نسخه شماره 3323 - 1392/08/04 -

آمريکا تلفن 35 تن از سران جهان را شنود کرده است
جهان گرفتار چتر جاسوسي واشنگتن
اوباما به مرکل هم رحم نکرد

احضار معاون رئيس‌جمهور کنيا به لاهه


استعفاي دولت تونس ظرف سه هفته


دکتراي افتخاري مالزي براي کيم جونگ اون


اسراف مواد غذايي در جهان


دفاع سوچي از بوداييان خشونت‌طلب


کاهش فاصله بين زنان و مردان


رويداد


اخبارکوتاه


 آمريکا تلفن 35 تن از سران جهان را شنود کرده است
 جهان گرفتار چتر جاسوسي واشنگتن 
 اوباما به مرکل هم رحم نکرد

 گروه بين‌الملل – علي ودايع: آمريکا روزهاي ناخوشايندي را در روابطش با اروپا تجربه مي‌کند. لوموند در گزارش خود از رصد مکالمات ميليون‌ها فرانسوي توسط ايالات متحده آمريکا خبر داد. بلافاصله پس از آن، شنود مکالمات تلفني آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در صدر خبر‌ها قرار گرفت. زنگ خطر جاسوسي آمريکا به صدا در آمده است و پاريس و برلين با فراخواندن سفراي اين کشور خواستار توضيحاتي در اين باره شده اند.

اشپيگل اخيراً از قول ادوارد اسنودن نوشته بود آژانس امنيت ملي آمريکا ايميل‌هاي فليپه کالدرون، رئيس‌جمهوري پيشين مکزيک را تحت نظر داشته است.يک ماه قبل نيز يک برنامه خبري در برزيل، گزارش داده بود که آژانس امنيت ملي آمريکا به جاسوسي و کسب اطلاعات از ايميل‌ها، مکالمات تلفني و پيامک‌هاي ديلما روسف، رئيس‌جمهوري برزيل و انريکه پينا نيتو رئيس جمهوري مکزيک پرداخته است. اين تکان‌دهنده است که ميليون‌ها نفر از شهروندان عادي فرانسه تا آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، همگي، تحت جاسوسي فراگير آمريکا بوده‌اند.

به علاوه، احتمال مي‌رود آن‌چه که در آلمان و فرانسه اتفاق افتاده است، فقط ذره‌اي از جاسوسي‌هاي آمريکا بوده باشد.

فهرست فزاينده‌اي از کشورها، توسعه يافته يا توسعه نيافته، از آمريکاي لاتين يا اروپا، متحدان يا رقبا، ظاهرا به‌صورت کورکورانه توسط شبکه نظارتي گسترده آمريکا هدف قرار گرفته‌اند.

زمانيکه پرونده‌هاي محرمانه توسط ادوارد اسنودن پيمانکار سابق آژانس امنيت ملي آمريکا فاش شد، باراک اوباما رئيس جمهور اين کشور مدعي شد اين اقدامات، بخشي از تلاش‌ها براي مبارزه با تروريسم و حفاظت از امنيت شهروندان بوده ولي تازه‌ترين افشاگري‌ها در خصوص جاسوسي آمريکا از تلفن‌هاي همراه شخصي و رايانامه‌هاي سران ديگر کشورها آشکارا اين استدلال را نقض و رد کرده است.

جاسوسي از رهبران جهان

اکنون،به نظر مي‌رسد ايالات متحده آمريکا بايد خود را براي افشاگري‌هاي بيشتر در زمينه شنود مکالمات تلفني سران ديگر کشور‌ها آماده کند. درگزارشي که روزنامه گاردين بر اساس «سندي از اسناد اداورد اسنودن» منتشر کرد که بر اساس آن يک مقام آمريکايي از فهرستي از 200 شماره تلفن تهيه کرده و از سازمان امنيت ملي خواسته است تا آنها را زير نظر بگيرد. در ميان اين 200 شماره تلفن، شماره 35 تن از رهبران جهان نيز وجود دارد.
اين سند تازه مي‌گويد که آژانس امنيت ملي آمريکا کارکنان عالي‌رتبه خود در کاخ سفيد، پنتاگون يا وزارت امور خارجه را تشويق مي‌کرده که شماره تلفن‌هاي خصوصي که از رهبران جهان يا معاونان و مشاوران آنان دارند، در اختيار ماموران آژانس امنيت ملي آمريکا قرار دهند.
نام اين افراد که بنا بوده مکالمات آن‌ها زير نظر گرفته شود و نيز نامي‌از کسي که اين درخواست را ارائه کرده، ذکر نشده است. روزنامه‌ «گاردين» پيش‌بيني کرد که اين سند تازه روابط آمريکا با متحدان خود را بيش از پيش بحراني کند.
اين فرد از اداره «اس‌آي‌دي» که بخشي از سازمان امنيت ملي‌ست و کار آن به‌طور عمومي زير نطر گرفتن مکالمات‌ است، خواسته بود تا چنين کاري کند.
گاردين مي‌گويد بسياري از اين شماره‌ها از قبل در اين اداره وجود داشته‌اند اما 43 شماره جديد به آنها اضافه شده است.
در عين حال بر اساس اين گزارش نتايج چنداني از اين کار به دست نيامده است. در بخشي از اين اسناد که گزارش کاري ميان کارکنان آژانس امنيت ملي آمريکا است، تاکيد شده که اين شماره تلفن‌ها کمک بزرگي براي اهداف جاسوسي اين نهاد امنيتي بوده و اضافه شده که هنوز به شماره تلفن‌هاي بيشتري نياز است.

در بخشي ديگر از اسناد تاکيد شده که اين نهاد از هرگونه شماره تلفن ثابت، تلفن همراه، فکس و شماره ‌منازل مسکوني مقام‌هاي سياسي و نظامي کشورها استقبال مي‌کند. روزنامه‌ «گاردين» اطلاع داد که درباره اسناد تازه با دفتر باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا تماس گرفته است. اما مقامات کاخ سفيد از هرگونه اظهارنظر درباره اين اسناد سرباز زده‌اند و بار ديگر به صحبت‌هاي جي‌کارني، سخنگوي کاخ سفيد ارجاع داده‌اند.جي کارني در کنفرانس خبري هفتگي اخير خود گفت:« اين افشاگري‌ها در روابط آمريکا و متحدان تنش ايجاد کرده است و به دنبال آنيم که سوء‌تفاهم‌ها را برطرف کنيم.»

دلخوري مرکل از اوباما

با اينکه نامي از افرادي که زير نظر گرفته شده‌اند به ميان نيامده است، هفته‌نامه آلماني اشپيگل، يک روز پيش از اين گزارش، گفته بود تلفن همراه آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، به وسيله سازمان امنيت ملي آمريکا شنود مي‌شده است. اين موضوع را سخنگوي دولت نيز مطرح کرد؛ «آلمان اطلاعاتي دريافت کرده است که احتمالا آمريکا تلفن مرکل را شنود کرده است». شامگاه چهارشنبه، 23 اکتبر، خانم مرکل شخصا در اين مورد با باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا تماس گرفت و گفت که شنود مکالمات تلفني او مي‌تواند به معني نقض اعتماد موجود ميان دو کشور باشد. رئيس‌جمهوري آمريکا اول آبان ماه به آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان اطمينان داد که سازمان امنيتي آن کشور مکالمات او را شنود نمي‌کند. اين موضوع در گفت‌وگويي تلفني مطرح شد؛ پس از آنکه خانم مرکل با باراک اوباما تماس گرفت تا در مورد «احتمال شنود» مکالمات خود با او گفت‌وگو کند. اندکي پيش از آن آلمان چنين اقدامي را «غير قابل پذيرش» ناميده بود.

شنود تلفني در آلمان موضوع حساسي به شمار مي‌رود و به خصوص براي شهروندان آلمان شرقي سابق مهم است. دولت کمونيستي آلمان شرقي به تجسس در امور شخصي مردم دست مي‌زد و خانم مرکل نيز کودکي خود را در آلمان شرقي گذرانده است. روزنامه‌هاي آلمان واکنش تندي به ادعاهاي مطرح شده نشان داده‌اند. روزنامه زود دويچه تسايتونگ، که از معتبرترين روزنامه‌هاي آلمان است، در صفحه اول خود آن را «بزرگ‌ترين توهين» خوانده است. دو روز پيش از گفت‌وگو با مرکل، رئيس‌جمهوري آمريکا با همتاي فرانسوي خود نيز گفت‌وگوي تلفني داشت تا در مورد شنود ده‌ها ميليون شهروند فرانسوي طي تنها يک ماه توضيح دهد؛ موضوعي که با انتشار گزارشي در اين مورد در روزنامه لوموند با واکنش مقام‌هاي فرانسوي روبه‌رو شده بود.

در مورد فرانسه کاخ سفيد بيانيه‌اي نيز منتشر کرده است که بنا بر آن رئيس‌جمهوري آمريکا به همتاي فرانسوي خود گفته برخي از اخبار انتشار يافته «تحريف» شده‌‌اند. پيش از آن وزير خارجه فرانسه گزارش لوموند را «حيرت‌آور» خوانده بود و سفير آمريکا در پاريس نيز براي اداي توضيحات به وزارت خارجه احضار شده بود.

خشم رهبران قاره سبز

انتشار خبر شنود تلفن همراه آنگلا مرکل موجي از خشم و نارضايتي رهبران اروپايي را بدنبال داشت. برخي از سياستمداران اروپايي خواستار تعليق مذاکرات ميان اتحاديه اروپا و آمريکا بر سر ايجاد منطقه آزاد تجاري شدند. ايجاد منطقه آزاد تجاري از اهميت زيادي براي آمريکا و اروپا برخوردار است. تخمين زده مي‌شود که انعقاد چنين بازار مشترکي مي‌تواند به ايجاد دست‌کم 2 ميليون فرصت شغلي در اروپا بيانجامد. يکي ديگر از پيشنهادات لغو خدمات بانکي سوئيفت و انتقال اطلاعات آن به آمريکا است. برخي رهبران اروپايي حتي پيشنهاد کردند که اتحاديه اروپا هرگونه تبادل اطلاعاتي خود با آمريکا را متوقف کند. ميشائيل اشپيندلگر، معاون صدراعظم اتريش گفت: «در بين کشورهاي دوست نمي‌توان پذيرفت که کسي مورد شنود قرار گيرد يا اطلاعات وي جمع‌آوري و سپس بکار گرفته شود.»

فردريک راين‌فلت، نخست‌وزير سوئد نيز تصريح کرد که شنود مکالمات تلفني رهبر يک کشور«غيرقابل پذيرش» است. نخست وزير بلژيک نيز گفت که «خبرچيني سيستماتيک به هيچ‌وجه پذيرفتني نيست و مقابله اروپا با اين اقدام ضروري است.» مارک روته، نخست‌وزير هلند نيز در اين‌باره گفت: «من شواهدي در دست ندارم که آيا تحت کنترل و مورد شنود قرار گرفته‌ام. اما هيچ‌کس نمي‌تواند کاملاً مطمئن باشد.»

نگراني اتحاديه اروپا

رهبران کشورهاي اروپايي در نشست خود در روز پنج‌شنبه (24 اکتبر/2 آبان) در بروکسل از هرمان فان رامپوي، رئيس اتحاديه اروپا و ژوزه مانوئل باروسو، رئيس کميسيون اين اتحاديه خواستند که کمبود‌هاي فني در زمينه امنيت ارتباطات و تبادل اطلاعات را جبران و کشورهاي اروپايي را در اين عرصه به کارآمدترين دستاوردهاي فني مجهز کنند. به گفته هرمان فان رامپوي کشورهاي اروپايي از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهور فرانسه خواسته‌اند که مسووليت گفت‌وگو با دولت آمريکا را پيرامون «چگونگي و محدوده فعاليت سازمان‌هاي امنيتي و اطلاعاتي» برعهده گيرند. اين دو هم‌چنين موظف‌اند قراردادي در اين زمينه ميان اتحاديه اروپا و آمريکا تهيه کنند.

رهبران اتحاديه اروپا در نشست خود در بروکسل، پايتخت بلژيک با صدور بيانيه‌اي گفته‌اند که بي‌اعتمادي به آمريکا به دليل شنود مکالمات مي‌‎تواند بر جنگ عليه تروريسم تاثير بگذارد. در اين بيانيه که امروز (جمعه 25 اکتبر) منتشر شده همچنين گفته شده که بي‌اعتمادي و عدم اطمينان مي‌تواند «بر همکاري‌هاي اطلاعاتي بين کشورها تاثير منفي داشته باشد.» در اين بيانيه همچنين گفته شده که رهبران اتحاديه اروپا معتقدند که برقراري روابط بايد بر پايه احترام و اعتماد متقابل باشد.

رهبران آلمان و فرانسه مي‌گويند که مي‌خواهند تا پايان سال جاري ميلادي با مذاکره با آمريکا، در مورد جمع‌آوري اطلاعات به تفاهمي تازه برسند و مقررات جديدي در اين زمينه وضع کنند.

آنگلا مرکل هم گفته است که آلمان و فرانسه به دنبال تعريف چارچوب جديدي براي همکاري‌هاي اطلاعاتي با آمريکا هستند. خانم مرکل گفت که در پي ادامه همکاري با آمريکاست ولي تاکيد کرد که به جاي عذرخواهي کلامي خواهان واکنشي عملي از سوي اين کشور است.


 احضار معاون رئيس‌جمهور کنيا به لاهه 

ديوان بين‌المللي کيفري در لاهه گفته است که ويليام روتو، معاون رئيس‌جمهور کنيا بايد شخصا در جلسات دادگاه رسيدگي به اتهاماتش در خصوص جنايت عليه بشريت حاضر شود. دادستانان عليه حکم قبلي که اجازه مي‌داد آقاي روتو در کنيا بماند، تقاضاي تجديد نظر کرده بودند. در حکم جديد آمده که عدم حضور وي در جلسات دادگاه «موردي» خواهد بود و علت غيبت او در برخي جلسات دادگاه بايد کاملا موجه باشد. وکلاي آقاي روتو معتقد بودند دادگاه او مي‌توانست به صورت غيابي برگزار شود. او تاکنون در بيشتر جلسات رسيدگي به اتهاماتش حضور داشته است. آقاي روتو متهم است که در خشونت‌هاي قومي پس از انتخابات رياست جمهوري سال 2007 که به کشته شدن حدود 1200 نفر و آوارگي بيش از 600 هزار نفر ديگر انجاميد، نقش داشته است. در پي آن انتخابات، نامزدهاي شکست خورده از جمله اوهورو کنياتا انتخابات را مخدوش خواندند و هواداران اين نامزدها دست به اسلحه بردند. ديوان بين‌المللي کيفري اوهورو کنياتا، رئيس‌جمهور و ويليام روتو، معاون او را به جنايت عليه بشريت متهم کرده است، ولي هردو اين اتهامات را رد کرده‌اند.


 استعفاي دولت تونس ظرف سه هفته 

در ادامه ناآرامي‌ها در تونس، روز پنج‌شنبه صدها تن از مردم شهر سيدي بوزيد در اعتراض به کشته شدن دست کم هفت نيروي پليس در درگيري‌هاي مسلحانه روز چهارشنبه در اين کشور، دست به تظاهرات زدند. پليس براي پراکنده کردن تظاهر کنندگان مجبور به پرتاب گاز اشک‌آور شد. يکي از معترضين مي‌گويد: «اين مردم ديگر نمي‌توانند اين وضعيت را تحمل کنند. به غير از تظاهرات کردن چه کاري از دست ما ساخته است؟ اگر دولت باقي بماند، اين جنبش قوي‌تر خواهد شد» مقامات رسمي‌تونس گروه سلفي انصار‌الشريعه را که بعد از سرنگوني زين‌العابدين بن علي، رئيس‌جمهور پيشين، اعلام موجوديت کرده، مسوول حملات مرگبار زنجيره‌اي به نيروهاي ژاندارمري اين کشور مي‌دانند.جنبش‌هاي مردمي‌موسوم به بهار عرب از همين شهر آغاز شده بود. در نهايت دولت تونس ديروز در يادداشتي اعلام کرد که ظرف سه هفته استعفاي خود را تقديم مي‌کند. العريض پيش از اين اعلام کرده بود که دولتش بعد از دستيابي به توافق با مخالفان بر سر تشکيل دولتي که اداره امور کشور را برعهده بگيرد، استعفاي خود را تقديم مي‌کند.


 دکتراي افتخاري مالزي براي کيم جونگ اون 

 دانشگاه مالزي در برنامه‌اي با هدف گسترش تعاملات با کشور منزوي کره شمالي به رهبر اين کشور دکتراي افتخاري اقتصاد داد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، دانشگاه HELP مالزي اعزام کرد که اين درجه در «مراسمي ساده» در سفارت کره شمالي در کوآلالامپور به کيم جونگ اون اعطا شده است تا پلي براي تعامل با ملت کره شمالي تحت عنوان اقدام «آموزش براي صلح و سعادت» ايجاد کند. پل چان، رييس اين دانشکده مالزيايي در بيانيه‌اي در صفحه فيس‌بوک دانشگاه گفت: من انتظار دارم که گذر زمان اين مسئله را براي حدود سال ديگر و يا بيشتر حل کند و کره شمالي از طريق راه‌هاي سازنده‌تري با جهان تعامل داشته باشد.

خبرگزاري رسمي کره شمالي اعلام کرد که اين دکتراي اقتصاد سوم اکتبر به کيم جونگ اون اعطا شده و سفير کره شمالي اين درجه را دريافت کرده است. کيم جونگ اون نخستين رهبري است که اين درجه را از اين دانشگاه دريافت کرده است. اما يک دانشگاه خصوصي مالزي از اعطاي دکتراي افتخاري به رهبر کره شمالي با اظهار شرمندگي به شدت انتقاد کرد.


 اسراف مواد غذايي در جهان 

 انتشار نتايج يک پژوهش تازه در بريتانيا، بحث اتلاف موادغذائي در کشورهاي صنعتي را دوباره زنده کرده است. براساس گزارش سال 2013 سازمان ملل متحد، هرسال دست کم يک ميليارد و 300 ميليون تن مواد غذائي در جهان دور ريخته مي‌شود که برابر با يک سوم توليد مواد غذائي است.

پژوهشي که در بريتانيا انجام شده نشان‌ مي‌دهد که هر خانوار در بريتانيا سالانه دست‌کم 830 يورو مواد غذايي دست‌نخورده و نيم‌خورده را هدر مي‌دهد. به‌اين ترتيب در مقايسه با ديگر کشورهاي صنعتي، مشکل هدر دادن مواد غذايي در بريتانيا همچنان يک معضل جدي‌ است و هنوز اقدامات کافي براي مقابله با آن صورت نگرفته است. پژوهش جديد، که با تمرکز بر سوپرمارکت زنجيره‌اي «تسکو» در سراسر بريتانيا صورت گرفته، به‌اين نتيجه رسيده است که تنها اين فروشگاه زنجيره‌اي سالانه 60 هزار تن موادغذايي هدر مي‌دهد. «تسکو» قول داده که گام‌هاي عملي براي مقابله با اين اسراف بردارد. اين سوپرمارکت زنجيره‌اي اعلام کرده که شيوه‌ي حمل‌ونقل موادغذايي خود را بهبود مي‌بخشد و مشتريان خود را براي نگهداري بهتر مواد غذايي راهنمائي مي‌کند.

با توجه به گزارش سال 2013 سازمان ملل متحد، که از اتلاف يک‌سوم مواد‌غذائي توليد شده در هر‌سال خبر مي‌دهد، سازمان جهاني غذا توصيه کرده است که پرس‌هاي غذا کوچک‌تر شود، باقيمانده غذا براي مصرف در وعده‌هاي بعدي غذايي نگهداري شود يا شيوه و سيستم اهداي غذاي خورده نشده به موسسات بهبود پيدا کند.

مقصر هدررفتن موادغذايي کيست؟

پژوهش انجام شده در بريتانيا اگرچه ميزان اسراف موادغذايي از سوي مشتريان را به خوبي نشان مي‌دهد، اما تاييد‌کننده اين نکته نيست که تنها خريداران در اتلاف موادغذائي مقصرند. سياست‌هاي دولت‌ها و حتي برخي سياست‌هاي سازمان ملل متحد نيز نقش مهمي در هدر رفتن مواد غذايي بازي مي‌کند.در بسياري از کشورهاي توسعه‌يافته سياست‌هاي کشاورزي دولت‌ها به گونه‌اي است که کشاورزان را به سوي توليد انبوه و بيش از نياز موادغذايي با کيفيتي پايين‌تر سوق مي‌دهد. از سوي ديگر، هنوز بسياري از مزارع و دامداري‌ها به تکنولوژي‌هاي مدرن براي جلوگيري از هدر رفتن موادغذايي دسترسي ندارند.


 دفاع سوچي از بوداييان خشونت‌طلب 

آنگ سن سوچي، رهبر مخالفان در ميانمار (برمه) مي‌گويد خشونت‌هاي قومي در کشورش عليه اقليت مسلمانان روهينگيا پاکسازي قومي نيست.تنش ميان بوداييان و اقليت مسلمان در ميانمار طي چند سال اخير افزايش چشمگيري يافته است. نگ سن سوچي در مصاحبه با بي بي سي تاکيد کرد که بودايي‌ها نيز در ميانمار مورد خشونت واقع مي‌گيرند و ترس و وحشت در هر دو سو، هم مسلمانان و هم بودايي‌ها ديده مي‌شود. هنگامي که خبرنگار بي‌بي‌سي به خانم سوچي گفت که اکثريت افرادي که از خشونت‌ها آسيب ديده‌اند، مسلمان هستند، او در پاسخ گفت که بسياري از بودايي‌هاي برمه هم (به دليل خشونت‌ها) مجبور به ترک کشور شده‌اند. منتقدان آنگ سن سوچي را که برنده جايزه صلح نوبل هم شده، متهم مي‌کنند که در مورد حقوق اقليت مسلمان روهينگيا سکوت اختيار کرده است.در خشونت‌هاي قومي سال گذشته ميان بودائيان و اقليت مسلمان روهينگيا صدها نفر کشته شدند و هزاران نفر نيز خانه و کاشانه خود را از دست دادند.


 کاهش فاصله بين زنان و مردان 

 مجمع جهاني اقتصاد روز جممعه گزارشي را درباره فاصله زنان و مردان در سطح جهان منتشر کرد که نشان ميدهد اين فاصله در سال 2013 در عرصه اجتماعي به سبب مشارکت بالاي زنان در سياست کاهش يافته است. براساس اين گزارش ، کاهش فاصله بين زنان و مردان از نظر مشارکت در حيات سياسي در سال 2013 به 21 درصد رسيده است. اين ميزان در سال 2012 حدود 19 درصد بود. گزارش مجمع جهاني اقتصاد مي افزايد علاوه بر اين 86 کشور امسال موفق شدند فاصله بين زن و مرد را کاهش دهند و اوضاع زنان را بهبود بخشند. کارشناسان مجمع جهاني اقتصاد اعلام کردند« گزارش 2013 مي افزايد که 86 کشور از مجموع 133 کشور توانستند فاصله بين سال 2012 و 2013 را جبران کنند.» مجمع جهاني اقتصاد اين گزارش را از هشت سال پيش منتشر کرده است. براي گزارش سال 2013 ، 136کشور اطلاعاتي در خصوص توانايي خود براي کاهش فاصله هاي بين زنان و مردان درچهار بخش بهداشت ، آموزش ، مشارکت در حيات سياسي و برابري اقتصادي ارائه کرده اند. ايسلند در سال 2013 در صدر اين طبقه بندي قرار دارد. چهار کشور بالاي فهرست که همه از کشورهاي شمال اروپا هستند رده هاي خود را حفظ کرده اند . اين کشورها ايسلند ، فنلاند ، نروژ و سوئد هستند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از ژنو ، ايسلند نخستين کشور اين طبقه بندي از پنج سال پيش است و موفق شده است 80 درصد فاصله بين زنان و مردان را کاهش دهد. براي نخستين بار ، فيليپين توانست رده پنجم ( رديف هشتم در سال 2012) را به دست آورد. در پايين اين رده بندي نيز کشورهاي چاد ( 134)، پاکستان( 135) و يمن ( 136 ) قرار دارد.


 رويداد 

 انفجار در سوريه

دولت سوريه و مخالفان تعدادي از اسيران خود را آزاد کرده‌اند. مبادله زندانيان و گروگان‌ها بدون اعلام رسمي و به شکلي کمابيش مخفيانه انجام شد زيرا دو طرف درگيري در جنگ داخلي سوريه همواره هرگونه تماس با يکديگر را غيرقابل قبول دانسته‌اند. از سوي ديگر، در حالي که سازمان منع استفاده از سلاح‌هاي شيميايي اعلام کرد: سوريه در حال آماده شدن براي ارائه طرحي مفصل جهت از بين بردن سلاح‌هاي شيميايي است. اين در حالي است که دولت آمريکا براي تخصيص مبلغ شش ميليون دلار جهت از بين بردن زرادخانه‌هاي شيميايي سوريه متعهد شده است. نيز، فرمانده ناوگان دريايي آمريکا اعلام کرد که واشنگتن بخشي از ناوهاي خود را از سواحل سوريه به پايگاه‌هاي اصلي خود در واشنگتن بازگرداند تا احتمال وقوع جنگ چند مليتي از سوريه به طور موقت دور شود؛ به دنبال انفجار دو خودروي بمب‌گذاري شده در اطراف دمشق بيش از 40 تن کشته و 90 تن ديگر زخمي شدند. به گزارش اسکاي نيوز عربي، در انفجار دو خودروي بمب‌گذاري شده که ديروز (جمعه) در منطقه «البردي» در حومه دمشق، پايتخت سوريه رخ داد، دست‌کم 40 تن کشته شدند. بنابر گزارش اين شبکه خبري، حدود 13 تن از کشته‌شدگان کودک هستند. علاوه بر اين در انفجار‌هاي مذکور، 90 تن ديگر زخمي شدند.

افول روابط آمريکا و عربستان

نکته جالب در افول روابط آمريکا و عربستان اين است که اين روابط مانند يک ماشين قراضه دو سال است که در جاده آرام حرکت مي‌کند اما هيچ‌کس در رياض يا واشنگتن اقدامي براي جلوگيري از اين روند اتخاذ نکرده است. به گزارش ايسنا، ديويد ايگناتيوس در تحليلي به بررسي روابط رو به کاهش آمريکا و عربستان پرداخته و در اين خصوص مي‌نويسد: در روابط آمريکا و عربستان شکاف قابل توجهي پديد آمده است. عربستان از پذيرش کرسي‌ در شوراي امنيت سازمان ملل خودداري کرد و بندر بن سلطان، رييس سرويس اطلاعاتي اين کشور، اين اقدام را پيامي به آمريکا و نه به سازمان ملل خواند. ترکي الفيصل، رييس سابق سازمان اطلاعاتي عربستان نيز در مصاحبه با المانيتور نسبت به برخورد آمريکا با مسائل سوريه و فلسطين اظهار نااميدي کرد. چيزي که بايد دولت آمريکا را نگران کند اين است که نارضايتي عربستان از سياست واشنگتن در خاورميانه، با چهار متحد مهم آمريکا يعني اسرائيل، مصر، اردن و امارات نيز مشترک است. اين کشور (معمولا در خفا) نسبت به سياست باراک اوباما، رييس‌جمهوري آمريکا نسبت به مصر، حمايت از اخوان المسلمين و مخالفت با کودتا عليه مرسي، ترديد در سياستش نسبت به سوريه و اکنون اقدام به مذاکره با ايران اعتراض مي‌کنند. به گفته مقامات آگاه عربي، ملک عبدالله، پادشاه عربستان در ضيافت ناهار در حضور پادشاه اردن و وليعهد امارات از سياست آمريکا ابراز نااميدي کرد.


 اخبارکوتاه 

 درگيري علوي‌ها و سلفي‌هاي لبنان

الميادين: در پي ادامه درگيري‌هاي خشونت‌آميزمسلحانه ميان علوي‌ها و سلفي‌هاي شمال لبنان، پنج تن کشته و حدود 50 تن ديگر زخمي شدند. طرابلس اخيرا شاهد درگيري‌هاي خشونت‌آميزي ميان افراد مسلح بوده است به طوري که مسئولان امنيتي در مناطق البقار، الريفا، الشعراني، الاميرکان، حارة السيدة، جبل محسن، طلعة العمري، حارة البرانية، سوق الخضار، البازار، الستارکو، بعل الدروايش، مشروع الحريري، المنکوبين، الملولة تدابير امنيتي شديدي را اتخاذ کردند.

حبس ابد براي مهره شاخص چين

فرانس24: بو شيلاي، از رهبران سابق کميته مرکزي حزب کمونيست چين از مجازات اعدام تبرئه شد اما بايد باقي سال‌هاي عمرش را در حبس بگذراند.بو شيلاي که متهم به ارتشاء و سوء‌استفاده از قدرت و اموال عمومي است در دادگاه تجديد نظر روز جمعه به حبس ابد محکوم شد.در جريان برگزاري دادگاه، تدابير امنيتي شديدي در خيابان‌هاي اطراف اتخاذ شده بود.

کشف دو موميايي در پرو

رويترز: باستان‌شناسان در پرو از کشف دو موميايي سالم با قدمت بيشتر از يک هزار سال در حومه ليما، پايتخت اين کشور خبر داده اند. به گفته باستان‌شناسان، اين دو موميايي متعلق به يک کودک و يک بزرگسال است و در يک معبد باستاني کشف شده اند. محققان بر اين باورند که اين کودک به عنوان يک قرباني زنده به گور شده است.

تظاهرات در مقدونيه

آسوشيتدپرس: در پايتخت مقدونيه، تظاهرات براي حمايت از يکي از خبرنگاران اين کشور با نام «توميسلاو کزارووسکي» انجام شده و پليس اقدام به متفرق کردن تظاهرکنندگان کرده است. اين خبرنگار به اتهام علني کردن هويت يک شاهد در جريان پرونده يک قتل، به چهارسال و نيم زندان محکوم شده است.

فازجديد شهرک سازي‌هاي صهيونيستي

هاآرتص: يک مسئول عالي رتبه در رژيم صهيونيستي اعلام کرد، مقامات اين رژيم در صددند تا در مقابل آزادي 25 اسير فلسطيني از 104 اسير موجود در زندان‌هاي صهيونيستي، 1500 واحد مسکوني جديد احداث کنند و آگهي مناقصه اين واحدها همزمان با آزادي سري دوم اسيران فلسطيني در هفته آينده منتشر خواهد شد.

تظاهرات انتخاباتي در کامبوج

خبرگزاري فرانسه: هزاران معترض به همراه سام ريشي، رهبر اپوزيسيون کامبوج که خواستار تحقيقات مستقل در خصوص انتخابات ژوئيه است، دست به تظاهرات زدند. معترضان طي تظاهرات سه روزه خود درخواستي را با اثر انگشت دو ميليون نفر به اين مراجع تحويل داده و در آن دولت کامبوج را به سهل‌انگاري در تحقيق در خصوص انتخابات و تشکيل غيرقانوني پارلمان متهم کردند.

چرخش قدرت در جمهوري چک

خبرگزاري فرانسه: راي‌دهندگان چک که از سال‌ها اختلاس و رياضت خشمگين هستند، آماده انتقال قدرت به دست اپوزيسيون چپ‌گرا در انتخابات جمعه مي‌شوند که زودتر از موعد برگزار مي‌شود اما کسب يک اکثريت، دور از دسترس به نظر مي‌رسد. احتمالا سوسيال دموکرات‌ها در انتخابات پيروز خواهند شد اما اينکه با کمونيست‌ها ائتلاف تشکيل خواهند داد و يا با يک حزب ديگر، مشخص نيست.

راهپيمايي حاميان مرسي

الجزيره: در حالي که دولت مصر از کاهش ساعات ممنوعيت آمد و شد در قاهره و 13 استان اين کشور خبر داد، جمعي از حاميان اخوان‌المسلمين بار ديگر در دانشگاه‌هاي مصر تظاهرات کردند.