نسخه شماره 3289 - 1392/06/21 -

هفته نهم ليگ برتر فوتبال
سر و ته جدول به هم رسيدند


صعود هلند و ايتاليا به جام جهاني


پرسپوليس فقط برد مي‌خواهد


اخبار کوتاه


 هفته نهم ليگ برتر فوتبال
 سر و ته جدول به هم رسيدند 

 هفته نهم رقابت‌هاي ليگ برتر فوتبال درحالي برگزار مي‌شود که استقلال خود را براي بازي با بوريرام آماده مي‌کند و تيم‌هاي اول و شانزدهم ليگ هم برابر يکديگر صف آرائي مي‌کنند. به گزارش ايسنا، هفته نهم رقابت‌هاي ليگ برتر فوتبال ايران با دو ديدار از امروز آغاز و با شش بازي در روز جمعه به پايان مي‌رسد.

* تراکتورسازي - ملوان

مجيد جلالي پس از پيروزي هفته گذشته برابر صباي قم عزمش را جزم کرده تا روند موفقيت‌هايش را در تبريز هم ادامه دهد. از آن سو، اسکوچيچ اين روزها نيمکت ملوان را خيلي لرزان مي‌بيند. او که امکان دارد جايش را در اين تيم از دست دهد، مجبور است تا برابر تراکتورسازي به پيروزي برسد.

* ذوب آهن - استقلال

ذوب‌ آهني‌ها دو هفته پياپي را با پيروزي پشت سر گذاشتند اما در نهايت اين روندشان را فولاد خوزستان، هفته گذشته قطع کرد. با اينحال آنها در اصفهان توانسته‌اند پرسپوليس را متوقف کنند و هيچ بعيد نيست که بتوانند استقلال را هم با مشکل روبه رو سازند. در سوي ديگر، استقلال پس از دربي کسل کننده 77 درخواست داده بود تا به دليل ديدار برابر بوريرام اين ديدارش به تعويق بيافتد، به دليل موافقت نشدن با درخواستش بايد در اصفهان به ميدان برود. آبي‌هاي تهراني در اين ديدار خسرو حيدري، احمد جمشيديان و سياوش اکبرپور غايبان احتمالي استقلال خواهند بود.

* مس کرمان - فولاد خوزستان

محمود ياوري احتمالاً آخرين تجربه سرمربي‌گري با مس را در اين ديدار تجربه خواهد کرد. اين مربي کهنه کار فوتبال ايران، درحالي اين تيم کويري را ترک مي‌کند که متهم است از هفته اول به نيمکت فجرسپاسي شيراز چشم دوخته بوده است. در سوي ديگر ميدان حسين فرکي تيم خوبش را در صدر جدول حفظ کرده و تنها به حفظ صدرنشيني فکر مي‌کند. فولاد تنها تيمي است که هيچ گاه مساوي نکرده و مس هم تنها تيمي است که هيچ گاه پيروز از ميدان خارج نشده است.

* راه آهن - فجرسپاسي

به گواه اکثر کارشناسان، راه‌آهن از تيم‌هايي بود که به هيچ وجه در حد و اندازه‌هاي خودش ظاهر نشد. تيمي که با داعيه سهميه آسيايي پاي در رقابت‌ها گذاشت، در منطقه خطر سقوط به دسته پايين‌تر ايستاده است. فجرسپاسي که اين هفته، غلام پيرواني را در کنارش نمي‌بيند، بايد به مصاف آنها برود. پيرواني ترجيح داد تا کنار فجرسپاسي نباشد و با استعفاي او، کلانتري مربي‌گري فجرسپاسي را در اختيار گرفت.

* سايپا - نفت تهران

فيرات و شاگردانش هفته گذشته موفق شدند تا با نتيجه بسيار خوب سه بر صفر، ملوان را در انزلي شکست دهند و با اين پيروزي علاوه بر بالا بردن روحيه خودشان، ملوان را وارد بحران کنند. آنها حالا بايد مصاف نفت تهراني بروند که از قضا در اين فصل فراتر از انتظارات ظاهر شده و در حال حاضر در رده دوم رده‌بندي ليگ برتر ايستاده است.

* پرسپوليس - گسترش فولاد

سرخپوشان پايتخت بعد از بازي کسل کننده داربي، بايد به مصاف جوان‌هاي رسول خطيبي بروند. گسترش فولاد که در هفته‌هاي اخير نتايج خوبي را بدست آورده، با استفاده از نيروي جواني اميدوار است تا پرسپوليس را در تهران غافلگير کند. از آن سو، پرسپوليس براي حفظ خود به عنوان يک مدعي قهرماني بايد برابر گسترش فولاد پيروز شود.

* استقلال خوزستان - سپاهان

شاگردان عبدالله ويسي در اين فصل از رقابت‌هاي ليگ برتر روند پر افت و خيزي را پشت سر گذاشته‌اند اما تقريبا همه کساني که بازي‌هاي آنها را از نزديک ديده‌اند، اتفاق نظر دارند که تيم عبدالله ويسي، فوتبال خوبي را ارائه مي‌کند. در آن طرف سپاهان اصلا در حد و اندازه‌هاي خودش ظاهر نشده است. تيمي که به عنوان مدعي اول قهرماني ليگ برتر از آن ياد مي‌شد، چند هفته‌ايست که روزهاي خوبي را پشت سر نمي‌گذارد.

* داماش گيلان - صباي قم

شاگردان افشين ناظمي هفته گذشته براي چندمين بار بازي برده را در نيمه دوم با تساوي عوض کردند. آنها بايد اين هفته ميزبان تيم جوان مايلي کهن باشند که هفته گذشته شکست سنگيني را برابر تراکتورسازي متحمل شده است. ديدار داماش با صبا مي‌تواند سکوي پرتاب برنده و عامل سقوط بازنده در جدول رده بندي باشد.


 صعود هلند و ايتاليا به جام جهاني 

 با صعود تيم‌هاي ملي آرژانتين، هلند، ايتاليا، آمريکا و کاستاريکا به جام‌جهاني جمع تيم‌هاي ملي حاضر در برزيل 2014 به 10 تيم رسيد. به گزارش ايسنا، رقابت‌هاي انتخابي جام‌جهاني 2014 برزيل با انجام چند ديدار در سرتاسر جهان پيگيري شد و پنج تيم ملي ديگر نيز توانستند بليت جام‌جهاني برزيل را به دست آورند.

آسيا

در ديدار پلي‌آف آسيا اردن دست به کار بزرگي زد و موفق شد در ضربات پنالتي ازبکستان را در ديداري حساس شکست دهد و راهي مرحله‌ پلي‌آف بين قاره‌اي شود. اردن در مرحله‌ بعد بايد با تيم پنجم آمريکاي جنوبي ديدار کند که در حال حاضر اروگوئه است. از قاره آسيا صعود تيم‌هاي ملي ايران، ژاپن، کره‌جنوبي و استراليا به جام‌جهاني برزيل قطعي شده است.

آمريکاي جنوبي

در آمريکاي جنوبي آرژانتين موفق شد صعود زودهنگامي به جام‌جهاني 2014 برزيل داشته باشد. آرژانتين به عنوان تيم نخست گروه به جام‌جهاني 2014 راه پيدا کرد. کلمبيا براي صعود به جام‌جهاني 2014 به تنها يک تساوي نياز داشت اما برابر تيم خوب اروگوئه با دو گل شکست خورد تا سرنوشتش براي حضور در بزرگ‌ترين رويداد فوتبالي جهان به بازي‌هاي آينده کشيده شود.

اروپا

رقابت‌هاي قاره‌ اروپا با صعود تيم‌هاي ايتاليا و هلند به جام‌جهاني به پايان رسيد. در گروه A مسابقات بلژيک شانس بالايي براي صعود به جام جهاني 2014 دارد. اين تيم در حال حاضر 22 امتيازي است و شانس بالايي براي صعود به جام جهاني دارد.

در گروه B ايتاليا موفق شد در تورين جشن صعود بگيرد. شاگردان چزاره پراندلي موفق شدند با برتري 2 بر يک برابر جمهوري چک به عنوان تيم اول اين گروه بليط‌شان براي برزيل را نهايي کنند.

در گروه C بازي‌ها آلمان موفق شد جزاير فارو را شکست دهد تا براي صعود به جام جهاني برزيل به تنها يک تساوي از دو بازي آينده خود نياز داشته باشد.

نايب قهرمان جهام‌جهاني 2010 نيز با برتري برابر تيم ضعيف آندورا در گروه D يکي ديگر از تيم‌هاي صعود کرده به جام‌جهاني 2014 بود. هلند موفق شد با دو گل روبين‌ فان‌پرسي جشن صعود به جام‌جهاني بگيرد.

در گروه E سوئيس موفق شد در خانه نروژ به يک پيروزي ارزشمند دست يابد و در آستانه حضور در جام‌جهاني قرار گيرد اما برتري ايسلند برابر آلباني باعث شد صعود شاگردان اوتمار هيتسفلد به تاخير بيفتد.

جدال روسيه و پرتغال در گروه F انتخابي جام‌جهاني با برتري روسيه برابر رژيم‌صهيونيستي پيچيده‌تر شد. دو تيم در روز‌هاي آتي بازي‌هاي حساسي را پيش‌رو دارند که تکليف تيم صعود کرده از اين گروه به جام‌جهاني 2014 را قطعي خواهد کرد.

در گروه H انگليس به خواسته خود رسيد و توانست يک امتياز حساس از اوکراين در کيف بگيرد تا همچنان در صدر جدول گروه باشد. سرنوشت انگليس براي صعود از اين گروه به مرحله بعد در دستان خودش است اما دو تيم اوکراين و مونته‌نگرو با يک امتياز کمتر از اين تيم در رده دوم و سوم قرار دارند.

در آخرين گروه مسابقات نيز فرانسه موفق شد با نتيجه 4 بر 2 بلاروس را شکست دهد اما اسپانيا همچنان در صدر جدول باقي‌ماند تا شرايط خوبي براي صعود داشته باشد.

آمريکاي شمالي و مرکزي

تيم‌هاي ملي آمريکا و کاستاريکا موفق شدند صعودشان به جام‌جهاني 2014 را قطعي کنند. آمريکا در حساس‌ترين بازي اين منطقه موفق شد در خانه با نتيجه‌ 2 بر يک مکزيک را شکست دهد.

کاستاريکا نيز که براي صعود به جام‌جهاني به تنها يک امتياز نياز داشت برابر جامائيکا به تساوي يک بر يک رسيد تا صعودش را به جام جهاني 2014 قطعي کند.

ديگر سهميه‌ اين قاره براي صعود به جام‌جهاني از بين 4 تيم هندوراس، پاناما، مکزيک و جامائيکا مشخص خواهد شد.

آفريقا

با پيروزي تيم‌هاي مصر و الجزاير جمع 10 تيم حاضر در مرحله بعد انتخابي جام‌جهاني 2014 در اين قاره تکميل شد. به اين ترتيب 10 تيم اتيوپي، کيپ‌ورد، ساحل‌عاج، غنا، بورکينافاسو، نيجريه، مصر، الجزاير، کامرون و سنگال توانستند به مرحله‌ سوم انتخابي جام‌جهاني راه پيدا کنند. اين تيم‌ها بايد در دو بازي رفت و برگشت به مصاف هم بروند و برنده‌ آنها در مجموع دو ديدار جواز حضور در جام‌جهاني 2014 را به دست خواهند آورد.


 پرسپوليس فقط برد مي‌خواهد 
نويسنده : رسول شمالي‌ورزنده

تيم فوتبال پرسپوليس تهران پس از مساوي بدون گل در دربي 77، در مقابل استقلال و عدم رضايت تماشاگران از اين ديدار روز جمعه به دنبال يک پيروزي در ورزشگاه آزادي است. قرمزپوشان پايتخت در هفته نهم رقابت‌هاي ليگ برتر در مقابل تيم فوتبال گسترش فولاد تبريز قرار مي‌‌گيرند؛ تيمي بسيار خوب و منسجم از خطه آذربايجان که تاکنون توانسته بازي‌هاي قابل قبولي را در ليگ سيزدهم به نمايش بگذارد و در حال حاضر در رده هشتم جدول با 10 امتياز قرار گرفته که به نوبه خود جايگاه بسيار خوبي براي اين تيم است چرا که اگر گسترش در تهران و در ورزشگاه آزادي بتواند به هر سه امتياز ديدار مقابل پرسپوليس دست پيدا کند آنگاه تا رده پنجم مي‌تواند خود را بالا بکشد اگرچه رسول خطيبي خوب مي‌داند که در ورزشگاه آزادي کار بسيار سختي را در مقابل سرخپوشان تهراني دارد و گرفتن امتياز در آزادي کار راحت و آساني نخواهد بود به هر حال گسترش فولاد فردا در يک نبرد تمام عيار در مقابل سرمربي آذري پرسپوليس صف آرايي خواهد کرد. پرسپوليس که با سرمربي‌گري علي دايي مي‌توان گفت اين فصل بازي‌هاي خوبي را ارائه کرده و هم اکنون با 14 امتياز در رده پنجم قرار گرفته و تنها با تيم اول جدول ليگ برتر 4 امتياز فاصله دارد و اگر پرسپوليس موفق شود در بازي روز جمعه تيم فوتبال گسترش فولاد تبريز را با شکست بدرقه کند يقينا با کسب 17 امتياز تا رده سوم بالا خواهد رفت و به عنوان يکي از مدعيان قهرماني خود را به رخ ديگران خواهد کشيد. دايي يقينا با آناليز تيم فوتبال گسترش و پياده کردن تاکتيک‌هاي مورد نظر به دنبال هر سه امتياز اين ديدار است. به هر حال پس از آن دريي کسل‌کننده کادر مربي‌گري و فني پرسپوليس براي نمايش يک بازي زيبا و دلچسب در آزادي با تمام توان در مستطيل سبز حاضر خواهند شد. اين ديدار براي سرخپوشان پايتخت حکم يک فينال زودرس را هم دارد چرا که پرسپوليس با پيروزي در مقابل گسترش فولاد مي‌تواند به قهرماني اميدوار باشد. ياران سرخپوش پرسپوليس در اين ديدار در مقابل تيمي قرار مي‌گيرند که جنگنده و باانگيزه است و اگر کوچکترين فرصتي به آنها داده شود دروازه پرسپوليس را باز خواهند کرد. دايي يقينا نيم نگاهي به خط دفاعي خود و محکم نمودن کمربند خط مياني دارد و به طور حتم از مهاجمان قوي در اين بازي استفاده خواهد کرد. اميد عاليشاه يکي از بهترين‌هاي پرسپوليس که در دربي غايب بود تشنه حضور در اين ميدان است و به طور حتم زوج عاليشاه و صادقيان مي‌تواند براي پرسپوليس راه گشا باشد و پرسپوليس از همين روزنه به گل دست پيدا کند. پرسپوليسي‌ها اگر مي‌خواهند در ديدار با تيم فوتبال گسترش فولاد تبريز به پيروزي برسند لازم است که در دقايق اول بازي با روي آوردن به توپ‌هاي بلند و خيمه‌ زدن در محوطه جريمه گسترش فولاد به گل دست پيدا کنند و اگر پرسپوليس موفق شود در دقايق اوليه اين ديدار به گل برسد همين امر موجب تضعيف روحيه تيم گسترش مي‌شود لذا دايي و کادر فني پرسپوليس خوب مي‌دانند که اين تيم آذري تيمي راحت براي ياران قرمزپوش نخواهد بود و يقينا گسترش فولاد تبريز براي گرفتن امتياز به تهران مي‌آيد و اگر پرسپوليس در اين ديدار نتواند به اهدافش برسد کار مشکلي در زمين خواهد داشت به هر حال اميدواريم که پرسپوليس بتواند به هر سه امتياز اين ديدار که بسيار حائز اهميت است دست يابد.


 اخبار کوتاه 

 ارسلان کاظمي به پتروشيمي پيوست

ارسلان کاظمي براي يک فصل به تيم بسکتبال پتروشيمي ماهشهر پيوست. به گزارش ايسنا، ارسلان کاظمي لژيونر تيم ملي بسکتبال ايران که در درفت 2013 NBA به تيم فيلادلفيا پيوست براي يک فصل با تيم پتروشيمي به توافق رسيد و در فصل آينده ليگ برتر ايران براي اين تيم جنوبي به ميدان خواهد رفت. ارسلان کاظمي اين خبر را تاييد کرد و از زمان آمدنش به ايران خبر داد. پتروشيمي ماهشهر فصل گذشته با هدايت مهران حاتمي قهرمان ايران شد و حالا با هدايت همين مربي براي فصل آينده ليگ برتر آماده مي‌شود و در کنار ارسلان کاظمي با حامد آفاق نيز به توافق رسيده است.

حضور قطعي حدادي در بازي‌هاي کشورهاي اسلامي

نايب قهرمان پرتاب ديسک المپيک لندن در مسابقات بازي‌هاي کشورهاي اسلامي شرکت خواهد کرد. به گزارش فارس، احسان حدادي که پس از المپيک 2012 لندن که از شرايط پيش‌آمده برايش ناراحت شده بود و در مسابقات به نام ايران شرکت نمي‌کرد با صحبت‌هايي که انجام شده است حضورش در بازي‌هاي کشورهاي اسلامي قطعي شده است. وي گفت: با صحبت‌هايي که انجام شد قرار شده است در اين رقابت‌ها شرکت کنم و براي ايران پرتاب کنم. حدادي در مسابقات 2013 ليگ دووميداني الماس به مقام چهارم دست يافت. اين مسابقات از اواخر شهريور در اندونزي آغاز مي‌شود.

اخراج آقازماني از تمرين راه‌آهن

سرپرست تيم فوتبال راه‌آهن گفت: در تمرين هيچ مشکلي بين آقازماني و منصور ابراهيم‌زاده پيش نيامده است. به گزارش فارس، در جريان تمرين راه‌آهن ظاهرا سامان آقازماني به دليل سرپيچي از خواسته منصور ابراهيم‌زاده اجازه ادامه تمرين را پيدا نکرده است. در همين رابطه زندي سرپرست تيم راه‌آهن اظهار داشت: اصلا اين طور نيست که بخواهيم از لفظ اخراج استفاده کنيم. شايد يک مربي در جريان تمرين ببيند يک بازيکن خوب تمرين نمي کند و به او مي‌گويد 10 دقيقه از زمين خارج شود. اين دليل بر اخراج يا مشکل نيست. موضوع سامان آقازماني هم همين بوده و بس.