نسخه شماره 3307 - 1392/07/11 -

هاشمي رفسنجاني در ديدار پروفسور سميعي تاکيد کرد:
جذب و استفاده مناسب‌تر از دانشمندان ايراني خارج کشور

حسن روحاني با اشاره به ديدارهاي نيويورک:
گام هاي بزرگتري بر مي داريم
ناراحتي اسرائيل نشان مي دهد راه درستي را طي کرده ايم
موسوي لاري مطرح کرد:
بي‌مهري به احزاب در هشت سال گذشته


غرب حيثيتش را به پاي اسرائيل نريزد


وثيقه بابک زنجاني


اخبار کوتاه


هماهنگي مخالفان مذاکره ايران و آمريکا در داخل و خارج


زيرزمين، کهريزک اسناد است!


تلنگر


منطق رساي روحاني و عجز نتانياهو


از امنيت تا آزادي


 هاشمي رفسنجاني در ديدار پروفسور سميعي تاکيد کرد:
 جذب و استفاده مناسب‌تر از دانشمندان ايراني خارج کشور 

 رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تأکيد بر لزوم جذب و استفاده مناسب‌تر از دانشمندان ايراني در خارج از کشور اظهار کرد: درصدد هستيم در سطح بين‌المللي نيز به توسعه و ارتقاي دانشگاه آزاد اسلامي بويژه در اروپا بيشتر بپردازيم.

هاشمي رفسنجاني در ديدار پرفسور سميعي، جراح و متخصص مغز و اعصاب و همراهان وي، با تجليل از شخصيت علمي وي که فردي شناخته شده در جهان در زمينه علوم پزشکي و تحقيقاتي است، گفت: با انگيزه ديني و ملي و حسّ انسان‌دوستانه خدمت به مردم که در دانشمندان و نخبگان ايراني خارج از کشور وجود دارد، اميدوارم زمينه‌هاي مساعد و مناسب براي جذب و استفاده بهتر از ظرفيت علمي و تحقيقاتي اين دانشمندان بيشتر فراهم شود.

وي با اشاره به امکانات مناسب و مستعد مراکز علمي و دانشگاهي کشور، از جمله دانشگاه آزاد اسلامي، در زمينه توسعه کيفي بويژه در علوم پزشکي، گفت: بخش پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي، پس از توسعه کمّي، آمادگي کامل دارد با همکاري و تعامل مستمر و جدي با دانشمندان علوم پزشکي داخل و خارج، از جمله پرفسور سميعي، در زمينه توسعه کيفي و پايدار، مطابق با علوم روز جهان، گام‌هاي بلندي بردارد. رئيس هيأت مؤسس و هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به وجود شعبه‌هاي اين دانشگاه در سطح جهان به عنوان يک مرکز علمي بين‌المللي، تاکيد کرد: درصدد هستيم در سطح بين‌المللي نيز به توسعه و ارتقاي دانشگاه آزاد اسلامي بويژه در اروپا بيشتر بپردازيم.

براساس اين گزارش، پرفسور سميعي در اين ديدار با ابراز خرسندي از ديدار با آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، از وي به عنوان شخصيتي مجرب و عملگرا در جمهوري اسلامي ايران که دغدغه سازندگي داشته و توسعه پايدار در کشور را دنبال مي‌کند، ياد کرد و گفت: به عنوان يک پزشک شناخته شده در سطح جهان، افتخار مي‌کنم که بتوانم در ميهن اسلامي خود منشاء خدمات براي مردم کشورم باشم.

وي همکاري با دانشگاه‌هاي علوم پزشکي ايران، بويژه دانشگاه آزاد اسلامي را در سطح جهان، از جمله اقدامات مفيد و مؤثر خود عنوان کرد و افزود: در بازديدهايي که داشته‌ام، متوجه شده‌ام واحد پزشکي دانشگاه آزاد به پيشرفت‌ها و افتخارات زيادي دست يافته است و من و همکارانم در ايران و سراسر جهان، مي‌توانيم سطح همکاري‌ها را افزايش دهيم و به ارتقاي اين دانشگاه کمک کنيم.

پرفسور سميعي در پايان، تحقيق و پژوهش در کنار کار و تلاش حرفه‌اي را لازمه به‌روز ماندن دانشمندان و نخبگان در سطح جهان دانست و گفت: اميدوارم در دوره جديد کشور، شاهد رفع موانع و هموارتر شدن راه تعامل دانشمندان داخل‌و‌خارج از کشور باشيم.

 امام(ره) موافق حذف «مرگ بر آمريکا» بودند

هاشمي رفسنجاني در بخشي از کتاب «صراحت‌نامه» به سوال «نظر امام» درباره «شعار مرگ بر آمريکا» پاسخ داد. دراين کتاب، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با يادآوري حذف شعار «مرگ بر آمريکا» و اينکه امام با حذف اين شعار موافق بودند و واکنش‌هاي تند بعدي و جوسازي‌هاي بعمل آمده در اين خصوص تاکيد مي‌کند: «موافق نبوديم که در مجامع عمومي مرگ کسي را شعار دهيم. مثلاً در اجتماعات ما «مرگ بر بني صدر» شعار داغ مردم بود که در نماز جمعه خواهش کردم که نگويند. «مرگ بر بازرگان» بود که خواهش کردم نگويند. «مرگ بر شوروي» بود که گفتم الان با شوروي مشکل آنچناني نداريم. درباره آمريکا هم گفته بودم. من ذاتاً با حرف‌هاي تند و فحاشي‌ها مخالفم و آن‏ها را مفيد نمي‌دانم.»


 حسن روحاني با اشاره به ديدارهاي نيويورک:
 گام هاي بزرگتري بر مي داريم 
 ناراحتي اسرائيل نشان مي دهد راه درستي را طي کرده ايم

 رئيس جمهور با تشريح سه مرحله پشت سر گذاشته شده از سوي دولت براي تعامل سازنده با جهان گفت: يکي از برنامه‌هايي که براي دولت حائز اهميت بود مسئله تعامل با جهان است. به گزارش مهر، حسن روحاني در حاشيه جلسه هيات دولت با حضور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دولت در سه مرحله پيش روي خود براي تعامل سازنده با جهان قدم‌هايي به پيش گذاشته است. وي افزود: قدم اول حضور بيش‌از 55 هيات خارجي در مراسم تحليف، قدم دوم حضور در اجلاس سران شانگهاي در بيشکک و قدم سوم دولت در ديپلماسي خارجي را حضور در مجمع عمومي‌سازمان ملل خواند و گفت: در اين مدت 18 ملاقات دوجانبه با مقامات، سران کشورها و روساي سازمان‌هاي بين‌المللي صورت گرفت.

وي افزود: در ملاقات با مقامات کشورهاي مهم اروپايي نشان داد چيزي که به عنوان تحريم مطرح مي‌کنند، کاملا شکسته شده است.

روحاني با اشاره به اجلاس وزراي 1+5 در نيويورک گفت: همه 6 کشور به نحوي بر حقوق هسته اي ايران اذعان داشتند بنابراين ما يک قدم پيش رفته ايم و اجلاس بعدي که در ژنو برگزار مي‌شود به ريز مسائل پرونده هسته اي ايران پرداخته مي‌شود. رئيس‌جمهور گفت مسئله امنيت، ثبات منطقه و مخصوصا بحث سوريه براي ايران بسيار بااهميت است که ما نيز در ملاقاتها و ديدارهاي دوجانبه بر آن تاکيد داشتيم.

وي با بيان اينکه در اين سفر فضا را تا حدي براي اسرائيل سخت کرديم، گفت: در اين سفر افکار عمومي‌آمريکا را متوجه کرديم که بسياري از مسائلي که در مورد ايران مطرح مي‌شود صحت ندارد بنابراين ديديم که در مصاحبه آخر سوالي از هولوکاست پرسيده نشد بنابراين بسياري از مسائل از ذهن‌ها پاک شد. اما بايد توجه داشته باشيم که اسرائيل لابي‌هاي قوي در آمريکا دارد و خود ايراني‌هايي که در آمريکا حضور دارند بايد اولين قدم را در اين زمينه بردارند. رئيس‌جمهور کاهش تنش و جلوگيري از افزايش تنش ميان ايران و آمريکا را از ديگر اهداف اين سفر برشمرد و گفت: تا آنجا که زمينه فراهم باشد مي‌خواهيم تنش‌ها را کاهش دهيم.

وي افزود: آمريکايي‌ها بارها از هيات ايراني تقاضاي انجام ديدار کرده بودند که اين فرصت حاصل نشد، اما توافقي براي صورت دادن تماس تلفني انجام شده بود و در نهايت منجر به اين شده بود که در روز جمعه رئيس‌جمهور آمريکا تماس بگيرد که در لحظه حرکت ما با اين موضوع مواجه شديم. روحاني گفت: در اين تماس تلفني خطاب به رئيس جمهور آمريکا گفتم که در 35 سال گذشته مسائل بسياري بين دو کشور بوجود آمده و تاريکي‌هاي زيادي در روابط وجود دارد، در مقابل آقاي اوباما هم گفت که بنده مي‌دانم که مساله رابطه بين ايران و آمريکا يک شبه حل نمي‌شود.

وي گفت: بعد از 35 سال قرار بود که دو رييس‌جمهور براي اولين بار مذاکره کنند، ولي همان‌طور که گفتم مقدمات و شرايط لازم در اين زمينه فراهم نبود و عده‌اي نيز درصدد بودند که از اين فضاي گل‌آلود ماهي بگيرند و معتقد بوديم که اگر اين موضوع ترميم شود بلامانع است.

رئيس جمهور در عين حال تاکيد کرد که عمده بحث بين او و اوباما در تماس تلفني درباره موضوعات هسته‌اي بوده است، اما بحث‌هاي حاشيه اي کوچکي هم در اين بين عنوان شده است. وي با اشاره به اظهارات اوباما در تماس تلفني گفت: رئيس‌جمهور آمريکا در اين تماس عنوان کرد که هم شما در سخنراني اشاره کرده ايد و هم رهبر انقلاب اسلامي‌نيز در اين خصوص تاکيد داشته است که ايران به دنبال دستيابي به سلاح‌هاي هسته اي نيست و تنها به دنبال انرژي صلح‌آميز هسته‌اي است. روحاني تاکيد کرد: مشکلات هشت ساله و ده ساله در هشت روز و ده روز قطعا قابل حل نيست. رئيس‌جمهور اضافه کرد: پيشتر عده‌اي فکر مي‌کردند با فشار و تحريم مي‌توانند مردم را از نظام جدا کنند، اما انتخابات رياست‌جمهوري و حضور پرشور مردم در اين عرصه ثابت کرد که تحريم راه حل درستي نيست. رئيس‌جمهور ادامه داد: البته اين بدان معنا نيست که در يکي دو هفته اقدامات به نتيجه مي‌رسد، اما فضا به نفع ملت ايران روشن است؛ چراکه لحن اروپا، لحن دبيرکل سازمان ملل متحد و حتي رئيس جمهور آمريکا در قبال ايران کاملا تغيير پيدا کرده است. اين موضوع از همان نامه اولي که آقاي اوباما به بنده نوشت و انتخابم را به عنوان رئيس‌جمهور ايران تبريک گفت و در تماس تلفني کاملا مشهود بود. وي خطاب به رسانه‌ها گفت: نبايد در بين مردم انتظار نتيجه آخر را ايجاد کنيم که آنها فکر کنند با يک سفر مشکلات 35 ساله و بحث‌هاي هسته‌اي هشت ساله برطرف خواهد شد.

روحاني درباره اظهارات اخير بنيامين نتانياهو گفت: اسرائيلي‌ها وقتي مي‌بينند شمشير آنها کند شده و نداي صلح ملت ايران که هميشه صلح طلب بوده در جهان پيچيده است حتما ناراحت مي‌شوند و خيلي هم طبيعي است. اين عصبانيت آنها نشان مي‌دهد راه ما به درستي طي شده است. رئيس جمهور در باره تصميم اخير سناي آمريکا و موکول کردن تحريم‌هاي جديد به نتايج نشست 1+5 در ژنو گفت: در آمريکا نظر کنگره مبني بر تشديد تحريم‌ها است و ظاهرا دولت آمريکا با نظر کنگره براي تشديد تحريم‌ها مخالف است. وي خاطر نشان کرد: قطعا نشست‌هاي مشترک مجلس و دولت ادامه خواهد داشت؛ چراکه مسائل کشور با همکاري و هماهنگي دولت و مجلس برطرف خواهد شد. وي درباره منتقدين سفر وي به نيويورک نيز اظهار کرد: انتقاد که آزاد است و يکي از افتخارات اين دولت اين است که انتقادپذير است، اما ما مي‌خواهيم اعتراض در چارچوب قواعد بازي باشد. روحاني تاکيد کرد: دولت بعد از اين قدم‌هاي به مراتب بزرگتري از آنچه در سفر به نيويورک برداشت، بر خواهد داشت. من در اين زمينه به دو دستگاه معتبر نظرسنجي ماموريت دادم تا نظرسنجي دقيقي از مردم درباره اقدامات دولت به ويژه سفر اخير به نيويورک به عمل آورند. وي تاکيد کرد: حتي اگر مخالفين راه دولت يک درصد هم باشند، حق دارند حرف بزنند و نقد کنند، اما يادمان باشد که منافع ملي، نقد سازنده و اخلاقي را در انتقادهايمان مدنظر داشته باشيم.

وي در مورد مذاکرات هسته اي با 1+ 5 گفت: توافق نيويورک اين بود که ايران طرحش را روي ميز بگذارد ، ايران طرح دقيقي را براي اين مرحله آماده کرده و انشاءالله با طرف خارجي 1+5 وارد مذاکره مي‌شود.

رئيس‌جمهور افزود: ما مي‌دانيم که قدم اول ممکن است سخت برداشته شود اما اگر قدم اول به خوبي برداريم قدم‌هاي بعدي آسانتر خواهد شد.

وي افزود: هنگاميکه با اوباما تلفني صحبت کردم به او گفتم رابطه دو ملت ايران و آمريکا مي‌تواند ما و شما را وارد مکالمه تلفني بکند و آغازي باشد براي راه طولاني که ما پيش رو داريم.

رئيس جمهور در مورد حضور شهردار در جلسات هيات دولت گفت: ما در گذشته چنين صحبتي کرديم البته بعد از اين که آقاي شهردار انتخاب شدند فرصت نشد ما همديگر را ببينيم. اگر ضرورت داشته باشد مشکلي نخواهد بود. روحاني در مورد برخوردهاي نا متعارفي که در فرودگاه مهر آباد در بازگشت از نيويورک با وي شد، گفت: اين که دولت با گروه‌هاي خودسر مقابله خواهد کرد هيچ ترديدي نيست اما دولت نمي‌خواهد کار خود را با بي‌اخلاقي‌ها از اينجا که حالا عده‌اي در برابر رئيس‌جمهور کار غيراخلاقي کرده اند شروع کند، چراکه گروه‌هاي خودسر در جاهاي ديگر بداخلاقي‌هاي خودشان را نشان خواهند داد.

وي افزود: خواهش من اين است که اين بداخلاقي‌ها کنار گذاشته شود و نيازي به اين نباشد که دولت و دستگاه‌هاي قضائي برخورد کنند، وقتي دولت خودش از نقد استقبال مي‌کند ديگر نيازي به کارهاي افراطي نيست. وي تصريح کرد: من در فرودگاه همان طور که به استقبال کنندگان و دوستانم لبخند زدم و دست تکان دادم به منتقدين هم لبخند زدم و من در اين زمينه عدالت را مراعات کردم چرا که آنان هموطن ما هستند اما اگر در شيوه اشتباه کردند بايد آنها را نصيحت کنيم و بگوييم نقد راه‌هاي بهتري دارد. رئيس‌جمهور بيان داشت: ما در اين روزها که تلاش داريم شکايت‌هاي دولت گذشته را از بخش‌هاي خصوصي و رسانه‌ها پس بگيريم نمي‌خواهيم در سال اول کارمان از کسي شکايت کنيم اما دولت تصميم دارد با کمک ديگران تندروي را در اين کشور به انزوا بکشاند و اين کار را مردم ما بايد انجام دهند.

وي با بيان اينکه نداي انتخابات به خوبي گفته است که مردم چه مي‌خواهند تاکيد کرد: من از آنهايي که هنوز شيوه‌هاي گذشته را کنار نگذاشته‌اند مي‌خواهم که اگر پنبه را از گوش در بياورند و صداي مردم را بشنوند مساله حل خواهد شد.


 موسوي لاري مطرح کرد:
 بي‌مهري به احزاب در هشت سال گذشته 

 در نشست تخصصي حزب جوانان ايران اسلامي، موسوي لاري به بررسي پيامدهاي انتخابات 92 پرداخت. به گزارش ايسنا، عبدالواحد موسوي لاري وزير کشور دولت اصلاحات در رابطه با پيام انتخابات و مفهوم اعتدال گفت: در سال 75 وقتي بحث انتخاب رييس‌جمهور بعد از آقاي رفسنجاني مطرح شد، فضاي کشور شکل خاصي داشت؛ اوضاع مجلس پنجم و روي کار آمدن جرياني که با تفسير اصل 99 قانون اساسي در سال‌هاي 69 و 70 شرايط ويژه‌اي پيدا کرده است. مجلسي در دوره چهارم شکل گرفت که بيش از 45 نفر از اعضاي مجلس سوم در حاليکه نماينده مجلس بودند، به همراه تعداد زيادي از نيروهاي مرتبط با اين مجموعه که خود را براي انتخابات مجلس چهارم آماده کرده بودند ردصلاحيت شدند که در سه دوره قبل خود بي‌سابقه بود.

موسوي لاري در ادامه گفت: نتيجه چنين برخوردي، منزوي شدن و کناره‌گيري برخي نهادها، احزاب و تشکل‌ها بود که رغبتي براي حضور در مجلس پنجم پيدا نکردند. مجلس پنجم در چنين فضاي خاصي شکل گرفت. حزب تازه‌نفس کارگزاران بوجود آمد و بخشي از فعاليت‌هاي رسمي را به عهده گرفت. اين فضا با توجه به مشکلاتي که دولت هاشمي در اجراي برنامه‌هايش پيدا کرده بود نظير مشکلات معيشتي و اقتصادي و در کنار آن، فشاري که بر احزاب بود، با وجود همه تمهيداتي که براي پيروزي دوباره جرياني که از مجلس چهارم به بعد پيروز ميدان بود، چيده شده بود، مردم در خرداد 76 به مسير ديگري رفتند.

اين فعال سياسي اضافه کرد: البته فشار آن سال‌ها قابل قياس با فشار سال‌هاي 91 و 92 نيست و فشار سال‌هاي اخير بسيار بيشتر بوده است. با اين حال در اين دوره هم مردم در دقيقه 90 تصميم گرفتند به صحنه بيايند و مشابه خرداد سال 76 عمل کنند، يعني کانديداهايي که تصور مي‌شد همه امکانات در اختيارشان است از نظر مردم در حاشيه قرار گرفتند و با توجه به علائمي که مردم از جريان اصلاحات دريافت کردند، آمدند و پشت عده ديگري که امکانات بخصوصي نداشتند درآمدند.

وزير پيشين کشور ادامه داد: پيام اصلي انتخابات اين بود که مردم مي‌خواهند خودشان را اثبات کنند. همچنين، وقتي مردم بخواهند از شرايطي به عنوان شرايط سخت عبور کنند، خواستار تغيير مي‌شوند و اين تغيير را در رأي خود نشان مي‌دهند. در چند روز منتهي به انتخابات بود که مردم تصميم گرفتند با شرکت در انتخابات شرايط را تغيير دهند. پيام انتخابات بسيار روشن و در واقع همان «تغيير» است؛ تغيير در راهبردها، روش‌ها،‌ افراد، سليقه‌هاي حاکم، آزادي نشريات و ... . موسوي لاري در رابطه با گفتمان اعتدال، گفت: از نظر من به طور کلي دو نوع گفتمان در جامعه وجود دارد، که از مجلس دوم در سال 63 به موازات هم جلو آمدند؛ اصلاح‌طلبي و اصولگرايي. اعتدال در واقع روش طرح يکي از اين دو گفتمان است و خودش يک گفتمان نيست. اصولگرايان و اصلاح‌طلبان در بيان حرف‌هايشان مي‌توانند معتدل باشند يعني روش مطالبات عاري از افراط و تفريط باشد. عضو مجمع روحانيون گفت: شاخص جريان اصولگرا در اين چند سال اين بوده که هميشه با بال حذف رقيب پرواز مي‌کردند و نه با بال اثبات و توانايي‌هاي خود. نتيجه اين بود که در انتخابات، هميشه بين چند کانديدا از اين جريان رقابت وجود داشت و جريان ديگري اصلا نبود.

وي اظهار کرد: آقاي روحاني فعلاً با در دست داشتن ابزار اعتدال - اما در چارچوب آرمان‌هاي اصلاح‌طلبي وارد ميدان شدند؛ البته من معتقدم ماهيت اصلاح‌طلبي، اعتدال است. آقاي روحاني در شعارهاي انتخاباتي، شعارهاي اصلاح‌طلبانه داده و بايد نماد اصلاح‌طلبي معتدل باشد و تا به حال هم خوب عمل کرده است. اعتدال به معناي «به نفع جريان رقيب صحنه را خالي کردن» نيست.

موسوي لاري گفت: گم‌شده اصلاح‌طلبان در سال 92 پيدا شد و آنچه در اين دوره موجب پيروزي در شرايط يأس مطلق بود، همين خردورزي اصلاح‌طلبان بود. اصلاحات تمام‌قد پشت روحاني ايستاد و آقاي عارف هم بزرگوارانه کنار رفت. عضو ارشد مجمع روحانيون مبارز در باره احزاب گفت: حزب در ايران جايگاه خودش را پيدا نکرده است. آنها که آمده‌اند، توانستند تأثيرات اندکي بگذارند اما ذائقه مردم ايران از تحزب، ذائقه شيريني نيست. تحزب به معناي واقعي در ايران کمتر شکل گرفته است. بعد از انقلاب هرچه به جلو رفتيم بيشتر با مشکلات آشنا شديم و مردم کم و بيش ذهنيت بهتري پيدا کردند. در دوره هشت ساله اصلاحات، دوره طلايي نگاه به احزاب، تشکل‌ها و نهادهاي مدني را شاهد بوديم؛ احزاب، شناسنامه‌دار شدند، محترم شمرده شدند، خانه احزاب تشکيل شد و يارانه ويژه دريافت کردند که البته مشکل مالي آنها را حل نمي‌کرد اما مايه دلگرمي آنها بود، چراکه دولت آنها را رقيب خود نمي‌دانست. صرف‌نظر از ذهنيت منفي تاريخي نسبت به احزاب در طول سال‌هاي گذشته، در مقطع اصلاحات قدم‌هايي جهت زدودن اين نگاه و تقويت احزاب برداشته شد و اگر همان‌ها ادامه پيدا مي‌کرد، احزاب مقتدري داشتيم اما در هشت سال گذشته جريان‌هاي مردمي مورد بي‌مهري قرار گرفتند. موسوي لاري در برابر پرسش يکي از حاضران مبني بر اينکه «آيا قانوني براي برخورد با «لباس‌شخصي‌ها» وجود دارد؟» به شوخي گفت: ما که نتوانستيم با آنها کاري کنيم؛ البته بسياري از آنها در حال حاضر تغيير شکل يافته‌اند و سينماگر و هنرمند شدند.


 غرب حيثيتش را به پاي اسرائيل نريزد 

آيت‌الله مکارم شيرازي گفت: تحولي در ارتباط ما با آمريکا و اروپايي‌ها پيدا شده، دولتمردان ما سنگ تمام گذاشتند و اين آزموني براي غرب است که آيا از اين امتحان موفق بيرون خواهند آمد يا رفوزه مي‌شوند. به گزارش ايسنا، اين مرجع تقليد در درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و روحانيون در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به مذاکرات ايران با غرب و آمريکا، با بيان اين‌که «نشانه‌ها حاکي است که آنها رو به رفوزگي مي‌روند» اظهار کرد: ما دست صلح دراز مي‌کنيم اما آنها در مقابل مي‌گويند گزينه نظامي همچنان روي ميز است؛ ما اين امتياز بزرگ را داديم اما آن‌ها مي‌گويند حتي در فکر اين نيستيم که تحريم‌ها را برداريم؛ ما اعتمادسازي مي‌کنيم شما سلب اعتماد مي‌کنيد! اين مرجع تقليد با تاکيد بر اين‌که «دولتمردان ما بايد هوشيار باشند و ببينند تا اينجا که رفته‌اند طرف مقابل چه مي‌کند» گفت: ما اميدواريم آن‌ها رفوزه نشوند، ما ساليان سال است به دليل خصومت آمريکايي‌ها و غربي‌ها نسبت به آنها بي اعتماد شده‌ايم، اين شما هستيد که بايد اعتماد‌سازي کنيد. وي خطاب به غربي‌ها گفت: اگر مي‌خواهيد حرف‌هاي خود را ادامه دهيد ديوار بي‌اعتمادي‌ها محکم‌تر از سابق مي‌شود؛ ما نسبت به اين روند مايوس نيستيم، اما اميدوار هم نيستيم، بايد ببينيم آنها چه مي‌کنند و دولتمردان متناسب با آن عمل کنند. اين استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم با تاکيد بر اين‌که «غربي‌ها حيثيت خود را در راه اسرائيل فدا نکنند» افزود: چقدر مي‌خواهيد براي آن‌ها سرمايه‌گذاري کنيد؟ ‌اميدواريم آن‌ها سر عقل بيايند و در گام نخست براي اعتماد‌سازي بخشي از تحريم‌ها را رفع کنند. آيت‌الله مکارم شيرازي افزود: شما بدانيد اگر مي‌خواهيد اسرائيل را راضي کنيد محال است، چرا که اسرائيل مي‌خواهد هميشه در منطقه جنگ و درگيري باشد تا آنها در امنيت باشند، اگر در منطقه صلح باشد براي رژيم صهيونيستي سم است. اين مرجع تقليد اظهار کرد: ما وراي اين مسائل بايد به لطف خدا اميدوار باشيم، دشمنان ما به فضل الهي تاکنون نتوانسته‌اند کاري عليه ما کنند.


 وثيقه بابک زنجاني 

عضو کميسيون انرژي گفت: بابک زنجاني به کارگروه تحقيق و تفحص از خروج 2.8 ميليارد دلار فرآورده نفتي از کشورقول داد مبلغ بلوکه شده در بانکهاي خارجي از محل فروش نفت را به کشور برگرداند و اموالش را به عنوان ضمانت اين کار در اختيار وزارت نفت قرار دهد. سيد حسين دهدشتي در گفت و گو با خانه ملت،با اشاره به کارگروه کميته ويژه بررسي بدهي دو ميليارد دلاري بابک زنجاني به وزارت نفت ،افزود: جلسات جداگانه اي براي بررسي خروج 2.8 ميليارد دلار از فراورده‌هاي نفتي از کشور با شرکت نيکو و مسوولين ديوان محاسبات و بانک مسکن برگزار کرد اما تناقضاتي در توضيحات آنها وجود داشت از اين رو از بابک زنجاني براي ارايه توضيحات به کميسيون انرژي مجلس دعوت شد. نماينده آبادان گفت: با توضيحات ارايه شده از سوي بابک زنجاني برخي ابهامات رفع شد اما برخي ابهامات هنوز وجود دارد که مسئولين امنيتي بايد پاسخ دهند.


 اخبار کوتاه 

 پيام تسليت رهبر انقلاب در پي درگذشت شيخ مصطفي رهنما

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي درگذشت روحاني مجاهد مرحوم حجت‌الاسلام شيخ مصطفي رهنما را تسليت گفتند. به گزارش ايسنا متن پيام رهبر معظم انقلاب اسلامي به اين شرح است:

در گذشت روحاني مجاهد مرحوم حجت‌الاسلام آقاي شيخ مصطفي رهنما رحمه‌الله عليه را به بازماندگان و دوستان و همفکران ايشان تسليت مي‌گويم. تلاش خستگي‌ناپذير اين روحاني پارسا در مبارزه‌ قلمي و فکري براي مسأله‌ فلسطين که از جواني تا کهنسالي و در بيش از نيم قرن ادامه داشت، چهره‌اي نادر و تحسين برانگيز از وي در ذهن همه‌ کساني که اين عالمِ متواضع و پر استقامت را مي‌شناختند، ترسيم مي‌کرد. از خداوند، رحمت و علوّ درجات براي ايشان مسألت مي‌کنم.

امام جمعه کرج منصوب شد

آيت‌الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي در حکمي حاج سيدمحمد مهدي حسيني همداني را بعنوان نماينده ولي فقيه در استان البرز و امام جمعه کرج منصوب کردند. متن حکم رهبر انقلاب خطاب به سيدمحمد مهدي حسيني همداني بدين شرح است: با تقدير و تشکر از جناب حجت‌الاسلام آقاي کازروني که خدمات با ارزشي در سال‌هاي تصدي امامت جمعه در کرج انجام داده‌اند و با توجه به انصراف ايشان، جنابعالي را به امامت جمعه‌ آن شهر و نمايندگي خود در استان البرز منصوب مي‌کنم. صلاحيت‌هاي علمي و ديني شما به توفيق و هدايت الهي بايد بتواند کانون گرم و پر شوري از علم و معرفت ديني و سلوک و تلاش انقلابي، در مخاطبان بويژه نسل جوان و آگاه در آن شهر و استان مهم، پديد آورد انشاءالله. سلام و دعاي صميمي خود را به آن مردم مؤمن و وفادار تقديم مي‌کنم و برکات الهي از خداوند براي همه‌ شما مسألت مي‌نمايم.

مهمترين محورهاي گفت‌وگو در نشست مشترک دولت و مجلس

در اولين نشست مشترک مجلس و دولت يازدهم که به ميزباني دولت انجام شد و حدود دو ساعت و نيم طول کشيد، رييس‌جمهور و رييس مجلس به همراه نمايندگاني از مجلس و دولت، درباره مسايل جاري کشور بحث و تبادل نظر کردند. به گزارش ايسنا، در اين جلسه علي لاريجاني در سخناني، محورهاي مهم همکاري و راه‌هاي عملي براي تعامل هرچه بيشتر دولت و مجلس را مطرح کرد و تحليلي از مسايل داخلي و خارجي ارائه داد. وي همچنين مواضع رييس‌جمهور در جريان سفر به نيويورک، سخنراني در سازمان ملل و مصاحبه‌ها و موضع‌گيري‌هاي وي را اصولي، متقن و خردمندانه توصيف و از اين مواضع تقدير کرد. وي همچنين بر حمايت قاطع مجلس از اين سياست‌ها و نيز لزوم تعامل حداکثري دولت و مجلس براي پيشبرد اهداف مشترک تاکيد کرد. در ادامه اين نشست، رييس‌جمهور به بيان مشکلات مالي و اقتصادي دولت در آغاز فعاليت دولت يازدهم پرداخت و گزارشي از اقدامات سريع دولت در راستاي تأمين کالاهاي اساسي و دارو و نيز تلاش در جهت کنترل و مهار تورم و افزايش بي‌رويه قيمت ارز و همچنين برنامه‌هاي کوتاه‌مدت و بلندمدت براي ساماندهي اقتصاد ارائه کرد. حسن روحاني در ادامه به ارائه گزارشي از دستاوردهاي سياسي سفر به نيويورک، از جمله در ارتباط با پرونده هسته‌اي و تعاملات منطقه‌اي و بين‌المللي پرداخت. رييس‌جمهور با اشاره به واکنش رژيم صهيونيستي در قبال مواضع مطرح شده از سوي ايران افزود: اين مواضع، همه از ايجاد اميد و اعتماد به نظام جمهوري اسلامي در صحنه بين‌المللي حکايت داشت.

نشست مشترک براي وحدت قوا

رييس شوراي فرهنگي نهاد رياست‌جمهوري اظهار کرد: هرگونه نشست و مذاکره سه قوه کشور بيانگر اين است که قوا با يکديگر وحدت داشته و به دنبال حل مشکلات کشور هستند. سيدرضا اکرمي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين‌که نظر دسته‌جمعي قوي‌تر از نظر فردي خواهد بود، خاطرنشان کرد: برگزاري جلسه مشترک مجلسي که در راس امور است و رييس‌جمهور که پس از رهبري عالي‌ترين مقام کشور است بسيار مفيد و با برکت است. وي افزود: مشي آقاي روحاني و هيات دولت يک مشي متين، سنگين و قانوني است که اين مشي به ساير قوا نيز منتقل شده است. رييس شوراي فرهنگي نهاد رياست‌جمهوري همچنين با بيان اين‌که رييس‌جمهور پس از انتخابات هنوز کار عملي انجام نداده است، خاطرنشان کرد: اما همين که رييس‌جمهور به تنش‌هاي کشور نيفزوده و رابطه قوا را بهبود بخشيده و اين‌که به گمرک و بانک‌ها توجه کرده موجب شده که جامعه به آرامشي برسد. اکرمي در همين رابطه گفت: رييس‌جمهور بهتر است توجه بيشتري به گمرکات کشور داشته، زيرا در آنجا سرمايه زيادي انباشته شده و رييس‌جمهور مي‌تواند انتقال اين سرمايه را به جامعه تسهيل کند. وي گفت: من در مجموع برگزاري اين نشست‌ها را مفيد مي‌دانم، اما به شرطي که تصميمات اين جلسات پيگيري شود و در سطح صحبت باقي نماند.

پيشنهاد مقابله با تکفيري‌ها

نشست مطبوعاتي مشترک دبيرکل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي و مفتي اعظم سلطنت عمان برگزار شد. به گزارش ايسنا، محسن اراکي دبير کل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي و شيخ احمد بن‌ حمد الخليلي، مفتي اعظم سلطنت عمان در سالن مجمع تقريب در تهران در کنفرانس مطبوعاتي مشترک شرکت کردند. در ابتداي اين نشست دبيرکل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي طي سخناني، خاطرنشان کرد: مدتي پيش دعوتي از مفتي اعظم کشور برادر عمان به عمل آمد که به همراه مجموعه‌اي از علماي اين کشور به ايران سفر کنند. اين هيات در چند روز گذشته ديدارهايي از حوزه علميه قم، مراجع عظام، جامعه مدرسين، مديريت حوزه علميه قم و همچنين بازديدي از دانشگاه اديان و مذاهب داشتند. اراکي اين ديدارها و گفت‌وگو‌ها را در رابطه با همکاري علماي دو کشور در حوزه‌هاي مختلف به ويژه مساله وحدت جهان اسلام دانست و افزود: امروز نيز با حضور آيت‌الله تسخيري ميزبان هيات عماني در مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي بوديم که مباحث مهمي در رابطه با مسائل مختلف جهان اسلام مطرح شد.


 هماهنگي مخالفان مذاکره ايران و آمريکا در داخل و خارج 

 گروه سياسي: نفس‌هاي رژيم جعلي در منطقه به شماره افتاده است و ادامه جنجال آفريني ، ايجاد بحران و حتي درگيري تنها راهي براي ادامه بقاي آن است که در بطن و هدف‌گذاري اين رژيم نهفته است. طي اين چهار دهه اسراييل با کمک آمريکا توانسته است با بحران‌آفريني در منطقه به هر شکلي شرايطي را به وجود آورده که ضمانتي براي امنيت آن باشد به طوري که با توجيه اقدامات و تصميمات آن در نسل کشي و جنايت عليه بشريت در فلسطين تا توليد سلاح‌هاي کشتار جمعي و داشتن کلاهک هسته‌اي به گونه‌اي جلوه داده مي‌شود که انگار اين رژيم تحت هيچ يک از قوانين بين‌المللي نيست و همواره ديگر کشورها را به ويژه در معرض اتهام به تلاش براي تجاوز و افزايش ضريب قدرت نظامي‌به وسيله کلاهک هسته‌اي کرده که هيچ گاه ثابت نشده و اين ادعا ديگر به يک داستان مضحک تبديل شده است.

نگاه ايديولوژيک رژيم صهيونيستي به مسائل در عرصه سياست خارجي موجب شده است که سرپوشي براي مشکلات داخلي باشد به طوري که با استفاده از سياست ماکياولي تلاش کرده با بحران آفريني و دشمن تراشي در منطقه و مظلوم نمايي در قبال موضوع هولوکاست با حمايت آمريکا به بقاي شکننده خود ادامه دهد و البته در هشت سال اخير به دليل تبيين سياست تهاجمي‌بدون پشتوانه دولت محمود احمدي‌نژاد فضايي در عرصه بين‌الملل و منطقه ايجاد شد که اسراييل بتواند در مجامع بين‌المللي و سازمان ملل به بهترين شکل ممکن بهره‌برداري کند اما تغيير دولت در ايران و تبيين سياست‌هاي جديد و ميانه رو که بدون هرگونه هيجان و بي تدبيري است نشان داد که چقدر تدبير در سياست خارجي و براساس منافع ملي مي‌تواند بسياري از توطئه‌ها و اقدامات واهي را خنثي کند. تصميم به بهبود روابط بين ايران و آمريکا همچنين کاهش تنش‌ها شرايطي را به وجود آورده است که اسراييل هيچ بهانه اي براي ادامه دادن زورگويي و مظلوم نمايي در منطقه و عرصه بين‌المللي ندارد، سخنان سخيف نتانياهو در مجمع عمومي‌سازمان ملل به واقع نشان داد که اين رژيم تاچه حد دچار آشفتگي هويتي شده است و حمله به مواضع ايران و دکتر روحاني خود گوياي مسائل نابسامان رژيم جعلي است که البته درايت سياستمداران ايران در بهبود اوضاع در عرصه بين‌المللي همچنين حل پرونده هسته‌اي و کاهش منازعات با آمريکا راهگشاي بسياري از مسائل در منطقه خواهد بود و اسراييل ديگر چاره اي جز تن دادن به اجراي قوانين و معاهدات بين‌المللي نخواهد داشت و شايد در آينده آمريکا تجديد نظري در رفتارهاي متناقض خود در قبال اين رژيم جعلي داشته باشد به طوري که در خاورميانه شاهد دشمن تراشي و تخاصم‌هاي متوهمانه نباشيم. گفت‌وگوي اوباما و روحاني به واقع توانست فضاي جديدي در عرصه بين‌الملل ايجاد کند به طوري که ادامه چنين روندي و حل پرونده هسته‌اي وجه و هويت ايران در عرصه بين‌المللي را تقويت خواهد کرد، اما رفتار متناقض اوباما در جانبداري از اسراييل و تهديد ايران نشان مي‌دهد که واشنگتن با فشار لابي صهيونيسم همچنان مواجهه هست و با هدف آرام‌سازي حيات خلوت خود در خاورميانه در تلاش است که با ميانه داري از شرايط موجود به درستي بهره‌برداري کند که نبايد در اين راستا وارد بازي از پيش طراحي شده رژيم جعلي شد چراکه نوعي بازگشت به عقب خواهد بود.

واکنش منفي کارشناسان آمريکايي به سخنان نتانياهو عليه ايران در سازمان ملل نشان مي‌دهد که ديگر اين سياست ماکياولي رژيم جعلي در فضاي جديد ايجاد شده خريداري ندارد و اين رژيم بايد تغيير رويکرد دهد، هرچند تحليل‌هاي نيروهاي افراطي در داخل ايران پس از سخنان نتانياهو و البته عليه گفت‌وگوي تلفني اوباما و روحاني نشان مي‌دهد که خط افراطي و بدون منطق داخلي بايد کنترل شود و به خاطر منافع باندي خود نبايد بيش از اين به منافع ملي در عرصه بين‌المللي ضربه بزند، تحليل‌هاي به دور از واقعيت و متوهمانه در مورد فتنه، اسراييل و گفت‌وگوي روحاني با اوباما نشان مي‌دهد که اين خط همچنان در عرصه داخلي و سياست خارجي به دنبال تنش‌آفريني هستند و نان خود را در دعوا مي‌بينند و لاغير! آسمان ريسمان بافتن همفکران رسانه‌اي اين جريان به واقع اگر کنترل نشود مي‌تواند لطمات سنگين‌تري همچون گذشته به منافع ملي و حيثيت ملي ايران وارد کند و عدم پذيرش راي مردم به تغيير در همه زمينه‌ها نشان مي‌دهد که مطلق گرايان متحجر به هرقيمتي به دنبال نفع شخصي و جناحي خود براساس اصل کوته بيني هستند و دولت، رسانه‌ها و مردم بايد با ايفاي نقش واقعي خود موجبات آسايش را فراهم کنند و به غير از آن راهي در بهبود شرايط و رفع خصومت‌هاي داخلي و بين‌المللي نخواهد بود.

ابراز اميدواري پرز از ميانه‌روي در ايران

در حالي که نخست وزير رژيم جعلي به دنبال تنش در عرصه بين‌المللي عليه ايران است شيمون پرز در يک کنفرانس خبري مشترک با مارک رات، نخست وزير هلند با تکرار اتهامات غرب مبني بر نظامي‌بودن برنامه‌ي هسته‌اي ايران مدعي شد: حمايت اروپا در جلوگيري از تهديد ايران مهم است من اميدوارم صداهاي جديد حقيقت نويني را در ايران به همراه داشته باشند، ولي تسليحات هسته‌اي کشتار جمعي تهديدي براي کل جهان هستند و ما بايد براي جلوگيري از توليد سلاح هسته‌اي در ايران تلاش کنيم.

نتانياهو از موفقيت روحاني عصباني بود

اين در حاليست که عضو سابق شوراي امنيت ملي آمريکا در گفت‌وگو با نيويورک تايمز گفت: دوراني که از ايران بخواهيم همه زيرساختهاي علمي‌هسته‌اي خود را نابود کند گذشته است. به گزارش خبرآنلاين به نقل از وب سايت نيويورک تايمز گري سيک درپاسخ به سوال خبرنگار اين روزنامه درباره عصبانيت بنيامين نتانياهو در خلال سخنراني‌اش در مجمع عمومي‌سازمان ملل با تاکيد براينکه برخلاف گفته نخست‌وزير اسرائيل مردم ايران هرگز مرگ بر يهودي‌ها سر نداده‌اند و نتانياهو به خوبي مي‌داند که ايران کره شمالي نيست گفت: من معتقدم هرگونه توافق معنادار در خصوص موضوع هسته‌اي ايران در راستاي امنيت اسرائيل خواهد بود و آنها بيش از هرکس ديگري از اين موضوع منتفع خواهند شد همه ما مي‌دانيم گذاشتن هرگونه پيش شرطي براي ايراني‌ها مبني بر اينکه بايد همه تاسيسات و زيرساخت‌هاي علمي‌هسته‌اي خود را نابود کنند شانس رسيدن به توافق را از بين برده و يا به صفر نزديک مي‌کنددوران تاکيد بر اينکه تقريبا يا کاملا هيچ سانتريفيوژي نبايد در ايران وجود داشته باشد مدت‌هاست که سپري شده است.

گري سيک در ادامه با برشمردن دلايل عصبانيت نتانياهو در خلال سخنانش در مجمع عمومي‌سازمان ملل گفت: يکي از دلايل اين عصبانيت اين است که ايران و اسرائيل سال‌هاست براي به دست آوردن نفوذ و تفوق بيشتر در منطقه با يکديگر رقابت مي‌کنند و مشخصا روحاني در اين سفر اخير خود به نيويورک چند امتياز از رقيب پيش افتاد از اين رو مي‌توان اين روش نتانياهو را تلاش او براي مساوي کردن وضعيت قلمداد کرد.

رفتن احمدي‌نژاد، اميدهاي اسراييل را بر باد داد

شبک? خبري سي ان ان نيز در تحليلي پيرامون چالش ايران در روابط اسراييل و آمريکا مي‌گويد: اوباما بار ديگر در قلب تنشي مهم در خاورميانه قرار گرفته آنهم در حاليکه رابط? ميان وي و اسراييل پرتنش‌ترين رابطه در تاريخ ميان دو کشور بوده است اوباما در ميان برخي اسراييلي‌ها متهم است به اينکه در برخورد با اسراييل، سياست‌ها و منافع اين رژيم، اشتياق و هيجان زيادي از خود نشان نمي‌دهد. مارک هنري، تحليلگر فرانسوي در روزنام? فيگارو درباره سفر نتانياهو و دغدغه‌هاي نخست وزير اسراييل مي‌نويسد: اسراييل قطعاً اينگونه وانمود نمي‌کند که مي‌خواهد به اوباما درباره بهبود روابط با ايران درس‌هايي بدهد؛ مانور پيچيده‌اي از سوي اسراييل که ناشي از نگراني نسبت به تغييرات به وجود آمده در ايران است. اسراييل از رفتن احمدي‌نژاد، رئيس‌جمهور پيشين ايران ابزار مهم فشارش را از دست داده است؛ رئيس جمهوري که با سخنراني‌هاي جنجالي‌اش دربار? هولوکاست و محو اسراييل، فرصت‌هايي را براي اسراييل ايجاد کرده بود.

پنهان کاري آمريکا و اسراييل در زمينه ايران

خبرگزاري فرانسه به نقل از تحليلگران گزارش داد که در حالي که واشنگتن و تهران درصدد تنش‌زدايي برآمده‌اند اسراييل و آمريکا در زمينه برنامه هسته‌اي ايران با يکديگر اختلاف نظر دارند، گرچه سعي مي‌کنند اختلافات‌شان را کم اهميت نشان دهند. خبرگزاري فرانسه در ادامه اين گزارش نوشت: واشنگتن از مدت‌ها پيش بر تحريم‌ها و تلاش‌هاي ديپلماتيک براي اعمال فشار به برنامه هسته‌اي ايران پافشاري کرده است و اسراييل به نوبه خود بارها از اقدام نظامي‌حمايت کرده و تهديد کرده است که از حملات يک جانبه عليه ايران استفاده خواهد کرد. خبرگزاري فرانسه نوشت: ديدار اوباما و نتانياهو در روز دوشنبه پس از تماس تلفني تاريخي بين رييس‌جمهور آمريکا و حسن روحاني همتاي ايراني‌اش اتفاق افتاد که اميد به تحقق دستاوردي در روابط سرد سي ساله بين تهران و واشنگتن را افزايش داد. اما به گفته ناظران، گفت‌وگو‌ي نتانياهو و اوباما که ظاهرا مبناي اصلي‌اش اطمينان خاطر دادن به طرف مقابل بود، با اختلافات جدي بين آمريکا و اسراييل در زمينه چگونگي رويکردشان در قبال ايراني که دستش را به سمت قدرت‌هاي جهاني دراز کرده است، تضاد دارد.

اظهارات نتانياهو بي‌اساس است

اما دبير اول نمايندگي ايران در سازمان ملل متحد اتهام‌هاي مطرح شده عليه برنامه‌ هسته‌اي صلح‌آميز کشورمان را با انتشار بيانيه‌اي تکذيب کرد.

در بيانيه خداداد سيفي، دبير اول نمايندگي ايران در سازمان ملل متحد که در واکنش به اظهارات بي‌پايه و اساس نخست‌وزير رژيم صهيونيستي منتشر شد، آمده است: «مايلم نکاتي را در مورد اتهاماتي که در جريان يک سخنراني در مجمع عمومي‌سازمان ملل متحد عليه برنامه هسته‌اي ايران مطرح شد، ذکر کنم: ما ضمن حمايت از استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي توسط تمامي‌کشورها، داشتن تسليحات هسته‌اي توسط هر کشوري را به شدت محکوم مي‌کنيم. موضع قطعي و اساسي ما اين است که همه انرژي هسته‌اي داشته باشند و هيچ‌کس سلاح هسته‌اي نداشته باشد. ما اهميت بسزايي به اجراي قوانين خلع سلاح هسته‌اي داريم. با اين حال، ما هر تلاشي را براي برابر دانستن استفاده‌ صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي با ايجاد تسليحات هسته‌اي رد مي‌کنيم. به‌رغم همه اين‌ها برخي هنوز درباره برنامه هسته‌اي ايران به ابراز نگراني مي‌پردازند. به طور هم‌زمان، عدم اعتماد و نگراني‌هاي عميقي از سوي ايران نسبت به سياست‌ها و مقاصد اين کشورها وجود دارد. ما بر اين باوريم که ايجاد اعتماد متقابل تنها از طريق استفاده از قدرت منطق و نه قدرت زور محتمل است. راه حل نه از طريق تهديد و نه تحريم قابل دسترسي است. دوره دست يازيدن به چنين ابزارهايي مدت‌هاست به سر آمده است. در دوران ما قانون طلايي اين است که تنها از ديپلماسي استفاده شود. راه حل پايدار تنها از طريق مذاکرات توام با احترام، قابل دسترسي است. ايران به نوبه خود آمادگي کاملش را براي همکاري صادقانه در مذاکراتي معنادار، زمان‌بندي شده و نتيجه‌محور اعلام کرده است. ايران هم‌چنان آماده است اطمينان حاصل کند که برنامه هسته‌اي‌ تهران صرفا صلح‌آميز است. اين مساله مي‌تواند نگراني‌هاي جناح‌هاي ديگر را برطرف کند. در عوض و به عنوان نخستين گام، علاوه بر اقرار به حقوق حقه ايران براي استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي از جمله سيکل سوخت هسته‌اي ملي، آن‌ها بايد نگراني‌ها درباره‌ ايران را که شامل اعمال تحريم يک‌جانبه يا چندجانبه مي‌شود کنار بگذارند. او بر آن بود تا اين جمع عالي‌نسب را درباره برنامه هسته‌اي ايران منحرف کند اما قصد داشت اين کار را برخلاف سال گذشته بدون نقاشي کشيدن انجام دهد. متناقض‌ترين بخش سخنان وي زماني بود که سعي کرد همچون پادشاهي معيارهاي نوع و ميزان فعاليت‌هاي هسته‌اي، ميزان غني‌سازي اورانيوم، توليد پلوتونيوم و موارد ديگر را براي ايران تعيين کند. هيچ کس حق ندارد به ايران تحميل کند که چه کاري انجام دهد و چه کاري انجام ندهد. همچنين او نبايد فراموش کند که ايران به عنوان عضوي از ان.پي.تي از حقوق خود کاملا آگاه است. ايران به مقررات کاملا پايبند است. در واقع اين اسرائيل است که بايد در مورد اين مسائل آموزش داده شود زيرا تنها طرف غيرعضو در ان.پي.تي در خاورميانه است و راهي ديگري ندارد جز اين که بدون هيچ اما و اگر و تعويقي به ان.پي.تي بپيوندد و تمام فعاليت‌هاي هسته‌اي خود را تحت نظارت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌قرار دهد.

تندروها منافع اسرائيل را تأمين مي‌کنند

در همين حال و پس از موضع‌گيري تندرو‌ها در ايران عليه گفت‌وگوي اوباما و روحاني عضو شوراي مرکزي حزب مردم‌سالاري گفت: شايد تندروها مستقيماً عامل دست رژيم صهيونيستي نباشند اما اقداماتشان در راستاي پيشبرد اهداف اين رژيم است. داريوش قنبري در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به حوادث رخ داده در روز ورود رييس‌جمهور در فرودگاه مهرآباد، اظهار کرد: آنچه اين گروه‌ها انجام دادند در راستاي اهداف دشمنان کشور بود. ما شاهديم که فقط صهيونست‌هاي افراطي و عده‌اي تندرو در داخل کشور از دستاوردهاي رييس‌جمهور در نيويورک ناراضي هستند بنابراين اين پرسش پيش مي‌آيد که آيا بين گروه‌هاي تندرو و رژيم صهيونيستي ارتباط سازمان‌يافته‌اي وجود دارد و آيا اين رژيم در ميان برخي گروه‌ها نفوذ کرده است؟

قنبري همچنين تصريح کرد: رييس‌جمهور در نيويورک در قالب منافع ملي و چارچوب نظام عمل کرد وي تحت حمايت رهبري و ملت بود.

اسرائيل از مذاکرات ايران وآمريکا خوشحال است

اما تظاهر به عصبانيت مي‌کند

حسين شريعتمداري در سرمقاله خود در روزنامه کيهان طبق روال گذشته و با ارائه تحليل‌هاي خارج از واقعيت درباره اقدامات ايران در راستاي تنشزدايي در عرصه بين‌المللي و حل مشکلات نوشت: اين روزها، برخي از دولتمردان محترم کشورمان اصرار دارند که ابراز ناخشنودي توأم با عصبانيت نتانياهو و ساير مقامات رژيم صهيونيستي از روند مذاکرات و اقدامات هيئت بلندپايه جمهوري اسلامي‌ايران در سفر اخير به نيويورک را نشانه موفقيت‌آميز بودن اين سفر ارزيابي کنند و در مصاحبه‌ها و اظهارنظرهاي خود با اشاره به دشمني و کينه‌توزي رژيم اشغالگر قدس نسبت به ايران اسلامي، اعلام مي‌دارند که اگر سفر نيويورک با موفقيت و دستاوردهاي برجسته و درخور توجهي براي کشورمان همراه نبود، عصبانيت بارها اعلام شده نتانياهو و هشدارهاي پي‌در‌پي او به اوباما و ساير دولتمردان آمريکايي کمترين توضيح و توجيهي نداشت! مخصوصا آن که نخست‌وزير رژيم کودک‌کش بلافاصله بعد از بازگشت رئيس‌جمهور محترم کشورمان به ايران، با عجله راهي آمريکا شد و در آستانه سفر خويش اعلام کرد براي مقابله با روند جديد روابط ايران و آمريکا و هشدار نسبت به نزديکي اين دو کشور به يکديگر عازم واشنگتن است! با توجه به شواهد غيرقابل ترديد فوق چگونه مي‌توان ادعا کرد که نتانياهو از روند مذاکرات نيويورک عصباني است و اين ادعاي بي‌اساس را نشانه موفقيت بزرگ مذاکرات نيويورک تلقي کرد؟! در حالي که به وضوح مي‌توان ديد تظاهر مقامات رژيم صهيونيستي به عصبانيت «نعل وارونه» است و هدف از آن، اولا؛ فريب اذهان عمومي‌در داخل و ثانيا؛ ترغيب و تشويق دولتمردان محترم به ادامه روال کنوني است! وگرنه با شرحي که گذشت نتانياهو بايد از خوشحالي در پوست خود نگنجد و با دم خود گردو بشکند!


 زيرزمين، کهريزک اسناد است! 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

 هيات تحقيق و تفحص از سازمان تامين اجتماعي، بالاخره بعد از مدتها تحقيق و تفحص واقعي يعني جستجوي همه جاي ساختمان‌هاي تامين اجتماعي، توانست اسناد اين سازمان را که با درايت و کارداني رئيس سابق اين سازمان مفقود الاثر شده بود در زير زمين اين سازمان پيدا کنند ! فکر مي‌کنيد به چه علت يا عللي اين مدارک در زيرزمين نگهداري مي‌شد؟! امروز ما سعي مي‌کنيم به اين سوال جواب بدهيم:

1- بعضي ها قبلا عادت کرده بودند که آدم‌ها را بفرستند به کهريزک. بر اساس اين عادت، در تامين اجتماعي هم مدارک را مي‌فرستادند زيرزمين! در واقع زير‌زمين براي مدارک، حکم کهريزک را براي آدم‌ها دارد‌؛ يعني قرار نبوده که مدرکي از آنجا سالم بيرون بيايد!

2- بعضي‌ها چون قبل از تامين اجتماعي در جاهايي کار کرده بودند که با سند و مدرک و شاهد سروکار داشتند و با توجه به اين سابقه، چون اهميت سند ومدرک را مي‌دانستند سعي کرده بودند 20هزار صفحه ناقابل سند اضافه را از دسترس همگان دور نگه دارند! متاسفانه اين برادران چون قبلا سابقه کار در صنعت حمل‌ونقل را نداشتند نتوانسته بودند اين اسناد اضافه را از سازمان خارج کنند تا کار ناتمامشان به پايان برسد !

3- لابد يادتان هست که بعضي‌ها در سازمان تامين اجتماعي چقدر به «قول شرف» پايبند بودند! در همين راستا احتمالا اين برادران قول شرف داده بودند که حتي يکبرگ از اسناد سازمان تامين اجتماعي نبايد جابجا شود. بعد از اين قول شرف هم 20 هزار سند را مفقود الاثر کرده بودند تا بيش‌از‌پيش پايبنديشان به قول شرف معلوم شود!

4- بعضي‌ها اصولا تا دو سه ماه پيش هر کاري دلشان مي‌خواست مي‌کردند ...آنها دلشان خواسته بود 20 هزار سند را ببرند زيرزمين و اين کار را هم کردند، به کسي هم‌ربطي ندارد! آنهايي هم که معترضند، بروند خدا را شکر کنند که اين برادران، ساختمان‌هاي سازمان تامين اجتماعي را به دانشگاه تازه تاسيس رئيسشان هديه نکرده بودند والا، الان نه ساختماني مانده بود که زير زميني داشته باشد، نه زيرزميني بود که در آن سند نگه‌داري شود و... نه تحقيق و تفحص به جايي مي‌رسيد !


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

 -‌ شبکه‌ تلويزيوني عرب‌زبان از اقدام تجاوزکارانه رژيم صهيونيستي در حرم ابراهيمي و نصب پرچم اين رژيم بر فراز اين مسجد خبر دادند.

احتمالا شبکه‌هاي عرب زبان حواسشان نبوده و به جاي پخش 24 ساعته ترانه‌هاي شاد عربي، نا‌پرهيزي کرده خبري سياسي را نشان داده‌اند. والا اين جور چيزها که به شبکه‌هاي عربي ربطي ندارد!

-‌ طالب نعمت‎پور قهرمان کشتي جهان با اشاره به دغدغه‎هايش، تصريح کرد: دغدغه اصلي‎ام، بحث شغل بوده که خيلي مهم است. من مدرک کارشناسي ارشد دارم با اين‎حال بيکار هستم و همين سبب مي‎شود که تمرکزم روي ورزش کمتر شود.

در عوض و بجاي ايشان و خيل عظيم جوانان با تحصيلات عالي و بيکار‌، فراوان افراد بي‌سواد، کم‌سواد و يا در نهايت با مدرک ديپلم پست‌هاي مديريتي زيادي را در کشور اشغال کرده‌اند که نبود اين جوانان در آن پست‌ها احساس نشود!

-‌ رييس سازمان هواپيمايي کشوري خبرداد: چگونگي برقراري مسير پروازي بين ايران و آمريکا در دستور کار اين سازمان قرار گرفت.

به سلامتي و مبارکي انشاءالله يکي از مشکلات فوري و مهم طبقات اجتماعي متوسط و حقوق‌بگيران همين نبود خط پروازي بود که حل شد!

-‌ در حالي که چند روز از ديدار نخست‌وزيران هند و پاکستان در نيويورک و توافق آنان براي آتش‌بس مرزي مي‌گذرد، دهلي‌نو بار ديگر پاکستان را به نقض آتش‌بس در منطقه مرزي مورد مناقشه کشمير متهم کرد.

اين فضاي نيويورک و سازمان ملل چه انرژي دارد که وقتي مقامات کشورهاي مختلف در آن جو با يکديگر ملاقات مي‌کنند همه دنيا گلستان شده و قربان صدقه هم مي‌روند! انگار نه انگار که اختلافي هست؟اما به محض بازگشت به کشورهايشان و خروج از آن حالت جو زدگي شاخ و شانه کشيدن‌ها شروع مي‌شود!

-‌ «کاترين اشتون» که سه‌شنبه شب وارد قاهره شده است روز چهارشنبه با شيخ‌الطيب در مقر الازهر ديدار و گفت‌وگو مي‌کند.

الازهر هم به چرخه غني‌سازي اورانيوم پيوسته که سر و کله خانم اشتون دور و بر اين بنده خدا پيدا شده يا قضيه اي ديگر در کار است و ما نمي‌دانيم!

-‌ بليت بعضي از سينماهاي تهران از يکي، دو روز گذشته، 500 تومان گران‌تر از قبل فروخته مي‌شود.

خوب اين هم راهي عملي براي تشويق مردم به فيلم ديدن در سينماها و جذب مخاطب به سينماست ديگر!

-‌ رئيس پليس کشور از صدور اعلان قرمز براي خاوري مديرعامل سابق بانک ملي به علت داشتن پرونده در فساد بزرگ بانکي از سوي پليس اينترپل خبر داد.

يعني با اين اعلان قرمز خاوري به ايران بازگردانده و محاکمه خواهد شد يا نه؟!زيرا تا کنون تعداد رنگهاي اعلانها و اخطارها به ايشان خودش رنگين کماني شده است!

-‌ در سال 2005 گزارش شد که نزديک 1500 گوسفند در ترکيه براي اينکه بميرند از صخره‌اي پايين پريدند. چوپانان حيرت‌زده ترکيه که براي صبحانه خوردن گله را در حال چرا رها کرده بودند، مرگ 450 گوسفند را به چشم خود ديدند که روي هم افتاده بودند. گوسفندهايي که ديرتر پريده بودند به خاطر کمتر شدن ارتفاع و افتادن روي گوسفندهاي مرده زنده مانده بودند.

در اين خبر نيامده که گوسفندها از اين دنياي بي‌وفا و سخت خسته شده بودن يا از اينکه توان فهم و يا درک مسائل خاص اين دنيايي را نداشته‌اند قصد خودکشي داشته‌اند؟

-‌ رئيس هيات تحقيق و تفحص سازمان تامين اجتماعي از دستيابي هيات به 3000 برگ پرونده و گزارش تخلف خبر داد و گفت که اسناد تخلفات به دادستاني تهران ارائه شده است.

اگر هر برگ از اين اسناد مربوط به يک تخلف آقايان مديران خدوم تامين اجتماعي باشد پس در زمان تصدي اين افراد آيا کار مثبتي هم انجام شده يا خير؟و يا اين افراد فقط براي اختلاس و فساد و تخريب به اين سازمان آمده‌اند!!!

-‌ کشورهاي عرب حاشيه خليج فارس همچنان با ترديد به مسأله نزديکي روابط ايران و آمريکا مي‌نگرند، زيرا از اين بيم دارند اين روابط به قيمت از دست رفتن منافع مشترک آن‌ها با آمريکا تمام شود.

بايد هم بترسند آقاجان! اگر اين شانتاژها و تبليغات سوء و غير واقعي عليه ايران از بين برود آيا شما باور مي‌کنيد که آمريکا و ساير سرمايه‌گذاران بين‌المللي پو‌ل‌هاي خود را در کشورک‌هاي جنوب خليج‌فارس سرمايه‌گذاري مي‌کنند يا در ايران!


 منطق رساي روحاني و عجز نتانياهو 
نويسنده : کرم محمدي

 به جز هشت سال گذشته که متاسفانه آن را بايد سال‌هاي فرصت‌سوزي در عرصه داخلي و جهاني نام نهاد؛ روساي جمهور و مقامات شرکت‌کننده در تمامي اجلاس‌هاي مجمع عمومي سازمان ملل متحد در دوران پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران هرکدام متناسب با ظرف زماني و مکاني خود؛ به بهترين وجه ممکن به دفاع از حق و حقوق ملت ايران اقدام کرده‌اند.

اما اجلاس شصت و هشتم؛ با حضور دکتر حسن روحاني چهره ديگري به خود گرفت و ويژگي‌هاي خاص و منحصر‌به فردي پيدا کرد. از اين‌رو اجلاس شصت و هشتم مجمع عمومي سازمان ملل متحد طي سي‌ و پنج سال گذشته را بايد يکي از کم‌نظيرترين نشست‌هاي اين مجمع جهاني به حساب آورد.

تيم حرفه‌اي همراه دکتر حسن روحاني و شخصيت و منش شخص آقاي رئيس‌جمهور و تسلط ايشان به زبان ديپلماتيک؛ او را به ستاره درخشان اين اجلاس مبدل کرد. اقدامات و موضع‌گيري‌هاي رئيس‌جمهور و وزير امور خارجه‌اش؛ زنگارهاي به ناحق نشسته بر چهره تابناک نظام جمهوري اسلامي ايران را پاک کرد. تحرکات ديپلماتيک هيات ايراني در دفاع از منافع ملي مملکت چنان اثرگذار بود که دشمنان قسم‌خورده‌ اين ملک و ملت را مات و حيران کرد و آنان را به عجز و ناتواني وادار نمود. بارزترين نمونه در اين زمينه سراسيمگي نتانياهو نخست‌وزير رژيم صهيونيستي است که بلافاصله بعد از بيانات رئيس‌جمهوري اسلامي ايران در مجمع عمومي سازمان ملل؛ بيانيه صادر و سپس چهل و هشت ساعت بعد عليه مواضع به حق؛ منطقي و مستدل دکتر روحاني تندترين الفاظ را به کار برد.

برخي‌ها فکر مي‌کنند که تماس برقرار شده بين دکتر حسن روحاني و باراک حسين اوباما رئيس‌جمهور آمريکا باعث اين درخشش شده است اما قبل از تماس بايد موارد مهم ديگري را مدنظر قرار داد و مرور کرد. تامل در اين موارد نشان مي‌دهد که مقامات دولت يازدهم عزم خود را جزم کرده‌اند تا حفاظت از منافع ملي کشور؛ دفاع از شان و شخصيت ملت ايران و تشريح حقانيت سياست‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران را با زباني توام با احترام و منطبق با وضعيت امروز جهان پيگيري کنند.

1- سخنان مسالمت‌آميز؛ آشتي‌جويانه و توام با احترام باراک اوباما در خصوص رهبر معظم انقلاب؛ ملت ايران و دولت جمهوري اسلامي و تاکيد بر حق مسلم ملت ايران در استفاده از انرژي صلح‌آميز هسته‌اي.

2- تدبير و دورانديشي دکتر حسن روحاني و تيم سکاندار سياست خارجي‌اش و در نهايت پاسخ منطقي توام با عقلانيت آقاي روحاني که در متن سخنراني‌اش در مجمع عمومي سازمان ملل بيان شد.

3- ديدار آقايان محمدجواد ظريف وزير خارجه پرکار و باکفايت کشورمان با جان‌کري وزير خارجه ايالات متحده آمريکا در حاشيه نشست گروه 1+5 در نيويورک و اعلام رضايت همه طرف‌هاي اين گروه از نتيجه اولين نشست.

4- مصاحبه‌هاي متعدد آقاي دکتر روحاني با شبکه‌هاي مختلف خبري غرب و به ويژه رسانه‌هاي ديداري؛ شنيداري و نوشتاري آمريکايي و سخنراني در جمع نخبگان و سياسيون و صاحبان رسانه‌هاي گروهي اين کشور و بيان ديدگاه‌هاي نظام جمهوري اسلامي ايران با زباني توام با احترام و منطبق با قواعد و اصول بين‌الملل.

5- در تمامي موارد فوق؛ رئيس‌جمهور محترم ملت بزرگ ايران و ديپلمات‌هاي خبره و کارآمد وزارت خارجه؛ با عزت و سربلندي از حقوق حقه ملت در بحث انرژي صلح‌آميز هسته‌اي با زبان و منش ديپلماتيک و... و به دور از هياهوهاي تبليغاتي، دفاع کردند و صداي حق‌طلبي ملت ايران را با زباني شيوا و گفتاري توام با احترام به گوش جهانيان رسانيدند.

6- روحاني در چندين مرحله صراحتا اعلام کرد که: او اختيار تام دارد. اين جمله شاه‌کليد موفقيت‌هاي اخير رئيس‌جمهوري اسلامي ايران بود. اختيار«تام» يعني اينکه رهبر معظم انقلاب اسلامي به منتخب ملت اطمينان کامل دارد؛ اختيار تام يعني آن که سياست خارجي ايران داراي يک صداي واحد است و آن صدا نيز از زبان رئيس‌جمهوري بيان مي‌شود. صداي واحد يعني اينکه ملت؛ حتي آناني که به دکتر روحاني نيز راي نداده‌اند؛ به راي اکثريت احترام گذاشته و از سياست دولت حمايت مي‌کنند. صداي واحد؛ يعني اينکه اکثريت قاطع نمايندگان محترم مردم در مجلس نهم به رويکرد جديد اکثريت موکلان خود در سراسر کشور که در انتخاب آقاي دکتر روحاني تجلي يافته است؛ احترام گذاشته و در عرصه جهاني حامي سياست‌هاي مدبرانه ايشان هستند چراکه اجراي اين سياست‌ها بسان کليدي براي باز کردن قفل‌هاي متعدد بر سر راه ترقي و تعالي اين ملک و ملت مي‌دانند.

7- اين دست برتر برآمده از اراده ملت و اجماع عمومي جناح‌هاي مختلف سياسي کشور است که در آخرين لحظات حضور منتخب ملت ايران در نيويورک؛ اوباما با او تماس تلفني مي‌گيرد. اين نه تنها نشانه ضعف و عقب‌نشيني نيست بلکه بيانگر عظمت ملت ايران است که توسط پيام‌آور«اعتدال‌طلبي» با تدبير در عرصه سياست خارجي دنبال مي‌شود و مردم به آن«اميد» بسته‌اند.

حضور هيات ايراني و مذاکرات آنها و مخصوصا تماس تلفني روساي جمهور ايران و آمريکا؛ بازتاب‌هاي گسترده‌اي در سطح داخلي و خارجي در پي داشت. برخي با ديد مثبت وعده‌اي هم با نگاه منتقدانه به آن پرداختند. البته نقد و انتقاد به عملکردها و شخص آقاي رئيس‌جمهور نه تنها مذموم نيست بلکه لازم و نشانه وجود دمکراسي و آزادي بيان در نظام جمهوري اسلامي ايران است. اما منتقدان محترم امروز نکاتي را نبايد فراموش کنند:

1- بين نقد و انتقاد با تخريب و اهانت بايد فرق گذاشت. دايره انتقاد بايد تا جايي باشد که به تخريب منجر نگردد. رئيس‌جمهور علاوه بر آن که مانند همه شهروندان داراي شخصيت حقيقي بوده و اين شخصيت بايد مورد احترام باشد؛ به دليل اعتماد اکثريت ملت جايگاه حقوقي برجسته‌اي به نام رئيس «قوه مجريه» را نيز کسب کرده است. لذا اين مهم در همه حال لازم است مدنظر قرار گيرد. زيرا دوران رفتارهاي تندروانه به نام انتقاد، سپري شده و از نظر اکثريت مردم مردود است.

2- در چهار سال اول و حتي مي‌توان مدعي شد که در شش سال از عمر هشت ساله رياست‌جمهوري آقاي احمدي‌نژاد کمتر کسي را ياراي کوچکترين نقدي بود. تمامي رسانه‌ها و تريبون‌هاي رسمي و غيررسمي شب و روز و به مناسبت و بي‌مناسبت از دستاوردها و اقدامات‌ «معجزه هزاره سوم» داد سخن سر مي‌دادند. چنان تبليغ مي‌کردند که شايد خودشان باورشان شده بود که مملکت در فضاي گل و بلبل بسر مي‌برد. غافل از آن که مشکلات بسان کاردي تيز به استخوان مردم رسيده بود.

3- نامه‌نگاري آقاي احمدي‌نژاد به رئيس جمهور آمريکا که طرف مقابل بدون اعتنا حتي پاسخ آنها را نمي‌داد و اظهارات ايشان حتي در بازگشت از سفر که تا مدت‌ها مايه کشمکش مي‌گرديد و از جمله بحث هاله نور.

4- به صراحت و با افتخار مي‌توان گفت بعد از هشت سال اولين سفر دکتر روحاني به نيويورک نه تنها مشکلاتي براي کشور و ملت ايران در پي نداشت بلکه ره‌آوردهاي مثبت اين سفر بر کسي پوشيده نيست و انشاءالله در آينده نيز زواياي ديگر آن خود را نشان خواهد داد.

5- منتقدان محترم با دليل و منطق اثبات کنند که رئيس و تيم همراهش يک قدم از اصول و ارزش‌هاي ثابت نظام جمهوري اسلامي ايران عقب‌نشيني کرده است؛ يک دليل بياورند که دکتر روحاني از منافع ملي ملت ايران در جريان سفر به مجمع عمومي و سخنراني‌ها و مصاحبه‌هايش عدول کرده است؛ يک دليل ارائه کنند که منتخب ملت ايران برخلاف خواست اکثريت آنان حرکت کرده است؛ يک سند ارائه کنند که دکتر روحاني و تيم همراهش کمتر از رئيس‌جمهور محترم قبل، از منافع ملي و ارزش‌هاي انقلاب اسلامي دفاع کرده باشد؛ يک دليل بياوريد که هزينه‌هاي سفر دکتر روحاني و همراهانش بيش‌از هزينه‌هاي سفر رئيس‌جمهور محترم قبلي و هيات همراهش بوده است...

6- آنهايي که اين روزها به آقاي روحاني انتقاد مي‌کنند، آيا نمي‌دانند که ايشان 34 سال است که معتمد نظام و مورد وثوق امام راحل امت (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامي است؟ آيا نمي‌دانند که او از مبارزان شجاع راه استقلال؛ آزادي و جمهوري اسلامي است و اولين شخصيتي است که لقب «امام» را براي بينانگذار جمهوري اسلامي انتخاب و شانزده ماه قبل از پيروزي انقلاب اسلامي و در دوران سرکوب‌هاي خونين رژيم ستم‌شاهي پهلوي آن را علنا بر زبان جاري کرد؟ جمع انگشت شمار محترم و قليلي که در فرودگاه نسبت به منتخب ملت ايران که در کسوت لباس روحانيت اهانت‌روا داشتند؛ آيا نديدند که آقاي دکتر ولايتي مشاور عالي در امور بين‌الملل مقام معظم رهبري و همچنين سردار شمخاني نماينده معظم‌له در شوراي عالي امنيت ملي از جمله مستقبلين رئيس‌جمهور در فرودگاه بودند؟ و...

البته نبايد اين تصور را داشت که با يک تماس تلفني بين دو رئيس‌جمهور و يا نشست نيم ساعته بين دو وزير خارجه؛ اختلافات عميق و پيچيده سي و چهار ساله بين جمهوري اسلامي ايران و ايالات متحده آمريکا رفع و ديوار بي‌اعتمادي بين دو کشور به يکباره فرو ريزد. اما اين مهم را نيز نبايد از نظر دور داشت که همين اقدام، سران رژيم صهيونيستي را کلافه، سردرگم و بسيار خشمگين نموده به نحوي که نتانياهو نخست‌وزير اين رژيم در سخنراني خود تمامي قواعد اخلاقي، هنجارهاي بين‌المللي و ديپلماتيک را زير پا نهاد و از فرط عصبانيت، صراحتا به دکتر روحاني اسائه ادب کرد.


 از امنيت تا آزادي 
نويسنده : سياوش پرويزي نژاد

 در مورد حوادث اخير سوريه ممکن است مطالبي به ذهن ناخودآگاه انسان خطور کند. اوباما خط قرمز خود را استفاده از سلاح شيميايي توسط دولت سوريه عنوان کرده است. يعني اينکه ممکن است روزي براي حمله به سوريه نياز به بهانه‌اي باشد. روزي که اوباما اين مسئله را بيان کرد يعني اينکه فعلا نيازي به دخالت مستقيم نيست ولي ممکن است روزي نياز به دخالت نظامي‌باشد.اما مسببين احتمالي جنگ آمريکا عليه سوريه چه کساني هستند؟

1- عربستان سعودي و قطر: به دليل اينکه به واسطه رسانه‌ها آگاهي عمومي‌افزايش يافته و ممکن است ذهن مردم در عربستان، قطر و در ساير کشور‌هاي جهان معطوف به دموکراسي در عربستان و قطر شود، پس بهتر است فعلا ذهن مردم اين کشورها درگير مصر، سوريه،عراق و افغانستان باشد.

2- رژيم صهيونيستي: در مرحله اول تمايل دارد جنگ فقط داخلي و فرسايشي باشد تا دولت سوريه تضعيف گردد و روحيه مردم از بين برود. در مرحله دوم هر چه همسايگان اسرائيل تضعيف شوند ضريب امنيت ملي اسرائيل افزايش مي‌يابد و شايد زمينه حمله در سالهاي آتي فراهم شود.

3- روسيه: ادعاي اينکه روسيه با نفوذ در ارتش مسبب حمله شيميايي شده باشد ممکن است ذهن را به اين سو پيش ببرد که روسيه با آگاهي از وضعيت آمريکا، باعث شده اوباما در يک وضعيت عدم اطمينان مجبور به اتخاذ تصميمي‌شود که عواقب مالي،نظامي‌و امنيتي نامشخصي را در بر داشته باشد و شايد انصراف از تصميم جنگ، شکستي براي هيمنه آمريکا باشد.

4- آمريکا: لابي فعال اسرائيل در آمريکا اوباما را به سمت جنگ محدود پيش مي‌برد. اما قبل از آن، بايد همه متوجه باشند و بپذيرند حمله محدود است که دامنه درگيري گسترش پيدا نکند. همانطور که حملات محدود اسرائيل باعث نشد دولت سوريه وارد جنگ تمام عيار با اسرائيل شود. از طرفي نگراني از حمايتهاي مستقيم و غير مستقيم ايران،روسيه و کره شمالي، آمريکا را دچار ترديد کرده است و همچنين حکومت سلفي‌ها که ممکن است جانشين اسد شوند. دليل ديگر اينکه با افزايش تنش و بالارفتن قيمت نفت و با توجه به اينکه آمريکا نيازش به نفت کاهش پيدا کرده و چين يکي از بزرگترين واردکنندگان نفت است تحت فشار قرار دهد و از رشد اقتصاديش بکاهد.

اما هر کسي با هر انگيزه اي مسبب اين جنگ باشد، بهتر است به نکاتي توجه کنيم:

آيا کسي مي‌داند که در ليبي، تونس و يمن چه مي‌گذرد؟ آيا کسي مي‌داند بحران دو کره در چه مرحله‌اي است؟ آيا کسي مي‌داند ساختارهاي سياسي و قانوني در عربستان به چه شکلي عمل مي‌کنند؟ آيا جز تهديدات نتانياهو کسي از جامعه يهود اطلاعاتي دارد؟

آيا مصر تحليلگر مسئل سياسي نداشت؟ چرا به اين روز افتاد؟ آيا اين دو انقلاب اينقدر سريع اتفاق افتادند که کسي فرصت فکر کردن نداشت؟

اين روزها انسان‌هاي مدرن پشت ميز کار يا پشت ميز کامپيوتر نشسته اند و اخبار را از رسانه‌ها مي‌گيرند. يعني اينکه رسانه (بيشتر منظور سايت‌هاي اينترنتي و شبکه‌هاي ماهواره اي) به جاي آنها به جستجوي اطلاعات مي‌پردازند. اما در عوض اين خوش خدمتي ذهن آنها را تسخير مي‌کند و به جاي آنها تحليل مي‌کند و به جاي آنها پيشنهاد مي‌دهد.

امروزه قدرت از حالت سخت به حالت نرم تبديل شده است. قلب اغوا و ذهن دچار ترديد مي‌شود. ما اکنون به گونه اي مي‌انديشيم که رسانه‌ها و سايت‌هاي خبري مي‌خواهند. به گونه اي زندگي مي‌کنيم که شبکه‌هاي ماهواره اي مي‌خواهند.

رسانه و کسب خبر و ارائه تحليل نيازمند هزينه است. تامين کننده هزينه‌ها منافعي را دنبال مي‌کنند.

 يعني هر انسان در عصر مدرن اين ساده ترين اصل را بايد بداند. پس با شنيدن هر خبري بايد از خود پرسيد چرا بايد اين خبر توسط اين رسانه پخش شود. يعني اينکه قرار است ذهن آماده پذيرش چه اتفاقي باشد و بعد از اين منافع چه کساني از پخش و حادث شدن اين رويداد تامين مي‌گردد؟ اينکه ما بايد بسياري از اتفاقات را با ديد سيستماتيک و از بيرون از فضاي حادثه نگاه کنيم و مراقب باشيم که آيا اين اتفاقات در راستاي طرح خاورميانه بزرگي است که به تعويق افتاده است؟ آيا بايد مراقب باشيم کسي به اختلافات قوميتي (بلوچ، ترک، کرد، لر، فارس، عرب) با يک کاريکاتور و بزرگنمايي آن دامن نزند و از آن اغتشاش نسازد؟ آيا بايد مراقب باشيم که کسي به اختلافات مذهبي (شيعه، سني، و...) دامن نزند؟ آيا بايد مراقب باشيم در اين مقطع زماني کسي به اختلافات سياسي دامن نزند؟ بايد بيشتر از اين مراقب رسانه بود. امروز با وجود شبکه‌هاي اجتماعي اخبار غيررسمي ‌گاهي با سرعتي بيشتر از اخبار رسمي‌پخش و پذيرش مي‌شوند. امروز يک پست در شبکه اجتماعي فيس بوک باعث مي‌شود همه شبکه‌هاي رسمي‌به بررسي و تحليل آن بپردازند. (مثل پست خانم اشراقي در ارتباط با دخترش).

در وراي همه رفتارهاي انسان دو مفهوم قابل رديابي است: اول بقا و دوم قدرت. يعني انسان همواره در همه اعصار به دنبال آنها بوده است. سير تکاملي قدرت نشان مي‌دهد قدرت نرم باعث مي‌شود ديگران کاري را که ما دوست داريم با رغبت انجام دهند. امروز تسلط بر فيس بوک و توئيتر قدرت محسوب مي‌شود چنانچه نام انقلابهاي منطقه به انقلاب فيس بوکي و توئيتري معروف مي‌شود. قدرت در سايه بقا به دست مي‌آيد و آزادي در سايه امنيت. پس آگاه باشيم که امنيت خود را براي دستيابي به آزادي نابود نکنيم. روزي است که بايد هوشيار بود.