نسخه شماره 3307 - 1392/07/11 -


جلسه‌اي متفاوت با نگاهي متفاوت


 جلسه‌اي متفاوت با نگاهي متفاوت 
نويسنده : ايرج نديمي*

 برگزاري جلسات مشترک مجلس و دولت اقدام تازه‌اي نيست و همواره دولت‌ها و مجلس‌هاي مختلف در نظام جمهوري اسلامي چنين جلساتي با هم داشته‌اند که اثرات مثبت آنها باعث تداوم اين قبيل جلسات است اما جلسه‌اي که سه‌شنبه شب گذشته در نهاد رياست جمهوري بين آقاي روحاني در مقام رييس دولت يازدهم و 200 نماينده مجلس شوراي اسلامي برگزار شد را مي‌توان جلسه‌اي با ويژگيهاي متفاوت با جلساتي از اين دست که پيش از اين برگزار مي‌شد دانست‌. ويژگي‌هايي که مي‌تواند نويد بخش روزهاي خوبي براي عرصه سياست و مديريت کشور باشد‌. اصلي‌ترين اين ويژگي‌ها را مي‌توان به شرح زير بيان کرد:

1- اولين ويژگي مهم و اصلي اين جلسه‌، اين بود که برخلاف گذشته‌،در اين جلسه اکثريت نمايندگان مجلس با هر نوع تفکري حضور داشتند و در واقع اين جلسه، جلسه يک فراکسيون يا يک طيف خاص با رئيس‌جمهور نبود و به معني واقعي کلمه‌، اين جلسه‌، جلسه دولت و مجلس بود .

2-‌ ويژگي دوم تعاملي بود که بين نمايندگان مجلس با‌ دولت شاهد بوديم. تاکنون شاهد اين نبوديم که در اين سطح گسترده، نمايندگان طيف‌هاي گوناگون مجلس با تفکرات متفاوت در جلسه ديدار با رييس‌جمهور حاضر شوند و مشتاق به تعامل باشند. دراين جلسه هيچ اختلاف و اشکالي را شاهد نبوديم و هيچ‌کس به دنبال کارشکني يا ايراد گرفتن نبود.

3- ويژگي سوم تشريح و تبيين مسائل به صورت منطقي از طرف دولت بود . در اين جلسه سعي شد مطالب مطرح شده از سوي رييس‌جمهور، مستند و مستدل باشد و از اظهارات بدون پايه‌، شعاري و تبليغاتي خودداري شد.

4- ويژگي چهارم نتيجه‌اي بود که نمايندگان پس از جلسه به آن رسيدند‌: اينکه به واقع مي‌توان اميدواري بسياري به برون‌رفت از وضعيت فعلي در آينده‌اي نزديک داشت. با صحبت‌هاي رييس‌جمهور در همه ابعاد سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي اميدآفريني شد و پس از پايان جلسه به آينده مديريت دولت و کشور اميدوار شديم.

5-‌ ويژگي پنجم را بايد رابطه منطقي بين دولت و مجلس دانست که نمود آن در اين جلسه مشهود بود. در جلسه دولت يازدهم مانند دولت احمدي‌نژاد شاهد نامه‌هاي بي‌شمار نمايندگان به رييس‌جمهور نبوديم.در آن زمان چنين رفتارهايي در حالي صورت مي‌گرفت که نتيجه‌اي هم نداشت و نامه‌هاي نمايندگان از سوي دولت احمدي‌نژاد مورد بي‌اعتنايي قرار مي‌گرفت و نمايندگان آرزو‌ مي‌کردند که اي کاش نامه‌اي به احمدي‌نژاد نداده بودند!

6-‌ ويژگي ششم در مورد مسايل فردي و پذيرايي از نمايندگان بود که اين مهم نيز موارد تعريف شده‌اي داشت و جاي هيچگونه گلايه‌اي را بر جاي نگذاشت.

در کنار اين ويژگي‌ها بايد عنوان کرد که آنچه دکتر حسن روحاني مطرح کرد نيز قابل توجه و مهم بود: اظهارات ايشان در دو بخش اقتصادي و سياسي بود که در مورد مسايل سياسي بيشتر مربوط به دو نشست سازمان ملل و بيشکک بود. در مورد مسايل اقتصادي نيز به برنامه‌ها و اوضاع کنوني اشاره شد. مجموع اظهارات رييس‌جمهور نشان مي‌داد که برخي از ممنوعيت‌ها برداشته مي‌شود. به عنوان مثال مشکلات نشست بين‌المللي با برخي از مسوولان ايران برداشته شده، به نوعي که نشست با مسوولان ايران در قالب يک تقاضا امکان‌پذير خواهد بود که اين رفتار‌،منجر به توسعه روابط خواهد شد. نکته ديگر اين بود که درخواست براي گفت‌وگو و نيز ديدار با رييس‌جمهور و مسوولان ما از سوي طرف‌هاي‌ آمريکايي بوده است.

اين روزها رسانه‌ها برخي مسايل را دامن مي‌زنند که از بين آقاي اوباما و آقاي روحاني چه کسي ابتدا درخواست مذاکره کرد و چه کسي بايد درخواست مي‌کرد. اين مورد نيز در اين نشست به صورت ريزتر بررسي شد. توضيحات رييس‌جمهوردر اين جلسه باعث شد که بسياري از مسايل براي نمايندگان آشکار و سوء‌تفاهم‌هاي احتمالي برطرف شد و به سوالات موجود پاسخ داده شد. بدون شک استمرار چنين جلساتي‌، گامي بزرگ در هدايت کشور به سوي پيشرفت‌، توسعه و رهايي از چنگ مشکلات شکل گرفته در طول سال‌هاي گذشته خواهد بود.

*نماينده لاهيجان در مجلس شوراي اسلامي