نسخه شماره 3323 - 1392/08/04 -

حسن خميني:
در برابر امام نمي‌شد اخلاق ديني را رعايت نکرد

از سوي دولت صورت گرفت
واکنش به اشتباه معني دار و عجيب صدا‌و‌سيما در مورد طرح مهرآفرين


رئيس‌جمهور پيشين بر خلاف قانون، لوايح قضايي را بايگاني مي‌كرد


مذاکره ازموضع انفعال و ضعف نبود

رييس مجلس :
تحرک ديپلماسي کشور بهتر شده است


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


الو مردم سالاري 88267856

اظهارنظر سه کارشناس در مورد حقوق خانواده زندانيان
برخورد هتاکانه با خانواده زندانيان خلاف قانون و شرع است


تلاش کاخ سفيد براي جلوگيري از تشديد تحريم‌هاي ضدايراني


انسان‌ها زماني‌که ناروايي مي‌بينند به دنبال اسطوره مي‌گردند


استقبال اتحاديه اروپا از رويکرد جديد ايران


ايران گزارشگر ويژه حقوق بشر را به رسميت نمي‌شناسد


خبر


باز هم درباره دانشگاه احمدي‌نژاد!


تلنگر


برف‌آباد، ميزبان زنده ياد دکتر علي‌اکبر نقي‌پور


توقف در بازار مسکن مهر

سيدعلي خميني:
هنر و شعر بهتر از زبان عقل پرده از اسرار برمي‌دارد


 حسن خميني:
 در برابر امام نمي‌شد اخلاق ديني را رعايت نکرد 

 يادگار امام با تأکيد بر تقيد رهبر کبير انقلاب اسلامي به تمام جزييات دين، گفت: امام به دين به صورت کاريکاتوري نگاه نمي‌کرد و لذا در برابر امام نه مي‌شد ظواهر ديني را کنار گذاشت و نه اخلاق ديني را رعايت نکرد.

به گزارش ايسنا سيدحسن خميني در آغاز جلسه درس اصول خود در مدرسه دارالشفاء قم يادآور شد: من پيش از اين، بحث نگاه کاريکاتوري را مطرح کرده بودم، بدين معنا که يک بعد شخصيت کسي را ببينيم و بعد ديگر را نبينيم. بايد هميشه حواس ما باشد که نگاه ما به افرادي که جمع اضداد هستند کاريکاتوري نباشد. البته در اين صورت، اول از همه به خودمان ظلم کرده‌ايم.

يادگار امام اظهار کرد: يکي از فرزندان اميرالمؤمنين(ع) که ما در روزگار خودمان ديديم و از آن بهره برديم، امام بزرگوار ماست. ايشان نيز چنين جمع اضدادي در وجودش نهفته بود؛ البته هرکس امام را تحليل کند، چند بعد را نمي‌تواند نبيند؛ اولين بعد اين است که امام مرجع تقليد است. امام کسي است که اگر وارد حوزه‌هاي ديگر مي‌شود، به خاطر دين‌داري است. درد اول امام، درد ديني است و اگر او انقلاب مي‌کند به خاطر دين‌داري مردم است؛ لذا همه بايد در زندگي متنبه باشيم که نمي‌توان امام را تحليل کرد و اين بعد شخصيت امام را به عنوان يک بعد پررنگ مدنظر قرار نداد؛ تقيِّد آن بزرگوار در طول زندگي شخصي‌شان، به جزيي‌ترين مسائل ديني، از ظواهر ديني تا بواطن ديني، به وضوح ديده مي‌شود؛ زيرا امام به دين به صورت کاريکاتوري نگاه نمي‌کرد؛ لذا در جلوي امام نه مي‌شد ظواهر ديني را کنار گذاشت و نه اخلاق ديني را رعايت نکرد.

وي ادامه داد: خيلي اوقات ما نسبت به درنظر گرفتن يک ظاهر ديني برمي‌آشوبيم، اما وقتي کسي جلوي ما غيبت مي‌کند حساس نمي‌شويم. واي به حال ما اگر خودمان غيبت کنيم، خودمان تهمت بزنيم و خودمان بد ديگران را بخواهيم! اگر کسي جلوي امام غيبت مي‌کرد، ايشان از جا بلند مي‌شد و مي‌رفت يا او را نهي مي‌کرد. از آن سو، ظواهر ديني را هم نمي‌شد مقابل امام فراموش کرد، زيرا عده‌اي درگير ظواهر مي‌شوند و در نقطه مقابل آن عده‌اي به بهانه اخلاقيات، ظواهر را کنار مي‌گذارند. واقعا امام نسبت به بحث حجاب و اختلاط نامحرم توجه بسيار ويژه‌اي داشتند؛ در خانواده ما وقتي نوه‌هاي پسري به سن بلوغ مي‌رسيدند امام آن‌ها را از نشستن سر يک سفره با نوه‌هاي دختري منع مي‌کردند. اين تقيدات بسيار سنگيني که امام به ظواهر ديني داشتند را نمي‌توان در تحليل شخصيت ايشان ناديده گرفت.

وي افزود: در بحث موسيقي هم، امام شب‌ها که راديوهاي بيگانه را گوش مي‌کردند، به محض آن‌که صداي موسيقي از راديو بلند مي‌شد آن را قطع مي‌کردند؛ لذا همه افراد بايد مراقب باشند که خداي نکرده امام را به گونه‌اي تحليل نکنند که بُعد عنايت ايشان به فقه و احکام فقهي، بخصوص مظاهر اجتماعي و فرهنگي دين، کمرنگ جلوه داده شود. قدم به قدم زندگي امام آميخته به تقيدات کامل و بدون تسامح به احکام ديني است. البته در رفتار ايشان با کساني که احيانا در نکاتي تقيدات لازم را ندارند، برخوردي کاملا انساني، تربيتي بود؛ نه اين‌که به صرف يک لغزش کسي را از دايره دين داران خارج کنند و با تهمت‌هاي ناروا او را برانند.

يادگار امام تصريح کرد: در عين حال، مهم اين است که امام در بند ظواهر نماندند؛ گوهر دين از دست نرفت که به ظاهر بسنده کنيم. همين امام مي‌فرمايد که بيان احکام و نجات دين فدايي مي‌خواهد؛ همين امام مي‌گويد خون دلي که من از مقدسين خوردم، از هيچ‌کس ديگري نخوردم. در همين فيضيه که من و شما صحبت مي‌کنيم، ظرف پسر امام را آب کشيدند. اگر روي سر پيامبر(ص) را هنگام نماز فشار مي‌دادند، مشابه آن اتفاقات براي امام ما هم افتاده است.

وي يادآور شد: يکي ديگر از ابعاد شخصيت امام که نمي‌توان از آن گذشت، حق‌الناس و حقوق مردم است. زندگي امام آميخته به حقوق مردم است. اين‌که ايشان براي مردم حق تعيين سرنوشت قائل است، دليلي جز اين ندارد که مردم آزاد آفريده شده‌اند و خودشان تصميم مي‌گيرند. البته گاهي اشتباه برداشت مي‌شود و گفته مي‌شود مردم حق اشتباه دارند؛ خير! کسي حق اشتباه ندارد، اما مردم خودشان بايد انتخاب کنند.


 از سوي دولت صورت گرفت
 واکنش به اشتباه معني دار و عجيب صدا‌و‌سيما در مورد طرح مهرآفرين 

 گروه سياسي – کورش شرفشاهي: رسانه ملي در برنامه اي خبري تحليلي، در مورد خبر موسوم به طرح مهر آفرين به نقد و بررسي پرداخت. اين برنامه خبري آنچنان در مورد اين خبر تحليل کرد که با واکنش شديد دولت رو به رو شد و روابط عمومي دولت اعلام کرد که صدا و سيما به گزينش بخش‌هايي از اين خبر پرداخته تا براي دولت يازدهم حاشيه درست کند. اين واکنش به اندازه اي تند بود که پايگاه اطلاع‌رساني دولت با عنوان «رسانه ملي در نقل يکي از اخبار پايگاه اطلاع رساني دولت مرتکب اشتباه معني دار و عجيبي شد» به استقبال از اين خبر رفت. پايگاه اطلاع رساني دولت، با يادآوري اينکه روز چهارشنبه(اول آبان) يک خبر در خروجي پايگاه اطلاع‌رساني دولت منتشر شد که در آن به لغو مصوبه موسوم به «مهرآفرين» اشاره شده بود گفت: بخش ديگري از خبر منتشر شده پايگاه اطلاع رساني دولت به بندهاي ديگري از مصوبه مذکور که از سوي معاون اول رئيس‌جمهور ابلاغ شده اشاره دارد که مربوط به انجام و اجراي استخدام در دستگاه‌هاي دولتي و اجرايي بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، قانون مديريت خدمات کشوري و قانون بودجه 1392 مصوب مجلس شوراي اسلامي است. اما رسانه ملي در اقدامي قابل تامل و عجيب- که انتظار آن نمي‌رفت- در بخش‌هاي مختلف خبري و در ميان عناوين گوناگوني که از اين خبر انتخاب کرده بود تلاش نمود تا چنين وانمود کند که مصوبه مذکور در جلسه امروز دولت به تصويب رسيده و اعلام شده است در حالي که چنين موضوعي نادرست بوده و از اساس کذب است.

به نظر مي‌رسد اشتباه فاحش بخش خبر صدا‌و‌سيما در اين اقدام غيرحرفه اي اول به دليل عدم رعايت اصول حرفه اي و خبري در نقل خبر از منبع اصلي- يعني پايگاه اطلاع رساني دولت- است.

منشا دوم اشتباه صداوسيما؛ برداشت نادرست از همزماني انتشار اين خبر در خروجي پايگاه اطلاع رساني دولت و برگزاري جلسه هيئت وزيران در روز چهارشنبه است در حاليکه انتشار مصوبات و تصميمات هيئت وزيران يک رويه معمول و هميشگي و مستمر بوده و اصحاب رسانه و مديران کشور و همچنين کاربران عادي پايگاه اطلاع رساني دولت با آن آشنا هستند. به بيان ديگر اين مصوبه چند روز قبل از سوي معاون اول رئيس جمهور ابلاغ شده و زمان بندي انتشار و اطلاع رساني درباره آن بر اساس کنداکتور پايگاه اطلاع رساني دولت در اول آبان ماه انجام شده است. همچنين بايد اين نکته به استحضار مخاطبان گرامي رسانده شود که مصوبه مهرآفرين در پي اشکالات متعددي که از سوي رئيس محترم مجلس شوراي اسلامي به دولت اعلام شد؛ ملغي شده است.

در عين حال دولت تدبير و اميد پس از لغو مصوبه مهرآفرين- بنا به دلايلي که گفته شد- دستگاه‌هاي اجرايي و استانداري‌ها را مکلف کرد تا فرآيند استخدام و جذب نيروي انساني خود را بر اساس نيازهاي خود و در چارچوب قانون برنامه پنجم توسعه و قانون مديريت خدمات کشوري دنبال کنند. از سوي ديگر خطاي رخ داده در پوشش خبر مذکور ممکن است اين بدبيني را نيز به مخاطبان القا کند که دولت در شب عيد، مصوبه اي بر خلاف انتظار و منافع مردم داشته است دز حاليکه مرور بندهاي مختلف اين مصوبه نشان مي‌دهد که دولت علاوه بر رعايت قانون و تذکر مجلس براي لغو مصوبه مهرآفرين ، دستگاه‌هاي اجرايي را به پيگيري و پاسخ به مطالبات و انتظارات مردم درباره موضوع استخدام درچارچوب قوانين موضوعه کشور مکلف کرده است.

از سوي ديگر محمد باقر نوبخت در باره اين خبر به ايرنا گفت: دولت دهم بدون رعايت اختيارات قانوني، در مصوبه اي تحت عنوان طرح مهر آفرين اختيارات وسيعي را به دستگاه‌هاي مختلف اجرايي براي استخدام نيروي انساني تفويض کرد. وي افزود: اين مصوبه به دليل رعايت نکردن قوانين جاري، مورد ايراد قانوني رييس مجلس شوراي اسلامي قرار گرفت و دولت موظف به رفع اين ايرادات شد.

وي تصريح کرد: برخلاف مکاتبات متعدد، بسياري از اين ايرادات در دولت گذشته، برطرف نشد، اين در حالي است که بر مبناي قانون، يک هفته پس از اعلام ايراد رييس مجلس شوراي اسلامي، بندهاي مورد ايراد ملغي‌الاثر محسوب مي‌شود. معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهوري با بيان اين که معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس‌جمهوري به استناد اين ايرادات قانوني و ملغي الاثر بودن بخش‌هاي بسياري ازبندهاي آن، درخواست لغو اين مصوبه را به دولت ارايه کرد، يادآور شد: هيات وزيران مستند به اين سوابق، اين مصوبه را مورد بررسي وتصميم‌گيري قرار داد. نوبخت درباره اقدامات برخي از دستگاه‌هاي اجرايي درخصوص بندهايي که لاريجاني ايراد قانوني نگرفته بود، يادآور شد: دولت تدبير واميد به معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهوري اختيار داد تا ضمن بررسي اين موارد، اقداماتي که در دستگاه‌هاي اجرايي و استانداري‌ها حسب مورد، قبل از تاريخ ملغي الاثر شدن هر يک از بندهاي تصويب نامه فوق، اصلاحات و الحاقات بعدي آن که با رعايت قوانين و مقررات انجام شده است، با تشخيص اين معاونت صحيح تلقي شود. همچنين محمد رضا صادق مشاور رييس‌جمهوري نيز در اين باره گفت: تصميم گيري در باره طرح مهر آفرين مربوط به جلسه هيات دولت در چهارشنبه هفته جاري نبوده و در اين جلسه اساسا موضوع طرح مهر آفرين مطرح نشده است. وي با بيان اين که با مسوولان صدا سيما درزمينه نحوه انعکاس اين خبر گفتگو کردم،افزود: لغو بخش‌هاي داراي ايراد قانوني طرح مهر آفرين در جلسات پيشين هيات دولت انجام شده است. مشاور رييس‌جمهوري ادامه داد: نحوه انعکاس خبر مذکور ممکن است اين شائبه را به مخاطبان القا کند که دولت در شب عيد غدير، مصوبه اي بر خلاف انتظار و منافع مردم داشته است. صادق خاطرنشان کرد: در پايگاه اطلاع‌رساني دولت مصوبات جلسه چهارشنبه هيات وزيران انتشار يافته است و صدا وسيما در همان شب (شب عيد غدير) مي‌بايست مصوبات دولت دراين روز را منتشر مي‌کرد. وي يادآور شد: چنانچه صدا و سيما در نظر داشت مصوبات جلسات گذشته دولت را درمورد طرح مهر آفرين منتشر کند بايد تمامي‌آن را منتشر مي‌کرد که در آن صورت ،بندهاي مختلف اين مصوبه نشان مي‌دهد دولت علاوه بر رعايت قانون و تذکر مجلس براي لغو بخش‌هاي داراي ايراد قانوني مصوبه مهرآفرين ، دستگاه‌هاي اجرايي را به پيگيري و پاسخ به مطالبات و انتظارات مردم درباره موضوع استخدام درچارچوب قوانين موضوعه کشور مکلف کرده است.


 رئيس‌جمهور پيشين بر خلاف قانون، لوايح قضايي را بايگاني مي‌كرد 

رئيس قوه قضاييه افراط و تفريط درباره وضعيت زندان‌ها را هجمه ديگري عليه قوه قضاييه دانست و اظهار كرد: بزرگ‌نمايي مشكلات زندان‌ها در رسانه‌ها صحيح نيست و در مقابل آن نيز نبايد مطرح و القا كرد كه زندان‌هاي ما هتل است كه هر دوي اين نگاه‌ها واقع‌بينانه نيست و طبيعي به نظر نمي‌آيد. به گزارش روابط عمومي قوه قضاييه، صادق آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با اشاره به اعدام اخير در بجنورد و موضوع وجود علائم حيات در اين فرد، برخي بحث‌هاي مطرح شده در اين خصوص را غيرفني و غيرمرتبط و ناآگاهانه دانست و گفت: اما به لحاظ عاطفي يكي از راه‌هاي برخورد با فرد اعدامي كه مرگ را به چشم ديده و شدائدي را تحمل كرده عفو است و چنين فردي كه داراي وضعيتي خاص است مي‌تواند مورد لطف و عفو نظام اسلامي قرار گيرد و اينجانب به لحاظ عاطفي قطعاً اين كار را خواهم كرد. رئيس قوه قضاييه مطرح شدن چنين مواردي درباره موضوع اخير در برخي رسانه‌هاي داخلي و خارجي را در امتداد فشارها و هجمه‌هاي چند سال اخير عليه قوه قضاييه اعلام كرد و افزود: در چند سال اخير به ويژه بعد از فتنه 88 هجمه‌هاي سنگيني عليه قوه قضاييه مطرح شده است و اخيراً در برخي رسانه‌هاي غربي مطرح شده كه در ايران افراد را براي سرقت 50 هزار تومان پول اعدام مي‌كنند كه دروغ بزرگي است. آملي لاريجاني موضوع بعدي هجمه عليه قوه قضاييه را ادعاي مربوط به كثرت اعدام‌ها برشمرد و گفت: قوه قضاييه حداقل اعدام‌هايي را كه در قانون لحاظ شده به اجرا مي‌گذارد و حتي در بسياري موارد اجراي اين حكم را به تعويق مي‌اندازد آن هم در حالي كه كشور ما مورد هجوم سوداگران مرگ است واگر برخوردي صورت نگيرد عواقب بسيار بدتري گريبان جامعه ما و حتي كشورهاي ديگر را خواهد گرفت. رئيس دستگاه قضا با تشكر از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بويژه اعضاي كميسيون حقوقي و قضايي به خاطر الحاق تبصره‌اي به ماده 3 قانون وظايف و اختيارات رئيس قوه قضاييه گفت: يكي از معضلات قوه قضاييه در گذشته برخورد نامناسب با لوايح قضايي بوده است كه برخي از آنها مانند لايحه پليس قضايي كه همگان بر ضرورت تصويب آن اتفاق نظر دارند چند سال همچنان در دولت بلاتكليف مانده است. آيت‌الله آملي لاريجاني تأكيد كرد: متأسفانه رئيس‌جمهور پيشين بر خلاف قانون، لوايح قضايي را بايگاني مي‌كرد و برخلاف نص تفسير شوراي نگهبان، براي خود حق رسيدگي به لحاظ قانون اساسي و رد لوايح قضايي قائل بود در حالي كه دولت موظف است ظرف سه ماه لوايح قضايي را به مجلس بفرستد.


 مذاکره ازموضع انفعال و ضعف نبود 

آيت‌الله صديقي گفت: اگر مذاکره‌اي مطرح مي‌شود از موضع انفعال و ضعف نبوده چون ما امروز از هر زمان قوي‌تريم و امروز آمريکا از هر زمان بودنش، ضعيف‌تر و ذليل‌تر است. به گزارش ايسنا کاظم صديقي در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران با اشاره به اين‌که مذاکرات هسته‌يي در يک مرحله انجام شده و بايد در مراحل بعدي پيش رود، توضيح داد: مرحله اول اعتمادسازي است که اين حرف را دور از حقيقت مي‌دانيم، چون از ابتداي حرکت‌ انقلاب، جهاد، انتخابات و امت ايران آيينه شفاف و آب زلال بوده و ابهامي در حرکت ما وجود نداشته است و ما با کسي فريب نکرده‌ايم. امام جمعه موقت تهران با اشاره به اين‌که ايران تا به حال هيچ اقدامي که مخل به اعتماد جهان باشد انجام نداده است، تصريح کرد: اعتمادي بالاتر از فتواي رهبري امت نيست که براساس اسلام استفاده از سلاح هسته‌اي را حرام دانستند و معتقدند حتي اگر قدرت داشته باشيم ديگران را خلع سلاح مي‌کنيم چون بايد شاخ گاوها را شکست تا امت‌ها با آرامش زندگي کنند. خطيب اين هفته نماز جمعه تهران با بيان اين‌که مرحله دوم در مذاکرات هسته‌يي موضوع ادامه غني‌سازي که البته حق مسلم ما است، به شمار مي‌رود، گفت: استفاده از انرژي هسته‌يي صلح آميز براي رفع نياز پزشکي مردم حق همه امت‌ها از جمله ملت ما است و استفاده از سلاح اتمي براي همه ممنوع است و ما در اين مسئله کوتاه نيامده و نخواهيم آمد. وي با بيان اينکه مرحله سوم در مذاکرات هسته‌اي پذيرش نظارت کارشناسانه است توضيح داد: در حال حاضر دوربين‌ها هم در کانون‌هسته‌اي ما فعال هستند و تمام رفت و آمدها تحت کنترل است پس اگر در مذاکرات از حضور سرزده صحبت مي‌شود چيز جديد وجود ندارد. صديقي افزود: ما مطمئن هستيم که کار خلافي نمي‌کنيم پس از بازرسي ممانعت نمي‌کنيم و نگراني نداريم . امام جمعه موقت تهران با اشاره به اين‌که چهارمين مرحله مذاکرات هسته يي لغو کامل تحريم‌ها است گفت: تحريم‌ها مبناي انساني، قانوني،‌ عرفي‌، شرعي و عاطفي ندارد، بلکه کاملا ظالمانه و يک طرفه و بي‌مبنا است پس اگر مي‌خواهند اعتمادسازي شود بايد تحريم‌هاي بي‌توجيه را بردارند. امام جمعه موقت تهران به اهميت تاکتيک‌هاي دشمن اشاره کرد و افزود: امروز بر ماست که بدانيم دشمن اصلي ما که به صورت غده سرطاني سرزمين‌هاي مسلمانان را غصب کرده است با چه تاکتيک‌هايي به جنگ ما آمده است که در راس آن مسئله ايجاد اختلاف‌،توسعه فساد و تهديد نخبگان است پس بايد با تاکتيک‌هاي مناسب هجمه‌هاي آنها را دفع کنيم و اين کشتي را سالم به ساحل نجات برسانيم و پرچم را به دست صاحب عالم بدهيم.


 رييس مجلس :
 تحرک ديپلماسي کشور بهتر شده است 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي با موسوي اردبيلي و مکارم شيرازي ديدار و گفت وگو کرد.

به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني در ديدار با آيت‌الله موسوي اردبيلي اظهار کرد: در مجموع حرکت مثبتي در راستاي حل مشکلات اقتصادي ديده مي‌شود و دستگاه‌هاي اجرايي فکر منسجم‌تري دارند و تحليل‌هاي واقع بينانه‌تر ارائه مي‌دهند.

وي افزود: جلساتي در مجلس در راستاي اصلاح قانون بودجه داريم و اقداماتي که براي رونق اقتصادي در صنعت و کشاورزي مي‌شود پايه‌هاي خوبي دارد.

رئيس مجلس با بيان اينکه تحرک ديپلماسي کشور بهتر شده است خاطرنشان کرد: فضاي حل مسائل سياسي هم فراهم‌تر شده و در مجموع برداشت من اين است که کشورهاي ديگر هم آرام‌تر شده‌اند براي حل مسائل سياسي که اين امر مفيد خواهد بود.

وي ادامه داد: نبايد در اين زمينه اغراق کرد ولي مسائل در مسير درستي قرار گرفته‌اند؛ اگر سمت و سو صحيح باشد مشکلات حل مي‌شوند. لاريجاني با اشاره به سفر خود به سه کشور اروپايي عنوان داشت: فضا در مجموع مثبت است. همچنين لاريجاني در ديدار با مکارم شيرازي ضمن ارائه گزارشي از سفر به ژنو اظهار داشت: فضاهاي عمومي نسبت به جمهوري اسلامي مثبت‌تر شده است؛ در اين سفر فرصت مناسبي براي گفت‌وگو با ديگر کشورها به وجود آمد.

وي افزود: اين امر يکي به دليل انتخابات ايران بوده و گرفتاري‌هايي که آنها در بيرون وجود دارد هم تاثير داشته و دريافته‌اند که حق با ايران است و بايد رابطه را اصلاح کنند. لاريجاني با بيان اينکه فضايي اميدوارکننده در تحرکات ديپلماتيک به وجود آمده خاطرنشان کرد: نگاه‌ها به سمت اميدواري است و در اين ميان رژيم صهيونيستي به دليل سخنان تندي که سران آن مي‌زنند مضحکه شده است. رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه کشورها بر اساس منافع خود کار مي‌کنند گفت: هرچند رژيم صهيونيستي در کنگره نفوذ دارد، اما بايد گفت بخشي از تحريم‌ها مربوط به کنگره و بخشي هم مربوط به دولت آمريکا و شوراي امنيت است.

وي ادامه داد: اگر دولتمردان آنها تصميمي بگيرند کنگره هم هماهنگ با آنها کار مي‌کند؛ نکته ديگر اينکه اينها يک نقش رسانه‌اي و يک نقش غير رسانه‌اي دارند و بعيد است که نقش غير رسانه‌اي آنها پررنگ باشد.

لاريجاني با اشاره به گام‌هاي خوبي که در حوزه صنعت و کشاورزي برداشته شده است عنوان کرد: اميدواريم تصميمات گرفته شده در راستاي حل مشکلات باشند.

اين مسئول اذعان داشت: در بحث رايانه ها ابتدا بايد اصلاح مسير صورت بگيرد و سپس گام‌هاي بعدي برداشته شوند. رئيس قوه مقننه با بيان اينکه نظر مجلس اين است که يارانه‌ها برخي از مشکلات مانند درمان و بيکاري را حل کنند متذکر شد: در اين زمينه هم نمايندگان مردم در مجلس به دنبال راه‌حل‌هايي براي بهبود امور هستند.


 اخبار کوتاه 

 افراد جاهل توهين مي‌کنند

وزير اطلاعات جمهوري اسلامي ايران گفت: امروز وحدت براي جامعه اسلامي حياتي بوده و مانند غذا براي انسان است. به گزارش ايسنا، سيدمحمود علوي در مراسم بزرگداشت عيدغديرخم در شهرستان لامرد، افزود: امروز افرادي جاهل در ميان تشيع و اهل سنت به يکديگر توهين مي‌کنند که اين يک کار بسيار غلط است. وي با بيان اين‌که دشمنان نمي‌خواهند مسلمانان به وحدت برسند، گفت: اجير شدن تکفيري‌ها و سلفي‌ها و کشتن شيعيان و توهين به اهل تسنن، با هدف از بين بردن وحدت است. وزير اطلاعات با تصريح اين‌که علامه اميني در 11 جلد کتاب، احاديث و روايات مربوط به غدير را عنوان کرده است، گفت: غدير تنها اختصاص به شيعه ندارد و امروز تمام امت اسلامي غدير را باور دارند و اهل سنت نير مطالب بسياري در اين زمينه نوشته‌اند. علوي با تاکيد براين‌که راويان بسياري از اين احاديث، بزرگان اهل تسنن بوده‌اند، تصريح کرد: غدير متعلق به تمام مسلمانان است که آن را باور دارند.

تکذيب حضور دري نجف‌آبادي در مجمع تشخيص

دري‌نجف‌آبادي مي‌گويد که درباره رياست مرکز بررسي‌هاي استراتژيک مجمع تشخيص صحبتي با وي نشده است. به گزارش تسنيم، هفته گذشته خبري منتشر شد مبني بر اينکه قربانعلي دري نجف‌آبادي عضو مجلس خبرگان رهبري و امام جمعه اراک، جدي‌ترين گزينه مطرح براي رياست مرکز بررسي‌هاي استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام است. در اين باره برخي رسانه‌ها نيز از قطعي شدن اين مسئله خبر داده و اعلام کردند که حکم وي تا پايان هفته گذشته صادر خواهد شد، اما دري‌نجف‌آبادي در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري تسنيم خاطرنشان کرد: با بنده در اين باره صحبتي نشده و همچنان مشغول انجام وظيفه در استان مرکزي هستم.

افشاي مذاکرات باعث کارشکني رقبا

عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي گفت: افشاي جزييات مذاکرات موجب مي‌شود برخي رقباي جمهوري اسلامي ايران اقدام به کارشکني و اخلال در روند مذاکرات هسته اي کنند. حسين سبحاني نيا در گفت‌و‌گو با ايرنا اظهار داشت: برخي از جزييات مذاکرات را نمي‌توان افشا کرد زيرا در روند مذاکرات خلل ايجاد مي‌شود.‌ عضو فراکسيون روحانيون مجلس با تاکيد بر اينکه بايد در زمان مناسب، مردم را در جريان جزييات توافقات قرار داد، افزود: افشاي جزييات مذاکرات هنگامي‌که تيم هسته اي در حال مذاکره است، ضرورتي ندارد و بايد اجازه داد مذاکرات پيش‌رود. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس خاطرنشان کرد: در دوره‌هاي گذشته نيز تنها کليات مذاکرات هسته اي بيان مي‌شد و هيچ بخشي از جزييات مذاکرات اعلام نمي‌شد. وي گفت: استفاده از لفظ محرمانه براي اين دوره از مذاکرات توسط وزير امورخارجه حساسيت‌هايي را ايجاد کرد که به نظرم اطلاق محرمانه بودن براي اين مذاکرات، ضرورتي نداشت.


 کوتاه از بهارستان 

 روحاني يکشنبه به مجلس مي‌رود

معاون پارلماني رييس‌جمهور گفت: رييس‌جمهور صبح روز يکشنبه به همراه معاون اول و چند تن از معاونين و وزرا براي شرکت در مراسم راي اعتماد به سه وزير پيشنهادي آموزش و پرورش، علوم، تحقيقات و فناوري و ورزش و جوانان در صحن علني مجلس حضور پيدا مي‌کند. مجيد انصاري در گفت‌و‌گو با ايسنا، در ارزيابي فضاي مجلس در آستانه برگزاري جلسه راي اعتماد به سه وزير پيشنهادي رييس‌جمهور افزود: من فضاي مجلس را در اين ارتباط مثبت ارزيابي مي‌کنم. وي توضيح داد: طي مدتي که رييس‌جمهور سه وزير پيشنهادي را به مجلس شوراي اسلامي معرفي کرده، وزراي پيشنهادي در جلسات فراکسيون‌ها و کميسيون‌هاي مختلف مجلس حضور پيدا کرده و برنامه‌ها و ديدگاه‌هاي خود را اعلام کردند و من در مجموع فضاي مجلس را براي اين سه وزير پيشنهادي مثبت ارزيابي مي‌کنم.

بررسي تابلوهاي صداقت آمريکايي

يک عضو هيات رييسه کميسيون شوراها از بررسي موضوع نصب تابلوهايي با عنوان «صداقت آمريکايي» در سطح شهر تهران در جلسه روز يکشنبه اين کميسيون خبر داد. محمد جواد کوليوند در گفتگو با ايسنا با اشاره به نصب تابلوهايي باعنوان «صداقت آمريکايي» در سطح شهر تهران، گفت: بايد ديد مقام معظم رهبري در خصوص بحث مذاکره با آمريکا چه نظري دارند و ايشان هستند که بايد در نهايت در خصوص اين موضوع اعلام نظر کنند اما عده‌اي مي‌خواهند طوري جلوه دهند که مردم مستقيما درباره مذاکره با آمريکا و نحوه مذاکره تصميم مي‌گيرند. نماينده کرج از نهاد متولي در اين باره اظهار بي اطلاعي کرد و گفت: نصب اينگونه تابلوها وظيفه شهرداري است اما از اينکه دقيقا چه نهادي مسئول طراحي و ايده اين موضوع است، اطلاعي ندارم.

هشدار نسبت به مرگ کارون

نماينده آبادان با بيان اينکه براي خوزستان در دولت اعتدال جايگاهي نبود، گفت: تا چه زماني بايد مسئولان غيرمسئول را تحمل کنيم؛ دولت دهم گذشت اما بي‌تدبيري‌ها هنوز باقي است. دولت تدبير چه زماني مي‌خواهد به اين مسائل رسيدگي کند.

به گزارش مهر، محمد انصاري در نطق ميان‌دستور گفت: ساکنين اروند، کارون و اطراف آن از طرفداران جمهوري اسلامي هستند آقاي رييس جمهور شما اولين رييس‌جمهوري هستيد که اسم کارون را آورديد چقدر دوست داريد مشکل حل شود، اميدواريم اين مساله عملياتي شود نه اينکه فقط شعاري باشد، بايد فکري براي جزايري که کم آب هستند بشود. وي با تاکيد بر اينکه نگذاريم اين بي‌تدبيري بار ديگر تکرار شود که خيلي دير است، اظهار داشت : روزي کشتي‌هاي اقيانوس‌پيما در اروندرود لايروبي مي‌کردند اما امروز آب شور دريا تا خرمشهر بالا آمده و نخيلات را نابود کرده است. بي‌تدبيري مسئولين در دولت‌هاي گذشته باعث اين امر شده است، در دولت روحاني که همه ايرانيان به موفقيت آن دل بسته‌اند جايي براي اين بي‌تدبيري‌ها نيست.

درخواست پاکسازي ميادين مين

عضو هيئت‌رئيسه کميسيون امنيت ملي با اشاره به وجود مين در ميادين پاکسازي‌شده گفت: اميدواريم وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح دولت يازدهم به زودي با پاکسازي واقعي ميادين مين جشن واقعي برگزار کند تا شاهد کشته و مجروح شدن هموطنان براثر انفجار مين‌هاي باقيمانده از دوران دفاع مقدس نباشيم. فتح‌الله حسيني نماينده قصرشيرين در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، از وجود مين در مناطق مرزي شمال‌غرب کشور از جمله استان کرمانشاه انتقاد کرد و گفت: از وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح مي‌خواهيم به اين موضوع رسيدگي کند. وي افزود: وزارت دفاع دولت قبلي در حرکتي خلاف نظر مردم جشن پاکسازي ميادين مين برگزار کرد اما شاهد هستيم که چندين نفر کشته و مجروح شدند که اين امر باعث بدبيني مردم شده است.

اورانيوم 20درصد در ايران مي‌ماند

سخنگوي کميسيون امنيت ملي از تامين منابع سوخت براي رآکتور تهران در شرايط کنوني خبر داد و تصريح کرد: اورانيوم 20 درصدغني‌شده در ايران باقي مي‌ماند و معاوضه نمي‌شود. سيدحسين نقوي حسيني در گفت‌وگو با خانه ملت، گفت: هيچ کشور عاقلي سوخت 20درصدي خود را با تضمين دريافت سوخت مورد نياز معاوضه نمي‌کند، اين کار به نوعي در اختيار ديگران قرار دادن دارايي خود و سپس گدايي از آنها است. نماينده ورامين افزود: تهران ذخاير خود را به طور کامل گزارش داده و اگر ابهامي وجود دارد، بازهم گزارش مي‌دهد تا آژانس بر اين ذخاير کنترل و نظارت داشته باشند. اين نماينده مردم در مجلس نهم بيان کرد: تهران آمادگي دارد ذخاير 20 درصد خود را به ميله سوخت تبديل و نگراني در مورد استفاده غيرصلح‌آميز از آن را رفع کند ولي بحث معاوضه مطرح نيست.


 الو مردم سالاري 88267856 

 بي‌نظمي در فروشگاه مخابرات

از مسوولان شرکت مخابرات خواهشمندم براي جلوگيري از بي‌نظمي توجه بيشتري به فروشگاه اين شرکت داشته باشند.

شهروندي از تهران

بوي تعفن فاضلاب

حد فاصل شيخ فضل‌الله جنوب و بزرگراه جلال آل احمد هنگام غروب بوي تعفن فاضلاب موجب آزار ساکنان اين منطقه شده است از دست‌اندرکاران شهرداري تقاضا دارم رسيدگي کنند.

احمدزاده- تهران

کم‌فروشي در پمپ‌بنزين

مسوولان پمپ بنزين رضي‌آباد واقع در جاده شهريار کم‌فروشي مي‌کنند چندين بار در اين خصوص به مسوولان اطلاع داده شده است اما آنان جوابگو نبودند خواهشمندم رسيدگي شود.

يک شهروند


 اظهارنظر سه کارشناس در مورد حقوق خانواده زندانيان
 برخورد هتاکانه با خانواده زندانيان خلاف قانون و شرع است 

 گروه سياسي: حقوق زنداني و خانواده زنداني و به طور کلي دفاع از حقوق شهروندان مفاهيم مهم و اساسي براي گسترده شدن عدالت اجتماعي در جامعه به عنوان شاخصه اصلي محسوب مي‌شود که عدم توجه به چنين مفاهيمي در جامعه مي‌تواند اثرات و خطرات نامناسبي را در جامعه برجاي بگذارد، اگر به فرمان هشت ماده‌اي امام‌خميني(ره) توجهي داشته باشيم همين امر نشان مي‌دهد که ايشان بعد از حوادث سال‌هاي اول انقلاب به چه منظور به حفظ حقوق و کرامت انساني در جامعه تاکيد داشته‌اند.

حال برخوردهاي نادرست، عدم اجراي قوانين همچنين، عدم رعايت حقوق شهروندي و عدم توجه به خواسته‌هاي مردم در راستاي حقوق مردم بر دولتمردان و رسيدگي به نارسايي‌ها شرايطي را به وجود مي‌آورد که بين بخشي از مردم و حاکميت فاصله ايجاد مي‌کند و رابطه يک‌سويه مي‌تواند مشروعيت حاکميتي را دچار نقص کند. پذيرش حقوق مردم در هر جايگاه و اجراي اصل برابري در جامعه مي‌تواند جلوي سليقه‌اي عمل کردن حاکمان، قاضيان و مجريان را به گونه اي بگيرد که چنين تفکري مانعي براي حاکم شدن مطلق‌انگاري در فهم و اجراي قوانين به همراه داشته باشد و در گام بعدي امکان پيگيري مطالبات به حق از سوي مردم وجود داشته باشد.

استاد و مدير گروه حقوق عمومي دانشكده حقوق دانشگاه شهيد بهشتي، هرگونه هتاکي، فحاشي و ضرب و شتم خانواده‌هاي زندانيان از سوي ماموران را قابل پيگيري و مجازات دانست و بيان کرد: اگر ماموران مرتکب فحاشي و هتاکي شوند مرتکب جرم مي‌شوند و بايد پاسخگو باشند.

دکتر سيد محمد‌هاشمي، عضو شوراي عالي كميسيون حقوق بشر اسلامي در گفت‌وگو با شفقنا درباره نحوه رفتار زندان بانان با خانواده‌هاي زندانيان و محصورين، با بيان اينکه در يک نظام مردمي اصل مسووليت در کنار حاکميت قانون است، بيان کرد: مسووليت در جلوه‌هاي حقوقي، کيفري، سياسي و غيره جلوه مي‌کند. از اين جهت اصل مسووليت اقتضا مي‌کند ماموران و مسوولان پاسخگو باشند و اين پاسخگويي از جمله مسووليت کيفري است بنابراين اگر ماموران مرتکب فحاشي و هتاکي شوند مرتکب جرم مي‌شوند و بايد پاسخگو باشند.

هاشمي با اشاره به حق مسلم بازديد بستگان از فرد زنداني، اظهار کرد: بازديد نزديکان از فرد زنداني امر متداولي است و خانواده‌هاي آنان مي‌توانند با زنداني ملاقات کنند و اين حق آنهاست. اگر نسبت به کساني که ذيحق هستند و براي ملاقات وقت گرفتند برخورد زشتي صورت گيرد خلاف قانون و خلاف شرع است و کساني که مورد تعرض قرار گرفتند حق شکايت دارند.

استاد حقوق دانشگاه شهيد بهشتي ادامه داد: به طور کلي با توجه به اينکه زندانيان حق ملاقات با نزديکان خود را دارند، نبايد براي هيچ کس تبعيض قائل شد و اگر از اين حق جلوگيري شود خلاف قانون و قابل مجازات است از طرف ديگر اين مساله جزو آزادي‌ها محسوب مي‌شود و براساس ماده 570 سابق هر مقامي که آزادي‌هاي مردم را سلب کند يا متعرض حقوق و آزادي‌هاي مردم شود مجازات و حتي سلب مقام نيز مي‌شود.

او در مورد حد و حدود تفتيش بدني از خانواده زندانيان، تصريح کرد: تفتيش بدني براي احتياط از اينکه افراد براي مثال اسلحه يا مواد مخدر نداشته باشند، انجام مي‌گيرد. به طور کلي تفتيش بدني براي بازبيني از اين جهت است ولي اگر تفتيش بدني از حد خود فراتر رود، ورود به خلوت افراد محسوب مي‌شود که هرکسي حق ورود به خلوت افراد را ندارد. در اين ميان اگر از سوي ماموران به بدن کسي تعرض شود يا حرکت زشتي در اين خصوص رخ دهد مشخص است که عمل مجرمانه اي رخ داده است و قابل پيگيري است.

هيچ‌کس حق ندارد خانواده دلشکسته زندانيان را مورد اهانت قرار دهد

همچنين عضو مجلس خبرگان رهبري بر برخورد مناسب و رعايت عدالت در مورد زندانيان و خانواده‌هاي آنها تاکيد و بيان کرد: خانواده فرد مجرم و زنداني، آسيب ديده است و مرتکب گناهي نشده است. اگر آنها در ملاقات با زنداني خود، تحقير شوند خلاف عدالت اسلامي‌است و لازم است با مسببان اين بي‌عدالتي برخورد قانوني صورت گيرد.

آيت‌الله‌هاشم ‌هاشم‌زاده هريسي درباره آموزه‌هاي اسلامي درخصوص رفتار زندانبان با زندانيان و محصورين و خانواده‌هاي آنان بيان کرد: از نظر حقوق جزاي اسلام و فقه اسلامي، وقتي يک انسان گنهکار يا متهم در دادگاه اسلامي قرار مي‌گيرد، از شروع دادرسي تا پايان دادرسي و صدور حکم و اجراي مجازات و پايان يافتن مجازات نبايد با متهم، مجرم و خصوصا خانواده‌هاي آنها برخورد نامتعارف و غيرانساني از سوي زندانبانان صورت گيرد.

او افزود: خانواده فرد زنداني، آسيب ديده است و فردي از خانواده به زندان رفته است و در اثر جرم او خانواده بدون اينکه گناهي مرتکب شود آسيب ديده است. يعني بايد در جبران و ترميم وضعيت روحي و رواني خانواده‌هاي زنداني و رسيدگي به آنها عمل شود تا آسيب غيرمستقيمي متوجه کساني که گناهي انجام ندادند، نشود و عدالت اسلامي برقرار شود.

عضو مجلس خبرگان رهبري با بيان اينکه خانواده‌هاي زندانيان نبايد دوبار مجازات شوند، گفت: براي مثال سرپرست خانواده در زندان است، در اين شرايط آسيب‌هاي تبعي آن شامل خانواده مي‌شود بدون اينکه آنها گناهي کرده باشند. اگر آنها در ملاقات با زنداني خود، تحقير شوند خلاف عدالت اسلامي است و براي آنها مجازات دوم است. جرم اول خانواده‌هاي زندانيان تبعي است و چاره اي از آن نيست که در نتيجه همين جرم تبعي که از سرپرست به آنها رسيده است بايد از نظر اسلام حمايت شوند و روحيه آنها ترميم شود.

او ادامه داد: هيچ‌کس حق ندارد خانواده دلشکسته زندانيان را مورد اهانت قرار دهد. آنها بايد حرمت ببينند تا احساس کنند زنداني شان در مکان امني قرار دارد اينها نکاتي است که بايد رعايت شود و مسوولان نظام و قوه قضاييه موظف هستند انسان‌هاي جاهل و نادان را در پست زندانباني قرار ندهند، بلکه انسان‌هاي خويشتن‌دار و باتقوا بايد در اين مناصب قرار بگيرند و بايد به آنها آموزش حقوق بدهند زيرا حقوق خانواده‌هاي آسيب‌ديده در اسلام مورد توجه است و خانواده زنداني خانواده آسيب ديده است و حق و حقوقي دارد.

هاشم زاده هريسي با اشاره به اينکه جز مجازاتي که به تناسب جرم زنداني براي او صادر شده است هيچ‌کس حق آزار و و اذيت زنداني را ندارد، گفت: بايد بر رعايت اين موارد نظارت باشد، کساني که اين موارد را رعايت نمي‌کنند بايد از پست خود عزل شوند و با آنها برخورد قانوني صورت بگيرد و تاديب شوند تا براي ماموران ديگر عبرت شود و الا همان ماموران اگر به کار خود ادامه دهند اين برخورد توسعه مي‌يابد و عدالت اسلامي مخدوش مي‌شود و به شورش و نارضايتي منتهي مي‌شود و اينگونه شورش‌ها و ناپايداري‌ها از يک نقطه کوچک شروع مي‌شود. ما در برابر اين برخوردها مسووليم.

غير‌مجاز بودن هر نوع تعرض بدني و کتک زدن

يک حقوقدان و وکيل دادگستري، هر نوع تعرض بدني به خانواده‌ها يا ملاقات‌کنندگان زندانيان را غير قانوني دانست و گفت: اين افراد مي‌توانند به دادسري نظامي شکايت کنند. مجازات اين سري رفتارها ديه و حبس است. بهمن کشاورز درباره قوانين مربوط به نحوه رفتار زندانبان‌ها با خانواده‌هاي زندانيان و محصورين اظهار کرد: در آيين‌نامه زندان‌ها باب ملاقات آن، مطالبي آمده و بر طريق آن مسلم است تفتيش خانواده‌هاي زنداني يا افراد ملاقات‌کننده براي کسي که مامور يا زندانبان است، تنها در حدي مجاز است که زندانبان اطمينان حاصل کنند چيزي از زندان خارج يا وارد نشده باشد، اما هر نوع تعرض بدني و کتک زدن به هر کسي غيرمجاز است؛ خواه ملاقات‌کننده و خواه رهگذر باشد بنابراين حکم هر دو روشن است. او درباره مرجع رسيدگي به رفتارهاي غيرقانوني زندانبانان و حمايت قانون از افرادي که به آنها اهانت شده گفت: آنان مي‌توانند به دادسراي نظامي شکايت کنند البته بايد توجه داشت که بدرفتاري را بايد تعريف کنند و اگر آثار ضرب و جرح داشتند، به پزشکي قانوني بروند. آثار ضرب و جرح طبعا نياز به اثبات دارد و بايد از يکي از موارد مندرج در قوانين ما اثبات شود. کشاورز در پايان درباره مجازات زندانبان‌هايي که به ملاقات کنندگان يا خانواده‌هاي زنداني تعرض مي‌کنند، بيان کرد: اين مساله مربوط به قوانين ضرب و جرح در قانون اسلامي‌مي‌شود که حسب مورد ديه و حبس دارد، البته مي‌تواند قصاص داشته باشد که قصاص در اينگونه موارد قابل اجرا نيست، نه در اين موارد بلکه در کليه مواردي که منتهي به آثار بدني مي‌شود قصاص را نمي‌‌توان اجرا کرد ولي ديه و حبس اجرا شدني است. در ساير موارد مانند فحاشي و توهين حکم آن نيز در قانون مجازات اسلامي تعزيرات پيش‌بيني شده و به عنوان توهين و دشنام مجازات دارد.


 تلاش کاخ سفيد براي جلوگيري از تشديد تحريم‌هاي ضدايراني 

 گروه سياسي: موضوع جديت در مذاکرات بين ايران و 1+5 که نخستين گام‌هاي آن در نيويورک و ژنو برداشته شد نشان داد که طرف ايراني به منظور دفاع از منافع ملي خود همچنين بهبود روابط با کشورهاي مختلف آماده برقراري تعامل و کاهش تنشها در عرصه بين‌الملل است که اين موضوع به طور کامل در سخنراني و رايزني‌هاي ديپلماتيک در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل به رخ کشيده شد. اما حل موضوع هسته‌اي ايران به عنوان اولويت کاري دولت در بحث سياست خارجي با فشارها و اعمال تحريم‌هايي پيوند خورده است که دو طرف براي ايجاد روند تفاهمي و اعتمادسازي متقابل نياز دارند که گام‌هاي عملي بردارند. با توجه به اظهارنظرها واضح است که بسته پيشنهادي ايران به 1+5 در مذاکرات گام‌هاي عملي و اعتمادسازي را به خوبي نمايان کرده است و حال طرف مقابل با توجه به استقبال از روند ايران بايد گام‌هاي عملي را مناسب با توافقات صورت گرفته نشان دهد که کاهش تحريم‌ها و برداشته شدن تحريم‌هاي يکجانبه يکي از نکاتي است که آمريکا و اتحاديه اروپا بايد در اين مسير حسن نيت خود را نشان دهند.

نقش شرمن در کاهش تحريم‌ها

کاخ سفيد در يک نشست محرمانه با کنگره تلاش کرده قانونگذاران آمريکايي را متقاعد کند از تلاش‌ براي تشديد تحريم‌هاي ضدايراني دست بردارند مجله آمريکايي فارن‌پاليسي گزارش داده دولت اوباما در تلاش است تلاشهاي کنگره براي تشديد تحريم‌ها عليه ايران را متوقف کند.

اين مجله آمريکايي گزارش داده وندي شرمن، معاون امور سياسي وزارت خارجه آمريکا که سرپرستي هيئت مذاکره‌کننده آمريکايي در گفت‌وگوهاي ايران با 1+5 را به عهده داشت در خلال يک نشست محرمانه تلاش کرده نمايندگاني از کنگره که نگران تمايل دولت آمريکا براي مذاکره با ايران بر سر برنامه هسته‌اي اين کشور بوده‌اند را آرام کند. فارن‌پاليسي افزوده قانونگذاران آمريکايي ظاهراً پس از صحبت‌هاي وندي شرمن «آرام به نظر مي‌رسيده‌اند.» در اين نشست، اعضاي کميته‌هاي مختلف مجلس نمايندگان ـ از جمله کميته اطلاعات، کميته امور خارجي و کميته خدمات مالي ـ حضور داشته‌اند. اين نشست محرمانه با تلاش‌هاي لابي‌گران «کميته امور عمومي آمريکا ـ اسرائيل» (آيپک) همزمان شده است که مي‌خواهند نمايندگان کنگره را به اتخاذ مواضع تند در اين موضوع وادار کنند. اين گروه طرفدار رژيم صهيونيستي هفته گذشته يادداشتي به نمايندگان کنگره فرستاد و در آن تأکيد کرد ايران حق غني‌سازي اورانيوم را ندارد.

ايران از امضاکنندگان پيمان منع گسترش سلاح‌هاي اتمي (ان‌پي‌تي) است که به اين کشور حق غني‌سازي اورانيوم براي مصارف صلح‌آميز را مي‌دهد، رژيم صهيونيستي تنها دارنده سلاح‌هاي هسته‌اي در خاورميانه است که از امضاي پيمان ان‌پي‌تي اجتناب کرده است. اليوت انگل، از نمايندگان ارشد کنگره و از اعضاي کميته روابط خارجي که از منتقدان سرسخت برنامه هسته‌اي ايران هم هست پس از پايان اين نشست گفت: از اين نشست راضي هستم. وي افزود: فکر مي‌کنم اين نشست خيلي خوب برگزار شد.؛ انگل در عين حال تأکيد کرد او همچنان بر اين باور است که آمريکا از اعمال فشار بر ايران، تا زماني که اين کشور برنامه هسته‌اي‌اش را رها نکند، کوتاه نيايد.

وي تأکيد کرد: «در اين جلسه آنها نظراتي مطرح کردند که من نمي‌توانم به شما بگويم؛ اما من فکر مي‌کنم ارزش دارد با ايراني‌ها گفت‌وگو کنيم و ببينيم آيا حرفهاي آنها واقعي است يا خير.

رفع تحريم‌ها متناسب با اقدامات ايران

سخنگوي وزارت خارجه آمريکا درباره ادعاي برخي رسانه‌هاي غربي درباره جزييات مذاکرات ايران و 1+5 در ژنو گفت: يکي از مشخصات مذاکرات جدي اين است که محتويات آن روي آنتن نمي‌رود. پس ما که در مورد اين مذاکرات واقعاً جدي هستيم در ملاء عام وارد جزييات مذاکرات نمي شويم.

آلن اير، سخنگوي فارسي زبان وزارت خارجه آمريکا در گفت‌وگو با ايسنا، درباره اخبار منتشر شده در برخي رسانه‌هاي غربي درباره جزييات مذاکرات ايران و 1+5 در ژنو گفت: من اشتياق رسانه‌ها براي (اطلاع از) جزييات اين مذاکرات را خوب درک مي‌کنم، اما همان‌طور که هم مقامات آمريکايي و هم وزير امور خارجه ايران جناب آقاي دکتر ظريف گفته‌اند، يکي از مشخصات مذاکرات جدي اين است که محتويات آن روي آنتن نمي رود. پس ما که در مورد اين مذاکرات واقعاً جدي هستيم در ملاء عام وارد جزييات مذاکرات نمي‌شويم.

وي درباره اخبار منتشر شده در برخي رسانه‌هاي آمريکايي به نقل از «مقامات ارشد دولت آمريکا» درخصوص ارائه طرحي براي آزادسازي بخشي از دارايي‌هاي مسدود شده ايران در آمريکا و بررسي آن‌ها در کاخ سفيد و وزارت امور خارجه آمريکا گفت: در مورد تسهيل يا برداشتن تحريم‌ها، در مذاکرات ژنو هيچ توافقي حاصل نشده است. پيش‌از آن که ما گام‌هايي به سوي برداشتن تحريم‌ها را به طور جدي درنظر بگيريم، ايران بايد با انجام اعمال معني‌دار، شفاف و قابل راستي‌آزمايي موافقت کند. بحث در مورد انواع خاصي از تسهيل تحريم‌ها زودهنگام است. اير هم‌چنين درباره علت حضور کارشناسان حوزه تحريم، در هيات آمريکايي تصريح کرد: هدف حضور کارشناسان امور تحريم‌ها در هيات ما در ژنو اين بود که ايران خواستار رفع تحريم‌هاست. پس ايران بايد گستره تحريم‌هاي ما را درک کند و هم‌چنين الزامات آن‌ها، طرز کار آنها و مقدمات لازم براي رفع آن‌ها را بداند. هم‌چنين ايران بايد بداند کدام تحريم‌ها به نظر ما بايد فعلا باقي بمانند و چرا ما معتقديم تحريم‌هاي محوري ما بايد سر جايش بمانند تا ايران کاملا به نگراني‌هاي جامعه بين‌المللي در مورد برنامه هسته‌اي‌اش بپردازد.

وي با بيان اينکه ما قبل از آن که برداشتن گام‌ها براي کاهش تحريم‌ها را آغاز کنيم کارهاي زيادي پيش رو داريم و مي خواهيم ايران آنچه را که لازم است درک کند، افزود: هيات مذاکره‌کننده ايراني افکار و ايده‌هاي‌شان را به ما داده‌اند و ما هم افکار و ايده‌هاي‌مان را به آنها داده‌ايم.

سخنگوي وزارت خارجه آمريکا اضافه کرد: در مورد هر نوع رفع تحريمي که مد نظر ماست، آن چه اهميت دارد اين است که اقدامات ما محدود و متناسب با اقداماتي که ايران در مورد برنامه هسته‌اي‌اش انجام دهد باشد. ما به طور زودهنگام هيچ گامي که نظام و ساختار کلي تحريم‌هاي‌مان را تضعيف کند بر نخواهيم داشت.


 انسان‌ها زماني‌که ناروايي مي‌بينند به دنبال اسطوره مي‌گردند 

 رييس جمهور اسبق کشورمان تاکيد کرد که انسان‌ها زماني‌که ناروايي مي‌بينند به دنبال اسطوره مي‌گردند.

حجت الاسلام و المسلمين سيد محمد خاتمي، در روز عيد غدير خم در جمع زيادي از فعالان فرهنگي، اجتماعي وسياسي، هنرمندان، روزنامه نگاران، جوانان، فعالان مدني و اقشار مختلف مردم با تبريک اين عيد سعيد، اين نکته را که تاريخ هيچ قومي‌خالي از اسطوره نيست، يادآورشد و گفت: اسطوره زاده خيال است؛ يعني وقتي «حس» ،انساني را اقناع نمي‌کند و عقل او آن رشد لازم را نکرده است که راه درست را بيابد و حقيقت را ببيند و اصولا حقيقت آنقدر زيبا و بزرگ است که عقل دسترسي کامل به آن را ندارد، متوسل به خيال و اسطوره سازي مي‌شود.

به گزارش ايسنا، وي ادامه داد:اسطوره هم با خيال سر و کار دارد خيال در وجه عادي آن امري ميان حس و عقل است. يعني حس مرتبه اولي است که درک انسان بر آن مبتني است، سپس خيال است و بالاخره هم عقل،‌ اما بايد دانست که خيال برتر از عقل هم داريم؛ يعني آنجايي که عقل دست و پاي خود را گم مي‌کند و خود را ناتوان مي‌بيند،نيروهايي را مي‌بينيم که آن را «خيال متعالي» مي‌ناميم و عارفان آن را «عقلِ عقل» نام مي‌دهند و عارفان بزرگ از آن بهره مند بوده و تجربه آن را داشته اند. هنر هم با خيال سر و کار دارد و هنرمند راستين کسي است که دستيابي به خيال ماوراي عقل دارد. اسطوره سرشار از شخصيت‌هاي خيالي است و ساز وکارهاي خيالي براي زندگي و تعريف و توجيه آنچه در آن است و بالاخره انساني که خود را در تنگناي اين جهان و محدوديت‌هاي او مي‌بيند و آنچه مي‌بينيد او را اقناع نمي‌کند، دست به دامن خيال مي‌شود تا چيزي را بيافريند که نيست، اما بايد باشد. رييس جمهور اسبق کشورمان ادامه داد: براي مثال رستم يک شخصيت اسطوره‌اي است يعني مظهر پرستش حق و خدا، عدالت خواهي، جوانمردي، نيک جويي و نيکخواهي و همه زيبايي‌هايي که يک انسان را کمال مي‌بخشد و در واقع شاهنامه ترسيم کننده آن تصويري از انسان يا به تعبير من «روح ايراني» است که بايستي مي‌بود، اما نبود و بايد تلاش کرد به آن رسيد، وقتي که انسان‌ها ناروايي مي‌بينند به دنبال اسطوره مي‌گردند. خاتمي‌با بيان ا‌ينکه در اديان ابراهيمي‌و حتي ساير اديان بزرگ، شخصيت‌هايي را مي‌بينيم که بزرگتر از اسطوره هستند،افزود: مرحوم دکتر علي شريعتي مي‌گويد علي(ع) حقيقتي برگونه اساطير است؛ تعبير زيبا و شاعرانه اي است، اما من مي‌خواهم بگويم که علي(ع) حقيقتي است که والاترين و زيباترين اسطوره‌ها بايد بر گونه و الگوي او ساخته شوند. اين خصوصيت دين اسلام است که اسطوره اش حقيقي است و خيالي نيست؛ اسطوره‌اي است که روي همين زمين زندگي مي‌کند، آفتاب بر او مي‌تابد، مي‌خورد، مي‌خوابد و مانند همه مردم زندگي عادي دارد؛ اما شخصيتي دارد که حتي دست خيال به او نمي‌رسد و اين امر در مورد مولا يک گزافه‌گويي نيست. امام علي را به گزافه ستودند و او آنان را ملامت کرد او را دشنام دادند با آنان مدارا کرد و هيچ گاه قدمي‌را بيرون از دايره حق و زيبايي برنداشت.

وي با تاکيد بر اين‌که علي بن ابيطالب(ع) فضائلي دارد که همه مي‌دانيم، خاطرنشان کرد: اميرالمؤمنين به حکومت ظاهري رسيد و مهم اين است که نه تنها اين حکومت تغييري در زندگي او ايجاد نکرد، بلکه محدوديت‌ها را بدست خود و براي خود،ايجاد کرد تا همانند ضعيف‌ترين کسي که در قلمرو حکومت او زندگي مي‌کند، زندگي کند. علي(ع) بزرگي بود، اينچنين و بزرگتر از او پيامبر(ص) است و نيز بزرگان ساير اديان مانند عيسي(ع) هم بوده اند که اسطوره توان بيان عظمت آنها را ندارد.شايد وجه بارز دين‌هاي الهي اين است که در آن حقيقت‌هايي وجود دارد که از اسطوره‌ها زيباتر، بزرگتر و قابل تحقق در عالم هستند. رييس بنياد باران تصريح کرد: علي(ع) به حکومت مي‌رسد و مي‌گويد حکومت هيچ ارزشي ندارد، مگر آنکه حقي را به حق دار برساند و داد مظلوم را بستاند، ستمي‌را و زشتي را در جامعه برطرف کند و بعد هم مي‌گويد اگر رضايت مردم نبود و پيوندي که عالمان و متعهدان با خداي خود دارند که در مقابل ظلم ظالمان و ستم کشي ستم ديدگان آرام و قرار نداشته باشند نبود، من افسار شتر خلافت را بر کوهان آن مي‌انداختم و در آخر همان کاري را مي‌کردم که در اول کار کردم؛ يعني قدرت براي او هيچ ارزشي ندارد، مگر اينکه بتواند دنياي ديگران را زيبا کند.

وي با بيان اينکه شما مي‌دانيد که براي امام علي (ع)دنيا با تمام زرق و برقش از آبي که از بيني بز به هنگام عطسه بيرون مي‌آيد، کم ارزش تر است، اظهارداشت:اما همين فرد دنيا را براي مردم زيبا مي‌خواهد گفته اند انسان مدني بالطبع است يعني در متن جمع زندگي مي‌کند.لازمه جمع نظم است و لازمه نظم حکومت است و آنطور که خود مولا گفته است جمع آدمي‌جز به وجود حکومت نظام نمي‌گيرد آنچه که در طول تاريخ در مورد آن بحث بوده است و امروز بيشتر نسبت جامعه و حکومت است در تاريخ عمدتا اين نسبت، نسبت ارباب و بنده(يا به تعبير هگل خدايگان و برده)بوده است؛ يعني مردم هيچ کاره اي بودند و بدون رضايت مردم حاکمان مستقر مي‌شدند، بر آنها حکومت مي‌کردند و در مقابل کسي مسئوليت نداشتند. خاتمي‌همچنين يادآور شد: علي بن ابيطالب(ع) اگر نگويم اولين نفر، اما از شاخص ترين افرادي است که مي‌گويد حکومت بايد باشد ولي مستقر بر رضايت مردم بايد باشد اما بالاتر از اين، قرن‌ها بايد بگذرد، انسان از درياي خون گذرد کند، گلو‌ها پاره شود، سينه‌ها دريده شود، چشم‌ها از حدقه درآيد، ظلم همه جا را بگيرد تا انسان به صرافت طبع و تجربه بسيار پر هزينه به اين نکته ظريف برسد و بفهمند که فقط حاکم نيست که حق دارد و فقط مردم نيستند که مسئول و متعهد هستند، بلکه اگر حاکم حقي دارد، انسان هم حقي دارد . وي تصريح کرد:به هر حال اين‌که انسان از جهت انسان بودن حق دارد و حکومت از آن جهت که حکومت مي‌کند، حد دارد، واقعيتي است که بشر هزينه زيادي پرداخته تا به آن رسيده است و اين علي بن ابيطالب(ع) است که در دوراني که منطق،منطق الحق من الغلب است مي‌گويد « لي عليکم حق و لکم علي حق» ؛ انسان صاحب حق است و حکومت بايد محدود و مسئول باشد. اين اسطوره نيست؛ بلکه والاتر از اسطوره است اسطوره اي است که نه فقط در عالم خيال، بلکه در واقعيت تحقق يافته است.


 استقبال اتحاديه اروپا از رويکرد جديد ايران 
نويسنده : دکتر سيد‌جلال ساداتيان

 اتحاديه اروپا از ابتداي شکل‌گيري دولت يازدهم در ايران سعي کرد قدم‌هايي را مبني بر حسن نيت از خود نسبت به جو به وجود آمده در ايران نشان دهد و در اين راستا گام‌هايي برداشت که سفر هيات پارلماني اتحاديه اروپا به ايران نيز در همين راستا تلقي مي‌شود.

به طور کل بعد از انتخابات خرداد امسال هم يک جو مثبت در داخل شکل گرفت و مردم با حضور حداکثري در اين انتخابات شرکت کردند و اکثريت مردم از شرايط ابراز رضايت کردند حال اين وضعيت در دنيا هم تاثيرات خود را به جا گذاشت، همچنانکه شاهد بوديم دنيا هم از اين اتفاق استقبال کرد و اقبال گسترده‌اي از اين شرايط هم در سطح رسانه‌اي و هم در کلام سياستمداران و رهبران کشورهاي مختلف دنيا به عمل آمد. حضور بيش از پنجاه و چند کشور در مراسم تحليف تهران و پيام تبريک بسياري از رهبران به آقاي رئيس جمهور، همه اينها مبين اين اقبال بود. اتحاديه اروپا هم از همان ابتدا سعي کرد که يک قدم‌هايي را در بيان حسن نيت خودشان نسبت به جو و شرايط به وجود آمده بردارند و در قالب راي يک دادگاه اروپايي تحريم را از شرکت کشتي‌راني برداشتند و اظهاراتي هم که خانم اشتون به عنوان مسوول سياست خارجي اروپا بيان داشت و حال هم در ادامه اين قضايا سفر هيات پارلماني اروپا را مي‌توانيم به عنوان نقطه عطفي در همين راستا تلقي کنيم. اين هيات حضورش در تهران مي‌تواند دال بر استقبال نسبت به مسائل و شرايط موجود باشد، به طور کل در حال حاضر مهمترين مساله ما هسته‌اي است که اين موضوع تقريبا ساير مسائل ما را هم با اتحاديه اروپا و هم آمريکا تحت تاثير خودش قرار داد.

بحث هسته‌اي اثرات تخريبي بر روابط ما با بسياري از کشورهاي دنيا گذاشته است، حال اين روندي که آغاز شده به نظر مي‌رسد در بطن اين روند و در کنار اين شرايط، اروپايي‌ها تلاش‌شان براين است که مثلا حس‌‌نيت نشان داده و با ايران همکاري کنند و همزمان با پيشرفت مذاکرات در ژنو آنها هم قدم‌هايي را در راستاي رفع تحريم‌ها و رفع مشکلات فيمابين بردارند. البته ما با برخي کشورها روابط سياسي‌مان در سطح سفارت حفظ شده ولي بعد ديديم که وزير خارجه انگلستان هم اعلام کرد که ما آمادگي داريم تبادل هيات ديپلماتيک را در دستور کار قرار دهيم، در مجموع اين رفت و آمدها مي‌تواند تاثيرات مثبت ديپلماتيک که به تبع اين تاثيرات مثبت ديپلماتيک تاثيرات بهتري در تعاملات اقتصادي، فرهنگي و سياسي بيشتر را بين طرفين داشته باشد.

در خصوص تاثيرات اين رفت‌ و آمدها در روابط نيز بايد گفت که بحث منطقه تا حدودي پيچيده‌تر است چرا که کشورهاي منطقه هرکدام منافعي را دارند دنبال مي‌کنند که اين منافع گاهي متضاد با يکديگر است البته کل منطقه را نمي‌توانيم يکپارچه ببينيم ولي در کليت کار اگر جمهوري اسلامي موقعيتش را به لحاظ ارتباطات بين‌المللي‌اش و روابط با بلوک‌هاي قدرت بهبود ببخشد و توازن قواي بهتري در منطقه براي ايران ايجاد شود جايگاه جمهوري اسلامي ايران مي‌تواند جايگاه بسيار بالاتر وقوي‌تر نسبت به کشورهاي منطقه باشد و اين قاعدتا تاثيرات مثبتي در روابط ما با اکثر کشورهاي منطقه دارد که بعضا دست به شيطنت‌هايي در اين راستا زده‌اند. به عنوان مثال تا مادامي که روابط ايران با غربي‌ها خدشه‌دار بود بحث سه جزيره در اظهارات کشور مربوطه و هم‌پيمانانش در منطقه تکرار مي‌شد و تکرار مي‌شود.

در حالي که در گذشته وقتي جايگاه ايران به عنوان هم‌پيمان آمريکا مطرح بود کسي جرات اظهارنظر راجع به اين مسائل را نداشت و حتي حرفي از آن زده نمي‌شد ولي امروزه ما مي‌بينيم که اظهارنظراتي اين چنيني مطرح مي‌کنند، در حال حاضر ايران مي‌خواهد روابطش را با حتي کشورهاي منطقه از حالت تنش خارج کند و به تنش‌زدايي برسد لذا اين روابط مي‌تواند تاثيرات مثبتي بر تعامل جمهوري اسلامي ايران با کشورهاي منطقه نيز داشته باشد.


 ايران گزارشگر ويژه حقوق بشر را به رسميت نمي‌شناسد 

 سخنگوي وزارت امور خارجه با تاکيد بر اينکه انتصاب گزارشگر ويژه حقوق بشر توهين به ملت بزرگ ايران است و آن را به رسميت نمي‌شناسد، گفت: همانطور که قبلا نيز اعلام کرده‌ايم سازوکار انتصاب گزارشگر کاملا سياسي بوده و نتيجه يک روند گزينشي است که توسط معدودي کشورهاي خاص در شوراي حقوق بشر دنبال مي‌شود.

مرضيه افخم درباره وضعيت حقوق بشر در جمهوري اسلامي‌ايران را جهت دار و با انگيزه‌هاي سياسي خواند و گفت: جمهوري اسلامي‌ايران در منطقه‌اي که از افراطي‌گري، خشونت و تروريسم رنج مي‌برد، بعنوان محور ثبات منطقه و برپايه مردسالاري ديني و اعتدال مسئولانه با جامعه بين‌المللي تعامل سازنده دارد و نمي‌پذيرد گزارش‌هاي مغرضانه ملاک قضاوت وضعيت حقوق بشر در ايران قرار گيرد.

مرضيه افخم با تاکيد بر اينکه جمهوري اسلامي‌ايران انتصاب گزارشگر ويژه حقوق بشر را توهين به ملت بزرگ ايران دانسته و آن را به رسميت نمي‌شناسد، اضافه کرد: همانطور که قبلا نيز اعلام کرده‌ايم سازوکار انتصاب گزارشگر کاملا سياسي بوده و نتيجه يک روند گزينشي است که توسط معدودي کشورهاي خاص در شوراي حقوق بشر دنبال مي‌شود و ازاين رو گزارش تهيه شده نيز با انگيزه‌هاي سياسي و کاملا غير‌منصفانه به تشريح وضعيت حقوق بشر در ايران پرداخته است؛ گروه‌هاي تروريستي و خشونت‌طلب که دستشان به خون مردم بي‌گناه آلوده است عموما منابع تهيه اين گزارش قرار گرفته‌اند وازاين رو گزارش مذکور فاقد اعتبار و وجاهت قانوني است. افخم خاطر نشان ساخت: تاثيرپذيري گزارشگران برخي رويکردها و سياست‌هاي مغرضانه مانع از درک عميق و نگاه واقع بينانه و بي‌طرفانه به واقعيات و تحولات مترقي جمهوري اسلامي‌ايران شده است به طوري که مشارکت بالا و کم‌نظير مردم در انتخابات مهم رياست‌جمهوري در خردادماه سال‌جاري دراين گزارش ناديده گرفته شده است.


 خبر 

 الهه کولايي:

آمريکا مي‌تواند شرايط را براي پيشرفت مذاکرات فراهم کند

الهه کولايي نماينده مردم تهران در مجلس ششم گفت: آمريکا مي‌تواند با لغو تحريم‌ها و به کارگيري راهکارهاي سياسي، شرايط را براي پيشرفت مذاکرات هسته‌اي ايران فراهم و با اعتمادسازي، نيروهاي افراطي را کنترل کند.

وي در گفت‌وگو با ايرنا اظهار داشت: پس از انتخابات 24 خرداد رياست‌جمهوري، قدرت‌هاي جهاني نشان دادند که از صداي برخاسته از راي ملت بزرگ ايران براي ايجاد ثبات در منطقه و جهان استقبال مي‌کنند.

کولايي افزود: سياست دولت يازدهم براي شفاف سازي هر چه بيشتر فعاليت‌هاي صلح آميز هسته‌اي کشورمان مورد استقبال قرار گرفته و شرايط را براي حل و فصل اين موضوع فراهم کرده است.

اين استاد دانشکده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران اظهار داشت: جهانيان مي‌کوشند از شرايط به وجود آمده، براي جلوگيري از ادامه سياست بي نتيجه تحريم‌ها استفاده کنند. کولايي تاکيد کرد: مذاکرات ايران با گروه1+5 نشان داد که عزم جدي براي بهبود روابط جهان با ايران وجود دارد هرچند که سران کشورهاي عضو اين گروه به خوبي از لابي‌هاي رژيم صهيونيستي، نيروهاي افراطي و به ويژه توليد کنندگان سيستم‌هاي تسليحاتي آگاهند اما به دنبال استفاده از ظرفيت عظيم ايران براي ايجاد صلح و ثبات در منطقه هستند.

نماينده پيشين مجلس شوراي اسلامي‌افزود: شرايط ويژه ژئوپليتيک ايران و توانمندي‌هاي آن، از سوي قدرت‌هاي جهان به ويژه آنان که با جريان‌هاي افراطي مواجه هستند، مورد توجه است. کولايي خاطرنشان کرد: درگيري‌هاي خونين در منطقه از جمله در سوريه، بيش‌از‌پيش اهميت و جايگاه ايران را براي ايجاد صلح و ثبات در منطقه و جهان گوشزد مي‌کند. کولايي همچنين روند مذاکرات با 1+5 را «اميدوار‌کننده» خواند و گفت: توجه و برخورد منطقي با درخواست‌هاي طرف مذاکره مي‌تواند به روند ترويجي بهبود مذاکرات کمک کند.

نمره مثبت دولت در عرصه ديپلماسي

عضو شوراي مرکزي حزب مردم سالاري مذاکرات هسته‌اي اين دوره ايران با گروه 1+5 را مهم خواند و گفت:اين که در اين دوره از مذاکرات به دنبال دستاورد هستيم براي ما اهميت دارد زيرا در گذشته فقط به دنبال تعيين زمان و مکان ديدارهاي بعدي بوديم.

حميدرضا شکوهي در گفت‌و‌گو با ايرنا، درباره عملکرد ديپلماسي دولت يازدهم گفت: دولت يازدهم عملکرد مثبتي را در عرصه بين‌المللي نسبت به جمهوري اسلامي‌ايران ايجاد کرده و اين به خاطر همان نگرش اعتدالي اين دولت بوده است.

شکوهي ادامه داد: دولت تابوهايي را که وجود داشت شکست و از تعامل ايران با غرب سخن گفت که البته اين مهم نيست بلکه با درنظر گرفتن سه اصل سياست خارجي يعني عزت، حکمت و مصلحت کشور اين تعامل انجام گرفت که در عرصه بين‌المللي دستاورد بزرگي بود. عضو شوراي مرکزي حزب مردم سالاري تاکيد دولت بر داشتن حق غني‌سازي جمهوري اسلامي‌ايران را موضوعي مهم دانست و گفت: دولت با تداوم اين عملکرد دستاوردي در عرصه بين‌المللي کسب کرده و بهانه را هم از دست بهانه جويان گرفته است. شکوهي خاطرنشان کرد: دولت در عرصه بين‌المللي تاکنون نمره مثبتي را کسب کرده که اميدواريم اين روند همچنان تداوم يابد.

وي مذاکرات اخير را تداوم همان نگرش مثبت دنيا در قبال ايران دانست و گفت: پشتوانه قدرتمندي در کشور نسبت به ديپلماسي دولت ايجاد شده است که اين مهم را بايد به فال نيک گرفت. اين کارشناس مسايل سياسي در مورد مذاکرات ژنو گفت: شايد در کوتاه مدت اين مذاکرات دستاورد محسوسي نداشته باشد اما همين که توانسته ايم مذاکرات را با ديد کسب دستاورد نگاه کنيم براي کشور اهميت دارد زيرا در گذشته چنين نبوده و فقط به دنبال تعيين زمان بوده ايم. شکوهي در پاسخ به اينکه چرا عده‌اي ديپلماسي دولت را مورد هجمه قرار مي‌دهند؟ گفت: منافع عده اي در داخل کشور بر تداوم درگيري و تنش در عرصه سياست داخلي يا عرصه ديپلماتيک است.

وي ادامه داد: افرادي که هجمه‌هاي گوناگون را به دولت وارد مي‌کنند منافع ملي را فراموش کرده‌اند و براي آنها تفاوتي وجود ندارد که تحريم‌ها چقدر به مردم فشار آورده است. عضو شوراي مرکزي حزب مردم‌سالاري به افراد مخالف با ديپلماسي دولت گفت: توصيه مي‌کنيم اين گونه اشخاص چاشني منطق را بيش‌از‌پيش به نقدهاي خود اضافه کنند و در هر انتقاد منافع ملي را در نظر بگيرند، مهم در عرصه ديپلماسي توجه به سه اصل سياست خارجي است که دولت آنها را در نظر گرفته است.

حمايت ولايتي از تيم هسته‌اي دولت تدبير واميد

مشاوررهبرمعظم انقلاب اسلامي‌در امور بين‌الملل با مثبت ارزيابي کردن فعاليت تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي جمهوري اسلامي‌ايران تاکيد کرد: تيم مذاکره‌کننده فعلي افرادي با تجربه در مذاکرات بين‌المللي بوده و تلاش مي‌کنند کاملا در جهت منافع ملي کشور گام بردارند.

دکتر علي اکبرولايتي در گفت‌وگو با ايرنا درباره عملکرد تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي ايران درمذاکرات با گروه 1+5 در ژنو سوئيس گفت: تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي ايران « فعال» بوده و به نظر مي‌رسد تمام تلاش خود را براي تامين منافع ملي کشور بکار بسته است.

وي با تاکيد براينکه تمام اقدامات بايد در جهت تدابير مقام معظم رهبري و منافع ملي باشد، ادامه داد: تيم مذاکره کننده به دنبال حفظ و صيانت از حقوق هسته‌اي جمهوري اسلامي‌ايران و لغو تحريم‌ها است.


 باز هم درباره دانشگاه احمدي‌نژاد! 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

 عبارت «دانشگاه احمدي‌نژاد» مثل کاريکاتور بدون شرح مي‌ماند‌؛ يعني همين طوري خشک‌، طنزي دارد که مي‌توان بارها و بارها از زواياي مختلف به آن خيره شد‌، تعجب کرد و لذت برد از اينکه قوه تخيل بشر تا کجا مي‌تواند برود و چه امور محالي را به عنوان واقعيت ارائه دهد !

طي چند روز گذشته اين دانشگاه که نه مجوز درست و حسابي دارد‌، نه اساسنامه دارد‌، نه استاد و دانشجو دارد‌، 16 ميليارد تومان ناقابل هم که از حساب بيت‌المال برداشته بود پس داده‌، توانست يک سايت در اينترنت بزند تا لااقل در فضاي مجازي يک چيزي داشته باشد!

بياييد گردشي در اين سايت داشته باشيم و کمي تفريح کنيم:

-‌ اين دانشگاه نه تنها استاد و دانشجو و مجوز و... ندارد‌، بلکه آرم هم ندارد و بالاي سايت اين دانشگاه يک جاي خالي است که در آن نوشته شده «محل درج آرم دانشگاه» اما خوشبختانه‌، بزنم به تخته‌، اين دانشگاه «محمود احمدي‌نژاد» دارد و به اين ترتيب‌، در سايت اين دانشگاه چيزي که بيش از همه به چشم مي‌خورد عکس «محمود احمدي‌نژاد » است! البته اين سايت هنوز در آغاز راه است و به اميد خدا ظرف ماه‌هاي آينده تبديل به آلبوم عکس برادر محمود خواهد شد‌. به اميد آن روز!

-‌ در قسمت دسترسي اين سايت خيلي دانشگاهي‌، قسمتي با عنوان «هيات رئيسه دانشگاه» قرار دارد که در صفحه آن هيچ خبر يا نشاني از هيات رئيسه نيست و فقط نوشته شده «در حال بروز‌رساني»! يک قسمت ديگر هم با عنوان «رياست دانشگاه » دارد که آن هم خالي است و فقط اعلام مي‌کند که نام رئيس دانشگاه «در حال بروز‌رساني» است‌!

مسوولان سايت لااقل يک عکس برادر محمود احمدي‌نژاد را آنجا نگذاشته‌اند که صفحه خالي نماند. گويي عکس احمدي‌نژاد فقط براي صفحه اصلي است!

جالب‌تر اينجا است که اين صفحات خالي‌، تا ديروز هر کدام بيش از 8000 بار ديده شده و 3 امتياز هم کسب کرده بودند! دوستان گويي از تجربيات خود در ارائه «آمارهاي فوق‌العاده واقعي» که در زمان دولت نهم و دهم به دست آورده‌اند در اين سايت استفاده بهينه مي‌کنند!

-‌ اگر در کل سايت بگرديد‌، مي‌بينيد که اين سايت مثلا دانشگاهي‌، مثل دولت احمدي‌نژاد «پاک پاک» است. البته واضح و مبرهن است که پاک معاني مختلفي دارد: پاک بودن يعني خالي بودن . مثلا در دولت احمدي‌نژاد جيب مردم از پول و سفره‌شان از خوراکي پاک شد‌، پاک همچنين نام يک پودر رختشويي هم هست‌، پاک کردن به معني از بين بردن آثار يک موجود واقعي يا خيالي هم هست و...!


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

 -‌ مديرعامل اتحاديه مرکزي دامداران اعلام کرد: در شرايط کنوني که ارز مرجع واردات خوراک دام حذف شده و هزينه‌هاي توليد افزايش يافته مذاکرات بسياري صورت گرفته و مقرر شد 28 درصد قيمت شيرخام و 17 درصد قيمت فرآورده‌هاي لبني افزايش يابد.

ظاهرا هنوز اين رسم از قبل به جا مانده که هر کجا مذاکرات صورت مي‌گيرد مقرر مي‌شود قيمت يک چيزي افزايش يابد. قبلا مذاکرات براي افزايش قيمت خودرو و اين چيزها بود الان براي شير و خامه هم مذاکره مي‌کنند بعد قيمت آن را افزايش مي‌دهند.

-‌ مديرکل گسترش آموزش عالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: تاکنون هيچ مدرکي دال براينکه مسوولان دانشگاه بين المللي ايرانيان، روال قانوني براي فعاليت اين مرکز دانشگاهي را طي کرده‌اند به ما ارسال نشده است. وي افزود دانشگاه ايرانيان علاوه بر نداشتن اساسنامه مشخص، هيچ آدرس و نشاني از محل و ساختمان خود را نيز به دفتر گسترش اعلام نکرده است بنابراين يک موسسه غيرانتفاعي فاقد مجوز محسوب مي‌شود.

يک جايي بود قديم تر‌ها که آنجا گوجه را ارزان مي‌فروختند. احتمالا آدرس اين دانشگاه ايرانيان هم نزديک همان جا باشد.

- مديرکل دفتر برنامه ريزي ازدواج و تعالي خانواده وزارت ورزش و جوانان، گفت: با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته ابعاد مختلف ازدواج متولي خاصي پيدا کرد.

خوب خدا رو شکر بالاخره ازدواج متولي پيدا کرد. البته حالا يعني متولي جديد کارش فقط توصيه به ازدواج است و مثل آن آقاياني که بدون در نظر گرفتن مشکلات جاري مي‌گفتند بايد بيشتر بچه داشته باشيد فقط توصيه مي‌کنند، يا اينکه بايد برنامه ريزي هم براي تسهيلات ازدواج و مسکن و اشتغال از اين دست هم بکنند.

- روزنامه آمريکايي «وال استريت ژورنال» مدعي شد که اسرائيل و جنبش مقاومت اسلامي فلسطين (حماس) عليرغم اينکه به طور رسمي با يکديگر مذاکره نمي‌کنند، اما اين دو دشمن سرسخت در اقدامي‌نادر از طريق پايگاه اجتماعي توييتر با هم گفت‌وگو کردند.

حتما بعد هم در يک عمليات يک لايک بزرگ در صفحه هم ديگر منفجر کردند که منجر به برجا گذاشته شدن چندين ديدگاه در نگاره آنها گرديد.

- اخيرا رييس‌جمهور محترم به دو موسسه نظرسنجي دستور داده تا درباره رابطه ايران و آمريکا از مردم ايران نظرسنجي کنند.

اين رييس‌جمهور جديد چه کارهايي مي‌کند؟! نظر سنجي و اين جور کار‌ها سال‌ها بود که به دليل صرفه‌جويي در دولت خيلي انجام نمي‌شد. خيلي راحت خود رييس‌جمهور مي‌توانست درباره رابطه داشتن يا نداشتن و کيفيت رابطه با هر کشوري تصميم بگيرد و حتي رئيس‌جمهور هر وقت مي‌خواست مي‌توانست سازمان‌ها و ارگان‌ها را حذف، ادغام و يا ايجاد کند و براي کسي هم زحمت نظر‌سنجي و اين چيزها ايجاد نمي‌کرد.

-‌ نرخ بيکاري به مرحله بحران رسيد. اگر نرخ بيکاري جوانان که هم‌اکنون 26 درصد است، 2 برابر نرخ بيکاري کل (2/12 درصد) باشد، به معناي اين است که از نظر نرخ بيکاري در منطقه بحران زا قرار گرفته‌ايم.

اصلا اين آمار را که شفاف مي‌کنند همه چيز خراب و بحراني مي‌شود.

-‌ روحاني: حجم بدهي‌هاي دولت گذشته بيش از 180 هزار ميليارد تومان است.

دولت گذشته از هر نظر رکورد دار است و اين رکورد جالب را به دولت مردان گذشته تبريک عرض مي‌کنيم.

-‌ وزير امور خارجه قطر گفت که ايران همسايه اي است که در همه زمينه‌ها با آن در ارتباطيم.

به خصوص در زمينه برداشت بيشتر از ميادين مشترک گازي در پارس جنوبي.

-‌ صدراعظم آلمان بعد از افشا شدن هدف جاسوسي‌ بودن از طرف آژانس امنيت ملي آمريکا در نشست سران اروپا تأکيد کرد: جاسوسي‌هاي آمريکا به اعتماد برلين به واشنگتن لطمه زده است.

اي بابا تا ما آمديم به همديگر اعتماد کنيم اين آلماني‌ها به اعتمادشان لطمه وارد شد.

-‌ همزمان با اعلام رسمي فرار و مهاجرت گاز ايران در دو ميدان مشترک به سمت کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس، وزارت نفت رسما برنامه‌هاي جديد توقف مهاجرت گازي در پارس جنوبي را تشريح کرد که در اين بين ردپاي توتال فرانسه در اين فرار گازي به چشم مي‌خورد.

خيلي جالب شد تا حالا هر چي شنيده بوديم از فرار مغز‌ها بوده و حالا چشممان به فرار گازها هم روشن شد.


 برف‌آباد، ميزبان زنده ياد دکتر علي‌اکبر نقي‌پور 
نويسنده : حسين خداکرمي

 مي‌خواستم چيزي بنويسم در خصوص پزشکان؛ چه آن دسته که انسانيت را فداي پول مي‌کنند و چه آنان که از دانشگاهي نه چندان معتبر مدرک دکترايي گرفته و تابلويي هم در بالاي مطب‌شان نصب کرده با اين ادبيات: دکتر... قلب- اطفال- اعصاب و روان- داخلي- سوراخ کردن گوش و دردهاي لاعلاج و... .

و چه آن گروه قليل که تجارت را با طبابت نياميخته و راه خود را گم نکرده‌اند و اينکه اين عزيزان جاودانه خواهند ماند و در قلب مردم جايگاه ويژه‌اي دارند. اما به علت کاري که پيش آمد کاغذ و قلم را کنار گذاشتيم. شب دوست عزيزي که 34 سال پيش در اسلام‌آباد غرب با هم استخدام شديم و در مدرسه‌اي شبانه‌روزي زندگيمان را با هم سپري مي‌کرديم زنگ زد و پس از حال و احوال خبر درگذشت دکترعلي‌اکبر نقي‌پور متخصص جراحي عمومي و جراحي پلاستيک سوختگي‌ها و شاعر و نويسنده‌اي توانا در تاريخ اجتماعي ايران به من داد. در سه کيلومتري اسلام‌آباد غرب و مقابل کارخانه قند، روستاي برف‌آباد محل تولد دکتر نقي‌پور بود. دو سال بود که به سرطان خون مبتلا شده و وصيت کرده بود که جسدش را در زادگاهش «برف‌آباد» به خاک بسپارند. روز پنجشنبه 01/08/1392 – برف‌آباد شاهد تشييع جنازه و خاکسپاري باشکوه دکتر نقي‌پور بود. هرچند از سال 58 در تهران مشغول فعاليت طبابت و نوشتن کتاب‌هاي تاريخي بود اما هيچگاه کيسه‌اي براي جمع‌آوري پول ندوخت در مصاحبه‌اي که آقاي ناصري از روزنامه ايران با او مي‌کند مي‌پرسد: آيا از لحاظ درآمدي رشته پزشکي براي شما جالب توجه بود که در پاسخ مي‌گويد: من به خاطر خدمت به مردم اين رشته را انتخاب کردم. من از پزشکي، استفاده مادي نکردم. خوب به ياد دارم يکي از همکاران که دبير ورزش بود دچار سوختگي شديد شد به طوري که همه پزشکان از او قطع اميد کردند اما دست روزگار او را به سوي دکتر نقي‌پور کشاند. دکتر با علم و درايتي که در وجود معدود پزشکان است او را چنان معالجه کرد که بيشتر به اعجازي شبيه بود. باري در طول ده پانزده سالي که با پزشکاني سابقه دوستي داشته و دارم به اين نتيجه رسيده‌ام که آن دسته از پزشکان که با ادبيات و شعر و فرهنگ محشور هستند پزشکاني موفق و کار آمدند. زنده ياد دکتر امينيان که پنج سال پيش شبي در خواب گرفتار سکته شد و فردايش جسم سرد و بي‌روحش را در بستر يافتند که کار از کار گذشته بود. اين پزشک شريف پس از 17 سال طبابت نه تنها سر پناهي از خود نداشت بلکه مستاجر بود و جز به بيمارش به چيزي نمي‌انديشيد. مطب که تعطيل مي‌شد به اتفاق دوست شاعري تا نيمه شب از حافظ و مولانا و شعر فارسي ما را بي‌نصيب نمي‌گذاشت. باري با نمونه‌هاي ديگري که مي‌شناسيم، بر بنده مسلم شده که پزشکان اديب فرزانگان بي‌بديلي هستند که وجودشان چشمه جوشاني از همه علوم زمان خود مي‌باشد. زنده ياد دکتر غلامحسين ساعدي نيز از اين تبار بود.

باري دکتر نقي‌پور فرزند خان بابا که در روستاي برف‌آباد اسلام آباد غرب متولد شد به قول خودش در يکي از کتاب‌هايش مي‌گويد: «پدرم در آن زمان نزديک به يک قرن پيش‌از معدود افرادي بود که سواد داشت.» و از بزرگان ايل کلهر بود که ديانت، وقار و متانت از خصايص بارز آن مرحوم بود. دکتر تحصيلات ابتدايي و دبيرستان را در کرمانشاه دنبال مي‌کند و در همان زمان در سال اول دبيرستان، داستان‌هاي کوتاهي را مي‌نويسد که هم اکنون هم قابل توجه هستند. با روزنامه‌هاي آن زمان کرمانشاه: مثل روزنامه «کرمانشاه» و «خاک خسرو» همکاري مي‌کند و به لحاظ داشتن ذوق شعري عضو دو انجمن ادبي کرمانشاه مي‌‌شود.

شاعر بلند آوازه کرمانشاه و ايران زمين «استاد يدالله بهزاد» دبير ادبيات او بود و تاثير عميقي روي او داشت به طوري که خود دکتر نقي‌پور اعتراف مي‌کند: توجه پدرانه و مخصوص استاد بهزاد نسبت به من و راهنمايي‌هاي او باعث شد که هر آنچه شعر و شاعري دارم از همان دوران است. دو مجموعه شعر نقي‌پور که يکي در قالب اشعار کهن و ديگري اشعار نيمايي است از يک سو و تصحيح و بازخواني پنج نسخه شاهنامه با کمک چندين نفر از دوستانش که منجر به تدوين شاهنامه‌اي مي‌شود که افراد زير ديپلم هم بتوانند به راحتي آن را بخوانند و به مشکلي بر نخورند. به قول خودش با اين کار، يک جور تقويت هويت ملي مي‌کنيم و شاهنامه را به ميان مردم مي‌بريم. اما از اجازه نشر آن اطلاعي در دست نيست.

«قصه ديو دروغه» که در حوزه ادبيات داستاني کودکان مي‌گنجد- «کدخدا را ببين، ده را بچاپ» با الهام از سخن «جومو کنياتا» نوشته شد. او گفته بود: «هنگامي که مبلغان مسيحي به آفريقا پا گذاشتند، ما آفريقايي‌ها صاحب زمين بوديم و آنها فقط انجيل را داشتند. به ما ياد دادند که با چشمان بسته دعا کنيم. وقتي که چشمان خود را باز کرديم زمين، مال آنها بود و ما فقط يک انجيل داشتيم». دکتر نقي‌پور اعتقاد داشت که بايد از تاريخ، درس گرفت. با خواندن تاريخ مي‌توانيم بفهميم که علل شکست‌ها و پيروزي‌هاي ما چه بوده است. فهميدن اين علل، جز با خواندن و تحليل کردن تاريخ، به دست نمي‌آيد. نقي‌پور تاليفاتي همچون: «يارمحمدخان، سردار مشروطه»، «تاجي بر تارک تاريخ معاصر»، «نوآوري در شعر فارسي و «هشت کتاب در يک کتاب» به زيور طبع آراستند. آخرين رمان او «کوچ» نام دارد که با الهام از عدم فراموشي امروزي‌ها از آداب و رسوم اجدادمان و زنده نگه داشتن آن آداب و سنن روستايياني که به شهر مهاجرت مي‌کنند در سفري به زادگاهش ذهن او را به کوچ با صفاي آن زمان به ييلاق و قشلاق و مقايسه آن با امروز مشغول مي‌دارد که منجر به نوشتن اين رمان 400 صفحه‌اي شد. آنچه فراموش شد: اينکه دکتر پس از گرفتن ديپلم از کرمانشاه در سال 1337- دو دانشگاه در ايران رشته پزشکي داشتند: تهران و تبريز، نقي‌پور تا سال 1343 در تبريز بود و دکتراي خود را از آن دانشگاه گرفت و تخصص جراحي عمومي را در دانشگاه فردوسي مشهد سپري کرد ضمن اينکه جراحي سوختگي و پلاستيک ترميمي را نيز در آنجا کار کرد. يادش گرامي باد.


 توقف در بازار مسکن مهر 
نويسنده : مهدي‌ جاويدپور

 وزارت راه و شهرسازي اولين بخشنامه رسمي در خصوص نحوه مواجهه با پروژه‌اي را که ميراث دولت قبل محسوب مي‌شود و چاره‌اي جز به سرانجام رساندن آن وجود ندارد، تصويب و ابلاغ کرد. اين بخشنامه به امضاي معاون وزير در امور شهرهاي جديد رسيده و در آن، بر ضرورت برقراري تعادل در طرح مسکن مهر تاکيد شده است اما تعادل مدنظر وزارتخانه نه به معني تدبير براي صاحبخانه شدن همه گروه‌هاي متقاضي واحدهاي مسکوني مهر است بلکه منظور از اعتدال در اين بخشنامه، ايجاد موازنه بين حجم کل اين واحدها با تعداد متقاضيانش است.

عباس آخوندي يک هفته پيش از صدور اين بخشنامه، براي حداقل پنجمين بار طي هفته‌هاي گذشته از زمان استقرارش در وزارت راه و شهرسازي اعلام کرده بود، اين دولت به همه تعهدات دولت قبل و مصوبات آن در حوزه مسکن مهر پايبند است و تا تکميل همه پروژه‌هاي در حال احداث و نيمه‌تمام و تحويل آنها به ثبت‌نام‌کننده‌ها، پاي کار خواهد بود. حالا همانگونه که وزير براي معاونان درگير اين پروژه ملي خط‌مشي تعيين کرده، نباشد، براي رساندن قطار تعهدات به مقصد، جلوي سوار شدن مسافران جديد به اين قطار گرفته شود. در بخشنامه‌اي که چند روز پيش توسط محسن نريمان معاون وزير در امور شهرهاي جديد و طرح قانون تاسيس شهرهاي جديد در مجلس در اواخر دهه 70 به 18 شهر جديد در سراسر کشور ابلاغ شده، از مديران عامل اين شهرها اکيدا خواسته شده است نسبت به هر نوع ثبت‌نام، اسم‌نويسي يا عضوگيري از متقاضيان جديد مسکن مهر در سامانه مديريت مسکن مهر پرهيز کنند و تا اطلاع ثانوي، نفري به ليست قطعي متقاضيان واجد شرايط اضافه نشود. همان طور که از بخشنامه تازه ابلاغ شده برمي‌آيد، سوت پايان ثبت‌نام از متقاضيان کم‌درآمد در طرح مسکن مهر رسما به صدا درآمده و آن دسته از خانوارهايي که به هر دليل طي شش سال گذشته موفق به حضور در صف واگذاري واحدهاي مسکوني مهر نشده‌اند، بايد تا مدتي نامعلوم براي اجراي طرحي نامشخص، به انتظار بنشينند و در اين مدت قطعا و حتما بايد نياز سکونتي‌شان را از طريق ورود به بازار اجاره و تامين مسکن اجاره‌اي تامين کنند.

 اين در حالي است که در شهرهاي جديد به خصوص در شهرهاي جديد اطراف تهران، اين روزها سيل تقاضا براي ثبت‌نام در مسکن مهر به شدت افزايش پيدا کرد و طبق ادعاي اپراتورهاي مستقر در کارگزاري‌هاي مسکن مهر شهرهاي جديد که از طرف دولت مامور ساماندهي امور ثبت‌نام کنند‌ه‌هاي قبلي هستند، روزانه بين 500 تا يک هزار نفر براي اسم‌نويسي جديد به اين مناطق مراجعه مي‌کنند.

دولت قبل اجازه ساخت مسکن مهر در دل کلانشهرها را نداد و تصويب کرده بود به علت نبود زمين با مالکيت دولتي در داخل کلانشهرها، اين واحدها فقط بايد در شهرهاي جديد ساخته شود. در ماه‌هاي اخير اگرچه در برخي از شهرهاي کشور بار تقاضاي مسکن از طريق پاسخگويي واحدهاي مسکوني مهر ساخته شده در داخل همين شهرها، تا حدود زيادي فروکش کرده و حتي به ادعاي مردم همين شهرها، قيمت مسکن ديگر مثل گذشته اسير هيجانات قيمت مسکن در تهران نيست، اما در کلانشهرهايي همچون تهران، اصفهان، شيراز، کرج و... آنطور که از شواهد بر مي‌آيد، مسکن مهر اثر سردکننده‌اي بر تب قيمت‌ها نداشته است. البته در مقابل اين نظريه، دولتمردان طراح مسکن مهر معتقدند: اگر دو ميليون و 100 هزار واحد مسکوني مهر ساخته نمي‌شد، ميانگين قيمت مسکن در تهران به جاي تجربه رشد 30 تا 50 درصدي طي دو سه سال اخير، بيش‌از 100 درصد رشد مي‌‌کرد و انفجار قيمت‌ها به وجود مي‌آمد. با همه آنچه تاکنون بر طرح مسکن مهر گذشته، از روز هفتم مهر ماه سال‌جاري و تا اطلاع ثانوي، ديوار محکمي جلوي متقاضيان جديد و تسهيلات اين طرح کشيده شد. در 18 شهر جديد کشور حجمي معادل 419 هزار واحد مسکوني مهر در حال ساخت است که 170 هزار واحد از آن، در دو شهر جديد اطراف تهران (پرند وپرديس) احداث مي‌شود. اين در حالي است که در پرند و پرديس در مقابل عرضه اين 170 هزار واحد، حداقل چيزي در حدود 265 هزار متقاضي، در قالب دويست (ثبت‌نام‌کننده‌هاي قطعي و حائز شرايط چهارگانه) و (ثبت‌نام کننده‌هاي رزرو و اسامي ذخيره) وجود دارد.

اعضاي شوراي عالي مسکن در دولت دوم احمدي‌نژاد در اوايل شروع به کار واقعي طرح مسکن مهر، زماني که وزير مي‌خواست سهميه ساخت مسکن مهر شهر جديد پرند را از 15 هزار واحد مسکوني مصوب دولت نهم، به 90 هزار واحد مسکوني افزايش دهد، مخالفت جدي در مقابل اين افزايش سهميه نشان دادند و با طرح اين پرسش که چگونه قرار است براي اين کار حجم زياد مسکن مهر، متقاضي پيدا شود و در صورت نبود تقاضا، تکليف تضميني که دولت به پيمانکاران سازنده بابت فروش واحدها در قرارداد ساخت مي‌دهد چه خواهد شد؟ سعي کردند مخالف تصويب ساخت وسازهاي انبوه در پرند شوند. اما امروز نتيجه افزايش سهميه ساخت مسکن مهر در شهر جديد پرند اين شده که در مقابل 90 هزار واحد مسکوني ارزان قيمت، 115 هزار متقاضي دست به نقد قرار دارد. واحدهاي مسکن مهر با قيمت تمام شده 40 تا 60 ميليون تومان به افراد واگذار مي‌شود طوري که 25 ميليون تومان اين رقم وام بانکي است. افرادي که در ليست ثبت‌نام کننده‌هاي قطعي و حائز شرايط چهارگانه دريافت مسکن مهر قرار دارند، همگي داراي قرارداد رسمي پيش خريد هستند و در واقع اين گروه، کساني هستند که دولت به آنها تعهد واگذاري واحد مسکوني دارد. اما افرادي که در ليست ذخيره قرار دارند و در دو سال اخير دولت ثبت‌نام از اين افراد، به آن وعده داده بود با ايجاد ظرفيت جديد ساخت مسکن مهر، آنها را هم در دوره‌اي مشخص خانه‌دار مي‌کند، هم اکنون اگر چه قرارداد رسمي پيش خريد ندارند اما برگه ثبت پرونده در دبيرخانه شهرهاي جديد که دست اين افراد است به نوعي برايشان حکم يک قرارداد غير رسمي را دارد.

دلالان در بنگاه‌هاي املاک پرند و پرديس مي‌گويند قراردادهاي پيش خريد مسکن مهر را متقاضيان جديد حاضرند حداقل هشت ميليون تومان در قالب امتياز خريداري کنند و برکه‌هاي غيررسمي اندکي کمتر از اين رقم خريد و فروش مي‌شود. همچنين آن دسته از قراردادهاي پيش خريدي که زمان تحويل واحد در آن، نزديک است، نزديک‌ به 15 تا 20 ميليون تومان معامله مي‌شود. هر چند مسوولان دولتي به عناوين مختلف، خريد و فروش امتياز مسکن مهر را ممنوع اعلام کرده‌اند و تبعات آن را متوجه خريدار و فروشنده امتياز مي‌دانند اما نياز در بازار مسکن مهر مانع از توجه به اين هشدارها شده است. حالا اگر قرار باشد نياز ليست ذخيره از طرف دولت پاسخ داده نشود و تعهد دولت به متقاضيان در حد تامين مسکن مهر ليست ثبت‌نام‌کننده‌هاي قطعي باشد در اين صورت يک چالش سنگين حقوقي در اين طرح ملي ايجاد خواهد شد و تبعات اجتماعي آن حتما دامن دولت را هم خواهد گرفت. هفته گذشته به فاصله يک روز بعد از ابلاغ بخشنامه ممنوعيت ثبت‌نام از متقاضيان، از شهر جديد پرند خبري رسيد مبني بر اينکه، شرکت عمراني اين شهر، اسامي 10 هزار نفر را از ليست ذخيره حذف کرده است.

حذف اسامي ذخيره به اين معني نخواهد بود که شبه تعهد دولت قبلي به اين افراد، در دولت فعلي، ملغي مي‌شود. برآوردهاي مشاوران وزير سابق راه وشهرسازي در خصوص حجم متقاضيان جديد مسکن مهر نشان مي‌دهد تا پايان سال 1392 حدود 400 هزار متقاضي بالفعل و حائز شرايط مسکن مهر در بازار تقاضاي مسکن، انتظار اجراي طرح‌هاي حمايتي شبيه مسکن مهر را خواهند داشت تا به محض شروع ثبت‌نام، براي اسم نويسي اقدام کنند. آخرين مجوز ساخت مسکن مهر در دولت متعلق بود به سال 1390 که براي شهر جديد پرديس صادر شد و در سال‌هاي 91 و 92، عملا مجوز جديد براي افزايش ظرفيت صادر نشد. اين در حالي است که سالانه بين 700 هزار تا 800 هزار فقره ازدواج صورت مي‌گيرد و ميزان خانوارهاي جديد ناشي از اين ازدواج، در دهک‌هاي کم درآمد و ميان درآمد حدود سالي 200 هزار خانواده خواهد بود که اين ميزان، همان مخاطبان اصلي طرح مسکن مهر در سال‌هاي اخير بوده‌اند. به اين ترتيب، دولت يازدهم اگر چه هيچ قصدي براي ادامه مسکن مهر و ساخت و ساز در اين طرح را ندارد اما تداوم تقاضا ايجاب مي‌‌کند ساير طرح‌هاي مسکن اجتماعي که مدنظر وزير راه و شهرسازي هم هست، هر چه زودتر به اجرا در بيايد تا از انباشت تقاضا در بازار مسکن جلوگيري شود.


 سيدعلي خميني:
 هنر و شعر بهتر از زبان عقل پرده از اسرار برمي‌دارد 

در آستانه عيد غدير خم، حجت‌الاسلام و‌المسلمين سيدعلي خميني با حضور در زادگاه رهبر کبير انقلاب اسلامي، در يک همايش و يک ديدار مردمي حضور يافت و در هر دو به ايراد سخن پرداخت. به گزارش ايلنا: سيدعلي خميني در هفتمين جشنواره يار و يادگار که در شهر خمين برگزار شد، گفت: بدون شک هنر و شعر بهتر از زبان عقلي مي‌تواند پرده از برخي از اسرار بردارد، لذا ما بايد سرمايه‌گذاريمان را به جاي آنکه روي هنرمند مقلد بگذاريم به هنرمند مولف بپردازيم. هنرمند مقلد مفاهيم را از چند نفر مي‌گيرد و آن‌ها را تبديل به هنر مي‌کند که اين فايده‌اي ندارد و نمونه‌اش برخي کارهايي است که وقتي جنبه سفارشي مي‌گيرد از حيّز کار هنري پايين مي‌آيد.

نوه امام خميني تأکيد کرد: ما بايد روي هنرمند مولف سرمايه گذاري کنيم؛ هنرمندي که مولف است خودش را دنيا را مي‌بينيد و حقايق آن را به قالب هنر در مي‌آورد. اولين راه تربيت اين هنرمند اين است که به او مجال دهيم تا اگر به حقيقتي رسيد با او مخالفت نمي‌کنيم. زيرا گاهي اوقات ما در نگاه سنتي خود آن‌ها را نمي‌پذيريم و ذوق آن‌ها را کور مي‌کنيم. ما بايد ارزش کار هنري را بدانيم زيرا به بيان هنري محتاج هستيم و براي درک روح به اين معاني نيازمنديم و اگر بگوييم هنر فقط براي نمايشگاه، ‌جشنواره و مسابقه خوب است افسار آن در دست ما خواهد بود؛ در حالي که اگر اختيار هنر را دست خودش ببينيم به دنبال آن مي‌رويم که دست هنرمند مولف را ببوسيم و او را روي تاج سر بنشانيم و دنبال او برويم. همچنين نوه امام خميني، پس از نماز مغرب و عشا در مصلاي شهر خمين، با بيان اينکه سخن گفتن از اميرالمؤمنين کاري دشوار است، اظهار داشت: نمي‌توان حق اميرالمومنين را بيان کرد و اگر کل جهان جمع شوند نمي‌توانند اوصاف او را بربشمارند. زيرا از دل هر وصل ايشان هزار وصل در مي‌آيد که البته در مورد پيامبر (ص) هم اينگونه است. وي با بيان اينکه انسان بعد از 1400سال تعجب مي‌کند که چنين فردي در دامن پيامبر رشد کرده است که او بهترين نمونه عملي پيامبر براي اسلام است، شعر يک شاعر عرب مسيحي در وصف علي‌ (ع) را قرائت کرد و گفت: آن شاعر در شعر خود مي‌‌گويد که هر منصفي شيعه علي است و مگر مي‌شود کسي زندگي و رفتار و حکومت علي را نگاه کند و شيفته او نشود؟!

وي تاکيد کرد: رفتار علي(ع) انساني است و لذا هر کسي که در تاريخ به دنبال «عدالت باشد» بايد جلوي او دو زانو بنشيند و عدالت بياموزد و هر کس «شجاعت» مي‌خواهد بايد مقابل او دو زانو بنشيند و شجاعت ياد بگيرد؛ علي(ع) مظهر اسماء و صفات الهي است و تمام خصايص پيامبر به جز نبوت نيز در وجود او قرار دارد.

وي با بيان اينکه در تاريخ کسي نيست که شخصيتي والا‌تر از علي(ع) داشته باشد يادآور شد: او آموزش گرفته از نزد پيامبر(ص) است و لذا شايسته‌تر از او بعد از پيغمبر نداشتيم. در نظام شايسته نبوت او بايد جانشين پيامبر مي‌شد و از همين رو، پيامبر در حضور صد هزار نفر دست او را گرفت و به عنوان جانشين معرفي کرد که همه با ايشان بيعت کردند. سيدعلي خميني با بيان اينکه اميرالمومنين دو جنبه شخصيتي و حکومتي دارد، به اين نکته تأکيد کرد که اسلام برنامه اجتماعي هم دارد و آمده است تا هم دنيا را درست کند هم آخرت را.