نسخه شماره 3289 - 1392/06/21 -

سرپرست وزارت علوم خبر داد:
تشکيل کارگروه بازگرداندن اساتيد و دانشجويان اخراجي
مخالف سهميه‌بندي جنسيتي در دانشگاه‌ها هستيم

ابتکار به خانه خود بازگشت


خيرين، موضوع اعتياد را در اولويت قرار دهند


30 درصد درآمد خانواده‌ها صرف آموزش مي‌شود


ابتکار، شمخاني و محيط زيست ايران


دانشکده خبر، رييس ندارد


سـلامـت


اخبار کوتاه


 سرپرست وزارت علوم خبر داد:
 تشکيل کارگروه بازگرداندن اساتيد و دانشجويان اخراجي 
 مخالف سهميه‌بندي جنسيتي در دانشگاه‌ها هستيم

 گروه اجتماعي: جعفر توفيقي که پس از راي عدم اعتماد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به ميلي منفرد به عنوان سرپرست وزارت علوم، تحقيقات‌و‌فناوري معرفي شد، طي هفته‌هاي اخير علي‌رغم مواجه شدن با مخالفت‌هاي اصولگرايان افراطي، همچنان بر مواضع خود پافشاري مي‌کند. هنوز معلوم نيست با وجود مخالفت‌هاي جدي که با توفيقي وجود دارد، آيا او به عنوان وزير علوم به مجلس معرفي خواهد شد يا خير، اما ديروز توفيقي با بيان اين نکته که تا پيش‌از بازگشايي دانشگاه‌ها وزير علوم به مجلس معرفي نمي‌شود و هنوز هم خودش گزينه وزارت علوم است، خيال مخالفانش را راحت کرد.

سرپرست وزارت علوم با بيان اينکه تصميم رئيس‌جمهور بر اين است که وي را به عنوان گزينه وزارت علوم به مجلس معرفي کند درباره کميته بازنگري در وضعيت دانشجويان تعليقي و اخراج شده همچنين استادان بازنشسته اجباري توضيح داد.

به گزارش مهر، جعفر توفيقي در حاشيه جلسه ديروز هيات دولت در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبني بر اينکه گفته شده است که کارگروهي براي بررسي مجدد درخواست‌هاي اساتيدي که به اجبار بازنشسته شده‌اند و دانشجويان و کارمندان اخراجي و تعليقي در چند سال اخير تشکيل شده آخرين وضعيت اين کميته چگونه است و آيا اساتيدي که شرايطشان احراز شده مي‌توانند برگردند اگر دليل اخراجشان نيز سياسي باشد چطور، گفت: بله، کارگروهي تشکيل شده براي رسيدگي به شکايت‌هايي که اعضاي هيات علمي، دانشجويان و کارمندان داشته اند و اين شکايت‌ها به طور مستمر دريافت مي‌شود‌، در نهايت يک کميته‌اي تشکيل شد که به صورت جدي به اين شکايت‌ها رسيدگي کند.

وي در ادامه افزود: اين شامل اساتيد بازنشسته، دانشجوياني که محروم از تحصيل شدند و کارمندان اخراجي مي‌شود و انشاءالله اين کارگروه که به تدريج به نتيجه برسد، نتايجش را اعلام خواهيم کرد.

توفيقي همچنين در پاسخ به اين سوال که آيا قبل از بازگشايي دانشگاه‌ها، وزير علوم به مجلس معرفي مي‌شود، گفت: فکر نمي‌کنم تا قبل از بازگشايي دانشگاه‌ها وزير معرفي شود.

سرپرست وزارت علوم در پاسخ به اين سوال که اخباري آمده است که شما در رايزني‌هايي که با نمايندگان مجلس داشته‌ايد به طور حتم اعلام کرده‌ايد که مي‌خواهيد از فتنه اعلام برائت کنيد آيا شما در اين زمينه صحبت کرده‌ايد، گفت: من در اين خصوص هيچ صحبتي نکرده‌ام و انشاء‌الله نظرات خود را در اين خصوص در روز راي اعتماد به نمايندگان محترم ارائه خواهم کرد.

وي همچنين در پاسخ به ديگر سوال خبرنگار مهر مبني بر اينکه آيا شما به عنوان گزينه وزير علوم معرفي خواهيد شد، گفت: تصميم با رئيس‌جمهور است و فعلا تصميم بر اين مبناست ولي تصميم نهايي را طبيعتا رئيس‌جمهور بايد بگيرد. توفيقي در پاسخ به سوال ديگري درباره اينکه گفته مي‌شود عزل و نصب‌ها در مجموعه وزارت علوم پايان يافته است، افزود: من چنين مساله‌اي را نگفته‌ام و تنها به اين نکته اشاره کرده‌ام که عزل و نصب‌ها در حد نياز و ضرورت خواهد بود. سرپرست وزارت علوم ادامه داد: ما در مجموع چهار مورد عزل و نصب داشته‌ايم که دو مورد آن مربوط به دانشگاه‌ها و دو مورد ديگر آن مربوط معاونت‌ها بوده است و با توجه به وجود 300 دانشگاه در کشور عزل و نصب چنداني صورت نگرفته است.

وي همچنين در پاسخ به سؤال ديگري درباره شکايت دختران دانشجو به ديوان عدالت اداري درخصوص سهميه‌بندي جنسيتي گفت: وزارت علوم با سهميه‌بندي جنسيتي مخالف است و اميدواريم در سال‌هاي آينده شاهد اين مسئله نباشيم.

توفيقي درباره حضور رئيس‌جمهور در مراسم آغاز سال دانشگاه‌ها گفت: اميدواريم بتوانيم مراسمي را با حضور آقاي روحاني به عنوان مراسم بازگشايي دانشگاه‌ها داشته باشيم.


 ابتکار به خانه خود بازگشت 

 گروه اجتماعي: معصومه ابتکار که در دوره رياست‌جمهوري سيد محمد خاتمي به عنوان اولين معاون زن رييس‌جمهور، سازمان محيط زيست را وارد فضاي تازه‌اي کرده بود، پس از هشت سال دوباره به خانه خود بازگشت؛ آن هم در اولين دقايق ساعات کاري سازمان در ساعت 8 صبح ديروز. رييس سازمان حفاظت محيط‌زيست در مراسم استقبالي که براي رييس جديد سازمان حفاظت محيط‌زيست برگزار شده بود با بيان اينکه اصل نويني در تحول سياست‌ها، برنامه‌ها و رويکردهاي سازمان حفاظت محيط‌زيست به وجود آمده است، گفت: نگاه دانش بنيان، پاک دستي و توجه جدي به برنامه‌ها و رويکردهاي دولت تدبير و اميد در سازمان حفاظت محيط‌زيست حاکم خواهد شد.

وي افزود: پيشينه برنامه‌هاي کلان نظام براي بهبود کيفيت زندگي و رفع معضلات در عرصه محيط‌زيست کشور، پشتوانه اين حرکت سازمان محيط‌زيست خواهد بود. وي ادامه داد: خيلي خوشحالم که هم اکنون در خدمت مسئولان سازمان محيط زيست هستم و از همه همکاراني که در طي اين دوران تلاش کرده‌اند تقدير و تشکر مي‌کنم. ابتکار افزود: براي سازمان حفاظت محيط‌زيست برنامه‌هايي در پيش رو داريم که از جمله مي‌توان به برنامه کوتاه مدت 100 روزه رييس‌جمهور اشاره کرد و برنامه بلند مدت که کاملا مشخص است در زمان خود ارائه خواهيم کرد. رييس سازمان حفاظت محيط‌زيست اضافه کرد: در مرحله اول از معاونان و مديران سازمان محيط زيست گزارش عملکرد و اعلام وضعيت خواهم گرفت که اين امر از همين امروز آغاز خواهد شد. وي با بيان اينکه حفظ و مديريت محيط‌زيست از اولويت برخوردار است،‌ افزود: مسئله اساسي اين است که همه کشورهايي که مي‌خواهند به سوي تعالي پيش بروند محيط زيست را همگام با توسعه همراه مي‌کنند و بر همين اساس به مديريت پايدار مي‌رسند. ابتکار تاکيد کرد: لازم است در کنار رشد اقتصادي و فعاليت‌هاي صنعتي در کشور به بهبود کيفيت زندگي مردم توجه شود و همچنين معضل آلودگي هوا مرتفع گردد. ابتکار در پاسخ به اين سوال خبرنگاران که دغدغه وي براي محيط زيست چيست؟ افزود: دغدغه‌ها و مشکلات بسياري وجود دارند و مسائل در کيفيت زندگي مردم اثرگذار هستند. وي متذکر شد: بايد جدي تر از گذشته حرکت کنيم و از حمايت گسترده مردم برخوردار شويم. محمدجواد محمدي زاده نيز در اين مراسم با بيان اينکه خانم ابتکار چهره‌اي آشنا و قديمي محيط زيستي است، افزود:‌ وي به عنوان فردي که سابقه کاري مرتبط با اين زمينه داشته با ديگر سازمان‌ها و مردم تعامل دارند.

وي ادامه داد: بايد تمامي دستگاه‌ها از جمله دستگاه‌ قضايي و قوه مقننه در کنار دولت و مردم براي حفظ محيط‌زيست در تعامل فعال با يکديگر باشند.

رييس سابق سازمان محيط زيست در پاسخ به اين سوال که بعد از پايان دوران رياست خود در سازمان حفاظت محيط‌زيست در کجا مشغول به کار خواهد شد، اظهار کرد: پيش از اين کار دانشگاهي داشتم و هم اکنون نيز بنا بر تقاضاي خود بازنشسته شده‌ام.

وي متذکر شد: اکنون فضا براي فعاليت‌ جوانتر‌ها بايد فراهم شود و من بازنشسته و دعاگوي دولت هستم.

محمدي‌زاده اظهار کرد: خداوند را شاکرم از اينکه توفيق خدمت در نظام اسلامي را عنايت کرد، اگرچه سازمان محيط‌زيست کمي با تاخير؛ اما خوشبختانه تعيين تکليف شد و امروز خانم ابتکار بدون فوت وقت و در اوايل ساعات اداري مسئوليت خود را برعهده گرفت.

رييس سابق سازمان محيط زيست گفت: ابتکار به عنوان چهر‌ه‌اي قديمي و ديرآشناي حوزه محيط زيست به‌ خانه خود برگشت و اميد است بتواند با استفاده از تمامي ظرفيت‌هاي کشور به ويژه ظرفيت‌هاي اجتماعي و مردم در تعيين منويات نظام و محيط زيست موفق باشد. در اين مراسم مهندس مجابي از معاونين وقت دوره رياست ابتکار در سازمان محيط زيست و همچنين جمعي از همکاران قديمي‌اش، وي را همراهي مي‌کردند. پس از اين مراسم، معصومه ابتکار در اولين روز کاري خود براي شرکت در جلسه هيات دولت راهي پاستور شد و در حاشيه جلسه هيات دولت، گفت: حل مشکل درياچه اروميه از برنامه‌هاي مورد تاکيد دکتر روحاني بوده البته کار دشوار است و قطعا نمي‌توان معجزه کرد اما برنامه‌ريزي‌هايي انجام شده است و اميدواريم تلاشهايمان به نتيجه برسد. ابتکار افزود: با دستگا‌ه‌هاي داخلي دولت و مجموعه قواي ديگر ارتباط خواهيم داشت تا بتوانيم در مجموع قانون محيط‌ زيست کشور را بهتر اجرا کنيم و از آسيب‌هايي که در اثر آلودگي آب و هوا به اقتصاد،‌ سلامت و کيفيت زندگي مردم وارد مي‌شود جلوگيري کنيم. وي اظهار کرد: برنامه اصلي ما در حال حاضر تقويت حکمراني محيط‌ زيست کشور، تقويت سازمان محيط‌ زيست و ارتباطات با ساير دستگاه‌ها در اجراي قوانين و مقررات زيست‌محيطي است که همگي آنها آغاز شده است. وي با بيان اينکه جلسه معارفه برگزار خواهد شد و بعد از‌ آن در خدمت خبرنگاران هستم در مورد برنامه‌هاي دولت براي حل مشکلات زيست‌محيطي درياچه اروميه گفت: اين مساله جزء برنامه‌هاي مورد تاکيد دکتر روحاني بوده است البته کار دشوار است و قطعا نمي‌توان معجزه کرد اما برنامه‌ريزي‌هايي انجام شده است و اميدواريم تلاش‌هايمان به نتيجه برسد. ابتکار افزود: براساس مصوبه جلسه اول دولت کارگروهي در حال رسيدگي به مشکل درياچه اروميه است و وزارت نيرو و شخص وزير مسوول پيگيري آن هستند البته سازمان محيط‌‌زيست هم درگير کار است و اميدواريم پارک ملي درياچه اروميه را نجات دهيم. رييس سازمان محيط‌ زيست گفت: اميدوارم همکاري خوبي با اصحاب رسانه داشته باشيم که پل ارتباطي ما و مردم هستند با توجه به اينکه مردم نقش بسيار کليدي در حفاظت از محيط‌‌زيست دارند.


 خيرين، موضوع اعتياد را در اولويت قرار دهند 

 گروه اجتماعي: دبير علمي بخش پايه هفتمين کنگره دانش اعتياد تاکيد کرد: محققان کشور نسبت به شناسايي مکانيسم‌ها و عوارض دارويي اعتياد اقدام کنند. دکتر محمدرضا زرين‌دست ديروز در مراسم افتتاحيه هفتمين همايش سه روزه دانش اعتياد که در محل سالن همايش‌هاي رازي دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار شد با بيان اين که مکانيسم دارويي که براي درمان اعتياد به کار گرفته مي‌شود چندان مشخص نيست، تصريح کرد: به همين دليل اغلب نمي‌توانيم در بحث اعتياد فعاليتهاي درستي انجام دهيم بنابراين در اين زمينه نيازمنديم محققان کشور براي درمان و پيشگيري از اعتياد نسبت به شناسايي مکانيسم عوارض دارويي اعتياد حرکت کنند.

رييس دانشکده فناوري نوين پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران همچنين با بيان اين که از طرف دولت‌ها و مقامات مربوطه نيز موضوع اعتياد چندان مورد توجه قرار نگرفته است بر ضرورت نگاه جدي به بحث اعتياد تاکيد کرد. دبير علمي هفتمين کنگره دانش اعتياد در ادامه وابستگي به مواد و اعتياد را يک معضل جهاني عنوان و تصريح کرد: سابق بر اين، بيماري‌هاي قلب، سرطان و غيره بلاي جان بودند اما امروز اعتياد نيز در رده‌هاي اول قرار گرفته است و اين معضل براي خانواده‌ها و کشور بار مالي زيادي را ايجاد کرده است. همچنين رييس هفتمين کنگره دانش اعتياد از خيرين از خيرين کشور خواست که موضوع اعتياد را اولويت اول خود قرار دهند و گفت:‌ خيرين مي‌توانند در بحث اعتياد نسبت به ايجاد آزمايشگاه‌هاي تحقيقاتي، مراکز تحقيقاتي و رشد و توسعه تحقيقات اقدام کنند.

دکتر محمد تقي جغتايي که در مراسم افتتاحيه هفتمين کنگره دانش اعتياد به عنوان بزرگترين هم‌انديشي علمي کشور در حوزه اعتياد سخن مي‌گفت، اظهار کرد: طي تحقيقي که از مردم صورت گرفته است آنها بزرگترين مساله سلامت خود را اعتياد عنوان کرده‌اند، اين در حالي است که متخصصان و صاحب‌نظران بزرگترين مساله سلامت را بيماران قلب و عروقي و غيره مي‌دانند.

وي افزود:‌ يکي از دلايلي که مردم معتقدند که بزرگترين مساله سلامت‌شان، اعتياد است اين است که اين موضوع به جامعه آسيب مي‌رساند و حتي موجب مرگ و مير مي‌شود اما بيماري‌هاي قلب و عروق و بيماري‌هايي از اين دست به صورت مستقيم بر روي مرگ و مير تاثير دارد.

جغتايي اظهار کرد: در حالي که دغدغه اصلي مردم در بحث سلامت اعتياد است اما در قلمرو آموزش، پژوهش و ارائه خدمات نظر مردم لحاظ نشده است.

وي با بيان اينکه در بحث اعتياد در ابتدا نگا‌ه‌ها جنبه اجتماعي داشت، تصريح کرد: در حال حاضر نگاه به بحث اعتياد يک نگاه علمي است به نحوي که کارهاي تحقيقاتي برعکس گذشته افزايش يافته است.


 30 درصد درآمد خانواده‌ها صرف آموزش مي‌شود 

 گروه اجتماعي: مدير اولين نمايشگاه بين‌المللي آموزش و خدمات آموزشي گفت: بر اساس تحقيقات انجام شده 30 درصد درآمدهاي خانواده‌هاي تهراني صرف آموزش مي‌شود. محمدباقر اعلايي در نشستي خبري، گفت: نمايشگاه بين‌المللي آموزش و خدمات آموزشي در سالن 37-38 نمايشگاه بين‌المللي از امروز کار خود را آغاز مي‌کند و تا هشت روز ادامه دارد. همچنين حميدرضا خانپور مدير کل آموزش فني و حرفه‌اي تهران با بيان اينکه بيش‌از 5000 استاندارد شغلي و 17 هزار مرکز فني و حرفه‌اي آزاد در کشور وجود دارد، تصريح کرد: هدف مراکز فني و حرفه‌اي در برنامه‌ريزي‌هايي که آموزش عالي کشور انجام داده، اين است که بتواند خود را بيش‌از‌پيش در جامعه نشان دهد و با برگزاري چنين نمايشگاه‌هايي جوانان را جذب مشاغل فني کند. وي با اشاره به اهميت فعاليت‌هاي فني‌و‌حرفه‌اي و فرصت‌هاي اشتغالي که اين حرفه براي جوانان فراهم مي‌کند، تصريح کرد: يکي از اهداف اين نمايشگاه فرهنگسازي جوانان و خانواده‌ها است که بيشتر با آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي آشنا شوند. وي با بيان اينکه در شهر تهران بسياري از مراکز غيرمجاز فني‌و‌حرفه‌اي فعاليت دارند، افزود: بايد در جامعه نسبت به اين آموزش‌ها اطلاع‌رساني دقيقي انجام شود و افراد با شناخت، هزينه و وقت خود را صرف مراکز معتبر آموزش فني حرفه‌اي کنند.

وي با اشاره به برنامه‌هاي اجرايي در نمايشگاه بين‌المللي آموزش و خدمات آموزشي، خاطرنشان کرد: در اين نمايشگاه برنامه‌هايي براي کودکان در نظر گرفته‌ شده است، چرا که در نظر داريم کودکان از همان ابتدا با آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي آشنا و در اين زمينه مهارت‌هايي را کسب کنند.

خانپور با بيان اينکه مهارت‌هاي آموزشي مي‌تواند نرخ بيکاري در کشور را کاهش دهد، تصريح کرد: نظام آموزشي بايد به سمتي برود که به رشته‌هاي عملي نيز توجه بيشتري شود. وي با بيان اينکه يکي از شعارهاي دولت يازدهم ايجاد فضاي کسب و کار بوده است، اظهارکرد: براي افرادي که مدرک فني حرفه‌اي اخذ کرده‌اند، اما موفق به ايجاد کسب و کار نشده‌اند، دولت تسهيلاتي را در نظر گرفته است، اما بايد دانست که براي رونق اين کسب و کار تنها تسهيلات دولت کافي نيست و بايد بخش خصوصي نيز در اين زمينه اقداماتي را انجام دهد.


 ابتکار، شمخاني و محيط زيست ايران 
نويسنده : محمد درويش

 سرانجام آخرين قطعات پازل کابينه‌ يازدهم با معرفي دکتر معصومه ابتکار در مقام معاونت رييس‌جمهور و رييس سازمان حفاظت محيط زيست و امير دريابان علي شمخاني در مقام دبير شوراي‌عالي امنيت ملي تقريباً کامل شد؛ انتخاب‌هايي که همزمان شد با خبر لغو بخشي از تحريم‌هاي غرب به رهبري آمريکا در حوزه محيط زيست و نيز افتتاح نخستين بوستان انرژي در پايتخت ايران. نوشتار پيش رو، کوشيده است تا ماجراهاي نوزدهمين روز از شهريور 1392 را از منظر دوستداران طبيعت ايران، بررسي و تحليل کند...

بسياري از طرفداران محيط‌زيست ايران، با شنيدن خبر ورود دوباره‌ معصومه ابتکار‌- قهرمان زمين‌- به ساختماني که خود بنيانگذارش در پارک پرديسان تهران بود، نفس راحتي کشيدند. معصومه ابتکار، بي‌شک يک سرمايه‌ اجتماعي بزرگ و ارزشمند براي نظام است و بايد قبول کنيم که از معدود مديران ارشد حکومتي است که ميزان محبوبيتش امروز به مراتب بيشتر از 16 سال پيش است؛ زماني که براي نخستين بار از سوي سيد محمد خاتمي، عهده‌دار مسئوليت رياست بر سازمان حفاظت محيط‌زيست شد. در آن دوره کم نبودند مديران و نمايندگان و مردمي که هنوز با شنيدن نام سازمان محيط‌زيست، آن را با سازمان بهزيستي اشتباه مي‌گرفتند. ابتکار اما در دوران هشت ساله صدارتش بر محيط‌زيست ايران، آن را بيش‌از هر زمان ديگري، وقار و اعتبار و شهرت بخشيد. تعداد تشکل‌هاي مردم‌نهاد محيط زيستي و تارنماهاي مرتبط، هرگز در قبل و بعد از دوره‌ 1376 الي 1384 به غلظت و فعاليت آن دوران نرسيد. وي، يک توفان فکري در حوزه‌ محيط زيست برپاکرد و البته نشان داد که بر خلاف اغلب رؤساي پيشين اين سازمان، يعني: منوچهر فيلي، عباس سميعي، رضا حسين ميرزاطاهري، هادي منافي و فاطمه واعظ جوادي که پس از پايان دوران مسئوليت‌شان در محيط‌زيست، ديگر هيچ حضوري در اين حوزه نداشته و حتي اظهارنظري در باره فجايع و معضلات محيط‌زيستي کشور ارايه ندادند، وي همچنان از 1384 تا کنون فعالانه در حوزه محيط زيست باقي ماند و کوشيد تا دغدغه‌ها و انتقادهايش را طرح کند. ويژگي ارزشمندي که به نظر نگارنده، راز محبوبيت بي‌رقيب معصومه ابتکار در بين ديگر رؤساي پس از انقلاب سازمان محيط‌زيست است و او را در کنار اسکندر فيروز بزرگ، بنيانگذار سازمان حفاظت محيط زيست در 42 سال پيش قرار مي‌دهد؛ مردي که او هم هنوز عاشقانه طبيعت وطنش را دوست دارد و گاه در سوگ جراحت‌هاي وارد بر آن اشک مي‌ريزد و اظهار نظر مي‌کند. به نظرم، هر چند که حسن روحاني بسيار دير تکليف صندلي سبز کابينه‌اش را مشخص کرد؛ اما با انتخاب معصومه ابتکار - يکي از محبوب‌ترين سياستمداران زن ايراني که به راحتي مي‌تواند در تعريف رجل سياسي بنشيند - آن تعلل جبران شد و اميد به اردوگاه طرفداران طبيعت ايران بازگشت؛ اميدي که با رفع پاره‌اي از تحريم‌هاي غرب به رهبري آمريکا عليه ايران در حوزه‌ محيط‌زيست مي‌تواند پررنگ‌تر هم شود و اميدوارم با تبادل دستاوردهاي علمي و تکنولوژيک در حوزه استحصال انرژي‌هاي نو و برچيده‌شدن کامل تحريم‌ها در راستاي کمپين «نه» به تحريم، شاهد وقوع جهشي معنادار در اين بخش باشيم. از اين منظر، افتتاح ديروز نخستين بوستان انرژي در شرق تهران را به فال نيک مي‌گيرم و اميدوارم اين رويه نه فقط در پايتخت که در ديگر کلان‌شهرهاي کشور ادامه يافته و گسترش يابد. اما نکته‌ آخر که شايد اهميتش از انتخاب رييس پرديسان کمتر هم نباشد، معرفي دريابان علي شمخاني به عنوان دبير شوراي‌عالي امنيت ملي است؛ مردي که با توجه به اشرافش بر روند رو به اضمحلال جلگه‌ خوزستان در اثر سدسازي‌هاي متعدد و اجراي طرح‌هاي انتقال آب بين حوضه‌اي و نيز لمس بلايي که بر سر تالاب شادگان، هورالهويزه، هورالحمار، هورالعظيم و نخلستان‌هاي اروندکنار آمده است، به خوبي و با تمام وجودش درک مي‌کند که چه رابطه‌ دقيق و ژرفي بين ملاحظات محيط زيستي و پارادايم امنيت ملي وجود دارد. او حتي مي‌تواند ديپلماسي محيط زيستي را براي مهار بحران ريزگردها در غرب کشور، نابودي هامون در شرق ايران و ماجراي سد دوستي در شمال خراسان فعالانه‌تر از هر زمان ديگر پيگيري کرده و به سامان رساند. حال به نظر شما خواننده عزيز، محمّد درويش حق دارد تا نوزدهمين روز شهريور از 1392 را به عنوان يک روز رؤيايي در تاريخ محيط زيست ايران ثبت کرده و آن را آغازگر شروع يک دوره طلايي براي طبيعت وطني بداند که دوستش دارد و مي‌دانم که دوستش داريد؟ به نظر مي‌رسد حال بايد در مفهوم آن ترانه مشهور فارسي، تجديد نظر کرد! چرا که انگار «من و اين همه خوشبختي»، ديگر محال نيست! هست؟

منبع: خبرآنلاين


 دانشکده خبر، رييس ندارد 

رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي با تأکيد براينکه ادامه روند فعلي دانشکده خبر را به تعطيلي مي‌کشاند، گفت: مسئول فعلي اين دانشکده شرايط لازم و قانوني را براي رياست طي نکرده است لذا از نظر دانشگاه علمي و کاربردي و وزارت علوم مورد تأييد نيست. به گزارش مهر، عبدالرسول پورعباس درباره مشکلات پيش آمده براي دانشکده خبر، گفت: دانشگاه علمي کاربردي براي اينکه حسن نيت خود را به مرکز دانشکده خبر نشان دهد، از همان ابتدا تذکرات لازم را داده و يک دوره فوق‌ليسانس را هم تصويب کرديم اما هيچ دانشجويي به اين مرکز نداديم. دانشکده خبر در اين مدت مسير تعامل با دانشگاه را در تطبيق با مهارت آموزي به خوبي دنبال نکرده و مسئول مرکز بايد مسير قانوني شدن را طي کند و به دانشگاه علمي کاربردي معرفي شود تا دانشگاه مقدمات را براي صدور مجوز به دستگاه (خبرگزاري جمهوري اسلامي و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي) به منظور ارائه حکم رياست وي بر دانشکده خبر، فراهم کند. وي تاکيد کرد: ابتدا به ساکن نمي‌توان به عنوان دستگاه براي فردي حکمي زد بدون اينکه وزارت علوم در جريان قرار گيرد. هر رئيس مرکزي با حکم رئيس دستگاه مي‌تواند حکم رياست دريافت کند اما اين حکم بايد به تاييد وزارت علوم برسد. رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي با تاکيد بر اينکه از نظر ما مسئول فعلي دانشکده خبر، رئيس رسمي اين مرکز به شمار نمي‌آيد، اظهار داشت: از نظر ما، مرکز دانشکده خبر فعلاً رئيس ندارد و حکم سرپرستي در حالت کلي تا چهار ماه براي دانشگاه علمي کاربردي قابل قبول است در حالي که اين مدت از دو سال پيش براي مسوول فعلي به پايان رسيده است، وي حتي مسير دريافت صلاحيت را هم طي نکرده است.


 سـلامـت 

 مصرف قرص‌هاي ترکيبي از سکته قلبي جلوگيري مي‌کند

يک مطالعه بين‌المللي نشان داد افرادي که از داروهاي پيشگيري کننده استفاده مي‌کنند اگر اين داروها را به صورت ترکيبي استفاده کنند نتيجه بسيار بهتري خواهد داشت. به گزارش ايسنامصرف آسپرين، داروهاي کاهش دهنده کلسترول و کاهش فشار خون در طولاني مدت مي‌تواند از حدود نيمي از حملات قلبي و سکته‌ها جلوگيري کند. با اين وجود تنها حدود 50 درصد از افراد داراي بيماري‌هاي قلبي عروقي در کشورهاي پردرآمد از داروهاي پيشگيري کننده استفاده مي‌کنند و در کشورهاي با درآمد متوسط تنها 5 تا 20 درصد افراد از اين روش بهره مي‌گيرند. اين روش باعث مي‌شود در حدود ده‌ها ميليون نفر به درمان نياز نداشته باشند. قرص‌هاي ترکيبي همچنين فشار خون و کلسترول را پايين مي‌آورند. در حقيقت افراد زيادي از حمله قلبي يا سکته رنج مي‌برند اما اينگونه داروها را استفاده نمي‌کنند. يافته‌ها نشان مي‌دهد جلوگيري از بيماري‌ها تنها با قرص‌هاي معمولي يک گام در پيشگيري به حساب مي‌آيد. علاوه بر استفاده از قرص‌هاي قديمي و دوز ثابت آن‌ها، قرص‌هاي ترکيبي فشار خون و سطح کلسترول را بهبود مي‌بخشند.

نتايج نشان داده است قرص‌هاي ترکيبي استراتژي خوبي براي حملات قلبي و نجات جان انسان‌ها در مواقع بروز سکته هستند.

در صورتي که سازمان جهاني سلامت و بسياري از سازمان‌هاي ديگر در مورد پتانسيل، فوايد و نيز صرفه جويي در هزينه‌ها توسط اين قرص‌ها در طي دهه‌هاي متمادي اظهار نظر کرده است اين نخستين نسخه از فوايد مشخص اين دسته از داروها است.

دختران نوجوان و رژيم‌هاي لاغري خودسرانه

يک کار‌شناس تغذيه گفت: دختران نوجوان از رژيم‌هاي لاغري غيرعلمي و خودسرانه اجتناب کنند. به گزارش‌، «مهديه سادات حاجي ميرزاده» گفت: متاسفانه بسياري از دختران در سنين بلوغ به رژيم‌هاي لاغري شديد و سخت و غيرعلمي روي مي‌آورند و خود را از مصرف گروه‌هاي مختلف غذايي محروم مي‌کنند. مطالعات انجام شده نشان داده است که دختراني که از زمان تولد تا بلوغ غذاي متعادل و کافي مصرف کرده‌اند در هنگام بارداري و زايمان با مشکلات کمتري روبه‌رو هستند. اين کار‌شناس در مورد تغذيه در دوران نوجواني اظهارکرد: سنين بين 10 تا 20 سالگي دوره نوجواني ناميده مي‌شود. تغييراتي که در اين دوران از نظر جسمي و روحي ايجاد مي‌شود نهايتاً بلوغ جسمي و احساس استقلال در زندگي را به دنبال دارد. وي ادامه داد: تنظيم برنامه غذايي در اين دوران با توجه به الگوي رشد سريع بايد به گونه‌اي باشد که ضمن تامين نياز براي جهش رشد نوجواني سلامت بدن را نيز حفظ کند. حاجي ميرزاده با بيان اينکه دختران امروز مادران فردا و کليد سلامتي نسل کنوني و آينده مي‌باشند عنوان کرد: تمام مطالعات انجام شده نشان داده است که بسياري از مشکلات دوران بارداري و تولد نوزاد نارس ارتباط مستقيم با وضع تغذيه مادر در زمان قبل از بارداري و سنين قبل از ازدواج دارد. به طور کلي دختراني که زندگي خود را با تغذيه ناکافي در دوران کودکي شروع کرده و به دوره نوجواني پا مي‌گذارند، از يک طرف به علت کمبود‌هاي تغذيه‌اي با کاهش قدرت يادگيري، افت تحصيلي، افزايش ابتلا به بيماري‌ها و کاهش توانمندي‌هاي ذهني و جسمي مواجه هستند و از سوي ديگر، پس از ازدواج نمي‌توانند دوران بارداري و شيردهي خوبي داشته باشند. وي تصريح کرد: متاسفانه بسياري از دختران در سنين بلوغ به رژيم‌هاي لاغري شديد و سخت و غيرعلمي روي مي‌آورند و خود را از مصرف گروه‌هاي مختلف غذايي محروم مي‌کنند.


 اخبار کوتاه 

 افتتاح 12 هزار تخت بيمارستاني بدون نيرو

معاون توسعه منابع و مديريت وزارت بهداشت گفت:‌ وزارت بهداشت براي امور جاري و ارائه خدمات به مردم 5800 هزار ميليارد تومان کسري بودجه دارد، 12 هزار تخت بيمارستاني بدون پرسنل افتتاح شده است و شبکه بهداشت روستايي نيز 2400 پزشک کم دارد. ايرج حريرچي در گفت و گو با فارس افزود: وزارت بهداشت با 5800 هزار ميليارد تومان کسري بودجه فقط براي امور جاري و ارائه خدمات به مردم در سال جاري مواجه است و اين البته غير از 5 هزار ميليارد توماني است که طبق بند ب ماده 34قانون برنامه پنجم از طرح هدفمندي يارانه‌ها بايد به بخش سلامت اختصاص يابد و پرداخت نشده است. وي ادامه داد:‌ براي حل اين مسائل ابتدا با برنامه‌ريزي علمي و استفاده از توان اجرايي و کارشناسي همه فعالان نظام سلامت بدون توجه به جناح‌بندي‌هاي خطي و گروهي بايد فعاليتهاي مناسب گذشته را ارتقا داد و نيز فعاليتهاي جديد تعريف کرد. قدم مهم ديگر با درک محدوديتهاي دولت جبران کسري‌هاي شديد وزارت بهداشت و پرداخت مطالبات به تأخير افتاده فعالان نظام سلامت اعم از بخش خصوصي و دولتي است.

کم‌سن‌ترين حاجي 4 ساله است

در موسم حج امسال 60 درصد زائرين بين 40 تا 60 سال سن دارند و 28 درصد هم 60 تا 80 سال مي باشند و مابقي زير 40 سال و 600 نفر بالاي 80 سال هستند. کم سن‌ترين زائر حج امسال کودکي 4 ساله و مسن‌ترين زائر 94 سال سن دارد. امسال 63 هزار و 990 زائر ايراني در قالب 499 کاروان به حج تمتع مشرف خواهند شد. نخستين گروه از عوامل ستادي حج 18 شهريور ماه عازم مدينه منوره شدند و نخستين زائر ايراني نيز از 23 شهريور ماه سال‌جاري به سرزمين وحي اعزام خواهند شد.

بازگشايي مدارس ايراني در 112 شهر دنيا همزمان با اول مهر

رييس مرکز امور بين‌الملل و مدارس خارج از کشور در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينکه برنامه‌هاي مدارس خارج از کشور همانند برنامه‌هاي مدارس سراسر کشور است، گفت: براي مهر امسال فعاليت 148 آموزشگاه در 83 کشور و 112 شهر دنيا آغاز مي‌شود. وي گفت: در 83 کشور دنيا که مدارس ايراني فعاليت مي‌کنند، 17 هزار دانش‌آموز در پايه‌هاي تحصيلي ابتدايي، راهنمايي، متوسطه و هنرستان در حال تحصيل هستند و 2000 نيروي انساني نيز اعم از مدير و معاون و فرهنگي ايراني در اين مدارس مشغول فعاليت هستند. وي گفت: با توجه به مشکلات اقتصادي، اخذ ويزا و مشکلات ارزي، تعداد دانش‌آموزان ايراني مقيم خارج از کشور نسبت به سال گذشته افزايشي نداشته، اما توانسته آمار سال تحصيلي گذشته را حفظ کند. يزداني با تاکيد بر اينکه همه برنامه‌هايي که براي مدارس ايران در داخل کشور برنامه‌ريزي شده و براي مدارس خارج از کشور نيز اجرا مي‌شود، درباره احداث مدارس در خارج از کشور، گفت: امسال در شهرهاي بغداد، نجف، کربلا و بصره، مدارس ايراني داير مي‌کنيم که براي اول مهرماه در تلاش هستيم تا در شهرهاي اربيل و سليمانيه نيز اين مدارس آماده شوند و با توجه به اينکه 80 درصد احداث مدارس اين شهرها به پايان رسيده، چنانچه به ابتداي مهر نرسد، تا دو ماه آينده اين مدارس آماده خواهند شد.

حذف جوش شيرين از نان‌

مدير کل نظارت بر مواد خوراکي و آشاميدني سازمان غذا و دارو ‌در توضيح آخرين وضعيت پروسه حذف جوش شيرين از گردونه توليد نان‌ها گفت: هنوز ميزان جوش شيرين در نان‌ها به صفر نرسيده است اما مقدار آن بسيار کاهش يافته است. بايد با آموزش به نانوايان روي افزايش کيفيت نان‌ها بيشتر کار کنيم، ‌چون هنوز برخي از آن‌ها تفکر سنتي دارند و تصور مي‌کنند بايد حتما کمي جوش شيرين به خمير اضافه کنند. مهندس عباس مهدي‌زاده در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه غني‌سازي مواد غذايي بر‌اساس نوع آنها انجام مي‌شود، گفت: به عنوان مثال فرآورده‌هاي آردي با آهن و اسيد فوليک غني‌سازي مي‌شوند. چند سال پيش به علت کمبود زياد آهن و اسيد فوليک در جامعه، وزارت بهداشت کارخانه‌ها را اجبار کرد که آردهاي خبازي خود را با آهن و اسيد‌فوليک غني کنند. وي با بيان اينکه نان‌هايي چون لواش، بربري و ‌تافتون جزو نان‌هايي هستند که صد در صد با آهن و اسيد فوليک غني مي‌شوند، گفت: در واقع اکنون به جز نان سنگک که نيازي نيست غني شود، مابقي نان‌ها همگي به طور کامل غني مي‌شوند. مدير کل نظارت بر مواد خوراکي و آشاميدني سازمان غذا و دارو، ‌در مورد پروسه حذف جوش شيرين از گردونه توليد نان‌ها گفت: روي اين طرح بسيار کار شده و بيش‌از 12 سال به طول انجاميده است و ادامه هم دارد. اکنون نسبت جوش شيرين در آردها هم بسيار پايين آمده است. چون مردم آگاهي پيدا کرده‌اند و بر کيفيت آرد هم افزوده شده است و خبازي‌ها از بهبود‌دهنده‌ها در نان‌ها استفاده مي‌کنند.

25 هزار پزشک عمومي طبابت نمي‌کنند

عضو شوراي عالي نظام پزشکي کشور، از خروج 25 هزار پزشک عمومي از چرخه فعاليت در رشته مرتبط خود خبر داد و گفت: به دليل نابساماني در حوزه سلامت کشور، اين پزشکان يا به خارج از کشور رفته‌اند و يا اينکه در حرفه‌اي غير‌مرتبط با پزشکي مشغول کار شده اند. دکتر فرزاد فرقان در گفت‌وگو با مهر، گفت: پزشک عمومي در پله اول تشخيص بيماري قرار دارد و در واقع، متخصص تشخيص بيماري‌هاست.