‌هاي چشم، گفت: در گذشته عمل جراحي کاتاراکت به کمک امواج اولتراسوند انجام مي‌شد. اما در سال‌هاي اخير برش‌هاي قرنيه نيز به کمک ليزر انجام مي‌شود. وي ادامه داد: درصد موفقيت اين عمل بالاست، البته اخيرا قرار است دستگاه جديدي وارد کشور شود که بتوان به کمک آن و ليزر فمتوسکن بتوان آب مرواريد را درمان کرد. رييس بيمارستان فوق تخصصي چشم پزشکي فارابي با بيان اينکه ليزر فمتوسکن چند سالي است که وارد کشور شده است و از آن براي انجام اعمال جراحي قرنيه و درمان عيوب انکساري و... استفاده مي‌شود، اظهار کرد: هزينه خريد دستگاه‌هاي ليزر فمتوسکن بسيار بالاست و در حال حاضر بيمارستان فارابي تنها مرکز دولتي است که مجهز به اين دستگاه است و مي‌تواند روزانه 50 بيمار را مورد مداوا قرار دهد. در حال حاضر بخش قابل توجهي از بيماري‌هاي قرنيه در بيمارستان فارابي توسط ليزر فمتوسکن انجام مي‌شود. به گفته جباروند، شانس موفقيت درماني اعمال جراحي چشم به ليزر فمتوسکن بسيار بالاست و در اين روش برش‌هاي مورد نياز در اعمال جراحي نيز ديگر با چاقو انجام نمي‌شود؛ بلکه پزشک جراح برش‌ها را به کمک ليزر انجام مي‌دهد و به همين خاطر مقاومت چشم را در برابر بروز برخي ضربه‌هاي احتمالي افزايش داده و مدت زمان بهبودي فرد را کوتاه‌تر مي‌کند. در ادامه اين مراسم دکتر هوشنگ فقيهي، دبير علمي بيست‌و‌سومين کنگره ساليانه انجمن چشم پزشکي ايران نيز با بيان اينکه در حال حاضر تخصص چشم پزشکي در ايران با تکيه بر تجربه پيشکسوستان و جذب فارغ‌التحصيلان نخبه، به يکي از علوم برتر در عرصه پزشکي تبديل شده است، اظهار کرد: اکنون وضعيت مراکز درماني تخصصي چشم پزشکي نيز مطلوب است و گروه‌هاي چشم پزشکي در دانشگاه‌ها به توسعه اين دانش و حرفه کمک شاياني مي‌کنند.

جوانه‌هاي سير و پياز سمي هستند

عضو هيئت علمي انستيتو تحقيقات تغذيه‌اي و صنايع غذايي کشور گفت: در جوانه پياز و سير سمي توليد مي‌شود که مصرف آن سلامت را به خطر مي‌اندازد و بايد پيش از مصرف همانند جوانه سيب‌زميني آنها را جدا و بقيه را مصرف کرد. به گزارش ايسنا، خديجه رحماني با بيان اينکه در فرآيند جوانه زدن پياز، سير و سيب‌زميني برخلاف روند جوانه زدن دانه‌هايي مانند گندم، ماش و عدس، ارزش تغذيه‌اي آنها گرفته مي‌شود و بايد از خوردن قسمت‌هاي جوانه زده پرهيز کرد. گفت: براي تأخير در جوانه‌زايي پياز و سير بايد آنها را در محيطي به دور از آفتاب که هوا جريان داشته و رطوبت هم حداقل باشد، نگه‌داري کرد. وي افزود: به اين ترتيب، هيچ وقت نبايد سيب زميني، پياز يا سير را در يخچال يا فضاي خارج از خانه در مکاني که نور مي‌تابد نگه داشت بلکه بهترين محل نگهداري، داخل کابينت آشپزخانه است. اين سبزي‌ها را تا زماني که جوانه نزده‌اند مي‌توان ذخيره کرد و مورد استفاده قرار داد. اين کارشناس تغذيه با بيان اينکه البته برخي زنان براي پيشگيري از جوانه زدن و خراب شدن پياز، مقدار فراواني پياز را تفت مي‌دهند و در يخچال يا فريزر نگه‌داري مي‌کنند، اظهار کرد: در اين حالت ارزش غذايي پياز پايين مي‌آيد، بنابراين چنين اقدامي را چندان توصيه نمي‌کنيم. اما به هر حال در شرايط خاص مخصوصاً براي خانم‌هاي شاغل اين کار بلامانع است اما به عنوان يک برنامه دائمي توصيه نمي‌شود. رحماني ادامه داد:‌ نکته‌اي که نبايد فراموش کرد آن است که پياز و سير را نبايد سرخ کنيد بلکه يک تفت مختصر کفايت مي‌کند. سرخ کردن باعث مي‌شود ارزش غذايي پياز افت کند و اگر بخواهيد آن را براي مدتي در يخچال هم نگه داريد، اين ارزش غذايي کمتر هم خواهد شد. پس ديگر نبايد انتظار سبزي مغذي با خواص ضدسرطاني داشت. بنابراين بهتر است پياز را تفت دهيد و تازه به تازه در تمام غذاها استفاده کنيد و از سرخ کردن اين سبزي به طوري که کاملاً طلايي شود، بپرهيزيد.


 اخبار کوتاه 

 معرفي 15 اسم پرطرفدار

اداره کل ثبت احوال استان تهران 15 نام فراواني را که در استان تهران در 6 ماهه گذشته انتخاب شده است اعلام کرد. بر همين مبنا اميرعلي، محمدطاها، اميرحسين، علي، ابوالفضل، اميرعباس، اميرمحمد، محمدمهدي، محمدحسين، پارسا، ايليا، محمدرضا، اميرمهدي، حسين و ماهان براي پسران و فاطمه، زهرا، نازنين‌زهرا، ريحانه، النا، رها،هستي، سارينا، باران، ستايش، يسنا، بهار، ثنا، آوا و زينب براي دختران بيشترين نامهاي انتخابي بوده است.

پليس جزو 5 شغل مطلوب کشور

معاون اجتماعي ناجا با اشاره به اينکه بايد تلاش کنيم تا منزلت اجتماعي پليس را بالا ببريم، گفت: در حال حاضر نمره اين منزلت 70 است و جزو 5 شغل مطلوب جامعه محسوب مي‌شويم. به گزارش خبرآنلاين به نقل از سايت پليس، سردار سعيد منتظرالمهدي در جلسه عمومي‌کارکنان معاونت اجتماعي ناجا گفت: امروز پليس در بسياري از کشورها پليس هوشمند است، اين پليس براي تحميل اراده خود به مردم از ساز و کارهاي نرم مانند مجاب سازي، اقناع‌سازي، تغيير اذهان و استفاده بهينه از رسانه استفاده مي‌کند. منتظرالمهدي با بيان اينکه در حال حاضر قدرت نرم در جهان امري خواستني است، گفت: پليس مطلوب در عين اقتدار بايد اخلاق مدار، مهربان، هوشمند، باهوش، پيچيده و دين مدار باشد و بتواند از سرمايه‌هاي اجتماعي و در رأس آن مردم، استفاده کند و آنان را به مشارکت وادارد؛ بزرگترين اشتباه ما در جاي جاي نيروي انتظامي اين است که نمي‌دانيم با مردم چگونه بايد برخورد کرد.

برنامه جدي براي برخورد با زيرميزي پزشکان

مديرکل دفتر نظارت و اعتباربخشي امور درمان وزارت بهداشت از ورود جدي و فعال وزارت بهداشت براي ريشه يابي و برخورد پايه اي با پديده دريافت غيرمتعارف خبر داد. به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر سيدسجاد رضوي گفت: حوزه‌هاي فعال در وزارت بهداشت و ادارات نظارت بر درمان دانشگاههاي علوم پزشكي كشور با شناسايي موارد دريافت غيرمتعارف توسط پزشکان و يا اعلام شكايات مردمي در اين خصوص به صورت قاطعانه با اين پديده برخورد منطبق با قوانين مي‌کنند. وي افزود: اميدواريم با اين برنامه‌ها و فعاليت‌هاي در دست اقدام و همكاري تمامي مراجع موثر در حذف علل اين معضل، پديده مذكور كاهش و در نهايت از جامعه پزشكي حذف شود.

خبرنگاران با 20 سال سابقه متوالي بازنشسته مي‌شوند

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي کشور، گفت: خبرنگاراني که 20 سال متوالي و يا 25 سال متناوب داراي سوابق بيمه‌اي باشند مي‌توانند بازنشسته شوند. به گزارش ايسنا سيدتقي نوربخش ديروز در حاشيه سفر به قم، طي بازديد از مرکز خدمات حوزه‌هاي علميه سراسر کشور، گفت: بيمه خبرنگاران با توجه به دشواري و سختي کار و زيان آور بودن 20 ساله است که مي‌توانند با حضور در دفاتر بيمه، سوابق خود را ارائه و اعلام کنند تا از خدمات بيمه ويژه خبرنگاران برخوردار شوند.

وقت‌ نگذاشتن زوجين براي هم از مهم‌ترين عوامل طلاق

معاون فرهنگي کميته امداد امام‌خميني(ره) کشور گفت: خانواده در انتقال باورهاي مذهبي به فرزندان نقش تعيين کننده دارد. به گزارش ايسنا اکبر ميرشکار در همايش فرهنگي و آموزشي روز خانواده در بيرجند با تأکيد بر اينکه عدم وقت‌گذاري همسران براي يکديگر از مهم‌ترين عوامل طلاق در کشور است، ادامه داد: برخي از مادران فکر مي‌کنند اشتغال بيرون از منزل خيلي مفيد و مهم است در حالي که اين امر موجب ايجاد فاصله بين مادران و فرزندان مي‌شود و در آينده فرزندان تأثيرات منفي فراواني بر جاي مي‌گذارند. وي در ادامه با بيان اينکه کميته امداد امام‌خميني‌(ره) حدود 2 ميليون خانواده را خدمت‌رساني مي‌کند، تصريح کرد: اين خانواده‌ها حدود چهار ميليون نفر را تشکيل مي‌دهند.

23استان تحت تأثير ريزگردها

رئيس سازمان حفاظت از محيط زيست در سالن جلسات شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب گفت: از نظر اين سازمان، مديريت ريزگردها به مديريت سرزميني باز مي‌گردد. من به عنوان رئيس سازمان سؤالات متعددي درباره سپر يوني و نوع سياست و رويکردي که منجر به تهيه دستگاه‌هايي تحت عنوان سپر يوني شده، داشته و دارم؛ با توجه به اينکه تاکنون استاندارد خاص و ضابطه‌اي خاص درباره اين دستگاه پيدا نکرده‌ايم موضوع ريزگردها يک مديريت جدي و بلندمدت سرزميني را مي‌طلبد. نقاطي که منشاء ريزگردهاست در سطح منطقه و داخل کشور شناسايي شده است که مديريت صحيح سرزمين درجهت کاهش اين آلودگي از طريق 10 روش پيش بيني شده، مؤثر خواهد بود. ابتکار اظهارداشت: ديدگاه سازمان محيط زيست اکنون اين است که ما بايد يک مديريت اساسي در بحث سرزمين و مديريت منابع آب انجام دهيم تا مشکل ريزگردها حل شود؛ کمااينکه از زماني که آب به تالاب هورالعظيم به خصوص در آن طرف مرز در کشور عراق، بازگشته، ميزان روزهايي که شهرهاي استان با پديده ريزگرد مواجه بودند در سال 91 و 92 نسبت به سال 90 کاهش داشته و از غلظت ريزگردها نيز کاسته شده است؛ اين نشان مي‌دهد اگر تالاب‌ها را درست مديريت کنيم، مي‌توانيم ريزگردها را کاهش دهيم. 23 استان کشور تحت تأثير اين پديده قرار گرفتند که در سازمان براي حل اين معضل، يک برنامه ملي و همکاري‌هاي بين‌المللي پيش‌بيني شد.

کشف 4000 تخلف‌زيست محيطي

فرمانده يگان حفاظت محيط زيست از کشف 4384 مورد تخلف زيست محيطي در شش ماهه نخست امسال خبر داد. سرهنگ حميدرضا خيلدار در گفت‌وگو با ايسنا افزود: در نيمه اول سال 92،‌ پنج هزار و 748 متخلف دستگير شده‌اند که مي‌توان گفت روزانه در هر استان، ‌يک متخلف توسط نيروهاي يگان دستگير شده است. به گفته وي، همچنين طي اين مدت 25 هزار و 405 مورد صيد غيرمجاز آبزيان، 1792 مورد شکار غيرمجاز پرندگان و 461 مورد نيز شکار غيرمجاز پستانداران صورت گرفته است.