نسخه شماره 3313 - 1392/07/18 -

مدير جديد مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي :
ديگر حتي يک ريال هم براي فيلم «لاله» پرداخت نمي‌شود
پسر جواد شمقدري‌ پروژه‌اي با هزينه 90 ميليون تومان داشت، اما او صلاحيت کارگرداني را نداشته و فعلا قراردادش معلق است
گلايه سيما تيرانداز از توقف اجراي آثار به بهانه جشنواره‌هاي متعدد
مشخص نيست تئاتر، خصوصي اداره مي‌شود يا دولتي


اخبار کوتاه


 مدير جديد مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي :
 ديگر حتي يک ريال هم براي فيلم «لاله» پرداخت نمي‌شود 
 پسر جواد شمقدري‌ پروژه‌اي با هزينه 90 ميليون تومان داشت، اما او صلاحيت کارگرداني را نداشته و فعلا قراردادش معلق است

 سيد‌محمد‌مهدي طباطبايي‌نژاد مدير جديد مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي پس از حضورش در اين مرکز با يکي از حاشيه‌اي‌ترين پروژه‌هاي سينمايي ايران روبرو شده چرا که کارگردان «لاله» ادعا کرده که اساسا اين پروژه سينمايي به مرکز گسترش تعلق ندارد بلکه مالکيت آن دراختيار يک شرکت کانادايي است.

اين مدير سينمايي درباره برخي پروژه‌هاي حاشيه‌دار از جمله «لاله» توضيح داد: 3 پروژه «لاله»،‌ «شهابي از جنس نور» و «رنج و سرمستي» وضعيت مطلوبي ندارند که البته به آن‌ها فيلم «شهيد بازسازي» (به کارگرداني پسر جواد شمقدري) را هم که به حالت تعليق درآمده است بايد اضافه کرد. طباطبايي‌نژاد توضيح داد: در سال گذشته پروژه‌هاي «لاله»، «شهابي از جنس نور» و«رنج و سرمستي» حدود 90 درصد بودجه مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي را در اختيار گرفتند به طوري که در يکسال گذشته 10 ميليارد و 500 ميليون تومان صرف اين سه پروژه شده است، در حالي که کل بودجه‌ اين مرکز، حدود 12 ميليارد تومان است، به اين ترتيب در شرايط فعلي و با يک و نيم ميليارد تومان باقي مانده، هزينه‌هاي فعاليت‌هاي ديگر مرکز گسترش اعم از بخش‌هاي مستند و انيميشن‌، جشنواره‌ها و حتي حقوق پرسنل از همان يک و نيم ميليارد تومان پرداخت شده است.

مدير جديد مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي پيش از ارايه توضيح کامل درباره پروژه‌هاي سينمايي حاشيه‌دار اين مرکز تاکيد کرد: ما با اين ادعا که در مرکز گسترش همه چيز در يک اتاق شيشه‌اي رخ مي‌دهد‌، آمده‌ايم و هرچه در اينجا مطرح مي‌کنم بيان واقعيت است و قصد ندارم مديران سابق را زير سوال ببرم. من با آقاي آقامحمديان (مدير سابق مرکز گسترش) دوست بوده و هستم. اميدوارم پس از بيان اين مطالب هم دوست بمانيم و ايشان قضاوت اشتباهي از صحبت‌هاي من نداشته باشد، چرا که مي‌دانم مديريت مرکز تحت اوامر مديران مافوق به پرداخت بسياري از هزينه‌ها مجبور شده است.

طباطبايي‌نژاد با اشاره به جلسه‌اي که سه شب قبل با پروانه پرتو و اسدالله نيک‌نژاد، تهيه‌کننده و کارگردان فيلم سينمايي «لاله»، داشته است، گفت: تا کنون 6 ميليارد و 500 ميليون تومان براي فيلم «لاله» توسط مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي هزينه شده است و البته سکانس‌هاي پاياني فيلم که حدود 30 دقيقه هستند و بايد در پيست اتومبيلراني فيلمبرداري شوند، باقي‌ مانده‌اند. او با بيان اينکه به گفته تهيه‌کننده، سکانس‌هاي مهمي از فيلم باقي‌مانده است‌، اضافه کرد: در حال حاضر براي اينکه فيلمبرداري تمام شود، حدود 3 ميليارد تومان بودجه نياز است. اين در حالي است که پيش از اين، يک و نيم ميليارد تومان به تهيه‌کننده ديگر و يک وجه علي‌ الحساب به کارگردان، پيش از ورود خانم پرتو به پروژه توسط بنياد سينمايي فارابي پرداخت شده بود که البته اين مبلغ به پرداخت‌هاي خانم پرتو ارتباطي ندارد اما به طور کلي طبق قراردادي که خانم پرتو با مرکز دارد، 8 ميليارد تومان بودجه درخواست کرده بود که تا کنون پنج ميليارد آن هزينه شده است.

براي تکميل «لاله» 5 ميليارد نياز دارند

وي با تاکيد بر اينکه «بر اين اساس تهيه‌کننده تا پايان کار و طبق قراردادش به 3 ميليارد تومان بودجه نياز دارد‌« گفت: براي بخش پس از توليد نيز کارگردان تمايل دارد در خارج از کشور کار دنبال شود، البته تهيه‌کننده قصد دارد در اين مرحله کار را ادامه ندهد اما نکته مهم اين است که ‌ آقاي نيک نژاد درباره اين بخش از کار برآوردي را به رئيس سازمان سينمايي وقت (جواد شمقدري) داده و موافقت او را براي يک بودجه 600هزار دلاري گرفته بود. طباطبايي‌نژاد ادامه داد: بنابراين اگر فرض کنيم همه آنچه روي کاغذ، گفته شده است در عمل هم اتفاق بيفتد، حدود پنج ميليارد تومان ديگر بودجه احتياج داريم که البته به تجربه ثابت شده است اين اتفاق نمي‌افتد، چرا که سال گذشته در همين موقع يک قرارداد 2 ميليارد و 470 ميليون توماني براي توليد و تحويل نسخه جشنواره‌اي «لاله» با تهيه‌کننده قبلي وجود داشت اما امروز با پرداخت شش و نيم ميليارد تومان، هنوز وسط فيلمبرداري هستيم. پس مي‌توان فهميد که اين اطلاعات هم ممکن است دقيق نباشد.

او افزود: با اين حساب اگر اجمالا آن ميزان دلاري را که توافق شده به ريال تبديل کنيم براي تکميل پروژه «لاله» حدود پنج ميليارد تومان ديگر نياز داريم.

حتي يک ريال هم براي «لاله» پرداخت نخواهد شد

مدير مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي در پاسخ به اينکه آيا اين مرکز تعهدي به انجام اين پروژه دارد و اصلا توان پرداخت اين هزينه‌ها را دارد؟ به ايسنا گفت: درباره اين پروژه آقاي ايوبي به عنوان رئيس سازمان سينمايي هم بايد اظهار نظر کند اما فارغ از اظهار نظر ايشان،‌ من به عنوان مسئول مستقيم پروژه، موضوع مهمتر ديگري را درباره «لاله» پيش‌رو دارم و تا وقتي که تکليف آن مشخص نشود، هيچ تصميمي درباره «لاله» گرفته نخواهد شد. طباطبايي‌نژاد در اين‌باره توضيح داد: سه شب قبل در جلسه‌اي که با خانم پرتو و آقاي نيک‌نژاد داشتم، کارگردان ادعايي را مطرح کرد که تا وقتي تکليف آن معلوم نشود، حتي يک ريال هم براي «لاله» پرداخت نخواهد شد. او گفت: ادعاي اسدالله نيک‌نژاد اين است که اساسا پروژه «لاله» متعلق به مرکز گسترش نيست و کل مالکيت آن براي يک شرکت کانادايي است و من مفهوم اين حرف را متوجه نمي‌شوم. او دلايلي دارد که فيلمنامه براي اين شرکت است و ما بدون اينکه رايت فيلمنامه را بخريم، اقدام به سرمايه‌گذاري کرده‌ايم! وي اضافه کرد: او همچنين ادعا دارد که لاله صديق واجد حق رايتي است که خريداري نشده است و خودش (نيک‌نژاد) هم به عنوان کارگردان، حق رايت دارد که آن نيز خريداري نشده است.

طباطبايي‌نژاد گفت: در آن جلسه به کارگردان فيلم «لاله» گفتم که شما يک قرارداد رسمي با مرکز گسترش داريد، اما او گفت « من اين قرارداد را قبول ندارم و با دست چپ امضا کردم به همين دليل قرارداد معتبر نيست.»

تهيه‌کننده لاله هم غافلگير شد

طباطبايي‌نژاد با اشاره به اينکه پروانه پرتو به عنوان تهيه‌کننده پروژه هم پس از طرح اين ادعا غافلگير شد‌، در پاسخ به اينکه آيا وضعيت فيلم «لاله» از شفيع آقامحمديان مدير قبلي مرکز گسترش سوال شده است، بيان کرد: از ايشان خواستم درباره فيلم توضيح دهد که گفت« فيلم شيکي شده» و من مفهوم شيک را متوجه نشدم چرا که چيز بيشتري هم توضيح داده نشد.

در ادامه مصاحبه ايسنا ماجراهاي تکان‌‌دهنده‌اي که طباطبايي‌نژاد گفت فقط به «لاله» محدود نشد چون به گفته خودش دو پروژه سينمايي ديگر مرکز گسترش يعني «شهابي از جنس نور» و «رنج و سرمستي» نيز وضعيت مطلوبي ندارند. او توضيح داد: براي «شهابي از جنس نور» که در مرحله تدوين است، تا‌کنون بيش از سه ميليارد تومان خرج شده است اما موجودي آن نزد کارفرما کمتر از يک درصد است. در حالي که اگر پرداخت‌ها قانوني انجام شده بود‌، بودجه پروژه‌اي در اين مرحله، نزد کارفرما، بايد حداقل 25 درصد باشد.

طباطبايي‌نژاد گفت: وقتي جريان را از تهيه‌کننده فيلم پرسيدم که چطور چنين اتفاقي افتاده است؟ گفت که «نمي‌دانم. دستور دادند و پرداخت شد.»

در «رنج و سرمستي» هم تخلف پرداختي شده است

مدير جديد مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي با بيان اينکه بودجه‌اي که براي مرکز گسترش تحويل گرفته‌ است، بودجه ذخيره فني است که براي شرايط اضطراري استفاده مي‌شود، درباره فيلم «رنج و سرمستي» به کارگرداني جهانگير الماسي هم گفت: براي اين پروژه نيز يک و نيم ميليارد تومان هزينه شده و اينجا هم کمتر از 10 درصد بودجه نزد کارفرما است. در حالي که هنوز پلان‌هايي از کار، فيلمبرداري نشده و باقي فيلم در حال مونتاژ است. وي گفت: تخلف پرداخت در «رنج و سرمستي» هم وجود داشته است به طوري که يک متمم قرارداد براي پروژه درنظر گرفته شده و از آن متمم پنجاه درصد در يک چک پرداخت شده است، آن هم درست در زماني که چنين کاري ممنوع بوده است.

طباطبايي‌نژاد با تاکيد بر اينکه« فقط در مقام بيان واقعيت هستم» ادامه داد: اتفاقي که در دو پروژه «رنج و سرمستي» و «شهابي از جنس نور» افتاده، اين است که در مقطعي که طبق دستور رئيس سازمان سينمايي (حجت‌الله ايوبي) عقد قرارداد و متمم در مرکز ممنوع بوده به بستن قرارداد اقدام شده است و در روزهاي پاياني اسنادش را هم آماده کرد‌ند. حتي براي پرداخت‌هايي که قرارداد نداشتند سند مالي درست شده است.

قرارداد پسر شمقدري را معلق کرديم

او درباره فيلم پسر جواد شمقدري (رئيس سابق سازمان سينمايي) هم که در مرکز گسترش توليد شده است، توضيح داد: پسر آقاي شمقدري در مقام کارگردان، پروژه‌اي با هزينه 90 ميليون تومان در مرکز گسترش داشت، اما از آنجا که طبق بررسي‌هاي کارشناسي و طبق تعريف ما در مرکز، او صلاحيت کارگرداني را نداشته، فعلا قراردادش معلق است. وي گفت: البته تهيه‌کننده ادعا کرده که فيلم در حال اتمام است و من هم گفتم بايد شوراي کارشناسي ما فيلم را ارزيابي کند. هرچند تا کنون 40 ميليون تومان پرداخت شده در حالي که کارگردان هيچگونه تجربه فيلم‌سازي نداشته و روند انجام کار از يک مسيرکارشناسي نبوده است.


 گلايه سيما تيرانداز از توقف اجراي آثار به بهانه جشنواره‌هاي متعدد
 مشخص نيست تئاتر، خصوصي اداره مي‌شود يا دولتي 

 سيما تيرانداز کارگردان نمايش «ناتمام» نسبت به متوقف شدن اجراي آثار نمايشي روي صحنه به بهانه برگزاري جشنواره‌هاي متعدد انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار ايلنا، تيرانداز با بيان اينکه برگزاري جشنواره‌هاي گوناگون تا امروز هيچ سودي به حال جريان تئاتر در کشور نداشته است، اظهار کرد: متوجه نيستم چرا بايد اين تعداد جشنواره برگزار شود و هربار به بهانه هر يک از اين برنامه‌ها جريان اجراي نمايش‌هاي روي صحنه را متوقف کنيم. چنين رويکردي آثار نمايشي روي صحنه را با لطمه مواجه مي‌کند و اين در شرايطي است که گروه‌ها از حمايت کامل برخوردار نمي‌شوند و مشخص نيست با مديريت خصوصي مواجه هستيم يا دولتي.

وي بر لزوم بررسي کارکرد جشنواره‌ها تاکيد کرد و ادامه داد: بايد ببينيم برگزاري اين رويدادها چه تاثيري بر تئاتر ما دارد که مهمترين مرکز تئاتر کشور بايد هر از چندگاهي اجراي آثار روي صحنه خود را براي به صحنه رفتن نمايش‌هاي جشنواره‌ها متوقف کند.

تيرانداز با بيان اينکه فعاليت‌هاي مجموعه تئاترشهر با اين رويکرد نمي‌تواند ادامه پيدا کند، گفت: هنگامي که يک نمايش آرام آرام شروع به ارتباط گرفتن با مخاطب مي‌کند و پس از چندي روند خود را پيدا مي‌کند شاهد هستيم به يکباره همه برنامه‌ريزي‌ها بايد به دليل برگزاري جشنواره‌اي متوقف شود. همين عامل بسياري از آثار را رنج مي‌دهد و بعضا موجب زمين خوردن کار خواهد شد. اين هنرمند به لطمه‌اي که نمايش «ناتمام» بخاطر توقف اجراها متحمل شده اشاره کرد و افزود: هنگامي که کار را شروع کرديم تماشاگران زيادي براي ديدن نمايش در سالن حاضر مي‌شدند اما هنگامي که بلافاصله بعد از توقف اجرا کارمان را شروع کرديم، نمايش با افت شديد مخاطب روبرو شده و از اين بابت خسارت ديده‌ايم. حتي نهادهايي که موجب تعطيلي اجراي ما را فراهم مي‌کنند نيز هيچ تلاشي براي اطلاع‌رساني دوباره و تبليغات انجام نمي‌دهند تا به شرايط گذشته بازگرديم. متاسفانه هيچ‌کس هم پاسخگوي لطمه وارد شده به گروه‌هاي نمايشي نيست.

نمايش «ناتمام» نوشته‌هاله مشتاقي‌نيا و کارگرداني سيما تيرانداز به دليل برگزاري جشنواره‌هاي آييني‌سنتي و همچنين برگزاري جشنواره تئاتر مقاومت (انقلاب و دفاع مقدس) پس از گذشت چند روز از آغاز اجراي عمومي در مجموعه تئاترشهر متوقف شد که طي سه روز گذشته بار ديگر روي صحنه رفته است.


 اخبار کوتاه 

 بررسي زن در افسانه‌هاي عاميانه

ادبيات شفاهي هر سرزمين، بهترين بازتاب انديشه‌ها و آرزو‌ها، درد‌ها و شادي‌هاي مردم آن سرزمين است. در قصه‌هاي شفاهي ايران حضور زنان جلوه‌هاي گوناگوني دارد، زنان مکار، پارسا، دانا، صبور، جنگجو، منفعل و ايستا. نشست هفتگي شهر کتاب در روز سه‌شنبه 23 مهر ساعت 16:30 به بررسي زن در افسانه‌هاي عاميانه اختصاص دارد که با حضور پگاه خديش، علي تسليمي و بلقيس سليماني در مرکز فرهنگي شهر کتاب واقع در خيابان شهيد بهشتي، خيابان شهيد احمد قصير (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار مي‌شود.

ثريا قاسمي:

مگر جاي کسي را تنگ کردم

ثريا قاسمي که به زودي به واسطه بازي‌ در سريال در حال پخش «همه بچه‌هاي ما» روي آنتن تلويزيون مي‌آيد، با تکذيب خبر فوتش، گفت: حالم خوب است و زنده و سلامتم. اين بازيگر تئاتر و تلويزيون در گفت‌و‌گويي که با ايسنا داشت، خاطرنشان کرد: دو روز است که مدام تلفن من زنگ مي‌خورد و سراغم را مي‌گيرند و شايعاتي را به راه انداخته‌اند که من مرده‌ام! مگر جاي کسي را تنگ کرده‌ام که تا پايم را از اين شهر بيرون مي‌گذارم همه مي‌گويند مرده‌ام؟! اين هنرمند همچنين تصريح کرد: خدا را شکر حالم خوب است، هيچ مشکلي ندارم و الان هم در سفر هستم.

دنيرو در يک فيلم موزيکال

رابرت دنيرو بازيگر مشهوري که براي بازي در نقش ويتوريو کارلئونه در «پدرخوانده 2» و جيک لاتا در «گاو خشمگين» شهرتي جهاني دارد، به پيشنهاد تهيه‌کنندگي يک فيلم موزيکال پاسخ مثبت داده است. رابرت دنيرو در يک مصاحبه ويژه که با اين سايت انجام داد درباره درست بودن اين خبر گفت: چرا که نه؟ او افزود: شما هيچ وقت نمي‌دانيد چه مي‌شود تا وقتي که جلو برويد. انجام چنين کاري خيلي مفرح است و البته کار ساده‌اي هم نيست. اين فيلم موزيکال داستاني است که نمايشنامه‌نويس و کارگردان انگليسي بن التون آن را با مجموعه‌اي از ترانه‌هاي گروه «کويين» نوشته است.