نسخه شماره 3327 - 1392/08/08 -

محمد رويانيان:
بعضي‌ از داخل باشگاه پشت سر من کارهاي ديگر مي‌کنند

عضو فراکسيون ورزش مجلس خبر داد‌:
استقبال مجلس از حضور مهرعليزاده در راس وزارت ورزش


آقايان عوامفريبي مي‌کنند


واکنش سرپرست استقلال به دوپينگي بودن مجيدي

مجيد جلالي:
فوتبال ايران شفافيت مالي ندارد


نقش مربي در پيروزي


فهرست نامزدهاي توپ طلاي فيفا اعلام شد


اخبار کوتاه


 محمد رويانيان:
 بعضي‌ از داخل باشگاه پشت سر من کارهاي ديگر مي‌کنند 

 محمد رويانيان مي‌گويد ماندنش در پرسپوليس هنوز قطعي نشده و «بزرگان» بايد در اين رابطه تصميم بگيرند.

مديرعامل باشگاه پرسپوليس در گفت‌وگو با ايسنا، درباره مخالفت هيات مديره با استعفايش اظهار کرد: جلسه کوچکي با اکبري داشتيم او حسن‌نيت خود را به من نشان داد. اکبري يکي از طرفداران قديمي پرسپوليس است که واقعا دلش براي اين تيم مي‌سوزد.

او ادامه داد: با هم صحبت کرديم، من هم مشکلات را به او گفتم. بحث هجمه به پرسپوليس اصلا درباره شخص رويانيان نيست. من عددي نيستم، اما جايگاهي که دارم، مي‌طلبد که پاسخگوي 30 ميليون هوادار باشد. بايد حقوق مردم را رعايت کنيم و نمي‌توانيم بگذاريم دل ميليون‌ها هوادار شکسته شود. اين تيم مال من نيست بلکه گذشتگان و بازيکنان بزرگ پرسپوليس اين محبوبيت را به ارث گذاشتند.

رويانيان گفت: سرمربي که اسطوره ايران است، بازيکن سوم جهان است، آقاي گل جهان شده و افتخار همه ايران است را محروم کردند و فشار وحشتناکي به پرسپوليس آوردند. نبايد‌ها به تيم وارد نشد و تيم توانست دو پيروزي پشت سر هم به دست بياورد.

مديرعامل باشگاه پرسپوليس گفت: ما هزينه‌هاي سنگيني پرداخته‌ايم اما فقط حرف‌مان اين نيست که حواستان به پرسپوليس باشد بلکه حواستان به همه تيم‌ها باشد که حق کسي ضايع نشود.

او با انتقاد از برخي جريان‌ها در داخل باشگاه گفت: من از يکسري دوستان در داخل باشگاه به اکبري گله کردم که من را مي‌زنند. اين خوب نيست. من هم خيلي اصرار ندارم که مديرعامل بمانم. اگر کسي فکر مي‌کند مي‌تواند مديرعامل باشگاه شود، من حتما به او کمک مي‌کنم. اما ديگر چرا پشت سر من کارهاي ديگري مي‌کنند. اصلا شايد وزارتخانه بخواهد يک نفر ديگر را بياورد و حمايتش کند. من عضو هيات مديره هستم و مطمئن باشيد هرطور شده به پرسپوليس کمک مي‌کنم.

رويانيان اظهار کرد: با همه اين تفاسير برخي نبايد کار را از هم بپاشانند و باشگاه را خراب کنند. هنوز تکليف وزارت ورزش مشخص نشده و در چنين شرايطي پرسپوليس نبايد خراب شود. اکبري گفت همه بايد همه با هم يکي باشيم و به پرسپوليس کمک کنيم. او تصريح کرد: من در اين مدت کار را تعطيل نکردم، اما نمي‌دانيم سياست وزارتخانه چيست. منتظريم وضعيت وزير ورزش مشخص و تکليف ما هم معلوم شود. اميدوارم هرچه زودتر مجلس کمک کند تا تکليف وزارت ورزش معلوم شود. الان ورزش ما عقب افتاده است و نتيجه اين عقب‌افتادگي‌ها بعدا معلوم مي‌شود.

واليبال، بسکتبال و فوتبال ما در اين چند وقت موفق بودند و جايي که اين همه پتانسيل وجود دارد نبايد اينگونه اتفاقات بيفتد. رويانيان گفت: ما نمي‌خواهيم دعوا ايجاد کنيم. اما انضباط و قانون بايد در همه جا حاکم باشد.

وقتي دوستان حرف ما را گوش نمي‌دهند مجبوريم پشت ميکروفن حرف بزنيم. من و دايي در فدراسيون صحبت‌هايي انجام داديم اما به آنها توجه نشد. وقتي که ما را مقابل جامعه داوري قرار مي‌دهند، ناجوانمردانه است.

مديرعامل باشگاه پرسپوليس در پاسخ به اين سوال که از صحبت‌هايتان به نظر مي‌رسد فعل و انفعالاتي مبني بر تغيير در مديريت باشگاه احتمالي است گفت: خير اما ماندن من هنوز قطعي نشده است. بايد بزرگان تصميم بگيرند. با اين حال من مريضم و مشکل دارم. خانواده‌ام بيمار شده‌اند و فشار کاري همه ما را درگير کرده است.

 هيات‌مديره با استعفاي رويانيان مخالفت کرد

هيات‌مديره باشگاه پرسپوليس با استعفاي رويانيان مخالفت کرد. به گزارش خبرگزاري فارس، محمد رويانيان به دليل تنها بودن در اين باشگاه و راي کميته انضباطي عليه دايي و باشگاه هفته گذشته از سمت خود استعفا کرد. در همين خصوص جلسه هيات‌مديره تشکيل شد و مقرر شد امروز سه‌شنبه تکليف نهايي رويانيان مشخص شود. قرار بود امروز جلسه‌اي برگزار شود اما به دليل حفظ آرامش اين جلسه برگزار نشد . در اين خصوص جلسه داخلي بين اکبري رئيس‌ هيئت‌مديره و رويانيان برگزار شد که در نهايت با جمع‌بندي‌ها و نظر‌خواهي از اعضاي هيات‌مديره با استعفاي رويانيان براي چندمين بار مخالفت شد و تصميم گرفته شد او امورات را برعهده بگيرد. همچنين قرار شد از اين به بعد هيات‌مديره مانند گذشته کمک بيشتري به رويانيان بکند.


 عضو فراکسيون ورزش مجلس خبر داد‌:
 استقبال مجلس از حضور مهرعليزاده در راس وزارت ورزش 

 معرفي سومين گزينه براي وزارت ورزش و جوانان، اين روزها در صدر اخبار قرار دارد. عضو فراکسيون ورزش مجلس شوراي اسلامي، محسن مهرعليزاده را فردي شايسته براي تصدي وزارت ورزش دانست و گفت: مهرعليزاده تجربه خوبي را در دوران مديريت خود بر جاي گذاشت و مجلس اقبال خوبي نسبت به او براي تصدي وزارت ورزش و جوانان دارد. غلامرضا اسداللهي در گفت‌وگو با ايلنا درخصوص افرادي که براي تصدي وزارت ورزش و جوانان معرفي شده‌اند، اظهار داشت: تاکنون افراد مختلفي در محافل مختلف براي وزارت ورزش و جوانان مانند آقايان فائقي و خادم و مهرعليزاده معرفي شده‌اند که در ميان اين گزينه‌ها محسن مهرعليزاده با توجه به تجارب ارزشمند گذشته فرد موفقي به شمار مي‌آيد. وي با تاکيد بر تجربه خوب دوران حضور مهرعليزاده در سازمان تربيت بدني خاطرنشان کرد: در دوران حضور مهرعليزاده در سازمان تربيت بدني، ورزش کشور دوران خوب و موفقيت آميزي را پشت سر گذاشت و در اين دوره هم مي‌توان از تجربيات ارزشمند وي بهره گرفت، همچنين با توجه به عدم راي اعتماد به صالحي‌اميري و سلطاني‌فر، رئيس جمهور اين‌بار چهره ورزشي‌تري را انتخاب خواهد کرد. اين عضو فراکسيون ورزش مجلس در خصوص شاخص‌هاي انتخاب وزير ورزش هم گفت: شاخص‌هاي مختلفي براي انتخاب وزير ورزش مدنظر مجلس است که نداشتن فساد اقتصادي و مديريتي از جمله مهم ترين آنهاست که مهرعليزاده در اين خصوص مبراست و اتهام خاصي به وي وارد نيست. اسداللهي در پايان ابراز اميدواري کرد که سکاندار ورزش کشور بايد فردي کاردان، با تجربه و متخصص باشد و بتواند در هر دو حوزه ورزش و جوانان تاثيرگذاري خوبي از خود بر جاي گذارد و نقاط ضعف و قوت مجموعه را شناخته و در جهت تقويت نقاط قوت و نيز از بين بردن نقاط ضعف بکوشد.

با مجلس هماهنگي لازم انجام شود

معاون پيشين سازمان تربيت بدني نيز در خصوص معرفي گزينه جديد براي وزارت ورزش و جوانان‌، با بيان اينکه به احتمال زياد فردي به غير از محمد شريعتمداري به عنوان گزينه وزارت ورزش و جوانان به مجلس معرفي خواهد شد، گفت اينکه انتظار داشته باشيم گزينه مورد نظر حتما ورزشي باشد زياده‌خواهي است. همچنين وي گزينه‌هايي که به نظرش براي مديريت در وزارتخانه کارآمد هستند را هم معرفي کرد که يکي از آنها يک مدير خانم است. سعيد فائقي در گفت‌وگو با مهر با اشاره به معرفي محمد شريعتمداري به عنوان سرپرست وزارت ورزش و جوانان و اينکه «آيا وي با توجه به نداشتن پيشينه ورزشي صلاحيت‌هاي لازم براي مديريت در اين وزارتخانه را دارد»؟ اظهارداشت: سرپرستي يک بحث جداست و من فکر مي‌کنم آقاي شريعتمداري صرفا براي مديريت امور کار در وزارت ورزش و جوانان معرفي و تعيين شده‌اند نه گزينه اصلي براي اين وزارتخانه.

وي ادامه داد: برداشت من اين است که آقاي شريعتمداري به عنوان گزينه وزارت ورزش و جوانان به مجلس معرفي نشود. اصلا به ذهن خطور نمي‌کند ايشان که زماني وزير بازرگاني بودند در ورزش باشند. به نظرم بايد منتظر بمانيم تا ببينيم گزينه اصلي که از طرف رئيس جمهوري و براي وزارت ورزش و جوانان به مجلس معرفي مي‌شود، چه کسي است. معاون پيشين سازمان تربيت بدني با يادآوري ادغام سازمان تربيت بدني و سازمان ملي جوانان توسط مجلس که به واسطه آن وزارت ورزش و جوانان شکل گرفت، يادآور شد: وزارت ورزش و جوانان نهادي است که از طرف مجلس تشکيل شده و بايد قبول داشته باشيم هر نهادي که تشکيل مي‌شود بسيار مورد توجه نهادي تشکيل دهنده است. پس براي معرفي وزير ورزش و جوانان بايد اولين قدم آن باشد که با مجلس هماهنگي لازم انجام شود.

وزير ورزش را فارغ از نگاه‌هاي سياسي انتخاب کنند

قائم مقام سابق سازمان تربيت‌بدني نيز گفت: از اينکه دو وزير پيشنهادي دولت براي وزارت ورزش و جوانان در مجلس رأي اعتماد نگرفتند، نگران نباشيم و همه چيز را منفي نگاه نکنيم.

اميررضا واعظ آشتياني در گفت‌وگو با ايلنا اظهار داشت: صالحي‌اميري هم مثل سلطاني‌فر از مجلس رأي اعتماد نگرفت اما از اينکه دو وزير پيشنهادي دولت براي تصدي وزارت ورزش و جوانان رأي اعتماد نياورده اند، نگران نباشيم و همه چيز را منفي نگاه نکنيم. مجلس با اين کار دارد هشدار مي‌دهد که دولت‌ها هيچ‌گاه ورزش را آخرين انتخاب خود قرار ندهند. مديرعامل سابق باشگاه استقلال متذکر شد: ورزش امروز در دنيا توسعه يافته و علت آن اين است که مسئولين آن کشورها اهميت ورزش را درک کرده‌اند و سعي مي‌کنند قوي‌ترين و بهترين افراد را براي هدايت ورزش خود انتخاب کنند. البته ساختار مديريتي هر کشوري فرق مي‌کند اما بهترين و قوي‌ترين آدم‌ها را براي ورزش خود انتخاب مي‌کنند.

اين مدير اقتصادي همچنين خاطرنشان کرد: انتخاب يک مدير توانمند از يک نگاه اقتصادي، فرهنگي، سياسي و اجتماعي مي‌تواند براي ورزش راه‌گشا باشد يعني کسي را انتخاب کنيم که هم تجربه خوبي داشته باشد و هم محيط ورزش را درک کند و هم به گفتمان در ورزش احاطه داشته باشد. آشتياني در پايان گفت: اميدوارم رئيس جمهور فعلي و آينده به ورزش اهميت خاصي بدهند و اولويت اول در انتخاب وزرا براي آنها وزير ورزش و جوانان باشد و يک مدير مقتدر و کارآمد و توانمند را براي اين حوزه مهم انتخاب کنند، ضمن اينکه از احساس برخورد کردن پرهيز کنند و فارغ از نگاه‌هاي سياسي وزير ورزش و جوانان را انتخاب کنند.

محمد شريعتمداري:
ماموريت من، حفظ وضع موجود است

محمد شريعتمداري سرپرست جديد وزارت ورزش و جوانان نيز پيش از ظهر ديروز درحالي وارد ساختمان خيابان سئول شد که مورد استقبال معاونان و مديران اين وزارتخانه قرار گرفت. سرپرست جديد وزارت ورزش و جوانان در مورد تغيير و تحولاتي که در سطح مديريتي وزارت ورزش و جوانان رخ مي‌دهد، افزود: زمان سرپرستي دوره محدود و مشخصي است و ماموريت من ازسوي دکتر روحاني، حفظ وضع موجود به بهترين وجه ممکن است. وي در خصوص مسائل مربوط به فدراسيون‌هاي ورزشي و ادامه کار برخي از آنها با سرپرست خاطرنشان کرد: به طور طبيعي بايد کارهاي وزارتخانه ادامه يابد، اما به من اجازه دهيد مطالعات بيشتري بر روي بررسي مسائل پيش روي اين وزارتخانه داشته باشم. شريعتمداري در پاسخ به اين پرسش که مهلت قانوني براي معرفي وزير پيشنهادي از سوي دولت به مجلس چه زماني است، گفت: اين موضوع به صراحت در در قانون مشخص شده و تفسير لازم را هم دارد.


 آقايان عوامفريبي مي‌کنند 

قهرمان وزنه‌برداري المپيک لندن معتقد است‌: مطرح کردن اين موضوع که رکورد بهادر مولايي از رکورد المپيک بهداد سليمي بهتر بود، عوام فريبي است. بهداد سليمي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره عملکرد تيم ملي وزنه‌برداري در مسابقات جهاني لهستان، بيان کرد: شايد باورتان نشود، اما من حتي يک ثانيه از مسابقات وزنه‌برداري قهرماني جهان را نديدم، چون دلم نمي‌خواست مسابقاتي را ببينم که در آن به راحتي مي توانستم اول شوم، اما حضور نداشتم. وي ادامه داد: اما وضعيت رکوردها نشان مي‌دهد در سه وزن آخر سطح مسابقات خيلي پايين بود. به جز بهادر مولايي و آلبگوف روس که وزنه‌هاي خوبي زدند، وقتي آرتم اواداچين با 232 کيلوگرم مدال مي‌گيرد، اين يعني که سطح مسابقات پايين بوده و بايد اين مورد نيز در نظر گرفته شود. سليمي با اشاره به صحبت‌هاي اخير مبني بر اين که رکورد بهادر مولايي بهتر از بهداد سليمي بوده است، تصريح کرد: در حال حاضر گفته مي‌شود بهداد سليمي در المپيک 455 کيلوگرم رکورد زده و بهادر مولايي 458 کيلوگرم، پس مولايي از بهداد بهتر است. اما در اصل صحبت اين‌جور چيزها نيست که چه کسي از آن يکي بهتر است، بلکه صحبت اصلي حقي است که از بهداد سليمي گرفته شد و به مسابقات جهاني نرفت. وي ادامه داد: بعد هم چرا مسابقات جهاني پاريس را نمي‌گويند که من در آن رقابت‌ها رکورد جهان را زدم و با 464 کيلوگرم، در مجموع نيز طلا گرفتم. بهداد سليمي در المپيک شرايط ايده‌آل و آرماني نداشت و از ناحيه کتف و زانو مصدوم بود. مطمئنا اگر شرايطم در المپيک مانند جهاني پاريس بود رکوردم در مجموع دو حرکت 470 کيلوگرم مي‌شد. در واقع اين مسائل عوام فريبي است که انجام مي‌گيرد و عامه مردم هم اطلاعي از آن ندارند.


 واکنش سرپرست استقلال به دوپينگي بودن مجيدي 

 سرپرست تيم فوتبال استقلال با درخواست از کميته پزشکي فدراسيون مبني بر اعلام نام فوتباليستي که نمونه آزمايش دوپينگ او مثبت اعلام شده است، به منتشر شدن خبرهايي مبني بر دوپينگي بودن کاپيتان آبي‌پوشان واکنش نشان داد و گفت: فرهاد مجيدي بازيکني حرفه‌اي است که نيازي به دوپينگ ندارد و براساس توانايي‌هايي که دارد به فوتبالش ادامه مي‌دهد. ميرشاد ماجدي در گفت‌وگو با مهر، در خصوص شايعه خداحافظي فرهاد مجيدي از فوتبال در ديدار روز سه‌شنبه برابر مس کرمان خاطرنشان کرد: متاسفانه جامعه فوتبال به سمت و سويي رفته که هر‌کسي هر چيزي را که بخواهد مطرح مي‌کند. خداحافظي مجيدي يک بحث شخصي است و قرار نيست که هر‌کسي در اين باره جوابگو باشد. نه مربي، نه مديرعامل و نه فرد ديگري نمي‌تواند چيزي بگويد چرا که يک موضوع کاملا شخصي است و در اين باره نه شفاها و نه کتبا چيزي هم به ما ابلاغ نشده است.

وي همچنين در واکنش به شايعات اخير که خداحافظي مجيدي را به دوپينگي بودن وي نسبت داده‌اند، گفت: کميته پزشکي فدراسيون فوتبال بايد در اين باره جواب بدهد. من نمي‌دانم چرا اينقدر مبهم صحبت مي‌کنند. چرا در اين باره شفاف حرف نمي‌زنند و جو جامعه را متشنج مي‌کنند. چرا اسم کسي را که تخلف کرده مطرح نمي‌کنند تا اينقدر شبهه و شايعه ايجاد نکنند. سرپرست تيم استقلال ادامه داد: اين موضوع هم به بحث مربيان منشوري شباهت دارد که مي‌گفتند سه مربي منشوري هستند و مدام اسم‌هاي زيادي مثل «م.د، ف. ق » و ... را در رسانه‌ها مي‌ديديم. اگر کسي خلافي را مرتکب شده که بايد نام او را مطرح کنند و جامعه را مدام به سمت استرس نبرند.


 مجيد جلالي:
 فوتبال ايران شفافيت مالي ندارد 

 سرمربي تيم فوتبال تراکتورسازي نبود شفافيت مالي و کافي نبودن نظارت بر درآمد و هزينه‌ها را علت اصلي بروز فساد در فوتبال ايران دانست.

مجيد جلالي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره علت بروز فساد در فوتبال ايران اظهار کرد: اين مساله دلايل زيادي دارد که شايد مهم‌ترينش نبود شفافيت مالي است. هرجا شفافتي مالي نباشد، عامل تجمع آدم‌هاي فرصت‌طلب مي‌شود. وي ادامه داد: دليل ديگر اين است که نظارت کافي روي درآمدها و هزينه‌ها نيست. رقابت طوري شده که چگونگي رقابت ارزيابي نمي‌شود که صرفا نتيجه ارزيابي مي‌شود. اينها دلايل بروز فساد در فوتبال ايران هستند.

جلالي همچنين «بي‌اعتمادي» مردم نسبت به فوتبال را «وحشتناک‌ترين» پيامد اجتماعي فساد در فوتبال دانست و گفت: ادامه داشتن فساد از فوتبال ضمن آن که مردم را نسبت به آن بي‌اعتماد مي‌کند، فساد را در جامعه عادي مي‌کند. به اين ترتيب «ضد ارزش» از نظر جامعه عادي مي‌شود و آدم‌هايي که به زندگي سالم معتقدند به مرور منزوي مي‌شوند. سرمربي تيم فوتبال تراکتورسازي در ادامه با اشاره به استقبال بسيار کم تماشاگران از ديدار تيم ملي برابر تايلند گفت: قطعا بي‌اعتمادي باعث عدم محبوبيت مي‌شود. اين مساله اقبال عمومي را پايين مي‌آورد. جلالي در ادامه درباره راهکارهاي جلوگيري از پيشروي فساد گفت: در درجه اول بايد ديدگاه و اراده‌اي براي مقابله با فساد به وجود بيايد. دوم اينکه بايد اقدامات فرهنگي را شروع کنيم. بايد به جامعه ديدگاه بدهيم و سپس قوانين مناسب را وضع کنيم. فعلا قانوني نداريم که مشخص کند با افراد مفسد چه کار بايد کرد.

سرمربي تيم فوتبال تراکتورسازي درباره پيروزي پرگل تيمش برابر استقلال خوزستان در هفته چهاردهم ليگ برتر گفت: بازي سختي بود. هم فضاي استاديوم سخت بود چون در تمام طول بازي خيلي توهين شنيديم و هم آب و هوا خيلي سنگين بود. همچنين استقلال خيلي خوب بازي کرد. بازي را خوب شروع نکرديم و در هفت، هشت دقيقه اول اصلا خوب نبوديم اما به مرور به بازي مسلط شديم و دو گل زديم. متاسفانه بعد از گل دوم، دروازه‌مان باز شد که بايد برايش راه‌حل پيدا کنيم. در نيمه دوم مجبور شديم حريف را کنترل کنيم چون خيلي خوب بود اما نيمکت ما کمک زيادي کرد که پيروز شويم. وي درباره اينکه چقدر اميدوار است تيمش بتواند قهرماني نيم فصل را از آن خود کند، گفت: قهرماني نيم‌فصل فقط بخش کوچکي از هدف بزرگ ماست. قهرماني نيم فصل فقط يک واژه اميدوارکننده است و اصلا کافي نيست. مي‌خواهيم از بازي آخر نيم‌فصل برابر استقلال امتيازهاي خوبي براي آينده بگيريم. جلالي درباره بازي تيمش برابر استقلال تهران در هفته پانزدهم ليگ برتر هم گفت: شرايط دو تيم برابر است. همان روزي که استقلال آخرين بازي عقب‌افتاده‌اش را انجام مي‌دهد ما در جام حذفي به ميدان مي‌رويم. مي‌خواهيم خود را براي بازي بزرگ روز 17 آبان آماده کنيم. مي‌خواهيم از همه ظرفيت‌ها استفاده کنيم.


 نقش مربي در پيروزي 
نويسنده : مرتضي دهرويه

 هشتم ديماه از سوي فيفا به عنوان روز مربي نامگذاري شده است، لذا ضمن عرض تبريک به تمام مربيان عزيز، عاشق و دلسوز که در اقصي نقاط کشور مشغول فعاليت هستند و بدون هيچ چشمداشتي با انگيزه خدمت مشغول فعاليت هستند در اين يادداشت مختصرا نگاهي به مربي و وظايف آن خواهيم داشت.

مربي:

پشت سر هر تيم بزرگ که نتايج خوب به دست مي‌آورد و نمايشي از يک فوتبال زيبا و با کيفيت ارايه مي‌دهد مي‌توان يک شخص ممتاز و رهبر را به عنوان مسئول مشاهده کرد که نمادي از باشگاه و يا کشورش است (کرايف، بکن باوئر، فرگوسن،ليپي، پريرا، تراپاتوني، ارسن ونگر، مورينيو، گوراديولا، زاگالو،کاپلو و...).

هيچ برنامه ويژه‌اي که سبب رشد کيفي در توانايي‌ها و يا تغيير رفتارهاي بازيکنان وجود ندارد،مگر اينکه يک مربي و يا معلم ماهر درآن ،‌ نقش اصلي را اجرا کرده باشد اشخاصي مثل پکرمن(آرژانتين)، پوا(اروگوئه)، کوييروز (پرتغال)‌، سو اودئيو(فرانسه) و يا ديگر مربيان که در پشت صحنه مشغول کار کردن هستند اين کارکرد نه تنها از جنبه‌هاي ورزشي، بلکه از نظر جنبه‌هاي روانشناختي وآموزشي، به صورت گسترده در فوتبال مورد توجه قرار گرفته است به‌ويژه با روند رو‌به افزايش تقاضا و درخواستي که از بازي امروزي و بازيکنان وجود دارد افزون بر نيازها و خواسته‌هاي نوشته شده و فهرست‌بندي شده و نظارت و رسيدگي بر مسايل تاکتيکي‌، فني و جنبه‌هاي جسمي، گسترش دامنه فعاليت ها و مسئوليت‌ها در جايگاه مربيگري ،او را به سمت ايجاد ارتباط هدايت کرده است. مديريت روز به روز و هر روزه تيم در بحث بهداشت و سلامتي بازيکنان نيز به مانند موضوع تعليم و تربيت مورد توجه قرار گرفته است اين موارد در مورد مربياني که در بالاترين سطح کار مي‌کنند، درست نيست ‌. در باشگاههاي سطح بالا‌، مجموعه کارها و وظايف اجرايي يک مربي از تيم پيش‌تر رفته و حتي به درون خود باشگاه نيز اثر گذاشته است و بر مباحثي مثل مسئوليت‌هاي مالي، نقل و انتقالات، قراردادهاي بازيکنان،گسترش بالا بردن روابط باشگاه با ديگر سازمان‌هاي خارجي با در نظر گرفتن ساختار باشگاه تاثير‌گذار شده است .

مربيگري شغلي پيچيده و مشکل و در عين حال شغلي با هيجان و به‌طور کامل متفاوت است همان‌طور که مربيگري ميدان تربيت و فعاليت‌هاي خلاقانه است به همان ميزان نيز بدعت‌ها و تفکرات مربي به صورت دايم مورد توجه قرار مي‌گيرد:

مربيگري چيست؟

يک انگيزه‌دهنده خوب است، ‌يک معلم خوب است که شاگردانش را درک مي کند‌، به‌خوبي مي‌تواند اطلاعات روز را به صورت تئوري و عملي پياده نمايد.

آگاهي‌هايي که يک مربي بايد داشته باشد:

-‌ آناتومي و فيزيولوژي پايه را بداند

-‌‌ از سلامتي و کمک‌هاي اوليه دانش داشته باشد

-‌ از نظر روانشناسي آگاه باشد

-‌ مهارت ارتباطي

-‌‌ اصول و متد تمرين را به خوبي بداند

-‌ در آناليز آماري وارد باشد

-‌‌ تيم وکادرفني را خودش انتخاب کند

-‌ داراي فلسفه تيمي و استراتژي باشد.

کيفيت‌هايي که يک مربي بايد داشته باشد:

-‌ از جانب بازيکنان داراي احترام باشد

-‌ فکري کاوشگر داشته باشد

-‌ به خودش و کارش اطمينان داشته باشد

- شخيصت‌اش روي بازيکنان اثر بگذارد

- فلسفه و روش شفافي داشته باشدو داراي خلاقيت باشد

- قابليت ارتباط، افکاري قوي داشته باشد و تحت فشار تسليم نشود

- کيفيت‌هاي يک رهبر را داشته باشد

- اراده قوي داشته باشد.


 فهرست نامزدهاي توپ طلاي فيفا اعلام شد 

 فيفا با همکاري مجله «فرانس فوتبال» نامزدهاي دريافت بهترين بازيکن و بهترين مربي فوتبال جهان در سال 2013 را اعلام کرد. به گزارش ايسنا، 23 بازيکن نهايي براي دريافت توپ طلاي فوتبال جهان در سال 2013 اعلام شدند. فيفا 23 بازيکن زير را براي دريافت توپ طلاي سال 2013 اعلام کرد که به شرح زير است:

گرت بيل (ولز)، ادينسون کاواني (اروگوئه)، رادامل فالکائو (کلمبيا)، ادن آزار(بلژيک) ، زلاتان ابراهيموويچ (سوئد)، آندرس اينيستا (اسپانيا)، فيليپ لام (آلمان)، روبرت لواندوفسکي (لهستان)، ليونل مسي (آرژانتين)، توماس مولر (آلمان)، مانوئل نوير (آلمان) ، نيمار (برزيل) ، مسوت اوزيل (آلمان) ، آندره‌آ پيرلو (ايتاليا)، فرانک ريبري (فرانسه)، آرين روبن (هلند)، کريستيانو رونالدو (پرتغال)، باستين شوآين اشتايگر (آلمان)، لوئيس سوآرس (اروگوئه) ، تياگو سيلوا (برزيل) ، يايا توره (ساحل عاج) ، رابين فان پرسي (هلند) و ژاوي (اسپانيا). بهترين بازيکن و مربي فوتبال جهان سيزدهم ژانويه 2014 طي مراسمي در شهر «زوريخ» سوئيس مشخص خواهد شد که در آن بهترين بازيکن فوتبال جهان در سال 2013 ، جايزه «وشکاش» (زيباترين گل سال)‌، جايزه رياست فيفا و جايزه بازي جوانمردانه به برندگان اهدا خواهد شد.


 اخبار کوتاه 

 گلباليست‌هاي پسر، فيناليست شدند

تيم ملي گلبال پسران کشورمان به ديدار پاياني بازي‌هاي پاراآسيايي جوانان راه يافت. در چهارمين روز از سومين دوره بازي‌هاي پاراآسيايي جوانان تيم ملي گلبال پسران کشورمان در مرحله نيمه نهايي به مصاف اردن رفت که با پيروزي مقابل حريف، جواز حضور در ديدار پاياني اين مسابقات را کسب کرد. گلباليست‌هاي جوان کشورمان در اين ديدار پيش از اتمام وقت قانوني مسابقه، با نتيجه 10 بر يک (پيروزي فني) از سد اردن گذشتند و جواز حضور در ديدار پاياني را کسب کردند. ايران در ديدار نهايي امروز با برنده ديدار تيم‌هاي چين و ژاپن ديدار خواهد کرد.

مدال‌هاي طلا و نقره سنگين‌وزن به وزنه‌برداران ايران رسيد

وزنه‌برداران کشورمان در مسابقات روز چهارم بازي‌هاي پارالمپيک آسيايي جوانان موفق به کسب يک مدال طلا و يک نقره شدند. در چهارمين روز از سومين دوره بازي‌هاي پاراآسيايي جوانان و در ادامه مسابقات وزنه‌برداري، وزنه‌برداران کشورمان در دسته سنگين‌وزن با رکوردشکني‌هاي پي در پي مدال‌هاي طلا و نقره اين دسته را از آن خود کردند. در اين دسته که 12 وزنه‌‌بردار حضور داشتند مسابقات به دليل کم بودن شرکت کنندگان به صورت ادغامي (AH) برگزار مي‌شد به طوري‌که وزنه‌برداران اوزان 88 تا 107+ کيلوگرم با هم رقابت کردند که قهرمان بر اساس قانون مشخص شد. ميثم متقيان در دسته 107+ کيلو با رکورد 185 کيلوگرم مدال طلا را بر گردن آويخت و مدال نقره هم با 158 کيلوگرم به مهدي صيادي در دسته 107ـ کيلو رسيد.

تيم ملي ووشو راهي مالزي شد

اعضاي تيم ملي ووشو ايران در دو بخش مردان و بانوان براي حضور در مسابقات قهرماني جهان راهي مالزي شدند. رقابتهاي ووشو قهرماني جهان طي روزهاي نهم تا چهاردهم آبان ماه به ميزباني مالزي در کوالالامپور برگزار مي شود و تيم ملي کشورمان در اين دوره از رقابتها حضور خواهد داشت. محسن محمدسيفي در وزن 65 کيلوگرم، سجاد عباسي در وزن 70 کيلوگرم، جواد آقايي در وزن 75 کيلوگرم، امير فضلي در وزن 80 کيلوگرم و حميدرضا قلي‌پور در وزن 85 کيلوگرم در ترکيب تيم سانداي مردان، محسن احمدي، ابراهيم فتحي و نويد مکوندي اعضاي تيم دوئيلين، فرشاد عربي و احسان پيغمبري به عنوان دو عضو تيم تالو در اين مسابقات حضور دارند. همچنين در ترکيب تيم بانوان الهه منصوريان در وزن 52 کيلوگرم، مريم هاشمي در وزن 70 کيلوگرم و شهربانو منصوريان در وزن 75 کيلوگرم در بخش ساندا و هانيه رجبي، محبوبه کريمي و مرضيه صفري هو در بخش بانوان در اين دوره از مسابقات حضور خواهند داشت. حسين اوجاقي و محمدرضا جعفري به عنوان کادر فني تيم سانداي مردان، توحيد اسديان مربي تيم تالوي مردان، پانگ يان مربي چيني تيم سانداي بانوان و سميه ميراني مربي تيم تالوي بانوان با سرپرستي مراد ملکي تيم اعزامي به مالزي را همراهي مي‌کنند.

دنبال بازارگرمي نيستم اما چند پيشنهاد دارم

مهاجم تيم فوتبال پرسپوليس گفت: چون دنبال بازارگرمي نيستم بيشتر سکوت کرده‌ام اما تا نيم‌فصل تکليفم روشن مي‌شود. به گزارش فارس غلامرضا‌رضايي‌، ابتدا در خصوص آخرين شرايط خودش و پيشنهادهاي داده شده، اظهار داشت: با توجه به شرايط و اتفاقاتي که براي من افتاد اين طبيعي است که برخي تيم‌ها ابراز تمايل کنند که در خدمت آنها باشم که اين براي من يک افتخار است. وي افزود: من يک‌بار گفتم و صد بار ديگر مي‌گويم هميشه به پيراهن پرسپوليس و شاگردي دايي افتخار مي‌کنم و خداي ناکرده سعي نکردم که در اين چند وقت از طرف من براي پرسپوليس اتفاق حاشيه‌اي بيافتد به همين دليل سکوت کردم. رضايي ادامه داد: دنبال بازارگرمي نيستم اما چند پيشنهاد دارم ولي تا نيم‌فصل در تمرينات پرسپوليس حضور پيدا خواهم کرد تا ببينم تکليفم چه مي‌شود.

وي در پاسخ سوالي که آيا احتمال ماندنت در پرسپوليس است يا خير، گفت: نمي‌دانم همه چيز دست خداست فعلا با توجه به اينکه پرسپوليس نياز به آرامش دارد همه بايد تا نيم‌فصل به اين تيم کمک کنيم تا به هدفش برسد من هم ان‌شاءالله با جمع‌بندي‌هايي که انجام مي‌شود تکليفم نيم‌فصل مشخص مي‌شود. اما مطمئن باشيد هيچ کار غيرقانوني انجام نمي‌دهم و همه کارم قانوني است، من با پرسپوليس قرارداد دارم و اگر موضوعي مبني بر جدايي از اين تيم برايم پيش بيايد با هماهنگي کامل باشگاه اين کار را خواهم کرد تا ان‌شاءالله به هدف اصلي‌ام يعني حضور در جام جهاني برسم. وي در پاسخ سوالي که برخي‌ها مي‌گويند تو در تمرينات انگيزه لازم را نداري، يادآور شد: اينطور نيست، من تا انتهاي فصل با پرسپوليس قرارداد دارم و پايبند قراردادم هستم باز هم مي‌گويم اگر اتفاقي بيافتد با هماهنگي با مسئولان باشگاه است و هيچ‌وقت خودسرانه کاري انجام نمي‌دهم.