نسخه شماره 3327 - 1392/08/08 -

بيانيه مشترک ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي منتشر شد
توافـق بر سـر پيشـنهاد جديد تهـران
دور بعدي مذاکرات، بيستم آبان‌ماه در تهران برگزار مي‌شود

راه برخورد با رسانه‌ها، توقيف نيست


دفاع کم‌سابقه جان کري از مذاکرات هسته‌اي با ايران


مداحي، با شور و شعور قداست دارد


خبر


بهانه جديد براي بعضي برادران مهيا شد


امان از وضع اين آمار و ارقام


تلنگر

معاون برنامه ريزي رييس‌جمهور در مجلس:
اعتباري براي پروژه‌هاي عمراني نداريم
اکنون 20 ميليارد دلار در چين داريم که نمي‌توان آن را برگرداند
لاريجاني در دانشگاه مطالعات خارجي پکن:
متفکران استراتژيک، زمان را به نفع منافع ملي و صلح پايدار مصادره مي‌کنند


ورود به جناح‌هاي سياسي، خطوط قرمز نيروهاي مسلح است


پيگيري معضل آب در دولت تدبير و اميد


13 آبان طوري عمل کنيم که در مذاکرات هسته‌اي بهانه دست دشمن ندهيم


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


الو مردم سالاري 88267856


لزوم بازتعريفِ اهداف و برنامه هاي هدفمندي يارانه‌ها


فرهاد‌مجيدي از فوتبال خداحافظي کرد


وظيفه دشوار دولت


 بيانيه مشترک ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي منتشر شد
 توافـق بر سـر پيشـنهاد جديد تهـران 
 دور بعدي مذاکرات، بيستم آبان‌ماه در تهران برگزار مي‌شود

 پس از آنکه در اقدامي خودسرانه برخي به نصب بيلبوردهايي به نامه صداقت آمريکايي کردند که به دستور مقامات شهر تهران اين تبليغات جمع شد و همين امر سبب شد که اصولگرايان تندروي داخل و خارج مجلس سعي کردند به اين وسيله دستگاه ديپلماسي را با هجمه خود تخريب کنند که چنين حرکتي هم به نتيجه نرسيد.

مرضيه افخم در کنفرانس خبري هفتگي خود با خبرنگاران با اشاره به حادثه تروريستي سراوان گفت: اين حادثه اقدامي شرورانه، تروريستي و مايه تاسف بود و وزارت خارجه به طور سريع کاردار پاکستان را دعوت و يادداشت اعتراضي خود را ارائه کرد. وي تصريح کرد: در عين حال مراتب پيگيري اجراي تفاهمنامه امنيتي در دستور کار است موضوع استرداد مجرمان را در اين باره دنبال مي‌کنيم. مقامات پاکستان هم ضمن محکوم کردن اين اقدام در مذاکراتي که سفير کشورمان با معاون وزارت خارجه پاکستان داشت اين نکته را اعلام کردند. آن چه که مسلم است اين است که پديده تروريسم نياز به توجه جدي همه کشورها دارد اميدواريم با همکاري و عزم جدي همه کشورها اين پديده شوم ضد بشري کنترل شود و شاهد محو آن باشيم.

وي در پاسخ به پرسش ديگري درباره اخبار منتشر شده درباره راه‌اندازي خط مستقيم پرواز ايران به آمريکاي شمالي و کانادا گفت: موضوع ايجاد تسهيلات براي اتباع ايراني و گردشگران پس از پايان سفر آقاي روحاني به نيويورک مورد توجه قرار گرفت و عزم آقاي رييس‌جمهور بر اين است که تسهيلاتي براي اتباع ايراني در اين باره برقرار شود و در زمينه‌هاي مختلف مسائل و مشکلات ايراني‌ها برطرف شود يکي از بحث‌ها بحث پرواز مستقيم ميان ايران و آمريکاست، اين بحث نيازمند بررسي موضوعات فني و اجرايي است و به محض اين که دستگاه‌هاي مربوط به نتايج قابل اجرايي در اين باره برسند اميدواريم اين امکان براي تسهيل تردد فراهم شود.

تعيين حوزه اختيار کاردار غيرمقيم ايران در انگليس

سخنگوي وزارت خارجه ايران همچنين درباره مشخص شدن کاردار غيرمقيم ايران و انگليس که براي ارتقاي روابط دو کشور مورد توافق قرار گرفته بود نيز گفت: زماني که اين موضوع نهايي شود درباره آن اطلاع‌رساني خواهيم کرد.

به گزارش ايسنا، او توضيح داد: کاردار غير مقيم ميان دو کشور تردد مي‌کند و در زمان استقرار در محل ماموريت خود موظف به انجام امور مختلفي که در حوزه روابط دو جانبه است خواهد بود از اين جهت کاردار غير‌مقيم به صورت دائمي در محل ماموريت خود مستقر نيست. البته حيطه و حوزه اختياراتش هم در يک سطح مشخصي تعيين مي‌شود.

خبرنگار ديگري درباره اظهارات اخير مقامات عربستاني درباره بهبود روابط ايران و غرب و به ويژه آمريکا پرسيد که سخنگوي وزارت خارجه توضيح داد: اين موضوع بيش‌تر در حوزه رسانه‌ها مطرح شده است و در حوزه رسانه‌هاي عربي هم شاهد چنين گمانه‌زني‌هايي بوده‌ايم که محافل مختلف به صورت متعدد تحليل‌هايي درباره آن داشته‌اند بخش زيادي از اين مطالب و پردازش آنها در حوزه رسانه کاري طبيعي است آنچه که مسلم است اين است که بهبود روابط ما با ديگر کشورها عليه منافع هيچ کشوري نيست و اين اصل مسلم است که بسياري از کشورها به آن پايبند هستند طبعا در اين مورد خاص اگر گمانه‌زني رسانه‌ها مبتني بر اين موضوع است بايد اين اطمينان را بدهيم که هرگونه تغييري در رويکرد ما با يک کشور به معني تغيير در رويکرد با همکاري‌ها با کشورهاي ديگر نيست.

وي اضافه کرد: آنچه که در حوزه مناسبات دولت‌هاي ديگر با کشورهاي ثالث است قطعا بايد خود آن‌ها اين موضوعات را تنظيم کنند.

سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان در ادامه درباره برخي اظهارات منتشر شده به نقل از وندي شرمن، معاون وزير خارجه آمريکايي‌ها درباره اين که «فريبکاري در دي‌ان‌اي ايراني‌ها وجود دارد»، گفت: مقامات آمريکايي در اين باره اعلام کردند که سوءتفاهمي رخ داده و اين اظهارات دقيق منعکس نشده است بايد اظهارات واقع‌بينانه و مبتني بر احترام به ملت ايران باشد و بر آن تاکيد داريم اميدواريم اين صداها شنيده شود و رويکردها واقعي باشد و به تحولات ايران هم واقع‌بينانه و با اظهارات سنجيده پرداخته شود. او همچنين درباره گزارش اخير احمد شهيد، گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان ملل نيز، گفت: لحن آقاي احمد شهيد در ارائه گزارشش ملايم‌تر از متني است که از اين گزارش در رسانه‌ها منتشر شده بود. اما پاسخي که داده‌ايم پاسخ به اصل گزارش و گزارشي مکتوب بود.

وي ادامه داد: متاسفانه اين گزارش رويکرد سياسي را دنبال مي‌کند و منابع اين گزارش نيز از منابعي بوده است که نسبت به تحولات در ايران کاملا مغرض هستند مستنداتي که ايران در موارد گذشته در پاسخ به سوال‌ها و ابهام‌ها ارائه کرده در تهيه گزارش ديده نشده است و بنابراين تداوم اين رويکرد و اين که يک سويه و بدون توجه به روند تحولات و واقعيات ايران موضوعات حقوق بشري طرح و به جامعه بين‌المللي ارائه شود، جاي تاسف بسيار است اميدواريم اين رويکرد سياسي و مغرضانه تغيير کند و متناسب با تحولات واقعي جامعه ايران که يکي از روشن‌ترين آن تحولات برگزاري انتخابات رياست جمهوري گذشته بوده است که با مشارکت بالاي مردمي بود مد نظر قرار گيرد. متاسفانه در گزارش آقاي احمد شهيد هيچگونه توجه و اشاره‌اي به اين حضور مردمي و فضاي انتخاباتي ايران نشده است.

اظهارنظرها همسو با منافع ملي

خبرنگار ديگري درباره نصب بيلبوردهايي با عنوان «صداقت آمريکايي» در شهر تهران و با تصاويري درباره مذاکره ايران و آمريکا و انتظار دستگاه ديپلماسي کشورمان از مسوولان و مردم قبل از مذاکرات با 1+5 پرسيد که افخم پاسخ داد: هر رويکرد و سياستي که اعمال مي‌شود طبعا موافق 100 درصدي نخواهد داشت اما آنچه که اهميت دارد و رييس‌جمهور نيز به آن اشاره کرده است اين است که مخالفت‌ها در چارچوب قانون و براساس رعايت اصول بازي سياسي باشد چنانچه براساس قانون و رعايت اين اصول هرگونه مخالفتي صورت گيرد و نقدها در اين چارچوب‌ها انجام شود همواره اين نقدها شنيده خواهد شد قطعا نظرات کساني که ديدگاه‌هاي مخالفي دارند شنيده مي‌شود. اميدواريم مسير اظهارنظرها به سمت تامين منافع ملي باشد به اعتماد مردمي نسبت به گروه مذاکره‌کننده و هيات ديپلماسي ايجاد ترديد نشود و رسيدن به اين مسير نيازمند کار جمعي است رسانه‌ها مسووليت دارند که اعتماد مردمي نسبت به آنچه که در حوزه سياسي در حال انجام است خلل و خدشه‌اي وارد نشود تحليل‌گران و گروه‌ها نيز در چارچوب قانون و براساس مباني مشخص فعاليت کنند و به سمت شکل‌گيري بازي زيباي سياسي پيش رويم که در آن همه گروه‌ها منافع ملي را مقصد اقدامات خود بدانند. وي درباره نامه اتحاديه اروپا به بيش از 12 شرکت مبني بر اين که بحث تحريم‌ها با ايران هم‌چنان حفظ شود، اظهار کرد: اخبار مختلفي در اين باره منتشر مي‌شود که تصميم‌گيري و اعلام نظر منوط به نظر مراجع رسمي اين کشورهاست؛ اما در عين حال بايد در نظر داشت رويکرد شکست خورده‌اي در گذشته اعمال شد که بحث فشار و مذاکره بود اميدواريم طرف‌هاي مذاکره کننده مجددا به اين رويکرد شکست خورده روي نياورند چرا که ناکارآمدي خود را نشان داده است و طبعا نگاه‌هايي که بايد دنبال شود نگاه به آينده است. ما مذاکره براي نتيجه را مطرح کرده‌ايم البته در مذاکرات گذشته ما با 1+5 شاهد رويکرد مذاکره براي مذاکره نبوديم. اميدواريم اين مباحث صرفا در حوزه خبر و رسانه بماند و آنها که به دنبال رويکرد ناکارآمد گذشته هستند خود را با مسير جديد و تعامل ميان دو طرف براي رسيدن راه‌حل عادلانه، منطقي و مبتني بر رفع نگراني‌هاي متقابل با تامين حقوق کامل هسته‌اي ايران تطبيق دهند. او در پاسخ به پرسش ديگري درباره اينکه آيا وزارت خارجه بررسي کرده است که چه کسي بيلبوردهايي با عنوان «صداقت آمريکايي» را در معابر شهر تهران نصب کرده است؟ گفت: پيش از اين که وزارت خارجه درگير اين موضوع شود شهرداري تهران و نهادهاي داخلي موضوع را بررسي کردند که کار غيرقانوني صورت گرفته بود و هماهنگي‌هاي لازم درباره نصب آنها انجام نشده بود. در عين حال اميدواريم همه اظهارنظرها و طرح ديدگاه‌ها مبتني بر چارچوب قانوني و با رعايت اصول و احترام به موضوع اعتماد مردم به گروه مذاکره‌کننده باشد اگر اين چارچوب‌ها در نقدها مورد توجه قرار گيرد همه امکان اظهارنظر و نقد را دارند و مسيري که براي گفت‌وگوها تنظيم شده هم ادامه پيدا خواهد کرد اميدواريم اقدام در چارچوب قانون بيش از گذشته مورد توجه قرار گيرد و همه نهادهاي ذي‌ربط هم براين اساس به مسووليت‌هاي خود عمل کنند.

خبرنگاري درباره برخي گمانه‌زني‌ها درباره حمايت عربستان از گروه‌هاي تروريستي پرسيد که افخم پاسخ داد: نماينده‌اي از عربستان در مراسم تحليف آقاي روحاني حضور داشت مناسبات ايران و کشورهاي عرب منطقه از جمله عربستان سعودي در روندي منطقي در جريان است؛ گرچه معتقديم ظرفيت‌هاي همکاري به دليل شرايط منطقه و معضلات آن بايد بيش‌تر شود اين که گفته شد در دولت يازدهم اين اقدام صورت نگرفته است نگاهي است که بخشي از کارها را کمتر مورد توجه قرار داده است اميدواريم مسير همکاري‌ها براي گفت‌وگوها بيش‌تر شود و اين علايم را در طرف‌هاي مقابل نيز دريافت کنيم زيرا پيام دولت يازدهم پيام صلح و همکاري است و استقبال بسيار خوبي در سطح جهان از آن شده است طبعا در حوزه منطقه اين استقبال بسيار وسيع‌تر است زيرا حوزه‌هاي همکاري بسيار وسيع‌تر است بايد خوشبينانه به روندي که پيش رو است نگاه کنيم.

وي درباره اظهارات نخست‌وزير مصر درباره اينکه حاضر هستيم بين ايران و شوراي همکاري خليج فارس درباره رفع تنش‌ها ميانجيگري کنيم، دولت يازدهم براي ارتقاي سطح روابط ايران و مصر چه اقداماتي انجام داده است؟ گفت: مناسبات ايران و کشورهاي عربي منطقه مناسباتي عميق است که نيازمند هيچ گونه وساطتي ندارد و اين مناسبات از ماهيت خوب خود برخوردار است. در عين حال براي ارتقاي مناسبات نيازمند اقدامات و گام‌هاي جامع و فراگير هستيم که ابعاد مختلفي دارد اميدواريم تعاملات هر چه بيشتر شود درعين حال برخي سوءتفاهم‌ها و مشکلاتي که از گذشته در روابط بوده است بايد حل شود و اراده جدي طرف مقابل براي حل آن‌ها ديده شود و خود را نشان دهد. طبعا با شکل‌گيري اين فضا مي‌شود گام‌هاي بيش‌تري برداشت و اميدواريم اين نکته مورد توجه قرار گيرد.


 راه برخورد با رسانه‌ها، توقيف نيست 

گروه سياسي: اولين اظهارات محمدرضا عارف پس از تعطيلي روزنامه بهار با واکنش هاي زيادي رو به رو شد. همين واکنش ها سبب شد تا عارف در تازه ترين اظهاراتش بکوشد کمي از آن فشارها و دلخوري هاي اهالي مطبوعات بکاهد.عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با تاکيد بر اينکه همگان بايد پيام انتخابات 24 خرداد را درک کنند، گفت: فضاي به وجود آمده بعد از انتخابات و حس اميدواري که در مردم ايجاد شده است نبايد با بي‌تدبيري و کج‌سليقگي برخي افراد از بين برود.به گزارش ايلنا، محمدرضا عارف در ديدار اعضاي جامعه فارغ‌التحصيلان دانشگاه صنعتي اميرکبير با اشاره به مطالب مطرح شده از سوي حاضرين در جلسه،به ضرورت نقش‌آفريني تشکل‌هاي صنفي در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: فضاي دانشگاه فضاي دستور‌پذير نيست و خوشبختانه طي مديريت چند ماهه آقاي دکتر توفيقي در وزارت علوم و تحقيقات گام‌هاي اساسي براي بهبود وضعيت دانشگاه‌ها برداشته شد و مطمئنا آقاي دکتر فرجي دانا که خلف صالح آقاي دکتر توفيقي است در چارچوب سياست‌هاي دولت روند کنوني را ادامه خواهد داد.ع وي با اشاره به هجمه‌هاي اخيري که به جريان اصلاحات به واسطه انتشار مقاله‌اي در يکي از روزنامه‌هاي کشور صورت گرفته است،خاطرنشان کرد:جريان رقيب اصلاحات بايد بداند که حافظه تاريخي ملت ايران به خوبي دوران گذشته را به ياد دارد. برخي افراد که منسوب دولت وقت و جريان اصولگرا بودند چگونه برخي اعتقادات مذهبي را زير سوال مي‌بردند و رسانه‌هاي وابسته به آنها هم آن را منعکس مي‌کردند ولي جريان اصولگرا براي فريب افکار عمومي در حاليکه در پيدايش دولت وقت سهيم بودند خود را مبرا از اين افراد مي‌دانستند. عارف با بيان اينکه راه برخورد با خطاي احتمالي يک رسانه نبايد توقيف آن رسانه و بيکار شدن خبرنگاران و کارکنان باشد بر ضرورت احياي تشکل‌هاي صنفي از جمله انجمن صنفي روزنامه‌نگاران تاکيد کرد. وي همچنين با اظهار تاسف از وقايع رخ داده در روز عيد غدير در منزل نخست‌وزير دوران دفاع مقدس تاکيد کرد: همگان بخصوص کارگزاران حکومتي با تاسي از شيوه و منش امام علي(ع) در برخورد با شهروندان بايد مراقبت‌هاي لازم را انجام دهند و به گونه‌اي عمل نکنند که شيريني حماسه 24 خرداد در کام ملت تلخ شود. عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام تاکيد کرد: حس اميدواري که در بعد از انتخابات در مردم ايجاد شده است نبايد با بي‌تدبيري و کج‌سليقگي برخي افراد از بين برود. در اين ديدار برخي از اعضاي جامعه فارغ‌التحصيلان دانشگاه اميرکبير در سخناني ضمن تشريح فعاليت‌هاي خود خواستار حمايت مسوولان آموزش عالي کشور از فعاليت‌هاي تشکل‌هاي صنفي دانشگاهي شدند.


 دفاع کم‌سابقه جان کري از مذاکرات هسته‌اي با ايران 

 در هفته‌هاي اخير، بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم اسرائيل، تلاش همه‌جانبه و مستمري را براي ضربه زدن به روند مذاکرات هسته‌اي ايران و سياست خارجي جديد جمهوري اسلامي ايران آغاز کرده است با اين حال، جان کري، وزير خارجه آمريکا به تازگي در اظهاراتي ‌غيرمستقيم انتقادات‌ شديدي را از اين رفتار رژيم اسرائيل مطرح کرده است.

دفاع کم‌سابقه جان کري از مذاکرات هسته‌اي با ايران در هفته‌هاي اخير، بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم اسرائيل، تلاش همه‌جانبه و مستمري را براي ضربه زدن به روند مذاکرات هسته‌اي ايران و سياست خارجي جديد جمهوري اسلامي ايران آغاز کرده است. با اين حال، جان کري، وزير خارجه آمريکا به تازگي در اظهاراتي ‌غيرمستقيم انتقادات‌ شديدي را از اين رفتار رژيم اسرائيل مطرح کرده است.

جان کري در مراسمي در واشنگتن که توسط صندوق پلوشير در حمايت از ابتکاراتي که مانع گسترش تسليحات کشتار جمعي مي‌شود، برگزار شد گفت که باراک اوباما، رييس‌جمهور آمريکا وي را موظف کرده است که ببيند آيا ايران حقيقتا مايل به دنبال کردن يک برنامه هسته‌اي صلح‌آميز هست يا خير؛ ايران بايد چنين تمايلي را با اقداماتش نشان دهد و اين اقدامات بايد واقعي و قابل راستي‌آزمايي باشند؛ زيرا کلمات نمي‌توانند جايگزين اقدامات شوند.

وي در بخش ديگري از اظهاراتش از جامعه آمريکا و کنگره اين کشور خواست از تلاش‌ها براي کاهش تسليحات هسته‌اي در سراسر جهان حمايت کند.

شبکه خبري بلومبرگ نيز گزارش داد که کري در اظهاراتي که در موسسه صلح آمريکا بر زبان آورد، تاکيد کرد که دنبال نکردن ديپلماسي در قبال برنامه هسته‌اي ايران غيرمسئولانه است.

وزير امور خارجه‌ آمريکا در ادامه بدون اينکه به جزييات اشاره‌اي کند گفت که ما تسليم تاکتيک «وحشت» عليه برگزاري مذاکرات با ايران نخواهيم شد. کري اين اظهارات را در حالي بيان کرد که بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي در هفته‌هاي اخير بارها از تمايل دولت آمريکا به تعامل با ايران ايراد گرفته است.

وي افزود: از نظر من، اين ايده که ايالات متحده آمريکا به عنوان يک ملت مسئول در مقابل همه بشريت چنين احتمالي را ‌نيازمايد، اوج بي مسئوليتي خواهد بود. کري در بخش ديگري از اظهارات خود که خبرگزاري فرانسه آن را پاسخي به تقاضاي رژيم اسرائيل براي افزايش فشارها بر ايران دانسته، اظهار داشته: «برخي مي‌گويند که به نحوي، بخشي از کار ايراد دارد... ولي ما تسليم اين تاکتيک‌هاي هراس و نيروهايي که مي‌خواهند موضوع را به شکل ديگري جلوه دهند، نخواهيم شد».


 مداحي، با شور و شعور قداست دارد 
نويسنده : رضا سليماني

 از زماني كه مردم ايران، دل به عصاره اسلام‌، يعني خاندان اهل بيت (عليهم السلام) دادند، هنر شعر در دو زمينه مدح و مرثيه، در خدمت زبان حال مردم در اعياد و وفيات قرار گرفت و مداحي و مرثيه‌سرايي براي بيان مناقب و مصائب ائمه اطهار جزوي از فرهنگ ديني و اجتماعي جامعه شد. در واقع، مداحي و شرح و وصف خوبي‌هاي بزرگان دين، عكس‌العمل اخلاقي مسلمانان و شيعيان در مقابل رجزخواني‌هاي عرب جاهلي است كه چيزي جز بي‌ادبي‌ها‌، جسارت‌ها و ناسزاهاي ركيك نبود. بعد از حماسه انسان‌ساز و ضد ظلم عاشورا در سال 61 هجري قمري و ‌برپايي مراسم تاسوعا و عاشورا و اربعين در سال‌هاي پس از آن، مرثيه‌سرايي هم در ميان شيعيان به عنوان بخشي لاينفك از تاريخ اين واقعه بي‌نظير تاريخ تشيّع شد و چنان بود كه بزرگان و علماي دين، در روضه‌هاي رمضان و محرم و يا هر مناسبت مذهبي ديگر، در پايان سخنان خويش، گريزي به صحراي كربلا و مصائب امام حسين (ع) و اصحاب و خاندان مطهرش مي‌زدند كه بهترين راه براي زنده نگه داشتن مظلوميت اهل بيت (ع) بود.

جايگاه مدح و مرثيه به عنوان برانگيزاننده عواطف ديني و احساسات اسلامي، كم كم به چنان مرتبه‌اي در فرهنگ شيعه رسيد كه مداحي و مرثيه‌سرايي خالص و بي‌ريا با در آميختن شور و شعور، قداست يافت و مداحان عضو ثابت برنامه‌هاي ديني مسلمانان و شيعيان و مورد احترام قاطبه مردم شدند.

در سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي وپس از محدوديت‌هاي رضاخاني كه تكايا وحسينيه‌ها را مي‌بست و عزاداري‌ها را ممنوع مي‌كرد و محمدرضا پهلوي به ظواهر دين توجه داشت و آن را از معنويات و محتواي غني خود تهي مي‌خواست، مردم ايران، مخصوصاً در طول هشت سال دوران دفاع مقدس، با تمسك به ائمه و يادآوري مصائب آنها در شهادت فرزندان خويش، دل‌ها را تسلي مي‌دادند و روحيه‌ها را تقويت مي‌كردند.

شاعران، مرثيه‌سرايان و مداحان هم الحق والانصاف باتمام وجود در خدمت فرهنگ ديني مردم قرار گرفتند و دل‌ها را با ادبيات حماسي و شهپر صداي خويش به مدينه، بقيع، كوفه، كربلا، سامرا، شام، مشهدالرضا و ... مي‌بردند.

از سال 1384 كه فضاي كشور ملتهب از تقسيم‌بندي‌هاي سياسي شد، فرهنگ مدّاحي كشور نيز كه انتظار مي‌رفت مثل هميشه مستقل از جناح بازي‌ها و سياسي‌كاري‌ها باشد و فقط به ذكر خوبي‌هاي ائمه و بدي‌هاي كارهاي زشت دشمنانشان بپردازد، متأسفانه وارد بگومگوهاي سياسي و جناحي شد تا جايي كه برخي مداحان با فراتر گذاشتن پاي خويش از دايره اعتقادات مذهبي مردم، از تريبون مرثيه‌سرايي‌ها ومداحي‌ها، به جانب‌داري از يك جناح همسو تا سرحد قداست و به مخالفت با جناح سياسي مخالف خود تا حد تكفير پيش رفته‌اند و متأسفانه قداست تاريخي مداحي و مرثيه‌سرايي را مخدوش و آن را آلوده به مطامع و منافع باندي و سياسي كرده‌اند.

اينكه در آستانه حلول ماه محرم، ماه تجلّي عشق الهي به يك انسان آزاده و بالعكس، ‌پس از انتخابات شورآفرين و حماسه سياسي 24 خرداد، باز چند نفر از مداحان كه متأسفانه در افراط و تفريط مداحي در هشت سال گذشته، ‌سوابق فراواني از فراز و نشيب‌هاي سياسي دارند و در مراسم عزاداري ‌امام حسين (ع) يك بار براي افراد هم جناحي خود حتي سيادت تراشيدندو بار ديگر همان فرد سيد كرده يا دوستانش را به حذف فيزيكي بخشي از بدنش تهديد و الفاظ ركيكي را نثارش كردند، با پيوند ناشيانه فرهنگ مدّاحي و باندبازي‌هاي سياسي، باعث تكدّي خاطر مردم و دلسوزان واقعي انقلاب و نظام اسلامي مي‌شوند.

درست است كه دين ما از سياست جدا نيست و به قول معروف «ديانت ما عين سياست‌ ماست» امّا‌، بايد توجه داشت كه در فرهنگ اخلاقي تشيع‌، آميزش نصف و نيمه اين دو، آن هم با الفاظي كه هيچ جايگاهي در اخلاق اسلامي ندارند، به هر دو مؤلفه ضربه‌هاي كاري مي‌زند كه اوّلين و در عين حال مهمترين دستاورد منفي آن، رويگرداني مردم از برنامه‌هاي عزاداري ماه محرم است كه خداي ناخواسته اگر عزاداري‌هاي ما محل تسويه حسابهاي سياسي و باندي شود، ديگر نمي‌توانيم آن كلام دلنشين امام راحل را كه پس از مداحي خالصانه پير غلام امام حسين (ع) مرحوم كوثري بر زبان آورد، تكرار كنيم كه «اين محرم و صفر است كه اسلام را زنده نگه داشته است.»

بليه ديگر فرهنگ مدّاحي در روزگار ما، ورود انسان‌هاي مبتدي در شناخت دين با ادعاهاي عجيب و غريب است كه كف موج ساحل را عمق و واقعيت دريا مي‌پندارند، حال آنكه حباب است و هيچ جايگاهي ندارد.

انتظار مي‌رود، مسوولان قانوني ساماندهي برنامه‌هاي مذهبي به اين امر مهم توجه نمايند كه‌، اگر چه عزاداري براي امام حسين (ع) تابع هيچ قانوني نيست و آئين نامه اش را دل مي‌نويسد‌، امّا نبايد بگذاريم قداست مداحي با سخنان نسنجيده مخدوش شود و مردمي كه به عزاداري‌ها مي‌روند تا با اشك، غبار از دل بشويند، با خنده‌هاي تمسخرآميز يا افسوس و تأثر از مراسم خارج شوند و دشمنان اسلام كه در طول 14 قرن از برنامه‌هاي عزاداري مسلمانان به جهت تاثيرگذاري در تعميق مفاهيم مكتب اهل بيت (ع) عصباني بودند، از هنجارشكني‌هاي بعضي از مداحان، ويژه برنامه‌هاي تلويزيوني براي شبكه‌هاي شيطاني خود بسازند.

و سرانجام بايد متذكر شد: هر چند ممكن است تخريب‌ها، بداخلاقي‌ها و هتاكي‌هاي امروز برخي مداحان و قلم به دستان در مورد برخي شخصيت‌ها و جمعيت‌ها، به مذاق بعضي جناح‌هاي سياسي خاص و صاحبان رسانه‌هاي مكتوب و مجازي همسو، خوش آيد و به دليل تسويه حساب‌هاي سياسي و فشارهاي عصبي، مستقيم يا غيرمستقيم، آنها را در تكرار اين كار زشت ترغيب و تشويق نمايند و هيچ مدعي‌العموم جدي نيز از آنان بازخواست قانوني نكند، ولي اولاً مردم آگاه و فهيم، به خوبي و روشني اين بداخلاقي‌ها و اعمال را رصد وتحمل كرده و در وقت و زمان مناسب پاسخ آنها را خواهند داد و ثانياً در فرداهاي نه چندان دور، همين بليه خطرناك دامن آنها را نيز خواهد گرفت و اين شمشير دولبه، بر خودشان فرود خواهد آمد.


 خبر 

 درخواست ايران از سازمان ملل براي برخورد با حادثه تروريستي سراوان

ايران در نامه‌اي به رييس شوراي امنيت سازمان ملل، خواستار واکنش فوري و متناسب سازمان ملل متحد در برخورد با اقدام تروريستي در سراوان شد.

محمد خزاعي سفير و نماينده دائم ايران نزد سازمان ملل متحد در نيويورک، در نامه‌اي به رييس شوراي امنيت سازمان ملل، با اشاره به اقدام عناصر تروريست در به شهادت رساندن 14 تن از مرزبانان و مجروح کردن شش تن ديگر از آنها در نوار مرزي شهر سراوان خواستار واکنش فوري و متناسب شوراي امنيت سازمان ملل در برخورد با اين اقدام وحشيانه شد. خزاعي در اين نامه با اشاره به اينکه گروه تروريستي موسوم به جيش‌العدل مسووليت اين حمله را بر عهده گرفته است، افزود: نشانه‌ها حاکي از آن است که اقدام تروريستي جمعه 3 آبان اين گروه خشونت‌طلب با نفوذ به مرزهاي شرقي ايران صورت گرفته است. سفير و نماينده دائم کشورمان در سازمان ملل در اين نامه به رييس شوراي امنيت و اعضاي آن يادآور شد که عکس‌العمل متناسب شوراي امنيت به اين اقدام تروريستي از يکسو پيامي فوري براي اين گروه تروريستي و حاميان آنها خواهد داشت که دست زدن به چنين اعمال جنايتکارانه توسط هر گروه و در هر زمان و مکان تحمل نخواهد شد و از سوي ديگر موجب تسلاي خاطر بازماندگان اين اقدام وحشيانه خواهد شد. خزاعي همچنين در اين نامه آورده است: ايران مصمم است با اتخاذ کليه اقدامات لازم اين گروه تروريستي را به سزاي عملش برساند و در اين راستا از جامعه بين‌الملل و همسايگانش انتظار همکاري کامل تا تحقق اين خواسته را دارد.

سفر وزير امورخارجه ژاپن به ايران

وزارت امورخارجه ژاپن گزارش داد که وزير امور خارجه اين کشور در تاريخ 9 و 10 نوامبر (18 و 19 آبان) براي گفت‌وگو با رييس جمهور و وزير امورخارجه ايران درباره برنامه هسته‌اي ايران به تهران سفر مي‌کند. وزارت امورخارجه ژاپن گزارش داد که فوميو کيشيدا با اشاره به اين‌که توکيو از زمان آغاز کار حسن روحاني به عنوان رييس‌جمهور جديد ايران تهران را به خاطر برنامه‌ هسته‌اي‌اش تحت فشار گذاشته است در جمع خبرنگاران اظهار اميدواري کرد که بتواند با مقامات ايران درباره مساله هسته‌اي تهران و امور منطقه‌اي تبادل نظر کند.

ويزاي فرودگاهي 14 روزه مالزي لغو نشده است

سفارت ايران در مالزي اعلام کرد که ويزاي فرودگاهي 14 روزه لغو نشده است. بخش کنسولي سفارت جمهوري اسلامي ايران در کوالالامپور طي اطلاعيه‌اي اعلام کرد که بر اساس استعلام بعمل آمده از سازمان‌هاي ذيربط مالزي از جمله وزارت امور خارجه و اداره مهاجرت اين کشور، کماکان رواديد فرودگاهي به مدت 14 روز براي اتباع جمهوري اسلامي ايران در مبادي ورودي اين کشور صادر مي‌گردد و تغييري در اين روند ايجاد نشده است. حسن قشقاوي، معاون وزير خارجه ايران نيز دو روز گذشته گفته بود که هيچ تغييري در روند جاري اعطاي رواديد به ايرانيان در مالزي ايجاد نشده است. وي تصريح کرد: در پي استعلام به عمل آمده توسط همکاران کنسولي ما از سفارتخانه‌هاي مالزي و اندونزي در تهران، معلوم شد که هيچ تغييري در روند جاري صدور رواديد براي ايرانيان از جمله صدور رواديد فرودگاهي دو هفته‌اي حاصل نشده و هموطنان کماکان مي‌توانند علاوه بر دريافت رواديد از سفارتخانه‌هاي مالزي در تهران، در فرودگاه‌ اين کشور نيز رواديد دريافت کنند.

ديدار سفير ايران در امارات با حاکم راس‌الخيمه

سفير کشورمان در امارات با حاکم شيخ‌نشين راس‌الخيمه ديدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش ايسنا‌، محمد رضا فياض، سفير جمهوري اسلامي ايران در امارات با شيخ سعود بن صقر القاسمي، حاکم راس‌الخيمه ديدار و گفت‌وگو کرد. دو طرف در اين ديدار اوضاع منطقه و روابط دو جانبه بين ايران و امارات را مورد بحث و بررسي قرار دادند. همچنين در اين ديدار دو طرف بر حفظ و گسترش روابط سياسي، اقتصادي، تجاري و بازرگاني بين ايران و امارات تاکيد کردند.

انزواي رياض در صورت مخالفت با حضور ايران در ژنو2

انديشکده آمريکايي کارنگي تاکيد کرد که موضع عربستان مبني بر مخالفت با حضور ايران در کنفرانس ژنو2 درباره سوريه‌، منجر به انزواي رياض و تعميق شکاف ميان عربستان با متحدانش مي‌شود. به گزارش ايرنا‌، نويسنده انديشکده کارنگي گفته است: ناخشنودي عميق عربستان از سياست آمريکا در سوريه به علاوه ايران و فلسطين - موجب شده که بندر بن سلطان رئيس دستگاه اطلاعاتي عربستان نسبت به يک تغيير بزرگ در رابطه دو کشور هشدار دهد. اما يک تغيير در سياست در اين مقياس بطور حتم پايدار نيست. در ادامه اين مقاله آمده است: تغيير موضع عربستان در قبال سوريه و اتخاد موضعي قاطع تر در اين بحران‌، بازتاب دهنده نااميدي رهبران عربستان نسبت به توافق آمريکا - روسيه درباره برچيدن توانايي تسليحاتي شيميايي سوريه است. دورنماي ايجاد تفاهمي بين آمريکا و ايران بر سر پرونده هسته‌اي ايران نيز موجب سرخوردگي بيشتر عربستان و تشديد مداخله‌هاي اين کشور در سوريه شده است.رهبران عربستان سعودي ممکن است اعتقاد داشته باشند بر خلاف نقش ملايم آنها در حمايت از شورشيان مسلح سوريه در يک سال گذشته‌، مداخله کنوني اين کشور از موضع هدايت کننده و با اعتبارات نامحدودمي‌تواند نقش تعيين کننده اي در سوريه داشته باشد اما اين رويکرد مي‌تواند نتيجه معکوس در پي داشته باشد. در زماني که قطبي شدگي در ميان مخالفان سوري رو به تعميق است. تمرکز طرح عربستان بر تشکيل يک ارتش سني‌، موجب مخدوش شدن آن گروههايي مي‌شود که نفع مشترکي در جلوگيري از ظهور شاخه جهادي قيام مسلحانه سوريه دارند.


 بهانه جديد براي بعضي برادران مهيا شد 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

 آخرين خبرها درباره مذاکرات هسته‌اي اين بود که بعد از دو سال ايران و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي بر سر پيشنهاد جديد تهران به توافق رسيدند و بيانيه مشترک دادند.

اين خبر خوب و اميدوارکننده‌اي است اما... بزنم به تخته، گوش شيطان کر بعضي‌ها مي‌توانند طي روزهاي آينده به خاطر همين اتفاق کارهاي زير را انجام دهند تا نشان دهند در هر صورت مي‌توانند کارهاي بزرگي را انجام دهند که در دوره احمدي نژاد و سعيد جليلي اصلا انجام نمي‌دادند:

1- در فرودگاه عده‌اي جمع مي‌شوند و هر وقت که هيات مذاکره‌کننده ايراني برگردند لنگه کفش به طرفشان پرت مي‌کنند تا ديگر نروند و بعد از 2 سال با آژانس به توافق برسند.

وقتي سعيد جليلي با آژانس به توافق نمي‌رسيده معنايش اين بوده که مذاکراتي که به توافق منجر شود حتما در آن خيانتي وجود دارد!

2- بيلبوردهاي صداقت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌به طور کاملا خودجوشي در خيابان‌هاي تهران نصب خواهد شد . در اين بيلبوردها که ناگهان به همراه داربست از زمين مي‌جوشد و بالا مي‌آيد‌، تلويحا به اطلاع عموم مردم مي‌رسد که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اگر با ما دشمني نکند، خر است!

3- اگر جزئيات پيشنهاد جديد تهران اعلام نشد برادراني با شور و حرارت عنوان مي‌کنند که بايد جزئيات پيشنهاد جديد تهران به اطلاع مردم رسانده شود تا مردم بدانند که چه خيانتي شده است! و اگر جزئيات آن اعلام شد برادراني با شور و حرارت عنوان مي‌کنند که بيان جزئيات پيشنهاد افشاي اسناد محرمانه نظام بوده و مذاکره‌کننده‌ها بايد محاکمه شوند!

نتيجه: شعار بعضي‌ها: مخم‌و‌مخم، مخالفم!


 امان از وضع اين آمار و ارقام 
نويسنده : سيدحميدرضا خوشدل

 حسن روحاني: دولت را با آمار دهشتناکي تحويل گرفتيم! در سال‌هاي گذشته بهترين شرايط درآمد ارزي را داشتيم يعني سالانه حدود 100 ميليارد دلار، اما اين پول‌ها معلوم نيست که کجا سرمايه گذاري شده است؟!

امان از دولت خوب گذشته!

که تحويلش گرفتم ورشکسته

امان از آن در آمد‌هاي ارزي

بگو آخر که آنها را چه کردي؟!

امان از کشت و زرع رفته بر باد

امان از رودهاي رفته از ياد

امان از وضع کارون‌ها و هامون

چرا زاينده رود چشمش شده خون؟!

امان از وضع اين آمار و ارقام

حساب من ندارد تاب انجام!

امان از واردات نابجامان

امان از صادرات نابسامان

چنين وضعي کجايش افتخار است؟!

زراعت در هوايي پر غبار است!

اميد آن است که با تدبير و همت

تلافي گردد اين بوران غفلت...


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

 -‌‌‌‌ نشست رئيس هيات مديره و مدير عامل باشگاه پرسپوليس برگزار شد. در اين جلسه محمد‌صادق اکبري با استعفاي محمد رويانيان مخالفت و تاکيد کرد تا مديرعامل پرسپوليس به کارش در اين باشگاه ادامه بدهد.

دقيقا نظر اين جناب اکبري درست است و نبايد جامعه ورزش به ويژه فوتبال از سوابق و تجارب درخشان ورزشي و مديريتي چنين مديران موفقي که در تمام پنجاه و اندي فدراسيون ورزشي و هيات‌هاي استاني کم هم نيستند،محروم شود؟! آقا يک مقدار هم به فکر حفظ سرمايه‌هاي انساني و مديريتي در ورزش کشور هم باشيد.مگر چند تا رويانيان با آن سابقه غير ورزشي متوالي در ورزش اين مملکت داريم؟!

-‌‌ درحالي که بنا بود وزير اقتصاد و رئيس کل بانک مرکزي براي بررسي تحول نظام بانکي مهمان کميسيون اقتصادي مجلس باشند اين جلسه بدون حضور سيف و به منظور پاسخ طيب نيا به پرسش يکي از نمايندگان تشکيل شد.

جناب سيف با آن افاضات محکم و مستدلي که در مورد کف و سقف نرخ دلار ايراد فرمودند ديگر نيازي هم به حضور در کميسيون و توضيح مجدد و تاکيد بر نظريات عالمانه خود نديده‌اند! البته از جهاتي هم بد نشد زيرا دوباره با يک اظهار نظر علمي و به موقع ايشان خدا مي‌داند که چه بر سر نرخ ارز مي‌آمد!ملت را به خير ايشان اميد نيست، شر مرسانند!

-‌ وزير نيرو گفت: در صورتي که مردم در مصرف آب صرفه جويي نکنند جيره‌بندي آب حتمي است.

صرفه‌جويي در همه حال نيکو و در مواقع اضطرار شايد واجب باشد،اما آقايان مسوول يکبار براي هميشه و با جدا کردن انشعاب آب آشاميدني و آب ساير مصارف اين مشکل را بنيادي حل کنيد.

-‌ يک مقام مسوول دانشگاه جامع بين‌المللي ايرانيان اعلام کرد: به تازگي مکان دانشگاه احمدي‌نژاد مشخص شده اما هنوز به وزارت علوم، اعلام نکرده‌ايم.

به علت استقبال بيش از حد دانشجويان براي تحصيل در اين دانشگاه و اعضاي هيات علمي براي تدريس، مقامات مسئول در اين دانشگاه که با هزينه شخصي و از جيب خودشان!اقدام به تاسيس و خريد ابنيه و زمين براي اين موسسه فرهنگي،علمي نموده‌اند تصميم گرفته‌اند تا خبرهاي خوش در مورد اين دانشگاه ويژه را به صورت ناگهاني و خودجوش اعلام کنند تا با اقبال بيشتري از سوي اهل علم مواجه شوند!

-‌ معاون وزير صنعت با تاکيد بر اينکه کاهش قيمت خودرو شدني نيست،تاکيد کرد: اميدواريم از کاهش مستمر توليد خودرو جلوگيري کرده و با افزايش 40 درصدي توليد به سطح توليد سابق خودروسازان بازگرديم.

کاهش قيمت خودرو، دلار، لبنيات، گوشت، کتاب، تجهيزات پزشکي، دارو، شيرخشک و هزاران قلم کالاي ريز و درشت ديگر امکان‌پذير نيست!خوب آقايان مردم هم اصراري ندارند که وقتي شما توان مديريت براي تنظيم بازار و قيمت‌ها را نداريد به زحمت افتاده و وقت گرانبهاي شما در اين امور که به هيچ وجه موثر و مفيد فايده نيستيد تلف شود! براي ماندن در پست‌ها،احساس تکليف نکرده استعفا دهيد و بار سنگين مسئوليت را به دوش افرادي بيندازيد که تخصص و توانايي انجام آن را دارند!

-‌ به دنبال پرتاب موشک از نواز غزه به سمت اراضي اشغالي، نماينده رژيم صهيونيستي در سازمان ملل از جنبش حماس شکايت کرد.

اين هم از آن دست وقايع و رويدادهايي است که واقعا انسان مي‌ماند چه بگويد! پس اين فلسطيني‌هايي که صدها کيلو بمب بر سرشان مي‌ريزند و خانه‌هايشان را روز روشن خراب مي‌کنند به کجا شکايت کنند؟آيا سازمان ملل شکايت آنها را هم بررسي مي‌کند؟

-‌ معاون مرکز امور زنان و خانواده رياست‌جمهوري گفته‌اند که نامه‌اي از سوي خانم مولاوردي، معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده براي ما فرستاده شده است که تحت عنوان آن، هيچ معاوني حق ندارد مصاحبه کند.

در اصل که ابلاغ و اعلام چنين روشي در تعامل با رسانه‌هاي گروهي چندان مطلوب و مفيد به فايده نبوده و نيست بويژه از مرکز امور زنان که رياست آن هم بر عهده يک خانم محترم مي‌باشد! انتظار اخلاق و برخوردي بسيار ملايم‌تر و آرام‌تر از بعضي آقايان مديران مالي و يا اقتصادي وجود دارد!با کمي ‌مدارا هم مي‌شود با ما مطبوعاتي‌ها تعامل داشت!


 معاون برنامه ريزي رييس‌جمهور در مجلس:
 اعتباري براي پروژه‌هاي عمراني نداريم 
 اکنون 20 ميليارد دلار در چين داريم که نمي‌توان آن را برگرداند

 نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني ديروز جزئيات لايحه اصلاح قانون بودجه سال 1392 کل کشور را مورد بررسي قرار داده و موادي از اين لايحه را به تصويب رساندند. به گزارش تسنيم، جلسه علني مجلس به رياست محمدحسن ابوترابي فرد، نايب رئيس اول مجلس به بررسي جزييات لايحه اصلاح قانون بودجه سال 1392 کل کشور اختصاص داشت. نمايندگان در جلسه علني چهارشنبه هفته گذشته کليات اين لايحه را به تصويب رساندند و ديروز بررسي تبصره‌هاي ماده واحده اين لايحه را آغاز کردند.

دولت در تبصره 2 ماده واحده لايحه اصلاحيه، پيشنهاد داده بود که در جزء 2-3 عبارت «26 درصد سهم صندوق توسعه ملي و 2 درصد سهم بازپرداخت برداشت از اين صندوق (بابت پرداخت عيدانه سال 1391) را به حساب مربوط واريز و 57/5 درصد» به عبارت «20 درصد سهم صندوق توسعه ملي و 2 درصد سهم بازپرداخت برداشت از اين صندوق (بابت پرداخت عيدانه سال 1391) را به حساب مربوط واريز و 63/5 درصد» تغيير مي‌يابد.

که وکلاي ملت با پيشنهاد حذف تبصره ماده واحده از لايحه اصلاح قانون بودجه سال جاري با 98 راي موافق، 96 راي مخالف، 10 راي ممتنع از مجموع 219 نماينده حاضر در صحن علني مخالفت کردند.

صندوق توسعه ملي يا حساب ذخيره ارزي

دراين رابطه احمد توکلي نماينده تهران گفت: مشکل ما تنها پول نيست، بلکه اقتصاد نفتي جزو مشکلات کشور است، چرا که اقتصاد نفتي براي دولت قدرت خريد جديد ايجاد مي‌کند و اين موضوع تورم‌زا است.

وي ادامه داد: وقتي قيمت‌ها شروع به افزايش مي‌کنند، دولت از طريق عرضه ريال مي‌خواهد تقاضا را جبران کند تا تورم ايجاد نشود، اما اين راهکار حل مشکلات نيست، بلکه ما سال‌هاست که التماس مي‌کنيم از ارز نفتي بي‌حساب استفاده نشود. نماينده تهران با بيان اينکه استفاده از درآمدهاي نفتي به جارو شدن حساب ذخيره ارزي مي‌انجامد، گفت: مقام معظم رهبري براساس ديد منطقي خود در سياست‌هاي کلي ابلاغي تأکيد کردند که درآمد ارزي بايد صرف توليد و به‌شکل ارزي خرج شود. بنابراين براساس اين سياست‌ها 20 درصد از درآمدهاي نفتي بايد به صندوق توسعه ملي برود، ما نمايندگان هم در قانون برنامه پنجم تصويب کرديم که هر سال چند درصد به اين 20 درصد ابلاغي رهبري اضافه شود. توکلي ادامه داد: درست است که اين مصوبه کميسيون برنامه و بودجه براي کاهش 6 درصد از سهم صندوق توسعه ملي با فرمايشات مقام معظم رهبري تعارضي ندارد، اما بايد توجه کرد که مصرف درآمدهاي صندوق توسعه ملي براي مصارف دولتي با روح سياست‌هاي کلي و قانون برنامه پنجم ناسازگار است. وي تأکيد کرد: دولت مي‌خواهد کسري بودجه خود را با درآمد صندوق توسعه ملي بپوشاند، اما با اين اقدام سرنوشت صندوق به سرنوشت حساب ذخيره ارزي بدل مي‌شود. بنابراين نبايد مجلس چنين مصوبه‌اي داشته باشد. براساس اين گزارش، دولت در لايحه اصلاح قانون بودجه پيشنهاد داده بود که به‌جاي واريز 26 درصد سهم صندوق توسعه ملي از درآمدهاي نفتي، 20 درصد واريز کند و 6 درصد مابه‌التفاوت را به پيش‌پرداخت تسهيلات مالي خارجي (فاينانس) اختصاص دهد.

براي پايبندي به قانون، اصلاحيه بودجه را ارائه کرديم

در ادامه محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور اظهار داشت: دولت به‌جهت پايبندي به قانون اصلاحيه بودجه سال‌جاري را به مجلس ارائه داد، اما نمايندگان مجلس بايد بدانند که وقتي ميکروفن‌هاي‌شان باز است و همه مذاکرات براي مردم پخش مي‌شود، نبايد هر توصيف يا اظهار نظري را به کار ببرند و بايد روي سخنان خود التفات داشته باشند. وي ادامه داد: دولت مي‌توانست لايحه اصلاح بودجه را به مجلس نياورد، اما به‌خاطر شفافيتي که داشت و همچنين به‌دليل پايبندي‌اش به قانون اين اصلاحيه را ارائه داد تا کشور دچار تورم نشود، بنابراين نبايد دولت را به عدم شفافيت و بي‌انضباطي متهم کرد؛ اين الفاظ درست نيست و نبايد از تريبون مجلس مطرح شود.

معاون رئيس جمهور تصريح کرد: ما وقتي به مجلس مي‌آييم، نمايندگان نامه‌هايي به ما مي‌دهند و درخواست‌هايي دارند. ديشب، پريشب من با مجمع نمايندگان چند استان جلسه داشتم و شما نمايندگان در اين جلسات انتظاراتي را مطرح کرديد. وقتي شما انتظار داريد که ما به خواسته‌هاي‌تان توجه کنيم، پس شما هم به خواسته‌هاي دولت توجه کنيد.

نوبخت ادامه داد: اکنون پولي براي توزيع به پروژه‌هاي عمراني وجود ندارد و اگر شما نمايندگان اين عدد را در اختيار دولت براي اجراي دستوراتتان قرار نمي‌دهيد، چرا به من نامه مي‌دهند؟ وي با اشاره به سخنان احمد توکلي که درآمدهاي نفتي ايران را با کشور نروژ مقايسه کرده بود، گفت: شما دوستان چرا در سخنانتان ايران را با نروژ مقايسه مي‌کنيد در حالي که ايران در شرايط تحريم قرار دارد و ارزش ريالش پايين آمده است؟ بنابراين بايد کاري کرد تا کشور را از تنگنا نجات دهيم.

معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور همچنين گفت: ما به تأکيدات مقام معظم رهبري براي واريز 20 درصد از درآمدهاي نفتي به صندوق توسعه ملي پايبنديم و آن را رعايت کرده‌ايم و تا پايان سال هم 22 درصد به صندوق واريز مي‌کنيم، اما تنها خواستيم تا 6 درصد از سهم صندوق به پروژه‌هاي عمراني اختصاص يابد. البته مي‌دانم که طبق قانون برنامه پنجم امسال بايد 26 درصد به صندوق واريز شود، اما اين قانون در شرايطي تصويب شده که 100 ميليارد دلار درآمد داشتيم. اما اکنون درآمد کشور به يک‌سوم تقليل يافته است، پس ما را درک کنيد.

نوبخت اضافه کرد: اکنون 3 ميليون و 200 هزار نفر از مردم حوزه‌هاي انتخابي شما نمايندگان از اين پروژه‌هاي عمراني نان مي‌خورند، بنابراين وقتي اعتبار اين پروژه‌ها قطع شود، آنها نمي‌توانند کاري کنند. همچنين ما اکنون 20 ميليارد دلار در چين داريم که نمي‌توان آن را برگرداند و اين کشور در جهت مراودات اعلام کرده که اين 20 ميليارد دلار را به‌صورت فاينانس به ما مي‌دهد به‌شرط اينکه پيش‌پرداخت 7/5 درصد را ما واريز کنيم. بنابراين اگر شما موافقت کنيد که ما 6 درصد از سهم صندوق توسعه ملي را کمتر واريز کنيم، با اين رقم مي‌توانيم پيش پرداخت 7/5 درصد فاينانس را واريز کنيم تا 20 ميليارد دلار وارد کشور شود. وي بر همين اساس تأکيد کرد: ما به صندوق توسعه ملي دست نمي‌زنيم و تنها مي‌خواهيم 6 درصد از ورودي و واريز به صندوق را کاهش دهيم. معاون رئيس‌جمهور در پايان سخنان خودش خطاب به نمايندگان تصريح کرد: اگر اين تبصره را تصويب نکنيد، ما اعتباري براي تخصيص پروژه‌هاي عمراني نداريم. پس شما هم هرچه نامه و درخواست داريد براي برنامه ششم و سال آينده بگذاريد، چرا که اکنون اعتباري براي توزيع وجود ندارد.


 لاريجاني در دانشگاه مطالعات خارجي پکن:
 متفکران استراتژيک، زمان را به نفع منافع ملي و صلح پايدار مصادره مي‌کنند 

 رئيس مجلس گفت: مديران سياسي که نگاهي روزمره دارند، در بازي کوچک وارد شده و به قدرت‌هاي قبلي مجال بازسازي جايگاه خويش مي‌دهند اما مديران سياسي که از تفکر استراتژيک برخوردارند، زمان را به نفع منافع ملي وصلح پايدار مصادره مي‌کنند و از منافع خرد روزمره مي‌گذرند تا در شرايط سيال جهاني، جايگاه قدرتمند و تأثيرگذاري را براي آينده رقم بزنند.

به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني در جمع استادان و دانشجويان دانشگاه مطالعات خارجي پکن گفت: تثبيت منافع ملي دو کشور ايجاب مي‌کند به قلمروهايي توجه کنند که ريشه‌هاي تاريخي مستمري از نظر ارتباطات دوستانه و تجاري داشته‌اند و ايران و چين از اين مزيت برخوردارند.

به باور لاريجاني، در يک ارزيابي کلي آينده صحنه جهاني تلقي آمريکا به عنوان قدرت برتر جهاني چه از نظر اقتصادي و چه قابليت مديريت امنيتي و سياسي دچار بهم ريختگي شده و تنها مي‌توان آن را يکي از بازيگران صحنه جهاني پنداشت.

وي گفت: اروپا با تلاش‌هاي زياد نوعي همگرايي اقتصادي، سياسي و امنيتي براي خود دست و پا کرده که گرچه شکننده اما روي هم رفته از ظرفيت يک قطب بازيگر برخوردار است.

رييس مجلس افزود: روسيه در دو دهه اخير توانسته خود را تا حدودي بيابد و نقش سياسي و امنيتي خود را در صحنه جهاني بازسازي کند گرچه از نظر اقتصادي قدرت لازم را ندارد اما باتوجه به توانمندي‌هاي ديگر، اين کشور از ظرفيت تأثيرگذار خوبي برخوردار است.

وي خاطرنشان کرد: ايران و چين و روسيه در دوسوي آسيا از درک مشترک بهتري در زمينه سياسي و امنيتي علاوه بر منافع اقتصادي برخوردارند و مي‌توانند پايه اين جايگاه بازيگري منطقه‌اي و بين‌المللي باشند. همانگونه که در مسأله جنگ افروزي در سوريه، اين نقش‌آفريني تأثير بي‌بديل خود را در جلوگيري از يک بحران فراگير نشان داد و اگر نبود نقش موثر اين سه کشور، با تفکر ساده‌انگارانه غرب در اين ماجرا و نقش تخريبي برخي کشورهاي منطقه، شاهد جنگ وسيع و کشتار زياد مردم و گسترش انفجارآميز جريان‌هاي تروريستي در منطقه بوديم . رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: با همه اين توانمندي‌هاي اقتصادي و سياسي و امنيتي نمي‌توان ادعا کرد که امروز از همه اين ظرفيت‌ها بخوبي استفاده مي‌شود که اين نقص وجود دارد که بايد بانگاه راهبردي به آسيب‌شناسي اين نقايص پرداخت و علاج کرد.

لاريجاني با ذکر مثالي، استفاده نشدن از ظرفيت قدرتهاي آسيايي را تشريح کرد و گفت: مثلاً در انقلاب‌هاي منطقه شمال آفريقا و خاورميانه چه در مصر، تونس، ليبي، يمن، بحرين، اين نقش تأثيرگذار نبوده در حالي که مي‌توانست با تحولات ملت‌ها، نقش بي‌بديل داشته باشد.

وي گفت: در دخالت نظامي‌ آمريکا درعراق، گرچه در يک فضاي ملتهب و احساسي صورت گرفت و گرچه ديکتاتوري صدام سرنگون شد اما به چه قيمتي‌؟ بيش‌از يک ميليون عراقي دراين سالها کشته و مجروح شدند. آيا شر صدام با يک همگرايي منطقه‌اي و بين‌المللي به نحوساده‌تري از بين نمي‌رفت‌؟ يا در بحران سازي غرب درموضوع هسته‌اي ايران آيا امکان نداشت که موضوع از مسير معقول‌تري حل‌و‌فصل شود؟ يا در ماجراي جنگ 33 روزه اسرائيل عليه مردم لبنان که افراد شرور بين‌المللي طراحي کرده بودند، گرچه با مقاومت سرسختانه حزب‌الله و ملت لبنان به شکست اسراييل و آمريکا منجرشد، اما آيا با نقش‌آفريني بيشتر ساير قطب‌ها نمي‌شد جلوي اين ستم بين‌المللي راگرفت؟ همه اينها نشان مي‌دهد جاي تامل جدي در نقش‌آفريني اين قطب تأثيرگذار وجود دارد.

رييس قوه مقننه تاکيد کرد: شرايط جهاني از نظر جانمايي قدرت‌هاي تأثيرگذار، امروز وضعيت سيال يافته و در حالت شکل‌گيري جديد است از وضعيت يکجانبه‌گرايي که مي‌خواستند بر دنيا تحميل کنند فاصله گرفته‌ايم و شرايط ژله‌اي سياسي فعلي به سوي يافتن شکل جديد است.


 ورود به جناح‌هاي سياسي، خطوط قرمز نيروهاي مسلح است 

رئيس سازمان عقيدتي سياسي وزارت دفاع با بيان اينکه «طبق قانون و تدابير فرماندهي معظم کل قوا ‌فعاليت، حزب‌گرايي و طرفداري از احزاب و تشکل‌هاي سياسي ‌در نيروهاي مسلح ممنوع ‌ا‌ست»، اظهار کرد: ‌تمام نيروهاي شاغل‌ ‌در نيروهاي مسلح از ‌تحزب‌گرايي پرهيز کنند، چراکه ورود به جناح‌هاي سياسي ‌جزو خطوط قرمز نيروهاي مسلح است. به گزارش ايسنا، محمدحسين قندهاري در گردهمايي نيروهاي تازه استخدام‌شده سازمان عقيدتي سياسي وزارت دفاع با بيان اينکه «حزب‌گرايي با بصيرت فرق دارد»، تاکيد کر‌د: ‌رهبر معظم انقلاب در ‌مقاطع مختلف آگاهي‌بخشي لازم در خصوص سياست‌هاي کلان سياسي نظام را براي آحاد مردم و امت اسلامي تبيين و مطرح مي‌کنند؛ بنابراين بصيرت داشتن ‌با طرفداري از احزاب و گروه‌ها و فعاليت‌هاي حزبي تفاوت دارد. قندهاري همچنين با بيان اينکه «مسئولان تراز اول رژيم صهيونيستي ‌ايران را مسأله اصلي جهان مي‌دانند»، گفت: مسئولان رژيم صهيونيستي اذعان دارند ايران مثل عراق، کره‌شمالي و افغانستان نيست که بتوان با حمله نظامي آن را تسخير کرد‌ و نظام اسلامي به آحاد مردم متکي است و بايد کاري کنيم که مردم از حمايت نظام دست بردارند. وي با تاکيد بر هوشياري ‌کارکنان‌ نيروهاي مسلح بويژه کارکنان وزارت دفاع درباره موضوع جنگ نرم اظهار کرد: ‌دشمن با ترويج فرهنگ و ادبيات غربي و فرهنگ و تربيت آمريکايي‌ عليه فرهنگ و تاريخ ايران به پا خاسته ‌است. بر اين اساس، کارکنان وزارت دفاع ‌بايد هشدارهاي رهبر معظم انقلاب درباره تحرکات دشمنان و تلاش آنها براي براندازي نظام اسلامي را ‌جدي بگيرند و ‌با حرکت جهادي توطئه‌هاي استکبار را خنثي کنند. رييس سازمان عقيدتي سياسي وزارت دفاع با بيان اينکه ‌»رهبر معظم انقلاب ‌نسبت به تهاجم فرهنگي و جنگ نرم دشمنان به کرات هشدار داده‌اند»، افزود: رهبر معظم انقلاب ‌مي‌فرمايند‌ ممکن است ‌خطر نظامي ‌ايران را تهديد نکند‌؛ بنابراين خطر تهاجم نظامي بسيار پايين است، اما تهاجم که فقط تهاجم نظامي نيست، دشمن متوجه مي‌شود که پشتوانه استقامت ملي ما چيست. دشمن وحدت ملي و ايمان عميق ديني ما را هدف قرار داده. دشمن روحيه صبر و استقامت مردم را هدف قرار داده و اين تهاجم از تهاجم نظامي خطرناک‌تر است. وي در پايان خطاب به کارکنان جديد گفت: تمام ‌حرکات دشمنان را رصد کنيد و ‌در هر کجا که هستيد آنجا را سنگر حق و حقيقت و ارزش‌هاي معنوي بدانيد‌ و‌ هرچه مي‌توانيد در ميدان ديني اسلام و توجه به خدا و حرکت براي مردم و فعاليت براي کشور و انقلاب کوشش کنيد.


 پيگيري معضل آب در دولت تدبير و اميد 

اولين جلسه شوراي‌عالي آب در دولت تدبير و اميد به رياست حسن روحاني رئيس‌جمهور تشکيل شد و مسائل و موضوعات مرتبط با مشکلات و معضلات آب در کشور مورد بررسي قرار گرفت. به گزارش ايسنا، حسن روحاني در اين جلسه معضل آب را مشکلي تاريخي در کشور برشمرد و حل آن را نيازمند عزمي ملي دانست و تصريح کرد: دولت تدبير و اميد به طوري جدي و پيگير حل معضل آب در کشور را دنبال خواهد کرد و در اين راستا همه دستگاه‌هاي ذي‌ربط و مسئول موظف به اجرا و پيگيري مصوبات شوراي‌عالي آب هستند. وي با اشاره به اينکه «تمام ارکان و قواي کشور بايد در حل مسأله ملي آب دخيل باشند»، بر ضرورت تدوين و تعيين قوانين لازم از سوي مجلس شوراي اسلامي، نحوه اجراي صحيح قوانين توسط دولت و چگونگي برخورد قاطع با تخلفات از سوي قوه قضائيه در اين راستا تأکيد کرد. روحاني همچنين ضرورت طراحي الگوي مصرف به جهت صرفه‌جويي در آب کشاورزي، آب شرب مصرفي مردم و آب مجازي را مورد اشاره قرار داد و بر لزوم حفاظت و صيانت از منابع و ذخاير زيرزميني آب کشور و مقابله با حفاري‌هاي غيرمجاز تأکيد کرد. رئيس‌جمهور افزود: وزارتخانه‌هاي جهاد کشاورزي و نيرو بايد در راستاي برنامه‌ريزي براي صرفه‌جويي در مصرف آب کشاورزي و تبديل آن به مصرف بهينه همکاري نزديکي با يکديگر داشته باشند. روحاني با تاکيد مجدد بر لازم‌الاجرا بودن مصوبات و تصميم‌گيري‌هاي شوراي‌عالي آب توسط دستگاه‌هاي ذي‌ربط تصريح کرد: اعضاي شوراي‌عالي آب بايد با مطالعات و بررسي‌هاي جامع و دقيق درباره موضوعات مرتبط با رفع معضل آب در کشور در اين جلسه حضور داشته باشند تا بتوانند بهترين و کاربردي‌ترين تصميمات را اتخاذ کنند. مشارکت و دخالت تشکل‌هاي مردم‌نهاد و فعال شدن آنها به همراه رسانه‌ها بويژه رسانه ملي در توجيه و هدايت افکار عمومي به منظور حفاظت از منابع آبي کشور و آشناسازي و آموزش مردم در اين زمينه از جمله مصوبات جلسه شوراي‌عالي آب بود. در اين جلسه که نهمين جلسه از سال 81 و دومين جلسه شوراي‌عالي آب در دولت يازدهم بود، وزير نيرو ضمن ارائه گزارشي از مصوبات قبلي در جلسه شوراي‌عالي آب بويژه مصوبات هشتمين جلسه اين شورا، راهکارهاي مقابله با کم‌آبي، محافظت از منابع آبها، وضعيت بارش در سال گذشته و سال‌جاري و چگونگي وضعيت آب‌روان‌هاي کشور را ارائه کرد. نخستين جلسه شوراي‌عالي آب در دولت تدبير و اميد، دوم مهرماه سال‌جاري به رياست معاون اول رئيس‌جمهور برگزار شده بود.


 13 آبان طوري عمل کنيم که در مذاکرات هسته‌اي بهانه دست دشمن ندهيم 

عضو کميسيون برنامه و بودجه با ابراز اميدواري از اقدامات آمريکا در راستاي جبران گذشته گفت: اميدواريم با اقدامات آمريکا نگاه‌ها نسبت به آن عوض شود.به گزارش خانه‌ملت، جعفر قادري در نطق ميان دستور خود گفت: اعلام مي‌کنم که تقسيمات داخلي نبايد منجر به خدشه‌دار شدن امنيت ملي کشور شود، چرا که در شرايط حساس مذاکرات هسته‌اي هستيم که اين موضوع ايجاب مي‌کند تمام نگاه‌ها معطوف به مسائل توأم با وحدت باشد.وي افزود: با نزديک شدن به روز 13 آبان و حفظ نگاه قبلي به آمريکا و تجاوزگري‌هاي اين کشور بايد طوري عمل کنيم که در مذاکرات هسته‌اي بهانه‌اي دست دشمن ندهيم البته تا زماني که آمريکا تلاش نکرده و اقدامات گذشته را جبران نکند اين نگاه در کشور تداوم خواهد داشت.جعفري گفت: اميدواريم شرايطي فراهم شود که آمريکا اقدامات گذشته را جبران کند و نگاه‌ها را تغيير دهد، البته اگر مذاکرات و روابط بين‌الملل ما بهبود پيدا کند تمام مشکلات ما حل نخواهد شد.اين نماينده مردم در مجلس نهم يادآور شد: تنها بخشي از مشکلات کشور به موضوع تحريم‌ها باز مي‌گردد، اما بيشتر مشکلات ما ناشي از سوءمديريت‌هاي داخلي و کاستي‌هاي مديريت در اقتصاد است. وي افزود: اگر مشکلات مديريتي و اقتصادي داخلي را به درستي حل‌و‌فصل کنيم در مذاکرات هسته‌اي و ديگر مذاکرات بين‌المللي موفق تر خواهيم بود، بنابر اين نياز به توجه جدي به مسائل اقتصادي داخلي وجود دارد. جعفري توضيح داد: ما از برداشت صندوق توسعه ملي، ريالي کردن آن و افزايش نقدينگي بهره‌اي نبرديم و نبايد آن سياست‌هاي غلط را مجدداً تکرار کنيم.


 اخبار کوتاه 

 فقر و بيماري انسان را نااميد مي‌کند

يک مرجع تقليد خطاب به مسئولان تامين اجتماعي گفت: سر و کار شما با طبقه ضعيف مردم جامعه است و بايد بدانيم فقر و بيماري دو محروميت مهمي ‌‌است که انسان را نااميد مي‌کند و وظيفه شما ايجاد اميد براي اقشار ضعيف است. به گزارش ايسنا محمدعلي علوي‌گرگاني در ديدار مدير عامل سازمان تامين اجتماعي با بيان اينکه خداوند رضايت خود را در رضايت مردم قرار داده است، گفت: همه بايد به دنبال رضايت خداوند باشيم؛ چرا که بهترين افراد نزد خداوند کساني هستند که رضايت مردم را کسب کنند. اين مرجع تقليد اظهار کرد: مسئولان تامين اجتماعي بايد باري از دوش افراد مستمند و بيمار جامعه بردارند که دعاي اين عزيزان بسيار با ارزش است و پاداش والايي در نزد خداوند دارد. علوي‌گرگاني کاهش هزينه‌هاي اضافي را از بيت‌المال راهگشاي مشکلات اقتصادي جامعه دانست و گفت: اگر در صرف بيت المال از اسراف کاري و برگزاري سمينارها و همايش‌هاي بي‌مورد کاسته شود اين سرمايه به سمت جامعه مي‌رود. وي با توجه به مشکلات اقتصادي در کشور، مردم جامعه را مردمي نجيب دانست و تاکيد کرد: مردم ايران زير سايه مراجع عظام و ولايت فقيه زندگي مي‌کنند، ولي حاضر نيستند دشمن صداي اين اعتراض‌ها را بشنود و مسوولان بايد تلاش کنند تا بسياري از هزينه‌ها کاهش و صرف رفع مشکلات مردم شود.

مجلس را تعطيل نکنيد

معاون تقنيني معاونت پارلماني رئيس‌جمهور با بيان اينکه وزير پيشنهادي ورزش معرفي نمي‌شود گفت: نبايد به دولت فشار آورد و مجلس را نبايد تعطيل کرد. به گزارش تسنيم، محمدرضا خباز در جمع خبرنگاران در مورد معرفي وزير پيشنهادي ورزش و جوانان گفت: بنده اطلاعي از فرد مورد نظر رئيس جمهور ندارم، اما طبيعتا هر کسي که به عنوان سرپرست موقت معرفي مي‌شود، همان فرد را به عنوان وزير پيشنهادي به مجلس معرفي مي‌کنند. وي در خصوص اينکه در مورد توفيقي چنين اتفاقي نيفتاد، گفت: نيت معرفي آقاي توفيقي به عنوان وزير پيشنهادي علوم بود، اما نشد. معاون تقنيني معاونت پارلماني رئيس‌جمهور در پاسخ به اين اينکه آيا وزير پيشنهادي ورزش و جوانان چهارشنبه به مجلس معرفي خواهد شد گفت: خير. سرپرستي وزارت ورزش از 24 مرداد آغاز شده و تا 28 آبان دولت فرصت دارد و چند روز هم که به عقب بياييم که به مجلس وقت لازم را بدهيم، آن را يک هفته هم محسوب کنيم 18 آبان مي‌شود. خباز در خصوص اينکه مجلس در آن تاريخ تعطيل است، گفت: مجلس را نبايد تعطيل کرد. بحث همين جاست. چه ضرورتي دارد مجلس تعطيل شود؟ نمايندگان به وزير راي بدهند و تشريف ببرند يک روز زمان مي‌برد.

آمريکايي‌ها در آزموني جديد

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: کساني که مي‌خواهند شعار مرگ بر آمريکا حذف شود، از آمريکايي‌ها بخواهند حقوق ملت ايران را به رسميت بشناسند و دست از کارشکني عليه ملت ما بردارند؛ در غير اينصورت مردم ايران تا رسيدن به حقوق خود اين شعار را سر مي‌دهند. محسن رضايي در گفت‌وگو با فارس افزود: ملت ايران براي چندمين بار دولت آمريکا را به امتحان گرفته و من اميدوارم که آمريکايي‌ها مثل گذشته در اين امتحان مردود نشوند و نشان بدهند که تغيير پيدا کرده اند. وي خاطر نشان ساخت: در صورتي که آمريکايي‌ها در اين امتحان جديد رد شوند، زيان جدي خواهند ديد و اين زيان به يک افسوس تاريخي براي آنها تبديل خواهد شد. دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهار داشت: بهتر است دولتمردان آمريکايي در عمل و رفتار خود تغييراتي نسبت به گذشته انجام دهند و هر چه سريع‌تر تحريم‌هاي اقتصادي را بردارند و رفتاري که با دولت آقاي خاتمي کردند با دولت آقاي روحاني تکرار نکنند. دکتر رضايي ادامه داد: کليد حذف شعار مرگ بر آمريکا دست خود آمريکايي‌ها است.

استفاده از شيوه‌هاي نوين براي مواجهه با پديده‌هاي اطلاعاتي

وزير اطلاعات در اولين جلسه شوراي هماهنگي اطلاعات در دوره وزارت وي بر استفاده از شيوه‌هاي نوين و متفاوت از گذشته تاکيد کرد. به گزارش وزارت اطلاعات، در اين جلسه که با حضور اعضاي جامعه اطلاعاتي کشور برگزارشد، سيد محمود علوي بر حرکت نرم‌افزاري جامعه اطلاعاتي کشور تاکيد کرد. رئيس شوراي هماهنگي اطلاعات با اشاره به ضرورت مواجهه متناسب در قبال پديده‌هاي اطلاعاتي گفت: براي مواجهه با پديده‌هاي اطلاعاتي بايد از شيوه‌هاي نوين و متفاوت از گذشته استفاده شود. علوي همچنين پويايي دستگاه‌هاي اطلاعاتي کشور را از ضروريات اين دستگاه‌ها دانست و گفت: به اين منظور تدوين سند چشم‌انداز بلند مدت جامعه اطلاعاتي با توجه به شرايط و تحولات جديد ضروريست. در اين جلسه همچنين اعضاي شوراي هماهنگي اطلاعات ديدگاه‌هاي خود در خصوص لزوم هماهنگي دستگاه‌هاي اطلاعاتي کشور را با هدف انسجام و هم‌افزايي ارائه کردند. براساس قانون، شوراي هماهنگي اطلاعات متشکل از روساي سازمان‌ها و نهادهاي اطلاعاتي و روساي حفاظت و اطلاعات نيروهاي مسلح با هدف هماهنگي وافزايش سطح تعامل ميان دستگاه‌هاي اطلاعاتي کشور تشکيل شده است.

ديپلماسي فعال براي رفع سوءتفاهم

وزير دفاع با تاکيد بر اينکه «ديپلماسي نظامي و دفاعي ايران فعال‌تر خواهد شد»، تاکيد کرد: اين ديپلماسي به رفع سوءتفاهم‌ها يا احيانا سوءظن‌ها بين ايران و ديگر کشورها کمک مي‌کند و موجب ايجاد اعتماد بيشتر بين طرفين خواهد شد. به گزارش ايسنا، سردار حسين دهقان در حاشيه پانزدهمين همايش صنايع دريايي، درباره دليل سفر هيأت‌هاي نظامي خارجي به ايران در چند هفته اخير اظهار کرد: ما در اين ديدارها به دنبال توسعه و فعال‌سازي ديپلماسي نظامي و دفاعي ايران هستيم که هدف آن نيز ايجاد ثبات و امنيت در منطقه است. وي با اشاره به اينکه «حضور بيگانگان در منطقه موجب ايجاد ناامني شده است»، گفت: ما در مراودات خود با هيأت‌هاي نظامي و دفاعي خارجي به آن‌ها اين پيام را مي‌دهيم که ايران تهديدي براي کشورهاي منطقه نيست و ترويج افکار ايران‌هراسي فايده‌اي ندارد و اين بيگانگان هستند که در منطقه ايجاد ناامني کرده‌اند.


 کوتاه از بهارستان 

 موافقت همکاري ايران و چين

لايحه موافقتنامه همکاري ايران و چين در زمينه مبارزه با جرائم فراملي اعلام وصول شد. به گزارش خانه ملت، عليرضا منادي سپيدان از اعلام وصول لايحه موافقت نامه همکاري بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري خلق چين در زمينه مبارزه با جرائم فراملي به صورت عادي خبر داد.

درخواست براي تعقيب تروريست‌ها

عضو کميسيون امنيت ملي با بيان اينکه رئيس‌جمهور بايد با اعزام هياتي به پاکستان خواستار برخورد اين کشور با عوامل تروريستي شود، گفت: همچنين مسئولان پاکستاني بايد با تعقيب تروريست‌ها از سوي مرزبانان ايراني موافقت کنند. تا بيش از اين شاهد اعمال تروريستي در خاک پاکستان نباشيم. به گزارش خانه ملت، محمدرضا محسني ثاني در تذکر شفاهي گفت: من در اينجا شهادت جمعي از مرزبانان را در سراوان به دست تروريست‌ها و ايادي کشورهاي استکباري و عوامل گروهک تروريستي تسليت مي‌گويم و از رئيس جمهور مي‌خواهم با اعزام هياتي به پاکستان، مسئولان آن کشور را براي برخورد با عاملان اين جنايت ترغيب کنند.

استفاده از نيروهاي قومي و مذهبي

عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس نهم با بيان اينکه دولت براي استخدام نيروهاي قومي و مذهبي در سطوح بالاي مديريتي اقدام کند، گفت: همچنين وزارت آموزش و پرورش بر اساس شعاردولت بايد از نيروهاي توانمند در حوزه مديريتي استفاده کند. به گزارش خانه‌ملت، محمود نگهبان سلامي در تذکر شفاهي ضمن محکوم کردن حادثه تروريستي سراوان گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت بايد اقدامي براي حل تخلفات شرکت‌ها در استخدام گزينشي معادن دولتي سنگان، انجام دهد. نماينده خواف و رشتخوار ادامه داد: از رئيس جمهور مي‌خواهيم که نسبت به وعده‌هاي داده شده براي استخدام اقوام و مذاهب به ويژه نيروهاي اهل تسنن در سطوح بالاي مديريتي اقدامي انجام دهد. از طرف ديگر وزارت نيرو بايد نسبت به اختصاص اعتبار ويژه براي حل مشکلات آب و برق روستايي حوزه انتخابيه برنامه‌ريزي کند.

در نبرد اقتصادي و سياسي هستيم

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه کشور ما در حال نبرد اقتصادي و سياسي است گفت: همه بايدتلاش کنيم تا سربازان عرصه اقتصادي و ديپلماسي را مورد حمايت قرار دهيم و اين عزيزان نيز بايد بدون خودشيفتگي و هيچ انگاري ديگران مذاکرات را به طور صريح و شفاف ودر يک بازه زماني مشخص کنندو از اطناب ممل و ايجاز مخل پرهيز و از حق مسلم مردم دفاع کنند. به گزارش خانه ملت، غلامحسين شيرعلي آبادي در نطق ميان دستور خود با اشاره به تحقق حماسه سياسي در کشور در انتخابات 24 خرداد تصريح کرد: دولت يازدهم با اراده مردم شکل گرفت ولي آيا براي خلق حماسه اقتصادي اقدام شايسته اي صورت گرفته است. اين نماينده مجلس نهم افزود: گاهي نمايندگان در تذکرات و مصاحبه‌ها به گونه اي صحبت مي‌کنند که موجب وهن ملت و نمايندگان مي‌شود.

ديپلمات مست عربستان اخراج شد

رئيس کميته مطالبات ملي کميسيون امنيت ملي از اخراج ديپلمات مست عربستان خبر داد. مهدي دواتگري در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، گفت: حسب پيگيري‌هاي وزارت امور خارجه و کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس از جمله کميته مطالبات ملي اين کميسيون حقوق خانواده اولياي دم مقتول که توسط ديپلمات مست عربستاني به قتل رسيده بود و همچنين ديه سرباز حادثه ديده در اين حادثه از سوي سفارت عربستان سعودي به حساب دادگستري واريز شد. دواتگري تصريح کرد: با تامين حقوق مسلم اتباع ايراني وزارت امور خارجه با در نظر گرفتن اين که اقدام ديپلمات عربستاني در حالي که مست بوده و به حالت مستي رانندگي مي‌کرده است خلاف عرف و شئونات ديپلماتيک و موازين بين‌المللي بوده است از کشور اخراج شد. رئيس کميته مطالبات ملي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تاکيد کرد: هر چند حقوق اتباع ايراني تامين شد و تضييع حقي صورت نگرفت ليکن با در نظر گرفتن اين که ديپلمات‌ها مسووليت ديپلماتيک دارند و ديپلمات عربستاني مست بوده و درحالت مست رانندگي کرده است از نظر حقوق ديپلماتيک و در راستاي يک اقدام متقابل دولت عربستان مکلف است نسبت به اتهام شرب خمر و رانندگي حالت مستي رسيدگي کند و مراتب را به جمهوري اسلامي ايران اعلام کند. وي گفت: دولت عربستان صرف نظراز تامين حقوق اتباع ايراني اقدام غيرشرعي که انجام داده بود در شرب خمر به اين اتهام رسيدگي کند و با اين ديپلمات برخورد قاطع داشته باشد.


 الو مردم سالاري 88267856 

 راي اعتماد به وزير علوم

راي اعتماد به وزراي باقي‌مانده کابينه آقاي روحاني اتفاق جالب ديگري بود که در صحن بهارستان به وقوع پيوست. به عنوان يک جوان ايراني براي وزير جديد علوم آرزوي موفقيت دارم.

محمدرضا جلاليان از دامغان

قابل توجه مسوولان شرکت واحد اتوبوسراني

دستگاه کارت خوان اتوبوس‌هاي آرژانتين- علم و صنعت (BRT) مدتي است که خراب شده و به همين دليل در ايستگاه مصلي از مردم به اجبار پول نقدي دريافت مي‌کنند از دست‌اندرکاران شرکت واحد اتوبوسراني خواهشمندم رسيدگي کنند.

شهروندي از تهران

ضرورت نظارت بر ساخت و ساز در تهران

زماني که ساخت و ساز در تهران زياد مي‌شود مستلزم مصرف انرژي بيشتر است مسوولان نظارت بيشتري بر ساخت و ساز و دادن جواز ساختمان در کلان‌شهر تهران داشته باشند. اکنون در مناطق جنوب تهران جواز ساخت براي 10 طبقه داده مي‌شود و اين سبب مي‌شود که مصرف آب و برق نيز افزايش پيدا کند. لطفا شهرداري جوابگو باشد.

احمدپور


 لزوم بازتعريفِ اهداف و برنامه هاي هدفمندي يارانه‌ها 
نويسنده : سينا خسروي

 اواخر آذرماه 89 دولت دهم، علي‌رغم ابهامات و سوالاتي که پيرامون اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها وجود داشت، بعد از مدت‌ها کش و قوس بالاخره، به قضيه ورود عملي نمود و با دورنماي کاهش حمايت‌هاي دولتي و از بين بردن ساختارهاي اقتصاديِ مبتني بر رانت‌هاي دولتي، پروژه بزرگ جراحي اقتصادي کشور را کليد زد. اما متاسفانه، از آنجا که ميانِ بزرگي پروژه و حجم کارشناسي انجام شده همخواني و توازنِ لازم برقرار نبود، ناچارا در چارچوب روش‌هاي پرهزينه آزمون و خطا، بر مسير پرپيچ و خم مذکور قدم نهاد. در گام اول، افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي، افزايش هزينه‌هاي توليد و به تبع آن بالا رفتن قيمت تمام شده کالاها و خدماتِ توليدِ داخل را موجب شد و چون دولت در ماه‌هاي اول اجراي طرح، با اعمال ممنوعيت و فشارهاي تعزيري، هرگونه تغيير قيمت را متوقف نمود، پارادوکس حاصله، رفته رفته توليد را به وضعيت بحراني کشاند. از طرفي با توجه به اينکه بازتوزيعِ سهم يارانه‌اي بخش خدمات و دستگاه‌هاي متولي آن به طور مشخص ديده نشده بود، اين حوزه نيز به دردسر جدي گرفتار گرديد. به طور مثال انبارها، سردخانه‌ها، بخش‌هاي مربوط به حمل‌و‌نقل بار و... که قاعدتا در زمره توليدکنندگان صنعتي و کشاورزي قرار نمي‌گرفتند و از بازتوزيع يارانه‌ها سهمي به آنها تعلق نمي‌گرفت، در اين مدت آسيب زيادي ديدند. بگذريم که بازتوزيعِ همان‌هايي هم که سهم‌شان در اجزاي قانون ديده شده بود نيز به درستي و اکمال انجام نپذيرفت.

از آنجا که براي اصلاح ماهيت توليد در کشور، پس از اجراي قانون، برنامه ريزي مدوني صورت نگرفته بود و از طرفي موج تحريم‌ها عليه ايران عملا ترميم و تجهيز تکنولوژي کارخانجات را تقريبا نا ممکن ساخته بود، بسياري از واحدهاي توليدي نتوانستند ماشين‌ آلاتِ پرمصرف خود را با تجهيزات به روزتر جايگزين نمايند و به ناچار پس از مدتي تلاش در رقابت با کارخانجات مدرن‌تر، شکست خورده و صحنه را ترک نمودند. نمونه عيني اين مساله در واحدهاي توليدي شيشه و بلور، آجر و آهک و... به وفور ديده مي‌شود. از آن سو، دولت با پرداخت يارانه نقدي ضمن افزايش کسري بودجه و ميزان نقدينگي کشور، با هدايت خانوارها به بازارهاي مصرفي، تقاضاي کل اقتصاد را بالا برد و بر فشارهاي تورمي‌دامن زد. در اقتصاد کلان اصطلاحي به نام ميل نهايي به مصرف وجود دارد که نشان مي‌دهد، اگر درآمد مصرف‌کننده 1 واحد افزايش يابد، چه مقدار از اين 1 واحد صرف مخارج مصرفي شده و چه مقدار به پس انداز تخصيص مي‌يابد. بي‌شک ميل نهايي به مصرف در گروههاي کم درآمد جامعه بالاتر از گروه‌هاي ثروتمند است و توجه به اين مهم از دو منظر قابل اعتناست. از يک‌سو وقتي ميل نهايي به مصرفِ مصرف‌کننده بالا باشد، هرگونه پرداخت نقدي، ايشان را به سمت و سوي مصرف بيشتر مي‌کشاند که اين قضيه بر اساس توضيحات قبل بار تورمي دارد. از طرف ديگر بالا بودن ميل نهايي به مصرف، حاکي از آن است که سهم عمده‌اي از سبد مصرفي به خريد کالاهاي اساسي و غذا تعلق مي‌گيرد و اين خانوارها با رشد تورم، آسيب زيادي از اين موضوع خواهند خورد و قطعا سطح رفاهِ آنها تا حد قابل توجهي کاهش مي‌يابد، به طوري که پرداخت نقدي يارانه نيز جبراني براي اين کاهش رفاه محسوب نخواهد شد. هدفمندسازي يارانه‌ها در اين چند سال که اجرايي شده بيشتر به «حذف» يارانه‌ها شباهت داشته است و گرنه اگر هدفمندي به معناي واقعي کلمه مد نظر قرار داشت مي‌بايست يارانه از برخي بخش‌هاي غيرلازم حذف و به بخش‌هاي واقعي تعلق گيرد. حذف يارانه شير، به عنوان يک ماده غذايي تاثيرگذار بر سلامت جامعه قطعا مي‌تواند نسل آينده کشور را با مشکلات جدي مواجه سازد. اين اتفاق در کشور ما در يکي دوسال اخير رخ داده و حذف يارانه اين کالا، جهش قيمتي آن و ساير لبنيات را موجب شده و مطابق آمار اعلامي، تاثير کاملا محسوسي در کاهش مصرف لبنيات خانوارهاي ايراني بر جاي گذاشته است. در حالي‌که در کشورهاي پيشرفته، دولت با نگاه بلندمدت به مقوله فقر، تمرکزهاي لازم را بر فرزندانِ اقشار کم درآمد گذاشته و با هدف توانمندسازي کودکان، نه تنها به برخي فرآورده‌هاي مهم کشاورزي مانند شير، يارانه مستقيم مي‌دهد، بلکه در کشوري مانند برزيل، با تعريف ساز‌و‌کارِ دقيق و مشخص، در راستاي بهبود وضعيت جسمي و علمي نسلِ آينده، به صورت هدفمند، يارانه نقدي نيز به خانوارها پرداخت مي‌شود. در اين کشور، محورِ کمک نقدي به خانوارها، تحصيل، بهداشت و جلوگيري از ورود کودکان به بازار کار مي‌باشد که البته از طريق دريافت گزارش‌هاي دقيق و مستمر از مراکز بهداشتي و آموزش‌و‌پرورش، اين وضعيت مرتبا کنترل شده و با کوچکترين انحراف يارانه خانوار قطع خواهد شد. در اين برنامه ريزي تصور بر اين است که تحصيل فرزندان سالم در آينده مانع فقير شدن آنها شده و درآنصورت، وضعيت مناسب مالي ايشان به رفع فقر خانوارها هم کمک مي‌کند. در بخش آرد و نان، که بالاترين ميزان حيف‌و‌ميل و البته توزيع رانت را در زمان قبل از يارانه‌ها به خود اختصاص داده بود، اصلاح قيمت‌ها تا حد زيادي توانست، مهاري بر روش‌هاي نادرست مصرف زده و در اين حوزه مهم که با قوتِ روزمره مردم سروکار دارد، توانست سر و شکل بهتري به اوضاع بدهد. هرچند افزايش قيمت نان تبعات و هزينه‌هاي اجتماعي زيادي به دولت تحميل نمود، اما اوضاع به تدريج در حال قرارگيري بر مسير اصولي خود بود. اما به ناگهان دولت، طي 6 ماه گذشته، مجددا سيستم سهميه‌بندي آرد را ابلاغ نمود و معلوم نشد، در اواخر دولت دهم، اين سياست با چه توجيهي و توسط کدام کارشناسي، تدوين و اجرايي گرديد.

در حالي‌که کمتر از دوماه ديگر، قانون هدفمندي يارانه‌ها وارد چهارمين سال تولدش در اقتصاد ايران خواهد شد. نگاهي به رخدادهاي گذشته نشان مي‌دهد، اجراي نادرست اين قانون بحران‌هاي قابل توجهي در بخش‌هاي توليد و خدمات به وجود آورده و بر شاخص‌هاي مهم اقتصادي کشور همچون تورم، بيکاري، رشد اقتصادي، سطح رفاه مصرف‌کننده، وضعيت سلامت خانوارها و... نيز تاثيرات منفي بسزايي گذاشته و ادامه روند موجود، قطعا مانعي خواهد بود بر سر راه برنامه‌هاي اقتصادي دولت تدبير، که بايستي همين ابتداي کار مورد بازنگري و بازتعريف قرار گيرد. البته حضور اقتصاددانان برجسته‌اي چون نوبخت، نهاونديان و طيب‌نيا در تيم اقتصادي دولت در کنار تجربه سال‌هاي حضور شخصِ روحاني در مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام به عنوان يکي از مراکز فعال پژوهشي کشور، دورنماي کاملا روشني است در بازتعريفِ اهداف و برنامه‌هاي هدفمندي يارانه‌ها، که مي‌توان به آنها اميد مستحکم بست.


 فرهاد‌مجيدي از فوتبال خداحافظي کرد 

 فرهاد مجيدي از فوتبال خداحافظي کرد اما گفت که مي‌خواهد در کنار هواداران استقلال به تنها آرزوي دست نيافته ورزشي‌اش دست پيدا کند. به گزارش ايسنا، کاپيتان استقلال که 23 سال فوتبال بازي کرد،‌ عصر ديروز و پس از بازي با مس کرمان در ورزشگاه آزادي کفش‌هايش را آويخت.

 او در روز هفتم آبان که هم شماره پيراهنش است،‌ با استقلال وداع کرد. با توجه به اينکه ديدار استقلال – مس آخرين بازي خانگي استقلال در نيم فصل اول است، مجيدي در استاديوم آزادي و در کنار هواداران استقلال، براي هميشه از فوتبال خداحافظي کرد.در بخشي از متن خداحافظي فرهاد مجيدي که در اختيار ايسنا قرار گرفته، آمده است: هيچ وقت دوست نداشتم زمان خداحافظي ام را از قبل مشخص کنم. مدتي پيش، به اين تصميم رسيدم که امروز روز خداحافظي از فوتبال است. از فردا همان جايي مي ايستم که شما مي‌ايستاديد. زير برف، يخ، باران و آفتاب سوزان. اما اين بار من بايد به شما احترام بگذارم و تشکر کنم، درست همان کاري که شما براي من انجام داديد. تمام خاطره‌ها، خوشي‌ها و لحظه‌هاي تلخي که در طول ساليان حضور در استقلال داشته‌ام امروز جلوي چشمانم هستند. تلخ ترين خاطره‌ام «4خرداد 1390» است که روي قلبم حک شده و به هيچ وجه پاک نخواهد شد. روزي که در مراسم تشييع جنازه ناصرخان شرکت کردم و در بهشت زهرا(س) براي هميشه از وي جدا شدم. به من حق دهيد که با دشواري از اين پيراهن دل بکنم، هر کدام از ستاره‌هاي آن، مدال‌هايي بودند که همه ما به آن افتخار مي‌کرديم. من به بيشتر آرزوهاي فوتبالي خود رسيده‌ام و دوست داشتم با قهرماني در آسيا از فوتبال خداحافظي کنم اما اين امر ميسر نشد. اميدوارم در آينده به تنها آرزوي دست نيافته ورزشي‌ام در کنار هواداران عزيز برسم.


 وظيفه دشوار دولت 
نويسنده : دکتر مسعود پزشکيان*

 مديريت کشور در شرايطي از اواسط مرداد سال جاري به حسن روحاني و مردانش سپرده شد که به معناي واقعي شرايطي بحراني را تجربه مي‌کرد و به لحاظ اقتصادي، سياسي، فرهنگي و حتي اخلاقي جامعه وضعيت بغرنجي را در حال تجربه بود و دقيقا به همين دليل است که بايد به رييس‌جمهوري اين حق را داد که با ادبيات و گفتاري که چند روز پيش داشتند، از اوضاع ابراز نارضايتي کند. هشت سال اصرار بر سياست‌هاي چالشي در دستگاه ديپلماسي، هشت سال تاکيد بر استفاده از مديراني که از همان اول هم سوء مديريتشان ملموس بود و هشت سال... شرايطي را به جامعه تحميل کردند که حتي مهم‌ترين مدافعان دولت هم به منتقداني سرسخت تبديل شدند که البته انتقادات زماني شروع و پيگيري شد که کار از کار گذشته بود. مردم بحران‌ها و محدوديت‌هاي زيادي را متحمل شده بودند و به همين دليل به جرات مي‌توان گفت در روز تاريخي 24 خرداد مردم با انتخاب خود نشان دادند که بحران تا چه حد به لايه‌هاي مختلف جامعه رسوخ کرده است و به همين دليل آقاي روحاني را با اکثريت آرا به عنوان رييس‌جمهوري انتخاب کردند تا بلکه با درايت دولت تدبير و اميد مشکلات برطرف شوند. اين روزها شاهد اين هستيم که اميد به فضاي جامعه بازگشته است و همه منتظر هستند تا دولت بتواند باري از دوششان بردارد، اما نبايد فراموش کرد که مشکلات عديده‌اي مشاهده مي‌شود که دولت بايد وقت و همچنين نيرو و ابزار کافي داشته باشد تا بتواند برنامه هاي خود را به مرحله اجرايي رسانده و بحران‌هاي موجود را به بن بست بکشاند.

واقعيت موجود اين است که اقتصاد ويران ورشکسته شده است، مشکلات فرهنگي لايتناهي به نظر مي‌رسند و... به همين دليل اين انتظار که دولت سريع بتواند همه اين‌ها را رفع کند، به طور حتم نمي‌تواند انتظاري در چارچوب منطق باشد. پس بايد به دولت اين فرصت را داد که بتواند با استفاده از توانمندي مديرانش و همچنين بهره بردن از پتانسيل‌هاي موجود در جامعه به اهدافي که مطرح کرده است، جامه عمل بپوشاند. چرا که مشکلات بزرگ به همان اندازه که بزرگ هستند، انرژي و زمان بيشتري هم مي‌خواهند تا به وضعيت مطلوب برسند و به همين دليل تاکيد موکد اين است که به جاي جو‌سازي و تلاش براي مسموم کردن فضا، همه در تلاش باشند تا قوه مجريه را در کار دشواري که دارد، ياري کنند تا بلکه کشور از وضعيت نامطلوب فعلي خارج شود و مردم بتوانند بالاخره آرامش را تجربه کنند. همچنين لازم به اشاره است که افراطيون و عده‌اي که هنوز پيام انتخابات را به خوبي درک نکرده اند، اين روزها بدون توجه به منافع ملي و مصالح عمومي تحرکاتي را شروع کرده‌اند تا بتوانند به زعم خود به مقابله با دولت بپردازند که بايد گفت موجوديت اين گروه واقعيت تلخ پيرامون ما است و به همين دليل بايد با هوشياري و درايت لازم کاري کرد که آن‌ها نتوانند به اهدافشان برسند، چرا که کشور براي برون رفت از شرايط بحراني به آرامش و فضاي مطلوب احتياج مبرم دارد.

*نماينده تبريز در مجلس شوراي اسلامي