نسخه شماره 3327 - 1392/08/08 -


اعلام جزئيات آرم طرح ترافيک سال 93


کاهش 87 درصدي ورود خودروهاي غير مجاز به محدوده طرح ترافيک

سخنگوي شهرداري تهران اعلام کرد:
بهره‌برداري از فاز نخست شهر آفتاب در سال 93

شوراي شهر تهران تصويب کرد:
الزام تهيه معاينه فني براي طرح‌هاي ترافيک روزانه و هفتگي

شهردار تهران ‌:
شهرداري تهران تمام توان خود را در اختيار خلق حماسه 13 آبان از سوي مردم قرار مي‌دهد


دريچه خبر


گذري در شهر


 اعلام جزئيات آرم طرح ترافيک سال 93 

 معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران با اشاره به آغاز ثبت‌نام براي دريافت مجوز ورود به محدوده طرح ترافيک در سال 93 از اوايل آذرماه گفت: تلاش مي‌کنيم آرم‌هاي سالانه کاهش و به سهميه آرم‌هاي هفتگي، روزانه و ماهانه افزوده شود.

سيد‌جعفر تشکري‌هاشمي در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه تعداد آرم‌هاي طرح ترافيک در سال 93 نسبت به 92 هيچگونه افزايشي نخواهد داشت گفت: سياست‌هاي ما افزايش آرم‌هاي هفتگي، روزانه و ماهانه است زيرا آرم‌هاي سالانه انحصاري براي عده يا خاص ايجاد مي‌کند.

وي ادامه داد: بر اساس مصوبه شوراي شهر آرم‌هاي روزانه و هفتگي نيز ملزم به داشتن معاينه فني هستند که ما پس از ابلاغ اين مصوبه زيرساخت‌هاي اجراي آن را نيز فراهم مي‌کنيم. يکي از اين زيرساخت‌ها فراهم شدن پلاک‌هاي خودروهايي است که از ديگر شهرها معاينه فني دريافت کردند و در سيستم مکانيزه ما نيستند.

معاون شهردار تهران با اشاره به حذف برچسب‌هاي معاينه فني گفت: به دليل کنترل ورودي و خروجي‌هاي محدوده طرح ترافيک امکان حذف برچسبها را داريم اما بايد اين موضوع با مشورت پليس باشد و به دليل برخي از مسايل فرهنگي و اجتماعي امکان دارد پليس تمايل داشته باشد کنترل بصري انجام دهد.

تشکري‌هاشمي در خصوص افزايش قيمت آرمهاي طرح ترافيک در سال 93 گفت: پيشنهاد ما افزايش 10 درصدي است و اگر شورا قيمت‌ها را قبل از آغاز ثبت‌نام به تصويب برساند قيمت سال 93 گرفته مي‌شود اما در غير اين صورت به صورت علي‌الحساب از واجدين شرايط اخذ مي‌شود و در صورت مازاد به آنها پس داده مي‌شود.


 کاهش 87 درصدي ورود خودروهاي غير مجاز به محدوده طرح ترافيک 

 مدير‌عامل شرکت کنترل ترافيک تهران گفت: مديريت هوشمند نظام يکپارچه حمل‌و‌نقل عمومي با کمک اطلاع‏رساني صحيح، بهبود شرايط زيست محيطي، ارتقاي ايمني، ايجاد دسترسي آسان به مبادي سرويس، ارائه خدمات با کيفيت و قابل اتکا، پوشش سراسري مبتني بر شبکه يکپارچه حمل‌و‌نقل عمومي چند وجهي و جذاب‏تر ساختن حمل‌و‌نقل عمومي، راهکار موثري جهت استفاده بهينه از ظرفيت‏هاي موجود و دست‏يابي به سهم 75 درصدي حمل‌و‌نقل عمومي است.

مهندس حجت‏الله بهروز افزود: سيستم حمل‌و‌نقل هوشمند (ITS)، سامانه‏اي است موثر براي به‌ کارگيري فناوري اطلاعات و ارتباطات براي بهبود عملکرد سيستم حمل‌و‌نقل که در آن تکنولوژي‌هاي نرم‌افزاري، سخت‌افزاري و مخابراتي به صورت هماهنگ و يکپارچه به منظور بهبود کارآيي و ايمني در سيستم حمل‌و‌نقل عمل مي‌کنند.

وي در اين نشست که با حضور جمعي از خبرنگاران حوزه شهري برگزار گرديد، ضمن تاکيد بر اين که استفاده از سامانه حمل‌و‌نقل هوشمند باعث افزايش ظرفيت و کارآيي عملياتي سيستم حمل‌و‌نقل مي‏گردد، اظهار کرد: تسهيل در جابه‏جايي افراد و روان‏سازي ترافيک، تشخيص و پيش‏بيني آلودگي هوا، اعمال استراتژي‏هاي کاهش عوامل مخرب کيفيت هوا، افزايش ايمني در سيستم حمل‌و‌نقل، کاهش مصرف انرژي و هزينه‏هاي زيست محيطي و در نتيجه بهبود بهره‏وري اقتصادي و نيز فراهم آوردن سيستم‏هاي اعطاي حق تقدم حرکت براي ناوگان حمل‌و‌نقل عمومي، سيستم‏هاي پرداخت الکترونيکي کرايه و سيستم‏هاي هوشمند اطلاع‏رساني مسافران، از جمله اهداف کاربردي اجراي اين طرح است.

بهروز با اشاره به اين که سيستم‌هاي حمل‌و‌نقل هوشمند با به کارگيري اطلاعات، ارتباطات و فناوري‌هاي کنترلي در جهت بهبود و اصلاح عمليات شبکه حمل‌و‌نقل عمل کرده و با ابزار و امکانات مناسب به کاربران و مسافران براي اتخاذ تصميم بهتر ياري مي‌رسانند، تصريح کرد: اطلاع‏رساني صوتي و تصويري در ايستگاه و داخل اتوبوس و نيز اطلاع‏رساني از طريق اينترنت و تلفن همراه، از جمله کارکردهاي موثر اين سامانه براي ياري رساندن به کاربران است. وي با تاکيد بر کاربرد اين سامانه در مديريت هوشمند تقاضاي سفر از طريق نظام کارآمد اعمال قانون، يادآور شد: اين سامانه با تشخيص، ثبت و اعلام سريع تخلفات و با مبنا قرار دادن پلاک خودرو براي احراز هويت متخلف باعث ايجاد اعتماد عمومي به کارکرد سيستم اعمال قانون و در نهايت تغيير رفتار ترافيکي شهروندان مي‌شود.

بهروز با بيان اين که استفاده از سيستم مديريت هوشمند باعث تبديل تونل‏هاي شهري به محورهاي نمونه ترافيکي در شبکه بزرگراهي شده، اضافه کرد: جلوگيري از ورود خودروهاي سنگين باري و مسافر‏ي و موتورسيکلت‏ها به داخل تونل و همچنين جلوگيري از تردد وسايل نقليه در خط اضطرار در تونل، از جمله تدابير محدود کننده تخلفات و اعمال قانون است که با استقرار نيروهاي کنترل کننده در مبادي ورودي تونل امکان‏پذير شده است.

بهروز با تاکيد بر تجهيز 105 معبر ورودي و 110 معبر خروجي در محدوده طرح ترافيک گفت: تجهيز 16 بزرگراه تهران به 120 دستگاه دوربين ثبت تخلف سرعت و 60 تقاطع حادثه‌خيز به سيستم ثبت تخلف هوشمند عبور از چراغ قرمز، از ديگر دستاوردهاي حاصل از به کارگيري سيستم‏هاي کنترل هوشمند ترافيک است. مدير‌عامل شرکت کنترل ترافيک تهران در پايان از کاهش 87 درصدي ورود خودروهاي غير‌مجاز به محدوده طرح ترافيک و همچنين کاهش 60 درصدي تصادفات منجر به جرح و به صفر رسيدن تصادفات منجر به فوت در شبکه بزرگراهي تحت پوشش دوربين‏هاي ثبت تخلف خبر داد و خاطرنشان کرد: از آغاز بهره‏برداري از نخستين سامانه ثبت تخلف مکانيزه تاکنون 5 سال مي‏گذرد و در اين مدت حدود 15 ميليون برگه جريمه جهت متخلفان صادر و ارسال گرديده در صورتي که يک ريال از مبلغ اين جرايم نيز به شهرداري تهران تعلق نگرفته است.


 سخنگوي شهرداري تهران اعلام کرد:
 بهره‌برداري از فاز نخست شهر آفتاب در سال 93 

 سخنگوي شهرداري تهران از بهره‌برداري از فاز نخست شهر آفتاب در سال 93 خبر داد و گفت: مجموعه کامل شهر آفتاب در دوره مديريت جديد محمدباقر قاليباف به اتمام مي‌رسد.

سيد‌محمد ايازي در گفت‌وگو با ايلنا درباره روند ساخت شهر آفتاب اظهار کرد: هم‌اکنون مشغول ساخت و ساز در فاز نخست اين پروژه هستيم و فاز اول آن در سال 93 به بهره‌برداري مي‌رسد.

وي ادامه داد: پيش‌بيني مديريت شهري بر اين است که نمايشگاه فرهنگي را در اراضي عباس‌آباد و نمايشگاه صنعت و ساير موارد در فاز اول شهر آفتاب برگزار شود.

سخنگوي شهرداري تهران با بيان اينکه ساخت و ساز پروژه شهر آفتاب با همکاري بخش خصوصي در حال انجام است تأکيد کرد: کل مجموعه شهر آفتاب در چند فاز در اين دوره مديريت شهردار تهران به اتمام خواهد رسيد و تلاش خواهيم کرد آن را به بهره‌برداري نيز برسانيم.

به بر اساس اين گزارش پروژه شهر آفتاب که در جنوب شهر تهران در حال ساخت است چندين سال است کلنگ آن به زمين خورده است اما به دليل نبود اعتبارات لازم اتمام آن تاکنون به طول انجاميده است. همچنين براي تسهيل در تردد رفت و آمد به اين مجموعه، يک ايستگاه مترو در نظر گرفته شده است که به گفته معاون شهردار قرار است همزمان با افتتاح فاز اول آن متروي آن نيز به بهره‌برداري برسد.


 شوراي شهر تهران تصويب کرد:
 الزام تهيه معاينه فني براي طرح‌هاي ترافيک روزانه و هفتگي 

 اعضاي شوراي شهر تهران ديروز در طرحي دو فوريتي شهرداري تهران را ملزم به صدور طرح‌هاي ترافيک روزانه و هفتگي پس از تهيه معاينه فني از مراکز معاينه فني مجاز کردند.

به گزارش شهر، اعضاي شوراي شهر تهران ديروز در جريان جلسه علني خود طرح تبصره الحاقيه به مصوبه الزام شهرداري تهران به کنترل هوشمند محدوده طرح ترافيک و تعيين بهاي صدور مجوز تردد در محدوده طرح ترافيک شهر تهران را با قيد دو فوريت تصويب کردند.

بر اساس اين طرح، اخذ مجوز طرح ترافيک به هر شکل روزانه و هفتگي و سالانه براي کليه خودروهاي متقاضي ورود به محدوده طرح ترافيک منوط به دارا بودن برگه معاينه فني معتبر از مراکز معاينه فني مجاز خواهد بود.

تعدادي از اعضاي شوراي شهر تهران در جريان بررسي دو فوريت اين طرح ضمن مخالفت با دو فوريت اين طرح خاطر نشان کردند که اين طرح به صورت مقطعي و نقطه‌اي تهيه شده و تنها براي مردم مشکلاتي را به وجود مي‌آورد و در عين حال اعضاي شورا تاکيد کردند که محدوده طرح ترافيک و مجوزهاي اختصاص يافته براي ورود به آن در چند سال اخير نه تنها زمينه کاهش تردد را به وجود نياورده، بلکه زمينه‌اي براي درآمدزايي و امرار معاش مجموعه‌هايي شده است.

بر اين اساس، اعضاي شوراي شهر تهران همچنين يک فوريت طرح تعيين سياست‌هاي بودجه شهرداري تهران در سال 93 را تصويب کردند تا در کميسيون مربوطه مورد بررسي قرار گيرد.

طبقات اول ساختمان‌هاي اداري و تجاري پارکينگ شود

سخنگوي شوراي شهر تهران با بيان اينکه تهران تبديل به پارکينگ شده است پيشنهاد کرد طبقات همکف ساختمان‌هاي اداري و تجاري تبديل به پارکينگ شود.

رضا تقي‌پور پس از ارائه گزارش رئيس پليس راهور تهران درباره تردد خودروهاي دودزا در سطح شهر تهران گفت: بيش از 60 درصد آلودگي هوا به دليل تردد خودروهاست که اين آمار به جز تردد موتورسيکلت‌هاي دودزا و فعاليت کارخانجات است. از اين رو لازم است مسئله معاينه فني با جديت بيشتر پيگيري شود.

وي ادامه داد: البته الزام خودروها به معاينه فني بايد در طول سال با جديت پيگيري شود تا شاهد تراکم سنگين خودروها در مراکز معاينه فني نباشيم.

سخنگوي شوراي شهر تهران با بيان اينکه برخي از خودروها با سوخت گازوئيلي در سطح شهر تهران فعاليت مي‌کنند گفت: بايد تدابير لازم براي عدم تردد اين خودروها فراهم شود.

تقي‌پور در بحث پارکينگ نيز گفت: با يک نگاه ساده در شهر متوجه مي‌شويم که درصد زيادي از خيابان‌ها تبديل به پارکينگ شده است. بايد سخت‌گيري بيشتري در اين زمينه انجام شود. به طوري که علاوه بر شناسايي ساختمان‌هاي اداري و تجاري که پارکينگ‌هايشان را تغيير کاربري دادند بايد طبقات همکف اين ساختمان‌ها نيز تبديل به پارکينگ شود.

تقي‌پور تأکيد کرد: بايد از پارکينگ‌هاي شهر تهران به عنوان يک پارکينگ استفاده شود.

تصويب يک فوريت طرح تعيين سياست‌هاي بودجه شهرداري تهران در سال 93

يک فوريت طرح تعيين سياست‌هاي بودجه شهرداري تهران در سال 93 بررسي شد و پس از کش و قوس‌هاي فراوان در نهايت با 17 رأي به تصويب رسيد.به گزارش ايلنا، در جلسه ديروز شوراي شهر يک فوريت طرح تعيين سياست‌هاي بودجه شهرداري تهران در
سال 93 بررسي شد.

محسن سرخو يکي از مخالفان تصويب يک فوريت در راستاي چرايي مخالفتش گفت: بهتر است قبل از تعيين سياست‌هاي کلي بودجه از شهرداري تهران بخواهيم برنامه پنج‌ساله خود را به شورا ارائه دهند سپس سياست‌هاي بودجه سال آينده تعيين شود.عليرضا دبير در پاسخ به سرخو به عنوان رئيس کميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر گفت: اگر با همين روند بخواهيم پيش برويم بودجه سال 93 شهرداري تا پايان سال جاري به تصويب و تأييد شورا نمي‌رسد از اين رو بهتر است اين سياست‌ها تدوين و تصويب شود.

تقي‌پور سخنگوي شورا نيز در حمايت از اين يک فوريت گفت: اگر اعضاي شورا مي‌خواهند بودجه سال آينده دير تصويب شود اشکالي ندارد و با آن مخالفت کنند. اما سلطاني‌فرد ديگر عضو شوراي شهر با بيان نکته‌اي مبني بر اينکه شهرداري تهران هر چه سريع‌تر برنامه پنجساله دوم خود را ارائه دهد گفت: ما بايد به طور همزمان علاوه بر بررسي سياست‌هاي کلي بودجه سال 93 نسبت به برنامه پنجساله دوم شهرداري نيز انجام وظيفه کنيم.


 شهردار تهران ‌:
 شهرداري تهران تمام توان خود را در اختيار خلق حماسه 13 آبان از سوي مردم قرار مي‌دهد 

 شهردار تهران گفت‌: رفتار آمريکا در حوزه طراحي‌هاي تروريستي و تشديد تحريم‌ها نشان مي‌دهد آمريکا قابل اعتماد نيست .

دکتر محمد‌باقر قاليباف بعد از ظهر دوشنبه با حضور در يازدهمين همايش ادبي «سوختگان وصل» که به نکوداشت مادران شهدا اختصاص داشت و در تالار علامه اميني دانشگاه تهران برگزار شد‌، تاکيد کرد که ملت ايران تصميم دارد 13 آبان امسال را به يک حماسه تاريخي تبديل کند.

شهردار تهران با اشاره به مصادف شدن 13 آبان امسال با آغاز ماه محرم گفت‌: «13 آبان روز اعلام تنفر ملي ايرانيان از آمريکا و روز سر دادن فرياد ظلم ستيزي از سوي آنان است».

قاليباف با اشاره به در پيش بودن ايام عزاي حضرت سيد الشهدا(ع)اضافه کرد: «در روز 13 آبان يک بار ديگر ميزان حسيني و زينبي بودن ملت ايران به نمايش گذاشته خواهد شد و اين ملت ايران نشان خواهد داد که هرگز کينه انقلابي خود را نسبت به آمريکا فراموش نمي‌کند». قاليباف در سخنان خود ضمن برشمردن نمونه‌هايي از جنايات آمريکا عليه ملت ايران قبل و بعد از انقلاب گفت که دولت آمريکا در تمام اين مدت هرگز از هيچ اقدامي براي صدمه زدن به اعتبار، عزت و رفاه ملت ايران صرف‌‌نظر نکرده است. شهردار تهران با اشاره به دولت آمريکا گفت: «امروز عده اي در دنيا نشسته‌اند و خيال مي‌کنند آنها مرکز دنيا هستند و بقيه حاشيه و هر چه آنها بگويند و تصميم بگيرند همه ملت‌ها بايد از آنها تبعيت کنند». قاليباف همچنين به وضعيت منطقه اشاره کرد و گفت: «امروز گروه‌هاي تروريستي با حمايت، تغذيه و پشتيباني آمريکا به جنايت عليه ملت‌هاي مظلوم منطقه مشغول هستند و حمايت آمريکا هم علي‌رغم ادعاي حقوق بشر از آنها روز به روز بيشتر و عميق تر مي‌شود». شهردارد تهران 13 آبان امسال را روز خروش ملي عليه نقض تاريخي و سيستماتيک حقوق و امنيت ملت ايران و ديگر ملت‌هاي مظلوم جهان توسط آمريکا ناميد و گفت که شهرداري تهران نيز تمام تلاش خود را براي برگزاري هر‌چه باشکوه‌تر مراسم اين روز به کار خواهد بست. قاليباف در ادامه سخنانش به موضوع مذاکرات هسته اي ميان ايران و گروه 1+5 پرداخت و گفت:
« اگر امروز مذاکره‌اي انجام مي‌شود ما در راستاي تدبير رهبر معظم انقلاب اسلامي حتما از تيم مذاکره‌کننده جمهوري اسلامي حمايت مي‌کنيم. تمام اعضاي اين تيم مورد اعتماد ملت هستند ولي همين تيم همگامي که مذاکره مي‌کند بايد بداند که مذاکره هرگز به معناي فراموش کردن نفرت تاريخي نسبت به آمريکا يا از ياد بردن جنايات آن عليه ملت ايران که هنوز هم به اشکال مختلف به ويژه در حوزه تحريم‌ها ادامه دارد نيست». قاليباف تاکيد کرد: «هيچ‌کس مجاز نيست در مذاکرات عزت ملت ايران را فراموش کند». وي ادامه داد: «بي‌اعتمادي ملت ايران به آمريکا عميق‌تر و تاريخي‌تر از آن است که به سادگي و با لبخندهاي ديپلماتيک قابل رفع و رجوع باشد. آمريکا بايد يک راه بسيار طولاني و پر‌دست‌انداز را براي جلب اعتماد ملت ايران طي کند و البته هيچ نشانه‌اي هم نيست که چنين تصميم گرفته باشد».


 دريچه خبر 

 مديرعامل شهروند خبر داد:

عرضه برنج و روغن در نمايشگاه عطر سيب توسط فروشگاه شهروند

مديرعامل فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي شهروند از عرضه برنج و روغن در نمايشگاه عطر سيب خبر داد.

قدرت‌الله گودرزي با بيان اينکه در سال گذشته تنها روغن در نمايشگاه عطر سيب عرضه شد، گفت: امسال با توجه به تقاضاي هيات‌ها به عرضه برنج نيز در نمايشگاه اقدام کرديم.

مديرعامل فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي شهروند با اشاره به اينکه آمادگي عرضه ديگر اقلام را نيز در نمايشگاه عطر سيب داريم، افزود: فروشگاه شهروند در صورت نياز هيات‌ها مي‌تواند حبوبات نيز در نمايشگاه امسال عرضه کند.

وي درباره اينکه قيمت محصولات عرضه شده در نمايشگاه عطر سيب با قيمت پايين‌تر از کارخانه است، ادامه داد: عرضه اين محصولات از سوي معاونت خدمات شهري و فروشگاه شهروند صورت مي‌گيرد که با قيمت مناسب و زير قيمت مصرف‌کننده به فروش مي‌رسد.

گودرزي همچنين اضافه کرد: به عنوان مثال روغن 820 گرمي‌در فروشگاه شهروند 500 تا 600 تومان پايين‌تر از قيمت مصرف‌کننده عرضه مي‌شود. بنابراين باز هم تاکيد مي‌کنم براي فروش روغن و برنج هم در نمايشگاه عطر سيب مشکلي نخواهيم داشت.

مظفري مديرعامل بانک شهر شد

با ارسال نامه‌اي از سوي بانک مرکزي، صلاحيت عمومي و تخصصي مهندس غلامحسين مظفري به عنوان مديرعامل بانک شهر مورد تاييد قرار گرفت.

در اين رابطه مديريت کل مقررات، مجوزهاي بانکي و مبارزه با پولشويي اداره مجوزهاي بانکي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران ضمن بررسي شرايط عمومي و تخصصي مهندس مظفري، وي را حائز شرايط منطبق با دستورالعمل احراز و سلب صلاحيت حرفه‌اي مديرعامل و اعضاي هيات‌مديره موسسات اعتباري تشخيص داد. مظفري پيش از اين طي دو دوره به عنوان عضو هيات ‌مديره بانک شهر مشغول خدمت بوده و در چند ماه گذشته نيز تصدي سرپرستي اين بانک را عهده‌دار بود.

بانک شهر از هيات‌هاي مذهبي حمايت مي‌کند

بانک شهر همانند سال‌هاي پيشين از هيات‌هاي مذهبي در يازدهمين نمايشگاه عطر سيب حمايت کرد.

هيات‌ها، تکايا، حسينيه‌ها و مساجد ضمن دريافت بن‌کارت‌هاي بانک شهر مي‌توانند با مراجعه به غرفه‌هاي تجهيز شده با دستگاه‌هاي کارتخوان اين بانک، اقلام مورد نياز و مصرفي خود را از طريق اين بنکارت‌ها و يا مراجعه به دستگاه‌هاي خودپرداز بانک شهر در فضاي نمايشگاه تامين کنند.لازم به ذکر است در آستانه فرارسيدن ايام سوگواري سالار شهيدان، اين نمايشگاه در زميني به وسعت20هزار متر مربع و 7000متر فضاي نمايشگاهي با حضور 12اتحاديه و 200‌غرفه جهت ارائه خدمات به 15‌هزار هيات مذهبي در بوستان ولايت تهران آغاز به کار کرده است.نمايشگاه يادشده تا سيزدهم آبان ادامه خواهد داشت و همه روزه از ساعت10 تا 18 پذيراي علاقمندان است.

اعطاي گواهينامه استقرار سامانه مديريت بهداشت به مديران مناطق 22گانه تهران

مناطق 22گانه و سازمان‌هاي شهرداري تهران، گواهينامه استقرار سامانه مديريت بهداشت، ايمني و محيط‌زيست (HSE MS) دريافت کردند.

حسنعلي غفاري، دبير شوراي عالي بهداشت و محيط‌ زيست شهرداري تهران صبح امروز در مراسمي که با حضور مديران شهرداري و اعضاي شوراي شهر تهران برگزار شد، گفت: اساسا سيستم مديريت بهداشت، ايمني و محيط‌زيست، نحوه مديريت و رويکرد زندگي و کار را به شهروندان آموزش مي‌دهد.

وي افزود: اين سيستم مشخص مي‌کند که چطور با کمترين هزينه و آسيب، بيشترين نتيجه را داشته باشيم. طرح از سال 1388 آغاز شد و طبق احکام بالادستي که داشتيم، خطرات و ريسک‌ها در مناطق 22گانه تهران شناسايي شد و تا مرحله مميزي پيش رفت.

غفاري با بيان اينکه خطرات محيط شهري دائما در حال تغيير هستند، افزود: بايد نگاه مديرانمان آنقدر تيزبينانه باشد که خود اين تغييرات را تشخيص دهند.

دبير شوراي عالي بهداشت و محيط‌ زيست شهرداري تهران تاکيد کرد: کارهاي مربوط به شهرداري را آغاز کرديم و اميدواريم در آينده و با توجه به چشم‌اندازي که داريم، براي همه مردم کلانشهر تهران اين سيستم مديريت را ايجاد کنيم. همچنين ساختارها تنظيم شده است و دستوراتي هم شوراي شهر تهران در اين زمينه داده و مکلف کرده است که اين موضوع هر چه سريع‌تر تعيين تکليف شود.

دبير شوراي عالي بهداشت و محيط‌ زيست شهرداري تهران همچنين در خصوص مراحل انجام شده از اين طرح در ميان سازمان‌ها و مناطق شهرداري تهران، گفت: حدود 11 منطقه در سال 91 و 11 منطقه ديگر در سال 92 در اين طرح آغاز به کار کرده‌اند و در حال حاضر در مرحله مميزي هستند که امروز گواهينامه دريافت خواهند کرد.

مديرعامل شهر سالم ادامه داد: در پايان هر مرحله ارزيابي داريم از نحوه انجام طرح و بر اساس ريسک‌هايي که شناسايي کرده‌ايم‌ و تذکراتي که در مورد اين ريسک‌ها داده شده، ارزيابي مي‌کنيم که چقدر از مشکلات مرتفع شده است.


 گذري در شهر 

 آغاز دوره‌هاي مهارت زندگي و فن بيان ويژه کانون معلولان در منطقه 7

معاون اجتماعي فرهنگي شهرداري منطقه 7 از آغاز دوره‌هاي مهارت زندگي و فن بيان ويژه کانون معلولان در منطقه خبر داد.

محمود منيعي با اعلام اين مطلب گفت: کارگاه آموزشي مهارت‌هاي زندگي با هدف آشنايي مخاطبين با مهارت خودآگاهي و چگونگي استفاده صحيح از توانمندي‌هاي خود در مراحل مختلف زندگي ويژه اعضاي کانون معلولين برگزار مي‌شود.

وي با اشاره به برگزاري کلاس‌هاي آموزشي فن بيان ويژه اعضاي کانون معلولان، خاطرنشان کرد: اين دوره‌ها با هدف تقويت مهارت‌هاي بيان براي بيان خواسته‌ها و نيازهاي معلولان، تقويت مهارتهاي ارتباطي موثر، کاهش استرس، ارتقاي مهارت‌هاي شاد زيستن در افراد معلول و در نتيجه ايجاد اعتماد به نفس مثبت در افراد معلول و آمادگي آنها براي ورود به جامعه برپا مي‌شود.

معاون شهردار منطقه 7 تاکيد کرد: دوره‌هاي آموزشي مهارت زندگي و فن بيان ويژه کانون معلولان در سراي محله خواجه نظام‌الملک الف از تاريخ هفتم آبان ماه در روزهاي فرد از ساعت 14 تا 16 برگزار خواهد شد.

استفاده از دود به منظور اتلاف موش در سطح منطقه 6

اداره محيط ‌زيست منطقه 6 در خصوص مبارزه با جانوران مضر شهري از روش‌هاي نوين همچون اتلاف موش با استفاده ازروش ارسال دود بهره مي‌برد.

رئيس اداره محيط زيست منطقه 6 با بيان روش‌هاي نوين در اتلاف جوندگان موذي شهري گفت: به منظور اتلاف جانوران موذي شهري برنامه‌هاي جديد در طرح تابستانه اجرا شد که از جمله اين برنامه‌ها مي‌توان به اتلاف موش با استفاده از روش ارسال دود، انسداد منافذ درختان با استفاده از اسپري فوم، پيگيري و انجام پيام‌هاي 137 در خصوص طعمه‌گذاري معابر، اتلاف موش با استفاده ازروش تير‌اندازي در طول طرح تابستانه و طعمه‌گذاري ‌منافذ شناسايي شده و انسداد منافذ اشاره کرد.

رئيس اداره محيط زيست منطقه 2 در ادامه بيان داشت‌:‌ طعمه‌گذاري دريچه‌هاي فلزي با استفاده از سيم مفتولي و سم واکس بلوک و کلوني‌هاي فعال با سم پليت در خيابان‌هاي ولي‌عصر(عج)، انقلاب و مطهري نيز از ديگر اقدامات انجام شده طي مدت ياد شده است.

وي در ادامه افزود: همزمان با بازگشايي مدارس و به مناسبت فرا رسيدن عيد سعيد فطر طرح جهادي شناسايي و طعمه‌گذاري منافذ محدوده خارجي مراکز آموزشي و ارائه تله چسبي به مسئولين مراکز آموزشي و آموزش نحوه استفاده آن اجرا شد.

برگزاري تور خانوادگي براي زوج‌هاي جوان منطقه 2

معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه 2 از برگزاري تور خانوادگي به مناسبت روز خانواده خبر داد. صابونچي با بيان اينکه خانواده مهمترين نهاد اجتماعي در جامعه است افزود: اهميت خانواده و مسائل پيرامون آن همواره از دغدغه‌هاي مسوولان و جز مهمترين برنامه‌ها در سطح کلان است که همواره به صورت گسترده از طريق برنامه‌هاي وي‍‍ژه آموزشي‌،مشاوره‌اي و تربيتي و فرهنگي اين مهم در طول سال محقق مي‌شود تا سهم شهرداري به عنوان نهادي موثر در حوزه خانواده و اجتماع ايفا شود.

وي در ادامه با اشاره به روز خانواده 9 آبان ماه بيان داشت‌: با توجه به نزديک شدن ايام محرم و کثرت جشن‌هاي متعدد‌، تور گردشگري و تفريحي به شهرک سينمايي براي زوج‌هاي جوان سطح منطقه برگزار مي‌شود.

افتتاح دوربرگردان غير‌همسطح غرب‌ تهران

معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک منطقه 21 گفت: دوربرگردان غير‌همسطح غرب به غرب بزرگراه شهيد لشگري (شرق تقاطع بلوار گل‌ها) با حضور شهردار، معاونان و مديران شهري منطقه افتتاح شد.

غلامحسين سلماني با اعلام اين خبر افزود: اين پروژه از 25 مهرماه 91 آغاز و در روز 25 مهر ماه سال جاري براي بهره‌برداري و سهولت تردد در بزرگراه شهيد لشگري به اتمام رسيد.وي اظهار داشت: اهداف اين پروژه افزايش ايمني و کاهش تصادفات و رفع مشکلات ترافيکي ناشي از استفاده از دوربرگردان‌هاي همسطح در تقاطع بزرگراه شهيد لشگري و بلوار گل‌ها است. معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک منطقه 21 در خصوص مشخصات فني اين دوربرگردان نيز بيان کرد: طول کل پروژه 430 متر شامل 55 متر عرشه پل و رمپ‌هاي ورودي و خروجي هريک به طول تقريبي 190 متر است همچنين عرض عرشه 2/8 متر و زيرسازه پل از نوع بتني و روسازه از نوع تيرهاي فلزي پيش ساخته است.

همايش دوچرخه‌سواري در بافت تاريخي منطقه 12

شهردار منطقه 12 تهران از برگزاري نخستين همايش دوچرخه‌سواري در بافت تاريخي (محدوده اراک تهران) خبر داد. مهندس علي محمدنژاد شهردار اين منطقه گفت: مديريت بافت تاريخي منطقه با همکاري مجموعه کاخ موزه گلستان و کانون حافظان ميراث تهران قديم‌، نخستين همايش دوچرخه‌سواري در بافت تاريخي (محدوده ارک تهران) را برگزار مي‌نمايد. وي افزود‌: همايش دوچرخه‌سواري در بافت تاريخي منطقه 12 با هدف تشويق گردشگري با دوچرخه با حضور شهروندان از ساعت 8 صبح روز جمعه دهم آبان‌ماه از مقابل کاخ موزه گلستان آغاز و شرکت‌کنندگان سنگفرش‌هاي پياده‌راه‌هاي تاريخي داور‌، صوراسرافيل‌، باب همايون‌، ناصرخسرو و پانزده خرداد را رکاب خواهند زند و در پايان به قيد قرعه هدايايي به دوچرخه‌سواران اهدا خواهد شد.