نسخه شماره 3323 - 1392/08/04 -

نخستين سوم آباني بدون استاد‌محمد
تولـدت مبـارک مـرد بـاراني


«ملانصرالدين» ساخته شد اما مجوز «کوروش» نيامد!


خانه «بنان» با خاک يکسان شد

پس از اظهارات علي جنتي درمورد صداي خوانندگان زن
داريوش پيرنياکان؛ واکنش وزير ارشاد را به فال نيک گرفت

کنسرت محسن يگانه با يک قطعه لو رفته اجرا شد
خواننده خجالتي از عشق به مردم گفت


ديدگاه‌هاي جديد ايوبي درباره حاشيه‌هاي سينما


دريچه خبر


 نخستين سوم آباني بدون استاد‌محمد
 تولـدت مبـارک مـرد بـاراني 
نويسنده : صبا رادمان

 روزگذشته اولين سوم آباني بود که محمود استادمحمد درميان ما نبود تا تولدش را تبريک بگوييم و بگوييم مرد باراني تولدت مبارک . پاييزي سرد بدون خراط شهر قصه. اگرچه که هنرمندان وهنر دوستان در شب تولدش او را فراموش نکردند و برايش کيک تولد بريدند تا نشان دهند که استادمحمد و خاطرش براي هميشه زنده است .

محمود استادمحمد، يکي از نمايشنامه‌نويسان بزرگ بود، نويسنده‌اي که به گفته محمد رحمانيان، زبان مردم کوچه و بازار را وارد تئاتر کرد و يکي از طلايه‌داران تئاتر اجتماعي در ايران بود.

اودر سال 1329 در محله دروازه‌دولاب تهران به دنيا آمد. وي فعاليت نمايشي خود را در نوجواني پس از آشنايي با استادش محمد آستيم و سپس نصرت رحماني و عباس نعلبنديان و با بازي در نمايش‌هاي بيژن مفيد و عضويت در آتليه تئاتر آغاز کرد و در سال 1347 با بازي در نمايش «شهر قصه» (در نقش خرخراط) به شهرت رسيد.

بسياري براين عقيده هستند که شايد اگراو در دوره نوجواني به طور اتفاقي وارد گروه تئاتر بيژن مفيد نشده بود با آن همه علاقه‌اي که به صادق هدايت يا نصرت رحماني داشت، مثلا داستان‌نويس يا شاعر مي‌شد اما زندگي به گونه‌اي رقم خورد که او ديد اولين نوشته‌هايش را نوشته واتفاقا نمايشنامه، نوشته است. خودش وقتي آن روزها را به ياد مي‌آورد، مي‌گفت: «خودم هم نگاه که مي‌کنم در آن دوره با آن ارتباطي که از نظر دنياي ذهني و تخيلي با هدايت پيدا کرده بودم، طبعا تاثير هدايت در وجودم غليان داشت. بعد از هدايت تاثير مستقيم نصرت رحماني که به نظر من يکي از شاعرترين شعراي تاريخ ايران است. اين ارتباط هم حکم مي‌کرد که من به ادبيات شعر و قصه وارد شوم اما چنين اتفاقي نيفتاد.»

در هر صورت استاد محمد پس از شهر قصه به عنوان بازيگر نيز در نمايشهاي گوناگوني حضورداشت. او در سال 1348 در نمايش «نظارت عاليه» به کارگرداني ايرج انور به ايفاي نقش پرداخت. وي پس از انحلال آتليه تئاتر، در سال 1350 به بندر عباس سفر کرد و در آنجا گروه نمايشي «پتوروک» را تشکيل داد. وي در سال 1351 دوباره به تهران مراجعت نمود. محمود استاد محمد پس از نوشتن نمايشنامه‌هاي متعدد، در سال 1364 به کانادا مهاجرت کرد. وي در سال 1377 دوباره به ايران بازگشت و فعاليت هنري خود را از سر گرفت. نمايشنامه «آسيد کاظم» از معروف‌ترين آثار اوست. نگارش فيلم نامه سريال «پژواک» و نويسندگي و کارگرداني سريال «گذرخليل ده مرده» و همچنين نويسندگي و کارگرداني نمايش‌هاي «رسم زمانه»‌، «آخرين بازي»‌، فيلمنامه «جنگ اطهر»، نمايشنامه‌هاي «دقيانوس امپراتور شهر اقيانوس»، «سيري محتوم»‌، «چهل پله تا مرگ» و «شب بيست و يکم»، «قصص القصر» و «آنها مأمور اعدام خود هستند»،«خونيان و خوزيان»‌، «گل ياس»، «خانه سالمندان» و «هم عکس»، «ديوان تئاترال»،«سپنج رنج و شکنج» و «عکس خانوادگي» از جمله فعاليت‌هاي اوست .

محمود استادمحمد در حالي زندگي را وداع گفت که به گفته فرزندش چند ماه بود که دارويش در بازار پيدا نمي‌شد و در حالي که آنان حتي حاضر به پرداخت هزينه هنگفت وارد کردن دارو از خارج از کشور بودند به دليل تحريم‌هاي وارده به ايران و بي‌کفايتي برخي از مديران در به انجام رساندن قول و وعده‌هاي هميشگي‌شان روز به روز حال وي بدتر شد . تا آن جا که مانا استاد محمد، دختر اين نمايش‌نويس، به رسانه‌ها گفته بود که «حدود يک هفته است که پدرم دچار بي‌اشتهايي شده و نمي‌تواند غذا بخورد. به همين دليل، خيلي ضعيف شده است.» اين ضعف تا آن جا ادامه پيدا کرد که چهارشنبه شب دوم مرداد شرايط جسمي وي رو به وخامت مي‌گذارد و او به بيمارستان جم منتقل مي‌کنند اما صبح پنج‌شنبه، سوم مرداد، درگذشت. اگرچه ياد و خاطره او هميشه با هنرمندان و هنر دوستان و علاقمندان باقي ماند تا در سالروز تولدش دورهم جمع شده و يادش را گرامي بدارند .

شامگاه چهارشنبه اول آبان ماه مراسم تولد محمود استاد محمد با حضور افرادي چون اسماعيل خلج، مجيد مشيري، اصغر دشتي، مانا دختر استاد محمد، رضا صابري، سيروس گرجستاني، محمودرضا رحيمي، اصغر دشتي، عزت‌الله مهرآوران، شهرام حقيقت دوست، کيهان ملکي، رسول نجفيان و... در کافه گالري فرهنگسراي نياوران برگزار شد و هنرمندان با ذکر خاطراتي از محمود استاد محمد در پاسداشت ياد و خاطرات او کيک تولدش را برش زدند.

در ابتدا موسيقي سنتي به همراه آواز نواخته شد و سپس محمود رضا رحيمي که اين شب‌ها کارگرداني نمايش «آسيد کاظم» را در فرهنگسراي نياوران بر عهده دارد با بيان جملاتي درباره استادمحمد از مانا دختر استاد محمد خواست تا سخن بگويد.

مانا استادمحمد با تقدير از مراسمي که براي پدرش گرفته شده بود، بيان کرد: امروز تولد باباست و من بايد تولدش را تبريک بگويم اما وقتي او نيست اين کار کمي سخت است. من از حضور همه شما خوشحالم و اميدوارم که شما هم با من دعا کنيد که روح پدرم شاد باشد و از آن همه درد و ناراحتي که داشت راحت شده باشد.

بعد از او اسماعيل خلج نيز تنها به خواندن يک دو‌‌بيتي اکتفا کرد و در سخنان کوتاهي گفت: براي من صحبت کردن درباره محمود بسيار سخت است. من مجبورم جلوي خودم را بگيرم که گريه نکنم چون تازه عمل کرده‌ام و اشک ريختن برايم ضرر دارد.

نفر بعدي سيروس گرجستاني بود که با ذکر خاطره اي عنوان کرد: من نمي‌دانم چه کساني به اداره تئاتر رفتند و از فضاي آنجا اطلاع دارند؟ زماني که من در سال 47 ديپلم خود را گرفتم در اداره تئاتر فضايي روشنفکرانه حاکم بود من يک ديپلمه بودم و کسي مرا تحويل نمي‌گرفت از پله‌هاي اداره تئاتر که بالا مي‌رفتم بايد خيلي خوشحال مي‌شدم که يک نفر جواب سلام مرا مي‌داد. در آنجا به تدريج با محمود استاد محمد آشنا شدم. اين روزها همه به دنبال شفافيت مي‌گردند و استاد محمد از همان اول آشنايي خيلي شفاف بود. او به گونه‌اي رفتار کرد که انگار سال‌هاست همديگر را مي‌شناسيم.

اين بازيگر تلويزيون ادامه داد: من از او راهنمايي مي‌خواستم که براي بازيگر شدن چه بايد بکنم و استادمحمد کتاب‌هاي زيادي به من معرفي مي‌کرد و من آنها را مي‌خريدم و مي‌خواندم. يادم مي‌آيد که سومين نمايشنامه‌اي که بازي کردم با محمود استادمحمد بود.

عزت‌الله مهرآوران نيز که در مسجد سليمان متولد شده است، در خاطره‌اي از محمود استادمحمد گفت:‌ من حدودا در سال 1350 به تهران آمدم و در همان دوران با محمود استادمحمد آشنا شدم. در آن زمان هيچ‌کس را در تهران نمي‌شناختم. محمود استادمحمد بعد از اين آشنايي به شوخي به من مي‌گفت برو و نويسنده شهر خودت باش. تو تا بخواهي در تهران فارسي ياد بگيري پير خواهي شد.

رسول نجفيان يکي ديگر از هنرمنداني بود که با اشاره به خاطرات خود با استاد محمد، آشنايي خود با او را به قبل از انقلاب معرفي کرد و گفت: خاطرم هست که بعد از انقلاب قرار بود متني را به نام «آسانسور» به عنوان اولين تله تئاتر کار کنم. همه کارها بر عهده خودم بود و استاد محمد آن زمان به من گفت تو کار سختي را پيش رو داري زيرا قرار است هم نقش اول اين کار باشي و هم کارگرداني نمايش را به عهده گرفته‌اي و از من خواست تا در اين نمايش به من کمک کند و از ته دل هم با ما کار کرد.

وي ادامه داد: استادمحمد همان شخصيتي را داشت که در حرفهايش پيدا بود ما هنرمندان زيادي را مي‌بينيم که حرفهاي زيبايي مي‌زنند اما در عمل شخصيت ديگري دارند و حالا من خوشحالم که بعد از 45 سال نمايش «آسيد کاظم» را با اجراي دوستان مي‌بينم. البته من آن سال‌ها اين افتخار را داشتم که اين نمايش را با حضور خودش تماشا کنم. زماني که متوجه شدم که او بر اثر بيماري از اين دنيا رفت بسيار متاثر شدم و اميدوارم اين فاجعه تلخ بيماريهايي که گريباگير هنرمندان ما مي‌شود برچيده شود. شايد اگر مشکلات تحريم نبود اين اتفاق نمي‌افتاد.

اين مراسم توسط گروه ورودي‌هاي 73 دانشکده هنر و معماري با عنوان مرامنامه دوستي و رفاقت براي تولد استاد محمد در نزديکي سالروز تولد وي يعني سوم آبان ماه ترتيب داده شده بود.

بعد از انتهاي مراسم هنرمندان به تماشاي نمايش «آسيدکاظم» در سالن نمايش فرهنگسراي نياوران نشستند.

يادش گرامي‌باد...


 «ملانصرالدين» ساخته شد اما مجوز «کوروش» نيامد! 

 تهيه‌کننده انيميشن «ملانصرالدين» از پايان يافتن آن خبر داد و گفت: همچنان منتظر مجوز ساخت فيلم سينمايي«کوروش» هستم.

به گزارش سينماپرس، علي معلم با اشاره به اين که همچنان اميد به اخذ مجوز ساخت فيلم سينمايي کوروش دارد از اتمام ساخت انيميشن «ملانصرالدين» خبر داد و گفت: تا پانزده روز ديگر ساخت اين انيميشن به اتمام مي‌رسد و براي مرحله صدا و تدوين نهايي آماده خواهد شد.

تهيه کننده «ملانصرالدين» گفت: اين انيميشن يک کار بلند اپيزوديک است. کل زمان فيلم حدود 110 دقيقه و در مجموع 23 حکايت است که در هر اپيزود چهار تا پنج دقيقه‌اي يکي از ماجراهاي ملانصرالدين را حکايت مي‌کند. طريقه کار دو بعدي کامپيوتري است و آن را جمال رحمتي از کارتونيست‌هاي توانمند ايراني کارگرداني کرده است.

وي در رابطه با زمان اکران اين انيميشن بيان کرد: اميدواريم «ملانصرالدين» براي فستيوال فيلم فجر آمده نمايش شود، تصور مي‌کنم اين انيميشن به علت جهاني بودن شخصيت ملانصرالدين که در نيمي‌از دنيا با همين نام شناخته شده در جشنواره‌هاي خارجي هم نمايش داده شود.


 خانه «بنان» با خاک يکسان شد 

 خانه استاد آواز ايران تخريب شد تا جايش ساختمان بلند سيماني سر به فلک بگذارد.

بر پايه اين گزارش، اين خانه تاريخي که در نياوران، بلندي‌هاي جمال‌آباد، نبش کوچه مينا، پلاک 12 قرار داشت، حالا از هر خاطره‌اي تهي شده و تهران يکي ديگر از بناهاي مشاهير خود را از دست داد.

«محمد بهشتي»، مشاور ارشد سازمان ميراث فرهنگي، تخريب اين خانه را به مثابه از دست دادن صاحبان تهران مي‌داند: «تهران شهر خاطره است. خاطره‌هاي اين شهر را صاحبان اين خانه به وجود آورده‌اند. اکنون شنيده‌ام که خانه بنان را تخريب کرده‌اند.» او مي‌گويد: «تهران کجاست؟ تهران چيست؟ آيا تهران جز خاطره است؟ جز يک روياست؟ جز چيزي است که دلمان براي آن تنگ مي‌شود؟»

اين خانه در حالي تخريب مي‌شود که تا همين چند سال پيش پيچک‌هايش با فشار دست کنار مي‌رفتند و حياطش پر از چنار و اقاقي بود. بنان از سال 54 در اين خانه دو طبقه زندگي مي‌کرد که ايواني رو به بلندي‌هاي دماوند داشت.

اين خانه در حالي تخريب شد که امروز در دنيا با ارج نهادن بر خانه مشاهير، نه تنها هويت ملي را حفظ مي‏کنند که خوارک خوبي براي گردشگري فرهنگي نيز پديد آمده است.


 پس از اظهارات علي جنتي درمورد صداي خوانندگان زن
 داريوش پيرنياکان؛ واکنش وزير ارشاد را به فال نيک گرفت 

 داريوش پيرنياکان؛ عضو سابق خانه موسيقي ايران؛ که در سخنراني جشن موسيقي به بيان درد و دل‌هايش نسبت به معضلات موجود در اين عرصه پرداخته بود، اعلام نظر جديد وزير ارشاد را اميدوار کننده و قابل ستايش خواند. وي با اشاره به موضع‌اش پيرامون آزاد شدن صداي خوانندگان زن گفت: هرچند برخي از خبرگزاري‌ها و مطبوعات حرف‌هاي من در جشن خانه موسيقي را تحريف شده منتشر کردند؛ اما قصد و غرض من از آن سخنراني، رفع مشکلات حوزه موسيقي توسط مسوولان فرهنگي جديد کشور بود. من هرچه در جشن خانه موسيقي گفتم، از سردلسوزي بود زيرا بايد تکليف مسائل مشخص شود پيرنياکان در مورد اظهارنظر علي جنتي که چندي قبل اعلام کرده است «پخش صداي خوانندگان زن، اگر مفسده برانگيز نباشد، منع قانوني ندارد»، اظهار داشت: واقعا از اين بابت خوشحال شدم. هرچند از همان زماني که آقاي جنتي به عنوان وزير ارشاد معرفي شدند، حضور ايشان را به فال نيک گرفته بودم. وي ادامه داد: علي جنتي؛ انسان شريف و آگاهي ا‌ست. او به مسائل مختلف اشراف دارد و من از بابت اعلام نظر اخيرش بسيار سپاس‌گزارش هستم زيرا با صراحت تمام تصميماتش را بيان کرد و موجبات خوشحالي جامعه موسيقي را در کشور فراهم آورد. اين آهنگساز پيشکسوت در مورد رويکردش در سخنراني مراسم جشن خانه موسيقي افزود: من هرچه گفتم، از سر دلسوزي بود زيرا سرانجام بايد تکليف مسائل مشخص شود. نمي‌شود موسيقي و موقعيت آن را کتمان کنيم و بگذاريم به همين وضعيت ادامه پيدا کند و مشکلات در جاي ديگر و زمان ديگري سرباز کنند! وي پيرامون برخوردهاي اخير خانه موسيقي و مساله استعفايش ترجيح داد فعلا سکوت کند و به بيان اين مطلب بسنده کرد که: به هر حال من 14 سال عضو خانه موسيقي بودم. شايد اين اتفاق قرار بود زودتر از اين‌ها رخ دهد. گفتني‌ است داريوش پيرنياکان در مراسم جشن خانه موسيقي، ضمن اشاره به معضلاتي همچون عدم صدور مجوزها و لغو کنسرت‌هاي موسيقايي، خواستار آزاد شدن صداي خوانندگان زن و پاسخگويي مراجع تقليد نسبت به حرام بودن موسيقي شده بود. اما چند روز بعد خانه موسيقي اعلام کرد که اظهارات داريوش پيرنياکان، مطالبات خانه موسيقي نيستند و ايشان از جانب خود آن حرف‌ها را زده است.

اين رفتار که به نوعي حکم خالي کردن پشت يکي از اعضاي باسابقه خانه موسيقي را داشت، چندان حالت خوش‌آيندي را در اذهان عمومي ايجاد نکرد. اما دقيقا بعداز اعلام اين رويکرد از سوي هيات مديره خانه موسيقي بود که موجب شد داريوش پيرنياکان از عضويت در اين خانه استعفا داده و به فعاليت‌هاي 14 ساله خود در خانه موسيقي پايان دهد.


 کنسرت محسن يگانه با يک قطعه لو رفته اجرا شد
 خواننده خجالتي از عشق به مردم گفت 

 کنسرت محسن يگانه پنجشنبه شب گذشته 30 مهرماه با اجراي قطعاتي از آلبوم‌هاي «رگ خواب»، «حباب» و قطعات قديمي وي با حضور جمعي از علاقمندان به موسيقي پاپ در سالن ميلاد نمايشگاه بين‌المللي برگزار شد. دکور کنسرت محسن يگانه که با 45 دقيقه تاخير آغاز شد، يک خيابان بود که نماي بيروني يک ساختمان در وسط صحنه و در سمت راست يک کافه و در سمت چپ يک سلماني مردانه را نشان مي‌داد. در مقابل اين دکور گروه ارکستر وي قرار داشت. قبل از شروع اجرا، علاقمندان به محسن يگانه در ميان اين تاخير چندين بار با صداي بلند وي را صدا کردند و در ساعت 19، يگانه از در کافه اي که طراحي شده بود با قطعه «سکوت» و خواندن «سکوت قلبم و بشکن و برگرد» وارد سالن شد و علاقمندان وي را تشويق کردند. پس از اجراي اين قطعه يگانه گفت: من بعد از مدت‌ها در تهران کنسرت برگزار کردم و خوشحالم که امروز بين شما هستم.

امشب قرار است قطعات زيادي را اجرا کنم و اميدوارم وقت کم نياريم. به همين دليل ترجيح مي‌دهم کمتر صحبت کنم. پس از اين صحبت‌هاي کوتاه، وي در يک قطعه تلفيقي، آهنگ‌هاي آخه دل من، بمون، عذاب، باورم کن و... از آلبوم «حباب» را اجرا کرد که با استقبال روبرو شد. در ادامه يگانه عنوان کرد: در رديف اول يک عزيزي نشسته است که همه قطعات من را از حفظ مي‌خواند او امير محمد(بازيگر همراه عمو پورنگ در برنامه‌هاي کودک) است. يگانه قطعه «دوست دارم» را با هيجان بيشتري براي علاقمندان خود در ادامه اين کنسرت اجرا کرد و مردم نيز وي را همراهي کردند. اين خواننده پاپ پس از اجراي اين قطعه گفت: يک قطعه در يک سال گذشته از من لو رفت که به لطف سليقه مشترک من و شما به خوبي شنيده شد و همه آن را دوست داشتند. اين همان قطعه «خيابونا» است که امشب براي شما آن را اجرا مي‌کنم. پس از آن قطعه «هوايي شدي» و «گناهي ندارم» که ميثم مروستي با ساز ويولن وي را همراهي کرد، اجرا شد. پس از آن نيز قطعه «آدما» را اجرا کرد که اين بخش نيز با استقبال روبرو شد.

در ادامه يگانه عنوان کرد: امشب قطعه «نرو» از آلبوم «حباب» را براي شما اجرا مي‌کنم که ملودي آن را خودم نساختم بلکه آهنگساز آن يک فرانسوي است که به ما اجازه داد از آن استفاده کنيم. واکنش مثبت مخاطبان به اين قطعه براي وي جالب و مهم بود. يگانه در ادامه بخشي از گروه خود را چنين معرفي کرد: عليرضا جعفريه، رامين زواري، مجتبي شکاري، بابک مالکي فر، علي عباسي، حسن فراهاني، هوتن غضنفري، وحيد قاسمي و سعيد برداران. يگانه در پايان اين کنسرت گفت: 9 سال پيش در چنين روزهايي نمي‌توانستم حتي فکر کنم که در اين موقعيت قرار بگيرم. اين موقعيت را شما به من هديه کرديد که بزرگتر از تصور من بود. دنبال کردن عشق شما باعث شد که من اينجا باشم. اعتماد به نفسم از شما است. چون قبلا خيلي خجالتي بودم.


 ديدگاه‌هاي جديد ايوبي درباره حاشيه‌هاي سينما 

 حجت‌الله ايوبي ريئس سازمان سينمايي از بررسي وضعيت گذشته فعاليت‌هاي صورت گرفته توسط دستگاه‌هاي نظارتي خبر داد.

حجت الله ايوبي(رئيس سازمان سينمايي) در حايشه مراسم رونمايي از سريال شاهگوش در جمع خبرنگاران درباره انحلال موسسه سينماي مقاومت و انقلاب اسلامي گفت: دستور انحلال موسسه سينماي مقاومت و انقلاب اسلامي صادر شده است و با عظيمي ميرآبادي هم در اين باره صحبت کرديم. اين موسسه از موسساتي است که جديد تاسيس شده است. ضمن انکه دفاع مقدس متولي دارد و سينماي ايران متولي دارد از طرف ديگر مشکلي که وزير با اين موسسه داشت اين بود که ايشان را در راس موسسه به عنوان هيات امنا قرار دادند و شخصيت‌هاي حقوقي ديگر را نيز به عنوان عضو هيت امنا قرار دادند که ايشان اين امر را قبول نداشت.

وي‌، درباره بررسي مجددي فيلم‌هاي که در سال گذشته بدليلي مميزي نتوانستند در فجر شرکت کنند گفت: فيلم‌هاي که به هر حال مميزي شدند و اکران نشدند دوباره بررسي مي‌کنيم امروز شوراي پروانه ساخت و پروانه نمايش جديد تشکيل شده است و قرار است يک بار ديگر اين فيلم‌ها را برسي کنند.

اوبا اشاره به حمايت از فيلم‌ها گفت: سينماي اين دوران، سينماي اميد است زيرا مردم اميدوارند، جامعه اميدوار است و اين ارزو وجود دارد که سينماي ايران براي سال‌هاي آينده فيلم‌هاي بسازند که اميد را به دنبال دارد اگر سبد حمايتي وجود داشته باشد که هست از سينمايي حمايت مي‌کنيم که اين اميدواري در آن وجود داشته باشد.

وي درباره نمايش فيلم گذشته به عنوان يک فيلم فرانسوي در زاگرب گفت: من اصراري ندارم که فيلم گذشته به نمايندگي از ايران شرکت کند زيرا من دخالتي در اين تصميم نداشتم. هيات انتخاب از قبل انتخاب شده بودند و نطر خود را دادند و ماهم به نظرشان احترام گذاشتيم هيات انتخاب نيز همه بررسي‌ها را کردند و از نظر آن‌ها فيلم گذشته ايراني تلقي مي‌شود.

وي درباره حرف‌هاي جديدي شمقدري و همچنين سرانجام فيلم لاله گفت: ما چشمان‌هامان را بررويي بي‌نظمي‌هاي گذشته نبسته‌ايم و حتي اگر ما ببنديم دستگاه‌هاي نظارتي چشم‌هايشان را نمي‌بندند به هر حال اگر بي‌نظمي‌هاي بوده است در حال بررسي است و اين کار نه تنها در سازمان سينمايي بلکه در ساير دستگاه‌ها هم در حال انجام است زيرا يک دستور کلي دولت است و ما خودمان را حافظ بيت‌المال مي‌دانيم و اگر تخلفي شده باشد دستگاه‌هاي نظارتي در حال بررسي هستندو اگر حتي نياز باشد حتما قوه قضاييه ورود پيدا مي‌کند.

حجت‌الله ايوبي افزود: امروز يقين دارم کساني که تاريخ ما را مي‌نويسند شبکه نمايش خانگي را بسيار مورد توجه قرار داده‌اند و قطعاً در آينده اين شبکه نمايش خانگي به قبل و بعد از ارائه سريال شاهگوش تقسيم مي‌شود. زيرا کارهاي داود ميرباقري هميشه به عنوان يک اثر ماندگار شناخته مي‌شود. ايشان امروز با ساخت اين سريال دست شبکه نمايش خانگي را گرفته است و اين شبکه مي‌تواند روزهاي خوبي داشته باشد.

رئيس سازمان سينمايي با اشاره به وضعيت امروز نمايش خانگي گفت: شبکه نمايش خانگي عرصه رقابت است و کساني که در اين عرصه و عرصه‌هاي ديگر فرهنگي سرمايه‌گذاري مي‌کنند و پول خود را براي فرهنگ کشور هزينه مي‌کنند و حتي به نوعي به خطر مي‌اندازند قابل تقدير هستند و بسيار شريفند. زيرا مي‌توانستند سرمايه خود را در جاهاي ديگري سرمايه‌گذاري کنند و سود بيشتري ببرند. اما عرصه فرهنگ را انتخاب کردند.

ايوبي با اشاره به جايگاه فرهنگي ايران در دنيا گفت: ايران هميشه عرصه فرهنگ و هنر بوده است و ما شايد در موضوعات ديگر در دنيا حرف نوعي نداشته باشيم اما در وادي فرهنگ و هنر ايران هميشه حرف نوئي دارد و جهانيان نيز از آن استقبال کردند.

رئيس سازمان سينمايي با اشاره به مشکلات موجود در سينما براي سينماگران و هنرمندان گفت: ما به خوبي به مشکلات موجود واقفيم و وظيفه خود را حل اين مشکلات مي‌دانيم. زيرا مديران فرهنگي در عرصه فرهنگ کاره‌اي نيستند و فقط وظيفه آن‌ها هموار کردن راه است.

وي ادامه داد: مديران فرهنگي بايد فضاي طبيعي را براي رشد هنرمندان آماده کنند تا هنرمندان در شرايط عادي و طبيعي آثار خود را توليد کنند. يکي از مشکلات امروز تکثير غيرقانوني است که بايد جلوي تکثير غيرقانوني و قاچاق به صورت جدي گرفته شود.

ايوبي با اشاره به فضايي که بعد از انتخابات 24 خرداد به وجود آمد گفت: آنچه که بعد از انتخابات و با آمدن دولت تدبير و اميد مطرح شد فقط شعار نبود بلکه تدبير و اميد بايد در فضاي کسب و کار و در همه حيطه‌ها و عرصه‌ها و به خصوص عرصه فرهنگ و هنر ديده شود و فضاي امني براي فعاليت در فرهنگ و هنر بوجود آيد. امروز موج اميد در سينما بوجود آمده است و اين موج مي‌تواند باعث بروز خلاقيت‌هاي زيادي شود.

وي درباره بيمه هنرمندان گفت: بيمه هنرمندان يک مشکل عجيب و غريب و سنگين مالي دارد اما در تلاش براي حل آن هستيم و خانه سينما هم در حال راه افتادن است اميدوارم کمک کنند اين مسئله حل شود اما زمان حل آن مشخص نيست.


 دريچه خبر 

 «کمال تبريزي» با «سرزمين کهن» به تلويزيون مي‌آيد

معاون سازمان صدا و سيما در امور سيما گفت که پخش مجموعه تلويزيوني «سرزمين کهن» ساخته «کمال تبريزي» از آبان ماه به صورت هفتگي جمعه شب‌ها از شبکه سه آغاز مي‌شود. به گزارش ايرنا، «سرزمين کهن» به کارگرداني «کمال تبريزي» به تاريخ معاصر ايران اشاره دارد و بازيگراني از جمله شهاب حسيني، محمدرضا فروتن، نيکي کريمي، شبنم قلي‌خاني و ثريا قاسمي در آن بازي کرده‌اند. پرويز پورحسيني، حسين محجوب، الهام حميدي، فرهاد قائميان. هنگامه قاضياني، امير آقايي، حسن پورشيرازي، جعفر دهقان، جواد عزتي، سيامک اديب، بيتا فرهي، پژمان بازغي، فرشته صدر عرفائي، ميترا حجار، رضا کيانيان، علي شادمان از ديگر بازيگران اين پروژه تاريخي هستند. فيلمنامه اين مجموعه را عليرضا طلب‌زاده نوشته است که به بررسي تاريخ سياسي- اجتماعي ايران از سال 1320 تا پيروزي انقلاب اسلامي در بستر زندگي يک پسر بچه مي‌پردازد. پسر بچه اي به نام رهي که بعد از بمباران دهکده اي توسط نيروهاي متفقين از زير آوار بيرون کشيده مي‌شود؛ رهي پس از چند روز مراقبت توسط مادرش‌، راهي تهران مي‌شود؛ سال‌ها بعد او در يک خانواده توده اي بزرگ مي‌شود‌، اما بر اثر به وقوع پيوستن ماجراهايي او به خانواده درباري سپرده مي‌شود. در اين خانواده است که او رفته رفته به هويت خود پي مي‌برد.

ليلي رشيدي با «بدون مرتضي» در جشنواره تئاتر فجر

ابوالفضل کاهاني که نمايش‌اش به نام «بدون مرتضي» در مرحله اول بخش نسل نو جشنواره تئاتر فجر پذيرفته شده است، گفت: آثار بخش نسل نو جشنواره تئاتر فجر ايده‌هاي نويي دارند که مي‌توانند فضاي جديدي را در تئاتر ما ايجاد کند. کاهاني گفت: امروز بسياري از اجراها، کارهاي خسته‌کننده‌اي هستند. تئاتر ما نياز به فضاي نويي دارد، به نظر من اين اتفاق مي‌تواند با کارهايي که در بخش نسل نو جشنواره فجر حضور دارد رخ دهد، چون در اين نمايش‌ها روحيه خوب و ايده‌هاي جديد وجود دارد. او افزود: به نظر من وجود بخش نسل نو در جشنواره فجر، هم به نفع گروه‌ها و کارگردان‌هاي جوان است و هم به نفع خود جشنواره و تئاتر. اين کارگردان جوان در پاسخ به اين پرسش که نمايش‌هاي بخش نسل نو چقدر براي اجراي عمومي شانس دارند؟ تصريح کرد: به هر حال امروز شرايط اجراي عمومي کارها خيلي اميدوارکننده نيست و تمام کساني که در بخش نسل‌ نو حاضر هستند، سعي مي‌کنند و اين اميد را دارند که نمايش‌هايشان اجراي عمومي بگيرد. کاهاني همچنين درباره داستان نمايش «بدون مرتضي» توضيح داد: داستان اين نمايش درباره يک خانواده شمالي و مردي است که مادرش دچار بيماري آلزايمر شده است و ماجرايي براي آن‌ها پيش مي‌آيد که مادر آن را به خاطر نمي‌آورد و ...

او درباره شيوه اجراي اين نمايش گفت: شيوه اجرا در اين نمايش کاملا رئال است و به دليل توجهي هم که به جزئيات داشته‌ايم، نمايش شبيه کارهاي سينمايي شده است. طراحي صحنه هم کاملا ساده و در خدمت اجرا است.

آخرين آمار فروش فيلم‌هاي روي پرده «دربند» در آستانه ميلياردي شدن

فروش «هيس دخترها فرياد نمي‌زنند» و «پل چوبي» به عنوان فيلم‌هاي ميلياردي پاييز هنوز ادامه دارد و «دربند» نيز، بنا بر روند فروش‌اش تا چند روز آينده، فروش گيشه يک ميلياردي را تجربه خواهد کرد. فيلم «دربند» پرويز شهبازي با بازي نازنين بياتي، پگاه آهنگراني، احمد مهران‌فر و... تا پنج‌شنبه شب (دوم آبان‌ماه) در تهران 650 ميليون تومان و در شهرستان‌ها 220 ميليون تومان فروش داشته است. همچنين «گناهکاران» فرامرز قريبيان که رامبد جوان، نسرين مقانلو، بهاره کيان‌افشار، شقايق فراهاني، محمد متوسلاني، کورش تهامي، رضا رويگري، همايون ارشادي و فرامرز قريبيان در آن ايفاي نقش کرده‌اند، توانسته 145 ميليون تومان در تهران و 70 ميليون تومان در شهرستان‌ها فروش داشته باشد. «پل چوبي» مهدي کرم‌پور که در آن هديه تهراني، بهرام رادان، مهناز افشار و مهران مديري بازي کرده‌اند، توانسته يک ميليارد و 80 ميليون تومان در تهران و 520 ميليون تومان در شهرستان‌ها بليت بفروشد. «بشارت به يک شهروند هزاره سوم» به کارگرداني محمدهادي کريمي هم با بازي هنگامه قاضياني، حميد فرخ‌نژاد، نيکي کريمي، خاطره اسدي، احمد ساعتچيان و... توانسته در روز‌هاي گذشته در پرديس‌هاي سينمايي فروش خوبي داشته باشد. بنابراعلام حبيب اسماعيلي (پخش‌کننده اين فيلم)، «بشارت به يک شهروند هزاره سوم»، پنج‌شنبه شب (دوم آبان‌ماه) در سينما «آزادي» فروش خوبي را تجربه کرده و توانست در سانس فوق‌العاده نيز با استقبال زيادي روبرو شود. اين فيلم تاکنون حدود 170 ميليون تومان در تهران و شهرستان‌ها فروش داشته است. «هيس! دخترها فرياد نمي‌زنند» به کارگرداني پوران درخشنده به عنوان پديده اکران نيمه دوم امسال هم همچنان فروش خوبي دارد. اين فيلم تا شب گذشته توانسته دو ميليارد و 480 ميليون تومان در تهران و يک ميليارد و 700 ميليون تومان در شهرستان‌ها فروش داشته باشد. در اين فيلم شهاب حسيني، مريلا زارعي، جمشيد‌هاشم‌پور، طناز طباطبايي، فرهاد آييش، بابک حميديان و... جلوي دوربين رفته‌اند. آمار فروش‌ فيلم‌هاي روي پرده سينماهاي تهران و شهرستان‌ها به نقل از پخش‌کنندگان و تا پنج‌شنبه شب (دوم آبان‌ماه) آورده شده است.