نسخه شماره 3289 - 1392/06/21 -

رهبر انقلاب:
اميدواريم رويکرد جديد آمريکا در قبال سوريه جدي باشد

رييس‌جمهور با تشريح برنامه‌هاي اقتصادي دولت تدبير و اميد:
براي گفت‌وگوي جدي با دنيا آماده‌ايم

رئيس قوه قضاييه :
اولويت مسئولان در تعامل با كشورها توجه به اسلاميت نظام باشد

صديقي در مراسم توديع و معارفه استاندار تهران:
اگر در جامعه‌اي امنيت نباشد، بندگي خدا معنا ندارد


اخبار کوتاه

در نخستين سفر خارجي روحاني صورت مي‌گيرد؛
شانگهاي پل رايزني منطقه‌اي ايران با چين و روسيه

سيد محمد خاتمي:
طالقاني مي‌خواست دين در جاي خود قرار گيرد

وزير امور خارجه:
برنامه‌اي براي ديدار با مقامات آمريکايي نداريم


اولين سفر خارجي و هوشمندي در ديپلماسي


لغو برخي تحريم‌ها توسط آمريکا


خبر


براي داوران فوتبال


يا رضا جان


تلنگر


استاد عبدالمحمد آيتي به ديار باقي شتافت


 رهبر انقلاب:
 اميدواريم رويکرد جديد آمريکا در قبال سوريه جدي باشد 

 آيت‌الله خامنه‌اي حج را مايه اقتدار سياسي، فرهنگي و معنوي جامعه اسلامي دانستند و با اشاره به شرايط کنوني جهان اسلام و منطقه و تلاش بدخواهان براي ايجاد درگيري ميان مسلمانان به بهانه اختلاف هاي مذهبي و همچنين تهديدها و آتش‌افروزي‌هاي سلطه‌گران گفتند: اميدواريم رويکرد جديد آمريکا در قبال سوريه، جدي و بدور از فريب و برگشت واقعي از رويکرد خودسرانه و غلط چند هفته اخير باشد.

به گزارش ايسنا، رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار کاگزاران حج امسال، با تأکيد بر اينکه يکي از لوازم حج واقعي، رفتار برادرانه‌ مسلمانان در عرصه اين فريضه بزرگ است، افزودند: دوري از جدال در ايام حج که در قرآن کريم بر آن تأکيد شده به معناي جدال نداشتن برادران ديني و مسلمان با يکديگر است که هم شامل پرهيز از جدال زباني و هم پرهيز از تنافر قلبي مي‌شود.

آيت‌الله خامنه‌اي خاطرنشان کردند: متأسفانه برخي کج‌فهم‌ها، با تفسير غلط از جدال نداشتن در ايام حج، تلاش دارند تا فلسفه برگزاري مراسم برائت از مشرکين را زير سؤال ببرند در حالي‌که جدال با شرک و کفر، از اساسي‌ترين دستورات اسلام است.

ايشان مسلمانان را به هوشياري در قبال نقشه بدخواهان براي ايجاد اختلاف‌ها و درگيري‌هاي مذهبي فراخواندند و تأکيد کردند: دشمنان امت اسلامي بخوبي متوجه شده‌اند که درگيري مذاهب اسلامي به نفع رژيم غاصب صهيونيستي است و بر همين اساس با راه‌اندازي گروه‌هاي تکفيري از يک طرف و با ايجاد رسانه‌هاي به ظاهر اسلامي و حتي شيعي براي دامن‌زدن به اختلافات از طرف ديگر، بدنبال درگير کردن مسلمانان با يکديگر هستند.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: بزرگان تشيع اعم از امام(ره) و ديگران همواره بر حفظ اتحاد امت اسلامي تأکيد کرده اند، بنابراين آن تشيعي که با هدف دامن زدن به اختلافات، از رسانه هايي که در لندن و آمريکا هستند، تبليغ مي شود، در مسير شيعه واقعي نيست.

آيت‌الله خامنه‌اي يکي ديگر از نقاط قوت حج را که زمينه‌ساز اقتدار بيش‌از‌پيش آن مي‌شود، تبادل فرهنگ اسلامي ناب ميان مسلمانان و اطلاع از واقعيات و پيشرفت‌هاي جوامع اسلامي، در ايام حج دانستند و گفتند: با توجه به حجم بسيار بالا و غيرقابل تصور رسانه‌هاي معاند نظام اسلامي، يکي از وظايف زائران ايراني، معرفي و شناساندن چهره واقعي اسلام و شيعه و حقايق و پيشرفت‌هاي نظام اسلامي، از طريق زبان و عمل خود است.

ايشان با تأکيد بر اينکه تقويت معنويت يکي ديگر از محورهاي اصلي حج واقعي است، خاطرنشان کردند: ايمان قوي، توکل بر خدا و حسن ظن به وعده الهي که لازمه عبور از گذرگاه‌هاي دشوار و نهراسيدن از هيمنه ظاهري قدرت‌ها هستند، در حج بدست مي‌آيد.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به آتش افروزي دشمنان امت اسلامي در پاکستان، افغانستان، عراق، سوريه و بحرين به بهانه شيعه و سني و کشته شدن صدها انسان بي‌گناه، گفتند: سلطه‌گران و ابرقدرت‌ها بويژه آمريکا براي رسيدن به منافع نامشروع خود از ويران کردن کشورها و کشتن انسان‌ها هيچ ابايي ندارند.

آيت‌الله خامنه‌اي به تحولات سوريه و تهديدهاي چند هفته اخير آمريکايي‌ها براي جنگ افروزي در منطقه، اشاره کردند و افزودند: آنها براي منافع ملي ادعايي خود که در واقع منافع صهيونيست‌ها و سرمايه‌داران بزرگ است، حتي حاضر به آتش‌افروزي و پايمال کردن منافع کشورها و ملت هاي ديگر هستند.

ايشان با تأکيد بر اينکه اميدواريم رويکرد جديد آمريکا در قبال سوريه، جدي و به دور از بازي سياسي باشد، خاطرنشان کردند: اگر چنين باشد، به معناي بازگشت آمريکا از رويکرد خودسرانه و غلط چند هفته اخير است. رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: جمهوري اسلامي ايران با دقت و هوشياري حوادث منطقه را دنبال مي‌کند. آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: ما به عنوان يک ملت بزرگ در اين منطقه حساس، بايد با نگاه درست و با استفاده از اقتدار اسلامي، اهداف والا و انساني خود را که مبتني بر اسلام است، در معرض ديد همگان قرار دهيم و بشريت را به دستاوردِ حرکت براساس اسلام، دعوت کنيم.

ايشان خاطرنشان کردند: دستاورد حرکت براساس اسلام، ساخت اقتدار دروني ملت است که با ايمان راسخ، اتحاد آحاد مردم، عملکرد صحيح مسئولان، همدلي مردم و مسوولان و توکل بر خدا به دست مي‌آيد.

مقام معظم رهبري، عقل، معنويت، توکل، حرکت و عمل را پنج عنصر اساسي براي ساخت اقتدار دروني برشمردند و افزودند: حرکت نظام اسلامي در اين مسير و اقتدار روز افزون آن، قطعاً بر شرايط منطقه تأثيرگذار خواهد بود، همانگونه که تاکنون بوده است.


 رييس‌جمهور با تشريح برنامه‌هاي اقتصادي دولت تدبير و اميد:
 براي گفت‌وگوي جدي با دنيا آماده‌ايم 

 رييس‌جمهور، ارائه گزارش‌هاي واقعي به مردم را از وعده‌هاي خود در دولت يازدهم عنوان کرد و گفت: اين دولت، دولت پاسخگو خواهد بود و گزارش‌هايش بر مبناي تبليغات نيست بلکه بر مبناي تشريح واقعيت‌ها از تلخ‌‌و‌شيرين است. به گزارش ايسنا، حسن روحاني در اولين گفت‌وگوي زنده تلويزيوني بعد از آغاز کار رسمي دولت يازدهم، گفت: معتقديم مردم بايد بدانند که چه مي‌گذرد و ما چه عملکردي داريم و انتظارمان اين است که مردم ما را نقد و نصيحت کنند. رييس‌جمهور خاطرنشان کرد: اولين وعده ما اين بود که ظرف 100 روز اول به طور دقيق آنچه را که از شرايط کشور تحويل گرفته‌ايم به مردم گزارش دهيم.

وي با بيان اين‌که در ارزيابي‌هاي صورت گرفته مشکلات اساسي ما عمدتا در دو بخش اقتصادي و روابط خارجي است، گفت: در بخش اقتصادي کشور در شرايط رکود تورمي قرار دارد و مرکز آمار و بانک مرکزي اعلام کردند که رشد اقتصادي کشور در سال 1391 منفي بوده است. البته بانک مرکزي يک رقم و مرکز آمار رقم ديگري را اعلام کرده، ولي هر دو اعلام کردند که رشد اقتصادي منفي بوده است.

روحاني گفت: بودجه کشور طي 10 سال گذشته از ميزان 25 هزار ميليارد تومان به 210 هزار ميليارد تومان رسيده که تقريبا هشت برابر شده است در حالي که قيمت اجناس در اين مدت متوسط پنج برابر شده و در واقع هزينه‌هاي دولت از قيمت کالاها و اجناس پيشي گرفته است و به اين معناست که دولت‌ها در زمينه انبساط بودجه قدم‌هايي برداشته که اين خود مشکلاتي را ايجاد مي‌کند. رييس‌جمهور افزود: بودجه سال 1392، 210 هزار ميليارد تومان پيش‌بيني شده و بر اساس گفته معاونت برنامه‌ريزي دولت قبل در خوش‌بينانه‌ترين حالت 130 هزار ميليارد تومان آن محقق مي‌شود و 80 هزار ميليارد تومان قابل محقق شدن نيست.

روحاني با اشاره به عزم دولت يازدهم براي اصلاح بودجه سال 1392 و با بيان اين‌که منابع جديدي را در اصلاحيه دولت پيش‌بيني کرده است، گفت: اصلاحيه بودجه‌اي که دولت به مجلس داده ميزان رقم بودجه 150 هزار ميليارد تومان پيش‌بيني شده است و اگر تمام اين رقم تصويب شود 60 هزار ميليارد تومان کمتر از رقم 210 هزار ميليارد توماني است که قبلا پيش‌بيني شده است. رييس‌جمهور با بيان اينکه «راه‌حل‌هاي رکود تورمي، راه‌هاي ميان‌مدت و بلندمدت است»، گفت: برنامه ما در بودجه سال 93 آغاز مي‌شود. از هم‌اکنون به وزارت اقتصاد و دارايي و ستاد اقتصادي دولت اعلام شده برنامه‌هاي ميان‌مدت و بلندمدت را براي مبارزه با رکود و تورم تهيه کند. وي افزود: نام اين طرح را بايد طرح رونق اقتصادي براي کوتاه‌مدت بگذاريم. اين طرح داراي 25 بند بصورت عمومي، 9 بند ويژه بانک مرکزي و يک بند هم براي پايش است که وزارت اقتصاد اين پايش را ماهي يک بار گزارش مي‌دهد.

وي اضافه کرد: اين طرح در اختيار مردم قرار مي‌گيرد و سخنگوي دولت آن را توضيح مي‌دهد. اساس اين طرح در واقع روان‌سازي توليد، اشتغال‌زايي و کاهش تشريفات اداري است. در واقع گفته مي‌شود ما دو گونه تحريم داريم؛ يک نوع تحريم خارجي و يک نوع تحريم داخلي. ما فعلا به دنبال مبارزه با تحريم داخلي هستيم. رييس‌جمهور با اشاره به راي بالاي روستاييان در انتخابات يازدهم رياست‌جمهوري، گفت: نسبت به روستاييان احساس وظيفه مي‌کنم، البته دولت مکلف به حل مشکلات اشتغال و معيشت همه مردم است. دولت سنگيني راي مردم را بر دوش خود احساس مي‌کند و امنيت غذايي را مساله‌اي استراتژيک مي‌داند.

رييس‌جمهور با بيان اينکه «ما تا پايان سال هدفمندي يارانه‌ها را به همين صورت کنوني اجرا خواهيم کرد»، گفت: دولت قبل و مجلس احساس مي‌کردند که در ارتباط با منبع درآمد با مشکلاتي روبه‌رو مي‌شوند و در اين ارتباط مجلس تصويب کرده بود که قيمت حامل‌هاي انرژي 38 درصد اضافه شود که منبع يارانه نقدي تامين شود و در اين زمينه دولت قبلي بايد اين موضوع را از اول تيرماه اجرا مي‌کرد ولي اجرا نکرد.

روحاني گفت: براي اجراي مرحله دوم نيز در حال آسيب‌شناسي مرحله اول و بررسي مقدمات مرحله دوم اجراي قانون هدفمندکردن يارانه‌ها هستيم، چراکه بايد مراحل بعدي اجراي اين قانون شروع شود و در فرصت مناسب اين امر آغاز شود. رييس‌جمهور درباره سياست خارجي گفت: ما اعتدال را در ارتباط با بخش‌ها و زمينه‌هاي مختلف مطرح کرديم. در زمينه سياست خارجي بر موضوع تعامل سازنده تاکيد کرده‌ايم و در سياست خارجي ممکن است شيوه و منطق کمي فرق کند.

روحاني با اشاره به سفر خود به نيويورک براي حضور در اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل، گفت که دبيرکل سازمان ملل براي اين سفر از من دعوت کرده است و حضور من در اين اجلاس و سخنراني من و اعلام مواضع دولت جديد از اهميت زيادي برخوردار است.

وي با بيان اين‌که در اجلاس خلع سلاح و اجلاس کشورهاي غيرمتعهد هم شرکت مي‌کند، اظهار کرد: ديدار با ايرانيان بخصوص نخبگان سياسي و فرهنگي در نيويورک اهميت زيادي دارد.

رييس‌جمهور گفت: 1+5 از ما خواسته که مذاکرات را آغاز کنيم و من به عنوان اولين قدم مشخص کردم که مسئول مذاکره‌کننده با 1+5، وزارت امور خارجه است. در واقع ما مقدمات اين مذاکرات را آماده کرديم و براي گفت‌وگوي جدي با دنيا آماده‌ايم.

روحاني افزود: ما آماده‌ايم که نگراني‌هاي دنيا را برطرف کنيم. چارچوب فعاليت‌هاي ما مقررات بين‌المللي است و اگر طرف مقابل اراده جدي داشته باشد مساله هسته‌اي در زماني نه چندان طولاني قابل حل خواهد بود.

رييس‌جمهور در رابطه با حل مشکلات هسته‌اي گفت: من هيچ وقت بدبين نبودم و شرايط دولت جديد به نحوي است که حتما نبايد بدبين باشيم. همچنين در طرف مقابل شيوه مناسب منطقي قوي نيز وجود دارد، پس اگر طرف مقابل هم اراده جدي داشته باشد، در جهت حل مسئله حرکت خواهيم کرد.

وي با تاکيد بر اين‌که در مسأله هسته‌اي بايد بازي برد - برد را پيگيري کنيم، خاطرنشان کرد: براي ادامه کار و براي بازي برد- برد آماده‌ايم که شروع کار در نيويورک خواهد بود و وزير خارجه ملاقات‌هايي را با وزراي مربوطه خواهد داشت و بنده هم ملاقات‌هايي را با برخي وزراي 1+5 که درخواست داده‌اند، خواهم داشت.


 رئيس قوه قضاييه :
 اولويت مسئولان در تعامل با كشورها توجه به اسلاميت نظام باشد 

 رئيس قوه قضاييه «تكيه بر اسلاميت نظام» را محور اساسي رفتار و گفتار مسئولان دانست و گفت: اسلاميت نظام محور اساسي تمام فعاليت‌ها و عملكردها و تعامل‌هاست و همه مسئولان بايد در سخنان خود و در تعامل با غربي‌ها و تمام كشورها به اين موضوع توجه كنند. به گزارش روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه، صادق آملي لاريجاني رئيس قوه قضاييه با اشاره به سخنان اخير مقام معظم رهبري در جمع اعضاي مجلس خبرگان رهبري و ائمه جمعه سراسر كشور، توجه مسئولان به راهبردهاي عمومي و كلي نظام، توجه به واقعيات، بازگشت به خويشتن و تكيه بر توانمندي و ظرفيت‌هاي ملت مستقل و مومن ايران را سه ركن اساسي عملكرد مسئولان برشمرد كه به خوبي از سوي مقام معظم رهبري تبيين شده و تمام مسئولان بايد اين راهبردها را نصب‌العين خود قرار دهند.

رئيس قوه قضاييه درباره لزوم توجه به راهبردهاي عمومي و كلي از جمله توجه جدي به اسلاميت نظام گفت: تمام مسئولان در سخنان و در تعامل با كشورها و عملكردها و انجام وظايف خود اسلاميت نظام را در اولويت قرار دهند. آملي لاريجاني درباره ضرورت توجه به واقعيات تاكيد كرد: گرچه راهبرد اصلي مسئولان، توجه به اهداف و غايات نظام است اما معناي اين توجه چشم بستن بر واقعيت‌ها نيست و آرمان گرايي با عنايت همه جانبه به واقعيات موجود بايد مورد توجه قرار گيرد. رئيس قوه قضاييه با اشاره به ضرورت بازگشت به خويشتن خويش و تكيه بر توانمندي‌هاي ملت مستقل و باايمان گفت: بزرگترين هديه حضرت امام(ره) به اين ملت تعليم خودباوري و تاكيد بر توانمندي‌هاي مردم مسلمان ايران بود كه نمونه بارز آن جمله مشهور «آمريكا هيچ غلطي نمي‌تواند بكند» است، آن هم در زماني كه ملت و نظام اسلامي با مشكلات عديده‌اي روبرو بودند اما با اين حال مردم ما با تكيه بر قدرت ايمان و استقلال خود ثابت كردند كه واقعاً قدرت‌هاي استكباري در برابر باورهاي ديني و قدرت الهي به جايي نخواهند رسيد. آملي لاريجاني به رخدادهاي سوريه و جنجال آفريني آمريكا در تهديد به حمله نظامي اين كشور اشاره كرد و افزود: متاسفانه آمريكا در هفته گذشته با تهديد نظامي عليه مقاومت سوريه، بيش‌از‌پيش بر طبل جنگ كوبيد. رئيس قوه قضاييه با ابراز تأسف از اينكه آمريكايي‌ها در سطح بين‌المللي«قضاوت، تصميم‌گيري و اجرا» را حق خود مي‌دانند و از اين طريق كشورهاي مخالف خود را تحت فشار قرار مي‌دهند تاكيد كرد: آمريكا به بهانه‌هاي واهي ملت‌ها را تحت فشار قرار مي دهد اما بايد بداند كه در صورت ادامه اين روند ملت‌هاي دنيا نيز راه خود را براي مقابله با تهديدهاي آمريكا خواهند يافت.

آيت‌الله آملي لاريجاني با تاكيد بر اينكه «اگر بناست نظم بين‌المللي ايجاد شود بايد از طريق نهادهاي بين‌المللي و شوراي امنيت صورت گيرد» افزود: آمريكايي‌ها تابحال به كسي وفا نكردند و كشورهاي عربي و مرتجع نيز بايد بدانند كه چه بسا آمريكا به زودي به سراغ خود آنها هم خواهد آمد. رئيس دستگاه قضا به موضوع حادثه اتوبان تهران ـ قم اشاره كرد و با تاكيد بر پيگيري قضايي اين حادثه تا روشن شدن علل و عوامل اصلي وقوع آن گفت: اين حادثه بسيار تاسف بار و دردناك بود و از نخستين ساعات وقوع، دستگاه قضايي از طريق دادستان كل كشور وارد عمل شد و تا روشن شدن ابعاد مختلف اين حادثه و مشخص شدن خطاها و قصور صورت گرفته از سوي عوامل مختلف، پيگيري‌هاي قضايي رها نخواهد شد و نتيجه پيگيري‌ها به اطلاع مردم خواهد رسيد.


 صديقي در مراسم توديع و معارفه استاندار تهران:
 اگر در جامعه‌اي امنيت نباشد، بندگي خدا معنا ندارد 

 گروه سياسي – کورش شرفشاهي: مراسم توديع و معارفه استاندار تهران با حضور برخي شخصيت‌ها در وزارت کشور برگزار شد. در ابتداي اين مراسم کاظم صديقي امام جمعه موقت تهران گفت: يکي از ارکاني که مي‌تواند در پيشگيري از وقوع جرم و بالا بردن سطح فرهنگ عمومي تاثير بگذارد، وزارت کشور است.

وي با بيان اينکه اسم نظام جمهوري اسلامي، اسلاميت نمي‌آورد، تصريح کرد: بايد عملکردها به گونه‌اي باشد که ريشه فقر در کشور زدوده شود. کشوري که فقير دارد، هر چه هم بگويد ما اسلامي هستيم، باورمان نمي‌شود. وي بر همين اساس خاطرنشان کرد: امنيت و معيشت دو امري هستند که مبناي يکديگر قرار مي‌گيرند و اگر در جامعه‌اي امنيت نباشد، بندگي خدا معنا ندارد. امام جمعه موقت تهران با بيان اينکه نبايد گول طول رکوع و سجود افراد را بخوريم گفت: مهمترين ملاک صداقت، راست گفتن، شفاف‌بودن و امانتداري است.

صديقي تصريح کرد: حفظ بيت‌المال امانت است، حفظ اسلاميت هم امانت است و در راس امانت‌هايي که در روز قيامت از اين امانت سوال مي‌شود رهبري و ولايت است.

در ادامه اين مراسم محمدحسن ابوترابي‌فرد نايب رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: براي قرار گرفتن در قله‌هاي کليدي کشور نيازمند تعهد و علم هستيم و حقيقتا از مهمترين دوره‌هايي که من احساس آرامش مي‌کنم و وضعيت وزارت کشور را مناسب مي‌بينيم، دوره‌اي است که رحماني فضلي در مسند وزارت کشور حضور يافته است.

وي افزود: البته بايد در نظر بگيريم که در مديريت‌هاي کلان ابتدا بايد امانتدار باشيم و بعد علم داشته باشيم.

نايب رئيس مجلس افزود: سعه صدر يکي از ويژگي‌هاي مدير علمي است چرا که اگر مديري سعه صدر نداشته باشد قطعا موفق نخواهد بود اميدوارم که عملکرد شما (رحماني‌فضلي) به‌گونه‌اي باشد که وقتي کسي به حوزه مديريتي شما رجوع کرد، احساس کند که با يک انسان عالم،‌ عاقل و اهل مدارا برخورد کرده است. ابوترابي‌فرد خاطر نشان کرد: بايد يک مدير در رفتار خود به‌گونه‌اي باشد که ديگران فکر نکنند وي بر اساس اراده و سليقه شخصي خود رفتار کرده است چرا که يک مدير خوب بايد صبور باشد تا از نزاع‌ها و برخوردها جلوگيري کند.

سپس سيد حسين نقوي حسيني نماينده ورامين در مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه شهرستانهاي استان تهران از جمله مناطق محروم است گفت: در شهرستان‌هاي استان تهران روستاهايي داريم که مردم در محروميت مطلق به سر مي‌برند و فاصله بسيار زياد است. البته تمدن تلاش کردند که اين فاصله را کم کنند اما همچنان فاصله زياد است.

وي افزود: استان تهران نيازمند تحولات بزرگي است و بايد اين استان را متحول کنيم.

اين نماينده مجلس با انتقاد از طرح ممنوعيت ايجاد مناطق توليدي در فاصله 120 کيلومتري شهر تهران گفت: اين طرح مراکز توليد در تهران را نابود کرده و اصلا معنايي ندارد که بخواهيم در محدوده 120 کيلومتري تهران مرکز توليدي نداشته باشيم.

نقوي حسيني خاطر نشان کرد: بايد با کمک استانداري ممنوعيت 120 کيلومتري در تهران را حل کنيم.

همچنين مرتضي تمدن در ادامه اين مراسم گفت: در اين مدت که در استانداري بودم در برخي موارد غفلت و کم کاري کردم و تندي‌هايي داشتم که زائيده شرايط و کار در تهران است از همين تريبون از تمامي کساني که به هر طريقي رنجيده‌اند حلاليت مي‌طلبم.

استاندار سابق تهران با اشاره به طرح آمايش استان تهران گفت: اين طرح آماده شده و مبناي تمامي کار‌ها قرار گرفته است. اين طرح براساس طرح آمايش کشور براي تهران مطالعه و تهيه شده که بخشي از آن نيز اجرايي شده است. تمدن از انجام طرح مطالعات و برنامه ريزي شهري براي تهران و کلان شهر تهران خبر داد و گفت: طرح جامع تهران تهيه شده است تا اداره کلان شهر تهران براساس آن باشد.اين برنامه با عنوان نگاه دوباره به تهران تقديم استاندار جديد مي‌شود.

در ادامه سيد‌حسين هاشمي گفت: من اصلا در ذهنم نبود که استاندار شوم اما وزير کشور مطلبي را مطرح کرد که حس کردم برعهده گرفتن اين مسئوليت يک وظيفه است. وي عنوان کرد: بزرگ‌ترين خصلت من تعامل است همواره در کميسيون صنايع مجلس کاري کردم که فکر سياسي در کار دخالت نکند. وقتي در مجلس هفتم از دفتر رهبري براي دعوت از ما تماس گرفته شد گفتم بايد نزد رهبري حرف کار‌شناسي بزنيم و شعار ندهيم وقتي گزارش کميسيون را خدمت رهبري ارائه کرديم ايشان فرمودند من يکي از بهترين گزارشات مجلس را دريافت کردم که هيچ جناح بندي در آن وجود ندارد. دوست دارم کشور نيز اين گونه اداره شود.

هاشمي با تأکيد براينکه تجربه من متعلق به نظام است ارث پدري و ثروت شخصي من نيست، گفت: تا زماني که احساس کنم مي‌توانم در خدمت نظام باشم صادقانه کار مي‌کنم. من از خانواده روحانيت هستم و در طي سي‌و‌چهار سال هيچ شائبه‌اي پشت سر من وجود نداشته هر کجا که رفتم تلاش کردم تا تمام توان خود را در خدمت نظام قرار دهم.


 اخبار کوتاه 

 جداسازي محکومين موادمخدر از بقيه زندانيان

وزير دادگستري گفت: به طور کلي لوايح قضايي را با جديت تعقيب مي‌کنيم چون در حال حاضر بسياري از لوايح ما تصويب نهايي ندارد و ماده 85 تصويب موقت است که حتما بايد بررسي شود. به گزارش ايسنا، مصطفي پورمحمدي در حاشيه هيات دولت در جمع خبرنگاران درباره تفکيک زندانيان و تشکيل اردوگاه‌هاي ويژه قاچاقچيان مواد مخدر گفت: زندانيان بايد طبقه‌بندي شوند و در قوانين هم به اين موضوع اشاره شده است، اما امکانات لازم وجود ندارد. وي افزود: افزايش امکانات طي چند سال گذشته سبب شده است يکسري زندان‌ها به خارج از شهرها منتقل شوند و اردوگاه‌هايي تاسيس شده است پس مختصري از طبقه‌بندي در برخي مناطق در حال اجرا شدن است و به همان ميزان که بتوانيم طبقه‌بندي را اجرا کنيم در اصلاح و بهبود رفتار زندانيان کاملا مشهود است و باعث مي‌شود تکرار جرم کاهش يابد، پس بايد اين رويه را به شدت ادامه دهيم و جمعيت کيفري و زنداني کاهش يابد تا امکان تربيت زندانيان فراهم شود. پورمحمدي گفت: مي‌خواهيم محکومين و مجرمين مواد مخدر را از بقيه زندانيان جدا کنيم و در اردوگاه خاصي آنها را اداره و تربيت کنيم که از اين طريق عملا توسعه مکان پيدا مي‌شود و محکومين به مواد از بقيه جدا مي‌شوند.

روال عادي در انتصاب استانداران

وزير کشور گفت: در مورد انتصاب معاون امنيتي وزارت کشور يا ابقاي معاون فعلي هنوز تصميمي گرفته نشده است. به گزارش ايسنا، رحماني فضلي در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران با بيان اين‌که انتصاب استانداران روال عادي خود را طي مي‌کند در جواب سوالي مبني بر اين‌که آيا آقاي کواکبيان استاندار سمنان شده‌اند گفت‌: من نشنيده‌ام. وي درباره حادثه تاسف‌بار قم تصريح کرد: استاندار ما در قم از اول وقت پس از حادثه ديروز تمام امکانات خدماتي و بيمارستاني را تجهيز کرده و به شکر خدا سرويس‌دهي خوبي ارايه شد. وي با بيان اين‌که حادثه قم بسيار غم‌بار بود، گفت: معاون امنيتي خود را مامور کرده‌ام که گروه کارشناسي تشکيل دهد و رسيدگي‌هاي لازم انجام شود تا کساني که در اين مساله کوتاهي کردند و يا مقصر هستند شناسايي شوند و گزارش آن داده شود. رحماني‌فضلي با اشاره به اين‌که رسيدگي به حادثه قم در جلسه هيات دولت توسط آقاي روحاني مطرح شد، افزود: قرار شد وزارت مسکن وشهرسازي راه و صنايع و وزارت کشور پس از انجام بررسي‌هاي لازم جمع بندي‌هاي لازم را انجام دهند و گزارشي در اين ارتباط به مردم ارائه شود.

تشکيل کميته فيس‌بوک رياست‌جمهوري

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: کميته‌اي در رياست‌جمهوري درباره حضور برخي از وزرا در سايت فيس بوک تشکيل شده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران، محمود واعظي در حاشيه جلسه هيئت دولت در جمع خبرنگاران درباره افزايش سرعت اينترنت کشور گفت: در يک سال گذشته پهناي باند کشور 72 گيگا‌بيت در ثانيه بوده که در اين يک ماه با تلاش همکاران‌مان توانسته‌ايم 20 گيگا‌بيت در ثانيه در عرصه بين‌المللي و 15 گيگا‌بيت در ثانيه در کشور سرعت اينترنت را افزايش دهيم. وي افزود: اميدواريم بتوانيم در برنامه 100 روزه در اين زمينه به موفقيت‌هاي بيشتري دست پيدا کنيم. واعظي تصريح کرد: در ارتباط با سرعت اينترنت بايد در زيرساخت‌ها تحولات جدي صورت گيرد. وزير ارتباطات درباره مبالغي که بر روي برخي از قبوض تلفن همراه ارائه مي‌شود، اظهار داشت: آنچه مردم بايد بپردازند آبونمان است اما برخي اوقات مردم پيامک‌هايي را دريافت مي‌کنند که خدمات است درحالي که از آنها هزينه دريافت مي‌شود. وزير ارتباط درباره رفع فيلترينگ از شبکه اجتماعي «فيس‌بوک» و حضور برخي از اعضاي هيات دولت در اين سايت تصريح کرد: کميته‌اي در رياست‌جمهوري در ارتباط با حضور اعضاي هيئت دولت در فيس بوک تشکيل شده است. واعظي اظهار داشت: صفحه ايجاد شده در فيس‌بوک به نام بنده درست نيست و الهام امين‌زاده مشاور حقوقي رئيس‌جمهور نيز در تماس با بنده ايجاد صفحه فيس‌بوک خود را تکذيب کرده است.

عمق‌بخشي به خطبه‌هاي نماز جمعه

رئيس شوراي سياست‌گذاري ائمه جمعه با بيان اينکه رونق نماز جمعه به خطبه‌ها و برجستگي خطبه‌ها به محتواي آنهاست، بر لزوم عمق‌بخشي به خطبه‌هاي نماز جمعه تأکيد کرد. به گزارش فارس، سيدرضا تقوي در اختتاميه گردهمايي سراسري ائمه جمعه ، يکي از مسائل مطرح شده را موضوع خطبه‌ها، مصلي‌سازي و ساماندهي امور ستادهاي نماز جمعه عنوان کرد و گفت: اين موارد و پيشنهادات ارائه شده و گزارشاتي که از ائمه جمعه دريافت مي‌شود بررسي و پيگيري خواهد شد. تقوي در عين حال از عدم ارائه گزارش از سوي برخي ائمه جمعه ابراز گلايه کرد و گفت: حتي امام جمعه‌اي داريم که 15 يا 20 سال است که در اين سمت قرار دارد اما حتي يک صفحه گزارش درباره وضعيت کاري خود و مشکلات مربوطه ارائه نکرده است. وي با تأکيد بر لزوم زنده نگه داشتن مساجد تصريح کرد: گاهي ديده مي‌شود که يک امام جمعه در سمينارها و مجامع عمومي شرکت مي‌کند اما نماز در مساجد توسط افراد مکلا برپا مي‌شود.

تفحص ازخودروسازان ازهفته‌آينده

رئيس کميته تحقيق و تفحص از خودروسازان از استقرار کميته‌هاي تحقيق و تفحص از خودروسازان از هفته آينده در شرکت‌هاي خودورسازي خبر داد وگفت:کارگروه‌ها و کميته‌هاي تحقيق و تفحص از هفته آينده براي تحقيق و تفحص از خودروسازان را با اعتباري بالغ بر 150 ميليون تومان آغاز مي‌کنند. علي عليلو در گفت و گو با خانه ملت با بيان اينکه سه کميته وظيفه تحقيق و تفحص را بر عهده دارند، تصريح کرد: سه کميته فني و استاندارد، کميته مالي و سرمايه‌گذاري و کميته مديريت و ساختاري کارشناسان خود را براي تحقيق و تفحص در شرکت‌هاي خودروسازي مستقر مي‌کنند. عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس بيان کرد: دو پيشنهاد 240 ميليون و 150 ميليون توماني براي تحقيق و تفحص مطرح بود که البته در حال حاضر قرار است 150 ميليون تومان براي آن تخصيص يابد.


 در نخستين سفر خارجي روحاني صورت مي‌گيرد؛
 شانگهاي پل رايزني منطقه‌اي ايران با چين و روسيه 

 گروه سياسي: سازمان همکاري شانگهاي در آوريل 1996 تحت عنوان پيمان شانگهاي - پنج بر مبناي توافقات اوليه‌اي شکل گرفت که در سال 1990 ميان اتحاد جماهير شوروي و جمهوري خلق چين براي کاهش تأسيسات و نيروهاي نظامي ‌در نواحي مرزي دو کشور و اتخاذ اقدامات اعتماد‌سازي، منعقد شده بود.

در سال 1996 پنج کشور روسيه، چين، قزاقستان، قرقيزستان و تاجيکستان در شهر شانگهاي پيماني را به منظور تقويت اعتماد نظامي در نواحي مرزي خود به امضا رساندند؛ اين پيمان در سال 2001 با پيوستن ازبکستان و سپس مغولستان به سازمان همکاري شانگهاي تغيير نام داد و با اينکه بر حوزه تقويت امنيت تاکيد مي‌ورزيد اما تسري يافتن آن به حوزه اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي موجب شد که مسائل منطقه‌اي کشورهاي عضو و همچنين تحولات نظام بين‌الملل در سطوح مختلف کلان و خرد مورد بررسي قرار گيرد.

هرچند که انتظار مي‌رفت شانگهاي به عنوان يک سازمان منطقه‌اي بتواند به سرعت همچون ناتو يا ديگر سازمانهاي بين‌المللي رشد پيدا کند اما اختلاف سطح کشورهاي عضو به لحاظ قدرت اقتصادي، سياسي، فرهنگي و اجتماعي موجب شده است که محوريت آن با رهبري چين و روسيه پيش برود و عملا بهره‌برداري اصلي از اين منطقه‌گرايي به نفع اين دو قدرت پيش برود و از طرفي کشورهايي همچون ايران، هند، پاکستان و در رتبه اي پايين‌تر از مغولستان به عنوان عضو ناظر در آن حضور دارند که حضور چنين کشورهايي قطعا کارايي آن را افزايش مي‌دهد اما محوريت روسيه و چين به عاملي تبديل شده است که سياست‌ها و خط مشي‌ها براساس ديدگاه و نظر اين دو قدرت پيش برود که عموما در همگرايي و اصولا منطقه‌گرايي يک يا دو کشور برتر نبض تصميم‌گيري‌ها را در دست مي‌گيرد اما در مورد شانگهاي بايد اذعان داشت که رشد اين سازمان در منطقه مي‌تواند به الگويي براي پايداري، حفظ امنيت و دفاع از منافع کشورهاي عضو و همسايه آنها تبديل شود.

اين امر هم با بهبود وضعيت داخلي‌و‌خارجي کشورهاي عضو و ناظر ميسر مي‌شود.

حضور ايران در سازمان همکاري شانگهاي که اولويت‌هاي امنيتي دارد مي‌تواند فرصتي براي پيدا کردن راه حلي مسالمت آميز براي بحران‌هاي موجود در منطقه آسيا، مقابله با تروريسم باشد که چين و روسيه و ديگر کشورها را تهديد مي‌کند و به مانعي براي گسترش حوزه نفوذ کشورهاي اروپايي و آمريکا باشد که از تحولات موجود خصوصا سوريه به دنبال بهره‌برداري هستند.

قطعا تقويت روابط بين کشورهاي عضو خصوصا بين ايران، روسيه و چين مي‌تواند به پل ارتباطي در حوزه شرق و غرب آسيا تبديل شود به گونه‌اي که زنجيره‌اي از همکاري‌ها در تمامي‌حوزه‌ها خصوصا حفظ ثبات و پايداري و کاهش تنش‌ها شکل گيرد. بحرانهاي اقتصادي و سياسي فرصتي را براي پيمان شانگهاي ايجاد کرده است که به واقع همگرايي در اين زمان براي پيدايش راه حلهاي منطقي به منظور رفع مشکلات در سطح منطقه و مسائل بين‌الملل تضميني براي استقرار امنيت و پايداري کشورها رقم خواهد زد و ايران هم قادر خواهد بود به پشتوانه حمايت‌هاي اين سازمان در رفع اختلافات خود در عرصه بين‌الملل خصوصا بحث هسته اي، بحران سوريه و رفع تحريم‌ها و دور زدن آن گام‌هاي اساسي ديپلماتيک و عملي بردارد.

رئيس‌جمهور صبح پنجشنبه براي شرکت در اجلاس سران کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي، به بيشکک پايتخت قرقيزستان سفر مي‌کند ديدار را با روساي جمهور روسيه و چين از مهمترين برنامه‌هاي روحاني در سفر به قرقيزستان است.

روسيه و ارائه پيشنهاد جديد به ايران در مورد اس 300

يک روزنامه روس گزارش داد که رييس‌جمهور روسيه قصد دارد پيشنهاد ارئه سيستم‌هاي دفاع موشکي اس 300 و نيز ساخت يک راکتور هسته‌اي دوم در نيروگاه بوشهر را به ايران بدهد.

روزنامه کامرسانت به نقل از يک منبع نزديک کرملين گفت که ولاديمير پوتين، رييس‌جمهور روسيه قصد دارد روز جمعه در ديدار با حسن روحاني رييس‌جمهور ايران پيشنهاد ارائه پنج سيستم موشکي پيشرفته زمين به هوا را مجددا مطرح کند.

روسيه در سال 2007 قراردادي را براي ارائه پنج سامانه موشکي اس 300 به ايران با هزينه 800 ميليون دلار امضا کرد ولي در سال 2010، دميتري مدودف، رييس‌جمهور پيشين روسيه تحت فشارهاي آمريکا و رژيم صهيونيستي اين قرارداد را لغو کرد.

يک منبع آگاه از کرملين در گفت‌وگو با روزنامه کامرسانت گفت که پيشنهاد روسيه به پس گرفتن شکايت 4 ميليارد دلاري ايران در يک دادگاه بين‌المللي در ژنو عليه آژانس صادرات تسليحاتي روسيه بستگي دارد. کامرسانت نوشت که پوتين قصد دارد پيشنهاد ارائه يک نسخه صادراتي تغيير يافته از سيستم اس 300 را که اس 300 MV آنتي 2500 نام دارد به تهران بدهد. روسيه پس از انتخاب روحاني به عنوان رييس‌جمهور ايران در ماه ژوئن از غرب خواسته است تحريم‌ها عليه ايران را کاهش دهند.

اين منبع آگاه گفت که پوتين آماده امضاي توافقنامه‌اي با ايران براي ساخت دومين راکتور هسته‌اي نيروگاه هسته‌اي بوشهر است. وي گفت: چنين قراردادي «از نظر اقتصادي بسيار سودمند خواهد بود، گرچه کمي سياسي است.» روسيه ساخت اولين راکتور هسته‌اي نيروگاه بوشهر را به رغم اعتراضات رژيم صهيونيستي و آمريکا در ايران به پايان رسانده است.

ديميتري پسکوف، سخنگوي پوتين در گفت‌وگو با کامرسانت تاييد کرد که انتظار مي‌رود پوتين و روحاني درباره «همکاري با يکديگر در حوزه انرژي هسته‌اي» و «مساله همکاري فني نظامي» گفت‌وگو کنند.

روسيه پيش از اين براي مقابله با شکايت و درخواست غرامت ايران، پيشنهاد کرده بود به جاي سامانه S 300، سامانه دفاع هوايي «توب – M1A» را به ايران ارائه کند اما تهران اين معامله را نپذيرفت و بر دريافت S 300 يا غرامت پافشاري کرد.

يک روزنامه روسي اعلام کرد مسکو سامانه پدافند هوايي جديدي را در مقابل S 300 به ايران پيشنهاد کرده است. به نظر مي‌رسد توافق دوم هم مربوط به ساخت دومين نيروگاه اتمي در بوشهر است مذاکرات ميان مسکو تهران درباره ساخت اين نيروگاه در آخرين سفر احمدي‌نژاد به مسکو انجام شده بود.

ديدار حسن روحاني رئيس‌جمهوري ايران با ولاديمير پوتين و ژي جين پينگ با هدف تقويت روابط و همچنين نقش‌آفريني اين سه کشور تاثير‌گذار در منطقه مي‌تواند فرصتي طلايي براي تهران باشد که تغييرات سياسي در سطح داخل الگويي براي تعامل‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي باشد که اروپاييان و آمريکايي‌ها چشم به نتيجه اين اجلاس در بيشکک بسته‌اند و مجموع مذاکرات آن براي ايران در سطح منطقه و عرصه بين‌المللي مهم خواهد بود.


 سيد محمد خاتمي:
 طالقاني مي‌خواست دين در جاي خود قرار گيرد 

 رييس بنياد باران، تجليل از آيت‌الله طالقاني را تجليل از انقلاب با آرمان‌هاي بلند آن دانست و پيشنهاد راه‌اندازي و اهداي جايزه بين‌المللي آيت‌الله طالقاني در حوزه‌هاي صلح، شورا، مشارکت مردم، تأمين حقوق مردم و دين مترقي را ارائه کرد.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام سيد‌محمد خاتمي در ديدار اعضاي ستاد بزرگداشت آيت‌الله طالقاني اظهار داشت:« حضرت آيت‌الله طالقاني يک شخص نيست؛ يک تاريخ، تفکر، گفتمان، سمبل و نمادي است که بزرگداشت ايشان با بزرگداشت ديگران فرق مي‌کند.» وي افزود: «‌اگر ما به هويت ديني و فرهنگي مان، به مبارزات طولاني ملتمان براي دستيابي به استقلال، آزادي و پيشرفت، اعتلاي ايران و ايراني در سايه اسلام مترقي دلبستگي داريم، بايد آقاي طالقاني را بزرگ بداريم».

رئيس‌جمهور سابق کشورمان با بيان اين‌که «آيت‌الله طالقاني نياز به بزرگداشت ندارد، اين ما هم هستيم و جامعه و تاريخ ماست که همواره نيازمند است به شخصيت بزرگاني چون ايشان متذکر شود»، گفت: «‌بزرگداشت ايشان در واقع به عنوان نقشه راهي است براي آينده کشور. وقتي مي‌گوييم آيت‌الله طالقاني، يعني بيش از نيم قرن تلاش براي تبيين دين به آن صورتي که خداوند خواسته است، نه متاسفانه به آن صورتي که در تاريخ آمده و اغلب از مسير خودش منحرف شده است.»

وي يادآور شد:« به تعبير مولا اميرالمؤمنين(ع) دين بصورت پوستين وارونه‌اي درآمده است که بجاي آنکه انسان را گرم کند، او را مي‌ترساند. اگر پوستين درست به تن شود، هم ظاهر زيبا خواهد داشت و هم گرمابخش است، اما اگر وارونه به تن شود، بر اساس آن تعبير هنرمندانه، هرکس ببيند مي‌ترسد.»

رئيس بنياد باران تاکيد کرد: «‌‌آيت‌الله طالقاني کسي بود که مي‌خواست دين در جاي خود قرار بگيرد و بيش‌از نيم قرن در جهت شناخت و شناساندن دين تلاش کرد؛ ديني که در آن، انسان جاي خدا را تنگ نمي‌کند.گاه اينطور تلقي مي‌شود که يا خدا يا انسان. اگر سخن از کرامت انسان مي‌شود، تنگ نظراني خيال مي‌کنند خدا کوچک مي‌شود.»

خاتمي ادامه داد:« در فلسفه و کلام، بعضي‌ها نفي سببيت و عليت مي‌کردند که سببيت خدا را ثابت کنند؛ يعني مي‌گفتند اگر ما به علت و معلول(دترمينيسم) و فعل و انفعلات طبيعي را قائل باشيم، خدا چه کاره است؟! غافل از اينکه خدا سبب ساز است؛ اوست که اين جريان را ايجاد کرده است.»

وي افزود:« اين ديدگاه که خيال کنيم در عرصه اجتماعي خدا و انسان رقيب يکديگر هستند و اگر انسان بيايد جاي خدا تنگ مي‌شود و اگر به خيال اين‌که جاي خدا را تنگ نکنيم، انسان را کوچک کنيم غلط است و نه خدا و نه پيامبران هم هيچ‌گاه اين را نخواسته‌اند و به همين دليل کرامت، پيشرفت و آزادي انسان و حرمت او امري خدايي خواهد شد؛ بجاي آنکه بگوييم دين با اينها مخالف بوده است.»

خاتمي با تاکيد بر اين‌که آيت الله طالقاني اين ديدگاه را داشت، گفت: «‌بنابراين ايشان بيش از نيم قرن براي شناساندن دين، بصورتي که براي بشريت جذاب باشد، نيازهاي بشر را بشناسد و در هر عصر و زماني حلال مشکلات باشد نه اينکه خود مشکل ساز شود، تلاش کرد.»

وي يادآور شد: «‌آيت الله طالقاني بيش از نيم قرن براي آزادي، استقلال و پيشرفت؛ از خود گذشتن براي دفاع از حقوق ديگران و اينکه مردم بتوانند راحت باشند و استخوان‌هاي خرد شده‌شان زير چنگال خودکامگي و ديکتاتوري ترميم شود جهاد کرد. آيت‌الله طالقاني يعني اين؛ و امتياز ايشان اين نيست که مثل بسياري از آزاديخواهان فقط آزادي و استقلال و پيشرفت را بخواهد- که مي‌خواست‌- او همه اينها را از موضع دين مي‌خواست.»

خاتمي با بيان اينکه «من بسيار متأسفم که چنين شخصيتي که متعلق به خودش نيست، بلکه متعلق به تاريخ، اسلام، تشيع و مبارزات آزاديخواهانه ملت ايران است، آنچنان که شايسته است مورد توجه قرار نمي‌گيرد»، پيشنهاد کرد: «امروز ما بايد در ايران جايزه آيت‌الله طالقاني داشته باشيم؛ براي صلح، شورا، مشارکت مردم، تأمين حقوق مردم، دين مترقي. چنين جايزه‌اي را بايد داشته باشيم و بين‌المللي هم شود.»

وي ادامه داد:« امروز ما بايد شاهد نهادهايي باشيم که با استمداد از راه و رويکرد آيت‌الله طالقاني، انديشمندان و متفکران ما در مورد حساس‌ترين موضوعاتي که در ايران، خاورميانه و دنيا هست، بحث کنند و نتيجه آن بيرون بيايد. ما بايد شاهد بنيادها و بنگاه‌هاي فرهنگي باشيم که با نام آيت‌الله طالقاني و با جهت ايشان، بتوانند توليدات بزرگي داشته باشند.»

رئيس‌جمهور اسبق کشورمان تاکيد کرد: «‌البته من مي‌دانم که بزرگان اين کشور نسبت به آيت‌الله طالقاني ارادت دارند و محبت مي‌کنند، اما در عمل و در سياست‌هاي رسمي کو؟ اينکه ما اواخر تابستان فقط بگوييم اولين امام جمعه ما آيت‌الله طالقاني و السلام! و در تلويزيون ده دقيقه کليپي پخش کنيم، حق ايشان را ادا نکرده‌ايم.»

وي تصريح کرد:«‌اگر به هر دليل نمي‌شود درخور شأن ايشان در تهران، طالقان يا هر جاي ديگر مراسم برگزار کرد جفا به آيت‌الله طالقاني است. واقعا انتظار ما اين بود که با تحول خوبي که الحمدلله در کشور پديد آمد و در همان مسيري بود که آيت الله طالقاني مي‌خواست، ما امسال شاهد شور و هيجان بيشتري براي بزرگداشت آيت‌الله طالقاني باشيم».


 وزير امور خارجه:
 برنامه‌اي براي ديدار با مقامات آمريکايي نداريم 

 وزير امور خارجه جمهوري اسلامي‌ايران با بيان اين كه توانمندي هسته‌اي ملت ما بومي است گفت: اين توانمندي با تلاش دانشمندان و متخصصان ايراني به دست آمده است.

محمد جواد ظريف ظهر چهارشنبه پس از پايان نشست هيات دولت در جمع خبرنگاران، با بيان اين كه جمهوري اسلامي ايران هميشه مطرح كرده است كه ما در اين بازي به دنبال برد- برد هستيم، تاكيد كرد: هيچ طرفي نمي‌تواند با تحميل و فشار مذاكره را به نفع خود تمام كند.

وي توضيح داد: معني اين سخن آن است كه بايد طرف مقابل متوجه اين بازي برد-برد شود و به اين درك برسد كه مردم ايران از طريق دانش خود به اين فناوري صلح‌آميز هسته‌اي دست يافتند.

رييس دستگاه ديپلماسي ايران اظهارداشت: تنها در صورتي نگراني‌هاي جمهوري اسلامي ايران مرتفع خواهد شد كه اجازه دهند اين دستاورد‌ها كه در مسير صلح‌آميز به كار مي‌رود و به صورت شفاف و علني در مراكز تحت نظارت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي قرار دارد، مورد بهره‌برداري قرار گيرند.

ظريف ادامه داد: اگر نظارت بين‌المللي وجود داشته باشد، جمهوري اسلامي ايران نيز نگراني‌هايي كه در سطح بين‌المللي وجود داشته باشد آن را برطرف مي‌كند كه اين اصول كلي مذاكرات است و ما به طرف مقابل اين اصول را اعلام كرده‌ايم.

ظريف درباره شيوه مذاكرات كه چگونه و در چه سطحي انجام خواهد شد و اين كه چه اقداماني براي اطمينان‌سازي متقابل بايد انجام شود، گفت: طرف مقابل نيز به همان ميزان كه نياز دارد از جمهوري اسلامي ايران درباره فعاليت صلح‌آميز هسته‌‌اي اطمينان داشته باشد، آنها نيز بايد به ملت ما اطمينان دهند زيرا ايرانيان اطميناني به رفتارهاي اعضاي 1+5 ندارند.

ظريف در پاسخ به پرسش خبرنگاري مبني بر اين كه آيا در حاشيه نشست مجمع عمومي سازمان ملل با مقامات آمريكايي مذاكره‌اي خواهيد داشت، گفت: هيچ برنامه و ديدار مستقيمي با مقامات آمريكايي در برنامه ما وجود ندارد، البته مي‌دانيد آمريكا از اعضاي 1+5 است و در همان سطح با مقامات ايران مذاكره داشته است.

وزير امورخارجه درباره اين كه روزنامه الحيات در خبري اعلام كرده است كه اوباما رييس‌جمهور آمريكا نامه‌اي به دكتر روحاني نوشته و اعلام كرده حاضر است فصل جديدي در روابط دو كشور ايجاد شود، گفت: آنچه قرار است در مطبوعات اعلام شود در مطبوعات اعلام مي‌شود. حدس و گمان زدن در رسانه‌ها در مورد اين مسائل خيلي كمك نمي‌كند و ما درنظر نداريم راجع به نامه‌نگاري‌ها و پيام‌هايي كه رد و بدل مي‌شود به اين صورت علني گفت‌وگو كنيم.


 اولين سفر خارجي و هوشمندي در ديپلماسي 
نويسنده : احمد شيرزاد

اولين سفر خارجي رييس جمهوري که به قرقيزستان صورت مي‌گيرد، در شرايطي انجام مي‌شود که دنيا به خوبي به اين نتيجه رسيده است که «تغيير» در ايران صورت گرفته و دقيقا به همين دليل بايد گفت اين سفر و همچنين سفير نيويورک حسن روحاني و هيات همراهش مي‌تواند دست‌آوردهاي بسيار مهمي براي جمهوري اسلامي داشته باشد. چون مذاکراتي که صورت خواهد گرفت و همچنين تبادل نظر‌ها مي‌تواند دنيا را در عمل به اين نتيجه مهم برساند که در جمهوري اسلامي، دولتي روي کار آمده است که «تنش‌زدايي» را جايگزين «تنش‌ز‌ايي» قبلي‌ها کرده و به همين خاطر اعتماد و اطمينان طرفين از اين پس بيشتر از گذشته خواهد شد. بايد گفت نه تنها غرب، بلکه از همه جاي جغرافياي جهان به انتخاب رييس‌جمهوري جديد واکنش مثبت نشان دادند دنيا «تغيير» را در ايران احساس کرده است و به همين دليل اين اميدواري به وجود آمده است تا حسن روحاني به مانند روزهايي که مديريت پرونده هسته‌اي را در اختيار داشت، بازهم بتواند در کاهش مشکلات و همچنين بهبود شرايط تاثيرگذار باشد البته اين را هم نبايد ناديده گرفت که کشورهاي خارجي در همکاري با ايران به منافع خود هم اهميت مي‌دهند اصولا سياست خارجي براي هر کشوري سياست منفعت طلبي است و به همين دليل بايد تاکيد کرد که «ديپلماسي» به هوشمندي بالايي نياز دارد. همچنين درباره اينکه گفته مي‌شود در مباحث کلان «دولت استقلال کامل ندارد» بايد گفت با وجود اينکه رييس‌جمهور و دولت تنها نهاد تصميم گير نيستند، اما راي مردم را بايد مهم دانست مردم ايران در 24 خرداد به کسي راي دادند که نماد سياست آشتي جويانه بوده و در عمل نشان داده با افراط و تفريط بيگانه است و از تنش استقبال نمي‌کند. پس مردم با راي به روحاني اين پيام را به مسوولين نظام دادند که ديگر نمي‌خواهند سياست کشور تند و درگيرانه باشد اساسي‌ترين چالش موضوعي دولت روحاني پرونده هسته‌اي است، چون تحريم‌ها و مشکلاتي که کشور را در اين چند سال با دشواري‌هاي زيادي مواجه کرده، ريشه در اين موضوع دارد اگر روحاني بتواند اين قضيه را رفع و رجوع کند، مي‌تواند گام بلندي براي تحقق شعار‌هايش بردارد. مشخص است که رابطه با آمريکا مهم‌ترين موضوع سياست خارجي است و بقيه موضوعات تابع اين است اما درباره اينکه چه زماني بايد در اين زمينه فعال شد مي‌توان گفت عجله‌اي در کار نيست بلکه بايد با جديت و بررسي دقيق شرايط در اين مورد تصميم گرفت البته آقاي روحاني در تبليغات انتخاباتي بار‌ها تاکيد داشتند که تلاشش را به کار خواهد گرفت تا دغدغه‌هاي اصلي ديپلماسي برطرف شود.


 لغو برخي تحريم‌ها توسط آمريکا 

دفتر كنترل دارايي‌هاي خارجي وزارت خزانه‌داري آمريكا كه بر تحريم‌هاي ايران نظارت مي‌كند، اعلام كرد كه روند اداري براي اخذ معافيت‌ها را كوتاه‌تر كرده است. به گزارش نيويورك‌تايمز، ساير فعاليت‌هايي كه مجاز اعلام شده‌اند، عبارتند از فعاليت‌هاي مرتبط با مسابقات و مراسم ورزشي، حمايت از بازيکنان ورزشي، مربيگري، داوري و آموزش. اين اقدام با استقبال گروه‌هاي حامي رو‌برو شده است شوراي ملي ايراني – آمريكايي كه با تحريم‌ها مخالف است، اعلام كرده كه سال‌ها تلاش كرده است تا محدوديت‌هاي مربوط به امور انسان‌دوستانه و تبادلات ورزشي لغو شوند.


 خبر 

 واکنش ايران به بيانيه شوراي همکاري خليج‌فارس

سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران ادعاهاي مطروحه در بيانيه نشست 128 وزيران خارجه کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس در جده را دخالت در امور داخلي ايران و مردود توصيف کرد. مرضيه افخم افزود: جمهوري اسلامي ايران حاکميت کامل خويش بر جزاير ايراني تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسي را مورد تاکيد قرار داده و خاطر نشان مي‌نمايد تمامي‌تدابير و اقدامات به عمل آمده در اين جزاير همواره مبتني بر اصول حاکميت و تماميت ارضي جمهوري اسلامي ايران صورت پذيرفته است. وي همچنين درخصوص فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران گفت: اين فعاليتها کاملا شفاف و منطبق با قوانين بين‌المللي و در چارچوب مقررات آژانس بين‌المللي انرژي اتمي انجام مي‌شود. سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان با تاکيد بر اصول ثابت سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران مبني بر رعايت اصل حسن همجواري، احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلي ديگر کشورها افزود: دولت جمهوري اسلامي ايران در چارچوب تقويت مناسبات و تامين منافع ملت‌هاي منطقه‌، از گفت‌وگوهاي دوستانه با کشورهاي همسايه خود در منطقه خليج‌فارس استقبال مي‌نمايد.

ادعاي يک مقام صهيونيستي در قبال ايران

يک مقام رژيم صهيونيستي با تکرار اتهامات غرب مبني بر نظامي بودن برنامه هسته‌اي ايران مدعي شد که رژيم صهيونيستي بايد به تنهايي با تهديد با تلاش‌هاي ايران براي دستيابي به سلاح هسته‌اي برخورد کند. به گزارش ايسنا، آويگدور ليبرمن، رييس کميته امور خارجه و دفاعي کنست روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با شبکه تلويزيوني «کانال 2» گفت: ما تنها به خود متکي خواهيم بود هر چه باشد از سال 1948 به بعد کسي از خارج از اسرائيل محافظت نکرده است و ما به تنهايي با همه تهديدها‌ برخورد کرده‌ايم. ما هيچ انتظار يا درخواستي از دنيا نداريم. به گزارش روزنامه تايمزآو اسرائيل، ليبرمن با مقايسه وضعيت سوريه به برنامه هسته‌اي ايران مدعي شد که بشار اسد ممکن است از پيشنهاد جديد روسيه براي قرار دادن تسليحات شيميايي سوريه تحت نظارت‌هاي بين‌المللي براي وقت تلف کردن و جلوگيري از مداخلات نظامي و غيرنظامي در کشورش استفاده کند. اين ادعا در حالي است که رژيم صهيونيستي تنها دارنده تسليحات هسته‌اي در منطقه است.

چه کسي با نام خانم سخنگو در فيس‌بوک سوءاستفاده مي‌کند؟

سخنگوي دستگاه ديپلماسي کشورمان از افشاي نام فرد سوء‌استفاده‌کننده از نام وي در ايجاد صفحه فيس‌بوک و پيگيري‌ها براي بستن اين صفحه دروغين خبر داد.

«مرضيه افخم» در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، درباره هويت شخص سوء‌استفاده‌کننده از نام سخنگوي دستگاه ديپلماسي کشورمان در صفحه مجازي فيس‌بوک، اظهار داشت: «امير فرشاد ابراهيمي»، وبلاگ‌نويس سابق که اکنون خارج از کشور به سر مي‌برد، صفحه فيس‌بوکي را به نام من در شبکه مجازي ايجاد کرده که پس از تکذيب چنين صفحه‌اي از سوي بنده، فرد سوء‌استفاده‌کننده اقدام به افشاي نام خود مي‌کند. وي ادامه داد: چندي پيش در رسانه‌ها اعلام کرده بودم صفحه‌اي که به نام من در فيس‌بوک راه‌اندازي شده است، متعلق به من نيست و به طور قطع اين مسئله را از طريق کانال‌هاي حقوقي دنبال خواهم کرد. پس از انتشار تکذيب رسمي سخنگوي دستگاه ديپلماسي کشورمان، «امير فرشاد ابراهيمي» ايجادکننده اين صفحه اقدام به انتشار مطالب ضد انقلاب و وهن جمهوري اسلامي کرده است.

ايران اقدامات واشنگتن در قبال سوريه را زير نظر دارد

روزنامه‌ يديعوت آحارانوت نوشت که جان کري در گفت‌وگوي تلفني با نخست وزير رژيم صهيونيستي اعلام کرد که ايران واکنش‌هاي واشنگتن در قبال سوريه را زير نظر دارد. به گزارش ايسنا به نوشته اين روزنامه‌ عبري، وزير امور خارجه آمريکا در گفت‌وگوي تلفني‌اش با بنيامين نتانياهو به بررسي خطرات استفاده از سلاح شيميايي در سوريه پرداخت. کري در اين گفت‌وگو گفت که ايران شديدا واکنش‌هاي واشنگتن را در قبال استفاده از سلاح شيميايي در سوريه زير نظر دارد.

از ظرفيت خاتمي در مناسبات بين‌المللي استفاده شود

يك فعال سياسي اصلاح‌طلب،خواستار استفاده از ظرفيت سيد محمد خاتمي به عنوان معمار گفت‌وگوي تمدن‌ها در عرصه مناسبات خارجي و بين‌المللي شد و اظهار داشت:رييس دولت اصلاحات مي‌تواند در کاهش خشونت و درگيري‌ها در خاورميانه نقش موثر و بسزايي ايفا كند. آذر منصوري در گفت‌وگو با ايلنا گفت: خاتمي چهره‌اي شناخته شده در سطح جهاني است که از صلح و گفت‌وگوي تمدن‌ها بار‌ها دفاع کرده است بنابراين وي مي‌تواند در کاهش مناقشات خونبار در سوريه و خروج از اين وضعيت نقش موثري داشته باشد. وي ادامه داد: با توجه به تغيير رويکرد در سياست خارجي کشور و تغيير اوضاع دروني، آقاي خاتمي با توجه به تأکيدي كه به برقراري صلح‌و‌آرامش از زمان دوران مسئوليتشان تاکنون داشتند مي‌توانند به مردم سوريه که اکنون بيش از هزاران کشته و ميليون‌ها آواره داده‌اند و به حل بحران اين كشور، كمك كنند. وي ادامه داد: سيدمحمد خاتمي همانطور که در انتخابات 24 خرداد توانست نقش بسيار موثري را ايفا کنند اکنون مي‌تواند از خشونت‌هاي موجود در منطقه بکاهند و طرف‌هاي درگير را از خشونت و جنگ پرهيز دهند. منصوري بيان کرد: با نامگذاري سال 2005 به نام گفت‌وگوي تمدن‌ها،خاتمي داراي پشتوانه قوي بين‌المللي است و در جامعه جهاني وي را به عنوان چهره‌اي ضد خشونت و حامي صلح مي‌شناسند، بنابراين او مي‌تواند نقش‌آفريني موثري را در مسائل خاورميانه و سوريه داشته باشد.


 براي داوران فوتبال 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

 هفته‌اي که گذشت هفته انتقاد از بازيکنان فوتبال تيمهاي پرسپوليس و استقلال بود که هر کدام، بزنم به تخته، پول ميلياردي مي‌گيرند و به جاي بازي فوتبال يک قل دوقل تحويل مردم مي‌دهند! اما بد نيست حالا که همه به اين موضوع فکر مي‌کنند کمي هم وضعيت بازيکنان و پول‌هايي که مي‌گيرند را مقايسه کنيم با وضع داوراني که نه تنها حقوقي که مي‌گيرند قابل مقايسه با بازيکنان نيست، بلکه سختي که مي‌کشند اگر يک بازيکن يک روز بکشد، قيد فوتبال را مي‌زند!

شعر زير به همه اين داوران تقديم مي‌شود:

هر چه در بازي به او حق قضاوت مي‌دهند

بعد بازي ها به او سهم حقارت مي‌دهند

در دو نيمه صاحب فخر است و جاه و احترام

بعد از آن اما به خود حق جسارت مي‌دهند!

مي‌زند چون سوت پايان را به او از روي لطف

وعده انواع توبيخ و شکايت مي‌دهند

گاه با پرتاب سنگ و گاه با ارسال فحش

داوران خسته را جدا خجالت مي‌دهند!

واي اگر يک اشتباه کوچک از او سر زند

راي بر خلع يد آن بي‌کفايت مي‌دهند

هر کسي سهمي ز تحقيرش تقبل مي‌کند

مزد او را اين چنين، قدر بضاعت مي‌دهند

مرغ همسايه کمي غاز است، ازين رو عده‌اي

کي به داورهاي ايراني رضايت مي‌دهند؟!

پول را بازيکنان دارند اما داوران

عاقبت جان در پي کار قضاوت مي‌دهند!


 يا رضا جان 
نويسنده : رقيه رخصت‌طلب

 اي رضا جان، مرغ جانم ياد جانان كرده است

ياد هجران و فراق از باغ و رضوان كرده است

من غريب و دردمند با كوله باري از ملال

با وجودي شرمسار از حضرت باريتعال

پا نهادم در سراي چون بهشتت يا رضا

تا بگويم رازهاي سينه را بي ادعا

من كه روزي با ملائك جمع بودم در بهشت

ليك اكنون بال و پر را بسته ام با هر چه زشت

خانه ي قلبم ز نور ايزدي عاري شده

در وجودم دستهاي اهرمن كاري شده

گرچه قلبم با كژي‌ها و بدي‌ها شد عجين

مهر عشقش در الست با روح من شد همنشين

عشق او هر لحظه چون مجنون بي‌تابم كند

راهي هر برزن و كوي و بيابانم كند

همچو آن آهوي حيران و رميده از شكار

از تو مي‌خواهم شوي تو ضامنم اي شهسوار

گر كني تو يك نگاهي از سر لطف و كرم دست لطفت پاك مي‌سازد وجودم را زشرم


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

 - مهرداد بائوج لاهوتي با اشاره به اينکه نرخ اجاره بها در کشور با سير صعودي مواجه شده است، افزود: يکي از دلايل تورم در بخش اجاره بها عدم تعادل در عرضه و تقاضاي مسکن است، چراکه در شرايط کنوني تقاضا براي خريد مسکن فزوني يافته در صورتي که ساخت و ساز اين کالا در کشور اندک است و بازار ساخت و ساز به کما رفته است!

ضمن احترام و تاييد سخنان اين عضو کميسيون عمران مجلس بايد به عرض ايشان و همکاران محترمشان در مجلس برسانم که در 6 ماهه نخست امسال واقعا مستاجران از شدت فشار اجاره بها به کما رفته اند و بهتر است براي احياي اقتصادي زندگي اين عزيزان فکري شود!

- پرويز سروري عضو اصولگراي شوراي شهر تهران گفت روز سه‌شنبه، روز خوبي براي نمايش دموکراسي در ايران نبود و کساني که گوش فلک را با شعارهاي آزادي سياسي، آزادي حداکثري و چند صدايي کر کرده بودند نشان دادند که به هيچ وجه به شعارهاي خود پايبند نيستند. اين افراد به صورتي سخيف و با ايجاد سر‌و‌صدا صحن شورا را ترک کردند. اين اقدام دوستان اصلاح‌طلب نشان داد که مدل دموکراسي آنان دموکراسي افغانستاني است که در آن نظر مخالف جايي ندارد. برخوردهاي فاشيستي به نفع اصلاح‌طلبان نيست. متاسفانه دوستان اصلاح‌طلب ما زود فريب شرايط ظاهري را مي‌خورند. متاسفانه عده‌اي که با فعاليت‌هاي سياسي آشنا نيستند و هنوز به سطحي از تحملات سياسي نرسيده‌اند به حاشيه‌سازي مي‌پردازند و همين باعث مي‌شود تا فرصت‌ها به حاشيه برود و تهديدات در متن قرار گيرند.

اين سخنان جناب سروري هم متضمن اتهامات بسيار سنگين به اصلاح طلبان عضو شوراي شهر و هم توهين و بي‌احترامي به شخصيت حقيقي و حقوقي اين افراد مي‌باشد که با شعارهاي اسلامي و اصولي که معمولا به اصطلاح اصولگراها سر مي‌دهند وظاهرا مبني بر دينداري و تقواي شديد اين افراد است، همخواني ندارد!اگر چه ايشان شايد هنوز اسم اين نوع ترک جلسات سياسي از سوي افراد و گروهها را نداند‌، ولي احتمالا مي‌داند که در جمهوري اسلامي اولين آبستراکسيون سياسي از سوي جريان راست در مجلس شوراي اسلامي انجام شد! و مورد آخر اينکه منظور واضح ايشان از فريب خوردن اصلاح‌طلبان از شرايط ظاهري چيست؟آيا ايشان هم مانند برخي ضد انقلابيون خارج نشين معتقدند که دموکراسي و انتخابات در ايران سراب و دروغ بوده و تمام اين پروسه انتخابات در سطوح مختلف نظام يک امر از پيش تعيين و تعريف شده است‌؟آيا اگر يک اصلاح‌طلب اين جمله را مي‌گفت اين دوستان اصولگرا تا او را از کشور فراري نمي‌دادند دست بردار موضوع بودند يا خير؟!

- عضو کميسيون انرژي مجلس از تشکيل يک کميته ويژه بررسي بدهي 2ميليارد دلاري بابک زنجاني به وزارت نفت خبر داد.

آيا نمايندگان مجلس هيچ گاه به اين موضوع فکر مي‌کنند که يک کارمند که وامي 5 ميليوني از بانک دريافت کرده و به محض تاخير در پرداخت يک قسط 200هزار توماني، اين مبلغ با جريمه تاخير يا از حساب ضامن کسر مي‌شود و يا جلوي حقوقش را مي‌گيرند! نسبت به اين نوع بدهي‌ها و تشکيل کميته‌ها و امثال اين قضايا چه ديدگاه و نظري دارند؟؟؟

- نماينده مردم تاکستان در مجلس شوراي اسلامي‌گفت: تنظيم صورت‌جلسه براي عزل دانشجو بدون برگزاري جلسه هيئت‌ امناي دانشگاه آزاد، کاري غيرقانوني است و مي‌تواند پيگرد قانوني و قضايي داشته باشد.

جناب نماينده محترم آنقدر مشکل پايه و اساسي چه از نظر مالي، رفاهي و عمراني وچه از لحاظ معنوي و روحي گريبان اساتيد،کارکنان و دانشجويان اين دانشگاه را گرفته که اگر شما و کميسيون مربوطه بخواهيد کمي به هر کدام از اين موضوعات رسيدگي بفرماييد زماني براي پيگيري‌هاي حقوقي و قضايي براي شما و ساير دوستان باقي نمي‌ماند! لطفا به مشکلات و کارهاي اصلي بپردازيد و از حاشيه دوري کنيد!

- سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران ادعاهاي مطروحه در بيانيه نشست 128 وزيران خارجه کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس در جده را دخالت در امور داخلي ايران و مردود توصيف کرد.

اين وزراي خارجه خواب آلود و خسته کشورهاي حاشيه خليج فارس و درياي مکران چون کار جديد و مطلب خاصي ندارند و هيچ دستور جلسه اي نمي‌توانند براي خود بسازند فقط همين لا طائلات تکراري و بيهوده را که نه نفعي براي کشور‌هايشان و نه منطقه دارد تکرار مي‌کنند تا بگويند که مثلا ما هم هستيم!!!


 استاد عبدالمحمد آيتي به ديار باقي شتافت 

استاد عبدالمحمد آيتي پژوهشگر، نويسنده و مترجم معاصر در حوزه فلسفه، تاريخ و ادب فارسي و عربي صبح ديروز دعوت حق را لبيک گفت. وي در سال 1381 به عنوان چهره ماندگار معرفي شد و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسي بود. استاد عبدالمحمد آيتي متولد سال 1305 در بروجرد بود.وي در سال 1325 وارد دانشکد? علوم معقول و منقول دانشگاه تهران شد‌. استاد عبدالمحمد آيتي از مترجمان بنام و چيره‌دست عربي به فارسي است و ترجمه‌هاي فارسي قرآن مجيد، نهج‌البلاغه و صحيف? سجاديه را در طول عمر پربار خود به پايان برد. استاد آيتي از سال 1370 به عضويت پيوست? فرهنگستان زبان و ادب فارسي درآمد و پس از تشکيل گروه دانشنام? تحقيقات ادبي در سال 1371، تا سال 1379 رياست اين گروه و پس از آن رياست شوراي علمي دانشنام? تحقيقات ادبي فرهنگستان را نيز بر عهده داشت. برخي از آثار شادروان استاد عبدالمحمد آيتي عبارت‌اند از: کشتي شکسته (ترجمه‌)؛ تحرير تاريخ وصّاف؛ آمرزش ابوالعلا معري (ترجمه‌)؛ دربار? فلسف? اسلامي: روش و تطبيق آن؛ گزيده و شرح خمس? نظامي؛ تاريخ ابن‌خلدون (العبر)؛ شکوه قصيده؛ تاريخ دولت اسلامي در اندلس؛ قرآن مجيد (ترجم? فارسي‌)؛ شکوه سعدي در غزل؛ شرح و ترجم? معلّقات سبع؛ الغارات در حوادث سال‌هاي معدود خلافت علي(ع‌)؛ گنجور پنج گنج؛ شرح منظوم? مانلي و پانزده قطع? ديگر؛ بسي رنج بردم، بازنويسي‌شده از فردوسي؛ قص? باربد و بيست قص? ديگر از شاهنامه؛ معجم‌الأدبا (ترجمه)؛ داوري حيوانات نزد پادشاه پريان (ترجمه‌)؛ گزيد? شرح مقامات حميدي؛ در تمام طول شب، شرح چهار شعر بلند نيما.