نسخه شماره 3323 - 1392/08/04 -

مصطفي هاشمي‌طبا:
بعيد است مجلس به صالحي راي اعتماد ندهد

مسعود شجاعي:
مافيا باعث عقب‌افتادگي فوتبال ايران است

رسول خادم:
کشتي در يک سال گذشته با نداشتن‌ها ساخت

افشارزاده:
صحبت‌هاي رضازاده منطقي نيست

ابراهيم صادقي:
براي جام حذفي برنامه داشتيم

در رشته تفنگ 10 متر مسابقات تيراندازي قهرماني آسيا صورت گرفت
يک نشان نقره و يک برنز در دست نوجوانان ايراني


مازندران مهد پهلوانان کشتي «لوچو»


خبر


 مصطفي هاشمي‌طبا:
 بعيد است مجلس به صالحي راي اعتماد ندهد 

 رييس سابق سازمان تربيت‌بدني ابراز اميدواري کرد صالحي اميري از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي جهت تصدي وزارت ورزش و جوانان راي اعتماد بگيرد تا هرچه زودتر تکليف اين وزارتخانه روشن شود.

مصطفي‌هاشمي‌طبا در گفت‌وگو با ايسنا در آستانه جلسه مجلس شوراي اسلامي جهت راي اعتماد نمايندگان به صالحي اميري سرپرست وزارت ورزش و جوانان درباره عملکرد وي اظهار کرد: ايشان شخصيت قابل قبولي دارند و به کار ورزش آشنا هستند. وي مديريت خوبي در اين مدت در ورزش ايران داشته و نشان دادند بر امور ورزشي تسلط دارند.

رييس سابق سازمان تربيت‌بدني با بيان اين‌که اميدوارم صالحي اميري از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي راي اعتماد بگيرد، گفت: تکليف وزارت ورزش و جوانان بايد هرچه زودتر روشن شود تا از وضعيت بلاتکليفي رهايي پيدا کند و من در حال حاضر کارهاي زيادي پيش روي صالحي اميري مي‌بينم که انجام نشده و بر روي زمين مانده است که اميدوارم با نظر نمايندگان، وي بتواند به عنوان وزير ورزش کارهاي خوبي را انجام دهد و در اين امر موفق باشند.

وي خاطرنشان کرد: در اين مدت کمي که وي سرپرست وزارت ورزش و جوانان بوده هر چند او نمي‌توانست کار پايه‌اي خاصي انجام دهد اما او نشان داد به خوبي با مديريت ورزش کشور آشناست و مديريت را به خوبي مي‌داند و بايد به او چند سال به عنوان وزير ورزش فرصت داد تا بتواند عملکرد خوب خود را نشان دهد. معاون تربيت‌بدني و سلامت وزارت آموزش‌و‌پرورش، صالحي اميري را مناسب‌ترين گزينه براي تصدي وزارت ورزش و جوانان دانست و گفت: بعيد مي‌دانم نمايندگان مجلس به او راي اعتماد ندهند زيرا بدنه ورزش ايران با انتصاب وي به عنوان وزير ورزش موافقند.

دکتر مهرزاد حميدي در آستانه جلسه راي اعتماد مجلس شوراي اسلامي به صالحي اميري سرپرست وزارت ورزش و جوانان براي تصدي اين وزارتخانه در مورد عملکرد وي خاطرنشان کرد: در مجموع اقدامات و نحوه عملکرد صالحي اميري را در طول اين مدت که سرپرست وزارت ورزش بودند مثبت ارزيابي مي‌کنم. سياست‌ها، استراتژي‌ها و نحوه چيدمان مديران و معاونين در وزارت ورزش توسط وي مطمئنا برآيند مثبتي براي ورزش ايران خواهد داشت.

رييس فدراسيون ملي ورزش‌هاي دانشگاهي ادامه داد: ارتباطات صالحي اميري با سازمان‌ها و نهادهاي بالاتر بسيار خوب و سازنده است. از همين رو مي‌توانند کارها را بهتر پيش ببرند و منابع مالي وزارت ورزش براي کارهاي عمراني و يا موارد ديگر را به خوبي تامين کنند. وي را مديري با توانايي و روابط عمومي بالا ديدم. وي درباره انتصابات سرپرست وزارت ورزش و جوانان در طول اين چند ماه نيز گفت: وي در حوزه ورزش قهرماني و همگاني و سرپرستي مديران و افرادي که موفق بوده‌اند و ضمن تخصص در کار خود کارنامه درخشاني را در گذشته داشته‌اند به کار گرفته است. وي سياست‌هاي کلي ورزش ايران را تبيين کردند و اختيارات در حوزه‌هاي مختلف ورزش را به افراد ورزشي و متخصص سپردند.

حميدي با بيان اين‌که صالحي اميري به خوبي در وزارت ورزش و در بخش‌هاي مختلف تفويض اختيار کرده‌اند افزود: برخي مديران هستند که اعتقاد دارند بايد تنها خودشان تصميم بگيرند و تفويض اختيار نمي‌کنند که اينگونه مديران بسيار خطرناکند اما وي بخش‌هاي مختلف را به افراد متخصص واگذار کرده و اختيارات لازم را نيز به آنها داده است. معاون تربيت‌بدني و سلامت وزارت آموزش‌و‌پرورش تصريح کرد: به اعتقاد من بسيار بعيد به نظر مي‌رسد که صالحي اميري از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي راي اعتماد نگيرد؛ زيرا در مجموع مي‌توان گفت بدنه ورزش کشور با انتصاب وي به عنوان وزير ورزش و جوانان مخالفتي ندارند و نمايندگان مجلس نيز به اين امر واقف هستند و مطمئن هستم وي با راي اعتماد نمايندگان وزير ورزش خواهند شد.

وي در پايان خاطرنشان کرد: قطعا اگر نظري غير از اين داشتم آن را اعلام مي‌کردم. اين نظرات من کاملا بنا بر مشاهداتم در طول مدت مديريت وي در وزارت ورزش و جوانان بوده است و بر همين اساس وي را بهترين گزينه براي تصدي وزارت ورزش مي‌بينم.


 مسعود شجاعي:
 مافيا باعث عقب‌افتادگي فوتبال ايران است 

 مسعود شجاعي پس از پشت سر گذاشتن يک جام جهاني، دو جام ملت‌هاي آسيا و 5 سال حضور در بالا‌ترين سطح فوتبال دنيا يکي از اميدهاي اصلي فوتبال ايران براي رقابت‌هاي تابستان سال آينده است. او که با پشت سر گذاشتن يک دوره کامل مصدوميت، يکي از ارکان صعود ايران به جام جهاني برزيل بود، اين روز‌ها و پس از بازي با تايلند منتقداني را روبه روي خود مي‌بيند اما مي‌گويد اين حرف‌ها در مقابل هدف‌هايي که ترسيم کرده اهميتي ندارد و تنها آينده را مي‌بيند.

مسعود شجاعي در گفت‌وگو با ايسنا از‌، تيم ملي، فساد در فوتبال ايران و منتقدان تيم ملي گفت.

شجاعي در مورد توهين برخي افراد به وي گفت: فکر مي‌کنم اهميت دادن به اين موضوع اشتباه محض است و نبايد بيشتر از اين به آن موضوع پرداخت. من مسائل مهمتري را در زندگي ورزشي و شخصي‌ام دنبال مي‌کنم. توهين اقليتي از افراد نمي‌تواند تاثيري روي هدفي که براي خودم ترسيم کردم بگذارد. البته هميشه در هر شرايطي يک سري مخالف وجود دارند. اين درباره خودم ولي از نگاه يک دوست و همبازي درباره رحمان بايد بگويم که قدرنشناسي ديده بودم اما نه تا اين حد. با اين حال مي‌دانم که دل رحمان بزرگ است و قوي‌تر از قبل به کارش ادامه خواهد داد.

وي در مورد انتقادهاي مطرح شده در مورد عملکردش در تيم ملي گفت: بعد بازي با کره هم گفتم که اگر انتقاد منصفانه و در جهت مثبت باشد و از طرف کار‌شناسان واقعي فوتبال مطرح شود با جان و دل مي‌پذيرم. اگر يادتان باشد قبلا هم اين اتفاق افتاده بود و من هم به خاطر اينکه انتقادهاي مطرح شده منصفانه بود تلاشم را بيشتر کردم ولي به هر حال از انتقادهايي که مطرح شده مطمئنا دلسرد نمي‌شوم چرا که اين حرف‌ها هم جزيي از فوتبال است. من در روزهاي خوب فوتبالي‌ام هم از کسي انتظار ندارم برايم هورا بکشند و عملکردم را در بوق و کرنا کنند (همانطور که تا الان بوده). همين که خانواده، دوست‌ها و يکسري از هواداراني که لطف مي‌کنند و پيگير اخبار و بازهاي من هستند را خوشحال ببينم و باعث خوشحالي آن‌ها باشم براي من يک دنيا مي‌ارزد و از آن‌ها انرژي مي‌گيرم. همچنين مسعود در مورد فساد در فوتبال گفت: اتفاقا خوب شد که اين سوال را مطرح کرديد چون شايد اين حرف من که گفته بودم به ليگ ايران بر نمي‌گردم براي بعضي‌ها سوءتفاهمي ايجاد کرده باشد. الان از تريبون ايسنا مي‌خواهم شفاف حرف‌هايم را بگويم.

شايد دليل اصلي من براي آن اظهار نظر همين فساد و مافيايي بوده پس اين را شايد براي آخرين بار تکرار مي‌کنم که فساد در فوتبال ايران وجود دارد و اگر کيفيت ليگ به گفته کار‌شناسان پايين آمده و تيم ايران هر هشت يا دوازده سال يک بار به جام جهاني صعود مي‌کند به خاطر وجود عوامل مافيايي در فوتبال ايران است.


 رسول خادم:
 کشتي در يک سال گذشته با نداشتن‌ها ساخت 

 از اعضاي تيم‌هاي ملي کشتي آزاد و فرنگي و همچنين چند تن از پيشکسوتان تجليل شد.

به گزارش ايسنا و به نقل از فدراسيون کشتي، بانک پاسارگاد طي مراسمي در هتل آزادي تهران از تمامي اعضاي تيم‌هاي ملي کشتي آزاد و فرنگي اعزامي به رقابت‌هاي جهاني مجارستان و همچنين کادر فني تقدير کرد.رسول خادم سرپرست فدراسيون کشتي و مدير تيم‌هاي کشتي در سخناني با اشاره به روزهاي سخت جامعه کشتي در يک سال گذشته، اظهار داشت: فقط ما اطلاع داريم که پيچ و خم‌هاي جامعه کشتي را چگونه سپري کرديم.

در اين مدت، خيلي از افرادي که مي‌توانستند کنار ما باشند تحمل اين رنج را نداشتند و فقط جمع قليلي از جامعه کشتي ماندند و با نداشتن‌ها ساختند و مسيري را سپري کردند که در نهايت باعث خوشحالي همه مردم ايران شد.

رسولي‌نژاد، معاون حقوقي وزات ورزش و جوانان هم در اين مراسم در سخناني اظهار کرد: حمايت از ورزش نياز به يک عزم جدي دارد و بانک پاسارگاد تاکنون حمايت‌هاي زيادي را از ورزش کشور انجام داده است که جاي قدرداني دارد.

منصور مهدي‌زاده دارنده سه مدال طلا و يک برنز جهان نيز خطاب به کشتي گيران اظهار داشت: شما ماندني هستيد و مردم شما را فراموش نخواهند کرد.

وي ادامه داد: خوش به حال شما که در عنفوان جواني به زيور اين مسووليت بزرگ، آراسته هستيد، شما اثرگذاريد و براي ديگر جوانان دلگرمي و براي خانواده‌ها اميد، شوق و ذوق به ارمغان مي‌آوريد.

اين پيشکسوت کشتي تاکيد کرد: با وجود شما کشتي گيران، نااميدي‌ها را از خود دور مي‌کنيم. با هم متحد و متفق باشيد زيرا فردا مال ماست.


 افشارزاده:
 صحبت‌هاي رضازاده منطقي نيست 

 دبير کميته ملي المپيک صحبت‌هاي رضازاده را غيرمنطقي خواند و گفت گه توقع بيشتري از او داشته است. بهرام افشارزاده در گفت‌وگو با ايسنا درباره دلايل عدم اعزام تيم ملي وزنه‌برداري ايران به بازي‌هاي کشورهاي اسلامي از سوي فدراسيون وزنه‌برداري و همچنين واکنش تند حسين رضازاده نسبت به انتقادها بابت اين مساله، اظهار کرد: به نظر من اين گونه صحبت کردن وي منطقي نيست، زيرا انتظار ما از رضازاده فراتر از افراد عادي است. توقع داشتيم خودش قدم جلو بگذارد و همکاري کند، کما اين که ما هميشه با وي چه زماني که من در فدراسيون وزنه‌برداري بودم و او وزنه‌ مي‌زد و چه در زمان حال که رييس فدراسيون است نهايت همکاري را داشته‌ايم.

دبير کل کميته ملي المپيک تصريح کرد: شايد انتظار من بي‌جا بود، ولي توقع ما اين بود که فدراسيون وزنه‌برداري از صميم قلب نسبت به اعزام تيم به مسابقات کشورهاي اسلامي اقدام کند، اگر هم مشکلي بابت مساله دوپينگ وزنه‌برداران داشتند حداقل آن را بيان مي‌کردند تا ما به يک وسيله‌اي جلوي آن را بگيريم و نگذاريم مساله‌اي به وجود بيايد، اما به نظر من مساله دوپينگ در اين باره اصلا مطرح نبود.

وي با بيان اين که به فدراسيون وزنه‌برداري بابت نگراني از دوپينگ ورزشکاران حق مي‌دهم، اظهار کرد: وزنه‌برداري داراي چندين تيم در سطح ايران است و فدراسيون نمي‌تواند به دنبال هر ورزشکار برود تا ببينند که يک ورزشکار خودش اقدام به دوپينگ مي‌کند يا اين که مربي آنها اقدام به اين کار مي‌کند و من نگراني آنها بابت اين مساله را درک مي‌کنم، اما بدون اين که اين موضوع را به ما اطلاع دهند به يکباره اعلام کردند که ما در مسابقات شرکت نمي‌کنيم، البته ما هم بايد اين مساله را پيگيري مي‌کرديم. با توجه به گرفتاري زيادي که داشتيم اين کار را انجام نداديم. مي‌توانستيم با همکاري يکديگر اين مساله را حل کنيم.


 ابراهيم صادقي:
 براي جام حذفي برنامه داشتيم 

 کاپيتان تيم فوتبال سايپاي البرز دليل اصلي کنار رفتن تيمش از جام حذفي را استراحت دادن سرمربي تيم به بازيکنان اصلي تيم مي‌داند. او همچنين نسبت به کوچ ستاره‌هاي جوان سايپا به دليل قراردادهاي کوتاه‌مدت انتقاد دارد.

ابراهيم صادقي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره شکست سايپا مقابل نفت مسجد سليمان و کنار رفتن از جام حذفي،‌ اظهار کرد: ما در هفته‌ گذشته نتايج خوبي گرفتيم و عملکرد مثبتي هم داشتيم، اما در بازي جام حذفي سرمربي تيم صلاحديد به پنج بازيکن از جمله خودم که بيشتر از بقيه بازي کرده بوديم استراحت دهد و مقابل نفت مسجد سليمان يکسري بازيکن جوان که کمتر فرصت بازي پيدا کرده بودند را به ميدان فرستاد.

کاپيتان سايپا افزود: بازي‌هاي اول در جام حذفي هميشه سخت‌ترين بازي‌ها است. تيم‌هاي پايين‌تر در اين مرحله با انگيزه زيادي به مصاف تيم‌هاي ليگ برتري مي‌روند و اولين بار نيست که يک تيم ليگ برتري در ابتداي راه حذف مي‌شود. البته ما در بازي پنجشنبه و در تمام 120 دقيقه‌ موقعيت‌هاي بسياري داشتيم.

شوت شهباززاده هم در دقيقه‌ 90 مي‌توانست وارد دروازه‌ شود، اما به تير خورد. شانس دو تيم در ضربات پنالتي هم 50 – 50 است. به هر حال آنها بهتر از ما پنالتي زدند و برنده شدند.


 در رشته تفنگ 10 متر مسابقات تيراندازي قهرماني آسيا صورت گرفت
 يک نشان نقره و يک برنز در دست نوجوانان ايراني 

در آخرين روز مسابقات تيراندازي قهرماني آسيا، در رشته تفنگ 10 متر نوجوانان، تيراندازان ايراني به يک نشان نقره و يک برنز دست يافتند. به گزارش ايسنا؛ در آخرين روز رقابت‌هاي تيراندازي قهرماني آسيا، صبح ديروز و در رشته تفنگ 10 متر نوجوانان، دختران ايران به دو مدال ديگر دست يافتند. در اين مسابقات، که تيم دختران ايران، با ترکيب «نجمه خدمتي»، «فاطمه کرم‌زاده» و «آرزو اماني» به ميدان رقابت رفته بودند، ابتدا تيم سه نفره کشورمان در مرحله مقدماتي اين رشته توانستند ضمن راهيابي دو تيرانداز شايسته کشورمان به فينال، نشان برنز تيمي اين رشته رانيز از آن خود کرده و پس از تيم‌هاي چين و هند در سکوي سوم قرار بگيرند. در فينال اين رشته که خدمتي و کرم‌زاده نمايندگان کشورمان در روز آخر اين مسابقات بودند، نجمه خدمتي، با شايستگي و با اختلاف اندک نسبت به حريف چيني خود، در نهايت مدال نقره اين رشته را به نام خود ثبت کرده و پس از تيرانداز چيني در رده دوم اين رشته ايستاد و تيرانداز هندي سوم شد. همچنين فاطمه کرم‌زاده، تيرانداز خوب کشورمان در فينال اين رشته در رده هفتم اين رقابت‌ها قرار گرفت.


 مازندران مهد پهلوانان کشتي «لوچو» 

 کشتي يکي از رشته‌هاي ورزشي المپيک باستان در يونان بود و يونانيان به قهرمانان خود احترام ويژه‌اي مي‌گذاشتند. در قرن‌هاي متمادي نيز کشتي پهلواني در کشورمان رواج فراواني پيدا کرده است. با پيدايش فرهنگ و تمدن اسلام، دليري و سلحشوري نقش بسياري در ورزش کشتي پهلواني ايفا کرده است. تزکيه نفس و خودسازي ارزش‌هايي بودند که اسلام آنها را به کشتي پهلواني القا کرد و قر‌ن‌ها نمود اين ارزش‌ها را در زورخانه‌ها مي‌توان ديد. بدين‌ترتيب قرنها پهلوانان بسياري در ايران زمين ظهور کردند‌، از پورياي ولي گرفته تا سيد‌حسن رزاز و کشتي با زندگي مردم اين سرزمين عجين شده است. سبک‌هاي متنوعي از کشتي در کشورهاي مختلف دنيا تمرين مي‌شود.از مهمترين سبک‌هاي ملي و محلي کشتي مي‌توان به انواع کشتي با کمربند شامل گليما در ايسلند، شوينگن در سوييس، گوراش در آسياي ميانه و نيز سومو و جوميتسو در ژاپن و سامو در روسيه اشاره کرد. نام کشتي از کمربندي به نام «کستي» گرفته شده که پارسيان و زرتشتيان هنگام غروب آفتاب به کمر خود مي‌بستند و در برابر کانون آتش به دعا خواندن مي‌پرداختند.

کشتي گرفتن به معني کمر يکديگر را گرفتن است.اين ورزش در تمام نقاط کشورمان طي مراسم خاص نواحي خود با حضور پهلوانان آن مناطق از ديرباز انجام مي‌شود.مازندران نيز از زمانهاي بسيار دور همواره مهد دليران و پهلوانان بزرگي بوده است به طوريکه اين قطعه از خاک ايران در تمامي ادوار با نام پهلوان و پهلواني شناخته شده است. کشتي لوچو از ورزش‌هاي پهلواني و سنتي مازندران مي‌باشد. واژه لوچو به‌معناي لبه چوب است که از دو کلمه لو يعني لبه و چو يعني چوب تشکيل مي‌شود، که معمولاً آن را در زمين کاشته، جايزه مسابقه را روي آن مي‌انداختند و يا مي‌بستند. پهلواني که برنده مي‌شد، در پايان مسابقه جايزه را برمي‌داشت و چوب را به دوش مي‌کشيد.در گذشته، پهلوان حرمت و شخصيت خاصّي داشت. اگر کسي از حريفي شکست مي‌خورد، به مدّت يک سال حقّ کشتي گرفتن با او را نداشت و به اصطلاح پهلوان، پهلوان مي‌ماند. امّا در حال حاضر اين مسابقات به‌صورت دوره‌اي برگزار مي‌شود و حريفان، هر هفته چندبار به مصاف هم مي‌روند.

امروزه لوچو را در قالب زمان گنجانده‌اند و اگر حريفان در اين زمان معيّن مساوي شوند، با قرعه‌کشي برنده را انتخاب مي‌کنند! امّا در گذشته پهلوان کسي بود که حتّي چندين ساعت مداوم کشتي مي‌گرفت تا برنده از زمين بيرون بيايد، وگرنه کشتي را تمام نمي‌کرد. ضمناً اگر پهلواني همه حريفان را زمين مي‌زد و در حال لباس پوشيدن بود، بايد به حريف‌طلبي کشتي‌گير تازه از راه رسيده پاسخ مي‌داد و با او کشتي مي‌گرفت. حتي اگر پهلوان لوچو را مي‌گرفت و به سمت محل خود در حال حرکت بود و در طول راه به حريفي برخورد مي‌کرد، همان‌جا لوچو را مي‌کاشت و با آن حريف کشتي مي‌گرفت.در همين راستا،روستاي لرگان از توابع بخش کجور شهرستان نوشهر نيزهمواره مهد دليران و پهلوانان صاحب نامي بوده است و سابقه کهن در عرصه‌هاي مختلف ورزشي به ويژه کشتي دارد.همه ساله نيز در ايام گوناگون همچون ماه مبارک رمضان مسابقات متعدد در رشته‌هاي ورزشي با حضور اکثر ورزشکاران استان مازندران در اين منطقه پهلوان خيز برگزار مي‌شود.امسال نيز همچون سال‌هاي پيشين بيست و يکمين دوره مسابقات کشتي بومي محلي يادواره شهداي منطقه کجور و روستاي لرگان با حضور خيل عظيمي از علاقمندان و همچنين صاحب نامان اين رشته ورزشي در اين منطقه برگزار شد. استقبال از اين دوره مسابقات بي‌نظير بوده است بطوري که در مراسم اختتاميه آن بيش از 3 هزار نفر از مشتاقان ورزش کشتي در سالن ورزشي روستاي لرگان گرد هم آمده بودند. بر اساس اين گزارش،حضورحسن رنگرز مشاور وزير ورزش و جوانان و نائب رييس کنفدراسيون کشتي آسيا‌،قاسم احمدي لاشکي نماينده مردم چالوس و نوشهر در مجلس شوراي اسلامي و همچنين فرماندار‌، فرمانده انتظامي و رييس مسکن و شهرسازي نوشهر و مسوولين ارشد منطقه کجور مازندران در اين مراسم پاياني به غناي آن افزوده بودند. در اين مراسم محمد خسروي رييس هيات کشتي لوچوي شهرستان نوشهر به عنوان ميزبان برگزاري مسابقات اخير ضمن خوشامدگويي به ورزشکاران و مسئولين ورزشي و منطقه‌اي به معرفي نفرات برتر اين دوره از مسابقات پرداخت. بنابر اين گزارش،در رده نونهالان اميرحسين چراغيان از نوشهر اول‌،رده نوجوانان سعيد سلطاني و علي سلطاني هردو از لرگان مقام‌هاي اول و دوم،رده جوانان عباس خسروي و سامان سلطاني از روستاي لرگان مشترکا اول و جمشيد خواجوند از کجور مقام سوم را کسب کردند.

محمد خسروي در ادامه افزود:در رده بزرگسالان حامد احمدي از چالوس بعنوان سرپهلوان و حايز مقام نخست و فرشيد سلطاني از لرگان در رده نونهالان موفق به کسب مقام اول پهلواني شد.رييس هيات کشتي لوچوي شهرستان نوشهر در پايان ضمن تشکر از دست‌اندرکاران برگزاري مسابقات اخير تصريح کرد:در برگزاري اين مسابقات فدراسيون کشتي‌، فدراسيون روستايي و عشايري کشور‌،اداره کل ورزش و جوانان و هيات روستايي و عشايري مازندران و شهرستان نوشهر،اعضاي شوراي اسلامي عباس‌آباد مازندران و بخشدار کجور مشارکت ويژه‌اي داشتند.


 خبر 

 ليگ امسال بسيار بي‌روح بود

دونده المپيکي ايران مي‌گويد: اگر وضعيت تمريني با اين امکانات ادامه يابد به جز احسان حدادي کسي در بازي‌هاي آسيايي مدال نخواهد آورد. رضا قاسمي در گفت‌وگو با ايسنا، درحاشيه آخرين مرحله ليگ دووميداني گفت: امسال ليگ بسيار بي‌روح بود و انگيزه‌اي برايم نبود که يکي از دلايلش بحث قراردادها و کم شدن رقيبانم در اين مسابقات بوده است. وي ادامه داد: اين ليگ تا آبان طول کشيد و من بسيار خسته شدم چون تا کنون در سال جاري 33 مسابقه را پشت سر گذاشتم و بايد براي بازي‌هاي آسيايي و داخل سالن آماده شوم. دونده ملي‌پوش سرعتي ايران، درباره روند تمريناتش هم گفت: براي ليگ آخر حدود 10 روز در اصفهان تمرين کردم که پيست نقش جهان ما را راه نمي‌دادند و در پارک تمرين مي‌کردم، همچنان هم اين مشکل وجود دارد و گاهي ما را راه مي‌دهند و گاهي راه نمي‌دهند و مي‌گويند که بايد از تهران نامه بياوريد. پيست آماده آنجا افتاده و نمي‌گذارند تمرين کنيم و بايد براي تمرين به پارک برويم. قاسمي درباره مسابقه‌اش در مرحله آخر ليگ هم افزود: مي‌خواستم که در دوي 100 متر رکورد خوبي بزنم که متاسفانه در استارت جا ماندم و رکورد خوبي را ثبت نکردم حتي مي‌خواستم که در 200 متر هم رکورد بزنم اما بسيار خسته بودم و اين اتفاق نيفتاد. وي در پاسخ به اين که برنامه تمريني‌ات براي بازي‌هاي آسيايي چيست؟ گفت: متاسفانه هيچ برنامه‌اي را فدراسيون و کميته ملي المپيک اعلام نکرده‌اند در حالي که بايد در اين بازي‌ها مدال‌آور باشيم اما قول مي‌دهم اگر وضعيت با اين امکانات ادامه يابد به جز احسان حدادي کسي مدال نخواهد آورد . رقيبان ما با بهترين امکانات روز و شب تمرين مي‌کنند اما هنوز برنامه اي براي ما نگذاشته‌اند.

بانوان ايراني از لحاظ کيفي در سطح بالايي هستند

ملي‌پوش تيم تيراندازي با کمان گفت: بانوان ايراني سطح بالايي در مسابقات آسيايي دارند و از لحاظ کيفي قابل قبول هستند. مينو عابدي در گفت‌وگو با ايسنا‌، در خصوص مسابقات آسيايي چين تايپه اظهارکرد: تيم‌هاي قدري همچون هند، کره و مالزي در اين مسابقات حضور دارند و ما نيز تمرينات خوبي را پشت سرگذاشته‌ايم و تيم بدي هم نيستيم و اميدوارم بتوانيم خوب ظاهر شويم. وي در پاسخ به اين سوال که پيش‌بيني‌تان از نتيجه ايران در اين مسابقات چيست، ادامه داد: کامپوند رشته‌اي است که نمي‌توان آن را پيش‌بيني کرد. بچه‌ها تمام سعي خود را کرده‌اند و مي‌کنند تا بهترين نتيجه را کسب کنيم. عابدي افزود: تمرينات‌مان را در دو نوبت صبح و بعدازظهر پيگيري مي‌کنيم و يکشنبه نيز راهي چين‌تايپه مي‌شويم. ملي‌پوش تيم ماهان در خصوص قدرت تيراندازي با کمان بانوان ايراني يادآور شد: بانوان ايراني سطح بالايي در اين مسابقات دارند و از لحاظ کيفي قابل قبول هستند و حتي در مسابقات جهاني نيز مدال‌آور بوده‌اند.

نرفتن رهنما به اسپانيا روي تيم تاثير مي‌گذارد

مربي تيم ملي کاراته اميد ايران در مورد اعزام نشدن مسعود رهنما به مسابقات قهرماني جوانان و اميدهاي جهان در اسپانيا، گفت: نرفتن مربي که مدت‌ها با ملي‌پوشان تمرين کرده است، روي آنها تاثير مي‌گذارد. حسين روحاني در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: نمي‌گويم که اعزام نشدن مسعود رهنما به اسپانيا روي تيم تاثير نمي‌گذارد. مي‌گويم وقتي مربي مدت‌هاي زيادي را با ملي‌پوشان تمرين کرده و شرايط آنها را کاملا مي‌شناسد همراه آنها اعزام نمي‌شود مي‌تواند روي بچه‌ها تاثير بگذارد. وي در پاسخ به اين سوال که آيا مازيار فريدخمامي‌ مي‌تواند به خوبي کار هدايت هر سه تيم نوجوانان، جوانان و اميد را در مسابقات جهاني انجام دهد، افزود: کار بسيار سختي است، اما فريد خمامي تجربه هدايت ملي‌پوشان در اين شرايط سخت را دارد. او مي‌تواند با برنامه‌ريزي کامل که قبل از اعزام انجام مي‌دهد همه کارهايش در آنجا را از قبل طراحي کند و آنجا مشکل کمتري داشته باشد. مربي تيم ملي کاراته اميد در مورد اعزام نشدن مربيان به مسابقات جهاني اسپانيا، گفت: مسوولان فدراسيون تمام تلاش خود را براي اعزام همه اعضاي کادر فني انجام دادند، اما شرايط اين طور شد که در هر بخش تعداد زيادي اعزام نشوند. در چنين شرايطي اعزام بازيکنان در اولويت بود که فدراسيون هم اين اولويت را رعايت کرد. روحاني در پاسخ به اين سوال که آيا سه نفر اعزامي بخش اميدها به مسابقات جهاني فيکس شده‌اند، ادامه داد: آرمين باقري در وزن 78 – و ايمان سنچولي در وزن 78+ براي اعزام به اسپانيا فيکس شده‌اند، اما در وزن 67– کيلوگرم هنوز به جمع‌بندي نهايي نرسيده‌ايم. وي در پاسخ به اين سوال که فکر مي‌کند اين سه ملي‌پوش چه عملکردي را در اسپانيا داشته باشند، گفت: با توجه به شرايط خوبي که دارند اگر بتوانند در مسابقات هم، همين طور ظاهر شوند و خودشان را جمع و جور کنند فکر مي‌کنم حداقل دو مدال بگيرند.