نسخه شماره 3327 - 1392/08/08 -

اروپا عليه آمريکا محدوديت قانوني وضع مي کند
اعتراف کاخ سفيد به شنود جهان
بريتانيا رسانه‌هاي افشاگر را تهديد کرد

ادامه درگيري‌هاي شمال لبنان


انتقاد نصرالله از عربستان


افزايش تلفات توفان اروپا


نگهداري دختر بچه فرانسوي در اتومبيل


ادامه معضل کورونا ويروس در عربستان


تمجيد پوتين از سازمان جوانان کمونيسم


تجليل از قربانيان سرکوب دوره استالين


تشديد تنش مرزي ميان ژاپن و چين


سقوط محبوبيت فرانسوااولاند


رويداد


اخبارکوتاه


 اروپا عليه آمريکا محدوديت قانوني وضع مي کند
 اعتراف کاخ سفيد به شنود جهان 
 بريتانيا رسانه‌هاي افشاگر را تهديد کرد

 گروه بين‌الملل: در جهان ديپلمات‌ها و سرويس‌هاي امنيتي توفان به راه افتاده است. اسنودن همانند يک ارّه در گلوي آمريکا گير کرده است. او بي مهابا دست به افشاگري مي‌زند و اوضاع را براي کاخ سفيد وخيم تر مي‌کند. آمريکا از ابتداي امسال صد و بيست و چهار ميليارد و هشتصد ميليون مورد عمليات جاسوسي و شنود مکالمات تلفني در جهان انجام داده است. طي روزهاي گذشته علاوه بر گزارش‌هايي که از شنود و رصد مکالمات شهروندان اروپايي حکايت داشتند، گزارش‌هايي نيز منتشر شد که خبر از نظارت و جمع‌آوري اطلاعات از مکالمات سران کشورهاي هم‌پيمان آمريکا همچون مکزيک ، برزيل،فرانسه،آلمان و اسپانيا مي‌دهند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، «نامي»‌ست که در اين گزارش‌ها بيشتر به او اشاره شده است. گزارش‌هايي که برخي از شنود تلفن خصوصي او طي ده سال مي‌گويند.با اين همه پيشتر روزنامه بريتانيايي گاردين گفته بود سازمان امنيت ملي آمريکا فهرستي از 35 تن از سران کشورها براي نظارت بر مکالمات تهيه کرده است.

تازه‌ترين اسنادي که منتشر شده‌اند يکي از رصد 60 ميليون مکالمه در اسپانيا و ديگري از درخواست واشنگتن براي شنود اطلاعات فيبرهاي نوري حاوي اطلاعات که از ژاپن مي‌گذرند، خبر مي‌دهند.

حالا،کاخ سفيد با تاکيد بر لزوم جمع‌آوري اطلاعات در ساز‌و‌کارهاي امنيتي و جاسوسي آن کشور، در عين حال مي‌گويد اين کار بايد با محدوديت‌هاي بيشتري اعمال شود.

جي کارني، سخنگوي کاخ سفيد، ديروز، در جمع خبرنگاران گفت «اگر بخواهيم امنيت هم‌پيمانان و شهروندانمان را تأمين کنيم بايد همچنان به اين روش (جمع‌آوري اطلاعات) ادامه دهيم. اين کاري ست که نهادهاي اطلاعاتي ما آن را خيلي خوب انجام داده‌اند». کارني اما در ادامه افزوده است «در عين حال، با توانايي‌هاي جديد نيازمنديم محدوديت‌هاي بيشتري در مورد جمع‌آوري و استفاده از اطلاعات اعمال کنيم».سخنگوي کاخ سفيد گفته است نگراني‌ها در اين مورد در نشست‌هاي سياست‌گذاري لحاظ خواهند شد. اين تازه‌ترين واکنش دولت آمريکا به سلسله گزارش‌هايي‌ست که طي هفته گذشته و آغاز اين هفته ميلادي در رسانه‌هاي کشورهاي جهان از آسيا تا اروپا منتشر شده و از جاسوسي اطلاعاتي و رصد مکالمات شهروندان و مقام‌هاي سياسي خبر مي‌دهند.

فرار به جلوي اوباما

رئيس‌جمهوري آمريکا از اعلام اين مساله خودداري کرد که آيا از مساله جاسوسي و نظارت اين کشور از مکالمات تلفني صدر اعظم آلمان با خبر بوده يا خير.

به گزارش اي بي سي، بارک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا در مصاحبه‌اي اختصاصي اين اطمينان را به مردم آمريکا داد که عمليات امنيت ملي اين کشور تنها براي دفاع و حمايت از آن‌هاست و اعلام کرد که در حال ارزيابي مجدد آن‌ها براي اطمينان حاصل پيدا کردن از اين مساله است که مهارت‌ها و توانايي‌هاي رو به رشد تکنيکي آژانس امنيت ملي آمريکا تحت کنترل قرار دارند.

اوباما گفت: عمليات امنيت ملي به صورت کلي يک هدف دارد و آن اطمينان يافتن از اين مساله است که مردم آمريکا در امان هستند و من در اين باره در حال اتخاذ تصميمات خوبي هستم. من آخرين کاربر تمام اطلاعات جمع آوري شده‌ام. اين آژانس‌هاي اطلاعاتي در طيف گسترده‌اي به جمع آوري اطلاعات مي‌پردازند. ما به آن‌ها خط مشي مي‌دهيم اما آنچه که ما طي چند سال گذشته شاهدش بوده‌ايم تداوم تحول و گسترش قابليت‌ها بوده و به همين دليل است که من امروز اين مساله را مطرح مي‌کنم که بايد مطمئن شويم اين آژانس‌ها چه کارهايي مي‌توانند انجام دهند نه آنکه بايد چه اقداماتي انجام دهند.

اين در حاليست که سناتور دايان فاينشتاين، رئيس کميته اطلاعات سناي آمريکا اعلام کرد هيچ کس به اوباما درباره جاسوسي از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان چيزي نگفته بود.

دغدغه جدي اروپا

در واقع،نه رييس‌جمهوري آمريکا و نه جي کارني سخنگوي کاخ سفيد واکنش مستقيمي درباره گزارش‌هاي مربوط به شنود مکالمات رهبران کشورهاي متحد آمريکا نشان نداده اند.اوايل روز سه شنبه نمايندگان کميته‌هاي آزادي‌هاي مدني، عدالت و امور داخلي در پارلمان اتحاديه اروپا درباره گزارش‌هاي مربوط به جاسوسي آمريکا در کشورهاي اروپايي با اعضاي کنگره آمريکا صحبت کردند. کلود مورس، نماينده بريتانيا در اين پارلمان به بي بي سي گفت: «ما مي‌خواستيم مستقيما به آنها منتقل کنيم که نگراني از جاسوسي گسترده آمريکا و نقض حقوق شهروندان اروپايي يک نگراني جدي است. اين نماينده پارلمان اروپا افزود که پاسخ‌هايي که از سوي اعضاي کنگره آمريکا شنيده براي او و هم قطارانش متقاعد کننده نبوده است: «جواب مي‌دهند، اما نه جوابي که ما به دنبالش هستيم. ما از شنيدن اينکه جاسوسي هميشه بوده و حالا هم هست خسته شده‌ايم.» اسپانيا نيز از آمريکا خواسته جزييات شنودهايي که در اين کشور انجام مي‌دهد دراختيار مادريد بگذارد. براساس گزارش‌هاي منتشر شده آژانس امنيت ملي آمريکا 60 ميليون تماس تلفني را ظرف يک ماه در اسپانيا زير نظر داشته است.

براساس اين گزارش که توسط روزنامه الموندو منتشر شده، آژانس امنيت ملي آمريکا ده‌ها ميليون تماس تلفني، پيام متني و اي ميل شهروندان اسپانيا را در ماه دسامبر تا ژانويه 2012 رديابي کرده است. اوج اين ردگيري‌ها روز 11 دسامبر 2012 بوده است.

اعمال محدوديت قاره سبز

المار بروک، عضو پارلمان اروپا و رئيس کميته پارلمان اروپا در امور خارجي از آلمان گفت: اين مساله محدوديت است. اين محدوديت اين است که چگونه ما تنها مقابله با تروريسم را هدف قرار داده و از شهروندان و رهبران کشورهاي متحد جاسوسي نکنيم. ما همچنين بايد ميان امنيت و آزادي تعادل و توازن ايجاد کنيم.

پس از آلمان، فرانسه و ايتاليا، اسپانيا نيز در گروه کشورهاي تحت جاسوسي آمريکا قرار گرفته و روزنامه ال موندو اعلام کرد که تنها در يک ماه 60 ميليون تماس تلفني در اسپانيا مورد جاسوسي قرار گرفت. در اين شرايط کشورهاي اروپايي به دنبال فرستادن پيامي محکم به واشنگتن هستند تا جزئيات بيشتري از اقدام خود را روشن کرده و به آن پايان دهند.مقامات آلماني اخيرا به صدور قطعنامه‌اي غيرالزام‌آور در پارلمان اروپا اشاره کرده‌اند که مي‌تواند قراردادي را که پس از 11 سپتامبر با آمريکا منعقد شد و به آن‌ها اجازه مي‌دهد تا براي رديابي پول‌هاي تروريست‌ها به اطلاعات بانکي دسترسي داشته باشند، لغو کند.

وزير دادگستري آلمان عنوان کرد، آمريکايي‌ها از اين توافق علاوه بر تروريسم براي جمع‌آوري اطلاعات اقتصادي نيز استفاده کرده‌اند.

خط و نشان بريتانيا براي افشاگران

نخست‌وزير بريتانيا، سازمان‌هاي رسانه‌اي را تهديد کرده و از روزنامه گاردين و ديگر مجاري رسانه‌اي خواسته است که از انتشار افشاگري‌هاي ادوارد اسنودن خودداري کنند. روزنامه گاردين بريتانيا از ماه ژوئن شروع به انتشار افشاگري‌هاي ادوارد اسنودن، مقاطعه‌کار سابق آژانس امنيت ملي آمريکا از اين ‌آژانس و مراکز ارتباطي دولت بريتانيا کرد.ديويد کامرون، نخست‌وزير بريتانيا در اين خصوص عنوان کرد که قانونگذاران کشورش تا به اينجا برخورد جدي نکرده‌اند اما اگر رسانه به انتشار چنين مطالبي پايان ندهند، دولت بريتانيا با آن‌ها برخورد مي‌کند. وي گفت که ممکن است دولت بريتانيا به طور رسمي از رسانه‌ها و سردبيران بخواهد که به دلايل امنيت ملي از انتشار اين اخبار خودداري کنند.وي گفت: ما در کشوري آزاد زندگي مي‌کنيم و رسانه‌ها نيز در انتشار مطالب آزادند اما به ويژه روزنامه گاردين امنيت اين کشور را کاهش داده است. کامرون در پاسخ به پرسش اعضاي پارلمان بريتانيا مدعي شد که نظارت و جاسوسي جان‌هاي بي‌شماري را نجات داده است.


 ادامه درگيري‌هاي شمال لبنان 

به دنبال ادامه درگيري‌ها در شمال لبنان و کشته و زخمي شدن بيش از 100 تن در اين درگيري‌ها، ارتش اين کشور نيروهاي خود را در شمال اين کشور مستقر کرد. به گزارش الجزيره، در پي وقوع درگيري‌هاي جديد در شهر طرابلس در شمال لبنان، دو تن از ساکنان منطقه «باب التبانة» در طرابلس کشته و 12 تن ديگر زخمي شدند. اين در حالي است که بنا به گزارش منابع محلي لبنان، ارتش اين کشور پس از يک هفته از شروع درگيري‌ها در شهر طرابلس در شمال لبنان، نيروهاي خود را در نواحي مختلف اين شهر مستقر کرد. يک منبع امنيتي اعلام کرد که اين درگيري‌ها به زخمي شدن سه تن از نيروهاي ارتش انجاميد و درگيري‌هايي نيز ميان نظاميان و افراد مسلح رخ داد. در همين راستا، شاهدان عيني اعلام کردند که همزمان با شنيده شدن صداي شليک گلوله، خودروهاي نظامي در منطقه «باب التبانة» در ورودي شمالي پل «الملوله» در طرابلس حضور يافتند. همچنين ارتش لبنان نيروهاي خود را در منطقه علوي‌نشين «جبل محسن» مستقر و باهدف پايان دادن به درگيري‌هاي مداومي که از دوشنبه گذشته آغاز شده بود، براي ورود به منطقه سني نشين باب التبانه نيروهاي خود را تجهيز کرد. همچنين مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها در شهر طرابلس از هفته پيش بسته شده‌اند.


 انتقاد نصرالله از عربستان 

«سيدحسن نصرالله» دبيركل حزب‌الله لبنان گفت كه عربستان سعودي از محقق نشدن اهدافش در سوريه خشمگين است. به گزارش العالم، سيد حسن نصرالله در مراسم سالگرد تاسيس بيمارستان رسول اعظم (ص) در بيروت تاكيد كرد كه كشورهايي كه براي سرنگوني نظام سوريه تلاش كردند، شكست خوردند و دلخوشي به فروپاشي نظام سوريه در هم شكسته است. وي بيان كرد كه كساني كه خواستار حل سياسي در سوريه هستند اگر صداقت دارند بايد اين كار را انجام دهند وسازمان همكاري اسلامي و اتحاديه عرب بايد موانع در مسير حل سياسي بحران سوريه را رفع كنند. وي افزود كه به مخالفان حل سياسي در سوريه مي‌گويم كه غنيمت شمردن فرصت گفت‌وگو براي شما بهتر است. نمي شود منطقه به دليل عصبانيت يك كشور متشنج باقي بماند به همين دليل تمام جدايي‌ها در ميان افراد مسلح هدفش جلوگيري از حل بحران است. توقف راه حل سياسي به معناي درگيري، قرباني، ويراني و تخريب بيشتر سوريه و پيامدهاي آن براي كشورهاي همجوار است. دبيركل حزب‌الله لبنان، يادآور شد: «جبهه‌اي كه هدفش سرنگون كردن نظام سوريه بود، هر كاري انجام داد اما موفق نشد به همين دليل خشمگين است و براي جلوگيري از حل سياسي موضوع تلاش مي‌كند.»


 افزايش تلفات توفان اروپا 

13نفر در شمال غربي اروپا بر اثر وزش توفان شديد کشته شده‌اند. هفت نفر از قربانيان در آلمان جان باخته اند.دو نفر براثر سقوط درخت بر خودرويشان در غرب آلمان کشته شدند. دو کودکي که در خودرو بودند زخمي شده‌اند. اين طوفان شديد که سرعتش در کپنهاگ، پايتخت دانمارک، به 194 کيلومتر در ساعت رسيد براي بسياري بي سابقه بود. در بريتاني، غرب فرانسه، يک زن به دريا افتاده است. در شهر آمستردام هلند، سقوط درخت يک زن را له کرده است.سرويس بسياري از قطارهاي دورن و حومه لندن و نيز در شمال غرب آلمان لغو شده است.


 نگهداري دختر بچه فرانسوي در اتومبيل 

نگهداري از دختربچه اي، ظاهرا از بدو تولدش در صندوق عقب خودرو توسط مادرش در فرانسه، شوک آورترين عنوان خبري روز اين کشور است. وقتي مادر اين بچه به تعميرگاهي در «تراسون» واقع در جنوب غرب فرانسه مراجعه کرد، مکانيک، دوني لاتور، متوجه ناله بچه‌اي در صندوق عقب خودرو شد. دوني لاتور گفت: «دختربچه در صندوق عقب خودرو کاملا عريان بود، و بويي غيرقابل تحمل. گهواره‌اي بود و دختربچه اي بر روي کيسه زباله.» اين دختربچه که سنش بين 15 تا 24 ماه تخمين‌زده مي‌شود به لحاظ ذهني و جسمي‌طبيعي رشد نکرده است. او که وزن و قدش تناسبي با سنش ندارد اکنون در بيمارستان بستري است.


 ادامه معضل کورونا ويروس در عربستان 

وزارت بهداشت عربستان سعودي از مرگ يک زن 83 ساله در شرق اين کشور در اثر ابتلا به ويروس تنفسي کورونا خبر داد؛ بدين ترتيب تاکنون 52 نفر از 121 مبتلا به اين ويروس در اين کشور جان خود را از دست داده‌اند. ويروس کورونا از ويروس‌هاي تنفسي است که سال گذشته يکي از پزشکان مصري در عربستان سعودي آن را کشف کرد. ابتدا نام اين ويروس «شبه سارس» يا «سارس سعودي» گذاشته شد اما پس از آن بر سر نام «ويروس کورونا عامل سندروم تنفسي خاورميانه» توافق شد. برپايه آخرين اعلام سازمان بهداشت جهاني، تاکنون 58 نفر در سراسر جهان در اثر ابتلا به ويروس کورونا، جان خود را از دست داده‌اند.


 تمجيد پوتين از سازمان جوانان کمونيسم 

 ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه سه شنبه به مناسبت نود و پنجمين سالگرد تاسيس سازمان جوانان کمونيسم اتحاد جماهير شوروي( که اکنون منحل شده است) ، از اين سازمان تجليل کرد.

پوتين در بيانيه اي که در پايگاه اينترنتي او منتشر شد اعلام کرد:« اين سالگرد تاريخ مهمي در تاريخ کشور ما ، در حيات ميليون ها نفر در روسيه و فراتر از مرزهاي ماست.» کومسومول يا اتحاديه جوانان لنينيست کمونيست سرتاسر اتحاد جماهير شوروي 29 اکتبر 1918 يعني يک سال پس از انقلاب اکتبر تاسيس شد. به گزارش خبرگزاري فرانسه از مسکو ، اين سازمان با سقوط اتحاد جماهير شوروي در سال 1991 نابود شد.

عضويت در کمسومول مرحله الزامي براي دستيابي به شغل در اتحاد جماهير شوروي بود.


 تجليل از قربانيان سرکوب دوره استالين 

صدها تن از ساکنان مسکو سه شنبه با قرائت نام هزاران نفر از اهالي پايتخت روسيه که سال 1937 و 1938 در اوج دوره ترور ، تيرباران شدند ،از قربانيان سرکوب استالين تجليل کردند. اين مراسم تجليل در آستانه روز يادبود قربانيان سرکوب سياسي از سوي سازمان غير دولتي مموريال برگزار شد که از زمان سقوط شوروي تلاش مي کند تاريخ سرکوب ها در اتحاد جماهير شوروي را از سال 1971 تا 1991 آشکار سازد. به گزارش خبرگزاري فرانسه از مسکو ، پس از قرائت فهرست که از طريق آن مشخص شد هم افراد 19 ساله و هم 79 ساله تيرباران شده اند ، شماري از افراد افزودند :« پدر من هم در سال 1938 تيرباران شده است يا همچنين پدر بزرگ من از گرسنگي در اردوگاه جان باخته است .»


 تشديد تنش مرزي ميان ژاپن و چين 

 ايتسونوري اوندرا، وزير دفاع ژاپن گفته است که رفتار چين بر سر جزاير مورد مناقشه دو کشور در درياي شرقي چين، صلح در منطقه را به خطر مي‌اندازد.

وزير دفاع ژاپن، ورود چين به آب‌هاي اطراف جزاير تحت کنترل ژاپن را ورود به «منطقه خاکستري» ميان صلح و وضعيت اضطراري خوانده است. اظهارات وزير دفاع ژاپن پس از تشديد فعاليت‌هاي چين در اطراف اين جزاير و تهديد ژاپن مبني بر سرنگوني هواپيماهاي بدون سرنشين چيني در صورت ورود به محدوده هوايي آسمان ژاپن صورت مي‌گيرد.

در مطلبي که در خبرگزاري شينهوا، خبرگزاري رسمي چين منتشر شده، نوشته شده که اظهارنظرهاي اخير مقام‌هاي ژاپن به شعله‌هاي آتش دامن زده است. نويسنده اين مطلب، ژاپن را به افزايش تنش با چين و آماده شدن براي جنگ متهم کرده است.

روابط چين و ژاپن اخيرا با اظهارنظرهاي مقام‌هاي چين و ژاپن بيشتر متشنج شده است.

شينزو آبه، نخست‌وزير ژاپن چند روز پيش در مصاحبه‌اي با روزنامه وال استريت ژورنال گفت که چندين کشور از ژاپن خواسته‌اند تا براي مقابله با قدرت رو به فزاينده چين، نقش پر رنگ‌تري ايفا کند.

نخست وزير ژاپن گفت اين نگراني وجود دارد که چين بخواهد با استفاده از قدرت خود، وضع موجود در منطقه را تغيير دهد. همچنين چند روز پيش گفته شد که شينزو آبه طرح‌هاي دفاعي اين کشور براي استفاده از جت‌هاي نيروي هوايي براي شليک هواپيماهاي بدون سرنشين چيني در محدوده هوايي آسمان ژاپن را تائيد کرده است.

سخنگوي وزارت دفاع چين گفته است که چنين اقدامي به منزله اعلان جنگ به چين خواهد بود.

ژاپن، تايوان و چين جزاير مورد مناقشه در درياي شرقي چين را که در ژاپن سنکاکو و در چين ديااويو خوانده مي شوند، متعلق به خود مي‌دانند.

اين منطقه از مسيرهاي مهم کشتي‌راني به شمار مي‌رود و گفته مي‌شود که از نظر منابع طبيعي نيز بسيار غني است. چين مي‌گويد اسناد تاريخي و حقوقي کافي براي اثبات ادعاي اين کشور براي مالکيت بر درياي شرقي چين و جزاير اطراف آن وجود دارد.

ژاپن هفته پيش سه بار جت‌هاي جنگي خود را پس از پرواز هواپيماهاي چيني تا نزديکي محدوده هوايي آسمان اين کشور به پرواز در آورد.

دولت ژاپن در سال 2012، سه جزيره را از مالکان خصوصي آنها خريد که اين اقدام منجر به بروز تنش ميان چين و ژاپن و بروز تظاهرات در چندين شهر چين شد. ژاپن مي‌گويد از آن زمان به اين سو، ناوهاي چيني به طور مرتب وارد آب‌هاي ساحلي اين کشور شده‌اند. ژاپن گفته است که روز دوشنبه نيز چهار کشتي چيني وارد آب‌هاي اطراف اين جزاير شدند.


 سقوط محبوبيت فرانسوااولاند 

 براساس يک نظرسنجي جديد مشخص شد که فرانسوا اولاند رکورد نامحبوب‌ترين رئيس‌جمهور تاريخ فرانسه را کسب کرده است.

به گزارش شبکه راشاتودي، اين در حالي است که براساس اين نظرسنجي، عوامل اصلي نارضايتي از فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهوري فرانسه عبارتند از افزايش ماليات، بيکاري و سياست‌هاي مهاجرت.

نظرسنجي موسسه BVA فاش ساخت که در ميان کساني که در ماه اکتبر در نظرسنجي شرکت کردند، ميزان محبوبيت فرانسوا اولاند به 26 درصد رسيده است.

بررسي موسسه BVA نشان داد: در طول اکتبر 2013 ميزان محبوبيت فرانسوا اولاند به 26 درصد رسيد و در مقابل 73 درصد با او مخالفت کرده‌اند. با اين نظرسنجي رکورد محبوبيت کمتر از 30 درصد شکسته شد و در تاريخ فرانسه رکورد نامحبوب بودن يک رئيس‌جمهور شکسته شد.

محبوبيت رئيس‌جمهور سوسياليست فرانسه کمي پس از انتخابات ماه مه 2012 رو به افول حرکت کرد. گائل سليمان، معاون مديرکل اين موسسه نظرسنجي گفت: هرگز طي 32 سالي که ما نظرسنجي کرديم، يک رئيس‌جمهور محبوبيتش به زير 30 درصد نرسيده بود.

تضعيف اقتصاد شرايط سختي را براي فرانسوا اولاند ايجاد کرده و بيکاري بالا و افزايش ماليات موجب نارضايتي مردم شده‌اند.

نتايج اين نظرسنجي همچنين نشان داد: 84 درصد از شرکت‌کنندگان اعلام کردند که سياست‌هاي دولت کارآمد نيستند و 74 درصد نيز گفتند اين سياست‌ها ناعادلانه هستند.

ديگر نظرسنجي‌ها نيز نتايج خوبي را براي اولاند به همراه نداشته است. چندي پيش يک نظرسنجي نشان داد که 80 درصد از راي‌دهندگان فرانسوي عقيده دارند که اولاند در انتخابات رياست جمهوري بعدي در سال 2017 پيروز نخواهد شد.


 رويداد 

 حمله انتحاري ميدان تيانانمن

گروه بين الملل: يک روز پس از حادثه برخورد خودرو با جهانگردان در ميدان تيانانمن پکن، پليس چين در حال بررسي علل و عاملان اين واقعه است. منابع آگاه مي گويند انفجار روز دوشنبه در پکن حمله انتحاري بود.

پلاک اين خودرو متعلق به منطقه خودمختار سين کيانگ بوده و به همين دليل فعالان مسلمان اين منطقه از کساني هستند که پليس چين سعي مي‌کند تا شايد ردپايي از آنها در اين حادثه پيدا کند. براساس آخرين خبرها، پليس چين در جستجوي دو مظنون اهل سين‌کيانگ است که در «حادثه‌اي بزرگ» در پکن، پايتخت، دست داشته‌اند. در اين حادثه علاوه بر راننده و دو سرنشين خودرو، دو نفر کشته و 38 نفر ديگر هم مجروح شدند. اين حادثه در مقابل «شهر ممنوعه» و در فاصله نسبتا کمي‌از برخي از مهم‌ترين نهادهاي دولتي چين به وقوع پيوسته است.هيچ توضيح رسمي درباره علت حادثه داده نشده است. پليس ضمن تشديد تدابير امنيتي هنوز از بکارگيري کلمه «سوءقصد» در اين حادثه خود داري کرده است. اين حادثه در مقابل «شهر ممنوعه» و در فاصله نسبتا کمي از برخي از مهم‌ترين نهادهاي دولتي چين به وقوع پيوسته و در آن يک خودروي جيپ پس از آن که وارد محوطه اي مملو از جهانگرد شد، به نرده اي برخورد کرده و سپس آتش گرفت. در تصاويري که در شبکه هاي اجتماعي چيني قرار داده شده است مي توان خودروي اين افراد را مشاهده کرد که به طور ديوانه وار وارد پياده رو مي شود و در برابر ميدان تيانانمن منفجر مي شود. همه سرنخها به حمله انتحاري منتهي مي شود. ماموران بلافاصله محل حادثه را با پرده‌هايي پوشاندند. رسانه‌هاي رسمي چين گزارش چنداني از اين واقعه نداده‌اند و عکس‌ها و کامنت‌هايي هم که درباره آن در شبکه‌هاي اجتماعي چين منتشر شده سانسور و پاک شده‌اند. بسياري از کاربران چيني شبکه‌هاي اجتماعي مجازي احتمال مي‌دهند که حادثه روز گذشته يک حمله برنامه‌ريزي‌شده بوده باشد. پليس در اطلاعيه خود از هتل‌ها خواسته که در سوابق مشتريان و مهمانان خود در پي دو مظنون اهل استان سين‌کيانگ که عکس‌هايشان هم منتشر شده، باشند.

عمده جمعيت استان سين‌کيانگ را اويغورهاي مسلمان تشکيل مي‌دهند و اين استان بارها صحنه اعتراضات آنان به محدوديت‌ها و تبعيض‌هاي قومي و همچنين بروز درگيري‌هاي خشونت‌بار بوده است. پيش از اين احتمال مي‌رفت اين حادثه توسط معترضان تبتي اتفاق افتاده باشد. ميدان تيانانمن پکن يکي از ميادين نمادين پايتخت چين محسوب مي‌شود.

ارتقاي سايت موشکي کره‌شمالي

يکي از انديشکده‌هاي آمريکا اعلام کرد، کره‌شمالي احتمالا به منظور تامين امکانات براي سلاح‌هاي سيار و بزرگتر با ساخت‌و‌سازهاي اساسي در مهمترين سايت پرتاب موشکي خود موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، به گفته اين موسسه آمريکايي- کره‌اي در دانشگاه جان هاپکينز، تصاوير ماهواره‌اي گرفته شده در ماه جاري ميلادي نشان‌دهنده ساخت دومين سکوي مسطح سيار پرتاب موشک‌ در سايت موشکي «سوهانه» است.

اين موسسه در وب‌سايت خود نوشت: «ساخت و سازهاي ديگري نيز احتمالا به منظور ارتقاء امکانات براي راکت‌هاي بزرگتر در اصلي‌ترين سکوي پرتاب سايت موشکي سوهانه صورت گرفته است.»

اين سکوي پرتاب براي پرتاب ماهواره بر «اونها 3» در ماه دسامبر که با موفقيت‌ ماهواره‌اي را در مدار قرار داد، استفاده شده است. اين پرتاب به عنوان نقض تحريم‌هاي سازمان ملل از سوي جامعه بين‌الملل محکوم شده است.


 اخبارکوتاه 

 شيوع فلج اطفال در سوريه

رويترز: سازمان بهداشت جهاني از مشاهده 10 مورد ابتلا به بيماري فلج اطفال در سوريه خبر داده است. اين براي اولين بار پس از 14 سال است که نمونه‌اي از ابتلا به فلج اطفال در سوريه گزارش مي‌شود.سازمان بهداشت جهاني خبر داده که 12 نفر ديگر هم مشکوک به ابتلا به فلج اطفال هستند. در منطقه دير زور، در شرق سوريه، که موارد مبتلا و مشکوک به فلج اطفال در آن مشاهده شده‌، بيش‌از 100 هزار کودک زير 5 سال زندگي مي‌کنند که در معرض اين بيماري قرار دارند.

آغاز ساخت پايگاه سپردفاع موشکي اروپا

دويچه‌وله: طي مراسمي ساخت پايگاه سپردفاع موشکي اروپا در روماني آغاز شد. در اين مراسم که در پايگاه نظامي «دوسلو» (Deveselu) در روماني برگزار شد، تريان باسسکو، رئيس‌جمهور روماني، آلکساندر ورشبو، جانشين دبيرکل ناتو، جميز ميلر، معاون وزير دفاع آمريکا شرکت داشتند. در پايان کار اين پايگاه موشکي در سامانه کلي پدافند موشکي اروپا ادغام خواهد شد. پايگاه جديد مساحتي بالغ بر 175 هکتار دارد که در آينده 200 کارشناس و وابسته نظامي از آمريکا در آن فعاليت خواهند داشت.

موعد آزادي تيموشنکو

اينترفاکس: آنتونينا لولياخينا، يکي از خويشاوندان يوليا تيموشنکو، نخست‌وزير سابق و محبوس اوکراين گفت: آن‌ها تا آخرين دقيقه منتظر مي‌مانند. يوليا تيموشنکو 17 يا 18 (26 و يا 27 آبان) ماه آتي ميلادي آزاد مي‌شود. اگر تيموشنکو بخشيده يا عفو شود، براي درمان سريع به آلمان مي‌رود.

مقاومت مرسي مقابل محاکمه

الحيات: «ائتلاف ملي حمايت از مشروعيت»، متشکل از گروه‌هاي حامي اخوان المسلمين در بيانيه‌اي اعلام کرد که محمد مرسي، رئيس‌جمهوري برکنار شده مصر دادگاهي را که براي محاکمه وي تشکيل خواهد شد به رسميت نمي‌شناسد. قرار است مرسي روز 4 نوامبر آتي به اتهام تحريک به کشتن تظاهرکنندگان مصري در دادگاه حاضر شود.

پاپ خواهان گفت گوي ديني در ميانمار

رويترز: پاپ فرانسيس در مراسمي که به مناسبت حضور آنگ سان سوچي، رهبر اپوزيسيون ميانمار در ايتاليا برگزار شد، خواستار گفت‌وگوي اديان در ميانمار شد. سوچي در کشور خود به خاطر عدم اعتراض کافي به تنش‌هاي قومي و مذهبي مورد انتقاد قرار گرفته است. ميانمار در ماه‌هاي اخير به خاطر ناآرامي‌هاي فرقه‌اي به وحشت افتاده که اين باعث برانگيختن نگراني‌هاي بين‌المللي شده است. حدود 250 تن در چند پيکار خشونت‌بار بين بودايي‌ها و مسلمانان در اين کشور از ژوئن 2012 تاکنون کشته شده و بيش از 140 هزار تن بي‌خانمان شدند.

حمايت آمريکا از زنان عربستان

النشره: سخنگوي وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد که واشنگتن از حق رانندگي زنان در عربستان حمايت مي‌کند. وي درباره تصميم اخير زنان عربستاني براي برگزاري تظاهرات در اعتراض به ممنوعيت رانندگي زنان در اين کشور گفت: مردم در همه جاي جهان با تجمع صلح‌آميز از حقوق خود دفاع و عقايدشان را بيان مي‌کنند. ساکي همچنين اعلام کرد: واشنگتن از وضعيت حقوق بشر در عربستان نگران است و به همين دليل از حق رانندگي زنان عربستاني حمايت مي‌کند.

نشست مخالفان و دولت تونس

اسکاي‌نيوز عربي: جنبش النهضه، جريان اسلام‌گراي حاکم در تونس و مخالفان تونسي نشستي را براي بررسي پرونده‌هاي 10 نامزد پست نخست‌وزيري دولت موقت، با هدف توافق براي پايان دادن به بحران سياسي تونس برگزار کردند جنبش النهضه در اولين انتخابات تونس از زمان انقلاب اين کشور، براي انتخاب اعضاي مجلس موسسان، نهاد قانونگذار در تونس به 40 درصد از آراء دست يافت اما محبوبيت اين حزب اسلام‌گرا از آن زمان به شدت کاهش يافت.